České Budějovice – Český rozhlas

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Pečení holubi a další vybraná jídla, pak tanec až do snídaně. Odhalte, jak se bavila šlechta

Šlechtické slavnosti a zábavy, tak se jmenuje velkolepá výstava, kterou hostí od 1. července nová Zámecká galerie v Českém Krumlově. Hlavní kurátorkou je historička umění Duňa Panenková. Spolu s kolegy shromáždila v posledních třech letech bezpočet faktů i artefaktů, které připomínají slavnostní události v životech jihočeské šlechty 16., 17. a 18. století.

České Budějovice – Český rozhlas: Přírodní lékárna: Římský kmín dodá vašim pokrmům silnou a ostrou chuť, navíc prospěje zdraví

Již staří Egypťané jím kořenili maso, ale také mumifikovali mrtvé. Kmín římský pochází z rostliny podobné koriandru, která se jmenuje šabrej kmínovitý. Náš známý kmín kořenný není v kuchyni se šabrejem zaměnitelný, jelikož obě rostliny mají zcela jinou chuť i aroma.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Jiří Březina starší: Malotřídka

Školu už mám pár pátků za sebou, a tak občas přemýšlím, jaké rozdíly bych našel v nějaké dnešní proti naší vesnické malotřídce. Tam, kde učitel promyšleným multitaskingem souběžně vzdělával i tři různé ročníky naráz.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Věra Hlaváčková: Babylon

Mám skvělou kamarádku, která neměla v posledních letech moc na růžích ustláno… Takže když mi s nadšením volala, že má skvělého chlapa, měla jsem velkou radost. „Musíš přijet a seznámit se s ním.“

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Martina Adlerová: Čára života

Kdysi jsme v rámci nějakého kreativního semináře dostali za úkol namalovat čáru života. A svou pozici na ní v podobě bodu na přímce. Musela jsem se tomu smát. Já přece nejsem bod, a život není přímka.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Břicho dětem, hřbet do tataráku. Překonejte předsudky a dejte si kapra, říká šéf rybářského sdružení

Už spolu s Československou republikou vznikla v roce 1918 i organizace sdružující rybáře a poskytující jim podporu. Jmenovala se Československá ústřední jednota rybářská. Po roce 1989 na ni navázalo Rybářské sdružení České republiky, které sídlí v Českých Budějovicích. Jihočeský kraj si toto republikové centrum zasloužil svou trvající a vynikající rybníkářskou tradicí.

České Budějovice – Český rozhlas: Sportovní ozvěny: Náročná trať v jižních Čechách otestovala síly nejlepších českých a slovenských cyklistů

Cyklistický šampionát se konal v severní části Jihočeského kraje. Na mistrovství České a Slovenské republiky bojovaly o tituly nejzářivější hvězdy. Sportovní ozvěny byly u toho, v Mladé Vožici i v Kovářově u Milevska.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Jan Flaška: Jak potěšit učitele

Rok co rok stojí na konci června statisíce rodičů pořád dokola před stejným problémem: co koupit třídní učitelce nebo učiteli za vysvědčení. Většina to bez delší úvahy řeší květinou, zejména pokud obdarovávají učitelku.

České Budějovice – Český rozhlas: Jihočeské nebe: Kolem Země neustále krouží mnoho družic. Posílají nám informace, díky kterým fungují navigace

Většina lidí se dnes při cestování neobejde bez navigace. Málokdo už používá klasické papírové mapy. Jak ale vlastně moderní navigační systémy fungují? Vždy k tomu potřebují družice, tedy objekty pohybující se po oběžné dráze Země.

České Budějovice – Český rozhlas: Místa v srdci: Místa v srdci kulináře Petra Stupky

Osobnosti nechávají nahlédnout na oblíbená místa. Kuchařský čaroděj Petr Stupka před padesáti lety propadl kouzlu Novohradských hor a rád prozradí proč. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Nádherná doba plná svobody. Osobní román o dospívání v 90. letech napsal Radim Bártů

Románovou prvotinu vydal bývalý rozhlasový moderátor, dnes televizní redaktor Radim Bártů. Jeho Poslední pomazlení je kniha o několika teenagerech, kteří připravují divadelní představení, shánějí do něj rakev, tu sice získají, ale zase o ni přijdou. V závěru dospějí k názoru, že jsou přece herci a tu rakev zahrají! Možná spolu s tím jistým způsobem dospějí. Román je napsán bohatým, obrazným jazykem, ale tak peprně, že není pro každého.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Ivan Mls: Pěstitel

Jsem pěstitel amatér. Nechlubím se, ani si nestěžuji. Prostě to konstatuji. Tím chci jen říct, že nejsem nijak existenčně závislý na zemědělských produktech, které se mi čas od času podaří vypěstovat.

