Kafemlejnek.TV: 19 – Václav Strnad – Pražská Lítačka

Kafemlejnek.TV: 19 – Václav Strnad – Pražská Lítačka

Obyvatelé Prahy Lítačku znají, mimopražští pravděpodobně také, protože se jednalo o poměrně husarský kousek, když se během jediného roku s minimálními náklady podařilo z větší části nahradit předraženou Open Card. Nás celá situace samozřejmě velmi zajímala. I když se jedná stále o velmi ožehavé téma, které je předmětem několika soudních pří, uvolil se Vašek Strnad z firmy Operátor ICT si o projektu popovídat.

Původně jsem si myslel, že největší výzva byl přístup k datům a technické aspekty nahrazení OpenCard. Ve skutečnosti byl největší problém logistický – a to blížící se konec platnosti již vydaných Open Card, které by se původním způsobem vůbec nezvládl vybavit. Vlastní nahrazení Open Card v přístrojích a získání dat vlastníků karet až takový problém nebyl, protože, naštěstí, data jsou v majetku města (případně DPP) a existují již ověřená řešení, které odbavování cestujících řeší v jiných městech.

Pokud chcete tedy s námi poodkrýt pozadí nasazení Lítačky v Praze, zaposlouchejte se do tohoto dílu. Část o fungování NFC karet, ve které jsme s Feršem bohapustě fabulovali, doporučuji podpořit nějakými fakty, které uvádíme v shownotes tohoto dílu.