Dvojka

Mluvené slovo pro celou rodinu. Rozhovory s osobnostmi, historické dokumenty i populární rozhlasové seriály.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Dvojka: Mistrovský kurz: Jak si správně navrhnout vlastní zahradu. Mistrovský kurz zahradní architektky Dany Makrlíkové

Zřejmě si ji pamatujete jako moderátorku zpráv na Primě. Působila i v Českém rozhlase. Největší profesní změnou ale prošla před několika lety, když vystudovala zahradní architekturu a vrhla se na vlastní byznys. Její zásluhou nyní vznikají okrasné zahrady spokojených klientů, kteří vlastní okolí svěřují do rukou profesionála. Tím se částečně můžete stát i vy. Proč s výběrem stylu zahrady nespěchat a proč jsou důležité relaxační zóny? Učte se od nejlepších!

Dvojka: Blízká setkání: Herec Adrian Jastraban má své dcery rád. „Kluci se k nám budou muset prostřílet“

Pochází ze Slovenska, ale dnes je doma v Čechách. I s rodinou. „Je to přísnej, ale hodnej tatínek,“ popisují herce Adriana Jastrabana jeho dvě malé dcery v Blízkých setkáních. Kde se narodil? Dávají tam lišky dobrou noc? Kdy a proč se rozhodl přestěhovat do Čech? Nezapomněl za ta léta v Česku mluvit slovensky? Měl krásné dětství? Na jaké hudební nástroje hraje?

Dvojka: Hobby magazín: Plot z betonových tvarovek může zajistit vaše soukromí na zahradě

Plánujete během léta péči o zahradu a těšíte se, jak si váš pozemek zkrášlíte? Dobrý základ zahrady ale vždy vytvoří kvalitní plot. Teprve poté se vyplatí upravovat samotný pozemek nebo zakládat nové záhony.

Dvojka: Jak to vidí…: Václav Malý: Chudí, nezaměstnaní i lidé na útěku. Charita ČR pomáhá už od dob Rakouska-Uherska

Charita Česká republika je největším nestátním poskytovatelem sociálních a zdravotních služeb. Lidem v nouzi pomáhá již jedno století. Přesto o ní veřejnost příliš neví. Světící biskup pražský Václav Malý připomene počátky organizace, zamyslí se nad současnou ochotou Čechů pomáhat a vysvětlí, na jakých duchovních hodnotách stojí Evropa.

Dvojka: Kriminálka: Volání o pomoc. Královéhradecká kriminálka a zásahová jednotka proti nebezpečnému recidivistovi

Na tísňovou linku zavolala uprostřed noci vyděšená žena. Bydlí prý nad poštou a slyší, že se v domě někdo cizí pohybuje. Když na místo dorazila policie, někdo po nich začal střílet. Muže zneškodnila až přivolaná zásahová jednotka. Starý recidivista sice tvrdil, že nestřílel, ale kriminalisté mu dokázali, že byl odhodlaný zabíjet. Varování: V pořadu se vyskytují násilné motivy a scény a svým charakterem a zpracováním není vhodný pro děti nebo citlivé osoby.

Dvojka: Příběhy z kalendáře: Konec těžby uhlí na Kladensku. Veselé hornické historky

Kladno bylo vždy spojováno s ocelí a uhlím. Ocelářský průmysl skončil velmi nechvalně a uhelné doly byly uzavřeny. Posledním činným dolem byl Důl Schoeller. A poslední vozík s uhlím ze ‚šelerky‘, jak se dolu říkalo, vyjel 29. června 2002. Příběhy z kalendáře se s nadhledem podívají na život horníků v Kladenském revíru. Dozvíte se, jak se v dolech pracovalo a jaké historky patří k těm veselým.

Dvojka: Káva o čtvrté: Dotace na úsporné bydlení

Host: Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR. Moderuje Tereza Stýblová.

Dvojka: Blízká setkání: Psycholog Martin Dolejš: Smíchu je méně. Ale v duši jsou lidé usměvaví

„Lidé hledají na věcech jen negativa. Dnes jsem třeba kvůli hodinovému zpoždění jel do Prahy jiným vlakem, ale potkal jsem díky tomu kamaráda,“ poznamenal olomoucký psycholog Martin Dolejš, který se zabývá smíchem. Může smích prodloužit život? Jsou Češi morousové? Proč je důležité smát se na miminko? Jsou tlouštíci veselejší? Měli by se politici více usmívat? Máme někoho do smíchu nutit? Mohou se naučit smát i pesimisté? Ubývá úsměvu s věkem? A proč chceme být v mládí drsní?

Dvojka: Moci bez nemoci: Transplantace jater. Unikátní operace mezi žijícím dárcem a dospělým příjemcem pohledem obou

V roce 2022 vůbec poprvé v ČR část svých jater darovala vážně nemocné pacientce její sestra. Obě jsou hosty pořadu se svým skutečným a velmi osobním příběhem. Unikátní operaci provedli lékaři v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny. Skupinu vedl Doc. MUDr. Jiří Froněk, Ph.D., FRCS, přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM. Další díl pořadu Moci bez nemoci přináší jedinečnou naději na život.

Dvojka: Příběhy z kalendáře: Soutěže krásy. Historicky první Miss Universe byla finská krasavice Armi Kuusela

Před 70 lety se konala první světová soutěž krásy, kterou vyhrála finská krasavice Armi Kuusela. Jak se od té doby soutěže krásy proměnily, a jak si vybírají své krasavice v různých zemích? A kdo je vlastně krásný? Vybrala by barokní porota stejné dívky jako ta dnešní? A co všechno jsou matky schopné udělat, aby jejich dcery zvítězily v dětské missí soutěži? O tom všem si můžete poslechnout v dalším díle Příběhů z kalendáře.

Dvojka: Blízká setkání: Herečka Petra Bučková o seriálu Jitřní záře: Mámy mi píšou, že z toho jsou úplně rozsekané

Je to fikce na základě skutečných příběhů. Tak popisuje seriál Jitřní záře herečka Petra Bučková. „Odebrání té holčičky je opravdu silný motiv,“ ujišťuje v Blízkých setkáních. Kde brala inspiraci pro svoji roli? Je těžké zahrát emoce, které člověk nezažil? Jaké má zkušenosti s holotropním dýcháním? Má něco společného s hlavní hrdinkou seriálu?

