Dámská jízda

Magazín pro moderní ženy o životním stylu, kariéře a péči o tělo i ducha.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 26. 1. 2022

Jak si vyrobit vlastní zážitkový deník, poradí českobudějovická kreativní publicistka Monika Brýdová. Zalistujeme knihou s názvem Moje ptačí knížka a chybět nebudou ani tipy pro dobrou pohodu a zdraví. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 19. 1. 2022

Rady knihovnice Václavy Medalové Hůdové, jak snadno získat přístup e-knihám. Tipy od Evy Holoubkové z Českých Budějovic na využití alobalu při praní či čištění šperků. Také se dozvíte, jak zhubnout i bez diety. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 12. 1. 2022

Fotografka Gabriela Kalistová mimo jiné prozradí, proč se rozhodla změnit svou profesi. Dozvíte se také, proč ředitelka českobudějovické hvězdárny a planetária Jana Tichá netouží letět do vesmíru. Zalistujeme knihou o správném krmení ptáků a nabídneme tip posluchačky Marie na neobvyklý sirup proti kašli. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 5. 1. 2022

Jak fotografovat jídlo, radí Alena Hrbková, která se specializuje právě na snímky pokrmů. Dále pořad Dámská jízda nabídne tipy na neobvyklé využití citronu a soutěž o detektivní román jihočeské autorky Jitky Ludvíkové s názvem Vánoční případ. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 5. 1. 2022

Jak fotografovat jídlo, radí Alena Hrbková, která se specializuje právě na snímky pokrmů. Dále pořad Dámská jízda nabídne tipy na neobvyklé využití citronu a soutěž o detektivní román jihočeské autorky Jitky Ludvíkové s názvem Vánoční případ. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 29. 12. 2021

O silvestrovském veselení trochu jinak s českobudějovickou kreativní publicistkou Monikou Brýdovou. Iva Aliana Bendová nechá nahlédnout do knihy Putování krajinou rodičovství. Tipy pro zdraví a dobrou pohodu. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 17. 11. 2021

Knihovnice Václava Medalová Hůdová prozradí, jak se snaží netradičně propojovat seniory s dospívajícími dětmi. Rady z lunárního kalendáře na nachlazení. Recept na gratinované brambory s dýní od Marie Paškové ze Strakonicka. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 10. 11. 2021

O společné vášni pro nezvyklé zahradničení vypráví manželé Lenka a Zdeněk Posovi z Podlesí. Nakoukneme také pod ruce účastnicím kurzu malování na keramiku a nabídneme recept na podzimní rybu. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 27. 10. 2021

Jozefína Růžičková z Prachatic se svými marmeládami opět zabodovala na světové soutěži. Nechá nás nahlédnout pod pokličku sladkého kouzlení. Zalistujeme také nejnovější knihou jindřichohradecké rodačky Jitky Ludvíkové a vše doplní příběh z ankety o setkáních spolužáků. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 20. 10. 2021

Víte, že jihočeský spisovatel Jan Bauer psal romány pro ženy pod jménem své vnučky? A chcete vědět, jak posílit podzimní imunitu nebo proč vyzkoušet šalvějový odvar? K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 6. 10. 2021

Rozhovor s televizní redaktorkou Kristinou Vrkočovou nejen o tom, proč se pustila do psaní blogů, ale také o její profesi. Dále zavítáme k Bouchalovým rybníčkům u Žirovnice a vydáme se i na Moravu za vinařkou Marcelou Míkovou. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 29. 9. 2021

Akademická malířka Renata Štolbová se přestěhovala do Holubova pod Kletí. V Dámské jízdě vám mimo prozradí, proč si buduje další ateliér a která země ji nejvíc láká.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 22. 9. 2021

Setkání s herečkou Terezií Vraspírovou a Martinem Palánem, producentem filmu Patrika Hartla Prvok, Šampón, Tečka a Karel. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 15. 9. 2021

Víte, že Bára Basiková je nejen zpěvačka, ale také úspěšná blogerka? V Dámské jízdě mimo jiné prozradí, kde v době lockdownu pracovala a proč se chystá na podzim do Českých Budějovic. Chybět nebude ani soutěž, tentokrát o knihu Hany Hindrákové Můj africký příběh. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 1. 9. 2021

