Co vás zajímá

Diskusní kontaktní pořad s hosty.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Co vás zajímá: Bylinkářská poradna: Bylinky a stres

Dlouhodobý stres přispívá ke vzniku celé řady chorob, včetně těch nejzávažnějších. Ulevit by vám mohly bylinky – bazalka posvátná, rozchodnice růžová a další.

Co vás zajímá: Lékařská poradna: dýchání

Proč si všímat toho, jakým způsobem dýcháme? Co všechno ve svém těle můžeme ovlivnit správným dýcháním?

Co vás zajímá: Lékařská poradna: štítná žláza

Naším hostem je MUDr. Michal Krčma, vedoucí lékař Úseku diabetologie, endokrinologie a metabolismu I. interní kliniky Fakultní nemocnice Plzeň.

Co vás zajímá: Jedna nová věc do domu přijde, jedna stará odejde

Pomůže vám toto pravidlo udržet pořádek? Jak si zorganizovat různě velké skříně, abyste stále věděli, kde tu kterou věc máte?

Co vás zajímá: Energetická poradna

Počet fotovoltaických elektráren v Česku v poslední době narůstá, což souvisí s energetickou krizí. Jak fotovoltaickou elektrárnu co nejlépe využít a vyplatí se vůbec její instalace?

Co vás zajímá: Výživová poradna: nootropika

Jak fungují nootropika? Skutečně příznivě ovlivňují mozek, paměť a schopnost myšlení? Ve kterých potravinách je najdeme a vystačíme s nimi, aniž bychom brali doplňky stravy z lékárny?

Co vás zajímá: Zdravotní poradna s fyzioterapeutem

Poradíme vám, jak cvičit, pokud trpíte cévním onemocněním, kdy po prodělání zánětu žil nebo trombózy začít s fyzioterapií. Dozvíte se, jestli pomůže fyzioterapeut při nedokrevnosti končetin a zda je možné fyzioterapií léčit křečové žíly.

Co vás zajímá: Lékařská poradna: kojení

Na dotazy odpovídá u příležitosti Světového týdne na podporu kojení doc. MUDr. Jiří Dort, primář Neonatologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň.

Co vás zajímá: Lékařská poradna: letní potíže s kůží

Horké léto dává zabrat naší kůži a to nejen vlivem opalování na sluníčku. Kožní problémy mohou vzniknout i v důsledku koupání v bazénu, koupališti nebo přírodním jezírku.

Co vás zajímá: Kuchařská poradna

Jak je na tom v současné době česká kuchyně? Jsou česká jídla těžká a nezdravá, nebo záleží na kuchaři, jak a ze kterých surovin je připraví?

Co vás zajímá: Poradna zdravé výživy

Dozvíte se například, proč nám tolik chutnají sladkosti a zda škodí tělu víc nadbytek cukru nebo tuku.

Co vás zajímá: Lékařská poradna: letní úrazy

Tržné rány, odřeniny, podvrtnuté kotníky, to jsou nejčastější letní úrazy. Jak k nim obvykle dochází? Co můžeme udělat v rámci prevence úrazů?

Co vás zajímá: Zdravotní poradna: péče o zubní náhrady

Které druhy zubních náhrad jsou v současné době k dispozici a z jakých materiálů se vyrábějí? Jaká je jejich trvanlivost?

Co vás zajímá: Kynologická poradna

Kteří psi mohou běhat agility? Co všechno tento kynologický sport zahrnuje? Jak ovlivňuje zdraví psa? Kde a jak agility trénovat?

Co vás zajímá: Jak si zabalit, aby nám na dovolené nic nechybělo, ani nepřebývalo?

Asi málokdo chce cestovat s neskladnými těžkými zavazadly. Jak se správně zabalit na cesty radí průvodkyně laskavým minimalismem Marcela Janská.

Co vás zajímá: Lékařská poradna: ateroskleróza

Víte, že na cévních stěnách jsou už v dětském věku prokazatelné lipidové proužky? V lékařské poradně mluvíme o tom, jak se vyvíjí ateroskleróza a jak jí předcházet.

Co vás zajímá: Zahrádkářská poradna

Dozvíte se, zda je potřeba hnojit ovocné stromy, které nasadily na bohatou úrodu. Poradíme, jak si namnožit rybízy nebo angrešt a také na jakou výšku nejlépe sekat trávník.

