Den na Moravě

Zpravodajsko-publicistický podvečerní souhrn Českého rozhlasu Brno. Rozšířené informace o počasí, aktuální dění na Moravě i informace integrovaného záchranného systému proložené hudbou.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Petr Kazda

Jako příležitost přeměnit tornádem poničené vesnice v unikátní model energeticky úsporné zástavby reagující na změnu klimatu vnímá katastrofu z minulého týdne Nadace partnerství. Svou vizi už nabídla krajské samosprávě, a co nejdříve hodlá oslovit i lidi, kteří budou muset stavět nové domy. Hostem bude jeden z garantů unikátního projektu – Petr Kazda, který záměr představí.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Gabriela Drastichová

Lidé, které tornádo připravilo téměř o všechno, dostávají peníze nejen od státu, ale také od dárců. Podrobnosti přiblíží Gabriela Drastichová z nadačního fondu Českého rozhlasu, která přímo na místě pomáhá rozdělovat pomoc.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Petr Münster

Týden, co obce na jihu Moravy zasáhlo tornádo. A po celou tu dobu se snaží odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu zdokumentovat, co se přesně stalo. Na telefonu bude vedoucí regionálního předpovědního pracoviště v Brně Petr Münster.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Radka Alexandrová

Je jim 30 a bydlí u maminky. Lidé dnes neumí čelit stresu, protože dlouho žijí takzvaně v bavlnce. Jak se vyrovnávat se stresem a co stres způsobuje? To probereme s Radkou Alexandrovou, psycholožkou z Masarykova onkologického ústavu v Brně

Den na Moravě: Den na Moravě: shrnutí prvního dne po katastrofě na Podluží

Odklízení rozbitých střech a spadených zdí dneska celý den zaměstnává lidi v sedmi obcích na jihu Moravy. Ve čtvtek večer oblast na Břeclavsku a Hodonínsku zasáhly silné bouřky s tornádem. Energetici se snaží obnovit elektrické vedení, vyhlásili pro postiženou oblast stav nouze.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Dagmar Lastovecká

Dagmar Lastovecká, právnička a soudkyně Ústavního soudu, historicky první brněnská primátorka a pak senátorka, slaví významné kulaté narozeniny.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jan Seitl

Začátek prázdnin kromě jiného vždy znamená i změny v dopravě. Většina linek jezdí méně často a některé dokonce po celé dva měsíce nevyjedou. Podrobnosti o tom, jak to bude fungovat v Brně, kde navíc cestování zkomplikuje i řada výluk, přiblíží Jan Seitl z Dopravního podniku města Brna.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Marek Joukal

V areálu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně je socha věnovaná dárcům orgánů určeným na transplantaci. A není to poslední podobná připomínka. Proč si darování orgánů a také celých těl po smrti připomínat, ale hlavně proč je samo o sobě důležité, o tom budeme hovořit s Markem Joukalem, přednostou Anatomického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

Den na Moravě: Odměnou mi byl návrat k rodině, zatím jsem si nic nekoupila, směje se Barbora Krejčíková

České tenistce se podařil historický výkon, když vyhrála Roland Garros ve dvouhře i čtyřhře. „Ještě mi nedošlo, co se stalo,“ říká rodačka z Ivančic Barbora Krejčíková.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jiří Pokora z Psychiatrické nemocnice Brno

Od začátku pandemie se výrazně zvýšil počet lidí závislých na alkoholu, drogách i lécích. Zejména v případě užívání psychoaktivních léků je nárůst poměrně strmý. Podle národní protidrogové koordinátorky Jarmily Vedralové je v Česku až 900 000 takových lidí. Na vině jsou protikoronavirová opatření a potíže, které s sebou přinesly.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jiří Kostečka

V areálu brněnské Vlněny vzniká komplex sdílených kanceláří. Jedná se o nový přístup k pronájmu prostor pro podnikání, který více zohledňuje měnící se potřeby podnikatelů pro jejich aktivity. Zároveň propojuje různé profese na jednom místě. Více o trendu coworkingu řekne Jiří Kostečka.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Petr Fedor

Majitelé a správci několika jihomoravských památek dostali ocenění za to, jak o své památky pečují. Na seznamu je třeba historická továrna na keramiku a další objekty. Hostem pořadu je vedoucí odboru kultury a památkové péče krajského úřadu Petr Fedor.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: mykolog Vladimír Antonín

