Checkpoint

Vydejte se s námi za hranice. Každotýdenní desetiminutovka o tom nejzajímavějším z aktuálního světového dění. Podcast Jolany Humpálové a Evy Soukeníkové ze zahraniční redakce Seznam Zpráv.

UvádíSeznam Zprávy

Všechny epizody

Checkpoint: Checkpoint se loučí. Tyhle epizody nás bavily nejvíc

Je to tak – tohle je opravdu poslední díl Checkpointu. Z víc než stovky dílů, které jsme pro vás během dvou let připravili, dneska vybíráme několik z těch nejpovedenějších.

Checkpoint: Lidé touží po návratu k normálu. Stejně jako před sto lety ho ale nedostanou

Svět čelí pandemii i válkám, začal se ale i bavit. „Lidi se už úzkostlivě chtěli vrátit k normálu – tedy k tomu, co za normál považujeme. Tam, kde jsme byli předtím, se ale už nevrátíme,“ říká sociolog Michael Schudson.

Checkpoint: Americký Nejvyšší soud nejspíš zruší právo na potrat. Co všechno se změní?

Právo na potrat mají všechny Američanky skoro půlstoletí. Kulatého výročí se ale možná nedočkají, naznačuje únik návrhu stanoviska Nejvyššího soudu. Publicista Matěj Schneider rozebírá, jak by verdikt Spojené státy proměnil.

Checkpoint: Galeotti: S prvním ruským tankem, co překročil hranice, začal konec putinismu

„Je rozdíl mezi tím, co se reálně děje, a mezi image, s jakou se Vladimir Putin prezentuje. Nemá žádný detailní dlouhodobý plán, není šachový velmistr. Spíš oportunista s velkými tužbami,“ říká v podcastu britský historik.

Checkpoint: Ukrajinská národní identita byla nebezpečná pro carské i sovětské Rusko, říká ukrajinista

„Několikrát ve své historii stáli Ukrajinci jako národ na pokraji vyhlazení. Ukrajinská národní identita byla nebezpečná pro carské Rusko i později sovětský režim, který se ji snažil potlačit,“ říká ukrajinista Alexej Sevruk.

Checkpoint: Orbán vytváří krize a pak přispěchá na pomoc. Ve volbách míří k vítězství

Viktor Orbán stojí v čele Maďarska již 12 let a je na cestě k vítězství v dalších volbách. „On lidem nic moc neposkytl. Ani nemusel – kvůli tomu, jak je jeho režim nastavený, jak polarizovaná je maďarská společnost,“ říká politoložka Uljakiová.

Checkpoint: Co si o sobě myslí americký a ruský prezident? A záleží na tom?

Putin je vražedný diktátor. To a mnoho dalšího řekl americký prezident Joe Biden o ruském lídrovi. „Už dřív o něm řekl, že je zabiják, načež se sešli na summitu. Takže znamená to vůbec něco? Putin má hroší kůži,“ říká americký politolog Alexander Cooley.

Checkpoint: Léky na předpis vyvolaly epidemii. V USA zabíjí čím dál víc lidí

Začalo to léky na bolest, následoval heroin a nakonec fentanyl. Opioidová krize, jež Spojené státy sužuje už přes dvě dekády, bere životy a rozbíjí rodiny i komunity. A řešení stále nepřichází.

Checkpoint: Svědectví z Polska: V životě jsem neviděla tolik laskavosti na jednom místě

V uprchlickém centru i na nádraží u polsko-ukrajinských hranic je rušno. „Když se tady člověk prodírá davy lidí, dostane ho to do reality. V životě jsem neviděla tolik laskavosti na jednom místě,“ říká reportérka Seznam Zpráv Eva Soukeníková.

Checkpoint: Ukrajinská média dělají skvělou práci, říká šéfka Kyiv Independent

Válka na Ukrajině spojila lidi i média. „Můžete teď zapnout jakýkoliv mediální kanál a nehledě na to, komu patří, dostanete důvěryhodné informace. Teď stojí všichni proti jednomu nepříteli,“ říká šéfka webu The Kyiv Independent.

Checkpoint: Krvavé avokádo. Proč zajímá mexické drogové kartely?

Zelené zlato – tak se v Mexiku přezdívá avokádu, plodině mimořádně významné pro jeho trh. Ten ovšem z velké části ovládají soupeřící drogové kartely a boj o avokádo je plný násilí a desítek obětí.

Checkpoint: Eutanazie mění vnímání smrti v Nizozemsku, stále provokuje debaty

Letos to bude 20 let od legalizace eutanazie a asistované sebevraždy v Nizozemsku. Počty případů eutanazie stále rostou. Definice utrpení se proměnila, z eutanazie se stává standardní způsob smrti, říká profesor etiky Theo Boer.

