Dobré odpoledne z Českých Budějovic

Odpolední proud plný hudby a informací ze světa, domova a regionu.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: Při přistávání sovětských letadel na budějovickém letišti došlo 21. srpna 1968 k těžké havárii

„Ke vstupu do rozhlasu dali zaměstnanci ceduli Mateřská škola a do Dukelské ulice, kde skutečně mateřská škola byla, dali Československý rozhlas. Než to Sověti zjistili, stál ozbrojený vůz, který měl rozhlas hlídat, na jiném místě,“ popisuje historik Jiří Dvořák malou lest obyvatelů Českých Budějovic při okupaci 21. sprna 1968.

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: Fyzikální zákony jsou neúprosné. Zatímco auto zastaví, vaše tělo jede dál

V cyklu Bezpečně na cestách se věnujeme nebezpečným místům na jihu Čech. Ve chvíli, kdy nejste připoutaní, se ale takovým nebezpečným místem stává vaše auto. A je úplně jedno, kde zrovna jste.

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: Přiměřená rychlost není nejvyšší dovolenou rychlostí

Každý rok evidují policisté jako jednu z častých příčin dopravních nehod takzvanou nepřiměřenou rychlost. Co to ale vlastně je přiměřená a nepřiměřená rychlost?

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: Na jednom jediném úseku silnice u Prachatic se jen za poslední dva roky stalo 83 nehod

Silnice, která spojuje Prachaticko s Německem, ale i některé další úseky v tomto regionu, patří mezi nejnebezpečnější v celých jižních Čechách. Dopravní nehody jsou tu velmi časté.

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: Senioři na silnicích více dodržují pravidla. Často také jezdí pomaleji, myslí si, že je to bezpečné

Blížíte se k seniorskému věku, nebo už jste senioři? A řídíte automobil? Pak vás asi bude zajímat, v čem jsou starší řidiči lepší než ti mladší a kde naopak mají největší slabiny. Otázky i odpovědi přináší v reportáži Zdeněk Zajíček a Václav Kovář.

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: O očkování proti covidu mají zájem i lidé, kteří žijí na ulici

Potkáváme je běžně na ulici. U některých je to patrné na první pohled, u jiných ani nepoznáme, že nemají kde bydlet. Lidé bez domova, bezdomovci. Také oni, ale i zaměstnanci sociálních služeb, kteří jim pomáhají, se museli vyrovnat s pandemií. A také oni mají možnost nechat se očkovat.

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: Připomeňme si před prázdninami pravidla jízdy na kruhových objezdech se dvěma jízdními pruhy

Kruhových objezdů s více jízdními pruhy přibývá. Platí na nich pravidlo podle paragrafu 12 o přejíždění z jednoho jízdního pruhu do druhého, kdy nesmíme ohrozit ani omezit toho, kdo v tom pruhu jede.

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: Kameru v autě mít můžete. Má to své výhody, ale také rizika

Používáte v autě palubní kameru a nahráváte s ní během jízdy? Takových záznamů se najde třeba na internetu hodně, ale je to vůbec zákonem povolené?

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: Počet dopravních nehod v době pandemie klesl. Neznamená to ale, že by lidé lépe řídili

V roce 2020 řešili jihočeští policisté o osm tisíc nehod na silnicích méně než v roce předchozím. Bylo to poprvé za deset let, co se křivka nehodovosti v kraji zastavila a začala klesat. Tento trend zatím pokračuje i v roce letošním.

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: Požár Jindřichova Hradce v roce 1801 zničil 318 domů a tři kostely. Zahynulo 30 lidí

19. květen 1801 je zapsán v historii Jindřichova Hradce přímo ohnivým písmem. Při výročním trhu o sedmé hodině ranní si dělníci z pošty všimli, že ze zadní budovy měšťana a kotláře Jana Erazima Hiebera na náměstí vystupuje neobyčejný kouř. Měli za to, že jde o předzvěst změny počasí. To ale byla velká mýlka.