Je to sto let, co vznikla Česká mykologická společnost. Proč jsme považováni v oblasti sbírání hub za velmoc? A proč některé státy hledí na houby jako na odpad nebo naopak jejich sběr omezují?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Zbyněk Šolc

Jaké změny čekají brněnský Špilberk, Měnínskou bránu či vilu Tugendat? Hostem Českého rozhlasu Brno bude nově vybraný ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Sandra Pašková

V Brně dnes startuje regionální část mezinárodního festivalu o lidských právech Jeden svět. Dlouho to vypadalo beznadějně a hrozilo, že celá akce proběhne pouze on-line. Nakonec pořadatelé nabídnou nejenom projekce v kině Art, ale také na nádvoří Domu pánů z Kunštátu a nově v letním kině v parku Lužánky. O festivalu a také o lidských právech a jejich dodržování bude hovořit Sandra Pašková z spolupořádající Ligy lidských práv v Brně.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Roman Kubín

Je tady rozvolnění a také jedna z prvních opravdu velkých akcí – Noc kostelů. O ní a o tom, čím byla letos její příprava specifická, budeme mluvit s Romanem Kubínem, biskupským vikářem pro pastoraci a vzdělávání.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Michal Marciniszyn

Ročně na planetě Zemi přibude zhruba 7 % světelných zdrojů. Do několika let se může stát, že světlené znečištění na vesnicích bude stejně velké jako ve městech. Jak nám škodí světlený smog a co se s ním dá dělat?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Markéta Pášmová

Výstava filmových klapek, filmy on-line nebo autokino – v pátek začíná jarní část Zlín Film Festivalu. Poslechněte si rozhovor s uměleckou ředitelkou festivalu Markétou Pášmovou.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Oldřich Šebesta

V lužních lesích na jihu Moravy tento týden začali lesníci s postřiky proti komárům. Chtějí tak předejít případné komáří kalamitě. Podmínky pro líhnutí komárů jsou totiž letos velmi dobré, a tak kalamitu nelze vyloučit. Situaci podrobněji vylíčí odborník na komáry Oldřich Šebesta.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Pavel Žára

Všichni žáci a studenti se dnes mohli vrátit k běžné prezenční výuce. Podle vedení vysokých škol ale rozvolnění přichází pozdě. Na většině z nich semestr končí nebo už začalo zkouškové období. Poslední týden výuky mají před sebou třeba studenti brněnské Masarykovy univerzity. Hostem pořadu Den na Moravě bude mluvčí univerzity Pavel Žára, který mimo jiné shrne, jaký dopad má mimořádný poslední rok na znalosti studentů.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jan Dalecký

Zítra oslavíme sto let od narození Gustava Broma. Umíme docenit význam tohoto brněnského hudebníka? Hostem Českého rozhlasu Brno bude náš rozhlasový kolega, muzikant a hudební historik Jan Dalecký.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Vojtěch Suchý

Česká biskupská konference souhlasila se zahájením procesu blahořečení pátera Martina Středy, duchovního a obránce Brna před Švédy za třicetileté války. Více přiblíží Vojtěch Suchý z jezuitského řádu.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: René Zavoral

Čísla Českého rozhlasu hrají. U příležitosti 98. výročí zahájení rozhlasového vysílání na území dnešní České republiky bude naším hostem generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. A přiblíží nejen zajímavá čísla, ale i novinky, které rozhlas chystá.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jiří Morávek

Je to 285 let od jednoho z prvních doložených ohňostrojů v Brně. O jejich minulosti, ale i budoucnosti budeme mluvit s Jiřím Morávkem, který už téměř čtvrtstoletí chystá ohňostrojnou přehlídku na Brněnské přehradě.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Martin Buchtík

Drtivá většina lidí bere klimatickou změnu jako fakt. Vyplývá to z unikátního průzkumu zpracovaného pro Český rozhlas. Jak se vnímání liší mezi zástupci různých vrstev společnosti?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Marie Kučerová, ředitelka Filharmonie Brno

Uvolňování pravidel proti šíření koronaviru se v České republice projevilo, ale hlavně projeví i v oblasti kultury. Ta prožívá největší omezení za desítky let. Co to znamená konkrétně pro Filharmonii Brno, přiblíží její ředitelka Marie Kučerová.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Zuzana Kročová

