Den na Moravě

Zpravodajsko-publicistický podvečerní souhrn Českého rozhlasu Brno. Rozšířené informace o počasí, aktuální dění na Moravě i informace integrovaného záchranného systému proložené hudbou.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Den na Moravě: Biskupské střídání: brněnskou diecézi přebírá Pavel Konzbul

Na brněnském Petrově se schyluje k události, jakou biskupství nezažilo více než sto let. Či možná přesněji nikdy. Tak výjimečný je odchod biskupa Vojtěcha Cikrleho.

Den na Moravě: Slévárna dostala po stížnostech lidí z okolí přísné podmínky. Odmítá je, rozhodne proto ministerstvo

Zápach ze slévárny Heunisch, který obtěžuje tisíce obyvatel východní části Brna, mají omezit nové emisní limity. Ve správním řízení je zatím nepravomocně stanovil krajský úřad. Firma se limitům i dalším omezujícím podmínkám brání.

Den na Moravě: Rok 2021 na jižní Moravě

Ke konci roku patří bilancování. Co rok 2021 přinesl jižní Moravě kromě všech problémů spojených s koronavirovou pandemií? Jaké jsou pozitivní i smutné zprávy spojené s rokem 2021? To přiblíží Jiří Kokmotos a Miloš Šenkýř.

Den na Moravě: Rok 2021 na jižní Moravě

Ke konci roku patří bilancování. Co rok 2021 přinesl jižní Moravě kromě všech problémů spojených s koronavirovou pandemií? Jaké jsou pozitivní i smutné zprávy spojené s rokem 2021? To přiblíží Jiří Kokmotos a Miloš Šenkýř.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Petr Bende

Jak se zpěvák Petr Bende potýká s koronavirovou krizí a kde vidí řešení pro českou kulturu? Jak se mu daří nahrazovat koncerty, u kterých zaplatil za propagaci, pronájmy a další služby dopředu statisíce korun a nakonec je musel odříct?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Petr Bende

Jak se zpěvák Petr Bende potýká s koronavirovou krizí a kde vidí řešení pro českou kulturu? Jak se mu daří nahrazovat koncerty, u kterých zaplatil za propagaci, pronájmy a další služby dopředu statisíce korun a nakonec je musel odříct?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Martin Chlad

Moravští vinaři mají na světovou úroveň, ale Rakušané jsou lépe sjednocení, a proto jsou jejich vína po světě známější. Martin Chlad, prezident Svazu vinařů, nastoupil do funkce s tím, že chce pomoct moravským vínům proniknout i na trhy mimo republiku. Je také skeptický ke snahám některých evropských politiků a úředníků omezovat reklamu na alkohol, i k takzvanému házení vína s tvrdým alkoholem do jednoho pytle.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Anna Hubáčková

V čele ministerstva životního prostředí stanula milovnice tématu vody a odbornice na toto téma. Co to může znamenat pro témata s vodou spojená, například pro plány na kanál Dunaj-Odra-Labe nebo pro těžbu štěrkopísku u Moravského Písku? Hostem bude Anna Hubáčková z KDU-ČSL, nová ministryně životního prostředí a senátorka za obvod Hodonín v jedné osobě.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jaromír Meixner

Legenda brněnského hokeje Jaromír Meixner je v hokejové Síni slávy! Poslechněte si rozhovor plný vzpomínek na zlatou éru jedenácti titulů brněnské Komety. Jaromír Meixner také poví, co mu chybí v dnešní době z hokeje 60. let minulého století a co naopak dnešním hráčům může závidět.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Stanislav Popela

Zachraňují lidské zdraví a životy, jsou připraveni pomáhat všem, kteří to potřebují. Přesto se občas místo vděku dočkají slovních a ojediněle i fyzických útoků. Hostem Dne na Moravě bude záchranář jihomoravské záchranky a specialista urgentního příjmu Stanislav Popela. V rozhovoru se popíše zkušenosti z praxe i z přípravy na krizové situace.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Petr Dvořák

Vila Tugendhat byla před dvaceti lety zapsána na seznam Kulturního dědictví UNESCO. Dlouhodobě se těší velkému zájmu odborné i laické veřejnosti. Hostem Dne na Moravě bude manažer komunikace Petr Dvořák, který představí hlavní architektonické prvky i důležité milníky historie nejen vily, ale také naší republiky.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Michal Odstrčil

