Den na Moravě

Zpravodajsko-publicistický podvečerní souhrn Českého rozhlasu Brno. Rozšířené informace o počasí, aktuální dění na Moravě i informace integrovaného záchranného systému proložené hudbou.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Den na Moravě: Anna Macková

Anna Macková prožila dětství prakticky bez jednoho z rodičů. Když jí byly čtyři měsíce, její otec byl zatčen za protistátní činnost a odsouzen na 22 let. Přestože trpěl on i celá rodina, Anna Macková vzpomíná na své dětství jako na hezké období.

Den na Moravě: Mojmír Kyselka

Brněnský architekt Mojmír Kyselka byl v mládí příznivcem levice. Z náklonnosti ho postupně vyléčilo poúnorové dění v Československu a hlavně návštěva Sovětského svazu.

Den na Moravě: Antonín Lagryn

Antonín Lagryn strávil část dětství kočováním po republice, patří totiž k Sintům, německým kočujícím Romům. Po zákazu kočování žil s otcem v Brně a po letech nastoupil poprvé na delší dobu do školy. Rozdíl a náskok svých vrstevníků se ale nepovedlo vyrovnat. Nakonec absolvoval pět tříd zvláštní školy a kvůli výchovným problémům skončil i v nápravném zařízení pro mladistvé. Čas ale přece jen všechno srovnal. Po roce 1990 se zapojil do připomínání obětí romského holokaustu.

Den na Moravě: Změny v dopravě, dopady zdražování i budoucnost multifunkční haly v Brně. Co přinese rok 2023?

Zdražení vodného a stočného v některých městech, zastropování cen energií i několik dopravních novinek. Nejen to přinese rok 2023. A my se proto podíváme na to, co bychom od něj mohli očekávat.

Den na Moravě: Zdeněk Hrubý, Milan Blažek, Bedřich Stigler a Dušan Vaněk

Zdeněk Hrubý, Milan Blažek, Bedřich Stigler a Dušan Vaněk z Břeclavi s úsměvem vzpomínají na 17. prosinec 1989. V porevoluční euforii se tehdy na česko-rakouské hranici konalo setkání lidí žijících na obou stranách bortící se železné opony. Orgány obou států nakonec musely přivřít oči nad zřejmě největším ilegálním přechodem hranic v historii. Nadšení tehdejších účastníků akce pochopí jen ti, kteří pamatují, jak to do roku 1989 na hranicích s Rakouskem vypadalo.

Den na Moravě: Boleslav Písařík

Brněnský architekt a historik umění Boleslav Písařík se narodil v Anglii. Jeho britská matka za války zahynula při jednom z německých náletů a otec se vrátil i s mladým Boleslavem na Moravu, tedy do protektorátu. Štěstí se jim ale vyhýbalo i tady. Boleslav byl totálně nasazený a otec zahynul v koncentračním táboře. Později se Boleslav Písařík coby architekt podílel na stavbě brněnského Janáčkova divadla a byl i u některých velkomoravských archeologických vykopávek.

Den na Moravě: Marie Susedková

Marie Susedková z Rozstání na Prostějovsku strávila v 50. letech dva roky za mřížemi kvůli tomu, že pomáhala protikomunistickému odboji. Paradoxně vůbec netušila, že je v kontaktu s aktivními bojovníky proti režimu. V době uvěznění jí bylo pouhých dvacet let, navzdory tomu byla brutálně vyslýchána. Za statečnost dostala v roce 2022 Cenu Paměti národa.

Den na Moravě: Jana Soukupová

Brněnská novinářka Jana Soukupová se stala v listopadu 1989 jedním z klíčových aktérů revoluce v Brně. Mimo jiné moderovala část demonstrací na náměstí Svobody a jednala s tehdejším primátorem. Vzápětí po pádu totalitního režimu se naplno vrhla do světa žurnalistiky. Zběsilé pracovní tempo ale jen velmi obtížně kloubila s rodinným životem a stres nakonec odnesla zdravotními problémy.

Den na Moravě: Hana Holcnerová

Hana Holcnerová byla před rokem 1989 jedním z nejaktivnějších brněnských disidentů. Rozšiřovala samizdatovou literaturu, organizovala protestní akce či monitorovala porušování lidských práv. Naplno se zapojila i do dění bezprostředně po 17. listopadu. Na náměstích však paradoxně strávila jen málo času. V účasti na protirežimních demonstracích jí nejprve zabránila policie, později názorové rozkoly s dalšími aktéry odporu proti totalitě.

Den na Moravě: Milan Uhde

Brněnský spisovatel, dramatik a scénárista Milan Uhde bude vzpomínat na to, jak prožil přelomové listopadové dny roku 1989. Pozdější ministr kultury a předseda poslanecké sněmovny v dobách Sametové revoluce paradoxně vůbec neplánoval, že někdy vstoupí do politiky. Jeho prioritou byla rodina, rozjíždějící se akademická kariéra a vydávání knih. Vše ale v červnu 1990 změnila během několika minut nabídka Petra Pitharta.

