Buchty

Buchty jsou sofistikovaně neseriózní zábavný girl talk Ivany Veselkové a Zuzany Fuksové. Podcast o všem a o ničem, co život naděluje a bere. Dvě moderátorky, které nemoderují, a občasný host, kterým může být i žena a který se občas dostane i ke slovu.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Buchty: V Jižní Americe se na život nenadává, mohlo by to přinést neštěstí

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly publicistku, spisovatelku a krajanskou učitelku Markétu Pilátovou, se kterou probraly, jak tepe život v jižní Americe a proč je tam tak populární gulášek.

Buchty: Buchty čtou: Shopaholic Emma. Flaubertova Paní Bovaryová promarní život kvůli iluzím a cetkám

V pátém díle minisérie Buchty čtou o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl, se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček zabývají kanonickým románem Gustava Flauberta Paní Bovaryová a tím, proč černovlasá Emma takzvaně nefeelovala rutinu všedního dne.

Buchty: Učit cizince češtinu vyžaduje vynalézavost a lásku v srdci

Ivana a Zuzana tentokrát přivítaly Veroniku Jankulíkovou, která učí češtinu pro cizince a nebojí se o tom mluvit.

Buchty: Buchty čtou: Pochopit Kafku znamená luštit. Jak se neztrapnit na rande, když přijde řeč na Proměnu?

Ve čtvrtém díle minisérie Buchty čtou o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně přelouskal, se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček zabývají doslova kultovním dílem Proměna Franze Kafky a tím, jestli se dá povídka skutečně posuzovat podle děje, nebo spíš dle toho, co je mezi řádky.

Buchty: Počítání kalorií je cesta do pekel. Tělo si pak řekne, že jídlo rovná se nebezpečí

Ivana a Zuzana tentokrát přivítaly praktickou lékařku Anetu Málkovou, která se zajímá o psychosomatiku a v minulosti se vypořádala s anorexií a bulimií.

Buchty: Buchty čtou: Erben by se asi Gendermanem nestal, Kytice vám ale řekne, že mít rodinu není peříčko

Ve třetím díle minisérie Buchty čtou o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl, se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček zabývají kanonickým dílem Karla Jaromíra Erbena Kytice a tím, jestli si z něj máme pamatovat víc než „sviť, měsíčku, sviť, ať mi šije niť“.

Buchty: Dabing není v úpadku, jen stoupá a klesá jako bitcoin

Ivana a Zuzana tentokrát přivítaly dabéra Richarda Wágnera a popovídaly si s ním o tom, jestli je strefování se hlasem do cizích úst regulérní herecké odvětví a jestli není šikanován za své křestní jméno.

Buchty: Buchty čtou: Žárlivost a erotické dusno. Čtěte pozorně, Máchův Máj může být hluboký i sexy

Ve druhém díle minisérie Buchty čtou o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl, se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček zabývají kanonickým dílem Karla Hynka Máchy Máj a tím, zda není zastaralé jak loňský sníh.

Buchty: Tepláky dělají člověka, tepláky jsou základ

Ivana a Zuzana tentokrát přivítaly pracovnici v PR a DJku Ivetu Nebesářovou, se kterou ve studiu mlátily prázdnou slámu, protože si nezbedná hostka nepřipravila žádné téma.

Buchty: Buchty čtou: Babička není naivka, v dnešním světě by mohla koučovat

V prvním díle minisérie Buchty čtou o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl, se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček zabývají knihou Babička a tím, zda je toto dílo otřesné, či nikoliv.

Buchty: Číst popsaný papír a halucinovat nad ním, to je láska k literatuře

Ivana a Zuzana tentokrát přivítaly profesora z Gymnázia Matyáše Lercha v Brně Stanislava Zajíčka, se kterým v brněnském studiu Českého rozhlasu dali všichni vespolek řeč o tom, proč je i v dnešní době ještě žádoucí číst potištěný papír a jak může člověk milovat učení.

