Doktorská rada

Užitečné rady, které se týkají vašeho zdraví, nabízí každou středu praktičtí lékaři.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Doktorská rada: Po delší době v karanténě se vydávejte ven do přírody obezřetně a v kvalitní turistické obuvi

Přichází postupné rozvolnění karanténních opatření a mnoho lidí je doslova natěšeno na procházku ve volné přírodě. S tím ale budou přicházet i první letošní úrazy. Nejčastějším následkem pohybu v přírodě je vyvrtnutý kotník. Je to zranění, které někdy máme tendenci zlehčovat. Jenomže nedoléčením a nedostatečným klidem si můžete způsobit nepříjemné komplikace. První pomoc je klid a chlad.

Doktorská rada: Riziko infarktu může každý snížit svým životním stylem

Infarkt myokardu většinou přichází nečekaně a může se projevit různými způsoby. Postižený nejčastěji pociťuje silnou bolest za hrudní kostí a dušnost. Jako první pomoc můžeme užit kyselinu acetylsalicylovou a postiženému ohlídat volný dech. Největší prevencí je správná životospráva a zdravý pohyb na čerstvém vzduchu.

Doktorská rada: Letošní epidemie onemocnění covid-19 mění pohled na očkovací kalendáře jiných nemocí.

Máme za sebou první jarní den a mnozí se už těší na léto a letní dovolené. S tím ale souvisí i očkování, které se doporučuje při pobytu v přírodě nebo cestování. Konec zimy je například ideálním časem pro očkování proti klíšťové encefalitidě. Za zvážení ovšem stojí i očkování proti pneumokoku, žloutence nebo proti spalničkám. Letos je ale situace jiná, a to nejen díky očkování proti covidu.

Doktorská rada: Pokud trpíte na hemeroidy, čokoládu raději vynechte

Hemeroidy trápí stále více lidí díky sedavému způsobu života. Velký vliv má také genetika. Tyto nepříjemné problémy lze zmírnit především vhodnou stravou a častou osobní hygienou. Velkým pomocníkem je také dubová kůra.

Doktorská rada: Nejlepší prevencí Alzheimerovy choroby je aktivita

Alzheimerova choroba je devastující smrtelné onemocnění, které postihuje mnoho lidí. Jedná se o neurodegenerativní onemocnění, při kterém dochází k nevratným změnám na mozku a poklesu kognitivních funkcí, jako jsou myšlení, paměť a úsudek. Někdy se klasická demence zaměňuje s Alzheimerovou chorobou.

Doktorská rada: Nikdy není pozdě začít žít zdravě. To platí i u onkologického onemocnění

Každé onkologické onemocnění je obrovskou zátěží nejen pro pacienta, ale i jeho nejbližší okolí. Během onkologické léčby je nutné dobře zvládnout prvotní šok ze zjištěného onemocnění a naučit se naslouchat svému tělu. Potravinové doplňky nemají na úspěch léčby vliv. Naopak zbavením se nezdravých návyků můžeme léčbu maximálně podpořit. Radí MUDr. Petr Grenar. 

Doktorská rada: Při chemoterapii je ze všeho nejdůležitější zvládnout první depresivní reakci

Z důvodu obav z šíření nemoci COVID – 19 bohužel mnoho lidí odsunulo preventivní onkologická vyšetření na letní měsíce a možná právě nyní prožívají obtížné období začínající onkologické léčby. Léčba má několik fází a nejnáročnější je průběh chemoterapie. Při léčbě onkologického onemocnění ale nemůžete řešit pouze primární nemoc, ale i přídavné symptomy, které se k tomu přidávají. Radí MUDr. Petr Grenar. 

Doktorská rada: Konec září je po slunném létě prvním zátěžovým obdobím naší imunity

Léto právě skončilo, a i když máme stále hezké počasí, pomalu už začíná podzim. Přechod z letního počasí na podzimní je první zátěžovou zkouškou po návratu z dovolené, kdy se většina z nás cítila v dobré kondici. Jak budeme dále postupovat směrem k zimním měsícům, imunita bude procházet stále větší zátěží. Jedinou ochranou je prevence. Nic imunitu nepodpoří tolik jako pozitivní přístup k životu, zdravá strava a dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Očkování proti chřipce letos nepodceňujte. Chřipka v kombinaci s COVID-19 může způsobit vážné problémy

