Český rozhlas – Příroda

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Jak dlouho žije jepice a co během toho času stihne?

Jsou jepice důležité pro ekosystém? Čím se dospělá jepice živí? A co je to bentos? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Kolik váží mrož a jak dlouhé má kly?

Čím se tenhle mořský savec živí? A jak může ve skupině ztratit dobré postavení? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Mara slaništní pojídá vlastní výkaly a skvěle skáče. Se kterým zvířetem je příbuzná?

Jednomu živočichovi je velmi podobná, s jiným je příbuzná. Kromě rostlinné stravy požírá i dost nechutnou věc. Kdo je vlastně mara slaništní? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Žralok šotek je tvor z pravěku. Jak je velký?

Proč se mu říká živoucí zkamenělina? Který unikátní trik tenhle žralok umí? A je nebezpečný pro člověka? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Proč tají ledovce a co se s tím dá dělat?

To, že se počasí v historii naší planety měnilo, je přirozené. Teď se ale klimatické změny extrémně zrychlují. Jak moc? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Rozkošný mravenečník dvouprstý vypadá jako hračka. Jak je velký?

Kde žije? V jakém prostředí se může nejlépe maskovat? A jak spolu mravenečníci komunikují? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Zdá se vám, že jste zahlédli kolibříka? Spíš jde o dlouhozobku svízelovou

Je možné spatřit Dlouhozobku i u nás v České republice? V čem je výjimečná? A proč se jmenuje svízelová? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: V Japonsku uctívaný, jinde vetřelec. Na psíka mývalovitého můžete narazit i u nás

V první chvíli se budete možná rozhodovat, jestli se díváte na jezevce nebo mývala. Jaký je a jak se k nám dostal? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Psali byste si poznámky do bloku vyrobeného z trusu slona? Smrdí takový papír?

Moderní výroba papíru ze dřeva není zrovna šetrná. Přitom z trusu jednoho slona se dá vyrobit i 100 listů papíru denně. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Švábi přežijí bez hlavy i několik dní. Proč se nám hnusí a jsou užiteční?

Kolik existuje druhů švábů? Čím se živí? Jak dlouho dokáže šváb přežít bez jídla a pití? A jak moc je tento hmyz odolný? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Voda z přírody mizí. Jak ji tam udržet?

Proč jsou důležité mokřady? A dá se vytvořit nějaký mokřad uměle, třeba ve škole? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Máme rádi zvířata: Mravenci jsou možná nenápadní, ale pro přírodu a lidstvo důležití

Mravenci jsou pracovití a pilní. V domácnostech je sice nevidíme rádi, planetě ale prospívají. O jejich důležitosti v přírodě i pro lidstvo bude řeč v pořadu Máme rádi zvířata v pravidelném cyklu Mravenci a jejich pozoruhodný svět. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Nejbezpečnější trezor světa skrývá semena. Musela se už někdy použít?

V trezoru poslední záchran nenajdete diamanty ani zlato, ale něco daleko cennějšího. Semena rostlin. Kde se tento výjimečný trezor nachází? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Proč modřín na zimu opadává a je opravdu jediný?

Asi tušíte, že jediný opadavý jehličnan u nás je modřín. Čím dalším je tenhle strom zajímavý? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Proč některým zvířatům ve tmě svítí oči?

Opravdu svítí? Ve skutečnosti ne, jde o pouhý odraz světla. A může za to tapetum lucidum. Co to je, jak to funguje a kteří živočichové tuhle schopnost mají? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: První tučňáci, které Evropané potkali, hýkají jako osel a žijí na teplých písčitých plážích

Než Evropané poznali tučnáky žijící v Antarktidě, setkali se s tučňáky brýlovými. Možná tomu neuvěříte, ale ti se vyskytují v teplé Africe! Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Která poušť je největší, která nejteplejší a která nejsušší?

Existují i jiné pouště než ty písčité? Co je pro pouště typické? A kolik procent písku je na Sahaře? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Jehlice rohozobá je ryba se zelenými kostmi. Kde se podivné zbarvení bere?