Dvojka: Hobby magazín: Jak hnojit zeleninu, aby vám ji před sklizením nenapadla plíseň? Zkuste zákvas

Jedno známé přísloví praví: „Všeho s mírou“. Platí to i pro hnojení zeleniny. Bez něj nedocílíte tak bohaté úrody, ale na druhou stranu se to s ním nesmí ani přehánět.

Dvojka: Jak to vidí…: Josef Šlerka: Další uragán? A co s tím? Lidé jsou zprávami přesyceni. A mladí chtějí zábavu

Jak důvěryhodná jsou veřejnoprávní média? Odpověď přináší nová studie Reuters Institut, podle níž není nejdůvěryhodnějším médiem Česká televize, ale Český rozhlas. Proč se lidé odklánějí od televizního zpravodajství? A proč stále více lidí vyhledává informace na internetu? Mediální analytik Josef Šlerka v audiozáznamu ještě mluví o tom, co přinesl pátý ročník konference Novinářské fórum, kterou pořádal Nadační fond nezávislé žurnalistiky.

Dvojka: Příběhy z kalendáře: První bankomat. Inspirací byl automat na čokoládové tyčinky

První bankomat začal fungovat v Londýně 27. června 1967. Nápad na automat vydávající hotovost sice prověřil už v roce 1939 v New Yorku Luther George Simjan, provoz jeho zařízení ale po půl roce pro nezájem skončil. Teprve v roce 1967 uspěl Skot John Shepherd-Barron. Vadila mu omezená otevírací doba bank a tak se inspiroval automatem na čokoládové tyčinky, které jednoduše nahradil bankovkami. První bankomat vydával jednu desetilibrovou bankovku.

Dvojka: Káva o čtvrté: První pomoc

Host: doc. MUDr. Tomáš Vymazal, přednosta Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 2. LF UK a FN Motol.Moderuje Patricie Strouhalová.

Dvojka: Blízká setkání: Lucie Nachtigallová: Snažím se vytáhnout děti od obrazovek, říká autorka dobrodružných stezek

Lucie Nachtigallová je novinářka, produkční, dramaturgyně a její životní peripetie můžete sledovat na na facebooku na stránce Deník facebookové matky. Pro děti a jejich rodiče také vytváří nádherné aktivity ve formě dobrodružných stezek. „Miluji si s dětmi hrát, miluji pohádky, miluji příběhy. Vždycky jsem taková byla,“ říká v Blízkých setkáních. V rozhovoru s Terezou Kostkovou také prozrazuje, jaká stezka je nejoblíbenější a třeba také to, jestli ještě existují Vontové.

Dvojka: Jak to vidí…: Pavel Kosatík: Fialův projev byl dobrý. Společnost je ale a priori podrážděná ze všeho politického

Premiér Petr Fiala pronesl mimořádný projev k národu. Přestože mnozí hodnotili jeho řeč jako velmi dobrou, jasnou a konstruktivní, společnost reaguje podrážděně. „Jako by kdokoli z politického břehu byl a priori špatný,“ všímá si publicista Pavel Kosatík. Kde se averze vůči politickému světu v lidech bere? Spisovatel se v audiozáznamu pořadu ještě ohlíží za pražským knižním veletrhem a vysvětlí, v čem tkví důležitost elit ve společnosti.

Dvojka: Zrcadlo: Eva Kantůrková: S knihami jsem to asi trochu přehnala. Chystám se napsat už 41.

Sžíravě pravdomluvná. Peprně vtipná. S jiskrou v oku a okouzlující vitalitou – i ve dvaadevadesáti letech. Kdy a jak Eva Kantůrková zahořela vášní k literatuře? Jak vřelý vztah má ke svému poslednímu literárnímu dítěti – ke knize O jinakosti? Jak jinaké měla dětství ona? Jak blízko si byla se svou maminkou a jak daleko se svou babičkou? A jak specifický je její vztah k mužům?

Dvojka: O češtině od A do Z: Jak si zvolit mailovou adresu

Praktická škola naší mateřštiny s humorem a nadhledem. Každou neděli jedna poučka, kterou jste už možná zapomněli. Připravili Michal Jagelka a Alex Röhrich.

Dvojka: Pochoutkový rok: Likérové řezy od Aleny Doskočilové

Na likérové řezy použila Alena Doskočilová z Drnovic na Blanensku likér Bombardino, který má nejraději. Stejně tak dobře poslouží obyčejný vaječný koňak, griotka nebo peprmintový likér, který se přidává do máslového krému. Řezy pak tvoří ještě vláčný piškot, ovoce a vrstva šlehačky. Je to nebe v puse.

Dvojka: Pochoutkový rok: Poslechněte si: Pochoutkový rok 26. 6. 2022

Další soutěžní recept na sladko: Likérové řezy od Aleny Doskočilové. Málokdo peče listové správně, naučte se to od Josefa Maršálka. Anýzová limonáda.

Dvojka: Pochoutkový rok: Málokdo peče listové správně, naučte se to od Josefa Maršálka

Při pečení listového těsta platí úplně stejná pravidla jako při pečení odpalované hmoty. To znamená, že těsto, ať již ve formě plátů nebo namotané na trubičky kvůli kremrolím, vkládáme jej vždy do silně vyhřáté trouby na 200 °C a ihned po vložení do trouby zavřeme dvířka a teplotu stáhneme na 180 °C. Používáme program horkovzduch a pozor – prvních 20 minut troubu neotvíráme.

Dvojka: Pochoutkový rok: Anýzová limonáda se asi jako jediná na světě vyrábí ve středočeském Kladně

Anýzovka je jednou ze šesti variant limonád, kterou vyrábějí v jablářství F. H. Prager v Kladně. Má žlutou barvu, chutná po pendreku a prý vás zbaví mrzutosti.

