Dámská jízda

Magazín pro moderní ženy o životním stylu, kariéře a péči o tělo i ducha.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Dámská jízda: Šuhajky na Kanárských ostrovech propagují českou kulturu a tradice

S Monikou Srncovou se vydáme na Kanárské ostrovy, kde už léta žije a propaguje v projektu Šuhajky naši národní kulturu a tradice. Lenka Beňová zase prozradí, proč její květiny voní po mandlích a čokoládě. Na závěr přidáme zalistování knihou Les, čtyři otázky, život a já. K poslechu Dámské jízdy zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Májové tvoření s Monikou Brýdovou a rady pro zdravý životní styl

Inspiraci pro májové tvoření nabídne v Dámské jízdě českobudějovická kreativní publicistka Monika Brýdová. K tomu přidáme další díl seriálu o zdravém životním stylu. Výživová poradkyně Jindra Jeníková mimo jiné vysvětlí, proč není dobré usínat u televizní obrazovky. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Českobudějovická knihovnice doporučuje průvodce pro zajímavá putování

Václava Medalová Hůdová šéfuje čtyřdvorské pobočce Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích. Díky tištěným průvodcům vás může inspirovat k zajímavým putováním. Výživová poradkyně Jindra Jeníková zase v dalším díle seriálu nasměruje ke zdravému životnímu stylu. K poslechu Dámské jízdy zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Rady výživové poradkyně, tipy pro zdraví, ale i ekologický úklid

V pravidelném cyklu magazínu Dámská jízda uslyšíte rady výživové poradkyně Jindry Jeníkové, které vám pomohou na jaře nastartovat zdravý životní styl. Přidáme tipy pro zdraví, pohodu, ale i předvelikonoční ekologický úklid. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Už naše babičky zdobily stůl na Velikonoce třeba naklíčeným ječmenem

Přemýšlíte už o velikonočních svátcích? Jak ozdobit stůl i byt něčím, co je zároveň zdravé? Dnes se tomu říká microgreens a je to velice mladá rostlinka s prvními listy.

Dámská jízda: Jediný český břichomluvec a jeho manželka strávili téměr dvacet let na zámořských lodích

Šárka Poláchová, manželka jediného českého břichomluvce Zdeňka, vypráví o téměř dvacetiletém životě na zámořských lodích i o tom, co manželé dělají v současné době. K tomu přidáme tipy pro jarní domácí úklid bez chemie od Moniky Kindlové, autorky knihy Naše domácí recepty a návody z kopečku. Dozvíte se víc i o metodě přerušovaného hladovění nebo podpoře činnosti ledvin. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Než si pořídíte nový kousek do šatníku, položte si tři otázky, radí stylistka

Julia Silajdžić je personální stylistkou. Svým klientkám radí s oblékáním, třídí jim šatníky a pomáhá najít vlastní styl. Při prvním setkání nechá nanosit všechny věci do jedné místnosti, včetně bot, kabelek a doplňků. To umožní získat nadhled a zbavit se zbytečností.

Dámská jízda: Netradiční využití chleba podle Moniky Kindlové

Chcete překvapit návštěvu nebo své blízké? Zkuste zapečený trhací chléb a zapečený skládaný chléb z kuchařské knihy Naše domácí recepty a návody z kopečku, o které byla řeč v magazínu Dámská jízda. Kuchařku napsala podle svých zkušeností Monika Kindlová a vydalo ji nakladatelství Smart Press.

Dámská jízda: Jihočeské pacientské sdružení Mia Rose pomáhá ženám s rakovinou prsu

O jihočeském pacientském sdružení Mia Rose, které pomáhá ženám s rakovinou prsu, v pořadu Dámská jízda mluví jeho šéfka Iva Klementová. Dále nabídneme recept na zapečený trhací chléb a tipy pro dobrou pohodu a zdraví. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Monika Kindlová vydala kuchařku rodinných receptů a tipů nejen pro svou dceru

Učitelka, fotografka a maminka dvou dcer se nejprve pustila do psaní blogu s názvem U nás na kopečku. Psala o životě, cestování, tvoření, přidávala tipy pro domácnost a oblíbené rodinné recepty. I když počet sledujících byl několikatisícový, nakonec psaní z osobních důvodů ukončila. Část receptů z blogu se ale objevila v knize Tradinář, kterou vydalo nakladatelství Smart Press.

