Series: Přímo z místa

Přímo z místa: Na jeden den v prostějovské knihovně. Co se děje s knihou, než se dostane ke čtenáři?

Knihovny už neslouží pouze jako místo pro studium a zapůjčení knih. Tyto instituce mají stále větší vliv na kulturní život lidí v obci, ve které se knihovna nachází.

Více

Přímo z místa: Pánové, zadejte se! zaznělo na závěrečné koloně olomoucké Taneční školy Progress

Taneční jsou fenoménem České republiky. Vzpomínají na ně naši prarodiče, absolvují je naše děti a vnuci. Není to samozřejmě jen o krocích na parketu, ale taky o základech správného chování a oblékaní. „Proměna, kterou v průběhu kurzu vidím, je obrovská,“ říká lektor Marek Černý.

Více

Přímo z místa: Na počátku úspěchu rodinné konzervárny v Zábřeze stála stará kuchařka

Někdy stačí jen málo a člověku to změní život. To by mohlo být heslo Olina Bezchleby, který vybudoval v Zábřeze rodinnou konzervárnu, jejíž výrobky patří mezi vyhledávané regionální produkty a to nejen u obyvatel z okolí, ale i u mnoha lidí, kteří zdejší kraj navštíví.

Více

Přímo z místa: Zpracovávání odpadů tříděním v domácnostech zdaleka nekončí. Jak funguje dotřiďovací linka?

Třídění odpadů má velký význam pro jeho následné využití. Běžní spotřebitelé ale nikdy nebudou schopní třídit tak dokonale, aby bylo možné odpady rovnou recyklovat. Proto existují dotřiďovací linky. Jenda z nich funguje ve Chválkovicích v Olomouci.

Více

Přímo z místa: Unikátní muzeum v Dlouhé Loučce představuje nástěnné obrazy zachráněné z místního zámku

Od 15. září roku 2022 je možné v Dlouhé Loučce na Uničovsku navštívit unikátní muzeum. Nabízí možnost prohlídky zachráněných maleb, které na zdech zdejšího zchátralého zámku zanechali v době druhé světové války zajatí francouzští důstojníci.

Více

Přímo z místa: Chrám, který Olomoučané nikdy nenechali upadnout. Pojďte na prohlídku sv. Mořice v Olomouci

Kostel sv. Mořice v Olomouci slouží křesťanům už osm století. Za tu dobu prošel mnoha změnami. Opakovaně vyhořel a musel být rekonstruován. Olomoučané však nikdy nenechali svůj kostel upadnout.

Více

Přímo z místa: Střední odborná škola v Šumperku slaví 155 let. Najdeme v ní spoustu míst, která chcete vidět

Před 155 lety byla v někdejší Temenici, která je dnes součástí Šumperka založena jedna z hospodářských škol, které si po zrušení vrchnostenské správy dávaly za úkol vychovávat zemědělské odborníky pro práci pro velké statky i v drobné zemědělce. Jejím pokračovatelem je Střední odborná škola, která pro zajímavost vychovává kvalifikované farmáře i dnes.

Více

Přímo z místa: Proč církev křtí už novorozené děti? A co znamenají symboly, které křest doprovázejí?

Zažili jste někdy křest v katolickém kostele? A vyprávěl vám někdo o symbolech, jako je křestní rouška nebo svíce, které si pak uchovávají křesťané po celý život?

Více