Jde o dravou mořskou rybu, která žije v hejnech. Není nijak zvlášť velká, její maso je chutné, ale strávníka mohou odradit její modrozelené kosti. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Rostou nejdražší houby na světě lanýže i u nás? Víme, jak ho najít bez prasete

Skrývá se pod zemí, nejlépe ho vyhledají vycvičené bachyně nebo psi a jde o skutečnou delikatesu. Narazíte na něj i v našich lesích? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Klub Rádia Junior: Oteplení v zimě snášejí zvířata hůř než lidé, varuje zoolog

Která zvířata v naší přírodě přečkávají nehostinné zimní období a co dělají, když je všude sníh? A jak se vlastně na dlouhou zimu připravují? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Kreveta pistolník umí zabít zvukem a vyvinout teplotu jako na Slunci. Jak to dělá?

Malinká krevetka loví pomocí střílení tlakových vln. Dokáže taky vydat velmi hlasité cvaknutí. Její latinský název navíc obsahuje jméno jedné slavné kapely. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Strašidelná ryba se smrtícím světlem opravdu existuje! Jak žije ďas mořský?

Skvěle maskovaná ryba s ostrými zuby a vlastní „lucerničkou“ vypadá tajemně, ale přitom je to oblíbená a drahá pochoutka. Zvláštní je i způsobem rozmnožování. Poznejte ďasa mořského. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Čím se zabývá mineralogie a kde se můžete podívat na ty nejúchvatnější nerosty?

Je minerál a nerost to samé? Co všechno mineralogie zkoumá a studuje? Kde můžete nalézt rozsáhlou mineralogickou sbírku? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Proč u nás skoro vymizel pták tetřev hlušec? Kdy a proč je opravdu hluchý?

Jak vypadá tetřev hlušec a proč už u nás není tak běžný jako dřív? Jak zní jeho slavná milostná píseň? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Jak vznikají tornáda a kam se před nimi schovat?

Co dělat, když se objeví tornádo? Kde bylo nejsilnější tornádo na našem území? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Věděli jste, že opice žijí i v Evropě? Seznamte se s makakem bezocasým

Až vám bude někdo tvrdit, že v Evropě žijí opice jen v zoo, můžete ho pěkně překvapit. Na našem kontinentě se totiž ve volné přírodě vyskytuje makak magot. Kde? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Kočky mňoukají, jen aby zmanipulovaly lidi. Mezi sebou se dorozumívají jinak. Jak?

Oblíbení domácí mazlíčci mňoukání využívají pro komunikaci s lidmi. Mezi sebou ho používají jen v určité fázi života. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Jednoduchá otázka, ale ne všichni na ni umí odpovědět: Rozeznáte seno a slámu?

Jsou to suché části rostlin a využívají se hlavně pro zvířata. Tím jejich podobnost končí. V čem se liší a co mají společného s vojáky z pohádky S čerty nejsou žerty? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Dokážou piraně opravdu zabít člověka a ohlodat ho na kost?

Ve filmech i seriálech, naposledy například v hororovém hitu Wednesday, vystupují piraně jako krvežíznivé ryby, se kterými se rozhodně nechcete koupat. Jak je to doopravdy? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Strkají pštrosové hlavu do písku, když se bojí?

Na světě žije asi 10 000 druhů ptáků. Ten největší rychle běhá, zobe kamínky, po vycvičení by byl skvělým hlídačem, ale neumí létat. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Hatérie je živoucí fosilie. Proč má tři oči?

Hatérie novozélandská vypadá jako obyčejná ještěrka. Tento prastarý živočich ale žije až sto let, má třetí oko a zvláštní jsou i jeho zuby. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Karbon (CZ): V centru dění: jak se mění život ve městech v době klimatické krize?

Zhruba tři čtvrtiny obyvatel Česka i Německa žijí ve městech. I proto jsou města zodpovědná za velké množství emisí skleníkových plynů. Postupující klimatická krize zároveň život ve městech čím dál silněji ohrožuje – ať už jde o vlny veder, období sucha nebo bleskové povodně. Jak zajistit, aby města poskytovala dobré podmínky pro život i v budoucnu? Odpovědi nabízí předposlední díl česko-německého podcastu Karbon.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Kde se během zimy schovává hmyz a co tam dělá?

Od jara do podzimu je hmyzu všude plno a pak se najednou ochladí a nikde nic. Rozhodně to ale neznamená, že by všechen uhynul. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Jak vznikají červánky a jaké počasí předpovídají, když se objeví ráno?