Dámská jízda: Monika Brýdová odletěla za teplem a vyzkoušela očistnou kúru na Srí Lance

Jeden ze svých snů si splnila českobudějovická kreativní publicistka Monika Brýdová. „Já jich mám mnoho, protože říkám, že člověk musí být vždycky připraven plnit si své sny a musí mít do zásoby. No, a tentokrát jsem si už od léta říkala, že bych se ráda v zimě podívala do tepla,“ prozrazuje.

Dámská jízda: Tipy na knihy o rodinných vztazích nebo hrách pro děti

Napadlo vás někdy půjčit si v knihovně příručku třeba o rodinných vztazích nebo tipech na oslavy a hry pro děti? I o nich bude mluvit českobudějovická knihovnice Václava Medalová Hůdová. Také se dozvíte se, jak si pořídit netradiční prstýnek nebo jak prospět svému tlustému střevu. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Tipy na zdravé snídaně a prospěšný pohyb, ale také zajímavá svatební místa

Nastartujte zdravý životní styl s výživovou poradkyní Jindrou Jeníkovou. V magazínu Dámská jízda vysvětlí, jak správně snídat a proč vyzkoušet nordic walking. K tomu nabídneme povídání se šéfem Jihočeské centrály cestovního ruchu Petrem Soukupem o zajímavých místech pro svatbu. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Nový rok osobností pořadu Peče celá země a tipy, jak nastartovat zdravý životní styl

Tereza Bebarová a Josef Maršálek, známí například z pořadu Peče celá země, prozradí, jestli si dávají předsevzetí a co plánují v novém roce. A českobudějovická výživová poradkyně Jindra Jeníková poradí, jak nastartovat zdravý životní styl. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Místo chalupy pořídili zámek. Manželé Mužákovi obnovují Dobrohoř v srdci České Kanady

Pořídit si zámek jako chalupu na jihu Čech se povedlo manželům Janě a Janovi Mužákovým. Už téměř deset let obnovují bývalou podobu zámečku Dobrohoř u Starého Města pod Landštejnem v srdci České Kanady. Památku otevírají také veřejnosti. Navštívila je autorka pořadu Dámská jízda Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Výživová poradkyně vymyslela netradiční adventní kalendář a ragbistky mají kalendář na příští rok

Trochu jiný adventní kalendář vymyslela výživová poradkyně Jindra Jelínková. Najdete v něm tipy pro dobrou kondici. Také si můžete pořídit kalendář na příští rok, který vytvořily českobudějovické ragbistky. A pokud vás zajímá, co obnáší tetování obočí, prozradí vám to Jarmila Růžičková. K poslechu Dámské jízdy zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: O strachu z návratu onkologického onemocnění a o tom, jak se mu bránit

O strachu z návratu nemoci a o tom, jak se mu bránit, si budeme povídat s psychoonkologem Martinem Pospíchalem. K tomu přidáme recept na měkké vánoční perníčky a tipy na zajímavé akce. K poslechu Dámské jízdy zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Adventní věnec za pár korun a dietní triky exministryně spravedlnosti

S českobudějovickou kreativní publicistkou Monikou Brýdovou se naučíme vytvořit adventní věnec za pár korun a také symbolicky pokřtíme její novou veganskou kuchařku. Exministryně spravedlnosti a autorka téměř dvaceti knih Daniela Kovářová zase prozradí své dietní triky. A chybět nebudou ani tipy pro dobrou pohodu. K poslechu Dámské jízdy zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Setkání se ženou, která vydává kuchařky s bezlepkovými recepty, a lékařkou, která cestuje po světě

Radka Vrzalová se kvůli dceři s celiakií naučila vařit bezlepkově a své recepty vydává už v páté kuchařce. Českobudějovická oční lékařka Stanislava Brůhová zase s fotoaparátem cestuje po světě a naposledy objevovala tajemství Ladakhu, kterému přezdívají Malý Tibet. A Ema Fridrichová z Benešova se podělí o recept na vaječný koňak. K poslechu Dámské jízdy zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Netradiční diář s tradicemi, domácí ořechovka a tipy pro zdraví i pohodu

Diář může být i poněkud netradiční s připomínkou tradic. Jeden takový popíše lišovská rodačka a majitelka nakladatelství Smart Press Martina Boledovičová. K tomu přidáme recept na domácí ořechovku od Hany Melmerové z Holubova a tipy z lunárního kalendáře pro dobrou pohodu a zdraví. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: S malířkou Emmou Srncovou o optimismu a životě v jihočeské chaloupce

