Series: Leonardo Plus

Leonardo Plus: CICERO dokáže porazit člověka ve strategické hře Diplomacy. Je to pro AI velký milník, říká Koubský

Den, kdy umělá inteligence porazila člověka v šachách, byl pro lidstvo velkým milníkem. Nyní systém založený na strojovém učení dosáhl nad lidmi dalšího vítězství. Aplikace umělé inteligence Cicero, kterou vyvinula firma Meta dokáže lidské hráče porazit v online verzi strategické hry Diplomacy. Stane se toto nové vítězství technologie nad člověkem dalším milníkem?

Více

Leonardo Plus: Koubský: Facebook je obviněn ze zneužití dat inzerujících firem ke zvýhodnění vlastní nabídky

Evropská komise chystá vyšetřování Facebooku kvůli podezření ze zneužívání dat o firmách, které si na něm kupují inzerci. Facebook má podle serveru Politico tato data využívat pro nekalou soutěž v rámci své služby Marketplace, která funguje jako online tržiště.

Více

Leonardo Plus: Koubský: Zuckerberg vypadá jako neomezený vládce Mety, jenže jím není

Firma Meta provozující sociální sítě jako Facebook, Instagram nebo WhatsApp oznámila velké propouštění svých zaměstnanců. Jak informoval šéf společnosti Mark Zuckerberg, o práci přijde nejspíš přes 11 tisíc lidí, což je zhruba 13 procent z celkového počtu zaměstnanců. Zuckerberg přiznal, že se zmýlil v odhadu růstu digitální ekonomiky nastartované za pandemie covidu, u které čekal, že bude pokračovat i po skončení epidemie.

Více

Leonardo Plus: Koubský: Takto se digitální firmy nepřebírají. Ve společnostech typu Twitter jsou nejcennější lidé

Po dlouhém vyjednávání došlo nakonec k výměně majitele Twitteru, kterým je nyní americký miliardář Elon Musk. „Bezprostředně to udělal z toho důvodu, že nakonec v té situaci, do které sám sebe vmanévroval, bylo nejlevnějším řešením koupit Twitter dobrovolně a ne se k tomu nechat přinutit soudní cestou, což by se nejspíš stalo,“ říká redaktor Deníku N Petr Koubský. Jak takový obchod změní Twitter a bude mít širší dopad?

Více

Leonardo Plus: Koubský: Zpravodajství na TikToku je obtížná věc. Část publika ale jinak zasáhnout nejde

Sociální síť TikTok se stává důležitým zdrojem aktuálních informací. Za pravidelný zdroj zpráv jej považuje deset procent respondentů výzkumu americké agentury Pew Research Center. Popularita sítě navíc stále stoupá. Jsou klasická média s formátem TikToku kompatibilní a mohou jej tak využívat? Jakým způsobem se možná budou muset tradiční média přizpůsobit měnícím se informačním kanálům?

Více

Leonardo Plus: Koubský: Musíme definovat a odlišit škodlivý obsah od toho, který je pouze nepříjemný

Ministerstvo vnitra začalo chystat zákon, který by měl upravit případné blokování webů s dezinformacemi. Celý proces je složitý a ve vymezení zákona panují mezi poslanci neshody. První verze v srpnu nezískala shodu vládních koaličních stran, proto se nyní pracuje na nové variantě. Ta ale zcela vynechává pojem dezinformace.

Více

Leonardo Plus: VR místo obrazovky a klávesnice? Zuckerberg věří, že se bude v budoucnu pracovat v metaverzech

Virtuální realita by v budoucnu mohla zcela nahradit pracovní počítače, které dnes používáme. V průběhu konference zaměřené na novinky ve VR to zmínil technický ředitel společnosti Meta Andrew Bosworth. Společnost krom toho oznámila partnerství se společností Microsoft, která má do budoucího ukázkového metaverza Horizont Worlds přenést své aplikace z Windows a Office. V metaverzech totiž podle Marka Zuckerberga, šéfa firmy Meta, budeme v budoucnu běžně pracovat.

Více

Leonardo Plus: Koubský: Google má dominantní postavení. Jedině nový projekt Open Web Search má šanci se mu postavit

Evropa by měla získat vlastní alternativu k webovým vyhledávačům, jako je Google nebo Bing. Vytvořit ji má projekt Open Web Search, do kterého se zapojilo celkem 14 evropských výzkumných a superpočítačových center. Cílem má být oslabení závislosti evropských uživatelů na vyhledávačích velkých amerických technologických firem, které se řídí komerčními zájmy.

Více

Leonardo Plus: Koubský: Digitalizujme komunikaci státu s občany, ale jenom s těmi, kteří to chtějí

Stát chce od nového roku zařídit, aby všechny firmy a malí podnikatelé povinně využívali datové schránky. Ty zřídí také každé osobě, která využije digitální identitu, tedy že se například přihlásí k nějakému státnímu webu přes bankovní identitu nebo portál občana. S takovýmto krokem nesouhlasí několik neziskových organizací.

Více

Leonardo Plus: Koubský: Dvoufaktorové ověření je to nejlepší, co máme. Úplná počítačová bezpečnost ale neexistuje

Dopravní firma Uber oznámila, že do jejích vnitřních systémů pronikl útočník. Podle společnosti nedošlo k úniku žádných dat o uživatelích ani o jejich účtech. Hacker se ale nicméně dokázal dostat do některých interních nástrojů Uberu, například do kancelářské sady G Suite nebo do komunikační služby Slack. Přístup přitom získal nejspíš poměrně jednoduše.

Více