Forbes Česko

Nejlepší byznysový magazín v Česku přináší sérii podcastů (dříve pod názvem Forbes Radio). Pravidelná inspirace, příběhy úspěšných, technologie, budoucnost, startupy, fuckupy...

UvádíForbes Česko

Všechny epizody

Forbes Česko: Forbes Byznys #092 – Aleš Najbrt (Studio Najbrt) a Milan Šemelák (Unicorn Attacks)

Ikona českého grafického designu Aleš Najbrt je se svým studiem podepsaný pod logy Prahy, Ostravy, Národní galerie, ČD Cargo, ale i KVIFF a nově také třeba Footshopu. Ve studiu Forbesu usedl s konzultantem Milanem Šemelákem, který se značkou pomáhal firmám jako Starbucks či Unilever a s Alešem Najbrtem se naposledy potkal při spolupráci na Pietro Filipi. Setkání jsme obohatili dvěma špičkovými červenými víny a podcast o kreativitě byl na světě. Jak dobrý brand pomáhá byznysu? Proč Alzák funguje, i když všechny štve? Co se děje, že luxusní značky začínají vypadat stejně? A může být kreativní úplně každý?

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #006 – Tomáš Vala (Siko) a Hana Součková (SAP)

Jak moc se covid-19 projevil na poptávce po digitální transformaci firem? Jakým způsobem začít s procesem digitalizace ve firmách a na co se zaměřit? A jaké jsou její hlavní bariéry? To vše a více si poslechněte v dalším díle BrandVoice podcastu.

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #005 – Jiří Pecina (Meddi hub) a Jitka Schmiedová (Veolia)

Jak náročný byl vývoj nové aplikace Meddi app? Jaké jsou praktické zkušenosti z jejího využívání? A je telemedicína opravdu oborem budoucnosti? Poslechněte si nový díl BrandVoice podcastu!

Forbes Česko: Forbes Byznys #091 – Linda Šejdová a Tomáš Zahradník (Snuggs)

Česká firma Snuggs vyrábí inovativní menstruační kalhotky, které plně nahrazují jednorázové dámské hygienické potřeby, jako jsou vložky a tampony. Za sebou má nyní první úspěšný rok v Česku, kde za loňský rok prodala přes 100 tisíc kusů kalhotek, a na konci roku očekává obrat 70 milionů. Jak ve Snuggs funguje jejich odlišný přístup k zaměstnancům? Vyplácí se jim zaměření na etickou výrobu? Jakým způsobem vymýšlí strategii pro další expanzi napříč Evropou a jakého hledají investora v druhém kole?

Forbes Česko: Forbes Byznys #090 – Marek Moravec (Nation1) a Martin Rozhoň (Disivo)

společnosti jako Slack, Uber či WhatsApp. A podobně jako jsou nyní západní investoři připraveni najít další velkou věc, stejně tak jsou nachystáni i ti lokální. Marek Moravec z venture kapitálového fondu Nation1 a andělský investor Martin Rozhoň mají kapitálově nabito a oči otevřené. Kdo bude byznysový vítěz současné krize? Mají možného vítěze investoři v portfoliu? Je namístě finančně podržet firmu, kterou koronakrize bolestivě zasáhla? A jaké jsou výhody a nevýhody investování čistě na vlastní triko?

Forbes Česko: Forbes Byznys #089 – Ondřej Krátký (Liftago)

Když spoluzakladatel Liftaga Ondřej Krátký v roce 2017 přebíral pozici CEO od dalšího ze zakladatelů Juraje Atlase, byl to důležitý milník pro budoucnost celé firmy. Poslední tři roky Liftago intenzivně pracovalo na tom, aby se přiblížilo vizi, s níž kdysi vzniklo – tedy změnit budoucnost městské mobility. Vloni se pak digitální platforma, která se na českém trhu etablovala jako taxi aplikace umožňující svým zákazníkům vybrat si řidiče, pustila do logistiky a začala přepravovat zásilky i rozvážet jídlo. Jak Liftagu vstup na nové pole působnosti funguje? Jak jeho byznys ovlivnila letošní koronavirová pandemie? A co dalšího Liftago pod vedením Ondřeje Krátkého chystá?

Forbes Česko: Forbes Byznys #088 – Jiří Rusnok (Česká národní banka)

Jak moc velkým problémem pro českou ekonomiku je současná míra inflace přesahující tři procenta? Jak moc z pohledu ČNB oslabila v posledních týdnech koruna? Uvažuje ČNB o monetárních opatřeních nejen ve smyslu změny úrokových sazeb, ale i dalších mechanismů, jako jsou například kurzové intervence?

Forbes Česko: Forbes Byznys #087 – Kateřina Vacková (Loono)

Většina mladých si myslí, že je rakovina potkat nemůže, říká v podcastu zakladatelka osvětové organizace Loono Kateřina Vacková. V jakých všech oblastech dnes Loono vzdělává? Jaké kanály pro komunikaci k tomu využívá? Jak musela organizace přizpůsobit své aktivity kvůli epidemii koronaviru nebo jak u nás funguje financování v neziskovém sektoru?

Forbes Česko: Forbes Byznys #086 – Michal Pěchouček (Avast)

Michal Pěchouček je jedním z nejvýznamnějších vědců na poli umělé inteligence, který pracoval pro americkou armádu, NASA, ale stál i u zrodu úspěšného startupu Cognitive Security. Od září loňského roku je technickým ředitelem Avastu, kde má na starosti výzkum a vývoj spojený s umělou inteligencí, strojovým učením a kybernetickou bezpečností. Kam zpomalené školství vede? Jaká je budoucnost pracovníků, které umělá inteligence nahradí? Do jaké míry legislativa brzdí inovace? Kolik je v umělé inteligenci bullshitu? A proč bychom měli stavět politické strany pro děti?

Forbes Česko: Forbes Byznys #085 – Petr Kasa (Pilulka.cz) a Jan Sýkora (Wood & Company)

Proč jde Pilulka na burzu a nevydá například dluhopisy? Jak se mění přístup Čechů k akciovému investování? Proč je dobré poznat člověka na golfu? Kdo má dát Česku vizi? A povede dálnice skrze Hradčany?

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #004 – Zbyněk Hála (Tchibo) a Rolf Pekař (Bechtle)

Jak jsou v Tchibu připraveni na to, když budou muset ze dne na den opustit kanceláře? Co se během práce na dálku děje s produktivitou? A kam až může digitalizace v pracovní komunikaci dojít?