Buchty: Babské povídačky, řetězové maily i hoaxy mají na světě své místo

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly na dálku skrze kontribuční budku na trase Brno-Praha jen samy sebe a popovídaly si nejen o klamných informacích a hoaxech.

Buchty: Život po pětatřicítce je fajn –⁠ člověk už ví, co mu v bufetu života chutná

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly publicistu Matěje Schneidera, ze kterého toho moc nevylámaly, ale popovídaly si s ním o Izraeli a mašinkách.

Buchty: Chyby a kazy jsou jen sociální konstrukt

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu nepřivítaly nikoho, ale propojily se jen ony dvě, a to přes kontribuční budku na trase Praha-Brno. A povídaly si o největších omylech a kazech nejen v dějinách lidstva.

Buchty: Polsko nejsou jen levné potraviny a láska k Jožinovi z bažin

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu studenta umění a polštiny Vincenta, kterého k Polsku váže ambivalentní vztah plný lásky i kritiky.

Buchty: Vykakat se do lůna sopky? To by byl umělecký čin

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly designéra a teoretika v oblasti memes Jakuba Polácha původem ze Střelné, který se rozhodl vykládat o tom, kdo je podle něj správný designér, jaké jsou hranice umění a proč je podle něj dobré se neprodávat.

Buchty: Na dlouhodobém vztahu a na baráku je třeba zamakat

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly vizážistu Pavla Kortana původem z Hané, který se rozhodl vykládat o tom, jak opepřit dlouhodobé vztahy a jak se ubránit přílišnému tlaku na vzhled.

Buchty: Jen solárko, kardio a tvaroh? Kulturistika je mnohem víc a dá se dělat i se šrouby v páteři

Ivana a Zuzana tentokrát ve studia přivítaly Marii Bouchalovou, provdanou Berouškovou, která se po úrazu začala věnovat kulturistice a změnilo jí to život od základů.

Buchty: Sbírat sochy a knihy není jen doménou staromilců

Ivana a Zuzana tentokrát ve studia přivítaly dva mladé muže z různých koutů republiky – Jana Florentýna a Hynka, které spojuje vášeň ke sběratelství soch, malůvek a knih.

Buchty: Ve lnu můžete jít na Sněžku, na randíčko i na techno

Ivana a Zuzana tentokrát ve studia přivítaly designérky a tvůrkyně lněného oblečení Vendulu a Natálii. Těch se ptaly nejen na overal, ve kterém se dá močit.

Buchty: Ve Španělsku bijí katedrály i srdce lidí poněkud jinak

Ivana a Zuzana tentokrát ve studia přivítaly Tomáše, který je studentem španělské filologie a milovníkem Andalusie a croptopů.

Buchty: Kde sbalit holku, když jsem holka nad 30? Je fajn jít na basket nebo florbal

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly PR manažerku Jitku, která přišla popovídat o tom, proč se lesby moc neexponují ve veřejném životě a jaké je zjistit na prahu dospělosti, že se vám líbí holky.

Buchty: Vůně a smrady jsou naši neviditelní kamarádi

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly jen samy sebe a rozhodly se mlít pantem na téma puchů a vůní.

Buchty: Co s neplodností? Není dobré čekat, až se vesmír spojí a přijde „to“ samo

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly Hanku Šafkovou ze spolku Indiánky, který sdružuje ženy potýkající se s neplodností. Téma tedy nebylo úplně k popukání, ale bylo třeba se mu pověnovat.

Buchty: Jak cestovat v dodávce a nerozejít se? Jde to, ale dře to

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly Radka a Terezu, kteří spolu za prvé chodí, a za druhé za sebou mají už dvě dlouhé cesty v dodávce.

Buchty: Hudebnický život je kočovný, ale muzicírování stojí za to

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly Mirku Vážanskou, která je profi houslistkou a na svůj denní chlebík si vydělává v brněnském orchestru. S ní pak probíraly, jestli je hudba opravdu lék na všechno.

