Series: Kdo umí, ten umí

Kdo umí, ten umí: V Řečanech nad Labem vyrábí skleníky na celý život

Na začátku stála touha po skleníku, který tehdy, v roce 1986, nebyl k sehnání. Tak si ho dnes nejstarší z rodiny Vondráků z Řečan nad Labem postavil sám. Z toho se postupem času vyvinula dodnes úspěšná rodinná firmy.

Více

Kdo umí, ten umí: Káva se dá degustovat jako víno, tvrdí pražič kávy z Medlešic

Na začátku stála jeho láska k cestování. Pak Jiřímu Ležoviči přestalo stačit vozit si kávu jen jako suvenýr z dovolené a založil ve svém domě v Medlešicích pražírnu kávy. Dnes už v ní vyrábí patnáct druhů kávy.

Více

Kdo umí, ten umí: Naučit se dobře foukat koule, to trvá roky. Jak vznikají v Oflendě vánoční ozdoby?

Skleněné foukané vánoční ozdoby vyrábějí od září v Oflendě, místní části obce Mrákotín na Chrudimsku. Bývalí skláři ze zrušené výrobny v Horním Bradle se tak snaží udržet tradici českého foukaného skla. V pořadu Kdo umí, ten umí jsme jim nahlédli pod ruce.

Více

Kdo umí, ten umí: Opravdu dobrý kapr má načervenalé maso, říká rybníkář Václav Kalenda

Václav Kalenda je rybníkář. Rybářství Kolowrat se stará pod jeho vedením o 45 rybníků a chová, jak jinak, především kapry. Měsíc před Vánoci mají právě rybníkáři plné ruce práce a oddychnou si až na Štědrý den.

Více

Kdo umí, ten umí: Dítě je okno do rodiny, souhlasí s Komenským učitel Jaroslav Bauer

Učil 40 let na prvním stupni venkovské základní školy. Jaroslav Bauer ani v důchodu učitelem být nepřestal, věnuje vzdělávání seniorů. V obou případech vidí stejný základ, je potřeba žáky a studenty zaujmout.

Více

Kdo umí, ten umí: Důležité je dobrodružství poznání, říká historik Jiří Mach

Pro Jiřího Macha je jeho celoživotní profese vášní a láskou. 33 let vedl Vlastivědné muzeum v Dobrušce a ani na penzi ho pracovní zápal neopustil. Jen má teď víc času na sepisování toho, co za profesní život nasbíral.

Více

Kdo umí, ten umí: Režisér a scénárista Tomáš Pavlíček je stále členem Filmového klubu Chrudim

Úspěchy sklízí jako režisér i scénárista, na svém kontě má několik celovečerních filmů a učí také režii na FAMU. I nadále je ale Tomáš Pavlíček věrný městu, kde vyrůstal, kam se stále rád vrací a které bylo jeho velkou inspirací.

Více

Kdo umí, ten umí: Začínala s poklopem v kabelce. Dnes patří v oboru šachtových poklopů k nejlepším

Šachtový poklop je zdánlivě běžná věc, které si ani nevšimneme. Ale i poklop musí někdo vymyslet na míru tak, aby byl odolný a funkční. Málokdo ví, že takové poklopy vymýšlí a vyrábí žena, navíc v Barchově nedaleko Pardubic.

Více

Kdo umí, ten umí: Miroslava Sobková začínala s kontaktními čočkami v Pardubicích

První kontaktní čočky aplikovala v roce 1982. Zákazníkům mohla tehdy nabídnout ze dvou druhů, buď čočky soustružené, nebo lité.

Více