Dvě minuty

Jindřich Šídlo, Lucie Stuchlíková, Miloš Čermák, Šárka Kabátová, Jiří Hošek a další autoři Seznam Zpráv ve dvou minutách glosují aktuální dění. Každý všední den na SZ.cz a ve všech podcastových aplikacích.

UvádíSeznam Zprávy

Všechny epizody

Dvě minuty: Lucie Stuchlíková: Opoziční premiér sestavuje Fialovi vládu

Volební lístky se sotva sečetly a opozice už ochutnává, jaké to bude s Andrejem Babišem jako opozičním politikem v zádech.

Dvě minuty: Adam Junek: Ťuk, ťuk… za dveřmi je lockdown. Jste připraveni?

Politici se veřejně dušují, že plošná opatření nebudou třeba. Ale covid se pomalu rozlézá republikou a důvodů, proč se bát, přibývá.

Dvě minuty: Jiří Hošek: Pohled z rychlíku na české volby plný nesmyslů

I ti zahraniční kolegové, kteří správně přepsali háčky v trnitých jménech, vesměs nezachytili odraz toho, co volební výsledek znamená, a hlavně co se v krajině pod Řípem skutečně děje.

Dvě minuty: Jindřich Šídlo: Osm rad, jak přežít tyhle volby

Je to tady, volební místnosti jsou otevřeny, teď je to všechno jenom na vás – přišel onen posvátný moment demokracie, kdy svůj osud vkládáme do rukou Marcely Augustové.

Dvě minuty: Lucie Stuchlíková: Dejte mi moc, nebo na vás kašlu, vzkazuje premiér

Tentokrát už premiér skutečně přestřelil i na svoje poměry. To není jen pohrdání parlamentem, to už je nepokryté pohrdání vlastními voliči. Otázka je, jestli to lidé, otupělí úpadkem politické kultury, vůbec uvidí.

Dvě minuty: Miloš Čermák: Co jediné má před volbami smysl

Andrej Babiš manažersky i lidsky selhal, a protože jsme prošli krizí zvanou pandemie, máme na to čísla a data. Jako premiér je neschopný a tudíž nebezpečný. To je jediné a skutečné téma těchto voleb.

Dvě minuty: Iva Špačková: Ceny letí vzhůru, zakládám protiinflační barterový odboj

Česká národní banka zvedla skokově úrokové sazby. Chce tak zkrotit živelný růst cen. Uvidíme, jak se jí to povede, ale já se tomu mezitím pokusím čelit sama.

Dvě minuty: Miloš Čermák: Restaurace by měly zdražit

Všichni naříkají, že restaurace zdražily. Pravda je taková (nebo si to aspoň myslí Miloš Čermák), že jsou stále příliš levné. Ale dodává: za ceny, které si restauratéři stanoví, musí nabídnout jídlo i služby bez kompromisů.

Dvě minuty: Petr Švihel: Chcete čip? Rychle, než je vyprodají

Letošní a loňský rok představují pro výrobu čipů katastrofu, jejich cena stále roste a zájem o ně taky.

Dvě minuty: Veronika Lehovcová: Čárka nad ó? Tak to je před volbami hodně málo

Kampani, ač jí politici označují za žhavou, chybí aféry a skandály. Na premiéra v různých fázích trestního stíhání jsme si téměř zvykli. A není snadné to trumfnout.

Dvě minuty: Lucie Stuchlíková: Jak rozpálit kampaň? Zmrazit platy!

Letošní předvolební guláš by nebyl kompletní, kdyby se neokořenil troškou populismu v podobě zmrazení platů politiků.

Dvě minuty: Jindřich Šídlo: Dálnice, které už nikdo nedostaví

Kdyby nás snad přepadaly černé myšlenky, jak to asi na D1 bude vypadat, až se začne opravovat rozpadající se most Šmejkalka, nabízím útěchu: Vzpomeňte si, v jakém stavu je D3 z Prahy směrem na jih Čech.

