Dvě minuty

Jindřich Šídlo, Lucie Stuchlíková, Miloš Čermák, Šárka Kabátová, Jiří Hošek a další autoři Seznam Zpráv ve dvou minutách glosují aktuální dění. Každý všední den na SZ.cz a ve všech podcastových aplikacích.

UvádíSeznam Zprávy

Všechny epizody

Dvě minuty: Lucie Stuchlíková: Babiš vám vysvětlí, jak máte žít

Na Babišových mítincích pamětníci komunismu s nostalgií vzpomínají na umístěnky. Jenže to má háček – tahle nostalgie funguje, jen když se týká těch druhých.

Dvě minuty: Václav Dolejší: Co se stane, když Babiš prohraje

V hnutí ANO je cítit pnutí, které se uvolní po prezidentské volbě. Buď skončí očistou, nebo čistkami.

Dvě minuty: Miloš Čermák: K čemu by byl ten nejlepší? Dobrý prezident bohatě stačí

S prezidentem nebudeme jezdit na dovolenou ani chodit na pivo. Není to ten, koho požádáme, aby nám doma zaléval kytky. Kdybychom při jeho volbě odložili své vysoké nároky, ušetřili bychom si spousty sporů, rozčilení a zlé krve.

Dvě minuty: Veronika Lahovcová: Válek v lékové krizi zaspal. Panika ho předběhla

Kombinace strachu o zdraví, nedostatku informací, a naopak přemíry „informací“ ze sociálních sítí tvoří nebezpečnou směs. Když nic jiného, tohle nás mohla naučit pandemie. Ministr zdravotnictví ale jako by při této lekci chyběl.

Dvě minuty: Lucie Stuchlíková: Deset důvodů, proč mě nevolit.“ Je to dobrá strategie?

Danuše Nerudová zveřejnila „10 důvodů, proč (ne)volit Danuši Nerudovou“. Nejde o žádnou sebereflexi, ale o výběr z řetězových mailů, které o prezidentské kandidátce kolují a které se snaží vyvracet....

Dvě minuty: Adama Maršál: Vánoční glosa o stromečku a salátu šarivari

České vánoční tradice se zdánlivě nemění. Co se mění, je náš pohled na ně. Máte živý stromek? Pocit viny není na místě, uhlíkovou stopu z rozkladu na skleníkové plyny vyvažují jiné benefity.

Dvě minuty: Miloš Čermák: A to jste věděli, že nemůžete nastydnout? Ale nakazit ano

Někdy v roce 2020 jsem v jednom ze svých rádoby chytrých článků ze série „Jak covid provždy změní naše chování“ napsal, že až pandemie skončí, budeme mít úplně jiný vztah k infekčním nemocem. – Nic takového se samozřejmě nestalo.

Dvě minuty: Lucie Stuchlíková: Zeman rozjel svou poslední prezidentskou kampaň

Je jasné, že Babiš si v prezidentské volbě od Zemana nevypůjčí jen jeho manželku. Evidentně si hodlá vypůjčit také jeho styl kampaně.

Dvě minuty: Šárka Kabátová: Dokonalého prezidenta nenajdeme

Nový prezident nebude perfektní. Dost možná bude mít nějakou vadu. Ať už v podobě charakteru, minulosti, nebo třeba absentující vize.

Dvě minuty: Adam Maršál: Čerti už chřestí řetězy, čeká nás klimatické peklo?

Je to jenom strašení, nebo se máme doopravdy bát? Klimatické hodiny na Letné odpočítávají čas k mezníku, od kterého už prý není návratu.

Dvě minuty: Miloš Čermák: Nestřílejte na korporace, milí levičáci!

Překvapuje mě, že právě mladí sympatizanti moderní levice v korporacích vidí symbol nepřítele. Míří na falešný terč.

Dvě minuty: Veronika Lehovcová: Zvolte gorilí přístup, jinak na sítích nevydržíte

„Jsi borec, Kisumu. Tleskáme!“ Je nějaký rozdíl mezi vzkazy, které posílají fanoušci gorilám v pražské zoo, a tím, co vzkazují na sítích ostatním lidem? Nevypadá to. Jako by nikdo nečekal, že jeho věty bude skutečně někdo číst.

