Doktorská rada

Užitečné rady, které se týkají vašeho zdraví, nabízí každou středu praktičtí lékaři.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Doktorská rada: Zánět středního ucha nejčastěji vzniká ze silné rýmy

Rýma a silné nachlazení může mít nepříjemné komplikace. Zánět se může Eustachovou trubicí přesunout do středního ucha. Nejčastěji postihuje děti. V případě silného projevu je nutné přistoupit k propíchnutí ušního bubínku a odsátí hnisu.

Doktorská rada: Mezi nejčastější dětské střevní parazity patří roupi

Bohužel se v současnosti stále častěji šíří infekce roupů – střevních parazitů, které se projevují nejvíce u dětí. V případě nákazy je ale nutné přeléčit celou rodinu. Rodiče by si měli všímat průvodních jevů u dětí a včas vše řešit.

Doktorská rada: Nakazit tuberkulózou se můžete kdekoliv

Tuberkulóza je velmi infekční onemocnění. K nákaze stačí kratší pobyt s nemocným v uzavřeném prostoru. V posledních 10 letech je nárůst opět zaznamenán a je nutné být opatrný. Tuberkulóza je totiž širší problém, který hodně souvisí s cestováním a migrací jako takovou.

Doktorská rada: Ploché nohy mohou způsobit nepříjemné sekundární zdravotní problémy

Plochou nohu má mnoho lidí, často ale zapomínáme, že tento zdravotní problém může způsobovat další komplikace. Nejdůležitější je samozřejmě prevence, mezi kterou patří mimo jiné pravidelná chůze naboso v přírodě. Léto ale bude brzy končit, a tak je nutné v péči i prevenci plochých nohou pokračovat.

Doktorská rada: Při slunečním ekzému pokožka reaguje i po menším slunění drobnými pupínky a svědivým začervenáním

V létě můžeme mít různé kožní problémy, které způsobuje přílišné slunění. Některé kožní vyrážky naopak vznikají v důsledku přílišného pocení ve velkých vedrech. Nejdůležitější roli v léčbě i prevenci hraje hygiena i vhodné oblečení.

Doktorská rada: Tenisový loket si často způsobíme během léta nárazovým sportem

Určitě každý si někdy například při práci na zahradě trochu namohl ruce. Obzvláště citlivým místem pro namožení je oblast lokte. Pokud v lokti přetrvává bolest 5 – 6 týdnů a nelepší se ani po běžných analgetikách, s velkou pravděpodobností se již jedná o tzv. tenisový loket. Vzniká po dlouhé chronické zátěži, a proto i léčba je bohužel velmi dlouhodobá.

Doktorská rada: Nejlepší prevence zánětu žil je dostatek pohybu

Máte při dlouhodobém sezení problém s natékáním nohou? Měli byste být opatrní, především pokud vás čeká delší cestování na dovolenou. Otoky nohou mohou mít více důvodů. Tím nejčastějším bývají záněty žil, které jsou navíc velmi bolestivé i nebezpečné. Těmto problémům se ale můžeme do určité míry i vyhnout, pokud se na cestu dobře připravíme.

Doktorská rada: Čeká vás dlouhé cestování? Připravte si dostatek tekutin i zábavu pro děti

Dlouhé cestování bývá součástí vysněné dovolené. Balení s předstihem i prevence možných komplikací jsou základem pohodového začátku vysněného volna. Ať už jedete jakýkoliv dopravní prostředkem, připravte předem i dostatečnou zábavu pro vaše děti.

Doktorská rada: Během koupání v moři dbejte na prevenci zánětu zvukovodu

Zánět zvukovodu může vzniknout z různých příčin. Nejčastěji ale za podobné problémy může voda z koupání nebo silný vítr, případně kombinace obou. Často vás proto podobné potíže mohou potrápit právě na dovolené někde u moře. Prevence je hlavní ochrana.

Doktorská rada: Jak přestat kouřit? Nejlépe na dovolené

Většina kuřáků kouří ze stresu nebo čistě díky zlozvyku, který se táhne už od puberty. Ostatně mnoho kuřáků prožívá své první zkušenosti s cigaretami během dospívání a v mládí. Pokud se chcete tohoto zlozvyku zbavit, dovolená je ideální dobou začít s odvykáním.

Doktorská rada: Do lázní na neschopenku, nebo na dovolenou? Lékařka radí, na co máte nárok

Plánujete dovolenou? Pokud byste rádi udělali něco pro zdraví, místo cestování do exotických krajů nebo na přeplněné pláže zvažte dovolenou v lázních. Vyjet můžete i jako samoplátci a vaše zdraví se vám za to určitě odmění. Pokud se ale léčíte s nějakou vážnější nemocí, možná patříte k těm pacientům, kteří mají právo na lázeňskou péči hrazenou pojišťovnou.

Doktorská rada: Zánět močového měchýře se často objeví po prochladnutí

Pozor na močový měchýř a močové cesty bychom měli dávat především na jaře, kdy se často střídají teploty a můžeme lehce nastydnout. Právě nastydnutí bývá hlavní příčinou zánětů močového měchýře a močových cest. Důležité je proto vhodné oblečení i obuv. Součástí prevence je také dostatečný pitný režim.

Doktorská rada: Pásový opar se může objevit kdekoliv na těle

Mezi nepříjemná virová onemocnění patří tzv. pásový opar. Ve své podstatě se jedná o zánět nervových zakončení, který se může objevit kdekoliv na těle. Léčba antivirotiky pomůže pouze při včasném nasazení. Pomohou i vitaminy skupiny B.

