Co vás zajímá

Diskusní kontaktní pořad s hosty.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Co vás zajímá: Zdravá výživa a rakovina

Které látky ve kterých potravinách jsou rakovinotvorné? Můžeme stravou podpořit léčbu rakoviny a ovlivnit už existující nádor?

Co vás zajímá: Právě je ideální čas na řez jádrovin

Aktuální období na zahradě je ve znamení řezu okrasných keřů, které nekvetou na jaře, a řezu jádrovin. Je ideální doba na hnojení a také na předjarní postřik proti přezimujícím škůdcům.

Co vás zajímá: Bylinkářská poradna: zažívací problémy

Které bylinky pomáhají při potížích se zažíváním? Máte problém s pálením žáhy, nadýmáním, pocitem těžkého žaludku po jídle, průjmem nebo zácpou?

Co vás zajímá: Jarní přesazování pokojových rostlin

Které pokojové rostliny potřebují na jaře přesadit? Jak pro ně vybrat nádobu, aby byla funkční a zároveň dekorativní? Jaký je správný postup při přesazování a jak si případně zjednodušit práci?

Co vás zajímá: Fast foody. Zatracované i oblíbené

Fast foody jsou často kritizované, jenomže lidem v restauracích rychlého občerstvení prostě chutná.

Co vás zajímá: Postarejte se po zimě o zahradní jezírko

Čím a kdy začít krmit v něm přezimující okrasné ryby? A kdy zpátky do jezírka nastěhovat ryby, které jsme na zimu měli v nádrži v temperované místnosti?

Co vás zajímá: Lékařská poradna: Zdraví našich ledvin

Co způsobuje poškození ledvin? Která akutní a chronická onemocnění ledviny postihují a jak se léčí?

Co vás zajímá: Jezte pomalu, udělejte si na jídlo čas

Jak si časově zorganizovat jídlo? Co s naším zažívacím systémem udělá, když jíme ve stresu a spěchu? Proč je důležité si jídlo vychutnat a čím vším to můžeme ovlivnit?

Co vás zajímá: Do prvního března se musí odevzdat přihlášky na střední školy

Jak má přihláška vypadat, případně kolik se jich může podat? Jak v současnosti probíhá přijímací řízení a jak se žák dozví, zda uspěl? O jaké střední školy je největší zájem?

Co vás zajímá: Bylinková zahrádka na konci února

Už máte vysetou stévii nebo citrónovou trávu? Které další bylinky si můžete předpěstovat? Vyplatí se, když si sazenice bylin sami vypipláte?

Co vás zajímá: Rakovina – tichý zabiják

V průměru u nás každý rok přibyde necelých 90 tisíc nových pacientů s diagnostikovaným nádorovým onemocněním, z toho asi 20 tisíc jsou nemelanomové kožní nádory.

Co vás zajímá: Staráme se o drápy psů a koček

Proč se musí psům žijícím v bytě drápky stříhat a kočkám se nezastřihují? Jak poznat přerostlé drápy? Odpovídá veterinář Miroslav Svatoš.

Co vás zajímá: Energetická poradna: unikání tepla, zateplování, rekonstrukce, vlhkost

Přemýšlíte, jak v dnešní době ušetřit na energiích? Uvažujete o energetické soběstačnosti, ale nevíte, jak na to? Zeptejte se energetického specialisty.

Co vás zajímá: Celer, mrkev, petržel a jejich léčivé účinky

K zimnímu období patří konzumace kořenové zeleniny. Tentokrát se jí věnujeme z pohledu bylinkářky. Dozvíte se jaké léčivé účinky mají celer, mrkev, petržel nebo třeba tuřín?

Co vás zajímá: Alkohol přispívá ke vzniku více než 200 onemocnění

Česká republika patří k zemím s nejvyšší průměrnou spotřebou alkoholu. Jedná se o 10 litrů etanolu ročně na jednoho obyvatele. A to i přesto, že je vědecky prokázána škodlivost alkoholu.

Co vás zajímá: Jak zkrotit mlsání a neřesti v jídelníčku?

