ArtCafé

Objevujte témata a osobnosti mimo hlavní kulturní proud.
Web

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

ArtCafé: Ať žije umění! Na letošní oslavě Narozenin umění bude znít dechovka, slam, ale i volná improvizace

Ať žije umění! Umění slaví 1.000.060 let od svého narození a Český rozhlas Vltava se připojuje ke konceptuální oslavě. Jak budou znít dary, které umělci předají 17. ledna v pražském klubu Punctum? O programu večera mluví Alžběta Žabová s dramaturgy Ladislavem Železným a Miro Tóthem. Své plánované vystoupení přišli do studia představit dva dlouholetí kamarádi Richard Grimm a František Pisarovič, kteří spolu vytvořili hudební duo BOH VAJEC + SKLOBETON = FORMAČKA.

ArtCafé: AI (umělá inteligence) píše umělecké texty. Jak, jaké a jak kvalitní?

Umělá inteligence a umělecké texty? Jak může vývoj AI ovlivnit oblast psané tvorby? Jaké to je mít umělou inteligenci za spolutvůrkyni povídky? O technologickém vývoji na poli jazykových modelů, emocích s ním spjatých i různých možných podobách budoucnosti umění mluví v ArtCafé Anna Herza Tydlitátová s komputační lingvistkou Kateřinou Lesch a producentkou a autorkou Annou Vošalíkovou.

ArtCafé: Mezinárodní den švihlé chůze. Jaké stopy zanechává chůze švihlá i nešvihlá v kultuře lidstva?

Sedmého ledna se slaví Mezinárodní den švihlé chůze – recesistický svátek inspirovaný legendárním skečem britské skupiny Monty Python z roku 1970. O fenoménu chůze švihlé i nešvihlé, pochodování a vykračování hovoří kulturní teoretik, publicista a výtvarník Václav Hájek a klaun, herec a pedagog Lukáš Houdek. Tradici švihlého pochodu, se kterou se začalo v roce 2012 v Brně, představují organizátoři Adam Jandora a Dan Mašek. Moderuje Hanka Malaníková.

ArtCafé: Čím žijí současní básničtí debutanti a debutantky? A jak svět kolem nich vstupuje do jejich tvorby?

Rozhovor se třemi mladými literáty otevírá otázky dneška. V čem jsou si podobní, jak se liší a nad čím přemýšlí mladá básnická generace? Co je motivuje k psaní? A jaké jsou hlavní motivy jejich tvorby? Anna Gažiová debutovala na podzim roku 2022 knihou Jak vrabec na šlahounu svlačce, ve stejné době představil svou prvotinu i Jiří Šimčík pod názvem Vězeňská strava a Kláře Krásenské vychází její první kniha Mýtiny v příštích měsících. Moderuje Anna Luňáková.

ArtCafé: Fenomén vánočních filmů. Kde se berou, co od nich očekávat a co si pustit jako alternativu?

Proč mívají vánoční hity unifikovanou estetiku i žánr a kde sídlí skutečná továrna na sváteční kinematografii? O kulturním fenoménu vánočních filmů a historii i trendech svátečního televizního vysílání hovořili mediální analytik Milan Kruml, ředitel kina Aero Jiří Flígl a televizně-festivalová dramaturgyně Jana Čížkovská. Pro posluchače si hosté i moderátorka připravili filmové, televizní i audio tipy, a to od úplného mainstreamu až po vánoční alternativu.

ArtCafé: Moje tělo není ostrov. Eva Koťátková v Národní galerii vypráví příběhy lidských i nelidských traumat

Co má vliv na naše těla a identity? Odpovědi se snaží najít výstava Moje tělo není ostrov, která pátrá po kořenech útlaku a poukazuje na to, jak jsou naše osobní životy ovlivněny sociálním prostředím, ve kterém žijeme. Instalace umístěná ve Veletržním paláci vypráví příběhy lidských i nelidských traumat a těl. Hosty ArtCafé Agáty Hrnčířové jsou umělkyně Eva Koťátková, spolukurátor výstavy Rado Ištok a performer Anna Klusák.

ArtCafé: Přemysl Rut: Zapomínáme, že vánoční příběh je jen první kapitola

Jak a čím se nás dnes dotýká vánoční příběh o narození Ježíška? Je to příběh šťastný a veselý? Jak zabránit tomu, aby se dokola opakovaný a notoricky známý příběh vyprázdnil a stal se vánočním kýčem? Hosty ArtCafé Hanky Malaníkové jsou dramaturgyně divadla D21 Kristýna Čepková, loutkář a ředitel Ústavu úžasu Jakub Folvarčný a spisovatel, režisér a pedagog pražské DAMU Přemysl Rut.

ArtCafé: Umění odpočinku. Jak si denně brát zpět své tělo, mysl a duši?

Klid a mír – to si přejeme v adventním čase běžně, přitom právě prosinec bývá jedním z nejvytíženějších měsíců v roce. ArtCafé Anny Herza Tydlitátové navštívily zpěvačka, autorka a hlasová lektorka Ridina Ahmedová a spánková performerka a edukátorka náchodské galerie Heidi Hornáčková. V pořadu inspirovaném myšlenkami Tricia Hersey a knihy Rest is Resistance jsme nahlížely na odpočinek jako uměleckou formu i způsob vyjádření odporu vůči současným společenským nastavením.

ArtCafé: Necítit se jako mimozemšťan! Povědomá vlákna rodu prorůstají perníkem i naší fantazií

Literátka a publicistka Anna Luňáková stojí za knižní novinkou Atlas babiček, kde podnikla fantaskní průzkum linie babiček sahající až 4000 let nazpět. Jinudy jde při hledání kořenů filmařka Anastasia Serďuk, která umělecký výzkum rodinných příběhů z osy Pobaltí–Sibiř vtělila do filmu Dlouhá cesta. Minulé vtahuje do přítomnosti i Michaela Smolová, ta sdílí cukrářské a pekařské recepty prověřené praxí předků skrze blog Sistersbakery a kuchařky Téměř zapomenuté recepty 1 a 2.

ArtCafé: Setkat se nad papírem. Pro současné zinaře a zinařky je opět důležitá materialita

Jaké je místo papíru v době, kdy se velká část našeho života přesunula do virtuálního prostoru? Mediální teoretik Miloš Hroch se v knize Vystřihni – nalep. Jak post-digitální tisk a ziny vzkřísily papírová média zabývá proměnami zinové tvorby a vztahem zinařů a zinařek k materialitě. Hosty ArtCafé Agáty Hrnčířové jsou kromě Miloše Hrocha i grafický designér a spoluzakladatel veletrhu knižních publikací PhaseBook Vít Jebavý a autor fanzinu SUCK MY DIY a sítotiskař PUNX23.

ArtCafé: Jury Meeting Ceny Jindřicha Chalupeckého: Uzavření letošního ročníku a krok k tomu dalšímu

Jakou proměnou prošla Cena Jindřicha Chalupeckého (CJCH)? Jaký význam má Jury Meeting – zasedání poroty, které už třetím rokem organizuje Společnost Jindřicha Chalupeckého místo tradičního udílení ceny? Alžběta Žabová se vydala do Veletržního paláce na místo konání Jury Meetingu, kde mluvila s laureátkou letošního ročníku CJCH Ezrou Šimek a zahraniční porotkyní Fatoş Üstek. Za kurátorský tým SJCH přijala do studia pozvání kurátorka Tereza Jindrová.

ArtCafé: Nové inscenace Studia Hrdinů Měsíční kámen a Poslední kapitola dějin světa spojuje fascinace filmem

Studio Hrdinů oslaví osmého prosince deset let existence a v ArtCafé se věnujeme jeho dvěma novým inscenacím, a to Měsíčnímu kameni a Poslední kapitole dějin světa. Co má společného zpracování příběhu chlapce, který nikdy nebyl, a inscenace, která zkoumá divadlo bez živých herců? Proč Studio už podruhé zpracovává text současného islandského autora Sjóna? Hosty Anny Ribanské jsou herci Tereza Hofová a Michal Kern, režisérka Kamila Polívková a ředitel Studia Hrdinů Jan Horák.

