Dopolední host

Zajímavá témata z různých oborů, moderátor a hosté, kteří musí dát odpověď.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Dopolední host: Václav Souček: V tornistře hůl

Svět sčítá oběti nákazy a padlé. Ten sportovní lituje porážky Primože Rogliče v lítém boji o vítězství na letošní Tour de France, a velebí Tadeje Pogačara. Slovinská kometa udělila v kopcovité časovce svému krajanovi dvouminutovou lekci, a znalci přehánějí v soudech o nové sféře profesionální cyklistiky. Inu – mládí vpřed – ale příště může být všechno jinak. Kolo je kulaté.

Dopolední host: Václav Souček: Stalo se

Sumarizovat nepominutelné záležitosti je trvalá svízel, neboť zmíní-li glosa následky, nemá šanci podrobně popsat příčiny. 

Dopolední host: Václav Souček: Strategie rozličné

Umění zkratky je svízel, když je převratného dění příliš, proto jen drobky. Před půl rokem se namísto Pekingu zveřejnil Wu-Chan. Čína není ani jedna, ani jednotná, jak se ráda světu prezentuje. 

Dopolední host: Václav Souček: Řetěz

Krize způsobená koronavirem dostala některé z našich malých firem na dno existence, neřkuli k bankrotu. Aktuální vláda čelí za dramatického použití prostředků státního rozpočtu tomu nejhoršímu a schytává za to co proto od opozice, včetně obvinění, že si kupuje volební hlasy. 

Dopolední host: Václav Souček: Tento způsob léta…

Velmi chytlavý je ten citát plavčího Důry z Vančurova Rozmarného léta, ale kdeže je letos okurková sezóna; navíc okurky stouply v ceně, jako ostatně  plodiny vůbec. 

Dopolední host: Václav Souček: Se svou pravdou

Není radno příliš se obávat životních konfliktů, jakkoliv jsou neodbytné. „Musíš za svou pravdou stát“ a „neměl za svou pravdou stát“ vtělil Dušan Vančura – bohužel předčasně zemřelý osmdesátník – do textu hymnické písně Spirituál Kvintetu.

Dopolední host: Václav Souček: Odposlechnuto

Zatímco se spekulace o možném bezděčném, či spontánním úniku koronaviru z čínských laboratoří množí, úvahy o možné příčině obří exploze v Bejrútu se ubírají opačným směrem; jako reálné se jeví nejen vyšetřování, ale dokonce vyšetření nevídaně tragické pohromy, srovnávané s Hirošimou. 

Dopolední host: Václav Souček: Strachy

Největší obavy má člověk odjakživa z nepoznaného nebezpečí. V březnu tohoto roku strach z nového druhu epidemie bezohledně vstoupil do našich životů a zmizet nehodlá ani v půli léta, navzdory všemožným opatřením na ochranu zdraví a ekonomické prosperity.

Dopolední host: Václav Souček: Co týden dal

29. týden tohoto roku; Medard se ještě zcela nevypršel, dny se začaly krátit, a do žní zbývá ještě pár hodin. Parlament se dvoukomorově odmlčí, začala „okurková sezóna“ – ale okurky jsou k mání ve fólii a neviditelná ruka trhu si je cení vysoko, stejně jako jiné zájmové potraviny. 

Dopolední host: Václav Souček: Ztráty

Když člověka pandemie odstaví na tři měsíce od rozhlasového mikrofonu, tak neví, čím honem začít, a hlavně – čím skončit. 

Dopolední host: Václav Souček: Polštáře

Dá se porozumět vládou vyhlášeným opatřením, a s jistou úlevou zaznamenat, že dokonce polevily i útočné kousavosti těch, kteří by všechno zařídili líp. Vytloukat z virové pandemie kapitál není radno, ani finanční, ani politický.

Dopolední host: Petr Voldán: Ano – Ne, vadí nevadí

Autor dnešní glosy si zahrál tak trochu na obdobu hry vadí – nevadí. Jen vyměnil ona dvě slova za jasné rozlišení, kterým buď přitakává reakcím na současnou složitou situaci nebo je odmítá. A tak je tu glosa Petra Voldána.

