Doktorská rada

Užitečné rady, které se týkají vašeho zdraví, nabízí každou středu praktičtí lékaři.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Doktorská rada: Tenisový loket vyléčí pouze naprostý klid

Určitě každý si někdy například při práci na zahradě trochu namohl ruce. Obzvláště citlivým místem pro namožení je oblast lokte. Pokud v lokti přetrvává bolest 5–6 týdnů a nelepší se ani po klidovém režimu a běžných analgetikách, s velkou pravděpodobností se již jedná o tzv. tenisový loket – neboli chronický zánět loketního kloubu. Vzniká po dlouhé chronické zátěži, a proto i léčba je bohužel velmi dlouhodobá.

Doktorská rada: Pokud chcete zimní období prožít ve zdraví, je nejvyšší čas začít s přípravou imunity

O tom, jestli přes zimu onemocníme, rozhodne naše imunita a měli bychom ji podpořit přirozeným způsobem. A rozhodně to není o tom, že byste ještě dnes běželi do lékárny pro vitamin C nebo jiný podpůrný přípravek. Pokud si s rodinou naplánujete pravidelné podzimní procházky v přírodě, uděláte pro sebe to nejlepší.

Doktorská rada: Očkování proti chřipce odložte, pokud se necítíte zcela zdrávi

Už za několik týdnů nás čeká nevlídné chladné počasí a spolu s ním i období chřipek. Chřipky se pomalu začínají objevovat už nyní a je proto nejvyšší čas připravit naší imunitu. Nejlepším řešením je očkování.

Doktorská rada: Ploché nohy mohou způsobit bolesti v páteři a kolenou

Asi každého, kdo má plochá chodila, nohy občas bolí. Rozhodně se ale nevyplácí tyto problémy podceňovat. Mezi hlavní příčiny vzniku patří především nekvalitní obuv. Investice do obuvi se rozhodně vyplatí. Ploché nohy totiž mohou způsobit nepříjemné sekundární zdravotní problémy. Léčba plochých nohou je celoživotní.

Doktorská rada: Inkontinenci je možné řešit menším operativním zákrokem. Důležitá je prevence

Problém inkontinence je velmi diskrétní, ale trápí stále více lidí. Tyto zdravotní komplikace mohou značně komplikovat společenský i soukromý život. Inkontinenci jsou ale postižené nejen ženy, ale stále častěji také muži. Problémy přichází plíživě, jsou ale řešitelné. Na výběr je velké množství různých inkontinenčních pomůcek a každý si jistě může vybrat tak, aby ho tyto problémy společensky neomezovaly.

Doktorská rada: I menší autonehoda může způsobit nepříjemný úraz krční páteře

Autonehoda je vždy nepříjemnou situací, i když se může jednat pouze o lehce „pomačkané plechy“. Finanční problémy jsou ale tím nejmenším, co nás může potkat. I menší nehody mohou způsobit šok a závažná pohmoždění. Nejhorší ale bývají poranění krční páteře, která často podceňujeme.

Doktorská rada: Cukrovka patří k dědičným onemocněním. Při nezdravém způsobu života si ale toto onemocnění můžete způsobit i sami

Toto onemocnění si v počátečním stadiu vůbec nemusíme uvědomovat. Cukrovka navíc patří mezi dědičné choroby, ale v některých případech se může objevit po těžkém infekčním onemocnění nebo dlouhodobém stresu. Ale i po dlouhodobé konzumaci sladkých pokrmů a přeslazování. Je totiž jednou z nejčastějších civilizačních chorob.

Doktorská rada: Při cestování se chraňte před žloutenkou. Prevence je dodržování hygieny rukou

Pod náporem současného celosvětového infekčního virového onemocnění se často zapomíná na jiné zdravotní nebezpečí. Především v době prázdnin a cestování bychom měli myslet na to, jak se ochránit před hepatitidou – lidově žloutenku. Toto virové infekční nemocnění postihuje játra, a pokud se včas a správně neléčí, může zanechat trvalé následky. Hlavní zásadou prevence je dodržování hygieny.

Doktorská rada: Dobrý spánek můžete ovlivnit tím, co večer jíte

Problémy se spánkem má mnoho lidí. O to více se v noci trápí na dovolené, kde se v hlučném hotelu snaží zvyknout na novou postel. Rychlé usínání ale můžete docílit i jinak než pouhými prášky na spaní. Ty je sice vhodné mít pro jistotu sebou v cestovní v lékárničce, ale dobrý spánek můžete ovlivnit i jinak. Například tím, co děláte večer před spaním.

Doktorská rada: V horku je nutné upravit pitný režim a nezapomínat na doplnění minerálů

Pitný režim musíme hlídat celoročně. Obzvláště důležitý je ale hlavně v létě. Na příjem dostatečného množství tekutin je nutné myslet průběžně po celý den. Hodně totiž vypotíme i vydýcháme. Dostatek tekutin vás i ochladí.