Co vás zajímá: Každý třetí člověk nad 65 let v České republice je diabetik

Narůstá počet mladých lidí s cukrovkou. Například ve věkové skupině od 19 do 29 let bylo loni v přepočtu na 100 tisíc obyvatel evidováno o 67 procent víc případů diabetu než v roce 2010.

Co vás zajímá: Bylinkářská poradna

Jaké účinky má květ černého bezu, šípkové růže nebo kaštanu koňského? Na dotazy odpovídá bylinkářka Vladimíra Štenglová.

Co vás zajímá: Šumavská historie i současnost

Co se na Šumavě změnilo od chvíle, kdy vznikla chráněná krajinná oblast a národní park? A co se ještě změní? Odpovídá mluvčí národního parku Jan Dvořák.

Co vás zajímá: Poradna zdravé výživy: Sůl nad zlato?

Je opravdu sůl absolutně nezbytná pro naši stravu? Odpovídá nutriční terapeutka FN Plzeň Jaroslava Kreuzbergová.

Co vás zajímá: Lékařská poradna: rakovina plic

V ČR v průměru každoročně rakovinou plic onemocní přibližně 6 600 lidí. I tak závažné onemocnění, jako je rakovina plic, nemusí znamenat fatální konec. Záleží na rychlosti diagnózy, ale také na tom, kde se pacient léčí.

Co vás zajímá: Na ZČU se začala vyučovat branná výchova

Branná výchova se na českých školách už několik desítek let nevyučuje. Teď ji ale jako výběrový předmět svým studentům nabízí Pedagogická fakulta Západočeské univerzity.

Co vás zajímá: Lékařská poradna: alergie a astma

Víc než třetina lidí v České republice trpí alergií, nejčastěji na pyl. S astmatem se podle odhadů potýká tři čtvrtě miliónu Čechů.

Co vás zajímá: Představujeme projekty na ochranu přírody

Plzeňská zoo má nejen obrovské množství zvířat, ale také velký vzdělávací potenciál. Organizuje nejrůznější projekty na podporu ochrany přírody u nás i v zahraničí a také pořádá výukové programy pro děti.

Co vás zajímá: Poradna zdravé výživy: Jak by měl vypadat jídelníček dospívajících

Stravuje se váš puberťák ve fast foodu místo ve školní jídelně? Rozhodl se být vegetariánem? Sportuje a užívá proteinové doplňky? Drží dietu za účelem zhubnutí?

Co vás zajímá: Lékařská poradna: lidský sluch

Existuje spoustu faktorů, které můžou poškodit lidský sluch. Jak si svůj sluch chránit?

Co vás zajímá: Zahrádkářská poradna: květnové práce

Práce na zahradě jsou v květnu radost. Víte, na které byste neměli zapomenout a co můžete právě v tomhle měsíci dohnat?

Co vás zajímá: ZUŠ je potřeba hýčkat, rozvíjet a podporovat

Co v současné době můžou nabídnout základní umělecké školy a jaký je o ně zájem? V čem jsou žákům prospěšné a co přináší projekt ZUŠ open?

Co vás zajímá: Bylinkářská poradna: vysoký tlak

Podle babských rad platil za jednu z nejúčinnějších bylinek proti vysokému krevnímu tlaku barvínek neboli brčál menší, který obvykle začíná kvést v dubnu. Je užívání této léčivky bezpečné?

Co vás zajímá: Houbařská poradna

Už také v našem regionu rostou jarní jedlé houby, kačenky a smrže? Jak vypadají a kde je hledat? Hrozí záměna s jedovatým ucháčem obecným? A čím se liší ucháč obecný od jedlého ucháče obrovského?

Co vás zajímá: Zveme vás na vodní hrad Švihov

Našimi hosty jsou kastelán hradu Švihov Lukáš Bojčuk a Petra Vítková. Co to vůbec znamená starat se v současné době o kulturní památku?

Co vás zajímá: Strava nastávajících maminek

Co by měly jíst těhotné a kojící ženy a čemu by se naopak měly vyhnout? Jakou stravu nabízí maminkám porodnice v plzeňské fakultní nemocnici?

