Ektoplasma

Z vnějšího vesmíru až na Dno pytle a zase zpátky vás vezme pětiminutová seance věnovaná sci-fi, fantasy a hororu.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Ektoplasma: Válka všech se všemi a metafyzika slizu. Chmurný válečník je nejdivnější fantasy široko daleko

Ve fantasy románu Alistaira Rennieho se vraždí pořád a úplně vším, včetně supersilných chodidel a kuchyňských potřeb. Hlavní hrdina Chmurného válečníka si ale jednoho dne začne klást otázky, kdo je a jaký mají jeho vražedné choutky smysl. Odpověď, kterou kniha dává, jde přímo k slizkému jádru veškeré skutečnosti.

Ektoplasma: Z jakuzáka vzornou hospodyňkou. Manga a anime Muž v domácnosti si hraje se stereotypy

Japonská animovaná série Muž v domácnosti, která se právě objevila na Netflixu, vypráví o bývalém jakuzákovi, který seká dobrotu vykonáváním domácích prací. Ve svém novém zaměstnání je jako doma a věnuje se mu s až fanatickou oddaností.

Ektoplasma: Autor předlohy filmu Příchozí Ted Chiang vypráví o golemech i nahlížení do vlastní hlavy

Americký spisovatel s čínskými kořeny Ted Chiang je známý především jako autor předlohy filmu Příchozí. V povídkových sbírkách Příběhy vašeho života a Výdech se ale ukazuje jako autor ještě působivějších fantazií pohrávajících si s mýtem o golemovi, umělou inteligencí i paralelní realitou, kde lidé mohou nahlížet sami sobě do hlav.

Ektoplasma: Soudruh Gandalf a Hobit s utrženým sluchátkem. Adaptace Tolkiena vznikaly i na východě

Zpráva o tom, že se na YouTube objevila domněle ztracená sovětská televizní adaptace Pána prstenů, oběhla svět. Hraných a animovaných adaptací Tolkiena z bývalého východního bloku je ale více. V jedné z nich má dokonce prsty i český výtvarník Adolf Born.

Ektoplasma: Tvůrce hororu Smrt ve tmě Fede Álvarez v minisérii Calls šíří hrůzu po telefonu

Nová minisérie hororového režiséra Fedeho Álvareze (remake The Evil Dead, Smrt ve tmě) zvaná Calls nachází hrůzu v záznamech telefonních hovorů. Každý díl nabízí jinou telefonickou konverzaci, do které postupné pronikají děsivé, nadpřirozené prvky. Všechny epizody jsou zároveň vzájemně propojené.
Antonín Tesař

Ektoplasma: Čarodějnická manga Ateliér špičatých klobouků dělá z kreslení magickou disciplínu

Japonský fantasy komiks Ateliér špičatých klobouků má uhrančivou kresbu, která připomíná tvorbu studia Ghibli. Její autorka Kamome Širahama tu navíc pojímá magii jako svého druhu výtvarné umění.
Antonín Tesař

Ektoplasma: Komiks Nesnáším Pohádkov přináší krvavě zábavnou pouť infantilní popkulturou

Co s člověkem udělá sedmadvacetiletý pobyt v říši pohádek? Na tuhle otázku odpovídá komiks Scottieho Younga Nesnáším Pohádkov. Malou Gertrudu, která se do Pohádkova propadla v deseti letech, čas strávený v přítomnosti ubreptaných postaviček a roztomilých zvířátek změnil ve frustrovanou, misantropickou osobu se zálibou v krvavých orgiích destrukce.

Sex s klokany a pivo pro Mesiáše. Komiks Tankerka zve do postapo Austrálie

Tank Girl, v novém českém vydání překřtěná na Tankerku, je dost možná nejslavnější komiksovou hrdinkou pocházející z Austrálie. Manická, oprsklá holka s tankem, která kolem sebe spontánně šíří chaos a destrukci, ve svých prvních černobílých příbězích sršela dravou, nepředvídatelnou energií. Její nový příběh Dvě holky, jeden tank je ale bohužel o dost tradičnější.