Doktorská rada: V létě je na místě pozměnit jídelníček a některým pokrmům se raději zcela vyhnout

V létě je lepší pozměnit jídelníček tak, abychom snížili riziko infekce a podpořili zažívání. A hlavně, abychom neriskovali, že se daná pochutina, na kterou se těšíme, stačí zkazit, než se ke konzumaci v klidu posadíme. Zásada proto zní – vyhnout se majonézám a jíst jen to, co projde ohněm a varem.

Doktorská rada: Horku je potřeba přizpůsobit životní styl. Pokud to jde, zkuste alespoň krátkou siestu

Žijeme sice ve střední Evropě, ale období, kdy jsou nadprůměrná horka, si užíváme dost často. Někdy není rozdíl mezi tím, jestli jsme ve střední nebo jižní Evropě. Horku přizpůsobte nejen šatník, ale i váš životní styl. Budete se cítit mnohem lépe.

Doktorská rada: Mezi nejčastější letní úrazy patří poranění hlavy a krční páteře. Co dělat a jak se chránit?

Prázdniny jsou v plném proudu a teplé počasí láká k nejrůznějším aktivitám. Bohužel léto je také obdobím největšího počtu úrazů a mezi ty nejčastější i nejzákeřnější patří úrazy hlavy. Způsobit si je můžete při jakékoliv činnosti – ať už je to oprava zahrady, domu nebo sport.

Doktorská rada: Následky opaření můžeme ovlivnit včasnou a vhodnou první pomocí

K nejčastějším domácím úrazům patří opaření nebo popálení. Jako první pomoc je nutné postižené místo co nejdříve zchladit. Led ale nepřikládejte, mohli byste způsobit další komplikace. Opatrně i s nanášením mastí na popáleniny. Je vhodné počkat a nejprve zjistit, do jaké míry je kůže zasažená.

Doktorská rada: Při úžehu a úpalu je nutné organismus ochlazovat postupně

V létě nám od sluníčka hrozí nejen popáleniny ze slunění. Často se pouze namažeme krémem a zapomínáme na nebezpečí úpalu nebo úžehu.

Doktorská rada: Embolie a tromboza přicházejí náhle

Embolie a trombóza jsou zdravotní komplikace, které většinou přijdou nečekaně. Tyto problémy se ale většinou připravují dlouhodobě a potichu. Pro organismus je to vždy šok.

Doktorská rada: Dětské nemoci u dospělých mají komplikovaný průběh. Kdy se nechat očkovat a kdy (ne)hlídat vnoučata?

Příušnice, spalničky, zarděnky, plané neštovice, černý kašel… Tyto nemoci máme spojené s dětmi. Pokud je vaše ratolesti prodělají v dětství, získají celoživotní imunitu. Pokud jste ale nemoc v dětsví neprodělali, můžete se od nich nakazit a bývá komplikovaný. A pak je tu ještě jeden případ – pro ještě neočkovaná miminka mohou být nebezpeční i dospělí.

Doktorská rada: Pneumokoková infekce se může projevovat různými symptomy

Blíží se opět doba letních dovolených a cestování a díky rozvolňování i více možností k setkávání většího počtu lidí. Nehrozí nám pouze obávaný „covid“, ale také různé další infekce, před kterými nás ochrání naše dobrá imunita nebo očkování. Jednou z obávaných bakterií je i „streptokokus pneumonie“ – familiárně známá jako „pneumokok“. Infekce je záludná, nejčastěji způsobuje zánět plic a ohrožuje hlavně starší generaci.

Doktorská rada: Úspěšné vyléčení meningitidy závisí na rychlém odhalení nemoci

Meningitida – neboli zánět mozkových blan, je velmi nebezpečné a záludné infekční onemocnění. Není-li zahájena včasná léčba, může způsobit velmi vážné dlouhodobé následky či dokonce smrt. Projevuje se vysokou horečkou, světloplachostí, celkovou schváceností, pocením a krutou bolestí hlavy. Některé z těchto problémů ale mohou signalizovat i jiné nemoci, mimo jiné silnou chřipku.

Doktorská rada: Syndrom karpálního tunelu vyléčíte pouze klidem

Po dlouhých měsících práce v provizorním domácím prostřední mnozí řeší zdravotní komplikace. Málokdo má doma profesionální kancelářskou židli a stůl a ze sezení u počítače pak mohou bolet záda nebo krční páteř. Častým problémem je i tzv. syndrom karpálního tunelu. Bolestivě postihuje oblast zápěstí a nejčastěji vzniká z dlouhého držení počítačové myši.

Doktorská rada: Díky současným stresům se srdeční arytmie objevují častěji

Srdeční arytmie se projevují velmi individuálně a jejich příčina může být různá. Od stresu, onemocnění štítné žlázy až po mechanický problém srdečního na převodu srdečního vzruchu přímo v srdci. Některé typy arytmií se mohou samy urovnat, jiné je nutné dlouhodobě léčit.