Lidem, kteří utrpěli zranění míchy nebo se po komplikacích s míchou nemohou pohybovat, pomáhá paracentrum Fénix v Brně. Samo se ale také muselo vypořádat s komplikacemi. Jak Fénix pomáhá a jak může pomoci i široká veřejnost, přiblíží ředitel Paracentra Fénix Michal Odstrčil.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jiří Horák

Jak se sociolog dostane do poslaneckého výboru pro obranu a co v něm může dělat? Jak vyřešit současnou bytovou krizi? A jak to vypadá s obchvatem Bučovic? I o tom bude mluvit s novým poslancem a starostou Bučovic za KDU-ČSL Jiřím Horákem Jiří Kokmotos.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jaroslav Zelený

Správci honiteb se i v době klesajících cen masa ze zvěřiny stále setkávají s pytláctvím. A také s jeho novou podobou, kdy pachatelé zvěř pouze zastřelí a nechají na místě. Co stojí za tímto trendem? A jak se lidé mohou pytláctví dopouštět i nevědomky, řekne Jaroslav Zelený z předsednictva Českomoravské myslivecké jednoty, který bude hostem Zdeňka Truhláře.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Ivana Holásková

Čtvrt století je Lednicko-valtický areál zapsaný na Seznamu světového dědictví UNESCO. Co mu tato prestižní pocta dala a co vzala? Miloš Šenkýř se ozve nikoli ze studia, ale přímo z lednického zámku, kde bude naší hostitelkou a hostem v jednom kastelánka Ivana Holásková. A spolu s ní proberou i letošní sezónu, která byla pro zámek dvakrát rekordní – opět zůstal na špičce návštěvnosti tuzemských památek, ale zaznamenal současně rekordní propad.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jan Hrnčíř

Co je rozpočtové provizorium? Proč nás v tomto ohledu čekají velmi rizikové měsíce? To se dozvíte v rozhovoru Jiřího Kokmotose s poslancem SPD Janem Hrnčířem. Uslyšíte i o práci v opozici a zákulisí projednávání některých návrhů ve sněmovně. Tématem rozhovoru bude i to, jestli Hrnčíř dostojí svému slibu a odejde z funkce krajského zastupitele, když se znovu dostal do Poslanecké sněmovny. Co vidí jako největší problémy města Blanska, kde působí v zastupitelstvu?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Tereza Musilová a Lucien Rozprým

Kam na střední školu? Jednou z akcí, která dětem a jejich rodičům má v rozhodování pomoci, je Festival vzdělávání. Bohužel už druhým rokem nemá podobu, na jakou jsme dřív byli zvyklí. O tom, co může nabídnout Festival vzdělávání on-line formou, bude dnešní rozhovor. Zuzana Kopuletá ve studiu přivítá kariérovou poradkyni Terezu Musilovou a Luciena Rozprýma z odboru školství jihomoravského krajského úřadu.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Kateřina Šimáčková

Česká justice přijde o jednu ze svých nejvýraznějších tváří. Ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková zamíří v následujících dnech z Brna k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Jak vnímá tuzemskou justici a kde podle ní má své rezervy? Proč je v čele soudů tak málo žen? A čím to je, že v 90. letech věděli lidé o štrasburském soudu víc než nyní?

Den na Moravě: Hosté Dne na Moravě: Pavel Rudolf, Pavel Sťahel a Blahoslav Maršálek

Skupina brněnských vědců zaznamenala úspěch při vývoji nové technologie pro čištění kapalin. Jako první na světě je dokáží zbavit léčiv, bakterií a hormonů za použití plazmatu. Vynález představili na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Jak přelomová technologie funguje, popíší Pavel Rudolf z VUT, Pavel Sťahel z Masarykovy univerzity a Blahoslav Maršálek z Botanického ústavu Akademie věd.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jan Grolich

Jihomoravský kraj patří ke koronavirem nejzasaženějším regionům republiky. Jak řeší přeplněné nemocnice? Jaký je krizový plán? A plánuje znovu otevírat velkokapacitní očkovací centra včetně toho na brněnském výstavišti? I na to se zeptá Jiří Kokmotos hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha z KDU-ČSL.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Irena Chovančíková

Jak obstála tuzemská muzea v koronavirové pandemii? A jsou připravena na to, co je čeká? V Brně se koná třináctý sněm Asociace muzeí a galerií České republiky. Funkční období v roli předsedkyně muzejní asociace končí Ireně Chovančíkové, která je současně ředitelkou Masarykova muzea v Hodoníně. A právě tu si k mikrofonu pozval Miloš Šenkýř.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Roman Hanák

