Dvojka

Mluvené slovo pro celou rodinu. Rozhovory s osobnostmi, historické dokumenty i populární rozhlasové seriály.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Dvojka: Zrcadlo: Každá překážka a nespravedlnost mne ponouká k hledání řešení. Zrcadlo právničky Šárky Homfray

Přehlížet nespravedlnost jí nikdy nebylo vlastní. Stejně tak nikdy nepovažovala obětování se pro rodinu za jediný smysl ženského života. O ženské nerovnosti a postavení žen v Česku dokonce napsala knihu. Angažuje se ale i v odborovém hnutí. Co všechno přivedlo právničku Šárku Homfray na tuto pracovní cestu? Čím vším si prošla, než pochopila, že místo zájmu jednoho klienta chce pomáhat něčemu, co má širší společenský význam?

Dvojka: Příběhy z kalendáře: František Škroup. Autor státní hymny složil také první českou operu

Jméno autora naší státní hymny Františka Škroupa zná snad každý Čech. Se znalostí jeho dalších děl a jeho života jsme na tom však podstatně hůř. Přitom Škroup složil i první českou operu, byl velmi zdatným organizátorem, který stál u mnoha významných vlasteneckých aktivit. A jako mnozí jiní doma příliš neprorazil, a tak se vydal do zahraničí. Tam ostatně najdeme i jeho hrob. Zemřel 7. února 1862 v nizozemském Rotterdamu.

Dvojka: Káva o čtvrté: Diskusní pořad, dnes na téma: Vlci v Česku

Host: ing. Petr Stýblo, ředitel Kanceláře Českého svazu ochránců přírody. Dotazy posílejte na adresu: dvojka@rozhlas.cz. Moderuje Patricie Strouhalová.

Dvojka: Blízká setkání: Neurolog Jakub Hort: Paměť v současnosti dostává na frak

Současná doba, kdy všichni všechno hledáme na internetu, klade nižší nároky na paměť. „I školství je méně postaveno na znalostech. Nejsem odborníkem, ale nemám pocit, že by to byl dobrý směr,“ zamýšlí se neurolog. Čím dostává naše paměť zabrat? Koho se týká Alzheimerova nemoc a jak je to s novým lékem na ni? A je něčím přínosná virtuální realita?

Dvojka: Hobby magazín: Co dělají včelaři v únoru? Dokrmují včely a vyhánějí myši z úlu

Včelařům nedává jejich koníček mnoho volna. V únoru mají před sebou dva zásadní úkoly. Podívat se, jestli mají včely co jíst, a jestli nemají v úlu nezvaného návštěvníka.

Dvojka: Jak to vidí…: Drbohlav: Zůstat, nebo jít domů? Stabilizačním faktorem je pro Ukrajince perspektiva jejich dětí

Vojenská agrese Ruska proti Ukrajině dala do pohybu nevídanou vlnu válečných uprchlíků. Jejich počet mimo hranice Ukrajiny stoupl na téměř 8 milionů. Zemí s nejvyšším počtem uprchlíků z Ukrajiny na jednoho obyvatele je přitom dlouhodobě Česká republika. Co říkají o situaci válečných uprchlíků statistické výzkumy? Kolik Ukrajinců už našlo odpovídající zaměstnání? Nakolik se seznámili s češtinou? A budou se chtít vrátit domů, až to situace dovolí?

Dvojka: Blízká setkání: Naďa Urbánková: Život mi předpověděla jasnovidka. Vše se splnilo

Životní zážitky, vzpomínky i písně Nadi Urbánkové. Zesnulou zpěvačku na Dvojce připomínáme mimořádnou reprízou Blízkých setkání z konce června 2019, kdy oslavila své 80. narozeniny.

Dvojka: Příběhy z kalendáře: Bodie, Doyle a major Cowley. Svatá trojice CI5!

Poslední díl britského detektivního seriálu Profesionálové byl odvysílán 6. února 1983. Seriál byl ve své době kontroverzní a stal se kultovním dílem svého žánru. Poprvé se v něm objevil před kamerou Pierce Brosnan. Jezdily tu i vozy značky Škoda. Který český herec si v seriálu zahrál? Kdo se při natáčení málem utopil? A kdo měl umělou čelist? To a ještě o dost víc se dozvíte v dalším dílu Příběhů z Kalendáře.

Dvojka: Káva o čtvrté: Diskusní pořad, dnes na téma: Nemocniční strava

Host: Marieta Balíková, vedoucí nutriční terapeutka FN v Motole. Dotazy posílejte na adresu: dvojka@rozhlas.cz. Moderuje Patricie Strouhalová.

Dvojka: Blízká setkání: Herečka Helena Dvořáková: Nevěděla jsem, jak zastavit vlak, který se řítil mimo trať

Nová rodina, děti, divadlo. Bylo toho na ni moc a následkem byl boj s rakovinou. „Měla jsem správně odhadnout, kde je moje hranice. To je to hlavní, co jsem měla pochopit,“ shrnuje nelehkou životní etapu. Na kolika rozhlasových hrách se podílela? Je jejím štěstím Berounka? Jakého projektu se teď účastní a proč?

Dvojka: Jak to vidí…: Politolog Just: První kroky Petra Pavla? Bez politické zkušenosti, přesto jako ryba ve vodě

Inaugurační slib složí Petr Pavel za více než měsíc. Už teď je ale velmi aktivní. Kromě schůzky s nejvyššími ústavními činiteli a příprav na převzetí hradní kanceláře se vyjádřil i k dění na Ukrajině a v Číně. Jak hodnotit první kroky nově zvoleného prezidenta? Politolog Petr Just v audiozáznamu ještě nastíní, jaká politická budoucnost čeká Andreje Babiše, kam bude směřovat hnutí ANO, i to, jakou pozici na mezinárodní scéně má nyní Island.

