Dobré dopoledne

Známé osobnosti, zdravý životní styl, móda, cestování, regionální informace, poradna.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Dobré dopoledne: Vybíráte dítěti kroužek? Jeho přirozené zájmy vám napoví

Se začátkem školního roku řeší řada rodičů zájmové kroužky svých dětí. Jak je vybrat? V Dobrém dopoledni byl Vilibald Prokop z Domu dětí a mládeže Jihlava.

Dobré dopoledne: Nám nic není, máme akorát problémy se zrakem, jinak vše ostatní vnímáme jako zdraví lidé

Život nevidomých, žijí ve tmě nebo vnímají barvy? A jaký používají slovník? Ptali jsme se Renaty Cekulové z Tyfloservisu a zrakově postižené Bohumily Šustrové.

Dobré dopoledne: Oheň, chůdy, cuketa, mrkev. S tím vším dělá Jakub Skočdopole rekordy

Kreativní muž z Polné, to je Jakub Skočdopole. Stojí za různými kulturními akcemi, vystupuje jako divadelník, kejklíř, má za sebou několik rekordů.

Dobré dopoledne: Olympijská cyklistka: Sáhla jsem si na psychické dno, s covidem to Japonci z mého pohledu podcenili

Cyklistka, rodačka z Třebíče Tereza Neumanová byla na letní olympiádě v Tokiu. Seděla ve stejném letadle, kde byl i později pozitivně testovaný, médii hojně probíraný lékař.

Dobré dopoledne: Swing pod Zelenou horou. Jediný ryze swingový hudební festival na Vysočině

V půlce září bude pod Zelenou horou znít swing. Chystá se první ryze swingový festival této hudby na Vysočině. V Dobrém dopoledni byl organizátor Petr Zavadil.

Dobré dopoledne: Jsem kluk z vesnice, k atletice jsem se dostal přes školní závody

Jan Janů je běžcem do vrchu. Byl talentovaný, na začátku byly školní závody, kde si ho vyhlédla trenérka atletiky. Toho času chodil do osmé třídy.

Dobré dopoledne: START FILM FEST v Bystřici, letos už po šesté

Bystřice nad Pernštejnem patří filmu. Už po šesté se tam koná START FILM FEST. Do studia přišel Josef Čadík, Marie Dvořáková a Jaroslav Kravka.

Dobré dopoledne: Navzdory vysokému tlaku začala cvičit a stala se kulturistkou. I tam si ale prošla krizí

Jmenuje se Anna Augustinová a věnuje se kulturistice, i když ne soustavně. Do života mladé dámy vstoupily zdravotní potíže, nesnesitelná únava a nakonec závažná nemoc.

Dobré dopoledne: Při pohledu na zničená území po tornádu jsem si vzpomněl na válku v bývalé Jugoslávii

Na jihu Moravě po tornádu pomáhali také příslušníci Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru (ZÚ HZS ČR), kteří mají jedno ze svých sídel v Jihlavě.

Dobré dopoledne: Honza Kodet: Sportovním reportérem jsem chtěl být už jako kluk

Honzu Kodeta znáte z vysílání Českého rozhlasu coby sportovního reportéra. Hela Dvořáková ho pozvala do Dobrého dopoledne na pomyslnou druhou stranu mikrofonu.

Dobré dopoledne: Nejsem sběratelka panenek, spíš jejich zachránkyně

Ve staré škole v Bobrové na Žďársku je muzeum panenek. Patří paní Marii Roháčkové, která je sbírá, ale především se o ně stará, šije oblečky, opravuje.

Dobré dopoledne: Hudební perfekcionista, rodinný typ, takový byl Gustav Mahler

V těchto dnech si připomínáme 161. výročí narození hudebního skladatele Gustava Mahlera. Jaký měl vztah ke své rodině a jakou měl vlastně povahu?

Dobré dopoledne: Sportovní fotografka: Hokej, to jsou emoce a já je mám v sobě také

Mladá fotografka Markéta Křížová fotí hokejisty v Jihlavě, Havlíčkově Brodě a Třebíči. Hokej je podle ní emoce a sama je má také, i když se plně soustředí na focení.

Dobré dopoledne: Pomalé předjíždění, obsazení rychlého pruhu. To vše vyvolává agresivitu v řidičích

Jak se pozná agresivní řidič a co ho na silnici dokáže „vytočit“ k akci, která ohrozí ostatní? Hela Dvořáková se ptala krajské koordinátorky BESIPu Veroniky Vošické.

Dobré dopoledne: Z umělecké frustrace vznikla píseň Koronárie. Miroslava Časarová s ní zaujala statisíce lidí

Obyčejně zpívá, moderuje, plánuje, vlastně žije. Koronavirus ale kulturu doslova zastavil a zpěvačka Miroslava Časarová vetkla své pocity do hudby Antonína Dvořáka.

