Czeching

Jakou úroveň má česká alternativní hudební scéna? Mají naše kapely na to prorazit do zahraničí? A jak by potřebovaly podpořit? Czeching je hudebně exportní projekt, který se snaží fouknout do plachet českým kapelám, producentům a umělcům na jejich cestě do evropského éteru, na evropská pódia a k zahraničím posluchačům.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Czeching: Šestnácté narozeniny Radia Wave: Známe vítěze hudebně exportního projektu Czeching

Radio Wave v klubu Fuchs2 na pražské Štvanici oslavilo šestnácté narozeniny a také vyhlásilo vítěze exportní soutěže Czeching. Součástí nabitého line-upu o dvou stagích byly i koncerty čtveřice umělců nominovaných v soutěži – kapely Méta Monde, hudebnice Miss Petty, tanečního kouzelníka Ventolina a zpěvačky Aiko.

Czeching: Miss Petty v Czechingu 2022: Nejdůležitější je propojování s lidmi. Nervózní bývám prvních pět minut

Z drag queen v královnu českého hyperpopu. David Daniel aka Miss Petty tvoří futuristický taneční pop, který zábavnou formou pojímá témata, jako jsou body pozitivita, bourání stereotypů a aktivismus v boji za práva LGBTQ+ lidí u nás. Letos patří mezi nominované Czechingu 2022 – v rozhovoru s ním se dozvíte, která z četných rolí, do nichž se v rámci vlastní tvorby staví, mu jde nejvíc od ruky, nebo jaké rozdíly vnímá mezi klasickou drag show s lip syncem a svou koncertní show.

Czeching: Aiko v Czechingu 2022: Chci, aby se posluchač cítil jako hlavní hrdina. Nová deska bude tvrdší

Aiko, jednu z nejvýraznějších mladých českých zpěvaček, formovala různá kulturní prostředí a na její hudebně i vizuálně pestré tvorbě je to znát. Atmosférický sound, hypnotický hlas, euforické refrény, bohaté popové aranže a výrazně stylizované videoklipy – to všechno odhodlaná zpěvačka a songwriterka představuje. Aktuálně má venku čerstvý singl Restless, připravuje novou desku a v rozhovoru prozradila třeba to, v jakých situacích je nejvíce kreativní.

Czeching: Czeching 2022 zná své nominované, vítěz vyrazí na showcasový festival Eurosonic do Nizozemska

Letošní ročník Czechingu nabídne pestrou škálu interpretů – od výrazné mladé zpěvačky Aiko, přes synthpopové duo Méta Monde, drag queen a královnu hyperpopu Miss Petty až po hudebníka a DJe Ventolina. Vítěz hudebně exportního projektu Radia Wave, kterého vybere mezinárodní odborná porota sestávající z hudebních kritiků, producentů i manažerů, bude znám již 15. září. Poté se představí na největším showcasovém festivalu Eurosonic Noorderslag v Nizozemsku.

Czeching: Czeching 2021 vyhrála zpěvačka Amelie Siba. Finalisty ocenil zaplněný Fuchs2 i mezinárodní porota

Devátý ročník exportního projektu Czeching vyvrcholil slavnostním vyhlášením v klubu Fuchs2. U mezinárodní poroty složené ze zástupců festivalů a rádií nejvíc uspěla písničkářka Amelie Siba, která díky tomu příští rok vyrazí na největší evropský showcaseový festival Eurosonic Noorderslaag.

Czeching: Giudi v Czechingu 2021: Hudba je pro mě tak trochu jako terapie. Tvořím, když město spí

Zpěvačka Giudi ve své hudbě kombinuje futuristickou elektroniku s potemnělou melancholií i popovými refrény. Letos se účastní Czechingu, který představuje české interprety v zahraničí, a úspěšně dokazuje, že její nahrávky překonávají limity audiovizuální performance. „Přišlo mi skvělé pracovat s vlastním avatarem v kontextu udržitelnosti a zrychlené komunikace,“ říká Giudi o své vizuální identitě.