Dvojka: Moci bez nemoci: Moci bez nemoci: Ireverzibilní elektroporace. Revoluce v léčbě srdeční arytmie

Ireverzibilní elektroporace je pravděpodobně převratná novinka. Hovoří a píše se o ní jako o revoluční léčbě srdeční arytmie. Svůj příběh nám bude vyprávět pan Pavel, který má s poruchami srdečního rytmu a takovým zákrokem zkušenost. Ten jej společně s lékaři vrátil zpátky do života. Hostem je profesor Josef Kautzner, přednosta Kliniky kardiologie IKEM.

Dvojka: O češtině od A do Z: Je správně bizarní nebo bizardní?

Praktická škola naší mateřštiny s humorem a nadhledem. Každou neděli jedna poučka, kterou jste už možná zapomněli. Připravili Michal Jagelka a Alex Röhrich.

Dvojka: Omeletky: „Jsem vášnivá ochutnávačka všeho dobrého.“ Omeletky Haliny Pawlowské o vášni

Dnes jsou Omeletky naplněné vášní. Jsem vášnivá ochutnávačka všeho dobrého. Moje dcera začala nadšeně vařit. Nedávno jsem ochutnávala její salát. Něco se mi nezdálo: „Natálko, teď jsem z toho salátu vyhodila slimáka. Umylas ho vůbec?!” Vytřeštila oči: „Cože?! Umejt slimáka?” V Omeletkách uslyšíte povídku Stáni Bartákové Takový obyčejný čtvrtek. Na vášně se zeptáme herečky Martiny Hudečkové a Halina Pawlowská přečte povídku V nás všech koluje vražedná krev.

Dvojka: Pochoutkový rok: Jedinečný masový mozeček podle strýčka Hromka od Jarmily Uhrovičové z Mikulčic

Recept z pravé slovácké zabíjačky nám prozradila a naučila Jarmila Uhrovičová z Mikulčic. Její strýček Hromek ji naučil naprosto jedinečnou přípravu hodně masového mozečku, který se kdysi podával místo oběda na zabíjačce. Je sytý, ale dokonalý!

Dvojka: Pochoutkový rok: Ostré a přímé chutě. To jsou specifika zabíjačky ve Slezsku

Jací lidé, takové jídlo. Jestliže se o obyvatelích Slezska říká, že jsou tvrdí a upřímní, platí to i o zvyklostech při vaření. Rafinované recepty či kombinace protichůdných chutí a dlouhé vyvařování tady v minulosti příliš neobstály. Ani při zabíjačkách.

Dvojka: Pochoutkový rok: Poslechněte si: Pochoutkový rok 5. 2. 2023

Masový mozeček podle strýčka Hromka. Ostré a přímé chutě slezských zabijaček. Josef Maršálek radí, jak na kynuté těsto, aby se povedlo. Soutěž o kuchařku Pochoutkový rok 2.

Dvojka: Vltavín: Dálnicí do pravěku se vydali archeologové. Průzkum u Čimelic a Mirotic přinesl několik překvapení

Do období, kterému říkáme pravěk, se vydáme v magazínu Vltavín. Asi bychom byli překvapeni vyspělostí některých tehdejších kultur, takže otázky pro pravěkého člověka bychom určitě měli. Problémem ale je, že ho osobně nejspíš nikdy nepotkáme, a tak musí odpovědi hledat sami archeologové.

Dvojka: Jak to vidí…: Měli bychom si připomínat i temné momenty dějin? Odpovídá Vojtěch Krusberský z organizace Spirála

Koho Spirála sdružuje? Jsou pro mladou generaci politická témata důležitá? Jak se křesťanská myšlenka Ackermann-Gemeinde prolíná do činnosti Spirály? Co vede mladé Němce učit se česky? Je pro nás dobré ovládat němčinu, i když svět ovládla angličtina? Je ke studentským zahraničním pobytům potřeba odvaha? Jak mladá generace vnímá myšlenku česko německého smíření? Měli bychom si připomínat i temnější momenty našich dějin? Jak velký bude dort na oslavu 10. výročí Spirály?

Dvojka: Úžasné životy: Bohumil Hrabal podle Iva Krobota

Bohumil Hrabal patří k nejvýraznějším českým spisovatelům 20. století. V 70. a 80. letech vycházely jeho knihy jak oficiálně, tak i v samizdatu a v exilu. Hrabal nemiloval divadlo, přesto si cestu k němu našel. Dopomohl tomu i režisér Ivo Krobot, který inscenoval Hrabalovy příběhy v Činoherním klubu, v Národním divadle či v divadle Husa na provázku. Jak se spřátelil s Hrabalem a jak těžké bylo najít si k němu cestu, prozradí Ivo Krobot v dalším díle Úžasných životů na Dvojce.

Dvojka: Šarm: Z kuchyně našich babiček aneb Luštěniny prodlužují život! Recept na skvělý čočkový salát s hlívou

Magazín o zdravém životním stylu. Poslouchejte Šarm:00:44 Rozhovor s herečkou Pavlou Tomicovou05:30 Suchý únor a psycholog Miloslav Pleskač08:55 Jsou umělá sladidla dobrou náhradou cukru? Zeptáme se Miloslava Hronka13:21 Vezmeme vás do solné jeskyně a přiblížíme její výhody17:03 Proč hrát šachy a v čem spočívá kouzlo tohoto sportu21:45 Jak správně vařit luštěniny a recept na čočkový salát s hlívou25:52 Je tu již 27. ročník ankety Šarmantní osobnost roku

Dvojka: Omeletky: „Normální chlap žárovku nepotřebuje. Tmy se nebojí.“ Omeletky Haliny Pawlowské o rozdílech

Tématem Omeletek jsou rozdíly. Praskla nám žárovka. Nerada lezu po štaflích, tak jsem prosila přítele, aby ji spravil. Prosila jsem den, dva, tři… Pak už jsem se rozčílila: „Copak nedokážeš vyměnit blbou žárovku?“ Přítel pokrčil rameny. „Normální chlap žárovku nepotřebuje. Normální chlap se tmy nebojí!“ V Omeletkách uslyšíte povídku paní Ivany Den jen pro sebe plný rozkoše. Halina Pawlowská pak přečte Poslouchej vlastní srdce a přidá recept na francouzské tousty.

