ArtCafé

Objevujte témata a osobnosti mimo hlavní kulturní proud.
Web

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

ArtCafé: Nebát se tvořit i tam, kde se zdá, že to nejde

Tomáš Procházka, člen divadelního souboru Handa Gote Research and Development a autor blogu o hudbě v syrovém stavu –⁠ Endemit Archives, popisuje svůj vztah k technologiím a spodním proudům tvorby, kde nejde o slávu. Jaromír Typlt, literát, performer a kurátor galerie Art Brut Praha, se zastavuje u aktuální výstavy DVOJHLAS. Vystihuje také spojnice mezi art brut a digitální sférou, které pozoruje u vystavovaných umělců jako je například Ladislav Svoboda nebo Tomáš Krupka.

ArtCafé: Být rozhlasák. Co se učí rozhlasoví elévové?

Lidé budou chtít vždycky poslouchat příběhy, i proto může rozhlas slavit sto let existence. Sto let pravidelného rozhlasového vysílání, informací, pořadů, zajímavostí i hudby. Jaké to vlastně je být rozhlasákem? Jaké povinnosti to obnáší? A je vůbec možné se to naučit? O rozhlasovém vysílání, elévství a životním poslání práce pro rozhlas mluví s redaktorem Liborem Vackem a zvukovým mistrem Tomášem Zikmundem v ArtCafé Anna Luňáková.

ArtCafé: Na lodi, v kapli i na zámku. Divák nehledá jen pohodlí kinosálu, ale i vztah k místu, kde se promítá

Zažili jste někdy promítání filmu na neobvyklém místě? Co takový zážitek divákovi přinese navíc? Jak se skrze filmové projekce buduje místní komunita? Hosty ArtCafé Anny Herza Tydlitátové byla Kristýna Genttnerová, dramaturgyně lidskoprávního festivalu Jeden svět a distribučního projektu s názvem Promítej i ty!. Svou zkušenost představila i Ivana Formanová, manažerka komunitní distribuční platformy Kinedok, která spojuje fanoušky dokumentárního filmu s jejich tvůrci.

ArtCafé: Radikalizace dětí a blouznění dospělých –⁠ téma pro scénu i knihu

Jak se na manipulaci, vztahy, moc, radikalizaci či náboženské blouznění dívá díky tvůrčí zkušenosti dramaturgyně a spisovatel? Markéta Hrehorová, dramaturgyně mezinárodního divadelního souboru Farma v jeskyni, popisuje zkušenost s multimediální inscenací Commander a projektem Online Hero. Autor knihy Varování, která vyšla roce 2022 v Argu, Marek Technik se zastavuje nad otázkami, jež přináší jeho kniha zachycující vztah matky a dospělé dcery –⁠ a⁠ jejich boj o duši té druhé.

ArtCafé: Taneční magie a filmový experiment. Tanec pro kameru

Propojení tanečního a filmového umění není ničím neobvyklým. Jaké různé přístupy ale tato komunikace tvůrcům umožňuje? Co může taneční svět nabídnout tomu filmařskému a naopak? O tanci před kamerou z pohledu filmových tvůrců i tanečníků mluví Agáta Hrnčířová s režisérkou Terezou Vejvodovou, režisérem a odborným asistentem fyzického divadla na JAMU Tomášem Hubáčkem a tanečnicí a choreografkou Markétou Jandovou.

ArtCafé: Ian Mikyska a Petr Borkovec nejen na Světě knihy

Skladatel Ian Mikyska a básník a spisovatel Petr Borkovec pro letošní veletrh Svět knihy přichystali čtení s živou hudbou v podání Prague Quiet Music Collective. Mezi záměry ansámblu patří mimo jiné prezentovat současnou hudbu, která věnuje zvýšenou pozornost tichu a jemným detailům zvuku. Se dvěma autory, kteří své společné dílo uvádí na Světě knihy 2023, mluví v ArtCafé o vztazích mezi psaním a skládáním, textem a hudbou Anna Luňáková.

ArtCafé: Zažij cirkus! V Chomutově a v Praze se otevírá šapitó, ve kterém si může cirkus zkusit každý

V Chomutově a v Praze se v květnu otevře cirkusové šapitó, které bude fungovat jako základna pro kulturně-vzdělávací projekt nazvaný Cirkus Base. Ten představí nový cirkus prostřednictvím otevřených workshopů a řady různorodých představení. Jak nás může nový cirkus proměnit? K čemu může být dobrý? O smyslu a poslání projektu mluví v ArtCafé s Hankou Malaníkovou ředitelka organizace Cirqueon Eliška Jevičová, lektorka a akrobatka Katka Klusáková a akrobat Michal Mudrák.

ArtCafé: Prazvuk, dech a mycelium. Výstava The Sound Inside vyzývá k cestě pod povrch

Výstava The Sound Inside v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě až do 21. května nabízí dílo autorské dvojice Tom Kotik a Daniel Vlček. Kurátorka Lucie Nováčková společně s Danielem Vlčkem v ArtCafé představila unikátní multimediální instalace, ve kterých promlouvá zvuk generovaný živým organismem. Co nám mycelium říká? Může být partnerem při tvorbě uměleckého díla? Pořad plný různorodých audio ukázek a hudby moderuje Anna Luňáková.

ArtCafé: Inkluzivní design na Zlín Design Week 2023

3. května začíná Zlín Design Week, který přináší i téma inkluzivního designu. Pro koho je takový design určený a může prohlubovat empatii? Program letošního festivalu představuje ředitelka Jitka Smolíková, o svých zkušenostech mluví i odbornice na přístupnost Mariana Chytilová, která dlouhodobě zkoumá, jak vytvářet místa otevřená všem. Uslyšíte i Petru Kmošťákovou, autorku talířů, které zpřístupňují stolování lidem s různou mírou hendikepu. Moderuje Agáta Hrnčířová.

ArtCafé: Festival populárně-vědeckých filmů AFO. Divákovi by mělo zůstat víc otázek než odpovědí

25. až 30. dubna 2023 proběhne 58. mezinárodní festival populárně vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO). Ten tentokrát zastřeší téma Echo. Co si pod ním představit? Jak vědecké objevy a práci komunikovat? A jak vypadá práce někoho, kdo se popularizaci vědy věnuje? Do studia Anny Herza Tydlitátové dorazili organizátor a dramaturg AFO Zdeněk Rychtera a režisérka populárně-naučných filmů a reklam Amálie Kovářová.

ArtCafé: Kdybych nespolupracovala s umělcem, stala by se ze mě krychle. Co umění přináší do vzdělávání?

Do 23. dubna probíhá Festival umění a kreativity ve vzdělávání. Jeho cílem je představit potenciál kreativního vzdělávání pedagogům, rodičům, ale i kulturním profesionálům. Jak dobře učit umění a k čemu nám kreativní učení může posloužit? Hosty ArtCafé Hanky Malaníkové jsou zástupkyně ZŠ Kunratice Olga Králová a zakladatelka jihlavského spolku KVAS Zuzana Demlová. O svých zkušenostech ze vzdělávání i o své nové knize Rajčaťáci a Banáni mluví hudebník a performer Petr Váša.

ArtCafé: Otevřít se a být zcela upřímný nejen ke čtenáři, ale i sám k sobě. Co je nového v plzeňské poezii?

Překvapivě jemná a intimní zpověď básnířky Ireny Henzl Velichové a básníka Jana Sojky, kteří oba v posledních týdnech a měsících vydali nové básnické knihy. Jádro škrábej Henzl Velichové zachycuje dlouhé období mezi lety 2008–2021, včetně proměn figur, kterého ho provázely: dívka, milenka, matka. Přemalovat pot Jana Sojky zase v básnické skladbě reflektuje odchod otce, vzpomínky na něj i dětství spojené s příšeřím plzeňských hospod. ArtCafé moderuje Anna Luňáková.