Doktorská rada: Po delší době v karanténě se vydávejte ven do přírody obezřetně a v kvalitní turistické obuvi

Přichází postupné rozvolnění karanténních opatření a mnoho lidí je doslova natěšeno na procházku ve volné přírodě. S tím ale budou přicházet i první letošní úrazy. Nejčastějším následkem pohybu v přírodě je vyvrtnutý kotník. Je to zranění, které někdy máme tendenci zlehčovat. Jenomže nedoléčením a nedostatečným klidem si můžete způsobit nepříjemné komplikace. První pomoc je klid a chlad.

Doktorská rada: Riziko infarktu může každý snížit svým životním stylem

Infarkt myokardu většinou přichází nečekaně a může se projevit různými způsoby. Postižený nejčastěji pociťuje silnou bolest za hrudní kostí a dušnost. Jako první pomoc můžeme užit kyselinu acetylsalicylovou a postiženému ohlídat volný dech. Největší prevencí je správná životospráva a zdravý pohyb na čerstvém vzduchu.

Doktorská rada: Letošní epidemie onemocnění covid-19 mění pohled na očkovací kalendáře jiných nemocí.

Máme za sebou první jarní den a mnozí se už těší na léto a letní dovolené. S tím ale souvisí i očkování, které se doporučuje při pobytu v přírodě nebo cestování. Konec zimy je například ideálním časem pro očkování proti klíšťové encefalitidě. Za zvážení ovšem stojí i očkování proti pneumokoku, žloutence nebo proti spalničkám. Letos je ale situace jiná, a to nejen díky očkování proti covidu.

Doktorská rada: Pokud trpíte na hemeroidy, čokoládu raději vynechte

Hemeroidy trápí stále více lidí díky sedavému způsobu života. Velký vliv má také genetika. Tyto nepříjemné problémy lze zmírnit především vhodnou stravou a častou osobní hygienou. Velkým pomocníkem je také dubová kůra.

Doktorská rada: Nejlepší prevencí Alzheimerovy choroby je aktivita

Alzheimerova choroba je devastující smrtelné onemocnění, které postihuje mnoho lidí. Jedná se o neurodegenerativní onemocnění, při kterém dochází k nevratným změnám na mozku a poklesu kognitivních funkcí, jako jsou myšlení, paměť a úsudek. Někdy se klasická demence zaměňuje s Alzheimerovou chorobou.

Doktorská rada: Nikdy není pozdě začít žít zdravě. To platí i u onkologického onemocnění

Každé onkologické onemocnění je obrovskou zátěží nejen pro pacienta, ale i jeho nejbližší okolí. Během onkologické léčby je nutné dobře zvládnout prvotní šok ze zjištěného onemocnění a naučit se naslouchat svému tělu. Potravinové doplňky nemají na úspěch léčby vliv. Naopak zbavením se nezdravých návyků můžeme léčbu maximálně podpořit. Radí MUDr. Petr Grenar. 

Doktorská rada: Při chemoterapii je ze všeho nejdůležitější zvládnout první depresivní reakci

Z důvodu obav z šíření nemoci COVID – 19 bohužel mnoho lidí odsunulo preventivní onkologická vyšetření na letní měsíce a možná právě nyní prožívají obtížné období začínající onkologické léčby. Léčba má několik fází a nejnáročnější je průběh chemoterapie. Při léčbě onkologického onemocnění ale nemůžete řešit pouze primární nemoc, ale i přídavné symptomy, které se k tomu přidávají. Radí MUDr. Petr Grenar. 

Doktorská rada: Konec září je po slunném létě prvním zátěžovým obdobím naší imunity

Léto právě skončilo, a i když máme stále hezké počasí, pomalu už začíná podzim. Přechod z letního počasí na podzimní je první zátěžovou zkouškou po návratu z dovolené, kdy se většina z nás cítila v dobré kondici. Jak budeme dále postupovat směrem k zimním měsícům, imunita bude procházet stále větší zátěží. Jedinou ochranou je prevence. Nic imunitu nepodpoří tolik jako pozitivní přístup k životu, zdravá strava a dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Očkování proti chřipce letos nepodceňujte. Chřipka v kombinaci s COVID-19 může způsobit vážné problémy

V minulých letech se na podzim proti chřipce běžně očkovali pouze rizikové skupiny. Letos má toto očkování zvláštní důležitost, a to díky šíření onemocnění COVID – 19. Kombinací onemocnění chřipkou a COVID-19 totiž mohou vzniknout velmi vážné komplikace. K očkování proti chřipce by proto měli přistoupit všichni, kdo ho zvažovali, i když do rizikových skupin nepatří.  Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Právě v tomto období je nutné respiračním potížím věnovat mimořádnou pozornost