ArtCafé: S buddhistou Minaříkem či básníkem Thákurem stezkou k bezpříčinné radostivosti a procitnutí

O duchovní literatuře rostoucí z poctivé duchovní, tělesné a mravní práce mluví religionista a indolog Lubomír Ondračka a Roman Blinka z nakladatelství Canopus. Ondračka se zastavuje třeba u knihy Gitáňdžali indického básníka Rabíndranátha Thákura, kterou v překladu Dušana Zbavitele s obrazovým doprovodem malíře Karla Malicha vydala Galerie Zdeněk Sklenář. Blinka načrtává ohromující a zároveň obyčejný příběh českého buddhisty Květoslava Minaříka, jehož dílo Canopus vydává.

ArtCafé: Ke svobodě potřebují cizí ruce a nohy. Inscenace Příchozí je o lidech a s lidmi s těžkým postižením

Dovedete si představit, že byste téměř ke každé své činnosti potřebovali pomoc někoho jiného? K nakrájení brambor, ale třeba i k randění? Inscenace Příchozí nechává nahlédnout do světa lidí s těžkým zdravotním postižením a jejich asistentů. Jaké vážné i vtipné situace tyhle vztahy přinášejí? Inscenaci představuje režisérka Alžběta Nováková a herci Kateřina Cuřínová a Štěpán Lustyk. O zastřešujícím projektu Území nikoho mluví kurátorka Marta Ljubková.

ArtCafé: Čím nás může inspirovat současná francouzská kinematografie? Začíná Festival francouzského filmu

V těchto dnech začíná Festival francouzského filmu. Jak vypadá současná francouzská kinematografie? Proč je pro francouzské filmové profesionály snadné o své tvorbě debatovat? A jaká díla se rozhodli organizátoři zařadit do programu? Hosty ArtCafé Agáty Hrnčířové o filmové řeči a obrazech, které inspirují francouzské filmaře a filmařky, jsou dramaturgové Jakub Felcman, Anna Mitéran a režisér Arnaud Desplechin, který na festivalu uvede snímek Bratr a sestra.

ArtCafé: Bůh literatury kope do naběračky! Lao Ma překládá příběhy ze světa čínských bojových umění

Petr Vrána (Lao Ma) je tlumočník, překladatel, učitel a badatel, který zkoumá kantonsko-hongkongskou školu povídek a románů ze světa bojových umění. Unikátní výzkumný materiál ve formě časopisů a sešitových vydání románů shromažďoval během pobytu v jižní Číně, kde spolu s rodinou 7 let žil. Jeho dcera Berta Vránová se bojovému umění (wu-šu nebo také kung-fu), podobně jako on, věnuje v praxi. Jakou literární postavu si při cvičení představuje v roli soupeře?

ArtCafé: Od sošky jelena ke keramice a porcelánu, který se vyjadřuje k otázkám současného světa

Jak pracují s porcelánem a keramikou současní tvůrci? Jak se skrze médium užitého umění lze vyjadřovat ke složitým otázkám dneška? Hosty ArtCafé Alžběty Žabové je kurátor brněnské výstavy Terra Alba v Moravské galerii Radek Wohlmuth a výtvarník a vedoucí ateliéru Design keramiky na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Antonín Tomášek. Nezávislou scénu a workshopy pro veřejnost představuje členka kolektivu Hlinotéka Karolína Kučerová.

ArtCafé: Nové album bude taková roztomilá holka v úpadku, říká hudebnice Anna Vaverková

Mezi Prahou a Berlínem s producentkou a zpěvačkou Annou Vaverkovou, která ve svém berlínské studiu právě dokončuje své první sólové album, které ponese název Pozdravy z polepšovny a vyjde příští rok. Celé ArtCafé je protkáno skladbami, které umělkyni inspirovaly a v závěru navíc exkluzivně zazní premiéra písně Já tě mám.

ArtCafé: Přízraky, stíny, bludičky. Co přinese letošní ročník festivalu ilustrace, komiksu a videoher FIK?

Kolik nadpřirozených sil je třeba pro organizování kulturní události v krajském městě? A co přirozeného i nadpřirozeného nabídne letošní ročník festivalu ilustrace, komiksu a videoher FIK, který nese podtitul Duch/Spirit? Do pondělního ArtCafé Anny Herza Tydlitátové dorazili z Ústí nad Labem dramaturg kina Hraničář a lektor komiksové scénáristiky Lukáš Pokorný, umělec a vedoucí ateliéru na UMPRUM Jiří Hölzel a architektka a textilní výtvarnice Tereza Melková.

ArtCafé: Protilátka pro digitální dobu. Čím lákají lidová řemesla?

Jak uchovávat tradiční české, moravské a slezské řemeslo, aniž bychom přistupovali ke konzervování? Páteční ArtCafé o lidové tvořivosti, roli řemesel v 21. století a přehlídce Krásná práce. Studio Anny Herza Tydlitátové navštívili zakladatelka projektu a ředitelka výstavy Klára Hegerová, specialistka Českých center pro oblast designu a architektury Sandra Karácsony a student Ateliéru produktového designu na UMPRUM Ivo Jedlička.

ArtCafé: Recyklovat data, šít bez odstřižků, spojit žakár s AI

Grafická designérka Julie Dítětová stojí za projektem Programming Patterns, kde za využití umělých neuronových sítí vznikly napodobeniny vzorů liturgických tkanin z 18. století. S vygenerovanými vzory v rámci nové oděvní kolekce pracuje návrhář Aleš Hnátek, který testuje jejich sepjetí s čalounickými tkaninami. Módní návrhářka Žil Vostalová popisuje možnosti, které otevírá tvůrčí práce s daty v digitálním prostoru, kam vstoupila už během studia na Amsterdam Fashion Institute.

ArtCafé: Hluboký ponor do zvuku i digitálního umění nabídne festival Sonda v kopuli planetária

V sobotu 12. listopadu se v prostorách brněnské hvězdárny uskuteční první ročník festivalu elektroakustické hudby a audiovizuálních performancí SONDA. Co nového se snaží festival přinést? Jak inspirativní, nebo naopak omezující je pro tvůrce prostor kopule hvězdárny? Čerstvou hudební událost přišli do ArtCafé Alžběty Žabové představit multimediální umělec a zakladatel spolku SVITAVA – transmedia art lab Jiří Suchánek, dramaturg Jan Lichý a vizuální umělkyně Veronika Šmírová.

ArtCafé: Švédové by byli překvapeni, jak s ABBOU nakládáme, říká Pavel Klusák o své nové hře

Fiktivní rozhlasový dokument ABBA – Scény z manželského života se rozprostírá na pomezí vzdělávacího pořadu, roztomilé podvratnosti i volné improvizace. Kde je obraz života hvězdné kapely ještě věrný a kde už lehce rozmazaný? Jak se do hry dostal moravský přízvuk a proč hlavní postavy připomínají Rychlé šípy? Co má ABBA společného s kapelou Midi lidi? Hosty ArtCafé Hanky Malaníkové jsou autor scénáře, hudební publicista Pavel Klusák a režisér hry, hudebník Petr Marek.

ArtCafé: Letošní ročník queer filmového festivalu Mezipatra oslavuje odvahu vystoupit ze své komfortní zóny

Letošní ročník queer filmového festivalu Mezipatra chce inspirovat k odvaze zkoušet nové věci a prolamovat ledy. Jak se postavit čelem našim nejistotám prostřednictvím filmového média? Jak téma zpracovávají filmy z programu? Hosty Agáty Hrnčířové jsou dramaturgyně festivalu Barbora Drtílková a režiséři dvou krátkých snímků ze sekce Queer As Film Schools. Ondřej Hošek představuje svůj film Obrazy duše a těla a Peter Podolský dokumentární snímek Hledání společné kompozice.

