Co vás zajímá: 2. duben – Světový den autismu
Co autismus pro člověka znamená a jak se s ním žije? Jak postiženým pomáhat?
Co autismus pro člověka znamená a jak se s ním žije? Jak postiženým pomáhat?
Které látky ve kterých potravinách jsou rakovinotvorné? Můžeme stravou podpořit léčbu rakoviny a ovlivnit už existující nádor?
Aktuální období na zahradě je ve znamení řezu okrasných keřů, které nekvetou na jaře, a řezu jádrovin. Je ideální doba na hnojení a také na předjarní postřik proti přezimujícím škůdcům.
Které bylinky pomáhají při potížích se zažíváním? Máte problém s pálením žáhy, nadýmáním, pocitem těžkého žaludku po jídle, průjmem nebo zácpou?
Které pokojové rostliny potřebují na jaře přesadit? Jak pro ně vybrat nádobu, aby byla funkční a zároveň dekorativní? Jaký je správný postup při přesazování a jak si případně zjednodušit práci?
Fast foody jsou často kritizované, jenomže lidem v restauracích rychlého občerstvení prostě chutná.
Čím a kdy začít krmit v něm přezimující okrasné ryby? A kdy zpátky do jezírka nastěhovat ryby, které jsme na zimu měli v nádrži v temperované místnosti?
Které bylinky pročistí ledviny a podpoří jejich činnost? Je možná podpůrná bylinná léčba ledvinových kamenů?
Co způsobuje poškození ledvin? Která akutní a chronická onemocnění ledviny postihují a jak se léčí?
Jak si časově zorganizovat jídlo? Co s naším zažívacím systémem udělá, když jíme ve stresu a spěchu? Proč je důležité si jídlo vychutnat a čím vším to můžeme ovlivnit?
Spotřeba krve je setrvalá. U některých typů tranfuzních přípravků je i vyšší. Je to dáno velkým pokrokem v operativních postupech.
Předpěstování zeleniny, řez ovocných stromů nebo péče o jahodník.
Jak má přihláška vypadat, případně kolik se jich může podat? Jak v současnosti probíhá přijímací řízení a jak se žák dozví, zda uspěl? O jaké střední školy je největší zájem?
Už máte vysetou stévii nebo citrónovou trávu? Které další bylinky si můžete předpěstovat? Vyplatí se, když si sazenice bylin sami vypipláte?
V průměru u nás každý rok přibyde necelých 90 tisíc nových pacientů s diagnostikovaným nádorovým onemocněním, z toho asi 20 tisíc jsou nemelanomové kožní nádory.
Proč se musí psům žijícím v bytě drápky stříhat a kočkám se nezastřihují? Jak poznat přerostlé drápy? Odpovídá veterinář Miroslav Svatoš.
Přemýšlíte, jak v dnešní době ušetřit na energiích? Uvažujete o energetické soběstačnosti, ale nevíte, jak na to? Zeptejte se energetického specialisty.
K zimnímu období patří konzumace kořenové zeleniny. Tentokrát se jí věnujeme z pohledu bylinkářky. Dozvíte se jaké léčivé účinky mají celer, mrkev, petržel nebo třeba tuřín?
Česká republika patří k zemím s nejvyšší průměrnou spotřebou alkoholu. Jedná se o 10 litrů etanolu ročně na jednoho obyvatele. A to i přesto, že je vědecky prokázána škodlivost alkoholu.
Chipsy, čokoláda, zákusky. Jaké množství takových pochutin snese naše tělo? Jak odolat pokušení a kdy si něco můžeme dopřát?
Výzkum prováděný ve Fakultní nemocnici Plzeň ukázal, že 80 procent naší populace má nedostatek vitamínu D. Od konce března do konce září nám v jeho doplňování pomáhá sluneční záření. Po zbytek roku bychom se o to měli postarat sami.