Dvojka: Hobby magazín: Reklamovat a vracet zboží je od nového roku jednodušší. Podívejte se, k jakým došlo změnám

Od nového roku by se nám mělo nakupovat, reklamovat nebo vracet zboží pohodlněji. Začala platit novela zákona na ochranu spotřebitele a také novela občanského zákoníka. Jaké změny přinesou v praxi?

Dvojka: Stříbrný vítr: Příběhy staveb i architektů poutavě vypráví historik architektury Zdeněk Lukeš

Odmalička se kolem sebe rozhlíží, zajímá se o různá zákoutí, stavby, architekty, jejich příběhy – a ty nám pak poutavě předává. Historik architektury Zdeněk Lukeš. Co všechno se o životě a umění naučil díky rodičům, akademickým sochařům? Jak vzpomíná na euforická 90. léta, kdy se Pražský hrad otevíral veřejnosti? A vedeme si, my Češi, v architektuře, kultuře bydlení, staveb a veřejného prostoru se ctí?

Dvojka: Meteor: Meteor o nejbělejší bílé, kojících mravencích a lidských feromonech

Poslechněte si:01:20 První defibrilátor08:14 Nejbělejší bílá barva18:42 Únor v zrcadle pranostik30:16 Kojí mravenci své larvy?42:03 Existují lidské feromony?Hovoří chemik Jan Havlík nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Miroslava Raaba Lidé kolem stolu čte Martina Preissová.

Dvojka: Příběhy z kalendáře: Milan Lasica. Byl mu vlastní inteligentní humor a jemná hra se slovy

Milan Lasica, slovenský humorista, herec a režisér se proslavil především v autorských divadelních představeních s Júliem Satinským. Na svém kontě má řadu filmových rolí. Narodil se 3. února 1940. Vystudoval dramaturgii se zaměřením na divadla malých forem. Už během studií předváděl své autorské dialogy. Byl členem několika divadel. Vlastní mu byl inteligentní humor a jemná hra se slovy, Byl také autorem mnoha písňových textů. Sám sebe však považoval především za komika.

Dvojka: Káva o čtvrté: Diskusní pořad, dnes na téma: Oranžerie

Host: ing. Zdeněk Novák, generální ředitel Národního zemědělského muzea. Dotazy posílejte na adresu: dvojka@rozhlas.cz. Moderuje Patricie Strouhalová.

Dvojka: Blízká setkání: Architekt Josef Pleskot: Pražský hrad se mi vzdálil. Po blackoutu by se teď mohlo rozsvítit

„Když jsem se podíval z Karlova mostu na hradní panorama, bylo pro mě po roce 1989 naplněné obsahem. Viděl jsem státotvorné vyzařování, což silně ovlivňovalo tehdejší společnost,“ odpověděl architekt Josef Pleskot na otázku, jak vnímá Pražský hrad. Zaskočila ho nabídka nově zvoleného prezidenta Petra Pavla? Chystal se k odpočinku? Co soudí o zátarasech na Pražském hradě a jak pohlíží na svět pod magistrálou?

Dvojka: Jak to vidí…: Václav Malý: Korunovační klenoty symbolizují zastavení. Je to rituál, lidé to silně prožívají

Jako děkan metropolitní kapituly u svatého Víta je světící biskup Václav Malý jedním ze sedmi klíčníků, kteří letos opět otevřeli dveře Korunní komory ve Svatováclavské kapli, ve které jsou uloženy korunovační klenoty. „Jsou to symboly určité pevnosti a stálosti. Lidé se potřebují,“ míní Václav Malý. Jak důležité bylo setkání tehdejších prezidentských kandidátů na mši? Jak to vidí… moderuje Zita Senková.

Dvojka: Mistrovský kurz: Jak se vypořádat s životními překážkami. Mistrovský kurz Radka Bangy

S muzikantem a motivačním řečníkem Radkem Bangou se život nemazlil. V dětství zažíval domácí násilí, které ho vyhnalo až na ulici. Přesto nebo právě proto se snaží neopakovat chyby svých předků a učí to i ostatní, kteří mají podobný osud. V Mistrovském kurzu nám poradí, jak se vyrovnávat s životními překážkami a předsudky a jak vystoupit ze stereotypů, které nám byly předány našimi rodiči a prarodiči.

Dvojka: Příběhy z kalendáře: Detektor lži. Dá se zneužít či obelstít?

Detektor lži. Obávaná i mýtická pomůcka vyšetřovatelů na celém světě. K prvnímu úspěšnému využití v kriminalistice došlo v roce 1935. První Emotograf, jak byl detektor lži nazván svým tvůrcem Leonardem Keelerem, čoudil a byl značně poruchový. Dnes se používají počítače a nejmodernější software. Detektor lži je vlastně přístroj, který vyslýchanému měří tlak, rychlost dechu a pocení kůže. Změny jsou zaznamenávány a pak teprve vyhodnoceny.

Dvojka: Káva o čtvrté: Diskusní pořad, dnes na téma: Nedostatek léků

Host: Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory. Dotazy posílejte na adresu: dvojka@rozhlas.cz. Moderuje Patricie Strouhalová.

Dvojka: Blízká setkání: Herečka Míša Tomešová: Jsem atomová herečka. Bořím kulisy i kolegy

Muzikál u ní vítězí nad činohrou. „V 95 % dělám muzikály, i když se profiluji jako herečka a herectví mám vystudované,“ potvrzuje Michaela Tomešová v Blízkých setkáních. Vyhýbají se jí na scéně zranění? Co prozradila o inscenaci Ráno poté? Kdo má vliv na její sebevědomí? Které písně a role zpívá v muzikálu Biograf láska?

Dvojka: Hobby magazín: V místech výskytu divočáků mějte psa na vodítku, hrozí mu smrtelná nákaza

Divoká prasata přenášejí Aujeszkyho chorobu. Pokud se pes nakazí a projeví se u něj klinické příznaky, musí být utracen. Léčba neexistuje, pro psy je tato nákaza fatální.

