Series: Souvislosti Plus

Souvislosti Plus: V některých oborech rostou mzdy až o 20 procent. To se může stát brzdou, míní šéfka ManpowerGroup

Vysoká inflace a s ní rostoucí ceny nejen energií, ale i potravin nebo služeb. To jsou mimo jiné důvody, proč zaměstnanci žádají za svou práci vyšší mzdu. Platy těch státních se vláda rozhodla zmrazit. V soukromém sektoru ale mzdy rostou. „Zaměstnavatelé tahají za kratší konec provazu, protože pokud chtějí nové zaměstnance, prostě musí zaplatit,“ komentuje Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka největšího agenturního zaměstnavatele v Česku, společnosti ManpowerGroup.

Více

Souvislosti Plus: Pod náměstkem Scheinherrem se z kola v Praze stal fetiš, kritizuje Jiří Pospíšil koaličního partnera

Doprava bývá v Praze pravidelně jedním z hlavních volebních témat. A podle všeho tomu nebude jinak ani v letos na podzim v nadcházejících komunálních volbách. „Každý z nás se denně pohybuje z místa na místo. Proto je doprava vždy téma, které nejvíce rezonuje,“ je přesvědčená poslankyně a starostka městské části Praha 5 Renáta Zajíčková (ODS).

Více

Souvislosti Plus: Česko s inflací, rostoucími cenami energií a zvyšováním úrokové sazby

Česko čelí zásadnímu zdražování. Inflaci měříme vysoko na dvouprocentním cílem České národní banky, která proti ní bojuje zvyšováním základní úrokové sazby. Máme za sebou ale i rok bez superhrubé mzdy, jejíž zrušení nám nechalo v peněženkách desítky miliard korun, ale ty chybí veřejným rozpočtům. Novou vládu tak čeká debata nad změnou daňového mixu. Co k tomu v uplynulém roce řekli hosté Souvislostí? Poslechněte si jejich teze.

Více

Souvislosti Plus: O ekologických trendech roku 2021

Jaké ekologické trendy byly zásadní v roce 2021? Co se dělo v energetice, dopravě a ochraně přírody? Jaká rozhodnutí nás, Evropu, nebo svět nejvíce ovlivní v dalších měsících? Debatují Romana Březovská z Asociace pro mezinárodní otázky, Martin Záklasník, bývalý generální ředitel společnosti E.ON, a Daniel Vondrouš, ředitel asociace ekologických organizací Zelený kruh.

Více

Souvislosti Plus: Je třeba sázet na kartu vyšší přidané hodnoty, která by udržovala lidi v regionu, tvrdí ekonom

Česká společnost se v končícím roce musela vypořádat s celou řadou situací. Rozdělila covidová pandemie Čechy více než volby do Poslanecké sněmovny? A co nás naopak spojilo? Připomeňte si ty nejzajímavější myšlenky hostů pořadu Souvislosti Plus Patricie Polanské.

Více

Souvislosti Plus: Lidi, kteří nemyslí na zadní kolečka, bychom měli nějak trestat, míní ekonom České spořitelny

Na jedné straně exekuce nebo problémy kvůli rostoucím cenám, na druhé straně úspory na běžných účtech a strach z investic. Oba jevy mají stejného jmenovatele – nízkou finanční gramotnost Čechů. „Ačkoliv je téma finanční gramotnosti poměrně diskutované, peníze jako takové zůstávají tabu. Většinou se o nich nebavíme ani doma. Spoléháme na to, že se děti naučí základy ve škole, ale nedáváme jim úplně dobrý příklad,“ všímá si Helena Brychová, expertka na finanční vzdělávání.

Více

Souvislosti Plus: Místo papírů digitalizace. Jak modernizovat české úřady?

Neziskové organizace, experti, akademici a podnikatelé začátkem listopadu ve společné deklaraci vyzvali k modernizaci státní správy. Byznysmeni volají po změnách, které by nastartovaly druhou transformaci české ekonomiky. Jak toho dosáhnout? Debatují Eva Pavlíková z Česko Digital, Martin Wichterle, majitel strojírenské skupiny Wikov, a také Bohumil Kartous, ředitel Pražského inovačního institutu. Moderuje Martina Mašková.

Více

Souvislosti Plus: Lidé vidí jen to, že svoboda druhých omezuje tu jejich svobodu, uvažuje investor Dobrovský

Je společnost nejen v Česku svobodnější, než tomu bylo před rokem 1989, nebo naopak o své svobody přicházíme? A pokud je svobody méně, vadí nám to? „Za těch 32 let se stala nepředstavitelná věc. Stále si se svobodou nevíme rady. Ten pojem totiž neznamená nic v okamžiku, kdy svobodu máte, nepotřebujete ji a kdy nestrádáte nesvobodou. V okamžiku, kdy nesvobodu cítíte dennodenně, tak po ni toužíte jako po něčem, co vám dá křídla,“ shrnuje fotograf a investor Jan Dobrovský.

Více

Souvislosti Plus: Babiš z opozice na Hrad? Zastavit by ho mohla jedině neochota prohrát podruhé, tvrdí Jindřich Šídlo

Po osmi letech ve vládě míří hnutí ANO do opozice, a to přesto, že bude mít v nové sněmovně nejsilnější poslanecký klub. „ANO nikdy nezažilo opoziční roli. Bude to pro všechny jeho poslance úplně nová situace – po letech u moci se stávají opoziční stranou, která prohrává každé hlasování,“ připomíná komentátor serveru Seznam Zprávy Jindřich Šídlo. „Budeme opozicí tvrdou, kritickou,“ slibuje poslankyně ANO Jana Mračková Vildumetzová.

Více

Souvislosti Plus: Po generace si lidé v regionech zvykli, že chodí do fabriky, nejdou s kůží na trh, popisuje ekonom

Těžba uhlí a průmysl, odliv vysokoškoláků, chybějící dopravní infrastruktura. I tak by se daly pojmenovat rysy nejchudších regionů Česka – Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje. „Řada společností, které u nás působí, má v regionu pouze provozy, nikoli své centrály. To znamená, že zde mají své výrobní pozice se střední a nižší kvalifikací. Nedostává se nám ale míst s kvalifikací vyšší,“ načrtává Petr Kulhánek, hejtman zvolený za Karlovarskou občanskou alternativu.

Více