Dobré dopoledne: Od bluegrassu ke swingu a jazzu. Tak vznikla jihlavská kapela Bee Band

Jihlavská kapela Bee Band hraje swing. Muzikanti se ale původně sešli u stylu poněkud jiného. V Dobrém dopoledni to vysvětlila zpěvačka Michaela Emmerová.

Dobré dopoledne: Jihlavu obsadí na 150 malých havířů. Kulturní program je skvostný

Do Jihlavy se vrátí malí havíři. Tradici přerušila covidová pandemie, letos se ale vrací. Program začíná v pátek 18. června 2021 večer.

Dobré dopoledne: Házená se ve Velkém Meziříčí hraje 100 let. Na začátku byl tým žen

Ilona Závišková, Katka Závišková a Jana Šídlová jsou házenkářky, trenérky z Velkého Meziříčí. Do studia je pozvala Hela Dvořáková.

Dobré dopoledne: Česko z nebe, fotografie všech koutů České republiky na letecké fotografii

CBS nakladatelství vydává knihy v rámci edice Česko z nebe. S knihou Jihlavsko z nebe uspěli v čtenářské soutěži Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě.

Dobré dopoledne: Jihlava žije a žít bude i celé prázdniny. Chystá se Léto s gustem

Jihlava chystá letní programy pro všechny generace. Léto s gustem bude probíhat celé prázdniny. Hela Dvořáková pozvala do Dobrého dopoledne radní Silvii Čermákovou.

Dobré dopoledne: Festival Folkaliště vznikl při setkávání fanoušků folkového muzikanta Žalmana

Folkaliště je festival folkové a trampské hudby, který se tradičně odehrává na chalupě Bělice poblíž Kališť u Humpolce. Letos se po roční pauze vrátí.

Dobré dopoledne: Rok v dodávce. Se psem se jinak ani cestovat nedá

Barbora Masaříková a Forest Trenz jsou cestovatelé. Nelétají ale letadlem ani nejezdí autobusem, mají svou vlastní obytnou dodávku. A celý rok byli na cestách.

Dobré dopoledne: Hračky na zámek v Kamenici nad Lipou zkrátka patří

Pro děvčata pokojíčky pro panenky, pro kluky angličáky. A nově také malé parní stroječky. To všechno je zámek v Kamenici nad Lipou.

Dobré dopoledne: Přes atletiku se dostal až k rychlostnímu alpinismu. V cizině mu říkají Martin z hor

V šestnácti stál poprvé na hoře Mount Blanc. Cizinci mu říkají Martin z hor, jmenuje se totiž Martin Zhoř. V Dobrém dopoledni se ho ptala Hela Dvořáková.

Dobré dopoledne: Homeopatie vnímá člověka jako celek, fyzicky i duševně

Pavel Opelka vnesl do homeopatie vlastní směr, vznikla tak Opelkova metoda. Homeopatie je alternativní léčba, která využívá jiné principy než klasická medicína.

Dobré dopoledne: Dnešní společnost neumí stárnout, je příliš orientovaná na výkonnost

Jak vnímala společnost stáří dřív a jak ho vnímá dnes? S Alenou Řehořovou z jihlavského Integrovaného centra sociálních služeb si povídala Hela Dvořáková.

Dobré dopoledne: Když jsem stál před tou pecí, úplně jsem zkoprněl. Tak se tiskař stal pekařem chleba

Tomáš Vyroubal peče v Třebíči chleba. K pečení měl blízko od dětství, ale stal se tiskařem. Osudný byl ale první pohled na starou parní pec. Koupil ji a začal.

Dobré dopoledne: Mladí lidé jsou pořád stejní, akorát ty lumpárny dělají v jiné době

Martina Horníčková pracuje v nízkoprahovém centru WellMez ve Velkém Meziříčí a každodenně přichází do kontaktu s mladými lidmi a jejich potížemi.

Dobré dopoledne: Úsměv, končetiny, řeč. Mozkovou příhodu může odhalit i laik

Petr Novotný pracuje jako lékař na zdravotnické záchranné službě. Má třicetileté zkušenosti coby lékař a mluvil mimo jiné o mozkové příhodě.

Dobré dopoledne: Cvičitelka jógy: Jóga je pro mě cesta ke mně samotné, cesta ke zklidnění

Proč cvičit jógu a co to například zaměstnanému a běžně stresovanému člověku přinese? Jirka Doležal se ptal cvičitelky Michaely Staňkové z Humpolce.