Checkpoint: Ve válce jsme už osm let, říkají Ukrajinci

Napětí na hranicích Ukrajiny s Ruskem dosud neutichlo. Reportér Seznam Zpráv Filip Harzer proto do oblasti odcestoval a v novém Checkpointu mluví mimo jiné o tom, jak se Ukrajinci k hrozícímu konfliktu staví.

Checkpoint: Do zkázy zbývá 100 vteřin. Ke konci světa jsme podle vědců blíž než za studené války

Konec světa, apokalypsa. Do globální katastrofy zbývá podle Bulletinu amerických jaderných vědců pouhých 100 vteřin. Symbolické Hodiny Posledního soudu mají upozornit na největší hrozby světa.

Checkpoint: Biden Guantanámo nezavře, i když by to mohl udělat zítra, říká právník

I po 20 letech tam drží desítky vězňů. Někteří už přes dekádu čekají na propuštění, většina je tam bez obvinění. „Guantánamo je místo plné obrovského lidského utrpení. A zůstane to tak, dokud bude fungovat,“ říká advokát z USA.

Checkpoint: Romancov: Rusové dělají z NATO strašáka. Napětí přitom vyvolávají oni

Nepokoje v Kazachstánu, hrozící konflikt na Ukrajině i rozhovory a jednání o bezpečnosti. A společný jmenovatel? Rusko. „Rusové se pravděpodobně snaží posílit svou pozici u jednacích stolů,“ říká k událostem Michael Romancov.

Checkpoint: Historický útok na Kapitol rozdělil Ameriku. Tamní demokracie je křehčí než dřív

Před rokem vypukly před sídlem amerického Kongresu násilné nepokoje. Vyústily v útok na Kapitol, zemřelo pět lidí. „Byl to bezprecedentní útok na demokracii USA,“ říká amerikanista Jan Beneš.

Checkpoint: Stát, který pomůže, a dobré instituce jsou důležitější než peníze, říká filozof o štěstí

Finové se letos stali už počtvrté za sebou nejšťastnějším národem světa. „Prožíváme tichou spokojenost. I s tím, jak fungují instituce, kvalitní a demokratické, nebo se svobodnými médii a volbami,“ říká filozof Frank Martela.

Checkpoint: V otroctví žijí miliony lidí. Děje se to všem na očích, říká Kevin Bales

Moderní otroctví je všudypřítomné. Dotýká se všech zemí světa a děje se i přímo před našima očima. „Může jít o pracovníky v britské automyčce, sexuální pracovnice v Thajsku i celé indické vesnice,“ říká expert.

Checkpoint: Kdo se postaví proti Macronovi? Nebude to kandidát levice, říká Rupnik

Hlavní jména prezidentského klání ve Francii jsou už jasná. A vypadá to, že půjde o těsný souboj. „Nevíme, koho proti sobě bude mít Emmanuel Macron v druhém kole. Víme jen to, že to nebude kandidát levice,“ říká Jacques Rupnik.

Checkpoint: Novinářka: V Číně mizí tisíce lidí nepohodlných režimu. Případ tenistky Pcheng Šuaj není ojedinělý

Čínská tenistka Pcheng Šuaj obvinila na začátku listopadu bývalého vicepremiéra ze znásilnění, pak se po ní slehla zem. „Takových případů jsou až desetitisíce. Není poslední, komu se tohle stalo,“ říká novinářka Daniela Kučerová.

Checkpoint: Uhelný důl zavírají, město chtějí ponorštit, říká antropoložka o Špicberkách

Žila přes dva roky za polárním kruhem a zpovídala místní. Ze Špicberků, nejseverněji položeného norského území, přivezla sociální antropoložka Zdenka Sokolíčková stovky výpovědí ohledně globalizace i změny klimatu.

Checkpoint: Lukašenko využívá lidské utrpení k politickému nátlaku, říká expert

Krize na polsko-běloruských hranicích pokračuje. Podle odborníka Jana Kováře jde o formu politického vyjednávání. „Lukašenko kapitalizuje lidské utrpení, stalo se jeho hlavním vyjednávacím prostředkem,“ vysvětluje v Checkpointu.

Checkpoint: Hlasy z Glasgow: V Mexiku hrozí klimaaktivistům smrt

Na klimatickém summitu v Glasgow se setkává množství lidí z nejrůznějších sfér. Jsou tu zástupci vysoké politiky i organizací, vědci, novináři i aktivisté – třeba původní obyvatelé. Jejich hlas tu ale není dostatečně slyšet.