Dvě minuty: Martin Čaban: Havlíček se přeceňuje

Neudržitelný penzijní systém patří k největším hrozbám pro budoucí stabilitu veřejných financí. A problém se bohužel vůbec nepřeceňuje.

Dvě minuty: Jiří Hošek: Poslední zbraň proti Tálibánu. Česká plnotučná hořčice

Bojovníci Tálibánu předvedli, že si bojovou techniku, kterou za sebou zanechali američtí a další západní vojáci, dokážou osvojit. Jak si ale vousatí islámští radikálové poradí s plody české země, hlavně pak s plnotučnou hořčicí?

Dvě minuty: Adam Junek: Česko – země, kde nepřijde zítřek

Kampaně před volbami jsou v plném proudu. A základní pocit z nich je, že tím dnem vše skončí a zavřeme to tady.

Dvě minuty: Miloš Čermák: O čem sním, když stojím v zácpě

Rozčílení z nekompetentního vedení Prahy odvádí pozornost od nekompetentního vedení země, které máme doložené a prokázané z posledního roku a půl pandemie.

Dvě minuty: Konstantin Sulimenko: Návod, jak upřímně nenávidět

Proč bychom měli své oponenty nenávidět? No protože je to teď v módě a získáte za to hodně lajků ve své sociální bublině!

Dvě minuty: Petr Švihel: Zakřiknutí milionáři z paneláků

Nám, obyvatelům paneláků, často chybí sebevědomí směrem k radnicím. Neumíme se pořádně ozvat a necháváme si ledacos líbit, stále se vnitřně cítíme jako přišlápnutí lidé z králíkáren.

Dvě minuty: Jolana Humpálová: I nekonečné války končí. Co zůstalo v Afghánistánu?

Necelých dvacet let války a souvisejícího vývoje bylo nyní vymazáno za necelých dvacet dní. Afghánci jsou zase tam, kde byli – v područí Tálibánu.

Dvě minuty: Miloš Čermák: Proč nejsem antibabišovcem

Babiš není žádné strašidlo, je naopak ikonou nemohoucnosti. To jasně prokázal za poslední rok a půl.

Dvě minuty: Konstantin Sulimenko: Před volbami jsme dostali naši zamilovanou hračku

Nedávno jsem v podcastu Trafika zkusil svým hostům položit otázku, na kterou bych ani já nedokázal s jistotou odpovědět. Schválně vám ji na úvod – v mírně pozměněné verzi – dám taky:

Dvě minuty: Jindřich Šídlo: Vláda nesmí vládnout! Někdy…

Že bude potřeba vyřešit „problém BIS“, ví Andrej Babiš od chvíle, kdy se stal předsedou vlády.

Dvě minuty: Adam Junek: Babiš je hruška. A nebojí se to ukázat

Z uhlazeného dobře oblečeného miliardáře se stal pantáta, kterému nesedí obleky. Pro kampaň je to ovšem trefa.

Dvě minuty: Jiří Hošek: Triumf lidskosti. Když Íránec věnuje olympijskou medaili Izraeli

I když Izrael v posledních měsících vztahy s nejrůznějšími muslimskými zeměmi výrazně zlepšil, pořád se najdou země, které židovský stát nenávidí a to tím způsobem, že se tváří, jako by nebyl. Na mapách ho v dotyčných státech budete hledat marně.

Dvě minuty: Veronika Lehovcová Suchá: Přestaňme se nutit do pití. Ne znamená ne i tady

Agresivní reklama na alkohol, netolerance k abstinentům. To jsou dva z momentů, které nám dávají tušit, že je pití alkoholu u nás důležitější, než by mělo být.

Dvě minuty: Jolana Humpalová: Emoce na hřišti, krev za dveřmi

Případů domácího násilí v Anglii o čtvrtinu přibude, jen když se reprezentanti objeví na hřišti. Když prohrají, je to ještě horší.

Dvě minuty: Iva Špačková: 2035 – dva scénáře pandemie aneb svět je velmi křehký

– – –Archiv všech glos najdete zde, podcasty a další audio na Seznam Zprávách tady.————- Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy....