ArtCafé: Samota, stáří i zranitelnost na FAMUFESTU

Letošní ročník studentského filmového festivalu FAMUFEST nese podtitul Do naha!, a tematizuje lidskou zranitelnost i potřebu sdílet naše nejistoty. Agáta Hrnčířová si do studia pozvala režisérku Marii-Magdalenu Kochovou, která v experimentálním snímku Schránky zkoumá limity lidského těla, a Petra Michala, autora dokumentu Je nalezena tím koho hledá. Program festivalu představuje kreativní ředitelka Eliška Brožová a hlavní dramaturgyně Valerie Coufalová.

ArtCafé: Hudebník a novinář Jakub Šponer: Chuť napsat knihu v sobě nosím už od střední školy

Hudebník a novinář Jakub Šponer si svoje přání splnil před pár týdny, když vyšel jeho debutový román Ekstase. Útlá novela přináší rozvolněné, snové tempo a skládá se z filmově rozostřených obrazů. Šponer psal knihu v posledních dvou letech a v ArtCafé mimo jiné prozradil, že původně psal knihu úplně jinou a také, že hudební skupina Market, ve které působí, aktuálně pracuje na novém albu. To by se mělo objevit zkraje příštího roku. Rozhovor s autorem vede Michal Pařízek.

ArtCafé: Divadlo se nedá ani měřit, ani vážit. Přehlídky jsou příležitostí ke vzájemné inspiraci a růstu

Na konci dubna začíná v Mostě už třináctý ročník divadelního festivalu PřeMostění. Událost patří do husté a pestré sítě divadelních postupových i nepostupových přehlídek, které zaštiťuje Národní informační a poradenské středisko pro kulturu neboli NIPOS – ARTAMA. Co se od sebe navzájem mohou naučit amatéři a profesionálové? Proč by přehlídky neměly být soutěží? Hosty ArtCafé Hanky Malaníkové jsou divadelníci a organizátoři přehlídek Lenka Huláková, Pavel Skála a Roman Černík.

ArtCafé: Výstava Shifted Realities: Posuny světů digitálních a fyzických i konfrontace vnitřních s vnějšími

Mezinárodní skupinová výstava Shifted Realities v Galerii Rudolfinum zkoumá otázku reality a její mnohovrstevnatosti. Co všechno může být realita? Můžeme rostoucí digitální svět považovat za reálný? O tom, jaké odpovědi nabízejí jednotlivá díla, mluví v ArtCafé s Agátou Hrnčířovou kurátoři Eva Drexlerová a Jen Kratochvil. Jedno z vystavených děl, multikanálovou filmovou instalaci s názvem Zákon času, přišla do studia představit umělkyně Adéla Babanová.

ArtCafé: Tužme sokolovny –⁠ díky rekonstrukci umí překvapit

Jitka Skalická, architektka a starostka Tělocvičné Jednoty Sokol Jablonec, popisuje, jak na severu přistupují k péči o monumentální novorenesanční budovu, která byla postavena německým tělocvičným spolkem v roce 1898. Na procházku nejstarší Sokolovny, jejíž historie se píše od roku 1863, vyrážíme ze Žitné ulice s Jitkou Křepelkovou, vzdělavatelkou Sokola Pražského. O tamním tradičním loutkovém souboru Kašpárek vypráví principálka Dana Kešnerová a režisérka Libuše Kašparová.

ArtCafé: Divadelní festival Encounter a Světový den loutkářství

Světový den divadla se od roku 1962 každoročně slaví 27. března. Předchází mu Světový den loutkářství, který připadá na 21. března. V ArtCafé se věnujeme divadelním oslavám spojeným s jedinečným festivalem SETKÁNÍ/ENCOUNTER, mluvíme o poselství ke Světovému dni loutkářství, které letos napsala odbornice na loutkové divadlo Nina Malíková. Program festivalu a okolnosti vzniku Encounter představuje v rozhovoru s Annou Luňákovou studentská koordinátorka Anežka Hanáčková.

ArtCafé: Výstava Dno den zobrazuje život žen ve věznicích

Velká dřevěná ohrada jako rekonstrukce vězeňské cely, neustálý hluk a všudypřítomný chléb. Výstava Dno den umělkyně Lenky Tyrpeklové se návštěvníkům snaží zprostředkovat prostředí, ve kterém žijí české vězenkyně. Do jaké míry odpovídá výstava reálným podmínkám a jak se liší pozice žen a mužů? Hosty Agáty Hrnčířové jsou autorka výstavy a supervizor výstavy Petr Komberec. Projekt Building Bridges představuje Gabriela Kabátová, ředitelka Mezinárodního vězeňského společenství.

ArtCafé: Dokument Návštěvníci / The Visitors

Jak se žije ve světě, který vám mizí pod nohama? Jak se zkoumá téma domova a jeho ztráty, když jsme daleko od toho vlastního? Na tyto otázky hledá odpověď dokumentární snímek Návštěvníci, který se odehrává v nejseverněji položeném městě na světě Longyearbyen. Jak si ve vědeckém výzkumu nebo dokumentární práci udržet profesionální hranice? Hosty ArtCafé Anny Herza Tydlitátové jsou režisérka filmu Veronika Lišková a producentka Kristýna Michálek Květová.

ArtCafé: Nesmíme pořád vědět – živá filozofie mezi námi

Filozofie může být komedií i dobrodružstvím všedních dní. Sára Pokorná z Institutu živé filosofie a spolku Sokratovské rozhovory představuje myšlenky z publikace Síla konsenzu, kde je dialog cestou k demokracii. Václava Medalová Hůdová z Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích popisuje metodu Filozofie pro děti, kterou rozvíjí v knihovnické praxi. Student filozofie na MU v Brně, Roman Růžička, se zastavuje u autorských her univerzitního souboru Filosofické divadlo.

ArtCafé: Koncentrované ztišení i hluboký poslech. Do humpolecké 8smičky se odstěhoval zvuk

Zvuk ovlivňuje naše prožívání, transformuje prostor, dokonce vytváří zcela nové situace. Jak ale pracovat se zvukem jako médiem? Rozhovor s kurátory Anežkou Chalupovou a Jakubem Frankem k nové výstavě Místa chvění v zóně pro umění 8smička v Humpolci, kterou lze poslechnout i vidět až do 21. května 2023. O své současné práci i spolupráci s 8smičkou mluví také jeden ze zahraničních vystavujících, Christian Schröder z Vídně. ArtCafé připravila Anna Luňáková.

ArtCafé: Filmový brak baví otrlé diváky

V těchto dnech začíná v Praze Festival otrlého diváka, který se postupně přemístí do Brna a do Hradce Králové. Jak filmovy brak definovat? V čem je důležitý pro diváky i samotný filmový průmysl? A proč pro nás může být užitečné jej integrovat, spíše než ignorovat? Hosty ArtCafé Anny Herza Tydlitátové jsou festivaloví dramaturgové Jiří Blažek a Petr Šaroch a filmová vědkyně Veronika Lengálová.

ArtCafé: Zabijačka nudy na DAMU: Startuje festival Katedry autorské tvorby Nablízko. A možná bude i prase!

Festival Nablízko s podtitulem Zabijačka nudy startuje 2. března a potrvá v prostorách DAMU do 5. března. Na programu jsou scénická čtení, představení, autorské prezentace studentů, dialogické jednání i koncerty a workshopy. Nabízí tak ideální příležitost nahlédnout do způsobu práce katedry. V ArtCafé Jitky Kostelníkové mluví studenti Lucie Vacovská, Matouš Martínek, Petr Novotný a pedagog Přemysl Rut o formátu autorské prezentace i o tom, jak se dá autorství učit i vyučovat.

ArtCafé: Iogi – komiksový projekt o životě v soudobém Japonsku

Mezi vítěze letošních cen Muriel patří i komiksový projekt Iogi. Kniha poskládaná z jedenácti poetických pohledů na každodenní život v soudobém Japonsku byla oceněná i v soutěži za nejlepší světový komiks (Japan International Manga Award). Do ArtCafé přijal pozvání autor scénáře Jean-Gaspard Páleníček a studentský autor jedné z kreseb (Undercurrent) Matěj Kolář. Téma doplňuje autorka Kristýna Plíhalová a její pohled na to, jak podporovat komiksové autorství, například u dětí.

