České Budějovice – Český rozhlas

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

České Budějovice – Český rozhlas: Kuchařské čarování: Tradiční zabijačkové dobroty

Ovar, jitrnice, jelita, tlačenka. Speciality, které jednoznačně patří k české zabijačce, jsou tématem Kuchařského čarování kulináře Petra Stupky.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Jiří Březina starší: Frajeřina nezebe

„Vem si čepici, vem si něco teplejšího, nastydneš!“ Kolikrát jsem jako dítě podobné výzvy slyšel už s rukou na klice, když jsem se pokoušel nepozorovaně uniknout rodičům z dohledu. Poslechl jsem málokdy.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: V Maroku jsem byl houbařem, v Mali dirigentem a v Angole gynekologem, směje se cestovatel

Jet do Afriky a poznat tamní přírodu, to je sen kdejakého kluka. Ne každý ale v sobě najde sílu, aby ho skutečně prožil. Tadeáši Šímovi z Prachatic se to povedlo. Jeho cesta po Africe trvala sedm měsíců a byla dlouhá 13 tisíc kilometrů. Vzdálenost překonal v sedle kola.

České Budějovice – Český rozhlas: Jihočeši: Stanislav Schneedorf zachraňuje šumavské křížky a boží muka. Začalo to díky stovkám hříbků

„Během svých toulek po šumavských stezkách, opuštěných a zničených osadách, podél potoků a řek a po lesních samotách jsem zjistil, že na těchto místech zanechal člověk leckde svou duchovní stopu, která z různých důvodů upadla v zapomnění, ale zaslouží si, aby nejenom nás, obyvatele Šumavy, ale i přespolní návštěvníky a turisty stále provázela.“

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Vodní policisté, kteří se dokonale proměňují, i rákosníčci se šnorchlem. To je hmyz našich rybníků

Jihočeské rybníky nejsou jenom pro kapry. Anebo neměly by být. Pokud se o ně staráme tak akorát, nabízejí pestré životní prostředí pro celou škálu organismů. Patří mezi ně i vodní hmyz. Na ten se specializuje vědec Vojtěch Kolář z Biologického centra Akademie věd České republiky v Českých Budějovicích a zároveň pedagog Jihočeské univerzity.

České Budějovice – Český rozhlas: Zelené světy: Jedovaté rostliny. Pro kohou mohou být nebezpečné a které jsou vůbec nejjedovatější

V magazínu Zelené světy startuje seriál věnovaný jedovatým rostlinám. Dozvíte se, jestli mohou být nebezpečné pro zvířata, pro děti a které patří k těm vůbec nejjedovatějším. Kromě budou autoři také odpovídat na dotazy posluchačů. K poslechu zvou Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Martina Adlerová: Sladké sny

Myslím, že výzkumu snů by se mělo věnovat více úsilí, času i peněz. Když máme Úsek rozvoje podmořského života a Oddělení pro výzkum mimozemských aktivit, měli bychom stoprocentně mít i Sekci pro výzkum snů. Všichni vědí o Jungovi a Freudovi, ale tím to zhaslo. Vědci by se měli víc snažit.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Martina Adlerová: Sladké sny

Myslím, že výzkumu snů by se mělo věnovat více úsilí, času i peněz. Když máme Úsek rozvoje podmořského života a Oddělení pro výzkum mimozemských aktivit, měli bychom stoprocentně mít i Sekci pro výzkum snů. Všichni vědí o Jungovi a Freudovi, ale tím to zhaslo. Vědci by se měli víc snažit.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Roska je Anděl. Lidem s roztroušenou sklerózou ukazuje, že jejich vyhlídky nejsou černé

Znáte ceny Anděl? Určitě mnozí ano – z hudebního světa. Ale víte, že stejnojmennou cenu uděluje i hejtman Jihočeského kraje a oceňuje jí ty, kteří příkladně přistupují ke zdravotně handicapovaným lidem? Cenu za rok 2021 obdržela Roska České Budějovice.

České Budějovice – Český rozhlas: Přírodní lékárna: Červená řepa rychle povzbudí mozek. Zkuste řepnou šťávu, salát nebo polévku

Lidové léčitelství od nepaměti přisuzovalo červené řepě velké schopnosti. Věřilo se, že slabým dodá sílu a nesmělým odvahu. Staří Římané hojně využívali řepu jako léčivou rostlinu a již ve starověku se pěstovaly její různé kultivary.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Pavel Kroneisl: O dětské logice

Moc rád poslouchám Rodinnou abecedu vysílanou touto stanicí ráno mezi šestou a sedmou hodinou. Ivana Šimánková v ní uvádí poněkud méně známé výrazy a dotazovaní mají říci, o co jde.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Daň z nemovitého majetku platí obvykle majitel. Osvobozené jsou třeba pozemky v chráněných oblastech