Tak jako každý rok, i letos bude s přicházejícím podzimem a zimou přibývat nejrůznějších respiračních onemocnění. Do chřipkového období je ale ještě daleko a po aktivně prožitém létě má většina zdravých lidí imunitu ještě poměrně v dobrém stavu. Respiračním onemocněním je proto právě nyní potřeba věnovat mimořádnou obezřetnost. Velmi pravděpodobně se totiž může jednat o COVID–19. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Kočku domácí nekrmte syrovým masem. Vyhnete se tak možné nepříjemné nákaze

Pokud je kočka domácí správně živená a má pravidelné odčervováni i očkování, obavy z možné nákazy nemocemi nebo parazity mít nemusíme. Stačí ale trochu neopatrnosti a snaha „naší kočičce“ trochu přilepšit syrovým masem a můžeme v období prenatálu vážně ohrozit zdraví dítěte. Toxoplazmóza je pro gravidní ženu nebezpečným nepřítelem. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Při chůzi s hůlkami si správně nastavte jejich výšku a pak už se pouze spolehněte na svůj instinkt

Chůze s hůlkami aneb „nordic walking“ je aktivita, která zaměstná celé tělo. Při pravidelném tréninku vám jednoduché hůlky mohou zajistit rozvoj duševních a fyzických sil a budete se cítit dobře. Ovšem důležité je si trénink správně dávkovat, hůlky si správně nastavit, a pak už pouze synchronizovat dech s rytmickým pohybem paží. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Bez kvalitní obuvi se na túru nevydávejte. Vyvrknutý kotník vám může velmi zkomplikovat dovolenou

S letní turistikou souvisí i různé úrazy, nejčastěji vyvrknutí kotníku. I v tomto případě vás může ochránit prevence – kvalitní obuv, trasa přiměřená vaší kondici i pozornost při chůzi. Při vyvrknutí kotníku se může bolestivost i otok zhoršovat postupně. Situaci nepodceňujte. Můžete si značně zkomplikovat léčení. Končetinu zafixujte a přivolejte pomoc. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: S počtem elektrokol rostou i úrazy z jízdy. Bez helmy nevyjíždějte

Elektrokola si kupují především lidé středního a staršího věku, aby je využívali na delší cesty do práce nebo na výlety. Elektrokolo ale není pouze dopravní prostředek. Kromě lepšího zdraví a kondice může přinést i nové zážitky. S počtem elektrokol ale stoupají i úrazy a zdravotní komplikace způsobené nesprávnou jízdou. Nejčastější příčiny jsou podcenění bezpečnosti a přecenění sil. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Krátkodobý pobyt v lázních může pozitivně změnit náš životní styl

Letos v létě je díky státním příspěvkům doslova hitem dovolená v lázních, ačkoliv naši občané v minulých letech za odpočinkem a regenerací raději jezdili dlouhé cesty k moři. Ovšem i dovolená v lázních má své přínosy a úskalí. Aby pobyt v lázních měl patřičný léčebný efekt, musí být delší a léčebně dostatečně intenzivní. Krátkodobý pobyt nám může naopak kladně pozměnit životní priority. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Sluneční ekzém je ve své podstatě alergií na slunce. U citlivých jedinců se může projevit i po mírném slunění

V letních měsících vznikají nejčastější kožní problémy z nadměrného slunění. Většinou se jedná o začervenání kůže, pálení a svědění. Nemusí se jednat pouze o klasické spálení, které si z přemíry opalování způsobil v průběhu svého života do určité míry snad každý. Velmi nepříjemným problémem jsou i tzv. sluneční ekzémy. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Svědivou vyrážku z pocení nejrychleji vyléčíte častou hygienou a nedráždivým mýdlem

Vlhké a teplé podnebí může přinést kožní problémy, které mylně můžete považovat za alergie nebo sluneční ekzém. Při intenzivním pocení se může na kůži vyskytnout vyrážka z potu, která nepříjemně svědí. Krémy proti alergii ale nekupujte. Pomůže mýdlo a vhodný oděv. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Angíny jsou nejčastější nemocí léta. Většinou si ale toto onemocnění způsobíme sami

Mnoho lidí si myslí, že angíny jsou nemocí zimních měsíců podobně jako chřipky. Z omylu vás možná vyvede informace, že nejvíce onemocnění angín je v Africe, kde jsou vysoké teploty. Prevence je naštěstí velmi účinná a záleží především na nás, jestli se tomuto onemocnění svým chováním vyhneme. Na zmrzlinové hody a chlazené nápoje s ledem raději zapomeňte. Pro dlouhodobější pocit ochlazení si raději udělejte teplý čaj a zavodněte dostatečně organismus. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Při koupání ve volné přírodě si především ověřujte vodu v mělkých a menších rybníkách