ArtCafé: Vzájemná česko-ukrajinské pomoc při šití trenek i u sporáku

Barbora Bakošová z nakladatelství Nevim patřícího pod brněnské sociální družstvo Tři Ocásci popisuje knihu Vzájemná pomoc: Jak v krizi upevňovat solidaritu. Knihu napsal americký autor Dean Spad, Nevim ji vydalo minulý rok. O Textilním hubu, který vznikl rovněž loni díky spolupráci brněnského spolku Vesna a projektu Zašívárna, vypráví Šárka Syslová. Synergii v pražské kuchyni Centra Elpida a organizace InBáze zachycuje reportáž z mezikulturního setkání nad kuřetem na paprice.

ArtCafé: Idealizovaná příroda, futuristické prostory, dreamscapes

Máte v hlavě ideální představu místa, kde byste chtěli žít nebo třeba jen odpočívat? A co kdyby vaše vysněné místo mohlo vypadat úplně jakkoli? Třeba jako kosmická loď nebo jako nedotčený ostrov uprostřed moře? O výstavě Casa Immaginaria a současném fenoménu tzv. dreamscapes mluví kurátor Adam Štěch, grafický designér Jan Kloss ze studia OKOLO a vystavující 3D umělec Hannese Lippert. ArtCafé o snových krajinách připravila Agáta Hrnčířová.

ArtCafé: Duševní zdraví v umění a médiích

Závažné potíže s duševním zdravím v průběhu svého života prožije průměrně každý pátý dospělý Čech. Jak témata duševního zdraví a nemoci komunikovat skrze umění a média? Jak vyprávět příběhy lidí se zkušeností s duševním onemocněním věrně a zároveň citlivě? Hosty ArtCafé Anny Herza Tydlitátové jsou organizátorka festivalu Na hlavu Pavla Chlebounová, výzkumný pracovník Národního ústavu duševního zdraví Alexandr Kasal a režisérka uměleckého Kolektivu Nesladim Linda Dušková.

ArtCafé: Velká Malá inventura přináší divadlo, které škrábe i hladí

Retrospektiva nejzajímavějších premiér uplynulého roku v oblasti nového divadla neboli festival Malá inventura začíná 22. února v Praze. Letošní dramaturgie akcentuje témata jako citlivost, dotek, blízkost… Která představení škrábou, drásají, nebo naopak hladí? Jaké otázky si současné divadlo klade? Hosty ArtCafé Hanky Malaníkové jsou umělecký ředitel festivalu Petr Pola a dramaturgyně Karolína Plicková. Inscenaci Seismic představuje herečka a choreografka Halka Třešňáková.

ArtCafé: Batolecí divadlo prorůstá českou divadelní scénou

V čem je specifické hrát pro batolata a jejich rodiče a jaké výzvy to přináší performerům? Mají inscenace pro velmi malé diváky svá pravidla? V ArtCafé Jitky Kostelníkové přibližuje Daniela Nachtmanová 7. ročník divadelního festivalu KUK!, který je určený dětem od 0 do 3 let. O dobrodružné cestě galaxií mluví autorka inscenace Já, ty a to, performerka a členka skupiny Holektiv, Karolína Křížková. Batolecí inscenaci Ptáček a lev představí herečka a lektorka Barbora Černochová.

ArtCafé: Nová deska We elektronického dua ba:zel

Ba:zel je witch-wave duo aktivní od roku 2014, které tvoří dvojice Ewelína Chiu a Daniel Vlček. Kromě rozsáhlého turné po Evropě a Kanadě spolupracoval ba:zel s bezpočtem umělců, performerů a filmařů. Tři roky od vydání posledního alba eye draw​(​s) the line vyšlo na konci roku 2022 druhé řadové album We na pražském labelu XION. Jak vznikalo, co mu předcházelo a jak tvorbu hudebníků ovlivnilo narození potomka? ArtCafé moderuje David Pomahač.

ArtCafé: Jaké technologie využívají dnešní radioamatéři?

Kdo to vlastně je radioamatér? Jak získat svou volací značku? Jak spolu radioamatéři komunikují a na jakých vlnách se setkávají? Záliba, která má mnoho podob, spojuje statisíce lidí po celém světě a tu a tam je dovede i na nečekané expedice do nejzapadlejších koutů Země. Poslouchejte s námi o světě nadšenců s vysílačkami. O radioamatérství na Vltavě promluvil předseda Českého Radioklubu Jiří Šanda a z Brna se připojil také Aleš Povalač z ústavu radioelektroniky VUT v Brně.

ArtCafé: Divadlo, nebo přednáška? Performance lecture je výzvou pro diváka i pro tvůrce

Formát performativní přednášky se ve světě objevil už v šedesátých letech minulého století díky interdisciplinárním experimentům konceptuálního umění. Jak se tomuto formátu daří v českém kontextu? Je více performancí, představením, nebo přednáškou? Čím láká tvůrce a jak na něj reagují diváci? O představení RAF RAF RAF mluví v ArtCafé s Hankou Malaníkovou tvůrci Antonie Formanová a Emil Rothermel. Svůj pohled na formát performativní přednášky představuje režisér Jiří Havelka.

ArtCafé: Děti a roboti –⁠ mají si kde hrát?

Vojta Kolařík z iniciativy Make More, která stojí i za tuzemským festivalem Maker Faire, popisuje jaké výhody přináší propojení otevřených dílen a škol. Knihovnice Petra Románková má v Masarykově veřejné knihovně Vsetín na starost oddělení robotů, které si lze prezenčně půjčit. Pravidelně pořádá též rodinná setkání s roboty nebo počítačové kroužky. Spisovatel Václav Dvořák poodkrývá příběh chystaného románu Jak se vaří drak, kde se dětský hrdina potkává s kvantovým počítačem.

ArtCafé: Některé budovy křičí, jiné šeptají. Jak se může propisovat hudba do architektury a naopak?

Hudba a architektura mají odlišnou povahu, přesto některé umělecké projekty staví na jejich vzájemné inspiraci. Historička a teoretička umění Martina Freitagová v ArtCafé mluví o přednáškovém cyklu Music feat. Architecture, ve kterém zkoumá roli brutalistních budov ve videoklipech. Hudební kurátor a DJ Pierre Urban a hudebník Jan Burian představují projekt Soundtrack of Prague, ve kterém se potkávají audiovizuální tvůrci a hudební interpreti inspirovaní městskou tematikou.

ArtCafé: Móda jako aktivismus i zrcadlo společenských proměn. Co se řeší v současné teorii oděvního designu?

Co se řeší v současné teorii oděvního designu? A jaká je role módy v širším sociokulturním kontextu? Tyto otázky si klade textový sešit Overal Magazín poskládaný ze zahraničních textů a dalších teoretických článků doplněných o rozhovory s autory, tvůrci a teoretiky. O tom, kdy je móda aktivismem a kdy uměním, mluví s Alžbětou Žabovou v ArtCafé autorka a editorka publikace Karolína Juříková, návrhářka a ilustrátorka Daria Makeeva a módní publicistka Veronika Ruppert.

ArtCafé: Muzikoložka Moravčíková: Hudební škola může být prostor k odstraňování segregace dětí

Muzikoložka, básnířka a spisovatelka Dominika Moravčíková s posluchači ArtCafé sdílí poznatky ze svého výzkumu hudebního vzdělávání a aktivit romských dětí a mládeže na Slovensku. Zakládají se na rozhovorech s pedagogy a se studenty hudby z majority i minority a také na etnografickém pozorování. Moravčíková společně s moderátorkou Annou Kolářovou ohledávají úskalí této problematiky a hovoří o možnostech rozvoje hudebních škol.