Co vás zajímá: Lékařská poradna: Porody ve FN Plzeň

Jak probíhá porod vedený porodní asistentkou v rámci Centra individuální péče a respektujícího porodu? Jaké druhy porodů a podpůrných prostředků nabízí Gynekologicko-porodnická klinika Fakultní nemocnice Plzeň?

Co vás zajímá: Lékařská poradna: osteoporóza

S osteoporózou se v České republice potýká až tři čtvrtě miliónu lidí. Ve věku nad 50 let každá druhá žena a každý pátý muž utrpí osteoporotickou zlomeninu.

Co vás zajímá: Veterinární poradna: krmiva pro psy

Vyznáte se v nabídce krmiv pro psy? Co by mělo plnohodnotné krmivo pro psy obsahovat a čemu byste se při jeho výběru měli vyhnout?

Co vás zajímá: Zdravá výživa a rakovina

Které látky ve kterých potravinách jsou rakovinotvorné? Můžeme stravou podpořit léčbu rakoviny a ovlivnit už existující nádor?

Co vás zajímá: Právě je ideální čas na řez jádrovin

Aktuální období na zahradě je ve znamení řezu okrasných keřů, které nekvetou na jaře, a řezu jádrovin. Je ideální doba na hnojení a také na předjarní postřik proti přezimujícím škůdcům.

Co vás zajímá: Bylinkářská poradna: zažívací problémy

Které bylinky pomáhají při potížích se zažíváním? Máte problém s pálením žáhy, nadýmáním, pocitem těžkého žaludku po jídle, průjmem nebo zácpou?

Co vás zajímá: Jarní přesazování pokojových rostlin

Které pokojové rostliny potřebují na jaře přesadit? Jak pro ně vybrat nádobu, aby byla funkční a zároveň dekorativní? Jaký je správný postup při přesazování a jak si případně zjednodušit práci?

Co vás zajímá: Fast foody. Zatracované i oblíbené

Fast foody jsou často kritizované, jenomže lidem v restauracích rychlého občerstvení prostě chutná.

Co vás zajímá: Postarejte se po zimě o zahradní jezírko

Čím a kdy začít krmit v něm přezimující okrasné ryby? A kdy zpátky do jezírka nastěhovat ryby, které jsme na zimu měli v nádrži v temperované místnosti?

Co vás zajímá: Lékařská poradna: Zdraví našich ledvin

Co způsobuje poškození ledvin? Která akutní a chronická onemocnění ledviny postihují a jak se léčí?

Co vás zajímá: Jezte pomalu, udělejte si na jídlo čas

Jak si časově zorganizovat jídlo? Co s naším zažívacím systémem udělá, když jíme ve stresu a spěchu? Proč je důležité si jídlo vychutnat a čím vším to můžeme ovlivnit?

Co vás zajímá: Do prvního března se musí odevzdat přihlášky na střední školy

Jak má přihláška vypadat, případně kolik se jich může podat? Jak v současnosti probíhá přijímací řízení a jak se žák dozví, zda uspěl? O jaké střední školy je největší zájem?

Co vás zajímá: Bylinková zahrádka na konci února

Už máte vysetou stévii nebo citrónovou trávu? Které další bylinky si můžete předpěstovat? Vyplatí se, když si sazenice bylin sami vypipláte?

Co vás zajímá: Rakovina – tichý zabiják

V průměru u nás každý rok přibyde necelých 90 tisíc nových pacientů s diagnostikovaným nádorovým onemocněním, z toho asi 20 tisíc jsou nemelanomové kožní nádory.

Co vás zajímá: Staráme se o drápy psů a koček

Proč se musí psům žijícím v bytě drápky stříhat a kočkám se nezastřihují? Jak poznat přerostlé drápy? Odpovídá veterinář Miroslav Svatoš.

Co vás zajímá: Energetická poradna: unikání tepla, zateplování, rekonstrukce, vlhkost

Přemýšlíte, jak v dnešní době ušetřit na energiích? Uvažujete o energetické soběstačnosti, ale nevíte, jak na to? Zeptejte se energetického specialisty.

