Český rozhlas – Příroda

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Proč světlušky svítí a jak to dělají?

Říká se jim i svatojánské mušky a rozhodně si s sebou nenosí lucerničku. Světlo vyzařuje přímo z jejich těla a ony umí ovládat zhasínání a rozsvěcení.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Člověk za den spotřebuje neskutečných 4 500 litrů vody. Jak je to možné?

Kolik vody je potřeba na výrobu 1 litru mléka? Co všechno tvoří naši vodní stopu? A co se dá dělat pro její snížení? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Proč v mušli slyšíme šumění moře?

V mušli přivezené od moře to šumí stejně jako na pláži. Jak je to možné? Uchovala si snad mušle vytažená z moře nějakým způsobem jeho šum?

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Kolik trusu vyprodukuje holub za jeden rok a proč mu škodí lidské vlasy?

Proč jsou holubi obdivuhodní ptáci? Jakou vzdálenost dokážou urazit a je pravda, že přenášejí nemoci? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Potkan se dokáže prokousat i betonem. Dá se vycvičit, aby slyšel na jméno?

Potkani jsou navzdory své pověsti chytří a čistotní. Dokonce je můžete chovat jako domácí mazlíčky. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Jezevec může vážit i 20 kilo. Je pravda, že jsou samotáři?

V minulosti se jeho kůže využívala jako přikrývka pro koně. Staví si neuvěřitelné soustavy nor, kterým se říká hrady a aktivní je hlavně v noci. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Máme rádi zvířata: Odmítá váš pes žrádlo? Může za tím být nemoc, ale možná vás jen vydírá

Za nechutenstvím psů může být onemocnění, ale také psychický nátlak zvířete na majitele, aby mu přilepšil. „Když je to malinké štěňátko, tak hlavně, aby neumřel hlady. Dává se mu jedna konzerva, pak maso, pak se mu vaří,“ popisuje nesprávné postupy psích páníčků veterinářka Lucie Míková.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Jak se starat o řasokouli a proč se s ní musíte mazlit?

Akvaristika je neskutečná zábava. Můžete si vytvořit vlastní barevný svět a starat se o něj. Víte, jak velké jsou akvarijní krevetky nebo jak udržet řasokouli kulatou? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Klub Rádia Junior: Teplo láká ven lidi i hady. Nezažil jsem, aby had zaútočil bez důvodu, uklidňuje expert

Víte, kolik druhů hadů u nás žije? Zoolog Karel Kerouš prozradí, který had je nejjedovatější a jestli si měří svou oběť před tím, než ji sní. Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Nesahat! Paúhoř elektrický dokáže zabít krokodýla a omráčit umí i mrtvý

Staly se inspirací pro vynález baterie. Jak silný výboj můžete dostat od elektrické ryby? Zranit vás může i po své smrti. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: K čemu gibonům slouží brachiace? Proč kvůli ní nemají ocas?

Roztomilí giboni jsou opravdovými akrobaty. Přitom nemají dlouhý ocas, jako jiné opice. Jak se tedy pohybují ve větvích? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Klub Rádia Junior: V Milovicích se snaží vzkřísit vyhynulá zvířata. Rezervace vznikla díky motýlům

Dalibor Dostál prozradí zajímavosti o rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Jak se tam daří stádům divokých koní, zubrů a rostlinám? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Kolik váží „vodní prase“? Kapybara je největší hlodavec na světě

Může vážit i kolem 60 kilogramů, zdržuje se v okolí vody a může posloužit jako svačinka i anakondě. Můžete ho vidět i v Čechách? O které zvíře vlastně jde? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Lamy na cíl neplivají, ale zvrací. Jak daleko „dostřelí“?

Lamě se občas přezdívá velbloud Jižní Ameriky. Vydrží dlouho bez vody a díky svému huňatému kožichu se lehce vyrovná s drsnými podmínkami. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: O kolik centimetrů vyroste hříbek za den a kolik kilo hub ročně nasbíráme?