Magazín Dámská jízda přináší rozhovor s malířkou Emmou Srncovou nejen o její výstavě k 80. narozeninám, ale i optimismu a životě v jihočeské chaloupce. Dále bylinkářka Silvie Hovorková poradí, proč se při stravování zaměřit na ořechy a mandle. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Lékařka Martina Ziska zasvětila svoji profesní dráhu ájurvédě

Doktorka Martina Ziska se už léta věnuje ajurvédské medicíně. O své životní cestě vypráví v magazínu Dámská jízda. K tomu přidáme recept posluchačky Blanky z Táborska na netradiční koláč se švestkami a tipy pro dobrou pohodu. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Rozhovor s Reném Kekelym, který sám zpovídá hosty v internetové talk show

René Kekely začínal jako novinář na jihu Čech, dnes v internetovém podcastu Face to Face zpovídá zajímavé hosty. On sám se nebojí žádné otázky, která míří i na něj. Rozhovor s ním si poslechněte v magazínu Dámská jízda. Dále v pořadu Mirky Nezvalové kreativní publicistka Monika Brýdová prozradí, proč se zamilovala do kůžopapíru.

Dámská jízda: Zelený zákal je skrytý zabiják. Návštěva očního lékaře má smysl, i když nás nic netrápí

Devadesát procent všech vjemů máme prý díky svým očím. Právě proto bychom o ně měli pečovat. V Českých Budějovicích s tím lidem pomáhá oční lékař a chirurg Milan Matuška.

Dámská jízda: Sdružení Mia Rose pomáhá ženám s rakovinou prsu

Občas potřebujeme dobré slovo a podanou ruku v pravý čas. I o tom si budeme povídat s Ivou Klementovu, zakladatelkou jihočeského sdružení Mia Rose, které pomáhá ženám s rakovinou prsu. K tomu přidáme recept na bezinkový likér s kávou a tipy pro dobrou pohodu z lunárního kalendáře. K poslechu Dámské jízdy zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Tipy pro posílení imunity a co dělat s knihami, které už nechceme

Jak posílit imunitu na podzim? Poradí Ivana Haldová z hornoplánské přírodní apatyky Arnika. Ředitel Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích Ivo Kareš zase přidá pár tipů jak naložit s knihami, které už nechcete mít doma. Zalistujeme také knihou Energie o zdravé cestě z labyrintu únavy a poradíme co dělat, aby záclony byly bílé. K poslechu Dámské jízdy zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Setkání s cyklickou ženou Danou Sofií Šlancarovou, pozvánka na levandulovou farmu a recepty

Autorka magazínu Dámská jízda Mirka Nezvalová tentokrát posluchače seznámí s Danou Sofií Šlancarovou, která tvrdí, že život žen ovlivňuje měsíční cykličnost. Také pozve na levandulovou farmu a přidá recepty na bezinkový likér s kávou.

Dámská jízda: Rady pro pěstování rostlin ve městě a připomínka toho, co se můžeme naučit od dětí

Přemýšlíte, že si vysázíte bylinky na panelákovém balkóně nebo se pustíte do domácího kompostování? V pořadu Dámská jízda vám poradí Radka Pokorná, spoluautorka knihy Pěstujeme ve městě. Poté psychoterapeutka Iva Aliana Bendová přidá informace o tom, jak i děti mohou rodiče a prarodiče leccos naučit. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Návštěva u výtvarnice Jany Školaudyové a vinařky Marcely Míkové

Bývalá učitelka Jana Školaudyová vypráví, jak se pustila na chalupě do přestavby stodoly na ateliér a co nového chystá ve svém tvoření. Marcela Míková zase prozradí, co ji přivedlo k vinařství a jak si hledala ke svému koníčku manžela. K poslechu Dámské jízdy zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Nahlédnutí do tajů celostní medicíny a tipy, co jíst a pít k snídani

Českobudějovická lékařka Michaela Šimková nechá nahlédnout do tajů celostní medicíny a poradí, co pít a jíst k snídani. K tomu přidáme recept na cuketové lívanečky od Hany Marešové z Jindřichova Hradce. K poslechu Dámské jízdy zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Cuketové špagety carbonara

Tip na využití cuket přinesla do pořadu Dámská jízda českobudějovická kreativní publicistka Monika Brýdová. Upravuje je na způsob italských špaget carbonara. „Výhodou těchto špaget je, že jsou bezlepkové a velice dobře stravitelné. Ideální jídlo na horké letní dny,“ říká.