Lost Themes III. John Carpenter šíří syntezátorovou magii i na novém albu

Věhlasný režisér a skladatel John Carpenter vydává další nálož svých typických syntezátorových skladeb pod názvem Lost Themes III. Nové album tvůrce, který ve svých filmech položil základy typicky osmdesátkového zvuku, opět zní zároveň retro i současně.

Povídková sbírka Ursuly K. Le Guinové hlásá poezii mravenců a utopii pro všechny

Sbírka Gwilanina harfa představuje spisovatelku Ursulu K. Le Guinovou jako autorku, která fantastiku chápala hodně ze široka. Vybízí nás, abychom si představili svět z pohledu stromu u cesty nebo uvažovali o poezii tučňáků a květin.

Dům u hřbitova a Lidožrouti z lízátkova jsou hororový brak plný krve a sladkostí

Lidožravé obludy, které vypadají a voní jako ty nejmňamóznější artikly cukráren. Strašidelný dům naplněný rekvizitami z hororových filmů, který se promění v dějiště skutečných vražd. Takové smrtící atrakce nabízí nové brakové hororové romány, které se objevily na knižních pultech na konci roku.

Vulkán, který musí křičet. Hašteřivý klasik sci-fi Harlan Ellison vypráví o zlu v nás i ve světě

Mezi klasiky fantastické literatury má Harlan Ellison pozici provokatéra, který nešetří nikoho včetně sebe. Jeho povídky jsou plné morálně problematických postav, groteskně zvrácených společenských systémů a metafyzického zla ovlivňujícího chod lidských dějin.

Tajný agent Santa Claus a licencované koledy. Jak vidí Vánoce spisovatelé Neil Gaiman nebo Ursula K. Le Guinová?

Planeta, kde každý den je Štědrý večer. Roznášení dárků jako boží prokletí. Svátky, kterých se zmocnily korporace. Takhle vidí Vánoce autoři sci-fi povídek, mezi které patří i klasikové jako Arthur C. Clarke, Harlan Ellison nebo China Miéville.

Zemřel Richard Corben, komiksový výtvarník prastarých kultů a svalnatých nerdů z fantasy dimenzí

Nezaměnitelný styl nedávno zesnulého (převážně) komiksového výtvarníka Richarda Corbena už zapustil kořeny i u nás, především díky jeho výletům do sfér gotického hororu. Stejně dobře se ale jeho zvláštní lince na hraně hyperrealismu a karikatury daří i v žánru sword and sorcery.

Cthulhu ničí realitu, Moebius si hraje na boha Marvelu. Komiksové tipy na předvánočním trhu

Komiksové Vánoce patří ničitelům planet, intergalaktickým zoo a velkému Cthulhu. Na trhu se objevila spolupráce Stana Leeho a Moebia Silver Surfer: Podobenství, výtečný surreálně-poetický epos Měsíční stín a modernistická adaptace Lovecrafta Mýtus Cthulhu.

Zemřela matka temnot italského hororu. Herečka Daria Nicolodi pomáhala Argentovi s klasikou Suspiria

Nedávno zesnulá Daria Nicolodi nebyla jen manželkou slavného hororového tvůrce Daria Argenta. Výrazně se podílela na podobě jednoho z jeho nejvýraznějších filmů Suspiria a hrála v řadě dalších hororů. Itálie tak s ní ztratila svou nejvýraznější hororovou herečku, tedy vedle její dcery Asie Argento.

Vánoční ufoni i klauni zabijáci z vnějšího vesmíru. Bratři Chiodové kralují osmdesátkovému braku

Tvůrci osmdesátkové brakové klauniády letos nadělují mimozemské Vánoce. Bratři Chiodové jsou autoři monster efektů v žánrových klasikách jako Critters nebo Team America, sami ale mají na kontě vlastní klasiku Klauni zabijáci z vnějšího vesmíru. Letos se ale vrátili s animovanou vánoční pohádkou Vánoce z jiného světa.