Dvě minuty: Miloš Čermák: Kdy přijde den svobody? Čím dřív, tím líp

Stát by měl zrušit svůj patent na boj s covidem. Místo něj musí nastoupit individuální odpovědnost nás občanů, institucí a firem.

Dvě minuty: Konstantin Sulimenko: Proč se omlouvat, když stačí z lidí dělat blbce?

Obhajoby typu „moje slova byla špatně vyložena“ nebo „to je vytržené z kontextu“ následované snahou celou věc promlčet by politikům rozhodně neměly procházet.

Dvě minuty: Petr Švihel: Pozor, „feťák“ je taky člověk

S lidmi závislými na drogách je to často táhlý horor – pro rodiny, pro blízké okolí a v neposlední řadě pro policisty. Ale stále jsou to lidé. S velkými problémy, ale lidé.

Dvě minuty: Lucie StuchlíkovÁ: Volby jsou za rohem, Babiš už léčí rakovinu

Zvolit si jako předvolební téma lepší péči pro nemocné není samozřejmě nic špatného. Kdyby to ovšem premiér se svým „naši lidi potřebují nejlepší péči“ myslel upřímně.

Dvě minuty: Adam Junek: Nejlepší rada na léto: Tohle nečtěte

Kdysi dávno tu byla kampaň Pusťte nás k vodě. Pro hezčí prázdniny platí heslo dodnes. Pusťte politiky k vodě – a s nimi i sociální sítě.

Dvě minuty: Veronika Lehovcová Suchá: Nejsmutnější postava kauzy Feri

Společnost nevystavila jednání stopku, ačkoli o nevhodném chování „se vědělo“. Na tom je vidět, že nebereme sexuální predátorství vážně. Přitom v jiných případech umíme ostrakizovat velmi dobře.

Dvě minuty: Tomáš Pergler: Zpackali jsme to a budou volby. Tak někoho obětujeme

Vojtěchův audit protikoronavirových opatření dělá dojem pokrytecké účelovky. Skuteční viníci právní blamáže nesedí na jeho ministerstvu, ale scházejí se ve Strakově akademii.

Dvě minuty: Konstantin Sulimenko: „Abysme“ se nezbláznili

Buď je tvar „abysme“ mimo situace, které z nějakého důvodu vyžadují vytříbenější vyjadřování, úplně v pořádku, anebo 90 procent Čechů absolutně neumí česky.

Dvě minuty: Eva Soukeníková: Jsou houpačky pravicové?

Člověk je tvor přizpůsobivý. Zvlášť, když mu evoluce nadělila sociální sítě. Je potom docela jedno, jestli světem zmítá pandemie, válka nebo třeba předvolební kampaň.

Dvě minuty: Petr Švihel: Na dně a bez peněz. Nový covidový zážitek

V posledních dnech se bohužel objevují stále závažnější příklady, jak tvrdé ekonomické rány pandemie uštědřila některým lidem.

Dvě minuty: Adam Junek: Babišova vláda opisuje hollywoodský scénář. Chybí ale klíčová postava

Spouštění státních systémů se odehrává podle stále stejného scénáře. Nikdo nečeká, že by o ně mohli mít lidé také zájem, a tak padají.

Dvě minuty: Zdeněk John: Český hokej v roce 2031: hledejte si jinou zábavu

Pro nás, co pamatujeme Katovice 1976, Vídeň 1977, zlatý hattrick (1999 – 2001) a především Nagano 1998, bylo skončené mistrovství světa v hokeji opravdovým utrpením.

Dvě minuty: Jindřich Šídlo: „Cizáci“ si zaslouží šanci. Dokonce i Babiš

Zkusme Andreji Babišovi vysvětlit, proč v jeho případě zní varování před příliš liberálním přístupem k migraci jako střelba do vlastní nohy.