Chodíte rádi na houby? Víte, že některé dokážou světélkovat? A která houba je nejjedovatější nebo nejsmrdutější? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Leonardo Plus: Válka není biologická nutnost. Na rozdíl od zvířat člověk používá psychický teror, popisuje biolog

„Jestli je nějaký skutečně válečnický živočich, tak jsou to mravenci, Jejich zahraniční politika spočívá ve snaze zlikvidovat soupeře. Kdyby měli mravenci nukleární zbraně, tak by zničili svět během prvního týdne,“ odhaduje biolog Jaroslav Petr. Podle něj mravenci vedou skutečné války, ne jen nějaké konflikty, při kterých se ostatní zvířata pošťuchují, přetlačují, nebo když se perou samci o samice.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Zářivě růžový slimák se stal hvězdou vyhaslého vulkánu. Kde na něj narazíte?

Slimáky moc lidí neobdivuje. Tenhle krasavec, kterého vědci oficiálně objevili teprve v roce 2013, je ale jiný případ. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Víte, že existují modré včely? Jakou barvu má jejich med?

Když se řekne včela, každého napadne žlutá a černá. V Austrálii to ale neplatí. Tam jsou i modré. Čím ještě se liší od včel medonosných? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Leonardo Plus: Zjišťujeme, že i v bylinách jsou látky, které mohou mít nepříjemný vliv, přiznává farmaceut Havlíček

Mnohé léky, které dnes používáme, vzešly z bylin a rostlin. Lékárník Stanislav Havlíček říká, že se setkává s odmítáním standardních léčiv, někteří pacienti nechtějí „jíst tu chemii“. „Účinné látky obsažené v bylinách jsou do určité míry zdraví prospěšné, ale některé obsahují stopové množství látek, které neprospívají. A jak se zlepšují analytické metody, tak dokážeme v některých bylinách najít i látky, o kterých jsme dřív ani nevěděli, že tam jsou,“ upozorňuje.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Je macarát jeskynní potomek draků? Žije až 100 let a bez jídla vydrží roky

Jaké to asi je, celý život strávit ve tmě? Své o tom ví tajemný tvor olm, zvaný také macarát jeskynní. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Hobby magazín: Nepoužíváme pařníky ani skleníky s elektrickým vytápěním, ale hnojové postele, říká farmářka

Farmářka Simona Hrochová koupila před osmi lety dům s pozemkem v Částkově na Chrudimsku, který postupně mění na přírodní zahradu. Pěstuje hlavně chemicky neošetřenou zeleninu, včetně rajčat a okurek hadovek.

Český rozhlas – Příroda: Leonardo Plus: Klimatolog: Snaha zatím na poklesu emisí vidět není. K uhlíkové neutralitě potřebujeme i krajinu

Přestože se lidstvo globálně snaží o snižování emisí skleníkových plynů a uzavírá k tomuto účelu různé dohody, za posledních třicet let k žádnému globálnímu snížení nedošlo, upozorňuje klimatolog Radim Tolasz: „Lidstvo ročně vyprodukovává neuvěřitelných 60 gigatun skleníkových plynů. To je za posledních deset let nárůst o dvanáct procent.“

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Existovali jednorožci? Za jejich roh lidé vydávali zub narvala

Zub narvala jednorohého měl sloužit jako důkaz existence jednorožců. Jeho majitel je přitom sám opředen tajemstvím. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Leonardo Plus: Debata vojenských expertů: Proč Rusku nevyšla blesková válka a jakými zbraněmi ničí Ukrajinu

Operace se nevyvíjí, jak si Kreml představoval. Generál František Mičánek a historici Jan Slavíček a Václav Kyncl v Leonardu Plus hodnotí dosavadní ruskou taktiku i používané zbraně, vrací se k historii vojenství a hledají poučení z minulosti. Shodují se, že ruská armáda podcenila Ukrajinu a přecenila své síly, případně obojí. „Ukrajina získává zpět dobytá území. To je něco naprosto nevídaného a jde o fantastický výsledek ze strany tohoto malého národa,“ tvrdí historik Kyncl.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Jak rychle by musel člověk běžet, aby překonal sprint brouka svižníka?