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #003 – Petr Váša (Microsoft) a Daniel Hejda (CyberRangers)

Jak útočníci zneužili pandemii koronaviru? Proč se smějí představě hackerů z fotobank, mladíků sedících v kapuci v temném koutě? Jak vypadají doopravdy? Jaké zásady by měly firmy při tvorbě svého defenzivního štítu dodržovat? Jsou útoky na české nemocnice a další státní instituce jen špičkou ledovce? A lepší se kyberbezpečnostní úroveň v českých firmách?

Forbes Česko: Forbes Byznys #084 – Vít Kutnar (DEK)

Sám prý nestaví moc často, ale právě díky němu staví v Česku dlouhá řada jiných. Vít Kutnar je zakladatel a spolumajitel největších českých stavebnin DEK, kterým se v prvním pololetí na rozdíl od řady jiných byznysů dařilo – prodeje společnosti vzrostly o 10 procent. Jaká je situace na trhu se stavebninami v nejisté době? Jaké inovace zavádí podnikatel, který je známý svým zápalem pro práci a byznys? A co Vít Kutnar dělá, když už náhodou nepracuje?

Forbes Česko: Forbes Woman #005 – Dara Rolins

Poté, co nám Dara Rolins poskytla velký cover rozhovor do červencového čísla Forbesu, pozvali jsme ji i do studia. Jaký je podle ní stav současné české a slovenské hudební scény? Proč už hudebníci nikde na světě nemusejí být otroky gramofirem, jako tomu bylo dřív? A v čem je dnešní hudební byznys naopak složitější? A změnila by dnes něco na svojí kariéře, kdyby to bylo zpětně možné?

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #002 – Klára Žižková (Microsoft) a Tomáš Ervín Dombrovský (LMC)

Jakou roli hraje pandemie v digitální transformaci Česka? Co je to upskilling? Jak budou vypadat pracovní benefity v blízké budoucnosti? Co je největší překážkou celoživotního vzdělávání? Opravdu až 80 procent pracovních míst potřebných pro trh práce v roce 2025 ještě neexistuje? O blízké budoucnosti práce do Forbes BrandVoice podcastu přišli debatovat Klára Žižková, HR ředitelka Microsoftu, a Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC.

Forbes Česko: Forbes Woman #004 – Renata Mrázová (Home Credit)

Renata Mrázová má s vysokým byznysem bohaté zkušenosti. V letech 2011 až 2015 byla šéfkou české a slovenské pojišťovny ING, poté přijala výzvu na trochu jinou kariéru přestěhovala se do Haagu, aby vedla HR pro skupinu NN Group. Na přelomu let 2018 a 2019 jí přišla nabídka z Home Creditu, aby řídila personalistiku pro celou skupinu. Jaká byla cesta Renaty Mrázové do křesla personální šéfky skupiny Home Credit? Jaké problémy musela ze své pozice během koronavirové situace řešit? Co úspěšnou manažerku vedlo k napsání knihy Velké ženy z malé země a chystá pokračování?

Forbes Česko: Forbes Byznys #080 – Lubo Smid (STRV)

Lubo Smid už více než dva roky vede v roli CEO vývojářskou firmu STRV, která jako jedna z mála v oboru uspěla na americkém trhu. Loni utržila na úrovni skupiny přes 400 milionů korun a mezi jejími klienty historicky najdeme Microsoft, Hallmark nebo třeba Tinder. Co by v STRV změnil lusknutím prstu, kdyby mohl? Co byla za dva roky jeho největší výzva v roli CEO? A jak se ujišťuje, že je firma neustále technologicky na špičce?

Forbes Česko: Forbes Woman #003 – Dita Přikrylová (Czechitas)

Dita Přikrylová založila v roce 2014 organizaci Czechitas, která si dala za cíl pomáhat ženám (a nejen jim) se vzděláváním v oblasti IT. Za šest let na nejrůznějších kurzech a workshopech pomohla proniknout k programování už 20 tisícům zájemců. Od poloviny září začne nově působit v Avastu jako ředitelka pro diverzitu, inkluzi a spolupráci s komunitami. Co všechno urychlila v Czechitas koronavirová krize? Jaké další plány Dita Přikrylová se svojí organizací má? A co ji čeká v nové roli v Avastu?

Forbes Česko: Forbes Byznys #079 – Ondřej Tomek, investor

Apple, Amazon, Microsoft, Google, Facebook, Netflix – všechny tyto tituly jsou na historických maximech nebo v jejich blízkosti. Tak jaká krize? Co se to děje s akciemi? To jsme v novém Forbes Byznys podcastu rozebírali s jedním z nejúspěšnějších českých investorů. Proč by Tomek už neinvestoval podle návyků Warrena Buffetta? Co se stalo s jeho portfoliem během krize? Jak se mu daří trefovat dna a vrcholy? Jaký je jeho nejoblíbenější akciový titul? Vyplatí se teď začít investovat na burze? A proč se zvyšuje míra paniky na burze?

Forbes Česko: Forbes Byznys #078 – Tomáš Kučva (The Chamber)

Tomáš Kučva a jeho tým z The Chamber bojují. Dva měsíce museli mít své provozovny, v nichž si můžete pohrát s duchy v anglikánském domě nebo se s dětmi přenést do nového světa Wonderland, zavřené. Teď vyhlížejí první turisty a přemýšlejí o tom, jak co nejvíc zvýšit efektivitu svého byznysu a zároveň zachovat všechny zkušené zaměstnance. Jak se budou hrát „únikovky“ v budoucnosti a proč je jejich největší boom teprve před námi? Jak real life gaming změnila koronakrize? Jak vznikla značka The Chamber? A jak si v únikovkách ve světovém srovnání stojí Praha?

Forbes Česko: Forbes Woman #002 – Kateřina Kadlecová (USSPA)

Když Kateřina Kadlecová před víc než 25 lety po zkušené v USA přišla s nápadem, že by její rodiče mohli začít podnikat v byznysu s vířivkami, nemohla tušit, že z firmy USSPA z Dolní Dobrouče bude dnes jeden z největších výrobců vířivek v Česku a ona spolumajitelkou a ředitelkou prosperující firmy. Jak se byznys USSPA v posledních měsících posunul? Jak proběhlo v rodinné firmě předávání? Co je to Kuchařka pro vnučky a proč byste měli jet do Dolní Dobrouče na golf?

Forbes Česko: Forbes Woman #001 – Jak vznikal žebříček nejvlivnějších žen Česka

Forbes je na trhu devátým rokem a také už podeváté sestavil žebříček nejvlivnějších žen Česka. Letos je jich historicky nejvíc, celkem 135, a objevuje se v něm také nejvíc nováčků. V prvním díle našeho Forbes Woman podcastu jsme se tedy rozhodli podrobně vám tenhle žebříček představit. Redaktorka Zuzana Krajíčková se o něm bavila s Irenou Cápovou, která na žebříčku pravidelně pracuje od prvního ročníku.

