Forbes Česko

Nejlepší byznysový magazín v Česku přináší sérii podcastů (dříve pod názvem Forbes Radio). Pravidelná inspirace, příběhy úspěšných, technologie, budoucnost, startupy, fuckupy...

UvádíForbes Česko

Všechny epizody

Forbes Česko: Forbes Jak být lepší #006 – Forbes Jak být lepší #006 – Michal Dvořák o mindfulness

Dodává klid, pomáhá zvládat stres a utřídit si myšlenky. Populární směr mentálních tréninků dokáže pozitivně ovlivnit náš život. A tak jsme si do podcastu Jak být lepší pozvali lektora mindfulness Michala Dvořáka.

Forbes Česko: Forbes Život je bohatý #027 – Forbes Život je bohatý #027 – O zakázce pro nejbohatšího člověka světa s Leonem Jakimičem

Šéf Lasvitu mluví o zakázce pro nejbohatšího člověka planety. Kolik lidí se na ní podílelo, jak vlastně jednání probíhalo, a proč doporučuje českým firmám nespoléhat v zahraničí jen na distributory?

Forbes Česko: Forbes Byznys #172 – Matouš Tlapák (Lifeliqe)

Původem brněnský startup Lifeliqe zaměřený na výuku a vzdělávání s pomocí 3D modelů a rozšířené i virtuální reality má za sebou krušné covidové roky, které přežil hlavně díky pomoci jejího investora v podobě skupiny Creditas miliardáře Pavla Hubáčka.

„Už jsme zas back on track,“ říká v dalším Forbes Byznys podcastu dnešní šéf Lifeliqu a zároveň i jeho historicky první zaměstnanec Matouš Tlapák. Firma nabrala dech zejména v USA, kde dnes pomocí své platformy rekvalifikuje zaměstnance, a také v Číně, kde zrovna rozbíhá projekt do školy postavený na myšlence metaverzu.

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #055 – Tomáš Kouřil (O2) a Hana Součková (SAP Česká republika)

Digitalizace prostupuje do všech firem, ale sebelepší technologie vám nepomohou, pokud se nebudete věnovat i lidem. Na tom se shodli Tomáš Kouřil, finanční ředitel a člen představenstva O2, a Hana Součková, generální ředitelka SAP Česká republika, kteří spolu debatovali ve Forbes BrandVoice podcastu.

Forbes Česko: Forbes Life #027 – Pavel Brejcha

„Sbírám zkušenosti v celé paletě módního průmyslu,“ vysvětluje svou kariérní dráhu designér, který v ní obsáhl neuvěřitelné pestrosti. Absolvent UMPRUM a Institut Français de la Mode v Paříži si nejen jako většina českých designérů založil vlastní značku, ale pracoval také pro Balenciagu, Zaru, Hermés nebo konzultační agenturu pro vývoj trendů Peclers.

Byl ale také kreativním šéfem polského módního gigantu Reserved i vysokoškolským pedagogem na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíne. „Ale v té esenci hledám ten svůj přistav to své místo v tom všem, znova se pouštím do neznáma, do nejistoty. Je to náročné tu svobodu ustát. A být než mít,“ říká.

Jakou zkušenost získal Pavel Brejcha během své práce pro módní značku v Japonsku a proč je v zahraniční v módním průmyslu normální, že kreativní ředitel je najímán pouze sezónně? Dozvíte se v nejnovějším díle podcastu Forbes Life!

Forbes Česko: Forbes Funny Money #089 – Ryanair je modelová firma kapitalismu a efektivního podnikání

Když se někdo zeptá, co je kapitalismus, ukažte mu Ryanair. Božská firma hlásí božské výsledky a její božský CEO má tradičně co říct. Funny Money Capital approves!

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #054 – Jan Hrušínský a Jozef Mikloško

Setkal se s tím kdekdo. A čím je sledovanější, tím větší odezvu pocítil. Znelíbit se na sociálních sítích a stát se terčem útoků je snadné – a často stačí jen vyjádřit názor, ať je jakýkoliv. Počet výpadů „za hranou“ roste a leckdy porušují práva na ochranu osobnosti. Ve Forbes BrandVoice podcastu o tom debatovali Jozef Mikloško a Jan Hrušínský.

Forbes Česko: Forbes Life #026 – Jana Burkiewicz

Většinou takový příběh vyprávějí slavné modelky. Šly po ulici a zastavili je zástupci castingových společností. U Jany Burkiewicz to bylo podobné, jen obor se liší. Když jí bylo třináct let, oslovila ji v rodné Opavě učitelka tance, která ji předurčila kariéru tanečnice.

Vystudovala taneční konzervatoř i HAMU, věnuje se choreografii, režii a výjimečně i herectví. Do povědomí širšího zájmu veřejnosti se dostala díky spolupráci s Losers Cirque Company či baletem Národního divadla.

Forbes Česko: Forbes Funny Money #088 – Hochštapleři včerejška mají být hrdinové dneška? Ani omylem, paní Holmes!

Podvod byl zkušenost, lhaní byly vize a ta částka taky nesouhlasí. Elizabeth Holmes chce, abychom uvěřili, že je Liz Holmes, obyčejná matka, v jejímž kruhu se všichni cítí dobře. We are not buying it!

Forbes Česko: Forbes Byznys #171 – Jaromír Zahrádka (i&i Biotech Fund)

Česká věda má potenciál a může mít celosvětový význam. Úspěšné nápady se však nikdy neprosadí bez dostatečných investic. Dřív bylo financování výzkumných projektů doménou globálních hráčů, teď se situace mění. V Česku téměř dva roky funguje speciální fond, který vědce podporuje. Jeho šéfa Jaromíra Zahrádku vyzpovídala Veronika Jonášová v tomto díle Forbes byznys podcastu.

Forbes Česko: Forbes Life #025 – Viktor Tauš

Viktor Tauš je jednou z nejzajímavějších postav české umělecké scény. Právě dotočil film na motivy svého představení Amerikánka. Svým počinem chce nastartovat celospolečenskou změnu ve způsobu, jakým zacházíme s dětmi z dětských domovů. Proč pro něj bylo jednodušší nemít střechu nad hlavou než dlužit jako filmový producent 18 milionů?

Forbes Česko: Forbes Jak být lepší #005 – Johana Sedláčková Vamberská (ELAI)

Kvalita pracovního prostředí nebo časová flexibilita. Hodnoty, které jsou podle průzkumů nejen pro české zaměstnance dokonce důležitější než třeba platové ohodnocení. Vyplývá to z dat, které má k dispozici pražský vzdělávací institut ELAI (European Leadership and Academic Institute).

Jeho ředitelka Johana Sedláčková Vamberská se zabývá mimo jiné takzvanou workplace analýzou pracovního prostředí a radí firmám, co zlepšit.

Jak se mění naše nároky na pracovní prostředí? Jak budeme pracovat v budoucnu? Jaké jsou největší nedostatky v českých kancelářích? A proč lidem už nestačí jen počítač a židle?

Forbes Česko: Forbes Život je bohatý #026 – Dušan Kunovský (Central Group)

Život je bohatý podle toho, kde ho trávíte, kde ho žijete, no prostě kde bydlíte. A obstarat si dobré bydlo je v Česku čím dál těžší. Bytů je nedostatek a dosáhnout na jejich koupi je taky čím dál složitější. Dnes jsme si podcastu pozvali muže, který o tomhle všem ví více, než kdokoliv jiný v téhle zemi. Je to totiž největší stavitel bytů v Česku, který plánuje jen v Praze postavit třicet tisíc bytů, je to zakladatel a majitel Central Group, Dušan Kunovský.

Jak se Central Group daří? Jak to vypadá s trhem s nemovitostmi v Praze a kdy v ní bude stát třicet tisíc nových bytů? A kde a jak bydlí sám Dušan Kunovský? Dozvíte se v podcastu!

Forbes Česko: Forbes Byznys #170 – David Karásek (mmcité)

České designérské firmě vyrábějící městské mobiliáře po celém světě mmcité se loni rekordně dařilo. Firma oceněná mnoha designérskými cenami včetně prestižní Red Dot Design Award loni poprvé na tržbách překonala hranici jedné miliardy korun a zisk ji vzrostl o více než pětinu nad 60 milionů korun.

“Náš byznys je anticyklický, na druhé straně vždy trochu cítíme volby. Když se blíží komunální volby, logicky se dokončují projekty,” říká v dalším Forbes Byznys podcastu šéf a majitel mmcité a zároveň designér David Karásek. Ten chce ve firmě pro další roky udržet stabilní minimálně pětiprocentní růst.

