Dnešní Plus

Výběr nejdůležitějších rozhovorů, analýz a specializovaných pořadů z našeho vysílání.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Dnešní Plus: Personální zemětřesení. Kvůli korupčním skandálům odstoupila řada vrcholných představitelů Ukrajiny

V úterý odstoupila řada ukrajinských vrcholných představitelů. Mezi těmi, kdo rezignovali, je například zástupce ředitele prezidentova úřadu Kyrylo Tymošenko, několik náměstků ministerstev a také několik vedoucích představitelů regionů. Celkově se jednalo o více než deset lidí. Rezignace přicházejí poté, co zemí otřásly největší korupční skandály od začátku ruské invaze.

Dnešní Plus: Číňané oslavují začátek nového roku. Vládu energického tygra vystřídal klidný a vyrovnaný zajíc

Začal čínský Nový rok, jeden z největších svátků roku, kvůli kterým se Číňané vydávají na cesty. Miliony lidí se chtějí setkat se svými rodinami. Mnozí z nich poprvé po dvouleté přestávce způsobené plošnými covidovými lockdowny. Letos je ve znamení zajíce, ten je kromě klidu a vyrovnanosti charakteristický svou spolehlivostí a věrností. „Číňané věří, že zajíc se nedere vpřed pomocí ostrých loktů,“ popisuje zahraničně-politický analytik Milan Slezák.

Dnešní Plus: Biden dva roky prezidentem. Uspěl v ochraně klimatu, inflaci ale nezvládl, hodnotí politolog Shapiro

Prezident Spojených států Joe Biden má za sebou dva roky v Bílém domě, a dostává se tak do poloviny svého prvního funkčního období. Hodnocení Bidenova prezidentství ze strany amerických občanů je různorodé: na současného prezidenta zaznívá chvála, ale i nenávistné odsudky. Co se mu v úřadu zatím povedlo a s čím se mohl vypořádat lépe? A jaká je jeho reakce na zásadní problémy dneška, jako je válka na Ukrajině nebo klimatická krize?

Dnešní Plus: Byl to klidný a organizačně velmi silný člověk, vzpomíná Rakušan na ukrajinského ministra vnitra

Při středeční havárii vrtulníku v Brovarech u Kyjeva zahynulo vrcholné vedení ukrajinského ministerstva vnitra. Při pádu letounu přišel o život ministr vnitra Denis Monastyrskyj, jeho první náměstek Jevhen Jenin a státní tajemník Jurij Lubkovyč. Příčina havárie zatím není jasná. Ukrajinské úřady oznámily, že mrtvých je nejméně 18 a jsou mezi nimi i tři děti. Vrtulník se totiž zřítil u mateřské školky.

Dnešní Plus: Rusové systematicky rabují ukrajinská muzea. Ukradli desetitisíce historických artefaktů

Rusko z okupovaných území Ukrajiny ukradlo desítky tisíc historických artefaktů. Píše to americký deník The New York Times s odkazem nejen na přímá svědectví, ale také na tvrzení mezinárodních expertů. Ti tvrdí, že současné plenění ukrajinských muzeí není pácháno několika ziskuchtivými a nedisciplinovanými vojáky, ale je cíleně organizováno.

Dnešní Plus: O Soledar se dál bojuje. Výsledek operace bude záviset na Vagnerovcích, míní komentátor Dvořák

Šéf ruské Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v úterý večer podle ruské agentury TASS prohlásil, že jeho bojovníci získali kontrolu nad celým územím Soledaru. Zároveň ale řekl, že v centru města ještě bojuje obklíčená skupina ukrajinských vojáků. Podle americké neziskové organizace Institut pro studium války tak přiznal, že ruské síly ještě nepřemohly ukrajinský odpor.

Dnešní Plus: Zákaz zveřejňování průzkumů je správný. Mají totiž na voliče jistý vliv, myslí si komentátor Nováček

Až do sobotních 14 hodin platí moratorium pro zveřejňování výsledků průzkumů veřejného mínění v souvislosti s prezidentskými volbami. Zatímco dosud jsme v médiích sledovali nepřeberné množství předvolebních modelů, projekcí, anket nebo výsledků, nyní až do uzavření hlasovacích místností se ve veřejném prostoru nesmí nic z toho zmínit.

Dnešní Plus: Pavel Rychetský: Přivítal bych, kdyby nás noví politici dokázali zbavit strachu a osamění

„Kampaň, kterou vedou kandidáti na prezidenta, příliš nesleduji, ale nepochybné je, a to si všichni, kteří se živí politikou, dávno osvojili, že nejmocnější nástroj je strach. Přivítal bych, kdyby se naopak objevili politici, kteří by dokázali lidi zbavit toho strachu, osamění. A kteří by naopak byli schopni předložit svým občanům pozitivní budoucnost. Tu, naději, která je byť třeba naděje do jisté míry chimérická,“ říká předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Dnešní Plus: Hartman: Rozsudek v kauze Čapí hnízdo ukázal, že soudy rozhodují nezávisle na tlaku veřejnosti

Městský soud v Praze v kauze dotací na farmu Čapí hnízdo zprostil obžaloby poslance Andreje Babiše z hnutí ANO i jeho bývalou poradkyni Janu Nagyovou. Podle komentátora Českého rozhlasu Petra Hartmana rozsudek ukázal, že naše soudy nesoudí podle toho, jak velký tlak veřejnosti je na ně vyvíjený, ale na základě nezávislosti a posouzení důkazů. To ukazuje, že žijeme v právním státě.

Dnešní Plus: Celulitida u žen snižuje riziko mrtvice i demence, naznačuje studie

Když do internetového vyhledávače zadáte pojem celulitida, drtivá většina doporučených odkazů pravděpodobně bude radit, jak se celulitidy zbavit. Oproti zaběhnutým představám se ale teď ukazuje, že celulitida může být pro lidské zdraví v něčem i prospěšná. Aspoň to naznačuje studie vědců z Augustské univerzity.

