Dobré dopoledne

Známé osobnosti, zdravý životní styl, móda, cestování, regionální informace, poradna.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Dobré dopoledne: Nový komunitní obchod v Pelhřimově propojí světy zdravých a hendikepovaných lidí

Domov Jeřabina Pelhřimov ve spolupráci s Charitou Pelhřimov a také Fokusem Vysočina otevřou ve čtvrtek 1. června jedno unikátní místo na Pelhřimovsku. V centru města vznikl díky jejich spolupráci komunitní obchod.

Dobré dopoledne: Do svých vystoupení promítá performerka Eliška Brtnická lásku ke sportu a divadlu

Experimentátorka, performerka, a taky akrobatka Eliška Brtnická, je rodačkou z Jihlavy. V současné době ji můžeme vidět hlavně na různých představeních v Praze, kde také žije. Podílela se ale i na festivalu FUN FATALE v Jihlavě.

Dobré dopoledne: Matematika je hlavně o představivosti, u dětí bychom ji měli rozvíjet od útlého věku

Matematika je předmět založený na představivosti. A tu představivost si musíme nějakým způsobem vytvořit. Když představivost nemáme, tak máme problém s matematikou.

Dobré dopoledne: Lidé vyhledávají dovolenou podle nových kritérií, chtějí ji sdílet na sociálních sítích

Podle Českého statistického úřadu v roce 2022 Vysočinu navštívilo 576 tisíc domácích turistů. Na Vysočinu se také začínají vracet zahraniční hosté, jejich počet vzrostl v porovnání s předchozím rokem o polovinu na 71 tisíc.

Dobré dopoledne: Les na Vysočině se po kůrovcové kalamitě promění, na houby bude lepší chodit s atlasem

Pomalu to vypadá, jako že kůrovcová kalamita odeznívá. Prostor pro ni se zmenšuje. Přesto její intenzita není úplně zásadně menší. Není tedy možné říct, že je za námi.

Dobré dopoledne: Kambodža je jednou ze zemí, které klimatickou změnu pociťují nejvíce

Člověk v tísni působí v Kambodži už od roku 2008, nedávno se z mise tam vrátila Lucie Marková. Projektová manažerka organizace mapovala v zemi příběhy lidí, kterým její organizace pomáhá.

Dobré dopoledne: Pro lidi trpící demencí musí být domácnost přehledná

Péče o lidi trpící demencí začíná už při stanovení samotné diagnózy. Když člověk ví, jakým onemocněním trpí a jaká je jeho prognóza, může promyslet, kdo se o něj bude start a kterých zařízení by rád využil. Rozhodování nezůstane na rodině.

Dobré dopoledne: Studenti z Jihlavy uspěli v prestižní mezinárodní kuchařské soutěži ve francouzské Remeši

Tereza Urbánková a David Lukačko obstáli v mezinárodním finále prestižní kuchařské soutěže Trophée Mille ve francouzské Remeši. Vítězové českého kola si z Francie na základě hodnocení poroty odvezli v konkurenci týmů z jedenácti zemí světa páté místo.

Dobré dopoledne: Pět různých podob vztahu mezi matkou a dcerou zachytili Aleš a Anna Palánovi v knize Mami, miluji

Matka je nejdůležitější člověk v našem životě. I když se o její roli často hovoří, ne vždy bývá doceňována v plném rozsahu. Ovlivňuje nás totiž až do dospělosti.

Dobré dopoledne: Tři barevné zóny a parkování u supermarketů, doprava v centru Jihlavy se od května změní

V centru Jihlavy funguje rezidentní parkovací zóna od roku 2004. V roce 2013 se rozšířila na sídliště Srázná, a taky U Pivovaru. Připravovaný nový systém současné parkovací zóny v letošním roce ještě rozšíří, a to hned ve dvou etapách.

Dobré dopoledne: Tam, kde končí cesta je kniha pro milovníky starých časů a Vysočiny

V Habří, malé vesničce v krásném údolí řeky Bobrůvky se nachází statek číslo jedna, jehož první dochovaná písemná zmínka pochází z roku 1555. Archeologické nálezy však naznačují, že jeho počátky sahají až do 13. století.