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: V pátek třináctého našli trosky německé stíhačky, museli pro ně ale hluboko pod zem

Říká se, že pátek třináctého je smolný den. V roce 2011 bylo ale toto datum šťastné pro archeology Muzea Jindřichohradecka. Společně se členy Klubu historie letectví a dalšími fandy letecké historie našli trosky německé stíhačky Focke-Wulf 190 z bitvy nad Jindřichohradeckem.

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: Po roce jsme všichni unavení, říká učitel o distanční výuce. Některým žákům to ale vyhovuje

Školství a výuka už asi nikdy nebudou takové, jako byly v dobách obecných škol, ale především v době před současnou pandemií koronaviru. Změna vtrhla do výuky stejně razantně jako legendární filmový učitel Igor Hnízdo.

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: Z Vítkova hrádku dohlédnete až k Boubínu nebo, pokud máte štěstí, také do rakouských Alp

Pokud chcete na nejvýše položený český hrad, musíte do jižních Čech, směr Lipno nad Vltavou, do obce Přední Výtoň. Z ní vyjedete směrem na Svatého Tomáše. A odtud už musíte šlapat pěšky až na Vítkův hrádek.

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: Kolaborantům namalovali na záda hákové kříže a vozili je městem, popisuje historik konec války

Do oblasti, kterou podle dohod osvobozovala Rudá armáda, spadal na konci druhé světové války Jindřichův Hradec. K samotnému vstupu osvobozeneckých armád došlo v dopoledních hodinách 9. května 1945.

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: O víkendech i o svátcích šlapou na Slabošovku desítky lidí denně

Pokud si chcete užít pěkný výhled na Slepičí hory, tedy vrch Kohout, Slepice a Kuře na úpatí Novohradských hor, budete mít vše jako na dlani z besednické rozhledny na vrchu Slabošovka. Tu najdete na Českokrumlovsku.

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: I na cyklostezce se musíme chovat jako na silnici. Cyklisté jezdí vpravo, ale chodci chodí vlevo

Kolo je dopravní prostředek, stejně jako třeba automobil, byť má jen jednu stopu. Stejně tak cyklostezka není ve své podstatě nic jiného než silniční komunikace. A podle toho bychom se na ní měli i chovat.

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: Před 120 lety vzniklo Mlékařské družstvo táborské, předchůdce Madety. Založili ho Štastný a Nádherný

Osud si dokáže s člověkem někdy zajímavě pohrát, zvlášť když mu přihraje do cesty taková přídavná jména jako nový, nádherný nebo šťastný. Navíc když to v tu chvíli nejsou už jenom přídavná jména, ale jména podstatná, a to dokonce velmi podstatná, protože jejich nositelé založili díky své vizi něco nového, co přetrvalo dodnes.

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: Volby v Jihočeském kraji vyhrálo hnutí ANO 2011. Druhá ODS získala stejný počet mandátů a bude usilovat o post hejtmana

Zájem o krajské volby na jihu Čech byl letos vyšší, než před čtyřmi roky. Svůj hlas do volební urny vhodilo 39,5% oprávněných voličů. Do jihočeského krajského zastupitelstva nakonec lidé poslali 7 politických stran a hnutí a taky jednu koalici.

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: Jihočeská ČSSD se nebrání koalici s ODS. Cení si toho, že proti jiným krajům získala v jižních Čechách nadprůměrný výsledek, tedy necelých devět procent hlasů

Ivana Stráská z ČSSD jako dosavadní hejtmanka Jihočeského kraje končí své čtyřleté období. Výsledek voleb se podle jejích slov dal očekávat. Kraj byl podle ní vždy úspěšný hlavně kvůli navazování a neboření práce předešlých politiků. To by měl nový hejtman respektovat, myslí si Ivana Stráská.

