Budějckej podcast

Otevřete dveře na Budějovicko a poznejte místní obyvatele, kulturu, zajímavá místa a podniky. Ideální k poslechu, až pojedete k nám na jih.

UvádíČeskobudějovicko - Hlubocko, z.s.

Všechny epizody

Budějckej podcast: EPIZODA 17 – Z Budějc na světová pódia s Pavlem Šporclem

S houslovým virtuózem Pavlem Šporclem jsme se bavili o studiích a vystoupení v USA, českém houslařství a jeho vztahu k publiku. Pavel nás pozval také na koncertní turné k nově vydanému albu Paganiniana.

Budějckej podcast: EPIZODA 16 – O herectví a muzice s Honzou Kopečným

S hercem a zpěvákem Honzou Kopečným jsme se bavili o jeho hudebních začátcích i mládí v jižních Čechách. Jak se dostal ke kariéře muzikálového herce, jestli byla SuperStar zlomovým bodem a kam rád vyráží na Budějovicku se dozvíte v další epizodě Budějckýho podcastu.

Budějckej podcast: EPIZODA 15 – O Žižkárně s Honzou Mádlem

Kulturní centrum Žižkárna v Budějcích prodělalo za svou krátkou historii zajímavý vývoj a nabídlo celou řadu akcí. Zakládající člen spolku Žižkárna Honza Mádl nám prozradil, jaké byly začátky projektu, který sídlí v areálu bývalých kasáren, jaký program se chystá pro letošní rok, a jak by měly být využity ostatní objekty v areálu.

Budějckej podcast: EPIZODA 14 – S dronem nad hlavou s Ivanou Jačkovou z dronim.cz

Drony jsou dnes samozřejmostí stejně jako mobilní telefony. Staly se součástí výbavy fotografů a cestovatelů po celém světě. Jak to je doopravdy s dronovým létáním a legislativou jsme probrali s Ivanou Jačkovou z Dronim.cz. Potřebujete pilotní průkaz a povolení? Jsou předpisy v ČR svatější než papež? A jakou práci dnes drony dokáží udělat?

Budějckej podcast: EPIZODA 13 – Novinky na Budějovicku v roce 2021 – část druhá

Tým Budějckýho podcastu spolu s Budějčandou pokračují v představení Budějovických novinek pro rok 2021. Tentokrát se zaměřili především na oblast gastronomie.

Budějckej podcast: EPIZODA 12 – Novinky na Budějovicku v roce 2021 – část první

Tým Budějckýho podcastu spolu s Budějčandou zhodnotili rok 2020 a představili novinky, které můžete v roce 2021 očekávat v Budějcích a okolí.

Budějckej podcast: EPIZODA 11 – Za bizony na pastvu s Matějem Šímou ze Safari Resortu

S vysokým chlapíkem v maskáčích nasedáme do terénního auta a vyrážíme mezi bizony, jeleny a další zvěř. Matěj Šíma je správce Safari Resortu v Hluboké u Borovan. Na starosti má rozsáhlé pastviny a stáda 35 druhů, které čítají desítky kusů. Ke své práci přistupuje s citem a jak sám říká, jede na kvalitu, ne na kvantitu.

Budějckej podcast: EPIZODA 10 – Dvacet let v čele smečky ZOO Hluboká s ředitelem Vladimírem Pokorným

Osud to prý tak chtěl, aby se stal ředitelem Zoo Hluboká. V “čele smečky”, která čítá více než 300 druhů zvířat, stojí Vladimír Pokorný už 20 let. Za tu dobu se toho hodně změnilo. Zvířata mají větší prostor a celá zoo se také rozrostla. Zároveň se zahrada zapojuje do programů ochrany přírody a ohrožených druhů a edukuje žáky a studenty od mateřských po vysoké školy.