Checkpoint: Češi vnímají změnu klima jako hrozbu, ne příležitost, říkají mladé delegátky z Glasgow

Na sever Spojeného království se na klimatický summit sjely desítky tisíc lidí z celého světa. „Je to příležitost se setkat a porovnat zkušenosti, ukázat, že se na klimatu pracuje, “ říkají české delegátky za mladou generaci.

Checkpoint: Sovětský svaz na Temži. Británii čeká tuhá zima, říká politolog

Energetická krize, nedostatek jídla i paliva, chybějící řidiči i další profese. Británii tak čeká nelehká zima. „Těžké Vánoce pro nás nejsou nic nového. Loni je definoval lockdown, předtím hádky o brexitu,“ říká britský politolog.

Checkpoint: Čeho všeho jsou lidé schopni? Seriálový hit Netflixu nabízí divákům exotiku

Červená, zelená… Obrazovky milionů lidí po celém světě vzal útokem jihokorejský seriál Hra na oliheň. „Za úspěch seriálu může, řeknu to otevřeně, móda. Šíří se mezi lidmi samospádem,“ vysvětluje novinářka Magdalena Slezáková.

Checkpoint: Česká viceprezidentka Harvardu: Můžete tu studovat i zadarmo

Jako první Češka získala místo viceprezidentky Harvardu a platí za expertku v oblasti IT. Hostem nové epizody Checkpointu je Klára Jelínková. „Je pro mě důležité pracovat pro školu, jež nehledí na finanční zázemí uchazečů,“ říká.

Checkpoint: Reportér: Debatu o dole Turów vyhrocují politici i dezinformační kampaň

Spor kolem polského dolu Turów zasahuje už několik měsíců do česko-polských vztahů. „Každý den žasnu, čeho jsou některá polská média i politici schopni. Racionální debata o sporu prostě neexistuje,“ říká reportér Filip Harzer.

Checkpoint: Putin jako ikona i politik. Je prakticky ztělesněním Ruska, říká Galeotti

Volby do Státní dumy v Rusku nepřekvapily. Většinu v ní opět získalo vládnoucí Jednotné Rusko. „Rusové nejsou blázni. Vědí, že Kreml a jeho političtí technologové manipulují s výsledky,“ říká britský politolog Mark Galeotti.

Checkpoint: Němci chtějí nudného kandidáta. A to Olaf Scholz je, říká novinářka

Německo čekají na konci září důležité volby. Vzejde z nich nejen nový Bundestag, ale po dlouhých letech i kancléř. „Po šestnácti letech poprvé nevíme, kdo volby vyhraje,“ říká německá novinářka Cerstin Gammelinová.

Checkpoint: Mekka městské cyklistiky. „Za kola jsme museli protestovat,“ říká urbanista

Zeleň, čisté přístavy, cyklistika. Kodaň funguje jako vzor ideálního města pro lidi. „Prošla za poslední dekády zásadní proměnou. Z místa, v němž byste si nedokázala představit, že by se tu dalo žít,“ říká urbanista Morten Elle.

Checkpoint: Kulisy se mění, ale člověk je všude stejný, říká chirurg z Lékařů bez hranic

Na Haiti pomáhal po jedné z nejničivějších živelních katastrof světa – po zemětřesení v roce 2010 se statisíci obětí. „Přijel jsem tam až po několika měsících, Haiti bylo zdevastované jako první den po pohromě,“ říká Tomáš Šebek.

Checkpoint: Bydlení jako bouřlivé předvolební téma. Bude se v Berlíně vyvlastňovat?

Nejen Pražané mají problém s bydlením. Již mnoho let se s podobným fenoménem potýká sousední Německo. Berlíňané přišli s novou iniciativou – vyvlastnění bytů. O nedostupném bydlení v Berlíně je nová epizoda podcastu Checkpoint.

Checkpoint: Pil jsem čaj s Tálibánem. Vyhrál válku, proč by se měl měnit? říká novinář

„Když mě zajali, řekli mi, že nejde o nic osobního. A vyměnili mě za své přátele, kteří byli v afghánských věznicích, nebo za tři miliony dolarů v hotovosti,“ vypráví v Checkpointu polský novinář Wojciech Jagielski o Tálibánu.

Checkpoint: Na vedra a požáry bychom si neměli zvykat, ale bojovat proti nim, říká ekolog

Rozsáhlé požáry, záplavy a rekordní vedro sužují země napříč světem. Ačkoliv takových projevů extrémního počasí přibývá, podle ekologa Alexandera Ače bychom si na ně zvykat neměli.