Dnešní Plus: Transparency International: Nejtransparentnější kampaň má Nerudová. Na jedničku nedosáhl nikdo

Nevládní protikorupční organizace Transparency International zhodnotila transparentnost předvolebních kampaní prezidentských kandidátů. Jde o třetí takové hodnocení od zavedení přímé volby prezidenta. V žebříčku hrálo roli několik kritérií. Z hodnocení nejlépe vyšla Danuše Nerudová. Následovali Marek Hilšer a Petr Pavel. Za nimi se umístil Andrej Babiš z hnutí ANO. Nejhorší známku získal Tomáš Zima. Sběr dat skončil 2. ledna.

Dnešní Plus: Komentátor Dvořák: Rusko zřejmě čeká mobilizace. Narukovat by mělo až 1,5 milionů lidí

Podle ukrajinské vojenské rozvědky GUR spustí Rusko další vlnu mobilizace už ve čtvrtek 5. ledna. Podle zahraničně-politického komentátora a experta na postsovětský prostor Libora Dvořáka datum vypadá velmi pravděpodobné. „I podle toho, jak se na obou stranách konfliktu vyvíjejí ztráty, je nevyhnutelné, že Rusko bude muset spustit další vlnu mobilizace. Byť to tak ještě v září a říjnu nevypadalo.“

Dnešní Plus: Analytik Ryba: Letos jsme měli dvě centrální banky. Ta „stará“ odváděla excelentní práci

Česká ekonomika meziročně sice roste, oproti minulému čtvrtletí však klesla o dvě desetiny. Jme na prahu recese, která by měla být mělká a krátká. „Je to obrat. To, co fungovalo zažitých pět, deset let, co stimulovala ČNB a vlády a kdy bylo jisté, že porostou bezrizikové nemovitosti nebo akcie, skončilo,“ komentuje zakladatel společnosti Golden Gate Pavel Ryba.

Dnešní Plus: V celém roce hrála prim válka na Ukrajině, inflace a energetická krize

Doznívající covidová pandemie, první rok s novou vládou, jedenáct měsíců války na Ukrajině a s ní spojené uprchlické vlny následované energetickou krizí. Také komunální a senátní volby a dopady změny klimatu. Česko má za sebou rok plný událostí, které ovlivnily téměř každého. Poslechněte si souhrn těch nejdůležitějších, těch, na které by se nemělo zapomenout.

Dnešní Plus: Číňané se opět chystají cestovat, ale pandemie covidu tam opravdu není pod kontrolou

Po třech letech tvrdých uzávěr a omezení kvůli covidu-19 chtějí Číňané vycestovat do světa. Od počátku týdne zaplavují dotazy cestovní kanceláře a na internetu začali ve velkém vyhledávat různé zájezdy a tipy na cesty. Peking v rámci uvolňování protikoronavirových pravidel totiž 8. ledna zruší povinnou karanténu při příjezdu do země. Cestujícím bude stačit negativní PCR test.

Dnešní Plus: Rok 2022 ve světě: covid i válka na Ukrajině

Hlavní zahraniční událostí roku 2022 byla nepochybně válka na Ukrajině. Tamní události po celou dobu zprostředkovávali zahraniční zpravodajové Českého rozhlasu. Vysílali ale také z Londýna, Blízkého východu nebo Bruselu. Poslechněte si souhrn toho nejdůležitějšího.

Dnešní Plus: Vnitro by konečně mělo sjednotit metodiku posuzování kandidátů, myslí si novinářka Procházková

Podle Nejvyššího správního soudu nemůže v prezidentských volbách kandidovat Denisa Rohanová, naopak do volby vrátil Karla Diviše. Přihláškou Rohanové se podle soudců nemělo ministerstvo vnitra vůbec zabývat. „Ministerstvo zřejmě kvůli obavě, aby nezasahovalo do soutěže, kandidáty k volbě připouští, i když to někdy nedává logiku,“ říká Andrea Procházková, zástupkyně šéfredaktora Respektu, která působí na Katedře politologie a sociologie Právnické fakulty UK.

Dnešní Plus: Komentátor: Ukrajinci stále častěji útočí přímo na ruské území. Západ z toho moc velkou radost nemá

Ukrajinci po pondělní vlně ruských útoků vyzdvihovali úspěšnost své současné protivzdušné obrany. Zneškodnit dokázali většinu střel. Je to hlavně zásluha norského systému NASAMS. Z více než 70 raket, které Rusko v pondělí vypálilo na cíle kritické infrastruktury po celé zemi, jich Ukrajinci podle svého tvrzení dokázali sestřelit 60, což představuje úspěšnost ve výši 86 procent.

Dnešní Plus: Jurečka: Přídavky na dítě se zřejmě od ledna zvýší. Mohlo by na ně dosáhnout o 100 tisíc rodin více

Poslanci se ve čtvrtek budou zabývat vládním návrhem na navýšení přídavků na děti, které pobírají lidé s nízkými příjmy. Kabinet Petra Fialy (ODS) navrhl jejich zvýšení od ledna o 200 korun měsíčně. Měly by se tak pohybovat v rozmezí od 830 do 1580 korun. Proč s návrhem přichází až nyní a projednávají ho zrychleně ve stavu legislativní nouze? Poslechněte si rozhovor s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Dnešní Plus: Chaty a chalupy zlevňují. Domácnosti se jich zbavují po prodejním boomu, který spustila pandemie

Podle realitních makléřů se během koronavirové pandemie rekreační nemovitosti udaly i za přemrštěné ceny. Teď se ale trend obrací. „Spíš se trh vrací do běžných kolejí. Poslední dva roky byla poptávka po nemovitostech tak obrovská, protože lidi chtěli trávit lockdown mimo město. Proto nakupovali rekreační nemovitosti za každou cenu,“ říká realitní makléřka společnosti RE/MAX Eva Viktorinová.

Dnešní Plus: Češi solí až třikrát víc, než by měli. Státní zdravotní ústav chce tento trend zastavit

Lidé v Česku každý den spotřebují až 15 g soli, to jsou zhruba tři kávové lžičky. Sůl máme snad v každém jídle, hlavně v pečivu a hotových pokrmech. Velké množství soli v jídle ale musíme zapíjet, a to často děláme sladkými nápoji nebo pivem v případě dospělých, což vede k obezitě. Upozorňuje na to Tomáš Seeman z 2. lékařské fakulty Karlovy univerzity.