Jak rychle běží svižník – jeden z nejrychlějších tvorů na zemi? A můžete ho potkat i v České republice? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Vybrali jsme pro vás: Bydlet levně a ekologicky. Rodina z Prahy si v Křižanech postavila netradiční dům Slamák

Na první pohled vypadá jako moderní venkovský dům, pod fasádou ale skrývá pro dnešní dobu už nepříliš tradiční stavební materiál, slámu a hlínu. Dům zvaný Slamák si v Křižanech postavila rodina z Prahy. Zajela se na něj podívat redaktorka Českého rozhlasu Liberec Ivana Bernáthová.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Proč šeredný rypoš lysý fascinuje vědce? Nestárne a necítí bolest

Kde žije rypoš lysý? Čím se živí? Co má společného s rostlinami a včelami? A kdo vlastně řídí život v rypoším hnízdě? Poznejte rypoše lysého trochu blíž.Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Největší zajímavosti o spánku zvířat. Kdo dřímá 20 hodin denně a kdo i za letu?

I zvířata potřebují spát. Něktrá spí dlouho, jiná krátce a některá to zvládnou dokonce za letu. Jen si to poslechněte. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Leonardo Plus: Západ se ve vesmíru bez Ruska obejde, ale Moskva přijde o příjmy ze spolupráce, říká popularizátor

Sankce, kterými svět trestá Rusko za invazi na Ukrajinu, dopadají také na kosmický průmysl. „Své základy má sice ve vojenství a první peníze do kosmického průmyslu chodily z armády, ale dnes jde spíš o prestiž,“ hodnotí ruské angažmá ve vesmíru popularizátor kosmonautiky Jan Spratek. „Aktuální stav ruského kosmického rozvoje se zasekl a Rusko především spoléhá na body z minulosti. Kdo ví, kam se to posune, ale možná to zůstane tam, kde to je.“

Český rozhlas – Příroda: Karbon (CZ): Na jedno použití: proč se nedaří odpady recyklovat a co to znamená pro klima?

V Evropské unii vznikne každoročně zhruba dvě a půl miliardy tun odpadu. To je asi pět tun na osobu. Co se s odpadem děje po tom, co ho vytřídíme? A jak vůbec souvisí produkce a zpracování odpadů s klimatickou změnou?

Český rozhlas – Příroda: Karbon (CZ): Konec fosilních paliv: jak se v příštích letech promění evropská energetika?

Pokud chce Evropa výrazně snížit množství vypouštěných emisí, neobejde se to bez razantních změn v sektoru energetiky.

Nejde přitom jen o to, čím nahradíme uhlí, ropu a další fosilní zdroje, ale také o snížení naší celkové spotřeby.

Český rozhlas – Příroda: Radioporadna: Trochu jiná farmářka: Zeleninu zahřívá ve hnojové posteli a krtek jí nevadí

Farmářka Simona Hrochová koupila před osmi lety dům s pozemkem v Částkově na Chrudimsku, který postupně mění na přírodní zahradu. Pěstuje hlavně chemicky neošetřenou zeleninu, včetně rajčat a okurek hadovek.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Tahle zvířata už nikdy nikdo neuvidí. Proč vyhynul pták dodo zvaný blboun nejapný?

Na světě žije spousta krásných zvířat, smutnou pravdou ale je, že nebýt člověka, bylo by jich tu daleko víc. Proč už nepotkáte ptáka dodo nebo zebru kvaga? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Leonardo Plus: Architektonický výlet za tajemstvími pražského Rudolfina s historikem architektury Lukešem

Rudolfinum je vznosná budova v centru Prahy na nábřeží Vltavy. Dům múz byl postavený na konci 19. století, sloužil ale i jako sídlo parlamentu nebo tělocvična. Ne každý ví, kdo všechno se podílel na jeho okrášlení a co vše je skryto v jeho útrobách. Architektonický výlet do Rudolfina s historikem architektury Zdeňkem Lukešem připravila Markéta Ševčíková.