Pokud jste vlastníkem nemovitosti a za poslední rok se na tom nic nezměnilo, nic jste nepřistavěli, neprodali, nekoupili, nedostali, nezdědili ani nepřevedli, pak můžete zůstat v klidu. Jestli je tomu ovšem naopak, zpozorněte – do 31. ledna jste povinni podat přiznání k dani z nemovitého majetku.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Milujte svého krtka a také žížaly a hnůj! Vyhněte se chemii, doporučuje zahrádkářům půdní biolog

Pamatujete si, jak pole dřív vonělo? Syrově, zemitě, dá se říct nádherně? A všimli jste si, že v posledních letech už takhle nevoní? Miloslav Devetter z Biologického centra Akademie věd České republiky v Českých Budějovicích to zdůvodňuje intenzivním způsobem hospodaření na současných polích, používáním umělých hnojiv, výběrem plodin a tím, jak půda odumírá.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Ivan Mls: Předsevzetí

Zjišťuji, že jsem si v tom frmolu na přelomu roku nějak zapomněl dát novoroční předsevzetí. Ne že bych na tom nějak bazíroval, ale přece jenom, je to čas pro podobný krok velmi vhodný, když si chce dát člověk nějaký závazek.

České Budějovice – Český rozhlas: Zdravíčko: Jsme mistři v potlačování emocí, na problémy duše musí často tělo upozornit nemocí, říká psycholožka

Cílem je pomáhat klientům najít ztracenou radost ze života a přicházet na to, kde se ztratila. To o své práci říká klinická psycholožka Veronika Chytilová, která působí ve strakonickém Centru duševního zdraví Fokus a kromě toho má soukromou praxi v Táboře a v Českém Krumlově.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Mladí iráčtí fotbalisté jsou bojovní, Iráčané sami jsou ale vstřícní a nekonfliktní, říká trenér

Tři Jihočeši teď trénují iráckou fotbalovou reprezentaci do 23 let. Miroslav Soukup coby hlavní trenér, Jiří Ryba a Kamil Tobiáš jako jeho asistenti. Zatímco bývalý trenér Dynama Soukup a rodák z Tábora Ryba mají asijskou zkušenost už několikaletou, budějovický Tobiáš dostal nabídku k působení na Blízkém východě na počátku loňského léta. S čím tam šel a jestli si opravil i případné předsudky, které vůči této výbušné oblasti míváme, řekl Českému rozhlasu České Budějovice.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Hana Hosnedlová: Váhy

Když jsem nedávno byla u doktora na pravidelné kontrole, součástí vyšetření bylo i vážení a měření. U výšky jsem zaznamenala neuvěřitelný úbytek centimetrů – kvůli sesedající se páteři. Ale celkem příjemně mínusově mě překvapily i zjištěné kilogramy.

České Budějovice – Český rozhlas: O knihách s knihovnicí: Kniha Spojuje nás město vypráví životní osudy 24 lidí, kteří jsou nerozlučně spjati s Pískem

Knihu Spojuje nás město s podtitulem Písek, lidé a jejich příběhy, kterou napsala Zlata Měchurová, představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Vypráví životní příběhy 24 osobností nerozlučně spjatých s Pískem. Jejich výstižné medailony popsané s láskou a porozuměním doplňují i krátké pohledy jiných lidí,“ říká. Dále pořad nabízí krátký rozhovor s Michalem Viegwehem o jeho povídce Subtilní věci chlapi nikdy nepochopí.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: I jahody a maliny mohou být napadeny viry. Nákazu prozradí skvrny na listech, menší plody, jiná chuť

Viry netrápí jenom člověka. A také nejen živočichy. Virovými nemocemi trpí i rostliny. Třeba jahodníky a maliníky, které zkoumají jihočeští vědci ve společném projektu s norskými kolegy. Snaží se zjistit, jak se rostlinné viry šíří a co umějí, aby jim v tom mohli zabránit.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Pavel Kroneisl: Odborník je odborník

Můj táta pracoval v Motoru Jikov, což byla tenkrát továrna, která vyráběla karburátory. Protože dělal ve skupině vývoje, byla to jediná součást automobilového motoru, které dokonale rozuměl.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Operní pěvkyně, ministr zdravotnictví, seriálová herečka. Ti všichni zpívali v budějovické Jitřence

Ačkoli je Jitřenkám pětapadesát, nestárnou. To je výhoda dětského sboru. Členové jsou stále ve stejném věkovém rozpětí 5 až 25 let. „Stárnou“ jenom vedoucí. Sbormistryní slavné českobudějovické Jitřenky je v současné době Elvíra Gadžijeva. Její spolupracovnicí a zároveň vedoucí hudebního oddělení Domu dětí a mládeže v Českých Budějovicích, pod kterým sbor funguje, je Jana Vortnerová.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Martina Adlerová: Změny

Emil Zátopek prý řekl, že stav není zlý. Zlá je změna. Tak s tím souhlasím. Změny jsou vždycky k horšímu. A neplatí to jen při maratónu.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Sport je jenom jeden. Nový šéf Českého paralympijského výboru chce narovnat podmínky