Vedení Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje převzal nový ředitel Roman Hanák. Bude se muset potýkat s nižšími příjmy z krajského rozpočtu i Evropské unie. Jak se s tím hodlá vypořádat, ale také jak pokračuje například příprava obchvatu Čebína, na to se ho zeptá Zdeněk Truhlář.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: David Vetchý, děkan Farmaceutické fakulty Masarykovy univerzity

Zaměřit se na špičkový výzkum, propojit Farmaceutickou fakultu s dalšími pracovišti Masarykovy univerzity, navázat spolupráci s farmaceutickými firmami a zavést nové obory – to jsou hlavní cíle děkana Davida Vetchého. Funkce se ujal letos 1. dubna a postupně je začíná realizovat. Připomene také, že před pár dny uplynulo třicet let od znovuobnovení farmaceutického studia v Brně.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Markéta Vaňková, primátorka Brna

V jaké situaci je Brno rok před komunálními volbami? Co udělá radnice pro zmírnění dopadů obecného zdražování? A co se ve městě ještě za ten zbývající rok změní? Miloš Šenkýř přivítá u mikrofonu primátorku Brna Markétu Vaňkovou z ODS, která uzavírá třetí rok ve funkci.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: historik Jozef Leikert

Mezinárodní den studentstva – proč svátek vznikl a proč někdy zůstává původní význam svátku ve stínu tohoto data jako připomínky událostí roku 1989? Také o tom bude mluvit Petra Kopásková s historikem a spisovatelem Jozefem Leikertem.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Eduarda Hekšová, ředitelka časopisu dTest

Vadí vám dotěrné telefonáty obchodníků, kteří neustále něco nabízejí? Jaké jsou nekalé praktiky takzvaného telemarketingu? Jak stát zamezí od půlky příštího roku podvodným obchodním praktikám po telefonu? V rámci Dne dobrých rad vám Jiří Kokmotos nabídne rozhovor s ředitelkou časopisu dTest Eduardou Hekšovou. Mluvit budou také o energošmejdech a proberou další aktuální spotřebitelská témata.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Karla Němcová

Pokud se rodině narodí dítě se zdravotními komplikacemi, má ze zákona právo na takzvanou ranou péči. Ta kromě jiného pomáhá rodině v hledání odpovědí na řadu komplikovaných otázek, které s danou životní situací souvisejí. Raná péče funguje v Česku už více než 30 let. I přesto se stále dostává asi jen k třetině těch, kterým by mohla pomoci. Hostem je ředitelka brněnské pobočky Společnosti pro ranou péči Karla Němcová.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Radim Jančura

Radim Jančura je významný moravský podnikatel. Původem z Ostravy, ale dnes o sobě říká, že je hrdý Brňan. Jeho firma se žlutými autobusy slaví 25 let činnosti. O podnikání v cestovním ruchu a dopravě v době pandmie, o tom, proč je stále věrný Moravě, a jak vypadá jeho nový obchodní koncept hotelů a restaurací s minimem personálu, kde se lidé obsluhují sami, se dozvíte v dnešním Dni na Moravě.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Miloslav Janulík

V čem se mohou Čechy učit od Moravy ve zdravotnictví? Jak to vypadá s obchvatem Břeclavi? A jak bude po osmi letech poslancování za vládní stranu fungovat v opozičních lavicích? Na to vše se Jiří Kokmotos zeptá Miloslava Janulíka, poslance opětovně zvoleného za hnutí ANO. Janulík je vedle poslance i gynekologem v Břeclavi a také cimbalistou.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Milan Čečotka

Novým předsedou Krajského soudu v Brně byl v polovině října jmenován Milan Čečotka. Prezident Miloš Zeman, který podepsal jmenovací dekret, byl v té době hospitalizován. Jaké okolnosti provázely jmenování Milana Čečotky do funkce a s jakými vizemi ohledně fungování krajského soudu vstupuje do svého funkčního období?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Přemysl Měchura

Ode dneška lidé v Brně platí za teplo o 25 % víc. Je to první zdražení Tepláren Brno za deset let. Jak k nové ceně firemní ekonomové dospěli a zda nebude brzy třeba další zvýšení, o tom bude mluvit finanční ředitel Přemysl Měchura.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jáchym Brzezina

Kvalita ovzduší v Brně byla loni nejlepší za historii měření. Kopírovala tak celorepublikový trend. Přesto právě v Brně jedna stanice vykazuje naopak největší koncentrace prachových částic v Česku. Co stojí za tímto paradoxem a kde jsou obecně největší zdroje znečištění ovzduší? Na to se Zdeněk Truhlář zeptá Jáchyma Brzeziny z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: historik Pavel Košťál

Byl život v někdejší habsurské monarchii skutečně utrpením? Co ji nakonec zničilo? A jak se naše tehdejší touha po samostatnosti po více než sto letech proměnila? I to jsou otázky rozhovoru Karoliny Antlové s brněnským historikem Pavlem Košťálem. Téma připomene vyhlášení samostatného státu Čechů a Slováku 28. října 1918.