V minulých letech se na podzim proti chřipce běžně očkovali pouze rizikové skupiny. Letos má toto očkování zvláštní důležitost, a to díky šíření onemocnění COVID – 19. Kombinací onemocnění chřipkou a COVID-19 totiž mohou vzniknout velmi vážné komplikace. K očkování proti chřipce by proto měli přistoupit všichni, kdo ho zvažovali, i když do rizikových skupin nepatří.  Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Právě v tomto období je nutné respiračním potížím věnovat mimořádnou pozornost

Tak jako každý rok, i letos bude s přicházejícím podzimem a zimou přibývat nejrůznějších respiračních onemocnění. Do chřipkového období je ale ještě daleko a po aktivně prožitém létě má většina zdravých lidí imunitu ještě poměrně v dobrém stavu. Respiračním onemocněním je proto právě nyní potřeba věnovat mimořádnou obezřetnost. Velmi pravděpodobně se totiž může jednat o COVID–19. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Kočku domácí nekrmte syrovým masem. Vyhnete se tak možné nepříjemné nákaze

Pokud je kočka domácí správně živená a má pravidelné odčervováni i očkování, obavy z možné nákazy nemocemi nebo parazity mít nemusíme. Stačí ale trochu neopatrnosti a snaha „naší kočičce“ trochu přilepšit syrovým masem a můžeme v období prenatálu vážně ohrozit zdraví dítěte. Toxoplazmóza je pro gravidní ženu nebezpečným nepřítelem. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Při chůzi s hůlkami si správně nastavte jejich výšku a pak už se pouze spolehněte na svůj instinkt

Chůze s hůlkami aneb „nordic walking“ je aktivita, která zaměstná celé tělo. Při pravidelném tréninku vám jednoduché hůlky mohou zajistit rozvoj duševních a fyzických sil a budete se cítit dobře. Ovšem důležité je si trénink správně dávkovat, hůlky si správně nastavit, a pak už pouze synchronizovat dech s rytmickým pohybem paží. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Bez kvalitní obuvi se na túru nevydávejte. Vyvrknutý kotník vám může velmi zkomplikovat dovolenou

S letní turistikou souvisí i různé úrazy, nejčastěji vyvrknutí kotníku. I v tomto případě vás může ochránit prevence – kvalitní obuv, trasa přiměřená vaší kondici i pozornost při chůzi. Při vyvrknutí kotníku se může bolestivost i otok zhoršovat postupně. Situaci nepodceňujte. Můžete si značně zkomplikovat léčení. Končetinu zafixujte a přivolejte pomoc. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: S počtem elektrokol rostou i úrazy z jízdy. Bez helmy nevyjíždějte

Elektrokola si kupují především lidé středního a staršího věku, aby je využívali na delší cesty do práce nebo na výlety. Elektrokolo ale není pouze dopravní prostředek. Kromě lepšího zdraví a kondice může přinést i nové zážitky. S počtem elektrokol ale stoupají i úrazy a zdravotní komplikace způsobené nesprávnou jízdou. Nejčastější příčiny jsou podcenění bezpečnosti a přecenění sil. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Krátkodobý pobyt v lázních může pozitivně změnit náš životní styl

Letos v létě je díky státním příspěvkům doslova hitem dovolená v lázních, ačkoliv naši občané v minulých letech za odpočinkem a regenerací raději jezdili dlouhé cesty k moři. Ovšem i dovolená v lázních má své přínosy a úskalí. Aby pobyt v lázních měl patřičný léčebný efekt, musí být delší a léčebně dostatečně intenzivní. Krátkodobý pobyt nám může naopak kladně pozměnit životní priority. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Sluneční ekzém je ve své podstatě alergií na slunce. U citlivých jedinců se může projevit i po mírném slunění

V letních měsících vznikají nejčastější kožní problémy z nadměrného slunění. Většinou se jedná o začervenání kůže, pálení a svědění. Nemusí se jednat pouze o klasické spálení, které si z přemíry opalování způsobil v průběhu svého života do určité míry snad každý. Velmi nepříjemným problémem jsou i tzv. sluneční ekzémy. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Svědivou vyrážku z pocení nejrychleji vyléčíte častou hygienou a nedráždivým mýdlem

Vlhké a teplé podnebí může přinést kožní problémy, které mylně můžete považovat za alergie nebo sluneční ekzém. Při intenzivním pocení se může na kůži vyskytnout vyrážka z potu, která nepříjemně svědí. Krémy proti alergii ale nekupujte. Pomůže mýdlo a vhodný oděv. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Angíny jsou nejčastější nemocí léta. Většinou si ale toto onemocnění způsobíme sami

