Den na Moravě

Zpravodajsko-publicistický podvečerní souhrn Českého rozhlasu Brno. Rozšířené informace o počasí, aktuální dění na Moravě i informace integrovaného záchranného systému proložené hudbou.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Vojtěch Bártek

Skončil nouzový stav, ale sportovcům se neulevilo. Právě naopak, kritizují nečekané obraty omezení. Hostem Českého rozhlasu Brno bude místo předseda jihomoravské České unie sportu Vojtěch Bártek.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: ředitel Zoo Brno Martin Hovorka

Zoologické zahrady se dočkaly. Od pondělí mohou návštěvníkům zpřístupnit venkovní prostory. Díky tomu zase začnou prodávat lístky a snad se alespoň trochu ekonomicky postaví na nohy.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jakub Kožnárek

Minulý týden došlo v Brně k tak obrovské havárii vodovodu, že proud tryskající vody odhodil autobus. Nejen o této události budeme mluvit s generálním ředitelem Brněnských vodovodů a kanalizací Jakubem Kožnárkem.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Ivan Duškov

Světový den zdraví, který každoročně připadá na 7. dubna, nám připomíná, že opravdu nic cennějšího nemáme a že je třeba si ho chránit. A platí to jak pro jednotlivce, tak pro společnost obecně.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jaroslav Kalina

Cestou ke zkrocení pandemie covidu-19 má být vedle očkování také co nejmasivnější testování. Lidé si ale často kladou otázku, nakolik jsou testy spolehlivé a jestli případné falešné výsledky nenadělají víc škody než užitku.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jan Press

Do Moravské galerie v Brně se vypravíme s jejím ředitelem Janem Pressem. A bude to současně i cesta časem, protože Moravská galerie si připomíná 60 let své existence a my se za jejím dosavadním životem ohlédneme.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Irena Koutná

Jak dlouho účinkuje vakcína proti koronaviru? Je dobré prodlužovat interval mezi první a druhou dávkou? A jak je to s imunitou po prodělaném onemocnění? To je jen část otázek, které si ve svém výzkumu klade vědecký tým z Brna vedený Irenou Koutnou.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Radek Janoušek

Česko po víkendu znatelně prokouklo. Poslední březnový víkend proběhl hlavní termín jarní akce Ukliďme Česko. Podle prvních odhadů se ho zúčastnilo na zhruba tisícovce míst 40 až 50 000 dobrovolníků včetně známých osobností.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Tibor Nyitray

O malá vinařství se zajímají noví investoři. Využívají jejich finačních problémů, skupují je a v oboru ukládají peníze. Hostem pořadu je prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray, který upřesní, jaká je situace vinařů na jihu Moravy a jak vidí budoucnost oboru.

Den na Moravě: V poledne se bude rozednívat, aneb šachy se změnou času

Legenda tvrdí, že první reálné úvahy o změně času přednesl americký prezident Benjamin Franklin. Ten prohlásil, že časný spánek a časné vstávání činí člověka zdravým, bohatým a moudrým. Nicméně fakticky na začátku střídání času stojí první světová válka a  peníze.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jiří Dušek

O víkendu začíná letní čas, noc na neděli bude o hodinu kratší. O změně času s astronomem a ředitelem Hvězdárny a planetária Brno Jiřím Duškem.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Miroslav Jasenčák

Železniční dopravu mezi jižní Moravou a Prahou čekají jedna z největších omezení v novodobé historii. Co se bude dít a proč pojedou nejen letos expresy do Prahy jinudy a déle?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Ivana Záluská

Meteorologové po celém světě si dnes připomínají vznik Světové meteorologické organizace. Vyhlásili proto Světový den meteorologie. O historii a zejména současnosti předpovídání počasí s brněnskou meteoroložkou Ivanou Záluskou.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: krajská garantka sčítání lidu Irena Pavelková

Blíží se Sčítání lidu 2021. Formuláře letos můžeme vyplňovat ještě několik týdnů – na počítači nebo v listinné podobě. Jaké to letošní sčítání bude?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Ivo Novotný z Masarykova onkologického ústavu

Česká republika je země s druhým nejčastějším výskytem závažného onemocnění – rakoviny slinivky břišní. Jak jsme takového nelichotivého místa dosáhli a co se s tím dá dělat?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Kamila Láska

Letošní polární expedice ze základny Masarykovy univerzity v Antarktidě je doma. Jak se na její podobě odrazila pandemie a jak to vlastně v Antarktidě tentokrát vypadalo?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Magdalena Chvílová Weberová

Pokud zachraňujeme nedonošená miminka v čase velmi těžké nezralosti, musíme rozvinout i následnou péči. Právě ta u nás ale vícéméně chybí. Čím kratší dobu totiž stráví dítě v mateřském lůně, s tím větším počtem komplikací se pak musí potýkat. To, za jakých okolností přišlo na svět, má podstatný vliv i na jeho další život, říká primářka dětského oddělení havlíčkobrodské nemocnice Magdalena Chvílová Weberová.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy

Mají soudy jinak trestat krádež v samoobsluze za nouzového stavu a jinak v běžné době? Velký senát Nejvyššího soudu dnes řešil trestání některých trestných činů spáchaných právě za nouzového stavu. A zejména má říci, jestli mají přísnější tresty dopadat na všechny krádeže za nouzového stavu, anebo jen na ty, které mají vazbu na aktuální hrozby, případně pachatelé zneužili situace s nouzovými opatřeními. 