Buchty: Rok 2022 nestál za moc, ale alespoň nenastal konec světa

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly IT pracovníka Pavla, který chtěl zůstat inkognito, takže mlžil i ohledně toho, zda je Pavlem. Natáčení ale bylo v mnohém výjimečné. Zuzana s Pavlíkem seděli ve studiu v Brně, zatímco Ivanka trůnila se svou tradiční depresí v Praze, aby všechny zúčastněné propojil mistr zvuku. Trojice spolu probírala, jaký byl uplynulý rok.

Buchty: Jóga z vás neudělá milionáře, ale spokojeného člověka ano

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly Honzu Vrbu, který je advokátem a nějaký ten pátek i nadšeným jogínem v Liberci. S ním si povídaly o pozici vrány i o tom, jak na józe pouštět větry.

Buchty: Proč po třicítce sbalit kufry a frnknout do Asie? Protože jindy už to nepůjde

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly ženu na mateřské tzv. dovolené a přistěhovalkyni do Hradce Králové Moniku, která vzpomínala na svou cestu s kámoškou po Asii.

Buchty: Demokracie je krokem vedle, člověku by bylo nejlépe za monarchie

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly studenta fotografie a milovníka C. a k. monarchie Vojtěcha Kůrku, který se od svých vrstevníků liší zálibou v uctíváním císaře Franze Josefa I. a pečení bažantů.

Buchty: Vykládat si tarot neznamená nutně propadnout ezoživotu a kyvadélkům

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly režiséra Šimona Holého, jehož film A pak přišla láska… právě přichází do kin. S ním si povídaly o tarotu, ale i darkroomech nebo o dřevěných kravatách a motýlcích.

Buchty: Jaké je to být dnes mladý? Musíte čelit klimatické krizi i bekovkám starších lidí

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu nepřivítaly nikoho. Byly totiž v Praze v Kampusu Hybernská živě a snažily se spolu s dvěma mladými lidmi přijít na to, jaké to je, když vám je dnes něco přes dvacet.

Buchty: Být trans není kratochvíle, jak si myslí boomeři

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu nepřivítaly nikoho – byly totiž živě v Brně a v rámci festivalu Mezipatra si povídaly s Lenkou Královou, která je softwarovou vývojářkou a trans ženou.

Buchty: Zakopneš, spadneš, umřeš. A za všechno může fyzika

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu nepřivítaly nikoho –⁠ dokonce ani sebe navzájem. Spojily se pouze skrze kontribuční budku na trase Praha-Brno a špitaly o tom, jaké mají rády fyzikální veličiny a vztah ke Krakonošovi.

Buchty: Samomasochismus si nevybereš, on si vybere tebe

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly Lucku, která je vizážistkou a vlasovou stylistkou a kromě toho má zálibu v BDSM praktikách. Moderátorky se jí tedy vyptávaly hlavně na její sexuální preferenci, která obnáší nejen dominanci a submisivitu, ale třeba i představy o gilotině a čekání na partnera vkleče.

Buchty: Žádná sranda! Endometrióza trápí každou desátou ženu, ale skoro se o ní neví

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly Martinu, která trpí endometriózou – nemocí, o které toho nikdo moc neví, ačkoliv tenhle zdravotní trabl potká průměrně každou desátou ženu v produktivním věku. Takže Buchty tentokrát byly výjimečně informačně nabušené, ale samozřejmě jako vždy s pár odbočkami do nikam.

Buchty: Oči koroptve, stehna nymfy a možná i holínky. K umču vás může inspirovat cokoliv

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, neuvítaly nikoho. Vyrazily totiž na Festival současného umění Prostějov do kina Metro. Tam si povídaly s umělci Janou Bernartovou a Petrem Dubem. Řeč byla o tvorbě, ale také o kožených vojenských holínkách a muškaření.