ArtCafé: Dokumentární snímky Lidi a Zdola zprostředkovávají zkušenost lidí bez domova a trans lidí

Festival dokumentárních filmů Ji.hlava letos představuje v sekci Česká radost dva snímky, které pracují s osobní zkušeností autorů. Film Zdola je autobiografický deník sociálního pracovníka, který se dobrovolně rozhodl strávit týden na ulici. Druhý snímek Lidi funguje částečně jako autobiografický portrét nebinárního člověka. Jak může při natáčení pomoct vlastní vztah k tématu? Hosty ArtCafé Agáty Hrnčířové jsou tvůrci Tereza Vejvodová, Filip Jiřík a Kateř Tureček.

ArtCafé: Už brzy, nebo nikdy? Otevřeme léčebny pro závislé plodiny a Muzeum supermarketů

Projekty na pomezí umění a designu nabourávají představy o naší přítomnosti. Michal Kučerák, kurátor festivalu Uroboros a výstavního projektu #Datamaze: Hybridní stav, popisuje nutnost přezkoumávat náš vztah technologiím. Environmentální antropoložka Karolína Žižková spolu s biodesignérkou Hanou Komanovou mluví o projektu Fertiliser Rehab, léčebny pro závislé plodiny. Umělec a grafik zvaný Ryska se hlásí z roku 2050, kde existenci supermarketů dokládá jen Muzeum supermarketů.

ArtCafé: Jak se vybírají umělci? Dokumentární film Zkouška umění dostává diváka do zákulisí talentovek

Absolvovat úspěšně přijímací zkoušky na prestižní výtvarnou školu je náročný úkol. Jaké předpoklady, znalosti a talentovou výbavu by měl úspěšný uchazeč mít? Jak se liší přístup pedagogů v různých ateliérech? O tom všem je nový observační dokument Adély Komrzý a Tomáše Bojara s názvem Zkouška umění, který půjde do kin v listopadu. S Adélou Komrzý a vysokoškolskými pedagogy Kateřinou Olivovou a Vladimírem Kokoliou si v ArtCafé povídá Alžběta Žabová.

ArtCafé: Čekání na filmový debut. Proč je cesta k němu složitá?

Filmový debut je brán za vstupenku do světa audiovizuálního byznysu – bez zkušeností s dlouhometrážním formátem se zakázky i granty shánějí těžko. Pro začínající tvůrce může být taková cesta komplikovaná a dlouhá. Někteří z nich tak berou osud do vlastních rukou. Co vedlo hosty ArtCafé k rozhodnutí natáčet ve vlastním bytě nebo vstoupit do nové filmové profese? Anna Herza Tydlitátová mluví se scénáristkou Miladou Těšitelovou a režiséry Bohdanem Karáskem a Janem Vejnarem.

ArtCafé: Sem a tam – auta a motorky projíždějí hranicí hmatatelných a fikčních světů

Auta a motorky se vynořují na pomezí hmatelných a virtuálních světů. K prolínání těchto sfér dochází oběma směry, shodují se hosté ArtCafé. Příklady propojení fikčních a herních světů se sférou automobilového průmyslu přináší publicista a grafik Václav Nunnelly Kokeš. Nezávislý herní vývojář Petr Šimůnek popisuje své zkušenosti při vývoji hry Engine Evolution. O digitální transformaci historického závodního vozu i proměně aut hovoří Martin Porteš ze Škoda DESIGN.

ArtCafé: Po proudu zvuku: Zvukoví umělci zkoumají, jak zní řeka Opava a její okolí

Zvukoví umělci Magdaléna Manderlová a Michal Kindernay se už rok věnují průzkumu řeky Opavy. Během procházek zaznamenávali zvuky vody i blízkého prostředí. Výsledkem je výstava v Galerii Cella, publikace, online zvuková mapa a vysílání na Radio Art Zone. V ArtCafé Agáty Hrnčířové popisují, jaké metody ke snímání zvuků využili, jak Opava vlastně zní, ale i to, co je akustická ekologie. Téma doplní zvukové ukázky a rozhovor s kurátorem spolku Bludný kámen Martinem Klimešem.

ArtCafé: KULT: Jak se dělá regionální divadelní festival, co vydrží čtvrtstoletí?

Od 12. do 22. října se v Ústí nad Labem uskuteční už pětadvacátý ročník festivalu KULT, největší divadelní přehlídky v kraji. Proč festival původně začínal jako přehlídka filmů? Jak se proměňuje jeho dramaturgie a jak do ní zapadá letošní premiéra autorské site specific inscenace Deus Ex Machina, která se odehrává v kostele? Se zakladatelem festivalu Janem Kvasničkou, s ředitelkou přehlídky Lenkou Havelkovou a s režisérem Štěpánem Gajdošem si povídá Hanka Malaníková.

ArtCafé: Sociální cirkus. Umění, sociální práce, nebo všechno dohromady?

V čem tkví kouzlo cirkusového umění? ArtCafé o znovunalezení radosti a hravosti přiblíží metody užívané sociálním cirkusem. Takové programy pracují se zájemci z řad seniorů, lidí s postižením, ale třeba také vězňů. Anna Herza Tydlitátová hovoří s cirkusovou producentkou Barborou Adolfovou a lektorem žonglování Adamem Jarchovským z centra Cirqueon. Sociální pracovnice Lucie Hrušková z nízkoprahového klubu Beztíže popisuje, jak principy využívá přímo ve své terénní práci.

ArtCafé: Audio tvorba jako intimní průvodce citlivým tématem sexuálního násilí

Sexuální násilí je extrémně citlivé a složité téma k uchopení pro tvůrčí zpracování. Proces tvorby ale může mít na zúčastněné terapeutický efekt, na příjemce zase může mít konfrontace s takovým dílem silný dopad z hlediska povědomí o této problematice. Hosty ArtCafé Alžběty Žabové jsou autorka podcastu Hranice násilí (Radio Wave) Táňa Zabloudilová a audio tvůrkyně Kaitlin Prest, která stojí za úspěšnými podcastovými projekty, jako je The Heart nebo The Shadows.

ArtCafé: Festival Ostrava Kamera Oko představuje filmy, které vznikají v krizi nebo hledají nové perspektivy

Letošní ročník mezinárodní kameramanského festivalu Ostrava Kamera Oko začíná ve středu 28. září a nabídne například tvorbu filmařů, kteří točí ve ztížených podmínkách a opouští své komfortní zóny. Jaké další snímky bude možné vidět a v jakých prostorách se festival odehrává v ArtCafé představuje ředitelka Gabriela Nývltová. O svých intimních filmech mluví ruský režisér Vadim Kostrov a režisér Milan Klepikov, kteří jsou hosté letošního programu.

ArtCafé: Divočáci na Lustru. Kdo ovládl hlavní výstavu festivalu současné ilustrace?

Koncem září v pražském Kampusu Hybernská proběhne již po deváté mezinárodní festival současné ilustrace Lustr. Doprovodný program cílí jak na dětskou a dospělou veřejnost, tak profesionály v oboru. O výstavě, workshopech i nové rezidenci Remix Comix přišla do pátečního ArtCafé pohovořit kurátorka Barbora Müllerová. O křehkých i praktických stránkách života umělce v 21. století mluví ilustrátorka Lucie Lučanská a Přemek Černý.

ArtCafé: Nikdo sem nepatří víc než vy. Festival Fotograf se věnuje podobám extremismu v současném světě

Nikdo sem nepatří víc než vy. To je podtitul letošního Fotograf festivalu, který v několika pražských i mimopražských výstavách řeší téma vzestupu neliberálních a krajně pravicových tendencí v Evropě. O vizualitě a ikonografii extremistických křídel politického spektra a o tom, jak se znepokojujícím tématem pracuje současná umělecká scéna, si povídá Alžběta Žabová s jednou z kurátorek festivalu Terezou Rudolf, vystavujícím umělcem Jiřím Žákem a politologem Janem Charvátem.

ArtCafé: Festival Čekání proměny. Umění pomáhá pojmenovat nejistoty, které lidé zakoušejí před momentem změny

Plánovaná výstavba trasy D ovlivní nejen prostor, ale i život místních obyvatel. Festival Čekání proměny tento moment před změnou zpracovává. Jak se dá skrze umělecké intervence komunikovat okamžik proměny místa s obyvateli města? Co změna v podobě stavby trasy metra D obyvatelům může dát a co zase vzít? Hosty ArtCafé Alžběty Žabové jsou kurátorky festivalu a členky platformy pro navrhování veřejného prostoru Taktiky Eliška Málková a Lynda Zein a socioložka Barbora Matysová.