Dnešní Plus: Plíce Blízkého východu na pokraji ekonomického kolapsu

Libanon kdysi pokrývaly rozsáhlé cedrové háje. Dnes z nich moc nezbylo a to málo, které ještě roste, místní kvůli ekonomické krizi kácí na topení. Aktivisté se přesto snaží tradiční lesy obnovit.

Dnešní Plus: Libanonci paradoxně díky hluboké ekonomické krizi už mají své klimatické závazky splněny

Konference COP27 o změnách klimatu v egyptském Šarm aš-Šajchu ukazuje prstem na řadu hříšníků, kteří své klimatické závazky zdaleka neplní. V naprostém klidu ale můžou být Libanonci. Paradoxně díky hluboké ekonomické krizi totiž mají už bohatě splněno.

Dnešní Plus: Ruští středoškoláci se budou učit rozebírat zbraně, říká redaktorka Milenkovičová

„Vojenská výchova má být přípravou na přežití války, přírodních katastrof nebo k výkonu vojenské služby. Školáci si tak mají osvojit základní vojenské návyky, naučit se poskytnout první pomoc, nasadit si plynovou masku, orientovat se v terénu, ale taky zacházet se zbraněmi, dělat takzvanou rozborku a sborku,“ popisuje Ivana Milenkovičová ze zahraniční redakce Českého rozhlasu.

Dnešní Plus: Na vysychajícím Blízkém východě je stále rozšířenější odsolování mořské vody

Voda může být na Blízkém východě hlavním důvodem příštích válek. Řada studií navíc předpovídá, že vysychání regionu povede k masové migraci lidí především do Evropy. Některé blízkovýchodní země ale ukazují, že řešení existují. Spojené arabské emiráty nebo Izrael už bohatě pokryjí svou spotřebu odsolenou vodou z moře.

Dnešní Plus: Korálové útesy jsou citlivé na ohřívání moře a ve světovém oceánu jich tak ubývá

Korály v egyptském Rudém moři jsou odolnější a podle odborníků budou poslední, které na světě zbydou. A Egypťané si stále více uvědomují, jak je jejich unikátní korálové moře křehké.

Dnešní Plus: Vypukl boj o sesazení Putina? Nahradit by ho chtěli Prigožin a Kadyrov, uvažuje komentátor Dvořák

„Vlivný ruský oligarcha Jevgenij Prigožin kdysi opravdu byl šéfem noblesní petrohradské restaurace, kam Vladimir Putin rád chodil, postupně se stal dodavatelem potravin pro ruskou armádu, školy a tak dál. Teď je v tandemu s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem, hlavním kritikem ruské generality a jejího počínání na Ukrajině,“ vysvětluje zahraničně-politický komentátor Libor Dvořák.

Dnešní Plus: Procházková: Návštěva v Kyjevě byla gestem podpory. Zelenský a Fiala se už oslovují křestními jmény

Čeští ministři v čele s premiérem Petrem Fialou (ODS) v pondělí celý den jednali v Kyjevě s ukrajinskou vládou. Cesta měla vyjádřit zemi ohrožené válkou podporu, současně se ale podařilo dojednat i některé konkrétní věci.

Dnešní Plus: Egypt se stává domovem pro stále více Čechů. Rostoucí ceny v Evropě tento trend jen urychlují

Češi i teď na podzim často cestují do Egypta. Nikoliv ovšem do hotelů k moři, ani na prohlídku pyramid. Například v Hurghadě v posledních týdnech a měsících – podle tamních realitních kanceláří – přibývá Čechů, kteří si tam kupují apartmány a usazují se tam nastálo. Jen za uplynulý rok skončila v majetku českých občanů asi stovka egyptských bytů.

Dnešní Plus: Jedinou motivací pytláka je sebrat kly a rychle zmizet, říká ochránce slonů Sniegon

Za posledních 31 let klesla populace slonů afrických o 70 procent. Obchod se sloními kly totiž znamená velký byznys. A jeho organizátoři těží z velké chudoby v oblasti Afrického rohu. Arthur Sniegon v Africe už 12 let bojuje proti pytlákům a snaží se chránit ohrožená zvířata. Teď jde do kin snímek s názvem The Elephangelist, který o něm pojednává.

Dnešní Plus: Před morem některé jedince chránila specifická genová mutace. Jejich potomci ji v sobě mají dodnes

Černá smrt – epidemie moru v Evropě, Asii a severní Africe – významně zasáhla do lidské evoluce. Některé jedince totiž před smrtí na mor chránila specifická genová mutace. Ti, kteří díky tomu přežili, ji předávali svým potomkům a někteří z nás ji tak v sobě mají dodnes.

Dnešní Plus: Pokud budou do ruské armády povolávání prokyjevští lidé, je to průšvih, myslí si komentátor Dvořák

„Přestože většina proukrajinských obyvatel už z těch oblastí odešla, může se hypoteticky stát, že budou povoláváni do ruské armády prokyjevští občané. To by byl průšvih, o kterém se ale mluví už delší dobu,“ říká komentátor Libor Dvořák. Prezident Vladimir Putin totiž na středečním zasedání bezpečnostní rady oznámil, že podepsal dekret o vyhlášení stanného práva ve „čtyřech nových oblastech Ruska“.

Dnešní Plus: Analytik: Kamikadze drony jsou levné prostředky, které ale dokážou způsobit poměrně velkou škodu

Centrem Kyjeva v pondělí ráno otřáslo několik explozí. Výbuchy přišly v době dopravní špičky. Podle starosty města Vitalije Klička útočily ruské bezpilotní letouny, a to v několika vlnách. Podle ukrajinských vzdušných sil se skoro čtyřicet dronů podařilo sestřelit. Jednalo se o tzv. kamikadze drony.

Dnešní Plus: Kde volit a co si nezapomenout vzít s sebou?

V pátek 23. září se ve 14 hodin opět otevřou volební místnosti po celé republice. Kam jít volit a co si vzít s sebou?

Dnešní Plus: Slezák: Rusko podle USA utratilo za korupci světových politiků miliony dolarů. Chce rozklížit Západ

300 milionů dolarů – to je částka, kterou podle amerického ministerstva zahraničí a amerických tajných služeb utratili Rusové od roku 2014, aby zkusili zkorumpovat politiky ve 25 zemích světa. Američané přitom tvrdí, že jde pouze o špičku ledovce.