Den na Moravě: Dušan Leitgeb

Dušan Leitgeb z Veselí nad Moravou byl skautem, trampem i milovníkem bigbítu. Jako takový se mnohokrát dostal do křížku s předlistopadovým režimem. V roce 1989 podepsal Několik věta a v listopadu organizoval jedny z prvních demonstrací. Lidé ve Veselí nad Moravou tak díky němu vyšli do ulic dokonce dříve než v mnohých větších městech. Revoluční nadšení ale brzy vystřídala deziluze. Leitgeb se nikdy nesmířil s příliš shovívavým přístupem společnosti ke komunistům.

Den na Moravě: Drahomíra Kahulová

Drahomíra Kahulová se narodila do rodiny, která v Hodoníně u Kunštátu provozovala hostinec s řeznictvím. Podnik byl přirozeným centrem obce a za protektorátu do jeho života zasáhli partyzáni, němečtí četníci i nedaleký nechvalně proslulý hodonínský lágr. Rodinný hostinec stát v 50. letech vyvlastnil, milovanou práci v hospodářství si ale Drahomíra Kahulová vzít navzdory komplikacím nenechala a až do 80. let hospodařila jako soukromý malozemědělec.

Den na Moravě: Střídavá péče pohledem dětí i rodičů

Týden strávený u mámy a poté týden u táty. Takovou formu má ve většině rodin v Česku střídavá péče. Tou loni podle statistiky ministerstva spravedlnosti skončilo necelých 17 procent sporů o péči. Co si na takzvané střídavce chválí příznivci, co kritizují odpůrci, co vyplývá z nového výzkumu a hlavně, jak ji prožívají samy děti a rodiče, to vše zjišťovala Alena Hesová.

Den na Moravě: Stanislav Bělík

Malíř Stanislav Bělík z Doubravníka bude vzpomínat na to, jak byl v letech 1943-1945 nuceně nasazen v rakouském Sankt Pöltenu. Pořad připravila Hana Ondryášová spolu s Pamětí národa jako připomínku umělce, který zemřel letos v říjnu ve věku nedožitých 103 let.

Den na Moravě: Marie Fifková

Marie Fifková z Mikulčic bude vzpomínat na své dětství, které bylo plné lásky a péče rodičů i dalších členů rodiny. Dobu ale negativně poznamenal konec války i následná těžká léta. Pořad připravuje Hana Ondryášová spolu s Františkem Vrbou z Paměti národa.

Den na Moravě: Helena Mezlová

Helena Mezlová spolu s matkou a třemi sourozenci absolvovala v květnu 1945 odsun německy mluvících obyvatel z jihomoravské metropole. Tehdy šestiletá dívka se ještě téhož roku do rodného Brna vrátila. Tím ale idylické časy pro rodinu nenastaly. Otec zůstal v cizině, rodinu živila matka a děti skončily na tři roky v klášteře sv. Vavřince v Jundrově. Důvodem ale nebyly jen chybějící finance a odpovídající bydlení – bylo to také proto, aby se děti naučily česky.

Den na Moravě: Jindřich Eliáš

Brněnský moderátor Jindřich Eliáš se v srpnu 1969 aktivně zapojil do pouličních protestů při příležitosti prvního výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. V té době byl čerstvě přijat na právnickou fakultu a začal rozjíždět úspěšnou kariéru konferenciéra. Kvůli svým veřejně deklarovaným postojům byl ovšem zatčen a za mřížemi strávil několik týdnů. Na studia práv mohl zapomenout.

Den na Moravě: Jan Kruml

Projektant Jan Kruml prožil srpen 1968 v Královopolské strojírně. Mezi jeho nejsilnější zážitky těsně po okupaci vojsky Varšavské smlouvy patřilo to, když protestní shromáždění v továrně natáčela redaktorka Československého rozhlasu. Jenže touhu po demokratických změnách a odpor proti okupaci ve společnosti brzy vystřídala apatie a Jan Kruml přišel o práci.

Den na Moravě: Petr Kozánek

Petr Kozánek z Kyjova byl v srpnu 1969 při protestech u příležitosti prvního výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy zatčen, zbit příslušníky Lidových milicí a měsíc vězněn v Praze. Ani to ho ale nezlomilo a dál se stavěl na odpor režimu. Stal se mimo jiné signatářem Charty 77 a své okolí zásoboval nedostupnou náboženskou literaturu. V 80. letech proto znovu skončil na několik týdnů za mřížemi.

Den na Moravě: Cyril Michalica

Cyril Michalica z Kostic na Břeclavsku se jako mladý chlapec nehodlal smířit s poúnorovými poměry, zejména s násilnou kolektivizací, která se bolestně dotýkala i jeho rodiny. Spolu s kamarády proto mimo jiné zapálil družstevní stoh. Za odpor proti režimu zaplatil Cyril Michalica několikaletým vězením, nálepkou třídního nepřítele a celoživotní diskriminací při hledání práce.

Den na Moravě: Milan Knížátko

Milan Knížátko ze Znojemska v 50. letech kvůli práci v lesním závodě vstoupil do KSČ. O členství i zaměstnání ale nakonec stejně přišel po srpnové okupaci. Přestože většinu života pracoval v lese nebo se dřevem, dostal se do hledáčku státní bezpečnosti. O tom se ovšem dozvěděl až mnoho let po odchodu do důchodu.

