Vlevo dole: Receptář Vlevo dole: Pan Nekula z Těšetic radí, jak na levné jídlo

Vlevo dole: Receptář Vlevo dole: Pan Nekula z Těšetic radí, jak na levné jídlo

Nejprve hrozil, že kvůli drahým potravinám zdvihá varovný prst. Pak se chlubil, že zařídil snížení ceny předraženého cukru. Následně se tvářil, že vyjednal slevovou akci v obchodním řetězci na mouku.

Jako správný lidovec a rodák ze Znojma je ovšem nejšťastnější, že nedopustil konec privilegia pro víno, které jako jediný alkohol i nadále zůstává nezatíženo spotřební daní.

Kdo je vlastně třiapadesátiletý ministr zemědělství Zdeněk Nekula, který se v posledních týdnech stal hlavním vládním otloukánkem a z něhož si lidé utahují na sociálních sítích? Téma pro politický podcast Seznam zpráv Vlevo dole.

Podpořte Vlevo dole v anketě Podcast roku!

„To je fakt skvělý příběh. Pan Nekula vstoupil do vlády jako zcela neznámý politik, neznali ho ani všichni v jeho KDU-ČSL. Bývalý bankéř, introvert, spíše úředník, rozhodně ne politik,“ říká Václav Dolejší a připomíná, že původně neviditelný ministr se nakonec stal hvězdou. Hlavně díky výroku, že víno není alkohol, ale kultura.

Pravda, v interní diskusi v ministrově straně zazněly od některých členů výzvy k jeho rezignaci – hlavně po návštěvě Lidlu, kde Nekula děkoval za „dárek“: slevovou akci na mouku. Tím podle mnohých znemožnil sebe i celou vládu, když jen naletěl a udělal reklamu soukromé firmě. Nakonec převážel mezi lidovci názor, že i špatná reklama je reklama, a Zdeněk Nekula se tak alespoň zviditelnil.

„Mě nejvíc dostávají jeho rady pro spotřebitele, aby omezili své nákupy, protože teprve pak prý budou zemědělci, potravináři a obchodníci nuceni zlevnit. Takže asi mají všichni najet na dietu a chléb bude příště lacinější,“ směje se Lucie Stuchlíková.

Můžete za vysoké ceny potravin hlavně vy? Kde se vidíte na potravinové vertikále? A máte pro Václava Dolejšího nějaké rady na boj s mšicí a mandelinkou? Poslechněte si čerstvou epizodu politicko-zemědělské talkshow!

——–

  • Vlevo dole řeší politické kauzy, boje o vliv i šeptandu z kuloárů Sněmovny. Vychází každou středu v poledne.
  • Podcast pro vás připravují Lucie Stuchlíková (@StuchlikovLucie) a Václav Dolejší (@VacDol), reportéři Seznam Zpráv.
  • Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. Poslouchejte nás na webu Seznam Zpráv, na Podcasty.cz nebo ve své oblíbené podcastové aplikaci. 
  • Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.  
  • Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter // Facebook // Instagram.
  • Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.