Doktorská rada: Při zánětu spojivek oči nenamáhejte a držte se spíše v přítmí

Zánět spojivek na jaře trápí především alergiky, ale může postihnout kohokoliv. Může vzniknout i z velkého namáhání očí – například při dlouhém dívání se do monitoru nebo v případě, že jsou oči dlouho vystaveny silnému větru nebo prudkému slunci. Nejčastěji se ale zánět spojivek vyskytuje jako infekce spojená s rýmou.

Doktorská rada: Svrab je nepříjemný kožní problém, který se v současnosti rychle šíří

V současnosti se populací na našem území šíří nepříjemný kožní problém, známý jako tzv. svrab. Nejedná se o onemocnění jako takové, ale napadení kůže zákožkou svrabovou. Tento parazit není okem běžně viditelný, zato dokáže způsobit velké nepříjemnosti.

Doktorská rada: Kožní plísně řešte co nejdříve. Jako první pomoc pomůže i ocet

Léto a koupání je ještě v nedohlednu, a tak si možná rádi zaplavete alespoň ve veřejném plaveckém bazénu. To je sice pro dobrou tělesnou kondici ideální sport, jenomže s tím souvisí i riziko kožní infekce. Nejlepší je samozřejmě prevence, a proto bychom alespoň ve sprchách bazénu měli mít ochrannou obuv.

Doktorská rada: Spolu s plánováním letní dovolené na slunci si zkontrolujte mateřská znaménka

Začíná jaro a většina lidí právě v tuto dobu plánuje letní dovolenou, obzvláště pokud chtějí jet k moři. V rámci prevence našeho zdraví bychom ale neměli pouze pořizovat kvalitní krémy na opalování. Právě nyní je totiž nejvyšší čas zkontrolovat mateřská znaménka. Ke kožnímu lékaři je lepší zajít zbytečně než pozdě.

Doktorská rada: Plíseň může způsobit vážné zdravotní komplikace

Vlhké prostory nebo i pouhé vlhké místo v rámci bytu se během zimy většinou zhorší. Právě teď uprostřed zimy může někdo zjistit, že má navlhlou a plesnivou zeď. Ovšem plíseň je nebezpečná a může způsobit vážné zdravotní následky. Nejčastěji alergie, zánět plic nebo astma.

Doktorská rada: Kýlu si můžeme způsobit sami zvednutím těžkého břemene

Kýla je nepříjemné bolestivé poranění, které může způsobit omezení v aktivním životě a působit větší problémy. Je to ve své podstatě otvor – můžeme říci díra v břišní stěně, přes kterou se vyklenují pod kůži vnitřní orgány. Vyskytuje se především v místech, ve kterých je břišní stěna oslabená. To jsou třísla a oblast pupku. Proto se nejčastěji objevuje tzv. kýla tříselní nebo pupeční. Často si jí ale způsobíme neopatrností sami.

Doktorská rada: Silná podrážděnost může signalizovat zvýšenou funkci štítné žlázy

Štítná žláza je nezastupitelný orgán v našem hormonálním systému. Nachází se v krční jamce a svou funkcí ovlivňuje fungování našeho organismu. Z neléčeného onemocnění štítné žlázy může vzniknout skutečně závažný zdravotní problém, který vyžaduje složitější léčbu. Může se jednat o sníženou nebo zvýšenou funkci štítné žlázy a každé toto onemocnění má jiné příznaky.

Doktorská rada: Snížená funkce štítné žlázy může způsobovat vleklou únavu

Štítná žláza je nezastupitelný orgán v našem hormonálním systému. Nachází se v krční jamce a svou funkcí ovlivňuje fungování našeho organismu. Z neléčeného onemocnění štítné žlázy může vzniknout skutečně závažný zdravotní problém, který vyžaduje složitější léčbu. Může se jednat o sníženou nebo zvýšenou funkci štítné žlázy a každé toto onemocnění má jiné příznaky.

Doktorská rada: Žlučníkové kameny mohou náhle překvapit při vánočním hodování

Problémy se žlučníkem mohou být rodová dispozice, ale nejčastěji souvisí s přejídáním nebo se stresem. Následky stresu se sice mohou projevovat mnoha způsoby, ale často negativně ovlivňují právě zažívání. Při podrážděném žlučníku se pak cítíte těžce a nafouknutě. Nejčastěji se tyto problémy objevují po jídle, které je příliš mastné a těžké, ale nemusí to být pravidlem.

Doktorská rada: Inkontinence je zdravotní problém, který musí řešit více odborníků

Problém inkontinence je velmi diskrétní, ale trápí stále více lidí. Tyto zdravotní komplikace mohou značně komplikovat společenský i soukromý život a u postiženého mohou kromě diskomfortu vést i ke ztrátě sebevědomí. Inkontinencí jsou postižené nejen ženy, ale stále častěji také muži. Problémy přichází plíživě, jsou však řešitelné.

Doktorská rada: Užívání hormonální antikoncepce je vhodné prodiskutovat i se svým praktickým lékařem

V posledních desetiletích došlo k velkému rozvoji antikoncepce jako takové. Jsou nejrůznější druhy i způsoby užívání. Mezi nejoblíbenější ale stále patří antikoncepce hormonální. Ovšem její užívání může mít následky nejen na přírodní prostřední, ale hlavně na zdraví ženy, která antikoncepci používá. Žena, která hormonální antikoncepci používá, by se měla o možných zdravotních následcích poradit nejen se svým gynekologem, ale i se svým praktickým lékařem.

Doktorská rada: Revmatismus může vzniknout přecházením horečnatých onemocnění

Podzimní chladné teploty mohou způsobit některé zdravotní problémy, například bolesti kloubů. Mezi nejčastější příčiny patří artróza, zánět svalových úponů oblastí kloubů, poruchy překrvení, infekce, revmatismus a mnoho dalších. Právě revmatismus ale někdy těžko poznáme.