Den na Moravě: Zdeněk Hejmala

Zdeněk Hejmala se stal hned po únorovém puči v roce 1948 členem odbojové skupiny Rozvodněná Dyje. V České u Brna postupně ukryl 114 lidí, kteří před totalitním režimem prchali do Rakouska. Státní policie se o Rozvodněné Dyji nikdy nedozvěděla, paradoxně tak nyní chybějí důkazy pro oficiální uznání.

Den na Moravě: Ján Novenko

Choreograf Ján Novenko se narodil na jižním Slovensku, život ho ale zavedl na Moravu. Poprvé se tak stalo na sklonku 2. světové války, kdy pomáhal Rudé armádě při Bratislavsko-brněnské operaci. Byl tak mimo jiné u osvobozování Lanžhota.

Den na Moravě: Jan Roman

Jan Roman se ještě před maturitou zapojil do protikomunistického odboje a byl za to odsouzen k dvanáctiletému žaláři. Svůj trest si odpykával v Jáchymově i ve Valdicích, odkud se mu dokonce podařilo utéct. Plánovaná emigrace do Rakouska ale nevyšla a mladý muž putoval znovu za mříže. Ani léta ve vězení ho ovšem nezlomila.

Den na Moravě: Luděk Půlpitel

Luděk Půlpitel byl konstruktérem ČKD Blansko. Vyprávět ale bude o tom, jak jako malý chlapec zažil bombardování Blanska, útrapy života v krytu v posledních dnech války i příchod sovětských vojáků.

Den na Moravě: Oldřich Vašák

Oldřich Vašák z Moravského Krumlova bude vyprávět nejen o svém otci legionáři a protinacistickém odbojáři, ale také o tom, jak byl za 2. světové války ještě jako středoškolský student totálně nasazen v továrně Diana v Dolních Loučkách, kde Němci v tunelech vyráběli stíhačky Messerschmitt.

Den na Moravě: Miroslav Riessner

Miroslav Riessner z Brna se jako mladík toužil stát letcem. Jeho sen se mu splnil nejdřív v armádě, později u ČSA. Vyprávět bude o tom, jak v roce 1951 přežil pokus o únos letadla, které chtěl jiný voják nasměrovat do Německa. Miroslav Riessner utrpěl při incidentu pět střelných ran, ale přežil. Jeho vysněná kariéra tak mohla pokračovat.

Den na Moravě: Václav Duda

Rodiče Václava Dudy z Ostopovic byli sedláci a očekávali, že syn půjde v jejich stopách. Ten sice celý život pracoval v zemědělství, ale musel se vyrovnat s nuceným vstupem do družstva. Rodinu zasáhla i měnová reforma v roce 1953.

Den na Moravě: Antonín Petlach

Rodák z Blanska projektoval vodní elektrárny, například i slavnou moravskou přečerpávací vodní nádrž Dlouhé stráně. Jeho díla z 60. a 70. let dodnes vyrábějí energii také v Argentině nebo Německu. Práce Antonína Petlacha na nějaký čas zavedla i do africké Ghany, kde se dokonce potkal s britskou královnou.

Den na Moravě: Zdeňka Šillerová

Zdeňka Šillerová ze Sebranic na Boskovicku na sklonku války jen shodou šťastných okolností bez úhony přežila následky výbuchu munice v těsném sousedství domu její rodiny. Další příbuzní už takové štěstí neměli – babička přišla o oko a jeden ze strýců oslepl úplně. Zdeňka Šillerová bude vyprávět i o dalším strýci, jehož život vyhasl v Osvětimi.

Den na Moravě: Marie Alžběta Salm

Marie Salm Reifferscheidt se sice narodila do starobylého šlechtického rodu, živila se ale i řízením nákladního auta anebo prodejem pojistek. Rodový majetek na Moravě byl totiž zabaven na základě Benešových dekretů, její život po emigraci v Rakousku zase poznamenaly podnikatelské neúspěchy manžela. I přes útrapy, které ve své rodné zemi zažila, svou vlast miluje. S Českou republikou však dodnes vede spor o navrácení majetku a hlavně o dobré jméno svého otce.

Den na Moravě: Oto Šacher

Oto Šacher z Ivančic dostal své jméno po strýci, veteránovi 2. světové války a emigrantovi před komunistickým režimem. Vyprávět tak bude o setkáních se slavným bratrem svého otce i o tom, jak strýcovy aktivity v zahraničí ovlivnily život zbytku rodiny za protektorátu i po roce 1948.

Den na Moravě: Marie Krebsová

Marie Krebsová z Mikulčic v červnu 2021 na vlastní kůži zažila tornádo. Vyprávět ale bude hlavně o tom, že když jí bylo pět let, režim jejího otce ve vykonstruovaném procesu odsoudil k mnoha letům kriminálu. Za mřížemi skončil jen proto, že autem svezl dva muže, kteří pravděpodobně patřili k protikomunistickému odboji.