ArtCafé: Mezinárodní festival pantomimy v Poličce. Jak si pantomima rozumí s moderní technologií?

Kdo jsou vizionáři české pantomimy a jaké futuristické vize se jim honí hlavou? Co je to Flow arts? Ve východočeské Poličce začíná 14. září jedenáctý ročník mezinárodního festivalu Mime Fest. O něm i o budoucnosti pantomimického umění si budeme povídat s ředitelem festivalu a mimem Radimem Vizvárym a režisérkou, pedagožkou a publicistkou Hanou Strejčkovou.

ArtCafé: Jaká témata a tendence rezonují v současném vizuálním umění? Odpověď hledá i Prague Art Week

9. září začíná mezinárodní festival vizuálního umění Prague Art Week. Jaké jsou cíle přehlídky? V čem je pro umělce a umělkyně důležité vytvářet mezinárodní sítě? A s jakými tématy pracují ve střední a východní Evropě? Hosty jsou ředitelka Prague Art Weeku Lenka Bakešová, francouzská výzkumnice a zakladatelka platformy Nonfiction Céline Sabari Poizat a kurátor Ján Gajdušek.

ArtCafé: Záhadná profese filmové branže. Jak vypadá práce začínajících producentů a producentek?

Náročné i zajímavé prostředí, tlak na úspěch, potěšení z kreativní spolupráce. Jaké výzvy a radosti přináší profese filmového producenta? Hosty ArtCafé Anny Herzy Tydlitátové jsou producentka krátkých hraných a animovaných filmů Kamila Dohnalová (společnost Last Films), producentka dokumentárních a animovaných filmů Zuzana Kučerová (Frame Films) a producent filmu Banger Kryštof Zelenka (Shore Points).

ArtCafé: Jak multifunkční umělci proplouvají mezi světy literatury a výtvarného umění?

Co se stane s poezií nebo i s prózou, když jí píšou výtvarníci, malíři, sochaři, performeři? Co se stane s obrazem, sochou, výtvarnou akcí, když je vytvářejí básníci? Odpovědi hledáme s básnířkou a performerkou Janou Orlovou, které letos vyšla kniha s názvem Neutečeš, a básníkem, spisovatelem a sochařem Viktorem Špačkem, který představí i svou letošní knihu povídek Čistý, skromný život.

ArtCafé: Jak vzdělávat malé digitální domorodce? Mlčet, ptát se, vzít do hry kód i papír

Při objevování příležitostí a nástrah přicházejících s rozvojem digitálních technologií asistují ve školách, knihovnách i rodinách roboti William a Meriwether, Netvor nebo kouzelník. Vzdělávací aktivity z těchto sfér popisuje Eva Nečasová, designérka a zakladatelka iniciativy AI dětem. Svoji zkušenost přináší i student Josef Kahoun, spoluautor počítačové hry Codeventure. David Kudrna ze vzdělávacího oddělení NÚKIBu přináší tipy, jak nezamrznout v oblasti kyberbezpečnosti.

ArtCafé: Výjimečná úroda ženských sól na Letní Letné. Ženy zavěšené na laně, v kruhu, na střeše šapitó

Jak se vypráví neverbální příběh na vertikálním laně? Jak předat téma depresí a úzkostí pomocí vzdušné akrobacie? Co vznikne, když se akrobatka inspiruje dokumentárním divadlem? Svůj autorský přístup k novému cirkusu a zkušenosti s přípravou sólového autorského představení přiblíží Lenka Švolíková, Klára Hajdinová a Eliška Brtnická. Moderuje Hanka Malaníková. E-mail: artcafe@rozhlas.cz.

ArtCafé: Trubka v devíti odstínech. Dobršská brána zve na světové muzikanty i kouzlo místa

V pátek 19. 8. začíná mezinárodní hudební festival Dobršská brána, který se bude letos věnovat především trubce. Na třech pódiích se představí 31 hudebníků ze sedmi zemí. Jak se vytváří program na míru jednomu nástroji? Co dalšího letošní ročník nabízí? Hosty Jitky Kostelníkové jsou dramaturg a zakladatel festivalu Ivo Kraml, trumpetistka a skladatelka Štěpánka Balcarová a kurátorka Lucie Šiklová. Na svůj sobotní koncert zve španělská trumpetistka a skladatelka Andrea Motis.

ArtCafé: Zvíře jako kamarád i zvíře jako oběd. Může umění měnit kulturní perspektivy?

Jak dosáhnout rovnocennějšího způsobu vzájemného mezidruhového soužití a jakou roli může mít v tomto procesu umění? Vztah lidí a zvířat je ambivalentní: jednou jsou naši domácí mazlíčci, jindy zase potrava. Pozvali jsme si kurátorku Hanu Janečkovou a socioložku Terezu Vandrovcovou, které se podílely na knize Dotek zvířete, a umělkyni Denisu Langrovou, jejíž videa je v současnosti možné vidět na výstavě Člověk a zvíře v pražské Entrance Gallery.

ArtCafé: Festival Beseda. Co můžeme letos čekat?

Na okraji obce Tasov stojí háječek, který už navštívili hudebníci jako Zola Jesus, Jaga Jazzist nebo Algiers. Letos přijede ceněná britská kapela Black Country, New Road nebo vycházející hvězdy Wu-Lu a MC Yallah. Možná jim zachutná i slovácké pečivo. „Největší úspěch slavila s buchtama máma Zdeňka Neusara, bývalého ředitele festivalu, pro písničkáře Jiřího Schmitzera,“ vypráví současný ředitel Besedy Pavel Uretšlégr, který provází Ondřeje Bambase přímo po přírodním areálu.

ArtCafé: Hodina ticha nebo dobrovolné vstupné. Čím lákají festivaly Povaleč, Kočí v Chotči a Repete Fest?

Už 4. srpna začíná hudební festival Povaleč, o týden později 12. srpna pak multižánrové festivaly Kočí v Chotči a Repete Fest. Co se letos na festivalech chystá, přišli představit zakladatel chotečského festivalu Ladislav Groh a scénografka Iva Ščerbáková, o festivalu na Karlovarsku Povaleč mluví organizátor František Špinka a na Příbramsko na Repete Fest zve Norbert Zadák.

ArtCafé: ArtCafé z LFŠ. Filmová výchova pomocí virtuální reality

Letošní ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti se tradičně věnuje i vzdělávání v oblasti filmu a audiovize. Agáta Hrnčířová si přímo do stanu Českého rozhlasu přizvala Adélu Mrázovou a Terezii Křížkovskou, které stojí za Národním filmovým muzeem a ve vzdělávání využívají i nové technologie, jako je například virtuální realita. O zkušenostech z pedagogické a lektorské praxe mluví i lektor a metodik Aeroškoly František Topinka.

ArtCafé: Jak vystavovat ve sterilním kancelářském prostoru? Květinová unie nechala rozkvést budovy Rady EU

Květinová unie je název uměleckého projektu, který zastřešuje díla devíti mladých českých umělců a designerů vzniklých k příležitosti letošního českého předsednictví v Radě EU. Hlavním symbolem společného díla i individuálních intervencí se stal věneček dvanácti léčivých rostlin znázorněný na dvanácti velkoformátových kobercích. Jednotlivá díla představují umělci Barbora Fastrová, Jakub Jansa a módní designérka Karolína Juříková.

ArtCafé: Od činohry po loutkárnu. Jiráskův Hronov nabízí menu pro divadelní všežravce

V pátek 29. července startuje přehlídka amatérského divadla Jiráskův Hronov. Čím to je, že festival neztrácí dech ani po devadesátce? Jak v sobě kloubí tradici a aktuální potřeby amatérských divadelníků? Programový ředitel Jan Julínek představí jednotlivé sekce programu 92. ročníku. Divadelník a pedagog Pavel Skála přibližuje studentské divadlo a teatrolog, překladatel a recenzent Michal Zahálka se zamýšlí nad kvalitami fenomenálního festivalu. Provází Jitka Kostelníková.

