Co vás zajímá

Diskusní kontaktní pořad s hosty.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Co vás zajímá: Jiří Boudník: Česká kotlina – to je pohoda. V New Yorku musíte bojovat, abyste se měli dobře

Plzeňan Jiří Boudník se do USA se dostal jako sedmnáctiletý v roce 1989. Vystudoval zde architekturu. Po 12 letech zažil jako přímý účastník teroristický útok na New York.

Co vás zajímá: Škatulkování mě štve. Hudba se buď líbí nebo nelíbí, říká šéf Festivalu na ulici

Lukáš Krasný je lídr kapely Semtex a také ředitel agentury Nashledanou, která zajišťuje plzeňský Festival na ulici. Ten nabídne rock, bigbít, jazz, funky, folk, country, ale i dechovku a zahrají také plzeňští filharmonici.

Co vás zajímá: Mladí o naší nedávné historii nejsou moc informováni, říká regionální ředitel organizace Post Bellum

Jiří Kunc je regionálním ředitelem neziskové organizace Post Bellum, která vytváří projekt Paměť národa. Paměť národa je největší databází příběhů lidí, do jejichž životních osudů markantně zasáhly totality 20. století.

Co vás zajímá: Mladí o naší nedávné historii nejsou moc informováni, říká regionální ředitel organizace Post Bellum

Jiří Kunc je regionálním ředitelem neziskové organizace Post Bellum, která vytváří projekt Paměť národa. Paměť národa je největší databází příběhů lidí, do jejichž životních osudů markantně zasáhly totality 20. století.

Co vás zajímá: Při bolestech svalů a šlach z přetížení neuspěchejte nasazení tišících léků

Prostředky proti bolesti svalů a šlach neřeší vzniklý problém, ale pouze tlumí příznaky. Podle fyzioterapeuta Matěje Lišky na to většina lidí zapomíná.

Co vás zajímá: Zvířecí záchranáři jedou v tomto období nadoraz

“Vždycky se těšíme na prázdniny, až lidé odjedou také o kousek dál a přestanou se pohybovat jenom kolem své chalupy,” říká vedoucí Záchranné stanice živočichů v Plzni Karel Makoň.

Co vás zajímá: Tři západočeské kluby ovládly republiku

Tzv. “malé sporty” Plzeňského a Karlovarského kraje byly v sezóně 2020/2021 velmi úspěšné. Plzeňští házenkáři a futsalisté získali zlaté medaile, stejně jako volejbalisté Karlovarska.

Co vás zajímá: Organizovaná turistika se po epidemii opět dala do pohybu

Hosty Michala Jančaříka byli předsedové Klubu českých turistů Plzeňského a Karlovarského kraje Josef Sýkora a Ladislav Zoubek a také vedoucí značkařů Vladislav Sajdl. 

Co vás zajímá: Do 15 let tady chceme mít úplně jiný kraj, plánuje hejtman Kulhánek

Kraje postižené útlumem těžby uhlí budou v letech 2021 – 2027 čerpat finanční prostředky z Evropské unie v rámci Fondu spravedlivé transformace. Co to znamená pro Karlovarský kraj?

Co vás zajímá: Neziskové organizace vyhlásily sbírku, aby mohly nadále pomáhat pozůstalým

Čtyři neziskové organizace – Plzeňská zastávka, Vigvam, Klára pomáhá a NF Vrba, poskytujících služby pozůstalým po náhlém úmrtí v rodině se spojily. “Zejména v posledním roce kvůli covidu poptávka po našich službách vysoce narostla. Potřebuje své služby rozšířit,” řekla Monika Jelínková z Plzeňské zastávky. 

Co vás zajímá: Stejně jako vakcínami AstraZeneca a Johnson & Johnson, také Modernou teď očkují výhradně praktičtí lékaři

Lidé už naočkovaní první dávkou Moderny v očkovacím centru si pro druhou injekci proti covidu-19 půjdou znovu tam. Všem ostatním je ode dneška Moderna k dispozici pouze u praktických lékařů. Ti díky tomu očekávají zrychlení vakcinace svých pacientů.

Co vás zajímá: Dobít baterky při chronickém únavovém syndromu není snadné

Chronický únavový syndrom postihuje třikrát více žen než mužů, nejčastěji ve věku od 25 do 45 let. Podle odhadů jím v Česku trpí až 50 000 lidí a do budoucna by se tento počet mohl navýšit o pacienty s tzv. dlouhým covidem.

