Co vás zajímá: Lékařská poradna: popáleniny a opařeniny nejen u dětí
Dozvíte se, jak popáleninám a opařeninám předcházet a jaká je první pomoc, pokud k těmto zraněním dojde.
Dozvíte se, jak popáleninám a opařeninám předcházet a jaká je první pomoc, pokud k těmto zraněním dojde.
Dlouhodobý stres přispívá ke vzniku celé řady chorob, včetně těch nejzávažnějších. Ulevit by vám mohly bylinky – bazalka posvátná, rozchodnice růžová a další.
Proč jsou principy zahradničení používané za první republiky užitečné i v současných zahradách?
Jaké jsou současné trendy léčby rakoviny prsu? Jak rakovině prsu předcházet?
Proč si všímat toho, jakým způsobem dýcháme? Co všechno ve svém těle můžeme ovlivnit správným dýcháním?
Naším hostem je MUDr. Michal Krčma, vedoucí lékař Úseku diabetologie, endokrinologie a metabolismu I. interní kliniky Fakultní nemocnice Plzeň.
Pomůže vám toto pravidlo udržet pořádek? Jak si zorganizovat různě velké skříně, abyste stále věděli, kde tu kterou věc máte?
Na každou nemoc vyrostla bylina, to je staré známé úsloví. Která bylina by mohla podpořit léčbu vašeho neduhu?
Na dotazy odpovídá MUDr. Václav Čepelák z plzeňského Angiocentra.
Počet fotovoltaických elektráren v Česku v poslední době narůstá, což souvisí s energetickou krizí. Jak fotovoltaickou elektrárnu co nejlépe využít a vyplatí se vůbec její instalace?
Jak fungují nootropika? Skutečně příznivě ovlivňují mozek, paměť a schopnost myšlení? Ve kterých potravinách je najdeme a vystačíme s nimi, aniž bychom brali doplňky stravy z lékárny?
Poradíme vám, jak cvičit, pokud trpíte cévním onemocněním, kdy po prodělání zánětu žil nebo trombózy začít s fyzioterapií. Dozvíte se, jestli pomůže fyzioterapeut při nedokrevnosti končetin a zda je možné fyzioterapií léčit křečové žíly.
Na dotazy odpovídá u příležitosti Světového týdne na podporu kojení doc. MUDr. Jiří Dort, primář Neonatologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň.
Horké léto dává zabrat naší kůži a to nejen vlivem opalování na sluníčku. Kožní problémy mohou vzniknout i v důsledku koupání v bazénu, koupališti nebo přírodním jezírku.
Na dotazy odpovídá MVDr. Miroslav Svatoš.
Jak je na tom v současné době česká kuchyně? Jsou česká jídla těžká a nezdravá, nebo záleží na kuchaři, jak a ze kterých surovin je připraví?
Dozvíte se například, proč nám tolik chutnají sladkosti a zda škodí tělu víc nadbytek cukru nebo tuku.
Tržné rány, odřeniny, podvrtnuté kotníky, to jsou nejčastější letní úrazy. Jak k nim obvykle dochází? Co můžeme udělat v rámci prevence úrazů?
Které druhy zubních náhrad jsou v současné době k dispozici a z jakých materiálů se vyrábějí? Jaká je jejich trvanlivost?
Kteří psi mohou běhat agility? Co všechno tento kynologický sport zahrnuje? Jak ovlivňuje zdraví psa? Kde a jak agility trénovat?
Hostem pořadu je MUDr. Jan Vachek, primář interního oddělení Klatovské nemocnice.
Na dotazy odpovídá MUDr. Martina Vachová z Ústavu imunologie a alergologie Fakultní nemocnice Plzeň.
Asi málokdo chce cestovat s neskladnými těžkými zavazadly. Jak se správně zabalit na cesty radí průvodkyně laskavým minimalismem Marcela Janská.
Víte, že na cévních stěnách jsou už v dětském věku prokazatelné lipidové proužky? V lékařské poradně mluvíme o tom, jak se vyvíjí ateroskleróza a jak jí předcházet.
Dozvíte se, zda je potřeba hnojit ovocné stromy, které nasadily na bohatou úrodu. Poradíme, jak si namnožit rybízy nebo angrešt a také na jakou výšku nejlépe sekat trávník.
Narůstá počet mladých lidí s cukrovkou. Například ve věkové skupině od 19 do 29 let bylo loni v přepočtu na 100 tisíc obyvatel evidováno o 67 procent víc případů diabetu než v roce 2010.