Dámská jízda: Cuketová pomazánka

Máte v lednici cuketu a nevíte co s ní? Českobudějovická kreativní publicistka Monika Brýdová, která se svými tipy pravidelně chodí do pořadu Dámská jízda, doporučuje připravit pomazánku. Chutná dobře teplá i studená.

Dámská jízda: Letní tvoření, cuketové recepty a pěstování jedlých květiny

Tipy na letní tvoření přináší do Dámské jízdy českobudějovická kreativní publicistka Monika Brýdová. K tomu přidáme cuketové recepty a zastavení s Vítem Janoušem, který se věnuje pěstování jedlých květin. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Jak vyrobit měsíčkovou mast a další tipy na léto

Silvie Hovorková Kukrálová posluchačkám Dámské jízdy vysvětlí, jak vyrobit měsíčkovou mast. Zalistujeme také prázdninovou knihou Slunečné dny a mořský vánek a přidáme tipy pro unavené nohy. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Setkání s archeoložkou Zuzanou Thomovou

Jsou lidé, kteří si své povolání vysní. Právě k těm patří archeoložka Jihočeského muzea Zuzana Thomová. Možná vás překvapí, proč se tato křehká žena rozhodla pro profesi, které se často věnují spíše muži. Mirce Nezvalové to v pořadu Dámská jízda vysvětlila.

Dámská jízda: Koupil si hrad a splnil si klukovský sen. Pět paláců a 130 komnat je ale pořádné sousto, přiznává

„Vždycky jsem snil o tom, že budu mít svůj hrad. A tak jsem si po dlouhém pátrání před 22 lety pořídil za milión a půl zříceninu. No, nekupte to, když je to tak levné,“ směje se Pavel Palacký, který objevil Horní hrad Hauenštejn na Karlovarsku.

Dámská jízda: Tipy na letní tvoření a výprava na soukromý hrad Hauenštejn

Chystáte se na nějaké letní tvoření a hledáte náměty? Pak vás může inspirovat českobudějovická kreativní publicistka Monika Brýdová. Vypravíme se také na soukromý hrad Hauenštejn a chybět nebudou tipy, jak podpořit svou imunitu. K poslechu Dámské jízdy zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 1. 6. 2022

Se Silvií Hovorkovou Kukrálovou se vydáme do světa bylinek. Míša Kodešová prozradí, jak se žije v Nizozemsku a proč se ráda vrací na jih Čech. K tomu přidáme tipy pro zlepšení dýchání a recept Zdenky Kohoutové z Milevska na meduňkový sirup. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 25. 5. 2022

Šance pro ženu 40+, to je název knihy, ve které Ivana Stenzlová radí, jak vyladit svou váhu, hormony a výživu. Klára Hrušková zase vysvětlí, jak správně vybírat spodní prádlo. Vše doplní recept na zapečené těstoviny s kopřivou a sýrem od Jany Vlkové. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Makovo-jableční šneci a nepečená kokosová srdíčka

O dva recepty na sladké dezerty se v pořadu Dámská jízda podělila českobudějovická kreativní publicistka Monika Brýdová. Vyzkoušejte její šneky z listového těsta a nepečená srdíčka.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 11. 5. 2022

Netradiční náušnice, kokosová srdíčka i putování. O tom všem v Dámské jízdě mluví českobudějovická kreativní publicistka Monika Brýdová. Také se zastavíme u Staňkovského rybníka, kde místní připravili pár novinek nejen pro cyklovýlety. A nechybí tipy na zajímavé akce a pro naši dobrou pohodu. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Putování za příběhy ze šumavských chalup

Vydáme se na putování za příběhy ze šumavských chalup, které vypátral Jan Voldřich. Od nehtové designérky Jany Paraščincové se také dozvíme, jak pečovat na jaře o své ruce a chybět nebude ani pár tipů na přírodní kosmetiku.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 20. 4. 2022