Místo koupání v okolí ostrovů s čistou vodou bude mnoho z nás vybírat mezi přeplněným koupalištěm nebo plaváním v přírodním toku. Pokud se rozhodnete pro rybník u louky nebo jezírko v lese, pravděpodobně se sice nenakazíte nemocí COVID – 19, ale můžete si způsobit jiné zdravotní komplikace. Především kožní. Pomůže čistá sprcha, antihistaminický krém a stín. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Pokud na vozovce usmrtíte divoké zvíře, dotýkejte se ho pouze v ochranných rukavicích. Lesní zvěř může přenášet kožní onemocnění i zánětlivé onemocnění mízních uzlin

V přírodě číhá nebezpečí nejen od obávaných klíšťat, ale také od volně žijící divoké zvěře. Na pozoru se mějte především před příliš krotkými zajíci, kteří vás mohou nakazit tularémií. A pokud při cestě na dovolenou vozem usmrtíte lesní zvěř, odkliďte jí z vozovky pomocí ochranných rukavic. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Volně žijících zvířat se nedotýkejte, i kdyby byla na přítomnost lidí zvyklá. Hrozí vám přenos nemocí i nepříjemných parazitů

Parazity a různé zdravotní komplikace nemusíte získat pouze během dovolené v exotické zemi. Nepříjemný problém si můžete způsobit i během výletu do přírody nedaleko vašeho bydliště. Stačí být milovníkem zvířat a nebýt dostatečně opatrný. Potrápit vás může i zdánlivě „neškodná“ blecha. Pokud se se zdánlivou svědivou vyrážkou vydáte ke kožnímu lékaři, léky na ekzém v tomto případě nezaberou. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Jste kuřák? S kouřením přestaňte dříve, než se tkáň plic nenávratně znečistí

Témata dobrého zdraví a regenerace respiračního ústrojí jsou z důvodu šíření nemoci covid-19 pro většinu lidí stále aktuální. Nejvíce zatěžované jsou plíce kuřáků. Přitom právě kuřáci mají zdraví ve svých rukou. Omezit kouření nestačí. Plíce kuřáků se totiž regenerují velmi pomalu. Pomoci mohou dechová cvičení i bylinky. Radí MUDr. Petr Grenar

Doktorská rada: Nejlepší ochrana před případnou druhou vlnou koronaviru je posílení plic

Léto je období sportů i mnoha aktivit. Využijte tento čas pro posílení a regeneraci plic. Je to nejlepší ochrana před možnou druhou vlnou onemocnění COVID – 19. Plíce pro svou očistu potřebují nejen čerstvý vzduch, ale především aktivní pobyt i přiměřenou zátěž. Pomohou i jednoduchá dechová cvičení v rámci ranní rozcvičky. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Alergie se mohou poprvé projevit až v dospělosti. Věnujte pozornost především sezonnosti příznaků

Alergické reakce mohou poprvé vznikat až v dospělosti a často nebývají hned odhaleny. První příznaky alergie jsou totiž v počátku nejčastěji velmi podobné obyčejnému nachlazení. K návštěvě lékaře by každého měla přimět především jejich sezonnost. Při pylových alergiích se vyplatí sledovat pylová zpravodajství a dodržovat ochranná opatření. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Chcete si dlouhodobě udržet zdravý životní styl? Zvolte zlatou střední cestu

Během karanténních opatření začalo mnoho lidí z péče o svou imunitu žít zdravěji, více sportovat a připravovat si kvalitní domácí pokrmy. Při návratu do běžného pracovního tempa je ale velmi těžké zdravý životní styl udržet. Ideální je zlatá střední cesta v kombinaci zdravého pohybu a pestrého jídelníčku. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Při návratu do normálního života nezapomínejte na preventivní prohlídky i zdravý životní styl

Pozvolna se uvolňují striktní karanténní opatření a vracíme se k normálnímu životu. Během karantény sice většina lidí začala pečovat o své zdraví, přitom ale zapomínala na to hlavní – prevenci. Nemocem bychom totiž měli především předcházet. Především pro včasné odhalení onkologických onemocnění jsou pravidelné preventivní prohlídky zcela klíčové.  Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Začaly vám na jaře padat vlasy? Nemusí jít jen o přirozený proces

Do určité míry může být padání vlasů v jarním období přirozený jev. Ostatně také v přírodě zvířata před letními horky ztrácejí srst a pelichají. Může se ale také jednat pouze o deficit různých látek, které jsou nutné pro výživu vlasového folikulu a tím i růstu zdravých vlasů. A nezapomínejme ani na dlouhodobý stres, závažná onemocnění nebo genetickou záležitost.

Doktorská rada: Jak se ráno dobře nastartovat i s nízkým tlakem? Zacvičte si ještě v posteli

Vysoký tlak je ze zdravotního hlediska rizikový, hlavně pokud o něm nevíme. Oproti tomu nízký tlak sám o sobě není problém, ale lidé s nízkým tlakem se nemusí cítit dobře. Problémy mohou mít hlavně po ránu. Nízký tlak se nedá léčit, ale správným přístupem můžeme snížit negativní pocity na minimum a cítit se svěží.