Tipy pro zářijové tvoření od kreativní publicistky Moniky Brýdové, zalistování knihou Zátopek podle scénáře ke stejnojmennému filmu, netradiční prstýnky z kovářské dílny a informace, jak spánek ovlivní naše srdce. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 25. 8. 2021

Víte, že stres může být spouštěčem řady vážných onemocnění? I o tom mluví psychoonkolog Martin Pospíchal, který se podílí na projektu Mysli proti rakovině. Zdena Mašková z Českých Budějovic se podělí o své malé i velké radosti a chybět nebudou tipy pro dobrou pohodu. K poslechu Dámské jízdy zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 18. 8. 2021

Rozhovor s terapeutkou Ivou Alianou Bendovou nejen o její knize Putování krajinou rodičovství, tipy pro dobrou pohodu a zdraví z lunárního kalendáře a malé a velké radosti paní Vlasty z Jindřichohradecka. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 11. 8. 2021

Lékařka Michaela Šimková, která se věnuje medicíně souvislostí, prozradí, proč se rozhodla založit vlastní školu. Tipy pedikérky Katky Míčové pro letní péči o nohy. Recept paní Evy z Písku na cuketovou roládu. K poslechu zve Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 4. 8. 2021

S českobudějovickou kreativní publicistkou Monikou Brýdovou o přátelství mezi ženami, vlasových proměnách i netradičních sladkostech. Zalistování knihou Sběratelka sirotků a rady pro dobrou pohodu a zdraví z lunárního kalendáře.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 28. 7. 2021

Písecká rodačka, herečka Dana Morávková vypráví nejen o svém životě. Staňkovská starostka Jana Srnec Karlovská prozrazuje, čím ožije zdejší kemp. Tipy pro dobrou pohodu a zdraví. Připravila Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou

Víte, že jen kousek od centra Českých Budějovic najdete park s altánem a netradičním vodotryskem? Zveme vás na malou exkurzi nejen tam, ale i do vodárenské věže. Zalistujeme také knihou Kód předtuchy a dozvíte se podrobnosti o naší letní soutěži. Pořad připravila Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 7. 7. 2021

Lékařka Michaela Šimková se ve své českobudějovické ordinaci věnuje celostní medicíně. Jaká byla její cesta od medicíny západní k té východní a proč se po ní vydala?

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 30. 6. 2021

Povídání se sestrami Lenkou Vlasákovou a Kateřinou Gazdačko, které se po mateřské dovolené odvážně pustily do podnikání, zalistování knihou Nové vinařství a tipy pro dobrou pohodu a zdraví.

Dámská jízda: Kniha Za pět let, to je příběh o lásce, přátelství i cestách osudu

Představte si dvě přítelkyně od školních let, které pocházejí z rozličného prostředí, ale přesto mají jedna druhou. Zatímco Bella jde životem snadno i díky majetku své rodiny, ta druhá, právnička Dannie, se vypracovala sama.

Dámská jízda: Sonnentor vyrábí stovky čajů a bylinných směsí a podporuje výměnu semínek, zve i na exkurze

Dům plný slunce můžete navštívit při svých prázdninových cestách v Čejkovicích u Hodonína na Moravě. To slunce je skryté v bylinkách. Firma Sonnentor neboli Slunečná brána tu vybudovala centrum, kde můžete nahlédnout do přípravy čajů.

Dámská jízda: Alergie kvete v každém věku, říká lékařka Jana Poloniová

„I když nejste alergikem ve třiceti, klidně se jím můžete stát v sedmdesáti letech,“ připomíná na základě zkušeností ze své ordinace českobudějovická alergoložka Jana Poloniová.

Dámská jízda: Jak pomáhají víra, naděje i láska

Známá českobudějovická kreativní publicistka Monika Brýdová vás nechá nahlédnout do svého nynějšího života a prozradí mimo jiné, jak jí pomáhají víra, naděje i láska. Zalistujeme knihou Jana Hocka Severní stezka aneb Českem od západu k východu a chybět nebudou ani tipy pro dobrou pohodu. Připravila Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 9. 6. 2021

S knihovnicí Václavou Medalovou Hůdovou probereme nejen letní čtení do kabelky, českobudějovický olympionik Karel Lavický prozradí, proč je s rodinou na jihu Španělska, a zalistujeme knihou Řecká kuchyně od zpěvačky Marthy Elefteriadu.