Co vás zajímá: Které jedlé houby můžeme očekávat v květnu a začátkem června?

Převážně chladné a poměrně větrné počasí bez dostatečné vláhy zatím růstu hub nepřálo, nadějné jsou květnové deště. Houbaři by se postupně mohli radovat z několika druhů jedlých jarních hub.

Co vás zajímá: Alergenová imunoterapie vám značně uleví od projevů alergie

„Jedná se o kauzální léčbu, která ovlivňuje příčinu vzniku alergie. Cílem je normalizovat patologicky zvýšenou reaktivitu na konkrétní alergen,“ vysvětluje alergoložka a imunoložka MUDr. Martina Vachová.

Co vás zajímá: Naši předkové pěstovali hlívu ústřičnou na jilmových špalcích

Informace o pěstování hlívy ústřičné v minulosti našel ve staré literatuře mykolog Zdeněk Hájek. Podle něj by tento postup mohli vyzkoušet houbám fandící chataři nebo chalupáři.

Co vás zajímá: Děti si chtějí po návratu povídat a strašně moc se osamostatnily, říká ředitel ZŠ

Na téma návratu dětí do škol diskutovali v našem vysílání ředitelka ZŠ v Plzni-Božkově Hana Stýblová, zástupce ředitele pro teoretické vyučování Hotelové školy v Plzni, U Borského parku Jiří Holeček a ředitel karlovarské ZŠ Růžový vrch Josef Šrámek.

Co vás zajímá: První rok po otevření bude pro divadla klíčový

Šéfka činohry Divadla J. K. Tyla Apolena Veldová, ředitel Divadla Dialog Jakub Zindulka, herec Jiří Bláha z Divadla Pluto a za chebské a karlovarské divadlo umělecký šéf Zdeněk Bartoš diskutovali o stavu divadelních scén rok po propuknutí epidemie.

Co vás zajímá: Velkokapacitní očkovací centrum v Plzni převezme část seniorů registrovaných v jiných centrech ve městě

Půjde o převedení seniorů registrovaných k očkování proti covidu-19 v těch plzeňských očkovacích centrech, kde jsou dlouhé čekací doby. „Ve velkokapacitním centru jsme schopni je naočkovat do týdne, nejdéle do 14 dnů,“ ujišťuje krajský koordinátor očkování MUDr. Robin Šín.

Co vás zajímá: Covid zásadně zvýšil zájem lidí o psy

Cena štěňat rapidně roste a logicky se tak zvýšila i poptávka po zvířatech z útulků. Jak to teď v útulcích funguje? Jsou ještě nějací psi k mání? A jak postupovat v případě zájmu? Na otázky odpovídal šéf plzeňského útulku pro zvířata v nouzi Petr Kokoška.

Co vás zajímá: V zimě jezte alespoň jedno teplé jídlo denně a pijte hlavně teplé nápoje

Konzumací teplých pokrmů a nápojů ve studených zimních měsících nejen doplňujeme energii, ale i pomáháme organismu vyrovnat se s nachlazením a různými infekcemi.

Co vás zajímá: Bulimie a mentální anorexie

Bulimie neboli chorobné přejídání je závažnou nemocí, která v krajních případech může skončit i smrtí. Nepostihuje přitom jen mladé dívky toužící po štíhlé postavě.

Co vás zajímá: Pouhá zapomnětlivost nebo začínající stařecká demence? Poznat rozdíl je obtížné

„Je nutné provést podrobnější neuropsychologické vyšetření a sledovat vývoj potíží v čase,“ říká MUDr. Zdeňka Roubalová z Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň.

Co vás zajímá: Chlévský hnůj dokáže kořeny nově vysazovaných stromků i popálit

Říjen je ideálním měsícem pro sázení prostokořenných ovocných stromků, které jsou cenově výhodnější než stromky kontejnerované. „Chybou při výsadbě může být přehnaná péče ve snaze dodat živiny,“ upozorňuje zahrádkářský instruktor Josef Vačkář.

Co vás zajímá: Covid -19 z pohledu praktického lékaře: Nepanikařte!

MUDr. Petr Šonka je předsedou Sdružení praktických lékařů. Svou ordinaci má v Přešticích a náš přístup k onemocnění Covid-19 hodnotí jasně – z extrému do extrému. Poslechněte si pořad Co vás zajímá, který připravil a moderoval Michal Jančařík. 