Chipsy, čokoláda, zákusky. Jaké množství takových pochutin snese naše tělo? Jak odolat pokušení a kdy si něco můžeme dopřát?

Co vás zajímá: Průzkum: 80 procent naší populace má nedostatek vitamínu D

Výzkum prováděný ve Fakultní nemocnici Plzeň ukázal, že 80 procent naší populace má nedostatek vitamínu D. Od konce března do konce září nám v jeho doplňování pomáhá sluneční záření. Po zbytek roku bychom se o to měli postarat sami.

Co vás zajímá: Počet dětí s depresemi a úzkostmi přibývá, výjimkou není sebepoškozování

Co dětem chybí a jak jim pomoci? V lékařské poradně o tom mluvíme s doktorkou Danou Chmelařovou, klinickou psycholožkou z plzeňské Fakultní nemocnice.

Co vás zajímá: Pečujeme o pokojové rostliny v zimě

Dozvíte se, jakou péči potřebují pokojové rostliny v zimním období, kdy je málo slunce nebo jak se zbavit škůdců.

Co vás zajímá: Zaměřeno na maso

Jaké jsou výhody a nevýhody vepřového, hovězího, drůbežího, králičího nebo rybího masa? Odpovídá nutriční terapeut Marek Hanza.

Co vás zajímá: V únoru bude v Plzni otevřen jedinečný technologický park TechTower

Prostory o celkové ploše deset tisíc metrů čtverečních se už pomalu plní, své nové působiště v TechToweru najdou inovativní firmy, které budou mít k dispozici řadu moderních technologií.

Co vás zajímá: Na povánoční detoxikaci organismu jsou vhodné čaje a bylinky

Seznamte se i s bylinkami, které mají příznivý vliv na spalování tuků a oddálení pocitu hladu. Po pročištění těla totiž můžete začít s případným hubnutím.

Co vás zajímá: Karlovy Vary zažijí podruhé ve své historii referendum. Řešit bude podobu Vřídelní kolonády

Historie se opakuje. Už jednou obyvatelé Karlových Varů rozhodovali v referendu o tom, jestli chtějí vybudovat repliku pseudorenesanční kolonády z roku 1879, nebo zachovat stávající podobu v duchu tehdy oblíbeného brutalismu.

Co vás zajímá: Po Vánocích je nejvyšší čas umírnit konzumaci cukru

Naším hostem je nutriční terapeut Marek Hanza. Dozvíte se, čím se dá klasický bílý cukr nahradit a zda je zdraví prospěšné sladit třtinovou šťávou nebo medem.

Co vás zajímá: Při nákupu zábavní pyrotechniky buďte obezřetní

Blíží se konec roku a s ním i oslavy spojené se zábavní pyrotechnikou. Naším hostem je Ladislav Kincl, odborník ze společnosti zaměřené právě na ohňostroje a pyrotechniku.

Co vás zajímá: Chronická obstrukční plicní choroba

Podle odhadů přibližně půl milionu lidí v naší republice ani netuší, že má CHOPN. Poslechněte si o této nemoci všechny informace.

Co vás zajímá: Denně jedno jablko, k doktoru daleko

Jablka obsahují jeden vzácný, ne často zmiňovaný prvek – bór. obsahují ho i hrušky nebo hroznové víno. Poslechněte si i další zajímavé informace o jablcích.

Co vás zajímá: Knihovna města Plzně slouží všem napříč generacemi

Knihovna města Plzně má využití pro děti i dospělé, včetně seniorů. Věnuje se i hendikepovaným. Poslechněte si víc.

Co vás zajímá: Lékařská poradna: Šedý a zelený zákal, šilhání, otok víček nebo nadměrné slzení

U příležitosti Světového dne nevidomých (13. listopadu) je naším hostem doc. MUDr. Štěpán Rusňák, Ph.D. – přednosta Oční kliniky Fakultní nemocnice Plzeň.

Co vás zajímá: Listí ořešáku dejte do kompostu až třeba po třech měsících

Listí ze stromů je na kompostování ideální a následně je to vynikající surovina na výrobu dalších pěstebních substrátů.