Dvě minuty: Adam Maršál: Koncert zrušen! Česko si zvyká na nový trend

– – – Archiv všech glos najdete zde, další podcasty Seznam Zpráv tady. Poslouchejte nás také ve své oblíbené podcastové aplikaci nebo na Podcasty.cz. Naše články, komentáře a videa...

Dvě minuty: Šárka Kabátová: Hledá se prezident, nebo nová superstar?

– – – Archiv všech glos najdete zde, další podcasty Seznam Zpráv tady. Poslouchejte nás také ve své oblíbené podcastové aplikaci nebo na Podcasty.cz. Naše články, komentáře a videa...

Dvě minuty: Václav Dolejší: Kam zmizel generál Pavel?

V prezidentské kampani sledujeme dva a půl měsíce před volbou velkou změnu. Najednou zmizel favorizovaný generál Pavel a místo něj se vynořil rozvědčík Pávek.

Dvě minuty: Miloš Čermák: Společně proti Putinovi. S notebookem v hospodě

Pandemie nás kromě jiného naučila dělat některé věci, které jsou i v dlouhém horizontu užitečné. Měli bychom v tom pokračovat, a v letošní zimě obzvlášť.

Dvě minuty: Miloš Čermák: Evropu čeká vysoká hra malých mužů. Teď přibyl další

… zatímco já, když jsem kdykoli přišel od svých patnácti k praktickému lékaři, tak se měření výšky nikdy neobešlo bez poznámky: „Sestřičko, kdepak máme štafle? Ha, ha.“

Dvě minuty: Veronika Lehovcová: Babiš na Paroubkově cestě

Ačkoli Babiš v obytném voze objížděl republiku a „dělal kampaň“, voliči se od něj odvracejí. Sázka na chlapíka z lidu, který na internetu vaří, hledá houby a hladí psy, moc nefunguje. Češi mají asi o prezidentovi jinou představu.

Dvě minuty: Adam Maršál: Zeman není Havel aneb Odcházení v jiném stylu

Tahle glosa nesoudí. Jen na detailu vytrženém z kontextu ilustruje, kam za svého funkčního období směřoval Václav Havel a kam zase Miloš Zeman.

Dvě minuty: Šárka Kabátová: Boj za lidská práva není na částečný úvazek

„Neumím si představit, jak náročný myšlenkový boj musí aktuálně svádět Pavel Fischer-politik, který usiluje o co největší přízeň veřejnosti, když otáčí o skoro 180 stupňů.“

Dvě minuty: Miloš Čermák: Jaderný slon v evropské místnosti

Pravděpodobnost scénáře jaderné eskalace je stále velmi malá. Ale kromě analýz v médiích jako by pro politiky tato možnost vůbec neexistovala.

Dvě minuty: Adam Maršál: Fiala má problém. Jednu paní

Lidé se bojí inflace, ale chudoby víc. A tak chtějí přidat. I kdyby se vláda rozkrájela a rozdala, vypadá to, že se stejně nikomu nezavděčí.

Dvě minuty: Šárka Kabátová: Praktiky „šmejdů“ před rozzlobeným davem

Obchodníci s frustrací, kteří ještě nedávno draze prodávali přípravky na odstranění nanočipů z vakcín, dnes operují při organizování demonstrací podobně jako nenávidění „šmejdi“.

Dvě minuty: Václav Dolejší: Debata byla super. Pokud jste vydrželi do konce

Samozřejmě všichni ti „nezávislí“ žádného společného předsedu nemají, takže televize to mají těžké – koho vlastně zvát do debat před komunálními volbami, aby to zajímalo diváky z celé země?

Dvě minuty: Adam Maršál: Strach z Václaváku jako páka k revoluci

Strach má velké oči, ale lež zas krátké nohy. Svolavatelé demonstrace na Václavském náměstí zneužívají našeho strachu z budoucnosti. Nenechme si podstrčit další „vítězný únor“ jen proto, že nám zase zdražili proud.

Dvě minuty: Lucie Stuchlíková: Věřte médiím, která lezou na nervy všem

Jako by lidé zapomínali, že novináři tu nejsou od toho, aby někomu fandili nebo rozhodovali o tom, co je „vyšší dobro“.

Dvě minuty: Šárka Kabátová: V chudobě si žádná máma nelibuje

Kritika matek, které se dostaly vlivem mnoha faktorů na dno a které teď víc než jiné drtí vysoká inflace, je zbytná. Nikdo nechce, aby se jeho ratolest měla špatně.