Forbes Česko: Forbes Byznys #077 – Miroslav Uďan (Shoptet)

Shoptet, největší česká e-shopová platforma, zažívá rekordní růst. Jen během dvou pandemických měsíců na ní vzniklo přes 1100 nových e-shopů a hlásí se i byznysy, které do té doby nechtěly mít s onlinem nic společného. Proč je podle Miroslava Uďana e-commerce teprve na začátku? Proč jsou drony a virtuální realita e-shopové nesmysly? A proč se Shoptet musel změnit kvůli Martinu Žufánkovi? Poslechněte si celý podcast.

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #001 – Hana Součková (SAP) a Tomáš Jeřábek (Košík.cz)

Kolik vážil nejtěžší nákup v historii Košík.cz? Jak složitá byla implementace SAP v online supermarketu? Co všechno toto digitální řešení nabízí? Jak spolu vycházejí startup a korporace? Získají IT a technologie v českých firmách a celé společnosti silnější slovo? A jakou lekci si z jarní krize odnášejí šéfové Košík.cz a SAP? Poslechněte si nový díl Forbes BrandVoice podcastu.

Forbes Česko: Forbes 30 pod 30 #039 – Kristína Nemčková a Přemek Forejt

Co mají kuchařští mágové Kristína Nemčková a Přemek Forejt společného? Co poradil Přemek Kristíně na její další cestě? A jak se Kristína dostala k wrestlingu? Poslechněte si další díl podcastu Forbes 30 pod 30. Podcast se natáčel se ještě před začátkem karantény. Přemek v něm proto nemluví o tom, jak musel kvůli vládním nařízením dočasně zavřít Entrée. Kristína si dala chvíli pauzu od příprav na maturitu a pomáhala šít roušky svojí mamince a její značce Needo.cz. Počítá s tím, že do Londýna odjede v září anebo hned poté, co otevřou hranice.

Forbes Česko: Forbes Byznys #076 – Dominik Hašek (Smarty)

Je to šest let, co Dominik Hašek odstartoval svůj nápojový byznys pod značkou Smarty. Jeho marketing se mezitím – pod hesly jako On baví! nebo On vyplazuje jazyk! – stal českou legendou a mnohdy i terčem posměšků. V podcastu se dozvíte, na kolik milionů už projekt Smarty Haška vyšel nebo proč zvažuje kandidaturu na prezidenta republiky.

Forbes Česko: Forbes Byznys #075 – Šárka Litvinová (Asiana)

Šárka Litvinová před více než 25 lety založila spolu se svým manželem Alexejem cestovní společnost Asiana. A během minulých měsíců na vlastní kůži zažila, jaké to je, když firma s ročním obratem kolem čtyř miliard korun skoro ze dne na den přijde téměř o všechny příjmy. Koronavirová krize zmrazila cestování a s ním i letenkový portál Letuška, cestovní kancelář a další služby, které Asiana nabízí.

Forbes Česko: Forbes Byznys #074 – Petr Kolář (ateliér ADR)

Jeho architektonický rukopis je vidět na soukromé škole Open Gate v Babicích, rezidenčním komplexu Waltrovka či ultraluxusním resortu Velaa na Maledivách. Nesly ho také české domy na olympijských hrách v Londýně či Rio de Janeiru. Architekt Petr Kolář patří mezi českou i evropskou špičku a s jeho studiem ADR spolupracuje řada byznysmenů, které byste našli na předních místech žebříčků nejbohatších lidí Česka i světa. Proč by Praha podle Koláře už neměla postavit Kaplického chobotnici? Jak se od deseti piv a šesti rumů denně dostal k architektuře? Jaktože jeho životní projekt na Maledivách stárne tak pomalu? A už se naučil říkat ne? Poslechněte si nový díl Forbes Byznys podcastu.

Forbes Česko: Forbes Byznys #073 – Jaroslava Rezlerová (ManpowerGroup)

Jaroslava Rezlerová řídí ManpowerGroup Česká republika, největšího zprostředkovatele práce u nás, zároveň je i jednatelkou jeho slovenské sestry a má na starosti také týmy v několika východoevropských státech, mimo jiné na Ukrajině, v Bulharsku a Chorvatsku. „Situace na trhu zamrzla a firmy budou výhledově hodně opatrné. Počítám, že volné pozice zvláště na vyšších a specializovaných postech se začnou objevovat nejdříve během května, ale spíš až na konci léta nebo v září,“ říká. Jak těžké bude hledat v příštích měsících zaměstnání a jak se do budoucna promění pracovní trh? Jak se chovat, pokud jste kvůli krizi přišli o práci nebo vám to hrozí? A kdo má největší šanci najít si dobrý job?

Forbes Česko: Forbes Byznys #072 – Martin Vohánka (Eurowag)

Martin Vohánka je zakladatel značky Eurowag, jeden z nejmladších českých miliardářů, self-made man a také muž, který ročně na filantropii vynaloží 20 až 30 milionů korun ze svého. Patří tak k největším tuzemským individuálním dárcům vůbec. Jeho tématem jsou především občanská společnost, svobodná média, ale v rámci koronavirové krize se chce zaměřit také například na exekuce. Jaké kamiony po Evropě teď jezdí a jaké ne? Proč ještě nikoho Vohánka nepropustil a propustit nechce? Proč by bylo nebezpečné v krizi omezovat financování neziskových organizací? A co současná situace může udělat s celou českou společností?

Forbes Česko: Forbes Byznys #071 – Karel Janeček

Málokterý český miliardář je mezi Čechy tak známý jako Karel Janeček. Zbohatl na algoritmickém tradingu pod hlavičkou společnosti RSJ a nyní je vidět jako investor, matematik, filantrop a také častý objekt zájmu bulvárních médií. Od loňska rovněž patří v žebříčku Forbesu mezi 100 nejbohatších lidí v zemi. Jak to, že Janeček chodil trénovat do tělocvičny i během pandemie? Proč v opatřeních spojených s koronavirem vidí hrozbu omezení svobody? Kdy naposledy prodával knihy na hlavním nádraží? Čím ho fascinuje číslo 21? A v čem nás současná krize může osvobodit? Poslechněte si nejnovější Forbes Byznys podcast.