Které bylinky užívat vnitřně, které v mastech a které bylinky se hodí do koupele, vám poradí fytoterapeutka Monika Šedivcová.
Co dětem chybí a jak jim pomoci? V lékařské poradně o tom mluvíme s doktorkou Danou Chmelařovou, klinickou psycholožkou z plzeňské Fakultní nemocnice.
Dozvíte se, jakou péči potřebují pokojové rostliny v zimním období, kdy je málo slunce nebo jak se zbavit škůdců.
Které profese stále chybí a je momentálně vhodné měnit zaměstnání? Co lidem bez místa nabízí úřady práce?
Jaké jsou výhody a nevýhody vepřového, hovězího, drůbežího, králičího nebo rybího masa? Odpovídá nutriční terapeut Marek Hanza.
Na dotazy odpovídá MUDr. Štěpánka Břízová.
Ve dvou případech se psi nakazili pravděpodobně od černé zvěře v západních Čechách.
Prostory o celkové ploše deset tisíc metrů čtverečních se už pomalu plní, své nové působiště v TechToweru najdou inovativní firmy, které budou mít k dispozici řadu moderních technologií.
Seznamte se i s bylinkami, které mají příznivý vliv na spalování tuků a oddálení pocitu hladu. Po pročištění těla totiž můžete začít s případným hubnutím.
Rozhodli jste se, že se tím letos budete řídit? Než začnete, poraďte se s podiatrem, aby netrpěly vaše nohy.
Historie se opakuje. Už jednou obyvatelé Karlových Varů rozhodovali v referendu o tom, jestli chtějí vybudovat repliku pseudorenesanční kolonády z roku 1879, nebo zachovat stávající podobu v duchu tehdy oblíbeného brutalismu.
Naším hostem je nutriční terapeut Marek Hanza. Dozvíte se, čím se dá klasický bílý cukr nahradit a zda je zdraví prospěšné sladit třtinovou šťávou nebo medem.
Jak si v roce 2022 vedla plzeňská zoologická zahrada? Nejen o tom mluví v našem pořadu její tiskový mluvčí Martin Vobruba.
Blíží se konec roku a s ním i oslavy spojené se zábavní pyrotechnikou. Naším hostem je Ladislav Kincl, odborník ze společnosti zaměřené právě na ohňostroje a pyrotechniku.
Na dotazy odpovídá plzeňský veterinář MVDr. Miroslav Svatoš.
Podle odhadů přibližně půl milionu lidí v naší republice ani netuší, že má CHOPN. Poslechněte si o této nemoci všechny informace.
Jablka obsahují jeden vzácný, ne často zmiňovaný prvek – bór. obsahují ho i hrušky nebo hroznové víno. Poslechněte si i další zajímavé informace o jablcích.
Knihovna města Plzně má využití pro děti i dospělé, včetně seniorů. Věnuje se i hendikepovaným. Poslechněte si víc.
U příležitosti Světového dne nevidomých (13. listopadu) je naším hostem doc. MUDr. Štěpán Rusňák, Ph.D. – přednosta Oční kliniky Fakultní nemocnice Plzeň.
Listí ze stromů je na kompostování ideální a následně je to vynikající surovina na výrobu dalších pěstebních substrátů.
Poslechněte si mnoho zajímavostí o historii i současnosti plzeňské Techmanie. Po covidu už do ní opět proudí návštěvníci.
Dýně obsahují obrovské množství betakarotenu. Naše tělo si z něj umí vyrobit vitamín A. Poslechněte si i o dalších prospěšných látkách, které nám dávají dýně.
„Byli takoví, kteří byli na místě mrtví. Byli takoví, kteří zemřeli časem. Byli takoví, kteří se z toho horko těžko vylízali,“ nerad si připomíná případy, kdy se pes na hozený klacek nabodl, plzeňský veterinář Miroslav Svatoš.