Co vás zajímá: Techmania science center slaví 14 let

Poslechněte si mnoho zajímavostí o historii i současnosti plzeňské Techmanie. Po covidu už do ní opět proudí návštěvníci.

Co vás zajímá: Nutriční terapeutka: Dýně jsou úžasné

Dýně obsahují obrovské množství betakarotenu. Naše tělo si z něj umí vyrobit vitamín A. Poslechněte si i o dalších prospěšných látkách, které nám dávají dýně.

Co vás zajímá: Váš pes nesmí aportovat klacek, nikdy mu ho neházejte! Jde o život

„Byli takoví, kteří byli na místě mrtví. Byli takoví, kteří zemřeli časem. Byli takoví, kteří se z toho horko těžko vylízali,“ nerad si připomíná případy, kdy se pes na hozený klacek nabodl, plzeňský veterinář Miroslav Svatoš.

Co vás zajímá: Houby jsou málo kalorické, pomůžou vám zhubnout

Podle nutriční terapeutky Jaroslavy Kreuzbergové jsou houby nízkokalorické, jejich energetická hodnota je kolem 35 kcal na 100 g. Pokud si je šetrně připravíte, dobře vám poslouží v rámci hubnoucího programu.

Co vás zajímá: Za čisté houby bez červů může počasí, ne válka na Ukrajině

Český člověk je hloubavý, a tak se raduje z vydařené houbařské sezóny a nečervivých hub, ale zároveň se ptá: Čím to je, tolik hub a k tomu bez červů? A napadá ho, že po ostřelování ukrajinských jaderných elektráren možná unikla radiace a ta to způsobila.

Co vás zajímá: Nemocným a starším se obecně doporučuje jíst 5x denně a menší porce

Zejména senioři a nemocní lidé potřebují plnohodnotná, ale lehce stravitelná jídla. Jak zajistit, aby strava byla pestrá, chutná a zároveň nenadýmala a nedráždila? Důležitý je správný výběr potravin a jejich šetrná příprava.

Co vás zajímá: Hyperbarická komora řeší spoustu chorob, akutních i chronických

Jak funguje a pro které pacienty je určena hyperbarická komora? Platí hyperbarickou kyslíkovou terapii zdravotní pojišťovny? Odpovídá Zdeňka Poklopová, vedoucí lékařka úseku hyperbarické oxygenoterapie ve Fakultní nemocnici Plzeň.

Co vás zajímá: Vláknina funguje jako kartáč, který čistí střevo

Vláknina ve stravě je velmi důležitá pro zažívání. V poradně zdravé výživy vám řekneme, kolik by jí mělo být v našem jídelníčku a kdo by měl být při její konzumaci opatrný.

Co vás zajímá: Plzeňští zvířecí záchranáři umístili k adopci více než 100 čapích mláďat

Záchranná stanice živočichů v Plzní oslaví v prosinci 30. výročí. Mají celá léta obrovské množství práce, jedná se mimo jiné o 10-15 výjezdů denně.

Co vás zajímá: V létě jsme obzvlášť náchylní k zánětům močových cest

V lékařské poradně se tentokrát dozvíte, co všechno způsobuje zánět močových cest. Poradíme, jak onemocnění předcházet.

Co vás zajímá: Ovocnáři hlásí nadprůměrnou úrodu

Ovoce se letos urodilo dost. Čemu především za tuto skutečnost poděkovat? I když se to nezdá, poměrně pravidelně prší.

Co vás zajímá: Pocením vylučujeme některé důležité minerály a měli bychom je doplňovat

V poradně Co vás zajímá se zeptáme se MUDr. Jana Vachka, primáře interního oddělení Klatovské nemocnice. Dozvíte se mimo jiné, které vypocené důležité minerály bychom měli doplňovat stravou.

Co vás zajímá: Kanadské borůvky během tropických dní hodně zalévejte

Kanadská borůvka zvládá velká horka celkem dobře. Ale musí být dobře zalévána. Potřebuje velké množství vody. V době, kdy nalévá plody, potřebuje až 2 litry vody denně.