Dvě minuty: Veronika Lehovcová: Zeman se před dětmi převlékl za prezidenta

Na chvíli jsme si mohli představit, jaké by to bylo mít opět v čele státu prezidenta, který neřeší jen vlastní půtky. Ale máme své zkušenosti.

Dvě minuty: Konstantin Sulimenko: Kritika se vrací jako bumerang

Vím, je to krize, vyvíjí se to každou minutou a komunikujete za celou tu obrovskou státní správu. Ale nemůžu se zbavit dojmu, že by to přece jen šlo výrazně lépe než teď.

Dvě minuty: Jindřich Šídlo: Předkolo prezidentské volby koalice prohrála

Korespondenční volbu měla v programu první i druhá Babišova vláda. Což samozřejmě vůbec nebránilo politikům ANO, aby poté, co zjistili, jak Češi ve světě volí, okamžitě obrátili.

Dvě minuty: Adam Maršál: Nezdravit není nezdravé, aneb proč nezabíjet kvůli neslušnosti

Člověk se někdy naštve. Jednou to má vážný důvod, jindy nervy pocuchá malichernost. Třeba, když vám někdo neodpoví na pozdrav. Vysvětlení může být úplně jiné, než si myslíte, a zdaleka nejde jen o pravidla slušnosti.

Dvě minuty: Šárka Kabátová: Krize v rozpuku, duše v úpadku

Nezapomínejme investovat do vlastního duševního zdraví. Jedno je totiž jisté: v období krize ho budeme potřebovat víc než kdy jindy.

Dvě minuty: Miloš Čermák: Názory jsou jako ovečky, nejlíp jim je pohromadě

Jestli se chcete na sociálních sítích pohádat vkusně, zábavně a bez následků na psychice, jděte do knedlíků s vajíčkem.

Dvě minuty: Lucie Stuchlíková: Česko. Země, která nenávidí děti?

Na bájné spratky terorizující okolí narážím zcela výjimečně. Naopak skoro pořád vídám normální děti, které rodiče neuroticky peskují i za úplné nesmysly nebo za normální dětské chování.

Dvě minuty: Jindřich Šídlo: Kancléř Mynář si přeje vyšetřování. A to je skvělý nápad

Na začátek dobrá zpráva: v pondělí 8.srpna bude do konce mandátu prezidenta Miloše Zemana zbývat posledních sedm měsíců. Mohlo by se to zdát jako celá věčnost, ale přežili jsme těch měsíců už sto třináct, konec se blíží…

Dvě minuty: Václav Dolejší: Co je horší? Fialovo sako, nebo Babišova selfíčka?

Odpůrci současné vlády si našli další „vážný“ důvod, proč ji kritizovat. Posmívají se premiérovi Petru Fialovi, že profesor při obhlídce požáru v Českém Švýcarsku nedokázal ani v lesním terénu odložit své sako.

Dvě minuty: Adam Maršál: Proč máme blbou náladu a jak to zlepšit

Lidé propadají pocitu bezmoci. Bezmoc vede ke špatné náladě, která prorůstá celou společností. Jak z toho ven? K překonání beznaděje možná stačí míň, než si myslíte.

Dvě minuty: Lucie Stuchlíková: Celibát učitelek. Rakušan vytahuje politický evergreen

Ministr vnitra Vít Rakušan se pochlubil analýzou, na základě které chce zrušit přes 6700 nepoužívaných zákonů, vyhlášek a vládních nařízení. Argumentuje tím, že zákony bez právních účinků, které ale nikdo formálně nezrušil, zbytečně zaplevelují právní řád

Dvě minuty: Šárka Kabátová: Letos bez okurek. Sklízíme jen průšvihy

Snad každý odborník na duševní zdraví vám řekne, že byste měli na chvíli přestat hltat zprávy. Ne že by taková rada byla špatná, naopak. Ale letos je poněkud těžké přehlížet aktuální problémy.

Dvě minuty: Jindřich Šídlo: Dělejte blbé rasistické vtipy! Je to odvážné

Když vám někdo dopředu oznámí, že teď „asi bude nekorektní“, následuje nejčastěji něco blbého nebo rasistického nebo kombinace obojího.