Den na Moravě: Hosté Dne na Moravě: Helena Schwarczová a Naděžda Balaštíková

Mám radost, že jsem využila služby mobilního hospice a můj otec mohl zemřít v klidu doma, říká uživatelka služby Andrea Berková z Uherského Hradiště. O mobilní paliativní a hospicové péči budou hovořit ředitelka uherskohradišťského PAHOPu Helena Schwarczová a vrchní sestra Naděžda Balaštíková. Řeč bude i o aktuální kampani mobilních hospiců nazvané DOMA.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jaroslav Machovec

Koronavirus, nedostatek papíru na etikety a kartonové krabice ovlivňují velmi výrazně vinařství. Jak se oboru daří v období končící sklizně a v očekávání svatomartinského? To je téma pro Jaroslava Machovce, ředitele Vinařského fondu.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Miloš Havránek

Raketově rostoucí ceny energií mají dopad také na provozovatele hromadné dopravy. Kromě ztrát zisků kvůli pandemii tak dopravce čeká další ekonomický propad. Hostem pořadu proto bude generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek. Řekne, zda a jak se podnik dokáže se skokovým zdražením energií vyrovnat, jaké možné scénáře vývoje lze očekávat, jaký dopad bude mít celá situace na cestující a zda podnik přikročí i ke zdražení jízdného.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Aleš Holý

Areál bývalé nemocnice v Uherském Hradišti dostane nové využití, do 10 let tam vznikne nová obytná čtvrť s více něž tisícovkou bytů. Andrea Kratinová si pozvala do studia městského architekta Aleše Holého. Zeptá se ho mimo jiné, jak se nemocnice mění v obytnou zónu, která by mohla počet obyvatel Uherského Hradiště zvýšit o víc než desetinu.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Juraj Ondris

Účty za plyn i elektrický proud stoupají. A jsme teprve na začátku. Podle odhadů lze očekávat další vzestup i pády dodavatelů. Pro vyhlídku toho, co nás čeká, se můžeme podívat na Slovensko, kde problémy už pocítili naplno. Miloš Šenkýř k mikrofonu pozval energetického experta Juraje Ondrise, generálního ředitele českého zastoupení společnosti SPP, vlastněné slovenským státem.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Martin Hájek

Martin Hájek, starosta Radějova, se dostal do Poslanecké sněmovny. Jako člen hnutí STAN přeskočil řadu pirátských kandidátů. Radějov má přes 800 obyvatel, Martin Hájek získal přes 12000 preferenčních hlasů. Jak se to povedlo? Jak bude vypadat spolupráce právě s Piráty v koalici, kde získali Starostové a nezávislí značně navrch? Půjde do sněmovny v kroji?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Daniela Staníková

Program Kreativní Evropa si klade za cíl podpořit nezávislé projekty a umělce a zlepšit přístup k umění lidem se zdravotním postižením. Pomáhá také vytvořit prostor pro některá témata, která by v komerčním prostředí neměla šanci zaznít. Vedoucí kanceláře programu Kreativní Evropa v České republice Daniela Staníková proto navštívila právě ukončený festival krátkometrážních hraných filmů Brněnská šestnáctka. Na semináři představila možnosti, které program nabízí.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Michal Pink

Jaká je v České republice situace týden po volbách? A komplikuje ji stav kolem prezidenta Miloše Zemana? Vzdá se Andrej Babiš šance pokusit se sestavit vládu? Ve změnách spojených s minulým týdnem nám pomůže zorientovat se politolog Michal Pink.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Gerta Mazalová

Krach společnosti Bohemia Energy postihl milion obyvatel České republiky. A další mají problémy se zdražením, které ohlašují i další firmy. V dnešním Dnu na Moravě proto přinášíme souhrn informací k tomu, jak by klienti měli postupovat, který zazněl v rozhovoru s Gertou Mazalovou ze Sdružení obrany spotřebitelů v dnešní poradně Apetýtu Českého rozhlasu Brno.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Radek Holomčík

Svou volební kampaň měla Pirátská strana víc zaměřit na svůj program a místo vyvracení pomluv raději zdůrazňovat, čeho chce v Poslanecké směmovně dosáhout. Tak to vidí lídr jihomoravské kandidátky a místopředseda strany Radek Holomčík.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Vlastimil Válek

