Series: Názory a argumenty

Názory a argumenty: Petr Janyška: Symbol polského nezávislého soudnictví Tuleya vyhrál nad vládou

Polský soudce Igor Tuleya je pro polovinu Poláků národním hrdinou, nebojácným disidentem dnešních časů vlády Jaroslawa Kaczyńského. Před pár dny dosáhl velkého vítězství.

Více

Názory a argumenty: Karel Barták: Západ je nadále odhodlán pomáhat Ukrajině, ale nervozita stoupá

Západní země budou nadále všemožně pomáhat Ruskem napadené Ukrajině. Nepřichází v úvahu polevit v okamžiku, kdy se Kreml po porážkách na bojišti uchýlil k válečným zločinům v podobě brutálního ničení civilních infrastruktur ve snaze zlomit odolnost a morálku Ukrajinců.

Více

Názory a argumenty: Jefim Fištejn: Americká žurnalistika bojuje se závislostí

I když listopadové mezivolby ve Spojených státech nedopadly bůhvíjak, rozhodně společenské procesy, které vyvolaly všeobecné očekávání „rudého tsunami“, tzn. drtivého vítězství Republikánské strany, pokračují dál. Mám na mysli především pomalé, ale jisté proměny v orientaci sdělovacích prostředků, dříve jednoznačně levicově zaměřených a nyní stále více hledajících své místo v ideologickém středu.

Více

Názory a argumenty: Apolena Rychlíková: Proč by nás měly zajímat Dny proti násilí na ženách

Od roku 1999 se každého 25. listopadu celosvětově připomíná násilí páchané na ženách. Toto datum je pak každoročně následováno šestnácti „akčními“ dny, které mají na problematiku násilí páchaného na ženách upozorňovat. Jedná se o symbolické období právě mezi 25. listopadem a 10. prosincem, kdy slavíme Den lidských práv. V České republice se však – alespoň co se politiky týká – stále jedná o výrazně podreprezentované téma.

Více

Názory a argumenty: Radko Kubičko: Politická scéna by zasloužila zpřehlednění

Aktuální vláda, složená z pěti politických stran, se hlásí k západnímu modelu demokracie. A prochází přitom křtem ohněm, či rovnou válkou, Evropa a celý Západ čelí ruskému násilnému vývozu svého způsobu uspořádání věcí, tváří v tvář geopolitickému střetu není na některé detaily čas. Proto také na politické scéně převládla jednota, kterou trhají jen radikální a mimoparlamentní síly.

Více

Názory a argumenty: Jan Vávra: Tuhý kořínek ideje malého státu

Hned dvakrát se v minulých dnech věnovala vládní koalice státní správě, aniž by ovšem vybočila z kursu předchozích vlád. Jednak oznámila, že sníží počty úředníků. Ministr vnitra Rakušan okamžitě hlásil na Twitteru, že vláda ruší 851 úřednických míst. A dodal: „Plníme program a v zeštíhlování a zefektivňování státu budeme pokračovat.“ Bohužel neprozradil, kolik z těch míst je neobsazených, ale i tak je počet zrušených míst minimální a z hlediska státního rozpočtu zanedbatelný.

Více

Názory a argumenty: Daniel Kroupa: Válečný advent

Začal advent a to znamená, že se blíží Vánoce, svátky míru a pokoje. Lidé přemýšlejí nad dárky pro své blízké a rozhlížejí se po obchodech. Čím více se blíží Štědrý den, tím větší zmatek v nich panuje a mění se ve štvanici, která je pravým opakem vánoční pohody. Jako by šlo jen o věci. A tak je třeba každý rok smysl těchto svátků připomínat. Pokusme se o to tentokrát způsobem, který přímo nevyžaduje přistoupit na náboženské předpoklady, jimž má moderní člověk potíž uvěřit.

Více

Názory a argumenty: Matěj Schneider: Počítač Huntera Bidena je reálná kauza ve špatných rukou

Na americké mediální scéně se sousloví „laptop Huntera Bidena“ poprvé objevilo těsně před prezidentskými volbami v roce 2020, a to velmi třaskavě. Deník New York Post uveřejnil zprávu o obsahu počítače syna (tehdy ještě nezvoleného) prezidenta Bidena. Hunter Biden dlouhodobě zápolí se závislostí na drogách, takže velkou část pozornosti na sebe strhly nejrůznější explicitní fotky – za to si z velké míry mohla redakce New York Postu sama.

Více

Názory a argumenty: Gita Zbavitelová: Netanjahu chce změnit ústavu, aby mohl vládnout

Budoucí izraelský premiér Binjamin Netanjahu nemá vládu ani tři týdny po pověření prezidentem, přestože jeho blok ve volbách získal většinu 64 hlasů ve 120členném Knesetu. Jeho ultrapravicoví a ultraortodoxní spojenci mají tolik nerealistických podmínek vstupu do vlády, že musí Netanjahu postupovat velmi opatrně.

Více

Názory a argumenty: Adam Černý: Si Ťin-pching za covidové krize na sebe nastražil past

Čínský vůdce Si Ťin-pching stojí před dilematem, jak naložit s dosavadní velice striktní proticovidovou strategií, která vyvolává protesty v ulicích řady měst.

Více