Stopáž: Dinosauři versus lithium. Velká hádka, kudy vede budoucnost elektromobility

Stopáž: Dinosauři versus lithium. Velká hádka, kudy vede budoucnost elektromobility

„To je ale krásný auto! Škoda, že v tom není dieselový šestiválec 3,2 l,“ přivítal Václav Dolejší elektromobil Hyundai Ioniq 5, kterým se společně s Janem Kordovským v podcastu Stopáž vydal na víkendovou reportážní projížďku, která má rozhodnout jejich spor.

Dolejší totiž nedávno na Seznam Zprávách napsal komentář, ve kterém tvrdí, že sázka na elektromobily na baterky je slepou cestou. Jeho kolega Kordovský s tím zásadně nesouhlasí – podle něj bude ježdění na fosilní paliva brzy zaostalé a na rok 2035, kdy má podle návrhu Evropské komise skončit prodej nových aut na spalovací motor, se těší.

„Upozorňuju, že to, co uslyšíte, není recenze auta. Chceme se jen pohádat o tom, kdo má ohledně elektromobilů a jejich budoucnosti pravdu,“ vysvětluje v podcastu Kordovský.

„Já jsem se v očích mnoha lidí stal úplným zpátečníkem, který volá zpátky po návratu parních strojů. Pouze upozorňuju na mnoho negativ elektromobility a na to, že ten krok je až skandálně vynucený neuvěřitelnými politickými rozhodnutími a byrokratickými nařízeními,“ brání se Dolejší.

„Čím dřív dosáhneme jako civilizace toho, že nebudeme muset používat fosilní paliva, abychom někam dojeli nebo se zahřáli, tím líp. Je to hrozně neefektivní,“ kontruje Kordovský.

Jak rozdělujícím faktorem bude u elektromobilů cena? Kde budeme elektřinu pro auta budoucnosti a infrastrukturu kolem nich brát? A jaký typ auta by si oba redaktoři koupili teď?

🐟🍄🐟🍄🐟🍄

  • Stopáž je podcast pro ty, které zajímá, kam se za uplynulý týden posunul svět, ale nemají čas neustále sledovat Twitter. Přehled těch nejzajímavějších zpráv připravuje Jan Kordovský (@korda). Vychází každý pátek v poledne. 
  • Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. Poslouchejte nás na webu nebo ve vaší oblíbené podcastové aplikaci. 
  • Vaše názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@firma.seznam.cz.  
  • Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter // Facebook // Instagram 
  • Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky. Vznikají v zázemí Seznam.cz.