Mnoho lidí si myslí, že angíny jsou nemocí zimních měsíců podobně jako chřipky. Z omylu vás možná vyvede informace, že nejvíce onemocnění angín je v Africe, kde jsou vysoké teploty. Prevence je naštěstí velmi účinná a záleží především na nás, jestli se tomuto onemocnění svým chováním vyhneme. Na zmrzlinové hody a chlazené nápoje s ledem raději zapomeňte. Pro dlouhodobější pocit ochlazení si raději udělejte teplý čaj a zavodněte dostatečně organismus. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Při koupání ve volné přírodě si především ověřujte vodu v mělkých a menších rybníkách

Místo koupání v okolí ostrovů s čistou vodou bude mnoho z nás vybírat mezi přeplněným koupalištěm nebo plaváním v přírodním toku. Pokud se rozhodnete pro rybník u louky nebo jezírko v lese, pravděpodobně se sice nenakazíte nemocí COVID – 19, ale můžete si způsobit jiné zdravotní komplikace. Především kožní. Pomůže čistá sprcha, antihistaminický krém a stín. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Pokud na vozovce usmrtíte divoké zvíře, dotýkejte se ho pouze v ochranných rukavicích. Lesní zvěř může přenášet kožní onemocnění i zánětlivé onemocnění mízních uzlin

V přírodě číhá nebezpečí nejen od obávaných klíšťat, ale také od volně žijící divoké zvěře. Na pozoru se mějte především před příliš krotkými zajíci, kteří vás mohou nakazit tularémií. A pokud při cestě na dovolenou vozem usmrtíte lesní zvěř, odkliďte jí z vozovky pomocí ochranných rukavic. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Volně žijících zvířat se nedotýkejte, i kdyby byla na přítomnost lidí zvyklá. Hrozí vám přenos nemocí i nepříjemných parazitů

Parazity a různé zdravotní komplikace nemusíte získat pouze během dovolené v exotické zemi. Nepříjemný problém si můžete způsobit i během výletu do přírody nedaleko vašeho bydliště. Stačí být milovníkem zvířat a nebýt dostatečně opatrný. Potrápit vás může i zdánlivě „neškodná“ blecha. Pokud se se zdánlivou svědivou vyrážkou vydáte ke kožnímu lékaři, léky na ekzém v tomto případě nezaberou. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Jste kuřák? S kouřením přestaňte dříve, než se tkáň plic nenávratně znečistí

Témata dobrého zdraví a regenerace respiračního ústrojí jsou z důvodu šíření nemoci covid-19 pro většinu lidí stále aktuální. Nejvíce zatěžované jsou plíce kuřáků. Přitom právě kuřáci mají zdraví ve svých rukou. Omezit kouření nestačí. Plíce kuřáků se totiž regenerují velmi pomalu. Pomoci mohou dechová cvičení i bylinky. Radí MUDr. Petr Grenar

Doktorská rada: Nejlepší ochrana před případnou druhou vlnou koronaviru je posílení plic

Léto je období sportů i mnoha aktivit. Využijte tento čas pro posílení a regeneraci plic. Je to nejlepší ochrana před možnou druhou vlnou onemocnění COVID – 19. Plíce pro svou očistu potřebují nejen čerstvý vzduch, ale především aktivní pobyt i přiměřenou zátěž. Pomohou i jednoduchá dechová cvičení v rámci ranní rozcvičky. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Alergie se mohou poprvé projevit až v dospělosti. Věnujte pozornost především sezonnosti příznaků

Alergické reakce mohou poprvé vznikat až v dospělosti a často nebývají hned odhaleny. První příznaky alergie jsou totiž v počátku nejčastěji velmi podobné obyčejnému nachlazení. K návštěvě lékaře by každého měla přimět především jejich sezonnost. Při pylových alergiích se vyplatí sledovat pylová zpravodajství a dodržovat ochranná opatření. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Chcete si dlouhodobě udržet zdravý životní styl? Zvolte zlatou střední cestu

Během karanténních opatření začalo mnoho lidí z péče o svou imunitu žít zdravěji, více sportovat a připravovat si kvalitní domácí pokrmy. Při návratu do běžného pracovního tempa je ale velmi těžké zdravý životní styl udržet. Ideální je zlatá střední cesta v kombinaci zdravého pohybu a pestrého jídelníčku. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Při návratu do normálního života nezapomínejte na preventivní prohlídky i zdravý životní styl