Den na Moravě: Zdeněk Komárek

Zdeněk Komárek prožil druhou světovou válku v Boskovicích. Tehdy byl chlapec, ale podrobně si vybavuje příjezd Němců do města, deportaci židovských spolužáků i to, jak okupanti na konci války Boskovice kvapně opouštěli. Dokonce byl očitým svědkem hromadné popravy některých z nich.

Den na Moravě: Biskupské střídání: brněnskou diecézi přebírá Pavel Konzbul

Na brněnském Petrově se schyluje k události, jakou biskupství nezažilo více než sto let. Či možná přesněji nikdy. Tak výjimečný je odchod biskupa Vojtěcha Cikrleho.

Den na Moravě: Slévárna dostala po stížnostech lidí z okolí přísné podmínky. Odmítá je, rozhodne proto ministerstvo

Zápach ze slévárny Heunisch, který obtěžuje tisíce obyvatel východní části Brna, mají omezit nové emisní limity. Ve správním řízení je zatím nepravomocně stanovil krajský úřad. Firma se limitům i dalším omezujícím podmínkám brání.

Den na Moravě: Rok 2021 na jižní Moravě

Ke konci roku patří bilancování. Co rok 2021 přinesl jižní Moravě kromě všech problémů spojených s koronavirovou pandemií? Jaké jsou pozitivní i smutné zprávy spojené s rokem 2021? To přiblíží Jiří Kokmotos a Miloš Šenkýř.

Den na Moravě: Rok 2021 na jižní Moravě

Ke konci roku patří bilancování. Co rok 2021 přinesl jižní Moravě kromě všech problémů spojených s koronavirovou pandemií? Jaké jsou pozitivní i smutné zprávy spojené s rokem 2021? To přiblíží Jiří Kokmotos a Miloš Šenkýř.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Petr Bende

Jak se zpěvák Petr Bende potýká s koronavirovou krizí a kde vidí řešení pro českou kulturu? Jak se mu daří nahrazovat koncerty, u kterých zaplatil za propagaci, pronájmy a další služby dopředu statisíce korun a nakonec je musel odříct?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Petr Bende

Jak se zpěvák Petr Bende potýká s koronavirovou krizí a kde vidí řešení pro českou kulturu? Jak se mu daří nahrazovat koncerty, u kterých zaplatil za propagaci, pronájmy a další služby dopředu statisíce korun a nakonec je musel odříct?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Martin Chlad

Moravští vinaři mají na světovou úroveň, ale Rakušané jsou lépe sjednocení, a proto jsou jejich vína po světě známější. Martin Chlad, prezident Svazu vinařů, nastoupil do funkce s tím, že chce pomoct moravským vínům proniknout i na trhy mimo republiku. Je také skeptický ke snahám některých evropských politiků a úředníků omezovat reklamu na alkohol, i k takzvanému házení vína s tvrdým alkoholem do jednoho pytle.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Anna Hubáčková

V čele ministerstva životního prostředí stanula milovnice tématu vody a odbornice na toto téma. Co to může znamenat pro témata s vodou spojená, například pro plány na kanál Dunaj-Odra-Labe nebo pro těžbu štěrkopísku u Moravského Písku? Hostem bude Anna Hubáčková z KDU-ČSL, nová ministryně životního prostředí a senátorka za obvod Hodonín v jedné osobě.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jaromír Meixner

Legenda brněnského hokeje Jaromír Meixner je v hokejové Síni slávy! Poslechněte si rozhovor plný vzpomínek na zlatou éru jedenácti titulů brněnské Komety. Jaromír Meixner také poví, co mu chybí v dnešní době z hokeje 60. let minulého století a co naopak dnešním hráčům může závidět.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Stanislav Popela

Zachraňují lidské zdraví a životy, jsou připraveni pomáhat všem, kteří to potřebují. Přesto se občas místo vděku dočkají slovních a ojediněle i fyzických útoků. Hostem Dne na Moravě bude záchranář jihomoravské záchranky a specialista urgentního příjmu Stanislav Popela. V rozhovoru se popíše zkušenosti z praxe i z přípravy na krizové situace.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Petr Dvořák

Vila Tugendhat byla před dvaceti lety zapsána na seznam Kulturního dědictví UNESCO. Dlouhodobě se těší velkému zájmu odborné i laické veřejnosti. Hostem Dne na Moravě bude manažer komunikace Petr Dvořák, který představí hlavní architektonické prvky i důležité milníky historie nejen vily, ale také naší republiky.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Michal Odstrčil

Lidem, kteří utrpěli zranění míchy nebo se po komplikacích s míchou nemohou pohybovat, pomáhá paracentrum Fénix v Brně. Samo se ale také muselo vypořádat s komplikacemi. Jak Fénix pomáhá a jak může pomoci i široká veřejnost, přiblíží ředitel Paracentra Fénix Michal Odstrčil.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jiří Horák

Jak se sociolog dostane do poslaneckého výboru pro obranu a co v něm může dělat? Jak vyřešit současnou bytovou krizi? A jak to vypadá s obchvatem Bučovic? I o tom bude mluvit s novým poslancem a starostou Bučovic za KDU-ČSL Jiřím Horákem Jiří Kokmotos.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jaroslav Zelený