Jako sedmnáctiletý kluk vyměnil motorku za invalidní vozík. Nezlomilo ho to. Zbyněk Sýkora se podíval svému handicapu do tváře a spatřil v ní příležitost. Dnes má tento mladý muž rodinu, firmu, křeslo v českobudějovickém zastupitelstvu i jednu z nejvyšších funkcí v českém sportu. Od prosince 2021 je předsedou Českého paralympijského výboru.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Jiří Březina starší: Křičte v lese

Nedávno jsem se k velkému údivu dočetl, že chceme-li při pobytu v lese rušit zvířata co nejméně, máme se chovat hlučně. Zvěř o nás samozřejmě ví, ale je v klidu, protože nás považuje za neškodné. Nejvíce ji prý znervózňují tiše se plížící postavy, které se snaží skrývat a chovat nenápadně. Připomínají jí lovce a nutí k bezhlavému útěku.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Jiří Březina starší: Křičte v lese

Nedávno jsem se k velkému údivu dočetl, že chceme-li při pobytu v lese rušit zvířata co nejméně, máme se chovat hlučně. Zvěř o nás samozřejmě ví, ale je v klidu, protože nás považuje za neškodné. Nejvíce ji prý znervózňují tiše se plížící postavy, které se snaží skrývat a chovat nenápadně. Připomínají jí lovce a nutí k bezhlavému útěku.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Kilometr za každý rok církevní charity v českobudějovické diecézi ušli účastníci noční pouti

Třicet let své existence oslavila Diecézní charita České Budějovice. Historie působení charity na území našeho státu i kraje je ale mnohem delší, datuje se přibližně ke vzniku samostatného Československa. Církevní službu bližním ovšem přerušilo období po roce 1948.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Kilometr za každý rok církevní charity v českobudějovické diecézi ušli účastníci noční pouti

Třicet let své existence oslavila Diecézní charita České Budějovice. Historie působení charity na území našeho státu i kraje je ale mnohem delší, datuje se přibližně ke vzniku samostatného Československa. Církevní službu bližním ovšem přerušilo období po roce 1948.

České Budějovice – Český rozhlas: Zdravíčko: V krizi nehledejme, co nemáme a nemůžeme, ale co máme a o co se můžeme opřít, radí nemocniční kaplan

Rostislav Homola vystudoval teologii a psychologii a dá se říct, že v doplňkovém vzdělání i různé kombinace těchto dvou oborů. A přesně tak, kombinovaně, je i využívá ve své praxi. Pracuje jako kaplan v Nemocnici Písek.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Kateřina Bolechová: Diety

Diety se nacházejí v úplně jiném modu než za mých mladých let. To byla větší divočina. Dnes existují výživoví poradci, kteří vám sestaví jídelníček přímo na míru, změří vám tuk a spoustu jiných věcí, což ovšem neznamená, že bychom se v dietách zbavili různých experimentů.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Kateřina Bolechová: Diety

Diety se nacházejí v úplně jiném modu než za mých mladých let. To byla větší divočina. Dnes existují výživoví poradci, kteří vám sestaví jídelníček přímo na míru, změří vám tuk a spoustu jiných věcí, což ovšem neznamená, že bychom se v dietách zbavili různých experimentů.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Zkušenost z intenzivní medicíny se mi v covidové krizi extrémně hodí, říká hejtman Martin Kuba

V Nečasově vládě byl ministrem průmyslu a obchodu. Na post jihočeského hejtmana přišel ze soukromé firmy. Vystudoval ale medicínu. MUDr. Martin Kuba z ODS stojí v čele regionu od krajských voleb v roce 2020. Medicíně se tedy už nevěnuje. V současné pozici se mu ale, jak říká, extrémně hodila.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Zkušenost z intenzivní medicíny se mi v covidové krizi extrémně hodí, říká hejtman Martin Kuba

V Nečasově vládě byl ministrem průmyslu a obchodu. Na post jihočeského hejtmana přišel ze soukromé firmy. Vystudoval ale medicínu. MUDr. Martin Kuba z ODS stojí v čele regionu od krajských voleb v roce 2020. Medicíně se tedy už nevěnuje. V současné pozici se mu ale, jak říká, extrémně hodila.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Věra Hlaváčková: Nový rok

Vítejte opět v novém roce! Začal dlouhým vyspáváním, bolestmi hlavy, trochu zamlženým vědomím z toho posledního večera roku minulého… a hlavně spoustu očekávání.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Věra Hlaváčková: Nový rok

Vítejte opět v novém roce! Začal dlouhým vyspáváním, bolestmi hlavy, trochu zamlženým vědomím z toho posledního večera roku minulého… a hlavně spoustu očekávání.