Dnešní Plus: Kdyby se do Česka nestěhovali lidé ze zahraničí, docházelo by už od 90. let k poklesu počtu obyvatel

V Česku přibylo v prvním pololetí devět tisíc obyvatel, počet tak stoupl na 10,526 milionu. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Populační růst umožnila především migrace ze zahraničí, do ní ale nejsou započítaní uprchlíci z Ukrajiny s dočasnou ochranou, kterých je přes 370 tisíc. Počet nově narozených v Česku naopak nedokázal převýšit počet zemřelých.

Dnešní Plus: Václav Havel o Alžbětě II.: Její návštěva pro nás byla lekcí politické kultury

Zesnulá královna Alžběta II. poprvé navštívila Česko v roce 1996. Byla to vůbec první oficiální cesta britského panovníka na území Čech a Moravy v tisícileté historii vzájemných vztahů. O návštěvě Alžběty II. mluvil po jejím skončení, 31. března 1996, prezident Václav Havel v tehdejším pořadu Českého rozhlasu Hovory z Lán. Součástí Hovorů je i Alžbětina promluva k občanům České republiky. Ptala se Eva Hůlková.

Dnešní Plus: Současné ceny energií nejsou vysoké. Naopak by měly být ještě vyšší, upozorňuje architekt Borák

Ruskou odvetou na evropské sankce jsou přiškrcené dodávky plynu a energií. Výhodu tak mají ty obce, které se připravovaly. „Přitom jsme při našich projektech naráželi – a narážíme – na úplně zbytečné komplikace, které plynou jednak z energetického monopolu distributorů a výrobců elektřiny a s tím související legislativu,“ říká architekt Dalibor Borák (kandiduje jako nezávislý na kandidátce ČSSD), který se dlouhodobě věnuje tématu rekonstrukce obecních budov.

Dnešní Plus: Za žlutou tužkou Koh-i-noor Hardmuth stojí vynález zvídavého syna truhláře

Není dnes nic obyčejnějšího a samozřejmějšího než klasická tužka. Přesto jde o vynález nedávný – je to jen nějakých 230 let. Vděčíme za něj jednomu zvídavému synovi truhláře a tak trochu i napoleonským válkám.

Dnešní Plus: Závišův kříž s dramatickým osudem plným otazníků

Unikátní zlatnické dílo Závišův kříž už zhruba 800 let opatrují v klášteře ve Vyšším Brodě. Jak se dostal až do Čech? Odkud pochází a komu patřil?

Dnešní Plus: Ukrajinský zpravodaj Marek: Život se tu přizpůsobil situaci. Na sirény poplachu si všichni zvykli

Přestože ukrajinská armáda už osvobodila většinu země, stále čas od času do měst dopadávají ruské rakety mířené na zbrojní fabriky a jiná strategická místa. Předměstí východního Kyjeva jsou zničená a lidé se nemají kam vrátit. Jak se Ukrajinci v osvobozených oblastech vrací k normálnímu životu? A jak to vypadá v Kyjevě nebo v Rusy zničeném městě Buča?

Dnešní Plus: Příběhy pokladů: Inspirátor a investor Albrecht z Valdštejna

Ctižádostivý válečník Albrecht z Valdštejna hraje v české historii roli černé ovce. Přesto patřil k jedněm z mála lidí narozených v Čechách, o kterých můžeme říct, že ve své době ovlivňovali evropskou politiku.

Dnešní Plus: V MHD si zas nasaďte roušky a běžte na posilující očkování, nabádá epidemiolog Smejkal

Počty covid pozitivních začaly i v Česku opět pomalu růst. „Omikron má několik dobrých a několik špatných vlastností. Mezi ty dobré patří, že se ho tolik nedostává do plic, nemá takovou smrtnost, takže tolik lidí nezabíjí – na druhou stranu je násobně nakažlivější. Také u něj pozorujeme, že může jednoho člověka nakazit několikrát. Až pětina lidí se tak nakazí vícekrát, což je vidět už od jara,“ vyjmenovává hlavní epidemiolog IKEMu Petr Smejkal.

Dnešní Plus: Rusko jsme viděli jako vojensky silný stát. Ale ten medvěd byl jen papírový, míní analytik Dyčka

Slovensko očekává brzký ruský útok na ukrajinské letiště v Užhorodu, které leží v těsné blízkosti slovenských hranic. V pondělí večer to řekl slovenský ministr obrany Jaroslav Naď. „Z vojenského hlediska by to smysl dávalo, protože Ukrajinci – podle informací, které máme – už v podstatě nedisponují funkčními vzletovými a přistávacími drahami,“ říká vojenský analytik Lukáš Dyčka z Baltic Defence College. Dodává, že Ukrajinci musejí využívat záložní plochy jako dálnice.

Dnešní Plus: Romancov: Až Rusko udělá první ústupek, bude zřejmé, že jednání o míru spějí ke konci

„O víkendu se objevily první informace, podle kterých mají obě strany i na nadále důvody pro to, aby jednání pokračovala a hlásí i mírný pokrok. Takže uvidíme, co se bude dít dál,“ popisuje Michal Romancov, politický geograf z Fakulty sociální věd Univerzity Karlovy a také Metropolitní univerzity Praha očekávání kolem nových vyjednávání mezi Ukrajinou a Ruskem.

Dnešní Plus: Slezák: Ostřelování elektrárny v Záporoží signalizuje, že Rusové jsou ochotní jít až na hranu

„Rád bych věřil, že ostřelování jaderné elektrárny v Záporoží byl omyl, ale to, co se děje v posledních hodinách a dnech na Ukrajině mě utvrzuje v myšlence, že je to spíš součást většího plánu,“ konstatuje komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák. „Rusové se snaží srazit Ukrajinu na kolena, donutit ji k bezpodmínečné kapitulaci a zmocnit se celého území,“ dodává.