Vypravíme se za poněkud odrostlejšími účastníky kurzu malování v Českých Budějovicích. Možná inspirují k podobnému kroku i vás. Od Radky Pokorné se dozvíte, jak se pustit do pěstování bylinek třeba na balkóně panelového domu. Vše doplní tip Evy Staňkové z Táborska na využití vykoledovaných vajíček v kuchyni. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 13. 4. 2022

Zdobení dřevěných velikonočních vajíček s Vendulou Černou z Českých Budějovic, tip Markéty Drnkové na zajímavé cvičení, které protáhne tělo, recept na špenátové muffiny od paní Vlasty ze Strakonic. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 6. 4. 2022

Jarní tvoření a nové kreativní trendy s publicistkou Monikou Brýdovou. Zalistování Švédskou kuchařkou. Tipy pro dobrou pohodu a zdraví. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 30. 3. 2022

Psychoonkolog Martin Pospíchal mluví o své knize, která pomáhá rodinám, v nichž někdo onemocní rakovinou. Scarlet Olešová prozradí, jak se ocitla v rakouských Dolomitech. Vše doplní recept na slavný francouzský slaný koláč. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Ze zeleniny můžete připravit plnohodnotné jídlo, jen je to složitější, říká autor postní kuchařky

Bezmasé recepty na celý rok nabízí Postní kuchařka od kořene po nať. Jejím autorem je strakonický šéfkuchař Pavel Drdel, který propaguje udržitelný přístup k vaření, lokální suroviny, nakládání, fermentování a sušení.

Dámská jízda: Za svou radost si odpovídám sama, říká exministryně spravedlnosti Daniela Kovářová

„Moc nespím, nemám ještě vnoučata, moje děti už jsou velké, na zahradě pobíhají dva psi, takže se o ni nemusím starat, a nemám ráda domácí práce, uklízení a pečení,“ vysvětluje Daniela Kovářová, jak získává čas na psaní.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 9. 3. 2022

Rozhovor s operní zpěvačkou Andreou Kalivodovou mimo jiné o tom, jak zvládá při své profesi péči o dva syny. Tipy Zdeňky Zajíčkové z Písecka pro seriál Pomáhejme si. Zalistování knihou s inspirativním názvem Sýkorky milují meduňku. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 2. 3. 2022

Jitka Zajíčková propadla malování akvarelů a tvrdí, že naučit se to může každý. Mimo jiné prozradí, proč je to podle ní docela snadné. Dále zalistujeme knihou Osm chutí Asie a v seriálu Pomáhejme si prozradí své tipy pro domácnost Hana Doležalová z Horažďovic. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 2. 3. 2022

Jitka Zajíčková propadla malování akvarelů a tvrdí, že naučit se to může každý. Mimo jiné prozradí, proč je to podle ní docela snadné. Dále zalistujeme knihou Osm chutí Asie a v seriálu Pomáhejme si prozradí své tipy pro domácnost Hana Doležalová z Horažďovic. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 26. 1. 2022

Jak si vyrobit vlastní zážitkový deník, poradí českobudějovická kreativní publicistka Monika Brýdová. Zalistujeme knihou s názvem Moje ptačí knížka a chybět nebudou ani tipy pro dobrou pohodu a zdraví. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 19. 1. 2022

Rady knihovnice Václavy Medalové Hůdové, jak snadno získat přístup e-knihám. Tipy od Evy Holoubkové z Českých Budějovic na využití alobalu při praní či čištění šperků. Také se dozvíte, jak zhubnout i bez diety. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 12. 1. 2022

Fotografka Gabriela Kalistová mimo jiné prozradí, proč se rozhodla změnit svou profesi. Dozvíte se také, proč ředitelka českobudějovické hvězdárny a planetária Jana Tichá netouží letět do vesmíru. Zalistujeme knihou o správném krmení ptáků a nabídneme tip posluchačky Marie na neobvyklý sirup proti kašli. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 5. 1. 2022

Jak fotografovat jídlo, radí Alena Hrbková, která se specializuje právě na snímky pokrmů. Dále pořad Dámská jízda nabídne tipy na neobvyklé využití citronu a soutěž o detektivní román jihočeské autorky Jitky Ludvíkové s názvem Vánoční případ. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 5. 1. 2022

Jak fotografovat jídlo, radí Alena Hrbková, která se specializuje právě na snímky pokrmů. Dále pořad Dámská jízda nabídne tipy na neobvyklé využití citronu a soutěž o detektivní román jihočeské autorky Jitky Ludvíkové s názvem Vánoční případ. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 29. 12. 2021