České Budějovice – Český rozhlas: Vltavín: Výběr nejzajímavějších reportáží a archivních nahrávek z Vltavínů roku 2021

Rozplétání názvů táborského královského města Hradiště s hradem Kotnov, plné boty po zapadnutí do mokřadů u třeboňských seníků, výšlap na Boubín i krkolomný výstup redaktora na věž tvrze v Tiché u česko-rakouských hranic.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Kdo byl divočák ledové arény a kdo měl kopačku jako pádlo? Rok 2021 pohledem sportovního novináře

Silvestrovskými „sranda mači“ nebo kostýmovanými výstupy na jihočeské vrchy vrcholí i letošní sportovní sezóna v kraji. Kamil Jáša ji jako spolupracovník Českého rozhlasu České Budějovice, jinak sportovní redaktor Radiožurnálu Sport a Deníku, zhodnotil měsíc po měsíci. A přidal i pár zábavných momentů z natáčení…

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Jiří Březina mladší: Silvestr

Občas trávíme Silvestr na chalupě, která leží na pravém břehu Lipenské přehrady. Je tu krásně, to ví asi každý Jihočech. Na rozdíl od břehu levého je tady ještě pořád relativně málo domů, penzionů a atrakcí, zato tu zůstalo dost čistého vzduchu, lesů, pastvin a podobných zbytečností.

České Budějovice – Český rozhlas: Přírodní lékárna: Ananas je čistič organismu, který může pomoci i v boji proti rakovině

Ananas není jen nádherný reprezentant tropického ovoce, ale využíval se už v lidovém léčitelství. Kloktáním ananasové šťávy se léčily bolesti v krku, věřilo se, že pomáhá proti katarům, artritidám, bronchitidám a poruchám trávení.

České Budějovice – Český rozhlas: Máme rádi zvířata: Na Silvestra venčete psy jen na vodítku a omezte vycházku na minimum, radí veterinářka

V době pandemie koronaviru přibylo majitelů psů a koček. Projevuje se to i na velké návštěvnosti českobudějovické veterinární kliniky Vltava. „Je také víc lidí, kteří si vzali psy z množíren. Spolky dávají tato zvířata do dobrých rukou,“ doplňuje veterinářka Lucie Míková.

České Budějovice – Český rozhlas: Máme rádi zvířata: Na Silvestra venčete psy jen na vodítku a omezte vycházku na minimum, radí veterinářka

V době pandemie koronaviru přibylo majitelů psů a koček. Projevuje se to i na velké návštěvnosti českobudějovické veterinární kliniky Vltava. „Je také víc lidí, kteří si vzali psy z množíren. Spolky dávají tato zvířata do dobrých rukou,“ doplňuje veterinářka Lucie Míková.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Martina Adlerová: Zdravení

Pozdravit je slušnost, odpovědět povinnost. Nebo ne? Pamatuji si, jak jsem to v dětství nesnášela. Maminka byla neoblomná a nutila mě zdravit všechny své známé.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Patroni pomáhají na cestě z dětského domova k samostatnosti. Hledají další dobrovolníky

Otevřená srdce i otevřenou mysl mají členové Ligy otevřených mužů. Scházejí se, pracují na řešení svých problémů i na sobě. A také pomáhají klukům, kteří jsou teprve na startu své dospělé éry. Současní a budoucí muži spolu tráví čas a ti zkušenější jsou oporou méně zkušeným.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Patroni pomáhají na cestě z dětského domova k samostatnosti. Hledají další dobrovolníky

Otevřená srdce i otevřenou mysl mají členové Ligy otevřených mužů. Scházejí se, pracují na řešení svých problémů i na sobě. A také pomáhají klukům, kteří jsou teprve na startu své dospělé éry. Současní a budoucí muži spolu tráví čas a ti zkušenější jsou oporou méně zkušeným.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Patroni pomáhají na cestě z dětského domova k samostatnosti. Hledají další dobrovolníky

Otevřená srdce i otevřenou mysl mají členové Ligy otevřených mužů. Scházejí se, pracují na řešení svých problémů i na sobě. A také pomáhají klukům, kteří jsou teprve na startu své dospělé éry. Současní a budoucí muži spolu tráví čas a ti zkušenější jsou oporou méně zkušeným.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Hana Hosnedlová: Předsevzetí

Možná, že i vy patříte k těm, kteří považují vstup ze silvestrovské noci do Nového roku za naprosto jasnou dělicí čáru mezi starým a novým životem. A k takovému postoji patří naprosto bez debaty i jasná předsevzetí.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Každý díl Vinnetoua viděl nejmíň pětsetkrát, jeho sbírka filmových artefaktů zabírá dvě místnosti

Mohli byste si myslet, že je blázen. Převléká se do kostýmů Vinnetoua a fotí se v nich na místech, kde se slavné filmy natáčely. Vášeň ale Jaroslava Maryšku zavedla za tvůrci filmových mayovek a přiměla ho shromáždit nečekané sbírkové bohatství. I duševní.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Každý díl Vinnetoua viděl nejmíň pětsetkrát, jeho sbírka filmových artefaktů zabírá dvě místnosti

Mohli byste si myslet, že je blázen. Převléká se do kostýmů Vinnetoua a fotí se v nich na místech, kde se slavné filmy natáčely. Vášeň ale Jaroslava Maryšku zavedla za tvůrci filmových mayovek a přiměla ho shromáždit nečekané sbírkové bohatství. I duševní.