Podle nutriční terapeutky Jaroslavy Kreuzbergové jsou houby nízkokalorické, jejich energetická hodnota je kolem 35 kcal na 100 g. Pokud si je šetrně připravíte, dobře vám poslouží v rámci hubnoucího programu.
Český člověk je hloubavý, a tak se raduje z vydařené houbařské sezóny a nečervivých hub, ale zároveň se ptá: Čím to je, tolik hub a k tomu bez červů? A napadá ho, že po ostřelování ukrajinských jaderných elektráren možná unikla radiace a ta to způsobila.
Zejména senioři a nemocní lidé potřebují plnohodnotná, ale lehce stravitelná jídla. Jak zajistit, aby strava byla pestrá, chutná a zároveň nenadýmala a nedráždila? Důležitý je správný výběr potravin a jejich šetrná příprava.
Jak funguje a pro které pacienty je určena hyperbarická komora? Platí hyperbarickou kyslíkovou terapii zdravotní pojišťovny? Odpovídá Zdeňka Poklopová, vedoucí lékařka úseku hyperbarické oxygenoterapie ve Fakultní nemocnici Plzeň.
Vláknina ve stravě je velmi důležitá pro zažívání. V poradně zdravé výživy vám řekneme, kolik by jí mělo být v našem jídelníčku a kdo by měl být při její konzumaci opatrný.
Záchranná stanice živočichů v Plzní oslaví v prosinci 30. výročí. Mají celá léta obrovské množství práce, jedná se mimo jiné o 10-15 výjezdů denně.
V lékařské poradně se tentokrát dozvíte, co všechno způsobuje zánět močových cest. Poradíme, jak onemocnění předcházet.
Ovoce se letos urodilo dost. Čemu především za tuto skutečnost poděkovat? I když se to nezdá, poměrně pravidelně prší.
V poradně Co vás zajímá se zeptáme se MUDr. Jana Vachka, primáře interního oddělení Klatovské nemocnice. Dozvíte se mimo jiné, které vypocené důležité minerály bychom měli doplňovat stravou.
Veterinář Miroslav Svatoš radí, jak se o své zvířecí mazlíčky starat v horkém létě a jak v tropických dnech nastavit režim venčení psa.
Kanadská borůvka zvládá velká horka celkem dobře. Ale musí být dobře zalévána. Potřebuje velké množství vody. V době, kdy nalévá plody, potřebuje až 2 litry vody denně.
Umístit na léto některé pokojové rostliny ven, je jistě dobré. Ale chce to vhodné místo a důkladnou péči. A pozor, některé pokojovky raději nechejte v domě.
Začíná doba dovolených a s ní i velké dopravní přesuny. Poslechněte si rady, jak si zajistit v létě větší bezpečnost na silnicích.
Při léčbě pacientů ohrožených krvácivými komplikacemi jsou potřeba krevní destičky od dárců. Jedná se například o lidi trpící různými typy leukémií, podstupující chemoterapii nebo transplantaci kostní dřeně.
Chystáte se na dovolenou? Poradíme vám, které potraviny si vzít s sebou a co jíst na místě, abyste měli dostatek energie, nepřibrali a vyhnuli se zažívacím potížím.
Člověk v tísni je jednou z nejznámějších organizací svého druhu. Kde všude pomáhá a co je hlavní náplní jeho činnosti v současné krizové době?
V pondělí jsme si připomněli Mezinárodní den celiakie. V Česku touto dosud nevyléčitelnou nemocí trpí přes sto tisíc lidí.
Které práce nás čekají v květnu v ovocné, zeleninové a okrasné zahradě? O tom si budeme povídáme s Josefem Vačkářem, instruktorem Českého zahrádkářského svazu.
Které spánkové poruchy jsou nejčastější? Co je to spánková apnoe a jaké závažné zdravotní důsledky může mít?
Jak staré štěně musí být očipované? K čemu čipování psů slouží, když zatím neexistuje centrální evidence psů? Může čip způsobit psovi nějaké zdravotní problémy?