Checkpoint: Francouzi proti covid pasům: Svobodu a restaurace nám neberte!

Posledních několik týdnů Francouzi hlasitě ukazovali, že nechtějí povinné očkování nebo výhody a nevýhody s ním spojené. O protestech ale i dopadech v politické sféře v Checkpointu mluví reportér Českého rozhlasu Martin Balucha.

Checkpoint: Reportéři z Tokia: Japonci dávají najevo, že olympiádu nechtěli

Olympiáda, kterou nikdo nechtěl. I tak by se daly popsat právě probíhající hry. V Checkpointu mluví o jejím zákulisí přímo z Tokia reportéři Seznam Zpráv Jaroslav Gavenda a David Neff.

Checkpoint: Odposlechy Pegasus: Nemohli jsme používat své mobily ani počítače, říká novinářka o práci na kauze

Přes 50 tisíc telefonních čísel, která mohla být sledovaná, a nejméně deset států, jež za zadáním takového špehování stojí. A za tím vším spyware Pegasus, jehož zneužití napříč světem odhalil stejnojmenný projekt. Hostem Checkpointu je investigativní novi

Checkpoint: Dětská pohřebiště, vraždy žen, chudoba. Kanada stojí na genocidě, míní kanadistka

Další a další objevy neoznačených hrobů. Většinovou veřejnost v Kanadě hrůzné nálezy šokují, domorodé obyvatele nikoliv. „Není to pro ně nic nového,“ říká kanadistka Denisa Krásná.

Checkpoint: Výpovědi maďarské LGBT+ komunity: Jsme demotivovaní a necítíme se dobře

Maďarským parlamentem prošel zákon, který vyvolal silné reakce napříč Evropou. Zákonodárci v čele s vládnoucí stranou Fidesz navrhli a rychle schválili legislativu, která zakazuje jakýkoliv LGBT+ obsah pro děti do 18 let.

Checkpoint: Dluhy a odpor vůči vládě. Po olympiádě zbyde v Japonsku hořká pachuť

Do olympiády v Tokiu zbývá necelý měsíc. Sportovní akce se Japonsku prodražila. „Původní rozpočet nabobtnal až na čtyřnásobek, jsou to nejdražší LOH v historii. A bohužel bez zahraničních diváků,“ říká novinář Vojtěch Ondráček.

Checkpoint: Putin chce Rusko „great again“. S Bidenem mu chybí chemie

Bezpochyb diplomatickou událostí roku se stalo jednání Vladimira Putina s Joe Bidenem ve švýcarské Ženevě. Nový díl podcastu Checkpoint rozebírá dynamiku mezi dvěma politiky i možnosti nové Studené války.

Checkpoint: Hrozí mi nebezpečí. Nevíme, kam až režim může zajít, říká Cichanouská

„Do Česka jsem přijela letadlem, vlakem a autem. Po únosu Ramana Prataseviče musíme dávat pozor, nesmí nás to ale odradit od zahraničních návštěv.“ Poslechněte si speciální díl podcastu Checkpoint s vůdkyní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou.

Checkpoint: BBC v problémech. Konzervativci mají veřejnoprávní médium nabito

Tlak na britskou veřejnoprávní BBC z vládního tábora Borise Johnsona zesílil. Zejména kvůli kauze kolem rozhovoru s Lady Dianou, který BBC vysílala v roce 1995.

Checkpoint: Se soumrakem není v ulicích bezpečno. Protesty v Kolumbii mají desítky obětí

Přes 40 obětí a stovky zraněných. Taková je bilance skoro měsíčních protestů v Kolumbii. Lidé tam vyšli do ulic kvůli daňové reformě, kterou představil prezident Iván Duque. Důvodů k protestu je ale mnohem víc.

Checkpoint: Wunderkind Kurz. Kancléř posedlý svým mediálním obrazem má problém

Rakouský kancléř Sebastian Kurz čelí podezření z křivé výpovědi, za což by mohl dostat až tři roky vězení. Je v očích Rakušanů stále ten „mladý, sexy politik“? Poslechněte si nový díl podcastu Checkpoint, tentokrát se zpravodajkou

Checkpoint: Největší izraelsko-palestinská krize dekády. Do karet hraje Netanjahuovi

Dlouhotrvající napětí, které vyvrcholilo v protesty, násilí a nakonec v ozbrojený střet. Izraelsko-palestinský konflikt zažívá další důležitou kapitolu. Příčiny eskalace a kontext vysvětlujeme v aktuální epizodě podcastu Checkpoint s redaktorem Seznam Zpr

Checkpoint: Skotsko jde k volbám. Rozhoduje o nezávislosti, poslední slovo má ale Londýn

Skotsko stojí na křižovatce. Tu představují čtvrteční volby do tamního parlamentu, které mohou rozseknout hned několik důležitých otázek. Třeba tu, zda britská země půjde znovu cestou referenda o nezávislosti.