České Budějovice – Český rozhlas: Kuchařské čarování: Silvestrovské a novoroční pohoštění

Rostbíf, pomazánky, roláda a další tipy na pochutiny, které se hodí pro silvestrovský a novoroční čas, nabízí ve svém pořadu kulinář Petr Stupka.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Jiří Březina starší: Pravěký zemědělec

Nejsem člověk zrovna trpělivý. Práce, které mě nebaví, a že je jich dost, dělám nesoustředěně, nekvalitně a pokud nemusím, nedělám je vůbec.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Samota mezi lidmi je tíživá, uprostřed lesa vítaná, říká meteorolog a umělec Roman Szpuk

Roman Szpuk je jedním ze samotářů, o nichž Aleš Palán napsal, že prý raději zešílí v divočině. Szpuk sám je autorem dvou desítek básnických sbírek a souborů krátkých próz, je také nedostudovaný ekonom, člověk mnoha profesí, aktuálním povoláním meteorolog na šumavském Churáňově, jinak též fotograf, výtvarník… Co ho teď nejvíc zaměstnává?

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Antonín Pelíšek: Zvonky štěstí

Měl jsem zase jednou štěstí. Cestou od zastávky trolejbusu mě jen náhodou nepřejel cyklista. Oba jsme využili trasu, která je chodníkem pro pěší a cyklostezkou zároveň, jenomže kolo se přiřítilo neslyšně za mými zády.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Antonín Pelíšek: Zvonky štěstí

Měl jsem zase jednou štěstí. Cestou od zastávky trolejbusu mě jen náhodou nepřejel cyklista. Oba jsme využili trasu, která je chodníkem pro pěší a cyklostezkou zároveň, jenomže kolo se přiřítilo neslyšně za mými zády.

České Budějovice – Český rozhlas: Jihočeši: Návraty legendární zpěvačky Marty Kubišové do časů jejího českobudějovického dětství

„To, co jsem zažila jako dítě v Českých Budějovicích mě v tom nejlepším nabilo na celý život. A když jsem někdy měla pocit, že se mé cesty neubírají šťastným směrem, vzpomínky na jižní Čechy mě stále posilovaly.“

České Budějovice – Český rozhlas: Jihočeské kroniky: Vánoce, Silvestr a Nový rok v kronice Doudleb

Šišek devatero, aby v příštím roce byla dobrá úroda, připravovali lidé ke štědrovečerní večeři ve starobylých vesnicích na Doudlebsku. O svátečních pokrmech a o slavení Vánoc, Silvestra a Nového roku vypráví Jan Šimánek. Historik a kronikář Doudleb vychází ze svých záznamů v obecní kronice a ze své nové knihy Doudlebsko v kuchyni a u stolu.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Věra Hlaváčková: Štědrý den

Já mám rok rozdělený do dvou důležitých částí – na dovolenou a na Vánoce. A čím jsem starší, tak tím rychleji se střídají.cZatímco léto je ve znamení odpočinku a relaxace, Vánoce jsou plné shonu, nakupování, uklízení, pečení…Ale jsou nádherné, protože je připravujeme pro někoho.. pro rodinu…pro své nejbližší.

České Budějovice – Český rozhlas: Zdravíčko: Přehnaná péče seniorům neprospěje. Nechte je dělat běžné činnosti, cvičí tak mozek

Takzvanou smyslovou aktivizaci seniorů s demencemi propaguje Hana Vojtová, ředitelka Domova seniorů Mistra Křišťana v Prachaticích. Nejen, že ji učí kolegyně a praktikuje s klienty domova, ale také už vydala smyslovou kuchařku, soubor tipů na nejrůznější aktivity a speciálních návodů na cvičení a paměťové tvoření.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Češi nejsou ateisté, naopak věří kdečemu a různě to míchají, říká katolický jáhen Michal Opatrný

Češi jsou spíše ateisté, nicméně Vánoce v nich probouzejí duchovno. I nevěřící jihnou a občas přijdou – z tradice, nebo ze zvědavosti – také na půlnoční mši. Jak se k tomu staví katolická církev? Na trochu s nadsázkou položenou otázku, zda by takového návštěvníka z kostela vyhnal, anebo ho tam naopak přivítal, odpověděl jáhen Michal Opatrný z českobudějovické diecéze.