Dobré dopoledne: Velikonoce jsou o naději, to platí i v moderní době, myslí si kněz David Peter Palušák

Velikonoce jsou období, ve kterém můžeme věřit, že všechno zlé bude zapovězeno a přijde to dobré, láska a naděje. Nastává nejdůležitější křesťanský svátek roku.

Dobré dopoledne: Vlastní nelehké dětství přivedlo sportovce a filantropa Tomáše Slavatu k pomoci druhým

Životní cesta sportovce a filantropa Tomáše Slavaty začala nezvykle na ulici a v problémové rodině. Z průšvihů ho zázračně zvedl sport a motivace pozitivně vyniknout.

Dobré dopoledne: „Po válce jsem lítal už jen na tajňačku, aby manželka nevěděla.“ Poslední rozhovor s Emilem Bočkem

V požehnaném věku 100 let zemřel válečný veterán a bývalý český stíhací pilot britského Královského letectva (RAF) Emil Boček. Rodák z Brna-Tuřan v poslední době žil v jednom z brněnských domovů pro seniory. Utekl z domova v šestnácti letech a strastiplnou cestou se dostal přes Maďarsko do Bejrútu, odtud do Francie a Anglie. Bojoval v barvách RAF.

Dobré dopoledne: Velký knižní čtvrtek přinese na pulty knihkupectví novinky

Zejména za dob socialismu byly vždy ve čtvrtek novinky na pultech knihkupectví. Lidé mnohdy už několik hodin čekali ve frontách, aby se dočkali svého oblíbeného autora.

Dobré dopoledne: Velký koncert a křest zpěvníku chystá jihlavská kapela Oči

Autorská kapela Oči vznikla v roce 2017 v Jihlavě. Za dobu svého působení odehrála desítky koncertů na Vysočině i mimo ní. Svou tvorbou se kapela nejvíce blíží k hudebnímu stylu Art Pop.

Dobré dopoledne: O tom, že chce být spisovatelkou, měla jasno už v 11 letech

Michaela Vaščíková je beznadějná romantička, kterou občas přepadne takzvané záchvatové psaní. Svoji knihu Lvice v erbu krále četla 35x a měla ji napsanou za měsíc. Doma má už napsaných dalších asi 5 knih. Jediné, co ji zdržuje je proces vydávání a propagace.

Dobré dopoledne: Tenis, fotbal i biatlon můžou díky projektu Nadačního fondu Světluška sledovat i nevidomí fanoušci

Projekt Nevidomý fanoušek je projektem Světlušky Nadačního fondu Českého rozhlasu, který dodal myšlenku, a sportovní reportéři se zapojili. Přenosů ze sportovních utkání už nevidomí fanoušci mohli díky Českému rozhlasu zažít několik. Byli třeba na fotbale, poslouchali také přenos Velké pardubické, nebo tenisový zápas.

Dobré dopoledne: V cukrárnu s galerií proměnila bývalou školku ve Víru

Jmenuji se Hanka Řehořková a jsem cukrářka z Víru, takto skromně se na svém webu představuje cukrářka a úspěšná podnikatelka z Vysočiny.

Dobré dopoledne: Původně chtěl dělat elektronickou hudbu, už dvacet let s otcem tvoří Duo Jamaha

Už více než 20 let funguje Duo Jamaha. Zakladatelem kapely je Alfonz Kotvan. Jeho syn Marian se hudbě, kterou v současné době hrají, ale tehdy věnovat nechtěl.

Dobré dopoledne: Zkušenosti a motivaci k dalšímu tréningu nenaberete jinde, než na jevišti

Ve Zlínském kraji, konkrétně na Slovácku a v Uherském Hradišti, je obrovské množství dětí, mládeže nebo i dospělých a seniorů, kteří se věnují tradiční lidové kultuře. Základní umělecká škola Folklorika a věhlasná cimbálová muzika Cigánski Diabli budou folklor šířit i za hranice Zlínského kraje. Už brzy s ním seznámí i Jihlavu.