Paranoia z těla i korporací. Syn Davida Cronenberga Brandon přenesl body horor do nového století

Agentura, která nabízí fanouškům celebrit možnost nakazit se jejich chorobami. Tajná organizace, jejíž zaměstnanci ovládnou mysl jiného člověka a v jeho těle pak páchají vraždy. Takhle vypadá budoucnost podle Brandona Cronenberga, syna věhlasného režiséra Davida. Jeho nový počin Possessor ukazuje, že syn sice jen věrně kráčí v otcových šlépějích, jeho krok je ale velice sebejistý.

Existenciální cesta do pravěku. Animovaný seriál Primal jde až na dřeň brutální akce i tragiky

Jak by vypadala extrémně brutální a místy existenciálně temná verze večerníčku O človíčkovi pro dospělé? Na to odpovídá vynikající seriál Primal o přátelství pračlověka a dinosaura. Loni za prvních pět dílů téhle animované série získal jeho tvůrce Genndy Tartakovsky řadu cen a letos pokračuje se stejně vysoko nasazenou laťkou.

Udeř první, udeř tvrdě, žádné slitování. Seriál Cobra Kai obrací naruby osmdesátkového Karate Kida

Seriál Cobra Kai sice vychází z osmdesátkové klasiky Karate Kid, ale není to jen pustá nostalgická jízda naivní popkulturou minulých dob. Tvůrci naopak obrátili jednoduchý akční film pro mládež naruby a vyždímali z něj naprosté maximum. Namísto jednoduchého konfliktu mírného dobra a agresivního zla se překvapivě vážně zamýšlí nad tím, podle jakých pravidel má smysl bojovat a žít. A kromě toho je to ukrutná zábava.

Hodný Joker, zlý Batman. Komiks Bílý rytíř dělá z Gothamu o něco skutečnější místo

Minisérie Bílý rytíř patří k nejambicióznějším batmanovským komiksům posledních let. Hlavně díky tomu, že do Gothamu přináší témata jako korupce, vykořisťovaní společnosti bohatými elitami a znovu se ptá i po tom, jestli maskovaný mstitel bezpráví vůbec patří do jednadvacátého století.

Trocha zlé krve ve věku šílenství. Román Joea Abercrombieho přenesl fantasy do průmyslové revoluce

„Pokrok znamená jen to, že se špatné věci dějí rychleji.“ Tenhle citát Terryho Pratchetta uvozuje nový román jednoho z nejlepších současných fantasy spisovatelů Joea Abercrombieho Trocha zlé krve. Vynikající kniha spojuje fantasy prvky se světem inspirovaným průmyslovou revolucí. V Abercrombieho pojetí fantasy opět vítězí výrazné nejednoznačné postavy a realistické společenské vztahy nad všemi konvencemi žánru.

Bill & Ted Face the Music. Keanu Reeves jako padesátiletý teenager zachraňuje svět rockovým songem

Ve sci-fi komedii Bill & Ted Face the Music se Keanu Reeves vrací časem na začátek své kariéry. Film, který se stal hitem na streamovacích službách, navazuje na teenagerské komedie o dvou mladých flákačích, jejichž rocková kapela Wyld Stallyns je předurčena k tomu zachránit svět. První z nich, Skvělé dobrodružství Billa a Teda, je u nás prakticky neznámé dílo, ale v USA je to kultovní film konce osmdesátých let.

Komiksové toulky krajinami mýtů. Série Okko a album Béowulf potěší příznivce velkolepé fantasy akce

Stránky kterého komiksu je radno otáčet samurajským mečem a ze kterého velkoformátového alba vyskakují staroanglické nestvůry? Na obě otázky odpovídá Ektoplasma věnovaná novým fantasy komiksům Okko a Béowulf.

