Series: Český rozhlas - Příroda

Český rozhlas – Příroda: Planetárium: Bílý dům a jeho zdi

Zeď není jen obyčejná věc z cihel či jiného materiálu. Když si zeď vezme do práce politik, je z ní najednou neuvěřitelná zbraň.

Více

Český rozhlas – Příroda: Planetárium: Přistání vozítka Perseverance, jeho plány na průzkum Marsu a první děti s cíleně upravenými geny

Poslechněte si:01:08 – Objevy a události04:22 – Marsovské vozítko Perserevance: přistání a očekávání21:03 – Historie vědy: O bohatství národů a velké depresi26:03 – Soutěž o Knihu měsíce27:17 – Geneticky vylepšené lidstvo, 1. část: Nana a Lulu
Frederik Velinský

Více

Český rozhlas – Příroda: Leonardo Plus: Rušný provoz kolem Marsu

Na oběžnou dráhu Rudé planety dorazily krátce po sobě hned tři sondy Spojených států amerických, Číny a Spojených arabských emirátů. Co od nich můžeme čekat, probírá popularizátor kosmonautiky Dušan Majer.
Ondřej Novák

Více

Český rozhlas – Příroda: Leonardo Plus: Hostem pořadu Leonardo Plus je popularizátor vědy a geolog Václav Cílek

Proč se lidé vrací k zahrádkaření? Co jsou to přírodní zahrady? Kde hledat jejich počátek? Jaké jsou zásady jejich tvorby a údržby? Jak přispívají k zvýšení biodiverzity a co přináší do života lidí, kteří se pro ně rozhodnou? Ptá se Tereza Hrstková.
Lucie Hrstková

Více

Český rozhlas – Příroda: Leonardo Plus: O digitalizaci filmových archivů mluví v Leonardu Plus  Miloslav Novák,

archivář – specialista  a vystudovaný odborník na rekonstrukci a restauraci
filmů. Dozvíte se například o tom, že černobílé filmy nebyly často černobílé.
A že retušování “filmových zrn”, může snímkům ubrat na autentičnosti.
Připravil a moderuje David Šťáhlavský.

Více

Český rozhlas – Příroda: Máme rádi zvířata: Proč se o někom, kdo zahálí, říká, že lelkuje

Jitka Cibulová Vokatá vás zavede na farmu v Dobrkově, kde chovají gallowayský skot. Také se dozvíte, jaké zdravotní problémy způsobuje zvířatům obezita a něco navíc o lelcích.
Český rozhlas České Budějovice

Více

Český rozhlas – Příroda: Máme rádi zvířata: Jak se chovají ježci? Rádi

Poslechněte si reportáž s Jakubem Řeřichou o chovu ježků bělobřichých, ale také informace o rakovině kostí u psů a mýty o žábách. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.

Více

Český rozhlas – Příroda: Máme rádi zvířata: Povídání s úspěšným chovatelem a šlechtitelem morčat Petrem Tejmlem z Dubného

Řeč bude ale i o tom, co dělají myslivci v zimním období a jak by měli pečovat o zvěř a poté se ještě zaměříme na činnost produkčních rybářů v tomto období. Uvádí Martin Hlaváček.

Více

Český rozhlas – Příroda: Máme rádi zvířata: Neúmyslné zvířecí pasti aneb zvířata v nouzi

Jitka Cibulová Vokatá si tento týden bude povídat s vedoucím stanice pro handicapované živočichy Janem Novým a jeho kolegyní Nikolou Mrázkovou ze záchranné stanice pro handicapované živočichy v Třeboni.

Více