České Budějovice – Český rozhlas: Zdravíčko: Co na puchýře? Kobercová páska, radí dálkový chodec. Vždy také bere kostivalovou mast a brufen

Stezku Českem o dvakrát tisíci kilometrech (ze západu na východ severní cestou a zpátky po jižní) vytvořil se svými přáteli dálkovými chodci Martin Úbl z Plzně. Jako host magazínu Zdravíčko poradil, jak přežít ultradlouhé, dlouhé, ale třeba i kratší pěší výlety ve zdraví. Varuje hlavně začátečníky, aby zbytečně nepřeceňovali síly.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Víte, co je grumle? Lidové nástroje spojuje Tomáš Kočko & Orchestr třeba i s beatboxem

Patnáct alb, pět nominací na Anděla, dvě nominace proměněné, několikeré umístění v top dvacítce evropské world music – to je dosavadní bilance kapely Tomáš Kočko & Orchestr. Moravský písničkář se rád inspiruje lidovou muzikou, pradávným odkazem předkřesťanských kultur i možnostmi nejrůznějších hudebních nástrojů.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Antonín Pelíšek: Sdílená třešeň

Na zahradě mi roste třešeň. Z malého stromku, který se nechal zprvu otrhat ze země, pak z krátkých štaflí a nakonec jedině šplháním do větví, je dnes pořádný macek, do jehož koruny by se dalo spustit jen z vrtulníku.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Je to mžik. Je to tiché a fatální. Mnoho lidí se utopí i doma na zahradě, upozorňuje záchranář

Na přední místa evropských statistik nás řadí zhruba 200 utonulých Čechů ročně. Máme víc těchto fatálních událostí než lidnaté Německo a některé přímořské státy. V polovině případů se lidé utopí ve volné vodě, řada tragédií se ale stává doma. Upozorňuje na to vodní záchranář Jan Sedláček, který se coby místopředseda Asociace instruktorů vodní záchrany a soudní znalec věnuje i prevenci v projektu Bezpečné dětství – U vody bez nehody.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Jan Cempírek: Léto jako bramboračka

Bramborová polévka má v české kuchyni pověst dosti střídmou. Patří mezi nejzákladnější jídla a dovede ji uvařit každý kuchařský novic. Vždyť na přípravě bramboračky nic není – voda, sůl, brambory, jíška, to je základ… a pak: co dům dá.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Myslela jsem si, že budu rozverná stará dáma, ale dáma nejsem, směje se spisovatelka Hana Hosnedlová

Životní jubileum ji neděsí. Jak říká, svůj věk si poctivě odžila. Teď doufá, že jí zdraví ještě dovolí podnikat všechno, co má ráda. Novinářka, spisovatelka, rozhlasová sloupkařka, vášnivá cestovatelka a celoživotní trampka Hana Hosnedlová slaví pětasedmdesátku.

České Budějovice – Český rozhlas: Kuchařské čarování: Kuchařské cestování po Evropě

Recept na dezert russé, vzpomínky na malinké bábovičky, papričky plněné rybou a bramborami a další kuchařskou inspiraci z cest nabízí ve svém pořadu kulinář Petr Stupka.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Jiří Březina mladší: Den hudby

Máte rádi muziku? Pokud jste si odpověděli, že ne, tak nepatříte k druhu homo sapiens. Hudba, melodie, rytmus, tanec, zpěv, to vše máme zakódované v naší DNA a je jedno, z jakého koutu planety pocházíme. Hudba je něco, co nás jako lidi definuje.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Pavel Kroneisl: Vesele se šlape do pedálů

S příchodem teplých dnů se u našeho lipenského domku na silnici vedoucí na hraniční přechod do Rakouska opět vyrojili cyklisté. No, cyklisté, já vlastně nevím, jak je správně pojmenovat.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Úniková cesta ukryté parašutisty z pekla nevyvedla

18. června je to osmdesát let od chvíle, co v kostele v Resslově ulici v Praze zahynulo sedm československých parašutistů, dva z nich provedli atentát na Heydricha. Měli možnost úniku, ukazuje moderní výzkum. Zřejmě ji nestačili využít.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Martina Adlerová: Praštěná

Jsem praštěná… do hlavy… zeměpisným atlasem. Na zeměpis jsme totiž měli učitelku, která nás za jakoukoliv neznalost trestala úderem do lebky. A že ten školní atlas měl ale tvrdé desky!