Dvojka: Vltavín: Dobrá Voda u Českých Budějovic patřila k místům s vyhlášenými poutěmi a lázněmi

Ne více než čtvrt míle od města tryská pramen léčivý, jemuž se přiznává velká blahodárnost. Tato slova napsal Bohuslav Balbín o pramenu na Dobré Vodě u Českých Budějovic.

Dvojka: Jak to vidí…: Magdaléna Frouzová, mluvčí Zastoupení Evropské komise v ČR: Patříme stále k chudým evropským zemím?

Co přineslo členství v Evropské unii do našeho každodenního života? S jakými předsudky vůči EU se Magdaléna Frouzová setkává? Platí, že EU je samá byrokracie? Patříme stále k chudým evropským zemím? Do jakých oblastí EU “nemluví”? Proč je důležité, aby byl v Evropě jeden právní systém? Co České republice přinese nadcházející předsednictví Radě EU? Co Magdalénu Frouzovou přivedlo k zájmu o ženskou otázku? Proč je tak důležité, aby byly ženy finančně nezávislé?

Dvojka: Úžasné životy: Režisér Jiří Krejčík podle herečky Božidary Turzonovové

Výbušný cholerik, který prý škrtil herečky! Takovou pověst měl legendární filmový režisér Jiří Krejčík. Do zlatého fondu české kinematografie přispěl několika zásadními filmy Svědomí, Vyšší princip, Svatba jako řemen nebo Božská Ema. Právě představitelka Emy Destinnové, slovenská herečka Božidara Turzonovová, v dalším díle Úžasných životů prozradí, jestli byl Jiří Krejčík opravdu tak despotický režisér, jak se o něm říkalo.

Dvojka: Osudové ženy: Marie Rút Křížková: „V Boha nevěří, ale cítí se být Rút.“ I kvůli Ortenovi

Milovala poezii. Nejvíce ale propadla básnickému dílu Jiřího Ortena. Díky jejímu zaujetí, vytrvalosti a odvaze bylo jeho dílo vydáno v době, která tomu nepřála. Další její literární aktivity se týkaly terezínských dětí a představitelů katolického života. Básně ale psala i ona sama. Do historie vstoupila i jako signatářka a mluvčí Charty 77. Zemřela v prosinci 2020 v 84 letech. V dokudramatu uslyšíte Jana Řezáče, Martinu Preissovou nebo historika Tomáše Vilímka.

Dvojka: Šarm: Herečka Libuše Švormová: Pro rozhlas dělám moc ráda. Těší mne, že lidé pořád rádi slyší můj hlas

Magazín o zdravém životním stylu. Poslouchejte Šarm:02:25 Josef Maršálek06:14 Vladimír Beneš11:05 Libuše Švormová 13:43 Martina Viktorie Kopecká18:33 Jitka Molavcová21:28 Tereza Maxová23:31 Hana Zagorová

Dvojka: Omeletky: „Děti zrají zběsilou rychlostí.“ Omeletky Haliny Pawlowské

Náplní dnešních Omelek bude zralost a zrání. Můj manžel mi jednou řekl, že když slyší slova zralá žena, tak ho jako první napadne sýr, u kterého je nejvyšší čas ho zkonzumovat. Zrát mohou vztahy i děti. Vašek Šanda nabídne filmy pro zralé ženy a muže. Halina Pawlowská přečte povídku Výhody a nevýhody starého muže a prozradí dva recepty, na papriky plněné balkánským sýrem a jahodové cappuccino.

Dvojka: Hobby magazín: Jak správně krmit ovce: V sezóně by jim mohla stačit pastva, do hry ale vstupují další faktory

Pásla ovečky v zeleném háječku, pásla ovečky v černém lese – už tahle písnička naznačuje, že ovce se může pást skoro kdekoli, je méně náročná. Ovšem jiná písnička – ta o ovčácích čtverácích – napovídá, že si ovečky rády i přilepší… „vy jste naši vičku i tu čočovičku vypásli…“

Dvojka: Káva o čtvrté: Pelargonie

Host: Jarmila Skružná, Botanická zahrada hl. m. Prahy. Moderuje Patricie Strouhalová.

Dvojka: Blízká setkání: Psí koučka Michaela Drábková: I starší pes se naučí, že nemá štěkat nebo tahat za vodítko

„Tahání na vodítku často vzniká už ve štěněcím věku,“ odhaluje koučka pro komunikaci se psy Michaela Drábková. V Blízkých setkáních prozradila, že stačí si vzájemně naslouchat. Lidé se na ni obrací, když pes zlobí, ničí věci nebo štěká. „Všechno se dá zlepšit a i starého psa novým kouskům naučíte,“ směje se v rozhovoru s Alešem Cibulkou. Dodává, že psi jsou schopni se naučit i znakovou řeč.

Dvojka: Jak to vidí…: Pavel Havlíček: Žádný blesk z čistého nebe. Ukrajina se na členství v EU připravuje celá desetiletí

Země Evropské unie včera na summitu v Bruselu udělily Ukrajině a Moldavsku status kandidáta na členství. Proč je nyní jejich členství v evropském společenství myslitelné? Co se změnilo? A je Evropská unie na své rozšíření připravená? Analytik Pavel Havlíček v audiozáznamu ještě připomene 80 let od vyvraždění osady Ležáky nacisty a vysvětlí, proč došlo k zásadnímu obratu v německé politice.

Dvojka: Mistrovský kurz: Jak včelařit. Mistrovský kurz chovatele včel Jaroslava Bajka

Jak si pořídit vlastní včely? Jaký úl a kam ho nejlépe umístit? A jaké jsou rozdíly mezi volně žijícími a chovanými včelstvy? V Mistrovském kurzu o včelaření na to vše odpoví chovatel včel Jaroslav Bajko. Ten sám vyznává tzv. přirozené včelaření. „Nesnažím se o maximální produkci medu. Snažím se vybalancovat vztah člověka a včelstva tak, aby z toho oba měli svůj profit,“ popisuje v Mistrovském kurzu. Učte se od nejlepších!