Profesor Vlastimil Válek obhájil mandát za TOP 09 a stal se tak znovu poslancem za Jihomoravský kraj. Jako lékař Fakultní nemocnice Brno chce výrazně promlouvat do zdravotních témat v naší zemi. Jak by se měl změnit přístup k onemocení COVID-19 a jaká další témata bude chtít prosazovat?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Petr Kazda

Jako příležitost přeměnit tornádem poničené vesnice v unikátní model energeticky úsporné zástavby reagující na změnu klimatu vnímá katastrofu z minulého týdne Nadace partnerství. Svou vizi už nabídla krajské samosprávě, a co nejdříve hodlá oslovit i lidi, kteří budou muset stavět nové domy. Hostem bude jeden z garantů unikátního projektu – Petr Kazda, který záměr představí.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Gabriela Drastichová

Lidé, které tornádo připravilo téměř o všechno, dostávají peníze nejen od státu, ale také od dárců. Podrobnosti přiblíží Gabriela Drastichová z nadačního fondu Českého rozhlasu, která přímo na místě pomáhá rozdělovat pomoc.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Petr Münster

Týden, co obce na jihu Moravy zasáhlo tornádo. A po celou tu dobu se snaží odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu zdokumentovat, co se přesně stalo. Na telefonu bude vedoucí regionálního předpovědního pracoviště v Brně Petr Münster.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Radka Alexandrová

Je jim 30 a bydlí u maminky. Lidé dnes neumí čelit stresu, protože dlouho žijí takzvaně v bavlnce. Jak se vyrovnávat se stresem a co stres způsobuje? To probereme s Radkou Alexandrovou, psycholožkou z Masarykova onkologického ústavu v Brně

Den na Moravě: Den na Moravě: shrnutí prvního dne po katastrofě na Podluží

Odklízení rozbitých střech a spadených zdí dneska celý den zaměstnává lidi v sedmi obcích na jihu Moravy. Ve čtvtek večer oblast na Břeclavsku a Hodonínsku zasáhly silné bouřky s tornádem. Energetici se snaží obnovit elektrické vedení, vyhlásili pro postiženou oblast stav nouze.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Dagmar Lastovecká

Dagmar Lastovecká, právnička a soudkyně Ústavního soudu, historicky první brněnská primátorka a pak senátorka, slaví významné kulaté narozeniny.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jan Seitl

Začátek prázdnin kromě jiného vždy znamená i změny v dopravě. Většina linek jezdí méně často a některé dokonce po celé dva měsíce nevyjedou. Podrobnosti o tom, jak to bude fungovat v Brně, kde navíc cestování zkomplikuje i řada výluk, přiblíží Jan Seitl z Dopravního podniku města Brna.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Marek Joukal

V areálu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně je socha věnovaná dárcům orgánů určeným na transplantaci. A není to poslední podobná připomínka. Proč si darování orgánů a také celých těl po smrti připomínat, ale hlavně proč je samo o sobě důležité, o tom budeme hovořit s Markem Joukalem, přednostou Anatomického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

Den na Moravě: Odměnou mi byl návrat k rodině, zatím jsem si nic nekoupila, směje se Barbora Krejčíková

České tenistce se podařil historický výkon, když vyhrála Roland Garros ve dvouhře i čtyřhře. „Ještě mi nedošlo, co se stalo,“ říká rodačka z Ivančic Barbora Krejčíková.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jiří Pokora z Psychiatrické nemocnice Brno

Od začátku pandemie se výrazně zvýšil počet lidí závislých na alkoholu, drogách i lécích. Zejména v případě užívání psychoaktivních léků je nárůst poměrně strmý. Podle národní protidrogové koordinátorky Jarmily Vedralové je v Česku až 900 000 takových lidí. Na vině jsou protikoronavirová opatření a potíže, které s sebou přinesly.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jiří Kostečka

V areálu brněnské Vlněny vzniká komplex sdílených kanceláří. Jedná se o nový přístup k pronájmu prostor pro podnikání, který více zohledňuje měnící se potřeby podnikatelů pro jejich aktivity. Zároveň propojuje různé profese na jednom místě. Více o trendu coworkingu řekne Jiří Kostečka.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Petr Fedor

Majitelé a správci několika jihomoravských památek dostali ocenění za to, jak o své památky pečují. Na seznamu je třeba historická továrna na keramiku a další objekty. Hostem pořadu je vedoucí odboru kultury a památkové péče krajského úřadu Petr Fedor.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: mykolog Vladimír Antonín

