Český rozhlas – Příroda

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Rostou nejdražší houby na světě lanýže i u nás? Víme, jak ho najít bez prasete

Skrývá se pod zemí, nejlépe ho vyhledají vycvičené bachyně nebo psi a jde o skutečnou delikatesu. Narazíte na něj i v našich lesích? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Klub Rádia Junior: Oteplení v zimě snášejí zvířata hůř než lidé, varuje zoolog

Která zvířata v naší přírodě přečkávají nehostinné zimní období a co dělají, když je všude sníh? A jak se vlastně na dlouhou zimu připravují? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Kreveta pistolník umí zabít zvukem a vyvinout teplotu jako na Slunci. Jak to dělá?

Malinká krevetka loví pomocí střílení tlakových vln. Dokáže taky vydat velmi hlasité cvaknutí. Její latinský název navíc obsahuje jméno jedné slavné kapely. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Strašidelná ryba se smrtícím světlem opravdu existuje! Jak žije ďas mořský?

Skvěle maskovaná ryba s ostrými zuby a vlastní „lucerničkou“ vypadá tajemně, ale přitom je to oblíbená a drahá pochoutka. Zvláštní je i způsobem rozmnožování. Poznejte ďasa mořského. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Čím se zabývá mineralogie a kde se můžete podívat na ty nejúchvatnější nerosty?

Je minerál a nerost to samé? Co všechno mineralogie zkoumá a studuje? Kde můžete nalézt rozsáhlou mineralogickou sbírku? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Proč u nás skoro vymizel pták tetřev hlušec? Kdy a proč je opravdu hluchý?

Jak vypadá tetřev hlušec a proč už u nás není tak běžný jako dřív? Jak zní jeho slavná milostná píseň? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Jak vznikají tornáda a kam se před nimi schovat?

Co dělat, když se objeví tornádo? Kde bylo nejsilnější tornádo na našem území? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Věděli jste, že opice žijí i v Evropě? Seznamte se s makakem bezocasým

Až vám bude někdo tvrdit, že v Evropě žijí opice jen v zoo, můžete ho pěkně překvapit. Na našem kontinentě se totiž ve volné přírodě vyskytuje makak magot. Kde? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Kočky mňoukají, jen aby zmanipulovaly lidi. Mezi sebou se dorozumívají jinak. Jak?

Oblíbení domácí mazlíčci mňoukání využívají pro komunikaci s lidmi. Mezi sebou ho používají jen v určité fázi života. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Jednoduchá otázka, ale ne všichni na ni umí odpovědět: Rozeznáte seno a slámu?

Jsou to suché části rostlin a využívají se hlavně pro zvířata. Tím jejich podobnost končí. V čem se liší a co mají společného s vojáky z pohádky S čerty nejsou žerty? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Dokážou piraně opravdu zabít člověka a ohlodat ho na kost?

Ve filmech i seriálech, naposledy například v hororovém hitu Wednesday, vystupují piraně jako krvežíznivé ryby, se kterými se rozhodně nechcete koupat. Jak je to doopravdy? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Strkají pštrosové hlavu do písku, když se bojí?

Na světě žije asi 10 000 druhů ptáků. Ten největší rychle běhá, zobe kamínky, po vycvičení by byl skvělým hlídačem, ale neumí létat. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Hatérie je živoucí fosilie. Proč má tři oči?

Hatérie novozélandská vypadá jako obyčejná ještěrka. Tento prastarý živočich ale žije až sto let, má třetí oko a zvláštní jsou i jeho zuby. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Karbon (CZ): V centru dění: jak se mění život ve městech v době klimatické krize?

Zhruba tři čtvrtiny obyvatel Česka i Německa žijí ve městech. I proto jsou města zodpovědná za velké množství emisí skleníkových plynů. Postupující klimatická krize zároveň život ve městech čím dál silněji ohrožuje – ať už jde o vlny veder, období sucha nebo bleskové povodně. Jak zajistit, aby města poskytovala dobré podmínky pro život i v budoucnu? Odpovědi nabízí předposlední díl česko-německého podcastu Karbon.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Kde se během zimy schovává hmyz a co tam dělá?

Od jara do podzimu je hmyzu všude plno a pak se najednou ochladí a nikde nic. Rozhodně to ale neznamená, že by všechen uhynul. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Jak vznikají červánky a jaké počasí předpovídají, když se objeví ráno?

Kdy a kde je můžete pozorovat? A mívají i jinou barvu než červenou? Vypovídají červánky něco o počasí? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Jsou klíšťata něčím užitečná, nebo jen škodí? Nezničí je ani pračka

Klíšťata nemá skoro nikdo rád. Některá vydrží bez potravy i několik let a pod vodou i pár týdnů. O kolik se dokážou zvětšit? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Vlk, který vypadá jako vysoká liška? Seznamte se s vlkem hřivnatým

Čím se živí? Jaké zvíře svou chůzí připomíná? Kde žije a jak mu přezdívají domorodí indiáni? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: V duběnkách se skrývá živé překvapení. K čemu všemu v historii sloužily?