Na čem mmcité dnes pracuje a o jaké projekty ve světě se uchází? Kde se v oboru silně závislém na veřejných zakázkách láme chleba? A jakou funkci by měly městské mobiliáře plnit? To vše se doslechnete v podcastu.

Forbes Česko: Forbes Život je bohatý #025 – Peter Hajduček (Footshop)

Schválně se podívejte, co máte teď na nohách. A co má na nohách vaše okolí? Jsou to tenisky, nebo „normální“ boty? Určitě bude záležet na místě, kde se zrovna nacházíte a taky na vašem věku, ale skoro bychom si tipli, že to budou pravděpodobně spíše tenisky, sneakers. Poslední léta nás totiž právě ony přezouvají do pohodlí a něco o tom určitě ví náš dnešní host Peter Hajduček, zakladatel a CEO značky Footshop, největšího obchodu s teniskami ve střední Evropě.

Co letos nejvíce letí ve světě sneakers? Kolik párů bot má doma sám Peter? Jak se Footshop dostal z krize, které pár let zpátky čelil? Dozvíte se v podcastu!

Forbes Česko: Forbes Byznys #169 – Ondřej Jonáš

Bankovní svět zažívá poslední měsíce otřesy. Po krachu americké Silicon Valley Bank a dalších dvou menších bank v USA se do potíží dostala i jedna z nejslavnějších bankovních značek světa: švýcarskou Credit Suisse musel převzít její dosavadní konkurent USB.

Přesto podle analytiků nestojíme na prahu podobné finanční krize, jakou svět zažil v letech 2007 – 2008. Ubezpečuje o tom také jedna centrální banka za druhou.

Klidní můžeme být i podle česko- amerického investičního bankéře Ondřeje Jonáše. „Já bych to nepřeceňoval, ve Spojených státech skončily tři malé banky, i když Credit Suisse je samozřejmě jiný případ. Přesto z toho nelze vyvozovat obecné závěry a nemůžeme strašit děti ani svět tím, že budeme mluvit o krizi,“ potvrzuje Jonáš.

Podle něj může za pád těchto konkrétních bank jednak jejich špatné vedení a také špatný dozor. V USA podle jeho slov funguje kolem pěti tisíc bank a to, že skončily tři menší z nich, nic neznamená. Je to součástí přirozené konsolidace a očisty bankovního trhu.

Jaké konkrétní chyby bank podle něj vedly nyní k jejich krachu? A máme se bát o své vklady? Jakou chybu dělají Češi ve svých bankovních návycích? Jak hodnotí záchranu švýcarské Credit Suisse? A jaká je budoucnost v bankovnictví? A co obecně vytýká České republice?

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #053 – Lukáš Zrůst (Progresus) a Ferdinand Hlobil (FH+ real estate)

Investice do nemovitostí se považuje za konzervativní sázku na jistotu, která slušně odolává krizi. Trh s průmyslovými nemovitostmi či parky je ale pro většinu lidí neznámou oblastí. I proto se na něj chce zaměřit investiční skupina Progresus. Ve Forbes BrandVoice podcastu o rostoucím segmentu debatovali Lukáš Zrůst a Ferdinand Hlobil.

„Industriální development je absolutní vítěz této krize. Je to stále rostoucí trh, který má jen jedno procento nepronajatých prostor. A je to zároveň trh, který má na vstupu docela dost bariér, takže do něj nemůže vstoupit úplně každý,“ popisuje Lukáš Zrůst, spolumajitel Progresus.

Proč se trhu s průmyslovými nemovitostmi tak daří? V čem jsou rizika investic do průmyslových nemovitostí a jaká je naplněnost těchto investicí? A jak se financují? Poslechněte si další Forbes BrandVoice podcast.

Forbes Česko: Forbes Life #024 – Robert Starý

Osm nominací v širokém finále nejprestižnější soutěže AIPP Paris a letošní druhé místo. Deset vítězství v rámci československého Haidressing Awards. A přitom chybělo málo a Robert Starý by do křesla neusazoval klienty, kteří prahnou po změně účesu, nýbrž života.

Jeden z nejrenomovanějších českých kadeřníků je totiž vystudovaný psychoterapeut. Ještě na škole v Německu ale navštívil jedno z tamnějších populárních kadeřnických studií. Účes, který si odtud odnesl, ale sám doma dostříhal a bylo rozhodnuto- pak už cesta vedla na školu Vidal Sassoona v Berlíně, odkud Robert Starý dostal nabídku focení pro německý Vogue. Do Česka se vrátil v roce 2008, otevřel si vlastní studio, se svým týmem se účastnil mnoho sezón pražského fashion weeku a vysloužil si status hvězdného kadeřníka.

Přijímá stále nové klienty? Jak buduje svůj byznys, aby dodržel work-life balance? Proč kadeřník musí umět především naslouchat? A kolik vás bude stát účes od Roberta Starého? Dozvíte se v nejnovějším díle podcastu Forbes Life!

Forbes Česko: Forbes Funny Money #087 – LVMH je chlouba i budoucnost Evropy, Arnault je k nezastavení

LVMH dosáhla tržní kapitalizace 500 miliard dolarů, což se žádné evropské firmě dosud nikdy nepovedlo.V Paříži zkrátka vědí co dělají a je radost na to koukat.

Forbes Česko: Forbes Jak být lepší #004 – Alena Večeřová-Procházková

Děti a vstřícnost české společnosti k nim. A také jejich výchova. Tato témata se dostala do popředí v souvislosti s nedávnou kauzou pražského bistra, které vydalo seznam pravidel, jak by se u nich děti měly chovat.

Rozvířilo to diskuse mimo jiné i na téma výchovy dětí s argumentem, že někteří rodiče neumí své ratolesti ve veřejném prostoru usměrnit. Podle psychiatričky Aleny Večeřové-Procházkové bychom se však měli zabývat mnohem důležitějšími záležitostmi. Dnešní děti a dospívající podle ní trpí ve velkém psychickými obtížemi a odborníci jim nestačí pomáhat.

Jaké problémy mají dnešní lidé a mladiství nejčastěji? Na co si dát pozor? Jak správně nastavit dětem hranice? Jak se vyznat ve výchovných přístupech a proč neexistuje jediný univerzální koncept? Jak u dětí regulovat čas strávený na tabletu a telefonu? A co udělat proto, aby byli lidé lepšími rodiči?

Forbes Česko: Forbes Život je bohatý #024 – Karel Vágner (Dreambeds)

Jak si můžete udělat život ještě bohatším? Zařiďte si ještě lepší spánek! A s tím vám může pomoct náš dnešní host, kterým je muž, co naučil Čechy utratit za postel tolik, jako za auto, ne-li víc. Naším hostem je Karel Vágner, zakladatel Dreambeds a asi nejúspěšnější prodejce nejdražších postelí na světě. Jak je možné, že jsou postele tak drahé? V čem spočívá jejich kouzlo? A v jaké posteli spí sám Karel Vágner? Dozvíte se v podcastu!

Forbes Česko: Forbes Byznys #168 – David Marek (Deloitte)

Vláda hledá úspory, aby rozpočtu ušetřila 70 miliard korun a vešla se tak do plánovaného letošního schodku 295 miliard korun. Jestli se ji ale podaří tento schodek udržet je ve hvězdách. Podle hlavního ekonoma Deloitte Czech Republic Davida Marka bude schodek vyšší.

“Dodržet schodek bude opravdu strašně těžké. Navíc, když teď víme o dírách v rozpočtu, se kterými se nepočítalo,” říká člen Národní ekonomické rady vlády a také poradce prezidenta Petra Pavla v dalším Forbes Byznys podcastu v narážce na nižší než očekávané příjmy státu z tzv. windfall tax.

Co jsou podle Marka současné nejpalčivější problémy české ekonomiky a jak by se k nim měla postavit vláda? Nejde náhodou Česko ve šlépějích zadluženého Řecka, které musela Evropat zachraňovat? To vše a mnoho více se doslechnete v podcastu.

Forbes Česko: Forbes Life #023 – Zuzana Dostálová

Pro jakou kariéru byste se rozhodli, kdybyste měli hned několik výrazných talentů? Zuzana Dostálová podobnou volbu dělat nemusí. Nejen, že se věnuje hře na violoncello a působí například v Českém národním symfonickém orchestru, ale je také uznávanou spisovatelkou.

Přitom se nebrání prezentovat se jako dcera významného muže. Otcem Zuzany byl Zeno Dostál, spisovatel a režisér, který stojí za filmy jako například Golet v údolí či Král kolonád. Jeho nedokonečný snímek podle předlohy Ivana Olbrachta později natočil Karel Kachyňa pod názvem Hanele.