Forbes Česko: Forbes Byznys #070 – Václav Muchna (Y Soft)

Technologický podnikatel Václav Muchna je živoucím důkazem, že i z Brna jde postavit opravdu globální byznys. Jeho Y Soft je předním světovým hráčem ve správě tisku a mezi klienty má spoustu velkých firem z žebříčku Fortune 500. V Česku se prý nepodniká zle, nicméně jednou z věcí, na nichž bychom měli zapracovat, je podle Muchny interakce mezi politickou reprezentací a byznysem. „Politici dělají spoustu rozhodnutí z nevědomosti. Je odpovědností podnikatelů s nimi komunikovat, dostat k nim informace z druhé strany barikády. Jako příklad lze uvést třeba digitální daň, která se na první pohled možná jeví jako ne zcela zlý nápad, ale pak se ke slovu dostanou exportéři do USA, kteří se pochopitelně bojí americké odpovědi,“ říká Václav Muchna v dalším dílu Forbes Byznys podcastu.

Forbes Česko: Forbes Byznys #069 – Jan Dobrovský (BPD Partners)

Jan Dobrovský je bývalý disident, novinář, správce majetku Karla Schwarzenberga, stále ještě vášnivý fotograf a spolumajitel finanční skupiny BPD. On sám představuje to D v tomto názvu, B je Vasil Bobela a P Petr Pudil. Ti tři základ svého majetku postavili na prodeji svého podílu v bývalé Mostecké uhelné, dnes jsou z nich investoři: mají solární a větrné elektrárny, angažují se v developmentu i výrobních závodech.

Forbes Česko: Forbes Byznys #068 – Petr Mára, influencer v Apple světě

Petr Mára je certifikovaný trenér společnosti Apple a technologický evangelista, který radí firmám a podnikatelům, jak lépe využívat technologie a být produktivnější a efektivnější. Jeho byznys stojí především na školeních a přednáškách, které ale kvůli epidemii koronaviru téměř ze dne na den skončily.

Forbes Česko: Forbes Byznys #067 – Filip Matějka, člen Ústředního krizového štábu a ekonom

Ekonom Filip Matějka je od začátku dubna členem Ústředního krizového štábu, který má pomáhat vládě lépe se rozhodovat. A podle Matějky česká vláda zatím postupuje ve věci pomoci podnikatelům víceméně správným směrem. „Všechno by ale mělo být jednodušší, větší a plošnější,“ domnívá se Matějka, který je také zastáncem přímé a plošné finanční pomoci občanům.

Forbes Česko: Forbes Byznys #066 – Kamil Vacek (TCCM)

Krize prospěje školství a zdravotnictví. Každý by měl dostat 15 tisíc na ruku, říká šéf miliardové firmy na mobily Kamil Vacek, majitel společnosti TCCM, která ročně prodá mobilní telefony za více než pět miliard korun. Distribuuje značky, jako je Honor, Nokia či CAT, pro něž má zastoupení v desítkách zemí střední a východní Evropy. Zároveň má za sebou dlouhou byznysovou historii, v devadesátých letech prodával problémové mobily Sagem, později uvedl na český trh značku Samsung.

Forbes Česko: Forbes Byznys #065 – Zdeněk Pohlreich

Zdeněk Pohlreich vede tři restaurace, zaměstnává stovku lidí a stejně jako dalším restauratérům mu před 10 dny přes noc vyschla většina příjmů. Stal se tak signatářem výzvy nejznámějších českých tváří gastronomie, aby vláda oboru významně pomohla. To vyvolalo vlnu kritiky i pochopení. Jak se podle něj restaurace a hospody změní? Jaký byl mejdan před koronavirem? A proč by si restauratéři neměli pomoci sami?

Forbes Česko: Forbes Byznys #064 – Martin Jahoda (Emco)

Martin Jahoda je generálním ředitelem a majoritním vlastníkem společnosti Emco, která v Česku vyrábí müsli, zdravé tyčinky nebo sušenky, ale dováží třeba i italské špagety Barilla. Firmu s miliardovým obratem letos převzal od svého otce Zdeňka. Ten se po 30 letech jejího budování chtěl z byznysu stáhnout, do plánů mu ale zasáhla koronavirová krize.

Forbes Česko: Forbes Byznys #063 – Věra Komárová (Dermacol)

Věra Komárová je královnou každé správné nejen byznysové party v Česku. „Je to součást mé práce,“ říká žena, která spolu s manželem Vladem Komárem resuscitovala tradiční českou značku Dermacol. Firma v posledních letech každoročně posouvá tržby k novým rekordům, rozjela vlastní obchody a sází na mladé zákaznice. „Ať se nám to líbí nebo ne, růžová prostě funguje. I na obalech,“ říká Věra Komárová.

Forbes Česko: Forbes 30 pod 30 #038 – Eliška Podzimková, ilustrátorka

Eliška Podzimková má výtvarné umění v genech – věnovala se mu její maminka i dědeček. Absolventka oboru animace na Filmové akademii v Písku veřejnost zaujala hlavně svými originálními ilustracemi, které vytváří technikou dokreslování fotografií. Právě ty ji rychle proslavily na Instagramu a otevřely jí dveře k jejímu prvnímu zaměstnání v New Yorku.

Forbes Česko: Forbes Byznys #062 – Michal Nýdrle (ex-Kindred)

Michal Nýdrle vybudoval agenturní skupinu Kindred, významného regionálního hráče na poli digitální reklamy. A před dvěma lety ji prodal francouzské skupině Publicis. Transakce za stovky milionů korun pro něj znamenala oddechnutí, ale zároveň starost, aby získané prostředky „na účtě jen tak nehnily“.

Forbes Česko: Forbes Byznys #061 – Adam Vodička (Anybody hotel)

Adam Vodička je součástí nové brněnské vlny. Spolu s Janem Vlachynským a Andrejem Vališem stál u zrodu baru Slast či zážitkového Super Panda Circus a je také duchovním otcem hotelu Anybody. V něm jde o všechno možné, jen ne o spaní.

Forbes Česko: Forbes Byznys #060 – Richard Valtr (Mews)

Richard Valtr založil startup Mews, o němž se společně s Productboardem Huberta Palána mluví jako o dvou nejnadějnějších českých startupech současnosti. Mews vytváří komplexní rezervační systémy pro hotely, které už používá přes 1200 ubytovacích zařízení po celém světě.