Je to sto let, co vznikla Česká mykologická společnost. Proč jsme považováni v oblasti sbírání hub za velmoc? A proč některé státy hledí na houby jako na odpad nebo naopak jejich sběr omezují?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Zbyněk Šolc

Jaké změny čekají brněnský Špilberk, Měnínskou bránu či vilu Tugendat? Hostem Českého rozhlasu Brno bude nově vybraný ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Sandra Pašková

V Brně dnes startuje regionální část mezinárodního festivalu o lidských právech Jeden svět. Dlouho to vypadalo beznadějně a hrozilo, že celá akce proběhne pouze on-line. Nakonec pořadatelé nabídnou nejenom projekce v kině Art, ale také na nádvoří Domu pánů z Kunštátu a nově v letním kině v parku Lužánky. O festivalu a také o lidských právech a jejich dodržování bude hovořit Sandra Pašková z spolupořádající Ligy lidských práv v Brně.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Roman Kubín

Je tady rozvolnění a také jedna z prvních opravdu velkých akcí – Noc kostelů. O ní a o tom, čím byla letos její příprava specifická, budeme mluvit s Romanem Kubínem, biskupským vikářem pro pastoraci a vzdělávání.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Michal Marciniszyn

Ročně na planetě Zemi přibude zhruba 7 % světelných zdrojů. Do několika let se může stát, že světlené znečištění na vesnicích bude stejně velké jako ve městech. Jak nám škodí světlený smog a co se s ním dá dělat?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Markéta Pášmová

Výstava filmových klapek, filmy on-line nebo autokino – v pátek začíná jarní část Zlín Film Festivalu. Poslechněte si rozhovor s uměleckou ředitelkou festivalu Markétou Pášmovou.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Oldřich Šebesta

V lužních lesích na jihu Moravy tento týden začali lesníci s postřiky proti komárům. Chtějí tak předejít případné komáří kalamitě. Podmínky pro líhnutí komárů jsou totiž letos velmi dobré, a tak kalamitu nelze vyloučit. Situaci podrobněji vylíčí odborník na komáry Oldřich Šebesta.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Pavel Žára

Všichni žáci a studenti se dnes mohli vrátit k běžné prezenční výuce. Podle vedení vysokých škol ale rozvolnění přichází pozdě. Na většině z nich semestr končí nebo už začalo zkouškové období. Poslední týden výuky mají před sebou třeba studenti brněnské Masarykovy univerzity. Hostem pořadu Den na Moravě bude mluvčí univerzity Pavel Žára, který mimo jiné shrne, jaký dopad má mimořádný poslední rok na znalosti studentů.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jan Dalecký

Zítra oslavíme sto let od narození Gustava Broma. Umíme docenit význam tohoto brněnského hudebníka? Hostem Českého rozhlasu Brno bude náš rozhlasový kolega, muzikant a hudební historik Jan Dalecký.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Vojtěch Suchý

Česká biskupská konference souhlasila se zahájením procesu blahořečení pátera Martina Středy, duchovního a obránce Brna před Švédy za třicetileté války. Více přiblíží Vojtěch Suchý z jezuitského řádu.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: René Zavoral

Čísla Českého rozhlasu hrají. U příležitosti 98. výročí zahájení rozhlasového vysílání na území dnešní České republiky bude naším hostem generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. A přiblíží nejen zajímavá čísla, ale i novinky, které rozhlas chystá.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jiří Morávek

Je to 285 let od jednoho z prvních doložených ohňostrojů v Brně. O jejich minulosti, ale i budoucnosti budeme mluvit s Jiřím Morávkem, který už téměř čtvrtstoletí chystá ohňostrojnou přehlídku na Brněnské přehradě.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Martin Buchtík

Drtivá většina lidí bere klimatickou změnu jako fakt. Vyplývá to z unikátního průzkumu zpracovaného pro Český rozhlas. Jak se vnímání liší mezi zástupci různých vrstev společnosti?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Marie Kučerová, ředitelka Filharmonie Brno

Uvolňování pravidel proti šíření koronaviru se v České republice projevilo, ale hlavně projeví i v oblasti kultury. Ta prožívá největší omezení za desítky let. Co to znamená konkrétně pro Filharmonii Brno, přiblíží její ředitelka Marie Kučerová.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Zuzana Kročová

Česká republika má druhou ženu v hodnosti generála. Stala se jí rektorka brněnské Univerzity obrany Zuzana Kročová. Jaká je pozice žen v naší armádě?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Martina Lichovníková