Dvojka: Kriminálka: Mirek Vaňura a legendy novodobé kriminalistiky. Startují nové díly podcastu Kriminálka

Co dopomohlo k odhalení Ivana Roubala a jak probíhalo vyšetřování orlických vražd? Poslechněte si výpovědi někdejšího šéfa pražské mordparty i zkušených operativců. Jaké jsou jejich osobní postřehy z vyšetřování a co ještě nikdy neprozradili? Zásadní zjištění, podrobnosti i neuvěřitelné kuriozity. Mirek Vaňura zpovídal legendy novodobé kriminalistiky v Muzeu Policie České republiky.

Dvojka: Příběhy z kalendáře: Vodní nádrž Švihov. Voda teče do Prahy tunelem dlouhým 51 kilometrů

Dodávka pitné vody z vodní nádrže Švihov do Prahy začala 1. února 1973. Městu už nestačily dřívější zdroje a tak vodohospodáři vytipovali oblast na řece Želivce. Sypaná hráz je 860 metrů dlouhá a 58 metrů vysoká. Voda proudí do Prahy 51 kilometrů dlouhým tunelem. Stavěl se v letech 1965 – 1972. Vede v hloubce 8 až 150 metrů pod terénem a díky mírnému sklonu většiny úseků jím voda teče samospádem. Vodní nádrž Švihov je co do rozlohy čtvrtou největší nádrží v České republice.

Dvojka: Káva o čtvrté: Diskusní pořad, dnes na téma: Suchej únor

Hosté: adiktoložka Helena Horálek, 1. lékařská fakulta UK a Petr Freimann, organizátor kampaně Suchej únor. Dotazy posílejte na adresu: dvojka@rozhlas.cz. Moderuje Patricie Strouhalová.

Dvojka: Blízká setkání: Moderátorka Daniela Písařovicová o svém soukromí: S Ondřejem nejraději ležíme na gauči

Ráda běhá, ale její partner, hudebník Ondřej Brzobohatý, se prý zpočátku ošíval. „Napřed brblal, ale pak jsem mu vysvětlila, že je to přínosné, a už chodí rád,“ směje se. Cítí se teď v práci spokojená? Loučila se těžce s kolegy z České televize? Vybírá si sama hosty na rozhovor? Dá se předpokládat, kudy dialog povede? Vzpomíná ráda na taneční soutěž StarDance?

Dvojka: Jak to vidí…: Hudebník Hlaváč: Doteď to byly jen útoky, mstivost a narcismus. Vrátí se s Petrem Pavlem kulturnost?

S novým prezidentem přicházejí i nové vize. Jedním z příslibů Petra Pavla je například i otevření Pražského hradu vzdělávání. Co obecně od hlavy státu čekat v oblasti kultury a školství? Vrátí se s novým nejvyšším ústavním činitelem do povědomí lidí i kulturnost? Hudebník a vysokoškolský pedagog Jiří Hlaváč se v audiozáznamu ještě zamyslí nad tím, co mají kromě tvořivého momentu společného věda a umění.

Dvojka: Zrcadlo: Nežer! Budeš jako vepř. Bolavé vzpomínky v člověku pulzují pořád. Zrcadlo Ridiny Ahmedové

Do zrcadla se začala dívat až po té, co jí ho nastavili spolužáci a ona si začala připadat jiná. Být jiná jí zůstalo dodnes. Je originální zpěvačkou, skladatelkou, performerkou, zakladatelkou hlasových workshopů Hlasohled i platformy Moje tělo je moje. Úspěch jí přineslo i divadelní představení a podcast Sádlo, kde se věnuje společenskému tlaku na ženské tělo. Jak těžké bylo otevřít téma jinakosti? A jak se jí daří měnit pohled na ženy, které neodpovídají ideálu krásy?

Dvojka: Káva o čtvrté: Diskusní pořad, dnes na téma: Máme se bát o práci?

Host: Lenka Vokáčová, manažerka pro sociální odpovědnost ManpowerGroup. Dotazy posílejte na adresu: dvojka@rozhlas.cz. Moderuje Tereza Stýblová.

Dvojka: Blízká setkání: Pěvec Štefan Margita: Hanku mám pořád doma. Chci všem poděkovat za to, jak ji milují

Karel Gott a ona byli fenoménem. Čím byla Hanka Zagorová tak výjimečná? „Skromností a tím, jak moc jí záleželo na textech. A lidi jí věřili. Další generace na ni nezapomene,“ je si jistý Štefan Margita. Chodila Hanka na jeho koncerty? Co dělali oba po vystoupení? Chce se mu ještě pořád zpívat? Jakou cestou se bude jeho život dál ubírat a co plánuje? Jaké má zkušenosti s bulvárem?

Dvojka: Hobby magazín: S péčí o pokojové rostliny pomůžou spreje zajišťující lesk rostlin, lepové šipky i hnojivé tyčinky

Snad každý z nás má doma nějakou pokojovou rostlinu. Doba jde kupředu, a tak namísto jejich očisty sprchováním ve vaně seženeme speciální vlhčené ubrousky, kterými je jednoduše zbavíme prachu a nečistot.

Dvojka: Jak to vidí…: Cyril Höschl: Volba prezidenta? Jsme jako po velkém fotbalovém zápase. Ostré emoce vystřídá rozum

Vyhrocené emoce, vyvolané mimo jiné i strašením válkou, provázely kampaň před druhým kolem přímé volby prezidenta. Proč si společnost nedokázala udržet patřičný nadhled? Proč i debaty o politice dokážou v některých případech rozdělit přátele, či dokonce členy rodiny? Jak příkopy znovu zasypat? Psychiatr Cyril Höschl v audiozáznamu ještě vysvětlí, jak mozek reaguje na existenciální hrozbu, i to, v jakém okamžiku přestává strach zocelovat.

Dvojka: Příběhy z kalendáře: Mahátma Gándhí: “Nejsem vizionář. Jsem praktický idealista.”

