Fenomem

Rubrika Fenomem je váš průvodce digitální džunglí memů a virálů. Pohled do bláznivého světa informací, které se divoce šíří po internetu a nepředvídatelně mutují.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Fenomem: Co podle memů spatřil čaroděj ve své věštecké kouli? Celý internet

Obrázek z obálky jedné knižní hry na hrdiny z roku 1993, kde starý čaroděj s mohutným vousem a kápí upřeně hledí do křišťálové věštecké koule, se stal výchozím bodem jednoho z nejúspěšnějších memů končícího roku. Mem Pondering My Orb se zjevil v půlce října, kdy jistý uživatel zveřejnil obrázek na Twitteru s výše zmíněnou větou v popisu, která česky znamená: Přemítám nad svojí koulí. Obrázek zaujal memery na Redditu a začali si s ním hrát, takže brzy opustil hranice logiky.

Fenomem: Jak vidí svět umělá inteligence? Surreálné obrázky z kreslicí aplikace zaplavily sociální sítě

Máte strach, že umělá inteligence už brzy ovládne svět? Snad to nebude tak horké. Zatím se umělá inteligence naučila rozpohybovat fotografii lidského obličeje a nejnověji vám vyrobí obraz na přání. Dokáže to aplikace WOMBO Dream, jejíž výtvory jsou často tak bizarní, že se s nimi lidé chlubí na sociálních sítích. V minulých týdnech nepovedené obrazy umělé (ne)inteligence trendovaly na Twitteru i TikToku.

Fenomem: Potkali se v autobuse. Obrázkový mem přemýšlí nad tím, kde se bere štěstí

Dva chlápci sedí v prázdném autobuse, každý na jedné straně řady sedadel, a zatímco jeden se usmívá a svět za okny je barevný, ten druhý je v depresi a jeho okolí je šedé a ponuré. Určitě jste obrázek viděli na sociálních sítích. Jednoduchá polarizace postav skýtá obrovské množství interpretací a hlavně díky ní se k memu přidává tolik lidí. Konec listopadu a začátek prosince neměl populárnější virál než Two Guys on a Bus.

Fenomem: Kdo je nejumělejší? Mem se surreálnými fitry komentuje dnešní nároky na krásu

Také se na svět kolem vás a hlavně své kamarády a známé díváte skrze sociální sítě, možná občas potřebujete připomenout, že realita je někde trochu jinde. Právě to dělá internetový virální vtípek, kterému se říká yassification. Je to metoda, s níž se zkrášlující filtry z Instagramu nebo Facebooku použijí na fotografie celebrit a vylepšování vzhledu je dotaženo až na hranu absurdity. Poukazuje se tak na nesmyslnost umělého zkrášlování.

Fenomem: Výzva #NoNutNovember žádá zřeknout se masturbace a sexu. Memy tvrdí, že je to cesta k osvícení

Listopad je v plném proudu a s ním i největší výzva, která může čekat na mladého zdravého člověka – No Nut November challenge, která po vás chce, abyste abstinovali od masturbace i sexu. A to celý měsíc. Je to mimořádný test vůle a vnitřní síly, na jehož konci je ale osvícení. Nebo to alespoň tvrdí tvůrci memů.

Fenomem: Falešná omluva rappera Travise Scotta za tragédii naštvala internet. Memy se mu rozhodly pomstít

Festival Astroworld v americkém Houstonu, za kterým stojí rapper Travis Scott, skončil minulý týden obrovskou tragédií. V moshpitu přímo při Scottově koncertu zemřelo devět lidí ušlapáním a další stovka byla zraněná. Svoji vinu na celém incidentu nejspíš nese i sám rapper. Ani když už po ploše jezdily sanitky odvážející zraněné, rapper koncert neukončil. Veřejnost pak navíc naštvala podivná omluva, kterou vyslal po tragédii na internet.

Fenomem: Vítejte v metaverzu! Mark Zuckerberg představil budoucnost internetu a internet se mu vysmál

Koncem října měl šéf Facebooku Mark Zuckerberg velký projev, v němž ohlásil, že jeho sociální síť se chystá proměnit v cosi, čemu říká metaverzum. Tedy místo, kde se potká rozšířená realita, domácí smart technologie a VR chatovací avataři. Až se metaverzum skutečně zhmotní – tedy až nasadíme meta brýle s virtuální realitou, které nám Zuckerberg prodá –, prý pochopíme, jak zásadní změnu to pro nás bude znamenat. A reakce internetu na sebe samozřejmě nenechaly dlouho čekat.

Fenomem: Zlí Beatles zpívají: Vše, co potřebuješ, je nenávist. Po sítích putují vtípky s inverzními hvězdami

Jaké by to bylo, ocitnout se ve světě, v němž je všechno stejné, jen charaktery lidí jsou přesně naopak? Právě s tímto nápadem pracuje memový template Evil X Be Like – Zlý někdo je jako, který momentálně brázdí sociální sítě a už se zařadil mezi nejpopulárnější memy nejen října a podzimu, ale možná i celého letošního roku. Template nutí uživatele přemýšlet, jak by se chovaly zlé verze populárních osobností nebo fiktivních postav, a říct to co možná nejstručněji.