Buchty: Na kluky, nebo na buchty? Sportovních coming outů je jako šafránu. Bohužel

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, uvítaly Štěpána. Přijel až z Brna, věnuje se závodně cyklistice, studuje trenérství a taky má hezké vlasy. O tom všem jsme se v podcastu samozřejmě bavili. A taky o tom, proč je pořád v některých sportech tak málo lidí, kteří by se otevřeně hlásili k LGBTQ+ komunitě.

Buchty: Jít do Santiaga je jednodušší než život se složenkami a hypinou

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, přivítaly cestovatele, sběratele upomínkových předmětů a novináře Jiřího Pasze. Ten společně s Adélou Plechatou napsal knihu Normální šílenství, která se věnuje detabuizaci duševních poruch. V podcastu o všem a o ničem ale probraly i Jirkovu cestu takzvaným pěškobusem do Santiaga nebo ADHD.

Buchty: V kontejneru se dá najít nejen štavnatý steak i mango, ale tak trochu i smysl života

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, nepřivítaly nikoho. Byly totiž live na na druhém ročníku akce Příští stanice svět s podtitulem Festival příležitostí pro mladé a přivítaly tam muže mnoha profesí Jana Váňu.

Buchty: Psychoterapeut je ekolog lidské duše

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, uvítaly brněnského terapeuta a ekologa Bohuslava Binku, který se přišel mimo jiné svěřit s tím, že vyrůstal se sýkorkou.

Buchty: Jak dostat práci? Stačí nebýt na pervitinu a přijít oblečený

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, neuvítaly nikoho. Byly totiž živě v Letenských sadech, na místě lidově nazývaném pod Stalinem, aby tam zpovídaly gayfluencera, personalistu a milovníka váz a lnu Kaadella aka Davida.

Buchty: Upeč třeba báseň, postav třeba zeď. Architekt, to je renesanční člověk

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, neuvítaly nikoho. Byly totiž na festivalu Beseda u Bigbítu a živě i s publikem tam promlouvaly s Annou Beatou Háblovou. Ta je ženou mnoha profesí a dovedností –⁠ architektkou, básnířkou nebo matkou.

Buchty: Svatba je fajn, ale práce začíná až pak

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu uvítaly manželský pár Kláru a Michala. Ti dostali účast v pořadu jako dar ke svatbě od přátel. Moderátorky se tedy rozhodly, že podrobně zmapují jejich vztah vedoucí až ke svatbě, a to od prvních okamžiků.

Buchty: Běhat je základ, kámo, základ

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu neuvítaly nikoho. Byly totiž live na Letní filmové škole v Uherském Hradišti, kam Zuzana dorazila vlakem se tříhodinovým zpožděním. Na vině nebyl dopravce, ale Zuzanina špatná dedukce plus nástup do vlaku směrem Křižanov. Buchtí živák se ale nakonec odehrál, byť s jiným hostem, neboť ten původní už na to neměl nervy a čas.

Buchty: Člověka může rozveselit hezká píseň i fermentovaný květák. To jsou krásy nejen středního věku

Buchty tentokrát ve studiu neuvítaly nikoho. Rozhodly se vystačit si samy a probrat, co je v životě těší. Ivanka tvrdila, že jí momentálně nedělá radost nic, a tak se ji Zuzana rozhodla rozradostnit zpěvem písně.

Buchty: Architekt musí zvládnout nakreslit mrakodrap, ale nepohrdnout ani garáží

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, uvítaly Mirka, který je architektem, pěstitelem pokojovek a amatérským keramikem.

Buchty: Bez opalováku nelez ven, draku! Péče o pleť je základ

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu uvítaly po delší době opět Jakuba Skřivánka aka Kubixmana, který zkoumá stres u rostlin a také účinky krémů na svou pleť. S tím pak probraly, jaké jsou nové trendy v péči o tvářičku a proč panuje v přírodě symbióza.