Doktorská rada: Očista organismu je celoroční záležitost. Nejlepší efekt má změna životního stylu

Součástí lidových tradic i náboženských zvyků jsou různé půsty a očisty organismu, které se váží především k jarním měsícům. Ovšem životní styl se postupně velmi změnil a s ním i zátěže, kterým je náš organismus v současnosti vystaven. Očista proto není nutná jenom po zimě, ale je aktuální celoročně. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Na jaro se těší všichni, kromě alergiků

Jaro je nejobávanějším obdobím pro všechny alergiky. Někdo je alergický pouze na určitou květinu, někdo na celkové množství pylů. Přelom dubna a května bývá pro mnohé velmi obávaným obdobím. Postupně rozkvétá velké množství květin, okrasných keřů i stromů. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Jarní výkyvy počasí jsou zrádné a jejich podceněním si můžete přivodit problémy s močovým měchýřem

Mnoho lidí má během zimního období problémy s močovým měchýřem, močovými cestami nebo ledvinami. Jestliže jste v zimním období žádné potíže neměli, pijete dostatek tekutin a teple se oblékáte, není ale ještě vyhráno. O močový měchýř je nutné se starat celoročně. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: S vysokou horečkou ihned k lékaři, i když nekašlete. Může signalizovat kožní onemocnění růží

Infekční kožní onemocnění tzv. růží může vzniknout po přechodném oslabení imunity. Způsobuje ho infekce hemolytickým streptokokem, který se v podkoží pomnoží a způsobí infekční kožní zánět. Onemocnění se projevuje vysokou teplotou, únavou a lokálním bolestivým zarudnutím kůže a vždy vyžaduje razantní a dlouhodobou léčbu antibiotiky. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Zánět žil dolních končetin nepodceňujte. Nejlepší prevence je dostatek pohybu

Zánět žil dolních končetin je poměrně nepříjemné onemocnění, které často podceňujeme. Projeví se otokem se zarudnutím, bolestí a rovněž hypertermií. Postižená končetina je totiž teplejší. Pokud máte na toto onemocnění podezření, vyhledejte co nejdříve lékaře, který zánět potvrdí nebo vyloučí. Z povrchových žil může zánět přejít do hlubších struktur a způsobit vážné komplikace. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Chcete mít zdravou štítnou žlázu? Myslete především na dostatek jódu v potravě

Potíže způsobené špatnou funkčností štítné žlázy jsou nějakou dobu latentní a nepůsobí větší problémy. Často se v počátku jedná pouze o vleklou únavu nebo rychlé změny váhy. Z neléčeného onemocnění štítné žlázy ale může vzniknout skutečně závažný zdravotní problém, který vyžaduje složitější léčbu. Pro zdravou funkci štítné žlázy je potřeba především dostatek jódu v postavě.  Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Rčení „Pij do polopita a jez do polosyta“ platí jako prevence dny i v současnosti

Onemocnění dnou zasahuje drobné klouby těla. Silná bolest i zarudnutí kloubu přichází velmi rychle, ovšem pouhými léky se nevyléčíte. Dna patří mezi nemoci, které vznikají metabolickými změnami v organismu z důvodu špatných dietních návyků. Hlavní prevencí i léčbou je proto dieta.  Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Rčení „Pij do polopita a jez do polosyta“ platí jako prevence dny i v současnosti

Onemocnění dnou zasahuje drobné klouby těla. Silná bolest i zarudnutí kloubu přichází velmi rychle, ovšem pouhými léky se nevyléčíte. Dna patří mezi nemoci, které vznikají metabolickými změnami v organismu z důvodu špatných dietních návyků. Hlavní prevencí i léčbou je proto dieta.  Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Dna kdysi trápila hlavně krále. Dnes se jedná o rozšířenou nemoc, kterou získáte přílišným hodováním

Onemocnění dnou patří mezi nemoci, které vznikají genetickými dispozicemi. Ovšem špatnými dietními návyky si toto bolestivé onemocnění kloubů můžeme způsobit i sami. Kdysi se proto onemocnění dnou říkalo „nemoc králů“. Postihovala hlavně ty, co přespříliš hodovali. Nemoc vzniká metabolickými změnami v organismu. Mezi hlavní prevence proto patří dieta. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Preventivní vyšetření hrají zásadní roli v úspěšnosti léčby onkologického onemocnění

Díky moderní medicíně se daří onkologická onemocnění stále úspěšněji léčit. Bohužel, na druhou stranu onkologických pacientů přibývá. Jediná možnost ochrany je zdravý životní styl, a především prevence. Všeobecně totiž platí, že čím včasnější je diagnostika, tím jednodušší a účinnější je léčba. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Chodíte v sychravém počasí bez čepice? Riskujete bolestivý zánět horních cest dýchacích