Česká republika má druhou ženu v hodnosti generála. Stala se jí rektorka brněnské Univerzity obrany Zuzana Kročová. Jaká je pozice žen v naší armádě?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Martina Lichovníková

Senát v loňském roce schválil zákon, který od roku 2027 zakazuje v České republice klecový chov slepic. Přestože začne platit až za několik let, řada velkých i malých chovatelů se situaci přizpůsobuje už nyní. Přechází k alternativním systémům chovu, především k volnému ustájení ve voliérách. Dlouhodobě se tak podíl slepic chovaných v klecích oproti alternativním systémům snižuje. Situaci zmapovala Martina Lichovníková z Mendelovy univerzity v Brně.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Pavel Borský

Popáté se letos koná festival základních uměleckých škol ZUŠ Open. Kvůli opatřením proti šíření koronaviru a s ohledem na to, jak letošní školní rok probíhal, je to sice obzvláště náročné, pořadatelé ale věří, že připomínání významu zájmové umělecké činnosti má i v této době smysl.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jindřich Weiss, koordinátor očkování v Jihomoravském kraji

Dnešek byl co se týče očkování proti nemoci covid-19 ve znamení velkých čísel. V Brně ve velkokapacitním centru dosáhli hranice sta tisíc naočkovaných, v nemocnici ve Znojmě pak dvaceti tisíc. Přesto se nedá říct, že vše probíhá zcela bez problémů, například je značná disproporce mezi dodávkami vakcín proti covid-19 právě pro centra a pro praktické lékaře.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Eva Adamovská z Centra dopravního výzkumu v Brně

O tom, že ženy se v dopravě chovají jinak než muži, se dosud spíš vtipkovalo. Hlavně tehdy, když šlo o řízení auta. Unikátní výzkum Centra dopravního výzkumu v Brně nyní vědecky dokázal, že to platí, a nejen z a volantem. Řešitelé projektu pod vedením Evy Adamovské identifikovali celou řadu genderově specifických vzorců dopravního chování.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jiří Šedo

Masarykův onkologický ústav předsavil novou aplikaci MOU MEDDI, která bude součástí takzvané telemedicíny a má šetřit čas lékařům i pacientům.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jaroslav Mikoška

Letos už podruhé nebude možné tradiční pálení čarodějnic na oficiálních akcích. Mnozí si tak aspoň udělají táborák na zahradě. A jak varují hasiči, tyto malé ohýnky často představují větší riziko než ty velké, které organizovaně pořádají obce nebo spolky.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jan Břečka

Před 76 lety v tomto období konce dubna a začátku května vstoupil do finále nejhorší válečný konflikt v dějinách – II. světová válka. Se začátkem dubna překročila vojska pod sovětským velením i řeku Moravu a začalo osvobozování jižní Moravy. Boje trvaly sice jen zhruba měsíc, byly ale tvrdé a urputné. Podrobnosti si připomeneme s historikem Janem Břečkou z Moravského zemského muzea v Brně.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Petr Chmelař

S mluvčím Povodí Moravy Petrem Chmelařem nejen o tom, že na konci dubna firma spustí aerační věže, které mají zabránit přemnoženi sinic v Brněnské přehradě.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: ředitel Střediska volného času Lužánky Jan Ondroušek

Ačkoli rozvolňování probíhá jen zvolna a zatím vůbec není jasné, kdy se život v Česku vrátí k normálu, tradiční pořadatelé dětských letních táborů v drtivé většině opět připravují prázdninové pobyty. Nachystat je totiž trvá několik měsíců, a tak nemohou čekat, až budou podmínky jednoznačné. Jak moc jim to práci komplikuje a ovlivní to nabídku?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Pavel Maňásek

Studenti středních škol a konzervatoří se dnes vrátili k praktické výuce. Minulý týden o tom rozhodla vláda. Do školy mají přístup studenti všech ročníků, podstoupit ale musí povinné testování. Jak to probíhalo na Konzervatoři Brno?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha

Část pacientů, kteří mají objednaný pobyt v lázních, se do nich ani po rozvolnění nedostane. Zástupci svazu, který tuzemské lázně sdružuje, to označili ve svém stanovisku za diskriminaci.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Tomáš Kubíček

Změnila koronavirová opatření vztah lidí ke knihám? A ke knihovnám? Jak si vede papírová kniha ve srovnání s tou elektronickou? Hostem je ředitel Moravské zemské knihovny Tomáš Kubíček.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Pavel Kopřiva