Doktorská rada: Mezi hlavní prevence onemocnění dnou patří dieta

Jedním z velmi nepříjemných kloubních onemocnění je tzv. dna. Projevuje se silnou bolestí kloubů. Dříve se jí lidově říkalo pakostnice nebo také nemoc králů. Léčba je zdlouhavá a vyžaduje velký důraz na správné stravovací návyky. Mezi hlavní prevence proto patří dieta.

Doktorská rada: Častou zácpu může vyřešit dostatek vlákniny, tekutiny a pohybu

Všichni máme určitě za sebou tu zkušenost, že přeženeme pojídání čokolády a dostaví se patřičné zažívací problémy. Příležitostná zácpa může souviset i s cestováním nebo nevhodným jídlem. Používání projímadel může problémy ještě zhoršit. V případě zauzlení střev může požití projímadla způsobit vážnou komplikaci.

Doktorská rada: Pokud vás postihne ústřel páteře, věnujte dostatek času jeho léčbě. Může se rychle opakovat

Jakmile se venku ochladí, můžeme samozřejmě mnohem snadněji prochladnout. Nehrozí vám ale pouze rýma. Problém je, že při prochladnutí svaly reagují jinak než bychom očekávali. I při jednoduchém pohybu nás pak může postihnout bolestivé zablokování zad. Většinou si dáme masáž, vezmeme si prášek proti bolesti a pokračujeme dále v běžném tempu, dokud nás bolest nezastaví. Ústřel páteře se ale může při špatném pohybu kdykoliv znovu objevit.

Doktorská rada: Úspěch onkologické léčby může velmi ovlivnit psychický stav pacienta

Poté, co skončilo období karantén a lockdownů, začali lidé se zpožděním absolvovat různé preventivní prohlídky. Největší nárůst je onkologických pacientů, kteří prevenci zanedbali a jejich onemocnění je navíc často již značně rozvinuté. Ve výsledku záleží na každém, jak úspěšně nemoc zvládne. A v tomto případě hraje psychika důležitou roli.

Doktorská rada: Osteoporóza dnes hrozí všem, kteří se dostatečně nehýbou

Osteoporóza je metabolické kostní onemocnění, které je způsobeno řídnutím kostní tkáně jako důsledek ubývání vápníku. Osteoporóza postihuje převážně starší ženy ve věku nad 65 let, ale bohužel se v současnosti velmi výrazně rozšiřuje napříč celou populací kvůli celkové změně životního stylu.

Doktorská rada: Syndrom vyhoření si postižený většinou vůbec neuvědomuje

Pokud se u vás i po dovolené vyskytuje pocit přetrvávající únavy, rozhodně byste tento stav neměli podceňovat a vyhledejte co nejdříve lékaře. Vedle únavového syndromu se může jednat i o tzv. syndrom únavy, který postihuje stále více lidí. Problém většinou není možné vyřešit bez odborné pomoci. Léčba je dlouhodobá. Nejdůležitější je včasné odhalení problému.

Doktorská rada: Únavový syndrom si mnoho lidí uvědomí po návratu z dovolené

Stálý pocit únavy provází mnoho lidí. Někdo se z letní dovolené vrátil odpočatý, někdo jiný má naopak pocit, že dovolenou ani neměl a stále cítí únavu. Důvodem může být špatně naplánovaný odpočinek, ale také únavový syndrom.

Doktorská rada: Připravte se na letošní chladnější zimu otužováním

Pokud chcete letošní zimní měsíce s omezenou možnosti topení přečkat v dobrém zdraví, včasná příprava organismu i obydlí, je zcela rozhodující. Na chladnější teploty v domácnostech připravte především vaše děti. Z otužování udělejte zábavnou hru a studenou sprchu zařaďte do denního režimu už nyní.

Doktorská rada: Při zmijím uštknutí je první pomoc rozhodující

Uštknutí zmijí není nic příjemného a pro postiženého může skončit i smrtí. Ze všeho nejdůležitější je samotná prevence a rychlá první pomoc. Ránu silně podvažte a postiženého převezte co nejdříve do nemocnice.

Doktorská rada: Hojení drobných zranění závisí na řádném ošetření

V létě jsme více aktivní a s tím souvisí i větší počet úrazů. Dovolenou nám nemusí znepříjemnit pouze vážný úraz. Stačí odřené koleno a následné komplikace nám mohou naše plány značně překazit. Hojení menších odřenin a povrchových zranění vždy záleží na tom, jak je ošetříme.

Doktorská rada: Ve vedru má sportování u moře svoje pravidla

Většinou když se konečně dostaneme na 14 dení dovolenou k moři, chceme se sami sobě maximálně věnovat a také si pořádně zasportovat. Jenomže u moře je jiná situace a se sportováním je nutné být obezřetný.

Doktorská rada: Při opalování je důležitý UV faktor krému, UV index a fototyp kůže

Možná se právě sluníte někde na dovolené a užíváte si krásné letní počasí. Nezapomínejte ale na problémy, které vám může přílišné slunění způsobit. Pokud jedete do hor nebo k moři, přibalte si krém s vyšším ochranným faktorem. Při slunění ale musíte vzít v úvahu mnoho dalších okolností. Jak svou pokožku účinně ochráníte?

Doktorská rada: Slinivku si musíme hýčkat. Její funkce je nenahraditelná

Před nám je léto, dovolená, grilování i popíjení s přáteli. Tedy čas, kdy si lehce můžeme způsobit nějaké zažívací potíže. Když máme problémy s trávením, většinou hned víme, jestli nás bolí žaludek, žlučník nebo zdali se jedná o střevní potíže. V rámci zažívání je ale malý orgán, o kterém ani nevíme, dokud se neozve. Ale to je pak už většinou vážné. Je to slinivka.