Zuzana Dostálová napsala celkem pět knih, poslední titul pod názvem Karneval zvířat vychází právě v těchto dnech v nakladatelství Paseka. V románu Dostálová bere své čtenáře do zákulisí orchestru a předkládá, jak náročná je právě finanční situace některých interpretů klasické hudby.

Co Zuzaně Dostálové zabránilo zahrát si v Carnegie Hall a proč nechodíme tolik na koncerty vážné hudby jako třeba Francouzi? Dozvíte se v dalším díle podcastu Forbes Life.

Forbes Česko: Forbes Funny Money #086 – Umíte udělat 21 procent ročně? Jeďte raisovat do Frýdku-Místku!

Přátelé, Warren Buffet se regulérně může jít klouzat. Česko dalo světu něco lepšího než Berkshire Hathaway. A vy teď budete vědět, co to je. Funny Money na to!

Funny Money, to je jedno burzovní téma, pár minut poslechu a můžete se vrátit k Redditu nebo Instagramu. Psával jsem, že se můžete vrátit i ke Clubhousu, ale všechno jednou pomine…

Forbes Česko: Forbes Život je bohatý #023 – Václav Dejčmar

Jak bohatý je život, to ví náš dnešní host opravdu dobře. Je to taková renesanční osobnost českého byznysu a společenského života . Podnikal a podniká ve všem možném, obchodoval na burzách v milisekundách, postavil jeden z nejlepších a nejluxusnějších rezortů v Africe, produkoval filmy, zkoumá účinky psychedelických drog, vyzná se v kryptosvětě, stál u zrodu galerie Dox a založil a podporuje Eccentric Club v Praze. Naším dnešním hostem je Václav Dejčmar. A probereme toho opravdu hodně, od investice do módy a umění, přes možnosti a budoucnost umělé inteligenci až po osobní zkušenosti s psychotropními látkami.

Forbes Česko: Forbes Byznys #167 – Jan Coufal (Bikero)

Zatímco výrobci a prodejci kol hlásí propad poptávky až o vyšší desítky procent, českému prodejci kol Bikero se loni dařilo, když mu vzrostly tržby meziročně o 23 procent na 140 milionů korun. A růst udržuje i v úvodu letošního roku.

„Oproti loňskému rekordnímu roku i v úvodu toho letošního rosteme. Jde sice o jednotky procent, ale je to růst,“ říká v dalším Forbes Byznys podcastu zakladatel prodejce kol Bikero Jan Coufal. Vzápětí ale dodává, že i když letos očekává opětovný růst tržeb, firma bojuje s vyššími náklady.

Jaký má Jan Coufal recept na růst byznysu, když ostatní klesají? Otevře letos Bikero své další kamenné pobočky? A zkusí své štěstí i v zahraničí? To vše se doslechnete v podcastu.

Forbes Česko: Forbes Jak být lepší #003 – Jakub Pok

Zapamatovat si sto slovíček za hodinu zvládne každý, stačí znát správné techniky, tvrdí Jakub Pok.

Ovládat paměťové techniky přitom podle jeho slov může každý z nás. Nezáleží na našem talentu, intelektu, a dokonce ani na věku.

Jakub Pok vystudoval rakouská a německá studia na FSV UK a také práva, v životě se však našel právě ve výuce paměťových technik. Už léta provozuje s manželkou úspěšně svou Školu paměti, kde je učí.

Jeho služby vyhledávají ve velkém i vysoce postavení manažeři, obchodníci, či finanční konzultanti, kteří nechtějí zapomínat a potřebují v hlavě udržet mnoho informací.

Jak se dá cvičit naše paměť a jak si mozek udržet v co nejlepší kondici? A proč si většinou pamatujeme jen bizarnosti a perličky? Proč bychom měli naši paměť trénovat a proč dávat pozor na sociální sítě a moderní technologie?

Forbes Česko: Forbes Život je bohatý #022 – Michal Čarný (Mastercard)

Hostem dnešního podcastu je muž, jehož ultimátním úkolem je udělat nám radost z placení. Nebo nám to placení a utrácení alespoň trochu usnadnit. Hostem dnešního podcastu je totiž generální ředitel Mastercard pro Česko a Slovensko, Michal Čarný. Jak jsou na tom Češi s bezhotovostním placením? Je více bezpečené platit v hotovosti, nebo kartou? Bude naše společnost v blízké budoucnosti úplně cashless? A kolik hotovosti má u sebe sám Michal Čarný? To a mnohé další, včetně skvělé muziky, si poslechněte v podcastu!

Forbes Česko: Forbes Byznys #166 – Petr Kovařík (Steiner & Kovarik)

Nucené zavření provozoven během covidu jim osekalo tržby o sedmdesát procent a museli si pomoct půjčkou, nyní už se zvedají zpět k předcovidovým hodnotám. Řeč je o dvojici Silvii Steiner a Petru Kovaříkovi, kteří stojí za prémiovou značkou slavící úspěch po celém světě Pražská čokoláda Steiner & Kovařík.

K návratu na úrovně před čtyřmi lety jim ale brání dozvuky covidu, zejména pak absence bonitnějších zahraničních zákazníků v Česku.

„Do Prahy nyní létá málo přímých linek. málo přímých letů. A ta solventní klientela je líná létat přes přestupy,“ popisuje dnešní realitu v novém Forbes Byznys podcastu Petr Kovařík, jehož čokoládu znají ti nejsolventnější zákazníci. Mezi nimi například i ománský sultán.

Ve spojitosti s velikonočními svátky, ke kterým cukrovinky bezesporu patří, v podcastu zazní i to, podle čeho zákazník pozná v supermarketu kvalitní čokoládu nebo proč si lidé o bílé čokoládě často myslí, že je méně kvalitní než ta tmavá. „Je to jen marketing,“ říká Kovařík a začíná vysvětlovat tajemství řemeslné výroby čokolády.

Jaký fuck-up Petr Kovařík v současnosti řeší? Otevře v Česku další obchod? A proč se po pravé čokoládě netloustne? To vše se doslechnete v podcastu

Forbes Česko: Forbes Closer #001 – Radek Pokorný

Málokdo vidí tak hluboko do českého byznysu a málokdo spolupracoval téměř se všemi Čechy z nejvyšších příček žebříčku nejbohatších. Advokát Radek Pokorný se už třetí dekádu pohybuje přesně v těchto patrech. Jací jsou podle něj čeští miliardáři a miliardářky?

„Jsou to lidé, kteří měli v životě obrovské štěstí a neuvědomují si to. Významná část z nich má pocit, že uspěli jen proto, že jsou úžasní. Zároveň jsou také relativně bezohlední. Takové ty filantropy typu Warrena Buffetta, kapitalisty západní střihu, ty tu moc nemáme. Jsou tu, ale není jich mnoho,“ říká v dalším díle našeho pořadu Closer.

Řešili jsme, zda se považuje za vlivného člověka a toho, kdo tahal za nitky, jak jej média vždy titulovala. Rozebrali jsme, co ho dostalo k lidem jako Zdeněk Bakala nebo Jan Sýkora i to, jak je možné že v osmadvaceti letech zastupoval Procter & Gamble.

A došlo pochopitelně i na pátého nejbohatšího Čecha Andreje Babiše, s nímž Pokorný dlouhá léta spolupracoval. „Vždy se ke mně choval slušně a uctivě, jakkoliv mě pak v různých novinách pomlouval. Do očí mí křivého slova neřekl,“ rekapituluje Pokorný. „Je to barvitý člověk, často je vtipný, aniž by si to uvědomoval,“ dodává na stranu bývalého premiéra a neúspěšného prezidentského kandidáta.

Probrali jsme vše od českých miliardářů přes investiční vstup Číňanů do Česka, umělou inteligenci v advokacii, Pokorného investici do Alzheonu (a nejen tam), až k důvodům, proč neodešel do advokátního důchodu, ačkoliv chtěl. Rozhovor, který zhltnete na jeden zátah, výjimečně odemykáme.

Forbes Česko: Forbes Life #022 – David Strauzz

Jeho tvorbu jste na pražských ulicích zaznamenali, aniž byste tušili, že za obrovskými portréty na zdech Holešovic nebo Anděla, stojí právě on. Zajímavé na rozostřených tvářích Alberta Einsteina, Olgy Scheinflugové nebo Karla Čapka je, že je stvořil muž, který z Prahy původně nepochází a atmosféru města a jeho někdejších obyvatel musel vycítit bez zkušenosti domorodce.

David Strauzz se narodil v Kanadě českým emigrantům, jeho otec původně působil ve filmových ateliérech Barrandov. Po studiích na Beal Art College pokračoval na OCAD University v Torontu, žil v New Yorku i Bostonu. Chuť objevovat své kořeny ho ale zavedla do Česka, kde už zůstal. „Cítím zde inspiraci k tvorbě, zároveň život v Praze je pro mě pohodlný,“ vysvětluje.