Český rozhlas – Příroda: Leonardo Plus: Cílek: Legendy o Blaníku pochází z doby husitské a baroka. Ale příběhy o dutých horách jsou časté

Po staletí mají Češi horu Blaník spojenou s představou rytířů, kteří se v ní ukrývají. Geolog Václav Cílek přibližuje, jaké kořeny tento mýtus má v čase i na mapě. „Když Blaník posuzujeme jen z hlediska Blaníku, tak jsou zdroje velmi chudé. A většinou až z husitské doby,“ připomíná. Husitská verze legendy byla fascinována apokalypsou, a tak převzala lidovou pověst o vojsku v dutém kopci. „K dalšímu velkém budování blanické pověsti dochází v barokní době.“

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Chtěli byste mít doma Drákulova papouška? Seznamte se s trichou orlí

Tricha je papoušek, kterého si můžete celkem snadno splést se supem. Vypadá strašidelně a můžete ho vidět v pražské zoo. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Proč kopřiva pálí?

Jaká je vaše nejoblíbenější rostlina? Asi jste teď neodpověděli kopřiva. Plevel, který vás navíc popálí, nemá moc fanoušků. Možná ale změníte názor.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Proč se o hroších říká, že potí krev?

Jaký účel má červená kapalina, která se objevuje na hroší kůži? A umí vůbec tenhle tlouštík plavat, když tráví většinu času ve vodě?

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Jak často útočí kosatky na lidi? A proč je zvláštní, že mají „babičky“?

Kosatka je všestranný predátor. Při lovu je velmi vynalézavá a lovecké zkušenosti předává i svým mladým. Je to také inteligentní a sociální tvor. Poznejte ji blíž. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Bodlíni z Madagaskaru připomínají zvláštní ježky. Čím jsou zajímaví?

Žijí pouze na dvou místech na světě a jsou opravdu zvláštní. Poznejte tahle zajímavá zvířátka. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Zvídavec Evy Sinkovičové: Jak mohou velryby kojit pod vodou a kolik mléka mládě spořádá za den?

Kytovci vypadají jako ryby, ale jsou to savci. Dýchají vzduch nad hladinou, a přesto dokáží kojit pod vodou. Jak to dělají a jaké vlastnosti má jejich mléko? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Český rozhlas – Příroda: Karbon (CZ): Ztrácíme půdu pod nohama: jak zemědělství proměňuje klima a naši krajinu?

Zemědělská půda tvoří téměř polovinu území Evropské unie. Sektor zemědělství je tedy klíčový nejen z hlediska produkce potravin, ale i ve vztahu ke krajině a životnímu prostředí. Proč je důležité, aby byla krajina pestrá? Jaké funkce má zdravá půda? Podporují současné zemědělské dotace šetrné hospodaření? A jakou měrou se zemědělství podílí na klimatické změně? Hosty podcastu Karbon jsou Michaela Kožmínová z Asociace pro mezinárodní otázky, Kateřina Černý Pixová z České zemědělské univerzity a Michael Beckmann z Helmholtzova centra pro výzkum životního prostředí. Nejdřív si ale uděláme malý výlet na jednu rodinnou farmu v západních Čechách…

Český rozhlas – Příroda: Karbon (CZ): Ztrácíme půdu pod nohama: jak zemědělství proměňuje klima a naši krajinu?

Zemědělská půda tvoří téměř polovinu území Evropské unie. Sektor zemědělství je tedy klíčový nejen z hlediska produkce potravin, ale i ve vztahu ke krajině a životnímu prostředí. Proč je důležité, aby byla krajina pestrá? Jaké funkce má zdravá půda? Podporují současné zemědělské dotace šetrné hospodaření? A jakou měrou se zemědělství podílí na klimatické změně? Hosty podcastu Karbon jsou Michaela Kožmínová z Asociace pro mezinárodní otázky, Kateřina Černý Pixová z České zemědělské univerzity a Michael Beckmann z Helmholtzova centra pro výzkum životního prostředí. Nejdřív si ale uděláme malý výlet na jednu rodinnou farmu v západních Čechách…

Český rozhlas – Příroda: Karbon (CZ): Ztrácíme půdu pod nohama: jak zemědělství proměňuje klima a naši krajinu?

