Series: Politika a zpravodajství

Politika a zpravodajství: Speciál Radiožurnálu: Česko-ruské vztahy na bodu mrazu: Jaký další vývoj se dá očekávat?

Ve čtvrtek v poledne vypršela lhůta, kterou dal český ministr zahraničí Rusku s požadavkem, aby umožnilo návrat 20 vyhoštěných českých diplomatů. Pokud se tak nestane, česká strana sníží počet pracovníků ruské ambasády v Praze tak, aby odpovídal stavu na českém velvyslanectví v Moskvě. Jakou odpověď chystá Rusko? O čem vypovídá rychlá reakce ruského ministerstva zahraničí, který si předvolal českého velvyslance? A jak silnou podporu má Česko u svých spojenců?

Více

Politika a zpravodajství: Speciál Radiožurnálu: Ruské tajné služby a výbuch ve Vrběticích: Jak šokující zjištění BIS ovlivní česko-ruské vztahy?

Česko v sobotu rozhodlo o vyhoštění osmnácti ruských diplomatů, které tajné služby označily za pravděpodobné špiony. Moskva obvinění z podílu na výbuchu označila za absurdní a jako odvetu vyhostila dvacet zaměstnanců české ambasády v Rusku. „Česko-ruské vztahy jsou na bodu mrazu,“ potvrzuje náměstek ministra zahraničí Martin Povejšil. Jak se k situaci staví EU a další země? A jaké jsou další možné diplomatické scénáře? Poslechněte si celý speciál Radiožurnálu.

Více

Politika a zpravodajství: Dvacet minut Radiožurnálu: Stát opět selhává. Vydává oprávnění na prodej testů, i když neví, jestli fungují, říká prezident NKÚ

Český stát podle zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu zanedbal přípravu na pandemii a v boji s ní si počínal zmatečně. Dají se výrazné rozdíly v kvalitě a v nákupních cenách zdravotních pomůcek vysvětlit nutností jednat rychle, jak uvádí ministr Hamáček (za ČSSD)? A dá se předpokládat, že vláda už svá pochybení napravila a v současné době vše běží tak, jak má? Hostem Vladimíra Kroce ve Dvaceti minutách Radiožurnálu byl prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala.
Vladimír Kroc

Více

Politika a zpravodajství: Dvacet minut Radiožurnálu: Země, které zavedly očkování v lékárnách, na tom výrazně profitují, upozorňuje farmaceut Havlíček

Mělo by se u nás očkovat i v lékárnách? Existuje volně prodejný účinný lék na covid? A co bude s ohromným množstvím odpadů plastů a biologického materiálu jako produktem masivního očkování? Vladimír Kroc se ptal člena představenstva České lékárnické komory a účastníka misí Lékařů bez hranic Stanislava Havlíčka.
Vladimír Kroc

Více

Politika a zpravodajství: Dvacet minut Radiožurnálu: Pavel Zeman: Z nového zákona o státním zastupitelství zůstalo torzo. Měli bychom začít od začátku

Daří se v Česku bojovat s korupcí? Z jakého důvodu se táhne vyšetřování kauz jako je Čapí hnízdo? Měly by být trestné činy spáchané v nouzovém stavu automaticky posuzovány přísněji? A dočkáme se nového zákona o státním zastupitelství? Vladimír Kroc se ptá Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.
Vladimír Kroc

Více

Politika a zpravodajství: Dvacet minut Radiožurnálu: Vít Rakušan: Současná opatření mají smysl. Výjimku chceme třeba pro využití rekreačních objektů

Která protiepidemická opatření by vláda měla zrušit či upravit, protože nemají smysl? Funguje výměna informací a dat o šíření koronaviru mezi vládou a opozicí? Jakou předvolební kampaň chystá favorizovaný opoziční blok STAN s Pirátskou stranou? Tomáš Pancíř se ptá předsedy Starostů a nezávislých Víta Rakušana.
Tomáš Pancíř

Více

Politika a zpravodajství: Dvacet minut Radiožurnálu: Doba na uvolnění opatření ještě nenastala. Cesty mimo okres by měly zůstat zakázané, říká viroložka

Dokážeme antigenními testy odhalit dostatek osob nakažených koronavirem? Neměly by se testy opakovat častěji? A kdy a podle jakých parametrů bychom mohli uvolňovat omezující opatření? Hostem Tomáše Pancíře ve Dvaceti minutách Radiožurnálu byla viroložka Ruth Tachezy z Přírodovědecké fakulty UK a výzkumného centra BIOCEV.
Tomáš Pancíř

Více

Politika a zpravodajství: Dvacet minut Radiožurnálu: Ekonom Švejnar: Biden se ukazuje jako tvrdý a akceschopný prezident

Americký prezident Joe Biden prosadil v Kongresu balík záchranných opatření v nevídaném objemu téměř dvou bilionů dolarů. Ochrání masivní finanční injekce Spojené státy před neblahými dopady pandemie? A nebudou se kvůli ní Američané ještě dlouho potýkat s masivním zadlužením a rostoucí inflací? Hostem Tomáše Pancíře ve Dvaceti minutách Radiožurnálu byl ekonom Jan Švejnar z výzkumného střediska CERGE-EI, který zároveň působí na Kolumbijské univerzitě v New Yorku.
Tomáš Pancíř

Více