Doktorská rada: V době dovolené je nutné domácí péči o seniora dobře naplánovat

Počet seniorů v naší republice narůstá a s tím i počet rodin, které se sami starají o své staré rodiče. Potřeby seniorů jsou samozřejmě individuální, ale péče má zároveň některá všeobecná pravidla. Mezi ně patří především dobrá hydratace. Péči o seniora je nutné zajistit i v případě dovolené.

Doktorská rada: V dětském věku se rozhoduje o fyzické kondici v dospělosti

Ze sedavého zaměstnání bolí záda všechny, obzvláště v pozdějším věku. Základy problémů ale mohou vzniknout právě už v dětství. Největším problémem je například dětská skolióza páteře. Své děti a vnoučata proto veďme ke zdravému pohybu na čerstvém vzduchu.

Doktorská rada: Průběh roztroušené sklerózy může zpomalit kvalitní rehabilitace a aktivní pohyb

Onemocnění roztroušenou sklerózou není příliš časté. Postižené pacienty ale ve většině případů postupně vyřazuje z běžného života a pracovního procesu. Ve své podstatě se jedná o postižení nervů. Vedle léčby vedené neurologem je podstatný aktivní pohyb a rehabilitace.

Doktorská rada: U postcovidových symptomů je nejnebezpečnější dušnost

V současnosti se stále více setkáváme s následky na zdraví mnoha lidí, kteří prošli onemocněním covid-19. Některé postcovidové symptomy mohou přejít samy, pokud si dopřejeme dostatek odpočinku a regenerace. Jiné mohou být velmi závažné a rozhodně bychom je neměli přecházet.

Doktorská rada: Infekce tetanu hrozí především při aktivitách v přírodě

Přichází jaro a blíží se i aktivní letní období. Tedy čas, kdy většina z nás bude pracovat na zahradě, chodit do přírody a sportovat. Právě v přírodě nám nejvíce hrozí infekční nákaza – tetanus. Tetanus není možné účinně léčit. Jediná účinná léčba je prevence. Tedy očkování.

Doktorská rada: Alergie se mohou náhle objevit i u starších lidí

Jaro je nejobávanějším obdobím pro všechny alergiky. Někdo je alergický pouze na určitou květinu, někdo na celkové množství pylů. Alergie se často objevují již v dětství, ale reakce se mohou začít objevovat i v dospělosti. Většinou se jedná o alergie pylové. Problémy mohou působit už první jarní pyly – kočičky, jívy nebo jehnědy.

Doktorská rada: Mononukleóza se nedá přechodit! Léčba dietou trvá nejméně půl roku

Mononukleóza je infekční virové onemocnění, které postihuje funkci jater. Přenáší se kapénkovou nákazou a často začíná podobnými symptomy jako běžné chřipkové onemocnění nebo angína. Léčí se především dlouhodobou jaterní dietou a klidem.

Doktorská rada: V domácí lékárničce bychom měli vždy bezpečně najít první pomoc

Domácí lékárnička by měla obsahovat kromě obvazového materiálu i základní léky na zažívací potíže, horečku a dezinfekci. Podle zvážení jsou vhodné i některé vitaminy a lehčí analgetika. Prošlé léky vždy vracejte do lékárny k odborné likvidaci.

Doktorská rada: Preventivní prohlídky mohou včas odhalit závažná onemocnění

V období karantén a hrozby nakažení onemocněním covid-19 většina lidí zapomněla na preventivní prohlídky. Z důvodu omezení rizika nákazy jsme přeplněné čekárny u lékařů raději nenavštěvovali. Bohužel se tak často promeškala včasná diagnostika závažných onemocnění. S preventivní prohlídkou proto neotálejte.

Doktorská rada: Právě nyní je ideální doba na očkování proti klíšťové encefalitidě

Jaro letos přišlo velmi brzy a rychle. S vyššími venkovními teplotami se probouzí i klíšťata, která přenáší dvě závažná a nebezpečná onemocnění – lymskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu. Ačkoliv se nebezpečí z jejich nákazy zdá být ještě daleko, právě nyní je ale ideální čas pro očkování.

Doktorská rada: Proti jarní únavě pomůže dostatek spánku i dobrá psychická kondice

Zima je pro naše zdraví náročné období. Na jejím konci tělu dochází přirozené zásoby vitamínů i minerálů. Pak se nelze divit, že když přijde jaro, spolu s ním se dostaví i jarní únava. Už nyní ale můžete jarnímu stavu vyčerpání předejít.

Doktorská rada: Zvýšená hladina cholesterolu může být důsledkem genetických dispozic

Není to tak dlouho, co jsme si užívali vánoční hodování, přes zimu se nám moc nechce chodit ven na procházky, a když jsme doma, máme chuť k jídlu. Tak s touto realitou se možná potýká většina lidí. To vše se může ke konci zimy sečíst a zjistíte, že vaše hladina cholesterolu není ideální. Vyšší cholesterol je tichý nepřítel. Nebolí, ale v těle může způsobit mnoho komplikací.

Doktorská rada: Otužování utužuje zdraví. Musí ale jít ruku v ruce se zdravým životním stylem

Určitě ale budete souhlasit, že ti co jsou otužilí, přežijí bez nemoci čas chřipek mnohem lépe a onemocnění se jim spíše vyhýbají. Možná jste si ale naopak s příchodem zimních měsíců dávali pozor, abyste nenastydli, a jste nyní zchoulostivělí. S otužováním začněte kdykoliv. Hlavní zásada ale zní: postupně, přiměřeně a pravidelně.