Checkpoint: Biden v zahraniční politice zaujal. Doma ale najde spoustu kritiků, říká expert

V čele Spojených států stojí Joe Biden skoro 100 dní. „V zahraniční politice udělal zajímavé kroky. U té domácí se najde spoustu kritiků, jež by očekávali, že těch kroků bude víc a budou už prosazené,“ říká amerikanista Jan Beneš.

Checkpoint: Nemůžete pít v Praze v klidu pivo a nemyslet na dění na Ukrajině, zní z Litvy

Předseda zahraničního výboru litevského parlamentu Žygimantas Pavilionis radí, aby to byla demokratická Evropa, kdo narýsuje Rusku své hranice. „Když ponecháme na mapě šedé zóny, buďte si jistí, že je Moskva uchvátí,“ varuje.

Checkpoint: Kontroverzní francouzský návrh zákona míří na muslimy. Situaci ještě zhorší, říká právník

Od konce března se ve francouzském Senátu řeší tzv. zákon o separatismu. Pokud projde, zasáhne do různých oblastí života Francouzů. A míří zejména na muslimskou komunitu v zemi.

Checkpoint: Evropa a Turecko jsou na sobě vzájemně závislé, říká expertka

Evropská unie jednala už podruhé za měsíc s Tureckem. Šéfové unijních institucí tentokrát vyrazili do Ankary. „Že Turecko potřebuje EU a naopak, je při jednáních výhoda i nevýhoda,“ říká v Checkpointu politoložka Lucie Tungul.

Checkpoint: Evropa se na postoji k migraci neshodne. Češi patří k největším kritikům

Evropská migrační krize vrcholila v roce 2015, ale přestože od té doby mimoevropských uprchlíků výrazně ubylo, na půdě EU i v jednotlivých členských státech jde stále o palčivé téma.

Checkpoint: Hongkong neměl šanci. Mladí utíkají pryč, říká sinolog

Vliv Číny na Hongkong je čím dál silnější. Naposledy jej v Pekingu stvrdilo odhlasování změn volebního systému. Kvůli nim v zářijových volbách do hongkongské Legislativní rady nebude moci kandidovat prodemokratická opozice.

Checkpoint: Slovensko bojuje s vládní i covidovou krizí. Premiér problémy eskaluje

Slovensko je i po týdnu stále uprostřed vládní krize, která výrazně komplikuje zvládání krize pandemické. Kabinet Igora Matoviče je ale ve vedení země pouhý rok. Kde mají kořeny jeho aktuální problémy?

Checkpoint: Země, kde si velmoci vyřizují účty, říká expert o Sýrii

Statisíce obětí, miliony lidí, kteří ze země uprchli, hluboká humanitární a ekonomická krize. I takové jsou důsledky syrské války. Konfliktu, který se v zemi rozhořel před 10 lety a jeho konec je stále v nedohlednu.

Checkpoint: Britský klíč k úspěchu: ukázněnost lidí, vysoké tresty a očkování

Rozdílný pohled veřejnosti na přijímaná opatření a ukázněnost lidí restrikce dodržovat. Profesor Jan Marek, elitní český lékař působící v Londýně, vyzdvihuje taky uplatňování tvrdých trestů, co Brity od českého pojetí odlišuje.

Checkpoint: Bělorusko v bodě zlomu: opozice prohrála ulici, režimu vycházejí represe

„Prohráli jsme ulici,“ prohlásila běloruská opoziční lídryně Svjatlana Cichanouská minulý týden v rozhovoru pro švýcarský deník Le Temps. Je to tak? A proč už se o Bělorusku v médiích tolik nemluví?

Checkpoint: Kulturní tragédie, krize brazilské ekonomiky? Bolsonaro dopady pandemie neřeší

„Brazílie má od samého počátku krize chaotické vedení. Federální vláda nedělala velmi dlouhou dobu téměř vůbec nic. A v tom v podstatě i pokračuje,“ říká v Checkpointu odborník na Jižní Ameriku František Kalenda.

Checkpoint: Eurokomisařka Jourová: Ve vztahu s Ruskem musíme přitvrdit

„Je čas, aby EU přestala podceňovat Rusko, svého největšího souseda, který vůči Evropě vykazuje nepřátelské postoje,“ říká v nové epizodě podcastu Checkpoint místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.