O silvestrovském veselení trochu jinak s českobudějovickou kreativní publicistkou Monikou Brýdovou. Iva Aliana Bendová nechá nahlédnout do knihy Putování krajinou rodičovství. Tipy pro zdraví a dobrou pohodu. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 17. 11. 2021

Knihovnice Václava Medalová Hůdová prozradí, jak se snaží netradičně propojovat seniory s dospívajícími dětmi. Rady z lunárního kalendáře na nachlazení. Recept na gratinované brambory s dýní od Marie Paškové ze Strakonicka. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 10. 11. 2021

O společné vášni pro nezvyklé zahradničení vypráví manželé Lenka a Zdeněk Posovi z Podlesí. Nakoukneme také pod ruce účastnicím kurzu malování na keramiku a nabídneme recept na podzimní rybu. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 27. 10. 2021

Jozefína Růžičková z Prachatic se svými marmeládami opět zabodovala na světové soutěži. Nechá nás nahlédnout pod pokličku sladkého kouzlení. Zalistujeme také nejnovější knihou jindřichohradecké rodačky Jitky Ludvíkové a vše doplní příběh z ankety o setkáních spolužáků. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 20. 10. 2021

Víte, že jihočeský spisovatel Jan Bauer psal romány pro ženy pod jménem své vnučky? A chcete vědět, jak posílit podzimní imunitu nebo proč vyzkoušet šalvějový odvar? K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 6. 10. 2021

Rozhovor s televizní redaktorkou Kristinou Vrkočovou nejen o tom, proč se pustila do psaní blogů, ale také o její profesi. Dále zavítáme k Bouchalovým rybníčkům u Žirovnice a vydáme se i na Moravu za vinařkou Marcelou Míkovou. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 29. 9. 2021

Akademická malířka Renata Štolbová se přestěhovala do Holubova pod Kletí. V Dámské jízdě vám mimo prozradí, proč si buduje další ateliér a která země ji nejvíc láká.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 22. 9. 2021

Setkání s herečkou Terezií Vraspírovou a Martinem Palánem, producentem filmu Patrika Hartla Prvok, Šampón, Tečka a Karel. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 15. 9. 2021

Víte, že Bára Basiková je nejen zpěvačka, ale také úspěšná blogerka? V Dámské jízdě mimo jiné prozradí, kde v době lockdownu pracovala a proč se chystá na podzim do Českých Budějovic. Chybět nebude ani soutěž, tentokrát o knihu Hany Hindrákové Můj africký příběh. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 1. 9. 2021

Tipy pro zářijové tvoření od kreativní publicistky Moniky Brýdové, zalistování knihou Zátopek podle scénáře ke stejnojmennému filmu, netradiční prstýnky z kovářské dílny a informace, jak spánek ovlivní naše srdce. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 25. 8. 2021

Víte, že stres může být spouštěčem řady vážných onemocnění? I o tom mluví psychoonkolog Martin Pospíchal, který se podílí na projektu Mysli proti rakovině. Zdena Mašková z Českých Budějovic se podělí o své malé i velké radosti a chybět nebudou tipy pro dobrou pohodu. K poslechu Dámské jízdy zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 18. 8. 2021

Rozhovor s terapeutkou Ivou Alianou Bendovou nejen o její knize Putování krajinou rodičovství, tipy pro dobrou pohodu a zdraví z lunárního kalendáře a malé a velké radosti paní Vlasty z Jindřichohradecka. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 11. 8. 2021

Lékařka Michaela Šimková, která se věnuje medicíně souvislostí, prozradí, proč se rozhodla založit vlastní školu. Tipy pedikérky Katky Míčové pro letní péči o nohy. Recept paní Evy z Písku na cuketovou roládu. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 4. 8. 2021

S českobudějovickou kreativní publicistkou Monikou Brýdovou o přátelství mezi ženami, vlasových proměnách i netradičních sladkostech. Zalistování knihou Sběratelka sirotků a rady pro dobrou pohodu a zdraví z lunárního kalendáře.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 28. 7. 2021

Písecká rodačka, herečka Dana Morávková vypráví nejen o svém životě. Staňkovská starostka Jana Srnec Karlovská prozrazuje, čím ožije zdejší kemp. Tipy pro dobrou pohodu a zdraví. Připravila Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou

Víte, že jen kousek od centra Českých Budějovic najdete park s altánem a netradičním vodotryskem? Zveme vás na malou exkurzi nejen tam, ale i do vodárenské věže. Zalistujeme také knihou Kód předtuchy a dozvíte se podrobnosti o naší letní soutěži. Pořad připravila Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 7. 7. 2021

Lékařka Michaela Šimková se ve své českobudějovické ordinaci věnuje celostní medicíně. Jaká byla její cesta od medicíny západní k té východní a proč se po ní vydala?