ArtCafé: Kdo bude reprezentovat Česko na Eurovizi? Ve studiu představuje své skladby 5 finalistů

Mezinárodní pěvecká soutěž Eurovize čeká na svůj další ročník. ESC je jedním z nejdéle fungujících televizních programů, který započal už v roce 1956. Letos bude Českou republiku reprezentovat jeden z pěti finalistů. Jak zní soutěžní skladby? A co od účasti v Eurovizi čeští finalisté očekávají? Na to odpovídá v ArtCafé Ondřeje Bambase přímo zpěvačka Maella, Markéta Irglová, Pam Rabbit, zpěvák Rodan a Barbora Juránková ze skupiny Vesna.

ArtCafé: Nechtěli jsme z těch lidí dělat hrdiny, ani je vystavovat nebezpečí, říkají autoři knihy PIKO

Reportážní kniha PIKO: Na životě feťáků záleží zpracovává příběhy lidí s drogovou zkušeností, ale nahlíží i na to, jak se proměňuje role pervitinu v české společnosti. Jaké etické otázky autoři při zpracování tématu řešili? A jak rozšířené je vlastně užívání pervitinu v české společnosti? O knize mluví v ArtCafé s Agátou Hrnčířovou autoři Apolena Rychlíková a Pavel Šplíchal. Vhled do problematiky užívání drog nabízí pracovník neziskové organizace Sananim Josef Šedivý.

ArtCafé: Obrovský prostor pro imaginaci – to je litvínovský Koldům i pražský Jižák

Největší, nejošklivější, nejslavnější –⁠ i takové je pražské panelové sídliště Jižní Město. Pohled na něj se mění pod vlivem zkušeností, imaginace nebo umění. Různé perspektivy popisuje nová kniha Jana Lukavce Jižák: město panelů, snů a mýtů. Jaký je Kolektivní dům v Litvínově? Největší v Česku, unikátní, záhadný i kontroverzní. Novinář Jan Beneš popsal život v Koldomu, tak jak si ho napříč dekádami pamatují jeho obyvatelé. Kniha Koldům v Litvínově vyjde na jaře v Academii.

ArtCafé: Tvůrčí a deníkové psaní. Jak začít? Dá se naučit? A co nám dává?

Motivace k psaní může být různá, někdo si chce utřídit vzpomínky, někdo se prostřednictvím psaní vyjadřuje k dění ve světě a pro někoho je to prostředek, jak se uvolnit. Dá se ale psaní naučit? ArtCafé o tvůrčím psaní, základních technikách i zdrojích povzbuzení navštívil spisovatel a učitel tvůrčího psaní Marek Šindelka a divadelní lektorka a koordinátorka vzdělávání v HaDivadle Tereza Chvátalová.

ArtCafé: Ať žije umění! Na letošní oslavě Narozenin umění bude znít dechovka, slam, ale i volná improvizace

Ať žije umění! Umění slaví 1.000.060 let od svého narození a Český rozhlas Vltava se připojuje ke konceptuální oslavě. Jak budou znít dary, které umělci předají 17. ledna v pražském klubu Punctum? O programu večera mluví Alžběta Žabová s dramaturgy Ladislavem Železným a Miro Tóthem. Své plánované vystoupení přišli do studia představit dva dlouholetí kamarádi Richard Grimm a František Pisarovič, kteří spolu vytvořili hudební duo BOH VAJEC + SKLOBETON = FORMAČKA.

ArtCafé: Skončilo už baroko? V hudbě i divadelních kusech morfuje dodnes

Herečku, zpěvačku a lektorku zpěvu Alenu Hladkou spojuje s barokářem, cembalářem a cembalistou Filipem Dvořákem žitá zkušenost s uměním baroka, které se prolíná s dneškem. Dvořák je mimo jiné členem uskupení Transitus Irregularis, jež se pohybuje na rozhraní barokní a jazzové hudby. Hladká působí v divadelním souboru Geisslers Hofcomoedianten, který se věnuje takzvanému novému baroku; jako zpěvačka do repertoáru nedávno zařadila i barokní šansony. Proč je pro ně baroko živé?

ArtCafé: AI (umělá inteligence) píše umělecké texty. Jak, jaké a jak kvalitní?

Umělá inteligence a umělecké texty? Jak může vývoj AI ovlivnit oblast psané tvorby? Jaké to je mít umělou inteligenci za spolutvůrkyni povídky? O technologickém vývoji na poli jazykových modelů, emocích s ním spjatých i různých možných podobách budoucnosti umění mluví v ArtCafé Anna Herza Tydlitátová s komputační lingvistkou Kateřinou Lesch a producentkou a autorkou Annou Vošalíkovou.

ArtCafé: Mezinárodní den švihlé chůze. Jaké stopy zanechává chůze švihlá i nešvihlá v kultuře lidstva?

Sedmého ledna se slaví Mezinárodní den švihlé chůze – recesistický svátek inspirovaný legendárním skečem britské skupiny Monty Python z roku 1970. O fenoménu chůze švihlé i nešvihlé, pochodování a vykračování hovoří kulturní teoretik, publicista a výtvarník Václav Hájek a klaun, herec a pedagog Lukáš Houdek. Tradici švihlého pochodu, se kterou se začalo v roce 2012 v Brně, představují organizátoři Adam Jandora a Dan Mašek. Moderuje Hanka Malaníková.

ArtCafé: Čím žijí současní básničtí debutanti a debutantky? A jak svět kolem nich vstupuje do jejich tvorby?

Rozhovor se třemi mladými literáty otevírá otázky dneška. V čem jsou si podobní, jak se liší a nad čím přemýšlí mladá básnická generace? Co je motivuje k psaní? A jaké jsou hlavní motivy jejich tvorby? Anna Gažiová debutovala na podzim roku 2022 knihou Jak vrabec na šlahounu svlačce, ve stejné době představil svou prvotinu i Jiří Šimčík pod názvem Vězeňská strava a Kláře Krásenské vychází její první kniha Mýtiny v příštích měsících. Moderuje Anna Luňáková.

ArtCafé: Fenomén vánočních filmů. Kde se berou, co od nich očekávat a co si pustit jako alternativu?

Proč mívají vánoční hity unifikovanou estetiku i žánr a kde sídlí skutečná továrna na sváteční kinematografii? O kulturním fenoménu vánočních filmů a historii i trendech svátečního televizního vysílání hovořili mediální analytik Milan Kruml, ředitel kina Aero Jiří Flígl a televizně-festivalová dramaturgyně Jana Čížkovská. Pro posluchače si hosté i moderátorka připravili filmové, televizní i audio tipy, a to od úplného mainstreamu až po vánoční alternativu.

ArtCafé: Moje tělo není ostrov. Eva Koťátková v Národní galerii vypráví příběhy lidských i nelidských traumat

Co má vliv na naše těla a identity? Odpovědi se snaží najít výstava Moje tělo není ostrov, která pátrá po kořenech útlaku a poukazuje na to, jak jsou naše osobní životy ovlivněny sociálním prostředím, ve kterém žijeme. Instalace umístěná ve Veletržním paláci vypráví příběhy lidských i nelidských traumat a těl. Hosty ArtCafé Agáty Hrnčířové jsou umělkyně Eva Koťátková, spolukurátor výstavy Rado Ištok a performer Anna Klusák.

ArtCafé: Přemysl Rut: Zapomínáme, že vánoční příběh je jen první kapitola

Jak a čím se nás dnes dotýká vánoční příběh o narození Ježíška? Je to příběh šťastný a veselý? Jak zabránit tomu, aby se dokola opakovaný a notoricky známý příběh vyprázdnil a stal se vánočním kýčem? Hosty ArtCafé Hanky Malaníkové jsou dramaturgyně divadla D21 Kristýna Čepková, loutkář a ředitel Ústavu úžasu Jakub Folvarčný a spisovatel, režisér a pedagog pražské DAMU Přemysl Rut.

ArtCafé: Umění odpočinku. Jak si denně brát zpět své tělo, mysl a duši?