Fenomem: Zmixujeme iPad nebo boty? Šílenec s mixérem z kanálu Will It Blend? slaví patnáct let

Přesně před patnácti lety americký výrobce mixérů Tom Dickson poprvé položil svoji ikonickou otázku „Will It Blend?“. Následně vhodil do mixéru hrstku kuliček a čekal, co se stane. Jednoduchý, ale geniální nápad na virální reklamu následně proslavil mixéry jeho značky a dnes už kampaň Will It Blend? patří do učebnic marketingu. Dickson v roli vědátora v bílém plášti a brýlích mixuje různé věci dodnes a na YouTube má pořád své věrné diváky.

Fenomem: Korejský seriál Squid Game je brutální vyvražďovačka. Pocuchané nervy regenerují vtípky z internetu

Hráli jste někdy jako děti hru Cukr–káva–limonáda? Poté co uvidíte první díl korejského seriálu Squid Game (Hra na oliheň), vám garantujeme, že se této hry už nikdy nebudete chtít účastnit. A platí to i o dalších dětských hrách, které ve zmíněném seriálu musí podstoupit skupina zadlužených lidí toužících po peněžní výhře, která by je dostala z problémů.

Fenomem: Krisi, kde to sakra jsme? Fanoušci hry Deltarune zaplavily internet memy

V polovině září vyšla druhá kapitola hry Deltarune, kterou vytváří videoherní génius Toby Fox. Inovativní RPG s kouzelnou pixelovou grafikou a neobvyklým příběhem navazuje na šest let starou kultovní indie hru Undertale a vzbuzuje také podobné fanouškovské nadšení. K němu patří i memy – ty spojené s Deltarune vzaly v minulých týdnech internet útokem.

Fenomem: Krisi, kde to sakra jsme? Fanoušci hry Deltarune zaplavily internet memy

V polovině září vyšla druhá kapitola hry Deltarune, kterou vytváří videoherní génius Toby Fox. Inovativní RPG s kouzelnou pixelovou grafikou a neobvyklým příběhem navazuje na šest let starou kultovní indie hru Undertale a vzbuzuje také podobné fanouškovské nadšení. K němu patří i memy – ty spojené s Deltarune vzaly v minulých týdnech internet útokem.

Fenomem: Nezapomeňte na 21. září! Komik tančí ve virálním videu do hitu skupiny Earth, Wind and Fire

21. září býval zcela obyčejný den, než na něj každý rok začal britsko-americký komik Demi Adejuyigbe vydávat youtubeové video, v němž křepčí do písně September sedmdesátkových hitmakerů Earth, Wind and Fire.

Fenomem: Robotické dítě a spánková paralýza. Celebrity na Met Gala 2021 a jejich memy

Met Gala je charitativní módní přehlídka pořádaná každoročně oděvním institutem v newyorském Metropolitním uměleckém muzeu. Patří mezi nejsledovanější módní akce roku a samozřejmě přitahuje celebrity, které se sem chodí ukázat. I letošní ročník zrodil extravagantní modely, které následně inspirovaly tvůrce memů k vtipným poznámkám. Někdy se nicméně fotografie módních výstřelků celebrit šířily virálně samy o sobě – prostě protože nic moc vtipného se k nim už vymyslet nedalo.

Fenomem: Pomyslete na chudáky koně! Memy komentují šílenství kolem údajně zázračného léku proti covidu

Lék Ivermectin se dosud používal proti parazitům, jako jsou hlísti a červi, a to jak u lidí, tak i u zvířat, hlavně skotu a koní. Když letos na jaře pronikly na veřejnost zprávy o jeho příznivých účincích při léčení koronaviru, chytli se informace šiřitelé konspirací, k nimž se přidali i odpůrci očkování. Z Ivermectinu se stal zázračný všelék, který vlády nechtějí povolit, aby nás mohly dál držet v područí… No vždyť to znáte. A memy na toto šílenství reagují po svém.

Fenomem: Olympiáda obyčejných lidí. Virální výzva byla tak nebezpečná, že ji TikTok zakázal

Letošní olympijské hry konané v japonském Tokiu žádný výrazný mem nevytvořily. Místo špičkových profesionálních sportovců nicméně internet v srpnu zaujaly jiné výkony – ty, které předvádí lidé v rámci výzvy s přepravkou na mléko (anglicky Milk Crate Challenge). Její pravidla jsou následující: vezmete 49 plastových přenosek na potraviny, postavíte z nich pyramidu, po níž pak musíte přejít, aniž by se rozpadla. A samozřejmě to někdo musí natočit a zveřejnit na sociální síti.

Fenomem: Gorilí mučedník Harambe. Memová ikona, která je v nebi už pět let, pomohla změnit internet

28. května 2016 vylezl tříletý chlapec do výběhu goril v cincinnatské zoologické zahradě a upoutal pozornost sedmnáctiletého Harambeho, samce gorily nížinné. Protože zřízenci zoo dostali o dítě strach, vzácné zvíře ihned zastřelili. Záběry jeho smrti se dostaly na internet a sociální sítě truchlily nad zbytečnou smrtí lidoopa. Co přišlo v následujících měsících, už je samostatná kapitola z historie memové kultury. Šílenství s gorilími memy vyvrcholilo přesně před pěti lety.

Fenomem: Jako Tokio a Godzilla. Mem ukazuje, co na naše podzimní plány říká nová mutace viru

Všichni už jsme unaveni z koronaviru, ale vypadá to, že koronavirus ještě pořád není unavený z nás. Připomíná to nový memový template Moje podzimní plány vs. varianta delta, který nabíral sílu celý srpen a teď konečně vybouchl. Tvoří ho dva obrázky – idylickou fotografii podzimních plánů nalevo doplňuje vpravo temná vize konce letošního roku zkaženého dalším lockdownem. Pokud už někdo v souvislosti s pandemií propadl optimismu, nový mem varuje, že ještě nemáme úplně vyhráno.