Forbes Česko: Forbes Jak se stát… kaskadérkou s Hanou Dvorskou (#021)

Hana Dvorská je nejstarší kaskadérkou na světě, tomuto povolání se věnuje od roku 1987 až dodnes a jako kaskadérka se podílela třeba na filmech Troja, Wanted nebo Bídníci. „Kaskadér nesmí být blbec. Ono to vypadá, že kaskadéři běhají proti zdi, ale tak to není. Natáčení je náročné v tom, že mnohokrát je tam na mně závislých dost lidí – komparz, pyrotechnici. Někde něco bouchne, spadne. A já musím zapojit alespoň dvě mozkové buňky v hlavě a vědět, co se bude dít. Musíme mít rychlé reakce a musíme být fyzicky připraveni,“ vysvětluje Hana Dvorská. „A nebýt ukňouraný. Je potřeba, aby kaskadéři nebyli voňavky. Když se bouchnou, odřou nebo si třeba i něco zlomí, musí být schopni dokončit scénu.“

Forbes Česko: Forbes Byznys #059 – René Müller (Fæncy Fries)

René Müller položil základy řetězce Fæncy Fries na poctivé hranolky v roce 2016, když se původně na chvíli vrátil ze studií v Nizozemsku. Pak měl ale nehodu na motorce, a když už musel zůstat nějaký čas doma v Ostravě, rozhodl se se spolužákem Janem Haščákem zkusit vlastní byznys. Ve vypůjčeném friťáku od babičky začali testovat první odrůdy brambor na čerstvé hranolky a metodou pokus/omyl nakonec uspěli.

Forbes Česko: Forbes Byznys #058 – Miky Škoda (Lowcost Race, X-Challenge)

Miky Škoda pochází ze skromných poměrů, přesto stihl do 28 let procestovat přes 40 zemí na několika kontinentech. V roce 2014 založil Lowcost Race, kterým chtěl ostatním ukázat, že je možné se dvěma tisícikorunami v kapse vidět kus světa. Dnes všechny své projekty sdružuje pod značkou X-Challenge, jejímž cílem je naučit lidi vycházet z komfortní zóny a překonávat sebe sama.

Forbes Česko: Forbes Byznys #057 – Tomáš Turek (Daytrip)

Jednatřicetiletý Tomáš Turek v Praze relativně potichu staví startup Daytrip, který si letos sáhne na tržby přesahující 350 milionů korun. Čtvrtým rokem fungující a rychle rostoucí firma turistům nabízí přesuny mezi evropskými městy soukromými jízdami s lokálním řidičem, které jsou doplněny výkladem o daném místě.

Forbes Česko: Forbes Byznys #056 – Kvido Štěpánek (Isolit-Bravo)

Kvido Štěpánek je jediný majitel plastikářské společnosti Isolit-Bravo, která dodává výrobky BMW, Mercedesu i Škodovce. V devadesátých letech se firma zachránila díky výrobě vlastních fritéz, potom začala být významným dodavatelem autoprůmyslu a občas si odskočí také k vlastní produkci. Například elektrického trakaře, který vymyslel Kvido Štěpánek a říká mu Motúčko.

Forbes Česko: Forbes Byznys #055 – Tomáš Březina (BEST)

Letos jeho firma BEST na betonové dlaždice čeká tržby kolem 1,5 miliardy korun a je opět slušně zisková, ovšem Tomáš Březina ani ve svých 62 letech neztrácí nátisk. Naopak, podnikatel roku 2007 rád svými názory provokuje a nebojí se střetů.

Forbes Česko: Forbes Byznys #054 – Karel Obluk (AVG, Evolution Equity Partners)

Padesátiletý Karel Obluk zanechal na české byznysové mapě výraznou stopu – jako technický ředitel a později i přechodný CEO pomohl dovést na americkou burzu český antivirový zázrak AVG. To bylo o pár let později spolknuto druhým tuzemským zázrakem jménem Avast, avšak Obluk byl už tou dobou z kola ven a věnoval se startupovým investicím.

Forbes Česko: Forbes Byznys #053 – Václav Novák, krizový manažer

V indiánské rezervaci učil matematiku, zachraňoval ocelářské Vítkovice, popral se s rakovinou a zhubl 50 kilo. Václav Novák patří mezi nejvýznamnější české krizové manažery a mnohokrát dokázal, že umí problémy otočit do plusu a uspět. Letos v létě spolu s dalšími dvěma společníky prodal firmu Technistone za více než miliardu korun, a tak je čas udělat rekapitulaci a také si udělat radost.

Forbes Česko: Forbes Jak se stát… světově uznávaným kreativcem s Yemim A.D. (#020)

Když si pozvete na rozhovor tak tvořivou a taky živelnou osobnost, jako je Yemi A.D., můžete očekávat jen neočekávané. Sedmatřicetiletý umělec a podnikatel, který sám sebe označuje zjednodušeně za multidisciplinárního kreativce, se kdysi proslavil jako tanečník a v dnešní době se věnuje celé škále projektů od choreografie přes uměleckou režii a řízení vlastní kreativní agentury až po účast v porotě světové talentové soutěže nebo funkci vyslance dobré vůle.

Forbes Česko: Forbes 30 pod 30 #037 – Marie Salomonová (Nevypusť duši)

Marie Salomonová, sedmadvacetiletá členka našeho letošního výběru Forbes 30 pod 30, dobře ví, jaký je rozdíl mezi normální „depkou“ a skutečnou depresí, která vám ze života dělá peklo. Deprese a úzkostné stavy na vlastní kůži zažívala od dob, kdy byla v teenagerském věku. A prošla si i tím, jak je těžké najít pomoc ve společnosti, která psychické problémy bagatelizuje, nebo dokonce stigmatizuje.

Forbes Česko: Forbes Byznys #052 – Tomáš Havryluk (Alza)

Holešovická success story pokračuje. Česká e-commerce jednička Alza loni utržila 25 miliard, letos plánuje zase vyrůst a opět to bude dvouciferné tempo. Do toho chystá proměnu svého sídla, otevírá nové kategorie a posiluje privátní značku.

Forbes Česko: Forbes Byznys #051 – David Karásek (mmcité)

David Karásek a Radek Hegmon založili firmu s městským mobiliářem mmcité už při studiu vysoké školy a za téměř 30 let vybudovali společnost s miliardovým obratem. V Bílovicích u Uherského Hradiště navrhují a vyrábějí odpadkové koše nebo lavičky, které stojí v centrále Googlu v americkém Palo Altu, na letišti Charlese de Gaulla v Paříži, v parku v brazilském Salvadoru nebo na promenádách v Dubaji.

Forbes Česko: Forbes Byznys #050 – Jan Hummel (Fruitisimo)

Jan Hummel si v roce 2003 otevřel první zmrzlinářství. Dnes má jeho síť ovocných barů Fruitisimo, prodávajících zejména ovocné šťávy a zmrzlinu, přes 80 poboček, roste i ve středoevropském regionu a míří na také na Západ. A ani po 16 letech v ovocném byznysu Hummel neuvažuje o exitu.

Forbes Česko: Forbes Byznys #049 – Petr Rokůsek (Nano Energies)

Petr Rokůsek loni za stovky milionů prodal velkého výrobce hliníkových profilů Jansen Display a dnes se věnuje rozvoji svých dvou firem – Nano Energies a Free Circle. V prvním případě udržitelně obchoduje s elektřinou, v druhém se snaží způsobit revoluci ve výrobě módy. K byznysu má přitom poměrně nekonvenční přístup.