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 30. 6. 2021

Povídání se sestrami Lenkou Vlasákovou a Kateřinou Gazdačko, které se po mateřské dovolené odvážně pustily do podnikání, zalistování knihou Nové vinařství a tipy pro dobrou pohodu a zdraví.

Dámská jízda: Kniha Za pět let, to je příběh o lásce, přátelství i cestách osudu

Představte si dvě přítelkyně od školních let, které pocházejí z rozličného prostředí, ale přesto mají jedna druhou. Zatímco Bella jde životem snadno i díky majetku své rodiny, ta druhá, právnička Dannie, se vypracovala sama.

Dámská jízda: Sonnentor vyrábí stovky čajů a bylinných směsí a podporuje výměnu semínek, zve i na exkurze

Dům plný slunce můžete navštívit při svých prázdninových cestách v Čejkovicích u Hodonína na Moravě. To slunce je skryté v bylinkách. Firma Sonnentor neboli Slunečná brána tu vybudovala centrum, kde můžete nahlédnout do přípravy čajů.

Dámská jízda: Alergie kvete v každém věku, říká lékařka Jana Poloniová

„I když nejste alergikem ve třiceti, klidně se jím můžete stát v sedmdesáti letech,“ připomíná na základě zkušeností ze své ordinace českobudějovická alergoložka Jana Poloniová.

Dámská jízda: Jak pomáhají víra, naděje i láska

Známá českobudějovická kreativní publicistka Monika Brýdová vás nechá nahlédnout do svého nynějšího života a prozradí mimo jiné, jak jí pomáhají víra, naděje i láska. Zalistujeme knihou Jana Hocka Severní stezka aneb Českem od západu k východu a chybět nebudou ani tipy pro dobrou pohodu. Připravila Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Už nežije v dodávce, ale v malém domku. Windsurfer Karel Lavický strávil lockdown ve Španělsku

Na svou třetí olympiádu pojede českobudějovický rodák Karel Lavický. Reprezentant ve windsurfingu se na sportovní událost, která se nakonec uskuteční o rok později, připravuje na jihu Španělska.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 9. 6. 2021

S knihovnicí Václavou Medalovou Hůdovou probereme nejen letní čtení do kabelky, českobudějovický olympionik Karel Lavický prozradí, proč je s rodinou na jihu Španělska, a zalistujeme knihou Řecká kuchyně od zpěvačky Marthy Elefteriadu.

Dámská jízda: Kniha Péťa se učí mluvit pomůže podpořit vývoj řeči u dítěte

Zvukomalebné hrátky pro nejmenší přináší kniha Péťa se učí mluvit. Její autorka Marta Galewska-Kustra ji připravila pro rodiče dětí, které dělají své první pokusy v mluvení.

Dámská jízda: U paneláku založila záhonky. Jejím snem je společná Májová zahrada na budějovickém sídlišti

Maminka dvou synů Eva Hejduková bydlí na českobudějovickém sídlišti Máj. Jejím snem je, že mezi panelovými domy vznikne společná zahrada, kterou budou moct využívat všichni milovníci zahradničení.

Dámská jízda: Víno ve vinařské rodině Šilinkových vybírá rafinovaným způsobem vždy manželka

Alena a Jiří Šilinkovi se potkali ve Valticích, kde on studoval střední vinařskou školu a ona bydlela. Společně teď žijí řadu let v Pavlově, kde je pan Jiří už třetí generací vinařů.

Dámská jízda: Michal Olšiak s dalšími umělci vytvořil pískové sochy na téma Cesta do fantazie

Sochaře a malíře Michala Olšiaka už řadu let můžete potkávat jen kousek od zámku v moravské Lednici. Obklopen je vždy řadou pískových soch. Letos jich tu návštěvníci uvidí celkem dvacet.