Fenomem: Komik Khaby Lame si střílí z life-hacků a ukazuje budoucnost TikToku

Taky máte za typického tiktokera rozjíveného teenagera, který se pitvoří, tancuje nebo lipsyncuje? Jednadvacetiletý senegalsko-italský komik Khaby Lame vám tento stereotyp naruší. Jeho tiktokový kanál je věnovaný vtipným reakcím na různé life-hacky propagované sociálními sítěmi a místo tanečků nebo šklebů mu většinou jen stačí zakroutit hlavou a rozhodit ruce. Khaby Lame minulý týden překonal hranici stomiliónu sledujících na TikToku a má druhý nejpopulárnější účet vůbec.

Fenomem: Potkali se na premiéře v Cannes. Ikonické foto čtveřice herců zrodilo mem

Na filmovém festivalu v Cannes měl v polovině července premiéru nový snímek slavného režiséra Wese Andersona nazvaný Francouzská depeše. Anderson se před promítáním vyfotil s trojicí svých herců a vznikl ikonický obrázek, který se následně stal předlohou nejrůznějších memových variací. Kvarteto internet nepochybně zaujalo svérázným módním stylem každého z nich a také tím, jak se dohromady doplňují.

Fenomem: Potkali se na premiéře v Cannes. Ikonické foto čtveřice herců zrodilo mem

Na filmovém festivalu v Cannes měl v polovině července premiéru nový snímek slavného režiséra Wese Andersona nazvaný Francouzská depeše. Anderson se před promítáním vyfotil s trojicí svých herců a vznikl ikonický obrázek, který se následně stal předlohou nejrůznějších memových variací. Kvarteto internet nepochybně zaujalo svérázným módním stylem každého z nich a také tím, jak se dohromady doplňují.

Fenomem: Jeff Bezos vyslal do vesmíru obří dildo. Internet ho ale pořád nemá rád

Majitel společnosti Amazon a nejbohatší člověk na světě Jeff Bezos má tolik peněz, že si mohl dovolit postavit vlastní raketu a vyletět s ní na hranice vnějšího vesmíru. Jenže internetovým vtipálkům se prostě nezavděčíš, let Blue Origin se stal minulý týden terčem řady memů.

Fenomem: It´s Coming Rome! Memy z fotbalového Eura 2020 baví internet

Fanouškům se už stýskalo po velkých sportovních turnajích. Právě skončené Euro 2020 ale ukázalo, že globální klání chyběla i tvůrcům memů. Během fotbalového šampionátu evropského kontinentu se za měsíc konání urodila spousta vtípků. Ten největší ale přineslo až finále, které se hrálo 11. července v londýnském Wembley. Jeho zdrojem je fotografie italského kapitána Chielliniho, který drží za dres anglického záložníka Saka pronikajícího do týlu soupeře.

Fenomem: Kde se ukrývá Saddám Husajn a proč hoří oceán? Nejlepší memy ze začátku léta

Začalo léto a s vlnou veder přišla i záplava nových memů. Dva z těch největších, které se objevily na přelomu června a července, si představíme v aktuálním vydání Fenomemu. Navštívíme bunkr Saddáma Husajna a zjistíme, proč hoří oceán.

Fenomem: Jen si tak lehnout. Virální šílenství plankingu slaví deset let

Je začátek léta 2011. Lidé poslouchají Pitbulla a Black Eyed Peas, do kina chodí na Transformery a Harryho Pottera a pak si taky občas jen tak lehnou na zem s nataženýma nohama a rukama u těla. Ty první dvě věci jsou pro lidi z budoucnosti – tedy pro nás – ještě relativně snadno vysvětlitelné, ta poslední už rozhodně ne.

Fenomem: Jen si tak lehnout. Virální šílenství plankingu slaví deset let

Je začátek léta 2011. Lidé poslouchají Pitbulla a Black Eyed Peas, do kina chodí na Transformery a Harryho Pottera a pak si taky občas jen tak lehnou na zem s nataženýma nohama a rukama u těla. Ty první dvě věci jsou pro lidi z budoucnosti – tedy pro nás – ještě relativně snadno vysvětlitelné, ta poslední už rozhodně ne.

Fenomem: Změníš svět k lepšímu, že ano? Mem z Hvězdných válek zobrazuje plané naděje a zklamání

Zklamal někdo vaše očekávání a pohřbil všechny naděje? Prohlédli jste jeho nebo její skutečné úmysly a zmohli se maximálně na nucený úsměv špatně skrývající rozčarování? Čtyřpanelový komiks vypůjčený z druhé epizody bijáku Hvězdné války s názvem Klony útočí zachycuje právě takové rozhořčení. Mem s Padmé a Anakinem obletěl během posledních týdnů celý internet. Ukazuje, jak snadné je přejít z velkého nadšení k drsnému zklamání.

Fenomem: Hasbulla je velikán. Minizápasníci vzali útokem TikTok

Že na internetu sbírají obří pozornost zápasníci MMA, na tom není nic neobvyklého. Poslední měsíce má ale svět smíšených bojových umění novou a tak trochu odlišnou hvězdu. Je z Machačkaly v ruském Dagestánu, měří sotva metr a vypadá, jako kdyby jí bylo pět let – a také tak mluví. Jmenuje se Hasbulla Magomedov, je mu osmnáct a na TikToku ho sledují statisíce lidí. Kvůli genetické chorobě přestal růst, ale své postižení dokázal přetavit v něco pozitivního – ve virální slávu.