Správci honiteb se i v době klesajících cen masa ze zvěřiny stále setkávají s pytláctvím. A také s jeho novou podobou, kdy pachatelé zvěř pouze zastřelí a nechají na místě. Co stojí za tímto trendem? A jak se lidé mohou pytláctví dopouštět i nevědomky, řekne Jaroslav Zelený z předsednictva Českomoravské myslivecké jednoty, který bude hostem Zdeňka Truhláře.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Ivana Holásková

Čtvrt století je Lednicko-valtický areál zapsaný na Seznamu světového dědictví UNESCO. Co mu tato prestižní pocta dala a co vzala? Miloš Šenkýř se ozve nikoli ze studia, ale přímo z lednického zámku, kde bude naší hostitelkou a hostem v jednom kastelánka Ivana Holásková. A spolu s ní proberou i letošní sezónu, která byla pro zámek dvakrát rekordní – opět zůstal na špičce návštěvnosti tuzemských památek, ale zaznamenal současně rekordní propad.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jan Hrnčíř

Co je rozpočtové provizorium? Proč nás v tomto ohledu čekají velmi rizikové měsíce? To se dozvíte v rozhovoru Jiřího Kokmotose s poslancem SPD Janem Hrnčířem. Uslyšíte i o práci v opozici a zákulisí projednávání některých návrhů ve sněmovně. Tématem rozhovoru bude i to, jestli Hrnčíř dostojí svému slibu a odejde z funkce krajského zastupitele, když se znovu dostal do Poslanecké sněmovny. Co vidí jako největší problémy města Blanska, kde působí v zastupitelstvu?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Tereza Musilová a Lucien Rozprým

Kam na střední školu? Jednou z akcí, která dětem a jejich rodičům má v rozhodování pomoci, je Festival vzdělávání. Bohužel už druhým rokem nemá podobu, na jakou jsme dřív byli zvyklí. O tom, co může nabídnout Festival vzdělávání on-line formou, bude dnešní rozhovor. Zuzana Kopuletá ve studiu přivítá kariérovou poradkyni Terezu Musilovou a Luciena Rozprýma z odboru školství jihomoravského krajského úřadu.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Kateřina Šimáčková

Česká justice přijde o jednu ze svých nejvýraznějších tváří. Ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková zamíří v následujících dnech z Brna k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Jak vnímá tuzemskou justici a kde podle ní má své rezervy? Proč je v čele soudů tak málo žen? A čím to je, že v 90. letech věděli lidé o štrasburském soudu víc než nyní?

Den na Moravě: Hosté Dne na Moravě: Pavel Rudolf, Pavel Sťahel a Blahoslav Maršálek

Skupina brněnských vědců zaznamenala úspěch při vývoji nové technologie pro čištění kapalin. Jako první na světě je dokáží zbavit léčiv, bakterií a hormonů za použití plazmatu. Vynález představili na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Jak přelomová technologie funguje, popíší Pavel Rudolf z VUT, Pavel Sťahel z Masarykovy univerzity a Blahoslav Maršálek z Botanického ústavu Akademie věd.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jan Grolich

Jihomoravský kraj patří ke koronavirem nejzasaženějším regionům republiky. Jak řeší přeplněné nemocnice? Jaký je krizový plán? A plánuje znovu otevírat velkokapacitní očkovací centra včetně toho na brněnském výstavišti? I na to se zeptá Jiří Kokmotos hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha z KDU-ČSL.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Irena Chovančíková

Jak obstála tuzemská muzea v koronavirové pandemii? A jsou připravena na to, co je čeká? V Brně se koná třináctý sněm Asociace muzeí a galerií České republiky. Funkční období v roli předsedkyně muzejní asociace končí Ireně Chovančíkové, která je současně ředitelkou Masarykova muzea v Hodoníně. A právě tu si k mikrofonu pozval Miloš Šenkýř.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Roman Hanák

Vedení Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje převzal nový ředitel Roman Hanák. Bude se muset potýkat s nižšími příjmy z krajského rozpočtu i Evropské unie. Jak se s tím hodlá vypořádat, ale také jak pokračuje například příprava obchvatu Čebína, na to se ho zeptá Zdeněk Truhlář.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: David Vetchý, děkan Farmaceutické fakulty Masarykovy univerzity

Zaměřit se na špičkový výzkum, propojit Farmaceutickou fakultu s dalšími pracovišti Masarykovy univerzity, navázat spolupráci s farmaceutickými firmami a zavést nové obory – to jsou hlavní cíle děkana Davida Vetchého. Funkce se ujal letos 1. dubna a postupně je začíná realizovat. Připomene také, že před pár dny uplynulo třicet let od znovuobnovení farmaceutického studia v Brně.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Markéta Vaňková, primátorka Brna

V jaké situaci je Brno rok před komunálními volbami? Co udělá radnice pro zmírnění dopadů obecného zdražování? A co se ve městě ještě za ten zbývající rok změní? Miloš Šenkýř přivítá u mikrofonu primátorku Brna Markétu Vaňkovou z ODS, která uzavírá třetí rok ve funkci.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: historik Jozef Leikert