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Zdena Kolářová: Noční košile

Mám kamarádku, která po dlouhá léta nosí svá obnošená trika coby noční košile. Ne proto, že by neměla na nové, ale chce právě ty seprané, protože ji nové, jak říká, koušou.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Špekové knedlíky jsou na táboře zárukou dobrovolného poledního klidu, směje se Petr Stupka

Petra Stupku znáte jako rozhlasového „kuchařského čaroděje“, ale celý život plane i pro táborničení. V jihočeské oblasti České tábornické unie býval náčelníkem, teď plní roli revizora. Zároveň se dál podílí na klubové činnosti, na práci s dětmi i na přípravě letních táborů. Těch letos unie na jihu Čech chystá devatenáct.

České Budějovice – Český rozhlas: Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 15. 6. 2022

S knihovnicí Václavou Medalovou Hůdovou probereme nejen tipy na letní čtení, ale i to, jak ušetřit díky e-knihám místo v kufru na dovolenou. Dozvíte se také, jak se dá hubnout pomocí dlaně, a chybět nebudou tipy pro dobrou pohodu. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Jiří Březina starší: Vítr

Často opakuju jednu chybu. Při sledování předpovědi počasí se soustředím jen na teplotu a na to, jestli bude pršet. Věta o síle větru kolem mě prošumí, obleču se podle teploty a pak se divím.

České Budějovice – Český rozhlas: Zdravíčko: Revoluční léčba mrtvice. Bypass na mozku zachraňuje pacienty i v případech, kdy jiné postupy selžou

Mozková mrtvice patří mezi tři nejčastější příčiny úmrtí dospělých lidí u nás. Většinou je na vině ucpaná tepna. V současné medicíně se sraženina buď rozpouští, nebo vytahuje katetrem. Ne vždy to ovšem jde, asi deset procent pacientů dosud zůstávalo mimo tyto možnosti. Tým českobudějovických lékařů vedený neurochirurgem Jiřím Fiedlerem má ale řešení.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Toulání jako přidaná hodnota. Toulava láká na stezku údolím Lužnice i pouť po církevních památkách

Na pomezí jižních a středních Čech, od Tábora až k nám, od Sedlčanska po Bechyni a od Milevska po Mladou Vožici leží kraj, který zůstává turisty pořád trošku zapomenut. A to i přesto, že může nabídnout hluboká říční údolí, husté lesy, výhledy ze zelených kopců, památky i světové turistické trasy – Toulava.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Hana Hosnedlová: Prázdniny

Toužebně očekávané prázdniny jsou už na dosah ruky a s nimi i plány, co všechno by se dalo během oněch letních týdnů prožít. Za mého dětství to byly především pionýrské tábory, které z větší části hradili zaměstnavatelé rodičů.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Za současného stavu je MHD neudržitelná, myslí si šéf českobudějovického dopravního podniku

Dopravní podnik v jihočeském krajském městě omezil tři páteřní spoje. Dočasně. Zatím počítá s tím, že je do plného provozu vrátí po prázdninách. Důvodem byl totiž akutní nedostatek řidičů, který řeší. Jsou tu ale i další, dlouhodobější a vážnější, důvody, proč by naopak mohlo dojít k ještě většímu zeštíhlení veřejné dopravy. Přiznává to předseda představenstva Dopravního podniku města České Budějovice Slavoj Dolejš.

České Budějovice – Český rozhlas: Sportovní ozvěny: Velmi dobrý zápas, velmi dobrý soupeř, vzpomíná na finále s budějovickou Iglou autor vítězného gólu

Fotbalista Marián Pochaba vyhrál v roce 1975 mistrovský titul se Slovanem Bratislava. O tři roky dříve bojoval ve finále dorosteneckého přeboru Československa se soupeři z Igly České Budějovice. Právě Pochabova hlavička rozhodla o zlatu pro Slovan.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Jiří Březina mladší: Slimáci

O tom, že slimák je postrachem každé zahrady, se píše a hovoří často. Boj zahrádkářů se slizkými okupanty je každoročně omílané téma, stejně jako výčet zaručených způsobů, jak je ze záhonů vyhnat nebo zlikvidovat.