Fenomem: Budu tady pro tebe. Hrdinové ze seriálu Přátelé se vrací… do memů

Hrdinové populárního seriálu Přátelé se dočkali reunionu. Vzpomínalo se v něm na televizní fenomén 90. let. Pokud bychom ale měli soudit podle memů, Přátelé vlastně nikdy z veřejného povědomí nezmizeli.

Fenomem: Kdo je Adrian a kde je jeho večírek? Virální pozvánka z TikToku zaplnila v Los Angeles pláž

Na večírky jsme se během lockdownu těšili asi všichni a teď, když pandemie už pomalu ustupuje, jsme jim už o něco blíž. Těžko ale říct, jestli bychom chtěli zažít právě takový mejdan jako sedmnáctiletý Adrian Lopez minulý týden v Los Angeles. Zatoulaná pozvánka na jeho narozeninovou party se stala hitem TikToku a na jednu kalifornskou pláž nalákala několik tisíc lidí, proti nimž musela dokonce zasahovat policie.

Fenomem: Charlie mě kousnul. Patří legendární kousací incident do muzea kyberumění?

Virální video Charlie bit my finger – again! asi už brzy zmizí z YouTube, o víkendu se v internetové aukci vydražilo jako kyberumění za 760 tisíc dolarů, tedy skoro 16 milionů korun, a je možné, že ho už brzy budeme vídat jen v muzeích, kam zaplatíme vstupné.

Fenomem: S dogecoinem až na Měsíc. Parodická kryptoměna žije díky memům

Svět se ještě pořád nemůže rozhodnout, jestli je Elon Musk kladný hrdina nebo záporák. Americký miliardář nicméně rád hraje na obě strany – v komediálním skeči televizní stanice Saturday Night Live se minulou neděli představil v roli Waria, padoucha z videoher společnosti Nintendo. V následném rozhovoru v SNL došlo i na parodickou kryptoměnu dogecoin, o které Musk často tweetuje a za jejíž nečekanou popularitu je zodpovědný.

Fenomem: Prasátko Pepina s motorovkou. Vítejte na odvrácené straně YouTube

Youtube Kids je stránka, která nabízí okleštěnou verzi portálu YouTube určenou pro děti. Žádné reklamy, žádná sprostá slova ani diskutabilní obsah, tedy něco, s čím můžete bez obav nechat děti u tabletu. Nebo tak by to aspoň mělo být. Aktuální memová horečka YouTube Kids At 3 AM vás přinutí klást si otázku: Co se děje na dětské stránce YouTube, když všichni v klidu spíme? A rovnou nabízím i odpověď: Pořádně bizarní věci.

Fenomem: RIP, Smíšku. Zemřel majitel nejnakažlivějšího smíchu z populárního virálu

Španělský komik Juan Joya Borja přezdívaný El Risitas – Smíšek – se proslavil v roce 2014 virálním videem, kde zní jeho explozivní smích. Teď je čas složit mu poklonu – minulou středu El Risitas zemřel. Majiteli toho nejnakažlivějšího smíchu bylo 65 let.

Fenomem: Která část jointu ti ublíží? Mem odhaluje vedlejší účinky věcí

U těch nejlepších memů si můžeme říct: „Tohle je naprosto přesný.“ Právě to platí u aktuálního internetového hitu katalogizovaného nejčastěji jako Section of a Joint. Netýká se ale jen marihuany, tvůrci v něm vtipně vysvětlují, co znamenají jednotlivé části nějaké věci pro člověka, který ji používá. Obvykle obsahuje také přiznání, že objekty, které nám mají působit radost, můžou mít i jisté negativní účinky. A ty můžou být klidně větší než to, co nám působí potěšení.

Fenomem: Sněhuláci s pintou a nezodpovědný život po pandemii. Připravte se na rozvolňovací memy

V některých zemích světa přichází konečně rozvolnění pandemických opatření a memy z minulého týdne to s humorem sobě vlastním komentují. Připravte se na otužilce s pintou, problémy, které očkování nevyřeší, i na odpověď na otázku, jestli z nás pandemie udělala jiné lidi.

Fenomem: Můj děda bejval pěknej pořízek! Proč nás baví falešné fotky prarodičů?

Internet poslední týden zaplavily černobílé nebo zažloutlé fotografie, na nichž se lidé chlubí svými prarodiči, kteří v dávné minulosti vypadali dobře nebo udělali něco významného. Má to ale jeden podstatný háček – na fotce nejsou reální prarodiče, ale nějaká celebrita z filmu, videoklipu nebo obalu desky, a navíc z docela nedávné doby. Snímek je jen prohnaný přes filtr, aby vypadal starší, a příběh je vymyšlený. A čím je absurdnější, tím lepší.