Kdy a kde je můžete pozorovat? A mívají i jinou barvu než červenou? Vypovídají červánky něco o počasí? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Jsou klíšťata něčím užitečná, nebo jen škodí? Nezničí je ani pračka

Klíšťata nemá skoro nikdo rád. Některá vydrží bez potravy i několik let a pod vodou i pár týdnů. O kolik se dokážou zvětšit? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Vlk, který vypadá jako vysoká liška? Seznamte se s vlkem hřivnatým

Čím se živí? Jaké zvíře svou chůzí připomíná? Kde žije a jak mu přezdívají domorodí indiáni? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: V duběnkách se skrývá živé překvapení. K čemu všemu v historii sloužily?

Duběnka sice vypadá jako plod, ale ve skutečnosti jím není. Jak vzniká a k čemu všemu ji lidé využívali? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Walliská černonosá ovce vypadá jako plyšák. Kde žije?

Pochází ze Švýcarska a je nápadně podobná animované ovečce Shaun. Čím vším je zajímavá? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Byli dražší než koně a hrozilo jim vyhynutí. Opravdu dokáže irský vlkodav ulovit vlka?

Tenhle pes s děsivým jménem má dlouhou a zajímavou historii. V minulosti byl velmi ceněn a pokud byl z královského chovu, stál více než jezdecký kůň. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Co jsou to mimikry a jak fungují?

Napodobení, klam, zmatení. Tak by se dala popsat schopnost živočichů i rostlin, která jim umožňuje přežít. Jak to vypadá v praxi?Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Proč se otylce hnědé přezdívá naštvané avokádo?

Pohled na ni každého zaručeně rozesměje. Tahle žabka je zajímavá i tím, že neumí plavat a na hladině se udrží díky tomu, že se nafoukne jako balónek. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Jak ovlivňuje klimatická změna prostředí, ve kterém žijeme?

Co můžeme udělat, abychom zmínirli průběh a dopady klimatické krize? Proč se planeta otepluje? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Proč se haocinovi přezdívá smrdutý pták?

Jeho mláďata mají drapky na křídlech, připomíná dinosaura archeopteryxe a můžete ho spatřit pouze v povodí Amazonky a Orinoka v Jižní Americe. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Roztomilý motýl dává světu hedvábí. Jak to bourec morušový dělá a kolik vlákna je v jednom kokonu?

Z přírodního hedvábného vlákna se už od dávných časů vyrábí luxusní látky. Děkovat za to můžeme housence jednoho roztomilého motýla. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Proč světlušky svítí a jak to dělají?

Říká se jim i svatojánské mušky a rozhodně si s sebou nenosí lucerničku. Světlo vyzařuje přímo z jejich těla a ony umí ovládat zhasínání a rozsvěcení.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Člověk za den spotřebuje neskutečných 4 500 litrů vody. Jak je to možné?

Kolik vody je potřeba na výrobu 1 litru mléka? Co všechno tvoří naši vodní stopu? A co se dá dělat pro její snížení? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Proč v mušli slyšíme šumění moře?

V mušli přivezené od moře to šumí stejně jako na pláži. Jak je to možné? Uchovala si snad mušle vytažená z moře nějakým způsobem jeho šum?

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Kolik trusu vyprodukuje holub za jeden rok a proč mu škodí lidské vlasy?

Proč jsou holubi obdivuhodní ptáci? Jakou vzdálenost dokážou urazit a je pravda, že přenášejí nemoci? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Potkan se dokáže prokousat i betonem. Dá se vycvičit, aby slyšel na jméno?

Potkani jsou navzdory své pověsti chytří a čistotní. Dokonce je můžete chovat jako domácí mazlíčky. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Jezevec může vážit i 20 kilo. Je pravda, že jsou samotáři?

V minulosti se jeho kůže využívala jako přikrývka pro koně. Staví si neuvěřitelné soustavy nor, kterým se říká hrady a aktivní je hlavně v noci. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Máme rádi zvířata: Odmítá váš pes žrádlo? Může za tím být nemoc, ale možná vás jen vydírá

Za nechutenstvím psů může být onemocnění, ale také psychický nátlak zvířete na majitele, aby mu přilepšil. „Když je to malinké štěňátko, tak hlavně, aby neumřel hlady. Dává se mu jedna konzerva, pak maso, pak se mu vaří,“ popisuje nesprávné postupy psích páníčků veterinářka Lucie Míková.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Jak se starat o řasokouli a proč se s ní musíte mazlit?

Akvaristika je neskutečná zábava. Můžete si vytvořit vlastní barevný svět a starat se o něj. Víte, jak velké jsou akvarijní krevetky nebo jak udržet řasokouli kulatou? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.