Dvojka: Příběhy z kalendáře: Batman. Michael Keaton chtěl roli odmítnout, aby mohl chodit na baseball

Nejslavnější film o Batmanovi od režiséra Tima Burtona měl v USA premiéru 23. června 1989. Fanoušci se rozčilovali, že hlavní roli dostal Michael Keaton. Ten ji chtěl dokonce sám odmítnout, aby mohl chodit na play-offové zápasy baseballového týmu Pittsburgh Pirates. Naštěstí tým nepostoupil. Keaton si tak postavu zahrál i v pokračování Batman se vrací. Jak Batman vznikl? Kdo ho hrál jako první a kdo jako poslední? A kdy se na příbězích netopýřího muže začali podílet Češi?

Dvojka: Káva o čtvrté: Plná moc. K čemu slouží? Musí mít vždy písemnou podobu?

Plná moc. Co musí obsahovat? K čemu pověření slouží? Kdo je oprávněn jednat za právnickou osobu? Už jste někomu plnou moc udělili? Musí mít vždy písemnou formu? Jaké životní situace nás mohou donutit k plné moci? Nejen na to se zeptá Tereza Stýblová advokáta Jakuba Fendrycha.

Dvojka: Blízká setkání: Ray Koranteng: Devadesátá léta byla nejsvobodnější. Vzpomínám na to s velkou nostalgií

Má rád svoji rodinu, historii, politiku, šachy a létání. Na zprávy se prý díval už jako dítě. Rey Koranteng se na obrazovce televize Nova potkává s diváky už 28 let. Jak se změnila profese novináře? Dokáže si od zpráv udržet profesní odstup? Na kterém letišti ho potkáte? Je pověrčivý? Kde bude trávit letní dovolenou?

Dvojka: Káva o čtvrté: Péče o nohy v teplých dnech. Co dělá léto s našimi chodidly?

Péče o nohy v teplých dnech. Zasluhují naše nohy stejnou péči jako obličej? Proč se jí lidé nevěnují? Co dělá léto s našimi chodidly? Jak nohy na léto připravit? Co s mozoly na chodidlech? Na otázky Patricie Strouhalové odpovídá Jaroslav Fešar, prezident České podologické společnosti.

Dvojka: Blízká setkání: Režisér Rudolf Havlík: Prezidentka s Aňou Geislerovou není politický film. Musí fungovat i po letech

Po čem muži touží, Bábovky a nejnovější Prezidentka. To jsou filmy režiséra Rudolfa Havlíka. Premiéry moc neprožívá. „Nevím, co mám říkat a těším se, až si dám pivo.“ Jak se mu natáčelo na Islandu a v Thajsku? Spoléhá jako režisér na chemii mezi herci? Proč trávil 15 let v Asii? „Měl jsem firmu a vyráběl jsem tam oblečení. Scéna z jednoho mého filmu, kdy přivezou trička, která nejdou přetáhnout přes hlavu, se skutečně stala.“

Dvojka: Jak to vidí…: Břetislav Tureček: Izraelci jdou znovu k volbám. Popáté za poslední tři roky. Co se děje v Izraeli?

Izraelská vláda premiéra Naftali Bennetta byla u moci pouhý rok. Nyní kvůli přeběhnutí některých politiků k bývalému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi ztratila v parlamentu svoji většinu. Jaké šance na návrat má kontroverzní Netanjahu? Jaká je nálada ve společnosti? A proč za této situace jede do Izraele americký prezident Joe Biden? Komentátor Břetislav Tureček v audiozáznamu ještě mluví o vztazích se Saúdskou Arábií i o protestech v Tunisku.

Dvojka: Moci bez nemoci: Rakovina vaječníků: nová biologická léčba v silném příběhu pacientky i lékaře

Tato nemoc patří dlouhodobě mezi zhoubná onemocnění s velmi omezenými šancemi na úspěšnou léčbu. Moderní postupy a nové léky mají ovšem velký přínos pro kvalitu a délku života pacientek. Novinka v podobě biologické léčby nabízí nejen kvalitní život, ale i možnost vyléčení. Mluví o ní prof. MUDr. David Cibula, CSc., vedoucí onkologie 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Se svým silným příběhem se svěřila paní Ivana, pro kterou život málem skončil.

Dvojka: Káva o čtvrté: Výživné: Kdo komu a na co přesně posílá peníze? A co určuje výši výživného?

Jak náš právní řád upravuje vyživovací povinnost? Lze se na výši dohodnout, nebo je výlučně určena soudem? Platí výživné jen pro bývalé manžele, nebo se výživné týká i partnerů, kteří mají děti, ale nebyli sezdaní? Jak dlouho se výživné platí? Jaká je vyživovací povinnost rodičů vůči dospělým dětem, tzv. věčným studentům? Jak funguje státní pomoc, tzn. náhradní výživné? A jak se vyrovnat se zhoršenou ekonomickou situací, kdy i přes to chci plnit vyživovací povinnost?

Dvojka: Blízká setkání: Herečka Klára Cibulková: Prostě to bolí. Své práce se kvůli nemoci ale nechci zříka

Od dětství trpí těžkou skoliózou. „Pro mojí profesi je tato diagnóza náročná. Prostě to bolí,“ přiznává herečka. Odmítla operaci páteře a nastoupila samoléčbu. „A od té doby jsem u lékaře nebyla.“ Nevyplnily se předpovědi lékařů, že nebude mít děti. V audiozáznamu rozhovoru s Terezou Kostkovou také uslyšíte, co se dozvěděla o Gretě Garbo, kterou ztvárňuje v divadle, anebo čím se živila ve Španělsku.

Dvojka: Hobby magazín: Jak se vypořádat se splaškovými vodami v místech, kde není veřejná kanalizace. Pomůžou jímky?

I když kanalizace v městech a obcích postupně rostou, ne všude ještě máme možnost zaústit trubku z našich domků či rekreačních objektů přímo do těchto blahodárných sítí. Když však v takovém místě chceme přece jen stavět, co nám zbývá za možnosti, abychom splnili podmínky vodního zákona? V podstatě jsou jen dvě.

