Series: Jak to vidí

Jak to vidí…: Josef Baxa: Události posledního desetiletí ukazují, jak moc jsme zranitelní a na krize nepřipravení

Pandemie koronaviru odhalila mnohé. Mimo jiné i to, jak moc jsme jako jednotlivci i jako společnost zranitelní a na nenadálé situace nepřipravení. Stane se, že vyjdeme z krize silnější a odolnější?
Zita Senková

Více

Jak to vidí…: Richard Hindls: Je tu sčítání lidu. Letos bude probíhat on-line. Co a proč bude statistiky zajímat?

Kolik má váš byt nebo dům místností? Jaké používáte vytápění? I to jsou otázky, které se objeví v letošním sčítání lidu. Kdy a jak bude probíhat?
Richard Hindls, Zita Senková

Více

Jak to vidí…: Pavel Kosatík: Dobrý voják Švejk slaví 100 let. Humoristický román napsal Hašek v hluboké depresi

Před sto lety, 1. března 1921, vyšel v Praze první díl humoristického románu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Dosud nejpřekládanější česká kniha vůbec.
Pavel Kosatík, Zita Senková

Více

Jak to vidí…: Josef Šlerka: Chce Miloš Zeman natvrdo protlačit Sputnik? Může to zkusit. Bude mít proti sobě instituce celého státu

Udělit ruské vakcíně výjimku? Takové diskuze jsou podle mediálního teoretika výrazem čiré bezradnosti. Anebo mají odvést pozornost od problému distribuce vakcín, které už máme.
Josef Šlerka, Vladimír Kroc

Více

Jak to vidí…: Paulína Tabery: Opatření dodržujeme v různých kontextech různě. S přáteli si roušku klidně sundáme

Od šití roušek až po jejich odmítání – tak by se dala popsat cesta, kterou Česko prošlo za rok života s pandemií. Jaké jsou nálady ve společnosti nyní? A komu lidé nejvíce důvěřují?

Více

Jak to vidí…: Denisa Hejlová: Jakmile se vláda chová jako rodič k malému dítěti, lidé zákonitě odmítají poslouchat

Každá krize probíhá podle podobných opakujících se vzorců. Semknutí zpravidla brzy vystřídá deziluze a neochota participovat. Proto je velmi důležité umět strategicky komunikovat.

Více

Jak to vidí…: Václav Malý: Není mi jasné, jaký má Navalnyj další politický program. Protest nestačí

„Také jsem podepsal petici za Navalného propuštění. Teď je to už evidentně politický protest,“ je přesvědčený světící biskup pražský. Proč ale ruského opozičního lídra nechce předčasně adorovat?

Více

Jak to vidí…: Roman Šantora: První „foglarovka“ mě uhranula

Čím knihy Jaroslava Foglara okouzlují i dnešní děti? Co je posláním Skautské nadace Jaroslava Foglara? Proč měl Foglar na hraně svého psacího stolu nálepku s apelem “Vzchop se”?

Více

Jak to vidí…: Ilona Švihlíková: Návrat zpět je nereálný. Pandemie nám otevřela dveře do nového světa

V loňském roce jsme se nejvíce báli změny klimatu a nedostatku vody. Z letošních průzkumů agentury Median vyplývá, že největší obavou je další vlna koronaviru. Návrat zpět ale již možný není. Klíčovým tématem bude odolnost.

Více