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: Dolní Vltavice měla větší náměstí než České Budějovice. Dnes je obec pod vodou

Hirzo z Klinkenbergu byl dnešní terminologií developer. Také se říkalo lokátor. Pracoval pro českého krále Přemysla Otakara II. Založil pro něj České Budějovice, postavil klášter Zlatá Koruna nebo dostavěl hrad Zvíkov. Za své věrné služby dostal panství kolem dnešní Černé v Pošumaví. A už jen jeho hlavní sídlo mělo rozsáhlejší náměstí, než je dnešní velké náměstí v Českých Budějovicích.

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: Volební výsledek ODS opravňuje k tomu, aby žádala pozici hejtmana, míní Martin Kuba

Na rohu Branišovské a Husovy ulice v Českých Budějovicích je hlavní sídlo Občanské demokratické strany na jihu Čech. Tady si s lídrem Martinem Kubou povídal v přímém přenosu do vysílání Českého rozhlasu České Budějovice Matěj Vodička. 

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: Daleko důležitější, než výsledky v počtu hlasů, budou vyjednávání o koalicích, říká politolog

Ve vysílání volebního speciálu Českého rozhlasu České Budějovice byl hostem po telefonu také Michal Pink, politolog z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Moderátorka Hanka Šoberová mu položila tyto otázky:

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: Školu ve Strýčicích postavili velmi rychle. Její honosná budova měla symbolizovat sílu Čechů

Zvonek nově postavené školy ve Strýčicích na Českobudějovicku se poprvé rozezněl 28. září 1930. Přestěhovaly se do ní české školy obecná a měšťanská, které už v obci působily, ovšem dosud spíše v provizorních podmínkách.

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: Volební debata 24. září 2020 České Budějovice (4. díl)

Předvolební debaty před krajskými volbami vysílal Český rozhlas České Budějovice celkem čtyři, a to ve dnech 21. až 24. září 2020 od 18:07. Nyní si můžete na webu poslechnout záznamy všech čtyři debat, tak jak byly odvysílány.

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: Volební debata 23. září 2020 České Budějovice (3. díl)

Předvolební debaty před krajskými volbami vysílal Český rozhlas České Budějovice celkem čtyři, a to ve dnech 21. až 24. září 2020 od 18:07. Nyní si můžete na webu poslechnout jejich záznam.

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: Volební debata 22. září 2020 České Budějovice (2. díl)

Předvolební debaty před krajskými volbami vysílal Český rozhlas České Budějovice celkem čtyři, a to ve dnech 21. až 24. září 2020 od 18:07. Nyní si můžete na webu poslechnout jejich záznam.

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: Volební debata 21. září 2020 České Budějovice (1. díl)

Předvolební debaty před krajskými volbami vysílal Český rozhlas České Budějovice celkem čtyři, a to ve dnech 21. až 24. září 2020 od 18:07. Nyní si můžete na webu poslechnout jejich záznam.

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: Libuše Eva Hulcová, Demokratická strana zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT (3. díl)

Lídryní Demokratické strany zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT ve volbách do zastupitelstva Jihočeského kraje je Libuše Eva Hulcová, podnikatela a majitelka kavárny. Poslechněte si její odpovědi na naše otázky.

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: Jana Pupavová, Svoboda a přímá demokracie (SPD) (20. díl)

Lídryní hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) ve volbách do zastupitelstva Jihočeského kraje je Jana Pupavová, manažerka mezinárodní společnosti. Poslechněte si její odpovědi na naše otázky.

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: Libor Vondráček, Svobodní (2. díl)

Lídrem strany Svobodní ve volbách do zastupitelstva Jihočeského kraje je Libor Vondráček, předseda strany a právník. Poslechněte si jeho odpovědi na naše otázky. 

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: Stanislav Mrvka, Změna 2020 (19. díl)

Lídrem hnutí Změna 2020 ve volbách do zastupitelstva Jihočeského kraje je Stanislav Mrvka, bývalý starosta Jindřichova Hradce a velitel záchranného útvaru. Poslechněte si jeho odpovědi na naše otázky. 