Co vás zajímá: Na chronický zánět apendixu moc nevěřím, říká chirurg

„Při opakovaných, vleklých, atypických bolestech v podbřišku je třeba provést důkladné vyšetření a vyloučit všechny možné příčiny, kterých je celá řada,“ zdůrazňuje MUDr. Richard Sequens, primář chirurgického oddělení Rokycanské nemocnice.

Co vás zajímá: Lutein – nezbytnost pro naše oči

Má se za to, že lutein spolu se zeaxantinem hraje ochrannou roli proti oxidačnímu poškození citlivého anatomického úseku oka volnými radikály a také proti vysokoenergetickým fotonům. Kde v naší stravě můžeme tuhle důležitou látku najít?

Co vás zajímá: Sval bolestivý v důsledku nafoukání zahřejte

„Po nafoukání nejčastěji bolí krk a bedra, někoho rameno,“ konstatuje fyzioterapeut Matěj Liška. První pomocí je místo zahřát.

Co vás zajímá: Nasbírejte si zlatobýl. Působí blahodárně především na ledviny

Jaké byliny v tomto období můžeme sbírat? Je jich dost, i když hlavní sezóna je za námi, říká bylinkářka Ivana Tischlerová. V pořadu Co vás zajímá vyjmenovala spoustu bylinek, které teď můžete v přírodě najít. Například zlatobýl či vřes. Kde je najít? Odpovědi uslyšíte v bylinkářské poradně.

Co vás zajímá: Buďte zdraví a něco pro to dělejte. Nezapomínejte na preventivní prohlídky

Ani obavy z nákazy koronavirem nesmí být důvodem k zanedbávání preventivních prohlídek. V lékařské poradně to zdůrazňuje MUDr. Daniela Fránová ze Zdravotního ústavu. 

Co vás zajímá: Tmavý chléb je skutečný Boží dar pro zdraví člověka

„Líbí se mi přirovnání, že chleba je Boží dar,“ vyzdvihuje význam jedné ze základních potravin člověka MUDr. Jan Vachek a dokládá její prospěšnost pro lidské zdraví.

Co vás zajímá: Tmavý chléb je skutečný Boží dar pro zdraví člověka

„Líbí se mi přirovnání, že chleba je Boží dar,“ vyzdvihuje význam jedné ze základních potravin člověka MUDr. Jan Vachek a dokládá její prospěšnost pro lidské zdraví.

Co vás zajímá: Dlouhodobý stres může vyvolat úzkostnou poruchu

„Ideální je dlouhodobý stres vůbec nemít,“ říká plzeňská psycholožka Mgr. Daniela Voláková. Ne vždy se mu ale můžeme vyhnout a pak je důležité zapojit vyrovnávací mechanismy, které nás vrátí k pozitivnímu náhledu na život.

Co vás zajímá: Dlouhodobý stres může vyvolat úzkostnou poruchu

„Ideální je dlouhodobý stres vůbec nemít,“ říká plzeňská psycholožka Mgr. Daniela Voláková. Ne vždy se mu ale můžeme vyhnout a pak je důležité zapojit vyrovnávací mechanismy, které nás vrátí k pozitivnímu náhledu na život.

Co vás zajímá: Ještě ne všude, ale rostou. Houbařům nastávají dobré časy

Intenzivnější deště a ochlazení přispívají k regeneraci podhoubí a růstu hub. Podle mykologa Zdeňka Hájka se houbaři leckde radují z celé plejády letních i raně podzimních druhů hub.

Co vás zajímá: Musíme psu čistit zuby ?

Jak je to se psím chrupem ? Mělo by se o něj pravidelně pečovat ? Co všechno se může stát pokud dentální hygienu našeho mazlíčka zanedbáme ? I o tom jsme si v pořadu Co vás zajímá povídali s veterinářem Radkem Protivou. Řeč přišla i na zvířecí euthanasii.  V jakém případě se provádí a je nutné, aby s ní zvěrolékař souhlasil ?

Co vás zajímá: Musíme psu čistit zuby ?

