Dvě minuty

Jindřich Šídlo, Lucie Stuchlíková, Miloš Čermák, Šárka Kabátová, Jiří Hošek a další autoři Seznam Zpráv ve dvou minutách glosují aktuální dění. Každý všední den na SZ.cz a ve všech podcastových aplikacích.

UvádíSeznam Zprávy

Všechny epizody

Dvě minuty: Adam Maršál: Kroupy velikosti tenisových míčků válcují politiku i sex

Jste politik, kterému hrozí provalení korupčního skandálu? Šance, že se to utuhlá je malá, ale ještě se můžete modlit. Modlit se, že se zatáhne a někde spadnou kroupy.

Dvě minuty: Konstantin Sulimenko: Nejhůř placení vysokoškoláci dostanou víc. Ale pořád bizarně málo

Ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová prohlásila, že by mělo být vládním cílem zvýšit doktorandské stipendium na 1,2násobek průměrné mzdy. Je to jeden krok správným směrem, jenže se tímhle krokem snažíme ujít půlmaraton.

Dvě minuty: Adam Maršál: Dokud váš domov nebude ústy žraloka

Proč se díváme se zájmem na záběry s uprchlíky? Jsme fascinováni odhodláním spálit mosty nebo po nich utéct a jít? Přemýšlíme, co bychom dělali na jejich místě? Nebo se jen ujišťujeme, že se ve srovnání s nimi nemáme vůbec zle?

Dvě minuty: Šárka Kabátová: Kdo nezdraví, není Čech. Hop hop hop?

Nesuďme ukrajinské uprchlíky kvůli banálním incidentům třeba v podobě neopětovaných pozdravů. Pravděpodobně k nim totiž budeme pro nedostatek informací nespravedliví.

Dvě minuty: Miloš Čermák: Vítejte v oddělení porouchaného zboží

Pro tuto kampaň navrhuju pro nás voliče aspoň jednoduché pravidlo politické hygieny. Pojďme přestat s tím vášnivým hledáním vad.

Dvě minuty: Václav Dolejší: Branky, body, vteřiny. Proč dětem kazíme sport?!

Díky hodinám drilu a tlaku na výkon máme spoustu mistrů světa v kategoriích do 12 let. To se nám třeba ve fotbale nemohou rovnat ani Italové. S dospělými Italy se ale na hřišti nepotkáme.

Dvě minuty: Miloš Čermák: Nenápadný půvab naší vlády

Milá vládo, pokračuj ve svém vládnutí a budu rád, když o tobě i nadále uslyším co nejméně.

Dvě minuty: Jindřich Šídlo: Proč se musíme koukat na hokej. A fandit Čechům…

Pokud to dobře počítám, tohle je zhruba čtyřicáté mistrovství světa v hokeji, které sleduji. Přiznejme si, bylo líp. Ale stejně se sejdeme zítra v podvečer u televizorů.

Dvě minuty: Konstantin Sulimenko: Překvapivě málo nenávisti vůči ukrajinským uprchlíkům. Až na výjimku

V úterý to byly přesně tři měsíce, co se Ukrajina statečně brání agresorům z Ruska. A to znamená, že dnes jsou to přibližně tři měsíce od příjezdu prvních válečných uprchlíků na naše území.

Dvě minuty: Šárka Kabátová: Kampaň, nebo kampáň?

Bílá košile bez kravaty přebrala štafetu po obleku umaštěném od jitrnice. Ano, tím myslím Andreje Babiše a Miloše Zemana – muže, kteří se navzájem inspirují vždycky jen v tom nejhorším.

Dvě minuty: Veronika Lehovcová: Ženy v autě, ženy v politice. Chce to předělat panáky

Automobilky by měly na radu vědců začít v crashtestech používat i figuríny, které mají tvar ženského těla. Taková „formativní“ revoluce by slušela i v české politice.

Dvě minuty: Adam Maršál: Marilyn a naše touha žít na „onom světě“

Zatímco mnoho lidí včetně autora tohoto článku se stále marně snaží pochopit, jak bude metaverse vypadat, velcí technologičtí hráči investují do vývoje digitálních vesmírů, kam se jednou možná přenesou naše každodenní životy.