Dámská jízda: Bridgertonovi jsou pohádka pro dospělé ze života londýnské smetánky

Zapojte se do ankety pořadu Dámská jízda na téma Moje malé a velké radosti. Napište na emailovou adresu damska.jizda@cb.rozhlas.cz, co vám dělá radost, a inspirujte tak ostatní.

Dámská jízda: Život je divadlo a důležité je hrát vždy komické role, říká Luisa Matoušková, která prošla Terezínem

Životní příběh devadesátileté Luisy Matouškové by vydal určitě na knihu. I když v něm nechyběly těžké chvíle, rozhodně si je nepřipouští. A vitalitu by jí mohli závidět i mnohem mladší.

Dámská jízda: Kniha Protože láska vypráví, jaké to je, když rodinu tvoří otec, dvě matky a čtyři sestry

Zuzana Miškufová rozhodně není začínající spisovatelkou, ale poprvé se rozhodla publikovat pod svým jménem. Předtím totiž psala pod pseudonymem Beáta Matyášová. Její kniha Protože láska, která vyšla nakladatelství Smart Press, rozhodně není klasická „lovestory.“

Dámská jízda: Moniku Brýdovou baví inspirativní kombinování oblečení, osvědčil se jí například rukávník

„Mým šatníkovým hitem je červená džínová bunda, kterou jsem původně vůbec nechtěla. Jak se ukázalo, mému šatníku velmi prospěla,“ konstatuje známá českobudějovická kreativní publicistka Monika Brýdová. Stačí totiž do bundy měnit trička, šátky, k ní sukně a pokaždé si připadá, že je zajímavě oblečená.

Dámská jízda: K bylinkám mě přivedla babička a k psaní dcery, říká Jarmila Mandžuková

„Paradoxně jsem začala s prvními pokusy psaní, když jsem čekala dcery – dvojčata: Nemohla jsem jíst vůbec maso a tak jsem začala vymýšlet a zkoušet recepty, které by mi chybějící látky nahradily,” prozrazuje autorka dnes už více než stovky populárně naučných knih Jarmila Mandžuková.

Dámská jízda: Chybějící vitamín A se projeví na křehkosti a lámavosti nehtů, vzkazuje nehtová designérka

S českobudějovickou nehtovou designérkou Janou Paraščincovou probereme péči o ruce a nehty v jarní době. Do ankety Dámské jízdy Malé a velké radosti se zapojila i paní Marie Hodinářová z Myslkovic. 

Dámská jízda: Jak se zbavit bolesti poradí fyzioterapeutka Markéta Strnadová

Kromě zkušeností a rad Markéty Strnadové se s námi v naší anketě podělí o své malé a velké radosti Marie Hodinářová z Myslkovic. Chybět nebude ani pár tipů pro dobrou pohodu z lunárního kalendáře. K poslechu Dámské jízdy online na webu zve autorka Mirka Nezvalová. 

Dámská jízda: Upravené ruce ženy zaujmou okolí hned po jejích očích

„Podzim je časem, kdy bychom měly pečovat o své ruce opravdu velmi intenzivně”, říká českobudějovická nehtová designérka Jana Paraščincová.

Dámská jízda: Vypravíme se s akademickou malířkou Renatou Štolbovou na její výstavu do hlubocké galerie

Dozvíte se rovněž, proč své obrazy teď tiskne i na šátky a šály. Chybět nebude ani tip na současný dietní hit přerušovaný půst. Autorka pořadu Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Vinařství mám v krvi po rodičích, říká Marcela Míková z Nového Šaldorfu u Znojma

V Dámské jízdě vám ještě Radka Pokorná prozradí, proč se spustila do projektu Kokoza a chybět nebudou ani tipy z lunárního kalendáře. Moderuje Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Tentokrát si v seriálu Jedna z nás budeme povídat s redaktorkou Evou Kadlčákovou

Olga Knoblochová, která dlouhá léta stála v čele Unie kosmetiček, nám v Dámské jízdě vysvětlí, proč by o sebe ženy měly pečovat v každém věku. Moderuje Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Kabelkový veletrh pro talentované jihočeské děti získal 121 000 korun

Tentokrát se ohlédneme za Kabelkovým veletrhem, s  Monikou Brýdovou probereme tipy pro blížící se podzim a chybět nebude ani pozvánka na víkendový fotofestival do Blatné.