Buchty: Herectví je poctivá práce, žádné komedianství

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu neuvítaly nikoho. Přesídlily totiž do Divadla Husa na provázku, kde za přítomnosti publika proběhl pofel s tamními herci Dominikem Telekym a Daliborem Bušem. S těmi pak probraly, jak tvrdý chlebík má regionální herec a proč jsou nejlepšími přáteli.

Buchty: V Praze jde o život a v Brně jí chřest i levice. Průměrnost je stejně lidská jako pocení

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, uvítaly jihomoravského influencera Petra Bittnera, který má v současnosti dokonce podcastek o ekonomii.

Buchty: Být psychiatričkou nejen v Liberci je zázrak, kámo, zázrak

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, uvítaly Adélu, která se rozhodla pro dráhu psychiatričky. Navíc žije v Liberci, je matkou a fermentuje, takže rozhodně bylo o čem povídat.

Buchty: Králičí pacička pro štěstí nebo pátek třináctého. A jaké pověře jste propadli vy?

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, neuvítaly nikoho –⁠ byly totiž samy v kontribuční budce na trase Brno-Praha a povídaly si o pověrách, kterým se snaží nepropadnout.

Buchty: Tchaj-wan je mnohem víc než bubble tea, karaoke a instantní polévka

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, přivítaly Lenu a Matyáše, někdejší studenty čínštiny, kteří svého času felili na Tchaj-wanu.

Buchty: Brno je jediný vtip, ve kterém se (ne)dá bydlet

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, neuvítaly nikoho –⁠ byly totiž na živých Buchtách v Pražské tržnici, kam si přizvaly i čerstvého laureáta ceny Magnesia litera Stanislava Bilera. Toho se pak vyptávaly na to, zda se dá spokojeně vegetovat v Brně a jak tvrdý chlebík má spisovatel z povolání.

Buchty: Chcete zaflexit na schůzce? Rozšiřte si slovní zásobu slůvky jako étos, aluze nebo synchronicita

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, přivítaly jen samy sebe a navzájem se obohacovaly výrazy, které opepří každou slovní zásobu. Padly tedy top cizí pojmy jako konzistentní, koherentní, étos, rudimentární, ale i česká slovní spojení jako žabomyší válka, bouře ve sklenici vody, lentilky pod kobercem nebo smaženy.

Buchty: Ne každý Vietnamec umí vařit Bun bo Nam Bo

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, přivítaly Melanii, rodačku z Ostravy, advokátku a ženu vietnamsko-českého původu.

Buchty: Bavorsko, to nejsou jen Oktoberfest, pivko, knedlíčky a dirndly

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, přivítaly Pavla Bicka, ředitele festivalu Mezipater a někdejšího studenta gymnázia v Bavorsku, kde byl na výměnném pobytu.

Buchty: Cyklistika je fajn aneb vyleštit rám a nasednout je blaho

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, přivítaly cyklistku a francouzštinářku Alžbětu aka Bety, která dorazila do budovy rozhlasu na tzv. skládačce.

Buchty: Masér není jen bušič do zad, ale i důvěrník

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, přivítaly maséra Michala, který jim povyprávěl nejen o zákoutích páteře, ale i lidské duše. Moderátorky zajímalo, jak se běžný smrtelník dostane k takto specifické profesi. Michalova cesta k olejíčkům a bušení do beder byla klikatá –⁠ nejprve se vyučil na zámečníka-kováře, ale moc mu to nešlo. Až pak se dostal ke svému hobby, kterým už od dětství bylo dotýkání se lidských těl.

Buchty: Díky těmhle otázkám se zabouchnete snad i do vraha. Nebo taky ne

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, přivítaly jen samy sebe, a to skrze kontribuční budku na trase Brno-Praha. Téma bylo tentokrát hodně obšírné – otázky, potažmo otázky, díky jejichž zodpovězení se mohou i tak cyničtí tvorové jako Ivana nebo Zuzana zamilovat.

