Series: On Air

On air: „Swap mě vyléčil z nakupování.“ Co nás přitahuje na výměně oblečení?

Akce Swap Prague, která se konala ve Vršovicích, opět propojila lidi se zájmem o udržitelnost a recyklaci, ale nabídla také dostupnou možnost si rozšířit šatník. Swap je organizovaná, ale zároveň komunitní aktivita založená na vzájemné výměně, kterou si u nás oblíbila spousta lidí. Poslat dál věci z domácnosti, knihy nebo oblečení lze různě.

Více

On air: Energeticky soběstačná domácnost a AI pomocníci. Co frčí v technologiích?

Rozhovor s umělou inteligencí, lépe řečeno neuronovou sítí GPT-3, může být zábavnější, než s člověkem. Online konferenční nástroje nemusí být nudné, ale můžou vypadat jako simulace vaší kanceláře v retro 8-bitové estetice. Nové videohry se znovu pokusí dobýt virtuální realitu a možná i trh s NFT a celé to budeme pohánět ideálně ze solárních panelů s výkonným bateriovým uložištěm. Vítejte v roce 2022.

Více

On air: Registrační poplatky u gynekologa jsou nelegální. Proč je přesto řada žen stále platí?

„Ke gynekologovi se mi vůbec nechtělo, strašně jsem se styděla. Šla jsem tam až ve třiceti letech,“ vypráví Ludmila. Strach a stud ale není jediná bariéra, kterou musejí ženy v gynekologické péči překonat. Existuje i fenomén nelegálních registračních poplatků v gynekologických ordinacích. Redaktorka Eva Svobodová zjišťovala, jak široce přijímaná tato praxe je. Jsou registrační poplatky legální? Nebrání ženám v dostupnosti zdravotní péče?

Více

On air: Byl vzorem pro LGBTQ+ komunitu, říká Pavel Turek o Davidu Bowiem, který by oslavil 75. narozeniny

Byl obratným hudebníkem, hercem i módní ikonou. David Bowie by 8. ledna 2022 oslavil 75. narozeniny. K tomu, jak se zorientovat v jeho poněkud roztříštěném a komplexním hudebním katalogu, který byl zkraje roku zakoupen vydavatelstvím Warner za v přepočtu 5,5 miliardy korun, přináší klíč hudební publicista, teoretik fotografie a redaktor týdeníku Respekt Pavel Turek.

Více

On air: Animovaná Hilda odvrací válku s troly ve filmu Hilda a král hory. Možná je to její poslední příběh

Malá Hilda, obyvatelka městečka Trollberg, kde kromě lidí žije také spousta nadpřirozených bytostí, zejména těch ze severské mytolgoie, už stačila zdomácnět na streamovací službě Netflix v animovaném seriálu nesoucím její jméno. Na samém konci loňského roku na něj navázal celovečerní film Hilda a král hory, kterým se s námi animovaná Hilda možná definitivně loučí.

Více

On air: Série Matrix: Jednička zaslouženě žije v memech, čtyřka hodně lidí naštve

V českých kinech je aktuálně k vidění čtvrtý, co do stopáže nejdelší díl Matrix série. Zapadá Resurrections do legendární sci-fi trilogie z počátku tisíciletí? A obstojí více než dvě dekády od své premiéry v dnešním světě Matrix jako takový? „Jednička skvěle zachycuje přelom devadesátých a nultých let a zároveň pořád žije ve světě memů i popkultuře,” říká filmový kritik Antonín Tesař, se kterým jsme fenomén Matrixu sester Wachowských rozebírali ve studiu Radia Wave.

Více

On air: Občas bych chtěla, aby za mě zpíval někdo jiný, říká slovenská hudebnice Katarzia

Slovenská hudebnice Katarzia vydala na konci roku 2021 již páté řadové album s názvem n5. Nabízí na něm zatím svůj nejexperimentálnější zvuk. „Mám různá období. Kytara mě chvíli hrozně nebavila. Teď mám zase pocit, že mi chybí a že jsem trochu odešla od té původní podstaty psaní písniček. V něčem mě tedy znovu začalo bavit dělat písničky na kytaře, ale myslím, že je fajn, když jsou obohacené alespoň nějakou jemnou produkcí,” vysvětluje své zvukové proměny Katarzia.

Více

On air: Nová vlna afrobeatu, artificiální zvuky i dance-punk. Jak bude asi znít hudba roku 2022?

Rok 2022 je tady a s ním tradičně i notná dávka očekávání. V hudebním světě není čerstvý start s příchodem nového roku výjimkou. Ve světových žebříčcích loni bodovaly třeba desky zpěvaček Olivie Rodrigo a Billie Eilish, které se opíraly o zvuk devadesátkových kytarovek. Jaké trendy můžeme očekávat v hudbě letoška? Do svých pomyslných křišťálových koulí dávají nahlédnout Karel Veselý, Jakub Šíma a Aneta Martínková.

Více

On air: Kolo času v temné věži. Ultra dlouhé fantasy ságy představují světy, ve kterých chcete strávit roky

Kromě druhé sezóny Zaklínače už několik týdnů běží nový seriál inspirovaný další klasickou románovou fantasy sérií Kolo času. Původní knižní série Roberta Jordana čítající patnáct tlustých knih je také dobrým příkladem extrémně dlouhé fantasy, která nás zavádí do pečlivě promyšlených světů, v nichž můžete zabloudit na celé roky. Tuhle a další tři ultra macaté ságy doporučuje literární publicista Boris Hokr.

Více

On air: „Nebyl jsem připravenej.” S Dimou Arrest o nenávisti na sítích, queer dospívání a sexuálním násilí

177 tisíc sledujících. Ivo Růžička aka drag queen Dima Arrest patří mezi známé tváře českého TikToku, na kterém, jak říká, sdílí velkou část svého života. „Dávám tam víceméně všechno, třeba 85 procent věcí,” popisuje. Říkal si někdy, že je to chyba? A jak zvládá přívaly nenávistných komentářů?

Více