Forbes Česko: Forbes Byznys #048 – Tereza Havrlandová (Lifefood)

Tereza Havrlandová jako první v Česku založila značku s raw produkty Lifefood. Za tu dobu se stala jedním z největších výrobců raw food na světovém trhu a z firmy o jednom člověku vybudovala společnost s více než 100 zaměstnanci.

Forbes Česko: Forbes Byznys #047 – Libor Musil (Liko-S)

Slavkovská rodinná firma Liko-S se od výroby a montáže příček a podhledů postupně dostala k tomu, že má nejzdravější kanceláře v Česku a staví první živé haly prorostlé zelení. Její zakladatel Libor Musil řeší kromě udržitelné budoucnosti také budoucnost rodinného byznysu, kde kromě manželky působí i jeho děti.

Forbes Česko: Forbes Byznys #046 – Eva Kadlec Dědochová (Rolls-Royce)

Jen si to představte. Vaše auto má barvu pojmenovanou po vás, kterou už nikdo jiný na světě nebude moci použít, místo do servisu s ním jezdíte do lázní a na jeho výrobu si dohlédnete přímo v továrně. Stačí k tomu mít zhruba osm milionů korun či víc a vybrat si do garáže britskou automobilovou ikonu Rolls-Royce.

Forbes Česko: Forbes 30 pod 30 #036 – Ondřej Fiedler (hitmaker)

Hudební producent, textař, muzikant… Ondřej Fiedler má ve svých sedmadvaceti letech slušnou sbírku zkušeností z hudební branže a spolu s nimi i několik cen Anděl. A taky místo v našem letošním výběru mladých českých talentů Forbes 30 pod 30.

Forbes Česko: Forbes Jak se stát… oceňovaným ilustrátorem s Pavlem Fuksou (#019)

Dělal kreativního ředitele reklamních agentur v Praze, Bratislavě a Dubaji, podílel se na politické kampani Baracka Obamy, pracoval pro Facebook, Google, Wikipedii nebo Mercedes.

Forbes Česko: Forbes Byznys #045 – Václav Staněk (Vasky)

Václav Staněk založil zlínskou značku ručně šitých bot Vasky už v osmnácti letech. Dnes je mu jednadvacet a kromě ručně šitých zlínských bot, kterých prodá 5 000 párů ročně, spoluzaložil firmu s koženými batohy Bagind, nábytkářskou společnost Wuders, brand Paon se spodním prádlem nebo marketingovou agenturu Inhubo.

Forbes Česko: Forbes Byznys #044 – Michal Menšík (DoDo)

V roce 2017 převzal od KKCG službu DoDo, která v té době fungovala jako osobní asistent a měla 10 kurýrů. Dnes jich Michal Menšík řídí 440 a do toho republikou pendluje přes 200 zelených DoDo vozů. Z B2C služby pro specifický segment totiž Menšík dokázal postavit B2B hráče, který na základě dat pomáhá s doručováním zásilek v rámci tzv. poslední míle Košíku, Mallu nebo KFC.

Forbes Česko: Forbes Jak se stát… baristou roku se Zdeňkem Hýblem (#018)

Zdeňku Hýblovi je šestadvacet, tento rok se stal nejlepším baristou v Česku, na světovém šampionátu v Bostonu se umístil na třiadvacátém místě a se svým kamarádem Adam Gaszczykem v Praze provozuje espresso bar Onesip coffee.

Forbes Česko: Forbes Byznys #043 – Ondřej Kania (JK Education)

Čtyřkař, který odjel studovat střední školu do Ameriky, aby se vrátil a otevřel si školy vlastní. I tak se dá zjednodušeně popsat neuvěřitelný příběh Ondřeje Kanii. Šestadvacetiletý podnikatel stojí za vzdělávací skupinou JK Consulting, která kromě konzultační činnosti a posílání studentů do zahraničí provozuje i tři vlastní soukromé školy a na podzim otevře na Slovensku další. Sám je přitom teprve druhým člověkem z rodiny, který dokončil střední školu.

Forbes Česko: Forbes Jak se stát… Dobrým andělem s Petrem Sýkorou (#017)

Mohl založit další byznys, odstěhovat se na slunný ostrov nebo se stát startupovým investorem. Neudělal to. Petr Sýkora se po úspěšném prodeji své firmy Papirius, kterou v roce 2006 spolkl americký Office Depot, rozhodl pomáhat druhým. Se společníkem Janem Sýkorou založili nadaci Dobrý Anděl, jež pomáhá rodinám, v nichž se vyskytne onkologické nebo jiné vážné onemocnění.

Forbes Česko: Forbes Byznys #042 – Jitka Dvořáková (CZC.cz)

CZC je jedním z největších internetových obchodů v Česku, jehož tržby se loni přehouply přes čtyři miliardy korun. Značný podíl na tom má jeho šéfka Jitka Dvořáková, která ho v roce 2013 převzala po zakladateli Josefu Matějkovi a pod jejímž vedením se dostal i do zisku.

Forbes Česko: Forbes Byznys #041 – Petr Kříž (Vafo, Brit)

Petr Kříž je šéfem fúzí a akvizic společnosti Vafo Praha, která vyrábí krmiva pro zvířata. Během svého takřka dvacetiletého působení stál u desítek prodejů velkých i menších společností a dobře zná prostředí nejvyššího českého byznysu i jeho kapitánů.

Forbes Česko: Forbes Byznys #040 – Hubert Palán (Productboard)

Hubert Palán založil a řídí slušně rozjetý startup Productboard, který usnadňuje práci produktovým manažerům a pomáhá jim pochopit, co je zrovna důležité. V posledním investičním kole si Productboard došel pro osm milionů dolarů a mezi jeho investory se řadí nejzvučnější venture kapitálová jména oboru.

Forbes Česko: Forbes Jak se stát… králem barů s Janem Vlachynským (#016)

Se svým kolegou Andrejem Vališem začal před 10 lety prodávat mošt na brněnském Zelném trhu a už tehdy bylo jasné, že na to umí jít jinak (a dobře). Na jejich Turbomošt se stály fronty a podobný zájem vzbuzují i jejich podniky, které během posledních sedmi let otevřeli v Brně – Bar, který neexistuje, Super Panda Circus, 4Pokoje, Slast, Whiskey bar, který neexistuje a také hotel Anybody. Na svoje doporučené seznamy je zařazují i prestižní zahraniční média jako The Guardian nebo The New York Times.