Dobré dopoledne: Více než 100 let slavili ve středověku obyvatelé Jihlavy Kapří den, do ulic města se slavnost vrací

Akce Kapří den, která se odehraje 4. března, má za cíl oprášit zapomenutou historii Jihlavy. Událost, která se odehrála v roce 1402, si obyvatelé města připomínali ještě sto let poté. Teď se do ulic znovu vrací. Například v podobě hry, při které budou lidé bránit město před loupeživým rytířem.

Dobré dopoledne: Největší neštěstí pro sběratele jsou slabé plastové obaly obaly od čokolád, říká Luděk Doležal

Sametová revoluce odstartovala i sběratelskou vášeň Luďka Doležala. V 90. roce, podobně jako řada dalších lidí z Česka, začal pracovat v Německu. A dcerám ze svých pracovních cest vozil jako dárek čokolády. Od té doby posbíral obaly od čokolád ze 62 států světa.

Dobré dopoledne: Po zemětřesení v Turecku začali psi označovat i mrtvá těla

Zemětřesení zasáhlo jihovýchod Turecka a severozápad Sýrie šestého února ve čtyři hodiny ráno. Vyžádalo si více než 47 000 obětí a připravilo o střechu nad hlavou miliony lidí, z nichž mnozí teď přespávají ve stanech, mešitách, školách nebo v autech. Na pomoc během několika hodin vyrazil i český USAR tým.

Dobré dopoledne: Osvětová akce Suchý únor může lidem ukázat jejich skutečný vztah k alkoholu

Jedenáctý ročník měsíční osvětové akce Suchý únor se pomalu blíží do svého finále. Letos se koná pod heslem „Nepít je umění“. Loni se podle průzkumu zúčastnilo akce 13,5% dospělé populace.

Dobré dopoledne: Na kontě mají 24 her a už brzy představí další. Repertoár Divadla A.D. Stonařov tvoří hlavně komedie

Divadelní spolek A.D. Stonařov funguje od roku 1976 s desetiletou přestávkou. Mezi lety 1988 a 1999 si jeho herečky udělaly pauzu na mateřské povinnosti. Na přelomu tisíciletí si ale řekly, že by byla škoda tradici opustit a soubor začal znovu hrát.

Dobré dopoledne: Svůj život zasvětila jaderné energetice, teď předsedá sdružení Ženy v jádru

Vystudovala moskevský energetický institut, později začala pracovat jako reaktorový fyzik na jaderné elektrárně Dukovany a dnes předsedá české odnoži sdružení Women in Nuclear – Ženy v jádře. To se snaží o objektivní informování veřejnosti o jaderné energetice a využití ionizujícího záření. Hostem Hely Dvořákové byla Larisa Dubská.

Dobré dopoledne: Řešením 95% nebezpečných situací je útěk, cvičením a přípravou se doba zmrznutí zkracuje na polovinu

Reakce na krizovou situaci záleží na tom, jaká hodnota je ohrožena. Nejvyšší hodnotou pro člověka je jeho život a zdraví. Pokud je ohrožený náš život a zdraví, tak naší primární snahou je si je zachovat nebo je mít co nejméně poškozené.

Dobré dopoledne: Dítě objeví v každém z nás, slibuje nejnovější projekt Hvězdolet Oblastní galerie Vysočiny

Pokud si říkáte, že galerie je místo, kam byste měli přijít velice slušně oblečení, téměř nemluvit, jenom mlčet a sledovat to nádherné umění, tak jste možná na velkém omylu. Nejnovější projekt Hvězdolet Oblastní galerie Vysočiny, chce návštěvníkům ukázat, že galerie je pro všechny a její návštěva může být velmi akční.