České Budějovice – Český rozhlas: Máme rádi zvířata: Žena v čele mysliveckého spolku, vánoční rybolov a ptáčci na krmítkách

V předvánočním vydání pořadu Máme rádi zvířata uslyšíte rozhovor se ženou, která předsedá mysliveckému spolku v Nových Hradech. Pak přijde na řadu povídání se sportovním rybářem o jeho vánočním rybolovu a na závěr bude Pavel Chlouba mluvit o svém koníčku, tedy pozorování a fotografování ptáků na zahradách a krmítkách. K poslechu zve Martin Hlaváček.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Hana Hosnedlová: Ježíšek

O Vánocích je pro dětský svět Ježíšek naprosto nepostradatelný, ale zároveň i tajemný a v podstatě nejasné vizáže. A tak i v tomto směru popouštějí ti nejmenší uzdu své fantazii.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Možná letos už zkusím smažit kapra sama, usmívá se Japonka, která našla manžela na jihu Čech

Hiromi a Pavel Janštovi, Japonka a Jihočech, se našli osudovou náhodou i přes vzdálenost půlky světa. Pavel uskutečnil cestu mezi Hirošimou a Nagasaki – ale na té Hiromi nepotkal. Viděl tam jiné lidi, ty vyfotil a doma ve Vodňanech uspořádal výstavu. Hiromi se do Čech dostala díky svému obdivu k českému filmu i jazyku. A do Vodňan se vypravila z Prahy linkovým autobusem, aby si prohlédla výstavu o své rodné zemi. A tam se dvě srdce potkala.

České Budějovice – Český rozhlas: Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 22. 12. 2021

To, že je Eva Urbanová skvělá operní pěvkyně, určitě víte. Ale že je taková papouščí máma, to vám možná uniklo. Dále se mimo jiné dozvíte, kolik druhů cukroví peče a jak si stále drží shozená kila. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Kateřina Bolechová Nákupní vozíky

Určitě se to mnohým z vás už stalo. Někde v supermarketu odstavíte vozík, zakoukáte se do regálu, totéž udělá někdo další. Po chvilce se chopíte vozíku a jedete, po pár metrech zjistíte, že se na vás z něj směje květák, který rozhodně není váš.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: První Vánoce bez někoho, kdo nám odešel, jsou příležitostí ke smíření, říká ředitel hospice

Ať si to chceme přiznat, nebo ne, covid s námi zatočil. Nejen, že stále nemůžeme žít tak, jak jsme byli zvyklí, ale připravil nás i o životy. Například v prvním čtvrtletí letošního roku zemřelo v České republice podle statistiků nejvíc lidí od roku 1950. Smutný rekord zní 43 tisíce, víc než třetina z nich byli covidoví pacienti.

České Budějovice – Český rozhlas: Kuchařské čarování: Vánoční kulinářská kouzla

Slavnostní rybí polévka, smažený kapr, bramborový salát. Své oblíbené triky pro vánoční vaření prozrazuje kulinář Petr Stupka.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Antonín Pelíšek: Máme plné ruce

Už máte nakoupeno? Ta otázka mě napadá pokaždé v době adventní, když vidím v obchodech dramatické obličeje řidičů nákupních vozíků přeplněných zbožím, jak tlačí svou káru vstříc vánočním svátkům.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Antonín Pelíšek: Máme plné ruce

Už máte nakoupeno? Ta otázka mě napadá pokaždé v době adventní, když vidím v obchodech dramatické obličeje řidičů nákupních vozíků přeplněných zbožím, jak tlačí svou káru vstříc vánočním svátkům.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Jan Flaška: Krabice na Vánoce

Mám takový zvyk: jakmile se začne blížit Štědrý den, chodím po hračkářstvích dívat se, z čeho asi tak mým dětem Ježíšek vybírá dárky pod stromeček. Moc rád bych mu do toho kibicoval, ale on stejně nakonec nadělí dětem to, co chtějí ony, a ne to, co bych jim chtěl dát já.

České Budějovice – Český rozhlas: Jihočeši: U cisterciáků se mi líbila vyváženost práce a modlitby, vzpomíná na studia farář Stanislav Brožka

Stanislav Brožka, farář z Dobré Vody u Českých Budějovic, soudce církevního soudu, prezident českobudějovické diecézní charity a také nadšený včelař. Tak by se dal v kostce popsat mladý muž, rodák z Netolic, který se rozhodl věnovat netradičnímu povolání římskokatolického kněze.

