Series: Přírodní lékárna

Přírodní lékárna: Kurkuma – indický svatý prášek, který zastavuje šíření rakovinných buněk

Kurkuma je známé koření, tradiční součást kari směsí. V současné době více než 95 procent jeho světové produkce pochází z Indie. Indové denně zkonzumují 25 až 50 miligramů kurkumy. A vyplatí se jim to.

Více

Přírodní lékárna: Jezte oves, vyplatí se to. Připravte si z vloček jednoduchou kaši nebo koláč s jablky

Koncem 60. let minulého století si Dennis Burkitt, britský lékař, který řadu let působil v Africe, všiml, že všude tam, kde domorodci přijímali stravu bohatou na vlákninu, se rakovina tlustého střeva prakticky nevyskytovala. Následujících dvacet let propagoval názor, že jídelníček s vysokým obsahem vlákniny je zřejmě účinnou ochranou před některými typy rakoviny.

Více

Přírodní lékárna: Malá hrst vlašských ořechů pětkrát týdně pomůže k lepšímu spánku a proti rakovině

Vlašské ořechy patří mezi to nejlepší, co nám příroda poskytuje k uchování plného zdraví a svěžesti. Také jste byli někdy fascinováni tvarem jejich jader? Připomínají lidský mozek a určitě by se našla spousta dietetiků, kteří by vám také řekli, že pro mozek a nervovou soustavu je vlašský ořech zcela nepostradatelný.

Více

Přírodní lékárna: Kokos pomůže s hubnutím, olej skvěle chrání pleť a voda omlazuje. Připravte si také kokosové mléko

Kokosový ořech, který je ve skutečnosti největším semenem, se v poslední době těší nové vlně zájmu. Do zapomnění upadal po druhé světové válce, která přinesla oblibu margarínů a hydrogenovaných tuků. Ty se mylně považovaly za zdravější.

Více

Přírodní lékárna: Odmítáte stejně jako prezident brokolici? Chyba! Tato zelenina chrání před rakovinou

Původně rostla brokolice u Středozemního moře, pěstovali ji Římané, poté Italové a dnes je rozšířená po celém světě. Zajímavě na ni upozornil v roce 1992 prezident USA George Bush svou kampaní: „Jsem prezidentem Spojených států a nejím brokolici.“ Antireklama je ale také reklama a brokolice si záhy získala americkou veřejnost.

Více

Přírodní lékárna: Máte studené nohy nebo vás trápí migrény? Jezte častěji pokrmy z paprik

Evropany pravděpodobně poprvé seznámil s paprikou Kolumbův průvodce Chauco, který ji nazýval agi. Je to další z mnoha hodnotných plodin, jež daroval Nový svět starému kontinentu. Ve Španělsku se pěstovala již v 16. století, ale i z českých zemí existuje záznam z roku 1566, kdy se běžně objevuje na jižní Moravě.

Více

Přírodní lékárna: Dýně je superpotravina, servírujte ji jako přílohu a zkuste pudink amerických osadníků

Před více než sedmi tisíci lety začala dýně kralovat stravě původních obyvatel Ameriky. Naštěstí pro nás se nyní můžeme těšit z neutuchající nabídky tykví a dýní i na našem trhu téměř po celý rok. A to je skvělá zpráva! Dýně je totiž skutečná superpotravina.

Více

Přírodní lékárna: Nezapomeňte na švestky! Podpoří štíhlou linii a dodají neuvěřitelné množství B vitamínů

Tmavě fialové plody slivoně švestky patří k tradičním průvodcům podzimu. Pokud je toto období někdy spojováno s depresemi, pak vězte, že švestka může být skvělým spojencem proti nim!

Více

Přírodní lékárna: Petržel nepoužívejte jen jako ozdobu jídel, může toho nabídnout mnohem víc

Petrželka je mnohem víc než jen ozdoba polévek a dalších pokrmů. Tato běžná bylinka má mocné výživové vlastnosti a obsahuje sloučeniny, které snižují riziko mnoha běžných nemocí, včetně rakoviny.

Více

Přírodní lékárna: Spirulina obsahuje neuvěřitelné množství prospěšných látek. Seženete ji v prášku nebo tabletkách

Sladkovodní řasa spirulina, ačkoli je to ve skutečnosti sinice, po staletí byla a stále je velkým lidským spojencem. Například Aztékové ji pěstovali na jezerech Texcoco a dalších.

Více