Dámská jízda: Už nežije v dodávce, ale v malém domku. Windsurfer Karel Lavický strávil lockdown ve Španělsku

Na svou třetí olympiádu pojede českobudějovický rodák Karel Lavický. Reprezentant ve windsurfingu se na sportovní událost, která se nakonec uskuteční o rok později, připravuje na jihu Španělska.

Dámská jízda: Kniha Péťa se učí mluvit pomůže podpořit vývoj řeči u dítěte

Zvukomalebné hrátky pro nejmenší přináší kniha Péťa se učí mluvit. Její autorka Marta Galewska-Kustra ji připravila pro rodiče dětí, které dělají své první pokusy v mluvení.

Dámská jízda: U paneláku založila záhonky. Jejím snem je společná Májová zahrada na budějovickém sídlišti

Maminka dvou synů Eva Hejduková bydlí na českobudějovickém sídlišti Máj. Jejím snem je, že mezi panelovými domy vznikne společná zahrada, kterou budou moct využívat všichni milovníci zahradničení.

Dámská jízda: Víno ve vinařské rodině Šilinkových vybírá rafinovaným způsobem vždy manželka

Alena a Jiří Šilinkovi se potkali ve Valticích, kde on studoval střední vinařskou školu a ona bydlela. Společně teď žijí řadu let v Pavlově, kde je pan Jiří už třetí generací vinařů.

Dámská jízda: Michal Olšiak s dalšími umělci vytvořil pískové sochy na téma Cesta do fantazie

Sochaře a malíře Michala Olšiaka už řadu let můžete potkávat jen kousek od zámku v moravské Lednici. Obklopen je vždy řadou pískových soch. Letos jich tu návštěvníci uvidí celkem dvacet.

Dámská jízda: Bridgertonovi jsou pohádka pro dospělé ze života londýnské smetánky

Zapojte se do ankety pořadu Dámská jízda na téma Moje malé a velké radosti. Napište na emailovou adresu damska.jizda@cb.rozhlas.cz, co vám dělá radost, a inspirujte tak ostatní.

Dámská jízda: Život je divadlo a důležité je hrát vždy komické role, říká Luisa Matoušková, která prošla Terezínem

Životní příběh devadesátileté Luisy Matouškové by vydal určitě na knihu. I když v něm nechyběly těžké chvíle, rozhodně si je nepřipouští. A vitalitu by jí mohli závidět i mnohem mladší.

Dámská jízda: Kniha Protože láska vypráví, jaké to je, když rodinu tvoří otec, dvě matky a čtyři sestry

Zuzana Miškufová rozhodně není začínající spisovatelkou, ale poprvé se rozhodla publikovat pod svým jménem. Předtím totiž psala pod pseudonymem Beáta Matyášová. Její kniha Protože láska, která vyšla nakladatelství Smart Press, rozhodně není klasická „lovestory.“

Dámská jízda: Moniku Brýdovou baví inspirativní kombinování oblečení, osvědčil se jí například rukávník

„Mým šatníkovým hitem je červená džínová bunda, kterou jsem původně vůbec nechtěla. Jak se ukázalo, mému šatníku velmi prospěla,“ konstatuje známá českobudějovická kreativní publicistka Monika Brýdová. Stačí totiž do bundy měnit trička, šátky, k ní sukně a pokaždé si připadá, že je zajímavě oblečená.

Dámská jízda: K bylinkám mě přivedla babička a k psaní dcery, říká Jarmila Mandžuková

„Paradoxně jsem začala s prvními pokusy psaní, když jsem čekala dcery – dvojčata: Nemohla jsem jíst vůbec maso a tak jsem začala vymýšlet a zkoušet recepty, které by mi chybějící látky nahradily,” prozrazuje autorka dnes už více než stovky populárně naučných knih Jarmila Mandžuková.