Dobré dopoledne: Náš mozek se vyvíjel v pohybu, podněty potřebuje i ve vyšším věku

Do Alzheimer poradny nechodí jenom nemocní lidé. Navštívit ji můžou i jejich blízcí s dotazy, které se týkají péče. Pozvání do Dobrého dopoledne přijala vedoucí Alzheimer poradny Vysočina a také trenérka paměti prvního stupně Marcela Rýpalová.

Dobré dopoledne: V gastronomii není důležité formální vzdělání, zásadní je praxe a chuť učit se nové věci

O vaření se zajímal od mala. Už ve dvanácti letech běhal po kuchyni, pomáhal mámě a říkal si, že by chtěl do světa gastronomie jednou proniknout. Nakonec do něj vstoupil až po několika letech, které strávil na pozici redaktora a tiskového mluvčího. Hostem Hely Dvořákové byl provozovatel bistra ve Žďáře nad Sázavou Matěj Papáček.

Dobré dopoledne: Snaha prodat nemovitost za příliš vysokou cenu může prodávající připravit o velkou část peněz

Realitní trh se nezastaví, i když od června loňského roku zpomaluje. Makléři zaznamenali menší poptávku po nemovitostech, vzrůstá ale jejich nabídka. Kupující tak mají z čeho vybírat. Naopak prodávající musejí počítat s nižší prodejní cenou.

Dobré dopoledne: Hravost je možné trénovat, cvičit ji je možné i cestou do práce

Na kontě má už přes 60 knih a každý rok přidá tři až čtyři další. Komiksový kreslíř, herec a režisér Petr Kopl vytváří mimo jiné náčrtníky, které mají lidem pomoct rozvíjet jejich fantazii. Inspirace podle něj leží všude, i na ulici, jen je potřeba se naučit s ní pracovat.

Dobré dopoledne: Chci dávat naději, stejně jako ukazovat horší dny, říká onkologická pacientky Andrea Chaloupková

Byly časy, kdy se jí zdálo nejdůležitější mít dokonalou postavu, dlouhé vlasy a krásnou tvář. To vše se ale změnilo, když do jejího života před pár lety vstoupila rakovina. Andrea Chaloupková je nejen životní bojovníci, ale pro mnohé onkologické pacientky velkou oporou a vzorem.

Dobré dopoledne: Před deseti lety se chtěli lidé učit cizí jazyk v individuálních lekcích, po covidu se to změnilo

Pro výuku cizího jazyka je nejlepší odjet do zahraničí a ideálně se tam nestýkat s nikým, kdo mluví česky. Roční pobyt v Kanadě na konci devadesátých let minulého století hodnotí majitelka největší jazykové školy v Třebíči Dita Tománková jako nejlepší školu svého života.

Dobré dopoledne: Obchodní domy s módou pro ni nejsou konkurencí, její zákaznice chtějí originalitu

Módní návrhář musí být tak trochu i psycholog. Někdy je zákaznicím potřeba vysvětlit, že šaty, které viděly na modelce, pro ně nejsou vhodné. Když zvolí jiný střih, můžou vypadat ještě lépe. I to zmínila v rozhovoru s Helou Dvořákovou jihlavská módní návrhářka Šárka Moravová.

Dobré dopoledne: V České republice aktuálně schází přibližně šedesát tisíc dárců krve, stoupá i jejich průměrný věk

Dárci krve jsou nedoceněnou skupinou. V Česku jich aktuálně chybí až šedesát tisíc. Jaké musí splňovat podmínky a jak je to s darováním kostní dřeně. I o tom v pondělním Dobrém dopoledni mluvila Hela Dvořáková s bioanalytičkou Nemocnice Jihlava Martinou Šťávovou.

Dobré dopoledne: Hypotéka je jediný smysluplný typ úvěru, tu reverzní bychom ale měli důkladně zvážit

Před každou půjčkou je potřeba zvážit, na co peníze potřebuji. Zhodnotit, kolik peněz zaplatím navíc na úrocích a poplatcích a jakou hodnotu za ně dostanu. Hypotéky, úvěry a půjčky byly tématem čtvrtečního rozhovoru Hely Dvořákové s finančním poradcem Josefem Šimonem.

