Budoucnost R

Žijeme v době, kdy se v podstatě každý týden představí nová technologie nebo inovace, nová léčba závažné nemoci, nebo třeba zařízení, které vyčistí oceány. Stačí to ale na to, aby i další generace mohly žít na planetě zemi tak, jak ji známe? Co by měl být první krok k tomu, abychom se vyhnuli momentu, kdy náš svět přestane být obyvatelný? Podcast Budoucnost R se ptá vědeckých osobností z různých oborů – od genetiky až po mobilitu. Odpověď totiž rozhodně není jen jedna…

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Budoucnost R: Jak rozvážet zásilky efektivněji? Brněnský startup vyvíjí software k optimalizaci nákladní dopravy

„Kamiony vozí 38 procent prázdného místa. Jde o důsledek malé digitalizace v celém odvětví,“ upozorňuje Jakub Skopec, jeden ze spoluzakladatelů startupu Wereldo. Společně s Tomášem Zahradníkem se proto rozhodli, že vyvinou software, který by nákladní dopravu optimalizoval.
Vojtěch Koval

Budoucnost R: Exmajitel stavební firmy založil unikátní platformu pro nákup materiálu, teď sklízí úspěch v Londýně

Lukáš Polach začal o on-line platformě na nákup stavebního materiálu uvažovat, když s kamarádem ve Velké Británii založili stavební firmu. Sehnat požadovaný materiál na internetu tehdy znamenalo procházet stránky jednotlivých stavebnin a zdaleka ne vždy to přinášelo úspěch. Proto se Lukáš Polach rozhodl, že založí Buildiro. Se svou platformou působí ve Velké Británii, ale řídí ji z Brna.
Vojtěch Koval

Budoucnost R: Osahat si, jak štěká pes. České inovátorky vyvíjejí unikátní terapeutickou pomůcku pro děti

Barbora Vávrová a Romana Janečková se rozhodly, že pro děti s dětskou mozkovou obrnou i jinými vývojovými vadami a genetickými syndromy vyvinou terapeutickou pomůcku, která by jim pomohla co nejvíc odbourat dopady těchto onemocnění. „Týká se to statisíců dětí,“ říkají v podcastu Inovátoři.
Vojtěch Koval

Budoucnost R: Češi vyvíjejí mobilní vodíkový generátor. Chceme podpořit elektromobilitu, tvrdí inovátoři

DEVINN je vývojářská společnost zaměřená především na automobilový průmysl, spolupracuje hlavně se Škodou Auto. Luboš Hajský se svým týmem se ale rozhodli, že zkusí pomoct rozvoji elektromobility a vodíkových technologií, a vyvíjejí mobilní vodíkový generátor.
Vojtěch Koval

Budoucnost R: Ze Zlína se stalo kreativní centrum, na celosvětovém trhu prorazilo i tamní videoherní studio

Jak se prosadit v herním designu? Pavel Novák, zakladatel herního a designového studia Polyperfect, dokazuje, že to jde – a to aniž byste se museli přestěhovat do některé ze světových metropolí gamingu nebo třeba „jen“ do Prahy.
Vojtěch Koval

Budoucnost R: Ještě lepší rozšířená realita. Nepotřebujete mobil ani brýle, promítnete ji kamkoliv, říká inovátor

Jaká je budoucnost rozšířené reality? Jiří Kula, zakladatel libereckého startupu Nullspaces, má ambiciózní vize. „Každá lampička se může stát projektorem. Když budete potřebovat nějakou informaci, zobrazíte si ji na reálných površích. Funkce počítače si s sebou dnes nosíme v kapse v podobě mobilu, v budoucnu ale bude počítačový svět přímo v našem prostředí,“ věří.
Vojtěch Koval

Budoucnost R: Vyhnout se zácpě i pustit hudbu ze Spotify. Mercedes vyhlásil soutěž o nejlepší inovace

Posloucháte v autě rádio nebo vlastní hudbu? A spoléháte na vestavěnou aplikaci od výrobce, nebo raději používáte aplikaci na svém smartphonu? Výrobci automobilů musí čím dál tím víc počítat s tím, že lidé chtějí propojit svůj telefon s takzvaným infotainmentem ve voze. Například automobilka Mercedes-Benz nedávno odstartovala iniciativu In-car coding community – tedy mezinárodní soutěž, do které se mohou přihlásit začínající startupy i etablované firmy.
Vojtěch Koval

Budoucnost R: 10 let od Fukušimy. Čeští vědci ukazují, jak pomocí diamantu zvýšit bezpečnost jaderného provozu