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jana Marková

Dnes je Světový den ochrany spotřebitelských práv. Hostem pořadu bude Jana Marková, vedoucí právní porady D-Test, která se zaměřuje na práva spotřebitelů.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Vladimír Šrámek

Před rokem Jihomoravský kraj hlásil první nemocné novým koronavirem. Od té doby se pak nakazila víc než desetina populace kraje. Od samotného počátku o nemocné ve vážném stavu pečovala Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jan Skalík z Hnutí DUHA

Podle expertů je současné zemědělství neslučitelné s přírodou. V důsledku toho jsou světová ekonomika i přírodní procesy ohrožené dosud bezprecedentní mírou. Z přírody mizí různé druhy opylovačů a zemím tak hrozí, že budou muset do výroby jídla investovat nemalé peníze. Apely na podporu přírodních procesů slyšíme už dlouho. Proč se tedy situace neustále zhoršuje? A je vůbec možné propojit ochranu přírody s technologickým pokrokem?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Radka Opatřilová, děkanka Farmaceutické fakulty Masarykovy univerzity

Léky na předpis by se v Česku nově mohly prodávat i přes internet. S pozměňovacím návrhem zákona o léčivech přišla skupina poslanců. Proti plánovaným změnám už se ohradila Česká lékárnická komora, farmaceutické fakulty i sami lékárníci.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: socioložka Lucie Jarkovská

Na 8. března připadá Mezinárodní den žen, který si u nás spousta lidí stále spojuje s předlistopadovým režimem. Přitom se zapomíná na to, jaký byl prvotní smysl – připomenout mobilizaci žen na počátku 20. století z jediného důvodu – chtěly pro sebe spravedlnost. Téma rovnoprávnosti žen možná v posledních měsících nabylo na významu. Současná pandemie totiž v mnoha směrech opět více dopadá na ženy.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Michal Hašek

V čem je specifická politika na krajské úrovni a co může bývalý hejtman poradit prezidentovi? I to budou otázky pro Michala Haška z ČSSD, v současné době krajského zastupitele.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Danuše Nerudová

Připomínáme si rok od okamžiku, kdy do naší republiky vtrhl nový koronavirus. Přesně se tu objevil 1. března 2020. Mendlova univerzita byla první vysokou školou, která jen o tři dny později přešla na distanční výuku. Jak velký to byl zásah do života škol?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jiří Pokora

Léčba závislosti na alkoholu je pro lidi v současné koronavirové pandemii náročnější, říká psychiatr Jiří Pokora z Psychiatrické nemocnice Brno. Jak pandemie pití Čechů a Češek ovlivnila?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Vladimír Herout

Od chvíle, kdy covid-19 vtrhl do Česka, uplynul rok. A jak se za tu dobu ukázalo, je důležité se nejen z nemoci vyléčit, ale také překonat dlouhodobé následky, které po sobě v mnoha případech zanechává.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Petr Husa, přednosta Kliniky infekčních chorob FN Brno

Uběhl přesně rok od prvního potvrzeného případu nákazy koronavirem v Česku. Tehdy mnozí doufali, že to nebude tak dlouho trvat… Jak jsme rok s nemocí covid-19 zvládli a jaké jsou další vyhlídky?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jiří Brančík

Působí v současné době na lidskou psychiku hůř nejistota, nebo třeba to, jak se chovají některé osobnosti? Jak současné (už zhruba rok trvající) problémy působí na té nejhlubší úrovni, na prožívání každého z nás? Hostem bude psycholog a primář psychologického oddělení Vojenské nemocnice Brno Jiří Brančík.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Ivana Janů

Jak obtížné je hledat hranici mezi lidským právy a ochranou před pandemií? A jak složitá je situace vlády, která bude jednat o nových přísnějších opatřeních? Na to odpoví Ivana Janů, někdejší soudkyně a místopředsedkyně Ústavního soudu, ale také předsedkyně Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Omar Šerý, neurobiolog a biochemik

Hygienici v Brně oznámili podezření na výskyt jihoafrické mutace koronaviru. Co to může znamenat pro nás? A jak se budou v nejbližší době měnit podoby testování?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Lenka Gescheidtová

Očkování je zejména v těchto dnech velké téma. Jak se u nás vyvíjelo? Jak posilovat imunitu, a je i pro člověka důležitý zimní spánek?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury

Změnilo někdy Muzeum romské kultury názory návštěvníků na toto etnikum? A jak se vlastně muzeum proměnilo za třicet let, které uplynuly od jeho vzniku?