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: Ivan Fabián, VIZE – národní socialisté (18. díl)

Lídrem strany VIZE – národní socialisté ve volbách do zastupitelstva Jihočeského kraje je Ivan Fabián, technik a středoškolský učitel. Poslechněte si jeho odpovědi na naše otázky. 

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: František Talíř, TOP 09 a KDU-ČSL – Společně pro jižní Čechy (17. díl)

Lídrem kandidátní listiny koalice TOP 09 a KDU-ČSL – Společně pro jižní Čechy ve volbách do zastupitelstva Jihočeského kraje je František Talíř, historik a moderátor. Poslechněte si jeho odpovědi na naše otázky. 

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: Radek Nejezchleb, Komunistická strana Čech a Moravy (16. díl)

Lídrem Komunistické strany Čech a Moravy ve volbách do zastupitelstva Jihočeského kraje je Radek Nejezchleb, zaměstnanec Českých drah. Poslechněte si jeho odpovědi na naše otázky. 

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: Matouš Šimek, Strana zelených (15. díl)

Lídrem Strany zelených ve volbách do zastupitelstva Jihočeského kraje je Matouš Šimek, učitel. Poslechněte si jeho odpovědi na naše otázky. 

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: František Konečný, ANO 2011 (14. díl)

Lídrem hnutí ANO 2011 ve volbách do zastupitelstva Jihočeského kraje je František Konečný, vysokoškolský pedagog. Poslechněte si jeho odpovědi na naše otázky. 

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: Lukáš Mareš, Česká pirátská strana (13. díl)

Lídrem České pirátské strany ve volbách do zastupitelstva Jihočeského kraje je Lukáš Mareš, lékař. Poslechněte si jeho odpovědi na naše otázky. 

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: Vladimír Prinke, ALIANCE NÁRODNÍCH SIL (12. díl)

Lídrem hnutí ALIANCE NÁRODNÍCH SIL ve volbách do zastupitelstva Jihočeského kraje je Vladimír Prinke, ekonom, analytik. Poslechněte si jeho odpovědi na naše otázky. 

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: Jiří Švec, STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ (11. díl)

Lídrem hnutí STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ ve volbách do zastupitelstva Jihočeského kraje je Jiří Švec, starosta města Lišov a krajský radní. Poslechněte si jeho odpovědi na naše otázky. 

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: Martin Kuba, Občanská demokratická strana (7. díl)

Lídrem Občanské demokratické strany ve volbách do zastupitelstva Jihočeského kraje je Martin Kuba, podnikatel. Poslechněte si jeho odpovědi na naše otázky. 

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: Marie Paukejová, ROZUMNÍ – Petr Hannig – za spravedlnost a životní jistoty (10. díl)

Lídryní strany ROZUMNÍ – Petr Hannig – za spravedlnost a životní jistoty ve volbách do zastupitelstva Jihočeského kraje je Marie Paukejová, ekonomka a předsedkyně z.s. Jihočeské růže. Poslechněte si její odpovědi na naše otázky.

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: Pavel Hroch, Jihočeši 2012 (6. díl)

Lídrem hnutí Jihočeši 2012 ve volbách do zastupitelstva Jihočeského kraje je Pavel Hroch, náměstek hejtmanky a starosta obce Kovářov. Poslechněte si jeho odpovědi na naše otázky. 

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: Ivana Kerlesová, Trikolóra (1. díl)

Lídryní hnutí Trikolóra ve volbách do zastupitelstva Jihočeského kraje je Ivana Kerlesová, jednatelka PR agentury. Poslechněte si její odpovědi na naše otázky. 

Dobré odpoledne z Českých Budějovic: Roman Pospíšil, Dělnická strana sociální spravedlnosti (4. díl)

Lídrem Dělnické strany sociální spravedlnosti ve volbách do zastupitelstva Jihočeského kraje je Roman Pospíšil, zastupitel města Větřní a předseda krajské organizace strany. Poslechněte si jeho odpovědi na naše otázky.