Jaké účinky má květ černého bezu, šípkové růže nebo kaštanu koňského? Na dotazy odpovídá bylinkářka Vladimíra Štenglová.
Co se na Šumavě změnilo od chvíle, kdy vznikla chráněná krajinná oblast a národní park? A co se ještě změní? Odpovídá mluvčí národního parku Jan Dvořák.
Je opravdu sůl absolutně nezbytná pro naši stravu? Odpovídá nutriční terapeutka FN Plzeň Jaroslava Kreuzbergová.
V ČR v průměru každoročně rakovinou plic onemocní přibližně 6 600 lidí. I tak závažné onemocnění, jako je rakovina plic, nemusí znamenat fatální konec. Záleží na rychlosti diagnózy, ale také na tom, kde se pacient léčí.
Branná výchova se na českých školách už několik desítek let nevyučuje. Teď ji ale jako výběrový předmět svým studentům nabízí Pedagogická fakulta Západočeské univerzity.
Víc než třetina lidí v České republice trpí alergií, nejčastěji na pyl. S astmatem se podle odhadů potýká tři čtvrtě miliónu Čechů.
Plzeňská zoo má nejen obrovské množství zvířat, ale také velký vzdělávací potenciál. Organizuje nejrůznější projekty na podporu ochrany přírody u nás i v zahraničí a také pořádá výukové programy pro děti.
Stravuje se váš puberťák ve fast foodu místo ve školní jídelně? Rozhodl se být vegetariánem? Sportuje a užívá proteinové doplňky? Drží dietu za účelem zhubnutí?
Existuje spoustu faktorů, které můžou poškodit lidský sluch. Jak si svůj sluch chránit?
Práce na zahradě jsou v květnu radost. Víte, na které byste neměli zapomenout a co můžete právě v tomhle měsíci dohnat?
Co v současné době můžou nabídnout základní umělecké školy a jaký je o ně zájem? V čem jsou žákům prospěšné a co přináší projekt ZUŠ open?
Podle babských rad platil za jednu z nejúčinnějších bylinek proti vysokému krevnímu tlaku barvínek neboli brčál menší, který obvykle začíná kvést v dubnu. Je užívání této léčivky bezpečné?
Už také v našem regionu rostou jarní jedlé houby, kačenky a smrže? Jak vypadají a kde je hledat? Hrozí záměna s jedovatým ucháčem obecným? A čím se liší ucháč obecný od jedlého ucháče obrovského?
Našimi hosty jsou kastelán hradu Švihov Lukáš Bojčuk a Petra Vítková. Co to vůbec znamená starat se v současné době o kulturní památku?
Co by měly jíst těhotné a kojící ženy a čemu by se naopak měly vyhnout? Jakou stravu nabízí maminkám porodnice v plzeňské fakultní nemocnici?
Jak probíhá porod vedený porodní asistentkou v rámci Centra individuální péče a respektujícího porodu? Jaké druhy porodů a podpůrných prostředků nabízí Gynekologicko-porodnická klinika Fakultní nemocnice Plzeň?
Naším hostem je Adéla Šmausová z Národopisného muzea Plzeňska.
S osteoporózou se v České republice potýká až tři čtvrtě miliónu lidí. Ve věku nad 50 let každá druhá žena a každý pátý muž utrpí osteoporotickou zlomeninu.
Vyznáte se v nabídce krmiv pro psy? Co by mělo plnohodnotné krmivo pro psy obsahovat a čemu byste se při jeho výběru měli vyhnout?
Co autismus pro člověka znamená a jak se s ním žije? Jak postiženým pomáhat?
Které látky ve kterých potravinách jsou rakovinotvorné? Můžeme stravou podpořit léčbu rakoviny a ovlivnit už existující nádor?
Aktuální období na zahradě je ve znamení řezu okrasných keřů, které nekvetou na jaře, a řezu jádrovin. Je ideální doba na hnojení a také na předjarní postřik proti přezimujícím škůdcům.
Které bylinky pomáhají při potížích se zažíváním? Máte problém s pálením žáhy, nadýmáním, pocitem těžkého žaludku po jídle, průjmem nebo zácpou?
Které pokojové rostliny potřebují na jaře přesadit? Jak pro ně vybrat nádobu, aby byla funkční a zároveň dekorativní? Jaký je správný postup při přesazování a jak si případně zjednodušit práci?
Fast foody jsou často kritizované, jenomže lidem v restauracích rychlého občerstvení prostě chutná.