Buchty: Lež má krátké nohy, ale umí strašně rychle běžet

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, přivítaly jen samy sebe, a to skrze kontribuční budku na trase Brno-Praha. Téma bylo tentokrát téměř biblické – lež, lhaní si do kapsy, klamání a tak dále. Ivana pak přišla s vědeckým sdělením, že lidé prý nevědomky kopírují své idoly z filmů, a klamou tak sami sebe.

Buchty: Švýcarsko není jen neutralita, čokoláda, DJ BoBo a tučná konta v bance

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu znamenajícím svět přivítaly Janu, která je původně zdravotní sestrou, pak ji ale osud zatáhl do Švýcarska a k domácím dialýzám.

Buchty: Německo je fajn, ale pro teplé slůvko radši pojedu domů, svěřila se historička

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, přivítaly Karolínu, která strávila v Berlíně tři roky během studia historie a zanechalo to na ní stopy.

Buchty: Češi jsou jako kokosy – venku tvrdí, vevnitř jemní

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, přivítaly Raphaela, který se až z dalekého Bostonu dostal do Prahy.

Buchty: Co se dá dělat v Kuřimi? Třeba být ve vězení nebo sešlapávat plechovky

Zuzana a Ivana tentokrát nepobývaly v pražském studiu, které pro ně znamená svět, Ivana si totiž udělala výlet do brněnské metropole. A aby toho nebylo málo, navštívil je v nově opraveném brněnském studiu ještě ohýbač kovů, kuřimský patriot a pábitel Petr Pištěk.

Buchty: Kryptoměny mají budoucnost, ale ne ve vaší šrajtofli

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které pro ně znamená svět, uvítaly Páju Vaněčkovou, která je investiční analytičkou a také fanynkou kryptoměn. Moderátorky se jí díky tomu mohly doptat, jak si opatřit bitcoiny a jaký vliv má na jejich cenu oligarcha Elon Musk.

Buchty: Co dělá kouč? Povídá si s lidmi a jim to přebombí život

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které pro ně znamená svět, uvítaly mladého kouče Honzu Houdka, který se do studia pozval sám, protože má pro strach uděláno.

Buchty: Jakmile se člověk narodí, začne mít problémy. Zvláště pak, když jste žena

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, uvítaly publicistku a podcasterku Katku aka Pandu, se kterou probraly problémy, které trápí lidstvo, nebo spíše ženy.

Buchty: Amerika je země neomezených možností, hamburgerů a smalltalku

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, uvítaly psychologa Alberta Kšiňana, který několik let pobýval v Americe a nezdráhal se si o tom popovídat. Také popsal svoje evropské trauma ze smalltalku, kterému se v USA skutečně nedá vyhnout: lidé se vás ptají, jak se máte, ale ve skutečnosti je to nezajímá.

Buchty: Úřady jsou zbytnělé jak prostata, ale blýská se na lepší časy

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, uvítaly feministku, odborovou právničku a znalkyni státní správy Šárku Homfray, se kterou probíraly, jestli úřady člověku slouží – nebo spíš naopak.

Buchty: Být dnes mladý je masakr, protože planeta skoro hoří a hypotéky jsou nedostupné

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, uvítaly studenta ekonomie a enviromentálních studií Petra Doubravského, který se jim snažil vysvětlit, jaké je to, když je člověk teď mladý.

Buchty: Polyamorie je běžný vztah, akorát je třeba koupit víc rohlíků

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, uvítaly básnířku a teoložku Magdalenu, která udržuje polyamorní vztahy.

Buchty: Road trip po Americe? Motely, veteráni z Vietnamu a low carb chleba byli fajn

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, uvítaly DJku a píáristku Ivetu, která se rozhodla jet na vlastní pěst do Ameriky.