ArtCafé: Jak dostávat poezii mezi lidi?

Je autorské čtení právě tou cestou, která vede k zájmu publika o menšinový žánr poezie? Nebo ho naopak ještě víc zadupává? O tom, jaké to je pro básníka šířit svou tvorbu a jak by takové šíření mohlo vypadat, mluví Šárka Mattová se třemi současnými básníky. Své zkušenosti předává básnířka Nela Bártová, která ve své debutové sbírce Na konci chodby je ráno využívá QR kódy, a básníci Teodor Kravál a Karel Škrabal, kteří se věnují vlastní básnické tvorbě i šíření tvorby jiných.

ArtCafé: Křehkost, zranitelnost i násilí promlouvá na bienále Ve věci umění 2022

Od 21. července do 23. října se odehrává v pořadí druhé bienále Ve věci umění pořádané platformou tranzit.cz ve spolupráci s Galerií hl. m. Prahy, a to na třech různých pražských lokalitách. Hosty Alžběty Žabové jsou vystavující umělkyně Marie Tučková (dílo Polyfonní lůno), Marie Lukáčová (dílo Middlevil 1. kapitola) a Ľuboš Kotlár (dílo Vytvaruj Spoj Rozpust Zamichej Odděl Špetku CUKRU Opakuj). Koncept letošního bienále představuje kurátor Rado Ištok.

ArtCafé: Mezi jehlou a nití –⁠ výšivka je kód, který chrání v boji a spojuje generace

Setkání s výšivkou, jež plní roli média, skrze sérii úspěšných workshopů Dialog tradiční a moderní výšivky nabídla Alena Drury Sojková, pedagožka a výzkumnice z Masarykovy univerzity v Brně. Pohled na ukrajinskou výšivku i její symboliku (nejen) v čase války otevírá Mariya Skyba ze sdružení Berehyňa. O lidových panenkách, motankách, vypráví umělkyně a restaurátorka Yana Dereza.

ArtCafé: Erupce lásky, Slovo, A pak přišla láska… aneb Karlovarská nadílka láskyplných filmů

Šplouchání termálního bazénu zní v podkresu láskyplného ArtCafé, které se ohlíží za 56. ročníkem MFF Karlovy Vary. Hanka Malaníková natočila rozhovor s režisérem Šimonem Holým o jeho ezoterikou inspirovaném komorním snímku A pak přišla láska…, s americkou režisérkou Sarou Dosa o jejím archivním střihovém dokumentu Erupce lásky a do třetice s čerstvou držitelkou Ceny za režii Beatou Parkanovou o jejím dobovém dramatu Slovo.

ArtCafé: Festival současného umění v Uničově ohledává neuchopitelné a navrací se k přírodě

Festival současného umění v Uničově, který se koná do 17. července, se letos odvíjí od tématu spirituality a duchovna. Pozvaní umělci a umělkyně prohledávají nemateriálno, vytvářejí tzv. magická místa a zvou na duchovní zážitky. O tom, co konkrétně letos festival na Moravě nabídne, mluví Agáta Hrnčířová s jedním z organizátorů Vojtěchem Janouškem a umělkyněmi Lucií Kramářovou, která se zabývá úzkostnými stavy, a Luisou Prokopovou, která se věnuje tématu Alzheimerovy choroby.

ArtCafé: Umíme spočítat, kdy je produktový design ECO?

Veronika Pařízková, kurátorka výstavy ECO? a šéfredaktorka CZECHDESIGN, říká, že tuzemská designérská obec si cestu k udržitelnosti stále prošlapává. Jan Kulhánek, designér a výzkumník z Ústavu udržitelnosti a produktové ekologie na VŠCHT v Praze, podotýká, že spolu s environmentálním dopadem lze analyzovat i udržitelnost ekonomickou, sociální a kulturní. Designér Filip Krampla se výzvami oboru zabývá v praxi i v doktorském studiu, na výstavě je jeho židle lepená pomocí rýže.

ArtCafé: Knihy a slova zrají v krajině jako zemská vína. V čem je síla regionální literatury?

Liberecký knihkupec a kulturní hybatel Martin Fryč má k regionální literatuře vřelé pouto. Mezi autory jeho srdce patří Miloslav Nevrlý. Básník a nakladatel Michal Štěpánek vydal ve svém nakladatelství LUX antologii regionální poezie: Básníci Strakonicka. A má v plánu na ni navázat. Ivo Kareš z Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích popisuje portál Kohoutí kříž, který patří šumavské německé literatuře. Kde se protnou příběhy regionů?

ArtCafé: Festival m3 – Umění v prostoru se letos odehrává na vlakových nádražích i okolních místech nemístech

Šestý ročník festivalu m3 – Umění v prostoru se letos odehrává na území železnic. Program nabízí instalace, performance, projekce, ale třeba i besedy. Agáta Hrnčířová si pozvala zástupce tří projektů, které se návštěvníkům představí. Erika Velická vytvořila v blízkosti nádraží úkryt s názvem Nádraží jako osa. Umělci Martin Netočný a Epos 257 se věnují výzkumně-performativnímu projektu. Poslední z hostů, indolog a politolog Jiří Krejčík mapuje české i zahraniční nádražky.

ArtCafé: Když umění nabízí čas a prostor k odpočinku

Od 4. do 10. července se pražské Studio Alta promění v Dům odpočinku. Kurátor Petr Dlouhý nabízí oázu lenošení a prostor, kde lze odpočinek společně zakusit i reflektovat. V podobném duchu se letos v květnu otevřel veřejnosti v jičínské Jezuitské koleji prostor pro umění a odpočinek zvaný SOL, jehož dramaturgyní a kurátorkou je Valentýna Šatrová. Odpočinku jako tvůrčí inspiraci se v rámci ansámblu Prague Quite Music Collective věnuje také skladatel a režisér Ian Mikyska.

ArtCafé: Festival Luhovaný Vincent jde letos přes čáru

Multižánrový festival Luhovaný Vincent se koná od 23. do 26. června v moravských Luhačovicích. Program letošního ročníku provází téma „přes čáru“. Cílem je propojovat svět návštěvníků a místních, ale i se zaměřit na spojující body ve společnosti, jako je rozvoj empatie a spolupráce. Hosty ArtCafé Alžběty Žabové jsou umělkyně Natálie Pleváková, která pro program festivalu vytváří zvukovou instalaci na míru, a organizátorky Magdalena Petráková a Nela Klajbanová.

ArtCafé: Mladí umělci vytvořili ateliér ve vybydleném bytě v centru Prahy. Inspirovali se bohémstvím 60. let

Fake Gucci studio je kolektiv mladých umělců a zároveň sdílený ateliér, který najdete ve starém vybydleném bytě v centru Prahy. Kromě klasického ateliéru slouží i jako místo pro setkávání, výstavní prostor nebo prodejní galerie. Jak vypadá tvorba Fake Gucci studia a jakou roli hraje v tvorbě umělců prostor a kolektiv? Jakub Vinařický se vydává přímo do ateliéru za malířkou Julií Stavianis Špačkovou, fotografkou Viktorií Macánovou a kurátorkou Editou Hornovou.

ArtCafé: Fotografie, která ztrácí obrysy. Výstava v Domě fotografie zkoumá role transformovaného média

Výstava s názvem Věštění z noční oblohy částečně zakryté mraky v Domě fotografie Galerie hlavního města Prahy se věnuje roli fotografie v postmediální době. Návštěvník se setkává s odlišnými formáty od objektů až po mobilní aplikace. Hosty ArtCafé Jitky Kostelníkové je autorka konceptu kurátorka Jitka Hlaváčková, fotografka a spoluzakladatelka ScreenSaverGallery Barbora Trnková a teoretička vizuální kultury, badatelka a pedagožka Andrea Průchová Hrůzová.

ArtCafé: Jaké umělecké přesahy nabízí práce s rostlinami?