České Budějovice – Český rozhlas: Jihočeské nebe: Skoro superúplněk a dvakrát Měsíc v odzemí. To nabídne červnová obloha

V nejvzdálenějším bodě od Země byl Měsíc 2. června, konkrétně 406 211 kilometrů. V tomto takzvaném odzemí se při pozorování zdá menší. V polovině měsíce, 14. června doroste do úplňku a podle astronoma Miloše Tichého se určitě setkáme s pojmem superúplněk.

České Budějovice – Český rozhlas: Místa v srdci: Místa v srdci Ladislava Zibury

Osobnosti nechávají nahlédnout na oblíbená místa. Cestovatel a spisovatel Ladislav Zibura sice projel i prošel velký kus světa, přesto má stále rád svá budějovická zastavení. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Jihočeskou Vesnicí roku jsou Albrechtice nad Vltavou. Přibývá tu obyvatel a vzkvétá spolkový život

Jihočeskou Vesnicí roku 2022 se staly Albrechtice nad Vltavou. Podle starosty Miroslava Ušatého a jeho zástupkyně Hany Krippnerové porota ocenila dokončenou i připravovanou bytovou výstavbu, rekonstrukci podzemních sítí, výstavbu čističek k rodinným domům, ale třeba i bylinkovou zahradu, kterou všichni společně vytvořili.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Hana Hosnedlová: Zip

Vynálezů, které nám vstoupily do života tak samozřejmě, že si je dneska už ani neuvědomujeme, je celá dlouhá řada. Dovolím si k těm úžasným a převratným zařadit i jeden docela běžný… A to zip neboli drc!

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Oheň, tmu i smrt. Čeština má překvapivě mnoho společného se sanskrtem, odhaluje jazykovědec

Češtinou v historických souvislostech, od pračeštiny až po řeč současnou, se zabývá jazykovědec Štěpán Balík. Historickou češtinu, přesněji etymologii jazyka, vyučuje i na Jihočeské univerzitě a zavádí své studenty až do dávných časů společného jazykového předka praslovanštiny, ba ještě dál.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Jiří Březina starší: Moje deště

Zrovna prší a mně to připomíná deště, které jsem zažil. Třeba nekonečný déšť šumavský. Vydali jsme se kdysi s kamarádem na Šumavu vyzbrojeni jen spacákem, celtou a romantikou. Pršet nám začalo hned druhou noc a už nepřestalo.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Nerýpat a nezpívat. V Blanském lese žije mnoho motýlů a šneků, ikonický holub doupňák i rys ostrovid

Od Holašovic po Český Krumlov a mezi Vltavou u Dívčího Kamene a silnicí na Chvalšiny a Lhenice se na 212 kilometrech čtverečních rozkládá Chráněná krajinná oblast Blanský les. Na rozdíl od Šumavy je sušší, teplejší a pestřejší na podloží. A tak poskytuje životní podmínky mnoha rostlinám, včetně chráněných orchidejí, i živočichům.

České Budějovice – Český rozhlas: Zdravíčko: Žen s rakovinou prsu v Česku přibývá, počet zemřelých ale klesá. Pomáhá včasná diagnostika

Slyšet z úst lékaře diagnózu „rakovina“ je asi noční můrou většiny z nás. Navíc počet karcinomů v populaci vzrůstá. Podle primářky chirurgického oddělení Nemocnice Písek Marty Horákové se ale takzvané pětileté přežití u prvního a druhého stádia rakoviny prsu v České republice vyšplhalo už téměř ke stu procentům.

České Budějovice – Český rozhlas: Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 8. 6. 2022

Pojďte se potkat s biokuchařkou Hankou Zemanovou, ale také s Andreou Schmidt, která žije už třicet let ve Francii a učí tam péct a malovat perníčky. Seriál Pomáhejme nabídne recept na nepečený cheesecake s třešněmi od Dany Hrubé z Písecka. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Zdena Kolářová: Teplomilci a zimomilci

Pokaždé když vykoukne na obloze slunce, začnou milovníci veder blouznit o tom, jak je to senzační, když můžou chodit v trenýrkách a užívat si přicházejícího léta. Nechci prudit… ale já se léta děsím.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Jednou dostanu do Vidova i Kabáty, směje se věčná optimistka a tahounka společenského života v obci

