Series: Signály pod povrchem

Signály pod povrchem: Povídka 1. | Rovin Gall: Sekera

První povídka, kterou vydáváme na našem podcastu Signály pod povrchem. Jejím autorem je dlouholetý hledač a zkušený spolupracovník archeologů Rovin Gall, který v časopise Detektor revue pravidelně publikuje své texty. Povídka Sekera vyšla ve druhém čísle časopisu Detektor revue roku 2019. Povídka pojednává o jedné z detektorových prospekcí na pravěkém osídlení, při níž byla objevena…

Více

Signály pod povrchem: 0205. Archeologie českého barbarika a detektoring. Odpovídá archeolog Zdeněk Beneš.

V dnešní epizodě druhé série podcastu Signály pod povrchem budeme zpovídat dalšího odborníka z řad středočeských archeologů, Mgr. Zdeňka Beneše. Vzhledem k jeho zaměření především na dobu římskou, a intenzivní spolupráci s hledači, budeme klást otázky o tom, jak detektory pomáhají při jeho vědecké činnosti nebo při záchranných výzkumech, jak vidí osobně fenomén hledačů a…

Více

Signály pod povrchem: 0204. Jaká čeká hledače budoucnost? Pokračování rozhovoru s archeologem Davidem Daněčkem

Do našeho studia jsme si podruhé pozvali hosta – archeologa Mgr. Davida Daněčka. Tentokrát jsme probírali ještě víc do hloubky vztah amatérských hledačů a archeologů. Dozvíte se, jak probíhá spolupráce, co se děje s nálezem po odevzdání a k čemu je vůbec společnosti archeologie jako věda.

Více

Signály pod povrchem: 0203. Nové modely detektorů na trhu (Mars, C-Scope, Nokta & Makro)

Protože některé firmy přišly za poslední měsíce s novými modely detektorů, museli jsme se na ně společně podívat a zhodnotit, co přináší na trh a pro jakou cílovou skupinu jsou určené. Pokud uvažujete nad koupí detektoru, nenechte si tuto epizodu ujít.

Více

Signály pod povrchem: 0202. Jak na spolupráci? Rozhovor s archeologem Davidem Daněčkem

Do našeho studia jsme si poprvé pozvali někoho třetího – archeologa Mgr. Davida Daněčka. Vysvětlil nám, jaká je pracovní náplň archeologa, jak může hledač s muzeem začít spolupracovat a jeho osobní pohled na to, jak skloubit fenomén hobby detektoristů s moderní archeologií.

Více

Signály pod povrchem: 0201. Vzpomínka na léto, jak zvládáme YouTube a plány do budoucna

Prázdniny jsou u konce a my jsme se rozhodli, že první díl druhé série našeho podcastu věnujeme vzpomínkám na naše letní nálezy a výpravy. Probrali jsme také nejrůznější radosti a starosti spojené s natáčením videí a vzdělávání hledačů. Na konci dílu také trošku naťukneme naše plány s druhou sérií podcastů a nová témata, která bychom…

Více

Signály pod povrchem: 0110. Rýžování a přírodniny

Poslední epizoda první série podcastu se bude věnovat hledání přírodních pokladů. Popovídáme si o našich zkušenostech s hledáním minerálů, nerostů a především zlata. Něco málo si povíme o vybavení, které k tomu člověk potřebuje a zodpovíme nejčastější dotazy diváků.

Více

Signály pod povrchem: 0109. Vybavení na hledačku

Už v prvních epizodách jsme nastínili, že na hledání s detektorem potřebuje člověk krom samotného detektoru určité vybavení. Ať už jde o oblečení, kopací nářadí nebo pomocnou elektroniku, je na výběr nepřeberné množství variant. Dnes vám trochu přiblížíme, co všechno používáme a kde se dá takové náčiní sehnat.

Více

Signály pod povrchem: 0108. Zakážou hledání kvůli videím?

Dnes jsme si pro vás připravili netradiční epizodu, s lehce filosofickým tématem. Budeme si povídat o tom, jestli popularizace hledání na Youtube, nebo jiných sociálních sítích, škodí detektorovému koníčku nebo a archeologii. Nechceme ukazovat prstem, takže budeme mluvit co nejvíce obecně, ale pokud máte svoje postřehy, určitě nám napište.

Více

Signály pod povrchem: 0107. Porovnání Equinox vs Vanquish, Deus vs Orx

Dostáváme dotazy na porovnání nových modelů detektorů od firem Minelab a XP. Připravili jsme si pro vás menší porovnání a výčet vlastností, výhod či nevýhod daných modelů.

Více