Series: Přímo z místa

Přímo z místa: Hrad Bouzov skrývá nejen svou dávnou podobu pod novodobou přestavbou

Hrad Bouzov je pro mnohé z nás prototypem podoby středověkého hradního sídla. Známe jej z osobních návštěv, výletů i z mnoha filmů a pohádek, které se zde natáčely. Ruku na srdce, kolik toho, ale víme o jeho historii?

Více

Přímo z místa: Od objevení Zbrašovských aragonitových jeskyní v Teplicích nad Bečvou uplyne 110 let. V čem jsou jedinečné?

Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích nad Bečvou jsou u nás jediné, kde se v zimě ohřejete. Na jejich vzniku se totiž kromě atmosférických vod podílela i teplá minerálka. Podzemí jeskyně ukrývají složitý komplex chodeb, dómů, komínů a puklin s nádhernou výzdobou v podobě minerálního aragonitu.  

Více

Přímo z místa: I pacienti s těžkým covidem popírají epidemii, říkají zdravotníci z kliniky ARO Fakultní nemocnice Olomouc

V únoru jsme se poprvé s pořadem Přímo z místa vydali na kliniku Anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny ve Fakultní nemocnici Olomouc, kde léčí pacienty s těžkým průběhem covidu. Po deseti měsících se tam vracíme, abychom zjistili, co se změnilo a co zůstává stejné.

Více

Přímo z místa: Trať ze Zábřeha do Sobotína byla postavena už před 150 lety

Železnice vedoucí ze Zábřeha do Sobotína přivedla pod Jeseníky poprvé možnost rychlé a poměrně levné přepravy osob i nákladu. Ne náhodu za její výstavbou stáli jedni z největších stavitelů železnic v tehdejší monarchii, bratři Kleinové.

Více

Přímo z místa: Návštěva u potomka nejplodnějšího lva, krmení jihoamerických opiček a mravenečníka stromového při další procházce olomoucké ZOO

Zoologická zahrada na Svatém Kopečku byla slavnostně otevřena v červnu před 65 lety. Každý rok ji navštěvujeme s pořadem Přímo z místa. Na jaře jsme se vydali do venkovních výběhů, třeba za vlky, medvědy a velbloudy a s podzimem nahlédneme i dovnitř do pavilonů.

Více

Přímo z místa: Arcibiskup František Vaňák strávil velkou část života v Rýmařově. Za dva roky na stolci pak musel udělat více než jiní za dvacet let

Právě letos si připomínáme dvě významná životní jubilea prvního porevolučního olomouckého arcibiskupa Františka Vaňáka. Právě před 105 lety se ve Vojtěchově na Zábřežské vrchovině narodil a před 30 lety dotlouklo jeho srdce naposledy.

Více

Přímo z místa: Návštěva záchranné stanice a Domu přírody v Bartošovicích

Funguje bezmála čtyři desítky let a patří k prvním svého druhu v Evropě. Řeč je o záchranné stanici v Bartošovicích na Novojičínsku, kde uzdravují a pečují o volně žijící živočichy. Ročně jich tam končí přes dva tisíce. Vydejte se s námi prozkoumat rozsáhlý areál a jeho Dům přírody, kde se seznámíte s životem v oderské nivě. 

Více