Czeching: dné v Czechingu 2021: Mojí největší inspirací je budoucí já, které se raduje, že dokončilo song

Mezinárodně oceňovaný elektronický producent Ondřej Holý alias dné se díky svým nahrávkám na české scéně etabloval jako mistr detailu, který vytváří hudební světy překračující žánry a hranice. Představí se i v letošním Czechingu, který podporuje české interprety v zahraničí. „Tvořím nezávisle na tom, co se děje před oknem,“ vysvětluje dné v rozhovoru svůj přístup k hudbě.

Czeching: Bert & Friends v Czechingu 2021: Máme síť na múzy a hrajeme zázračný písničky

Nezařaditelná kapela Bert & Friends na české scéně působí jako jedno z největších nadžánrových zjevení posledních let a zároveň přitahuje stále více fanoušků. Roztěkaný synťákový surrealismus ale teď odhalí i v exportním projektu Czeching 2021, který představuje české kapely zahraničnímu publiku. „Ještě pořád nechápu, že se ten zázrak děje,“ říká o svých koncertech v rozhovoru frontman kapely Albert Romanutti.

Czeching: Amelie Siba v Czechingu 2021: Úspěch není jeden bod v životě, důležité je být stále v chodu a tvořit

Jedna z nejvýraznějších tváří pražské kytarové scény, Amelie Siba, vyniká kombinací intimního bedroom popu a melancholických textů. Letos se účastní Czechingu, který představuje české interprety v zahraničí, zároveň ale zdůrazňuje, že nejdůležitější je pro ni budování vlastní hudební identity.

Czeching: Poznejte nominované v Czechingu 2021. Jeden z nich vyrazí na Eurosonic do Nizozemska

Letošními účastníky Czechingu budou zpěvačky Amelie Siba a Giudi, elektronický producent dné a kapela Bert & Friends. Vítěz exportního projektu Českého rozhlasu, kterého vybere mezinárodní porota, pak natočí singl a videoklip, absolvuje workshop s profesionálním koučem a hlavně zahraje na největším evropském showcase festivalu v nizozemském Groningenu.

Czeching: „Obnovené koncerty byly jedny z nejlepších, co jsem zažila.“ Jak mladí hudebníci reagují na pandemii?

Během workshopu Czeching Skills v galerii Českého rozhlasu vystoupili ředitel festivalu Pop Messe a hudebník Tomáš Kelar a ředitelka SLNKO RECORDS a hudebnice Jana Lokšenincová alias Shina s příspěvky týkajícími se hlavně rozvoje hudební kariéry. Skupinová diskuze se ale nakonec stejně stočila k řešení současné nejisté situace pro kulturu během pandemie koronaviru.

Czeching: Výjimečný hlas a roztančené Café V lese. Tea Sofia ovládla Czeching 2020

Osmý ročník hudebně exportního projektu Radia Wave Czeching vyvrcholil minulý pátek v Café V lese koncertem všech nominovaných finalistů. U mezinárodní poroty nakonec v konkurenci kapely JayRõ, zpěvačky Báry Zmekové a rappera, který si říká BoLs/sLoB, nejvíc zabodovala osmnáctiletá zpěvačka Tea Sofia.

Czeching: Kvalitní mikrofon nic nenahradí, ale analogovým synťákům už šlapou na paty softwarové pluginy, říkají JayRõ

Dvojici JayRõ tvoří milovníci syntezátorů i melancholie Jáchym Kovář a Robert Kříž. Coby jedni z nominovaných na letošní osmý ročník hudebně exportního projektu Radia Wave Czeching odehráli v rámci Radio Wave Studio Session čtyři písně. Dvojice aktuálně žije a studuje hudební produkci v Berlíně na tamějším British and Irish Modern Music Institute. „Škola je suprová mimo jiné i v tom, že můžeme používat tamější studia s drahým vybavením,“ dodávají JayRõ se smíchem.

Czeching: JayRõ v Czechingu 2020: Berlínská indie scéna nám připomíná Prahu

Synťáky, outsiderská estetika a postupy DIY, to jsou JayRõ, jeden z nových objevů české indie scény. O tom, že jejich hudba patří i na zahraniční festivalová pódia, se teď snaží přesvědčit mezinárodní odbornou porotu v projektu Czeching. Společně s dalšími nominovanými je uvidíte 26. června na akci Czeching Showcase v Café V lese.