Fenomem: Toastová kočka prdící duhu. Deset let s ušním červíkem Nyan Cat

V únoru proběhla médii zpráva, že americký umělec Christopher Torres prodal v internetové aukci autorizovanou kopii svého GIFu Nyan Cat. Jistý sběratel za něj zaplatil v kryptoměnách ekvivalent zhruba 13 milionů korun, což je dost bláznivé i na svět kryptoumění. Zároveň to ale slouží jako důkaz nesmrtelnosti tohoto memu, který se objevil na internetu přesně před deseti lety, v dubnu 2011.
Karel Veselý

Fenomem: Špatná poezie a padající prezident. Konec března byl ve znamení šikany celebrit

Kanadská básnířka indického původu Rupi Kaur se proslavila na Twitteru a Tumblru, prodává miliony kusů svých sbírek, objektem zájmu tvůrců memů ale ještě nebyla. Když si na konci března založila TikTok a začala na něm v krátkých videích přednášet úryvky ze svých děl, začala jedna její báseň trendovat na sociálních sítích. Rozhodně to ale nebylo tak, jak by sama chtěla.
Karel Veselý

Fenomem: Já v březnu 2020 a já v březnu 2021. Rok s pandemií v memu

Memů o koronaviru jsme tady měli už několik a připomínali jsme si je i ve Fenomemu, ale po roce od vypuknutí epidemie je čím dál těžší se vtipům na toto téma smát. Nemoc zabila na celém světě dva a půl milionu lidí a účet ještě rozhodně není uzavřený. Aktuální mem „já v březnu 2020 vs. já v březnu 2021“ nabízí tak trochu smích skrz slzy.
Karel Veselý

Fenomem: Co? Vážně?! Překvapená Oprah Winfrey vytvořila novou reakční emoji

Když minulou neděli odvysílala stanice CBS rozhovor Oprah Winfrey s vévodkyní Meghan a princem Harrym o jejich odchodu z britské královské rodiny, bylo to, jako když detonuje bomba. O vztazích uvnitř rodiny se pak celý týden diskutovalo v médiích i na sociálních sítích, rozhovor měl ale dopad i na svět memů. Emotivní reakce Oprah Winfrey se okamžitě zařadila mezi nejpoužívanější reakce na sociálních sítích.
Karel Veselý

Fenomem: Umělá inteligence probouzí mrtvé. Tváře z Deep Nostalgia ale pronikly i do memů

Co byste řekli na možnost podívat se na krátké video se svou prababičkou, kterou jste nikdy nepotkali a dosud jste ji znali jen ze zažloutlé fotky? Na tom videu by se rozhlédla, usmála se a třeba na vás mrkla. Právě takové setkání přes propast času umožňuje funkce Deep Nostalgia, aplikace z genealogického webu MyHeritage.
Karel Veselý

Fenomem: Všichni šli na Clubhouse. Vzestup a pád tlachací aplikace v memech

Nejdříve tam chtěli být všichni, ale pozvaní byli jen influenceři a celebrity. Teď už sem může skoro každý, ale už to nikoho moc nezajímá. Aplikace Clubhouse pobláznila internet a samozřejmě zaujala i tvůrce memů. Když zájem o ni začal pomalu opadat, je nejvyšší čas ohlédnout se po nejlepších internetových vtipech, které po ní zůstaly.
Karel Veselý

Fenomem: Kultovní fráze All Your Base Are Belong To Us slaví dvacet let

Někdy se internetovým memem může stát pouhá fráze. Před dvaceti lety, tedy ještě v éře před sociálními sítěmi, se to povedlo hlášce All Your Base Are Belong To Us. Nesmyslný anglický překlad dialogu z japonské videohry Zero Wing se následně stal kultem a i po dvou dekádách jde o příběh, který je stejnou měrou legendární jako surreální.

Fenomem: Kde je východ z metra? The Weeknd v novém memu bloudí zrcadlovým labyrintem

Kanadský zpěvák The Weeknd má konečně svůj velký mem. Zrodil se v poločasové show Super Bowlu minulý týden. Kvůli proticovidovým opatřením nemohlo být jeho vystoupení tak bombastické, ale přesto kanadský hitmaker dokázal vymyslet něco originálního. V jeden okamžik zmizel v útrobách stadionu a objevil se ve žlutými žárovkami osvětleném labyrintu, kde do ruční kamery namířené na svoji tvář v pohybu zazpíval úryvek hitu Can’t Feel My Face.

Fenomem: Deset let se šmejdem z internetu. Proč Scumbag Steve nenáviděl svůj mem?

Blake Boston se na internetu proslavil jako předloha memu Scumbag Steve. Z toho, že se stal synonymem šmejda a křiváka, nejprve neměl moc radost, později se s tím ale nějak smířil. A právě tento měsíc uplynulo deset let od zrodu jednoho z nejznámějších memových archetypů.

Fenomem: Budou z nás milionáři! Nerdi z internetu jsou ve válce s finančníky z Wall Streetu

Možná jako já při vyslovení spojení „akciový trh“ usínáte nudou, ale příběh akciové bubliny řetězce GameStop, kterou v polovině letošního ledna rozjeli tvůrci memů z Redditu, je fascinující, i když máte třeba hluboko do kapsy. Co s tím má společného kultovní mem stonks a Elon Musk? A proč memy o obchodování s akciemi aktuálně zaplavily sociální sítě?

Fenomem: Trump má padáka a Bernie v palčácích. Jaké jsou nejlepší memy z americké prezidentské inaugurace?

Celý západní svět žil minulý týden inaugurací nového amerického prezidenta a memy samozřejmě nemohly zůstat pozadu. Výměna v Bílém domě zrodila spoustu vtípků, noví vládci Ameriky Joe Biden a Kamala Harrisová ale zůstali ve stínu senátora Bernieho Sanderse, kterého internetová kultura zdá se bezmezně miluje a nejvíc si ho všímala i během středečního ceremoniálu.