Prezident podepsal novelu zákona směřujícího proti dvojí kvalitě potravin. Jak budou vypadat kontroly, které mají zajistit, že si obyvatelé jižní Moravy doma i pár kilometrů za hranicemi v Rakousku koupí pod stejným označením výrobek se stejným obsahem?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Miloš Gregor

Informace o okolnostech výbuchu ve Vrběticích vyvolaly řadu fám. A ty se už v intenzitě vyrovnaly i nepodloženým informacím kolem koronavirové pandemie. Hostem je politolog Miloš Gregor z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, který je expertem na téma nepravdivých informací a manipulací.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: František Bublan

Nakolik je výjimečná situace, která nastala kolem výbuchů ve Vrběticích? A jaký další vývoj může mít? Situaci okomentuje muž se zkušeností z politiky i z tajných služeb, bývalý ministr vnitra František Bublan.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Markéta Palácová

Covid-19 není jediná nemoc, která se léčí, ač to mnohdy tak vypadá. Řada preventnivních a hlavně screeningových programů funguje dál. Dokonce se nyní uvažuje o rozšíření pravidelných screeningových programů o další, a to zaměřených na prevenci rakoviny plic.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Anton Ivánek

Část nejmladších žáků se vrátila do škol. Musí ale pravidelně podstoupit testování – a uplynulé měsíce se na jejich vzdělání odrazí. Hostem je ředitel Základní školy v Miloticích na Kyjovsku Anton Ivánek, který je i jihomoravským zástupcem v Asociaci ředitelů základních škol. 

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Lenka Machovská

Moravský Hobitín – i tak se často přezdívá vinným sklepům ve Vrbici na jihu Moravy. Jednotný vzhled kamenným průčelím soustavy sklepů vtiskli bratři Michnové po roce 1920. Kudy přesně podzemní prostory vedou a jak rozsáhlé jsou, se dlouho nevědělo, tamní radnice si proto nechala zpracovat digitální průzkum oblasti.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Vojtěch Bártek

Skončil nouzový stav, ale sportovcům se neulevilo. Právě naopak, kritizují nečekané obraty omezení. Hostem Českého rozhlasu Brno bude místo předseda jihomoravské České unie sportu Vojtěch Bártek.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: ředitel Zoo Brno Martin Hovorka

Zoologické zahrady se dočkaly. Od pondělí mohou návštěvníkům zpřístupnit venkovní prostory. Díky tomu zase začnou prodávat lístky a snad se alespoň trochu ekonomicky postaví na nohy.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jakub Kožnárek

Minulý týden došlo v Brně k tak obrovské havárii vodovodu, že proud tryskající vody odhodil autobus. Nejen o této události budeme mluvit s generálním ředitelem Brněnských vodovodů a kanalizací Jakubem Kožnárkem.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Ivan Duškov

Světový den zdraví, který každoročně připadá na 7. dubna, nám připomíná, že opravdu nic cennějšího nemáme a že je třeba si ho chránit. A platí to jak pro jednotlivce, tak pro společnost obecně.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jaroslav Kalina

Cestou ke zkrocení pandemie covidu-19 má být vedle očkování také co nejmasivnější testování. Lidé si ale často kladou otázku, nakolik jsou testy spolehlivé a jestli případné falešné výsledky nenadělají víc škody než užitku.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jan Press

Do Moravské galerie v Brně se vypravíme s jejím ředitelem Janem Pressem. A bude to současně i cesta časem, protože Moravská galerie si připomíná 60 let své existence a my se za jejím dosavadním životem ohlédneme.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Irena Koutná

Jak dlouho účinkuje vakcína proti koronaviru? Je dobré prodlužovat interval mezi první a druhou dávkou? A jak je to s imunitou po prodělaném onemocnění? To je jen část otázek, které si ve svém výzkumu klade vědecký tým z Brna vedený Irenou Koutnou.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Radek Janoušek

Česko po víkendu znatelně prokouklo. Poslední březnový víkend proběhl hlavní termín jarní akce Ukliďme Česko. Podle prvních odhadů se ho zúčastnilo na zhruba tisícovce míst 40 až 50 000 dobrovolníků včetně známých osobností.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Tibor Nyitray

O malá vinařství se zajímají noví investoři. Využívají jejich finačních problémů, skupují je a v oboru ukládají peníze. Hostem pořadu je prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray, který upřesní, jaká je situace vinařů na jihu Moravy a jak vidí budoucnost oboru.