Duběnka sice vypadá jako plod, ale ve skutečnosti jím není. Jak vzniká a k čemu všemu ji lidé využívali? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Walliská černonosá ovce vypadá jako plyšák. Kde žije?

Pochází ze Švýcarska a je nápadně podobná animované ovečce Shaun. Čím vším je zajímavá? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Byli dražší než koně a hrozilo jim vyhynutí. Opravdu dokáže irský vlkodav ulovit vlka?

Tenhle pes s děsivým jménem má dlouhou a zajímavou historii. V minulosti byl velmi ceněn a pokud byl z královského chovu, stál více než jezdecký kůň. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Co jsou to mimikry a jak fungují?

Napodobení, klam, zmatení. Tak by se dala popsat schopnost živočichů i rostlin, která jim umožňuje přežít. Jak to vypadá v praxi?Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Proč se otylce hnědé přezdívá naštvané avokádo?

Pohled na ni každého zaručeně rozesměje. Tahle žabka je zajímavá i tím, že neumí plavat a na hladině se udrží díky tomu, že se nafoukne jako balónek. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Jak ovlivňuje klimatická změna prostředí, ve kterém žijeme?

Co můžeme udělat, abychom zmínirli průběh a dopady klimatické krize? Proč se planeta otepluje? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Proč se haocinovi přezdívá smrdutý pták?

Jeho mláďata mají drapky na křídlech, připomíná dinosaura archeopteryxe a můžete ho spatřit pouze v povodí Amazonky a Orinoka v Jižní Americe. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Roztomilý motýl dává světu hedvábí. Jak to bourec morušový dělá a kolik vlákna je v jednom kokonu?

Z přírodního hedvábného vlákna se už od dávných časů vyrábí luxusní látky. Děkovat za to můžeme housence jednoho roztomilého motýla. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Proč světlušky svítí a jak to dělají?

Říká se jim i svatojánské mušky a rozhodně si s sebou nenosí lucerničku. Světlo vyzařuje přímo z jejich těla a ony umí ovládat zhasínání a rozsvěcení.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Člověk za den spotřebuje neskutečných 4 500 litrů vody. Jak je to možné?

Kolik vody je potřeba na výrobu 1 litru mléka? Co všechno tvoří naši vodní stopu? A co se dá dělat pro její snížení? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Proč v mušli slyšíme šumění moře?

V mušli přivezené od moře to šumí stejně jako na pláži. Jak je to možné? Uchovala si snad mušle vytažená z moře nějakým způsobem jeho šum?

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Kolik trusu vyprodukuje holub za jeden rok a proč mu škodí lidské vlasy?

Proč jsou holubi obdivuhodní ptáci? Jakou vzdálenost dokážou urazit a je pravda, že přenášejí nemoci? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Potkan se dokáže prokousat i betonem. Dá se vycvičit, aby slyšel na jméno?

Potkani jsou navzdory své pověsti chytří a čistotní. Dokonce je můžete chovat jako domácí mazlíčky. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Jezevec může vážit i 20 kilo. Je pravda, že jsou samotáři?

V minulosti se jeho kůže využívala jako přikrývka pro koně. Staví si neuvěřitelné soustavy nor, kterým se říká hrady a aktivní je hlavně v noci. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Máme rádi zvířata: Odmítá váš pes žrádlo? Může za tím být nemoc, ale možná vás jen vydírá

Za nechutenstvím psů může být onemocnění, ale také psychický nátlak zvířete na majitele, aby mu přilepšil. „Když je to malinké štěňátko, tak hlavně, aby neumřel hlady. Dává se mu jedna konzerva, pak maso, pak se mu vaří,“ popisuje nesprávné postupy psích páníčků veterinářka Lucie Míková.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Jak se starat o řasokouli a proč se s ní musíte mazlit?

Akvaristika je neskutečná zábava. Můžete si vytvořit vlastní barevný svět a starat se o něj. Víte, jak velké jsou akvarijní krevetky nebo jak udržet řasokouli kulatou? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Klub Rádia Junior: Teplo láká ven lidi i hady. Nezažil jsem, aby had zaútočil bez důvodu, uklidňuje expert

Víte, kolik druhů hadů u nás žije? Zoolog Karel Kerouš prozradí, který had je nejjedovatější a jestli si měří svou oběť před tím, než ji sní. Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Nesahat! Paúhoř elektrický dokáže zabít krokodýla a omráčit umí i mrtvý

Staly se inspirací pro vynález baterie. Jak silný výboj můžete dostat od elektrické ryby? Zranit vás může i po své smrti. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: K čemu gibonům slouží brachiace? Proč kvůli ní nemají ocas?