Den na Moravě: Nadace dřevo pro život chce dostat do měst více dřevostaveb. Dočkáme se hypermarketů ze dřeva?

Na studii mapující limity i přínosy dřevostaveb v městské zástavbě se kromě jiných odborníků podíleli také brněnští architekti Martin Velfl a Jakub Sedláček. Co u nás rozmachu takových staveb brání? Dočkáme se i v Brně hypermarketu ze dřeva? A jakými směry se ubírají myšlenky dnešních mladých architektů?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Ladislav Kabelka

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně změní podobu paliativní péče, pomáhající mimo jiné vážně nemocným lidem s velkými bolestmi. První fází změn je vytvoření poradního paliativního týmu. Jeho vedoucím bude Ladislav Kabelka. Jaké další plány nemocnice v tomto směru má a proč význam paliativní péče stále roste?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: politolog Lubomír Kopeček

Jak si má člověk vyložit, když zástupci jedné a té stejné strany ve sněmovně hlasují proti prodloužení nouzového stavu a pak její hejtmané hlasují pro vyhlášení nového?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Milan Kocourek

Ztráta řidičského oprávnění – jeden z mnoha důvodů, proč se lidé obracejí na Kancelář veřejného ochránce práv. I díky zásahu ombudsamana se už lidé nově dozvědí, že o řidičské oprávění přišli.

Den na Moravě: Hosté Dne na Moravě: Miloš Šifalda a Martina Milotová

Výběr střední školy není jednoduchá záležitost ani za běžných okolností, protože u většiny lidí jde o nasměrování celého dalšího života.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Zdeněk Tesařík, starosta Tvrdonic

Všude slyšíme, jak se pandemie koronovairu dotkla velkých měst, ale jak se daří dědinám? V dnešním pořadu se vydáme na Podluží do Tvrdonic.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Pavla Pelánová

V letech před covidem se jižní Morava dostala na poli turismu na čelní příčky a dlouhodobě vykazovala nejvyšší návštěvnost z krajů hned za Prahou. Také po jarním lockdownu v létě 2020 byla návštěvnost nadstandardní.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Pavel Rouček

Máme si zvyknout na to, že se v noci na ulicích bude svítit méně? Veřejné osvětlení v Brně čekají změny. Možná se objeví další veřejné lampy s čidly pohybu, ale především by mohla jejich síť pomoci i s dalšími možná až nečekanými úkoly.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Kateřina Kapounková

Tělo si od nás žádá pohyb, a to nejen kvůli kráse a neukládání tuků, ale i kvůli stresu. S Kateřinou Kapounkovou o důležitosti pohybu, ale  i o tom, že ideální je trávit důchod v posilovně.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: sociální geograf Jan Blažek

V České republice se v posledních letech stále častěji hovoří o takzvaném komunitním bydlení. Jak vypadá v zahraničí? A má šanci rozvinout se ve stejné podobě také u nás?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Rostislav Koštial

Mikulov se pravidelně umísťuje mezi nejlepšími místy k žití v naší zemi, a dokonce i v Evropě. Čím to? A jak řeší mladé rodiny enormní nárůst cen nemovitostí v Mikulově?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Gašpar Čamlík z České společnosti ornitologické

Nové druhy přezimujících ptáků zaznamenali ornitologové na jižní Moravě. Některé druhy do teplých krajin vůbec neodlétly. Co stojí za těmito trendy?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Libuše Nivnická

100 let od založení Knihovny Jiřího Mahena v Brně. Jaké ideály z té doby vydržely a co se změnilo? A potvrdily knihovny v časech koronavirových pozici důležité kulturní instituce?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jaromír Marek

Co se může stát, pokud lidé přestanou zdravě kriticky myslet? Brzy to bude sto let od vzniku projektu Interhelpo, který zavedl tisíce lidí do pustiny pod slibem, že tam najdou ráj.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jiří Kuliš

Jaký osud čeká letos brněnské výstaviště? Budeme dění v jeho areálu dál znát spíše kvůli očkování proti koronaviru a stavbě multifunkční haly než kvůli veletrhům?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: kastelán Svojanova Miloš Dempír

Jak dopadají koronavirová omezení na nestátní památky? A co chtějí jejich majitelé změnit tím, že nově budou postupovat společně? Hostem je Miloš Dempír, jeden ze zakladatelů Asociace nestátních otevřených památek.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Pavel Šmýd