Checkpoint: Dánský recept na pandemii: vzájemná důvěra a spolupráce místo papalášství a toxické maskulinity

Evropský vakcinační šampión. Tak se mluví o Dánsku a o tom, jak zvládá aktuální koronavirovou krizi. Čím to je, že jsou Dánové tak úspěšní? Jak vypadá jejich vládní komunikace a proč dánští občané své vládě důvěřují?

Checkpoint: Charašo, boomer. Mladí Rusové Putinovi nerozumí, ale revoluci zatím nečekejme

Tisíce zadržených, policejní brutalita, zatčený Alexej Navalnyj a prezident Vladimir Putin, který prý o Navalném nikdy neslyšel. Minulý víkend ukázal, že toho mají někteří Rusové už dost. A tak vyšli ve velkém protestovat.

Checkpoint: Jak z Trumpa ven. Republikáni hledají cestu, jak fungovat dál

Bílý dům i Kongres mají po letech zase pod kontrolou demokraté. Jak ale poslední čtyři roky zahýbaly s táborem republikánů? Co se vlastně teď ve straně děje? Jsou loajální k Donaldu Trumpovi, nebo hledají novou identitu?

Checkpoint: Merkelová odchází, do popředí EU se dere Macron. Má na to?

Evropu čeká odcházení německé kancléřky Angely Merkelové. Do popředí Evropské unie zamíří Emmanuel Macron – a dynamika EU se promění. Jaká témata jsou pro francouzského prezidenta zásadní? A jaký je vlastně politik?

Checkpoint: Leaknout, či neleaknout? Nejsem jako Assange, říká novinář o tajných zdrojích

Juliana Assange Britové do USA nevydají. Otevřela se tak znovu debata o WikiLeaks, uniklých informacích i morálních otázkách. Co je víc – absolutní svoboda slova, nebo utajování informací i kvůli ochraně lidských životů?

Checkpoint: Rok 2021 za hranicemi: odcházení Angely, Indie na Měsíci a Tom Cruise za kniplem

Jak se změní Německo s odchodem Angely Merkelové? Co čeká v příštím roce Velkou Británii? Kdo poletí na Měsíc? A hlavně – na jaké seriály budeme v příštím roce koukat? Poslechněte si předpovědi od podcastu Checkpoint.

Checkpoint: “Nechci číst v černé kronice o dalších úmrtích žen.” Femicida ve světě i u nás

Každý rok zemřou tisíce žen po celém světě v rámci takzvané femicidy. Neslavného fenoménu, kterému se až v posledních letech začíná dostávat patřičné pozornosti. Co vlastně femicida je? A představuje problém i u nás v Česku?

Checkpoint: Čtyři dlouhé roky jsou u konce. Let’s get Brexit done!

Brexit je ve finále, už definitivním. Po čtyřech letech vyjednávání, politických zemětřesení a prodlužování lhůt se blíží den, který rozhodne: bude mezi EU a Velkou Británií vůbec nějaká dohoda?

Checkpoint: Špatný rok pro Írán: ekonomická krize, pandemie, atentáty

Začátek roku 2020 poznamenala íránsko-americká tenze po zabití generála Solejmáního. Na jeho konci se teď řeší vražda íránského jaderného fyzika. A může za ni, alespoň podle íránských úřadů, americký spojenec – Izrael.

Checkpoint: „Duševní zdraví je také zdraví.“ Covid-19 výrazně ovlivňuje naši psychiku

Celosvětová zdravotnická krize se citelně podepisuje na našem duševním zdraví. Jak konkrétně? Jak jsou na tom s dostupnou pomocí například u našich sousedů na Slovensku? A jak si vedou Češi?

Checkpoint: Fascinující, napínavé, překvapivé, říkají o volbách v USA čeští novináři

Americké prezidentské volby byly v noci z úterý na středu nejsledovanější světovou událostí. A drama stále pokračuje. Jak samotnou noc prožívali čeští novináři z nejrůznějších médií?

Checkpoint: Kaczynski zákazem potratů rozpoutal kulturní válku. Pomůže Teta Česko?

Uprostřed pandemie se Polky a Poláci dozvěděli o faktickém zákazu potratů, o němž rozhodl polský ústavní soud. Desetitisíce lidí kvůli tomu vyšly do ulic protestovat. Polsko se ocitlo v kulturní válce.