Czeching: Bára Zmeková v Czechingu 2020: České texty dokážou probudit fantazii i v zahraničí

Zpěvačka a písničkářka Bára Zmeková je jednou z nejoriginálnějších tváří českého indie folku, vynikající hlavně svými osobitými texty a křehkostí hudebních aranží. Právě proto je nominovaná v letošním ročníku Czechingu, kde se bude snažit přesvědčit mezinárodní odbornou porotu o tom, že její hudba patří i na zahraniční festivalová pódia. Společně s dalšími nominovanými vystoupí na akci Czeching Showcase 26. června v Café V lese.

Czeching: BoLs/sLoB v Czechingu 2020: Zvukem současnosti je autenticita

Producent a rapper BoLs/SLoB se po experimentálních hiphopových začátcích vyprofiloval v nadějnou osobnost současné elektronické scény. Letos se účastní Czechingu, kde se pokusí svou hudbu představit i zahraničí. Společně s dalšími nominovanými ho budete moct vidět 26. června na akci Czeching Showcase v Café V lese.

Czeching: Tea Sofia v Czechingu 2020: Úspěch pro mě znamená být šťastná

Zpěvačka Tea Sofia loni po nahrání debutového EP Unwind dokázala, že představuje to nejlepší z českého vycházejícího popu. O tom, že by její hudba měla vyrazit i za hranice, se teď snaží přesvědčit mezinárodní porotu v hudebně-exportním projektu Czeching 2020. Společně s dalšími nominovanými vystoupí na akci Czeching Showcase 26. června v Café V lese. 

Czeching: Bára Zmeková

Křehkost hudebních aranží, naléhavost osobních textů a cit pro detail posilují pozici písničkářky Báry Zmekové jako jedné z nejoriginálnějších tváří českého indie folku.

Czeching: JayRõ

Synťáky, outsiderská estetika a postupy DIY, to jsou JayRõ, jeden z nových objevů české indie scény.

Czeching: Poznejte nominované do letošního Czechingu! O vítězi, který vyrazí na Eurosonic, se rozhodne v červnu

I letos se odehraje další ročník hudebně exportního projektu Czeching Radia Wave, který představuje českou hudbu zahraničnímu publiku. Mezi nominovanými muzikanty jsou zpěvačky Bára Zmeková a Tea Sofia, rapper BoLs/SLoB a kapela JayRõ. O vítězství a možnost vyrazit na zahraniční festivaly budou nominovaní usilovat 26. června na akci Czeching Showcase v Café V lese.

Czeching: Smršť neuvěřitelných emocí! Zpěvačka Viah ovládla letošní ročník Czechingu

I tento rok pošle Radio Wave nadějné české hudebníky na největší festival Eurosonic a v rámci projektu Czeching 2019 je podpoří na cestě do zahraničí. Letos poprvé ale Czeching Showcase proběhl netradičně na festivalu Metronome. Finalisty Nylon Jail, Margo, Branko’s Bridge i kapelu Market před festivalovým publikem nakonec porazila electropopová zpěvačka a performerka Viah.

Czeching: Czeching 2019 vyhrála Viah, nezaměnitelná mladá zpěvačka a performerka

Hudebně-exportní projekt Czeching zná svého vítěze! Porota právě rozhodla o tom, že na největším evropském showcaseovém festivalu Eurosonic Noorderslag vystoupí česko-vietnamská naděje alternativního popu Viah.

Czeching: Nylon Jail v Czechingu 2019: Rozhodli jsme se jít hlavou proti zdi. Uvidíme, kam nás to zavede

Poslední česká rocková kapela s pověstí pravé rockové kapely se loni po dvou letech koncertní hibernace dala zase dohromady a touží vyrazit za hranice. Jiřin Jirák a Roman Vičík z kapely Nylon Jail se teď, společně s dalšími nominovanými v soutěži Czeching 2019, představí 22. června na stagi Radia Wave v rámci festivalu Metronome.