Doktorská rada: Přecházení viróz může způsobit další zdravotní komplikace

Pro naší imunitu jistě všichni děláme své maximum. Ať už se to týká zdravé stravy, dostatečného příjmu vitamínů a minerálů, otužování nebo pobytu na čerstvém vzduchu. Zima je ale zátěžové období a obzvláště v její druhé polovině už organismus bývá nejvíce vyčerpaný. Pokud se k tomu přidá i stres a únava, je pak otázkou času, kdy se o vás začne pokoušet nějaká viróza.

Doktorská rada: Pokud vás trápí astma, v případě mrazu dýchejte opatrně a pouze přes šálu

Máme období mnoha nejrůznějších respiračních onemocnění. Pokud se vám špatně dýchá, nemusí to být pouze obávaný covid, ale například špatně doléčená viróza. A v zimě se může zhoršit i astma. Vzniká dispozicí průdušek k tomu, aby se stáhly a byly zúžené. Postiženému se pak v důsledku špatně dýchá. Opatrnost je na místě především při mrazivém počasí.

Doktorská rada: Depresi je potřeba řešit včas

Letošní podzim byl pro všechny velmi náročný. Mnoho lidí díky nejrůznějším omezením řešilo problémy se svou živností nebo v rodině. Krátké dny a období svátků navíc naše vnitřní pocity mohou pouze zhoršit a u některých se právě nyní mohou objevovat „zimní“ deprese. Přechodné pocity smutku nebo bezradnosti mohou postihnout každého.

Doktorská rada: Pokud máte sklony k alkoholismu, nekupujte si alkoholické nápoje domů

Po alkoholu možná v příštích dnech sáhnou především ti, kteří se budou během Vánoc cítit opuštěni nebo budou alkoholem řešit rodinné problémy. Malá dávka nám nemůže uškodit. Jde ale o to, jak dlouho daný člověk udrží ve své konzumaci onu „malou dávku“. Závislost přichází plíživě, ani si ji neuvědomíte.

Doktorská rada: Komplikace se žlučníkem nepodceňujte a zjistěte, jaká jídla vám dělají potíže. Podrážděný žlučník může souviset také se stresem

Problémy se žlučníkem mohou být rodová dispozice, ale nejčastěji souvisí s přejídáním nebo se stresem. Následky stresu se sice mohou projevovat mnoha způsoby, ale často negativně ovlivňují právě zažívání. Při podrážděném žlučníku se pak cítíte těžce a nafouknutě. Nejčastěji se tyto problémy objevují po jídle, které je příliš mastné a těžké, ale nemusí to být pravidlem.

Doktorská rada: Očkovaní pozitivní často nemají příznaky, ale nemoc mohou roznášet

Platnost očkovacích certifikátů vydávaných v rámci vakcinace proti covidu-19 se od 1. ledna 2022 zkrátí na 9 měsíců. Po očkování posilovací dávkou není platnost certifikátu v tuto chvíli omezena. Hygienické stanice zároveň nově pozměňují přístup k lidem očkovaným proti covidu.

Doktorská rada: Zánět slepého střeva se nesnažte utlumit studenými obklady. Jedinou spolehlivou léčbou je operace

Zánět slepého střeva je nejen bolestivý a nepříjemný, ale při zanedbání může přejít až do života ohrožující zdravotní komplikace. V normálním stavu o tomto střevním výběžku vůbec nevíme. Nachází se ale v pravé části podbřišku, a to je také oblast, kde nejčastěji vnímáme první bolesti.

Doktorská rada: Hlavní prevence osteoporózy je dostatek pohybu

Osteoporóza je metabolické kostní onemocnění, které je způsobeno řídnutím kostní tkáně jako důsledek ubývání vápníku. Osteoporóza postihuje převážně starší ženy ve věku nad 65 let, ale bohužel se v současnosti velmi výrazně rozšiřuje napříč celou populací kvůli celkové změně životního stylu.

Doktorská rada: Jste slabí a bez energie? Příčinou může být chudokrevnost

Nemoc zvanou „anémie“ velmi výstižně vysvětluje její český název, chudokrevnost. Postižený má v krvi nedostatek červených krvinek. Tato nemoc není častá, je ale nepříjemná.

Doktorská rada: Mezi osvědčené babské rady při virózách patří především studený nebo olejový zábal

Pokud začnete cítit, že na vás „něco leze“, nejlépe uděláte, pokud místo okamžité návštěvy lékaře, zkusíte s nemocí zabojovat nejdříve sami. Bohužel, právě v čekárně u lékaře můžete totiž získat další virovou infekci. I když vyloučíte COVID, domácí léčba musí být od samotného začátku velmi efektivní a právě první dny léčby byste neměli podcenit.

Doktorská rada: Kloubům přes zimu nejvíce pomůžete, pokud je budete udržovat v teple

Pokud máte s klouby potíže, zřejmě vás bolí v každém ročním období. A protože se právě ochladilo, možná jste už také zjistili, že v zimě se bolesti výrazně zvýší. Právě v zimním období jsou klouby nejnáchylnější k nastydnutí a pak o to více bolí. Správnou péči ale můžete kloubům pomoci a bolesti zmírnit.

Doktorská rada: Bolesti kloubů nejčastěji způsobuje artróza. Stále častěji postihuje mladší věkové skupiny

Klouby bolí v každém ročním období, ale v zimě se bolesti výrazně zvýší, jsou větším problémem a postihují více lidí. Bolesti jsou často z nedostatečné výživy kloubů a z nedostatku pohybu, a příčinou může být i nachlazení nebo virózy. Za bolestí ale mohou být i nemoci. Hlavním problémem kloubů ale může být artróza.

Doktorská rada: Tenisový loket vyléčí pouze naprostý klid

Určitě každý si někdy například při práci na zahradě trochu namohl ruce. Obzvláště citlivým místem pro namožení je oblast lokte. Pokud v lokti přetrvává bolest 5–6 týdnů a nelepší se ani po klidovém režimu a běžných analgetikách, s velkou pravděpodobností se již jedná o tzv. tenisový loket – neboli chronický zánět loketního kloubu. Vzniká po dlouhé chronické zátěži, a proto i léčba je bohužel velmi dlouhodobá.