Dvě minuty: Šárka Kabátová: České domácnosti chudnou. A bude ještě hůř

Jestliže doposud platilo, že v exekuci byl každý dvanáctý Čech, jen těžko si představit, jakých tragických čísel se dočkáme v budoucnu.

Dvě minuty: Adam Maršál: Kroupy velikosti tenisových míčků válcují politiku i sex

Jste politik, kterému hrozí provalení korupčního skandálu? Šance, že se to utuhlá je malá, ale ještě se můžete modlit. Modlit se, že se zatáhne a někde spadnou kroupy.

Dvě minuty: Konstantin Sulimenko: Nejhůř placení vysokoškoláci dostanou víc. Ale pořád bizarně málo

Ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová prohlásila, že by mělo být vládním cílem zvýšit doktorandské stipendium na 1,2násobek průměrné mzdy. Je to jeden krok správným směrem, jenže se tímhle krokem snažíme ujít půlmaraton.

Dvě minuty: Adam Maršál: Dokud váš domov nebude ústy žraloka

Proč se díváme se zájmem na záběry s uprchlíky? Jsme fascinováni odhodláním spálit mosty nebo po nich utéct a jít? Přemýšlíme, co bychom dělali na jejich místě? Nebo se jen ujišťujeme, že se ve srovnání s nimi nemáme vůbec zle?

Dvě minuty: Šárka Kabátová: Kdo nezdraví, není Čech. Hop hop hop?

Nesuďme ukrajinské uprchlíky kvůli banálním incidentům třeba v podobě neopětovaných pozdravů. Pravděpodobně k nim totiž budeme pro nedostatek informací nespravedliví.

Dvě minuty: Miloš Čermák: Vítejte v oddělení porouchaného zboží

Pro tuto kampaň navrhuju pro nás voliče aspoň jednoduché pravidlo politické hygieny. Pojďme přestat s tím vášnivým hledáním vad.

Dvě minuty: Václav Dolejší: Branky, body, vteřiny. Proč dětem kazíme sport?!

Díky hodinám drilu a tlaku na výkon máme spoustu mistrů světa v kategoriích do 12 let. To se nám třeba ve fotbale nemohou rovnat ani Italové. S dospělými Italy se ale na hřišti nepotkáme.

Dvě minuty: Miloš Čermák: Nenápadný půvab naší vlády

Milá vládo, pokračuj ve svém vládnutí a budu rád, když o tobě i nadále uslyším co nejméně.

Dvě minuty: Jindřich Šídlo: Proč se musíme koukat na hokej. A fandit Čechům…

Pokud to dobře počítám, tohle je zhruba čtyřicáté mistrovství světa v hokeji, které sleduji. Přiznejme si, bylo líp. Ale stejně se sejdeme zítra v podvečer u televizorů.

Dvě minuty: Konstantin Sulimenko: Překvapivě málo nenávisti vůči ukrajinským uprchlíkům. Až na výjimku

V úterý to byly přesně tři měsíce, co se Ukrajina statečně brání agresorům z Ruska. A to znamená, že dnes jsou to přibližně tři měsíce od příjezdu prvních válečných uprchlíků na naše území.

Dvě minuty: Šárka Kabátová: Kampaň, nebo kampáň?

Bílá košile bez kravaty přebrala štafetu po obleku umaštěném od jitrnice. Ano, tím myslím Andreje Babiše a Miloše Zemana – muže, kteří se navzájem inspirují vždycky jen v tom nejhorším.

Dvě minuty: Veronika Lehovcová: Ženy v autě, ženy v politice. Chce to předělat panáky

Automobilky by měly na radu vědců začít v crashtestech používat i figuríny, které mají tvar ženského těla. Taková „formativní“ revoluce by slušela i v české politice.

Dvě minuty: Adam Maršál: Marilyn a naše touha žít na „onom světě“

Zatímco mnoho lidí včetně autora tohoto článku se stále marně snaží pochopit, jak bude metaverse vypadat, velcí technologičtí hráči investují do vývoje digitálních vesmírů, kam se jednou možná přenesou naše každodenní životy.

Dvě minuty: Václav Dolejší: Blahopřání k 10. narozeninám hnutí ANO

Sluší se popřát hnutí ANO k narozeninám hodně sil do další dekády. Aby byla úspěšná, má to jednu zásadní podmínku: Váš předseda se za žádnou cenu nesmí stát prezidentem.