Czeching: Branko’s Bridge v Czechingu 2019: Koncerty jsou ta nejsilnější droga, kterou jsme si kdy dokázali představit

Talentovaná rock’n’rollová formace Branko’s Bridge odkazuje k vlivům surf rocku a psychedelii šedesátkových kytarovek. Čtveřice čím dál víc dokazuje, že v nasazení na pódiu převyšuje záplavu dalších pražských skupin s garážovým zvukem. Společně s dalšími nominovanými v soutěži Czeching 2019 vystoupí 22. června na stagei Radia Wave v rámci festivalu Metronome.

Czeching: Viah v Czechingu 2019: Na pódiu už nemusím hrát žádnou roli

Mnoho tak kosmopolitních zpěvaček, jako je Viah, v českém prostředí nenajdete – její loňský elektropopový debut ale hlavně vyniká jako autentická kombinace vokálního a producentského talentu. Letos se účastní exportního projektu Czeching 2019 a společně s dalšími nominovanými vystoupí 22. června na stagei Radia Wave v rámci festivalu Metronome.

Czeching: Margo v Czechingu 2019: Hudebník není jako ostrov, je třeba řešit i kontext

Zpěvačka a skladatelka Aneta Martínková alias Margo se objevila na konci minulého roku se sebevědomou deskou s vyčerpávajícím názvem First I Thought Everyone’s Staring at Me but Then I Realized Nobody Cared – All the Creatures I Met Sitting on the Back Seat and How to Deal with What I’ve Learnt. Společně s dalšími nominovanými v soutěži Czeching 2019 se představí 22. června na stagei Radia Wave na festivalu Metronome.

Czeching: Market v Czechingu 2019: Chtěli bychom přitáhnout zahraničí do Česka

Kapela Market si podle svých slov ze všeho nejvíc potrpí na vlastní nezávislost. Pražskou kytarovou scénu po vydání loňské nahrávky oslovili nejen svým živým vystupováním, ale i DIY přístupem. Společně s dalšími nominovanými v soutěži Czeching vystoupí 22. června na stagi Radia Wave na festivalu Metronome.

Czeching: Branko’s Bridge

Talentovaná rock’n’rollová formace Branko’s Bridge odkazuje s energií sobě vlastní k vlivům surf rocku a psychedelii šedesátkových kytarovek.

Czeching: Nylon Jail

Nylon Jail dokázali uhranout českou klubovou scénu ušpiněnou kombinací indie rocku, elektroniky a country.

Czeching: Viah

Svěží závan elektropopu v podání česko-vietnamské zpěvačky Viah vyniká hlavně jako autentická kombinace vokálního a producentského talentu.

Czeching: Margo

Smysl pro detail, textařské umění a civilní výpovědi jsou klíčem k tomu, proč debut projektu Margo letos zaujal mnoho posluchačů i hudebních kritiků.

Czeching: „Holky se styděj, měly by si říct: Bitch, I don’t care,“ vzkazuje Hellwana ze studia od rozdělané desky

Mladá zpěvačka a rapperka Hellwana vyhrála letošní ročník hudebně exportní soutěže Czeching. Právě pracuje na realizaci jedné z výher – natáčí EP pod záštitou Radia Wave a Českého rozhlasu. „Zpívá výborně, songy jsou hodně rozmanité, takže je na co se těšit,“ chválí zpěvačku Martin Havlen z libereckého studia Resound, kde Hellwana nahrávala vokály. Na hudební složce se podíleli dva producenti z uskupení Trash Gang a jeden z Real and Rare.

Czeching: „Nevejdu se do vlastní kůže,“ radovala se v MeetFactory rapperka Hellwana z vítězství v Czechingu

I letos pošle Radio Wave nadějný český hudební projekt na největší evropský showcaseový festival Eurosonic. Na Czeching Showcaseu ve zrekonstruované MeetFactory se v překvapivě chladný úterní večer představilo všech pět finalistů, nakonec ale 1flfsoap, teepee, Jaro a The Atavists porazila devatenáctiletá zpěvačka a rapperka Hellwana.

Czeching: The Atavists v Czechingu: Kapela nám umožňuje zůstat v bublině prepubescentního věku

Královéhradečtí rockeři The Atavists si libují v retro zvuku starých syntezátorů. Společně s dalšími nominovanými vystoupí 25. září na akci Czeching Showcase v klubu MeetFactory.