Pozvolna se uvolňují striktní karanténní opatření a vracíme se k normálnímu životu. Během karantény sice většina lidí začala pečovat o své zdraví, přitom ale zapomínala na to hlavní – prevenci. Nemocem bychom totiž měli především předcházet. Především pro včasné odhalení onkologických onemocnění jsou pravidelné preventivní prohlídky zcela klíčové.  Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Začaly vám na jaře padat vlasy? Nemusí jít jen o přirozený proces

Do určité míry může být padání vlasů v jarním období přirozený jev. Ostatně také v přírodě zvířata před letními horky ztrácejí srst a pelichají. Může se ale také jednat pouze o deficit různých látek, které jsou nutné pro výživu vlasového folikulu a tím i růstu zdravých vlasů. A nezapomínejme ani na dlouhodobý stres, závažná onemocnění nebo genetickou záležitost.

Doktorská rada: Jak se ráno dobře nastartovat i s nízkým tlakem? Zacvičte si ještě v posteli

Vysoký tlak je ze zdravotního hlediska rizikový, hlavně pokud o něm nevíme. Oproti tomu nízký tlak sám o sobě není problém, ale lidé s nízkým tlakem se nemusí cítit dobře. Problémy mohou mít hlavně po ránu. Nízký tlak se nedá léčit, ale správným přístupem můžeme snížit negativní pocity na minimum a cítit se svěží.

Doktorská rada: Očista organismu je celoroční záležitost. Nejlepší efekt má změna životního stylu

Součástí lidových tradic i náboženských zvyků jsou různé půsty a očisty organismu, které se váží především k jarním měsícům. Ovšem životní styl se postupně velmi změnil a s ním i zátěže, kterým je náš organismus v současnosti vystaven. Očista proto není nutná jenom po zimě, ale je aktuální celoročně. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Na jaro se těší všichni, kromě alergiků

Jaro je nejobávanějším obdobím pro všechny alergiky. Někdo je alergický pouze na určitou květinu, někdo na celkové množství pylů. Přelom dubna a května bývá pro mnohé velmi obávaným obdobím. Postupně rozkvétá velké množství květin, okrasných keřů i stromů. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Jarní výkyvy počasí jsou zrádné a jejich podceněním si můžete přivodit problémy s močovým měchýřem

Mnoho lidí má během zimního období problémy s močovým měchýřem, močovými cestami nebo ledvinami. Jestliže jste v zimním období žádné potíže neměli, pijete dostatek tekutin a teple se oblékáte, není ale ještě vyhráno. O močový měchýř je nutné se starat celoročně. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: S vysokou horečkou ihned k lékaři, i když nekašlete. Může signalizovat kožní onemocnění růží

Infekční kožní onemocnění tzv. růží může vzniknout po přechodném oslabení imunity. Způsobuje ho infekce hemolytickým streptokokem, který se v podkoží pomnoží a způsobí infekční kožní zánět. Onemocnění se projevuje vysokou teplotou, únavou a lokálním bolestivým zarudnutím kůže a vždy vyžaduje razantní a dlouhodobou léčbu antibiotiky. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Zánět žil dolních končetin nepodceňujte. Nejlepší prevence je dostatek pohybu

Zánět žil dolních končetin je poměrně nepříjemné onemocnění, které často podceňujeme. Projeví se otokem se zarudnutím, bolestí a rovněž hypertermií. Postižená končetina je totiž teplejší. Pokud máte na toto onemocnění podezření, vyhledejte co nejdříve lékaře, který zánět potvrdí nebo vyloučí. Z povrchových žil může zánět přejít do hlubších struktur a způsobit vážné komplikace. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Chcete mít zdravou štítnou žlázu? Myslete především na dostatek jódu v potravě

Potíže způsobené špatnou funkčností štítné žlázy jsou nějakou dobu latentní a nepůsobí větší problémy. Často se v počátku jedná pouze o vleklou únavu nebo rychlé změny váhy. Z neléčeného onemocnění štítné žlázy ale může vzniknout skutečně závažný zdravotní problém, který vyžaduje složitější léčbu. Pro zdravou funkci štítné žlázy je potřeba především dostatek jódu v postavě.  Radí MUDr. Petr Grenar.