Dámská jízda: Chybějící vitamín A se projeví na křehkosti a lámavosti nehtů, vzkazuje nehtová designérka

S českobudějovickou nehtovou designérkou Janou Paraščincovou probereme péči o ruce a nehty v jarní době. Do ankety Dámské jízdy Malé a velké radosti se zapojila i paní Marie Hodinářová z Myslkovic. 

Dámská jízda: Jak se zbavit bolesti poradí fyzioterapeutka Markéta Strnadová

Kromě zkušeností a rad Markéty Strnadové se s námi v naší anketě podělí o své malé a velké radosti Marie Hodinářová z Myslkovic. Chybět nebude ani pár tipů pro dobrou pohodu z lunárního kalendáře. K poslechu Dámské jízdy online na webu zve autorka Mirka Nezvalová. 

Dámská jízda: Upravené ruce ženy zaujmou okolí hned po jejích očích

„Podzim je časem, kdy bychom měly pečovat o své ruce opravdu velmi intenzivně”, říká českobudějovická nehtová designérka Jana Paraščincová.

Dámská jízda: Vypravíme se s akademickou malířkou Renatou Štolbovou na její výstavu do hlubocké galerie

Dozvíte se rovněž, proč své obrazy teď tiskne i na šátky a šály. Chybět nebude ani tip na současný dietní hit přerušovaný půst. Autorka pořadu Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Vinařství mám v krvi po rodičích, říká Marcela Míková z Nového Šaldorfu u Znojma

V Dámské jízdě vám ještě Radka Pokorná prozradí, proč se spustila do projektu Kokoza a chybět nebudou ani tipy z lunárního kalendáře. Moderuje Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Tentokrát si v seriálu Jedna z nás budeme povídat s redaktorkou Evou Kadlčákovou

Olga Knoblochová, která dlouhá léta stála v čele Unie kosmetiček, nám v Dámské jízdě vysvětlí, proč by o sebe ženy měly pečovat v každém věku. Moderuje Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Kabelkový veletrh pro talentované jihočeské děti získal 121 000 korun

Tentokrát se ohlédneme za Kabelkovým veletrhem, s  Monikou Brýdovou probereme tipy pro blížící se podzim a chybět nebude ani pozvánka na víkendový fotofestival do Blatné.

Dámská jízda: Mirka Nezvalová si k mikrofonu pozvala Hedviku Drenčeni a Janu Srnec Karlovskou

Jak se dá změnit část výměníku na sídlišti na místo pro inspirativní setkávání nebo zelená plocha na břehu rybníka, kde parkovala auta, na místo k odpočinku.

Dámská jízda: Rok se s rokem sešel a Kabelkový veletrh 2020 je opět za dveřmi

Pravidelný pořad Dámská jízda připomene dobročinný Kabelkový veletrh a host Pavlína Jirsová ze Skryjí prozradí, proč si pořídila kozí farmu. Připravila Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Jaké to je, být maminkou dvou dcer a zároveň spolumajitelkou ZOO

Ve pravidelném magazínu Dámská jízda také navštívíte lékárnu na zámku Kuks a chybět nebudou ani rady z lunárního kalendáře krásné paní. Moderuje Mirka Nezvalová.

Dámská jízda: Tipy pro letní tvoření Moniky Brýdové

Kurzy pro tvořivé ženy pořádá každé léto českobudějovická kreativní publicistka Monika Brýdová ve školicím středisku Sebuzín. Letos bude hlavním tématem malování na dřevo.

Dámská jízda: U piva se snadno kritizuje, ale lidé by se měli sami víc zapojit, říká starostka Chlumu u Třeboně

Od profese rozhlasové a televizní reportérky přes práci tiskové mluvčí lázeňského města až do křesla starostky městyse. Takovou životní cestou prošla Jitka Bednářová z Chlumu u Třeboně.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 29. 7. 2020

Rozhovor s Jitkou Bednářovou z Chlumu u Třeboně, rozhlasovou a televizní redaktorkou, která se nakonec stala starostkou. Dále magazín nabízí rady, které se hodí na zahradě.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 22. 7. 2020

Výlet do Žirovnice k rybníčkům, díky kterým si Josef Bouchal plní své sny. Kateřina Bělová z Nové Vsi nad Lužnicí se zase pustila se do pečení makronek. Tipy pro zdraví.