Dvě minuty: Václav Dolejší: Blahopřání k 10. narozeninám hnutí ANO

Sluší se popřát hnutí ANO k narozeninám hodně sil do další dekády. Aby byla úspěšná, má to jednu zásadní podmínku: Váš předseda se za žádnou cenu nesmí stát prezidentem.

Dvě minuty: Miloš Čermák: Za Babiše bylo líp? Možná lež, možná hloupost. Ale i věta s příběhem

Když se rozhodujeme, jestli jsou naši oponenti hloupí, nebo špatní, tak už automaticky předpokládáme, že jejich názor není správný. Ale takhle se spolu nikdy nedomluvíme.

Dvě minuty: Jindřich Šídlo: Středula jde do boje o Hrad. Konečně

Odborový předák míří na stejné voliče jako Andrej Babiš. A možná ještě víc než on na ty, kteří dnes ve sněmovně vůbec žádné zastoupení nemají. Kdysi se tomu říkalo levice.

Dvě minuty: Konstantin Sulimenko: Kvóty, které Čechům nevadí

Nikdy jsem nebyl příznivcem politických kvót, tedy aspoň tam, kde šly řešit problémy jinak. A co tak pozoruju, ačkoli na to nemám data, většina Česka by se mnou – z různorodých důvodů – souhlasila.

Dvě minuty: Šárka Kabátová: Zeman je dezorientovaný spolujezdec

Evropská politika podle Miloše Zemana jako by se dělila na tu před napadením Ukrajiny Putinem a po něm. Jenže tak to není.

Dvě minuty: Adam Maršál: Máte problém? Hoďte ho ke garážím!

Někteří politici tvrdí, že se máme starat víc o sebe než o problémy jiných – třeba Ukrajinců. Nedochází jim, že problémy nezmizí, když se na ně nebudeme dívat.

Dvě minuty: Lucie Stuchlíková: Prezident Spolu? Někdo září, někdo v září

Čím déle bude hledání společného kandidáta trvat, tím slavnější musí být – aby si ho voliči vůbec stihli všimnout.

Dvě minuty: Iva Špačková: Putin vrací Rusko do 20. století. Nesmí nás strhnout s sebou

Ruský prezident chce své zemi vrátit respekt stůj co stůj. Když se mu to nepodařilo přirozeně, což stojí obrovské letité úsilí, sahá po jednodušším děsivém řešení – šíření strachu.

Dvě minuty: Milan Rokos: Boj o budoucnost EU dnes večer v televizi

Kandidátka na francouzského prezidenta Marine Le Penová už neslibuje referendum o vystoupení z Evropské unie, její program ale se současnou podobou sedmadvacítky slučitelný není.

Dvě minuty: Konstantin Sulimenko: Klima není margarín. Proč jsou akce XR úplně k ničemu?

Extinction Rebellion? Sednout si doprostřed silnice a zablokovat dopravu ve jménu ochrany životního prostředí je jako nadávat zde žijícím Rusům na znamení podpory Ukrajiny.

Dvě minuty: Jolana Humpálová: Černobílá základna

Americká základna v Česku – ano či ne? Tahle otázka zase jednou zbarvila českou debatu do černobílá.

Dvě minuty: Šárka Kabátová: Hnutí pro život, jdi do… věčného zapomnění!

V dobách před válkou bychom si jen sotva uměli představit humanitární pomoc ve formě „tabletek po“. Ale teď je to zkrátka realita. Už dva měsíce v normální době nežijeme.

Dvě minuty: Václav Dolejší: Babiš musel na své zahradě objevit ropu a plyn

Zarážející je, že Babišovi nejbližší, kteří se rádi prezentují jako rozpočtově zodpovědní, si netroufnou říct: Šéfe, neblázněte, to už je moc, to už nám lidé nesežerou.

Dvě minuty: Milan Rokos: Bojkot univerzity vs. antisemitismus

Je důvod neudělit prestižní ocenění vědci jen kvůli tomu, že podepsal petici vyzývající k bojkotu univerzitu sídlící na okupovaných územích. Není, rozhodl správně izraelský Nejvyšší soud.

Dvě minuty: Veronika Lehovcová: Nejhorší opozice na světě! Ale kterou myslíte?

„Buď slušný k lidem, které potkáš, když stoupáš vzhůru. Mohl bys je potkat, až budeš padat.“ Okřídlený citát z tajenek v křížovkách se dá použít i na politiku. Jen v politice potkáš ty lidi velmi pravděpodobně a možná velmi brzo.