Doktorská rada: Pokud chcete zimní období prožít ve zdraví, je nejvyšší čas začít s přípravou imunity

O tom, jestli přes zimu onemocníme, rozhodne naše imunita a měli bychom ji podpořit přirozeným způsobem. A rozhodně to není o tom, že byste ještě dnes běželi do lékárny pro vitamin C nebo jiný podpůrný přípravek. Pokud si s rodinou naplánujete pravidelné podzimní procházky v přírodě, uděláte pro sebe to nejlepší.

Doktorská rada: Očkování proti chřipce odložte, pokud se necítíte zcela zdrávi

Už za několik týdnů nás čeká nevlídné chladné počasí a spolu s ním i období chřipek. Chřipky se pomalu začínají objevovat už nyní a je proto nejvyšší čas připravit naší imunitu. Nejlepším řešením je očkování.

Doktorská rada: Ploché nohy mohou způsobit bolesti v páteři a kolenou

Asi každého, kdo má plochá chodila, nohy občas bolí. Rozhodně se ale nevyplácí tyto problémy podceňovat. Mezi hlavní příčiny vzniku patří především nekvalitní obuv. Investice do obuvi se rozhodně vyplatí. Ploché nohy totiž mohou způsobit nepříjemné sekundární zdravotní problémy. Léčba plochých nohou je celoživotní.

Doktorská rada: Inkontinenci je možné řešit menším operativním zákrokem. Důležitá je prevence

Problém inkontinence je velmi diskrétní, ale trápí stále více lidí. Tyto zdravotní komplikace mohou značně komplikovat společenský i soukromý život. Inkontinenci jsou ale postižené nejen ženy, ale stále častěji také muži. Problémy přichází plíživě, jsou ale řešitelné. Na výběr je velké množství různých inkontinenčních pomůcek a každý si jistě může vybrat tak, aby ho tyto problémy společensky neomezovaly.

Doktorská rada: I menší autonehoda může způsobit nepříjemný úraz krční páteře

Autonehoda je vždy nepříjemnou situací, i když se může jednat pouze o lehce „pomačkané plechy“. Finanční problémy jsou ale tím nejmenším, co nás může potkat. I menší nehody mohou způsobit šok a závažná pohmoždění. Nejhorší ale bývají poranění krční páteře, která často podceňujeme.

Doktorská rada: Cukrovka patří k dědičným onemocněním. Při nezdravém způsobu života si ale toto onemocnění můžete způsobit i sami

Toto onemocnění si v počátečním stadiu vůbec nemusíme uvědomovat. Cukrovka navíc patří mezi dědičné choroby, ale v některých případech se může objevit po těžkém infekčním onemocnění nebo dlouhodobém stresu. Ale i po dlouhodobé konzumaci sladkých pokrmů a přeslazování. Je totiž jednou z nejčastějších civilizačních chorob.

Doktorská rada: Při cestování se chraňte před žloutenkou. Prevence je dodržování hygieny rukou

Pod náporem současného celosvětového infekčního virového onemocnění se často zapomíná na jiné zdravotní nebezpečí. Především v době prázdnin a cestování bychom měli myslet na to, jak se ochránit před hepatitidou – lidově žloutenku. Toto virové infekční nemocnění postihuje játra, a pokud se včas a správně neléčí, může zanechat trvalé následky. Hlavní zásadou prevence je dodržování hygieny.

Doktorská rada: Dobrý spánek můžete ovlivnit tím, co večer jíte

Problémy se spánkem má mnoho lidí. O to více se v noci trápí na dovolené, kde se v hlučném hotelu snaží zvyknout na novou postel. Rychlé usínání ale můžete docílit i jinak než pouhými prášky na spaní. Ty je sice vhodné mít pro jistotu sebou v cestovní v lékárničce, ale dobrý spánek můžete ovlivnit i jinak. Například tím, co děláte večer před spaním.

Doktorská rada: V horku je nutné upravit pitný režim a nezapomínat na doplnění minerálů

Pitný režim musíme hlídat celoročně. Obzvláště důležitý je ale hlavně v létě. Na příjem dostatečného množství tekutin je nutné myslet průběžně po celý den. Hodně totiž vypotíme i vydýcháme. Dostatek tekutin vás i ochladí.

Doktorská rada: V létě je na místě pozměnit jídelníček a některým pokrmům se raději zcela vyhnout

V létě je lepší pozměnit jídelníček tak, abychom snížili riziko infekce a podpořili zažívání. A hlavně, abychom neriskovali, že se daná pochutina, na kterou se těšíme, stačí zkazit, než se ke konzumaci v klidu posadíme. Zásada proto zní – vyhnout se majonézám a jíst jen to, co projde ohněm a varem.

Doktorská rada: Horku je potřeba přizpůsobit životní styl. Pokud to jde, zkuste alespoň krátkou siestu

Žijeme sice ve střední Evropě, ale období, kdy jsou nadprůměrná horka, si užíváme dost často. Někdy není rozdíl mezi tím, jestli jsme ve střední nebo jižní Evropě. Horku přizpůsobte nejen šatník, ale i váš životní styl. Budete se cítit mnohem lépe.

Doktorská rada: Mezi nejčastější letní úrazy patří poranění hlavy a krční páteře. Co dělat a jak se chránit?

Prázdniny jsou v plném proudu a teplé počasí láká k nejrůznějším aktivitám. Bohužel léto je také obdobím největšího počtu úrazů a mezi ty nejčastější i nejzákeřnější patří úrazy hlavy. Způsobit si je můžete při jakékoliv činnosti – ať už je to oprava zahrady, domu nebo sport.

