Series: Naše nej...

Naše nej: Restaurátoři vysušili nejstarší českou studnu. Světový unikát putuje do Pardubic

Pravěká studna, kterou archeologové objevili při záchranném výzkumu na trase komunikace D35 u Ostrova na Chrudimsku v roce 2018, je nejstarší datovaná dřevěná konstrukce na světě. Během ledna by z Litomyšle měla zamířit do Východočeského muzea v Pardubicích.

Více

Naše nej: Kam směřuje tato brána? Na tajemné a jedinečné místo

Hřbitov u obce Dřevíkov na Chrudimsku je jedním z mála vesnických židovských hřbitovů v našem kraji. Pod korunami stromů si stále střeží svá tajemství.

Více

Naše nej: Geologické a vodní muzeum nezavírá. Udělejte si výlet do přírody

Dlouhá nebo kratší procházka a hlavně spousta zajímavých informací. To vás čeká v muzeu v přírodě, které představuje unikátní lokality Orlicko-Třebovska.

Více

Naše nej: Český rekord a jemná krása. Podívejte se na největší sbírku tkaných záložek

Herbert Kögler z Ústí nad Orlicí s textilem spojil svůj život. Pochází z vážené rodiny stuhařských mistrů a také dnes, už jako sběratel, v tradici pokračuje.

Více

Naše nej: Tom Cruise, Belmondo, Beatles. Jejich stopy vedou do Bohdanče

Má rád slavné lidi a obdivuje osobnosti. Vítek Formánek z Lázní Bohdaneč sbírá jejich podpisy už řadu let. Vlastní nejen autogramy herců, ale také úctyhodnou kolekci podpisů válečných letců.

Více

Naše nej: Sportovní i společenské retro. Cyklisté z Vysokého Mýta udržují starou tradici

Stará plášťová kola, dobové oblečení a hlavně spousta legrace. Členové vysokomýtského Spolku českých kolařů cestovatelů si jízdu na starých kolech užívají. Ke sportovním výkonům ale přidávají i dávku recese.

Více

Naše nej: Urnový háj v Chocni je výjimečné místo. Má se stát kulturní památkou

Choceňský urnový háj by se v budoucnu měl přiblížit své prvorepublikové podobě. Město ho chce opravit a ve spolupráci s Národním památkovým ústavem teď usiluje o to, aby pietní místo bylo prohlášeno za kulturní památku.

Více

Naše nej: V našem kraji máme velké kočky. Kde je uvidíte?

Občas v noci se z Chvojence u Holic stává savana, dokonce džungle. To když o sobě dávají vědět lvi, tygři nebo levharti, kteří žijí v tamním zooparku. Jeho majitelé ho nedávno otevřeli veřejnosti.

Více

Naše nej: Znáte tajemství Tmavé fortny? V Chrudimi jí neřeknou jinak než Myší díra

Tmavá fortna je nejužší a nejdelší zaklenutý průchod v našem kraji, který pochází ze středověku. Kdysi tuhle cestu skrze chrudimské opevnění využívali třeba soukeníci. Ozvěnu v Myší díře si děti užívají dodnes.

Více

Naše nej: Poznáte nejstarší a nejnavštěvovanější hrad v našem kraji?

Pyšně se vypíná nad údolím řeky Křetínky. Patří k nejstarším v Česku a jeho poloha byla vždy strategická. Navíc je to jediný hrad u nás, kde se mísí gotika s empírem. Svojanov.

Více