Mezinárodní den studentstva – proč svátek vznikl a proč někdy zůstává původní význam svátku ve stínu tohoto data jako připomínky událostí roku 1989? Také o tom bude mluvit Petra Kopásková s historikem a spisovatelem Jozefem Leikertem.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Eduarda Hekšová, ředitelka časopisu dTest

Vadí vám dotěrné telefonáty obchodníků, kteří neustále něco nabízejí? Jaké jsou nekalé praktiky takzvaného telemarketingu? Jak stát zamezí od půlky příštího roku podvodným obchodním praktikám po telefonu? V rámci Dne dobrých rad vám Jiří Kokmotos nabídne rozhovor s ředitelkou časopisu dTest Eduardou Hekšovou. Mluvit budou také o energošmejdech a proberou další aktuální spotřebitelská témata.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Karla Němcová

Pokud se rodině narodí dítě se zdravotními komplikacemi, má ze zákona právo na takzvanou ranou péči. Ta kromě jiného pomáhá rodině v hledání odpovědí na řadu komplikovaných otázek, které s danou životní situací souvisejí. Raná péče funguje v Česku už více než 30 let. I přesto se stále dostává asi jen k třetině těch, kterým by mohla pomoci. Hostem je ředitelka brněnské pobočky Společnosti pro ranou péči Karla Němcová.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Radim Jančura

Radim Jančura je významný moravský podnikatel. Původem z Ostravy, ale dnes o sobě říká, že je hrdý Brňan. Jeho firma se žlutými autobusy slaví 25 let činnosti. O podnikání v cestovním ruchu a dopravě v době pandmie, o tom, proč je stále věrný Moravě, a jak vypadá jeho nový obchodní koncept hotelů a restaurací s minimem personálu, kde se lidé obsluhují sami, se dozvíte v dnešním Dni na Moravě.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Miloslav Janulík

V čem se mohou Čechy učit od Moravy ve zdravotnictví? Jak to vypadá s obchvatem Břeclavi? A jak bude po osmi letech poslancování za vládní stranu fungovat v opozičních lavicích? Na to vše se Jiří Kokmotos zeptá Miloslava Janulíka, poslance opětovně zvoleného za hnutí ANO. Janulík je vedle poslance i gynekologem v Břeclavi a také cimbalistou.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Milan Čečotka

Novým předsedou Krajského soudu v Brně byl v polovině října jmenován Milan Čečotka. Prezident Miloš Zeman, který podepsal jmenovací dekret, byl v té době hospitalizován. Jaké okolnosti provázely jmenování Milana Čečotky do funkce a s jakými vizemi ohledně fungování krajského soudu vstupuje do svého funkčního období?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Přemysl Měchura

Ode dneška lidé v Brně platí za teplo o 25 % víc. Je to první zdražení Tepláren Brno za deset let. Jak k nové ceně firemní ekonomové dospěli a zda nebude brzy třeba další zvýšení, o tom bude mluvit finanční ředitel Přemysl Měchura.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jáchym Brzezina

Kvalita ovzduší v Brně byla loni nejlepší za historii měření. Kopírovala tak celorepublikový trend. Přesto právě v Brně jedna stanice vykazuje naopak největší koncentrace prachových částic v Česku. Co stojí za tímto paradoxem a kde jsou obecně největší zdroje znečištění ovzduší? Na to se Zdeněk Truhlář zeptá Jáchyma Brzeziny z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: historik Pavel Košťál

Byl život v někdejší habsurské monarchii skutečně utrpením? Co ji nakonec zničilo? A jak se naše tehdejší touha po samostatnosti po více než sto letech proměnila? I to jsou otázky rozhovoru Karoliny Antlové s brněnským historikem Pavlem Košťálem. Téma připomene vyhlášení samostatného státu Čechů a Slováku 28. října 1918.

Den na Moravě: Hosté Dne na Moravě: Helena Schwarczová a Naděžda Balaštíková

Mám radost, že jsem využila služby mobilního hospice a můj otec mohl zemřít v klidu doma, říká uživatelka služby Andrea Berková z Uherského Hradiště. O mobilní paliativní a hospicové péči budou hovořit ředitelka uherskohradišťského PAHOPu Helena Schwarczová a vrchní sestra Naděžda Balaštíková. Řeč bude i o aktuální kampani mobilních hospiců nazvané DOMA.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jaroslav Machovec

Koronavirus, nedostatek papíru na etikety a kartonové krabice ovlivňují velmi výrazně vinařství. Jak se oboru daří v období končící sklizně a v očekávání svatomartinského? To je téma pro Jaroslava Machovce, ředitele Vinařského fondu.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Miloš Havránek

Raketově rostoucí ceny energií mají dopad také na provozovatele hromadné dopravy. Kromě ztrát zisků kvůli pandemii tak dopravce čeká další ekonomický propad. Hostem pořadu proto bude generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek. Řekne, zda a jak se podnik dokáže se skokovým zdražením energií vyrovnat, jaké možné scénáře vývoje lze očekávat, jaký dopad bude mít celá situace na cestující a zda podnik přikročí i ke zdražení jízdného.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Aleš Holý