Co vás zajímá: Letnění mnohým pokojovým rostlinám prospívá

Umístit na léto některé pokojové rostliny ven, je jistě dobré. Ale chce to vhodné místo a důkladnou péči. A pozor, některé pokojovky raději nechejte v domě.

Co vás zajímá: Prázdniny jsou pro policii nejrizikovějším obdobím roku

Začíná doba dovolených a s ní i velké dopravní přesuny. Poslechněte si rady, jak si zajistit v létě větší bezpečnost na silnicích.

Co vás zajímá: Na plzeňské hemato-onkologii je v databázi 300 dárců krevních destiček. Stav potřebují navýšit

Při léčbě pacientů ohrožených krvácivými komplikacemi jsou potřeba krevní destičky od dárců. Jedná se například o lidi trpící různými typy leukémií, podstupující chemoterapii nebo transplantaci kostní dřeně.

Co vás zajímá: Stravování na prázdninových cestách

Chystáte se na dovolenou? Poradíme vám, které potraviny si vzít s sebou a co jíst na místě, abyste měli dostatek energie, nepřibrali a vyhnuli se zažívacím potížím.

Co vás zajímá: Člověk v tísni slaví 30. výročí

Člověk v tísni je jednou z nejznámějších organizací svého druhu. Kde všude pomáhá a co je hlavní náplní jeho činnosti v současné krizové době?

Co vás zajímá: Celiakie znamená doživotní bezlepkovou dietu

V pondělí jsme si připomněli Mezinárodní den celiakie. V Česku touto dosud nevyléčitelnou nemocí trpí přes sto tisíc lidí.

Co vás zajímá: Zahrádkářská poradna: květnové práce na zahradě

Které práce nás čekají v květnu v ovocné, zeleninové a okrasné zahradě? O tom si budeme povídáme s Josefem Vačkářem, instruktorem Českého zahrádkářského svazu.

Co vás zajímá: Veterinární poradna: čipování psů

Jak staré štěně musí být očipované? K čemu čipování psů slouží, když zatím neexistuje centrální evidence psů? Může čip způsobit psovi nějaké zdravotní problémy?

Co vás zajímá: Plzeňský biskup: I v těchto těžkých chvílích máme naději

Jaký je rozdíl mezi církví římskokatolickou a pravoslavnou, co znamenají jednotlivé dny Pašijového týdne i válka na Ukrajině. Nejen tato témata zazněla v pořadu.

Co vás zajímá: Bílkoviny v naší stravě

Jaký by měl být denní příjem bílkovin u dětí a jaký u dospělých? Které potraviny jsou bohaté na bílkoviny? Jak funguje a je bezpečná proteinová keto dieta?

Co vás zajímá: Obiloviny v naší stravě

Jaký je význam obilovin v naší stravě? Které obsahují lepek a které jsou přirozeně bezlepkové? Nakolik se liší obiloviny pěstované dříve a dnes?

Co vás zajímá: Bylinkovou zahrádku pořád ještě chraňte před mrazem

Co právě v tomto období potřebuje bylinková zahrádka? Jak se postarat o přezimující rostliny? Nejen na to odpovídá bylinářka Štěpánka Janoutová.

Co vás zajímá: Dobrá zpráva: lidem starším padesáti let očkování proti klíšťové encefalitidě nově proplácí pojišťovna

Od 1. 1. 2022 vstoupila v platnost novela zákona č. 48/1997, o veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů. Pojištěnec nad 50 let věku může využít plně hrazené očkování proti klíšťové encefalitidě.

Co vás zajímá: Anturie pokvete, když ji budete hnojit a dopřejete jí světlo

“Pokud toužíte po květech anturie, nezapomeňte na hnojivo pro kvetoucí pokojové rostliny,” radí designérka pokojových rostlin Simona Bratršovská. Rostlina také potřebuje dost světla, nemusí být ale nutně na okně.  