Mahátma Gándhí. Jeden z největších duchovních a politických vůdců patřil v dětství mezi nejdrobnější chlapce, bál se hadů a tmy, na vysoké škole propadal. Nakonec se stal právníkem. U svého prvního případu se nezmohl na slovo, a ze soudní síně utekl. Neúspěchy ho přiměly se sebou pracovat a změnit se. Později dokázal řešit spory mezi lidmi, postavit se rasismu a nesvobodě. Jeho metoda nenásilného odporu inspirovala miliony lidí v boji proti bezpráví.

Dvojka: Káva o čtvrté: Diskusní pořad, dnes na téma: Slzy

Host: MUDr. Pavel Stodůlka, přednosta očních klinik Gemini. Dotazy posílejte na adresu: dvojka@rozhlas.cz. Moderuje Tereza Stýblová.

Dvojka: Blízká setkání: V divadle hraji maminku svého muže, směje se herečka Simona Vrbická

Herečka, profesorka, bylinkářka a vášnivá cestovatelka, to je Simona Vrbická. Jejím hlasem mluví například Nicol Kidman. Je narozená ve znamení vah. Váhá i v životě? Jak prozradila, složitý je pro ni spíše výběr oblečení, v zásadních věcech má jasno. Jak učila na konzervatoři v době pandemie? Kam jezdí ráda na dovolenou? Proč by dnes nechtěla začínat v dabingu? Kam směřují její dcery? A proč už nevyrábí propolis?

Dvojka: Jak to vidí…: Česko má nového prezidenta. Co se změní? Kopeček, Tabery a Hejlová ve speciálu Jak to vidí…

Novou hlavou státu byl zvolen Petr Pavel. Stane se země během jeho mandátu územím pohody, jak si přeje? Jaký typ prezidentství od něj můžeme očekávat? Podaří se mu uklidnit emoce a zasypat propasti ve společnosti? Proč si od prezidentského úřadu slibujeme podstatně více, než umožňuje Ústava? A co se poraženému Andreji Babišovi v kampani vymstilo nejvíce? Přímou volbu prezidenta rozeberou politolog Lubomír Kopeček, socioložka Paulína Tabery a expertka na PR Denisa Hejlová.

Dvojka: Moci bez nemoci: Zlomenina lopatky. Unikátní operační zákrok vrátil do života hudebního producenta Karla Vágnera

Není to tak dlouho, co byly zlomeniny lopatky léčeny pouze konzervativně. Dnes vám nabídneme unikátní operační zákroky právě při zlomeninách lopatky. Svůj příběh přijde vyprávět hudební producent, skladatel a podnikatel Karel Vágner. On komplikovanou operaci podstoupil a vrátila jej zpátky do života. Hostem vysílání je profesor Jan Bartoníček, přednosta Kliniky ortopedie 1. LF UK Praha a ÚVN.

Dvojka: O češtině od A do Z: Kontaminace češtiny

Praktická škola naší mateřštiny s humorem a nadhledem. Každou neděli jedna poučka, kterou jste už možná zapomněli. Připravili Michal Jagelka a Alex Röhrich.

Dvojka: Omeletky: Otec mě trénoval být sama doma. Dostala jsem hysterický záchvat. Omeletky Haliny Pawlowské o samotě

Omeletky jsou dnes naplněné samotou. Když mi bylo asi sedm, tak se otec rozhodl, že se musím naučit existovat sama doma. Šel na chvíli pryč, zazvonil a já se podle jeho návodu zeptala: “Kdo je tam?“ A otec řekl: “Tvůj vrah!“ Nechtěla jsem ho pustit, a dostala jsem hysterický záchvat. Podotýkám, že od té doby jsem nikdy nebyla sama doma! V Omeletkách uslyšíte povídku Kateřiny Klímové Jednoduchost. Halina Pawlowská přečte svoji povídku Těšení a přidá recept na jablečný koláč.

Dvojka: Pochoutkový rok: Recept na krém do kremrolí, který vydrží vláčný i několik dní

Máte rádi kremrole a chtěli byste je naplnit skvělým krémem, který je vláčný i třeba po třech dnech? Jeden z nejjednodušších receptů na planetě je sníh do českých kremrolí. Co na to budete potřebovat?

Dvojka: Pochoutkový rok: Citron je skvělý podpůrný lék. Při horečce na něj ale zapomeňte

Známe to od dětství. Člověk nastydne nebo chytí chřipku, dostane horečku a maminka přinese hrnek horkého čaje s citronem a medem. Pokračujete s tím také u své rodiny? Přestaňte.

Dvojka: Pochoutkový rok: Poslechněte si: Pochoutkový rok 29. 1. 2023

Recept posluchačů: Miletínské modlitbičky. Josef Maršálek prozradí recept na krém do kremrolí, který vydrží vláčný. Zajímavosti o citronech. Soutěž o kuchařku Pochoutkový rok 2.

Dvojka: Hobby magazín: Být řezbářem může být i o život. Oldřichu Unarovi skončilo dláto v hrudníku

Chtěli byste začít vyřezávat něco ze dřeva, figurky nebo celé betlémy? K talentu je třeba nejen chtít, ale být i opatrný, protože pracujete s ostrými řeznými nástroji.

Dvojka: Jak to vidí…: Vysázeli jsme už 22 tisíc stromů, prozradila Martina Pavelková, zakladatelka spolku Sázíme stromy

Jak jí změnil život jeden výlet do Krkonoš? V čem se spolek Sázíme stromy odlišuje od dalších organizací s podobným programem? Je spojování hodnotou, kterou vyznává? Proč má tak ráda modříny? Lezou její děti po stromech? Jak se organizaci Sázíme stromy podařilo během deseti let vysázet víc než 22 000 stromů?

Dvojka: Blízká setkání: Manželka mi nadává, že bych se měl trochu zlidštit, říká generál Petr Pavel

„Měl jsem vždy problém s autoritou a posloucháním nesmyslných rozhodnutí, což u vojáka zní divně,“ říká generál Petr Pavel, který to dotáhl na náčelníka generálního štábu, předsedu vojenského výboru NATO a který se stane novým českým prezidentem. V Blízkých setkáních z roku 2019 mluví také o dezinformacích nebo o tom, za co je ochoten přinést oběť, a co podle něj motivuje vojáky anebo o svém vztahu k otci. Proč má rád knihu Rozmarné léto?