Dvojka: Jak to vidí…: Richard Hindls: Nejde jen o covid, ropu nebo úrokové sazby. Roli hraje i psychologická inflace

Míra inflace v České republice dosáhla v květnu rekordních 16 %. Po pobaltských státech jde tak o čtvrtou nejvyšší inflaci v celé Evropské unii. Jak se bude situace vyvíjet dál? A proč tolik záleží na naší důvěře v ekonomiku? Ekonom Richard Hindls v audiozáznamu také vysvětlí, proč se propadají akciové trhy ve Spojených státech a v Evropě i zda lze očekávat růst mezd.

Dvojka: Příběhy z kalendáře: Grandhotel Pupp. Šest generací Puppů mělo dost energie, síly a financí své vize uskutečnit

Karlovarský Grandhotel Pupp je úspěšným pokračovatelem pohostinské tradice, která se zrodila před více než třemi sty lety. To se o mnoha hotelích na světě říct nedá. Jeho příběh je provázán s karlovarskou rodinou Puppů a je dokladem jejich vytrvalosti a obchodní zdatnosti. Šest generací Puppů mělo vždy jasnou vizi prvotřídního hotelu a dost energie, síly a financí své vize uskutečnit. Osud hotelu je poznamenán vzestupy i pády, které jakoby odrážely osudy naší země.

Dvojka: Káva o čtvrté: Světluška svou sílu předává i dětem se zrakovým postižením

Jak funguje Nadační fond ČRo a jeho projekt Světluška? Jaká je jeho spolupráce se Školou Jaroslava Ježka? Jakou podporu potřebují děti se zrakovým postižením během školní docházky? Kdy je vhodná jejich integrace do běžné školy, kdy je naopak jasnou volbou škola pro děti se zrakovým handicapem? Jak se v dané situaci orientují rodiče? V Kávě o čtvrté nabídneme možnost podpory Světlušky a pozveme do kavárny POTMĚ.

Dvojka: Blízká setkání: Luboš Veselý: Sláva mi stoupala do hlavy. Lékem na moji ješitnost byla práce rukama

Luboš Veselý je český divadelní a televizní herec, v roce 2020 nominovaný na cenu Thalie. Sám o sobě často říká, že bojuje s ješitností a nespolehlivostí. „Myslím, že je to normální. Jsem chlap a přijde mi, že je to jedna zvlastností mužů víc než žen,“ říká. V rozhovoru s Terezou Kostkovou zároveň přiznává, proč chtěl mnohokrát s divadlem praštit, co ho táhne na dlouhé túry a na čem v současné době pracuje.

Dvojka: Jak to vidí…: Adam Černý: STAN má reputační problém. Prezentovali se jako neumazatelní… A teď tu máme skandál

Českou politikou hýbe korupční kauza kolem pražského dopravního podniku a bývalého radního Petra Hlubučka z hnutí STAN. Na svůj post v pátek rezignoval i ministr školství a místopředseda hnutí Petr Gazdík. Co nyní čeká Starosty a nezávislé? Jak těžké zkoušce životaschopnosti budou muset čelit? Komentátor Adam Černý v audiozáznamu ještě mluví o výsledcích parlamentních voleb ve Francii a zavzpomíná na legendu zpravodajství Zdeňka Velíška.

Dvojka: Omeletky: Jídlo a shopping, to je můj doping. Omeletky plné pokušení s Halinou Pawlowskou

Pokušení bývají lákavá. V realitě se ale řeší velmi obtížně. Čert totiž nikdy nespí a vytrvale klade nástrahy. Jak odolává pokušení Halina Pawlowská, prozradí v dnešních Omeletkách na Dvojce.

Dvojka: Pochoutkový rok: Tvarohové knedlíky s rebarborou od Václava Ségla

Tvarohové knedlíky plněné rebarborou jsou od Václava Ségla z Praskolesů na Hořovicku. Knedlíky jsou díky tvarohu lehké a naplněné nezvykle rebarborou se skořicí. Tato kombinace jim sluší a skvěle chutnají. Podávány jsou ještě s perníkem, rozpuštěným máslem, cukrem a zbytkem ochucené rebarbory.

Dvojka: Pochoutkový rok: Poslechněte si: Pochoutkový rok 19. 6. 2022

Další soutěžní recept na sladko: Tvarohové knedlíky s rebarborou od Václava Ségla. Nejlepší šodó krém k buchtičkám podle babičky Josefa Maršálka. Příběh hermelínu.

Dvojka: Pochoutkový rok: Nejlepší vanilkový krém, který můžeme podávat k buchtičkám, podle Josefa Maršálka

Buchtičky s krémem, to je vrchol delikates. Recept na buchtičky má náš cukrář od své babičky Josefky, která k němu dělá i naprosto dokonalý vanilkový krém. Zkuste ho i vy.

Dvojka: Jak to vidí…: Petr Antoni, předseda Spolku Mederova domu: Proč se v Žatci rozhodli opravit dům ze 14. století?

Čím je Mederův dům v Žatci výjimečný? Jak došlo k rozhodnutí zchátralý středověký dům obnovit? Co se ve středověku odehrávalo ve vstupním prostoru měšťanského domu, tzv. mázhausu? Co všechno nabízí obnovený Mederův dům návštěvníkům? Co pro Petra Antoniho i Spolek Mederova domu znamená ocenění v kategorii Záchrana památky soutěže Patrimonium pro futuro, kterou každoročně vyhlašuje Národní památkový ústav?

Dvojka: Úžasné životy: Jiří Wimmer podle Jana Valy

Jan Vala a Jiří Wimmer, svého času nerozlučná dvojice šoumenů, kteří bavili fanoušky skupiny Plavci a které si mnozí pamatují z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje díky legendární scénce o úplatcích. Jiří Wimmer ale uměl nejen bavit publikum, také skvěle zpíval, kreslil i sportoval. Na muže mnoha talentů zavzpomínal v Úžasných životech jeho dlouholetý kolega a kamarád Jan Vala. A nemluví se jen o hraní. Ale i třeba o vaření nebo o nesplněném snu natočit filmovou grotesku.