Klid a mír – to si přejeme v adventním čase běžně, přitom právě prosinec bývá jedním z nejvytíženějších měsíců v roce. ArtCafé Anny Herza Tydlitátové navštívily zpěvačka, autorka a hlasová lektorka Ridina Ahmedová a spánková performerka a edukátorka náchodské galerie Heidi Hornáčková. V pořadu inspirovaném myšlenkami Tricia Hersey a knihy Rest is Resistance jsme nahlížely na odpočinek jako uměleckou formu i způsob vyjádření odporu vůči současným společenským nastavením.

ArtCafé: Necítit se jako mimozemšťan! Povědomá vlákna rodu prorůstají perníkem i naší fantazií

Literátka a publicistka Anna Luňáková stojí za knižní novinkou Atlas babiček, kde podnikla fantaskní průzkum linie babiček sahající až 4000 let nazpět. Jinudy jde při hledání kořenů filmařka Anastasia Serďuk, která umělecký výzkum rodinných příběhů z osy Pobaltí–Sibiř vtělila do filmu Dlouhá cesta. Minulé vtahuje do přítomnosti i Michaela Smolová, ta sdílí cukrářské a pekařské recepty prověřené praxí předků skrze blog Sistersbakery a kuchařky Téměř zapomenuté recepty 1 a 2.

ArtCafé: Setkat se nad papírem. Pro současné zinaře a zinařky je opět důležitá materialita

Jaké je místo papíru v době, kdy se velká část našeho života přesunula do virtuálního prostoru? Mediální teoretik Miloš Hroch se v knize Vystřihni – nalep. Jak post-digitální tisk a ziny vzkřísily papírová média zabývá proměnami zinové tvorby a vztahem zinařů a zinařek k materialitě. Hosty ArtCafé Agáty Hrnčířové jsou kromě Miloše Hrocha i grafický designér a spoluzakladatel veletrhu knižních publikací PhaseBook Vít Jebavý a autor fanzinu SUCK MY DIY a sítotiskař PUNX23.

ArtCafé: Jury Meeting Ceny Jindřicha Chalupeckého: Uzavření letošního ročníku a krok k tomu dalšímu

Jakou proměnou prošla Cena Jindřicha Chalupeckého (CJCH)? Jaký význam má Jury Meeting – zasedání poroty, které už třetím rokem organizuje Společnost Jindřicha Chalupeckého místo tradičního udílení ceny? Alžběta Žabová se vydala do Veletržního paláce na místo konání Jury Meetingu, kde mluvila s laureátkou letošního ročníku CJCH Ezrou Šimek a zahraniční porotkyní Fatoş Üstek. Za kurátorský tým SJCH přijala do studia pozvání kurátorka Tereza Jindrová.

ArtCafé: Nové inscenace Studia Hrdinů Měsíční kámen a Poslední kapitola dějin světa spojuje fascinace filmem

Studio Hrdinů oslaví osmého prosince deset let existence a v ArtCafé se věnujeme jeho dvěma novým inscenacím, a to Měsíčnímu kameni a Poslední kapitole dějin světa. Co má společného zpracování příběhu chlapce, který nikdy nebyl, a inscenace, která zkoumá divadlo bez živých herců? Proč Studio už podruhé zpracovává text současného islandského autora Sjóna? Hosty Anny Ribanské jsou herci Tereza Hofová a Michal Kern, režisérka Kamila Polívková a ředitel Studia Hrdinů Jan Horák.

ArtCafé: S buddhistou Minaříkem či básníkem Thákurem stezkou k bezpříčinné radostivosti a procitnutí

O duchovní literatuře rostoucí z poctivé duchovní, tělesné a mravní práce mluví religionista a indolog Lubomír Ondračka a Roman Blinka z nakladatelství Canopus. Ondračka se zastavuje třeba u knihy Gitáňdžali indického básníka Rabíndranátha Thákura, kterou v překladu Dušana Zbavitele s obrazovým doprovodem malíře Karla Malicha vydala Galerie Zdeněk Sklenář. Blinka načrtává ohromující a zároveň obyčejný příběh českého buddhisty Květoslava Minaříka, jehož dílo Canopus vydává.

ArtCafé: Ke svobodě potřebují cizí ruce a nohy. Inscenace Příchozí je o lidech a s lidmi s těžkým postižením

Dovedete si představit, že byste téměř ke každé své činnosti potřebovali pomoc někoho jiného? K nakrájení brambor, ale třeba i k randění? Inscenace Příchozí nechává nahlédnout do světa lidí s těžkým zdravotním postižením a jejich asistentů. Jaké vážné i vtipné situace tyhle vztahy přinášejí? Inscenaci představuje režisérka Alžběta Nováková a herci Kateřina Cuřínová a Štěpán Lustyk. O zastřešujícím projektu Území nikoho mluví kurátorka Marta Ljubková.

ArtCafé: Čím nás může inspirovat současná francouzská kinematografie? Začíná Festival francouzského filmu

V těchto dnech začíná Festival francouzského filmu. Jak vypadá současná francouzská kinematografie? Proč je pro francouzské filmové profesionály snadné o své tvorbě debatovat? A jaká díla se rozhodli organizátoři zařadit do programu? Hosty ArtCafé Agáty Hrnčířové o filmové řeči a obrazech, které inspirují francouzské filmaře a filmařky, jsou dramaturgové Jakub Felcman, Anna Mitéran a režisér Arnaud Desplechin, který na festivalu uvede snímek Bratr a sestra.

ArtCafé: Bůh literatury kope do naběračky! Lao Ma překládá příběhy ze světa čínských bojových umění

Petr Vrána (Lao Ma) je tlumočník, překladatel, učitel a badatel, který zkoumá kantonsko-hongkongskou školu povídek a románů ze světa bojových umění. Unikátní výzkumný materiál ve formě časopisů a sešitových vydání románů shromažďoval během pobytu v jižní Číně, kde spolu s rodinou 7 let žil. Jeho dcera Berta Vránová se bojovému umění (wu-šu nebo také kung-fu), podobně jako on, věnuje v praxi. Jakou literární postavu si při cvičení představuje v roli soupeře?

ArtCafé: Od sošky jelena ke keramice a porcelánu, který se vyjadřuje k otázkám současného světa

Jak pracují s porcelánem a keramikou současní tvůrci? Jak se skrze médium užitého umění lze vyjadřovat ke složitým otázkám dneška? Hosty ArtCafé Alžběty Žabové je kurátor brněnské výstavy Terra Alba v Moravské galerii Radek Wohlmuth a výtvarník a vedoucí ateliéru Design keramiky na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Antonín Tomášek. Nezávislou scénu a workshopy pro veřejnost představuje členka kolektivu Hlinotéka Karolína Kučerová.

ArtCafé: Nové album bude taková roztomilá holka v úpadku, říká hudebnice Anna Vaverková

Mezi Prahou a Berlínem s producentkou a zpěvačkou Annou Vaverkovou, která ve svém berlínské studiu právě dokončuje své první sólové album, které ponese název Pozdravy z polepšovny a vyjde příští rok. Celé ArtCafé je protkáno skladbami, které umělkyni inspirovaly a v závěru navíc exkluzivně zazní premiéra písně Já tě mám.

ArtCafé: Přízraky, stíny, bludičky. Co přinese letošní ročník festivalu ilustrace, komiksu a videoher FIK?

Kolik nadpřirozených sil je třeba pro organizování kulturní události v krajském městě? A co přirozeného i nadpřirozeného nabídne letošní ročník festivalu ilustrace, komiksu a videoher FIK, který nese podtitul Duch/Spirit? Do pondělního ArtCafé Anny Herza Tydlitátové dorazili z Ústí nad Labem dramaturg kina Hraničář a lektor komiksové scénáristiky Lukáš Pokorný, umělec a vedoucí ateliéru na UMPRUM Jiří Hölzel a architektka a textilní výtvarnice Tereza Melková.

ArtCafé: Protilátka pro digitální dobu. Čím lákají lidová řemesla?