Dobré dopoledne: Ne vše, co napíšu do erotické povídky, jsem prožila, usmívá se třebíčská spisovatelka Marie Špačková

Povídky pro dospělé i knihy pro děti píše autorka Marie Špačková z Třebíče. Letos v březnu vyjde její už v pořadí 10. kniha Pohádky z České Kanady dvě. V dopoledním rozhovoru s Helou Dvořákovou mluvila o muzikoterapii, které se ještě před lety věnovala, ale došlo i na otázku její energické povahy, díky které absolvovala seskok padákem, let balonem a další netradiční aktivity.

Dobré dopoledne: Děj knihy Poslední pozdrav zasadila spisovatelka Jitka Ludvíková na Vysočinu

Zkrocení zlého muže, Zakázané uvolnění nebo Propast, to je jen krátký výčet knih spisovatelky Jitky Ludvíkové. Autorka humoristické literatury a také detektivek byla hostem Hely Dvořákové.

Dobré dopoledne: Ženou zákona je už 18 let, od konce minulého roku velí Městské policii v Třebíči

K práci u policie je přivedla souhra náhod a okolností. Před osmnácti lety, po ukončení střední školy, začala řešit, co bude dělat dál. Chtěla zkusit pracovat u městské nebo u státní policie. A vzhledem k tomu, že bylo vypsáno výběrové řízení na městskou policii v Třebíči, tak se zkusila přihlásit. Od konce loňského roku strážníkům ve městě velí. Hostem Hely Dvořákové byla ředitelka Městské policie Třebíč Lucie Šerková.

Dobré dopoledne: U výchovy dětí bychom se měli řídit selským rozumem, pro pocit bezpečí potřebují pravidla a řád

Máte doma školáka? Pokud ano, možná si i vy občas kladete otázku, jestli ho vychováváte správně. Jak nepodlehnout radám ze sociálních sítí a co děti pro pocit bezpečí nejvíc potřebují, i o tom si v úterním Dobrém dopoledni Hela Dvořáková povídala s výkonnou ředitelkou studijních center BASIC pro Českou republiku Zdeňkou Masopustovou a ředitelkou studijních center v Jihlavě a Pelhřimově Veronikou Šmejkalovou.

Dobré dopoledne: Bez podpory rodičů a dobrého trenéra není dobrý sportovec, myslí si trenér karate Zdeněk Vlček

Jeho svěřenci se pravidelně účastní Mistrovství České republiky, Mistrovství světa i Mistrovství Evropy a mají úspěchy. Důkazem je úspěch Patrika Svobody, který v devíti letech získal titul mistra světa. Hostem Hely Dvořákové byl v pondělí trenér Tělovýchovné jednoty karate Třebíč Zdeněk Vlček.

Dobré dopoledne: Horácké divadlo v Jihlavě chystá Hudební večírek k poctě Hany Zagorové

Horácké divadlo v Jihlavě uvede v sobotu 14. ledna svou 999. premiéru. Věnovaná bude krásné ženě s nádherným hlasem a neuvěřitelným charisma Haně Zagorové. V rozhovoru s Helou Dvořákovou na ni pozval umělecký šéf divadla Michal Zetel a choreografka a tanečnice Anna Korba Vanacká.

Dobré dopoledne: Když poznáte svoje tělo, cvičení i hubnutí vám půjde lépe

Možná i vy si vzpomenete na okamžik, kdy jste si před koncem roku řekli, že v tom příštím to už dokážete – konečně začnete cvičit, běhat a opravdu zhubnete. Kdo by to neznal. Ale jak jsme na tom týden poté? Nejen o novoročních předsevzetích si v úterním Dobrém dopoledni Hela Dvořáková povídala s profesionální kulturistkou Věrou Mikulcovou a lektorkou rehabilitačního cvičení SM systém, instruktorkou kruhového tréninku, fitness trenérkou a výživovou poradkyní Janou Paulátovou.