Dvě minuty: Miloš Čermák: 2022 jako 1984?

Před lety jsme si mysleli, že Orwellova kniha se bude číst maximálně proto, abychom pochopili komunistickou minulost. Ne abychom v něm četli o tom, co může přinést budoucnost.

Dvě minuty: Šárka Kabátová: Nejsme tak nenávistní, jak se (někdy) tváříme

Nenavykli jsme si zveličovat vyjádření pár jednotlivců z Facebooku? Pro jednou si snad můžeme přiznat, že krize v nás probudila především pozitivní vlastnosti.

Dvě minuty: Konstantin Sulimenko: Šance změnit školství. Právě teď

Nový návrh RVP není abstraktní strategie, ale jasná a závazná věc, která může základní školy opravdu změnit.

Dvě minuty: Lucie Stuchlíková: Hledá se první dáma

Účast první dámy na pomoci Ukrajincům by byla samozřejmě jenom symbolická. Jenže právě o symboly tu jde a je to jeden z důvodů, proč vlastně v naší parlamentní republice prezidenta máme.

Dvě minuty: Jolana Humpalová: Rojení válečných odborníků

Možná jsem staromódní, ale mám ráda, když vím, odkud se informace, jež se ke mně dostávají, vlastně berou.

Dvě minuty: Adam Maršál: Uprchlíci z Ukrajiny, šance pro 10 milionů Čechů

Co u nás asi tak budou dělat? Přece to samé, co bychom my dělali v zemi, která by nám poskytla útočiště před válkou.

Dvě minuty: Tomáš Pergler: Ne barbaři, ale ovce. Sankce si Rusové zasloužili

Desítkám milionů Rusů samozřejmě nelze vyčítat, že rozhodli o útoku tankových jednotek, bombardování obydlených čtvrtí nebo ostřelování nemocnic. Zodpovědný je Putin a jeho okolí. Není však pravda, že prostý ruský lid je úplně z obliga.

Dvě minuty: Veronika Lehovcová: Zásadní otázka těchto dnů. Kdo přežije?

Posledních dvacet, třicet let jsme si žili tak nudně, že nám televize musely naservírovat formát reality show. Díky, bez umělého napětí se asi teď nějakou dobu obejdeme.

Dvě minuty: Iva Špačková: Bylo a už není. Kam mizí (ne)ruské zboží a kdo tím ztrácí?

Bojkot ruského zboží může ničit i živobytí těch, kdo se do Česka přistěhovali proto, že odsuzují Putina. V takovém případě ale ztrácí morální apel.

Dvě minuty: Miloš Čermák: Jsme na dobré straně, pro pamětníky to není samozřejmost

Představa, že byste museli jít bojovat a být připraveni padnout za režim, kterým vám i vašim blízkým zároveň ničí život, je hrozná.

Dvě minuty: Milan Rokos: Putin je válečný zločinec. Za jednu věc mu ale patří dík

Napadením Ukrajiny dosáhl ruský prezident Vladimir Putin toho, čemu se dlouhou dobu snažil zabránit. Místo rozvrácení Evropské unie ji bezprecedentně posílil a sjednotil.

Dvě minuty: Adam Maršál: Pomoc, šikanuje mě robot!

Že člověk nespáchal přestupek, ještě neznamená, že ho za něj nepotrestá nějaký algoritmus. Spějeme snad do digitální totality?

Dvě minuty: Lucie Stuchlíková: Volby podle Vondráčka. Neplatíš daně, nevolíš

Myšlenka, že možnost volit si musíme nějak „předplatit“, je rozhodně nosná a pan předseda by ji měl nějak rozpracovat.

Dvě minuty: Miloš Čermák: Je vám dobře na home officu? Možná budete první, koho nahradí roboti

Vysoce kvalifikovaní lidé zjistili, že jim je doma dobře a že se nechtějí mačkat v metru při dojíždění, vyměňovat si zdvořilosti s kolegy u kávovaru a hrát pitomé psychologické hry na firemním teambuildingu.

Dvě minuty: Adam Maršál: Bez helmy zeď neprorazíš

Síla fotografie spočívá v tom, že dokáže zraňovat i glorifikovat, aniž by k ní bylo nutné cokoli říct.