Dnešní Plus: Slezák: Ostřelování elektrárny v Záporoží signalizuje, že Rusové jsou ochotní jít až na hranu

„Rád bych věřil, že ostřelování jaderné elektrárny v Záporoží byl omyl, ale to, co se děje v posledních hodinách a dnech na Ukrajině mě utvrzuje v myšlence, že je to spíš součást většího plánu,“ konstatuje komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák. „Rusové se snaží srazit Ukrajinu na kolena, donutit ji k bezpodmínečné kapitulaci a zmocnit se celého území,“ dodává.

Dnešní Plus: Hodnota rublu padá. Už dva oligarchové blízcí Putinovi zkritizovali invazi na Ukrajinu, říká bankéř

Ruský rubl po vyhlášení západních ekonomických sankcí proti Rusku klesl téměř o 30 procent a je na novém historickém minimu vůči USD. „To nebezpečí, které Putin představuje pro vlastní normální ruské občany – a pochopitelně i nejakutněji proti Ukrajině a proti nám všem – jen stoupá. A musím se přiznat, že z toho mám velké obavy,“ říká investiční bankéř Ondřej Jonáš.

Dnešní Plus: Česko by zvládlo i desítky tisíc uprchlíků z Ukrajiny, říká šéf organizace pro uprchlíky Rozumek

„Okamžitě a bez problémů můžeme přijmout jednotky tisíc ukrajinských uprchlíků, protože azylová zařízení nejsou plná. Pokud by se alokovala určitá suma na pronájem objektu, tak to mohou být poměrně rychle desítky tisíc osob. V případě Bosňáků jsme přijali rychle 5,5 tisíce uprchlíků, v případě lidí z Kosova tisícovku. Myslím si, že bychom zvládli desítky tisíc osob bez problému, možná i větší počty,“ říká ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek.

Dnešní Plus: Uznání Luhanska a Doněcka může být jen další zamrzlý konflikt bez nějaké války, doufá právník Šturma

„Je to určitě jednání, které není v souladu s mezinárodním právem. Vzhledem k tomu, že ho lze považovat za zasahování do vnitřních záležitostí jiného státu a narušování svrchovanosti a územní celistvosti jiného státu, respektive Ukrajiny,“ říká na Plusu vedoucí Katedry mezinárodního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy Pavel Šturma.

Dnešní Plus: Po aplikaci vakcíny může dojít k výkyvu menstruace, potvrzuje vakcinolog Chlíbek

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který sbírá data o nežádoucích účincích vakcín a léků, eviduje víc než 550 žen, kterým se po očkování změnil menstruační cyklus. U všech evidovaných šlo ale o pouhé podezření na souvislost s vakcinací. Nicméně SÚKL tvrdí, že některé ženy hlásily krvácení mimo menstruaci, případně byla opožděná, silnější, bolestivější než jindy, anebo se naopak vůbec nedostavila. Objevily se i bolesti při ovulaci.

Dnešní Plus: Britští vědci záměrně nakazili covidem skupinu dobrovolníků. „Je to etické?“ ptají se odborníci

První příznaky už do dvou dnů po setkání s koronavirem, zjistili britští vědci z experimentu, při kterém záměrně infikovali skupinu lidí. Lékaři rozhodně nikomu nedoporučují něco podobného záměrně sami zkoušet. Britští vědci ovšem skupinu mladých dobrovolníků cíleně nakazili, aby mohli v přímém přenosu pod dozorem lékařů sledovat, jak se virus šíří v těle a co způsobuje.

Dnešní Plus: Nemocnice začaly využívat institut pracovní karantény, ale jen u rizikových kontaktů

Pracovní karanténa se týká lidí ve zdravotnictví či v sociální péči. Vláda tak reagovala na vysoké počty nově nakažených v souvislosti se šířením varianty omikron. Pravidlo pracovních karantén má přísná kritéria a použít jde jen v případě, kdy zaměstnavatel není schopen dál zajišťovat péči o pacienty nebo klienty.

Dnešní Plus: Respirátory neperte a po osmi hodinách vyměňte za nový, radí expert z výzkumného ústavu

Uvnitř budov stále platí povinnost nosit respirátory. Při nasazování bychom měli mít vždy čisté ruce. Důležité je si ho upravit tak, aby po nasazení nebyla žádná mezera mezi ním a obličejem. Při sundávání bychom se neměli dotýkat přední části, dobré je tak vše zvládnout pouze díky gumičkám, které si dáváme za uši.

Dnešní Plus: Lékař Hajdúch: Zkrácení karantény není hlavně u neočkovaných nejšťastnější krok

Lidé nakažení koronavirem dnes nejen u nás ale i v řadě dalších zemích musejí do izolace na nejméně pět místo původních 14 dní. Podle odborníků se však mnozí z nich vracejí do práce ještě infekční. Jak upozornil akademický server The Conversation nebo Nature řada vědeckých studií dokládá, že se virová nálož v těle kulminuje od třetího do šestého dne a poté člověk může být několik dní stále nakažlivý. Tento týden to potvrdili i experti Světové zdravotnické organizace (WHO).

Dnešní Plus: Aktuálně platná proticovidová opatření jen ve třech minutách

Co dělat, pokud jste měli rizikový kontakt s člověkem nakaženým koronavirem? Jak často se testuje a kdy musíte do karantény? Koronafokus shrnuje platná opatření jen ve dvouminutovém audiu.

Dnešní Plus: Postcovidový syndrom? Máme pacienty s poruchou čichu i rok po prodělané nemoci, přiznává lékař

Švédská lékařská univerzita Karolinska Institutet dělala podrobné testy u lidí, kteří onemocněli covidem už na jaře 2020. Podle předběžného výzkumu může mít až polovina nakažených dlouhodobé nebo trvalé změny čichu. „Ale za šest měsíců poté, co člověk prodělá covid, dojde k restituci čichových schopností téměř ze sta procent,“ dodává Robert Jech z Neurologické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a VFN v Praze.

Dnešní Plus: Postcovidový syndrom? Máme pacienty s poruchou čichu i rok po prodělané nemoci, přiznává lékař

Švédská lékařská univerzita Karolinska Institutet dělala podrobné testy u lidí, kteří onemocněli covidem už na jaře 2020. Podle předběžného výzkumu může mít až polovina nakažených dlouhodobé nebo trvalé změny čichu. „Ale za šest měsíců poté, co člověk prodělá covid, dojde k restituci čichových schopností téměř ze sta procent,“ dodává Robert Jech z Neurologické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a VFN v Praze.