Magičtí teenageři a barbaři bez domova. Komiksy Nimona a Nezkrotný berserkr čarují s žánrem fantasy

Nezničitelná teenagerka ve světě fantasy a barbarský válečník mezi velkoměstskými bezdomovci. Takhle vypadají hrdinové dnešních fantasy komiksů. Kniha Nimona patří k nejlepším dílům výrazné současné autorky Noelle Stevensonové a první díl série Nezkrotný berserkr je dalším počinem kanadské scenáristické hvězdy Jeffa Lemirea.

Válka podle kalendáře. Sci-fi romány Yoon Ha Leeho spojují military sci-fi s matematickou dystopií

Americko-korejský spisovatel Yoon Ha Lee je trans osoba a vystudoval matematiku. Obě zkušenosti dnes využívá při psaní válečné science fiction. Jeho trilogie Mašinérie říše, jejíž prostřední díl Krkavčí lest právě vyšel v češtině, dává tomuhle hodně spotřebnímu, schematickému subžánru hodně nových impulzů.

Metalový zpěvák Glenn Danzig natočil patlalský masterpiece. Povídkový horor Verotika se stal okamžitým kultem

„Nezáměrná hororová komedie.“ Takhle recenzenti ohodnotili první film metalového zpěváka Glenna Danziga Verotika. Povídkový horor inspirovaný Danzigovými komiksy se už při premiérovém uvedení stal patlalskou klasikou přirovnávanou ke slavnému filmu The Room Tommyho Wiseaua.

Monstra a rasismus v zemi Lovecrafta. Předloha seriálu Lovecraft Country čerpá z úzkostí Afroameričanů

Je horší potkat příšeru z jiné dimenze, nebo rasistického šerifa s brokovnicí? Tuhle otázku si bude už za pár týdnů klást televizní seriál Lovecraftova země. Jeho stejnojmenná literární předloha od Matta Ruffa vypráví o nadpřirozených i zcela všedních úzkostech Afroameričanů 50. let.

Blízké setkání padesátkového druhu. Retro sci-fi film The Vast of Night vrací UFO tajuplnost

Nový ceněný retro sci-fi film The Vast of Night vypráví o setkání dvou mladých hrdinů s UFO. Odehrává se sice v padesátých letech, ale má v sobě podobnou nostalgickou chytlavost jako retro filmy zasazené do osmdesátek. Filmařsky precizní výlet do minulosti dokázal blízkým setkáním s létajícími talíři vrátit příchuť tajuplnosti a údivu.

Sandman nám sype písek už i do uší. Audio adaptace slavného komiksu Neila Gaimana se povedla

Slavnou sérii Sandman teď už můžeme dokonce poslouchat. Vyšla totiž první část obří audio adaptace slavného komiksu Neila Gaimana, na které se kromě řady hollywoodských hvězd výrazně podílel i sám autor. Pán snů v ní mluví hlasem Jamese McAvoye.

Krutost, zrada a monstra z jiné dimenze. Manga Berserk soutěží s temnou fantasy současnosti

Temná fantasy plná ambivalentních hrdinů a krutosti není jen doménou Hry o trůny a dalších současných románových ság. Kentaró Miura ji úspěšně praktikuje už třicet let ve světoznámém japonském komiksu Berserk, který právě začíná vycházet i v češtině.

Morricone, Carpenter a Věc. Jak vznikal legendární hororový soundtrack?

K nejvýznamnějším soundtrackům nedávno zesnulého Ennia Morriconeho bezpochyby patří minimalistická hudba ke slavnému hororu Věc. Morricone se tu odvrátil od svých typických melodických orchestrálních aranží a pustil se do teritoria temných syntetizátorů, do nějž ho zavedl režisér filmu John Carpenter.

Intergalaktická válka s humry. Román Jejich moře je chytrý politický sci-fi thriller

Dokážou se lidé dohodnout s inteligentními mimozemskými kytovci a civilizací mírumilovných vesmírných vyder, nebo je jejich střetnutí na mořské planetě předem odsouzeno k nesmiřitelnému konfliktu? Do téhle otázky by se dal shrnout děj románu Jamese L. Cambiase Jejich moře, který v lecčems vychází z klasické kosmické sci-fi, ale řeší poměrně současná témata.