Zemědělská půda tvoří téměř polovinu území Evropské unie. Sektor zemědělství je tedy klíčový nejen z hlediska produkce potravin, ale i ve vztahu ke krajině a životnímu prostředí. Proč je důležité, aby byla krajina pestrá? Jaké funkce má zdravá půda? Podporují současné zemědělské dotace šetrné hospodaření? A jakou měrou se zemědělství podílí na klimatické změně? Hosty podcastu Karbon jsou Michaela Kožmínová z Asociace pro mezinárodní otázky, Kateřina Černý Pixová z České zemědělské univerzity a Michael Beckmann z Helmholtzova centra pro výzkum životního prostředí. Nejdřív si ale uděláme malý výlet na jednu rodinnou farmu v západních Čechách…

Český rozhlas – Příroda: Karbon (CZ): Ztrácíme půdu pod nohama: jak zemědělství proměňuje klima a naši krajinu?

Zemědělská půda tvoří téměř polovinu území Evropské unie. Sektor zemědělství je tedy klíčový nejen z hlediska produkce potravin, ale i ve vztahu ke krajině a životnímu prostředí. Proč je důležité, aby byla krajina pestrá? Jaké funkce má zdravá půda? Podporují současné zemědělské dotace šetrné hospodaření? A jakou měrou se zemědělství podílí na klimatické změně? Hosty podcastu Karbon jsou Michaela Kožmínová z Asociace pro mezinárodní otázky, Kateřina Černý Pixová z České zemědělské univerzity a Michael Beckmann z Helmholtzova centra pro výzkum životního prostředí. Nejdřív si ale uděláme malý výlet na jednu rodinnou farmu v západních Čechách…

Český rozhlas – Příroda: Karbon (CZ): Ztrácíme půdu pod nohama: jak zemědělství proměňuje klima a naši krajinu?

Zemědělská půda tvoří téměř polovinu území Evropské unie. Sektor zemědělství je tedy klíčový nejen z hlediska produkce potravin, ale i ve vztahu ke krajině a životnímu prostředí. Proč je důležité, aby byla krajina pestrá? Jaké funkce má zdravá půda? Podporují současné zemědělské dotace šetrné hospodaření? A jakou měrou se zemědělství podílí na klimatické změně? Hosty podcastu Karbon jsou Michaela Kožmínová z Asociace pro mezinárodní otázky, Kateřina Černý Pixová z České zemědělské univerzity a Michael Beckmann z Helmholtzova centra pro výzkum životního prostředí. Nejdřív si ale uděláme malý výlet na jednu rodinnou farmu v západních Čechách…

Český rozhlas – Příroda: Karbon (CZ): Spravedlivá transformace: jaká je budoucnost uhelných regionů?

Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský kraj, v Německu pak hlavně Porýní a Lužice. To jsou regiony, na které odklon od uhlí dopadne nejsilněji. Jak by měla vypadat obnova krajiny po ukončení těžby? A kdo by to měl všechno zaplatit?

Český rozhlas – Příroda: Máme rádi zvířata: Králík může dostat rýmu kvůli bakteriím, plísni, ale i stresu nebo nevyčištěné králíkárně

Rýmu u králíků můžou způsobit bakterie i viry. Příčinou ale může být i zánět zubu, plísně, nebo myxomatóza. Ve veterinární poradně pořadu Máme rádi zvířata to vysvětlila Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích.

Český rozhlas – Příroda: Karbon (CZ): Konec normálu: Jak ovlivní klimatická změna náš každodenní život?

Nesnesitelná vedra, nedostatek vody v krajině, lesní požáry, ale zároveň také častější povodně. To všechno jsou projevy klimatické změny, které můžeme pozorovat i Česku nebo v Německu. Na co dalšího se musíme připravit? Jaké dopady bude mít klimatická krize v následujících dekádách? A jak to ovlivní náš každodenní život? To je téma pro další díl česko-německého klima-podcastu Karbon.

Český rozhlas – Příroda: Karbon (CZ): Mise emise: Jak může Česko a Německo přispět ke snížení globálních emisí?