Dnešní Plus: Spojené státy hlásí vyšší počet hospitalizací dětí s omikronem

Spojené státy teď hlásí vyšší počet hospitalizací dětí, což podle odborníků může souviset mimo jiné s tím, že se omikron víc drží v horních cestách dýchacích, které jsou u dětí užší a méně vyvinuté. Americký server Scientific American s odvoláním na data Centra pro kontrolu a prevenci nemocí uvádí, že dětí mladších pěti let, které se nemohou očkovat, je v USA teď hospitalizováno několikanásobně víc než v předchozích vlnách.

Dnešní Plus: Jak léčit omikron? Chce to paracetamol, čaj a postel, doporučuje lékař

Zdá se, že omikron se svými příznaky velmi podobá jakékoli jiné viróze, která se projevuje především v horních cestách dýchacích. Je to teplota, únava, bolesti svalů a kloubů. Častá je také rýma a zánět dutin, se kterým jde ruku v ruce bolest hlavy. Člověk se může v noci hodně potit, u dětí se občas objevuje vyrážka. Ale ztráta chuti a čichu omikronovou variantu covidu neprovází.

Dnešní Plus: Chlíbek: Po dvou dávkách Pfizeru a boosteru od Moderny jsou hladiny protilátek o něco vyšší

„Zaměnitelnost dvou mRNA vakcín, tedy Moderny a Pfizeru je možná. Objevily se studie, podle kterých pokud člověk po dvou dávkách Pfizeru použije na přeočkování Modernu, tak jsou hladiny protilátek o něco vyšší,“ říká vakcinolog a předseda České vakcionologické společnosti Roman Chlíbek. Pokud ale máte první dvě dávky od Pfizeru, tak doporučuje třetí dávku také od Pfizeru.

Dnešní Plus: Karanténa s omikronem? Stačí polibek, podání ruky a je to jednorázový intenzivní kontakt

Rizikový kontakt znamená setkání covid+ se zdravým člověkem, ale jak takový, u kterého mohlo dojít k přenosu onemocnění covid-19. V průběhu epidemie se definice měnila a dál mění podle převládající varianty v populaci. Za rizikový kontakt teď hygienici považují setkání s pozitivním člověkem na vzdálenost kratší než 1,5 metru, který byl delší než pět minut. Ale jen bez ochrany dýchacích cest, tedy bez respirátoru, nanoroušky.

Dnešní Plus: Infekční můžete být i osm dní od začátku příznaků covidu

Pokud se někdo koronavirem nakazí, je podle Státního zdravotního ústavu pro své okolí infekční po dva, případně dva a půl dny. Nejnakažlivější je pak většinou den před objevením příznaků. Zároveň ale laboratoře běžně odhalují virus v dýchacích cestách i osm dní poté, co příznaky nastoupily.

Dnešní Plus: Čtvrtá dávka stále stejné vakcíny už podle WHO nemá velký smysl

Čtvrtá dávka očkování proti covidu není na pořadu dne a časté přeočkovávání proti koronaviru nemá příliš smysl, tvrdí Světová zdravotnická organizace (WHO) i Evropská léková agentura (EMA). Budoucnost covidového očkování by se podle vědců tak mohla spíš podobat očkování proti chřipce.

Dnešní Plus: Vrátní nebo lidé na homeoffice se testovat nemusejí. Jsou ale výjimky

Testovat se musí všichni zaměstnanci ve firmách, úředníci na úřadech, jednatelé společností, členové představenstev. Podstoupit test musí i ti, pracují na dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti, tedy takzvaní dohodáři. Všichni bez ohledu na to, jestli jsou po ukončeném očkování, nebo prodělaném covidu. Antigenní test absolvují dvakrát týdně, následující test musí být proveden nejdříve třetí den po předchozím.

Dnešní Plus: Vrátní nebo lidé na homeoffice se testovat nemusejí. Jsou ale výjimky

Testovat se musí všichni zaměstnanci ve firmách, úředníci na úřadech, jednatelé společností, členové představenstev. Podstoupit test musí i ti, pracují na dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti, tedy takzvaní dohodáři. Všichni bez ohledu na to, jestli jsou po ukončeném očkování, nebo prodělaném covidu. Antigenní test absolvují dvakrát týdně, následující test musí být proveden nejdříve třetí den po předchozím.

Dnešní Plus: Novavax by měl do Česka dorazit v polovině února, tvrdí mluvčí ministerstva zdravotnictví

Na e-mail covid@rozhlas.cz v poslední době přichází podobné dotazy – ptáte se, kdy do Česka dorazí očekávaná vakcína společnosti Novavax, respektive očkovací látka Nuvaxovid. Podle ředitele odboru komunikace s veřejností ministerstva zdravotnictví Ondřeje Jakoba, by se k nám vakcína měla dostat už v polovině února. „Stejně, jako do celé Evropské unie, protože dorazí najednou,“ říká v pořadu Koronafokus.

Dnešní Plus: Nežádoucí účinky očkování? Horečka, únava, slabost či „kocovina“

Zájem o očkování posilující dávkou vakcíny proti covidu-19 roste. Doposud ji dostaly přes tři miliony lidí, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Na třetí dávku teď čeká přes 300 tisíc zájemců. Jaké jsou benefity posilující dávky vakcíny a jaké jsou nejčastější nežádoucí účinky, zjišťoval další díl Koronafokusu se Zuzanou Machálkovou.

Dnešní Plus: Změna pravidel pro omikron: Do 16. ledna platí pokyn hygieny, že očkovaní nemusí do karantény

Od úterý 11. ledna platí nová pravidla pro izolaci po pozitivním testu na koronavirus a karantény po rizikovém kontaktu. Jejich délka se zkrátila na pět dnů. To ale neplatí pro ty, kteří mají příznaky covidu, těm ji hygienici ukončí dva dny po odeznění příznaků. Do karantény ale nemusí lidé, kteří byli dostatečně očkovaní a ti, kteří covid prodělali v uplynulém půl roce, jak uvádí Metodický pokyn hlavní hygieničky. Ten má ale platit jen do 16. ledna.