Co vás zajímá: Celer, mrkev, petržel a jejich léčivé účinky

K zimnímu období patří konzumace kořenové zeleniny. Tentokrát se jí věnujeme z pohledu bylinkářky. Dozvíte se jaké léčivé účinky mají celer, mrkev, petržel nebo třeba tuřín?

Co vás zajímá: Alkohol přispívá ke vzniku více než 200 onemocnění

Česká republika patří k zemím s nejvyšší průměrnou spotřebou alkoholu. Jedná se o 10 litrů etanolu ročně na jednoho obyvatele. A to i přesto, že je vědecky prokázána škodlivost alkoholu.

Co vás zajímá: Jak zkrotit mlsání a neřesti v jídelníčku?

Chipsy, čokoláda, zákusky. Jaké množství takových pochutin snese naše tělo? Jak odolat pokušení a kdy si něco můžeme dopřát?

Co vás zajímá: Průzkum: 80 procent naší populace má nedostatek vitamínu D

Výzkum prováděný ve Fakultní nemocnici Plzeň ukázal, že 80 procent naší populace má nedostatek vitamínu D. Od konce března do konce září nám v jeho doplňování pomáhá sluneční záření. Po zbytek roku bychom se o to měli postarat sami.

Co vás zajímá: Počet dětí s depresemi a úzkostmi přibývá, výjimkou není sebepoškozování

Co dětem chybí a jak jim pomoci? V lékařské poradně o tom mluvíme s doktorkou Danou Chmelařovou, klinickou psycholožkou z plzeňské Fakultní nemocnice.

Co vás zajímá: Pečujeme o pokojové rostliny v zimě

Dozvíte se, jakou péči potřebují pokojové rostliny v zimním období, kdy je málo slunce nebo jak se zbavit škůdců.

Co vás zajímá: Zaměřeno na maso

Jaké jsou výhody a nevýhody vepřového, hovězího, drůbežího, králičího nebo rybího masa? Odpovídá nutriční terapeut Marek Hanza.

Co vás zajímá: V únoru bude v Plzni otevřen jedinečný technologický park TechTower

Prostory o celkové ploše deset tisíc metrů čtverečních se už pomalu plní, své nové působiště v TechToweru najdou inovativní firmy, které budou mít k dispozici řadu moderních technologií.

Co vás zajímá: Na povánoční detoxikaci organismu jsou vhodné čaje a bylinky

Seznamte se i s bylinkami, které mají příznivý vliv na spalování tuků a oddálení pocitu hladu. Po pročištění těla totiž můžete začít s případným hubnutím.

Co vás zajímá: Karlovy Vary zažijí podruhé ve své historii referendum. Řešit bude podobu Vřídelní kolonády

Historie se opakuje. Už jednou obyvatelé Karlových Varů rozhodovali v referendu o tom, jestli chtějí vybudovat repliku pseudorenesanční kolonády z roku 1879, nebo zachovat stávající podobu v duchu tehdy oblíbeného brutalismu.

Co vás zajímá: Po Vánocích je nejvyšší čas umírnit konzumaci cukru

Naším hostem je nutriční terapeut Marek Hanza. Dozvíte se, čím se dá klasický bílý cukr nahradit a zda je zdraví prospěšné sladit třtinovou šťávou nebo medem.

Co vás zajímá: Při nákupu zábavní pyrotechniky buďte obezřetní

Blíží se konec roku a s ním i oslavy spojené se zábavní pyrotechnikou. Naším hostem je Ladislav Kincl, odborník ze společnosti zaměřené právě na ohňostroje a pyrotechniku.

Co vás zajímá: Chronická obstrukční plicní choroba

Podle odhadů přibližně půl milionu lidí v naší republice ani netuší, že má CHOPN. Poslechněte si o této nemoci všechny informace.

Co vás zajímá: Denně jedno jablko, k doktoru daleko

Jablka obsahují jeden vzácný, ne často zmiňovaný prvek – bór. obsahují ho i hrušky nebo hroznové víno. Poslechněte si i další zajímavé informace o jablcích.

Co vás zajímá: Knihovna města Plzně slouží všem napříč generacemi

Knihovna města Plzně má využití pro děti i dospělé, včetně seniorů. Věnuje se i hendikepovaným. Poslechněte si víc.