Dvojka: Šarm: Z kuchyně našich babiček! 7 důvodů proč do jídelníčku zařadit jáhly a recept na skvělý jahelník

Magazín o zdravém životním stylu. Poslouchejte Šarm:00:38 Osobností Šarmu je dnes módní návrhářka Jiřina Tauchmanová04:25 Fitness trenérka Hanka Kynychová a náš lymfatický systém08:40 Vezmeme vás na radostný dámský večírek13:32 Péče odborníků o předčasně narozená miminka17:27 K čemu je dobrý kostival a jak si z něj udělat mast22:09 Nahlédneme do kuchyně našich babiček – jáhly26:32 Je tu již 27. ročník ankety Šarmantní osobnost roku

Dvojka: Omeletky: „Museli jsme v tělocvičném úboru běhat centrem Prahy.“ Omeletky Haliny Pawlowské o běhu

V Omeletkách budeme běhat. Jako malá jsem v běhu vítězila. Jakmile mi narostly vnady a všechno ostatní, už jsem jen funěla. Učitelka nás nutila, běhat v centru v tělocvičném úboru. Jednou nás ale na ulici zahlédl ředitel, úplně se vyděsil a běh centrem zakázal. O filmech, ve kterých se běhá, si budeme povídat s Vaškem Šandou. Uslyšíte povídku od Stanislava Jugy Jak nás (z)ničila staroslověnská Anča. A Halina Pawlowská přidá recept na krůtí prsa na zelenině.

Dvojka: Hobby magazín: Vypěstujte si antivirotikum právenku. Bylina regeneruje i játra

Právenka latnatá, jinak měkýn latnatý, latinsky Andrographis paniculata, se pro své účinky po staletí pěstuje především v jižní a jihovýchodní Asii. Dobré jméno si ale tato bylinka získala také v jiných částech světa. Na zahrádce ji můžete mít i vy.

Dvojka: Stříbrný vítr: Nevidomá hudebnice a sociální pracovnice Kateřina Orságová Urbanová vyzkoušela i bungee jumping

Připomeneme si atmosféru Kavárny POTMĚ, kde byla mezi nevidomým personálem i Kateřina Orságová-Urbanová. Díky čemu měla od dětství takovou kuráž, že lezla po stromech, dělala mnoho sportů nejen pro nevidomé a dokonce vyzkoušela bungee jumping? Kdy se při práci se seniory doslova vznáší blahem? A v kterých okamžicích je jí nejvíc líto, že nevidí?

Dvojka: Meteor: Meteor o flekatých hvězdách, vyhynutí amonitů a průsvitné žábě

Poslechněte si:01:29 Hvězdy plné fleků a skvrn15:48 Jak dochází k náhodným objevům?21:12 Proč vyhynuli amoniti?30:35 Jaký trik používá průsvitná žába?43:02 Proč máme kolem sebe osobní zónu?Hovoří astronom Zdeněk Mikulášek, paleontolog Vladimír Socha nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Miroslava Raaba Lidé kolem stolu čte Martina Preissová.

Dvojka: Káva o čtvrté: Diskusní pořad, dnes na téma: Semínka, zázrak přírody

Host: Ing. Pavel Matiska, Ph.D., Katedra zahradnictví Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity v Praze. Dotazy posílejte na adresu: dvojka@rozhlas.cz. Moderuje Tereza Stýblová.

Dvojka: Blízká setkání: Zpěvák Michal Hrůza: I vojna může za to, že zpívám

Už od svých 14 let navštěvoval zpěvák Michal Hrůza vojenskou školu. „Život v tomto věku je pro člověka moc důležitý, protože zjišťuje věci, o kterých netušil, že existují,“ myslí si. Mluví ve své nové knize s názvem Nebudu ti lhát opravdu jen pravdu? Proč pro ni zvolil podtitul Jediná autorizovaná kniha na trhu? O čem vypráví jeho nová píseň Sebestředná? Plánuje koncerty?

Dvojka: Jak to vidí…: Komentátor Černý: Jízdenky zdarma jsou symbolem partnerství Francie a Německa. Vztahy jsou vlažné

60 tisíc jízdenek na vlakovou dopravu zdarma pro lidi do 27 let. Tímto krokem chtějí Německo a Francie podpořit cestování a kulturní výměnu mezi oběma zeměmi a oslavit tak 60 let od podepsání Elysejské smlouvy o spolupráci a přátelství. „Poměry nejsou, co bývaly,“ vysvětluje současné vztahy mezi oběma zeměmi zahraničněpolitický komentátor Adam Černý. Jakou odezvu v německé společnosti vyvolalo rozhodnutí poslat na Ukrajinu 14 tanků? Jak to vidí moderuje Zita Senková.

Dvojka: Mistrovský kurz: Naučte se vnímat a hodnotit filmy jako profesionál. Mistrovský kurz Kamila Fily

Proč sto lidí nemá sto chutí? A proč je nutné umět věci prožít, abyste jim skutečně porozuměli. A jak to souvisí s filmy? Mluvit o tom bude filmový kritik Kamil Fila v Mistrovském kurzu na Dvojce.

Dvojka: Blízká setkání: Herečka Zuzana Vejvodová: Když funguje všechno doma, tak svět funguje jako celek

Traumata z dětství nemá. „Čím jsem starší, tím víc si uvědomuju, jak je pro mě zázemí a pocit rodinné harmonie základem všeho. Pokud ale člověk oplývá talentem, tak by to měl umět ztvárnit,“ poznamenává ke své roli v novém seriálu. O čem je projekt Nikdo? Považuje činohru za svoji parketu? Je pro ni divadlo důležitější než seriály? Jak se vraždí imaginární dýkou?