„Moje sestra je neuvěřitelná,“ nechala se nedávno slyšet ve vysílání Českého rozhlasu České Budějovice operní pěvkyně Jana Šrejma Kačírková, „ve Vidově mi postavila stage jako pro Kabáty. A dokázala, že tam na vážnou hudbu přišlo asi tisíc lidí.“ Janinu sestru Kamilu, rozenou Kačírkovou a provdanou Frčkovou, jsme tedy pozvali do studia též. Nejen kvůli této citaci, ale i proto, že je ve Vidově u Českých Budějovic zastupitelkou a starostuje tam sboru dobrovolných hasičů.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Když se vrátí dvoumetrový habán, který pořád sportuje, je to prostě radost, říká zakladatel Meťáku

Sportuje celá rodina. A zasloužila se i o záchranu sportovní haly v areálu Meteor v Českých Budějovicích v městské části Rožnov. Florbalový trenér Ivan Janoušek kdysi vykoupil halu z exekuce a založil na takzvaném Meťáku stejnojmenný sportovní klub. Je v něm hospodářem, jeho žena předsedkyní, dcery Jana a Zdenka trénují děti a mládež, zeť se stará o marketing.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Věra Hlaváčková: Pochvala

Každý toužíme po ocenění. Netrpělivě čekáme na ortel a doufáme, že přijdou ta slastná pochvalná slovíčka jako: Jsi šikovná, úžasná, nádherná, skvělá…

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Martina Adlerová: Svět se zbláznil

Už Shakespeare ústy svého Hamleta prohlašoval, že „vymknuta z kloubů, doba šílí.“ A to bylo na začátku sedmnáctého století. Zajímalo by mě, co by asi říkal dneska.

České Budějovice – Český rozhlas: Místa v srdci: Místa v srdci archeoložky Zuzany Thomové

Osobnosti nechávají nahlédnout na svá oblíbená místa. Archeoložka Jihočeského muzea Zuzana Thomová se netají tím, že ji láká podzemí, ale ráda má i centrum Českých Budějovic. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Zdravotní péče o lidi na ulici prakticky neexistuje. Změnit to chce Osobnost roku mezi streetworkery

Výroční cenu „ČASovaná bota“ uděluje Česká asociace streetworku jako uznání lidem, kteří i přes překážky obětavě pracují v terénu, v takzvané první linii. A Osobností roku, dokonce dvou let (2020 až 2021), se stala Jihočeška Monika Kochlöflová. V Českých Budějovicích vede poradenské centrum Rozkoš bez rizika.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Pavel Kroneisl: Když má pes správný výcvik

O tom, že patřím mezi pejskaře, jsem v Rozhlasových sloupcích mluvil už několikrát. Patřil k nim kdysi i můj bratr. Měl krásnou fenku německého ovčáka jménem Nina.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Kdyby u nás nastala válka, může armáda povolat k odvodu všechny muže i ženy mladší šedesáti let

Dřív to šlo hlavou asi málokomu z nás. Za poslední tři měsíce si tu myšlenku ale už nejspíš připustili mnozí: mír v Evropě není věčný a už vůbec ne samozřejmý. V době válečného konfliktu musejí do boje i ti, kteří to nikdy neměli v plánu. Víte, že ačkoli má Česká republika profesionální armádu, branná povinnost k obraně státu platí pro každého z nás? Respektive pro každého zdravého občana a občanku od 18 do 60 let?

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Zdena Kolářová: Hokejová fanynka

Před pár dny skončilo mistrovství světa v hokeji. Nejsem ortodoxní fanda, ale tentokrát jsem ho sledovala. Už jsem byla otrávená z debat, kolik bude stát energie, který z politiků lépe spočítá inflaci pro budoucí období a který ve své funkci nic nedělá. Tak půjdu do hokeje, rozhodla jsem se.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Děti budou až na prvním místě. Český Krumlov otevírá výstavu knižních ilustrací a novou galerii

Ochutnávku z údajně největší evropské sbírky dětské knižní ilustrace, kterou město Český Krumlov zakoupilo od soukromého sběratele za jeden milion eur, připravily na tuto výstavní sezónu českokrumlovské kláštery. Ve zrekonstruovaných prostorách kláštera klarisek chce město postupně představit všech 680 děl.