Jak si dokázal obhájit sám před sebou, že v očích některých členů komunity pouličního umění se zaprodal komerci? A proč je podle Davida Strauzze grafitti na zdech Prahy lepší než reklama? Dozvíte se v dalším díle podcastu Forbes Life!

Forbes Česko: Forbes Život je bohatý #021 – Milorad Miškovič

Dnešním hostem Život je bohatý je člověk, který o tomhle hesle ví mnoho. A taky toho hodně ví o pražském trhu s nemovitostmi a developmentu. Je jedním z těch, kteří proměnili pražský Karlín ze špinavé čtvrti v pulzující byznysové centrum města, podílí se na miliardových projektech na Smíchově, Rohanském ostrově a už dvacet sedm let spoluvytváří nejen trh s domy, byty, hotely a kancelářemi v Praze, ale taky do značné míry mění její tvář. Dnes ve studiu přivítáme Milorada Miškoviče, zakladatele a partnera Karlin Port.

Forbes Česko: Forbes Byznys #165 – Vladimír Velebný (Contipro)

Firma z Dolní Dobrouče postavila svůj byznys na výrobě jediné látky, která má své využití v kosmetice, ale ve zdravotnictví: lidskému tělu vlastní kyseliny hyaluronové. Loni a předloni se jí rekordně dařilo. Její obrat přesáhl v obou letech miliardu korun.

„Letos už růst nečekáme, už i na nás dopadá aktuální krize,“ tvrdí její spoluzakladatel a generální ředitel Vladimír Velebný.

„V kosmetice je to jedinečná látka, vyrábí se z ní široké spektrum výrobků, i třeba nanovlákna, nebo nosiče pro různé aktivní látky a podobně. Kyselina má před sebou velký rozvoj v kosmetice a ještě větší v medicíně,“ tvrdí Velebný.

Contipro přitom vyváží 95 procent produkce do zahraničí. Firma patří podle jeho slov mezi pět největších světových hráčů na tomto poli. Kyselinu dodává na všechny kontinenty kromě Antarktidy. „Tučňáci jako jedni z mála kyselinu nepotřebují,“ říká s úsměvem původním vzděláním biochemik.

Kde se dá všude tahle kyselina využít? Proč se už se nevyrábí jako původně z kohoutích hřebínků? Které trhy, kam se vyváží, jsou klíčové a které nejnáročnější? A jak vzpomíná Velebný na začátky v oboru?

Poslechněte si další díl Forbes byznys podcastu

Forbes Česko: Forbes Life #021 – Kateřina Kořínková Sobotková

Režisérka, ktrá nedávno otevřela pro veřejnost jedno z nejzajímavějších společenských témat, má ještě druhou kariéru. Kateřina Kořínková Sobotková totiž přiznává, že by se z práce tvůrkyně dokumentů pro Českou televizi, neuživila.

„Nastoupila jsem jako copywriterka do Twista, později jsem se zde stala manažerkou. Je pro mě osvěžující vnímat, že firma, pro kterou pracuji, podporuje mé tvůrčí ambice,“ říká.

Další úvazek musel přijít i tehdy, kdy natočila Kroniku orgasmu, osmidílný naučný seriál pro Českou televizi, který sklidil velké ohlasy. A to nejen díky samotnému tématu, ale především vědeckému a zároveň zábavnému pojetí. Projekt vycházel z knihy socioložky Kateřiny Liškové Sexual Liberation, Socialist Style.

Proč bylo Československo sexuálně liberální už za první republiky? A proč bylo společenské klima v šedesátých letech k ženám vstřícnější než ve svobodných devadesátých?

Forbes Česko: Forbes Jak být lepší #002 – Eliška Selinger

I když se v Česku stále zvyšuje průměrný věk dožití, a doháníme tak vyspělé západní země, Češi nadále pokulhávají v péči o vlastní zdraví. „Mnoho lidí u nás téměř nekonzumuje zeleninu a ovoce, naopak přijímáme hodně soli a také nadměrně pijeme alkohol,“ tvrdí lékařka a vědkyně Eliška Selinger.

Jak souvisí výživa se sociálním statusem a s chudobou? Co má podle lékařky zásadní dopady na naše zdraví? Co si myslí o populárních dietách a výživových směrech, jako je vynechávání lepku, laktózy nebo o „sugar free“?

A proč podle ní většina Čechů nemůže jít do důchodu až v 68 letech, což je hypotéza, o které se teď diskutuje? I tyto otázky padly v dalším díle podcastu Jak být lepší, tentokrát věnovanému stravě.

Forbes Česko: Forbes Život je bohatý #020 – David Černý a jeho Musoleum

Dnešní díl Život je bohatý bude opravdu speciální. Vypravili jsme se totiž do zatím neotevřeného Musoleuma výtvarníka Davida Černého, které se nachazí v objektu bývalého smíchovského lihovaru. Projekt primárně sdružuje Černého věci, které byly ve sbírkách různě po světě, či dlouhodobě uskladněné. Zároveň zde společnost Trigema, která spolupracuje s architektonickým studiem Davida Černého Black n’ Arch, staví bytový komplex. Pro veřejnost se Musoleum otevře až 1. dubna, nám však v dnešním podcastu udělal David Černý exkluzivní kurátorskou prohlídku.

Forbes Česko: Forbes Byznys #164 – Tomáš Budník (Thein)

Česko má od minulého týdne vůbec první veřejnou vodíkovou stanici, kde si zájemci mohou během pár minut doplnit vodík do nádrží svých vozů. Slavnostní otevření sledoval i bývalý šéf O2 Czech Republic a dnes hlavně zakladatel investiční skupiny Thein Tomáš Budník. Jeho skupina se o vodík zajímá a dnes ve spolupráci s logistickou Packetou (Zásilkovna) testují v rámci doručování vodíkové dodávky.

I přes to Tomáš Budník vidí využití vodíku hlavně v průmyslu nebo v logistice, v individuální osobní dopravě už tak pozitivní není. “Vidím příležitost pro vodík v oblasti hromadné dopravy jako je železniční nebo městská hromadná doprava, kde budou mít dopravní prostředky možnost plnit vodík v jednom logistickém uzlu,” říká Budník v aktuálním Forbes Byznys podcastu.

Investiční skupina Thein funguje tři roky a investuje zejména do ICT a průmyslu 4.0. Dnes jsou ve fondu aktiva za zhruba miliardu korun. Kdy se portfolio rozšíří si ale Budník netroufne odhadovat, protože trh private equity investic nyní tak zamrzl. Jednak je to dáno opatrností investorů a za druhé nerealistickým očekáváním majitelů firem.

“Majitelé mají pocit, že se valuace nezměnily a často nepoučeni kreslí na tabuli grafy ve tvaru hokejek a říkají, že všecno špatné jako covid a krize pominulo a vše bude zalité sluncem. Ale to nebude,” říká Budník mimo jiné v podcastu.

Forbes Česko: Forbes Life #020 – Matěj Prokop

Matěj Prokop vařil v michelinské restauraci i nad útesem pro surfový kemp, rozjel startup s krabičkovým rozvozem v Barceloně, pomáhal budovat luxusní resorty v Costa Rice nebo v Indonésii. Do Česka přiváží už podruhé konferenci TedxNárodní. Jak jsou luxusní zážitky spojené s udržitelností a co udělat, když na váš dlouhé měsíce připravovaný event nikdo nedorazí?

Forbes Česko: Forbes Život je bohatý #019 – Vasky a Botasky s Václavem Staňkem

Jedna známá česká značka dostává šanci vstát z popela. Legendární Botas by tento rok měly oslavit šedesát let, ale ve skutečnosti firma ohlásila likvidaci. Ale tento týden oznámil Václav Staněk, majitel značky Vasky, že má o značku zájem a že by ji rád koupil. Má to ale pár háčku a zašmodrchaných tkaniček. Jak to celé je, to už nám v podcastu poví sám Václav Staněk.

Forbes Česko: Forbes Life #019 – Pavla Janoušková Kubečková

Při jejím projevu se Rudolfinem ozýval nadšený jásot. Pokračoval i na sociálních sítích, kde onen okamžik slavnostního večera přesdílel instagramový účet GirlsInFilmPrague. Pavla Janoušková Kubečková se ale feministickým hlasem necítí, i když to tak během její děkovné řeči na Českém lvu vypadalo.

Stereotyp, že žena se nemůže coby producentka prosadit, poslala Pavla Janoušková Kubečková k ledu už mnohokrát. Její první film Graffitiger byl nominován na studentského Oscara, Českého lva získala celkem čtyřikrát. Natáčela s oscarovou režisérkou Agnieszkou Holland, další film Bratrství, získal hlavní cenu na filmovém festivalu v Locarnu.

