Series: Jak to vidí

Jak to vidí…: David Svoboda

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková.

Více

Jak to vidí…: Jan Kubáček: Atentát na japonského expremiéra byl akt šílence se smutnou duší. Japonsko to změní

Japonskem otřásl atentát na bývalého premiéra Šinzó Abeho. Útočník ho střelil z podomácku vyrobené brokovnice. Akt šokoval i zkušené japanology. V Japonsku totiž platí jedny z nejpřísnějších zákonů na držení zbraní na světě a v zemi je takřka nulová kriminalita. Jak událost Japonsko změní? A co bývá motivem politických atentátů? Politolog Jan Kubáček v audiozáznamu ještě vysvětlí, co zlomilo vaz Borisi Johnsonovi i proč čelí vláda na Slovensku opět krizi.

Více

Jak to vidí…: Jan Eliáš Svatoš: Film Až zařve lev není Hra o trůny. Ale atraktivní formou se vrací k našim kořenům

Nový dokumentární film Jana Eliáše Svatoše Až zařve lev přináší netradiční pohled na dvě velké postavy našich středověkých dějin – Přemysla Otakara II. a františkánského mnicha Odorika. Jaké byly ambice a vize našich předků? Najdeme paralely s dneškem? Na jakých hodnotách staví náš stát a společnost? V audiozáznamu také zazní, jaké povědomí má naše společnost o dění před 700 lety nebo jak vypadala tehdejší vladařská propaganda.

Více

Jak to vidí…: Kateřina Šafaříková: K odstřižení ruské ropy a plynu dojde v řádu týdnů. Jaké má Evropa scénáře?

Liší se jednotlivé členské země EU v tom, jak chtějí Rusko sankcionovat za invazi na Ukrajinu? „O jednotě se mluvit nedá. Odhaduju ale, že k odříznutí od ruských surovin dojde ještě letos,“ předvídá zpravodajka z Bruselu. Co bude pak? „Určité scénáře existují. Ale jsou tajné,“ přibližuje. V audiozáznamu se zamýšlí i nad tématem kvót na uprchlíky, jak v Bruselu rezonovala cesta Petra Fialy na Ukrajinu a proč s ním jel Jaroslaw Kaczynski anebo jak EU vidí Viktora Orbána.

Více

Jak to vidí…: Dirigent Václav Luks: Dnešní doba ukazuje, kdo je kdo. Angela Merkelová je velké zklamání

Co dobrého přináší současná obtížná doba, spojená s pandemií nemoci covid-19 a s ruskou invazí na Ukrajinu? Nad tím se v pořadu Jak to vidí… zamýšlí zakladatel a dirigent barokního orchestru Collegium 1704. V audiozáznamu jeho rozhovoru s moderátorkou Zitou Senkovou zazní, v čem mu počínání Rusů připomíná nacistické Německo, proč je opět hrdý na to, že je Čech, jak probíhá rozvolňování protiepidemických opatření v Německu a jaké podpory se umělcům během pandemie dostalo.

Více

Jak to vidí…: Adam Černý: Jestli Le Penová bude prezidentkou Francie, nastane zásadní zvrat v evropské politice

Francie volí prezidenta. Jak předvolební kampaň ovlivnila ruská agrese na Ukrajině? A jak se po francouzských volbách může Evropa změnit? Čeká nás odchod Francie z Evropské unie a větší příklon země k Rusku? V audiozáznamu rozhovoru Zity Senkové se zahraničně politickým komentátorem dojde i na nárůst německých výdajů na obranu a na přístup Berlínu k Moskvě.

Více

Jak to vidí…: Dagmar Martinková, místopředsedkyně Sdružení Čechů z Volyně: Jak se jí 24. února proměnil život?

Co přivedlo Čechy v 2. polovině 19. století na Volyni, na území dnešní Ukrajiny? Jaké byly jejich další osudy? Co pro ni znamená, že je sama potomkem volyňských Čechů? Proč její babička nikdy nechtěla mluvit o životě na Volyni? Co Dagmar Martinkovou přimělo před dvěma lety sestavit česko ukrajinskou čítanku? Jak se jí 24. února proměnil život?

Více