Čím a kdy začít krmit v něm přezimující okrasné ryby? A kdy zpátky do jezírka nastěhovat ryby, které jsme na zimu měli v nádrži v temperované místnosti?
Které bylinky pročistí ledviny a podpoří jejich činnost? Je možná podpůrná bylinná léčba ledvinových kamenů?
Co způsobuje poškození ledvin? Která akutní a chronická onemocnění ledviny postihují a jak se léčí?
Jak si časově zorganizovat jídlo? Co s naším zažívacím systémem udělá, když jíme ve stresu a spěchu? Proč je důležité si jídlo vychutnat a čím vším to můžeme ovlivnit?
Spotřeba krve je setrvalá. U některých typů tranfuzních přípravků je i vyšší. Je to dáno velkým pokrokem v operativních postupech.
Předpěstování zeleniny, řez ovocných stromů nebo péče o jahodník.
Jak má přihláška vypadat, případně kolik se jich může podat? Jak v současnosti probíhá přijímací řízení a jak se žák dozví, zda uspěl? O jaké střední školy je největší zájem?
Už máte vysetou stévii nebo citrónovou trávu? Které další bylinky si můžete předpěstovat? Vyplatí se, když si sazenice bylin sami vypipláte?
V průměru u nás každý rok přibyde necelých 90 tisíc nových pacientů s diagnostikovaným nádorovým onemocněním, z toho asi 20 tisíc jsou nemelanomové kožní nádory.
Proč se musí psům žijícím v bytě drápky stříhat a kočkám se nezastřihují? Jak poznat přerostlé drápy? Odpovídá veterinář Miroslav Svatoš.
Přemýšlíte, jak v dnešní době ušetřit na energiích? Uvažujete o energetické soběstačnosti, ale nevíte, jak na to? Zeptejte se energetického specialisty.
K zimnímu období patří konzumace kořenové zeleniny. Tentokrát se jí věnujeme z pohledu bylinkářky. Dozvíte se jaké léčivé účinky mají celer, mrkev, petržel nebo třeba tuřín?
Česká republika patří k zemím s nejvyšší průměrnou spotřebou alkoholu. Jedná se o 10 litrů etanolu ročně na jednoho obyvatele. A to i přesto, že je vědecky prokázána škodlivost alkoholu.
Chipsy, čokoláda, zákusky. Jaké množství takových pochutin snese naše tělo? Jak odolat pokušení a kdy si něco můžeme dopřát?
Výzkum prováděný ve Fakultní nemocnici Plzeň ukázal, že 80 procent naší populace má nedostatek vitamínu D. Od konce března do konce září nám v jeho doplňování pomáhá sluneční záření. Po zbytek roku bychom se o to měli postarat sami.
Které bylinky užívat vnitřně, které v mastech a které bylinky se hodí do koupele, vám poradí fytoterapeutka Monika Šedivcová.
Co dětem chybí a jak jim pomoci? V lékařské poradně o tom mluvíme s doktorkou Danou Chmelařovou, klinickou psycholožkou z plzeňské Fakultní nemocnice.
Dozvíte se, jakou péči potřebují pokojové rostliny v zimním období, kdy je málo slunce nebo jak se zbavit škůdců.
Které profese stále chybí a je momentálně vhodné měnit zaměstnání? Co lidem bez místa nabízí úřady práce?
Jaké jsou výhody a nevýhody vepřového, hovězího, drůbežího, králičího nebo rybího masa? Odpovídá nutriční terapeut Marek Hanza.
Na dotazy odpovídá MUDr. Štěpánka Břízová.
Ve dvou případech se psi nakazili pravděpodobně od černé zvěře v západních Čechách.
Prostory o celkové ploše deset tisíc metrů čtverečních se už pomalu plní, své nové působiště v TechToweru najdou inovativní firmy, které budou mít k dispozici řadu moderních technologií.
Seznamte se i s bylinkami, které mají příznivý vliv na spalování tuků a oddálení pocitu hladu. Po pročištění těla totiž můžete začít s případným hubnutím.
Rozhodli jste se, že se tím letos budete řídit? Než začnete, poraďte se s podiatrem, aby netrpěly vaše nohy.
Historie se opakuje. Už jednou obyvatelé Karlových Varů rozhodovali v referendu o tom, jestli chtějí vybudovat repliku pseudorenesanční kolonády z roku 1879, nebo zachovat stávající podobu v duchu tehdy oblíbeného brutalismu.