Jak moc přispívá Česko a Německo ke klimatické krizi? A jak je na tom Evropa ve srovnání s Asií nebo Afrikou? Jsme opravdu tak šetrní, jak si myslíme? I o tom bude řeč ve čtvrtém dílu našeho podcastu. A zamyslíme se také nad tím, jak může Evropa přispět k řešení tak globálního problému, jakým je klimatická krize. Našimi hosty jsou tentokrát Tessa Schiefer z New Climate Institute, Lenka Suchá z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd a Tomáš Jungwirth, který působí jako analytik v Asociaci pro mezinárodní otázky a současně i v Centru pro dopravu a energetiku.

Český rozhlas – Příroda: Karbon (CZ): Mise emise: Jak může Česko a Německo přispět ke snížení globálních emisí?

Jak moc přispívá Česko a Německo ke klimatické krizi? A jak je na tom Evropa ve srovnání s Asií nebo Afrikou? Jsme opravdu tak šetrní, jak si myslíme? I o tom bude řeč ve čtvrtém dílu našeho podcastu. A zamyslíme se také nad tím, jak může Evropa přispět k řešení tak globálního problému, jakým je klimatická krize. Našimi hosty jsou tentokrát Tessa Schiefer z New Climate Institute, Lenka Suchá z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd a Tomáš Jungwirth, který působí jako analytik v Asociaci pro mezinárodní otázky a současně i v Centru pro dopravu a energetiku.

Český rozhlas – Příroda: Karbon (CZ): Mise emise: Jak může Česko a Německo přispět ke snížení globálních emisí?

Jak moc přispívá Česko a Německo ke klimatické krizi? A jak je na tom Evropa ve srovnání s Asií nebo Afrikou? Jsme opravdu tak šetrní, jak si myslíme? I o tom bude řeč ve čtvrtém dílu našeho podcastu. A zamyslíme se také nad tím, jak může Evropa přispět k řešení tak globálního problému, jakým je klimatická krize. Našimi hosty jsou tentokrát Tessa Schiefer z New Climate Institute, Lenka Suchá z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd a Tomáš Jungwirth, který působí jako analytik v Asociaci pro mezinárodní otázky a současně i v Centru pro dopravu a energetiku.

Český rozhlas – Příroda: Karbon (CZ): Začít sám u sebe: jak moc můžeme klima ovlivnit tím, co nakupujeme?

Jaký dopad na klima má naše individuální spotřeba? A jak můžeme přispět k urychlení nutných systémových změn? Hosty dalšího dílu česko-německého klima-podcastu jsou Dr. Melanie Speck z Wuppertalského Institutu pro klima, životní prostředí a energetiku a ředitelka Hnutí DUHA Anna Kárníková.

Český rozhlas – Příroda: Karbon (CZ): Začít sám u sebe: jak moc můžeme klima ovlivnit tím, co nakupujeme?

Jaký dopad na klima má naše individuální spotřeba? A jak můžeme přispět k urychlení nutných systémových změn? Hosty dalšího dílu česko-německého klima-podcastu jsou Dr. Melanie Speck z Wuppertalského Institutu pro klima, životní prostředí a energetiku a ředitelka Hnutí DUHA Anna Kárníková.

Český rozhlas – Příroda: Karbon (CZ): Začít sám u sebe: jak moc můžeme klima ovlivnit tím, co nakupujeme?

Jaký dopad na klima má naše individuální spotřeba? A jak můžeme přispět k urychlení nutných systémových změn? Hosty dalšího dílu česko-německého klima-podcastu jsou Dr. Melanie Speck z Wuppertalského Institutu pro klima, životní prostředí a energetiku a ředitelka Hnutí DUHA Anna Kárníková.

Český rozhlas – Příroda: Planetárium: Bílý dům a jeho zdi

Zeď není jen obyčejná věc z cihel či jiného materiálu. Když si zeď vezme do práce politik, je z ní najednou neuvěřitelná zbraň.

