Dokument

Interpretace, výklad a syntéza dění, událostí a jevů našeho života.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Dokument: Jak zemřel Ernst Röhm

Život a zejména smrtu zakladatele nacistické strany připomene dokumentární pásmo Politické vraždy.

Dokument: Vražda italského premiéra Alda Mora

Politickou kariéru dvojnásobného italského premiéra Alda Mora ukončili teroristé. Život i konec politika připomene další díl z cyklu Politické vraždy.

Dokument: V 90. letech byla společnost hladová po informacích, dnes je to samý komentář, míní novinář Sniegoň

Tomáš Sniegoň už několik desetiletí informuje české diváky a posluchače o dění ve Švédsku. „Média mi volají kvůli dvěma tématům. Dříve to byla přistěhovalecká krize, dnes je to covid-19. Tedy byl to covid do chvíle, dokud Česko nepředstihlo Švédsko, od té doby mi už nikdo nevolá a nikoho Švédsko nezajímá,“ glosuje Sniegoň svoji kariéru v posledních šesti letech.

Dokument: Pamětníci: Jiří Ješ

Jiří Ješ patřil po roce 1990 k oblíbeným rozhlasovým komentátorům. Jeho životní příběh je mimořádně spletitý a pro pořad Pamětníci ho zaznamenal Milan Hanuš.

Dokument: Vedl meziválečné vydavatelství Lidové noviny, později Svobodnou Evropu. Příběh Julia Firta

Legendární meziválečné Lidové noviny byly ve skutečnosti velkým nakladatelským podnikem. V jeho čele stál několik let Julius Firt, muž, kterého přiblíží Jan Sedmidubský a historik Eduard Burget. „Dlouhá léta jsem byl přesvědčen, že jsem v první republice dělal takzvanou americkou kariéru. Talentovaný muž bez vzdělání v čele důležitého podniku. Musel jsem si počkat až na svou druhou emigraci, aby mi došlo, že o žádnou americkou kariéru nešlo,“ glosoval svůj příběh sám Firt.

Dokument: Proslavila se obálkou Coldpaly. „V Anglii mi dodali sebevědomí, chtěli mi naslouchat,“ říká Fürstová

Výtvarnice Míla Fürstová spojila svůj život s Velkou Británií. Založila tam rodinu, ale hlavně tam vystudovala výtvarné školy. „Když mě přijali na Royal College, měla jsem šílenou radost. Necítila jsem vůči Česku žádné zadostiučinění, spíš jsem za sebou zavřela dveře. Ne ve zlém. V Británii i v Česku jsem měla pocit, že na studium nemám, neměla jsem sebevědomí. Ale v Anglii mi ho dodávali,“ přibližuje výtvarnice.

Dokument: Pamětníci – Bohuslav Bubník

Dlouholetý funkcionář Sokola Bohuslav Bubník poskytoval za války úkryt parašutistům, kteří přiletěli zabít zastupujícího protektora Heydricha. Příběh jedné velké občanské statečnosti zaznamenal publicista Milan Hanuš.

Dokument: Z Brazilců dělám vodáky, „chlubí“ se bývalý kajakářský reprezentant Vaníček

Náš bývalý kajakářský reprezentant Vít Vaníček se před 20 lety usadil v Brazílii, kde se oženil a založil sportovní agenturu a školu, kde Brazilce objevovat vodní sporty. Česko reprezentoval hlavně na maratonských tratích.

Dokument: Víme, jak je pro střední generaci složité cestovat, tvrdí manželé, kteří provozují ubytování na Bali

Před čtyřmi lety se Jindřich a Michaela Láznovští sbalili batoh a místo penzionu na Šumavě si otevřeli dům na Bali, do kterého zvou nejen české turisty. „Vím, že střední generace má s cestováním trochu problém. Jsou unavení z dovolených na míru od kanceláří, chtějí to zažít trochu po svém, ale stále nemají úplně odvahu. Chtějí to mít v klidu, mít jistotu, že mluvíme česky, že když bude problém, pomůžeme jim. Na to cílíme,“ říká Lázňovská.

Dokument: Staví katedrály 21. století. „Ať můj mrakodrap zboří, přijde něco kvalitnějšího,“ říká Le Peutrec

„Mrakodrapy jsou katedrály 21. století. Je to spojnice mezi nebem a zemí. Stejně jako jsme ve 13. století demonstrovali sílu náboženství na katedrálách, tak dnes to jsou světové velmoci, kdo demonstruje svou ekonomickou sílu. Ukazují světu, co všechno dokážou, co jsou schopny zaplatit,“ myslí si architektka Eva Le Peutrec. Sama navrhuje mrakodrapy v Asii.

Dokument: Proč musel zemřít Mahátma Gándhí?