Jak je to se psím chrupem ? Mělo by se o něj pravidelně pečovat ? Co všechno se může stát pokud dentální hygienu našeho mazlíčka zanedbáme ? I o tom jsme si v pořadu Co vás zajímá povídali s veterinářem Radkem Protivou. Řeč přišla i na zvířecí euthanasii.  V jakém případě se provádí a je nutné, aby s ní zvěrolékař souhlasil ?

Co vás zajímá: Dieta je pomocník i škůdce

Drželi jste někdy dietu? Existují nejrůznější druhy. Která je vhodná právě pro vás? A má vůbec její držení nějaký smysl? O tom jsme si povídali s odbornicí, nutriční terapeutkou Jaroslavou Kreuzbergovou. Můžete si dietu naordinovat sami bez doporučení lékaře a jaká je nejlepší na hubnutí ? 

Co vás zajímá: Dieta je pomocník i škůdce

Drželi jste někdy dietu? Existují nejrůznější druhy. Která je vhodná právě pro vás? A má vůbec její držení nějaký smysl? O tom jsme si povídali s odbornicí, nutriční terapeutkou Jaroslavou Kreuzbergovou. Můžete si dietu naordinovat sami bez doporučení lékaře a jaká je nejlepší na hubnutí ? 

Co vás zajímá: Plochá noha může být i vrozenou vadou, je třeba ji odhalit co nejdřív

„Je to vrozená vada, která se musí důkladně sledovat, protože může dojít k jejímu zhoršování. Běžnými metodami, jako jsou ortopedické vložky a obuv, je hůř léčitelná. Nezřídka musíme přistoupit k operaci,“ vysvětluje ortoped Michal Ruml.

Co vás zajímá: Plochá noha může být i vrozenou vadou, je třeba ji odhalit co nejdřív

„Je to vrozená vada, která se musí důkladně sledovat, protože může dojít k jejímu zhoršování. Běžnými metodami, jako jsou ortopedické vložky a obuv, je hůř léčitelná. Nezřídka musíme přistoupit k operaci,“ vysvětluje ortoped Michal Ruml.

Co vás zajímá: Kanadská borůvka je kyselinomilná rostlina, tomu musí odpovídat substrát pro výsadbu

„Pokud nepodceníme přípravu záhonu, vysazená borůvka začne velice rychle narůstat a v dalších letech nám počáteční péči vrátí,“ ujišťuje farmářka Štěpánka Janoutová. Kanadská borůvka může plodit i 60 let a pravidelně dávat bohatou úrodu.

Co vás zajímá: Některé děti se vrací do školy po půlroční pauze

Začátek nového školního roku 2020/2021 je tady. Co všechno čeká žáky a učitele s ohledem na koronavirová opatření? Nikdo to nebude mít jednoduché.

Co vás zajímá: Některé děti se vrací do školy po půlroční pauze

Začátek nového školního roku 2020/2021 je tady. Co všechno čeká žáky a učitele s ohledem na koronavirová opatření? Nikdo to nebude mít jednoduché.

Co vás zajímá: Plzeňské Transfuzní oddělení letos v létě trhá rekordy

„Naši dárci jsou zlatí,“ usmívá se MUDr. Petra Šlechtová, primářka Transfuzního oddělení Fakultní nemocnice Plzeň. Díky ochotným a obětavým dárcům měla nemocnice dostatek krve jak během jarních měsíců, tak po uvolnění opatření proti koronaviru.

Co vás zajímá: Bezúdržbová psí srst neexistuje

„Někteří majitelé krátkosrstých plemen si myslí, že srst jejich psa je bezúdržbová. A časem zjistí, že pes líná pořád dokola, bez přestávky,“ upozorňuje na častý omyl Eva Durasová, majitelka plzeňského psího salonu.

Co vás zajímá: Veterinář: K vyjmutí klíštěte se mi nejvíce osvědčila elektrikářská svorka, zvaná krokodýl

Jak postupovat, když u psa objevíte klíště a co může způsobit? Jak se parazita zbavit ? I to jsme řešili v pořadu Co vás zajímá s veterinářem Miroslavem Svatošem. Řeč byla také o kloubní výživě pro psy. Má smysl ji preventivně aplikovat a když tak v kolika letech?

Co vás zajímá: Veterinář: K vyjmutí klíštěte se mi nejvíce osvědčila elektrikářská svorka, zvaná krokodýl

Jak postupovat, když u psa objevíte klíště a co může způsobit? Jak se parazita zbavit ? I to jsme řešili v pořadu Co vás zajímá s veterinářem Miroslavem Svatošem. Řeč byla také o kloubní výživě pro psy. Má smysl ji preventivně aplikovat a když tak v kolika letech?