České Budějovice – Český rozhlas: Jihočeské kroniky: Na barvě desek nezáleží, ale velikost kroniky práci kronikáře značně ovlivňuje

Na stole v domě Václava Janoucha tři kroniky vesnice Prostřední Svince. V obecní knihovně Benešova nad Černou na stole předchozí kronika a na pulpitu současná vedená Růženou Lepšovou. Kronikář v první polovině tohoto dílu seriálu Jihočeské kroniky a kronikářka ve druhé dokončí minule načaté vyprávění.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Ježíšek pořád proti někomu bojuje, ale neprohrává. O Vánoce se nebojím, usmívá se etnograf

Naši předci během adventu nezdobili svá obydlí, neslavili, netančili. Naopak se postili v jídle i v chování. Byly to dny ticha, zimy a tmy. Pravé oslavy vypukly až na Štědrý večer – poté, co vyšla první hvězda, rozsvítili i lidé bohatě svá obydlí, dali si sváteční večeři a čekali na půlnoční. A během toho se bavili nejrůznějšími obyčeji.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Ježíšek pořád proti někomu bojuje, ale neprohrává. O Vánoce se nebojím, usmívá se etnograf

Naši předci během adventu nezdobili svá obydlí, neslavili, netančili. Naopak se postili v jídle i v chování. Byly to dny ticha, zimy a tmy. Pravé oslavy vypukly až na Štědrý večer – poté, co vyšla první hvězda, rozsvítili i lidé bohatě svá obydlí, dali si sváteční večeři a čekali na půlnoční. A během toho se bavili nejrůznějšími obyčeji.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Ježíšek pořád proti někomu bojuje, ale neprohrává. O Vánoce se nebojím, usmívá se etnograf

Naši předci během adventu nezdobili svá obydlí, neslavili, netančili. Naopak se postili v jídle i v chování. Byly to dny ticha, zimy a tmy. Pravé oslavy vypukly až na Štědrý večer – poté, co vyšla první hvězda, rozsvítili i lidé bohatě svá obydlí, dali si sváteční večeři a čekali na půlnoční. A během toho se bavili nejrůznějšími obyčeji.

České Budějovice – Český rozhlas: Zelené světy: Kouzelný svět retro rostlin

Rostlinám, které kdysi zdobily naše interiéry, je tentokrát věnovaný magazín Zelené světy. Vše navíc doplní nový fejeton zahradníka Pavla Chlouby, který vás zve k poslechu společně s moderátorkou Hanou Šoberovou.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Jiří Březina: Vánoce

Původně jsem chtěl mluvit o tom, jak si na sebe o Vánocích pleteme bič. Byt musí být uklizený. Okna umytá. Cukroví napečené – ne jeden, ne dva, ale opravdu všech pět až patnáct druhů.

České Budějovice – Český rozhlas: Přírodní lékárna: Dejte si před jídlem kostičku hořké čokolády. Sníte toho pak méně a ještě prospějete srdci

Od dob, kdy Aztékové připravovali rituální nápoje zvané xocolatl (čti: šokólatl) z kakaových bobů, chilli a vody a popíjeli je mezi bojovníky a aztéckou šlechtou, uplynulo hodně času. Španělé do nápoje přidali mléko a počátkem 19. století se objevila první tabulka čokolády.

České Budějovice – Český rozhlas: Máme rádi zvířata: Využití včelích produktů v době adventu a v léčitelství

Magazín Máme rádi zvířata přináší další díl z cyklu o včelaření s Václavem Krištůfkem. Bude řeč o využití včelích produktů v době adventu a v léčitelství. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Pavel Kroneisl: Chlapi, bacha na advent

Adventní čas je obdobím rozjímání a chystání se na Vánoce. To ovšem chápe každý jinak. Pro naši někdejší partu kamarádů to bylo často období mnohých posezení v nejrůznějších podnicích.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: S převozem covidových pacientů, očkováním i péčí o bezdomovce pomáhají během pandemie hasiči

Pomoc na covidových jednotkách, přesuny pacientů, trasování nebo třeba izolace bezdomovců. To patřilo a zčásti dál patří k práci českobudějovických hasičů během pandemie. Ve studiu Českého rozhlasu o tom mluvil jejich ředitel Jiří Pešek.

České Budějovice – Český rozhlas: Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 15. 12. 2021

Rozhodli jste se letos pro netradiční dárky svým blízkým? I o tom si budeme povídat s kovářskými manželi Janou a Lubomírem Kočovými z Hluboše, ale i s posluchači. Chybět nebudou ani tipy z lunárního kalendáře pro zdraví a dobrou pohodu. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Hana Hosnedlová: Zavěšená vstupenka

Před nějakým časem jsem na tomto místě mluvila o takovém zajímavém počinu nazvaném „zavěšený kafe“. Jde v podstatě o to, že ve vybraných kavárnách a vinárnách host, který je zrovna při penězích, zaplatí kromě své kávy ještě jednu navíc. A tu si pak může dopřát někdo další, kdo má zrovna hluboko do kapsy. Bývají to dost často studenti, mladí umělci, ale třeba i ne příliš majetní senioři.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: První dojem byl strašný. Přesto Jan Mužák jihočeský zámek Dobrohoř koupil a probouzí ho k životu

Jako sladovna, později pivovar a ještě později správní budova pro majitele landštejnského panství sloužil klasicistní zámek na okraji Starého města pod Lanštejnem. Svůj poetický název Dobrohoř získal spolu s okolní zástavbou až ve 20. století. To už v něm sídlil statek a zámek postupně chátral. Současným majitelem Dobrohoře je Jan Mužák.