Nedostatek peněz není jedinou překážkou, se kterou se musí potýkat pěstounské rodiny. Co vše stojí za klesajícím zájmem rodin o pěstounství, řekne předseda Sdružení pěstounských rodin Pavel Šmýd.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Martin Hovorka

Jak se koronavirová omezení odrazila na fungování zoologických zahrad? Pomáhají lidé více? Nejen o budoucnosti brněnské zoo s jejím ředitelem Martinem Hovorkou.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jakub Malačka

Druhé největší město Jihomoravského kraje tento týden změnilo starostu. Jaké je zákulisí změny v polovině volebního období? A co je největším úkolem pro sociálního demokrata Jakuba Malačku, který se ve 32 letech stal starostou Znojma? Dojde i na největší bolesti Znojma – obchvat, Loucký klášter či nový krytý bazén.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Ondřej Šťastník

Vědci očekávají, že v budoucnu poroste potřeba nahrazovat rostlinnou bílkovinu v krmných směsích pro zvířata živočišnou. Na Mendlově univerzitě v Brně proto zjišťují, jaký vliv bude mít příměs moučných červů do krmiva na drůbež.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Petr Mihalco

V době distanční výuky opět zesílila debata na téma hodnocení žáků a studentů. Ministerstvo školství doporučuje školám použít při pololetním vysvědčení hodnocení slovní, nebo případně známku doplněnou slovním vyjádřením. Je toto doporučení v současné době adekvátní? A změní distanční výuka způsob hodnocení v českých školách?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Pavel Berka

Proč v krizi rostou ceny realit? Je na realitním trhu místo pro mladé rodiny s průměrnými příjmy? Jak se vyvíjejí ceny nemovitostí v moravské metropoli a v kraji?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Miroslava Navrátilová

Souvislosti mezi duševním rozpoložením člověka a jeho tělem byly podle lékařky Miroslavy Navrátilové známé už v minulosti. Co naše emoce způsobují v našem těle? Jaké poznatky odkryly odborné studie?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Miroslav Trnka

Loňský rok lidé vnímají jako deštivý. Přesto na stránkách projektu Intersucho najdeme jako první informaci letošního roku, že sice pršelo nejvíc za deset let, přesto Česko zůstává ve vláhovém deficitu. Tento zdánlivý rozpor vysvětlí prof. Miroslav Trnka z Ústavu pro výzkum globální změny Akademie věd České republiky.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Hana Albrechtová

Na samotné hranici svých kapacit se v minulých dnech ocitla Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje. Příčinou je koronavirová pandemie. Lidé raději hned volají záchranku, než by se nejprve domluvili se svým praktickým lékařem.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Petr Husa

V Jihomoravském kraji se očkovacím koordinátorem stal přednostka Kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno Petr Husa, který byl hostem pořadu.

Den na Moravě: Kovářova kobyla nemůže být bosá, říká nestor památkářů. I když to znamená hledat v bazarech

Je památkovým garantem obnovy Národního muzea, zámků v Telči či v Uherčicích. Nestor tuzemských památkářů Pavel Jerie (73) ale dokázal sám vzorově opravit dům, ve kterém žije.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Tomáš Rothröckl

Národní park Podyjí se na přelomu loňského a letošního roku připojil k výzvě Ministerstva životního prostředí neodpalovat pyrotechniku v chráněných územích. Jak se tuto výzvu, opřenou o zákaz daný zákonem, podařilo naplnit při oslavách příchodu letošního roku?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Petr Špaček

Nedávné zemětřesení v Chorvatsku pocítili i lidé v České republice. O jak silné a výjimečné zemětřesení se jednalo, ale také o práci seizmologů u nás, pohovoří vedoucí Ústavu fyziky Země Masarykovy univerzity Petr Špaček.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Břetislav Svozil

Distanční výuka v Česku pokračuje. Vzhledem k současnému vývoji koronavirové pandemie není zatím jasné, kdy skončí. Co zásadního v českém školství odkryla?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Oldřich Haičman

Starat se o seniory doma, 24 hodin denně a 7 dní v týdnu, to je cíl Diecézní charity Brno. I o tomto tématu uslyšíte od ředitele brněnské charity Oldřicha Haičmana.

Den na Moravě: Rok 2020 na jižní Moravě

Jaké události se kromě koronavirové pandemie budou pojit s rokem 2020 a jihem Moravy?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: politolog Michal Pink

Pokud má politika vítěze a poražené, komu tento titul přísluší za letošní rok? A to nejen v České republice, ale hlavně na jižní Moravě?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Alena Lysá

Končí rok pro mnohé špatný. Pro jednu z nejzničenějších památek Moravy, zámek v Uherčicích na Znojemsku, ale je pozitivní. Naplno tam vypukla obnova památky za sto milionů korun. Jaká byla letošní sezóna?