Dopolední host: Petr Voldán: Odešly dámy

Život chystá neuvěřitelné paradoxy. Opustily nás v minulých dnech dvě osobnosti, se kterými by se bezpochyby přišlo rozloučit mnoho stovek obdivovatelů. Vzhledem ke složité situaci, která paralyzuje nejen naši republiku, ale ochromuje a zpomaluje život takřka v celém světě, nebude možné, aby se s Danou Zátopkovou a Evou Pilarovou rozloučily davy příznivců. A tak si je teď přiblížíme i v osobně laděném zamyšlení našeho spolupracovníka Petra Voldána.

Dopolední host: Václav Souček: Zkouška sirén

V době řízné prevence před novým infekčním virem se také připomnělo už zvykové polední varování. 

Dopolední host: Petr Voldán: Za – sice trochu naříznutý – ale jeden provaz

Jsou situace, kdy je asi dobré, aby opadla nevraživost a lidé se spíš snažili společně se s problémem co nejlépe vyrovnat. Současné komplikace se šířením koronaviru jsou oním příkladem, soudí mimo jiné i autor dnešní glosy Petr Voldán.

Dopolední host: Václav Souček: Alternativy

O nepříjemné zprávy v těchto dnech není nouze, ale i ty příjemnější nesou nádech pochyb; náleží k nim natěšené oznámení o klesajících cenách ropy na světových trzích.

Dopolední host: Václav Souček: Noha ve dveřích

Věru podivně je komplikovaná aktuální situace s migrací: Turecko – člen obranného paktu NATO – už nemíní dál stěhování uprchlíků bránit a uvolňuje tisícům odhodlaných migrantů přístup na evropskou pevninu po souši, Řecko – člen obranného paktu NATO – náporu běženců čelí silou a volá o pomoc. 

Dopolední host: Václav Souček: Síla informací

Den za dnem, hodinu za hodinou jsme zásobováni podrobnými informacemi o virové hrozbě, po doporučeních i výzvami a už také striktním nařízením. 

Dopolední host: Petr Voldán: Nefér rozpaky nad legendami

Už nevyhrávají pokaždé jako dřív. Jak jsme si zvykli. Mají snad obraz některých sportovních legend najednou doplňovat otazníky? Autor dnešní glosy Petr Voldán si to nemyslí.

Dopolední host: Václav Souček: Ahoj, Mirku

Olomoucká sportovní hala Na Šibeniku sloužila tou dobou především basketbalu, a správcoval tam populární František Venclovský, ten, co přeplaval kanál La Manche na pokraji totálního vysílení. Když národní finále festivalu Porta v Olomouci naplnilo publikum tuto halu nahusto po tři roky po sobě, František Venclovský svítil nadšením – a nebyl sám.

Dopolední host: Petr Voldán: Mimo proud, tedy trochu pozitivně

Co je hlavním tématem médií je nad slunce jasné. Autor dnešní glosy se ale vzepřel a tak je tu glosa Petra Voldána opět s výmluvným titulkem “Mimo proud, tedy trochu pozitivně”.

Dopolední host: Václav Souček: Odchody

Pár slov na rozloučenou není příjemná záležitost, zvlášť, jde-li o souputníky. Kácí se v našem, a nemůže za to kůrovec.

Dopolední host: Václav Souček: Pomníčky

Helsinky jsme si tenkrát prošlápli nahonem při mezipřistání, po noci na stadionu, kde Emil Zátopek dobyl atletický svět a celé Finsko.

Dopolední host: Václav Souček: Protestní hnutí

Ano. Na Slovensku vyhrálo volby podobné protestní hnutí. Paralela s Hnutím ANO na české politické scéně je zřejmá, jen živná půda slovenských protikorupčních nálad byla dva roky od nájemné vraždy Jána Kuciaka a jeho partnerky značně úrodnější. 

Dopolední host: Petr Voldán: Obyčejný člověk pro dolních X milionů

Slovenské volby vyhrálo hnutí Obyčejní lidé a Nezávislé osobnosti. Zemi čeká po éře premiéra Fica změna. Dá se už dnes odhadovat jaká? Několik poznámek na toto téma s pár připomínkami naší reality v glose Petra Voldána.

Dopolední host: Václav Souček: Druhotné znaky

Ještě jednou o tomtéž, když už toho jsou plné stránky novin a zpravodajských serverů; jen s jiným začátkem.