Den na Moravě: V poledne se bude rozednívat, aneb šachy se změnou času

Legenda tvrdí, že první reálné úvahy o změně času přednesl americký prezident Benjamin Franklin. Ten prohlásil, že časný spánek a časné vstávání činí člověka zdravým, bohatým a moudrým. Nicméně fakticky na začátku střídání času stojí první světová válka a  peníze.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jiří Dušek

O víkendu začíná letní čas, noc na neděli bude o hodinu kratší. O změně času s astronomem a ředitelem Hvězdárny a planetária Brno Jiřím Duškem.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Miroslav Jasenčák

Železniční dopravu mezi jižní Moravou a Prahou čekají jedna z největších omezení v novodobé historii. Co se bude dít a proč pojedou nejen letos expresy do Prahy jinudy a déle?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Ivana Záluská

Meteorologové po celém světě si dnes připomínají vznik Světové meteorologické organizace. Vyhlásili proto Světový den meteorologie. O historii a zejména současnosti předpovídání počasí s brněnskou meteoroložkou Ivanou Záluskou.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: krajská garantka sčítání lidu Irena Pavelková

Blíží se Sčítání lidu 2021. Formuláře letos můžeme vyplňovat ještě několik týdnů – na počítači nebo v listinné podobě. Jaké to letošní sčítání bude?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Ivo Novotný z Masarykova onkologického ústavu

Česká republika je země s druhým nejčastějším výskytem závažného onemocnění – rakoviny slinivky břišní. Jak jsme takového nelichotivého místa dosáhli a co se s tím dá dělat?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Kamila Láska

Letošní polární expedice ze základny Masarykovy univerzity v Antarktidě je doma. Jak se na její podobě odrazila pandemie a jak to vlastně v Antarktidě tentokrát vypadalo?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Magdalena Chvílová Weberová

Pokud zachraňujeme nedonošená miminka v čase velmi těžké nezralosti, musíme rozvinout i následnou péči. Právě ta u nás ale vícéméně chybí. Čím kratší dobu totiž stráví dítě v mateřském lůně, s tím větším počtem komplikací se pak musí potýkat. To, za jakých okolností přišlo na svět, má podstatný vliv i na jeho další život, říká primářka dětského oddělení havlíčkobrodské nemocnice Magdalena Chvílová Weberová.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy

Mají soudy jinak trestat krádež v samoobsluze za nouzového stavu a jinak v běžné době? Velký senát Nejvyššího soudu dnes řešil trestání některých trestných činů spáchaných právě za nouzového stavu. A zejména má říci, jestli mají přísnější tresty dopadat na všechny krádeže za nouzového stavu, anebo jen na ty, které mají vazbu na aktuální hrozby, případně pachatelé zneužili situace s nouzovými opatřeními. 

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jana Marková

Dnes je Světový den ochrany spotřebitelských práv. Hostem pořadu bude Jana Marková, vedoucí právní porady D-Test, která se zaměřuje na práva spotřebitelů.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Vladimír Šrámek

Před rokem Jihomoravský kraj hlásil první nemocné novým koronavirem. Od té doby se pak nakazila víc než desetina populace kraje. Od samotného počátku o nemocné ve vážném stavu pečovala Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jan Skalík z Hnutí DUHA

Podle expertů je současné zemědělství neslučitelné s přírodou. V důsledku toho jsou světová ekonomika i přírodní procesy ohrožené dosud bezprecedentní mírou. Z přírody mizí různé druhy opylovačů a zemím tak hrozí, že budou muset do výroby jídla investovat nemalé peníze. Apely na podporu přírodních procesů slyšíme už dlouho. Proč se tedy situace neustále zhoršuje? A je vůbec možné propojit ochranu přírody s technologickým pokrokem?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Radka Opatřilová, děkanka Farmaceutické fakulty Masarykovy univerzity

Léky na předpis by se v Česku nově mohly prodávat i přes internet. S pozměňovacím návrhem zákona o léčivech přišla skupina poslanců. Proti plánovaným změnám už se ohradila Česká lékárnická komora, farmaceutické fakulty i sami lékárníci.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: socioložka Lucie Jarkovská