Doktorská rada: Následky opaření můžeme ovlivnit včasnou a vhodnou první pomocí

K nejčastějším domácím úrazům patří opaření nebo popálení. Jako první pomoc je nutné postižené místo co nejdříve zchladit. Led ale nepřikládejte, mohli byste způsobit další komplikace. Opatrně i s nanášením mastí na popáleniny. Je vhodné počkat a nejprve zjistit, do jaké míry je kůže zasažená.

Doktorská rada: Při úžehu a úpalu je nutné organismus ochlazovat postupně

V létě nám od sluníčka hrozí nejen popáleniny ze slunění. Často se pouze namažeme krémem a zapomínáme na nebezpečí úpalu nebo úžehu.

Doktorská rada: Embolie a tromboza přicházejí náhle

Embolie a trombóza jsou zdravotní komplikace, které většinou přijdou nečekaně. Tyto problémy se ale většinou připravují dlouhodobě a potichu. Pro organismus je to vždy šok.

Doktorská rada: Dětské nemoci u dospělých mají komplikovaný průběh. Kdy se nechat očkovat a kdy (ne)hlídat vnoučata?

Příušnice, spalničky, zarděnky, plané neštovice, černý kašel… Tyto nemoci máme spojené s dětmi. Pokud je vaše ratolesti prodělají v dětství, získají celoživotní imunitu. Pokud jste ale nemoc v dětsví neprodělali, můžete se od nich nakazit a bývá komplikovaný. A pak je tu ještě jeden případ – pro ještě neočkovaná miminka mohou být nebezpeční i dospělí.

Doktorská rada: Pneumokoková infekce se může projevovat různými symptomy

Blíží se opět doba letních dovolených a cestování a díky rozvolňování i více možností k setkávání většího počtu lidí. Nehrozí nám pouze obávaný „covid“, ale také různé další infekce, před kterými nás ochrání naše dobrá imunita nebo očkování. Jednou z obávaných bakterií je i „streptokokus pneumonie“ – familiárně známá jako „pneumokok“. Infekce je záludná, nejčastěji způsobuje zánět plic a ohrožuje hlavně starší generaci.

Doktorská rada: Úspěšné vyléčení meningitidy závisí na rychlém odhalení nemoci

Meningitida – neboli zánět mozkových blan, je velmi nebezpečné a záludné infekční onemocnění. Není-li zahájena včasná léčba, může způsobit velmi vážné dlouhodobé následky či dokonce smrt. Projevuje se vysokou horečkou, světloplachostí, celkovou schváceností, pocením a krutou bolestí hlavy. Některé z těchto problémů ale mohou signalizovat i jiné nemoci, mimo jiné silnou chřipku.

Doktorská rada: Syndrom karpálního tunelu vyléčíte pouze klidem

Po dlouhých měsících práce v provizorním domácím prostřední mnozí řeší zdravotní komplikace. Málokdo má doma profesionální kancelářskou židli a stůl a ze sezení u počítače pak mohou bolet záda nebo krční páteř. Častým problémem je i tzv. syndrom karpálního tunelu. Bolestivě postihuje oblast zápěstí a nejčastěji vzniká z dlouhého držení počítačové myši.

Doktorská rada: Díky současným stresům se srdeční arytmie objevují častěji

Srdeční arytmie se projevují velmi individuálně a jejich příčina může být různá. Od stresu, onemocnění štítné žlázy až po mechanický problém srdečního na převodu srdečního vzruchu přímo v srdci. Některé typy arytmií se mohou samy urovnat, jiné je nutné dlouhodobě léčit.

Doktorská rada: Po delší době v karanténě se vydávejte ven do přírody obezřetně a v kvalitní turistické obuvi

Přichází postupné rozvolnění karanténních opatření a mnoho lidí je doslova natěšeno na procházku ve volné přírodě. S tím ale budou přicházet i první letošní úrazy. Nejčastějším následkem pohybu v přírodě je vyvrtnutý kotník. Je to zranění, které někdy máme tendenci zlehčovat. Jenomže nedoléčením a nedostatečným klidem si můžete způsobit nepříjemné komplikace. První pomoc je klid a chlad.

Doktorská rada: Riziko infarktu může každý snížit svým životním stylem

Infarkt myokardu většinou přichází nečekaně a může se projevit různými způsoby. Postižený nejčastěji pociťuje silnou bolest za hrudní kostí a dušnost. Jako první pomoc můžeme užit kyselinu acetylsalicylovou a postiženému ohlídat volný dech. Největší prevencí je správná životospráva a zdravý pohyb na čerstvém vzduchu.

Doktorská rada: Letošní epidemie onemocnění covid-19 mění pohled na očkovací kalendáře jiných nemocí.

Máme za sebou první jarní den a mnozí se už těší na léto a letní dovolené. S tím ale souvisí i očkování, které se doporučuje při pobytu v přírodě nebo cestování. Konec zimy je například ideálním časem pro očkování proti klíšťové encefalitidě. Za zvážení ovšem stojí i očkování proti pneumokoku, žloutence nebo proti spalničkám. Letos je ale situace jiná, a to nejen díky očkování proti covidu.

Doktorská rada: Pokud trpíte na hemeroidy, čokoládu raději vynechte

Hemeroidy trápí stále více lidí díky sedavému způsobu života. Velký vliv má také genetika. Tyto nepříjemné problémy lze zmírnit především vhodnou stravou a častou osobní hygienou. Velkým pomocníkem je také dubová kůra.

Doktorská rada: Nejlepší prevencí Alzheimerovy choroby je aktivita

Alzheimerova choroba je devastující smrtelné onemocnění, které postihuje mnoho lidí. Jedná se o neurodegenerativní onemocnění, při kterém dochází k nevratným změnám na mozku a poklesu kognitivních funkcí, jako jsou myšlení, paměť a úsudek. Někdy se klasická demence zaměňuje s Alzheimerovou chorobou.

