Series: Úžasné životy

Úžasné životy: Úžasné životy: Filmový archivář a historik Karel Čáslavský podle Jana Rosáka

Jméno a tvář Karla Čáslavského je pro každého televizního diváka neodmyslitelné od legendárního soutěžního pořadu Videostop. Ten se poprvé vysílal v roce 1985 na Československé televizi a velmi záhy si získal i značnou popularitu.

Více

Úžasné životy: Úžasné životy: Profesor Vladimír Beneš starší podle neurochirurga Davida Netuky

Vášeň. Slovo, které lze podepsat pod vše, co v životě dělal profesor Vladimír Beneš. Na zakladatele dětské neurochirurgie u nás zavzpomíná jeho kolega, současný přednosta neurochirurgie v Ústřední vojenské nemocnici David Netuka.

Více

Úžasné životy: Úžasné životy: Libuše Šafránková podle Jana Hrušínského

Libuše Šafránková patřila k nejoblíbenějším českým herečkám. Navždy zůstane pohádkovou Popelkou, Barunkou z Babičky Boženy Němcové nebo maminkou z Obecné školy. Jan Hrušínský, který na ni v dokumentu vzpomíná, byl jejím častým hereckým partnerem před kamerou a také přítelem v osobním životě.

Více

Úžasné životy: Úžasné životy: Císař Rudolf II. podle historičky Elišky Fučíkové

V roce 1552 se ve Vídni narodil jeden z nejosvícenějších českých panovníků. Za jeho vlády Čechy prožívaly více než třicet let míru a Praha se stala vyhledávaným duchovním a uměleckým centrem Střední Evropy.

Více

Úžasné životy: Úžasné životy: Spisovatel Petr Šabach podle scenáristy Petra Jarchovského

Proslulá hláška „Kde udělali soudruzi z NDR chybu?“ nebo scéna s (ne)rozbitnými skleničkami – to jsou střípky z filmu Pelíšky, které doslova zlidověly. Scenárista snímku Petr Jarchovský našel inspiraci v knížce Petra Šabacha Hovno hoří. Oba autoři navázali plodnou spolupráci a společně patří k nejvýraznějším představitelům tuzemské humoristické polistopadové tvorby.

Více

Úžasné životy: Úžasné životy: Jan Tříska podle Zdeňka Svěráka

Nepřehlédnutelný herec, s typickou mluvou i výrazem, který kvůli svým postojům musel emigrovat. Jan Tříska se narodil v roce 1936, stejně jako Zdeněk Svěrák, který bude na svého kolegu a přítele vzpomínat.

Více

Úžasné životy: Úžasné životy: Eva Jurinová podle Romana Šebrleho

Pořad nabízí vzpomínku na novinářku, moderátorku a mediální poradkyni Evu Jurinovou, jež na začátku roku 2021 podlehla v pouhých 67 letech těžké nemoci. Vzpomínku jí věnuje Roman Šebrle, bývalý desetibojař, který se i díky Evě Jurinové stal úspěšným moderátorem.

Více

Úžasné životy: Úžasné životy: Vědec František Běhounek podle jaderné fyzičky Dany Drábové

František Běhounek se významným způsobem zasloužil o rozvoj radiologie a radioterapie v Československu. Nejen že byl studentem slavné Marie Curie-Skłodowské, ale podnikl také několik polárních výprav. Přežil i havárii vzducholodi blízko severního pólu.

Více

Úžasné životy: Úžasné životy: Herečka Nina Divíšková podle scenáristy Rudolfa Merknera

„Když jsme hledali herečku do role babi Běty do seriálu Vyprávěj a někdo navrhl Ninu Divíškovou, nejdřív jsem se lekl. Měl jsem ji spojenou s rolemi herdek bab“, vzpomíná na první kontakt s touto populární herečkou scenárista Rudolf Merkner.

Více

Úžasné životy: Úžasné životy: Spisovatel Karel Jaromír Erben podle divadelníka Lukáše Trpišovského

Lukáš Trpišovský tvoří polovinu tvůrčího dua SKUTR s Martinem Kukučkou. Režiséři inscenovali mnoho představení v České republice i zahraničí. Pro Národní divadlo vytvořili dosud 7 inscenací. Mezi nimi i Kytici.

Více