Jak uchovávat tradiční české, moravské a slezské řemeslo, aniž bychom přistupovali ke konzervování? Páteční ArtCafé o lidové tvořivosti, roli řemesel v 21. století a přehlídce Krásná práce. Studio Anny Herza Tydlitátové navštívili zakladatelka projektu a ředitelka výstavy Klára Hegerová, specialistka Českých center pro oblast designu a architektury Sandra Karácsony a student Ateliéru produktového designu na UMPRUM Ivo Jedlička.

ArtCafé: Recyklovat data, šít bez odstřižků, spojit žakár s AI

Grafická designérka Julie Dítětová stojí za projektem Programming Patterns, kde za využití umělých neuronových sítí vznikly napodobeniny vzorů liturgických tkanin z 18. století. S vygenerovanými vzory v rámci nové oděvní kolekce pracuje návrhář Aleš Hnátek, který testuje jejich sepjetí s čalounickými tkaninami. Módní návrhářka Žil Vostalová popisuje možnosti, které otevírá tvůrčí práce s daty v digitálním prostoru, kam vstoupila už během studia na Amsterdam Fashion Institute.

ArtCafé: Hluboký ponor do zvuku i digitálního umění nabídne festival Sonda v kopuli planetária

V sobotu 12. listopadu se v prostorách brněnské hvězdárny uskuteční první ročník festivalu elektroakustické hudby a audiovizuálních performancí SONDA. Co nového se snaží festival přinést? Jak inspirativní, nebo naopak omezující je pro tvůrce prostor kopule hvězdárny? Čerstvou hudební událost přišli do ArtCafé Alžběty Žabové představit multimediální umělec a zakladatel spolku SVITAVA – transmedia art lab Jiří Suchánek, dramaturg Jan Lichý a vizuální umělkyně Veronika Šmírová.

ArtCafé: Švédové by byli překvapeni, jak s ABBOU nakládáme, říká Pavel Klusák o své nové hře

Fiktivní rozhlasový dokument ABBA – Scény z manželského života se rozprostírá na pomezí vzdělávacího pořadu, roztomilé podvratnosti i volné improvizace. Kde je obraz života hvězdné kapely ještě věrný a kde už lehce rozmazaný? Jak se do hry dostal moravský přízvuk a proč hlavní postavy připomínají Rychlé šípy? Co má ABBA společného s kapelou Midi lidi? Hosty ArtCafé Hanky Malaníkové jsou autor scénáře, hudební publicista Pavel Klusák a režisér hry, hudebník Petr Marek.

ArtCafé: Letošní ročník queer filmového festivalu Mezipatra oslavuje odvahu vystoupit ze své komfortní zóny

Letošní ročník queer filmového festivalu Mezipatra chce inspirovat k odvaze zkoušet nové věci a prolamovat ledy. Jak se postavit čelem našim nejistotám prostřednictvím filmového média? Jak téma zpracovávají filmy z programu? Hosty Agáty Hrnčířové jsou dramaturgyně festivalu Barbora Drtílková a režiséři dvou krátkých snímků ze sekce Queer As Film Schools. Ondřej Hošek představuje svůj film Obrazy duše a těla a Peter Podolský dokumentární snímek Hledání společné kompozice.

ArtCafé: Dokumentární snímky Lidi a Zdola zprostředkovávají zkušenost lidí bez domova a trans lidí

Festival dokumentárních filmů Ji.hlava letos představuje v sekci Česká radost dva snímky, které pracují s osobní zkušeností autorů. Film Zdola je autobiografický deník sociálního pracovníka, který se dobrovolně rozhodl strávit týden na ulici. Druhý snímek Lidi funguje částečně jako autobiografický portrét nebinárního člověka. Jak může při natáčení pomoct vlastní vztah k tématu? Hosty ArtCafé Agáty Hrnčířové jsou tvůrci Tereza Vejvodová, Filip Jiřík a Kateř Tureček.

ArtCafé: Už brzy, nebo nikdy? Otevřeme léčebny pro závislé plodiny a Muzeum supermarketů

Projekty na pomezí umění a designu nabourávají představy o naší přítomnosti. Michal Kučerák, kurátor festivalu Uroboros a výstavního projektu #Datamaze: Hybridní stav, popisuje nutnost přezkoumávat náš vztah technologiím. Environmentální antropoložka Karolína Žižková spolu s biodesignérkou Hanou Komanovou mluví o projektu Fertiliser Rehab, léčebny pro závislé plodiny. Umělec a grafik zvaný Ryska se hlásí z roku 2050, kde existenci supermarketů dokládá jen Muzeum supermarketů.

ArtCafé: Jak se vybírají umělci? Dokumentární film Zkouška umění dostává diváka do zákulisí talentovek

Absolvovat úspěšně přijímací zkoušky na prestižní výtvarnou školu je náročný úkol. Jaké předpoklady, znalosti a talentovou výbavu by měl úspěšný uchazeč mít? Jak se liší přístup pedagogů v různých ateliérech? O tom všem je nový observační dokument Adély Komrzý a Tomáše Bojara s názvem Zkouška umění, který půjde do kin v listopadu. S Adélou Komrzý a vysokoškolskými pedagogy Kateřinou Olivovou a Vladimírem Kokoliou si v ArtCafé povídá Alžběta Žabová.

ArtCafé: Čekání na filmový debut. Proč je cesta k němu složitá?

Filmový debut je brán za vstupenku do světa audiovizuálního byznysu – bez zkušeností s dlouhometrážním formátem se zakázky i granty shánějí těžko. Pro začínající tvůrce může být taková cesta komplikovaná a dlouhá. Někteří z nich tak berou osud do vlastních rukou. Co vedlo hosty ArtCafé k rozhodnutí natáčet ve vlastním bytě nebo vstoupit do nové filmové profese? Anna Herza Tydlitátová mluví se scénáristkou Miladou Těšitelovou a režiséry Bohdanem Karáskem a Janem Vejnarem.

ArtCafé: Sem a tam – auta a motorky projíždějí hranicí hmatatelných a fikčních světů

Auta a motorky se vynořují na pomezí hmatelných a virtuálních světů. K prolínání těchto sfér dochází oběma směry, shodují se hosté ArtCafé. Příklady propojení fikčních a herních světů se sférou automobilového průmyslu přináší publicista a grafik Václav Nunnelly Kokeš. Nezávislý herní vývojář Petr Šimůnek popisuje své zkušenosti při vývoji hry Engine Evolution. O digitální transformaci historického závodního vozu i proměně aut hovoří Martin Porteš ze Škoda DESIGN.

ArtCafé: Po proudu zvuku: Zvukoví umělci zkoumají, jak zní řeka Opava a její okolí

Zvukoví umělci Magdaléna Manderlová a Michal Kindernay se už rok věnují průzkumu řeky Opavy. Během procházek zaznamenávali zvuky vody i blízkého prostředí. Výsledkem je výstava v Galerii Cella, publikace, online zvuková mapa a vysílání na Radio Art Zone. V ArtCafé Agáty Hrnčířové popisují, jaké metody ke snímání zvuků využili, jak Opava vlastně zní, ale i to, co je akustická ekologie. Téma doplní zvukové ukázky a rozhovor s kurátorem spolku Bludný kámen Martinem Klimešem.

ArtCafé: KULT: Jak se dělá regionální divadelní festival, co vydrží čtvrtstoletí?

Od 12. do 22. října se v Ústí nad Labem uskuteční už pětadvacátý ročník festivalu KULT, největší divadelní přehlídky v kraji. Proč festival původně začínal jako přehlídka filmů? Jak se proměňuje jeho dramaturgie a jak do ní zapadá letošní premiéra autorské site specific inscenace Deus Ex Machina, která se odehrává v kostele? Se zakladatelem festivalu Janem Kvasničkou, s ředitelkou přehlídky Lenkou Havelkovou a s režisérem Štěpánem Gajdošem si povídá Hanka Malaníková.

ArtCafé: Sociální cirkus. Umění, sociální práce, nebo všechno dohromady?