Doktorská rada: Nikdy není pozdě začít žít zdravě. To platí i u onkologického onemocnění

Každé onkologické onemocnění je obrovskou zátěží nejen pro pacienta, ale i jeho nejbližší okolí. Během onkologické léčby je nutné dobře zvládnout prvotní šok ze zjištěného onemocnění a naučit se naslouchat svému tělu. Potravinové doplňky nemají na úspěch léčby vliv. Naopak zbavením se nezdravých návyků můžeme léčbu maximálně podpořit. Radí MUDr. Petr Grenar. 

Doktorská rada: Při chemoterapii je ze všeho nejdůležitější zvládnout první depresivní reakci

Z důvodu obav z šíření nemoci COVID – 19 bohužel mnoho lidí odsunulo preventivní onkologická vyšetření na letní měsíce a možná právě nyní prožívají obtížné období začínající onkologické léčby. Léčba má několik fází a nejnáročnější je průběh chemoterapie. Při léčbě onkologického onemocnění ale nemůžete řešit pouze primární nemoc, ale i přídavné symptomy, které se k tomu přidávají. Radí MUDr. Petr Grenar. 

Doktorská rada: Konec září je po slunném létě prvním zátěžovým obdobím naší imunity

Léto právě skončilo, a i když máme stále hezké počasí, pomalu už začíná podzim. Přechod z letního počasí na podzimní je první zátěžovou zkouškou po návratu z dovolené, kdy se většina z nás cítila v dobré kondici. Jak budeme dále postupovat směrem k zimním měsícům, imunita bude procházet stále větší zátěží. Jedinou ochranou je prevence. Nic imunitu nepodpoří tolik jako pozitivní přístup k životu, zdravá strava a dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Očkování proti chřipce letos nepodceňujte. Chřipka v kombinaci s COVID-19 může způsobit vážné problémy

V minulých letech se na podzim proti chřipce běžně očkovali pouze rizikové skupiny. Letos má toto očkování zvláštní důležitost, a to díky šíření onemocnění COVID – 19. Kombinací onemocnění chřipkou a COVID-19 totiž mohou vzniknout velmi vážné komplikace. K očkování proti chřipce by proto měli přistoupit všichni, kdo ho zvažovali, i když do rizikových skupin nepatří.  Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Právě v tomto období je nutné respiračním potížím věnovat mimořádnou pozornost

Tak jako každý rok, i letos bude s přicházejícím podzimem a zimou přibývat nejrůznějších respiračních onemocnění. Do chřipkového období je ale ještě daleko a po aktivně prožitém létě má většina zdravých lidí imunitu ještě poměrně v dobrém stavu. Respiračním onemocněním je proto právě nyní potřeba věnovat mimořádnou obezřetnost. Velmi pravděpodobně se totiž může jednat o COVID–19. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Kočku domácí nekrmte syrovým masem. Vyhnete se tak možné nepříjemné nákaze

Pokud je kočka domácí správně živená a má pravidelné odčervováni i očkování, obavy z možné nákazy nemocemi nebo parazity mít nemusíme. Stačí ale trochu neopatrnosti a snaha „naší kočičce“ trochu přilepšit syrovým masem a můžeme v období prenatálu vážně ohrozit zdraví dítěte. Toxoplazmóza je pro gravidní ženu nebezpečným nepřítelem. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Při chůzi s hůlkami si správně nastavte jejich výšku a pak už se pouze spolehněte na svůj instinkt

Chůze s hůlkami aneb „nordic walking“ je aktivita, která zaměstná celé tělo. Při pravidelném tréninku vám jednoduché hůlky mohou zajistit rozvoj duševních a fyzických sil a budete se cítit dobře. Ovšem důležité je si trénink správně dávkovat, hůlky si správně nastavit, a pak už pouze synchronizovat dech s rytmickým pohybem paží. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Bez kvalitní obuvi se na túru nevydávejte. Vyvrknutý kotník vám může velmi zkomplikovat dovolenou

S letní turistikou souvisí i různé úrazy, nejčastěji vyvrknutí kotníku. I v tomto případě vás může ochránit prevence – kvalitní obuv, trasa přiměřená vaší kondici i pozornost při chůzi. Při vyvrknutí kotníku se může bolestivost i otok zhoršovat postupně. Situaci nepodceňujte. Můžete si značně zkomplikovat léčení. Končetinu zafixujte a přivolejte pomoc. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: S počtem elektrokol rostou i úrazy z jízdy. Bez helmy nevyjíždějte

Elektrokola si kupují především lidé středního a staršího věku, aby je využívali na delší cesty do práce nebo na výlety. Elektrokolo ale není pouze dopravní prostředek. Kromě lepšího zdraví a kondice může přinést i nové zážitky. S počtem elektrokol ale stoupají i úrazy a zdravotní komplikace způsobené nesprávnou jízdou. Nejčastější příčiny jsou podcenění bezpečnosti a přecenění sil. Radí MUDr. Petr Grenar.

Doktorská rada: Krátkodobý pobyt v lázních může pozitivně změnit náš životní styl

Letos v létě je díky státním příspěvkům doslova hitem dovolená v lázních, ačkoliv naši občané v minulých letech za odpočinkem a regenerací raději jezdili dlouhé cesty k moři. Ovšem i dovolená v lázních má své přínosy a úskalí. Aby pobyt v lázních měl patřičný léčebný efekt, musí být delší a léčebně dostatečně intenzivní. Krátkodobý pobyt nám může naopak kladně pozměnit životní priority. Radí MUDr. Petr Grenar.