Český rozhlas – Příroda: Planetárium: Přistání vozítka Perseverance, jeho plány na průzkum Marsu a první děti s cíleně upravenými geny

Poslechněte si:01:08 – Objevy a události04:22 – Marsovské vozítko Perserevance: přistání a očekávání21:03 – Historie vědy: O bohatství národů a velké depresi26:03 – Soutěž o Knihu měsíce27:17 – Geneticky vylepšené lidstvo, 1. část: Nana a Lulu
Frederik Velinský

Český rozhlas – Příroda: Leonardo Plus: Rušný provoz kolem Marsu

Na oběžnou dráhu Rudé planety dorazily krátce po sobě hned tři sondy Spojených států amerických, Číny a Spojených arabských emirátů. Co od nich můžeme čekat, probírá popularizátor kosmonautiky Dušan Majer.
Ondřej Novák

Český rozhlas – Příroda: Leonardo Plus: Hostem pořadu Leonardo Plus je popularizátor vědy a geolog Václav Cílek

Proč se lidé vrací k zahrádkaření? Co jsou to přírodní zahrady? Kde hledat jejich počátek? Jaké jsou zásady jejich tvorby a údržby? Jak přispívají k zvýšení biodiverzity a co přináší do života lidí, kteří se pro ně rozhodnou? Ptá se Tereza Hrstková.
Lucie Hrstková

Český rozhlas – Příroda: Leonardo Plus: O digitalizaci filmových archivů mluví v Leonardu Plus  Miloslav Novák,

archivář – specialista  a vystudovaný odborník na rekonstrukci a restauraci
filmů. Dozvíte se například o tom, že černobílé filmy nebyly často černobílé.
A že retušování “filmových zrn”, může snímkům ubrat na autentičnosti.
Připravil a moderuje David Šťáhlavský.

Český rozhlas – Příroda: Máme rádi zvířata: Proč se o někom, kdo zahálí, říká, že lelkuje

Jitka Cibulová Vokatá vás zavede na farmu v Dobrkově, kde chovají gallowayský skot. Také se dozvíte, jaké zdravotní problémy způsobuje zvířatům obezita a něco navíc o lelcích.
Český rozhlas České Budějovice

Český rozhlas – Příroda: Máme rádi zvířata: Jak se chovají ježci? Rádi

Poslechněte si reportáž s Jakubem Řeřichou o chovu ježků bělobřichých, ale také informace o rakovině kostí u psů a mýty o žábách. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.

Český rozhlas – Příroda: Máme rádi zvířata: Povídání s úspěšným chovatelem a šlechtitelem morčat Petrem Tejmlem z Dubného

Řeč bude ale i o tom, co dělají myslivci v zimním období a jak by měli pečovat o zvěř a poté se ještě zaměříme na činnost produkčních rybářů v tomto období. Uvádí Martin Hlaváček.

Český rozhlas – Příroda: Máme rádi zvířata: Neúmyslné zvířecí pasti aneb zvířata v nouzi

Jitka Cibulová Vokatá si tento týden bude povídat s vedoucím stanice pro handicapované živočichy Janem Novým a jeho kolegyní Nikolou Mrázkovou ze záchranné stanice pro handicapované živočichy v Třeboni.

Český rozhlas – Příroda: Leonardo Plus: Ve Vodohospodářském experimentálním centru vznikl i vodní kanál pro olympiádu v Tokiu

Mezi modely kanálů, čistíren a přehrad laboratoře vodohospodářského experimentálního centra Fakulty stavební ČVUT nás provede profesor Jaroslav Pollert. Řeč bude i o tom, jak se na technické škole studuje v době koronaviru, o podnikání v univerzitním prostředí a také o 3D tisku z betonu. Připravil Petr Kološ.

Český rozhlas – Příroda: Planetárium: Nikým neviděný bolid nad Beringovým mořem a druhá archeologická cesta za tajemstvím pravěkého piva

Poslechněte si:01:09 – Objevy a události04:33 – Bolid nad Beringovým mořem18:24 – Napínavé bádání: Báječný ostrov Brasil23:16 – Soutěž o Knihu měsíce24:15 – Tajemství pravěkého piva, 2. část