Checkpoint: Čtyři novináři ve čtyřech koutech Evropy: Liduprázdná noční Paříž a plexištíty v Polsku

Strmý nárůst případů a přísná pandemická opatření. Jak se s druhou vlnou koronavirové krize evropské země vyrovnávají, vyjely Seznam Zprávy zjistit přímo do některých z nich. Jak jsou na tom ve Francii, Itálii, Švédsku a Polsku?

Checkpoint: Fenomén Attenborough. Legenda, které naslouchají i popírači klimatické změny

Má za sebou úctyhodnou televizní a filmovou kariéru a nedávno dokonce „zbořil Instagram“. Britský přírodovědec David Attenborough poodkrývá tajemství přírody už přes šedesát let. A čím dál hlasitěji mluví o změnách klimatu.

Checkpoint: Krvavý boj o identitu. Aktéři války v Náhorním Karabachu z ní jen tak nevycouvají

Na prahu Asie vypukla válka – zakavkazské země Arménie a Ázerbajdžán oprášily letitý konflikt. Od nedělního rána v bojích o Náhorní Karabach padlo podle oficiálních čísel víc než sto lidí.

Checkpoint: „Notorious RBG“ posunula ženy blíž k rovnoprávnosti. Trump místo ní zvažuje členku sekty

Spojené státy přišly o ikonu – feminismu, soudnictví i popkultury. Minulý pátek zemřela soudkyně Nejvyššího soudu Ruth Bader Ginsburg. A zatímco davy uctívaly její památku, Donald Trump se rozhodl konat.

Checkpoint: „Slizký žánr“. Memoáry o Trumpovi nejsou fakta, přesto přitahují

Mary Trump, John Bolton, Sarah Sanders, Michael Cohen… a mnoho dalších. Co mají tyto postavy z různých koutů americké politiky společného? Tak či onak mají blízko k Donaldu Trumpovi. A napsali o něm politické paměti.

Checkpoint: Vyhořelý premiér Abe odšpuntoval tabu: jak být vrcholný politik a žít svůj život

Pracoval 147 dní v kuse, potom skončil v nemocnici a kvůli zdravotním problémům nakonec odstoupil. Japonský premiér Šinzo Abé se téměř upracoval. Jak jsou na tom se stresem v práci čeští politici?

Checkpoint: EU nápor dezinformací nezvládá. Střední Evropa papouškuje Rusko

Dezinformace, fake news, propaganda. Pojmy, které jsou v našem prostředí už pár let zabydlené. A jejich důsledky můžou být zásadní. Třeba při ovlivňování velkých politických událostí, jako jsou volby.

Checkpoint: Rána pod pás pro Palestince. S dohodou Izraele a Emirátů přišli o spojence

Historický průlom, změna pravidel hry, ale také zrada. Takové byly reakce na to, že Spojené arabské emiráty se před týdnem staly první zemí Perského zálivu, která navázala diplomatické vztahy s Izraelem.

Checkpoint: „Udržím se tu za každou cenu.“ Lukašenko Bělorusy ze svých spárů nepustí

V Bělorusku se od uzavření volebních místností v neděli večer demonstruje. Protesty už nejspíš stály několik lidí život, mluví se i o opoziční vládě v exilu. A to všechno kvůli zmanipulovaným volbám a poslednímu diktátorovi v Evropě.

Checkpoint: „Byli unavení, tak je začali bít hlava nehlava.“ Portland protestuje přes 2 měsíce

Třiašedesát dní v kuse. Tak dlouho protestují lidé v Portlandu proti systémovému rasismu a policejnímu násilí ve Spojených státech. Situace se tam v posledních týdnech – po příjezdu vládou nasazených federálních bezpečnostních složek – vyhrotila. Co se v

Checkpoint: „Týpek“ Macron, hranolky a social distancing naoko. Summit plný bizarních momentů

Chybělo pár minut a byl by z toho vůbec nejdelší evropský summit v historii. Na co si lídři členských států nakonec plácli? Proč Macron vyhrožoval připraveným vrtulníkem? A jak se novináři pídí po informacích, když na summit nesmí?

Checkpoint: Cancel culture? V Česku zaměňujeme svobodu projevu a výsměch menšinám

V posledních týdnech horké téma na sociálních sítích i předmět otevřených dopisů. A zároveň velký, tučný otazník visící nad demokratickou společností. O co vlastně jde? Je to cancel culture, tedy takzvaná kultura rušení, která stojí za intenzivní a v mnoh

Checkpoint: Letní speciál: cesta vlakem je romantika, ale objednejte si sushi

Checkpoint se tentokrát odehrává i na vlakových záchodcích na trase Praha-Rijeka. Jedna z moderátorek vám dá tipy na cestu a druhá projde nejlepší momenty z historie podcastu. Je tu jubilejní dvacátý díl.