11. března uplyne 10 let od havárie jaderné elektrárny v japonské Fukušimě. Bezpečnostní opatření v těchto zařízeních se od té doby posunula. A svým dílem k tomu přispěli i vědci z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky pražského ČVUT, kteří spolu s Fyzikálním ústavem AV ČR získali evropský a nově i americký patent na postup, jak zvýšit životnost palivových článků a zvýšit tak i bezpečnost jejich provozu.
Vojtěch Koval

Budoucnost R: Jak vzniká skutečně udržitelný dům? „Ani solární panel není samospásný,“ zdůrazňuje architekt

Jak navrhovat budovy a přitom co nejméně zatěžovat přírodu? Můžete si pro stavbu vybrat materiály, které jsou recyklované nebo mají nízkou uhlíkovou stopu. Zavádění principů cirkulární ekonomiky do architektury se věnuje studio Crea-tura architektů Františka Novotného a Karla Goláně. „Nenavrhujete jen budovu, zajímáte se i o afterlife jednotlivých konstrukcí,“ zdůrazňuje Karel Goláň.
Vojtěch Koval

Budoucnost R: Konec městských skládek? Unikátní česká technologie pomáhá zužitkovat komunální odpad

I to, co běžně považujeme za odpad, může být cenným zdrojem surovin. Na Slovensku například od příštího roku zavedou zálohový systém na PET lahve – právě proto, aby bylo možné tuto surovinu lépe znovu zpracovávat. Česká společnost LOGeco teď představila zařízení, které by si mohlo poradit i s materiály z běžného odpadu. Zbavíme se díky nové technologii odpadu, který dnes vyhazujeme na skládky?

Budoucnost R: Čistit, nebo nečistit? I recyklovaná voda má svoji ekologickou stopu

Jak nakládat s odpadními vodami? Ani recyklovaná voda nemusí být 100% „udržitelná“. Každé čištění s sebou totiž nese dodatečné náklady a emise, vysvětluje Ondřej Beneš, obchodní ředitel pro rozvoj ve společnosti Veolia.

Budoucnost R: „Mozek pacienta dokážeme oblbnout.“ Ostravská firma vyvíjí virtuální rehabilitaci

Posadíte se na židli, nasadíte si brýle pro virtuální realitu a začnete se procházet po louce, sbírat houby a snažíte se přitom nevyplašit jelena. I tak může vypadat rehabilitace ve virtuální realitě. Pro lidi, kteří nemůžou například po úraze chodit, je to totiž šance, jak jejich mozek obalamutit, aby znovu vysílal ty správné signály do nohou. V čem je virtuální rehabilitace lepší než ta klasická? A jaké výhody přináší tato technologie rehabilitačním centrům?

Budoucnost R: Víc dat, méně vyplýtvané vody. Česká firma navrhla inteligentní systém závlahy, testují ho v Praze

Snad každému se někdy stalo, že ve snaze nenechat své pokojové květiny uschnout je naopak zaléval až moc – a rostliny pak povadly nebo přímo uhnily. Podobná věc se může stát i v městském parku. Jak tomu předcházet? Společnost CleverFarm na Praze 2 spustila unikátní pilotní projekt, díky němuž by město navíc mohlo ušetřit nemalé množství pitné vody.

Budoucnost R: Bio je pro mě standard, nejsem biofanatik, vysvětluje zakladatel ekologické pekárny

Napadlo vás někdy, že i sušenky, které si dáváte ke kávě, je možné vyrábět s ohledem na principy cirkulární ekonomiky? Už 15 let se o to snaží Biopekárna Zemanka v Oříkově u Sedlčan ve středních Čechách. Jak složité je dodržovat standardy biopotravin v českých podmínkách?

Budoucnost R: Dejte staré židli nový život. Re-use centra lidi učí, jak vracet nábytek do oběhu

Chystáte se pořídit si novou sedačku? A co plánujete udělat s tou starou? A nechtěli byste místo nové třeba jen zrenovovat tu stávající? Starému nábytku můžete dát druhý život – například tím, že ho neodvezete na sběrný dvůr, ale do takzvaného re-use centra.

