Krutiš: Marketingová strategie Důležité metriky (KPI) pro e-mailing #125

Krutiš: Marketingová strategie Důležité metriky (KPI) pro e-mailing #125

Používáte e-mail marketing? A jak ho vyhodnocujete? Jaká jsou důležitá čísla pro e-mail marketing?
Podobně jako u ostatních kanálů, i tady je základní sada KPI, která jsou zpracována v jiném videu. Co je specifické pro e-mailing? Přepis videa

Publikováno: 6. 11. 2017

Dejte o videu vědět

Facebook
Linkedin
Twitter

Podobná videa


Výkaz práce dodavatele služeb #121


Základní metriky (KPI) online marketingu #122


Marketingový plán #129

Všechna videa

Další videa označena tagy:
PPC(3), KPI(5)

Audio záznam
Přepis videa
Velikost databáze e-mailů
Primárně nás zajímá, kolik máme e-mailů, na které můžeme komunikovat. Kromě toho, že víme to celé číslo a víme, kolik byl přírůstek za předchozí období, a kolik byl úbytek – kolik lidí se odhlásilo, tak nás to zajímá ještě na úrovni jednotlivých segmentů, resp. jednotlivých seznamů, listů e-mailových skupin. A tady vidíme rozdíly v tom, jak akvírujeme nové zákazníky nebo lidi do nějakého PDF zdarma podobně, a jak se nám daří.
Realizace e-mailingů
Kromě počtů e-mailů nás zajímá, kolik bylo rozesílek, kolik bylo kampaní a na kolik e-mailů jsme se tedy dostali – jaký byl dosah.
Kromě těchto čísel nás zajímají výkony, kolik bylo prokliků, resp. v Google Analytics návštěv z e-mailingových kampaní.
Rozdělení po kampaních
A opět nás to spíš zajímá ještě podle jednotlivých typů kampaní. Byť nemusíme mít každou úplně zvlášť, pokud jich v jednom měsíci proběhne několik stejných, tak nám postačí agregovaná data. Ale máme různé typy mailingů. Máme měsíční newsletter, máme retenční e-maily (o tom je jiné video – Akvizice a retence v113), máme speciální sezónní emaily, které posíláme, a zajímá nás jejich aktuální výkonnost. Zajímá nás návštěvnost, potažmo konverze, které jsou pro nás důležité.
Náklady
I e-mail marketing má nějaké náklady, velmi často za rozeslání e-mailů, nebo nějaký paušál – takže ty nás také zajímají. Jdeme-li do hloubky, jako manažer, pak nás zajímají náklady na tvorbu, na správu e-mailingových kampaní, a na lidi, kteří se o to starají.
Pokud půjdeme hlouběji, když už nejsme tak spokojení, anebo jsme, ale chceme zjistit, co fungovalo dobře a co ne, tak je řada specifických metrik, které mailingový marketér má a může je používat.
Optimalizace e-mailingů
Vidíme např. aktivní e-maily – kolik lidí, na které se rozeslalo, nějakým způsobem zareagovalo, kolik byla open rate – kolik procent e-mailů bylo otevřeno, jaká byla click rate, které e-maily jsou aktivnější než jiné – dokonce to můžeme pak používat pro obchod – vidíme totiž, který e-mail byl aktivní, díval se opakovaně na nějakou stránku a podobně, můžeme si ho vzít a začít s ním pracovat dál.
Samozřejmě jsou tam další věci typu testování předmětů a jejich efektivity,