Zvuky natrženého světa. Sci-fi spisovatel vydává ambientní alba o zlých mimozemských civilizacích

Na vzdálené planety se dá cestovat i se sluchátky na uších. Třeba s hudebním projektem skotského spisovatele Alistaira Rennieho Ruptured World. Trojice darkambientních alb je zasazená do téhož temného vesmíru, o kterém se dozvídáme z bookletů, ale i mluvených záznamů přímo v jednotlivých skladbách.

Malá čarodějnice v kraji běsů. Komiks Pochmurný kraj spojuje jižanskou gotiku s temnou fantasy

Živočišná hororová mytologie amerického jihu spojená s temnou fantasy, tak trochu v sandmanovském duchu. Tak by se dala charakterizovat americká komiksová série Pochmurný kraj. Dívka, která je pravděpodobně reinkarnací zlé čarodějnice, v něm zjišťuje, jak těžké je být bohem, ať už lidí, nebo příšer.

Poslední záblesk slunce: Editor Tolkienova Silmarillionu napsal temné fantasy ze světa Vikingů

Ještě během studií se kanadský fantasy spisovatel Guy Gavriel Kay podílel na editaci Tolkienova Silmarillionu. Dnes píše komplexní fantasy opřené o detailní historické znalosti. Román Poslední záblesk slunce, odehrávající se v alternativní verzi Velké Británie v době vikingských invazí, patří k jeho nejvíce ponurým dílům.

Dracula v komiksu: Ostré výtvarné hrany Mikea Mignoly a temná fantasy o souboji napříč staletími

Hrabě Dracula patří k nejikoničtějším postavám hororového žánru napříč snad všemi médii, komiks nevyjímaje. Do panelů a bublin se převtělil hned ve dvou nedávno vydaných komiksových projektech. Kniha Drákula od kreslíře Mikea Mignoly přímo vychází z románu Brama Stokera. Scenárista Fabien Nury pojal sérii Kroniky Legie spíš jako temnou fantasy, jejíž děj je rozkročený mezi několika staletími.

Zasmogovaná budoucnost a půjčovna jakuzáckého masa. Nové sci-fi filmy na streamovacích službách

Komorní trmácení po pralesní planetě i tísnivý pobyt ve znečištěné budoucnosti na pokraji kolapsu. To nabízí nové sci-fi filmy, které je možné sledovat na streamovacích službách a na které se zaměřil nový díl Ektoplasmy.

Cyberpunkovému anime Ghost in the Shell: SAC_2045 nepomohlo ani vyhlášení trvale udržitelné války

Jeden ze základních kamenů japonského cyberpunku Ghost in the Shell se letos rozrostl o další příspěvek. Animovaný seriál s podtitulem SAC_2045 navazuje na sérii Stand Alone Complex, ale kromě sterilní počítačové animace a doslovných odkazů na 1984 mnoho podnětného nepřináší.

Puntičkářský ješita studia Ghibli a mystické cartoony. Dokumenty o Hajao Mijazakim a Jimu Woodringovi

Nový časosběrný dokument o Hajao Mijazakim ukazuje legendu japonské animace jako paličatého perfekcionistu, který rozhodně nepůsobí tak harmonicky jako jeho filmy. Jiné dimenze uměleckého fanatismu ukazuje dokument věnovaný mistrovi surreálných komiksových cartoonů, mrakobijci Jimu Woodringovi.

Luxusní komiksové album ukazuje, že Francouzi rozumí barbaru Conanovi lépe než Američané

Slavný fantasy hrdina barbar Conan ožívá na stránkách luxusní komiksové série z Francie. Dva velkoformátové svazky fantasy dobrodružství Conan z Cimmerie jsou pastva nejen pro oči. Na jeho dobrodružství se vystřídali špičkoví autoři francouzského komiksového mainstreamu.