Na 8. března připadá Mezinárodní den žen, který si u nás spousta lidí stále spojuje s předlistopadovým režimem. Přitom se zapomíná na to, jaký byl prvotní smysl – připomenout mobilizaci žen na počátku 20. století z jediného důvodu – chtěly pro sebe spravedlnost. Téma rovnoprávnosti žen možná v posledních měsících nabylo na významu. Současná pandemie totiž v mnoha směrech opět více dopadá na ženy.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Michal Hašek

V čem je specifická politika na krajské úrovni a co může bývalý hejtman poradit prezidentovi? I to budou otázky pro Michala Haška z ČSSD, v současné době krajského zastupitele.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Danuše Nerudová

Připomínáme si rok od okamžiku, kdy do naší republiky vtrhl nový koronavirus. Přesně se tu objevil 1. března 2020. Mendlova univerzita byla první vysokou školou, která jen o tři dny později přešla na distanční výuku. Jak velký to byl zásah do života škol?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jiří Pokora

Léčba závislosti na alkoholu je pro lidi v současné koronavirové pandemii náročnější, říká psychiatr Jiří Pokora z Psychiatrické nemocnice Brno. Jak pandemie pití Čechů a Češek ovlivnila?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Vladimír Herout

Od chvíle, kdy covid-19 vtrhl do Česka, uplynul rok. A jak se za tu dobu ukázalo, je důležité se nejen z nemoci vyléčit, ale také překonat dlouhodobé následky, které po sobě v mnoha případech zanechává.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Petr Husa, přednosta Kliniky infekčních chorob FN Brno

Uběhl přesně rok od prvního potvrzeného případu nákazy koronavirem v Česku. Tehdy mnozí doufali, že to nebude tak dlouho trvat… Jak jsme rok s nemocí covid-19 zvládli a jaké jsou další vyhlídky?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jiří Brančík

Působí v současné době na lidskou psychiku hůř nejistota, nebo třeba to, jak se chovají některé osobnosti? Jak současné (už zhruba rok trvající) problémy působí na té nejhlubší úrovni, na prožívání každého z nás? Hostem bude psycholog a primář psychologického oddělení Vojenské nemocnice Brno Jiří Brančík.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Ivana Janů

Jak obtížné je hledat hranici mezi lidským právy a ochranou před pandemií? A jak složitá je situace vlády, která bude jednat o nových přísnějších opatřeních? Na to odpoví Ivana Janů, někdejší soudkyně a místopředsedkyně Ústavního soudu, ale také předsedkyně Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Omar Šerý, neurobiolog a biochemik

Hygienici v Brně oznámili podezření na výskyt jihoafrické mutace koronaviru. Co to může znamenat pro nás? A jak se budou v nejbližší době měnit podoby testování?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Lenka Gescheidtová

Očkování je zejména v těchto dnech velké téma. Jak se u nás vyvíjelo? Jak posilovat imunitu, a je i pro člověka důležitý zimní spánek?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury

Změnilo někdy Muzeum romské kultury názory návštěvníků na toto etnikum? A jak se vlastně muzeum proměnilo za třicet let, které uplynuly od jeho vzniku?

Den na Moravě: Nadace dřevo pro život chce dostat do měst více dřevostaveb. Dočkáme se hypermarketů ze dřeva?

Na studii mapující limity i přínosy dřevostaveb v městské zástavbě se kromě jiných odborníků podíleli také brněnští architekti Martin Velfl a Jakub Sedláček. Co u nás rozmachu takových staveb brání? Dočkáme se i v Brně hypermarketu ze dřeva? A jakými směry se ubírají myšlenky dnešních mladých architektů?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Ladislav Kabelka

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně změní podobu paliativní péče, pomáhající mimo jiné vážně nemocným lidem s velkými bolestmi. První fází změn je vytvoření poradního paliativního týmu. Jeho vedoucím bude Ladislav Kabelka. Jaké další plány nemocnice v tomto směru má a proč význam paliativní péče stále roste?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: politolog Lubomír Kopeček

Jak si má člověk vyložit, když zástupci jedné a té stejné strany ve sněmovně hlasují proti prodloužení nouzového stavu a pak její hejtmané hlasují pro vyhlášení nového?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Milan Kocourek

Ztráta řidičského oprávnění – jeden z mnoha důvodů, proč se lidé obracejí na Kancelář veřejného ochránce práv. I díky zásahu ombudsamana se už lidé nově dozvědí, že o řidičské oprávění přišli.