Fenomem: Co s opilým námořníkem? Internet zaplavily rybářské halekačky z TikToku

Nudíte se doma v karanténě? Chybí vám společný zážitek s druhými lidmi? Co si s nimi takhle zazpívat na TikToku? A rovnou nějakou píseň pořádně od podlahy! Přesně to nabízí aktuální tiktoková výzva, v níž spolu lidé přes internet zpívají námořnické písně. Jedna z nich se už dostala i do hitparád.

Fenomem: Vikingové táhnou na Kapitol. Groteskní pokus o státní převrat v USA pobavil internet

Minulý týden ve středu večer našeho času obletěly svět záběry bizarní party alt-right aktivistů, příznivců konspiračních teorií a fanoušků Donalda Trumpa, kteří pronikli do budovy amerického Kongresu. Následná mela, která se uvnitř strhla, byla dost děsivá a zůstalo po ní pět mrtvých, pro tvůrce memů ale posloužila jako nekonečný zdroj vtípků, které posledních několik dní baví internet.

Fenomem: Tiger King, Karen a koronavirus. Jaké byly nejlepší memy a virály roku 2020?

Rok 2020 pomalu končí, a tak nám nezbývá než si ve Fenomemu zrekapitulovat, co nejlepšího se na scéně internetového humoru urodilo za uplynulých dvanáct měsíců. Jste připraveni na Top 5 memů a virálů za rok 2020?

Fenomem: Když jsi byl někdy na veřejném záchodě, vakcíny se už nemusíš bát. Memy o očkování proti koronaviru

Z pandemického marasmu roku 2020 nás možná už brzy vysvobodí vakcína. Na začátku prosince společnosti Pfizer a Moderna nezávisle na sobě oznámily, že vývoj jejich látek je u konce a svět by mohl v nejbližší době spustit první vlnu očkování. Internetový humor na tuto zprávu samozřejmě bouřlivě zareagoval a my si v dnešním Fenomemu představíme nejlepší memy o anticovidové vakcíně. A položíme si otázku, jestli vtípky náhodou nedávají skeptikům do rukou další zbraně.

Fenomem: Sám na party. Mem připomíná, proč někteří z nás neradi chodí na večírky

Večírek je v plném proudu, všichni se skvěle baví, a osazenstvo se dokonce už i pěkně spárovalo. Jen vy stojíte sám v rohu místnosti s kelímkem v ruce, pozorujete mumraj se zachmuřeným obličejem a ten party klobouček, který máte na hlavě, je už teď jen zbytečnou připomínkou vašeho marného pokusu zapojit se do všeobecného veselí.

Fenomem: Pozdrav od mimozemšťanů nebo lednička na pivo? Internet reaguje na zprávy o záhadném monolitu

Pochyboval snad někdo o tom, že rok 2020 je opravdu mimořádně bizarní? Dalším stvrzením tohoto faktu je i zpráva z konce listopadu, podle níž posádka vědců v helikoptéře náhodou objevila v poušti v jižním Utahu záhadný kovový objekt o výšce tři a půl metru.

Fenomem: Komu chybí škola? Memy o vyučování na dálku berou současnou situaci s humorem

Kvůli pandemii koronaviru se letošní podzim přesunula školní výuka před monitory počítačů a notebooků, a to prakticky po celém světě. Jak tuto vynucenou proměnu školní výuky komentují memy a jsou na tom podle nich hůře školáci, učitelé anebo rodiče malých dětí, kteří musí suplovat pedagogický dozor? Nejspíš všichni stejně bídně, ale s humorem se to snad dá nějak zvládnout.

Fenomem: Vypusťte příšery! TikTok baví nový efekt, se kterým se dá nekonečně hrát

TikTok je místo, kde se tancuje, lipsyncuje nebo třeba srandovně špulí rty. Teď se tady ale dá zastavit čas nebo změnit rychlost jeho plynutí. Tedy alespoň v záznamu. Umožňuje to nový efekt Time Warp Scan, s jehož pomocí mohou uživatelé podrobovat svůj obličej nebo tělo různým deformacím, více či méně bizarním. TikTok tak během posledních týdnů zaplavila videa, na nichž lidé vypadají jako postavy z hororových filmů Tima Burtona, opilci nebo mají krk jako žirafa.

Fenomem: Žvatlající miminka, Gangnam Style i Evolution of Dance. Jaké byly největší virály YouTube?

Minulý týden se píseň Baby Shark Dance z produkce korejské firmy Pinkfong! stala nejsledovanějším youtubeovým videem všech dob. Dětský hit překročil hranici sedmi miliard zhlédnutí a v historické tabulce překonal Despacito portorického zpěváka Luise Fonsiho. Kdo doufal, že tenhle aurální korejský vir zmizí z povrchu zemského, má smůlu – je populárnější než kdy předtím. Která další videa vedla v historické tabulce před Baby Sharkem a Despacitem?

Fenomem: Už konečně zmlkni. Memy z amerického prezidentského klání zachraňovala moucha

Už tento týden proběhnou ve Spojených státech ostře sledované prezidentské volby, v nichž si to rozdají Donald Trump a Joe Biden. Jak se tento souboj odrazil v memech a byli jsme poslední měsíce svědky odvety za Velkou memovou válku, která před čtyřmi lety dostala do Bílého domu Donalda Trumpa?

