Dobré dopoledne

Známé osobnosti, zdravý životní styl, móda, cestování, regionální informace, poradna.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Dobré dopoledne: Hypotéka je jediný smysluplný typ úvěru, tu reverzní bychom ale měli důkladně zvážit

Před každou půjčkou je potřeba zvážit, na co peníze potřebuji. Zhodnotit, kolik peněz zaplatím navíc na úrocích a poplatcích a jakou hodnotu za ně dostanu. Hypotéky, úvěry a půjčky byly tématem čtvrtečního rozhovoru Hely Dvořákové s finančním poradcem Josefem Šimonem.

Dobré dopoledne: Ne vše, co napíšu do erotické povídky, jsem prožila, usmívá se třebíčská spisovatelka Marie Špačková

Povídky pro dospělé i knihy pro děti píše autorka Marie Špačková z Třebíče. Letos v březnu vyjde její už v pořadí 10. kniha Pohádky z České Kanady dvě. V dopoledním rozhovoru s Helou Dvořákovou mluvila o muzikoterapii, které se ještě před lety věnovala, ale došlo i na otázku její energické povahy, díky které absolvovala seskok padákem, let balonem a další netradiční aktivity.

Dobré dopoledne: Děj knihy Poslední pozdrav zasadila spisovatelka Jitka Ludvíková na Vysočinu

Zkrocení zlého muže, Zakázané uvolnění nebo Propast, to je jen krátký výčet knih spisovatelky Jitky Ludvíkové. Autorka humoristické literatury a také detektivek byla hostem Hely Dvořákové.

Dobré dopoledne: Ženou zákona je už 18 let, od konce minulého roku velí Městské policii v Třebíči

K práci u policie je přivedla souhra náhod a okolností. Před osmnácti lety, po ukončení střední školy, začala řešit, co bude dělat dál. Chtěla zkusit pracovat u městské nebo u státní policie. A vzhledem k tomu, že bylo vypsáno výběrové řízení na městskou policii v Třebíči, tak se zkusila přihlásit. Od konce loňského roku strážníkům ve městě velí. Hostem Hely Dvořákové byla ředitelka Městské policie Třebíč Lucie Šerková.

Dobré dopoledne: U výchovy dětí bychom se měli řídit selským rozumem, pro pocit bezpečí potřebují pravidla a řád

Máte doma školáka? Pokud ano, možná si i vy občas kladete otázku, jestli ho vychováváte správně. Jak nepodlehnout radám ze sociálních sítí a co děti pro pocit bezpečí nejvíc potřebují, i o tom si v úterním Dobrém dopoledni Hela Dvořáková povídala s výkonnou ředitelkou studijních center BASIC pro Českou republiku Zdeňkou Masopustovou a ředitelkou studijních center v Jihlavě a Pelhřimově Veronikou Šmejkalovou.

Dobré dopoledne: Bez podpory rodičů a dobrého trenéra není dobrý sportovec, myslí si trenér karate Zdeněk Vlček

Jeho svěřenci se pravidelně účastní Mistrovství České republiky, Mistrovství světa i Mistrovství Evropy a mají úspěchy. Důkazem je úspěch Patrika Svobody, který v devíti letech získal titul mistra světa. Hostem Hely Dvořákové byl v pondělí trenér Tělovýchovné jednoty karate Třebíč Zdeněk Vlček.

Dobré dopoledne: Horácké divadlo v Jihlavě chystá Hudební večírek k poctě Hany Zagorové

Horácké divadlo v Jihlavě uvede v sobotu 14. ledna svou 999. premiéru. Věnovaná bude krásné ženě s nádherným hlasem a neuvěřitelným charisma Haně Zagorové. V rozhovoru s Helou Dvořákovou na ni pozval umělecký šéf divadla Michal Zetel a choreografka a tanečnice Anna Korba Vanacká.

Dobré dopoledne: Když poznáte svoje tělo, cvičení i hubnutí vám půjde lépe

Možná i vy si vzpomenete na okamžik, kdy jste si před koncem roku řekli, že v tom příštím to už dokážete – konečně začnete cvičit, běhat a opravdu zhubnete. Kdo by to neznal. Ale jak jsme na tom týden poté? Nejen o novoročních předsevzetích si v úterním Dobrém dopoledni Hela Dvořáková povídala s profesionální kulturistkou Věrou Mikulcovou a lektorkou rehabilitačního cvičení SM systém, instruktorkou kruhového tréninku, fitness trenérkou a výživovou poradkyní Janou Paulátovou.

Dobré dopoledne: Které zvíře stálo na začátku stanice ochrany fauny Pavlov? Byla to vydra říční

Od roku 1990 funguje v Pavlově u Ledče nad Sázavou stanice ochrany fauny. Měla dokonce i několik slavných obyvatel. Například večerníčkového vydrýska.

Dobré dopoledne: Oblečení inspirované lesem i ságou Star Wars představí mladí módní tvůrci na soutěži v Jihlavě

O titul Mladý módní tvůrce České republiky budou bojovat studenti v Jihlavě. Stejnojmenná soutěž se koná už 32. rokem. Začínala v Liberci, odtud se přes Prahu a Pardubice dostala v roce 1998 na Vysočinu, kde zůstává dodnes. Ve studiu Českého rozhlasu to připomněly ředitelka Střední uměleckoprůmyslové školy Jihlava-Helenín Silvie Čermáková a její zástupkyně pro praktické vyučování Míla Svobodová.