Dvě minuty: Veronika Lehovcová: Čau lidi vesrus Milí přátelé

Petr Fiala vstoupil do vod opanovaných Andrejem Babišem. Komunikovat je určitě správné, ale jak nám poslední týdny ukázaly, zuřivá sebeprezentace nemusí být vždycky tou nejlepší cestou.

Dvě minuty: Konstantin Sulimenko: Nemám názor. A nestydím se za to

Olympionici v Číně mají plné právo říct, že politické a lidskoprávní čínské otázky nemají kapacitu řešit.

Dvě minuty: Milan Rokos: Malé děti umírají zimou. Dělejte něco

Pár set kilometrů od hranic Evropy živoří tisíce zbídačených Syřanů. A svět pomalu normalizuje vztahy se Sýrií.

Dvě minuty: Šárka Kabátová: Hlavně zas nestrašte rozpadem tradiční rodiny

Společnost se ráda polarizuje. A tak se ze vstřícného gesta vůči obětem, tedy lidem ve slabé pozici, dělá hon na čarodějnice.

Dvě minuty: Jindřich Šídlo: Jak často hlasuje váš poslanec? Je to úplně jedno

Kult „pracovitosti politiků“ je zřejmě důsledkem prvních let po listopadu 1989, kdy bylo potřeba komplet překopat celý právní řád a vlastně i zemi. Ta doba je naštěstí pryč.

Dvě minuty: Miloš Čermák: Anglie končí s většinou restrikcí. Je to (asi) dobrá cesta

Únava lidí z dvouleté pandemie v kombinaci s tím, že počet pozitivních testů roste, avšak lidé méně umírají, má nepříjemný vedlejší efekt: klesá zájem o očkování.

Dvě minuty: Eva Soukeníková: Rohlík je špička ledovce v zasmrádlých pracovních vodách

Kauza donáškové služby Rohlík ukázala daleko víc, než si na první pohled myslíme. Na jednom konkrétním příkladu totiž vidíme, jak je český pracovněprávní svět prohnilý.

Dvě minuty: Milan Rokos: Nechcete do vězení? Skončete s politikou

Bývalý izraelský premiér Benjamin Netanjahu může uniknout vězení, pokud se de facto vzdá další politické kariéry.. . . Archiv všech glos najdete zde, další podcasty Seznam Zpráv tady. Poslouchejte...

Dvě minuty: Petr Švihel: Víš, co smíš? Pořádkumilovní lidé trpí

Dnes existují jen dvě cesty, jak mít plný přehled o platných covidových opatřeních. A obě jsou dost trnité.

Dvě minuty: Šárka Kabátová: Pomáhej bližnímu, ale hlavně ať to moc nestojí

Racionální odpověd na otázku, proč stát dělá rozdíl mezi „profesionálním“ pěstounem a pěstounem-příbuzným, neexistuje.

Dvě minuty: Lucie Stuchlíková: Kolik stojí prezidentská lež

Hlava státu byla postavena do role malého děcka, které majzne na pískovišti druhé po hlavě lopatkou, a matka rudá studem až za ušima musí situaci žehlit: „To víte, náš Pepíček z toho ještě nemá rozum.“

Dvě minuty: Jindřich Šídlo: Alena Schillerová, předsedkyně hnutí ANO

ANO má teď čas, aby aby se pokusilo o cosi jako proměnu v běžnou politickou sílu, která se musí vyrovnat s odcházením či aspoň jinou rolí svého otce-majitele.

Dvě minuty: Veronika Lehovcová: Ženy, translidi, klecová lůžka. Boj o Rowlingovou zastíní i covid

Je to osmnáct let, kdy se autorka Harryho Pottera opřela do Česka kvůli používání klecových lůžek. Chtěla změnit staré pořádky. Ano ta samá Rowlingová, která je teď pro část mladé generace naopak jejich symbolem. Časy se mění…

Dvě minuty: Jolana Humpálová: Kdy už skončí březen 2020?

Budeme potřebovat jedno velké kolektivní předsevzetí, které nebude zahrnovat ani posilovny, ani jazykové kurzy.

Dvě minuty: Adam Maršál: Dvě minuty: Více úsměvů a méně šklebů

Přestože se nejrůznější organizace i samotné automobilky snaží řidiče vychovávat k toleranci, klidu a odpovědnosti, výsledky se nedostavují.