Dopolední host: Petr Voldán: Rychlejší než virus

Zatím jsme na tom, pokud jde o koronavirus a jeho šíření, lépe i než mnohé sousední státy. Podle reakcí veřejnosti to ale tak nevypadá. Rostou projevy paniky, zatím opodstatněné jen nepříliš šikovnou prací mnohých médií a také některých neomalených obchodníků. A tak je tu nejaktuálnější téma těchto dnů v glose Petra Voldána.

Dopolední host: Václav Souček: Na zelenou za zelenou energií

Informace, opakovaná titulkem na televizní obrazovce, praví, že podle průzkumu by 17 procent obyvatel ČR bylo ochotno si na zelenou energii připlatit.

Dopolední host: Václav Souček: Okrouhlá čísla

Přijměte prosím úvodem odkaz na zkrácenou citaci ministra vnitra Jana Hamáčka: „Česko by na armádu mohlo v budoucnu dávat víc, ale ne dvě procenta v roce 2024. Ve Sněmovně byl problém prosadit jednu jedinou miliardu na zvýšení rodičovského příspěvku a neumím si představit, že ti samí poslanci odmávnou zvýšení výdajů na obranu o desítky miliard…“

Dopolední host: Václav Souček: Asie je blízko

Koronavirus zaostřil vidění „zbytku světa“ na čínské provincie. Velmocenské cíle Číny proto zatím tak pečlivě zkoumány nejsou – nebo o tom neinformovaní příliš neví.

Dopolední host: Petr Voldán: Trest nejvyšší, ale zbytečný

Každoročně registrujeme v zimní sezóně tragické události na horách. Přílišné riziko, špatný odhad sil a schopností paří k hlavním příčinám úmrtí i našich turistů. O víkendu přišel o život v rakouských horách šestiletý chlapec. Ke smutnému tématu glosa Petra Voldána.

Dopolední host: Václav Souček: Reklama a zákazy

Naši vinohradníci a vinaři jsou – už poněkolikáté – znovu ve střehu. Ministerstvo zdravotnictví vykročilo do boje proti alkoholismu s návrhem tvrdé varianty zákazu reklamy na alkohol, do níž zahrnulo i propagaci vína.

Dopolední host: Petr Voldán: Střelba a hrnky na kafe

Jak souvisí střelba v Německu a hrnky, prodávané v Praze? Souvisí vůbec. Úvahy Petra Voldána o rostoucím rasismu a propagaci hitlerovských pohlavárů v dnešní glose.

Dopolední host: Václav Souček: Nový pojem

Že by se nový pojem objevil v tisku zčistajasna, to nikoliv; už s koncem roku minulého odlétaly a vylétaly ceny do říše snů. Slevy se praktikují s lehkou myslí: z té původní ceny zboží poskočí o padesát procent nahoru, a „V AKCI“ o dvacet procent spadnou dolů. 

Dopolední host: Václav Souček: Vítr v kapse

Ještě že prudké povětrnostní změny postihují celé kontinenty, jinak bychom my Češi mohli žehrat na věčnou smůlu. Ještě si pamatujeme hurikán Kyril, a čerstvě máme za sebou vichřici Sabine s následky, jaké dávají kromě škod na majetku vzniknout příkladné lidské solidaritě – obec Rohozná je toho dokladem.

Dopolední host: Václav Souček: Inzerce

Matení pojmů pochoduje informačními zdroji zvesela, napříč i podél. Ta serióznější média se tomu brání, jak kdo umí, a jakými disponují prostředky; v posledku nabádají spojenými silami k proti nevědomému „krmení” dezinformačních webů inzercí.

Dopolední host: Petr Voldán: Zkratkou rychleji na onen svět

Dvacet devět lidí přišlo v minulé roce o život po střetech s vlaky. Když odečteme ty, které do kolejišť přivedl sebevražedný úmysl. Těch devětadvacet zbytečně ztracených životů je i tak hodně. Tím spíš, že za ně většinou může zbytečný spěch ve spojení s ignorací pravidel. Téma dnešní glosy Petra Voldána.