V čem tkví kouzlo cirkusového umění? ArtCafé o znovunalezení radosti a hravosti přiblíží metody užívané sociálním cirkusem. Takové programy pracují se zájemci z řad seniorů, lidí s postižením, ale třeba také vězňů. Anna Herza Tydlitátová hovoří s cirkusovou producentkou Barborou Adolfovou a lektorem žonglování Adamem Jarchovským z centra Cirqueon. Sociální pracovnice Lucie Hrušková z nízkoprahového klubu Beztíže popisuje, jak principy využívá přímo ve své terénní práci.

ArtCafé: Audio tvorba jako intimní průvodce citlivým tématem sexuálního násilí

Sexuální násilí je extrémně citlivé a složité téma k uchopení pro tvůrčí zpracování. Proces tvorby ale může mít na zúčastněné terapeutický efekt, na příjemce zase může mít konfrontace s takovým dílem silný dopad z hlediska povědomí o této problematice. Hosty ArtCafé Alžběty Žabové jsou autorka podcastu Hranice násilí (Radio Wave) Táňa Zabloudilová a audio tvůrkyně Kaitlin Prest, která stojí za úspěšnými podcastovými projekty, jako je The Heart nebo The Shadows.

ArtCafé: Festival Ostrava Kamera Oko představuje filmy, které vznikají v krizi nebo hledají nové perspektivy

Letošní ročník mezinárodní kameramanského festivalu Ostrava Kamera Oko začíná ve středu 28. září a nabídne například tvorbu filmařů, kteří točí ve ztížených podmínkách a opouští své komfortní zóny. Jaké další snímky bude možné vidět a v jakých prostorách se festival odehrává v ArtCafé představuje ředitelka Gabriela Nývltová. O svých intimních filmech mluví ruský režisér Vadim Kostrov a režisér Milan Klepikov, kteří jsou hosté letošního programu.

ArtCafé: Divočáci na Lustru. Kdo ovládl hlavní výstavu festivalu současné ilustrace?

Koncem září v pražském Kampusu Hybernská proběhne již po deváté mezinárodní festival současné ilustrace Lustr. Doprovodný program cílí jak na dětskou a dospělou veřejnost, tak profesionály v oboru. O výstavě, workshopech i nové rezidenci Remix Comix přišla do pátečního ArtCafé pohovořit kurátorka Barbora Müllerová. O křehkých i praktických stránkách života umělce v 21. století mluví ilustrátorka Lucie Lučanská a Přemek Černý.

ArtCafé: Nikdo sem nepatří víc než vy. Festival Fotograf se věnuje podobám extremismu v současném světě

Nikdo sem nepatří víc než vy. To je podtitul letošního Fotograf festivalu, který v několika pražských i mimopražských výstavách řeší téma vzestupu neliberálních a krajně pravicových tendencí v Evropě. O vizualitě a ikonografii extremistických křídel politického spektra a o tom, jak se znepokojujícím tématem pracuje současná umělecká scéna, si povídá Alžběta Žabová s jednou z kurátorek festivalu Terezou Rudolf, vystavujícím umělcem Jiřím Žákem a politologem Janem Charvátem.

ArtCafé: Festival Čekání proměny. Umění pomáhá pojmenovat nejistoty, které lidé zakoušejí před momentem změny

Plánovaná výstavba trasy D ovlivní nejen prostor, ale i život místních obyvatel. Festival Čekání proměny tento moment před změnou zpracovává. Jak se dá skrze umělecké intervence komunikovat okamžik proměny místa s obyvateli města? Co změna v podobě stavby trasy metra D obyvatelům může dát a co zase vzít? Hosty ArtCafé Alžběty Žabové jsou kurátorky festivalu a členky platformy pro navrhování veřejného prostoru Taktiky Eliška Málková a Lynda Zein a socioložka Barbora Matysová.

ArtCafé: Mezinárodní festival pantomimy v Poličce. Jak si pantomima rozumí s moderní technologií?

Kdo jsou vizionáři české pantomimy a jaké futuristické vize se jim honí hlavou? Co je to Flow arts? Ve východočeské Poličce začíná 14. září jedenáctý ročník mezinárodního festivalu Mime Fest. O něm i o budoucnosti pantomimického umění si budeme povídat s ředitelem festivalu a mimem Radimem Vizvárym a režisérkou, pedagožkou a publicistkou Hanou Strejčkovou.

ArtCafé: Jaká témata a tendence rezonují v současném vizuálním umění? Odpověď hledá i Prague Art Week

9. září začíná mezinárodní festival vizuálního umění Prague Art Week. Jaké jsou cíle přehlídky? V čem je pro umělce a umělkyně důležité vytvářet mezinárodní sítě? A s jakými tématy pracují ve střední a východní Evropě? Hosty jsou ředitelka Prague Art Weeku Lenka Bakešová, francouzská výzkumnice a zakladatelka platformy Nonfiction Céline Sabari Poizat a kurátor Ján Gajdušek.

ArtCafé: Záhadná profese filmové branže. Jak vypadá práce začínajících producentů a producentek?

Náročné i zajímavé prostředí, tlak na úspěch, potěšení z kreativní spolupráce. Jaké výzvy a radosti přináší profese filmového producenta? Hosty ArtCafé Anny Herzy Tydlitátové jsou producentka krátkých hraných a animovaných filmů Kamila Dohnalová (společnost Last Films), producentka dokumentárních a animovaných filmů Zuzana Kučerová (Frame Films) a producent filmu Banger Kryštof Zelenka (Shore Points).

ArtCafé: Jak multifunkční umělci proplouvají mezi světy literatury a výtvarného umění?

Co se stane s poezií nebo i s prózou, když jí píšou výtvarníci, malíři, sochaři, performeři? Co se stane s obrazem, sochou, výtvarnou akcí, když je vytvářejí básníci? Odpovědi hledáme s básnířkou a performerkou Janou Orlovou, které letos vyšla kniha s názvem Neutečeš, a básníkem, spisovatelem a sochařem Viktorem Špačkem, který představí i svou letošní knihu povídek Čistý, skromný život.

ArtCafé: Jak vzdělávat malé digitální domorodce? Mlčet, ptát se, vzít do hry kód i papír

Při objevování příležitostí a nástrah přicházejících s rozvojem digitálních technologií asistují ve školách, knihovnách i rodinách roboti William a Meriwether, Netvor nebo kouzelník. Vzdělávací aktivity z těchto sfér popisuje Eva Nečasová, designérka a zakladatelka iniciativy AI dětem. Svoji zkušenost přináší i student Josef Kahoun, spoluautor počítačové hry Codeventure. David Kudrna ze vzdělávacího oddělení NÚKIBu přináší tipy, jak nezamrznout v oblasti kyberbezpečnosti.

ArtCafé: Výjimečná úroda ženských sól na Letní Letné. Ženy zavěšené na laně, v kruhu, na střeše šapitó

Jak se vypráví neverbální příběh na vertikálním laně? Jak předat téma depresí a úzkostí pomocí vzdušné akrobacie? Co vznikne, když se akrobatka inspiruje dokumentárním divadlem? Svůj autorský přístup k novému cirkusu a zkušenosti s přípravou sólového autorského představení přiblíží Lenka Švolíková, Klára Hajdinová a Eliška Brtnická. Moderuje Hanka Malaníková. E-mail: artcafe@rozhlas.cz.

ArtCafé: Trubka v devíti odstínech. Dobršská brána zve na světové muzikanty i kouzlo místa

V pátek 19. 8. začíná mezinárodní hudební festival Dobršská brána, který se bude letos věnovat především trubce. Na třech pódiích se představí 31 hudebníků ze sedmi zemí. Jak se vytváří program na míru jednomu nástroji? Co dalšího letošní ročník nabízí? Hosty Jitky Kostelníkové jsou dramaturg a zakladatel festivalu Ivo Kraml, trumpetistka a skladatelka Štěpánka Balcarová a kurátorka Lucie Šiklová. Na svůj sobotní koncert zve španělská trumpetistka a skladatelka Andrea Motis.

ArtCafé: Zvíře jako kamarád i zvíře jako oběd. Může umění měnit kulturní perspektivy?