Buchty: Jak vypadá ekolog? Dávno už to není jen bosonohý dredař v batice s žebradlem

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, uvítaly Radima a Dominika, kteří pracují v ekologické organizaci Greenpeace, a vyptávaly se jich, jestli je v neziskovce nutné nosit kristusky a kompostovat.

Buchty: Jak vypadá ekolog? Dávno už to není jen bosonohý dredař v batice s žebradlem

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, uvítaly Radima a Dominika, kteří pracují v ekologické organizaci Greenpeace, a vyptávaly se jich, jestli je v neziskovce nutné nosit kristusky a kompostovat.

Buchty: Rok 2021 jakoby nebyl, protože čas je placatý kruh

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, uvítaly skrze kontribuci jen samy sebe a snažily se rozpomenout, co se stalo v minulém plytkém roce 2021. Zuzana pořad začala zpěvnou aluzí na píseň Jede, jede mašinka, kouří se jí z okýnka. Ivana na to navázala rozborem básničky Jiřího Žáčka o tom, že ženy mají být usměvavé maminky, protože od toho jsou na světě.

Buchty: Vánoce jsou svátky náročné, naštěstí ale zase skončí

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, uvítaly personalistu a instagramovou celebritu Davida aka Kaadella, se kterým si povídali o tom, jak nemají rádi Vánoce.

Buchty: Crossfit je jako církev – pomůže vám najít přátele i mír v duši

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, uvítaly manažera Matúše, který nejenže se aktivně věnuje crossfitu, ale je také původem Slovák. Ivanka s ním tedy chtěla probírat zdvihání činek, zato Zuzana se ho vyptávala na halušky.

Buchty: Vizážista není jen malíř obličejů, ale i tak trochu psycholog

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, uvítaly vizážistu Pavla Kortana, který se rozpovídal nejen o tom, jaký stín máme použít k bělmu a jak chutnaly natlučené konzervy v jeho dětství.

Buchty: Správný obchodní cestující není chudák, ale srdcař, co rád prodává

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, uvítaly obchodního cestujícího Michala aka Myschaka, který je z Ostravska a navíc má revivalovou kapelu. S ním si povídaly o tom, zač je toho loket, když prodáváte ložiska.

Buchty: Rekruťák, civil, tank. Být vojákem není jen buzerace, nošení khaki a plazení se jehličím

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, uvítaly vojáka z povolání Martina Krestu. Ten se moderátorkám snažil vylíčit, jaký je denní chleba někoho, kdo se tzv. oženil s armádou.

Buchty: Kreslit a psát umí každý. Jde o to jak

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, uvítaly ilustrátorku, copywriterku a odbornici na tělesné modifikace Marii König Dudziakovou. S tou si povídaly mimo jiné o tom, jaký je rozdíl mezi kresbou a komiksem a co se dá podnikat s čipem v zadnici.

Buchty: Techno je jako porno – když ho uvidíte, poznáte ho

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, uvítaly techno kolektiv Weltraum, který spolu založili DJové a kamarádi Michal aka DJ Slater, Karolína aka DJ Ka.za a Eva aka Eva Falt. Těch se Buchty ptaly, proč je techno v poslední době tak in.

Buchty: Chtít rovná práva neznamená být chlapnou. Feminismus je tu pro všechny, muže nevyjímaje

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, uvítaly feministky a členky družstevního nakladatelství Idea Books Michaelu Hadravovou a Lenku Pejchalovou. S těmi pak probíraly, jaká jsou nejčastější klišé týkající se feminismu.

Buchty: Žemlovka, vdolečky a sugardaddy. Cukr je jako oheň – dobrý sluha, ale zlý pán

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, uvítaly jen samy sebe, a to ještě skrze kontribuční budku spojující Brno a Prahu. Ivanka jakožto milovnice moučníků, například bílkového šlehaného zákusku Mrak, nastavila téma vskutku zásadní – cukr a sladkosti.