Forbes Česko: Forbes Jak se stát… šéfkou českého Googlu s Taťánou le Moigne (#015)

První dáma českého internetu a jedna z nejvlivnějších žen Česka Taťána le Moigne je už 13 let tváří a hlavní postavou českého Googlu. Pod jejím vedením se firmě podařilo sesadit z tuzemského vyhledávacího trůnu Seznam a spustit tu na 140 dalších služeb.

Forbes Česko: Forbes Jak se stát… herním designérem s Jakubem Dvorským (#014)

Samorost, Machinarium, Botanicula nebo Chuchel. To jsou hry z dílny herního designéra a vývojáře Jakuba Dvorského. Studio Amanita Design založil hned po škole a jeho her se od té doby prodalo přes pět milionů.

Forbes Česko: Forbes Byznys #039 – Petr Ocásek (Angelcam)

Petr Ocásek zná českou startupovou scénu od samého počátku. Stál u zrodu smíchovského coworkingového centra Node5, akcelerátoru StartupYard a sám byl mentorem celé řady startupistů. Posledních pět let se věnuje vlastnímu projektu Angelcam, který pomocí umělé inteligence analyzuje obraz z bezpečnostních kamer a detekuje, co se na záznamu děje.

Forbes Česko: Forbes Jak se stát… oživovatelem veřejného prostoru s Ondřejem Kobzou (#013)

Stojí za pražskými podniky Café V lese a Café Neustadt, pronajal si a opravil střechu Paláce Lucerna, na které pořádá například hodiny jógy, koncerty nebo salony. Ondřej Kobza už víc než pět let oživuje veřejný prostor po celém Česku – do ulic měst rozmístil piana, nahrávky poezie či šachové stolky a veřejnosti otevřel například malostranské dvorky.

Forbes Česko: Forbes Byznys #038 – Pavlína Zychová (MyStay)

Pavlína Zychová je pořadatelkou soutěže Women Startup Competition, která chce zviditelňovat byznysové úspěchy žen a snaží se k podnikání motivovat další ženy. Sama Zychová je spoluzakladatelkou startupu MyStay, který přes aplikaci usnadňuje komunikaci mezi hotely a jejich hosty.

Forbes Česko: Forbes 30 pod 30 #035 – David Hort (investiční manažer)

Investiční manažer David Hort do svých 29 let nasbíral zkušenosti v X-Trade Brokers, BDO a Erste Corporate Finance, kde se účastnil řady velkých obchodů, mimo jiné prodeje Sportisima a dealů Kofoly nebo Datartu. Momentálně působí ve fondu Hartenberg Capital, který spravuje peníze Jozefa Janova i Andreje Babiše.

Forbes Česko: Forbes Jak se stát… typografem s Vojtěchem Říhou (#012)

Před pěti lety založil písmolijnu Superior Type, kde tvoří písma na zakázku. Za písma Kunda Book, Pramen, Kakao nebo Vegan Sans dostal Vojtěch Říha několik mezinárodních cen a využívají je designérská studia po celém světě. Jejich autora jsme loni zařadili do žebříčku 30 pod 30. „Bylo to staré písmo, které se jmenovalo Vega, tak jsem ho upravil a pojmenoval Vegan, protože bylo teď jednoduše takové vyčištěné – jako vegan,“ říká se smíchem Říha, který si na zvláštních názvech svých písem zakládá. Kromě toho, že se věnuje typografii, vytvořil s designérem Matějem Poláchem také projekt Superior Objects – hravé porcelánové objekty inspirované jednotlivými písmeny.

Forbes Česko: Forbes Byznys #037 – Ivan Petrův (Brašnářství Tlustý)

Brašnářství Tlustý. To je ten slavný příběh o tom, jak IT manažer zvedl skomírající brašnářskou živnost svého známého a za pár let z ní vybudoval ziskovou společnost s téměř 30milionovými tržbami. I po šesti letech fungování a 50 tisících zákaznících Ivan Petrův věří, že je stále na začátku.

Forbes Česko: Forbes Byznys #036 – Jaroslav Mašek (redaktor Forbesu): jak sestavujeme žebříček rodinných firem

Ve Forbesu už šestým rokem sestavujeme žebříček největších českých rodinných firem – letos jich je 130 a objevilo se v něm i 19 nováčků. „Rodinné firmy máme nejraději. Mají jasné vlastníky, což jsou lidé, kteří je reálně řídí, umějí o nich skvěle vyprávět a nebojí se říkat věci tak, jak jsou. To je oproti veřejně obchodovaným společnostem, které mají akcionáře po celém světě a najatý management, velký rozdíl,“ říká v dalším dílu Forbes Byznys podcastu redaktor Forbesu Jaroslav Mašek.

Forbes Česko: Forbes Byznys #035 – Ondřej Vlček (Avast)

Když začal Ondřej Vlček poprvé spolupracovat s Avastem jako brigádník, psal se rok 1995. Předního světového hráče na poli kyberbezpečnosti už nikdy neopustil a za téměř čtvrtstoletí s ním zažil mnohé – neúspěšný vstup na burzu, úspěšný vstup na burzu i akvizici konkurenčního AVG. Mimo jiné se také stal miliardářem.

Forbes Česko: Forbes Byznys #034 – Martin Nejedlý (Wine Management)

Bývalý spolumajitel Fincentra Martin Nejedlý objevil svět vína před více než 20 lety. Když pak svou finančněporadenskou společnost v letech 2013 a 2018 postupně prodal, přetavil svou vášeň v byznys. Dnes stojí za fondem kvalifikovaných investorů Wine Management, který má v portfoliu přes 15 tisíc lahví v hodnotě přesahující 100 milionů korun.

Forbes Česko: Forbes Jak se stát… módní fotografkou s Bet Orten (#011)

Bet Orten fotí kolekce pro české i zahraniční značky a časopisy, mezi jinými třeba pro Jakuba Polanku, Zoryu nebo Pavla Brejchu. Za víc než 10 let v oboru ale ukázala, že se nedá zaškatulkovat jen jako módní fotografka. Je také známá svým aktivismem, v roce 2012 například za fotografie na záchranu Lázní Kyselka získala cenu Czech Grand Design jako fotografka roku. Studovala v Londýně a New Yorku, byla v týmu fotografa Stevena Kleina, svou vizi života a práce v zahraničí ale musela nečekaně změnit.

Forbes Česko: Forbes 30 pod 30 #034 – Mikolas Josef (muzikant)

Že chce dělat muziku, věděl prý Mikolas Josef už v pěti letech. A tohle přesvědčení mu vydrželo až dodneška, do jeho třiadvaceti, kdy má za sebou přinejmenším začátek story, která by jednou mohla aspirovat na hollywoodský scénář: kluk z nebohaté rodiny, který začínal hraním doslova na ulici a jako teenager vzal snad každou brigádu, aby si vydělal na nahrávání svojí muziky… A aby o pár let později napsal písničku Lie to Me, která obletěla celý svět a dnes má na YouTube přes 70 milionů zhlédnutí.