Dnešní Plus: Antigenní testy a omikron: Bezpříznakový průběh nákazy se odhaluje těžko. Záleží na kvalitě testu

Povinné testování na covid-19 ve firmách vrací zpátky možnost sebetestování. Podle stávajícího nařízení mohou antigenní testy provádět jen zdravotníci, od 17. ledna se to ale změní a plošně se mají opět používat ve firmách. Pozitivní výsledek automaticky pošle člověka do pětidenní karantény, a to bez nutnosti potvrzení přesnějším PCR testem. Více o testování uslyšíte v Koronafokusu Evy Kézrové.

Dnešní Plus: Vláda reaguje na omikron: Karanténa a izolace na pět dní. Poté buď PCR test, nebo nošení respirátoru

Karanténa a izolace u onemocnění covid-19 bude kratší. Vláda rozhodla o tom, že potrvá jen pět dní. Změna začne platit od úterý 11. ledna. Doposud jsou lhůty u karantény a izolace dvoutýdenní. Premiér Petr Fiala (ODS) to odůvodnil zkušenostmi ze zahraničí, z dat totiž vyplývá, že varianta omikron nakažlivější než dosavadní varianty koronaviru, péči v nemocnicích ale potřebuje méně lidí. Podrobnosti uslyšíte v Koronafokusu Ondřeje Vaňury.

Dnešní Plus: Vyplachujte si nos, radí lékař. Omikron cílí na horní cesty dýchací, proto péče o sliznici chrání

Nakažlivější varianta koronaviru SARS-CoV-2 omikron cílí podle dosavadních poznatků především na horní cesty dýchací. Snížit riziko přenosu by tak vedle respirátorů mohly i nosní kapky, vysvětluje středeční Koronafokus Evy Kézrové z vědecké redakce.

Dnešní Plus: Na covid, nebo s covidem? Nejsilnější výroky roku

Každý týden pro vás vybíráme nejzásadnější nebo nejvýraznější výroky politiků a zasazujeme je do kontextu. V následující hodině uslyšíte ty, které se v rubrice Výrok týdne dostaly na čestné místo a zaslouží si připomenout.

Dnešní Plus: Pandemie online a my na sociálních sítích. Rok 2021 na internetu

Sociální atropoložka z Akademie věd Marie Heřmanová, Daniel Pražák z hnutí Otevřeno, redaktor pro vědu Deníku N Petr Koubský a moderuje šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek se společně zamyslí nad tím, jak jsme zvládli další rok pandemie online a jaký vliv na náladu společnosti dnes mají sociální média.

Dnešní Plus: Vakcíny, Bílý dům, Afghánistán i vesmír, to byl rok 2021 ve světě

Celosvětový boj s pandemií covidu-19. Útok na Kapitol Spojených států po amerických prezidentských volbách. Ale také stažení spojeneckých vojsk z Afghánistánu nebo úspěchy soukromých firem při dobývání vesmíru, takový byl uplynulý rok ve světě. Souhrn toho nejdůležitějšího připravil Jakub Lucký.

Dnešní Plus: Vakcína od Novavaxu má zelenou. Funguje jako „staré známé“ látky, tím by mohla přesvědčit neočkované

Proti covidu-19 se v Evropské unii může aktuálně očkovat vakcínami od čtyř společností. A od ledna přibude další. Evropská léková agentura (EMA) doposud schválila kromě Pfizeru taky Modernu, AstraZenecu, očkovací látku od firmy Johnson & Johnson a nově taky vakcínu od firmy Novavax. Co o vakcíně, která se v Evropě bude používat pod názvem Nuvaxovid, víme, shrnuje v Koronafokusu redaktorka Zuzana Machálková.

Dnešní Plus: Inflace, nedostupné bydlení, pandemie. O ekonomice s Davidem Navrátilem

Česká ekonomika za sebou nemá jednoduchý rok. Inflace se zvýšila na úroveň, jakou už dlouho nepamatujeme. Výrobní sektor bojuje s nedostatkem surovin a materiálů. Ceny nemovitostí rostly. A růst našeho hospodářství podkopala vleklá pandemie koronaviru, přesněji kroky, které byly přijaty k jejímu zvládnutí a které současně omezily chod většiny tuzemských podniků. Dalo se ničemu z toho předejít? Bilancuje hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Dnešní Plus: S testem a ideálně venku. Připomeňte si zásady bezpečného setkávání o Vánocích

Ačkoliv čísla nakažených koronavirem těsně před Vánoci klesají, epidemiologové doporučují, abychom zůstali opatrní. Právě o Vánocích se lidé potkávají hodně a to může šíření covidu-19 napomoci. Mezi základní hygienická pravidla při návštěvě platí, že hosté by si měli nejdříve vydezinfikovat ruce, až poté se přivítat. A měli by vynechat nejbližší kontakty typu objímání. Co dalšího se doporučuje, uslyšíte v Koronafokusu Ondřeje Vaňury.

Dnešní Plus: S testem a ideálně venku. Připomeňte si zásady bezpečného setkávání o Vánocích

Ačkoliv čísla nakažených koronavirem těsně před Vánoci klesají, epidemiologové doporučují, abychom zůstali opatrní. Právě o Vánocích se lidé potkávají hodně a to může šíření covidu-19 napomoci. Mezi základní hygienická pravidla při návštěvě platí, že hosté by si měli nejdříve vydezinfikovat ruce, až poté se přivítat. A měli by vynechat nejbližší kontakty typu objímání. Co dalšího se doporučuje, uslyšíte v Koronafokusu Ondřeje Vaňury.

Dnešní Plus: Trvalé kontraindikace jsou vzácné. Vakcína proti covidu se ale odkládá po mooklonálních protilátkách

Očkování proti onemocnění covid-19 lékaři doporučují naprosté většině lidí. Existují ale výjimky, a to kvůli takzvaným kontraindikacím k očkování. Trvalé důvody, proč se ze zdravotních důvodů neočkovat, jsou velmi ale vzácné. Platí, že u většiny onemocnění a stavů je očkování pro pacienta přínosné. A zejména v případě lidí s komorbiditami, tedy u těch, kteří mají více chorob současně. Jaké kontraindikace se nejčastěji objevují, shrnuje Koronafokus Ondřeje Vaňury.