Roztomilí giboni jsou opravdovými akrobaty. Přitom nemají dlouhý ocas, jako jiné opice. Jak se tedy pohybují ve větvích? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Klub Rádia Junior: V Milovicích se snaží vzkřísit vyhynulá zvířata. Rezervace vznikla díky motýlům

Dalibor Dostál prozradí zajímavosti o rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Jak se tam daří stádům divokých koní, zubrů a rostlinám? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Kolik váží „vodní prase“? Kapybara je největší hlodavec na světě

Může vážit i kolem 60 kilogramů, zdržuje se v okolí vody a může posloužit jako svačinka i anakondě. Můžete ho vidět i v Čechách? O které zvíře vlastně jde? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Lamy na cíl neplivají, ale zvrací. Jak daleko „dostřelí“?

Lamě se občas přezdívá velbloud Jižní Ameriky. Vydrží dlouho bez vody a díky svému huňatému kožichu se lehce vyrovná s drsnými podmínkami. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: O kolik centimetrů vyroste hříbek za den a kolik kilo hub ročně nasbíráme?

Chodíte rádi na houby? Víte, že některé dokážou světélkovat? A která houba je nejjedovatější nebo nejsmrdutější? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Leonardo Plus: Válka není biologická nutnost. Na rozdíl od zvířat člověk používá psychický teror, popisuje biolog

„Jestli je nějaký skutečně válečnický živočich, tak jsou to mravenci, Jejich zahraniční politika spočívá ve snaze zlikvidovat soupeře. Kdyby měli mravenci nukleární zbraně, tak by zničili svět během prvního týdne,“ odhaduje biolog Jaroslav Petr. Podle něj mravenci vedou skutečné války, ne jen nějaké konflikty, při kterých se ostatní zvířata pošťuchují, přetlačují, nebo když se perou samci o samice.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Zářivě růžový slimák se stal hvězdou vyhaslého vulkánu. Kde na něj narazíte?

Slimáky moc lidí neobdivuje. Tenhle krasavec, kterého vědci oficiálně objevili teprve v roce 2013, je ale jiný případ. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Víte, že existují modré včely? Jakou barvu má jejich med?

Když se řekne včela, každého napadne žlutá a černá. V Austrálii to ale neplatí. Tam jsou i modré. Čím ještě se liší od včel medonosných? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Leonardo Plus: Zjišťujeme, že i v bylinách jsou látky, které mohou mít nepříjemný vliv, přiznává farmaceut Havlíček

Mnohé léky, které dnes používáme, vzešly z bylin a rostlin. Lékárník Stanislav Havlíček říká, že se setkává s odmítáním standardních léčiv, někteří pacienti nechtějí „jíst tu chemii“. „Účinné látky obsažené v bylinách jsou do určité míry zdraví prospěšné, ale některé obsahují stopové množství látek, které neprospívají. A jak se zlepšují analytické metody, tak dokážeme v některých bylinách najít i látky, o kterých jsme dřív ani nevěděli, že tam jsou,“ upozorňuje.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Je macarát jeskynní potomek draků? Žije až 100 let a bez jídla vydrží roky

Jaké to asi je, celý život strávit ve tmě? Své o tom ví tajemný tvor olm, zvaný také macarát jeskynní. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Hobby magazín: Nepoužíváme pařníky ani skleníky s elektrickým vytápěním, ale hnojové postele, říká farmářka

Farmářka Simona Hrochová koupila před osmi lety dům s pozemkem v Částkově na Chrudimsku, který postupně mění na přírodní zahradu. Pěstuje hlavně chemicky neošetřenou zeleninu, včetně rajčat a okurek hadovek.

Český rozhlas – Příroda: Leonardo Plus: Klimatolog: Snaha zatím na poklesu emisí vidět není. K uhlíkové neutralitě potřebujeme i krajinu

Přestože se lidstvo globálně snaží o snižování emisí skleníkových plynů a uzavírá k tomuto účelu různé dohody, za posledních třicet let k žádnému globálnímu snížení nedošlo, upozorňuje klimatolog Radim Tolasz: „Lidstvo ročně vyprodukovává neuvěřitelných 60 gigatun skleníkových plynů. To je za posledních deset let nárůst o dvanáct procent.“

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Existovali jednorožci? Za jejich roh lidé vydávali zub narvala

Zub narvala jednorohého měl sloužit jako důkaz existence jednorožců. Jeho majitel je přitom sám opředen tajemstvím. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Leonardo Plus: Debata vojenských expertů: Proč Rusku nevyšla blesková válka a jakými zbraněmi ničí Ukrajinu