Dámská jízda: Kabelkový veletrh už pomohl více než 150 talentovaným Jihočechům. Začala sbírka kabelek na další ročník

S nečekaným úspěchem se setkal charitativní Kabelkový veletrh Deníku, který se v Českých Budějovicích poprvé uskutečnil v roce 2014. I letos proto lidé budou moci koupit kabelky za symbolické ceny a zároveň pomoci mladým talentům.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 15. 7. 2020

Kabelkový veletrh se blíží; Ivana Stenzlová představuje svou knihu Šance pro ženu 40+ a radí, jak se nebát uskutečňovat sny; pozvánka do Českého Krumlova; tipy pro zdraví.

Dámská jízda: Zájem o kované snubní prsteny roste, lidé si je mohou v kovářské dílně i sami vyrobit

Snubní prsteny mohou být zlaté, stříbrné, ale také kovové. Na svatebním veletrhu v Českých Budějovicích to připomněli manželé Kočovi, kteří přijeli se svými výrobky z Hluboše u Příbrami.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 8. 7. 2020

Jozef Čekovský z Horního Smokovce radí, jak uvařit pravé slovenské halušky. Manželé Kočovi vyrábí kovové snubní prsteny. Rady z lunárního kalendáře pro lymfatický systém.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 1. 7. 2020

Lékárnice Ivana Haldová radí, jaké bylinky pro posílení imunity teď můžeme nasbírat. Tipy Jany Paraščincové pro letní péči o nohy a ruce. Zalistování knihou Jedlá soda.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 24. 6. 2020

Jaké knihy si vybrat na dovolenou, radí knihovnice Václava Medalová Hůdová. Andrea Vachová zve na Novohradské hradní tvoření. Tipy pro zdraví z lunárního kalendáře.

Dámská jízda: Jak doma vyrobit originální kousky oblečení, naučí Monika Brýdová v nových videokurzech

Nadcházející léto je dobou, kdy má řada lidí víc času na své koníčky, například tvoření. Podle českobudějovické kreativní publicistky je ideální vyzkoušet práci s textilními technikami, protože můžeme tvořit venku, kde nevadí trocha nepořádku.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 17. 6. 2020

Tipy českobudějovické kreativní publicistky Moniky Brýdové pro letní tvoření. Jak dodat našemu tělu energii a zlepšit dýchání. Co je volumetrická dieta.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 10. 6. 2020

S kosmetoložkou Martinou Nezbedovou o možnostech péče o pleť i tom, co pro sebe můžeme udělat. Nový životní styl – flexitariánství, jak ulevit nohách s křečovými žilami.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 3. 6. 2020

S Janou Školaudyovou o tvoření technikou gelli plate a tom, proč je dobré pouštět se do stále nových věcí. Recept na rebarborovou buchtu s jahodami, tip na bramborový den.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 27. 5. 2020

Parta mladých lidí se rozhodla pozměnit komunitní život na českobudějovických sídlištích Šumava a Máj. Akce Móda Fashion Days, listování knihou, rady z lunárního kalendáře.

Dámská jízda: Létání na padácích je mnohem víc vzrušující než pilotování letadla, říká instruktorka Míša Machartová

Ve dvanácti letech se rozhodla, že by se chtěla živit létáním. Z možných profesí si nakonec Míša Machartová z Českých Budějovic vybrala vyrábění padáků a také vyučování létání na padácích. Poté k tomu přidala i projekty pro děti.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 20. 5. 2020

Rozhovor s pilotkou a instruktorkou létání Míšou Machartovou o jejích životních startech i přistáních. Léčivé účinky jablečného octa, rady z lunárního kalendáře pro zdraví.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 13. 5. 2020

Jak být štastnou ženou v 21. století podle poradkyně feng-šuej Blanky Vun Kannon. Tipy na netradiční setí semínek Moniky Brýdové. Rozhovor s návrhářkou Zuzanou Hakovou.

Dámská jízda: Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 6. 5. 2020

S budějovickou kreativní publicistkou Monikou Brýdovou o jarním tvoření, rouškových vychytávkách i její kuchyni. Zalistování knihou Zdravě bez hladovění a tipy pro zdraví.