Dvě minuty: Miloš Čermák: Za Babiše bylo líp? Možná lež, možná hloupost. Ale i věta s příběhem

Když se rozhodujeme, jestli jsou naši oponenti hloupí, nebo špatní, tak už automaticky předpokládáme, že jejich názor není správný. Ale takhle se spolu nikdy nedomluvíme.

Dvě minuty: Jindřich Šídlo: Středula jde do boje o Hrad. Konečně

Odborový předák míří na stejné voliče jako Andrej Babiš. A možná ještě víc než on na ty, kteří dnes ve sněmovně vůbec žádné zastoupení nemají. Kdysi se tomu říkalo levice.

Dvě minuty: Konstantin Sulimenko: Kvóty, které Čechům nevadí

Nikdy jsem nebyl příznivcem politických kvót, tedy aspoň tam, kde šly řešit problémy jinak. A co tak pozoruju, ačkoli na to nemám data, většina Česka by se mnou – z různorodých důvodů – souhlasila.

Dvě minuty: Šárka Kabátová: Zeman je dezorientovaný spolujezdec

Evropská politika podle Miloše Zemana jako by se dělila na tu před napadením Ukrajiny Putinem a po něm. Jenže tak to není.

Dvě minuty: Adam Maršál: Máte problém? Hoďte ho ke garážím!

Někteří politici tvrdí, že se máme starat víc o sebe než o problémy jiných – třeba Ukrajinců. Nedochází jim, že problémy nezmizí, když se na ně nebudeme dívat.

Dvě minuty: Lucie Stuchlíková: Prezident Spolu? Někdo září, někdo v září

Čím déle bude hledání společného kandidáta trvat, tím slavnější musí být – aby si ho voliči vůbec stihli všimnout.

Dvě minuty: Iva Špačková: Putin vrací Rusko do 20. století. Nesmí nás strhnout s sebou

Ruský prezident chce své zemi vrátit respekt stůj co stůj. Když se mu to nepodařilo přirozeně, což stojí obrovské letité úsilí, sahá po jednodušším děsivém řešení – šíření strachu.

Dvě minuty: Milan Rokos: Boj o budoucnost EU dnes večer v televizi

Kandidátka na francouzského prezidenta Marine Le Penová už neslibuje referendum o vystoupení z Evropské unie, její program ale se současnou podobou sedmadvacítky slučitelný není.

Dvě minuty: Konstantin Sulimenko: Klima není margarín. Proč jsou akce XR úplně k ničemu?

Extinction Rebellion? Sednout si doprostřed silnice a zablokovat dopravu ve jménu ochrany životního prostředí je jako nadávat zde žijícím Rusům na znamení podpory Ukrajiny.

Dvě minuty: Jolana Humpálová: Černobílá základna

Americká základna v Česku – ano či ne? Tahle otázka zase jednou zbarvila českou debatu do černobílá.

Dvě minuty: Šárka Kabátová: Hnutí pro život, jdi do… věčného zapomnění!

V dobách před válkou bychom si jen sotva uměli představit humanitární pomoc ve formě „tabletek po“. Ale teď je to zkrátka realita. Už dva měsíce v normální době nežijeme.

Dvě minuty: Václav Dolejší: Babiš musel na své zahradě objevit ropu a plyn

Zarážející je, že Babišovi nejbližší, kteří se rádi prezentují jako rozpočtově zodpovědní, si netroufnou říct: Šéfe, neblázněte, to už je moc, to už nám lidé nesežerou.

Dvě minuty: Milan Rokos: Bojkot univerzity vs. antisemitismus

Je důvod neudělit prestižní ocenění vědci jen kvůli tomu, že podepsal petici vyzývající k bojkotu univerzitu sídlící na okupovaných územích. Není, rozhodl správně izraelský Nejvyšší soud.

Dvě minuty: Veronika Lehovcová: Nejhorší opozice na světě! Ale kterou myslíte?

„Buď slušný k lidem, které potkáš, když stoupáš vzhůru. Mohl bys je potkat, až budeš padat.“ Okřídlený citát z tajenek v křížovkách se dá použít i na politiku. Jen v politice potkáš ty lidi velmi pravděpodobně a možná velmi brzo.