Smyčka plná retrofuturismu. Sci-fi malby Simona Stålenhaga oživly v seriálu Tales from the Loop

Malby Simona Stålenhaga zabydlující švédskou krajinu podivnými retrofuturistickými stroji se staly internetovou senzací. Vznikl podle nich i nový seriál Tales from the Loop, ve kterém se městečko s továrnou vyvíjející zázračné technologie proměnilo v novodobou zónu soumraku.

Mimozemšťane, nezlob se. Román Iaina M. Bankse Hráč je skvělá kosmická sci-fi o hrách a utopiích

Skotský spisovatel Iain M. Banks uhranul uměleckou kritiku svým debutovým románem Vosí továrna. Většinu své literární kariéry se ale věnoval sci-fi. Jeho skvělý román Hráč z kosmické série Kultura ukazuje, že dokázal tento žánr skvěle využít k úvahám o pravidlech a hrách, na nichž stojí civilizace.

Kultovní režisér Stuart Gordon reanimoval Lovecrafta, zmenšil děti a nechal zápasit obří roboty

Pověst nedávno zesnulého Stuarta Gordona se sice omezuje na béčkový horor a sci-fi, ale právě tady má neotřesitelnou pozici. Málokomu se povedlo tak osobitě převést H. P. Lovecrafta do filmu jako tvůrci Re-Animatora. Vedle toho Gordon vytvořil západní obdobu japonského žánru mecha s obřími roboty a stál za oblíbenou osmdesátkovou komedií Miláčku, zmenšil jsem děti.

Posádka břídilů ztracená v kosmu. Armando Iannucci šíří chaos v komediálním sci-fi seriálu Avenue 5

Je to soda ve vesmíru. Tak by se dala popsat komediální série Armanda Iannucciho Avenue 5. Autor skvělých satirických komedií Je to soda a Víceprezident(ka) vytvořil sci-fi o turistické kosmické lodi, která se kvůli nehodě vychýlila z původního kurzu. Prstenec výkalů a mrtvoly několika členů posádky, které kolem nešťastného plavidla Avenue 5 obíhají, jsou brzy těmi nejmenšími problémy, jimž musí posádka čelit.

Zánik lidstva způsobí hračky. Román Plyšákokalypsa zve do vlhkých hlubin žánru bizarro fiction

Po návštěvě strašidelné vaginy a zbouchnutí Satanovy dcery nám spisovatel Carlton Mellick III přináší Plyšákokalypsu. Román o globální genocidě lidstva způsobené vraždícími hračkami je třetí příležitost, jak se v českém překladu potkat s okrajovým žánrem bizarro fiction, ve kterém si podávají ruku infantilita, groteskní násilí, nonsens a prvky pornografie.

Nepitvejte příběhy, říká Jeff VanderMeer v Knize divů. Text učí tvůrčí psaní i ekologickou imaginaci

Autor oslavovaných sci-fi románů Anihilace a Borne Jeff VanderMeer se spisovatelskému řemeslu věnuje i teoreticky. Jeho publikace Kniha divů má podtitul Ilustrovaný průvodce světem tvůrčího psaní, ale je to víc než příručka pro začínající literáty. VanderMeer přirovnává beletristická díla k živočichům a uvažuje o nových způsobech, jak se literatura může vztáhnout k ekologii.

Život, vesmír a velrybí průjem. Komiks Craiga Thompsona Kosmo knedlíci je komplexní akční dobrodružka

Craig Thompson vylezl zpod deky a pustil se až do dalekého vesmíru. Autor slavného autobiografického komiksu Pod dekou se v novém albu Kosmo knedlíci vrhá do žánru akční dobrodružné sci-fi určené hlavně pro mladší čtenáře. Výsledek je strhující a zároveň nezaostává za jeho staršími, ambicióznějšími počiny.

Dokument o spisovatelce Ursule K. Le Guin řeší ambisexuální civilizaci i vesmírný anarchokomunismus

Ursula K. Le Guin patří k nejdůležitějším osobnostem imaginativní literatury druhé poloviny 20. století. Spisovatelce spojující sci-fi s feminismem, ekologií i úvahami o politice a lidské společnosti je věnovaný nový dokumentární film Worlds of Ursula K. Le Guin.