Mahátma Gándhí odmítal násilí. Sám za to zemřel násilnou smrtí koncem ledna 1948. Co stálo na pozadí úspěšného atentátu prozradí Jiří Fiedor.

Dokument: Jsem napůl zálesák a napůl civilizovaný člověk, ale v divočině se netřeba bát, přiznává biolog Lhota

Už ve třetí třídě věděl, že bude biologem. Několik let žil v Indii, kde pozoroval, zkoumal a popisoval chování opic. Poté se přesunul kvůli opicím do Indonésie, kde žije s přestávkami více jak patnáct let. I díky této zkušenosti patří Stanislav Lhota ke světově respektovaným klimatologům. „V Indonésii teď dětem vykládají, že je zapotřebí sázet stromy, ale nemluví se o tom, že ty stromy jsou cizokrajné akácie, které nemají význam a slouží jen papírenskému průmyslu,“ říká.

Dokument: Ztracená kolonie? Výprava do první linie klimatické krize

Sílící hurikány, stoupající hladina moří, častější záplavy i za slunečného počasí. Americké město Nags Head patří k těm, co se nacházejí v první linii, pokud jde o klimatickou krizi. Její dopady řeší turistické letovisko na bariérovém souostroví Outer Banks na východním pobřeží USA denně. Investuje miliony dolarů do systému čerpadel či do pravidelné obnovy obří duny, která město chrání před oceánem. Zároveň tam tyto problémy lidi spíš spojují. Dokumentem provází Jan Kaliba.

Dokument: Včely zrcadlí klimatické změny a hlavně učí lidi spolupracovat, myslí si včelař Bajko

Co může mít společného včelí a lidské společenství? Moravský včelař Jaroslav Bajko cestoval až na druhý konec světa, aby si osvojil přírodní metody chovu včel a na jejich základě vyslyšel i nutkavou potřebu péče o okolní krajinu. V kritické době, která je celosvětově zmítaná klimatickými změnami, proto návratu z Austrálie odstartoval řadu ekologických projektů na rodné Pálavě.

Dokument: Existoval rozdíl mezi disentem v moravské metropoli proti Praze?

Životní příběh významného představitele brněnského disentu Zdeňka Kotrlého zaznamenal publicista Milan Hanuš pro cyklus Pamětníci aneb Je to na vás.

Dokument: Pohrobky Apartheidu

Po stopách obětí ale i extrémistů útoků na bělošské farmy. Příběhy obětí nenávisti doplněné o pohled odborníků i aktivistů.

Dokument: Je správné opustit svou zemi?

Pokud nakonec emigrujete, tak z jakých důvodů? Na tyto a podobné otázky hledá odpověď publicista Pavel Hlavatý na příkladu osudů Josefa Berana, Jana Čepa nebo Josefa Škvoreckého. Poslechněte si třetí a poslední díl dokumentárního pásma Země ztracených elit.

Dokument: Proč české země zažily hned několik emigračních vln?

Co vedlo k cestě za hranice Ferdinanda Peroutku nebo Rafaela Kubelíka? Na podobné otázky hledá odpověď publicista Pavel Hlavatý v druhém dílu dokumentárního pásma Země ztracených elit.

Dokument: Země ztracených elit. Proč české země zažily několik emigračních vln?

Co vedlo k cestě za hranice Ferdinanda Peroutku nebo Rafaela Kubelíka? Na podobné otázky hledá odpověď publicista Pavel Hlavatý v druhém dílu dokumentárního pásma Země ztracených elit.

Dokument: Beneš-Hácha-Moravec: Soukromé Mnichovy

Šestý díl seriálu Osudové osmičky se zamýšlí nad širšími a někdy až symbolickými souvislostmi událostí, k nimž u nás došlo ve dnech podpisu Mnichovské dohody v roce 1938.

Dokument: Osudové osmičky

Třetí díl pořadu z cyklu Osudové osmičky připravil Ivan Štern a zabývá se v něm událostmi, k nimž došlo v českých zemích mezi lety 1848 až 1918. Svůj pořad nazval příznačně: Proč jsme přestali mít rádi monarchii?

Dokument: Hlas deníku v Čechách 1

Některé deníkové zápisy z dob totality prolistoval a citace z nich okomentuje publicista Pavel Hlavatý.

Dokument: Zlatý věk konspirace

Druhý díl dokumentární série Pavla Hlavatého ukazuje, jak se konspirační teorie systematizovaly. Konkrétní případy dokládá i záznamy z rozhlasového vysílání.

Dokument: Dokumentární pásmo Zlatý věk konspirace – 2. díl

Jak se konspirační teorie projevily v rozhlasovém vysílání? Konspirační teorie hýbaly 20. stoletím, protože nakonec tvořily důležité podhoubí nacismu i komunismu.