České Budějovice – Český rozhlas: Zdravíčko: Očkování proti covidu je rozhodně bezpečnější než nákaza, zdůrazňuje mikrobioložka Věra Kůrková

V našem těle je o řád víc cizorodých mikroorganismů než vlastních buněk. Kdybychom zvážili mikroflóru, která žije především ve střevech, činilo by to zhruba kilo a půl. „Zbavit se tohoto obyvatelstva by ale bylo pro naše tělo smrtící,“ říká primářka oddělení mikrobiologie nemocnice v Písku Věra Kůrková.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Mirka Nezvalová: Adventní těšení

Také jste letos neodolali a svým dětem nebo vnoučatům pořídili adventní kalendář, aby si to čekání na rozsvícený stromeček a dárky pod ním sladce užili? Říkáme si, že je to přece tradice a k Vánocům patří už pěkně dlouho.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Mirka Nezvalová: Adventní těšení

Také jste letos neodolali a svým dětem nebo vnoučatům pořídili adventní kalendář, aby si to čekání na rozsvícený stromeček a dárky pod ním sladce užili? Říkáme si, že je to přece tradice a k Vánocům patří už pěkně dlouho.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Protiprávních opatření vnímám hodně, komentuje nařízení vlády v době pandemie právník

Na to nikdo nemá právo, slýcháme kolem sebe občas, anebo to sami vyslovujeme v souvislosti s pandemií, s opatřeními proti ní, s karanténami, izolacemi, vyhoštěními z hospod či kulturních akcí. Ale jak je to doopravdy? O právu v době covidové mluvil advokát Vítězslav Dohnal, nositel titulu Pro bono právník roku 2019 a Ceny města Tábor.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Jiří Březina starší: Jak jsem prodával vánoční stromky

Jsem původním povoláním lesník a když jsem po škole nastupoval na lesní správě Černé Údolí, zkušení kolegové mi řekli, že moje práce bude mít tři kritická období: jarní zalesňování, letní sklizeň sena pro zvěř a výrobu vánočních stromků.

České Budějovice – Český rozhlas: Jihočeši: Roznášel jsem pivo a mrzí mě, že jsem se nenaučil mariáš, vzpomíná Libor Grubhoffer na dětství

Libor Grubhoffer je ředitelem Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. Jako uznávaný virolog se zaměřuje především na klíšťata, ale také aktuální problematiku koronaviru. Na jihu Čech působí už dlouhá léta, ale vyrůstal v hospodě svého dědečka na Vysočině.

České Budějovice – Český rozhlas: Jihočeši: Roznášel jsem pivo a mrzí mě, že jsem se nenaučil mariáš, vzpomíná Libor Grubhoffer na dětství

Libor Grubhoffer je ředitelem Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. Jako uznávaný virolog se zaměřuje především na klíšťata, ale také aktuální problematiku koronaviru. Na jihu Čech působí už dlouhá léta, ale vyrůstal v hospodě svého dědečka na Vysočině.

České Budějovice – Český rozhlas: Jihočeši: Roznášel jsem pivo a mrzí mě, že jsem se nenaučil mariáš, vzpomíná Libor Grubhoffer na dětství

Libor Grubhoffer je ředitelem Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. Jako uznávaný virolog se zaměřuje především na klíšťata, ale také aktuální problematiku koronaviru. Na jihu Čech působí už dlouhá léta, ale vyrůstal v hospodě svého dědečka na Vysočině.

České Budějovice – Český rozhlas: Jihočeské kroniky: Setkání s kronikářkou Benešova nad Černou Růženou Lepšovou

Když třetím dílem kroniky Benešova nad Černou listuje Růžena Lepšová, říká, že její předchůdkyně ho napsala úžasně a zdůrazní i skutečnost, že knihu vázal Ladislav Hodný z Týna nad Vltavou.

České Budějovice – Český rozhlas: Dopolední host: Vlků v přírodě přibývá. Máme se jich bát? Případy, kdy šelma napadne člověka, jsou extrémně vzácné

S velkými šelmami spojil svůj pracovní život Miroslav Kutal. Nejprve s kamarády organizoval takzvané vlčí hlídky v Beskydech. „To bylo v období, kdy se o vlcích ještě tolik nemluvilo. Objevovali se od 90. let a v té době začali působit problémy i chovatelům ovcí. Protože tehdy nebyl monitoring systematický ani organizovaný, začali jsme tou nejjednodušší metodou – sledovali jsme dráhy stop, abychom získali objektivní informace, jak vlci žijí,“ vzpomíná.

České Budějovice – Český rozhlas: Rozhlasový sloupek: Eliška Novotná: Najít si

„Jestlipak se poznáme?“ táhlo mi hlavou cestou na setkání, které jsme si domluvily s jednou dívkou po pár minutách rozhovoru ve společnosti mnoha známých.