Jaký je rozdíl mezi církví římskokatolickou a pravoslavnou, co znamenají jednotlivé dny Pašijového týdne i válka na Ukrajině. Nejen tato témata zazněla v pořadu.
Opravdu tak může získat práci každý třeba i nad padesát let věku? Jaká je situace na západě Čech a jak se na ní projeví příliv uprchlíků?
Jaký by měl být denní příjem bílkovin u dětí a jaký u dospělých? Které potraviny jsou bohaté na bílkoviny? Jak funguje a je bezpečná proteinová keto dieta?
Diakonie Českobratrské církve evangelické je jedním z nejvýznamnějších poskytovatelů sociálních služeb u nás.
Jaký je význam obilovin v naší stravě? Které obsahují lepek a které jsou přirozeně bezlepkové? Nakolik se liší obiloviny pěstované dříve a dnes?
Co právě v tomto období potřebuje bylinková zahrádka? Jak se postarat o přezimující rostliny? Nejen na to odpovídá bylinářka Štěpánka Janoutová.
Od 1. 1. 2022 vstoupila v platnost novela zákona č. 48/1997, o veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů. Pojištěnec nad 50 let věku může využít plně hrazené očkování proti klíšťové encefalitidě.
“Pokud toužíte po květech anturie, nezapomeňte na hnojivo pro kvetoucí pokojové rostliny,” radí designérka pokojových rostlin Simona Bratršovská. Rostlina také potřebuje dost světla, nemusí být ale nutně na okně.
Jarní očistná kúra by se měla zaměřit na játra, ledviny a krev. Na jaře bychom měli co nejvíce zařadit do našeho jídelníčku hořčiny, bylinky, které jsou hořké a jdou přes játra.
Půst představuje jedno jídlo denně a hlavně vyžaduje zřeknutí se alkoholu nebo masa, říká nutriční terapeutka Fakultní nemocnice Plzeň Jaroslava Kreuzbergová.
Jak se více hýbat a cvičit, čemu všemu pohyb prospívá. O tom jsme hovořili s fyzioterapeutem Matějem Liškou.
Václav Čubr z plzeňského střediska ENVIC hovoří o tzv. zeleno-modré infrastruktuře a o významu zeleně a vody pro město a člověka.
Laické rozdělení nádorů je prosté – zhoubné a nezhoubné. Znamená nezhoubné automaticky neléčitelné? Odpovídá prof. MUDr. Samuel Vokurka, Ph.D., zástupce přednosty pro výchovu a vědeckou činnost Onkologické a radioterapeutické kliniky.
V nedávné době se v Česku nakazili dva psi Aujeszkyho chorobou. K oběma případům došlo ve Zlínském kraji. Jeden pes uhynul, druhý musel být utracen.
Co je nového v oblasti zdravotnictví v našem kraji? Jsme připraveni na případnou vzrůstající hospitalizaci v souvislosti s covidem? V pořadu Co vás zajímá odpovídali hejtmanka Ilona Mauritzová a ředitel FN Plzeň Václav Šimánek.
Pokud jsme nestihli na podzim třeba zarýt hnůj a připravit záhony, můžeme to udělat právě teď. Dají se také sázet stromky, říká Josef Vačkář, odborný instruktor Českého zahrádkářského svazu.
S odborníkem na energetiku a alternativní zdroje vytápění Lubomírem Kuchynkou jsme probírali současnou energetickou situaci a možná řešení pro rodinné i bytové domy.
Výhody poslechu digitálního rozhlasového přijímače DAB+ jsou nesporné. Stanice při poslechu nešumí, snadno se ladí i přepínají, poslouchat můžete velké množství stanic atd. Na přijímači naladíte i stávající analogové vysílání.
Jedná se o tzv. index zdravé prostaty a nabídka se týká mužů od 50 let. Nemocnice se tak už po osmé připojila k celosvětové akci Movember.