Naším hostem je nutriční terapeut Marek Hanza. Dozvíte se, čím se dá klasický bílý cukr nahradit a zda je zdraví prospěšné sladit třtinovou šťávou nebo medem.
Jak si v roce 2022 vedla plzeňská zoologická zahrada? Nejen o tom mluví v našem pořadu její tiskový mluvčí Martin Vobruba.
Blíží se konec roku a s ním i oslavy spojené se zábavní pyrotechnikou. Naším hostem je Ladislav Kincl, odborník ze společnosti zaměřené právě na ohňostroje a pyrotechniku.
Na dotazy odpovídá plzeňský veterinář MVDr. Miroslav Svatoš.
Podle odhadů přibližně půl milionu lidí v naší republice ani netuší, že má CHOPN. Poslechněte si o této nemoci všechny informace.
Jablka obsahují jeden vzácný, ne často zmiňovaný prvek – bór. obsahují ho i hrušky nebo hroznové víno. Poslechněte si i další zajímavé informace o jablcích.
Knihovna města Plzně má využití pro děti i dospělé, včetně seniorů. Věnuje se i hendikepovaným. Poslechněte si víc.
U příležitosti Světového dne nevidomých (13. listopadu) je naším hostem doc. MUDr. Štěpán Rusňák, Ph.D. – přednosta Oční kliniky Fakultní nemocnice Plzeň.
Listí ze stromů je na kompostování ideální a následně je to vynikající surovina na výrobu dalších pěstebních substrátů.
Poslechněte si mnoho zajímavostí o historii i současnosti plzeňské Techmanie. Po covidu už do ní opět proudí návštěvníci.
Dýně obsahují obrovské množství betakarotenu. Naše tělo si z něj umí vyrobit vitamín A. Poslechněte si i o dalších prospěšných látkách, které nám dávají dýně.
„Byli takoví, kteří byli na místě mrtví. Byli takoví, kteří zemřeli časem. Byli takoví, kteří se z toho horko těžko vylízali,“ nerad si připomíná případy, kdy se pes na hozený klacek nabodl, plzeňský veterinář Miroslav Svatoš.
Podle nutriční terapeutky Jaroslavy Kreuzbergové jsou houby nízkokalorické, jejich energetická hodnota je kolem 35 kcal na 100 g. Pokud si je šetrně připravíte, dobře vám poslouží v rámci hubnoucího programu.
Český člověk je hloubavý, a tak se raduje z vydařené houbařské sezóny a nečervivých hub, ale zároveň se ptá: Čím to je, tolik hub a k tomu bez červů? A napadá ho, že po ostřelování ukrajinských jaderných elektráren možná unikla radiace a ta to způsobila.
Zejména senioři a nemocní lidé potřebují plnohodnotná, ale lehce stravitelná jídla. Jak zajistit, aby strava byla pestrá, chutná a zároveň nenadýmala a nedráždila? Důležitý je správný výběr potravin a jejich šetrná příprava.
Jak funguje a pro které pacienty je určena hyperbarická komora? Platí hyperbarickou kyslíkovou terapii zdravotní pojišťovny? Odpovídá Zdeňka Poklopová, vedoucí lékařka úseku hyperbarické oxygenoterapie ve Fakultní nemocnici Plzeň.
Vláknina ve stravě je velmi důležitá pro zažívání. V poradně zdravé výživy vám řekneme, kolik by jí mělo být v našem jídelníčku a kdo by měl být při její konzumaci opatrný.
Záchranná stanice živočichů v Plzní oslaví v prosinci 30. výročí. Mají celá léta obrovské množství práce, jedná se mimo jiné o 10-15 výjezdů denně.
V lékařské poradně se tentokrát dozvíte, co všechno způsobuje zánět močových cest. Poradíme, jak onemocnění předcházet.
Ovoce se letos urodilo dost. Čemu především za tuto skutečnost poděkovat? I když se to nezdá, poměrně pravidelně prší.
V poradně Co vás zajímá se zeptáme se MUDr. Jana Vachka, primáře interního oddělení Klatovské nemocnice. Dozvíte se mimo jiné, které vypocené důležité minerály bychom měli doplňovat stravou.
Veterinář Miroslav Svatoš radí, jak se o své zvířecí mazlíčky starat v horkém létě a jak v tropických dnech nastavit režim venčení psa.
Nejzajímavější poslech a nové pořady ti budeme pravidelně zasílat na e-mail.
Nejlepší české podcasty zdarma na jednom místě. Poslouchej, bav se, vzdělávej se…