Štrekaři: Jana Moberly

V předchozích dílech Štrekařů jste slyšeli běžce, trenéry i sportovní novináře. Žádný špičkový závod se dnes ale neobejde ani bez manažera elitních atletů. A kdo by o této profesi mohl v Česku říct více než Jana Moberly?

Jana má za sebou úspěšnou atletickou kariéru, během které získala mimo jiné dvakrát titul halové mistryně ČR na 800 m. V roce 1995 byla u zrodu Pražského mezinárodního maratonu a od roku 2008 až do loňska působila jako manažerka elitních běžců seriálu závodů RunCzech.

Její zásluhou tak v Česku běžely hvězdy jako Wilson Kipsang, Mary Keitany, Galen Rupp nebo Joyciline Jepkosgei, která v Praze překonala i několik světových rekordů.

Stejně vstřícně jako k těm nejlepším světovým atletům ovšem Jana vždy přistupovala i k českým elitním závodníkům. Poznal jsem to na vlastní kůži, když mi v roce 2013, jako relativně neznámému běžci, umožnila start na Pražském půlmaratonu. Tenkrát jsem si vylepšil osobák o minutu, ale především poznal prostředí vrcholného závodu; využil luxusní zázemí na hotelu, zúčastnil se technické porady, seděl v šatně se světovým rekordmanem Z. Tadesem, byl eskortován na start závodu…to všechno mě motivovalo do dalšího tréninku a změnilo můj sportovní život.

Stejný příběh jako já zažily i desítky dalších českých běžců a běžkyň, kteří si na závodech RunCzechu zaběhli osobní rekordy a někteří to pak dotáhli až na olympiádu. V Janě Moberly měli vždy člověka, který se jim snažil připravit ty nejlepší podmínky a odpověděl na email třeba i o půlnoci.

Jak tedy práce manažera elitních atletů vypadá? Kolik si nejlepší běžci vydělají? Z kterého závodu měla Jana největší radost? S jakými pocity čte zprávy o dopingu? Kdy se podle ní začne znovu závodit? To a mnoho dalšího se dozvíte v 16. díle Štrekařů s Janou Moberly.

Příjemný a inspirativní poslech!