Buchty: Ve víně není pouze pravda, ale i tříslovinky, myšina a ocas

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, přivítaly someliérku Kláru, která jim popovídala o víně, které se stalo jejím zaměstnáním. Je totiž profi someliérka.

Buchty: Krize mladého věku? Ano, na rozdíl od Lochnesky fakt existuje

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které pro ně znamená svět, přivítaly vystudovanou právničku Karolínu, která po dovršení 25 let prožívá krizi identity.

Buchty: Ústí nad Labem není jen město, je to životní styl. Inspirovalo Wagnera, může i vás

Zuzana a Ivana tentokrát nepobývaly ve studiu v Praze, nýbrž v ústeckém kině Hraničář. Tam v rámci festivalu Elbedock vyzpovídaly Laďu Čumbu. Ten je, jakožto moderátor, učitel češtiny, ale i divadelní badatel, hudební nadšenec a obdivovatel Wittgensteina a Wagnera, odborníkem (téměř) na všechno.

Buchty: Ústí nad Labem není jen město, je to životní styl. Inspirovalo Wagnera, může i vás

Zuzana a Ivana tentokrát nepobývaly ve studiu v Praze, nýbrž v ústeckém kině Hraničář. Tam v rámci festivalu Elbedock vyzpovídaly Laďu Čumbu. Ten je, jakožto moderátor, učitel češtiny, ale i divadelní badatel, hudební nadšenec a obdivovatel Wittgensteina a Wagnera, odborníkem (téměř) na všechno.

Buchty: Život v Irsku? Nejsou to jen vřesoviště, Bono Vox a zrzci

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, přivítaly Jakuba, který je marketingový specialista a vydělává si toho času v Dublinu.

Buchty: Jet na Erasmus na petlahvích? No problem

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu nepřivítaly nikoho. Byly totiž ve vagonu vlaku v rámci akce Příští stanice svět a naživo tam vyzpovídaly Alberta Fikáčka, který na Erasmus cestoval na vlastním plavidle z petlahví.

Buchty: Herectví nejsou jen večírky a vciťování se do role, ale i fuška

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu nepřivítaly nikoho. Byly totiž na prknech, která znamenají svět – v brněnském Divadle Husa na provázku živě a s publikem poklábosily s tamní herečkou Terezou Volánkovou.

Buchty: Vamos a la playa! Španělsko je zemí sebevědomých žen a líného kapitalismu

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které pro ně znamená svět, přivítaly jen samy sebe. Nejednalo se však o klasické natáčení v prostorách Českého rozhlasu, ale o studio improvizované. Obě totiž jely na takzvanou dovolenou do Španělska.

Buchty: Kdo má nějvětší pusu a pyj? I to jsou informace, které se mohou hodit

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které pro ně znamená svět, přivítaly jen samy sebe a pobavily se o anomáliích a informacích, které jsou sice nepraktické, ale cvrnkly je svou podivností do nosu.

Buchty: Kůže je naše nejdražší oblečení. Dermatolog nespravuje jenom pupínky, ale i duši

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které pro ně znamená svět, přivítaly dermatologa Jana Kučeru a vyptávaly se ho na to, jak být věčně mlád a zbavit se akné a klíšťat – mimo jiné.

Buchty: Šikulka pro všechno. Dělat manažera kapely neobnáší jen kupování baget a opiátů

Zuzana a Ivana tentokrát během live nahrávání na Letní filmové škole v Uherském Hradišti přivítaly manažera kapely Bert & Friends Marka Slabého. A vyptávaly se ho na to, jak se běžný člověk dostane k takto specifické práci.

Buchty: Šikulka pro všechno. Dělat manažera kapely neobnáší jen kupování baget a opiátů

Zuzana a Ivana tentokrát během live nahrávání na Letní filmové škole v Uherském Hradišti přivítaly manažera kapely Bert & Friends Marka Slabého. A vyptávaly se ho na to, jak se běžný člověk dostane k takto specifické práci.