Dvě minuty: Jiří Hošek: Bez tiskovky, bez japonské šampiónky a beze cti

Debata, jak moc a za jakých podmínek by špičkoví sportovci měli novinářům poskytovat informace, dospěla k dalšímu milníku. Tím je odstoupení v současnosti možná nejlepší tenistky Naomi Ósakové z grandslamového Roland Garros.

Dvě minuty: Jolana Humpálová: Ferigate a sociální bahno

Nezbývá než doufat, že nepříjemná kauza, při níž na sebe naše společnost leccos prozradila, nakonec pomůže něco změnit.

Dvě minuty: Miloš Čermák: Ano, otočíme list. Ale až to podtrhneme a spočítáme

Prý byl jako nákupní vozík, který se vymkl kontrole. Naráží do regálů po jedné i druhé straně a nikdo neví, co s ním. Tak popsal Dominic Cummings působení britského premiéra Borise Johnsona během pandemie.

Dvě minuty: Václav Dolejší: A kde budeme bydlet my?

Nový konflikt mezi generacemi se vede o pragmatické téma bydlení. Linií střetu ve společnosti je věk kolem 35 a debata je emotivní.

Dvě minuty: Jiří Hošek: Omluvy Miloše Zemana jsou někdy horší, než když se neomluví

Omluvy Miloše Zemana vnučce novináře Ferdinanda Peroutky se sotva dočkáme. Omluvu Srbsku za bombardování Jugoslávie jsme vskutku nečekali a dočkali jsme se. Vskutku, Miloš Zeman má co do omlouvání se zvláštní metr.

Dvě minuty: Eva Soukeníková: Tři otázky, které si mělo Česko klást, než vyvěsilo izraelské vlajky

Tato glosa nemá argumentovat, proč by Hrad nebo radnice Prahy 6 měly na svých budovách převléct izraelskou vlajku za tu palestinskou. Já prosím, aby tam nevisela vlajka ani jedna.

Dvě minuty: Zdeněk John: Nejoptimističtější pondělí za poslední půlrok. Něco tomu ale chybí

Pokud na pivo na hospodské zahrádce zavítá nějaký ministr, ptejte se ho, co bude s covidem na podzim a v dalších letech. Teď to vypadá slibně, ale dlouhodobé strategie chybí.

Dvě minuty: Lucie Stuchlíková: Zachraň se, kdo můžeš. Premiér má už zase podněty

Selský rozum by velel, aby si premiér vybíral ministry tak, aby dobře rozhodovali ve složitých otázkách, kde osobní zkušenost jednotlivce nestačí.

Dvě minuty: Jindřich Šídlo: Nejsme neutrální země. Summit Bidena s Putinem je nesmysl

Praha už jeden summit amerického a ruského prezidenta hostila.A je v našem národním zájmu, aby se tu už nikdy nic podobného neopakovalo.

Dvě minuty: Miloš Čermák: Čeká nás test očkováním

Jestli nás pandemie něčemu naučila, tak tomu, že v nejistém světě musíme neustále posuzovat rizika a benefity.

Dvě minuty: Václav Dolejší: ČSSD-Zemanovci. Hašek vrací stranu prezidentovi

Operace „Zeman si bere ČSSD zpět“ je dokončena. Klíčoví účastníci takzvaného lánského puče, kteří se na povolební schůzce s prezidentem pokusili svrhnout Bohuslava Sobotku, se po letech v izolaci vracejí s pocitem zadostiučinění.

Dvě minuty: Jiří Hošek: Zbraň proti kyberšikaně drží i sami fotbalisté

Od 30. dubna mají v Anglii na čtyři dny utichnout aktivity fotbalových klubů a hráčů na sociálních sítích. Tak daleko zašly agresivní slovní útoky „fanoušků“, které nabírají na intenzitě. Co s tím kromě bojkotu? Cesta by byla.

Dvě minuty: Lucie Stuchlíková: Jak se nechytit do Zemanovy pasti

Je to neférová hra, která se dá jen obtížně vyhrát. A opozice, která je objektivně v těžké situaci, ji samozřejmě hrát nemusí.