Budějckej podcast: EPIZODA 9 – Umění za miliony a výstavy z celého světa s ředitelem AJG Alešem Seifertem

Má na starosti sbírku uměleckých děl čítající více než 17000 položek a na výstavách přibližuje umění lidem. Aleš Seifert je ředitelem Alšovy jihočeské galerie, která je jednou z nejvýznamnějších institucí svého druhu u nás. Galerie vystavuje díla za svých sbírek a zároveň do jižních Čech přiváží významné tuzemské i zahraniční autory.

Budějckej podcast: EPIZODA 8 – Architektura musí lákat i sloužit místním s Martinem Krupauerem ze studia A8000

Rodák z Budějc, vášnivý lyžař, ale především architekt. Martin Krupauer v roce 1989 založil se svým kolegou Jiřím Stříteckým architektonické studio A8000. Z jejich dílny vzešla celá řada staveb, které najdete nejen v Budějcích, ale po celé republice.

Budějckej podcast: Bonus – Vánoční speciál o tipech na dárky a adventním programu

Vánoční speciál Budějckýho podcastu přináší tipy na vánoční dárky z lokální produkce a také celou řadu věcí, na které se můžete během budějovického adventu 2020 těšit.

Budějckej podcast: EPIZODA 7 – Aktivně s vozíkem se Zbyňkem Sýkorou

Zbyněk Sýkora je podnikatel, sportovec, politik a aktivista. Před devatenácti lety skončil po nehodě na vozíku. I proto se stal zakládajícím členem spolku Aktivně s vozíkem. Ten se snaží například o zrovnoprávnění sportu zdravotně hendikepovaných se sportem běžným a prostřednictvím sportu odbourat předsudky vůči zdravotně hendikepovaným osobám. Zbyněk je také majitelem firmy, která vyrábí běžné i sportovní vozíky a další sportovní vybavení pro hendikepované.

Budějckej podcast: EPIZODA 6 – 5×5 tipů s Budějčandou aneb Budějce, jak je nejspíš neznáte

Zuzka vyzpovídala Budějčandu a dostala z ní pětkrát pět tipů. Poslechněte si jaká zapomenutá místa, obchůdky, výlety do okolí a zážitky má ráda. Navíc přihodila ještě tipy na zdroje informací o Budějcích.

Budějckej podcast: EPIZODA 5 – Svatba na zámku nebo v chatové osadě se Štěpánkou Bendovou

Štěpánka Bendová je jihočeskou svatební koordinátorkou. Kde si lidé v jižních Čechách říkají své Ano a jak se změnil svatební průmysl v době koronaviru si poslechnete v páté epizodě Budějckýho podcastu. Tak se pohodlně usaďte a nalijte si skleničku šampaňského, jako jsme to udělali my při rozhovoru se Štěpánkou.

Budějckej podcast: EPIZODA 4 – Klíče od domu s více než 100 pokoji má Martin Slaba kastelán zámku Hluboká

Když se řekne kastelán, spoustu z nás si představí velký svazek klíčů a nekonečné zámecké prostory. Jaká je skutečná náplň práce kastelána zámku Hluboká Martina Slaby, jak hospodařil rod Schwarzenbergů v jižních Čechách a jaká tajemství skrývá novogotická perla jihu se dozvíte ve čtvrté epizodě Budějckýho podcastu.

Budějckej podcast: EPIZODA 3 – Vyrobeno v Budějcích s Vulpes Vulpes, KADU a Tululum

Ve čtvrtém dílu Budějckého podcastu vám představíme lokální autorskou tvorbu. Povídat si dnes budeme se zakladateli třech budějckých značek. Co mají společného? Všechny jsou mladé, místní a dostupné nejen online, ale i v českébudějovické pobočce obchodu s českou a slovenskou autorskou tvorbou – PLACE STORE v České ulici. Ideální místo k zakoupení skutečně originálních suvenýrů.

Budějckej podcast: EPIZODA 1 – Plachý Café o kavárenském podsvětí

O kavárenském podsvětí v Budějcích a výběrové kávě jsme si popovídali s Honzou Ašenbrylem, majitelem asi nejmenšího espressobaru Plachý Café. U mikrofonu se Zuzkou Reifovou a Vojenem Smíškem.