Senát v loňském roce schválil zákon, který od roku 2027 zakazuje v České republice klecový chov slepic. Přestože začne platit až za několik let, řada velkých i malých chovatelů se situaci přizpůsobuje už nyní. Přechází k alternativním systémům chovu, především k volnému ustájení ve voliérách. Dlouhodobě se tak podíl slepic chovaných v klecích oproti alternativním systémům snižuje. Situaci zmapovala Martina Lichovníková z Mendelovy univerzity v Brně.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Pavel Borský

Popáté se letos koná festival základních uměleckých škol ZUŠ Open. Kvůli opatřením proti šíření koronaviru a s ohledem na to, jak letošní školní rok probíhal, je to sice obzvláště náročné, pořadatelé ale věří, že připomínání významu zájmové umělecké činnosti má i v této době smysl.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jindřich Weiss, koordinátor očkování v Jihomoravském kraji

Dnešek byl co se týče očkování proti nemoci covid-19 ve znamení velkých čísel. V Brně ve velkokapacitním centru dosáhli hranice sta tisíc naočkovaných, v nemocnici ve Znojmě pak dvaceti tisíc. Přesto se nedá říct, že vše probíhá zcela bez problémů, například je značná disproporce mezi dodávkami vakcín proti covid-19 právě pro centra a pro praktické lékaře.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Eva Adamovská z Centra dopravního výzkumu v Brně

O tom, že ženy se v dopravě chovají jinak než muži, se dosud spíš vtipkovalo. Hlavně tehdy, když šlo o řízení auta. Unikátní výzkum Centra dopravního výzkumu v Brně nyní vědecky dokázal, že to platí, a nejen z a volantem. Řešitelé projektu pod vedením Evy Adamovské identifikovali celou řadu genderově specifických vzorců dopravního chování.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jiří Šedo

Masarykův onkologický ústav předsavil novou aplikaci MOU MEDDI, která bude součástí takzvané telemedicíny a má šetřit čas lékařům i pacientům.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jaroslav Mikoška

Letos už podruhé nebude možné tradiční pálení čarodějnic na oficiálních akcích. Mnozí si tak aspoň udělají táborák na zahradě. A jak varují hasiči, tyto malé ohýnky často představují větší riziko než ty velké, které organizovaně pořádají obce nebo spolky.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jan Břečka

Před 76 lety v tomto období konce dubna a začátku května vstoupil do finále nejhorší válečný konflikt v dějinách – II. světová válka. Se začátkem dubna překročila vojska pod sovětským velením i řeku Moravu a začalo osvobozování jižní Moravy. Boje trvaly sice jen zhruba měsíc, byly ale tvrdé a urputné. Podrobnosti si připomeneme s historikem Janem Břečkou z Moravského zemského muzea v Brně.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Petr Chmelař

S mluvčím Povodí Moravy Petrem Chmelařem nejen o tom, že na konci dubna firma spustí aerační věže, které mají zabránit přemnoženi sinic v Brněnské přehradě.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: ředitel Střediska volného času Lužánky Jan Ondroušek

Ačkoli rozvolňování probíhá jen zvolna a zatím vůbec není jasné, kdy se život v Česku vrátí k normálu, tradiční pořadatelé dětských letních táborů v drtivé většině opět připravují prázdninové pobyty. Nachystat je totiž trvá několik měsíců, a tak nemohou čekat, až budou podmínky jednoznačné. Jak moc jim to práci komplikuje a ovlivní to nabídku?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Pavel Maňásek

Studenti středních škol a konzervatoří se dnes vrátili k praktické výuce. Minulý týden o tom rozhodla vláda. Do školy mají přístup studenti všech ročníků, podstoupit ale musí povinné testování. Jak to probíhalo na Konzervatoři Brno?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha

Část pacientů, kteří mají objednaný pobyt v lázních, se do nich ani po rozvolnění nedostane. Zástupci svazu, který tuzemské lázně sdružuje, to označili ve svém stanovisku za diskriminaci.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Tomáš Kubíček

Změnila koronavirová opatření vztah lidí ke knihám? A ke knihovnám? Jak si vede papírová kniha ve srovnání s tou elektronickou? Hostem je ředitel Moravské zemské knihovny Tomáš Kubíček.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Pavel Kopřiva

Prezident podepsal novelu zákona směřujícího proti dvojí kvalitě potravin. Jak budou vypadat kontroly, které mají zajistit, že si obyvatelé jižní Moravy doma i pár kilometrů za hranicemi v Rakousku koupí pod stejným označením výrobek se stejným obsahem?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Miloš Gregor