Den na Moravě: Hosté Dne na Moravě: Miloš Šifalda a Martina Milotová

Výběr střední školy není jednoduchá záležitost ani za běžných okolností, protože u většiny lidí jde o nasměrování celého dalšího života.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Zdeněk Tesařík, starosta Tvrdonic

Všude slyšíme, jak se pandemie koronovairu dotkla velkých měst, ale jak se daří dědinám? V dnešním pořadu se vydáme na Podluží do Tvrdonic.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Pavla Pelánová

V letech před covidem se jižní Morava dostala na poli turismu na čelní příčky a dlouhodobě vykazovala nejvyšší návštěvnost z krajů hned za Prahou. Také po jarním lockdownu v létě 2020 byla návštěvnost nadstandardní.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Pavel Rouček

Máme si zvyknout na to, že se v noci na ulicích bude svítit méně? Veřejné osvětlení v Brně čekají změny. Možná se objeví další veřejné lampy s čidly pohybu, ale především by mohla jejich síť pomoci i s dalšími možná až nečekanými úkoly.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Kateřina Kapounková

Tělo si od nás žádá pohyb, a to nejen kvůli kráse a neukládání tuků, ale i kvůli stresu. S Kateřinou Kapounkovou o důležitosti pohybu, ale  i o tom, že ideální je trávit důchod v posilovně.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: sociální geograf Jan Blažek

V České republice se v posledních letech stále častěji hovoří o takzvaném komunitním bydlení. Jak vypadá v zahraničí? A má šanci rozvinout se ve stejné podobě také u nás?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Rostislav Koštial

Mikulov se pravidelně umísťuje mezi nejlepšími místy k žití v naší zemi, a dokonce i v Evropě. Čím to? A jak řeší mladé rodiny enormní nárůst cen nemovitostí v Mikulově?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Gašpar Čamlík z České společnosti ornitologické

Nové druhy přezimujících ptáků zaznamenali ornitologové na jižní Moravě. Některé druhy do teplých krajin vůbec neodlétly. Co stojí za těmito trendy?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Libuše Nivnická

100 let od založení Knihovny Jiřího Mahena v Brně. Jaké ideály z té doby vydržely a co se změnilo? A potvrdily knihovny v časech koronavirových pozici důležité kulturní instituce?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jaromír Marek

Co se může stát, pokud lidé přestanou zdravě kriticky myslet? Brzy to bude sto let od vzniku projektu Interhelpo, který zavedl tisíce lidí do pustiny pod slibem, že tam najdou ráj.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jiří Kuliš

Jaký osud čeká letos brněnské výstaviště? Budeme dění v jeho areálu dál znát spíše kvůli očkování proti koronaviru a stavbě multifunkční haly než kvůli veletrhům?

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: kastelán Svojanova Miloš Dempír

Jak dopadají koronavirová omezení na nestátní památky? A co chtějí jejich majitelé změnit tím, že nově budou postupovat společně? Hostem je Miloš Dempír, jeden ze zakladatelů Asociace nestátních otevřených památek.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Pavel Šmýd

Nedostatek peněz není jedinou překážkou, se kterou se musí potýkat pěstounské rodiny. Co vše stojí za klesajícím zájmem rodin o pěstounství, řekne předseda Sdružení pěstounských rodin Pavel Šmýd.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Martin Hovorka

Jak se koronavirová omezení odrazila na fungování zoologických zahrad? Pomáhají lidé více? Nejen o budoucnosti brněnské zoo s jejím ředitelem Martinem Hovorkou.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Jakub Malačka

Druhé největší město Jihomoravského kraje tento týden změnilo starostu. Jaké je zákulisí změny v polovině volebního období? A co je největším úkolem pro sociálního demokrata Jakuba Malačku, který se ve 32 letech stal starostou Znojma? Dojde i na největší bolesti Znojma – obchvat, Loucký klášter či nový krytý bazén.

Den na Moravě: Host Dne na Moravě: Ondřej Šťastník

Vědci očekávají, že v budoucnu poroste potřeba nahrazovat rostlinnou bílkovinu v krmných směsích pro zvířata živočišnou. Na Mendlově univerzitě v Brně proto zjišťují, jaký vliv bude mít příměs moučných červů do krmiva na drůbež.