Areál bývalé nemocnice v Uherském Hradišti dostane nové využití, do 10 let tam vznikne nová obytná čtvrť s více něž tisícovkou bytů. Andrea Kratinová si pozvala do studia městského architekta Aleše Holého. Zeptá se ho mimo jiné, jak se nemocnice mění v obytnou zónu, která by mohla počet obyvatel Uherského Hradiště zvýšit o víc než desetinu.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Juraj Ondris

Účty za plyn i elektrický proud stoupají. A jsme teprve na začátku. Podle odhadů lze očekávat další vzestup i pády dodavatelů. Pro vyhlídku toho, co nás čeká, se můžeme podívat na Slovensko, kde problémy už pocítili naplno. Miloš Šenkýř k mikrofonu pozval energetického experta Juraje Ondrise, generálního ředitele českého zastoupení společnosti SPP, vlastněné slovenským státem.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Martin Hájek

Martin Hájek, starosta Radějova, se dostal do Poslanecké sněmovny. Jako člen hnutí STAN přeskočil řadu pirátských kandidátů. Radějov má přes 800 obyvatel, Martin Hájek získal přes 12000 preferenčních hlasů. Jak se to povedlo? Jak bude vypadat spolupráce právě s Piráty v koalici, kde získali Starostové a nezávislí značně navrch? Půjde do sněmovny v kroji?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Daniela Staníková

Program Kreativní Evropa si klade za cíl podpořit nezávislé projekty a umělce a zlepšit přístup k umění lidem se zdravotním postižením. Pomáhá také vytvořit prostor pro některá témata, která by v komerčním prostředí neměla šanci zaznít. Vedoucí kanceláře programu Kreativní Evropa v České republice Daniela Staníková proto navštívila právě ukončený festival krátkometrážních hraných filmů Brněnská šestnáctka. Na semináři představila možnosti, které program nabízí.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Michal Pink

Jaká je v České republice situace týden po volbách? A komplikuje ji stav kolem prezidenta Miloše Zemana? Vzdá se Andrej Babiš šance pokusit se sestavit vládu? Ve změnách spojených s minulým týdnem nám pomůže zorientovat se politolog Michal Pink.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Gerta Mazalová

Krach společnosti Bohemia Energy postihl milion obyvatel České republiky. A další mají problémy se zdražením, které ohlašují i další firmy. V dnešním Dnu na Moravě proto přinášíme souhrn informací k tomu, jak by klienti měli postupovat, který zazněl v rozhovoru s Gertou Mazalovou ze Sdružení obrany spotřebitelů v dnešní poradně Apetýtu Českého rozhlasu Brno.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Radek Holomčík

Svou volební kampaň měla Pirátská strana víc zaměřit na svůj program a místo vyvracení pomluv raději zdůrazňovat, čeho chce v Poslanecké směmovně dosáhout. Tak to vidí lídr jihomoravské kandidátky a místopředseda strany Radek Holomčík.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Vlastimil Válek

Profesor Vlastimil Válek obhájil mandát za TOP 09 a stal se tak znovu poslancem za Jihomoravský kraj. Jako lékař Fakultní nemocnice Brno chce výrazně promlouvat do zdravotních témat v naší zemi. Jak by se měl změnit přístup k onemocení COVID-19 a jaká další témata bude chtít prosazovat?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Petr Kazda

Jako příležitost přeměnit tornádem poničené vesnice v unikátní model energeticky úsporné zástavby reagující na změnu klimatu vnímá katastrofu z minulého týdne Nadace partnerství. Svou vizi už nabídla krajské samosprávě, a co nejdříve hodlá oslovit i lidi, kteří budou muset stavět nové domy. Hostem bude jeden z garantů unikátního projektu – Petr Kazda, který záměr představí.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Gabriela Drastichová

Lidé, které tornádo připravilo téměř o všechno, dostávají peníze nejen od státu, ale také od dárců. Podrobnosti přiblíží Gabriela Drastichová z nadačního fondu Českého rozhlasu, která přímo na místě pomáhá rozdělovat pomoc.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Petr Münster

Týden, co obce na jihu Moravy zasáhlo tornádo. A po celou tu dobu se snaží odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu zdokumentovat, co se přesně stalo. Na telefonu bude vedoucí regionálního předpovědního pracoviště v Brně Petr Münster.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Radka Alexandrová

Je jim 30 a bydlí u maminky. Lidé dnes neumí čelit stresu, protože dlouho žijí takzvaně v bavlnce. Jak se vyrovnávat se stresem a co stres způsobuje? To probereme s Radkou Alexandrovou, psycholožkou z Masarykova onkologického ústavu v Brně

Den na Moravě: Den na Moravě: shrnutí prvního dne po katastrofě na Podluží

Odklízení rozbitých střech a spadených zdí dneska celý den zaměstnává lidi v sedmi obcích na jihu Moravy. Ve čtvtek večer oblast na Břeclavsku a Hodonínsku zasáhly silné bouřky s tornádem. Energetici se snaží obnovit elektrické vedení, vyhlásili pro postiženou oblast stav nouze.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Dagmar Lastovecká