Fenomem: Eucharistie s Baby Yodou nebo ovladačem na PlayStation. Papež František je hrdinou memů

Objektem memových vtípků se v posledních letech stal leckdo. Teď přišla řada i na svatého otce, papeže Františka. V obrázkové mozaice poskládané ze čtyř fotografií na sociální síti Twitter pozvedává hlava katolické církve s přimhouřenýma očima k nebi Baby Yodu, ovladač k herní konzoli nebo CDčko Kanyeho Westa. Zdá se to nepravděpodobné, ale svatý otec má na svědomí jeden z nejvýraznějších říjnových memů.

Fenomem: Nejdojemnější virál roku. Pohodář na skateboardu přiváží pozitivní myšlení

Rok 2020 zatím moc radosti nepřináší, ale teď je tu jedno video, které by vám mohlo rozehřát srdce i v začínajícím podzimu. Nathan Apodaca alias 420Doggface208 na konci září natočil tiktokové video, na němž jede na skejtu a popíjí džus. Kouzlo jeho bezprostřední osobnosti z něho udělalo virální hit.

Fenomem: Virtuální idoly se chystají ovládnout YouTube. Teď už mluví i anglicky

Připravte se na nový druh epidemie – epidemii roztomilosti. Japonské virtuální youtuberky se „naučily“ anglicky a můžeme čekat, že jich budou za chvíli plné sociální sítě. Každá má svoji zvláštní osobnost, koníčky a samozřejmě vzezření a umí spoustu věcí. A že dělají rozhovory s nositeli Nobelovy ceny, rozhodně už není sci-fi.

Fenomem: Kdo je tady podvodník? Memy z počítačové hry Among Us pomáhají přežít karanténu

Možná jste v mládí hráli společenskou hru Mafie. Ve hře mají hráči sedící do kruhu za úkol vystopovat mezi sebou členy mafie, kteří se, když město Palermo usne, zbavují pokojných spoluobčanů. Onlinová multiplatformová počítačová hra Among Us vychází z podobného principu – jako hráč se ocitnete na vesmírné lodi s dalšími účastníky (4 až 10 lidí) a společně musíte odhalit, kdo z posádky je záškodník, který chce zničit loď.

Fenomem: Čtrnáct vteřin slávy. Tiktoková hvězda zakoulela očima a zlomila divácký rekord

Na konci 60. let Andy Warhol sliboval, že v budoucnosti bude každý slavný patnáct minut. Na TikToku ale k proslavení stačí mnohem kratší doba – patnáct minut? Kdeže, i patnáct vteřin je už moc. Video, na kterém tiktoková hvězda Bella Poarch lipsyncuje a kýve hlavou do beatu písně M To The B, má sotva čtrnáct vteřin a v polovině září se stalo nejpopulárnějším klipem na TikToku všech dob. Aktuálně se blíží k půlmiliardě zhlédnutí a nasbíralo rekordních 35 milionů lajků.

Fenomem: Je to kluk! Večírky, které zapálily Kalifornii, mají vlastní mem

Nejspíš jste si v médiích také všimli apokalyptických snímků z Kalifornie, kde se nebe zabarvilo oranžově z popílku, který zvedly do vzduchu mohutné lesní požáry. Souhlasím, že tohle není úplně téma na vtipkování, a internet se tady humoru vesměs zdržel. Tedy až na srovnání aktuálních fotek z Kalifornie se záběry ze sci-fi filmů Blade Runner a Blade Runner 2049, kde je také oranžová obloha kvůli hojným požárům.

Fenomem: Továrny na zábavu. Tiktokové vily nejsou určené jen k večírkům

Představte si partu krásných teenagerů, kteří se sestěhují do jedné společné vily. Zní to jako začátek nějakého sitcomu, nebo snad hororového slasheru, ale tentokrát se jedná o něco jiného. Jsou to totiž teenageři, kteří se vzájemně natáčí na mobily a obsah posílají milionům svých fanoušků. Vítejte na prohlídce tiktokových domů.

Fenomem: Vrať se k opici! Internetem se prohání otylí orangutani i šimpanzí revolucionáři

Memovou scénu poslední měsíce ovládají opice a lidoopi. Internet vzývá obézního orangutana Le Monke, žije v očekávání povstání šimpanzů anebo rovnou volá po odmítnutí modernity a návratu na stromy. Kde se tato fascinace našimi evolučními bratranci vzala? A co o nás řekne budoucím generacím?

Fenomem: Vraždící panenka na útěku. Hororový mem připomíná, že se můžeme bát i vymyšlených věcí

Může se rok 2020 ještě víc pokazit? Co třeba vraždící panenka uprchlá z muzea okultismu, která se nás chystá pro radost zmasakrovat? S touto myšlenkou si pohrává mem, který běží poslední týdny internetem a obzvláště TikTokem a v němž hraje hlavní roli děsivá satanistická panenka Annabelle. Lidé v příspěvcích upozorňují na její výskyty po celých Spojených státech anebo s ní přehrávají ikonické scénky z hororů. Máme se začít bát?

Fenomem: Rapper Drake je lidský mem. Od Hotline Bling až do současnosti

Prodává miliony desek, vytvořil veleúspěšný brand nové whisky a do hitparád už naskládal víc písní než Beatles. Kanadský rapper Drake patří k nejúspěšnějším hudebníkům poslední dekády a je možná největší celebritou na naší planetě.