Budoucnost R: Zelenina z balkonu? O kompostování a komunitní zahrady je mezi Čechy stále větší zájem

Spousta lidí letos přišla o tradiční předsevzetí, že začnou víc cvičit – protože jednoduše nemají kde. A tak je možná načase začít hledat předsevzetí nová. Co kdybyste třeba zkusili kompostovat nebo si našli nejbližší komunitní zahradu? Podle Radky Pokorné z obecně prospěšné společnosti Kokoza může být právě kompostování nebo zakládání komunitních zahrad zajímavé i pro velké společnosti…

Budoucnost R: Podívejte se na budoucnost očima umělé inteligence

Další epizoda podcastu Budoucnost R je silvestrovsky netradiční. Vojtěch Koval v ní spojil síly s Janem Tylem a Ditou Malečkovou, tvůrci Digitálního spisovatele, tedy neuronové sítě, která pro Český rozhlas napsala sérii krátkých povídek. Poskytli jí přepisy předchozích epizod podcastu a ona zcela samostatně připravila kompletní další díl. Poznali byste, že celý rozhovor vymyslela neuronová síť?

Budoucnost R: Metoda CRISPR znamená revoluci v genetickém inženýrství. Pomůže i s koronavirem?

Objev technologie CRISPR je považován za jeden z největších vědeckých pokroků poslední dekády. Umožňuje totiž vědcům relativně jednoduše lokalizovat a následně upravit geny – a to i ty lidské – a zvrátit tak například nějakou jejich mutaci. Vědkyně Jennifer Doudna a Emmanuelle Charpentier za to letos dokonce dostaly Nobelovu cenu za chemii.

Budoucnost R: Jak funguje Digitální spisovatel a dokáže překonat i lidské autory?

Budeme už brzy číst knihy, které napsaly neuronové sítě? Český rozhlas představil svůj projekt Digitální spisovatel – sérii povídek, které nenapsal člověk, ale právě neuronové sítě. „Experimentujeme s literárními texty generovanými neuronovými sítěmi. Jde to výzva lidské tvořivosti, jsme zvědaví na reakce lidí,“ říkají pedagožka a filozofka Dita Malečková a odborník na umělou inteligenci Jan Tyl, kteří na projektu spolupracovali.

Budoucnost R: Výchova budoucích vědců v Česku. Brněnská akademie chce děti nadchnout pro studium vesmíru

Je česká budoucnost v kosmickém průmyslu? Podle odborníků bychom v tomto odvětví mohli být v relativně blízké budoucnosti naprostou světovou špičkou. Aby se to ale podařilo a abychom si pozici v čele kosmického vývoje v budoucnu udrželi, musíme si vychovat nové generace vývojářů a inženýrů. Právě o to se snaží Labyrinth Space Academy.

Budoucnost R: „Bez Česka už do kosmu nic neodletí.“ Brněnská firma dodává součástky pro evropský vesmírný program

Budou na všech evropských vesmírných raketách české vlajky? Podle Petra Kapouna, CEO společnosti SAB Aerospace, je to možné. Jeho firma nedávno dosáhla významného úspěchu – dodává zařízení nejen pro raketu Vega, ale nově i pro Ariane 6.

Budoucnost R: Dana Drábová: Budoucnost energetiky? Zdroje planety jsou konečné, musíme šlápnout na pedál

Dostala se jaderná energetika na hranice svých možností? Světová spotřeba energie neustále roste, a jak upozorňuje Dana Drábová, rozhodně nejde o dlouhodobě udržitelný trend. „Planeta a její zdroje jsou konečné. Pokud se nevypravíme vydrancovat nějakou jinou planetu, logicky musíme narazit na meze udržitelnosti a dostupnosti,“ varuje předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Budoucnost R: NATO chce vsadit na vědu a technologie. V hybridní válce jsme zatím pozadu, říká Jan Lukačevič

Severoatlantická aliance se chce víc zaměřit na vývoj moderních technologií a vědu, aby držela krok s dnešní extrémně rychle se vyvíjecí digitální dobou a s ní spojenými hrozbami. A mladý český doktorand Jan Lukačevič bude u toho. Můžou se věda a moderní technologie stát silnějšími zbraněmi, než jsou ty klasické válečné? „Trendem je, že NATO chce být silné nejen vojensky, ale i politicky,“ vysvětluje Jan Lukačevič.

Budoucnost R: Dejte svým starým botám nový život. Česká designérka úspěšně recykluje použitou obuv

Jak moc jsou vaše boty udržitelné? Nad tím při výrobě bot přemýšlí Eva Klabalová, zakladatelka značky Kave Footwear. Své tenisky vyrábí ve staré baťovské továrně, ze zbylých látek a odřezků z gumových podrážek. A teď navíc Eva svým zákazníkům nabízí také možnost nechat jejich boty po donošení zrecyklovat.