České Budějovice – Český rozhlas: Zdravíčko: Potíže po covidu mají i děti. Jestli s tímto onemocnění skutečně souvisí, ale lékaři těžko poznají

Až milion dětí v České republice onemocnělo podle jindřichohradeckého pediatra Daniela Dražana covidem-19. Ačkoli většina z nich neměla závažné potíže, objevují se otázky, zda infekce nezanechá nějaké následky do budoucna. Lékaři na to zatím nedokáží jednoznačně odpovědět.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Jiří Březina mladší: Den dětí

S dětmi je kříž. Začíná to ráno, kdy se je snažíme vytáhnout z postele a vypravit do školy nebo do školky. Děláme to každý den, už několik let, ale je to pořád stejné.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Hledáte hory pro samotáře? Objevte Novohradky, krajinu s otiskem historie

Novohradské hory – jedinečná krajina. Pod tímto názvem se sejdou v Nových Hradech lidé, kteří budou debatovat o paměti této krajiny, její ochraně i udržitelném rozvoji. Konferenci do tamního zámku svolávají členové nového spolku Krajina Novohradska. Chtějí podpořit vzájemnost místních komunit, otevřít dialog, seznámit se s možnostmi i záměry. A společně tak pečovat o Novohradky jako o originální, neopakovatelnou část jižních Čech.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Dvanáct těl pohřbili za války na kraji pole. Jaký asi byl osud nositele kartičky spořitelny?

Takzvanou archeologií války se zabývá Tomáš Pancíř z Archeologického ústavu Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Soustředí se na druhou světovou válku a její stopy v našem kraji, zejména na Novobystřicku. Tak jako jiní archeologové, i on spolu s kolegy odkrývá stopy minulosti v krajině, jenže v tomto případě minulosti celkem nedávné.

České Budějovice – Český rozhlas: Sportovní ozvěny: Amatéři musí zvládnout profesionální soutěž, říká o baseballové extralize předseda hlubockého klubu

Hluboká nad Vltavou hraje o udržení baseballové extraligy. Jihočeši v domácím prostředí nastoupili historicky poprvé pod umělým osvětlením a předseda klubu David Šťastný vyprávěl o úrovni soutěže a také hledání nových hráčů.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Hana Hosnedlová: Vrbka

Občas mám při cestování po světě pocit, že objevuji neobjevené – prostě věci, které místní už dávno nevnímají. Považují je za samozřejmé a naprosto nezajímavé.

České Budějovice – Český rozhlas: Jihočeské nebe: Částečné zatmění Měsíce mohou lidé v Česku pozorovat v říjnu 2023, úplné až v září 2025

Zatmění Měsíce je astronomický úkaz, kdy Měsíc vstoupí do zemského stínu. Nastává pouze, když je úplněk. „Musí být prostě v přímce Slunce, Země a Měsíc, a to je možné opravdu jen při úplňku,“ vysvětluje jihočeský astronom Miloš Tichý.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Heydrich dostal protektorát jako svoje pískoviště na hraní. Měl zpracovat národ, připomíná historik

27. května 1942 Josef Gabčík a Jan Kubiš, českoslovenští výsadkáři z operace Antropoid, provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Böhmen und Mähren Reinharda Heydricha. Jihočeský historik, učitel a spisovatel Dalibor Vácha o událostech, které předcházely i následovaly, napsal knihu Smrt na kůru.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Jiří Březina starší: Anatomie hrdinství

Slova o hrdinství a hrdinech teď slýcháme častěji než dřív, a to bohužel znamená, že se vzdalujeme klidným časům, kdy jsme se měli jako prasata v žitě a hrdiny nikdo nepotřeboval. Pokud ovšem za hrdiny nepovažujeme reklamami polepené bruslaře, jejichž hrdinství spočívá v dopravě kusu gumy za brankářova záda.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Nejtěžší bylo vrátit se zpátky do běžného života, říká o své kariéře diplomatka Jana Hybášková

Jana Hybášková vystudovala arabistiku. Už jako studentka dělala iráckému velvyslanci tajemnici. Vydala se na zkušenou do Egypta, velmi brzy začala přednášet na Karlově univerzitě. Po revoluci se s humanitární pomocí ocitla v rozbouřeném Rumunsku. Pak nastoupila na ministerstvo zahraničí a vyhnala odtud donašeče.