Proč dávalo Pavle Janouškové Kubečkové větší smysl pracovat v cukrárně než u filmu? A jaký je to pocit odejít z vrcholu své kariéry a dát přednost klidu před egem? Dozvíte se v nejnovějším díle podcastu Forbes Life.

Forbes Česko: Forbes Jak být lepší #001 – Radek Laci

Pusťte si první díl Forbes podcastu s názvem „Jak být lepší“, kde bude Veronika Jonášová pravidelně přinášet rozhovory o životním stylu, work-life balance a seberozvoji s odborníky a osobnostmi z různých oblastí. Podcast bude vycházet v neděli jednou za čtrnáct dní. Radek Laci je vyhledávaným trenérem s nabitým kalendářem, a to především díky osobitému přístupu ke cvičení. Tělo je podle něj propojené s psychikou víc, než si myslíme. „Pokud někdo trpí úzkostmi, poznám to na první pohled podle ramenou a hrudníku,“ tvrdí rehabilitační trenér Radek Laci. Pohyb by podle něj měl být hlavně udržitelný a pravidelný. „Pokud cvičíme správně, stačí 15 minut denně, zato pravidelně,“ tvrdí Laci, podle něhož se však hodně lidí začne zbytečně znepokojovat tím, že je to málo a rovnou to třeba vzdají.

Forbes Česko: Forbes Život je bohatý #018 – Elitní péče pro bohatý život s Karlou Ašerovou

Život je sice bohatý, ale aby jste sis jej užili opravdu naplno, musíte být zdraví. A tomu se nejlépe předchází pravidelnou prevencí. Proto jsme si dnes do studia pozvali Karlu Ašerovou z EliteMedical, což je soukromá klinika zaměřená na prevenci a diagnostiku onkologických a kardiovaskulárních onemocnění. „Jsme první klinika v Česku, která se začala věnovat takzvané Lifestyle Medicine, což je třeba ve Spojených státech dnes už atestovaný obor, jehož součástí je prevence jako taková, jídlo, spánek, mentální rovnováha a pohyb.“, říká Karla Ašerová.

Kolik stojí vyšetření na EliteMedical? Kdy je nejlepší čas si na prohlídku zajít? A víte, co je to imunobooster?

Forbes Česko: Forbes Byznys #163 – Václav Muchna (Y Soft)

Brněnské firmě Y Soft Corporation, jednomu ze světových lídrů v segmentu digitalizace a správy tisku, se v letošním finančním roce končícím červnem přehoupnou tržby opět nad miliardu korun.

“Od září se vše změnilo jako mávnutím kouzelného proutku. Od té doby máme na tržbách plus padesát procent.. Celkově očekávám, že se určitě vrátíme nad miliardu korun,” říká v dalším Forbes Byznys podcastu zakladatel a šéf firmy Václav Muchna s tím, že výsledky by mohly být lepší, kdyby tolik neposílila koruna.

Y Softu začíná přinášet dodatečné příjmy i jeho vlastní zlepšovák, který se mu osvědčil zejména během covidu. V té době totiž v jeho kancelářích nahradily vývojáře v rutinních činnostech roboti, s kterými vývojáři na home office kooperovali na dálku. A toto řešení nyní Y Soft začíná prodávat dalším firmám.

Václav Muchna patří k podporovatelům nového prezidenta Petra Pavla, proto se v podcastu dostalo výjimečně i na politiku včetně aktuálního tématu zdanění OSVČ. K tomu dvaačtyřicetiletý podnikatel zastává nekompromisní názor.

“Celá řada programátorů dneska pracuje jako OSVČ na švarc systém pro jednoho zákazníka. Mně tohle hrozně pije krev. Prostě mi přijde nefér, když programátor, který vydělává 120 000, 130 000 nebo i 150 000 měsíčně, odvede na daních mín než pani v Lidlu.”

Proč Václav Muchna podporuje politiky? Jaká je budoucnost tisku? A uvažuje majitel Y Softu o tom, že by firmu někdy prodal?

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #052 – Alexandr Rebjonok (Imperial Karlovy Vary a.s.) a Pavel Mencl (Moser)

Co dělat v kraji, kde byla krize už před covidem a válkou? Proměnit se. Přizpůsobit se době. A oslovit novou klientelu. Dobře to ví Alexandr Rebjonok, generální ředitel Imperial Karlovy Vary, a. s., i Pavel Mencl, šéf sklárny Moser. Společně debatovali ve Forbes BrandVoice podcastu.

Oba jsou zástupci tradičních odvětví. Oba dobře pocítili odliv návštěvníků z Karlovarského kraje, který způsobily události z posledních let.

„V kraji všechno nebylo jednoduché ani před krizí, takže během krize a po krizi logicky nemůže být lépe. Obrovský problém je podle mě jeho dostupnost a možnosti vůbec dělat obchod,“ zmiňuje Mencl jedny z hlavních problémů, na které se podle něho bylo potřeba v dalších letech maximálně zaměřit.

„Kraj je krásný a má obrovský potenciál, ale ten dost možná nejsme schopni naplno využít,“ dodává Rebjonok. Zároveň hovoří o zcela nové podobě lázeňství, která postupně nahrazuje klasické pojetí ve smyslu dlouhodobých pobytů na několik týdnů a komplexní léčbu daného problému.

Jak se Karlovarskému kraji daří zotavování z krize? Co vše se musí změnit, aby tradiční firmy mohly nejen přežít, ale nadále také prosperovat? A do jakých oblastí poputují největší investice?

Forbes Česko: Forbes Život je bohatý #017 – O benzínu a cementu s Radkem Pokorným

Dnešní podcast bude vonět benzínem a možná taky trochu cementem. Do studia jsme si totiž pozvali Radka Pokorného, šéfa developerské společnosti bpd development a taky hlavní motor světa, který se jmenuje Engine. Ten spravuje jednu z největších sbírek veteránů ve střední Evropě, investuje do ní a má pro ní taky fond. Bavili jsme se o tom, jak a co se v Praze staví, kde se vzala jeho láska k autům, jak velká je jeho sbírka, jaké s ní má plány, ale zároveň vám Radek Pokorný poradí, jaké jsou jeho tipy pro začínající sběratele aut.

Forbes Česko: Forbes Byznys #162 – Pavel Krbec (Livesport)

Česká sportovní platforma Livesport miliardáře Martina Hájka má za sebou rok plný investic a také náboru lidí. A letos se chce kromě poskytování sportovních výsledků soustředit na rozvoj své další nohy, kterou je vedle jejího hlavního datového produktu Flashscore i zpravodajství ze sportovního prostředí s názvem Flashscore News, v Česku s počeštěným Livesport Zprávy.

“Firmu jsem našel v přerodu. Do roku 2021 byla firma založená na excelentním datovém sportovním servisu. Minulý rok došli zakladatelé k rozhodnutí, že udělají zásadní změnu a začali budovat mezinárodní redakci,” říká od ledna nový CEO Livesportu Pavel Krbec s tím, že soustředit se bude i na monetizaci obsahu.

Jak se Flashscore News liší od projektu FlashNews, který vedl bývalý novinář Filip Horký a který skončil loni na podzim? Jak se Livesportu daří po finanční stránce? A na jaké novinky se uživatelé Livesportu mohou v brzké době těšit?

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #051 – Vít Endler (Fingood) a Rostislav Posker (Kolovna)

Když firmy potřebují peníze na svůj další rozjezd, někdy jim bankovní financování nestačí. Je pomalé a příliš konzervativní. A dluhopisy také nejsou pro každého. Nabízí se tedy možnost investičního crowdfundingu, při kterém se firmě na úvěr složí přes specializovanou platformu drobní investoři. O jeho výhodách a nevýhodách debatovali ve Forbes BrandVoice podcastu Rostislav Posker a Vít Endler.

„Banka vás dnes profinancuje dva roky zpátky. Ale my jsme potřebovali někoho, kdo nám pomůže jít dopředu, takže se nám nehodil úplně konzervativní způsob financování,“ popisuje spolumajitel firmy Kolovna Rostislav Posker svoje důvody, proč zvolil crowdfunding.

„My vlastně poskytujeme úvěrové financování, stejně jako banky. A není to o tom, že k nám chodí firmy, kterým v bance řeknou, že je nikdy financovat nebudou. Ale mohou třeba dosáhnout svého úvěrového limitu nebo potřebují peníze rychleji,“ popisuje Vít Endler, spolumajitel platformy Fingood, která vznikla v roce 2020 a od té doby pomohla profinancovat projekty ve výši 1,1 miliardy korun.