Co vás zajímá: Letní pitný režim

Jsme uprostřed léta, teploty často překračují tropickou hranici 30 °C. A to je doba, kdy je nutné dodržovat pitný režim. Co pít, kdy a jak v letních vedrech, to bylo ústřední téma tohoto pořadu Co vás zajímá s nutriční terapeutkou Jaroslavou Kreuzbergovou. Může vodu nahradit stoprocentní džus? Je třeba pít ikdyž nemáme žízeň? Co může způsobit nedostatek tekutin?

Co vás zajímá: Letní pitný režim

Jsme uprostřed léta, teploty často překračují tropickou hranici 30 °C. A to je doba, kdy je nutné dodržovat pitný režim. Co pít, kdy a jak v letních vedrech, to bylo ústřední téma tohoto pořadu Co vás zajímá s nutriční terapeutkou Jaroslavou Kreuzbergovou. Může vodu nahradit stoprocentní džus? Je třeba pít ikdyž nemáme žízeň? Co může způsobit nedostatek tekutin?

Co vás zajímá: Chlorovaná voda v bazénech nahrává vzniku zánětu močových cest

„Osobně bych se raději vykoupala v Boleváku než v městském koupališti,“ prohlásila MUDr. Kateřina Oulehle, internistka z Klatovské nemocnice. Rizikové jsou také vířivky, ve kterých se drží různé bakterie.

Co vás zajímá: Chlorovaná voda v bazénech nahrává vzniku zánětu močových cest

„Osobně bych se raději vykoupala v Boleváku než v městském koupališti,“ prohlásila MUDr. Kateřina Oulehle, internistka z Klatovské nemocnice. Rizikové jsou také vířivky, ve kterých se drží různé bakterie.

Co vás zajímá: Řasokoule jsou ještě méně náročné na péči než vzdušné rostliny

Designérka pokojových rostlin Simona Bratršovská svůj koníček proměnila v zaměstnání. Jak říká, pokojovky v poslední době zažívají obrovský comeback.

Co vás zajímá: Řasokoule jsou ještě méně náročné na péči než vzdušné rostliny

Designérka pokojových rostlin Simona Bratršovská svůj koníček proměnila v zaměstnání. Jak říká, pokojovky v poslední době zažívají obrovský comeback.

Co vás zajímá: Sucha se pravděpodobně budou opakovat. Jsme ve fázi růstu teplot

Navzdory letošnímu relativně chladnějšímu a deštivějšímu létu se dá předpokládat, že suchá a horká léta budou v blízké budoucnosti převažovat.

Co vás zajímá: Sucha se pravděpodobně budou opakovat. Jsme ve fázi růstu teplot

Navzdory letošnímu relativně chladnějšímu a deštivějšímu létu se dá předpokládat, že suchá a horká léta budou v blízké budoucnosti převažovat.

Co vás zajímá: Teplé vlhčí počasí svědčí dřevomorce

„Dřevomorka domácí je schopná prorůst i spárami ve zdi do sousední místnosti, kde je uskladněné dřevo nebo napadne trámy ve stropě,“ upozorňuje mykolog Zdeněk Hájek.

Co vás zajímá: Správná kočičí strava

Jsou pro kočky lepší granule nebo tzv. mokrá strava, tedy nejrůznější konzervy či kapsičky? Jak kočku naučit správným stravovacím návykům? Vyplatí se pro ně vařit? Co je to kočičí chřipka a jak proti ní postupovat. Tyto a další dotazy jsme řešili s veterinářem Ladislavem Kunclem.

Co vás zajímá: Koronavirus si prázdniny nevybírá

1. března byly u nás diagnostikovány první případy nákazy koronavirem. Na přelomu května a června jsme si všichni oddechli, vypadalo to, že jsme situaci zvládli. Po několika týdnech se dostáváme tam, kde jsme byli na jaře. 

Co vás zajímá: Středomořská strava prospívá zdraví, na léto je skvělou volbou

Co při středomořské dietě zařadit do jídelníčku a co naopak omezit nebo úplně vynechat? O tom ve výživové poradně hovoří MUDr. Jan Vachek, primář interního odd. Klatovské nemocnice.