Jak dosáhnout rovnocennějšího způsobu vzájemného mezidruhového soužití a jakou roli může mít v tomto procesu umění? Vztah lidí a zvířat je ambivalentní: jednou jsou naši domácí mazlíčci, jindy zase potrava. Pozvali jsme si kurátorku Hanu Janečkovou a socioložku Terezu Vandrovcovou, které se podílely na knize Dotek zvířete, a umělkyni Denisu Langrovou, jejíž videa je v současnosti možné vidět na výstavě Člověk a zvíře v pražské Entrance Gallery.

ArtCafé: Festival Beseda. Co můžeme letos čekat?

Na okraji obce Tasov stojí háječek, který už navštívili hudebníci jako Zola Jesus, Jaga Jazzist nebo Algiers. Letos přijede ceněná britská kapela Black Country, New Road nebo vycházející hvězdy Wu-Lu a MC Yallah. Možná jim zachutná i slovácké pečivo. „Největší úspěch slavila s buchtama máma Zdeňka Neusara, bývalého ředitele festivalu, pro písničkáře Jiřího Schmitzera,“ vypráví současný ředitel Besedy Pavel Uretšlégr, který provází Ondřeje Bambase přímo po přírodním areálu.

ArtCafé: Hodina ticha nebo dobrovolné vstupné. Čím lákají festivaly Povaleč, Kočí v Chotči a Repete Fest?

Už 4. srpna začíná hudební festival Povaleč, o týden později 12. srpna pak multižánrové festivaly Kočí v Chotči a Repete Fest. Co se letos na festivalech chystá, přišli představit zakladatel chotečského festivalu Ladislav Groh a scénografka Iva Ščerbáková, o festivalu na Karlovarsku Povaleč mluví organizátor František Špinka a na Příbramsko na Repete Fest zve Norbert Zadák.

ArtCafé: ArtCafé z LFŠ. Filmová výchova pomocí virtuální reality

Letošní ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti se tradičně věnuje i vzdělávání v oblasti filmu a audiovize. Agáta Hrnčířová si přímo do stanu Českého rozhlasu přizvala Adélu Mrázovou a Terezii Křížkovskou, které stojí za Národním filmovým muzeem a ve vzdělávání využívají i nové technologie, jako je například virtuální realita. O zkušenostech z pedagogické a lektorské praxe mluví i lektor a metodik Aeroškoly František Topinka.

ArtCafé: Jak vystavovat ve sterilním kancelářském prostoru? Květinová unie nechala rozkvést budovy Rady EU

Květinová unie je název uměleckého projektu, který zastřešuje díla devíti mladých českých umělců a designerů vzniklých k příležitosti letošního českého předsednictví v Radě EU. Hlavním symbolem společného díla i individuálních intervencí se stal věneček dvanácti léčivých rostlin znázorněný na dvanácti velkoformátových kobercích. Jednotlivá díla představují umělci Barbora Fastrová, Jakub Jansa a módní designérka Karolína Juříková.

ArtCafé: Od činohry po loutkárnu. Jiráskův Hronov nabízí menu pro divadelní všežravce

V pátek 29. července startuje přehlídka amatérského divadla Jiráskův Hronov. Čím to je, že festival neztrácí dech ani po devadesátce? Jak v sobě kloubí tradici a aktuální potřeby amatérských divadelníků? Programový ředitel Jan Julínek představí jednotlivé sekce programu 92. ročníku. Divadelník a pedagog Pavel Skála přibližuje studentské divadlo a teatrolog, překladatel a recenzent Michal Zahálka se zamýšlí nad kvalitami fenomenálního festivalu. Provází Jitka Kostelníková.

ArtCafé: Jak dostávat poezii mezi lidi?

Je autorské čtení právě tou cestou, která vede k zájmu publika o menšinový žánr poezie? Nebo ho naopak ještě víc zadupává? O tom, jaké to je pro básníka šířit svou tvorbu a jak by takové šíření mohlo vypadat, mluví Šárka Mattová se třemi současnými básníky. Své zkušenosti předává básnířka Nela Bártová, která ve své debutové sbírce Na konci chodby je ráno využívá QR kódy, a básníci Teodor Kravál a Karel Škrabal, kteří se věnují vlastní básnické tvorbě i šíření tvorby jiných.

ArtCafé: Křehkost, zranitelnost i násilí promlouvá na bienále Ve věci umění 2022

Od 21. července do 23. října se odehrává v pořadí druhé bienále Ve věci umění pořádané platformou tranzit.cz ve spolupráci s Galerií hl. m. Prahy, a to na třech různých pražských lokalitách. Hosty Alžběty Žabové jsou vystavující umělkyně Marie Tučková (dílo Polyfonní lůno), Marie Lukáčová (dílo Middlevil 1. kapitola) a Ľuboš Kotlár (dílo Vytvaruj Spoj Rozpust Zamichej Odděl Špetku CUKRU Opakuj). Koncept letošního bienále představuje kurátor Rado Ištok.

ArtCafé: Mezi jehlou a nití –⁠ výšivka je kód, který chrání v boji a spojuje generace

Setkání s výšivkou, jež plní roli média, skrze sérii úspěšných workshopů Dialog tradiční a moderní výšivky nabídla Alena Drury Sojková, pedagožka a výzkumnice z Masarykovy univerzity v Brně. Pohled na ukrajinskou výšivku i její symboliku (nejen) v čase války otevírá Mariya Skyba ze sdružení Berehyňa. O lidových panenkách, motankách, vypráví umělkyně a restaurátorka Yana Dereza.

ArtCafé: Erupce lásky, Slovo, A pak přišla láska… aneb Karlovarská nadílka láskyplných filmů

Šplouchání termálního bazénu zní v podkresu láskyplného ArtCafé, které se ohlíží za 56. ročníkem MFF Karlovy Vary. Hanka Malaníková natočila rozhovor s režisérem Šimonem Holým o jeho ezoterikou inspirovaném komorním snímku A pak přišla láska…, s americkou režisérkou Sarou Dosa o jejím archivním střihovém dokumentu Erupce lásky a do třetice s čerstvou držitelkou Ceny za režii Beatou Parkanovou o jejím dobovém dramatu Slovo.

ArtCafé: Festival současného umění v Uničově ohledává neuchopitelné a navrací se k přírodě

Festival současného umění v Uničově, který se koná do 17. července, se letos odvíjí od tématu spirituality a duchovna. Pozvaní umělci a umělkyně prohledávají nemateriálno, vytvářejí tzv. magická místa a zvou na duchovní zážitky. O tom, co konkrétně letos festival na Moravě nabídne, mluví Agáta Hrnčířová s jedním z organizátorů Vojtěchem Janouškem a umělkyněmi Lucií Kramářovou, která se zabývá úzkostnými stavy, a Luisou Prokopovou, která se věnuje tématu Alzheimerovy choroby.

ArtCafé: Umíme spočítat, kdy je produktový design ECO?

Veronika Pařízková, kurátorka výstavy ECO? a šéfredaktorka CZECHDESIGN, říká, že tuzemská designérská obec si cestu k udržitelnosti stále prošlapává. Jan Kulhánek, designér a výzkumník z Ústavu udržitelnosti a produktové ekologie na VŠCHT v Praze, podotýká, že spolu s environmentálním dopadem lze analyzovat i udržitelnost ekonomickou, sociální a kulturní. Designér Filip Krampla se výzvami oboru zabývá v praxi i v doktorském studiu, na výstavě je jeho židle lepená pomocí rýže.

ArtCafé: Knihy a slova zrají v krajině jako zemská vína. V čem je síla regionální literatury?

Liberecký knihkupec a kulturní hybatel Martin Fryč má k regionální literatuře vřelé pouto. Mezi autory jeho srdce patří Miloslav Nevrlý. Básník a nakladatel Michal Štěpánek vydal ve svém nakladatelství LUX antologii regionální poezie: Básníci Strakonicka. A má v plánu na ni navázat. Ivo Kareš z Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích popisuje portál Kohoutí kříž, který patří šumavské německé literatuře. Kde se protnou příběhy regionů?