Jaké má Kolovna plány a jaké mají podobné české firmy možnosti, když jim bankovní úvěr nestačí, nevyhovuje nebo na něj nedosáhnou? Je crowdfunding dobrý způsob, jak získat peníze na rozjezd i další rozvoj? Proč jsou takové investice zajímavé pro investory a jak jsou zajištěné?

Forbes Česko: Forbes Funny Money #083 – Hodnota WeWorku je nižší než jmění Adama Neumanna. A to se vyplatí

Investoři z A16z vypsali svůj vůbec zatím největší single ticket na 350 milonů dolarů a poslali je Adamu Neumannovi, zakladateli WeWorku, aby šel dělat to, co umí nejlíp. Magii. Tentokrát se jmenuje Flow. Celé by to bylo mnohem méně úsměvné, kdyby Neumannovo jmění nebylo větší než tržní kapitalizace firmy, kterou založil, léta vedl, a do které se nasypaly desítky miliard.

Forbes Česko: Forbes Life #018 – Jan Gregar

Býval studentským vůdcem, nyní mění Prahu. Stojí za projekty jako Festival svobody, Mladí ladí jazz nebo Studentfest. Začínal ale tak, že chtěl uspořádat akci na gymnáziu, kde studoval.

„Proto se naše organizace jmenuje Nerudný fest, vychází z názvu pražského gymnázia Jana Nerudy,“ vysvětluje Jan Gregar. Čtyřiatřicetiletý politolog je nyní šéfem a hlavním fundraiserem spolku, hospodařícím s mnohamilionovými obraty a spolupracujícím s velkými sponzory jako je například Česká spořitelna.

„Vnímám, že české firmy by měly investovat do kultury a občanské společnosti. Nikoliv jen z ušlechtilých důvodů, ale především proto, že si tím zajistí funkční prostředí pro sebe samotné. V prostředí, které je kultivované, se nemůže stát, že zvítězí extremismus,“ tvrdí Jan Gregar v našem podcastu.

Kolik stojí koncert Pussy Riot a proč je nejtěžší překonat „bariéru kreténů“? Jak se nenechat odradit, když hledáte zdroje pro svůj projekt?

Forbes Česko: Forbes Život je bohatý #016 – Zdeněk Pohlreich

Dnes jsme si do studia pozvali známého šéfkucahře, podnikatele a moderátora Zdeněka Pohlreicha. Bavili jsme se o jeho novém pořadu Pohlreichův souboj restaurací, který připravuje pro TV Nova, o současné těžké situaci pro gastronomii, o Michelinském průvodci restaurací, ale i o baseballu, nebo co si myslí o novém filmu Menu.

Forbes Česko: Forbes Byznys #161 – Tomáš Kopečný

„Po začátku konfliktu mi šlo o jednu zásadní věc: dostat zbraně na Ukrajinu. Hodně mě v tom inspiroval Twitter, kde se tisíce lidí v panice ptaly na to, co mají dělat a jak mohou pomoci,“ popisuje Tomáš Kopečný, nový vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny, jak začal před rokem oslovovat české miliardáře a další lidi, aby přispěli na boj proti ruskému agresorovi.

Funkci vládního zmocněnce pro rekonstrukci Ukrajiny zřídila vláda 11. ledna 2023 a nastoupil do ni právě Tomáš Kopečný, který předtím působil na ministerstvu obrany. Jeho náplní práce je koordinace státní i nestátní pomoci Ukrajině během válečného konfliktu, ale především při její poválečné obnově.

Mají české firmy zájem investovat na Ukrajině už nyní, když se v zemi bojuje? A co je tam čeká za příležitosti? Jak je možné se zapojit do pomoci Ukrajině a co je tam teď nejvíc potřeba? A proč se nedaří dodávat na Ukrajinu munici, která je klíčová v současné době?

Forbes Česko: Forbes Life #017 – Adam Sedlák

„Mladý muži, mladý králi, chceš-li mít všechno, co ostatní by si přáli a nechat své protivníky v dáli, udělej banger,“ rýmuje Sergei Barracuda ve filmu Adama Sedláka. Pokud byste potřebovali slovník ke slangu mladých, abyste pochopili, co to onen „banger“ znamená, pak vězte, že je to hit. A ten se podařil Sedlákovi bezpochyby udělat, čísla hovoří jasně: snímek vidělo hned během jeho prvního víkendu přes 22 tisíc diváků.

Na úspěch je Sedlák zvyklý, jeho prvotina Domestik získal cenu Scénář roku od Filmové nadace a Českého lva za nejlepší zvuk. Absolvent Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku momentálně připravuje film o mladých českých politicích, čte Jordana Petersona a chce českého diváka naučit na kvalitní zábavu pro masy.

Bylo herecké obsazení Bangeru, kdy hlavní roli prodavače drog ztvárnil Adam Mišík, kalkulem? Proč je potřeba upoutat především diváky, kteří se o to, co zajímá režiséra, nestarají? Dozvíte se v novém díle podcastu Forbes Life.

Forbes Česko: Forbes Byznys #160 – Eva Zamrazilová (Česká národní banka)

Česká republika má dva unikáty v evropském měřítku: je to země s nejdelší rodičovskou dovolenou a zároveň patří dlouhodobě v rámci EU mezi země s nejmenším podílem lidí, kteří pracují na částečné úvazky. To přispívá k nízké zaměstnanosti žen – především pak matek – v produktivním věku.

„Ženy si myslí, že dlouhou rodičovskou něco dostaly zadarmo, ale zadarmo není vůbec nic. Postupně a plíživě ztrácí svou kvalifikaci, pracovní návyky a schopnost uplatnit se na trhu. Nevěnujeme tomuto tématu dostatečnou pozornost,“ míní vlivná ekonomka a viceguvernérka České národní banky Eva Zamrazilová.

Problém je mimo jiné v nedostatku částečných úvazků. V Česku pracuje na částečný úvazek jen 10 procent lidí, třeba v Nizozemsku tento systém práce využívá 37 procent pracovní síly. „Tohle má dopad především na matky, které se vracejí do práce po rodičovské dovolené. Nemohou se vracet postupně a zahodí tak svůj potenciál. Sleduji to téma už od devadesátých let a poměr částečných úvazků se u nás skoro vůbec nezvyšuje,“ dodává Zamrazilová.

Uznávaná ekonomka, která je mimo jiné matkou tří dětí, také tvrdí, že nedostatek částečných úvazků ve spojení s dlouhou rodičovskou a nízkým zapojením otců do péče o děti (na rodičovskou jich v ČR chodí jen jedno procento) je pro české ženy obrovská past.

V čem podle ní spočívá? Co si myslí o v Česku rozšířených názorech, že děti mají být doma do tří let? Jak to dělala ona sama? A setkávala se s předsudky okolí, když se vracela po mateřské do práce?

Forbes Česko: Forbes Life #016 – Pavlína Schultz a David Kalika

O jejich úspěších napsalo před několika dny jedno z nejdůležitějších izraelských médií. Times of Israel oceňoval, jakým způsobem se Pavlína Schultz a výtvarník David Kalika alias Kakalík, zasadili o povědomí o jejich zemi v Česku.

Pavlína Schultz dřívě působila na české ambasádě v Tel Avivu, kde se starala také o program zdejšího Českého centra. Po návratu do Česka byla ředitelkou Pražského Quadriennale a první ředitelkou JCC Prague, komunitního kulturního židovského centra. V Praze jejím přispěním vznikly tři murály izraelských umělců Nitzan Mintz & Dede.

David Kalika alias Kakalík patří k nejrespektovanějším českým ilustrátorům, komiksy tvoří od roku 1999. Popularitu mu zajistil jeho strip s kuřetem, který vydával denně. Vyšel poté také knižně, mezitím ale Kakalík tvořil pro Rudolfinum, Ambiente či Kunsthalle.

Společně s Pavlínou Schultz vytvořili nejen vtipná krátká videa, která vysvětlují veřejnosti podstatu židovských svátků, ale také tři komiksové knihy.

Jak funguje spojení kulturní diplomacie a ilustrace? Jak oslovit širší veřejnost komunitním projektem?

Forbes Česko: Forbes Byznys #159 – Jan Palaščák (Skupina Amper)

I přestože loni bravurně zvládla odstřihnutí od ruského plynu a situace na trhu s energiemi vypadá pro podniky i domácnosti z pohledu cen více než příznivě, oslavy je ještě třeba raději odložit. I letos nás totiž čeká náročnější rok.

„Podle všeho bychom měli další zimu opět zvládnout, ale bude to vyžadovat všechny kroky, které děláme teď,“ říká zakladatel a šéf skupiny Amper Jan Palaščák v dalším Forbes Byznys podcastu. „Určitě si ale musíme zvykat na nové cenové hladiny energií,“ dodává.