Budoucnost R: Může být stavebnictví udržitelné? Nejde jen o ekonomiku, investice se společnosti vrátí, říká expert

Stavebnictví v současnosti produkuje enormní množství odpadu a obecně je jedním z největších znečišťovatelů ovzduší. Je možné začít stavební a demoliční odpad více (a efektivněji) využívat? „Máme poměrně zastaralou normotvorbu, která v posledních letech dostatečně pružně nereagovala na vyvíjející se trh s druhotnými materiály,“ upozorňuje v Budoucnosti R Karel Fronk, předseda České rady pro šetrné budovy.

Budoucnost R: Klasické kanceláře jsou na ústupu. Proč by firmy měly začít uvažovat o udržitelné variantě?

Mnoho zaměstnanců se opět přesunulo na home office. A těžko říct, kdy se do svých kanceláří vrátí – pokud vůbec. Pandemie totiž zřejmě uspíšila odklon od velkých kanceláří, ve kterých sídlí jediná společnost, směrem k efektivnějšímu využívání prostor. „Jsou obory, kde to jde trochu hůř, ale u lidí, kteří standardně práci vykonávají z kanceláře, to jde,“ potvrzuje Laura Mitroliosová ze společnosti CIRA Advisory.

Budoucnost R: Mohou být plasty ekologické? Finové se rozhodli vyrábět je ze dřeva

Plasty mají ve světě špatné jméno. Až osm milionů tun jich každý rok končí ve světových oceánech a jejich výroba je v současnosti závislá na fosilních palivech. Je to materiál, bez kterého se ale už prakticky neobejdeme. Používáme je totiž téměř všude. Co kdybychom ale plasty nevyráběli z ropy?

Budoucnost R: Jedna cesta, jedna platba. Budoucnost je v kombinaci různých typů přepravy v rámci jedné služby

Doprava je jedním z nejdůležitějších témat dneška. Má významný dopad na životní prostředí i na náš každodenní život – a má i svoje „ale“. „V autech nejsme efektivní, protože v nich jezdíme sami nebo třeba ve dvou,“ upozorňuje Roland Klüber, CEO inovační firmy Consilis a partner ve švýcarské Theron Advisory Group.

Budoucnost R: Mikromobilita jako odpověď na problémy velkých měst

Patří osobní auta do center měst? V Praze, podobně jako v dalších českých i evropských městech, už alternativy najdete – sdílené elektrické koloběžky a elektrické skútry nebo sdílená auta, a to dokonce i elektromobily. A poptávka po městské sdílené dopravě stále roste. Může mikromobilita změnit podobu měst?

Budoucnost R: Stanou se z elektráren datová centra?

Podle Petra Rokůska ze společnosti Nano Energies v budoucnu exponenciálně poroste spotřeba elektřiny nutné pro výpočetní operace pro umělou inteligenci a související technologie. Co to znamená pro naše budoucí životy?

Budoucnost R: Ekologie versus IKEA. Může být výroba nábytku pro masy udržitelná?

Schválně – kdo z vás nemá doma ani kus nábytku od švédské společnosti IKEA? Tato značka se stala symbolem cenově dostupného vybavení domácnosti, které navíc těží ze skandinávského designu. Může ale být výroba nábytku pro masy udržitelná? „Uvědomujeme si, že čelíme klimatické krizi a že se musíme podívat na to, jak vedeme svoje podnikání a co můžeme udělat, abychom nějak zvrátili tu situaci, které čelíme,“ tvrdí ředitelka IKEA pro Česko, Slovensko a Maďarsko Mounia El Hilali.

Budoucnost R: Může být výroba Coca-Coly ekologická? Chceme 100% recyklovatelné materiály, říká zástupce firmy

Mezi firmami, které se zamýšlejí nad dlouhodobou udržitelností, je i Coca-Cola HBC – jednak proto, že chce zmírnit svůj dopad na životní prostředí, a jednak proto, že to pomáhá i jejímu obchodnímu fungování. Hnutí Greenpeace přitom nedávno Coca-Colu označilo za jednoho z největších plastových znečišťovatelů na světě. Může být výroba produktu, který z velké části závisí na plastovém obalu, udržitelná? A kolik vody se dá ušetřit při výrobě nápojů?

Budoucnost R: Jak budeme bydlet za pár let?

Jak budeme bydlet za pár let? Někteří nedají dopustit na klasické stavby s „pevnými základy“. Jiní věří v kreativnější a udržitelnější řešení – v takzvané modulární domy. Majitel společnosti Koma Modular Stanislav Martinec je přesvědčen, že právě v nich je budoucnost. V čem vidí největší výhody modulárních staveb?

Budoucnost R: Kam putuje nepotřebný textil?