Co vás zajímá: Jarní očista s bylinkářkou Monikou Šedivcovou

Jarní očistná kúra by se měla zaměřit na játra, ledviny a krev. Na jaře bychom měli co nejvíce zařadit do našeho jídelníčku hořčiny, bylinky, které jsou hořké a jdou přes játra.

Co vás zajímá: Pozor! Půst není hladovka

Půst představuje jedno jídlo denně a hlavně vyžaduje zřeknutí se alkoholu nebo masa, říká nutriční terapeutka Fakultní nemocnice Plzeň Jaroslava Kreuzbergová.

Co vás zajímá: Pravidelný pohyb a jeho vliv na lidské zdraví

Jak se více hýbat a cvičit, čemu všemu pohyb prospívá. O tom jsme hovořili s fyzioterapeutem Matějem Liškou. 

Co vás zajímá: Ekolog: Vraťme se k tomu, co v přírodě funguje a ve městech chybí

Václav Čubr z plzeňského střediska ENVIC hovoří o tzv. zeleno-modré infrastruktuře a o významu zeleně a vody pro město a člověka.

Co vás zajímá: 4. únor – Světový den boje s rakovinou

Laické rozdělení nádorů je prosté – zhoubné a nezhoubné. Znamená nezhoubné automaticky neléčitelné? Odpovídá prof. MUDr. Samuel Vokurka, Ph.D., zástupce přednosty pro výchovu a vědeckou činnost Onkologické a radioterapeutické kliniky.

Co vás zajímá: Veterinář: Kvůli dvěma případům Aujeszkyho choroby není třeba panikařit

V nedávné době se v Česku nakazili dva psi Aujeszkyho chorobou. K oběma případům došlo ve Zlínském kraji. Jeden pes uhynul, druhý musel být utracen.

Co vás zajímá: Plzeňský kraj má vysokou proočkovanost. Nezapomíná ani na 70 tisíc cizinců, kteří zde pracují

Co je nového v oblasti zdravotnictví v našem kraji? Jsme připraveni na případnou vzrůstající hospitalizaci v souvislosti s covidem?  V pořadu Co vás zajímá odpovídali hejtmanka Ilona Mauritzová a ředitel FN Plzeň Václav Šimánek.

Co vás zajímá: V aktuálním počasí se dá se na zahradě dohnat spoustu restů z podzimu

Pokud jsme nestihli na podzim třeba zarýt hnůj a připravit záhony, můžeme to udělat právě teď. Dají se také sázet stromky, říká Josef Vačkář, odborný instruktor Českého zahrádkářského svazu.

Co vás zajímá: Odborník na energetiku: Ceny energií už nikdy neklesnou tam, kde byly ještě před dvěma lety

S odborníkem na energetiku a alternativní zdroje vytápění Lubomírem Kuchynkou jsme probírali současnou energetickou situaci a možná řešení pro rodinné i bytové domy.

Co vás zajímá: Nemusíte číst dlouhý manuál. DAB+ rádio zapněte, samo se naladí

Výhody poslechu digitálního rozhlasového přijímače DAB+ jsou nesporné. Stanice při poslechu nešumí, snadno se ladí i přepínají, poslouchat můžete velké množství stanic atd. Na přijímači naladíte i stávající analogové vysílání.

Co vás zajímá: Nejhorší houbařská sezóna za posledních 10 let! Shodují se mykologové

Podle mykologa Zdeňka Hájka houbaři na Plzeňsku opakovaně už 3 roky doufají, že příští sezóna bude lepší. A ona je vždy horší než ta přechozí.

Co vás zajímá: Bylinkářka: Jalovčinky působí protizánětlivě, zejména na močové cesty

Jalovec obecný (Juniperus communis) je vedený jako mírně jedovatý, nesmí se užívat dlouhodobě. Vyhýbat by se mu měli lidé s nemocnými ledvinami, těhotné a kojící ženy.

Co vás zajímá: Jiří Boudník: Česká kotlina – to je pohoda. V New Yorku musíte bojovat, abyste se měli dobře

Plzeňan Jiří Boudník se do USA se dostal jako sedmnáctiletý v roce 1989. Vystudoval zde architekturu. Po 12 letech zažil jako přímý účastník teroristický útok na New York.

