Co vás zajímá

Diskusní kontaktní pořad s hosty.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Co vás zajímá: První rok po otevření bude pro divadla klíčový

Šéfka činohry Divadla J. K. Tyla Apolena Veldová, ředitel Divadla Dialog Jakub Zindulka, herec Jiří Bláha z Divadla Pluto a za chebské a karlovarské divadlo umělecký šéf Zdeněk Bartoš diskutovali o stavu divadelních scén rok po propuknutí epidemie.

Co vás zajímá: Velkokapacitní očkovací centrum v Plzni převezme část seniorů registrovaných v jiných centrech ve městě

Půjde o převedení seniorů registrovaných k očkování proti covidu-19 v těch plzeňských očkovacích centrech, kde jsou dlouhé čekací doby. „Ve velkokapacitním centru jsme schopni je naočkovat do týdne, nejdéle do 14 dnů,“ ujišťuje krajský koordinátor očkování MUDr. Robin Šín.

Co vás zajímá: Covid zásadně zvýšil zájem lidí o psy

Cena štěňat rapidně roste a logicky se tak zvýšila i poptávka po zvířatech z útulků. Jak to teď v útulcích funguje? Jsou ještě nějací psi k mání? A jak postupovat v případě zájmu? Na otázky odpovídal šéf plzeňského útulku pro zvířata v nouzi Petr Kokoška.

Co vás zajímá: V zimě jezte alespoň jedno teplé jídlo denně a pijte hlavně teplé nápoje

Konzumací teplých pokrmů a nápojů ve studených zimních měsících nejen doplňujeme energii, ale i pomáháme organismu vyrovnat se s nachlazením a různými infekcemi.

Co vás zajímá: Bulimie a mentální anorexie

Bulimie neboli chorobné přejídání je závažnou nemocí, která v krajních případech může skončit i smrtí. Nepostihuje přitom jen mladé dívky toužící po štíhlé postavě.

Co vás zajímá: Pouhá zapomnětlivost nebo začínající stařecká demence? Poznat rozdíl je obtížné

„Je nutné provést podrobnější neuropsychologické vyšetření a sledovat vývoj potíží v čase,“ říká MUDr. Zdeňka Roubalová z Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň.

Co vás zajímá: Chlévský hnůj dokáže kořeny nově vysazovaných stromků i popálit

Říjen je ideálním měsícem pro sázení prostokořenných ovocných stromků, které jsou cenově výhodnější než stromky kontejnerované. „Chybou při výsadbě může být přehnaná péče ve snaze dodat živiny,“ upozorňuje zahrádkářský instruktor Josef Vačkář.

Co vás zajímá: Covid -19 z pohledu praktického lékaře: Nepanikařte!

MUDr. Petr Šonka je předsedou Sdružení praktických lékařů. Svou ordinaci má v Přešticích a náš přístup k onemocnění Covid-19 hodnotí jasně – z extrému do extrému. Poslechněte si pořad Co vás zajímá, který připravil a moderoval Michal Jančařík. 

Co vás zajímá: Na chronický zánět apendixu moc nevěřím, říká chirurg

„Při opakovaných, vleklých, atypických bolestech v podbřišku je třeba provést důkladné vyšetření a vyloučit všechny možné příčiny, kterých je celá řada,“ zdůrazňuje MUDr. Richard Sequens, primář chirurgického oddělení Rokycanské nemocnice.

Co vás zajímá: Lutein – nezbytnost pro naše oči

Má se za to, že lutein spolu se zeaxantinem hraje ochrannou roli proti oxidačnímu poškození citlivého anatomického úseku oka volnými radikály a také proti vysokoenergetickým fotonům. Kde v naší stravě můžeme tuhle důležitou látku najít?

Co vás zajímá: Sval bolestivý v důsledku nafoukání zahřejte

„Po nafoukání nejčastěji bolí krk a bedra, někoho rameno,“ konstatuje fyzioterapeut Matěj Liška. První pomocí je místo zahřát.

Co vás zajímá: Nasbírejte si zlatobýl. Působí blahodárně především na ledviny

Jaké byliny v tomto období můžeme sbírat? Je jich dost, i když hlavní sezóna je za námi, říká bylinkářka Ivana Tischlerová. V pořadu Co vás zajímá vyjmenovala spoustu bylinek, které teď můžete v přírodě najít. Například zlatobýl či vřes. Kde je najít? Odpovědi uslyšíte v bylinkářské poradně.

Co vás zajímá: Buďte zdraví a něco pro to dělejte. Nezapomínejte na preventivní prohlídky

Ani obavy z nákazy koronavirem nesmí být důvodem k zanedbávání preventivních prohlídek. V lékařské poradně to zdůrazňuje MUDr. Daniela Fránová ze Zdravotního ústavu.