Taky jste si mysleli, že textil v podstatě recyklovat nejde? Zakladatelé společnosti Arca Chrast v Nových Hradech na Chrudimsku na udržitelném textilním průmyslu přesto založili svůj byznys. Ne každé tričko nebo kalhoty, které vyhodíte do kontejneru na textil, jde ale znovu využít. Jaké je jejich další zpracování a co může každý udělat pro to, aby mohl být textilní průmysl skutečně udržitelný?

Budoucnost R: Udržitelný design není jen o materiálech

Co se vám vybaví, když se řekne „udržitelnost“? Nejde jen o recyklaci nebo snižování odpadu. Udržitelný může být i design – a to nejen z hlediska používaných materiálů. „Udržitelnost je jediný způsob, jak na této planetě zůstat,“ soudí Richard Vodička, ředitel studia 519, které stojí za designem různých značek sjednocených pod společností Mmcité+ a Egoé.

Budoucnost R: Kamarád, který dokáže dobře poradit. Kam směřuje vývoj konverzačních chatbotů?

Čeští vývojáři z týmů Alquist přidali další skvělý výsledek v prestižní soutěži chatbotů Amazon Alexa Prize. Po dvou druhých místech v minulých ročnících letos obsadili třetí příčku. Jak se jejich technologie za rok vývoje posunula? A kde by mohl jednou Alquist pomáhat?

Budoucnost R: Přenos dat musí být rychlý. 3D modely molekul nově zprostředkovává vědecká obdoba Wikipedie

Jak na krizi reaguje vědecká obec a jak se proměňuje prezentace vědeckého poznání? Profesor Joel Sussman se svými kolegy spustil stránku Proteopedie shromažďující vizualizace a informace o fungování buněk a molekul v podobě, která by měla být přístupná nejen vědcům.

Budoucnost R: Budeme žít jako v Matrixu?

V posledních měsících jsme se naučili mnohem víc používat různé aplikace pro on-line konferenční hovory – od Zoomu přes Webex až po Google Meet. Dovedete si ale představit, že bychom si takto volali a komunikovali ve virtuální realitě?

Budoucnost R: Navigační systém Galileo přináší Evropě nezávislost. Pomohl i v boji proti pandemii

Potřebujeme další globální satelitní navigační systém? Podle Rodriga da Costy, programového manažera služeb globálního satelitního navigačního systému Galileo, rozhodně ano. A nejen z geopolitických důvodů.

Budoucnost R: Jak změnit Česko k lepšímu pomocí jedniček a nul?

Máte ve svém telefonu staženou aplikaci eRouška? Dnes je součástí chytré karantény, vznikla ale díky iniciativě Covid19cz. Podílel se na ní i Jakub Nešetřil.

Budoucnost R: Co brzdí Česko v rozvoji inovací a umělé inteligence?

V České republice jsou lidé, kteří mají v oblasti vývoje umělé inteligence obrovský talent. Problém ale je, že jejich síly jsou roztříštěné, tvrdí Sara Boutall z Prg.ai.

Budoucnost R: Maso z laboratoře nebo omezení spotřeby. Jaká je budoucnost jídla?

Kdy jste si naposledy vyrazili na nějaký hodně dobrý oběd nebo večeři? Právě jídlo je jedním z nejpalčivějších problémů současnosti.

Budoucnost R: Budou auta brzy běžně jezdit na vodík?

Budou auta brzy běžně jezdit na vodík? Martin Peleška, ředitel českého zastoupení automobilky Toyota, je optimistický: „Vodík vyžaduje investice, ale je to správná cesta.“

Budoucnost R: V čem spočívá tchajwanský úspěch v boji s pandemií? Klíčem je humor a kolektivní inteligence

Tchaj-wan patří k zemím, které se nejlépe vyrovnaly s pandemií koronaviru. Do začátku června tam zaznamenali jen 443 potvrzených případů a sedm úmrtí. Jak je to možné?

Budoucnost R: V Brně by mohly jezdit autobusy na biometan

„Zelená doprava“ má zřejmě v Česku šanci. Ukázal to pilotní brněnský projekt, během nějž testovali autobus poháněný netradičním pohonem – bioCNG.

Budoucnost R: Česko se učí online. Co by si školství mělo z nových zkušeností odnést?

Už příští týden půjdou středoškoláci k maturitám. Jak moc jejich přípravu ovlivnila vzdálená výuka? A jak by se měly školy poučit z nuceného přechodu do online světa?

Budoucnost R: Slovenská návrhářka vyrábí „veganskou kůži“. Ovlivní to trend fast fashion?

Slovenská návrhářka možná objevila způsob, jak zvrátit trend takzvané fast fashion. V Indii začala vyrábět plně odbouratelný materiál Malai z odpadní kokosové vody.