Co vás zajímá: Škatulkování mě štve. Hudba se buď líbí nebo nelíbí, říká šéf Festivalu na ulici

Lukáš Krasný je lídr kapely Semtex a také ředitel agentury Nashledanou, která zajišťuje plzeňský Festival na ulici. Ten nabídne rock, bigbít, jazz, funky, folk, country, ale i dechovku a zahrají také plzeňští filharmonici.

Co vás zajímá: Mladí o naší nedávné historii nejsou moc informováni, říká regionální ředitel organizace Post Bellum

Jiří Kunc je regionálním ředitelem neziskové organizace Post Bellum, která vytváří projekt Paměť národa. Paměť národa je největší databází příběhů lidí, do jejichž životních osudů markantně zasáhly totality 20. století.

Co vás zajímá: Mladí o naší nedávné historii nejsou moc informováni, říká regionální ředitel organizace Post Bellum

Jiří Kunc je regionálním ředitelem neziskové organizace Post Bellum, která vytváří projekt Paměť národa. Paměť národa je největší databází příběhů lidí, do jejichž životních osudů markantně zasáhly totality 20. století.

Co vás zajímá: Při bolestech svalů a šlach z přetížení neuspěchejte nasazení tišících léků

Prostředky proti bolesti svalů a šlach neřeší vzniklý problém, ale pouze tlumí příznaky. Podle fyzioterapeuta Matěje Lišky na to většina lidí zapomíná.

Co vás zajímá: Zvířecí záchranáři jedou v tomto období nadoraz

“Vždycky se těšíme na prázdniny, až lidé odjedou také o kousek dál a přestanou se pohybovat jenom kolem své chalupy,” říká vedoucí Záchranné stanice živočichů v Plzni Karel Makoň.

Co vás zajímá: Tři západočeské kluby ovládly republiku

Tzv. “malé sporty” Plzeňského a Karlovarského kraje byly v sezóně 2020/2021 velmi úspěšné. Plzeňští házenkáři a futsalisté získali zlaté medaile, stejně jako volejbalisté Karlovarska.

Co vás zajímá: Organizovaná turistika se po epidemii opět dala do pohybu

Hosty Michala Jančaříka byli předsedové Klubu českých turistů Plzeňského a Karlovarského kraje Josef Sýkora a Ladislav Zoubek a také vedoucí značkařů Vladislav Sajdl. 

Co vás zajímá: Do 15 let tady chceme mít úplně jiný kraj, plánuje hejtman Kulhánek

Kraje postižené útlumem těžby uhlí budou v letech 2021 – 2027 čerpat finanční prostředky z Evropské unie v rámci Fondu spravedlivé transformace. Co to znamená pro Karlovarský kraj?

Co vás zajímá: Neziskové organizace vyhlásily sbírku, aby mohly nadále pomáhat pozůstalým

Čtyři neziskové organizace – Plzeňská zastávka, Vigvam, Klára pomáhá a NF Vrba, poskytujících služby pozůstalým po náhlém úmrtí v rodině se spojily. “Zejména v posledním roce kvůli covidu poptávka po našich službách vysoce narostla. Potřebuje své služby rozšířit,” řekla Monika Jelínková z Plzeňské zastávky. 

Co vás zajímá: Stejně jako vakcínami AstraZeneca a Johnson & Johnson, také Modernou teď očkují výhradně praktičtí lékaři

Lidé už naočkovaní první dávkou Moderny v očkovacím centru si pro druhou injekci proti covidu-19 půjdou znovu tam. Všem ostatním je ode dneška Moderna k dispozici pouze u praktických lékařů. Ti díky tomu očekávají zrychlení vakcinace svých pacientů.

Co vás zajímá: Dobít baterky při chronickém únavovém syndromu není snadné

Chronický únavový syndrom postihuje třikrát více žen než mužů, nejčastěji ve věku od 25 do 45 let. Podle odhadů jím v Česku trpí až 50 000 lidí a do budoucna by se tento počet mohl navýšit o pacienty s tzv. dlouhým covidem.