Květinářství Plevel vznikalo jako umělecký projekt, Efemér zase vznikl z nápadu pracovat s květinami ekologicky a s jinou estetikou, než bylo u řezaných květin běžné. V čem spočívá ekologické květinářství? Jak to vypadá, když se ze zahrádkaření stává umělecký projekt? O květinách a umění si povídá Agáta Hrnčířová se zakladatelkami projektů Plevel a Efemér Beatou Melka Alexovou a Lucií Králíkovou. Plán na poutní queer zahradu představuje umělkyně a pedagožka Barbora Lungová.

ArtCafé: Prázdnota je hutná: zenové obrazy v Praze i v nás

O vztahu kontemplace, intuice, řemesla, materiálu a tvorby hovoří výtvarnice Klára Spišková a sklářská výtvarnice Lada Semecká. Obě spojuje zájem o učení a umění Asie. Jana Ryndová, kurátorka Sbírky asijského umění Národní galerie Praha, představuje výstavu ZENGA ⁠–⁠ japonské zenové obrazy ze sbírky Kaeru-an. Výstava je k vidění do 2. 10. 2022 v Salmovském paláci v Praze.

ArtCafé: Umělecký projekt Unique Client přichází s oblečením pro ty, na které konfekce nemyslí

Co si mají obléknout lidé, jejichž těla nemají standardní proporce a tvary? S potřebami unikátního klienta pracovali studenti Ateliéru designu oděvu a obuvi UMPRUM pod vedením hostující pedagožky Simony Rybákové, která aktuálně představuje projekt na Milano Design Weeku. O proměně módy, jejím chápání a o návrzích na míru si povídá moderátorka Alžběta Žabová se Simonou Rybákovou, studentkami Barborou Kotěšovcovou, Valerií Vrbovou a unikátní klientkou Kateřinou Janíkovou.

ArtCafé: Soutěž BookVision vznikla ze zvědavosti, co se na výtvarných školách děje, říká kurátorka

Ateliér knižního designu Fakulty umění Ostravské univerzity pořádá první ročník studentské soutěže, která reflektuje autorskou knižní tvorbu. Soutěž BookVision chce představit různé podoby autorské knihy. Jak může vypadat kniha inspirována prachem nebo dětskými příběhy? To zjišťuje Agáta Hrnčířová v rozhovoru s kurátorkou soutěže Julií Kačerovskou a studenty Lenkou Zadražilovou a Pavolem Godiškou. Vhled do digitálních podob knihy nabízí rozhovor s umělcem Viktorem Kopaszem.

ArtCafé: Divadlo, co si musíte pustit k tělu. Začíná první ročník festivalu nonverbálního divadla HAMU MyMime

1. června začíná první ročník mezinárodního festivalu nonverbálního divadla HAMU MyMime. Jeho cílem je spojit svět profesionálního a studentského divadla a vytvořit platformu pro setkávání umělců i široké a odborné veřejnosti. Kdo se na festivalovém jevišti potká? Jak si české nonverbální divadlo stojí v porovnání se zahraničím? Hosty Hanky Malaníkové jsou ředitel festivalu Adam Halaš, klaun a pedagog Roman Horák a absolvent Katedry nonverbálního divadla Arman Kupelyan.

ArtCafé: V Česku je spousta nevyužitých pozemků, které by mohly fungovat jako komunitní zahrady

Hana Kramlová z Komunitního centra a zahrady Kotlaska a RUBICON centrum popisuje odstíny rozlehlé komunitní zahrady v pražské Libni. Jan Richtr je krajinářský ekolog a zahradník zeleného ostrova kolem budov IPR Praha v Emauzích, přináší pohled do záhonů, plánování měst i pohled do komunitních zahrad v zahraničí. Radka Pokorná z organizace KOKOZA, která se věnuje pěstování ve městech a kompostování, zdůrazňuje, že poptávka po komunitních zahradách a záhonech převyšuje nabídku.

ArtCafé: Fascinace vinylovou deskou mu otevřela svět – s Ivanem Ivanovem o druhém životě kotoučů

Pro Ivana Ivanova, hudebního redaktora a bývalého šéfredaktora časopisu Rock&Pop, je vinylová deska víc než jen hudební nosič. Jako sběratel a znalec létá za deskami až na druhou stranu zeměkoule, radil vydavatelstvím s jejich reedicemi a potkáme ho na také vinylových burzách. ArtCafé Pavla Zelinky přináší historky spojené s fanouškovskou vášní, ale i rady, jak přistupovat k trhu s gramofonovými deskami. Hudbu hrajeme přímo z vinylů a gramofonu.

ArtCafé: Umění na DVD mizí až překvapivě rychle. Videoarchiv NFA předchází digitálnímu temnu

Výsledkem projektu Videoarchiv Národního filmového archivu (NFA) je otevřená databáze českého pohyblivého obrazu, který stojí mimo kontext kinematografie. Projekt v ArtCafé představuje filmová historička a kurátorka Sylva Poláková a audiovizuální umělec a kurátor Martin Blažíček. Fungování feministického archivu audiovizuálních děl Centre audiovisuel Simone de Beauvoir v Paříži přibližuje spolu s Agátou Hrnčířovou kurátorka Nicole Fernandez Ferrer. Moderuje Alžběta Žabová.

ArtCafé: Terény performance je kniha, která říká: Zapomeňte na chvíli na vše, co jste tady i jinde četli

Nakladatelství AMU vydalo knihu Terény performance. Jde o společné dílo 32 autorů a autorek zastupujících umění, vědu i hybridní mezisvěty. Kniha zkoumá, jak terénem performance procházejí divadelníci, tanečnice či političtí vědci nebo architektky. Proč a jak dnes zkoumat jednání v jeho konkrétní tělesnosti? V ArtCafé Hanky Malaníkové diskutuje editorka knihy Alice Koubová, historik a antropolog Karel Šima a knižní redaktorka s vášní pro tanec Kristýna Boháčová.

ArtCafé: Festival Art Safari 2022 je letos o snech, snění a spánku. Jak se propisují sny do umělecké tvorby?

Umělecký festival Art Safari 2022 se letos nechal inspirovat tématem spánku. Představuje tak tvorbu různorodých umělců, kteří k němu stejně různorodě přistupovali. Jak jsou sny vytěžované v umělecké oblasti? A jak se spánkem a nevědomím pracuje psychoanalytická terapie? Odpovědi hledá Agáta Hrnčířová s kurátorkou festivalu Danielou Kramerovou a umělkyněmi Kamilou Ženatou a Marií Ladrovou, které v rámci přehlídky vystavují malby spjaté se sny.

ArtCafé: V každém z nás je sopka, která spí, říká o představení Osobní Fudži dramaturgyně Lucie Ferencová

Co spolu mohou mít společného japonské tendence k depresím a sebevraždám s českou hořkostí nad životem, romantické příběhy a hentai porno, japonská kuchyně a Haruki Murakami? Ať už to zní sebevíc neuvěřitelně, právě tyto podněty uchopili tvůrci pražského A studia Rubín a ztvárnili v představení nazvaném Osobní Fudži. Anna Ribanská hovoří s hercem Richardem Fialou a dramaturgyní Lucií Ferencovou.

ArtCafé: Potřeboval jsem pro sebe určité období uzavřít, říká hudebník Milan „Banán“ Trachta o nové knize

Milan „Banán“ Trachta se okolo punkových koncertů pohybuje od začátku 90. let. Kniha Nepřestat se dívat kolem sebe, na které spolupracoval s Maximem Horovicem a Bárou Votavovou, se věnuje jeho životní cestě. Ta ho vedla od celkem obvyklé mladické touhy být jednou „v kapele“, přes sbírání vinylových desek a černých triček s (často) strašidelnými motivy až k práci pro ekologické organizace nebo politická hnutí. Knihu představuje v ArtCafé během rozhovoru s Michalem Pařízkem.