Fenomem: Jaké je žít v počítačové hře? Virál přehrává život jako z RPG v ulicích Tokia

Počítačové hry se poslední roky snaží vypadat co nejvíce realisticky. Co když se ale naopak realita rozhodne vypadat jako počítačová hra? Virální video dvojice japonských tvůrců, ve kterém přehrávají scénku z populárních počítačových her typu RPG, sbírá na YouTube miliony zhlédnutí.

Fenomem: To jsem byl ale blázen! Vlezlá japonská písnička propojuje deepfakes a memy

Už pár dnů se po internetu šíří trochu přihlouplá japonská písnička nazývaná Dame Da Ne, kterou z nějakého důvodu na krátkých videích zpívají – nebo přesněji lipsyncují – úplně všichni. Herci, zpěváci, politici, youtubeři a další celebrity. Čím to, že se k téhle sentimentální melodii všichni přidávají?

Fenomem: Dorty, Ohio a inteligence Donalda Trumpa. Tady jsou nejlepší červencové memy

Čím se internet bavil v měsíci červenci? Jaké byly tři největší memy začínajícího léta? Na to odpoví dnešní Fenomem, kde budou figurovat sladké dobrůtky, kosmonauti i kognitivní test. Trochu zvláštní kombinace, no ale čtěte dál.

Fenomem: Hity z TikToku ovládají letní playlisty. Co se ale stane, až ho vypnou?

Už jsme si zvykli, že největší popové hity poslední doby se rodí na TikToku. Od Old Town Road od Lil Nas Xe přes The Box od Roddyho Ricche až po Say So od Doja Cat. Všechny tyto skladby od předtím neznámých interpretů doputovaly na číslo jedna popového žebříčku hlavně díky tomu, že na ně teenageři tancovali na populárním portálu určeném pro několikavteřinová videa. Nepochybně odtud přijde i letní hit roku 2020. Který to bude?

Fenomem: Noerdy z časopisu The Meme Insider: Čekáme na první memové umělce

The Meme Insider je měsíčník o memech, který vychází v digitální i fyzické podobě. Existuje od ledna 2017 a na svých stránkách nabízí analýzy aktuálních memů i rozhovory s aktéry internetové kultury. Založil ho a dodnes je jeho šéfredaktorem Noerdy, kterému jsme zavolali do New Yorku. Co nám prozradil o pozadí vzniku časopisu a jak vidí memovou kulturu a její budoucnost?

Fenomem: Tolik nenávisti. Memový útok na hru The Last of Us Part II

Počítačová hra The Last of Us z roku 2013 patří mezi nejúspěšnější a nejlépe kriticky ceněné tituly posledních let. Prodalo se jí přes 17 milionů kusů.

Fenomem: Zpátky k přírodě. Estetický trend #cottagecore z TikToku hlásá návrat k jednoduchému životu

Měli jsme hardcore, nintendocore a další variace hudebních žánrů. Poslední roky se slovo s příponou „core“ nicméně používá i pro označení nějaké svébytné estetiky.

Fenomem: Populárnější než PewDiePie. Kanál Cocomelon je trhákem dětského internetu

Pokud máte doma malé děti a ty jsou zvyklé trávit čas na YouTube, pak nejspíš znáte zvukové logo youtubového kanálu Cocomelon – Nursery Rhymes.

Fenomem: Bylo dřív všechno lepší? Květnové memy, které míchají nostalgii, ironii a dystopii

Fenomem se bude zabývat tím, jak se tato dystopická nálada odráží v memové kultuře – představíme si tři klipy, které si pohrávají s nostalgií a taky se jí trochu vysmívají.

Fenomem: Jméno jako ze sci-fi. Novorozený potomek Grimes a Muska už sklízí memy

Nově narozené děti se do memů obvykle nedostávají, co si budeme povídat. Ale když zpěvačka Grimes přivedla na svět syna miliardářovi Elonu Muskovi, stala se výjimka.

Fenomem: Kdo je ta Karen? Memy o otravných mámách se pohybují na hranicích humoru

Memová kultura si ráda hraje se stereotypy a miluje pojmenovávat různé skupiny lidí. Měli jsme tu boomery, doomery, simpy, e-girls a teď k nim nově přibyla i Karen.

Fenomem: Vinyly jsou cool. Dva memy s obaly hudebních alb

Přiznejme si, že vinyly jsou cool. Vždycky byly a vždycky budou. Vědí to samozřejmě i tvůrci memů, kteří je poslední dobou hodně využívají.

Fenomem: Joe Exotic je problematický lidový hrdina. Memy ho ale milují

Teď už pán tygrů Joe Exotic a další postavy žijí svůj druhý život v memech. A je to samozřejmě zase pořádná jízda.

Fenomem: To je náš koronahit! V popových žebříčcích se začínají objevovat písně s tématem epidemie

Po třech týdnech karantény si je třeba přiznat, že i ti nejotrlejší z nás pomalu přichází o rozum. Na tom není nic špatného a v podstatě je to pochopitelné.

Fenomem: Běžte někam s epidemií! Ve světě Animal Crossing se žije jako v ráji

Mám jeden takový návrh. Co se takhle vypravit na idylický ostrov obydlený roztomilými bytostmi, kde pořád svítí sluníčko a všichni se mají rádi?

Fenomem: Brno a dvanáct. Dva výborné české memy z konce letošní zimy

Dlouho jsem si říkal, že by se ve Fenomemu měly určitě objevit i nějaké české memy. Nemají samozřejmě takový dopad jako ty zahraniční, potažmo angloamerické.