Vrcholí období epidemie chřipek i dalších respiračních onemocnění. Obzvláště pokud podceníme teplé oblečení, můžeme pocítit silnou bolest v horních dutinách. Často máme nejprve pocit, že máme pouze „rýmu“, ale stav bývá mnohem vážnější. Může se jednat o zánět horních cest dýchacích, který bychom rozhodně neměli přecházet. Při neléčení může přejit až do zánětu středního ucha a způsobit velké komplikace. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Chodíte v sychravém počasí bez čepice? Riskujete bolestivý zánět horních cest dýchacích

Vrcholí období epidemie chřipek i dalších respiračních onemocnění. Obzvláště pokud podceníme teplé oblečení, můžeme pocítit silnou bolest v horních dutinách. Často máme nejprve pocit, že máme pouze „rýmu“, ale stav bývá mnohem vážnější. Může se jednat o zánět horních cest dýchacích, který bychom rozhodně neměli přecházet. Při neléčení může přejit až do zánětu středního ucha a způsobit velké komplikace. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Přecházení chřipek a viróz je hazard se zdravím

Období chřipkových epidemií vrcholí. Ovšem je velký rozdíl mezi chřipkou a běžným virovým respiračním onemocněním. Chřipka je natolik závažné onemocnění, že nás většinou donutí zastavit, ulehnout, a léčit se.  A tím si paradoxně ochráníme zdraví. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Před koronavirem nás může ochránit nejen prevence, ale především dobrá vlastní imunita

Lidí nakažených koronavirem už je přes deset tisíc a čísla stále stoupají. Jakkoliv se jedná o vysoce nakažlivý virus, do určité míry své zdraví ochránit můžeme. Je nutné se především vyvarovat kontaktu se širokým kolektivem, a nemusíme-li, necestovat. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Zánět slepého střeva často přichází v návaznosti na respirační infekci. Bolesti břicha nepodceňujte

S akutní bolestí břicha bychom měli nejpozději druhý den pospíchat k praktickému lékaři, který provede patřičná vyšetření. Mezi bolesti, které je nutné řešit co nejdříve, patří zánět slepého střeva. Jedná se o onemocnění, které se dá velmi dobře řešit, pokud je včas diagnostikováno. V opačném případě může vést až k úmrtí pacienta nebo k vážným komplikacím, který si dotyčný nese celý život. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Ve stáří vám klouby ukážou, jestli jste o ně v mládí dobře pečovali

Zima je v plném proudu, a i když se těžké mrazy zatím nedostavily, i mírnější chladné teploty mohou způsobit některé zdravotní problémy. Například bolesti kolen. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Tuberkulózou se můžete nakazit i při cestě tramvají. Výskyt této nemoci opět začíná stoupat i u nás

Ještě donedávna se proti onemocnění tuberkulózou očkovaly malé děti. Díky systému prevence se u nás výskyt této nemoci zásadně snížil. V posledních 10 letech je nárůst opět zaznamenán. Tuberkulóza je širší problém, který hodně souvisí s migrací jako takovou. Jedná se totiž o velmi infekční onemocnění a k nákaze stačí kratší pobyt s nemocným v uzavřeném prostoru.  Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Tuberkulózou se můžete nakazit i při cestě tramvají. Výskyt této nemoci opět začíná stoupat i u nás

Ještě donedávna se proti onemocnění tuberkulózou očkovaly malé děti. Díky systému prevence se u nás výskyt této nemoci zásadně snížil. V posledních 10 letech je nárůst opět zaznamenán. Tuberkulóza je širší problém, který hodně souvisí s migrací jako takovou. Jedná se totiž o velmi infekční onemocnění a k nákaze stačí kratší pobyt s nemocným v uzavřeném prostoru.  Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Nepodceňujte povánoční regeneraci. Přejídání může akcelerovat některé skryté choroby

Nový rok se už během prvního týdne dostal do plného proudu a na oslavy Vánoc i Silvestra si už možná ani nevzpomenete. Ale věřte, že vaše tělo si je bude pamatovat ještě dlouho. Obzvlášť, pokud jste si nekontrolovaně užívali skutečné vánoční hody i alkoholovou silvestrovskou party. Kromě toho, že většina z nás má nyní minimálně o kilo navíc, mohou vánoční i novoroční hostiny přinést i návazné zdravotní komplikace. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Nepodceňujte povánoční regeneraci. Přejídání může akcelerovat některé skryté choroby

Nový rok se už během prvního týdne dostal do plného proudu a na oslavy Vánoc i Silvestra si už možná ani nevzpomenete. Ale věřte, že vaše tělo si je bude pamatovat ještě dlouho. Obzvlášť, pokud jste si nekontrolovaně užívali skutečné vánoční hody i alkoholovou silvestrovskou party. Kromě toho, že většina z nás má nyní minimálně o kilo navíc, mohou vánoční i novoroční hostiny přinést i návazné zdravotní komplikace. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Tenisový loket vzniká dlouho a ještě déle se léčí. Riziko vzniku zvyšuje neléčená chřipka