Čerstvě čtyřicetiletý podnikatel už čtvrtým rokem buduje skupinu Amper, které vedle dceřinek Amper Savings nebo Amper Meteo postupně vyrůstají další byznysové nohy. V současnosti například investuje do výstavby fotovoltaických elektráren v Polsku

Jak se po odstřihnutí od rusjkého plynu změní plynárenská soustava v Evropě? Jaké má Jan Palaščák další plány se svou skupinou Amper? A‘ jak se daří jeho projektu CO2IN, kterým chce prostřednictvím tokenů bránit emisím skleníkových plynů do ovzduší?

Forbes Česko: Forbes Life #015 – Jana Počtová

Generace Singles, Nerodič a nyní Šťastně až navěky. Trojice filmů, které mapují vztahové a rodinné tendence současných Čechů, vás nenechají chladnými, ať už si o protagonistech budete myslet cokoliv. Dokumentaristka Jana Počtová uvádí svůj nejnovější celovečerní snímek v okamžiku, kdy většina světa bude slavit svátek zamilovaných.

Šťastně až na věky sleduje pět příběhů, v nichž lidé hledají štěstí, lásku, sex a partnerský život jinak, než je běžné. Polyamorii, otevřený vztah, lásku přes internet nebo dlouholetý vztah se zadaným partnerem doplňuje věřící dvojice v klasickém monogamním soužití. „Jak vypadají partnerské vztahy 21. století? Přestává monogamní model muž a žena v dnešní době stačit? Nejsou podoby lásky ve skutečnosti rozmanitější než ty, které společnost akceptuje jako normu,“ ptá se Jana Počtová. Na festivalu v Jihlavě získal film Cenu diváků a Cenu studentské poroty.

Jak se shání prostředky na dokumentární film a dá se k němu vůbec napsat scénář, když nevíte, kam se celý příběh vyvine? Naučili se Češi po pandemii chodit do kina a po jakém typu vztahu toužíme v současné době?

Forbes Česko: Forbes Život je bohatý #015 – 30 pod 30 speciál

Dnes jsme si do našeho studia pozvali tři účastníky našeho tradičního žebříčku 30 pod 30. Jsou mladí, jsou úspěšní a jsou (nejen) hudebně-zábavní a jsou také na titulce nejnovějšího Forbesu. Představujeme vám režisérku a výtvarnici Dianu Cam Van Nguyen, zpěváka Jan Bendiga a vývojáře Davida Sibřinu. Jak jsou spokojeni s volbou prezidenta? Chtěli by sami co prezidentského křesla jednou usednout? A co je teď nejvíc vytěžuje?

Forbes Česko: Forbes Byznys #158 – Radek Špicar (Svaz průmyslu a dopravy ČR)

Nově zvolený český prezident Petr Pavel se chce v zahraniční politice orientovat víc na Tchaj -wan. Už krátce po svém zvolení si telefonoval s tamní prezidentkou a byla to jedna z jeho prvních interakcí se zahraničím vůbec. Co to může znamenat pro český byznys?

„Tchaj – wan je významný obchodní partner pro Českou republiku už několik let. I Čína je důležitá, ale co se týká investic, zůstali jsme daleko za očekáváním a obchodní spolupráce tam ne vždy fungují dobře. Některé české firmy proto začaly hledat alternativy v jiných asijských zemích: například ve Vietnamu, v Indonésii, či v Malajsii,“ tvrdí viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. A dodává, že podnikatelé doufají, že i v tomhle ohledu jim nový český prezident bude schopný pomoci a vydá se s nimi na obchodní mise i do těchto zemí. Miloš Zeman se i kvůli svým zdravotním problémům cestám s podnikateli v posledních letech nevěnoval.

Česko je poměrně silně orientovaná ekonomika, ale téměř 90 procent exportu končí podle slov Špicara v Evropské unii a Češi se složitě prosazují na třetích trzích. Právě na těchto trzích je diplomatická role prezidenta důležitá, protože je tam ekonomika úzce provázaná s politikou.

Jaká atmosféra podle něj teď panuje v českém průmyslu? Kolik firem se chystá letos propouštět? A jak moc český byznys trápí silná koruna? A jaký je výhled na rok 2023 a mají už firmy to nejhorší za sebou?

Forbes Česko: Forbes Life #014 – Štěpánka Pivcová (theMAYstudio)

Móda není nově zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi cizí. Jeho obraz moderního evropského státníka v padnoucím obleku, který se ale nebojí obléct si flanelovou košili a vyrazit mezi řadové občany, pomáhala stvořit návrhářka Štěpánka Pivcová.

Pracovala pro značky Pietro Filipi, Horsfeathers nebo Zoot či Bibloo. Absolventka UMPRUM je také blízkou přítelkyní a kreativním poradním hlasem pro návrháře Jakuba Polanku. Jak se v lokálním kontextu spolupracuje módnímu návrháři s politikem? Jak velký vliv má padnoucí oblek na úspěšnou politickou kampaň?

Forbes Česko: Forbes Byznys #157 – Jakub Holec (108 Agency)

Ryze česká realitně-poradenská firma 108 Agency vstupuje do nového roku s velkými změnami. Po čtrnácti letech fungování v oblasti průmyslových a kancelářských nemovitostí mění nejen své sídlo, když se z pražského Žižkova stěhuje do kanceláří v Palladiu, ale i interní procesy a svůj název. Nově se místo 108 Agency budeme setkávat se 108 Real Estate.

Jakub Holec založil 108 Agency v roce 2008, kdy na svět udeřila ekonomická krize. On ji ale využil a během ní vybudoval lokální značku s obratem zhruba 60 milionů korun, která na trhu konkuruje zavedeným zahraničním jménům. Teď před ním ale stojí nová výzva. I když při pohledu do skladů automotive a e-commerce firem není krize v Česku vidět, investice do průmyslových nemovitostí skomírají.

„Trh zamrzl loni v únoru s příchodem konfliktu na Ukrajině.. ..Američtí nebo asijští investoři neřeší, kde leží Česko a kde Ukrajina. Pro ně je to válka u nás v regionu a úplně tu skončili, “ vysvětluje Holec, který je zvědavý například na to, co letos s trhem udělá udělá návrat inflační doložky do nájemních smluv.

Jaký bude podle Jakuba Holce rok 2023 pro průmyslové a kancelářské nemovitosti a jaké v ní má 108 Real Estate plány? Poklesl po covidu zájem o kanceláře, nebo se zaměstnanci vrátili z home office do starých kolejí?

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #050 – Jakub Hollmann (CCS Premium Trust) a Michal Pomahač (CAG)

Předávání rodinné firmy je v Česku stále častějším tématem s tím, jak stárne skupina podnikatelů, která začínala v devadesátých letech. O různých metodách, jak řešit podnikové nástupnictví, debatovali ve Forbes BrandVoice podcastu Jakub Hollmann a Michal Pomahač.

Jakub Hollmann je předsedou správní rady CCS Premium Trust a nedávno napsal knihu o svěřenských fondech, které představují stále populárnější formu, jak naložit s nástupnictvím. Michal Pomahač je zase zástupcem druhé generace v rodinné firmě, která provozuje výrobce dveří CAG a Pivovar Kytín.

Oba se shodli na tom, že při převodu firmy je klíčové zachovat její filozofii. „Když se předává firma, tak většinou její zakladatelé chtějí, aby byla následována jejich myšlenka. Aby to, proč tu firmu založili, a filozofie, kterou do ní vložili, byly předány na další generaci,“ prohlásil Hollmann.

Pomahač s tím souhlasil: „I po letech vidím, že zachování filozofie je věc, která mého tátu ve firmě stále drží. Když žijete s firmou tak dlouho, není jednoduché se od toho odpoutat a všechno předat.“

Jak správně předat rodinnou firmu další generaci? Hodí se na to svěřenské fondy? Jak přesně fungují a jak je nastavit?

Forbes Česko: Forbes Byznys #156 – Věra Komárová (Dermacol)

Věra Komárová oslavila dvacet let ve firmě Dermacol a značce se zároveň rekordně dařilo. Dermacol v roce 2022 totiž zaznamenal své historicky nejvyšší prodeje na českém a slovenském trhu: obrat značky tu činil téměř 500 milionů korun.

„Je to částečně dané i současnou ekonomickou krizí, kdy k nám přechází mnoho klientek od dražších značek kosmetiky,“ tvrdí Věra Komárová a dodává, že prodeje byly dokonce o 20 % vyšší než před pandemií. 