Dvojka: Šarm: Hladný člověk mívá zvýšené agresivní reakce. Vejce, ryby nebo brokolice jako protistresové potraviny

Magazín o zdravém životním stylu. Poslouchejte Šarm:01:02 Zpěvák Jan Bendig a jeho ideální letní dovolená04:59 Protistresové potraviny 09:57 Jak sportovat, aby bylo zdravé naše srdce15:24 Letní módní kabelky18:29 Módní trendy a sluneční brýle22:47 00 Šéfkuchař Radek Pálka a jeho recept na jahodový salát26:56 Rozhlasová anketa Šarmantní osobnost roku pokračuje

Dvojka: Stříbrný vítr: Knihkupec Vratislav Ebr: Jak se lišila realita od představy, že si bude v obchodě klidně číst?

Svého času vedl Vratislav Ebr jedno z nejznámějších knihkupectví v Praze. Jak moc se lišila realita od představy někdejšího učně, že si bude v obchodě celé dny klidně číst? Kdy přišel na to, že veškerá práce za pultem je vlastně divadlo? A poodhalí nám zdroj svého nebývalého optimismu, tak obdivuhodného u člověka, jehož životní počátky provázely dramatické okolnosti? Moderuje Jitka Novotná.

Dvojka: Omeletky: Paříž mám ráda, i když jsem si tam přetrhla achilovku. Omeletky Haliny Pawlowské

Omeletky jsou dnes naplněné zážitky z dovolené. Halina Pawlowská pokřtila knížku ‚Zájezd snů‘, a její kamarádi jí na pohlednice s knižní obálkou napsali své cestovatelské zážitky. Na dovolenou zavzpomínala Iva Hüttnerová, Světlana Nálepková nebo Jakub Kohák. V Omeletkách ještě uslyšíte povídku Dana Pazdírka Montiho čardáš a Halina Pawlowská přidá recept na sněhové plovoucí ostrovy se šodó.

Dvojka: Hobby magazín: Plynová kamna nebo teplomety jsou v ložnicích vysloveně zakázány, varuje technik

Na chatách a chalupách většinou máme postarší plynové spotřebiče, které jsme používali doma. Plynové sporáky, malé jedno nebo dvou plotýnkové vařiče (které nás mnohdy zachránily při výpadku proudu) nebo teplomety či plynová kamna na propan-butan. Jak se o ně správně starat?

Dvojka: Dokuseriál: Ležáky ve stínu Lidic. Smrti unikly jen dvě malé dívky, které byly poslány na převýchovu do Německa

Osm domů a jeden mlýn. Jen tak malá byla osada, kterou běsnění nacistů vymazalo z mapy. Ležáky zaplatily za hrdinstvích svých obyvatel cenu nejvyšší. Proč byly zničeny? Někteří jejich obyvatelé byli aktivní v odboji a jako takoví spolupracovali s členy výsadku Silver A, který působil v Pardubicích. Z Ležáků dokonce jeden z výsadkářů vysílal z aparátu Libuše zprávy do Velké Británie. Gestapo zapojení Ležáků v odboji odhalilo až po zradě Karla Čurdy.

Dvojka: Příběhy z kalendáře: Aféra Watergate. Spiknutí v nejvyšších patrech Bílého domu vedlo k odstoupení prezidenta Nixona

Někdo spatřil za okny kanceláře svítit baterky a zavolal údržbáře, že tam asi vypadly pojistky. Policie zatkla pět mužů, kteří se vloupali do sídla Demokratické strany ve washingtonském komplexu Watergate. Aféra byla na světě. Dvojice reportérů Carl Bernstein a Bob Woodward z listu The Washington Post, za pomoci informátora s krycím jménem podle pornografického filmu, pak odhalila spiknutí vedoucí do nejvyšších pater Bílého domu.

Dvojka: Káva o čtvrté: Růže: Jakou péči královně květin v polovině června dopřát?

V čem se liší přístup k jednotlivým typům růží, např. keříkovým, popínavým, záhonovým? Jak provést prořez? Jak jim dopřát dostatek vláhy? Jaké živiny teď růže potřebují? Jaký druh hnojiva použít? Proti jakým škůdcům je třeba růže chránit? A jak v případě napadení zakročit?

Dvojka: Blízká setkání: Meteoroložka Alena Zárybnická: Doufám, že léto bude proměnlivé. Protože takové má být

Známá meteoroložka a moderátorka přiznává, že se vždy před létem bojí otázky, jaké to léto bude. „A stejné je to vždy před Vánocemi nebo Velikonocemi,“ svěřuje se v Blízkých setkáních. Jak vznikl název jejího rozhlasového pořadu Zálety Aleny Zárybnické? Kdo ji přivedl k létání na větroních? Dozvíte se v rozhovoru s Terezou Kostkovou.

Dvojka: Jak to vidí…: Jan Pačes: Studenti mají krušný život. Bez financí od rodičů to není k žití. A stipendia nepomůžou

Česko má dvakrát více doktorandů, než je průměr EU. Studium ale dokončí jen 40 % z nich. „Pořád strašně dáme na tituly. je to naše úchylka,“ myslí si vědec. Proč podle něj nepomůže navrhované zvýšení stipendií? A jaká reforma vsokého školství by pomohla, aby absolventi našli uplatnění? Jan Pačes v audiozáznamu ještě mluví o tom, jak velkým problémem je odliv studentů do zahraničí, v čem se liší postgraduální vzdělávání u nás a v cizině, i o tom, kam zmizel koronavirus.

Dvojka: Mistrovský kurz: Jak se na lodi naučit ovládat přírodní živly i svůj život. Mistrovský kurz námořního kapitána Dušana

Jak a kde si půjčit loď a sbírat první zkušenosti na sladké vodě i moři. Praktické tipy a rady námořního kapitána vám pomohou sebrat odvahu a vypůjčit si loď. Co na palubě dělá plavčík, co má na starosti lodník a co všechno kapitán? Jak získáte průkaz malého kapitána? Upřesníme si, které doklady potřebujete. Vyplujeme na vodu a naučíme se sledovat počasí. Dušan Sahula poradí, co dělat, když se loď řítí do nebezpečí. Jak zachovat klid a věřit si. Učte se od nejlepších!

