Series: Magazín Leonardo

Magazín Leonardo: Už v noci na pondělí se spustila registrace na očkování menších dětí proti koronaviru

Proč je proti covidu-19 očkovat? Jaká je výhoda covidového stestování pomocí biočipů? Čeští vědci totiž jako první na světě vyvinuli test který je rychlý jako ten antigenní a zároveň spolehlivý jako PCR metoda. Brazílie zažívá nejhorší sucho za posledních několik desetiletí. Zrychluje kvůli tomu kácení deštných pralesů i zdražování základních zemědělských komodit. V 98 letech zemřel nestor české geologie Zdeněk Kukal. Jako jeden z prvních Čechů se specializoval na oceánografii a mořskou geologii. Moderuje Martina Rasch.

Více

Magazín Leonardo: Debaty o očkování a situace kolem nové mutace koronaviru s názvem Omikron

Další témata: Klady a zápory LED diod. Přístroj, který detailně monitoruje EKG. Nově chráněné pralesy na Slovensku. Největší vodní elektrárna v severní Itálii. Moderuje David Šťáhlavský.

Více

Magazín Leonardo: Očkování dětí proti covidu-19

Jak bojují s covidem okolní země? V Kalifornii odstartovala první testovací mise obrany planety Země před asteroidy.

Více

Magazín Leonardo: Magazín Leonardo opět sleduje vývoj pandemie nemoci COVID-19 a shrne názory vědců na opatření, která vláda chystá

Připomene, že Cenu za komunikaci změny klimatu letos získal bioklimatolog Miroslav Trnka. Podívá se do skotského Glasgow na klimatický summit. A popíše projekt “chytrých oken”, které pomáhají uspořit elektrickou energii. Připravil a moderuje David Šťáhlavský.

Více

Magazín Leonardo: Tento týden byl opět ve znamení Covidu-19

Všímá si ho proto i Magazín Leonardo, tedy souhrn událostí ze světa vědy v uplynulém týdnu. Ale zaznamená také klimatickou konferenci ve skotském Glasgowě, nebo Týden Akademie věd. Připravil David Šťáhlavský.

Více

Magazín Leonardo: Covid sílí nejen v Česku, ale i v dalších zemích Evropy

Proč opět rostou čísla nakažených i hospitalizovaných? Vědcům se podařilo identifikovat už téměř pět tisíc planet mimo Sluneční soustavu. Unikátní projekt na odhalování invazních druhů. Připravil David Šťáhlavský.

Více

Magazín Leonardo: V dnešním Magazínu Leonardo se vypravíme za vědeckými dobrodružstvími do italského Trentina

Dozvíte se mimo jiné i to, že zkoumat se dá nejen úbytek ledovce, ale i jeho zvuk. To, že zdejším obyvatelům není příroda lhostejná, dokládá unikátní projekt, díky kterému mizí plast na jedno použití z údolí Val di Pejo. A nahlédneme také do výzkumného centra, ve kterém se vědci snaží vytvořit odolnější vinnou révu. Připravila Andrea Skalická.  

Více

Magazín Leonardo: Unikátní český test umí odlišit protilátky chránící před novým typem koronaviru

Vyvinuli ho vědci z Ústavu organické chemie a biochemie a Biotechnologického ústavu Akademie věd. Nejen to se dozvíte z týdenního vědeckého přehledu s Andreou Skalickou a Evou Kézrovou.

Více