Checkpoint: Putin Forever. Rusko dává prezidentovi bianko šek na dalších 16 let

Vladimir Putin v čele Ruska až do roku 2036. O tom, ale také o dalších ústavních změnách se rozhodlo v celostátním referendu. O co všechno v hlasování šlo a jakou roli Putin v dnešním Rusku má?

Checkpoint: „Srbsko není demokratický stát.“ Volby tam ovládla strana muže číslo jedna

V Srbsku se konaly parlamentní volby, podle očekávání tam drtivě vyhrála strana prezidenta Aleksandra Vučiče. Podle opozice byly volby nelegitimní. Jakou pozici má mezi Srby prezident Vučič a jak velký je ruský vliv na Balkánu?

Checkpoint: „Říkají, že jsme hrozba.“ Jak se žije polským LGBT lidem v době homofobní kampaně

„Lesby a gayové nejsou lidé, ale ideologie, která ohrožuje naše děti. Je horší než bolševismus,“ prohlásil polský prezident Duda. Jaká je situace LGBT lidí i v dalších evropských státech? To vám přiblíží aktuální Checkpoint.

Checkpoint: Budeme bojovat až do konce, říkají demonstranti z Hongkongu

Je to rok od chvíle, co do ulic Hongkongu vyšly miliony lidí. Šlo o největší protest od roku 2003, který odstartoval několikaměsíční boj o zachování demokratických principů. Ty jsou nyní v ohrožení více než kdy jindy.

Checkpoint: Spojené státy jsou založené na rasismu, říká sociolog ze Stanfordu

„Tentokrát to bude všechno úplně jinak,“ říká o nynějších protestech aktivistka z hnutí Black Lives Matter. Co se dělo v amerických ulicích posledních pár dní? Jak moc je rasismus stále zakořeněný v americké společnosti?

Checkpoint: Epicentrum Brazílie. Bolsonaro mluví o chřipečce, zbytek země bojuje

Světové epicentrum covidu-19 se přesunulo do Latinské Ameriky. Nejhorší je situace v Brazílii. Co se v zemi karnevalů, největšího deštného pralesa na světě a dobré kávy děje?

Checkpoint: Tento způsob léta možná bude nakonec šťastným. Češi jednali o otevření hranic

Týden ve znamení jednání o letní sezóně i cestování obecně. Ministerstvo zahraničí mělo napilno – poslední dny jednalo s různými státy Evropy o otevření hranic.

Checkpoint: Volby–nevolby. O prezidentovi se v Polsku poprvé v historii nehlasovalo

Podle původního plánu mělo Polsko touto dobou znát jména kandidátů, kteří postoupili do druhého kola prezidentských voleb. Plán ale nevyšel – po dlouhých dohadech se totiž v neděli nehlasovalo. Proč?

Checkpoint: Kandidáty na prezidenta USA něco spojuje. Obvinění ze sexuálního násilí

Prezidentské volby ve Spojených státech měly být top tématem roku 2020. To se samozřejmě trochu změnilo kvůli koronavirové pandemii, přesto je kampaň za oceánem stále velmi živá.

Checkpoint: Z karantény opatrně na pláž. Nový Zéland má podle jeho premiérky vyhráno

Nový Zéland je taková „succes story“ koronavirové pandemie. Země má necelých 4,9 milionu obyvatel a ve středu registrovala zhruba 1500 pozitivně testovaných případů na nový koronavirus. A 19 obětí.

Checkpoint: Evropská doba postkoronavirová. EU bude k přežití potřebovat vůli

Jak bude Evropa a konkrétně Evropská unie vypadat po pandemii koronaviru? Otázka, která stále víc plní hlavy politikům i přední strany novin. A také téma pro nový díl Checkpointu.

Checkpoint: Zmatky a pouliční boje. Virus v Indii prohlubuje rozdíly mezi kastami

Indii s víc než miliardou obyvatel stejně jako většinu států světa dostihla pandemie nového koronaviru. A dotkla se hlavně těch nejchudších. Jak Indie zvládá karanténu? A v jaké pozici se ocitl premiér Módí?

Checkpoint: Pearl Harbor 21. století. USA bojují s virem, nezaměstnaností i politiky

Horší než jedenácté září nebo Pearl Harbor. Nový díl Checkpointu se zaměřil na aktuální epicentrum nemoci covid-19, na USA. Kdo převzal ve státě New York roli lídra nebo jakou novou pozici opět získal Trumpův zeť Jared Kushner?