ArtCafé: Krajina ve skle a sklo v krajině: drahokámky z Jizery, vrásnění váz čedičem i lesní hřbitov sklářů

Zuzana Kubelková rozšiřuje možnosti skla pomocí experimentů s materiály a technologiemi. Její objekty, reflektující motiv vnitřních krajin, jsou k vidění na výstavě Inter Alia v pražské Galerii Kuzebauch. Barbora Tydlitátová do krajiny vkročila jako sběračka: objevuje lokální ložiska „železnobrodských drahokamů“ –⁠ reliktů sklářské produkce a vytváří z nich Horniny budoucnosti. Kurátor Petr Nový vnáší historickou perspektivu a popisuje otisky sklářské produkce v naší krajině.

ArtCafé: Všichni jsme emotivní! Pražský festival performance zkoumá pocity zpracovávané uměleckou formou

Všichni jsme emotivní! je název festivalu performance, který proběhne 6. a 7. května v pražském Divadle X10. Divákům se představí umělecké projekty ze střední a východní Evropy, ale i z dalších zemí. Co vedlo k výběru letošního tématu a jak se emoce projevují v dramaturgii? O projektech, se kterými umělci přicházejí, si bude Alžběta Žabová povídat s kurátorkou festivalu Terezou Stejskalovou a účinkujícími umělkyněmi Monikou Kouckou a Jitkou Havlíčkovou z kolektivu Prádelna.

ArtCafé: Jak může galerie ovlivnit prostor mimo své zdi? Třeba vytvořením skleníku s pocitovou mapou

Galerie města Blanska zahájila 23. dubna dlouhodobý projekt SITU. Program se bude odehrávat okolo skleníku postaveného na Wanklově náměstí. Lidé si v něm mohou vypěstovat rostliny, ale i zapíchnout špendlík do pocitové mapy a odpovědět na otázku: Kde si myslíte, že je centrum Blanska? Jakou roli mohou mít galerie v dnešním světě? Hosty Agáty Hrnčířové jsou kurátorka Lenka Dolanová, koordinátorka projektu SITU Júlia Chodúrová a spoluautor projektu sochař Hynek Skoták.

ArtCafé: Magdalena Rutová a její satirický obrazový deník linorytem: Vždycky je to s chybami

Linostock je parafrází internetových fotobank, zastoupenými tématy a společensko-kritickým i humorným tónem se od nich ale často liší. Podle Magdaleny Rutové se nejvíce blíží deníku. Jeho tištěným auditem k roku 2021 je kniha Mezitím. Ilustrátorka a grafička také přibližuje, v čem jí vyhovuje technika linorytu, v jakých podmínkách nejraději tvoří a zmíní se také o plánované autorské knize pro děti, připravované výstavě i rýsující se spolupráci na knize Petra Váši.

ArtCafé: My Street Films. Jaké kvality přináší neformální filmové vzdělávání?

Do 17. dubna se lze v rámci projektu My Street Films (MSF) přihlásit do soutěže námětů dokumentárních filmů. Vybraní autoři se pak zúčastní workshopů s profesionálními dokumentaristy. Co podstatného přináší vzdělávání v audiovizi? Jak pracovat citlivě se začínajícími tvůrci? Agáta Hrnčířová si pozvala do studia dokumentaristku a lektorku (MSF) Terezu Reichovou, účastnici loňského ročníku Viktorii Aldabaghovou a expertku na filmovou výchovu Terezu Czesany Dvořákovou.

ArtCafé: Všeobjímající láska kritikova k divadlu. Jakou stopu po sobě zanechal profesor Jan Císař?

Před rokem zemřel divadelní teoretik, kritik, historik a pedagog pražské DAMU Jan Císař. Jak ovlivnil přemýšlení o divadle a divadelní pedagogiku? Jaký byl jako pedagog, porotce divadelních přehlídek nebo herec? Čím se zapsal do dějin českého amatérského divadla? Po stopách profesora Císaře se vydává Hanka Malaníková společně s dramaturgyní a spisovatelkou Alenou Zemančíkovou, dramaturgem a překladatelem Michalem Zahálkou a matematikem a dramatikem René Levínským.

ArtCafé: Studentské vysílání je prostor pro hodinové ticho, funícího křečka i politickou debatu

V Česku není fenomén komunitních rádií, na rozdíl od zahraničí, příliš rozšířený. Jedním z míst, kde se tvoří komunitní audio obsah, jsou univerzitní rádia. Jaká je dnes jejich role? Jak pomáhají utvářet komunitu a co znamenají pro samotné studenty? O tom mluví Alžběta Žabová s vysokoškolským pedagogem Janem Motalem, Hanou Poledníkovou a Tomášem Spáčilem ze studentského Radia R a moderátorkou Martinou Foldynovou, která svou práci zahájila ve studentském rádiu UpAir.

ArtCafé: Proč a jak učit ve škole o míru?

Situace ve světě připomíná, jak důležitou a nesamozřejmou hodnotou je mír. Podporujeme na školách citlivost k míru? Kam zmizelo ze školních osnov peace education –⁠ výchova k míru? Jaké kompetence je dobré ve vztahu k peace education rozvíjet? Odpovědi hledá Jitka Kostelníková spolu s Ondřejem Horákem z Centra občanského vzdělávání, kde se věnují výchově k demokracii a lidským právům, a s metodikem a pedagogem Aleksandarem Weisnerem z University for Peace United Nations.

ArtCafé: FAMUFEST: Baví nás dělat filmy, které nás samotné i diváky překvapí, říkají studenti FAMU

Právě začíná filmový festival studentské tvorby FAMUFEST. Mladí tvůrci v letošním ročníku představují imaginativní filmy, které se vymykají zavedeným rámcům. V čem je jejich tvorba inovativní? Jaké filmy a programové speciality festival přináší? Agáta Hrnčířová se ptá kreativní ředitelky Hany Šormové a dramaturga Jana Černého. Autoři Šíma Müllerová a Petr Kamil Ponec představují snímky Dear deer a Na věčnost, které bude možné v rámci přehlídky vidět.

ArtCafé: V Brně začíná mezinárodní festival SETKÁNÍ/ENCOUNTER. Proč má téma (In)visibility?

Od 29. března do 2. dubna se v Brně koná mezinárodní festival divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER, pořádají ho studentky a studenti Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU). K čemu odkazuje letošní téma (IN)VISIBILITY? A co z hlavního programu doporučují pořadatelé? Poslouchejte ArtCafé Hanky Malaníkové s děkanem Divadelní fakulty JAMU Petrem Francánem, hlavní koordinátorkou festivalu Barborou-Annou Lebánkovou a Janou Mlatečkovou, vedoucí sekce OFF program.

ArtCafé: Malovat mě baví, hodně! České art brut stojí stále na periferii, tvůrčí zápal ani talenty ale nepos

„Art brut není umělecký směr, každý autor je svůj. Společné rysy někde ani nelze najít,“ říká Pavel Konečný, sběratel umění a organizátor přehlídky ART BRUT FILM OLOMOUC. „Když se podíváte na jakýkoliv obraz, hned víte, kdo ho namaloval,“ dodává Vladimír Drábek z pražského Ateliéru radostné tvorby. Autorka animovaných filmů, Magdalena Hejzlarová, popisuje svou roli výtvarné asistentky v tomto ateliéru, zmiňuje i to, jak ji práce v tomto prostředí inspiruje.

ArtCafé: Festival PAF je zpět. Tentokrát s důrazem na proměny umění na počátku třetího tisíciletí

PAF Spring Olomouc začínal jako přehlídka animovaného filmu, dnes propojuje různé žánry a umělecké formy do jednoho silného zážitku. Po dvou letech fyzické absence se festival vrací do prostoru, tentokrát na Výstaviště Flora Olomouc (25. –⁠ 26. 3. 2022). Alžběta Žabová se ptá, co vedlo pořadatele ke změně lokality a jaký program letošní PAF nabízí. Podrobnosti přináší kurátor PAFu Martin Mazanec. Co chystají letošní vystavující umělci, nastíní Matěj Al-Ali a Tomáš Moravec.

ArtCafé: Máme technologie bohů. Ve slabé chvíli nám ale lépe než mobil může posloužit i plyšák

Proč je náročné se neutopit v přívalu informací? A jak vztah k současným technologiím reflektuje umění? Odpovídá psycholožka Markéta Homolková z týmu Replug.me, který šíří osvětu o digitální návykovosti. O možnostech vzdělávání a nových projektech hovoří i Dominika Knoblochová z Tactical Tech. U výstavy Digitální blízkost se zastavuje Michal Novotný z Národní galerie Praha.