Czeching: Divoká raveová dvojka 1flfsoap v Czechingu: Modlit se, že vás někdo najde na SoundCloudu, nestačí

Temná strana elektra, dravost, melancholie, smyčky, živé bicí a kytara, to jsou 1flfsoap, jeden z nových objevů české elektronické scény, nominovaný v hudebně exportním projektu Czeching Radia Wave. Brněnská dvojice vystoupí společně s dalšími nominovanými 25. září na akci Czeching Showcase v klubu MeetFactory.

Czeching: „Klubová hudba je všude, na kytary se zapomíná,“ říká Nabihah Iqbal a vyznává se z lásky k New Order

Když jeden recenzent napsal o albu Weighing of the Heart od britské hudebnice Nabihah Iqbal, že zní moc „bíle“, spustila se na internetu bouře. Proč by Iqbal nemohla čerpat inspiraci z hudby svého druhého domova? Vystudovaná právnička chce proti takovým rasovým stereotypům vystupovat – odhodila umělecký pseudonym Throwing Shade a začala tvořit pod občanským jménem. Svůj kytarový pop předvede naživo 25. září v rámci Czeching Showcaseu v pražské MeetFactory.

Czeching: Hellwana v Czechingu 2018: Udržuju si hladinu nafoukanosti

Mladá rapperka a zpěvačka přináší na rapovou scénu nová témata. Letos si vysloužila nominaci v hudebně exportním projektu Czeching Radia Wave a 25. září vystoupí společně s dalšími nominovanými na akci Czeching Showcase v klubu MeetFactory.

Czeching: Jaro v Czechingu 2018: Nejlepší věc na hraní je kafe na benzince ve tři ráno

Jaro Korbel překvapil minulý rok svou debutovou deskou Eternalism. Aktuálně si se svou kapelou Jaro vysloužil nominaci v hudebně exportním projektu Czeching Radia Wave. 25. září vystoupí společně s dalšími nominovanými na akci Czeching Showcase v klubu MeetFactory.

Czeching: Teepee v Czechingu 2018: Indie znamená, že si všechno děláme sami

Střídají koncertní pódia a ulici při buskingu. Dvojice teepee má ale za sebou dva albové projekty a letos si vysloužili nominaci v hudebně exportním projektu Czeching Radia Wave. 25. září vystoupí společně s dalšími nominovanými na akci Czeching Showcase v klubu MeetFactory.

Czeching: Czeching 2018 zná nominace. Vítěz pojede na Eurosonic, který se bude věnovat české hudbě

I letos podpoří Radio Wave jeden český hudební projekt na cestě k zahraničnímu publiku. Mezi nominovanými v letošním Czechingu jsou kapely teepee, Jaro nebo The Atavists. Vítěz zahraje na showcase festivalu Eurosonic, který se příští rok zaměří právě na projekty z Česka a Slovenska.

Czeching: Nejdřív zavolám kamarádům, říká vítězka Czechingu 2017 Zagami Jericho

Zpěvačku a producentku Zagami Jericho označují hudební kritici za solitérku a hrdinku digitální doby. Možná i proto zvítězila v letošním ročníku projektu Czeching, který organizuje Radio Wave. Zagami teď čeká cesta do evropských klubů a rádií. Její vítězství vyhlásili porotci na koncertě Czeching Showcase, kde zahráli i ostatní nominovaní a party vyvrcholila setem slavné britské DJky Mary Anne Hobbs.

Czeching: HRTL v Czechingu 2017: Zásadní je přestat dělat kompromisy

Přečtěte si rozhovor s producentem HRTL, jedním z nominovaných v hudebně exportním projektu Radia Wave, který vznikl při natáčení jeho profilového videa.

Czeching: Lazer Viking v Czechingu 2017: Rock’n’roll je všechno, ať už to pojmenuješ jakkoliv

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Kaifoszem, který byl se svým projektem Lazer Viking nominovaný v hudebně exportním projektu Radia Wave. Rozhovor vznikl při natáčení jeho profilového videa.