Dobré dopoledne: Neustálé cestování a málo fanoušků v hledišti. Hokejová Dukla zažívá těžké časy, přiznává jednatel

Dukla Jihlava zveřejnila výzvu pro své fanoušky s názvem Pojďme zachránit Duklu. Cílem je pokus o zajištění finanční stability hokejového klubu ve velmi složité sezoně. O tom, co všechno musí aktuálně vedení prvoligového klubu řešit, mluvil ve studiu Českého rozhlasu Vysočina jednatel Bedřich Ščerban.

Dobré dopoledne: Levnější noční elektřina? V současné době už v podstatě neexistuje, upozorňuje energetik

S rostoucími cenami energií lidé hledají různé způsoby, jak ušetřit. Někteří se snaží spotřebovávat energii především v noci, protože se domnívají, že tehdy platí nízký tarif a elektřina je levnější. Jak ale upozorňuje Zbyněk Bouda z Energetické agentury Vysočiny, většinou se mýlí.

Dobré dopoledne: Český slavík je nejrozsáhlejší anketa popularity na světě, připomíná moderátor Martin Hrdinka

Chtěl být archeologem, vyučil se spojovým mechanikem, ale nakonec svůj profesní život spojil s hudbou. Producent, moderátor a známý diskžokej Martin Hrdinka teď vydal audioknihu Slavíci s podtitulem Kronika československé populární hudby.

Dobré dopoledne: Ázerbajdžánská literatura v češtině

Ivana Bozděchová je bohemistka. Dostala se také do Azerbajdžánu, kde ji fascinovala tamní kultura. V zápětí začaly vznikat první překlady knih do češtiny.

Dobré dopoledne: Fotografování za mřížemi Petra Šámala

Petr Šámal je mužem mnoha profesí. Kromě chataře a barmana v Americe je také fotografem, spisovatelem a scenáristou.

Dobré dopoledne: Babské rady Jarky Rozsypalové Vykoupilové

Paní Jarku znáte z vysílání brněnského rozhlasu. Kromě jiného je autorkou pořadu Babské rady, ze kterého vychází druhý díl této knihy.

Dobré dopoledne: Jaká budoucnost čeká papírové knihy?

Tiskárny Havlíčkův Brodě patří mezi největší výrobce knih v ČR. Ptali jsme se ředitele tiskárny Petra Kletečky.

Dobré dopoledne: Proč se nebát komiksu?

Míša Šerá je specialistka komunikace z komiksového nakladatelství. Ptala se Hela Dvořáková.

Dobré dopoledne: Hledání normálního světa, motto 23. ročníku Podzimního knižního veletrhu

Každý ročník knižního veletrhu má své motto, své myšlenky. 32. ročník hledá normální svět. Ptali jsme se ředitelky Markéty Hejkalové.

Dobré dopoledne: S postiženým dítětem máte dvě hlavy, čtyři ruce a spoustu starostí

Janě Moravcové se narodila postižená dcera. Od začátku přemýšlela o péči jak pro svou dceru, tak pro ostatní děti. Tam se zrodila myšlenka založit pomáhající organizaci.

Dobré dopoledne: Obsah našeho vysílání ke stažení

Je možné stahovat části našeho vysílání kupř. do vašeho počítače? S příchodem moderních aplikací to ztratilo svůj smysl.

Dobré dopoledne: Formuláře pro písničky na přání

Na webu vysocina.rozhlas.cz máme řadu formulářů pro písničkové pořady, radiobazar a také vaše dotazy.

Dobré dopoledne: Misionářka: Bůh mě dovedl až do Tanzanie. Tam je moje místo

Příběh Ludmily Marie Šindelkové, posílené nezlomnou vírou, probíhá v Česku, Londýně a pak především v africké zemi – Tanzanii.

Dobré dopoledne: Rozhlasové sloupky na webu Českého rozhlasu Vysočina

O víkendu vysíláme rozhlasové sloupky. Jsou to autorské příspěvky osobností z Vysočiny. K dispozici je máme na našem webu.

Dobré dopoledne: Folkové prázdniny v Náměšti nabízejí hudbu mnoha žánrů a každý rok něco navíc, letos poezii

Jak hrají Indiáni v jižní Americe, jak zní skotské dudy nebo španělské rytmy na kytaru – to všechno už v minulosti slyšeli návštěvníci Folkových prázdnin v Náměšti.

Dobré dopoledne: Seriály na internetových stránkách Českého rozhlasu Vysočina

Seriály doslova jako v televizi jsou k poslechu na našem webu vysocina.rozhlas.cz. Je to kupříkladu obsah pořadu Jardo, řekni fór.

Dobré dopoledne: Zahradu bychom měli zalévat ráno. Voda oschne a netvoří se plísně

Jitka Mondadová provozuje rodinné zahradnictví ve Žďáře nad Sázavou. Firma s přestávkou funguje od 40. let 20. století, kdy její tatínek začal zahradničit.

Dobré dopoledne: Hodinové záznamy rozhlasového vysílání

Neslyšeli jste nějakou část našeho vysílání nebo si chcete pustit vaši oblíbenou píseň? K tomu jsou hodinové záznamy našeho vysílání.