Co vás zajímá: Lékařská poradna: Šedý a zelený zákal, šilhání, otok víček nebo nadměrné slzení

U příležitosti Světového dne nevidomých (13. listopadu) je naším hostem doc. MUDr. Štěpán Rusňák, Ph.D. – přednosta Oční kliniky Fakultní nemocnice Plzeň.

Co vás zajímá: Listí ořešáku dejte do kompostu až třeba po třech měsících

Listí ze stromů je na kompostování ideální a následně je to vynikající surovina na výrobu dalších pěstebních substrátů.

Co vás zajímá: Techmania science center slaví 14 let

Poslechněte si mnoho zajímavostí o historii i současnosti plzeňské Techmanie. Po covidu už do ní opět proudí návštěvníci.

Co vás zajímá: Nutriční terapeutka: Dýně jsou úžasné

Dýně obsahují obrovské množství betakarotenu. Naše tělo si z něj umí vyrobit vitamín A. Poslechněte si i o dalších prospěšných látkách, které nám dávají dýně.

Co vás zajímá: Váš pes nesmí aportovat klacek, nikdy mu ho neházejte! Jde o život

„Byli takoví, kteří byli na místě mrtví. Byli takoví, kteří zemřeli časem. Byli takoví, kteří se z toho horko těžko vylízali,“ nerad si připomíná případy, kdy se pes na hozený klacek nabodl, plzeňský veterinář Miroslav Svatoš.

Co vás zajímá: Houby jsou málo kalorické, pomůžou vám zhubnout

Podle nutriční terapeutky Jaroslavy Kreuzbergové jsou houby nízkokalorické, jejich energetická hodnota je kolem 35 kcal na 100 g. Pokud si je šetrně připravíte, dobře vám poslouží v rámci hubnoucího programu.

Co vás zajímá: Za čisté houby bez červů může počasí, ne válka na Ukrajině

Český člověk je hloubavý, a tak se raduje z vydařené houbařské sezóny a nečervivých hub, ale zároveň se ptá: Čím to je, tolik hub a k tomu bez červů? A napadá ho, že po ostřelování ukrajinských jaderných elektráren možná unikla radiace a ta to způsobila.

Co vás zajímá: Nemocným a starším se obecně doporučuje jíst 5x denně a menší porce

Zejména senioři a nemocní lidé potřebují plnohodnotná, ale lehce stravitelná jídla. Jak zajistit, aby strava byla pestrá, chutná a zároveň nenadýmala a nedráždila? Důležitý je správný výběr potravin a jejich šetrná příprava.

Co vás zajímá: Hyperbarická komora řeší spoustu chorob, akutních i chronických

Jak funguje a pro které pacienty je určena hyperbarická komora? Platí hyperbarickou kyslíkovou terapii zdravotní pojišťovny? Odpovídá Zdeňka Poklopová, vedoucí lékařka úseku hyperbarické oxygenoterapie ve Fakultní nemocnici Plzeň.

Co vás zajímá: Vláknina funguje jako kartáč, který čistí střevo

Vláknina ve stravě je velmi důležitá pro zažívání. V poradně zdravé výživy vám řekneme, kolik by jí mělo být v našem jídelníčku a kdo by měl být při její konzumaci opatrný.

Co vás zajímá: Plzeňští zvířecí záchranáři umístili k adopci více než 100 čapích mláďat

Záchranná stanice živočichů v Plzní oslaví v prosinci 30. výročí. Mají celá léta obrovské množství práce, jedná se mimo jiné o 10-15 výjezdů denně.

Co vás zajímá: V létě jsme obzvlášť náchylní k zánětům močových cest

V lékařské poradně se tentokrát dozvíte, co všechno způsobuje zánět močových cest. Poradíme, jak onemocnění předcházet.

Co vás zajímá: Ovocnáři hlásí nadprůměrnou úrodu

Ovoce se letos urodilo dost. Čemu především za tuto skutečnost poděkovat? I když se to nezdá, poměrně pravidelně prší.

Co vás zajímá: Pocením vylučujeme některé důležité minerály a měli bychom je doplňovat

V poradně Co vás zajímá se zeptáme se MUDr. Jana Vachka, primáře interního oddělení Klatovské nemocnice. Dozvíte se mimo jiné, které vypocené důležité minerály bychom měli doplňovat stravou.