ArtCafé: Grafičtí designéři mají konečně unikátní knihu o diakritice

Diakritika je součástí jazykového kulturního dědictví, představuje typografické výzvy při tvorbě nových písem a diskuse nad její (ne)potřebností umí naštvat i rozesmát. Jak pečovat o grafickou podobu diakritiky? A jaké debaty se vedou nad vietnamštinou, jedním z mála asijských jazyků používajících latinku a diakritiku? Petra Kultová se ptá Radka Siduna, grafického designéra a autora nové publikace Diakritický manuál, a Ondřeje Slówika českého vietnamisty žijícího ve Vietnamu.

ArtCafé: Příběhy ze sci-fi knih a filmů se nápadně podobají naší současnosti

Fantazijní světy z knih a filmů věstí mrazivé příběhy dneška, nesou ale i naději. 9. ročník festivalu Future Gate, který hledá stopy mimozemšťanů na Zemi, přibližuje dramaturgyně Kateřina Horáková. U překladové fantastiky a čtení světa se zastavuje Jakub Němeček z nakladatelství Gnóm!, které vydává knihy s vysokým obsahem imaginace. Sára Foitová přidává svůj vhled do dětské knihy UFONI (Geff Rodkey), kterou přeložila. O čtenářský zážitek se podělí i František, žák 3. třídy.

ArtCafé: Dotkněte se látky. Kouzlo textilu je v tom, že nám zpříjemňuje život

Jak se dnes přemýšlí o textilu a jakou roli hraje ve výtvarném umění? Alžběta Žabová si do studia pozvala textilní umělkyni a asistentku Ateliéru textilní tvorby UMPRUM Annu Leschingerovou a kurátorku a kunsthistoričku Emu Hanzlíkovou, spoluautorku knihy a katalogu k výstavě Pocta SUKNU. Textil v kontextu umění (2018). Je textilní tvorba spíše doménou ženských tvůrkyň? Lze i dnes s textilem překvapivě experimentovat a stále objevovat nové možnosti jeho zpracování a využití?

ArtCafé: Divák v obýváku –⁠ když se kromě umění servíruje i zelňačka

Bytové divadlo je často spojováno s herečkou Vlastou Chramostovou, která ve svém bytě v 80. letech pořádala ilegální divadelní sešlosti. Bytové scény ale úspěšně fungují i dnes. Jaký typ zážitku mini jeviště i hlediště nabízí? Hosty Hanky Malaníkové jsou Tomáš Staněk, spoluzakladatel divadelního souboru OLDstars, členka bytové scény Kočka v tašce Michaela Holubec Birtusová a Irena Hýsková, herečka divadla Orfeus, které se nachází v bývalém krytu civilní obrany.

ArtCafé: Jak dílna psaní Autor v domě podporuje začínající divadelní a filmové autory?

Autor v domě je iniciativa divadla A studio Rubín –⁠ dílna psaní divadelního textu. O projektu mluví loňská tutorka dílny, dramaturgyně a scénáristka Markéta Bidlasová, a účastnice dílny Marie-Luisa Purkrábková. Hanka Malaníková se ptá, jak scenáristické řemeslo nejlépe předávat. Nebo zda potřebuje praxe zručné dělníky slova, nebo osobité autory? Komentář přidává i filmový dramaturg a scénárista Jakub Felcman, který se podílel například na filmu Příliš mladá noc.

ArtCafé: Digitální kvas výstavních a vzdělávacích počinů je potřeba kultivovat i pitvat

Vhled do projektu Is It Just a Myth? otevírá kurátorka Barbora Čápová. Novomediální expertka Nina Wančová sdílí zkušenosti s výstavbou virtuálních výstav, patří mezi ně i Srdce knihovny: Bibliotheca nationalis. Umělec Vojtěch Rada popisuje design hybridních světů, aktuálně lze v expozici virtuální reality v příbramské Galerii Františka Drtikola navštívit jeho Měkkou arénu. Inovátor v oblasti vzdělávání, Martin Bukáček, popisuje možnosti užití virtuální reality ve vzdělávání.

ArtCafé: Nejsi v tom sám. I to je poselství TBH, webseriálu pro teenagery

TBH, první hraný webseriál České televize a vítěz ceny za nejlepší webseriál na festivalu Serial Killer otevřeně mluví o problémech, které zažívají studentky a studenti po střeleckém útoku na brněnské střední škole. Agáta Hrnčířová si do studia pozvala režisérku Luciu Kajánkovou a jednoho ze scénáristů Jakuba Hauberta. V čem je podle nich seriál jedinečný? Téma kyberšikany a bezpečnosti na internetu doplňuje Martin Kožíšek ze vzdělávacího projektu sdružení CZ.NIC.

ArtCafé: Nejsi v tom sám. I to je poselství TBH, webseriálu pro teenagery

TBH, první hraný webseriál České televize a vítěz ceny za nejlepší webseriál na festivalu Serial Killer otevřeně mluví o problémech, které zažívají studentky a studenti po střeleckém útoku na brněnské střední škole. Agáta Hrnčířová si do studia pozvala režisérku Luciu Kajánkovou a jednoho ze scénáristů Jakuba Hauberta. V čem je podle nich seriál jedinečný? Téma kyberšikany a bezpečnosti na internetu doplňuje Martin Kožíšek ze vzdělávacího projektu sdružení CZ.NIC.

ArtCafé: Výstava Buddha zblízka je plná živých bytostí

Vidět výstavu Buddhu zblízka? „A co vzít s sebou? Čím míň, tím líp. Stačí oči otevřené, klidně dýchat…,“ píše se v publikaci Malý Buddha, kterou u příležitosti výstavy vydala Národní galerie Praha. O publikaci a výstavě vypráví Jana Ryndová, kurátorka japonského a korejského umění. Na restaurování soch v klášteře Diskit vzpomíná sochař a restaurátor Pavel Míka. Malíř a sběratel Ondřej Basjuk popisuje svůj vztah k buddhistickému umění, které ho upoutalo před více než 20 lety.

ArtCafé: Jak využít odpad jako zdroj a inspiraci v umění i životě?

Romana Drdová využívá ve své tvorbě principy udržitelnosti. Iniciovala založení recyklační a upcyklační stanice Matter na Fakultě výtvarného umění VUT v Brně a její instalace State of Matter na aktuální výstavě Cena Empatie v Národní galerii otevírá ekologické otázky. Kristina Modrová popisuje, jak funguje českobudějovické re-use centrum KABINET CB, které se věnuje opravě starých věcí i redesignu celých prostorů a nově otevřelo udržitelnou kolej pro studenty a sdílený Kancl.

ArtCafé: Jak využít odpad jako zdroj a inspiraci v umění i životě?

Romana Drdová využívá ve své tvorbě principy udržitelnosti. Iniciovala založení recyklační a upcyklační stanice Matter na Fakultě výtvarného umění VUT v Brně a její instalace State of Matter na aktuální výstavě Cena Empatie v Národní galerii otevírá ekologické otázky. Kristina Modrová popisuje, jak funguje českobudějovické re-use centrum KABINET CB, které se věnuje opravě starých věcí i redesignu celých prostorů a nově otevřelo udržitelnou kolej pro studenty a sdílený Kancl.

ArtCafé: Každý s sebou denně nosíme dvě kila živé kultury: Jak zní kimčchi?

Každý den s sebou nosíme dvě kila živé kultury – mikroby uvnitř našeho těla. Jak s nimi navázat kontakt? Co nás mohou naučit o spolupráci? Jaký zvuk uchovává Kimchi Sample Library? Kdo na českou experimentální hudební scénu vnesl rituál nakládání kimčchi? Nad miskou této korejské národní pochoutky se setkává Radim Labuda, hudební kurátor a člen kolektivu kolem pražského prostoru Punctum, multiinstrumentalista Petr Vrba a David Přílučík, výtvarník a člen redakce Artyčok TV.