Určitě každý si někdy například při práci na zahradě trochu namohl ruce. Obzvláště citlivým místem pro namožení je oblast lokte. Pokud v lokti přetrvává 5 – 6 týdnů a nelepší se ani po klidovém režimu a běžných analgetikách, s velkou pravděpodobností se již jedná o tzv. tenisový loket – neboli chronický zánět loketního kloubu. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Pokud dodržíte několik jednoduchých pravidel, vánoční hody si užijete bez následků

Ačkoliv Vánoce vypuknou až za týden, většina z vás už určitě dokončuje nákupy dárků, a hospodyně chystají přípravu vánočních kulinářských hodů. Možná máte už cukroví napečené, ovšem vánoční hodování nekončí pouze u těchto sladkostí. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Chudokrevnost často zaměňujeme za vleklou únavu, která přejde. Pokud trvá déle jak týden, vyhledejte lékaře

Začátkem prosince se mnozí z nás cítí unaveně. Blíží se svátky, konec roku, chceme vše stihnout a dokončit. Bohužel často ale nepoznáme, že za únavou může stát i zdravotní problém. Jednou z nejčastějších příčin vleklé únavy je totiž chudokrevnost. Může být způsobena pouhým deficitem vitaminu B12 a kyseliny listové nebo železa. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Jste pohodlní a nemáte dostatek pohybu? V tom případě hrozí vznik osteoporózy i vám

Osteoporóza je metabolické kostní onemocnění, které je způsobeno řídnutím kostní tkáně jako důsledek ubývání vápníku. Osteoporóza postihuje převážně starší ženy ve věku nad 65 let, ale bohužel se v současnosti velmi výrazně rozšiřuje napříč celou populací kvůli celkové změně životního stylu. Hlavním důvodem je nedostatek pohybu, který je základním pilířem prevence. Spolu s pohybem je pro prevenci nutné také doplňování vitamínu D a vápníku. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Patní ostruhy mohou narůst i vám. Parádu s nimi ale neuděláte

Letošní zima sice přichází velmi pozvolna, ale určitě jste už i přes mírné teploty vyzkoušeli zimní obuv. Při změně letní obuvi na zimní se mohou při chůzi objevit překvapivé bolesti pat, které jste v loňském roce ještě nepociťovali. A to i přesto, že jste si po roce vzali stejnou zimní obuv. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Vzniku plochých nohou můžeme zabránit správnou prevencí

Ploché nohy mohou způsobit nepříjemné sekundární zdravotní problémy. Léčba plochých nohou je celoživotní a poměrně komplikovaná. Ze všeho nejdůležitější je proto prevence. Mezi hlavní příčiny vzniku plochých nohou patří především nekvalitní obuv. Kvalitní obuv je základ, ale pomoci mohou i různé ortopedické a rehabilitační pomůcky, cvičení nebo chůze na boso. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Nepodceňujte možné poškození páteře při autonehodě. I menší náraz může mít vážné následky

Zřejmě každý, kdo utrpěl větší úder do hlavy nebo úraz krční páteře vycítí, jestli se stalo něco vážného nebo nikoliv. Tato poranění jsou většinou hodně bolestivá a každý, kdo se ke svému zdraví chová zodpovědně, rychle vyhledá lékaře. Bohužel často ale přehlížíme poranění krční páteře, která vznikají při menších autonehodách. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Inkontinence přichází plíživě a postihuje ženy i muže

Problém inkontinence je velmi diskrétní, ale trápí stále více lidí. Tyto zdravotní komplikace mohou značně komplikovat společenský i soukromý život a u postiženého mohou kromě diskomfortu vést i ke ztrátě sebevědomí. Inkontinencí jsou postižené nejen ženy, ale stále častěji také muži. Problémy přichází plíživě, jsou ale řešitelné.

Doktorská rada: Podzimní měsíce jsou ideálním období k očkování proti chřipce

Asi každý, kdo se vrací z vydařené dovolené, prožívá silnou nostalgii a už vůbec se mu nechce myslet na blížící se podzim a zimu. Ovšem pokud chcete zimní období přečkat v dobrém zdraví, právě nyní byste na příští měsíce měli myslet velmi intenzívně… Blíží se totiž období očkování proti chřipce. Pro seniory a stigmatizované pacienty je toto očkování v rámci pojištění zdarma, je bezpečné a užitečné. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Návrat do zaměstnání po dovolené je pro tělo stresovou situací. Nepodceňujte délku dovolené i dobře naplánovaný návrat

Koncem srpna se před začátkem školního roku vrací z dovolené největší počet lidí. Ovšem mnozí se po návratu do práce cítí ještě hůře než před dovolenou. Často se nám z dovolené nechce a rozčarovanost z návratu do zaměstnání náhlé pracovní tempo neulehčuje. Právě návraty do zaměstnání mohou být pro každého důležitým barometrem, který prozradí mnohé o našem životním stylu. Návrat do zaměstnání je ale v každém případě stresovou situací. Radí MUDr. Petr Grenar.