Operace se nevyvíjí, jak si Kreml představoval. Generál František Mičánek a historici Jan Slavíček a Václav Kyncl v Leonardu Plus hodnotí dosavadní ruskou taktiku i používané zbraně, vrací se k historii vojenství a hledají poučení z minulosti. Shodují se, že ruská armáda podcenila Ukrajinu a přecenila své síly, případně obojí. „Ukrajina získává zpět dobytá území. To je něco naprosto nevídaného a jde o fantastický výsledek ze strany tohoto malého národa,“ tvrdí historik Kyncl.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Jak rychle by musel člověk běžet, aby překonal sprint brouka svižníka?

Jak rychle běží svižník – jeden z nejrychlějších tvorů na zemi? A můžete ho potkat i v České republice? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Vybrali jsme pro vás: Bydlet levně a ekologicky. Rodina z Prahy si v Křižanech postavila netradiční dům Slamák

Na první pohled vypadá jako moderní venkovský dům, pod fasádou ale skrývá pro dnešní dobu už nepříliš tradiční stavební materiál, slámu a hlínu. Dům zvaný Slamák si v Křižanech postavila rodina z Prahy. Zajela se na něj podívat redaktorka Českého rozhlasu Liberec Ivana Bernáthová.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Proč šeredný rypoš lysý fascinuje vědce? Nestárne a necítí bolest

Kde žije rypoš lysý? Čím se živí? Co má společného s rostlinami a včelami? A kdo vlastně řídí život v rypoším hnízdě? Poznejte rypoše lysého trochu blíž.Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Největší zajímavosti o spánku zvířat. Kdo dřímá 20 hodin denně a kdo i za letu?

I zvířata potřebují spát. Něktrá spí dlouho, jiná krátce a některá to zvládnou dokonce za letu. Jen si to poslechněte. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Leonardo Plus: Západ se ve vesmíru bez Ruska obejde, ale Moskva přijde o příjmy ze spolupráce, říká popularizátor

Sankce, kterými svět trestá Rusko za invazi na Ukrajinu, dopadají také na kosmický průmysl. „Své základy má sice ve vojenství a první peníze do kosmického průmyslu chodily z armády, ale dnes jde spíš o prestiž,“ hodnotí ruské angažmá ve vesmíru popularizátor kosmonautiky Jan Spratek. „Aktuální stav ruského kosmického rozvoje se zasekl a Rusko především spoléhá na body z minulosti. Kdo ví, kam se to posune, ale možná to zůstane tam, kde to je.“

Český rozhlas – Příroda: Karbon (CZ): Na jedno použití: proč se nedaří odpady recyklovat a co to znamená pro klima?

V Evropské unii vznikne každoročně zhruba dvě a půl miliardy tun odpadu. To je asi pět tun na osobu. Co se s odpadem děje po tom, co ho vytřídíme? A jak vůbec souvisí produkce a zpracování odpadů s klimatickou změnou?

Český rozhlas – Příroda: Karbon (CZ): Konec fosilních paliv: jak se v příštích letech promění evropská energetika?

Pokud chce Evropa výrazně snížit množství vypouštěných emisí, neobejde se to bez razantních změn v sektoru energetiky.

Nejde přitom jen o to, čím nahradíme uhlí, ropu a další fosilní zdroje, ale také o snížení naší celkové spotřeby.

Český rozhlas – Příroda: Radioporadna: Trochu jiná farmářka: Zeleninu zahřívá ve hnojové posteli a krtek jí nevadí

Farmářka Simona Hrochová koupila před osmi lety dům s pozemkem v Částkově na Chrudimsku, který postupně mění na přírodní zahradu. Pěstuje hlavně chemicky neošetřenou zeleninu, včetně rajčat a okurek hadovek.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Tahle zvířata už nikdy nikdo neuvidí. Proč vyhynul pták dodo zvaný blboun nejapný?

Na světě žije spousta krásných zvířat, smutnou pravdou ale je, že nebýt člověka, bylo by jich tu daleko víc. Proč už nepotkáte ptáka dodo nebo zebru kvaga? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Leonardo Plus: Architektonický výlet za tajemstvími pražského Rudolfina s historikem architektury Lukešem

Rudolfinum je vznosná budova v centru Prahy na nábřeží Vltavy. Dům múz byl postavený na konci 19. století, sloužil ale i jako sídlo parlamentu nebo tělocvična. Ne každý ví, kdo všechno se podílel na jeho okrášlení a co vše je skryto v jeho útrobách. Architektonický výlet do Rudolfina s historikem architektury Zdeňkem Lukešem připravila Markéta Ševčíková.