Forbes Česko: Forbes Byznys #033 – Martin Rozhoň, investor

Martin Rozhoň je jednou ze zásadních postav české e-commerce scény. Téměř 20 let budoval skupinu e-shopů Vivantis, kterou předloni prodal skupině Mall Group Jakuba Havrlanta. Od té doby se věnuje investicím do startupů, mezi nimiž najdeme portál uLékaře, tržiště farmářských potravin Scuk nebo vývojáře virtuální reality VRgineers.

Forbes Česko: Forbes Jak se stát… úspěšným promotérem se Zdeňkem Součkem (#010)

Zdeněk Souček alias DJ Suki v podstatě celý svůj život zasvětil elektronickému hudebnímu stylu drum’n’bass. Dnes je majitelem pražského klubu Storm, spoluorganizátorem mnoha českých hudebních akcí, a hlavně promotérem festivalu Let It Roll, ze kterého se svým týmem vytvořil největší podnik svého druhu na světě.

Forbes Česko: Forbes Byznys #032 – Oliver Dlouhý (Kiwi.com)

Těžko byste za poslední léta našli výraznější český startupový příběh než brněnské Kiwi.com. Velice rychle rostoucí technologická firma, která začínala kombinováním letů nespolupracujících aerolinek, postupně přidala i vlaky a autobusy a její ambicí je být jedinou platformou nutnou pro cestování.

Forbes Česko: Forbes Jak se stát… pop star s Benem Cristovao (#009)

Jeho klipy mají na YouTube milionovou sledovanost, na Instagramu má 700 tisíc fanoušků (pro srovnání, Leoš Mareš má o 30 tisíc víc). Navíc se věnuje bojovým sportům – minulý rok se stal mistrem Asie v brazilském džiu-džitsu – a šíří veganskou osvětu, že bez konzumace masa bude na světě líp.

Forbes Česko: Forbes 30 pod 30 #033 – Jan Lukačevič (kosmický inženýr)

V roce 2021 přistane na Marsu modul, na jehož vzniku se se svými kolegy z několika ústavů Akademie věd podílí i mladý český vědec Jan Lukačevič. Kosmický inženýr, který právě dělá doktorát z fyziky plazmatu na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, se brzy pustí do závěrečného testování vyvíjeného modulu pro misi ExoMars 2020.

Forbes Česko: Forbes Byznys #031 – Tomáš Vala (Siko koupelny)

Tomáš Vala se šéfem kuchyní a koupelen Siko stal před čtyřmi lety, v rodinné firmě ale pracoval už od svých sedmnácti. Byl to právě on a jeho sourozenci, kteří mámu Jaroslavu Valovou povzbuzovali, ať začne podnikat.

Forbes Česko: Forbes Byznys #030 – Daniel Piterák (Danny P.)

Módní značka Danny P. vznikla původně jako vedlejší projekt sportovce a kodéra Daniela Piteráka. Jeho kožené doplňky pro muže, kombinující například peněženku s obalem na iPhone, zaujaly samotný Apple, který jej před třemi lety jako první český výrobek zařadil do svého online Apple Storu.

Forbes Česko: Forbes Jak se stát… vítězem Ligy mistrů s Vladimírem Šmicerem (#008)

Patří mezi nejúspěšnější české fotbalisty. Má za sebou přes 80 reprezentačních startů, hrál za Slavii, Lens a Bordeaux ve Francii i za anglický Liverpool. Vyhrál několik ligových titulů a Ligu mistrů.

Forbes Česko: Forbes Byznys #029 – Jindřich Fáborský (Marketing Festival)

Jindřich Fáborský pořádá už šestým rokem Marketing Festival. Z nadšeneckého projektu, který byl vyvrcholením Fáborského frustrace z kvality tuzemských eventů, se stala konference středoevropského formátu, na níž každý rok na zamíří tisíce lidí.

Forbes Česko: Forbes Byznys #028 – Tomáš Čupr (Rohlík.cz)

Podnikatel Tomáš Čupr založil několik velmi úspěšných internetových služeb a už pátým rokem pracuje na svém životním projektu – online supermarketu Rohlík.cz. I přes tyto zkušenosti se podle svých slov pořád má co učit a neváhá se při tom obrátit na ostatní.

Forbes Česko: Forbes Jak se stát… úspěšnou modelkou s Terezou Maxovou (#007)

V sedmnácti se Tereza Maxová přihlásila na konkurz jedné francouzské modelingové agentury. Nečekala to, ale vybrali si ji. V Paříži si jí všiml Karl Lagerfeld a ona začala chodit přehlídky pro Chanel, Dior, Pradu nebo Gucci, objevila se v reklamách značek Hermès, Vichy nebo L’Oréal a fotila s těmi nejslavnějšími fotografy.

Forbes Česko: Forbes Byznys #027 – Simona Kijonková (Zásilkovna)

Od doby, kdy Simona Kijonková mávala spolužákům odjíždějícím na lyžařský výcvik, který si její rodina nemohla dovolit, uběhlo přes 25 let. Dnes je česká podnikatelka jednou z předních postav tuzemské e-commerce a se svou logistickou společností Zásilkovna se chystá konkurovat České poště.

Forbes Česko: Forbes Byznys #026 – Květa Vostrá a Šimon Vostrý (Ytica)

Startup Ytica vyrostl v byznysovém podhoubí pražského Karlína a poprvé o sobě dal výrazněji vědět loni na podzim, když ho koupila americká firma Twilio. Za rok a půl starou firmu, která se zabývá zlepšováním fungování kontaktních center na základě dat, zaplatili Američané podle informací Forbesu asi miliardu korun.

Forbes Česko: Forbes Byznys #025 – Peter Hajduček (Footshop)

E-shop s teniskami Footshop, který vznikl jako studentský projekt Petera Hajdučka, je po sedmi letech od založení stabilním byznysem s obratem přes 500 milionů korun. Jedním z pilířů úspěchu jsou i kamenné pobočky – a ačkoli slouží primárně jako výstavní skříně, vždy si na sebe podle Hajdučka musí vydělat.

Forbes Česko: Forbes Byznys #024 – Jan Klusoň (Proudly)

Jan Klusoň před třemi lety založil první český kariérní portál Proudly, který propojuje talenty a firmy. Minulý týden oznámil, že má nového vlastníka – evropskou jedničku v HR, francouzskou firmu Welcome to the Jungle.