Dvojka: Káva o čtvrté: Diskusní pořad, dnes na téma: Vejce nad zlato

Host: Anna Grosmanová, foodblogerka roku 2022. Dotazy posílejte na adresu: dvojka@rozhlas.cz. Moderuje Tereza Stýblová.

Dvojka: Blízká setkání: Kaskadérka Hana Dvorská: Ceny mám na skalce. Když jsou od bahna, tak je osprchuju hadicí

Koncem roku jí byla udělena Cena Věry Čáslavské. „Myslela jsem si, že cenu dostane třeba třicet žen. Pak mi ale řekli, že ji dostanu jen já a že se jedná o významnou cenu. Byla jsem z toho úplně vyvalená,“ vzpomíná v Blízkých setkáních. Potkala se někdy s Věrou Čáslavskou? Co si má člověk představit pod slovem bootcamp? Chodí v zimě někam plavat? Jak se stravuje a co si myslí o dietách?

Dvojka: Jak to vidí…: Politolog Just: Tak vyhrocené finále jsme ještě nezažili. Vášně ale nesplasknou ani po volbách

Vystřelená nábojnice, anonymní dopisy, konec kontaktní kampaně i zrušení mítinků kvůli nemoci. Tak vyhrocené volební finále Česká republika ještě nezažila. Nakolik je prezidentskými volbami společnost rozdělená? Co ji štěpí? A není přímá volba prezidenta pro českou společnost destabilizující? Politolog Petr Just v audiozáznamu ještě přiblíží zákulisí předčasných parlamentních voleb na Slovensku a vysvětlí, jaké šance na návrat má Robert Fico.

Dvojka: Blízká setkání: Herečka Judit Pecháček: Mluví maďarsky, slovensky a česky. „V každém jazyku jsem jiná“

„Když dávám rozhovor do novin, mluvím česky, protože vím, že to po mně někdo opraví. Ale když jsem sama za sebe, mluvím slovensky,“ vysvětluje Judit Pecháček, která teď hraje například v detektivním seriálu Místo zločinu České Budějovice. Co dostala od manžela k Vánocům? Proč přijala roli v české detektivce, kde se střídají režiséři? Má ráda dobové filmy?

Dvojka: Zrcadlo: Geriatrie není smutný obor. Vždyť pomáhá seniorům jejich život naplnit. Zrcadlo Ivy Holmerové

Patří mezi naše nejznámější gerontology. Sama však místo stáří razí pojem bezvěkost. V té své bezvěkosti by už měla nárok na důchod. Přesto je na roztrhání. Pracuje, vyučuje, věnuje se výzkumům, cestuje… Do jejího pojetí lékařství se vejde kulturní antropologie, sociální práce i etika. Proč Ivu Holmerovou nakonec oslovila péče o seniory? A jak si česká gerontologie stojí ve srovnání s péčí o dříve narozené v jiných evropských zemích?

Dvojka: Káva o čtvrté: Diskusní pořad, dnes na téma: Ženy sendvičové generace

Host: Lenka Špaková, vedoucí projektu Sendvičová generace, Centrum pro rodinu a sociální péči Brno. Dotazy posílejte na adresu: dvojka@rozhlas.cz. Moderuje Patricie Strouhalová.

Dvojka: Jak to vidí…: Ekonomka Klímová: Musí prezident rozumět ekonomice? Je to plus. Pravomoc má ale jen k jedné věci

Ekonomické aspekty zdůrazňovali letos téměř všichni kandidáti na Hrad. Musí hlava státu rozumět ekonomice? Jaký vliv má prezident na ekonomické směřování země? Kam až sahají jeho pravomoce? Ekonomická analytička ČRo Jana Klímová v audiozáznamu ještě vysvětlí, zda je současné nastavení úrokových sazeb adekvátní, i to, jaké faktory budou ovlivňovat další vývoj inflace.

Dvojka: Káva o čtvrté: Diskusní pořad, dnes na téma: Mám to v genech!

Host: MUDr. Antonín Šípek, Primář ambulantní části Ústavu biologie a lékařské genetiky 1. LF UK a VFN v Praze. Dotazy posílejte na adresu: dvojka@rozhlas.cz. Moderuje Patricie Strouhalová.

Dvojka: Blízká setkání: Michal Zapoměl: Jsem to, co jsem. Kadeřníkem a bojovníkem za vlasy krásnější

Od útlého dětství měl jasno o své budoucí profesi. „Nekrásnější na tom je, že je kreativní. A kreativní lidé mají trochu hezčí a zajímavější život, protože kreativní myšlenky otevírají nové světy,“ myslí si Michal Zapoměl, majitel salonu a držitel několika kadeřnických Oscarů. Má sny o účesech? Je pravda, že nic není nemožné? Lze vytvořit krásný účes za deset minut? Je dnes práce kadeřníků lehčí a jednodušší? Má být účes součástí osobnosti? Proč má rád Španělsko?

Dvojka: Jak to vidí…: Prezidentská kampaň vrcholí. Kdo rozhodne volby? Komentuje sociolog Tomáš Kostelecký

„Teď se hraje především o nevoliče a o ty, kteří v prvním kole volili jiné kandidáty,“ shrnuje sociolog Tomáš Kostelecký. Jaká je taktika obou prezidentských kandidátů před druhým kolem? Jsou klíčem k úspěchu velká města? Jaký vliv může mít podpora bývalých protikandidátů? A komu by prospěla vyšší volební účast?

Dvojka: Moci bez nemoci: Moci bez nemoci: Transplantace Langerhansových ostrůvků. Pomoc při onemocnění slinivky břišní

Transplantace Langerhansových ostrůvků pomůže při onemocnění slinivky břišní. O jakou metodu jde a v čem je potřebná pro pacienty s onemocněním slinivky? Jak jim pomáhá a jak usnadňuje jejich život? Se svým příběhem přijde do studia pan Tomáš, který má tuto transplantaci za sebou a jeho život se mnohonásobně zlepšil. Hostem je ošetřující lékař Peter Girman, přednosta Kliniky diabetologie IKEM.