České Budějovice – Český rozhlas: Přírodní lékárna: České kedlubny vynikají. Využijte toho, uvařte polévku, duste je, upečte placičky

Kedluben je jednou z nejstarších košťálovin. Pěstuje se celoročně na polích i ve sklenících, a dokud nejsou kedlubny zdřevnatělé, jsou lehce stravitelné. Mladé lístky obsahují několikanásobně více vitaminu C a třikrát více vápníku než bulvy, proto je nevyhazujeme.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Kateřina Bolechová: Kolečkové brusle

Kolečkové brusle se čtyřmi kolečky v řadě takzvané „inlajny“ sestrojil Američan James Plimpton už v roce 1863. Přiznám se, že jsem jim 150 let nato také propadla, respektive jsem se o to pokoušela.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Rypl, Frühauf i Neumannová mají něco společného. Příběhy ze šumavských chalup odhaluje Jan Voldřich

Jan Voldřich, ač povoláním zemědělský ekonom, výpočetní technik, vedoucí pracovník například ve stavebnictví a dnes už důchodce, tráví léta svůj volný čas amatérským bádáním po historii Šumavy a po kořenech vlastního rozvětveného rodu. To ho přivedlo k napsání dvou knih.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Musím páníčka zachránit! Jak rozumět zvířatům, učí chovatelka a lektorka práce s domácími mazlíčky

Gabriela Mařáková Železná pracovala jako produkční v rádiu, živila se jako modelka i jako fotografka. Nic z toho ale nebylo ono. Až ji jednoho dne napadlo, že bude dělat to, co umí nejlíp – starat se o zvířata. A tak založila zoo butik a začala zákazníkům radit, jak pečovat o domácí mazlíčky.

České Budějovice – Český rozhlas: Zdravíčko: Pokud rakovina zasáhne štítnou žlázu, lékaři orgán odeberou. Jeho funkci pak nahradí tabletami

Rakovina štítné žlázy patří mezi závažné diagnózy tohoto motýlovitého orgánu v našem krku. Jak uvádí endokrinolog Milan Míček, vyskytne se u třiceti až šedesáti lidí na jeden milion obyvatel ročně. „Tvoří jenom asi půl až jedno procento všech zhoubných nádorů, takže není tak častá,“ dodává.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Jan Cempírek: O milencích

Měsíc květen je o kytičkách… a o milencích. Recepty na bujnou zahradu přenechám jiným, ale o milencích a milenkách bych teď v máji pohovořit chtěl. Nikoliv ve smyslu erotickém, ale lingvistickém.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Seniorů mezi oběťmi dopravních nehod přibývá. Kdy je čas sedadlo řidiče definitivně opustit?

Řidiči na obou pólech věkového spektra jsou nejvíce nebezpeční sobě i jiným. Zatímco nezkušený mladík neodhadne situaci a má sklon riskovat, senior je někdy opatrný až moc. Výsledkem obojího mohou být vážné dopravní nehody. Aby se smrtelné následky přiblížily nule, o to usiluje platforma Vize nula, jejímž předsedou je dopravní expert Roman Budský.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Věra Nosková: Jiný kraj, jiná jídla a jiné chutě

Jezdíme po Gruzii křížem krážem, touláme se po Tbilisi, nakupujeme potraviny a sem tam jíme v restauracích a skládáme si přitom, byť povrchní, obraz Gruzie.

České Budějovice – Český rozhlas: O knihách s knihovnicí: Kniha Ruce houslisty vypráví příběhy pěti generací česko-německé židovské rodiny

Povídkovou knihu Aleny Ježkové Ruce houslisty představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. „Líčí osudy pěti generací česko-německé židovské rodiny. Ač se jedná o rodinu fiktivní, autorka se inspirovala skutečnými příběhy,“ prozrazuje. Dále pořad přináší rozhovor s Alešem Palánem o jeho knize Robinsoni a donkichoti.

České Budějovice – Český rozhlas: Místa v srdci: Místa v srdci milovníka vltavínů Milana Prchala

Jihočeské osobnosti nechávají nahlédnout na svá oblíbená místa. Vltavínový guru Milan Prchal, který míval největší sbírku vltavínů v republice, prozradil, že pořád má své lokality, kam chodí. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Zdena Kolářová: Volování

Patřím ke generaci, v níž se poměrně značně „volovalo“. Kluci v naší třídě prodlužovali čas svého vyprávění dost podstatně, protože volů byly v jejich řeči celá stáda.