Podle mykologa Zdeňka Hájka houbaři na Plzeňsku opakovaně už 3 roky doufají, že příští sezóna bude lepší. A ona je vždy horší než ta přechozí.
Jalovec obecný (Juniperus communis) je vedený jako mírně jedovatý, nesmí se užívat dlouhodobě. Vyhýbat by se mu měli lidé s nemocnými ledvinami, těhotné a kojící ženy.
Plzeňan Jiří Boudník se do USA se dostal jako sedmnáctiletý v roce 1989. Vystudoval zde architekturu. Po 12 letech zažil jako přímý účastník teroristický útok na New York.
Zoologické a botanická zahrada města Plzně slaví 95 let své existence. Je to druhá nejstarší zoologická zahrada u nás.
Pacientům, kterým po covidu-19 přetrvávají potíže s dýcháním, doporučuje fytoterapeutka Monika Šedivcová bylinné čaje na posílení plic.
Lukáš Krasný je lídr kapely Semtex a také ředitel agentury Nashledanou, která zajišťuje plzeňský Festival na ulici. Ten nabídne rock, bigbít, jazz, funky, folk, country, ale i dechovku a zahrají také plzeňští filharmonici.
Jiří Kunc je regionálním ředitelem neziskové organizace Post Bellum, která vytváří projekt Paměť národa. Paměť národa je největší databází příběhů lidí, do jejichž životních osudů markantně zasáhly totality 20. století.
Jiří Kunc je regionálním ředitelem neziskové organizace Post Bellum, která vytváří projekt Paměť národa. Paměť národa je největší databází příběhů lidí, do jejichž životních osudů markantně zasáhly totality 20. století.
Prostředky proti bolesti svalů a šlach neřeší vzniklý problém, ale pouze tlumí příznaky. Podle fyzioterapeuta Matěje Lišky na to většina lidí zapomíná.
“Vždycky se těšíme na prázdniny, až lidé odjedou také o kousek dál a přestanou se pohybovat jenom kolem své chalupy,” říká vedoucí Záchranné stanice živočichů v Plzni Karel Makoň.
Tzv. “malé sporty” Plzeňského a Karlovarského kraje byly v sezóně 2020/2021 velmi úspěšné. Plzeňští házenkáři a futsalisté získali zlaté medaile, stejně jako volejbalisté Karlovarska.
Hosty Michala Jančaříka byli předsedové Klubu českých turistů Plzeňského a Karlovarského kraje Josef Sýkora a Ladislav Zoubek a také vedoucí značkařů Vladislav Sajdl.
Kraje postižené útlumem těžby uhlí budou v letech 2021 – 2027 čerpat finanční prostředky z Evropské unie v rámci Fondu spravedlivé transformace. Co to znamená pro Karlovarský kraj?
Čtyři neziskové organizace – Plzeňská zastávka, Vigvam, Klára pomáhá a NF Vrba, poskytujících služby pozůstalým po náhlém úmrtí v rodině se spojily. “Zejména v posledním roce kvůli covidu poptávka po našich službách vysoce narostla. Potřebuje své služby rozšířit,” řekla Monika Jelínková z Plzeňské zastávky.
Lidé už naočkovaní první dávkou Moderny v očkovacím centru si pro druhou injekci proti covidu-19 půjdou znovu tam. Všem ostatním je ode dneška Moderna k dispozici pouze u praktických lékařů. Ti díky tomu očekávají zrychlení vakcinace svých pacientů.
Chronický únavový syndrom postihuje třikrát více žen než mužů, nejčastěji ve věku od 25 do 45 let. Podle odhadů jím v Česku trpí až 50 000 lidí a do budoucna by se tento počet mohl navýšit o pacienty s tzv. dlouhým covidem.
Nejzajímavější poslech a nové pořady ti budeme pravidelně zasílat na e-mail.
Nejlepší české podcasty zdarma na jednom místě. Poslouchej, bav se, vzdělávej se…