Dagmar Lastovecká, právnička a soudkyně Ústavního soudu, historicky první brněnská primátorka a pak senátorka, slaví významné kulaté narozeniny.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jan Seitl

Začátek prázdnin kromě jiného vždy znamená i změny v dopravě. Většina linek jezdí méně často a některé dokonce po celé dva měsíce nevyjedou. Podrobnosti o tom, jak to bude fungovat v Brně, kde navíc cestování zkomplikuje i řada výluk, přiblíží Jan Seitl z Dopravního podniku města Brna.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Marek Joukal

V areálu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně je socha věnovaná dárcům orgánů určeným na transplantaci. A není to poslední podobná připomínka. Proč si darování orgánů a také celých těl po smrti připomínat, ale hlavně proč je samo o sobě důležité, o tom budeme hovořit s Markem Joukalem, přednostou Anatomického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

Den na Moravě: Odměnou mi byl návrat k rodině, zatím jsem si nic nekoupila, směje se Barbora Krejčíková

České tenistce se podařil historický výkon, když vyhrála Roland Garros ve dvouhře i čtyřhře. „Ještě mi nedošlo, co se stalo,“ říká rodačka z Ivančic Barbora Krejčíková.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jiří Pokora z Psychiatrické nemocnice Brno

Od začátku pandemie se výrazně zvýšil počet lidí závislých na alkoholu, drogách i lécích. Zejména v případě užívání psychoaktivních léků je nárůst poměrně strmý. Podle národní protidrogové koordinátorky Jarmily Vedralové je v Česku až 900 000 takových lidí. Na vině jsou protikoronavirová opatření a potíže, které s sebou přinesly.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jiří Kostečka

V areálu brněnské Vlněny vzniká komplex sdílených kanceláří. Jedná se o nový přístup k pronájmu prostor pro podnikání, který více zohledňuje měnící se potřeby podnikatelů pro jejich aktivity. Zároveň propojuje různé profese na jednom místě. Více o trendu coworkingu řekne Jiří Kostečka.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Petr Fedor

Majitelé a správci několika jihomoravských památek dostali ocenění za to, jak o své památky pečují. Na seznamu je třeba historická továrna na keramiku a další objekty. Hostem pořadu je vedoucí odboru kultury a památkové péče krajského úřadu Petr Fedor.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: mykolog Vladimír Antonín

Je to sto let, co vznikla Česká mykologická společnost. Proč jsme považováni v oblasti sbírání hub za velmoc? A proč některé státy hledí na houby jako na odpad nebo naopak jejich sběr omezují?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Zbyněk Šolc

Jaké změny čekají brněnský Špilberk, Měnínskou bránu či vilu Tugendat? Hostem Českého rozhlasu Brno bude nově vybraný ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Sandra Pašková

V Brně dnes startuje regionální část mezinárodního festivalu o lidských právech Jeden svět. Dlouho to vypadalo beznadějně a hrozilo, že celá akce proběhne pouze on-line. Nakonec pořadatelé nabídnou nejenom projekce v kině Art, ale také na nádvoří Domu pánů z Kunštátu a nově v letním kině v parku Lužánky. O festivalu a také o lidských právech a jejich dodržování bude hovořit Sandra Pašková z spolupořádající Ligy lidských práv v Brně.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Roman Kubín

Je tady rozvolnění a také jedna z prvních opravdu velkých akcí – Noc kostelů. O ní a o tom, čím byla letos její příprava specifická, budeme mluvit s Romanem Kubínem, biskupským vikářem pro pastoraci a vzdělávání.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Michal Marciniszyn

Ročně na planetě Zemi přibude zhruba 7 % světelných zdrojů. Do několika let se může stát, že světlené znečištění na vesnicích bude stejně velké jako ve městech. Jak nám škodí světlený smog a co se s ním dá dělat?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Markéta Pášmová

Výstava filmových klapek, filmy on-line nebo autokino – v pátek začíná jarní část Zlín Film Festivalu. Poslechněte si rozhovor s uměleckou ředitelkou festivalu Markétou Pášmovou.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Oldřich Šebesta

V lužních lesích na jihu Moravy tento týden začali lesníci s postřiky proti komárům. Chtějí tak předejít případné komáří kalamitě. Podmínky pro líhnutí komárů jsou totiž letos velmi dobré, a tak kalamitu nelze vyloučit. Situaci podrobněji vylíčí odborník na komáry Oldřich Šebesta.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Pavel Žára

Všichni žáci a studenti se dnes mohli vrátit k běžné prezenční výuce. Podle vedení vysokých škol ale rozvolnění přichází pozdě. Na většině z nich semestr končí nebo už začalo zkouškové období. Poslední týden výuky mají před sebou třeba studenti brněnské Masarykovy univerzity. Hostem pořadu Den na Moravě bude mluvčí univerzity Pavel Žára, který mimo jiné shrne, jaký dopad má mimořádný poslední rok na znalosti studentů.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jan Dalecký

Zítra oslavíme sto let od narození Gustava Broma. Umíme docenit význam tohoto brněnského hudebníka? Hostem Českého rozhlasu Brno bude náš rozhlasový kolega, muzikant a hudební historik Jan Dalecký.