Informace o okolnostech výbuchu ve Vrběticích vyvolaly řadu fám. A ty se už v intenzitě vyrovnaly i nepodloženým informacím kolem koronavirové pandemie. Hostem je politolog Miloš Gregor z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, který je expertem na téma nepravdivých informací a manipulací.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: František Bublan

Nakolik je výjimečná situace, která nastala kolem výbuchů ve Vrběticích? A jaký další vývoj může mít? Situaci okomentuje muž se zkušeností z politiky i z tajných služeb, bývalý ministr vnitra František Bublan.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Markéta Palácová

Covid-19 není jediná nemoc, která se léčí, ač to mnohdy tak vypadá. Řada preventnivních a hlavně screeningových programů funguje dál. Dokonce se nyní uvažuje o rozšíření pravidelných screeningových programů o další, a to zaměřených na prevenci rakoviny plic.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Anton Ivánek

Část nejmladších žáků se vrátila do škol. Musí ale pravidelně podstoupit testování – a uplynulé měsíce se na jejich vzdělání odrazí. Hostem je ředitel Základní školy v Miloticích na Kyjovsku Anton Ivánek, který je i jihomoravským zástupcem v Asociaci ředitelů základních škol. 

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Lenka Machovská

Moravský Hobitín – i tak se často přezdívá vinným sklepům ve Vrbici na jihu Moravy. Jednotný vzhled kamenným průčelím soustavy sklepů vtiskli bratři Michnové po roce 1920. Kudy přesně podzemní prostory vedou a jak rozsáhlé jsou, se dlouho nevědělo, tamní radnice si proto nechala zpracovat digitální průzkum oblasti.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Vojtěch Bártek

Skončil nouzový stav, ale sportovcům se neulevilo. Právě naopak, kritizují nečekané obraty omezení. Hostem Českého rozhlasu Brno bude místo předseda jihomoravské České unie sportu Vojtěch Bártek.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: ředitel Zoo Brno Martin Hovorka

Zoologické zahrady se dočkaly. Od pondělí mohou návštěvníkům zpřístupnit venkovní prostory. Díky tomu zase začnou prodávat lístky a snad se alespoň trochu ekonomicky postaví na nohy.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jakub Kožnárek

Minulý týden došlo v Brně k tak obrovské havárii vodovodu, že proud tryskající vody odhodil autobus. Nejen o této události budeme mluvit s generálním ředitelem Brněnských vodovodů a kanalizací Jakubem Kožnárkem.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Ivan Duškov

Světový den zdraví, který každoročně připadá na 7. dubna, nám připomíná, že opravdu nic cennějšího nemáme a že je třeba si ho chránit. A platí to jak pro jednotlivce, tak pro společnost obecně.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jaroslav Kalina

Cestou ke zkrocení pandemie covidu-19 má být vedle očkování také co nejmasivnější testování. Lidé si ale často kladou otázku, nakolik jsou testy spolehlivé a jestli případné falešné výsledky nenadělají víc škody než užitku.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jan Press

Do Moravské galerie v Brně se vypravíme s jejím ředitelem Janem Pressem. A bude to současně i cesta časem, protože Moravská galerie si připomíná 60 let své existence a my se za jejím dosavadním životem ohlédneme.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Irena Koutná

Jak dlouho účinkuje vakcína proti koronaviru? Je dobré prodlužovat interval mezi první a druhou dávkou? A jak je to s imunitou po prodělaném onemocnění? To je jen část otázek, které si ve svém výzkumu klade vědecký tým z Brna vedený Irenou Koutnou.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Radek Janoušek

Česko po víkendu znatelně prokouklo. Poslední březnový víkend proběhl hlavní termín jarní akce Ukliďme Česko. Podle prvních odhadů se ho zúčastnilo na zhruba tisícovce míst 40 až 50 000 dobrovolníků včetně známých osobností.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Tibor Nyitray

O malá vinařství se zajímají noví investoři. Využívají jejich finačních problémů, skupují je a v oboru ukládají peníze. Hostem pořadu je prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray, který upřesní, jaká je situace vinařů na jihu Moravy a jak vidí budoucnost oboru.

Den na Moravě: V poledne se bude rozednívat, aneb šachy se změnou času

Legenda tvrdí, že první reálné úvahy o změně času přednesl americký prezident Benjamin Franklin. Ten prohlásil, že časný spánek a časné vstávání činí člověka zdravým, bohatým a moudrým. Nicméně fakticky na začátku střídání času stojí první světová válka a  peníze.