Dokument: Jak vypadá do praxe dovedená konspirační teorie?

Konspirační teorie tvořily důležité podhoubí nacismu i komunismu. Co je do praxe dovedená konspirační teorie? Poslouchejte první díl dokumentárního pásma Pavla Hlavatého.

Dokument: Ozvěny normalizace – 1. díl

Proč se vyhýbáš našemu bazénu, soudruhu Novotný? Jan Sedmidubský se vrací do roku 1968, na jehož začátku byly sny o demokratické společnosti – a na konci okupovaná země.

Dokument: Ozvěny normalizace – 2. díl

Cyklus s názvem Proč Husák? popisuje zákulisí raketového startu kariéry Gustáva Husáka po srpnu 1968. Připravil Jan Sedmidubský.

Dokument: Neexistující místa: Budoucnost na periferii

Poslední díl nás zavádí do zaniklého zahradnictví, kde se dnes mísí pozůstatky původního účelu areálu, strach z přežití, nebo zvuky vlaků a koňských kopyt.

Dokument: Neexistující místa: Podzemím blahoslaveného

V třetím díle se vypravujeme do podzemí. Konkrétně do podzemí známého kláštera, který je od 10. století úzce spjatý s osobou svatého Vintíře.

Dokument: Neexistující místa: Až na dno řeky

V druhém díle se brodíme s hydrologem a krajinným inženýrem po toku malého potoka až na dno samotné Vltavy.

Dokument: Neexistující místa. Kamenný amfiteátr

První díl seriálu Neexistující místa začíná na pražském předměstí a vede do nitra Divoké Šárky. K čemu slouží a sloužila zvláštní stavba, která tam stojí? Jan Trejbal místo zkoumá spolu s přírodovědcem a spisovatelem Jiřím Sádlem a archeologem Petrem Medunou.

Dokument: Cesty talentů

Druhý díl nabídne časosběrnou skládanku, ve které autor atraktivní zvukovou formou zobrazuje rozvoj zajímavé tvůrčí a hudební osobnosti Kristíny Dlouhé.

Dokument: Dokument: Láska za časů korony

Když vláda vyhlásila nouzový stav kvůli pandemii, dostala jsem strach. Víc než koronaviru jsem se ale bála toho času, který strávím sama se sebou. Bolelo mě srdce. Začala jsem proto sbírat audiodeníky lidí, kteří měli chuť mluvit se mnou o vztazích. Mluvili o lásce na dálku, samotě, partnerství, rozchodech, nevěře i čerstvém zamilování. Tak vznikl intimní dokument Láska za časů korony.

Dokument: Vladimír Turner: Žižkov

Vzpomínky starousedlíků ze Žižkova připomenou období války, slavné žižkovské hospody a soužití bělochů a Romů.

Dokument: Nikola Krutilová: Karlín

Čtvrtý díl vás zavede do Karlína. Dozvíte se, jak se z dřív opovrhované a vysmívané čtvrti stala čtvrť lukrativní.

Dokument: Jakub Ort: Holešovice

Třetí díl vás zavede do Holešovic. Do tržnice, kam se postupně vytrácejí vietnamští obchodníci, na břeh Vltavy a mezi starousedlíky, které trápí ruch při nové výstavbě.

Dokument: Alžběta Medková: Smíchov

Druhý díl dokumentární série vás zavede na Smíchov, kde autorka Alžběta Medková pohovoří s obyvateli čtvrti o změnách, které ji v posledních letech proměňují k nepoznání.

Dokument: Apolena Rychlíková: Staré a Nové Město

První díl dokumentární série Paměť města vás zavede na Staré a Nové Město pražské. Autorka dnešního dílu Apolena Rychlíková nabídne návštěvu u starousedlíků.

Dokument: Plýtvání. Ztráta času

Jak to dopadne, když se autoři dokumentu vydají poprvé v životě hledat jídlo v popelnicích, aby si uvařili večeři?

Dokument: Plýtvání. Nemáme planetu B

Třetí díl dokumentárního seriálu Plýtvání, se zaměří na důvody toho, proč nás často nezajímá, kde skončí nespotřebované potraviny a obaly od nich.

Dokument: Plýtvání. Paběrkování

Druhý díl dokumentární výpravy za plýtváním nás zavede na pole. Tam se dokumentaristé potkají s partou bankéřů, kteří vyměnili burzovní křivky za křivou mrkev.

Dokument: Plýtvání. Protože můžu

V prvním díle seriálu o neplýtvání se vypravíte za kamarádem Járou, který si chce nechat opravit starou hi-fi věž, aby si mohl pouštět písničky z dospívání.