Americký prezident otevírá Zápisník smrti v nové povídce slavného manga thrilleru Death Note

Série Zápisník smrti patří k nejlepším u nás vydaným mangám. Příběh o souboji dvou geniálních mozků, kde ústřední roli hraje magický notes se smrtící mocí, připomínal šachovou partii, v níž však místo figurek umírají skuteční lidé. Letos vyšla nová povídka odehrávající se ve světě seriálu. Zápisník smrti se v něm dostane mimo jiné do rukou americkému prezidentovi.

Medvěd, čarodějnice a apokalypsa. V postkatastrofickém románu Borne předává lidstvo planetu mutantům

Jak to bude vypadat, až lidstvo předá vládu nad naší planetou jiným, nelidským bytostem. To je otázka, kterou se spisovatel Jeff VanderMeer zabýval v úspěšném románu Anihilace a jeho pokračováních. Vrací se k němu i v nové knize Borne, která pojednává o apokalypse, rodině, obřím medvědovi, čarodějnici a výchově polymorfního mutanta.

Pádem Gondolinu uzavřel kroniku Středozemě. Christopher Tolkien nebyl jen kompilátor otcova díla

Christopher Tolkien nebyl jen synem slavného J. R. R. Tolkiena. Díky jeho pečlivým výborům z otcovy pozůstalosti máme k dispozici ucelený pohled do dějin Středozemě. K těm patří i nedávno do češtiny přeložený epos Pád Gondolinu o zkáze elfského města, která se několikrát připomíná i v Pánovi prstenů.

Komu šplouchá na Maják? Robert Eggers natočil jeden z nejlepších hororů roku

Éra předcházející dvacátému století a fanatismem prolezlé, izolované komunity rozhlodávané vnějším i vnitřním zlem. Takhle vypadají hororové noční můry Američana Roberta Eggerse, režiséra, který po pouhých dvou celovečerních filmech platí za jednoho z nejlepších tvůrců současného artově laděného hororu. Jeho černobílá novinka Maják kráčí po tenké hranici mezi psychologickým a nadpřirozeným hororem ještě jistěji než předchozí film Čarodějnice.

Hvězdy britské scenáristiky Moffat a Gatiss zakously špičáky do Draculy a vylámaly si je

Stanice BBC odstartovala nový rok s Draculou. Ve třídílné televizní minisérii dostali slavného upíra z románu Brama Stokera na hraní Steven Moffat a Mark Gatiss, tvůrci seriálu Sherlock, minisérie Jekyll a spoluautoři proslulého Pána času.

Rok 2020 ve sci-fi: Marťani, draci, roboti, futuristické choroby a korporátní dystopie

Jaký bude rok 2020 podle tvůrců sci-fi? Jako obvykle nic pěkného. Kromě invazí příšer z vesmíru, z podzemí i z jiných dimenzí se ale dočkáme třeba i robotického boxu a letů na Mars. Dojde i na futuristické nemoci a zjistíme, co letos bude podnikat Iron Man.

Možná přijde i Boba Fett. Star Wars Holiday Special je vánoční estráda ze světa Hvězdných válek

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii… byly Vánoce. Proslulá sci-fi série Star Wars se letos završí devátým filmovým dílem a čile pokračuje v televizním seriálu Mandalorian. Ektoplasma se ale zaměří na patrně největší hanbu celého univerza vesmírné síly – na vánoční televizní pořad Star Wars Holiday Special z roku 1978.

Komiks Providence a další lovecraftovské knihy chystají Vánoce plné kosmické hrůzy

Letošní Vánoce mají chapadla. Aktuálně v češtině vyšlo nezvyklé množství knih odkazujících na klasika literárního hororu H. P. Lovecrafta. Dojde v nich na houbovou poezii, jungovskou psychoanalýzu i mimozemskou erotiku.