Dobré dopoledne: Které zvíře stálo na začátku stanice ochrany fauny Pavlov? Byla to vydra říční

Od roku 1990 funguje v Pavlově u Ledče nad Sázavou stanice ochrany fauny. Měla dokonce i několik slavných obyvatel. Například večerníčkového vydrýska.

Dobré dopoledne: Oblečení inspirované lesem i ságou Star Wars představí mladí módní tvůrci na soutěži v Jihlavě

O titul Mladý módní tvůrce České republiky budou bojovat studenti v Jihlavě. Stejnojmenná soutěž se koná už 32. rokem. Začínala v Liberci, odtud se přes Prahu a Pardubice dostala v roce 1998 na Vysočinu, kde zůstává dodnes. Ve studiu Českého rozhlasu to připomněly ředitelka Střední uměleckoprůmyslové školy Jihlava-Helenín Silvie Čermáková a její zástupkyně pro praktické vyučování Míla Svobodová.

Dobré dopoledne: Neustálé cestování a málo fanoušků v hledišti. Hokejová Dukla zažívá těžké časy, přiznává jednatel

Dukla Jihlava zveřejnila výzvu pro své fanoušky s názvem Pojďme zachránit Duklu. Cílem je pokus o zajištění finanční stability hokejového klubu ve velmi složité sezoně. O tom, co všechno musí aktuálně vedení prvoligového klubu řešit, mluvil ve studiu Českého rozhlasu Vysočina jednatel Bedřich Ščerban.

Dobré dopoledne: Levnější noční elektřina? V současné době už v podstatě neexistuje, upozorňuje energetik

S rostoucími cenami energií lidé hledají různé způsoby, jak ušetřit. Někteří se snaží spotřebovávat energii především v noci, protože se domnívají, že tehdy platí nízký tarif a elektřina je levnější. Jak ale upozorňuje Zbyněk Bouda z Energetické agentury Vysočiny, většinou se mýlí.

Dobré dopoledne: Český slavík je nejrozsáhlejší anketa popularity na světě, připomíná moderátor Martin Hrdinka

Chtěl být archeologem, vyučil se spojovým mechanikem, ale nakonec svůj profesní život spojil s hudbou. Producent, moderátor a známý diskžokej Martin Hrdinka teď vydal audioknihu Slavíci s podtitulem Kronika československé populární hudby.

Dobré dopoledne: Ázerbajdžánská literatura v češtině

Ivana Bozděchová je bohemistka. Dostala se také do Azerbajdžánu, kde ji fascinovala tamní kultura. V zápětí začaly vznikat první překlady knih do češtiny.

Dobré dopoledne: Fotografování za mřížemi Petra Šámala

Petr Šámal je mužem mnoha profesí. Kromě chataře a barmana v Americe je také fotografem, spisovatelem a scenáristou.

Dobré dopoledne: Babské rady Jarky Rozsypalové Vykoupilové

Paní Jarku znáte z vysílání brněnského rozhlasu. Kromě jiného je autorkou pořadu Babské rady, ze kterého vychází druhý díl této knihy.

Dobré dopoledne: Proč se nebát komiksu?

Míša Šerá je specialistka komunikace z komiksového nakladatelství. Ptala se Hela Dvořáková.

Dobré dopoledne: Hledání normálního světa, motto 23. ročníku Podzimního knižního veletrhu

Každý ročník knižního veletrhu má své motto, své myšlenky. 32. ročník hledá normální svět. Ptali jsme se ředitelky Markéty Hejkalové.

Dobré dopoledne: Jaká budoucnost čeká papírové knihy?

Tiskárny Havlíčkův Brodě patří mezi největší výrobce knih v ČR. Ptali jsme se ředitele tiskárny Petra Kletečky.

Dobré dopoledne: S postiženým dítětem máte dvě hlavy, čtyři ruce a spoustu starostí

Janě Moravcové se narodila postižená dcera. Od začátku přemýšlela o péči jak pro svou dceru, tak pro ostatní děti. Tam se zrodila myšlenka založit pomáhající organizaci.