Dobré dopoledne: Když se mluvčí stane hercem. Hlas jihlavských služeb bude ve filmu

Martin Málek, moderátor, kulturista, sportovec ale hlavně mluvčí Služeb města Jihlavy se dostal na stříbrné plátno. Vyprávěl o tom Jirkovi Doležalovi.

Dobré dopoledne: Sen celoživotního modeláře? Slepit velkou letadlovou loď

Modelář František Khor z Třebíče je mezi modeláři pojem. Soustředí se především na vojenskou techniku. Z tanků a ponorek je blízko k lodím.

Dobré dopoledne: Zdraví není samozřejmost, každý si to ale neuvědomuje

Minuta pro zdraví. Tak se jmenuje nový rozhlasový pořad, ve kterém budete slýchat lékařku Irenu Zimenovou. Do Dobrého dopoledne ji pozvala Hela Dvořáková.

Dobré dopoledne: Kašel nebo dušnost nemusí být covid-19, může to být jiná závažná choroba

Respirační potíže nemusí znamenat covid, může to být i nádor. Lidé by proto neměli zanedbávat preventivní vyšetření. V Dobrém dopoledni to řekla lékařka Dagmar Málková.

Dobré dopoledne: Pro seniory jsou v době pandemie nejdůležitější relevantní informace

Marie a Antonín Křoustkovi pořádají nejrůznější akce pro seniory. Dokázali si poradit i v době, kdy se fyzicky se svými svěřenci setkat nemohli.

Dobré dopoledne: Jihlavský dělmistr: Chtěli jsme střelbou vyvolat jaro a přišel mráz

Jihlavský dělmistr David Kočka byl hostem Jirky Doležala v Dobrém dopoledni. Dělmistři jsou už přes rok bez práce, vystřelili si jen před pár týdny.

Dobré dopoledne: Trafikant je psycholog, zpovědník, lidi mu všechno řeknou

Jak dnes funguje klasická trafika? Má v době internetu ještě význam? Jirka Doležal pozval do Dobrého dopoledne jihlavského trafikanta Ondřeje Beníčka.

Dobré dopoledne: Trenér baseballistů: Obávám se, že děti se ke sportu už nevrátí

Baseball, jako i další sporty, podléhá vládním omezením. Na špičkové úrovni se hraje v Třebíči. Odtud přijel trenér Jan Gregor a hráč Mirek Křivánek.

Dobré dopoledne: Policejní mluvčí: Novináře mám ráda, bez toho by to nešlo

Doktorka práv Dana Čírtková už 11 let zastává na Vysočině pozici policejní tiskové mluvčí. Do Dobrého dopoledne ji pozval Jirka Doležal.

Dobré dopoledne: Anonymní fotografie ze staré Třebíče dostávají jména, a to je dobře

Zdeněk Prukner se roky zabývá historií Třebíče. Pochází z místního starého rodu a k fotografiím, archiváliím a jiným artefaktům měl vždycky blízko.

Dobré dopoledne: Zubař: Cesta k americkému úsměvu vede přes správnou ústní hygienu

Martin Horáček je zubař-ortodontista, laicky lze říct, že léčí tedy pacienty s křivými zuby. Zároveň své znalosti předává studentům, budoucím ortodontistům.

Dobré dopoledne: ZOO bez lidí: hadům to je jedno, u rysa hrozí v krajním případě útěk

Zoologická zahrada je delší dobu bez návštěvníků. Některá zvířata jsou ale na přítomnost lidí zvyklá. Typickým příkladem jsou různé druhy opic.

Dobré dopoledne: I kadeřnictví může mít výdejní okénko. Zákaznice si tam chodí pro barvy

Kadeřníci musí mít zavřeno, se svými zákazníky resp. zákaznicemi jsou ale ve spojení. Řeší zdravotní stav vlasů a pokožky a hlavně vlasové barvy.

Dobré dopoledne: Distanční výuka je pro mnohé učitele maturita. Musíme si ale zvyknout

Nový fenomén českého školství – distanční výuka. Novinka pro učitele, kteří jsou doma před kamerou, i pro děti na druhé straně.V Dobrém dopoledni o tom mluvila Radka Matějíčková z jihlavské SCIO školy.

Dobré dopoledne: Ve středu je Papučový den. Spojuje smutné s veselým

Papučový den má v dobrém upozornit na problematiku umírání doma. Hybateli akce jsou domácí hospice. Eva Švecová z organizace Sdílení Telč byla ve studiu.

Dobré dopoledne: Dopravní policista: Nejhorší je mladý namachrovaný řidič v silném autě

Zbyněk Koreš se chtěl stát profesionálním hokejistou. Sen o kariéře v NHL se ale brzy rozplynul. Už třináct let obléká policejní uniformu.