Dnešní Plus: Freddie Mercury umírá na AIDS

Zpěvák, skladatel i textař rockové klasiky a frontman britské legendární skupiny Queen Freddie Mercury přiznal nákazu virem HIV 23. listopadu 1991, pouhý den před smrtí.

Dnešní Plus: Útěk vězňů z Leopoldova stál několik lidských životů a měl bizarní konec

V březnu 1990 došlo ve věznici v Leopoldově na území dnešního Slovenska ke vzpouře vězňů. Přestože se situaci podařilo vyřešit v řádu dnů, a příslušné orgány dostaly areál i trestance pod kontrolu, měla událost svou dohru ještě za 1,5 roku. Sedm trestanců tehdy přepadlo členy vězeňské služby, odzbrojilo je a z vězení uprchlo.

Dnešní Plus: V Bělověžském pralese skončil Sovětský svaz

Před 30 lety byla podepsána Bělověžská dohoda o vytvoření Společenství nezávislých států. 8. prosince 1991, v rezidenci Viskuli v Bělověžském pralese, tak de facto skončil Sovětský svaz.

Dnešní Plus: Proč se přeočkovat proti covidu? Protilátky jsou kvalitnější a vytvoří se rychleji, říká Hořejší

Lidé nad 60 let a chronicky nemocní se mohou od začátku týdne registrovat na přeočkování proti covidu-19, pokud mají pět měsíců po základním očkování. Proč se po posilovací dávce vytvářejí protilátky rychleji a jaké má vedlejší příznaky? Odpoví Koronafokus Evy Kézrové.

Dnešní Plus: Lustrační zákon na scéně

Dnešní vydání seriálu Třicet let poté se věnuje jedné z velmi zásadnch polistopadových norem: Velkému lustračnímu zákonu. Očistit veřejný život od lidí úzce spjatých s komunistickým režimem – to byl cíl kustračního zákona, kterému se v dalším dílu seriálu věnuje Pavel Hlavatý.

Dnešní Plus: Let do Lybie a milion marek

Let do Lybie a milion marek. To požadoval pachatel posledního únosu letadla v Československu. V dalším dílu 30 let poté se věnujeme vzdušnému pirátství.

Dnešní Plus: Jak na deprese a úzkosti v době covidové? Vyhledat pomoc, dbát na životosprávu a ujasnit si hodnoty

Počty nakažených koronavirem rostou, protiepidemická opatření se znovu zpřísňují a někteří kvůli covidu-19 přicházejí o své blízké. Řada lidí proto může pociťovat beznaděj, nejistotu, strach nebo únavu. Například různé úzkosti a deprese se podle psychologů týkají zhruba každého třetího dospělého. Jak a na koho se můžou obrátit v případě, že už na svoji situaci nechtějí být sami? Poradí Koronafokus Zuzany Machálkové.

Dnešní Plus: Potrestaný Miroslav Štěpán vychází z vězení

Jedním z mála potrestaných představitelů komunistického režimu byl Miroslav Štěpán. Před třiceti lety byl propuštěn z vězení. Připravil Pavel Hlavatý.

Dnešní Plus: Setkání Richarda Karla von Weizsäckera s Václavem Havlem

Říjnová návštěva německého prezidenta Richarda Karla von Weizsäckera v roce 1991 v Praze se odehrávala ve třech kontextech. Sledoval se vývoj česko-německých vztahů, situace Československa po roce 1989 a sjednocení Německa v roce 1991.

Dnešní Plus: Volejte, pište, nechoďte. Praktici jsou zahlcení, nestíhají ani zvedat telefony, říká šéf sdružení

Epidemie koronaviru v Česku dál sílí. Kromě nemocnic jsou tak zahlcení i praktici. Ti jsou podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky tak vytížení, že často ani nestíhají zvedat telefony. Jak má ale pacient postupovat, když lékaře opravdu potřebuje? Odpoví Koronafokus Zuzany Machálkové.

Dnešní Plus: První síť pro mobilní telefony a první webový prohlížeč jsou s námi 30 let

Rok 1991 byl mimo jiné také rokem technologických milníků. Například u nás byla aktivována první síť pro mobilní telefony a na trh přišly první mobily, respektive spíš přístroje. A také internet, a právě o něm bude v dnešním díle cyklu hovořit Pavel Hlavatý.

Dnešní Plus: Jak se léčí covid? Lékaři podávají infuze i remdesivir, evropská agentura prověřuje dvě nové tablety

Na obzoru jsou dva nové léky, které by měly při včasném podání zabránit zhoršenému průběhu onemocnění covid-19. Obě antivirotika už procházejí hodnocením Evropské lékové agentury. Jaké léky a přípravky dnes zdravotníkům v boji proti pandemii pomáhají? O tom je Koronafokus Štěpána Sedláčka.

Dnešní Plus: Nevermind poprvé před 30 lety

Miminko v bazénu s dolarovou bankovkou. Kdo by neznal obal slavného alba Nevermind kapely Nirvana. Vyšlo právě před 30 lety a v seriálu album rozebere Zuzana Marková.

Dnešní Plus: Kdy volat k covidu-19 záchranáře? Když nemocného trápí výrazná dušnost, horečky nebo poruchy vědomí

Testy koncem listopadu odhalují denně přes 20 tisíc nakažených koronavirem. Část pacientů, zejména těch neočkovaných, končí v nemocnicích. Zavolat záchrannou službu se doporučuje zejména v případě, že se u nemocného objeví výrazná dušnost, poruchy vědomí, dezorientace, útlum a několikadenní vysoké horečky, které se nedaří snížit běžnými léky. Jak postupovat, poradí Koronafokus reportéra Ondřeje Vaňury.

Dnešní Plus: Pobaltí konečně bez vlivu Ruska

17. září 1991 byly v sídle OSN slavnostně vztyčeny vlajky Pobaltských republik. V cyklu Třicet let poté se tak dozvíte, jak se tyto země vymanily z vlivu Sovětského svazu.