Series: Úžasné životy

Úžasné životy: Olga Havlová podle Pavla Kosatíka

Olga Havlová stála jako první dáma po boku bývalého prezidenta Václava Havla. Její jméno se spojuje s odvahou, upřímností a věcností. Spisovatel Pavel Kosatík zpovídal její nejbližší přátele, rodinné příslušníky, kamarády i chartisty a o jejím životním příběhu napsal knihu.

Více

Úžasné životy: Jiří Štaidl podle Petra Jandy

Byl dvorním textařem Karla Gotta a mnoha dalších hvězd české popmusic. Napsal hity jako Lady Carneval, Kdepak ty ptáčku hnízdo máš nebo všechny písně pro muzikál Noc na Karlštejně. Skvěle rozjetou kariéru Jiřího Štaidla však zastavila tragická nehoda, při které v roce 1973 zemřel. Jiří Štaidl se od dětství kamarádil s Petrem Jandou a sešli se i při práci pro skupinu Olympic.

Více

Úžasné životy: Zdenka Procházková podle Václava Žmolíka

Herečka a také konferenciérka Laterny magiky Zdenka Procházková si získala publikum doma i v německy mluvících zemích. Znala prkna proslulého vídeňského Burghtheatru, hrála ve filmech, za nejlepší herecký výkon v rozhlasové hře Obchod na korze získala cenu Thálie. O kouzlu její osobnosti v Úžasných životech vypráví její dlouholetý přítel Václav Žmolík.

Více

Úžasné životy: Josef Abrhám podle Elišky Balzerové

Josef Abrhám, vynikající herec, který se do srdcí několika generací zapsal jako laskavý a šarmantní člověk. Záporným postavám uměl dát drsnost, milovníkům upřímný cit a komediálním hrdinům úsměvnou naivitu. Několikrát byla jeho hereckou partnerkou i Eliška Balzerová. Vzniklo z toho i přátelství obou jejich rodin a to je také důvod, proč jsme pro vzpomínku na Josefa Abrháma v cyklu Úžasné životy oslovili právě Elišku Balzerovou.

Více

Úžasné životy: Ilja Hurník podle Marka Ebena

Ilja Hurník proslul především jako popularizátor hudby a významná je dodnes i jeho pedagogická činnost. Stejně úspěšný byl i jako literát. Je autorem mnoha knih i divadelních a rozhlasových her. Na jeho slezské kořeny, specifický smysl pro humor i na to, jak se vyrůstá v rozvětvené muzikantské rodině, bude v Úžasných životech vzpomínat Marek Eben.

Více

Úžasné životy: Vlasta Fabiánová podle Marie Drahokoupilové

Vlasta Fabianová byla femme fatale českého divadla. Na jevišti Zlaté kapličky i na filmovém plátně zářila od 40. let minulého století. Pamětníci si ji vybaví například v Prstýnku, Srpnové neděli nebo legendární Kočičí hře. Vlasta Fabianová působila také na DAMU a právě tam ji jako pedagožku poznala herečka Marie Drahokoupilová. V čem bylo tajemství její herecké přitažlivosti? A jak se ze studentky a profesorky staly přítelkyně?

Více

Úžasné životy: Adina Mandlová podle Kláry Cibulkové

Byla krásná, měla talent a úspěch, ale také prořízlou pusu a i kvůli tomu spoustu potíží. Někdejší hvězda stříbrného plátna Adina Mandlová dobře znala život v luxusu i ve vězeňské cele. V dokumentu z cyklu Úžasné životy se o ní rozpovídala herečka Klára Cibulková, která Adinu ztvárnila v divadelní hře pražského Švandova divadla Pankrác 45.

Více

Úžasné životy: Dušan Vančura podle Jiřího Holoubka

Dušan Vančura byl textař a zpěvák kapely Spirituál kvintet. O osobní vzpomínky se podělí Jiří Holoubek, moderátor a hudebník, který se Spirituál Kvintetem vystupoval do jeho úplného závěru. Patřil k obdivovatelům kapely, která působila od roku 1960. Nikdy by ho prý nenapadlo, že se jednou stane jejím členem. Proč si otec Dušana Vančury nepřál, aby byl právník? Proč se s Jiřím Tichotou špičkovali, až to bylo pro režim nepohodlné? A proč se usadil v jižních Čechách?

Více

Úžasné životy: Michal Pavlata podle Ondřeje Vetchého

„Měl v sobě chlapeckost, hravost, humor, ale i zranitelnost,“ říká o svém „pavlatátovi“ jeho životní přítel a kolega z Činoherního klubu Ondřej Vetchý. Pro Pavlatu byl typický černý klobouk s šálou kolem krku a pruhované triko. Ondřej Vetchý se zasloužil o to, aby Michalův stolek v herecké šatně zůstal zachován se všemi talismany. S výkonem v rozhlasové četbě Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel uspěl v Pavlata v anketě Neviditelný herec.

Více

Úžasné životy: Tomáš Garrigue Masaryk podle Pavla Pafka

„Jako lékař vidím pana prezidenta Masaryka jako vzor životosprávy. Štíhlý až asketický, sportovní typ člověka, velmi skromný, nedával nikdy najevo své bohatství. Žil skromně,“ vypráví o první hlavě československého státu T. G. Masarykovi profesor Pavel Pafko.

Více