Dvojka: Příběhy z kalendáře: Socha Karla Hynka Máchy. Zasněný jinoch s šeříkem v ruce

Socha romantického básníka Karla Hynka Máchy byla na Petříně odhalena 16. června 1912. U nejpopulárnější sochy od Josefa Václava Myslbeka se scházejí milenci. Myslbek se narodil v revolučním roce 1848 do chudé smíchovské rodiny malíře pokojů. Tento samouk vytvořil obrovské množství soch, mimo jiné sousoší svatého Václava na Václavském náměstí v Praze. V roce 1912 odlil bronzovou sochu Karla Hynka Máchy, kterému vtiskl podobu jemného jinocha s hladkou tváří a šeříkem v ruce.

Dvojka: Káva o čtvrté: Lidské papillomaviry. Jaká je prevence kromě očkování?

Co jsou lidské papillomaviry? Co způsobují? Které jsou nebezpečné a co přenášejí? Jak se projevují příznaky onemocnění? Jaká je prevence kromě očkování? Nejen na to se zeptá Tereza Stýblová Michala Pukovce, praktického lékaře pro děti a dorost.

Dvojka: Blízká setkání: Herečka Ljuba Krbová: Fotím ráda. Někdy je ale okamžik vzácnější než fotka

Když se řekne Ljuba Krbová, lidem se vybaví seriál Ulice, ve kterém hraje už 17. sezonu. Neměla chuť ho opustit? „Když vstávám ve čtyři ráno, tak pokaždé,“ směje se seriálová Anička. V jaké hře hraje se svým parťákem Adrianem Jastrabanem? Co nejraději fotí? Proč dala přednost prožití silné chvíle před fotografií? S kým dělala nejkrásnější rozhovor? Láká ji velký sál nebo kontakt s diváky?

Dvojka: Hobby magazín: Prase chované v biochovu může běhat na čerstvém vzduchu a živí se tím, co vyrostlo na biopoli

V každém supermarketu je už biokoutek, kde si můžete koupit nejen mléčné výrobky, pečivo, různé mouky a zrníčka, ale i maso. Jedna z biofarem s chovem prasat a skotu a dokonce i vlastními biojatkami je v Sasově u Jihlavy.

Dvojka: Jak to vidí…: Dagmar Dzúrová: Okolní země využívají potenciál migrantů lépe. Česko trápí odliv mozků

Do České republiky přišlo v souvislosti s válkou na Ukrajině na 300 000 ukrajinských uprchlíků. Jak stát zvládá jejich integraci? Využívá potenciál pracovních migrantů naplno? A proč je pro řadu z nich Česká republika často jen přestupní stanicí? Demografka Dagmar Dzúrová v audiozáznamu ještě mluví o tom, jakým vývojem prošel přístup společnosti k lidem s mentálním postižením a jak konkrétně v této oblasti pomáhá Společnost rodičů a přátel dětí s Downovým syndromem.

Dvojka: Kriminálka: Závod s časem. Olomoucká kriminálka dopadla sexuálního sadistu těsně před tím, než znovu zaútočil

Nález znásilněné a ubodané ženy na okraji Olomouce dovedl policii k pátrání po sexuálním sadistovi, který ke své oběti nejspíš neměl vůbec žádný vztah. Policisté prověřovali svědky a obávali se, že v okolí Olomouce se pohybuje nebezpečný muž, který může kdykoliv zaútočit znovu. Začala hra o čas… Varování: V pořadu se vyskytují násilné motivy a scény a svým charakterem a zpracováním není vhodný pro děti nebo citlivé osoby.

Dvojka: Káva o čtvrté: Bezpečnost u vody. Do jakých vod bychom se neměli nikdy pouštět?

Blíží se prázdniny, opět se zaplní pláže rybníků, lomů, plováren, ale i ty u soukromých bazénů. Jaké zásady platí při koupání? Liší se v souvislosti s místem koupání? Jsou jiné u bazénu, na koupališti, nebo u lomu ve volné přírodě? Do jakých vod bychom se neměli nikdy pouštět? Mohou se bezpečně koupat i neplavci? Jaké pomůcky pro bezpečné koupání můžeme využít? A jak pomoci tonoucímu? Nejen na to se zeptá Tereza Stýblová Jana Sedláčka, znalce v oboru vodní záchrany.

Dvojka: Káva o čtvrté: Na našem území žije 12 původních druhů plazů a z toho jen pět druhů hadů

Kde se s nimi ve volné přírodě můžeme potkat a jak bychom se měli zachovat? Může na nás zmije zaútočit? A jak je to nepůvodními druhy želv v ČR? Nejen na to se zeptá Patricie Strouhalová Petra Velenského, kurátora chovu plazů ZOO Praha.

Dvojka: Blízká setkání: Hana Holišová hraje Martu Kubišovou v recitálu Marta. „Z jejího protestsongu Ne jsem byla nadšená“

Hanu Holišovou znáte ze seriálu Ulice, dvakrát vyhrála soutěž Tvoje tvář má známý hlas. Teď hraje v recitálu Marta, který je dárkem Martě Kubišové k narozeninám. Která píseň Marty ji překvapila? Co čeká Hanu Holišovou v létě? Jaký žánr hudby má ráda?

Dvojka: Jak to vidí…: Jiří Pondělíček: Zbraně jsou pro Američany záruka, že se vláda nezvrhne v tyranii. Nevzdají se jich

Americká sněmovna reprezentantů schválila před týdnem zákon upravující držení zbraní. Reaguje tak na tragickou střelbu na základní škole v Uvalde letos v květnu, při které bylo zabito 21 lidí. Senátem však s velkou pravděpodobností zákon neprojde. Proč je Amerika v otázce držení zbraní tak rozpolcená? Amerikanista Jiří Pondělíček v audiozáznamu ještě mluví o obvinění Donalda Trumpa ze státního převratu i o vztahu Američanů k válce na Ukrajině.