Dvojka: O češtině od A do Z: Shoda podmětu s přísudkem

Praktická škola naší mateřštiny s humorem a nadhledem. Každou neděli jedna poučka, kterou jste už možná zapomněli. Připravili Michal Jagelka a Alex Röhrich.

Dvojka: Omeletky: „Hřib satan ateistům neublíží.“ Omeletky Haliny Pawlowské o výškách

Tématem Omeletek je výška. Na svého otce jsem zvyšovala hlas málokdy. Třeba když jednou přišel z hub a začal do smaženice krájet vysloveně podezřelý exemplář. „To je hřib!” zaburácel otec hrdě. Podívala jsem se zblízka a zařvala jsem: „Tati, to je satan! Jedovatej satan!” Otec nedokázal prohrát. Vteřinu mlčel a pak pravil: „Ateistům neublíží!” V Omeletkách ještě uslyšíte povídku Jany Lebedové Psí život a Halina Pawlowská přidá recept na zelňačku.

Dvojka: Pochoutkový rok: Jednoduchá rada, jak připravit karamel, aby se nespálil

Přípravy karamelu se každý většinou obává. Často se totiž stává, že se karamel připálí a chuťově pak není dobrý. Jak ho připravit, aby byl přesně akorát?

Dvojka: Pochoutkový rok: Nejoblíbenější české větrové bonbóny jsou hašlerky

Když se řekne „hašlerky“, asi každý ví, že jde o větrové bonbóny. Začal je vyrábět pražský podnikatel František Lhotský. Své pojmenování dostaly po Karlu Hašlerovi, ve 20. letech populárním zpěvákovi a herci, který cukrovince své příjmení propůjčil. Prý byl tak skromný, že si za to vzal jen pytel bonbónů. Po téměř 100 letech výroby patří Hašlerky k nejznámějším českým značkám.

Dvojka: Pochoutkový rok: Poslechněte si: Pochoutkový rok 22. 1. 2023

Kunštátský zámecký perník, vítěz Pochoutkového roku na sladko 2022. Josef Maršálek radí jak udělat karamel, aby se nepřipálil. Historie hašlerek. Soutěž o kuchařku Pochoutkový rok 2.

Dvojka: Jak to vidí…: Co nejvíc chybí začínajícím pedagogům, vysvětluje Petra Mazancová, předsedkyně Učitelské platformy

Potřebují se i učitelé sdružovat? Jaká témata přináší Učitelská platforma do veřejného prostoru? Co nejvíc chybí začínajícím pedagogům? Učí se i učitelé od dětí? Na jaké výzvy reaguje učitelský kodex? Měl by být učitel i morální autoritou? Obejdou se někdy škola, rodiče i žáci bez známkování? Je chyba užitečná?

Dvojka: Šarm: Z kuchyně našich babiček! Máme pro vás recept Radka Pálky na skvělou pohankovou pomazánku s tvarohem

Magazín o zdravém životním stylu. Poslouchejte Šarm:00:37 Rozhovor s herečkou Lenkou Termerovou03:48 Proč je důležitá radost v životě? A kde ji hledat?07:32 Poradíme, jak dodat v zimě pleti hydrataci10:30 Módní trendy – jak se oblékat chytře a zároveň stylově14:59 Nahlédneme do kuchyně našich babiček – pohanka19:19 Je tu již 27. ročník ankety Šarmantní osobnost roku

Dvojka: Omeletky: „Od čtyř let jsem recitovala básně Tarase Ševčenka.“ Omeletky Haliny Pawlowské o rolích

V Omeletkách se dnes bavíme o rolích. Když mi byly asi čtyři, otec se chlubil před rodáky, jak mne skvěle naučil ukrajinštinu. Musela jsem recitovat básně. Většinou od Tarase Ševčenka. Měla jsem docela slabý hlas, ale zachránil mne pěvec Eduard Haken, který na ukrajinských večírcích vystupoval. Otci říkal, že mám moc pěkný hlas a tvrdil, že budu herečka! Na role se zeptáme Vaška Šandy a uslyšíte povídku Olgy Kittnarové Kdo se směje naposled, platí i v krajině sněhem zaváté.

Dvojka: Hobby magazín: Květy, barevné plody i zelené listy patří do zimní zahrady

Že vám představa barevné, rozkvetlé zimní zahrady připadá jako utopie? Přesvědčíme vás o tom, že výběrem správných rostlin toho lze docílit.

Dvojka: Stříbrný vítr: Co ho znepokojuje na výuce hudební výchovy, prozradí Lukáš Hurník, skladatel a rozhlasový manažer

Dokud jsou lidé dětmi, je třeba do nich prát hudbu nejrozmanitějších žánrů, říká Lukáš Hurník, hudební popularizátor, skladatel a rozhlasový manažer. Jak se přihodilo, že coby syn špičkových klavíristů, který se zajímal o architekturu a fotografii, nakonec vzal hudbu na milost? Co ho jako vystudovaného pedagoga znepokojuje ve výuce hudební výchovy? A čím ho ohromují jeho vlastní děti?

Dvojka: Příběhy z kalendáře: Byli jednou dva písaři. V legendárním seriálu řádili Sovák s Horníčkem

„Velké myšlenky jsou jako vysoké květiny, dáte je do větru, ony se zlomí… No prostě, že kytky nesnášej průvan.“ Tak zní jedna z hlášek Jiřího Sováka, která je uchována díky seriálu Byli jednou dva písaři. Premiéru měl 20. ledna 1973. Hlavní role Jiří Sovák a Miroslav Horníček, scénář Jaroslav Dietl, režie Ján Roháč. To je jádro tvůrčího kolektivu legendárního seriálu natočeném podle nedokončeného románu Bouvard a Pécuchet z pera francouzského klasika Gustava Flauberta.

Dvojka: Káva o čtvrté: Diskusní pořad, dnes na téma: Africké fialky

Host: RNDr. Eva Smržová, Botanická zahrada hl. m. Prahy. Dotazy posílejte na adresu: dvojka@rozhlas.cz. Moderuje Patricie Strouhalová.