Dopolední host: Václav Souček: Polibek

V době obecného vzbouření pravicové opozice proti všemu, co jen trochu zavání levicovostí, zaujaly tento týden dva jevy – ultramoderní kalhoty exprezidenta Václava Klause a překvapivý průběh voleb ombudsmana Poslaneckou sněmovnou. 

Dopolední host: Petr Voldán: Hasí i když nehasí

Titulek dnešní glosy vás možná maličko zaskočí. Ale téma je vysloveně aktuální a tak si poslechněte, jakým směrem se tentokrát ubíraly myšlenky Petra Voldána.

Dopolední host: Václav Souček: Soutěž o špici

Je to nevyhlášená okresní soutěž, nebo krajský přebor? Na loupeživé party v okolí hlavního města jsou zatím krátké kamerové záznamy, zvýšená policejní ostraha, dokonce i obezřetnost obyvatel satelitních haciend a domků. 

Dopolední host: Václav Souček: O prestiži

Možná je ještě brzy na pár slov o prestiži Senátu. Druhá nejvyšší ústavní funkce nedá spát politickým partajím, potažmo jejich klubům – a tak ještě nedohasl plamínek smutku nad odchodem Jaroslava Kubery, a už jsou v pohybu stranické zájmy. 

Dopolední host: Václav Souček: Bylo nebylo (ale spíš bylo)

České televizi přináleží tichá chvála za to, že poměrně slušně připomněla 115. výročí narození Jana Wericha.

Dopolední host: Petr Voldán: Super hyper kam se podíváš

Obchodníci asi vědí, jak na nás. Majitelé velkých řetězců odhalili naši slabinu – vášeň pro velká nákupní střediska. A tak jsme v tabulkách hustoty hyper a super marketů na počet obyvatel na špici nejen v Evropě. Což na druhé straně likviduje menší obchody. Téma pro glosu Petra Voldána.

Dopolední host: Václav Souček: Udržitelný rozvoj a dobývání kosmu

Sborník „Kapitál“ Karla Marxe se kdysi objevil na podlaze, u dveří naší tehdejší redakce. Jistil je proti průvanu.

Dopolední host: Petr Voldán: Komu fandíme aneb Divná logika

Kvůli tomu, že začala městská policie z Dubí měřit rychlost v blízké obci dřív, než stanovila smlouva, padají postihy a neukázněným řidičům mají být vráceny pokuty. Jako kdyby k porušení povolené rychlosti vlastně nedošlo. Kauza má spoustu nejednoznačných komentářů. Další přidává autor dnešní glosy Petr Voldán.

Dopolední host: Václav Souček: Inkluze

Wikipedie praví úvodem, že matematicky vzato představuje pojem inkluze vztah mezi množinami a charakterizuje ji zahrnutí do nějakého celku. Dalších vědních oborů se tato poznámka držet nebude, neboť by to bylo na kolosální rozměr. 

Dopolední host: Václav Souček: Renonc

Od doby vyšetřovací komise pro události 17. listopadu provází veškeré podobné komise patřičná dávka nedůvěry veřejnosti. O listopadu vznikla publikace Václava Bartušky, výstižně nazvaná  „Polojasno“. Aktuální komisionální šetření Poslanecké sněmovny vyneslo zprávu zhola nenovou o tom, že „při privatizaci majetku státu došlo k řadě excesů, chyb, i zločinů“… najděte si, a počtěte si.

Dopolední host: Petr Voldán: Sám mám málo

Žádost z Číny, adresovaná nejen nám, ale i Evropské unii, abychom zvážili možnost pomoci zemi při obraně proti koronaviru, vyvolala rozporné reakce. Nicméně první oficiální vyjádření premiéra Babiše bylo odmítavé. Prý nemáme možnost nějakým způsobem pomoci, protože potřebujeme zásoby zdravotnických prostředků pro svoje lidi. Téma pro dnešní glosu Petra Voldána.

Dopolední host: Petr Voldán: Když virus nestraší, ale i pomáhá

Problém se šířením koronaviru z Číny do dalších částí světa je horkým tématem i u nás. Nebezpečí narůstání virové epidemie se diskutuje na různých úrovních a ze všech možných úhlů. Koronavirus je tématem i dnešní glosy, které dal její autor Petr Voldán zdánlivě nelogický titulek.