České Budějovice – Český rozhlas: Přírodní lékárna: Ostropestřec pomůže játrům vyhnat škodliviny z těla. Kupte si semínka nebo olej do zálivek

Ostropestřec mariánský na první pohled nevypadá pro lidské tělo příliš vstřícně. Je to bodlák, který dorůstá až do dvoumetrové výšky. Neměli bychom se mu ale vyhýbat, může nám totiž pomoci s velkým problémem současné doby.

České Budějovice – Český rozhlas: Zdravíčko: Nebýt obětí. To je podle psychologa hlavní pro překonání traumatu. Varuje i před „běžným“ stresem

Současnost není jednoduchá. Po dvou letech covidu, izolací i bolestivých ztrát v rodinách přišel hospodářský propad a ještě k tomu válka v Evropě. Lidé nedaleko od nás zažívají netušené věci. Z válečných útrap si přinášejí, třeba i k nám, rány na těle i na duši. Obojímu se říká traumata. O těch psychických mluvil v magazínu Zdravíčko klinický psycholog Václav Šnorek.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Věra Hlaváčková: Praha

Vždycky když musím do Prahy, tak se těším, že zažiju ten velkoměstský blázinec, ale po pár hodinách se už toužím vrátit zpátky do poklidného krajského maloměsta.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Musel jsem vždy bojovat se zklamáním. Alternovat Rodena není snadné, přiznává herec Pavel Oubram

Jednačtyřicetiletý herec Pavel Oubram patří k oporám Jihočeského divadla. Není mu cizí žádný žánr, včetně rozhlasového herectví. Za ně získal před několika dny Cenu Českého rozhlasu. Zaujal četbou na pokračování z románu Daphne du Maurier Hospoda Jamajka.

České Budějovice – Český rozhlas: Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 18. 5. 2022

Optimismus a odvaha pouštět se do nových projektů spojuje Luisu Matouškovou z Českých Budějovic a Věru Říhovou ze Zlivi. Prozradí nejen svůj recept na dobrou náladu, mohou inspirovat i vás. V seriálu Pomáhejme si nabídneme recept Jany Vlkové na šeříkový sirup. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Jiří Březina mladší: Muzeum

Dodnes si pamatuju ten posvátný dětský úžas z mamuta. Vydržel mi přesně do té doby, než jsem stanul pod gigantickou kostrou velryby. Tyhle vzpomínky mám díky pražské pratetě, která mi všechny tyhle zázraky ukázala. Národní muzeum, technické muzeum, to všechno jsem díky ní prolezl už jako malý kluk.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Co se skrývá na straně 22? A proč je na straně 17 vždycky razítko? Odpovídá spisovatel Jan Cempírek

Jan Cempírek z Českých Budějovic vystudoval vysokou školu lesnickou. Dělal ale v životě ledasco, včetně toho, že byl honákem krav. Hodně cestuje, píše o tom nezvyklé cestopisy, napsal ale i román fiktivní vietnamské autorky, vydává lifestylový časopis BUDLive, přispívá do novin, tvoří Rozhlasové sloupky. Založil a vede nakladatelství Pikador Books, ve kterém vydal loni i vlastní novelu Kdo se směje naposled.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Kývli jste na něco po telefonu? I když pak nakonec nic nepodepíšete, může vás to stát peníze

Rostoucí ceny zboží i služeb, včetně energií. To je asi to hlavní, co dnes trápí české spotřebitele. Na Českou obchodní inspekci se teď často obracejí s tím, že po nich zprostředkovatel energií požaduje zaplacení jakési smluvní pokuty. Oni si ale nejsou vědomi, že by vůbec se zprostředkovatelem smlouvu uzavřeli.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Hana Hosnedlová: První lásky

Miluju máj, měsíc plný zeleně, květů, vůní i nadějí. Kromě jiného je i měsícem lásky, začíná přeci polibkem pod rozkvetlou třešní… Právě nedávno jsme s kamarádkami vzpomínaly na své první nevinné, vesměs i směšné lásky. Je zajímavé, že ačkoliv trvaly krátce a byly tak prchavé, vryly se nám do paměti.

České Budějovice – Český rozhlas: Jihočeské nebe: Větší úplněk než obvykle uvidíte na obloze v květnu, k tomu se přidá částečné zatmění

Do úplňku doroste Měsíc 16. května. Navíc podle astronoma Miloše Tichého můžeme zaznamenat, že se bude mluvit o superúplňku. „Sedmnáctého května máme totiž Měsíc v přízemí, bude od Země vzdálen 360 285 kilometrů, takže bude o malinko větší než obvyklý úplněk,“ vysvětluje.