Dvojka: Moci bez nemoci: Výduť břišní aorty: nový operační zákrok, který zachraňuje životy, pohledem pacienta i lékaře

Aneurysma nebo také „tichý zabiják“, protože ve většině případů dochází k prasknutí výduti bez jakýchkoliv varovných příznaků. Svůj příběh vypráví pacient Josef, který byl touto novou metodou v cévní chirurgii operován. Život mu zachránil MUDr. Robert Vlachovský Ph.D., cévní chirurg, zástupce přednosty kliniky pro vědu a výzkum II. Chirurgické kliniky Masarykovy univerzity, Fakultní nemocnice u sv. Anny Brno.

Dvojka: Příběhy z kalendáře: František Palacký. “Nejsem Němec. Jsem Čech rodu slovanského.”

Narodil se 14. června 1798 do rodiny krejčího a učitele v moravských Hodslavicích, zemřel v Praze jako milovaný Otec národa. Jeho rakev vyprovázely tisíce lidí. Talentovaného Františka dal otec na studia, ten se nakonec rozhodl věnovat historii. Polovinu života strávil Palacký v archivech a badatelnách, aby mohl sepsat Dějiny národu českého v Čechách a v Moravě. Jako první přisoudil Čechům jejich vlastní historii.

Dvojka: Blízká setkání: Virolog Ivan Hirsch: Virů je na Zemi víc než hvězd ve vesmíru. A nutně je potřebujeme

„V lidském těle panuje neustálá válečná vřava mezi imunitou a viry. Jejich jediným cílem je rychle se rozmnožit,“ tvrdí odborník v Blízkých setkáních. Jak z hlediska vědy vnímal pandemii covidu? Dokáže říct, zda můžeme čekat na podzim další vlnu? Poslechněte si v rozhovoru.

Dvojka: Káva o čtvrté: Jak rychle vzniká závislost na e-cigaretách a nikotinových sáčcích? A jak účinně přestat kouřit?

V žebříčku škodlivosti nikotinových výrobků jsou na prvním místě stále cigarety. Proč i přes zvyšující se ceny cigaret a základních potravin se lidé raději omezí v jídle? Přestane se někdy kouřit úplně?

Dvojka: Blízká setkání: Fotr na tripu Pepa Vrtal: V Iráku to bylo s dětmi extrémní. Skvělá země je Gruzie

Pepa Vrtal alias Fotr na tripu je dobrodružný otec, který vyráží vytuněným autem se svojí ženou a malými dcerkami poznávat svět. „Cestování s rodinou je skvělé propojení práce a toho, že s tou rodinou jste. Ale ještě lepší je, že ta rodina cestovat chce. I děti mají cestovatelsví v sobě,“ říká v Blízkých setkáních. V rozhovoru s Terezou Kostkovou také prozrazuje, jakou roli má na cestách jeho žena, kde by si přál se probouzet a odkud naopak prchali.

Dvojka: Příběhy z kalendáře: Československá plavba labská. V 80. letech byla největší rejdařskou společností v Evropě

Československá plavba labská vznikla výnosem parlamentu 13. června 1922. V polovině 80. let byla největší rejdařskou společností v Evropě. Vlastnila 700 lodí a zaměstnávala 4000 lidí. V Příbězích z kalendáře se projedeme na voru, budeme dobývat led a rozvážet ho po pražských pivnicích. Navštívíme pražské Podskalí a seznámíme se s komunitou, která pravý vltavský břeh obydlela už před třemi sty lety. A možná se pak stavíme na jedno orosené v Jedové chýši.

Dvojka: Káva o čtvrté: Komunitní zahradničení

Svátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti bude v ČR tento víkend. Proč bychom se měli jít podívat i do zahrad, kde se farmaří stylem komunitního zahradničení? Kde taková místa nejdeme v Praze? Kdo se může do komunitního zahradničení zapojit? Co mu to dává? A opravdu můžeme odpočívat i mezi zvířaty? Hosty budou Štěpán Říha a Vendula Donátová z projektu Metro farm.

Dvojka: Jak to vidí…: Petr Just: Volební maraton ve Francii? Macron bojuje o většinu v parlamentu. Hrozí kohabitace

Francouzi znovu zamířili k volebním urnám. Dva měsíce od prezidentských voleb nyní rozhodují o složení parlamentu. Jaké šance na obhájení většiny má v dvoukolovém klání strana znovuzvoleného prezidenta Emmanuela Macrona? A proč hrozí kohabitace? Politolog Petr Just v audiozáznamu mluví i o tom, kdo by nyní vyhrál parlamentní volby v Čechách, jak je Česká republika připravená na předsednictví v Radě EU, i o tom, v jakém stavu je současná slovenská politická scéna.

Dvojka: Až na dřeň: Herec Jakub Žáček: Jsem sběratelem trapna, odborníkem na prokrastinaci a vždy mě fascinoval knedlík

Hercem se chtěl stát už jako dítě. Vystudoval DAMU a vystřídal celou řadu jevišť. Dnes je jeho domovskou scénou Divadlo Na Zábradlí, hraje ale i před kamerou. Aktuálně představí na festivalu v Karlových Varech film Velká premiéra, kde ztvárnil postavu psychoterapeuta. Do pořadu Až na dřeň přišel herec Jakub Žáček.

Dvojka: Omeletky: Dodnes mám z šašků hrůzu. Největší ale z těch mimo manéž. Omeletky s Halinou Pawlowskou

Halina Pawlowská neměla cirkusy příliš v oblibě už jako dítě. Na setkání s opičákem Fandou ale nikdy nezapomene. Poslechněte si dnešní Omeletky s cirkusovou náplní.

Dvojka: Pochoutkový rok: Jablkové šátečky od Jitky Loudové

Biskupský chlebíček plný těch nejlepších dobrot v podobě různých druhů kandovaného i sušeného ovoce, mandlí, rozinek i čokolády upekla podle více něž půl století starého receptu Božena Tompichová ze Žatce. Peče ho při slavnostních rodinných příležitostech. Zkuste ho i vy.

Dvojka: Pochoutkový rok: Poslechněte si: Pochoutkový rok 12. 6. 2022

Další soutěžní recept na sladko: Jablkové šátečky od Jitky Loudové. Jak vyšlehat šlehačku záleží na tom, kam ji chcete použít – radí Josef Maršálek. Tvarůžkové speciality.