Během pandemie se Komárová také vrhla do dalšího projektu: založila si vlastní základní školu a gymnázium. „Bylo to zoufalství,“ popisuje jedna z nejvlivnějších Češek, jak prožívala školní docházku svých dětí během pandemických lockdownů. Matka tří dcer se tehdy stala hlasitou podporovatelkou otevření škol a právě v tomto období ji napadlo, že si založí školu vlastní, kterou už koronavirus podle jejích slov nezavře.

Jak to zvládá sladit dohromady? Jak hodnotí dvacet let v Dermacolu? Jak firmu ovlivnil nárůst cen energií? Jak se daří značce na zahraničních trzích a jaké to bylo například vyjednávat spolupráci se Saudskou Arábií, která je důležitým obchodním partnerem? A jak firma bojuje proti padělkům, které se rozmohly v zahraničí?

Forbes Česko: Forbes Life #013 – Alžběta Minaříková

Místo večerníčku sledovala Jamieho Olivera. Pochází z podnikatelského prostředí, ale v tradici rodinné firmy nepokračovala, raději šla na kurz vaření do Londýna. Kariéra Alžběty Minaříkové, alias Betty, pak nabrala směr korporátu, kde působila jako marketingová manažerka. Zlom přišel, když se přihlásila do soutěže Masterchef, kde získala zlatou kartu od michelinskou hvězdou oceněného šéfkuchaře Radka Kašpárka.

V soutěži zůstala až do finále, kde se umístila na druhém místě společně s další finalistkou, Terezou Hybšovou. Minaříková už během soutěže budila největší pozornost u médií a na sociálních sítích. Jak rostl počet jejích sledujících, tak se také násobily negativní reakce. Podle sledujících byla Minaříková příliš „emocionální a chtěla vyhrát“.

Jak vytěžit svou reality show jako příležitost pro smysluplné podnikání a mají to ženy v kuchyni i u diváků automaticky těžší? A proč Betty nechce jít vařit do michelinské restaurace?

Forbes Česko: Forbes Život je bohatý #014 – Nejlepší vína Česka pro nejlepší duševní pohodu

V dnešním díle bude život bohatý vínem a taky psychickým zdravím, tak se na to připravte.

Nevíme, jestli držíte suchý leden, suchý únor, nebo suchý život, teď vám ho v každém případě malinko ovíníme. Budeme se totiž bavit o nejlepších vínech naší země, o nejlepších vínech Česka a to se sommeliérem a autorem stejnojmenné knížky Michalem Šetkou.

Možná, že jste si s novým rokem dali nějaká předsevzetí. Možná, že se týkala lepší rovnováhy v životě. A možná, že byste chtěli žít zdravější život ve větší psychické pohodě, možná vám ta psychická a mentální pohoda chybí a možná, že byste s tím chtěli něco dělat. Tak teď dobře poslouchejte, protože do studia jsme si pozvali Lukáše Krčila, zakladatele a CEO platformy Hedepy, která se právě psychickému zdraví věnuje.

Forbes Česko: Forbes Life #012 – Klára Vlasáková

Patří k nejzajímavějším objevům lokální spisovatelské scény. Klára Vlasáková je ve svých textech chirurgicky přesná, zápletky svých děl staví s precizností architekta. Miluje scifi, ale její tvorba se do této škatulky napasovat nedá.

Napsala scénář k filmu Běžná selhání, který natočila Cristina Groșan. Filmové drama s dystopickými prvky sleduje jeden den v životě tří žen. Hlavní hrdinky se neznají, ale jejich cesty se v kritických momentech setkají, aby si nezištně pomohly ve chvíli, kdy jejich město postihne tajemná katastrofická událost a výbuchy. Snímek se uvedl nejen na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách, ale také si odnesl cenu za režii.

Proč nemůže mít scénárista velké ego a jak proč to podle Kláry Vlasákové v české společnosti nebude fungovat bez kvót?

Forbes Česko: Forbes Funny Money #079 – Stíhali El Chapa, bránili Ghislaine Maxwell. Teď kopou za kryptovykuka Bankmana-Frieda

Sága SBF pokračuje, tentokrát se do hry zapojili ostřílení borci z advokátní kanceláře, která má zkušenosti s drogovým baronem i parťačkou Jeffrey Epsteina. A čeká je veselo!

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #049 – Petr Michálek (Skanska Residential) a Jakub Cigler (Jakub Cigler Architekti)

Zatímco v zahraničí zažívají dřevostavby velký boom, v České republice jejich rozkvět tlumí zejména přísné požární limity. I přesto se společnost Skanska Residential rozhodla, že na nevyužívaném pozemku na Praze 5 postaví dřevěný bytový dům.

Podle jejího generálního ředitele Petra Michálka půjde o unikátní projekt a jeho cílem je vyzdvihnout dřevo jako stavební materiál, který je šetrnější k životnímu prostředí.

Skanska se proto spojila s Jakubem Ciglerem, zakladatelem architektonického studia Jakub Cigler Architekti, a společně vymysleli podobu čtyřpatrového, dvanáct metrů vysokého domu, kterému dali jméno Radlický Dřevák.

„Co se týče dřevostaveb, tak jsme trochu zelenáči, nicméně jsem velmi rád, že jsme se s developerem potkali, protože celý ten projekt považuji, s ohledem na udržitelnost, za výjimečný. Ve srovnání s okolními zeměmi, třeba Rakouskem nebo Švýcarskem, jsme pozadu desítky let,“ upozorňuje.

Kdy výstavba prvního dřevěného bytového domu začne a kolik bude celý projekt stát? Jak bude dům uvnitř vypadat? A mají o něj zákazníci už teď zájem?

Forbes Česko: Forbes Life #011 – Michal Miovský

„Závislost na nikotinu je úporná, je to podceňovaná látka,“ tvrdí lékař Michal Miovský, který je přednostou Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Většina kuřáků to prý bez odborné pomoci nezvládne, což dokládají i průzkumy.

Kromě nikotinu mají Češi tradičně největší problém s alkoholem. K rovoji alkoholismu v Česku napomáhá podle Miovského i současná ekonomická krize, válka na Ukrajině a další nejistoty, kterým lidé nyní čelí. Problém se zvýšenou konzumací alkoholu u Čechů narostl podle adiktologa výrazně během koronavirové pandemie.

Jak podle něj poznat, že máme problém s nějakou závislostí? Co je už je nadměrná konzumace alkoholu? A v jakém případě bychom měli vyhledat odbornou pomoc? Fungují podle něj předsevzetí skoncovat se závislostmi s nástupem nového roku? A proč jednu závislost často střídá jiná?

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #048 – Vítězslav Lukáš (ABB) a Lukáš Formánek (DZ Dražice)

Pro někoho jsou roboti ve výrobě zajímavá cesta k pokroku. Pro jiného prostě nutnost. „Sídlíme na Mladoboleslavsku, tedy v regionu, kde je posledních dvacet let prakticky nulová nezaměstnanost, takže jinou možnost, jak vyrábět, ani nemáme. Tedy pokud nechceme mít obrovské množství nájemních zaměstnanců ze zahraničí,“ říká Lukáš Formánek.

Technický ředitel společnosti DZ Dražice, předního českého výrobce ohřívačů vody, náleží mezi zástupce firem, které už si bez robotů svoje fungování téměř neumějí představit. I proto, že akutní nedostatek lidí není jedinou potíží.

„V průmyslovém rybníce v Čechách uteklo hodně vody, kritérií je dnes mnohem víc. Jde i o zlepšení podmínek, zejména v těžkých provozech,“ zmiňuje Formánek jejich svařovny a lisovny. „V nich panuje obrovský hluk, s ním spojený stres, výpary poškozující zdraví – lepšíme tak podmínky k práci. S tím jde ruku v ruce produktivita a kvalita výrobků.“

V Dražicích používají roboty od firmy ABB a její šéf pro Česko Vítězslav Lukáš je stále vidí jako příklad toho, kudy vede cesta k chytřejšímu, efektivnějšímu a tím pádem i lépe vydělávajícímu průmyslu v zemi.

„Jejich první pracoviště byl futuristický, až revoluční počin. Firma tehdy nebyla až pod takovým tlakem kvůli zaměstnancům, spíš viděla jiné benefity, hlavně zvýšení kvality,“ oceňuje Lukáš.

Proč v některých profesích už dnes roboti předčí člověka na celé čáře? Kolik lidí dokážou nahradit ve směnném provozu? A jaké mentální bariéry ještě český průmysl potřebuje odbourat, aby na automatizaci vsadil opravdu naplno?

Forbes Česko: Forbes Life #010 – Jakub Polanka

Dokázal ohromit mezinárodní módní svět. Status ho ale nechává chladným, nejdůležitější je pro něj naslouchat hodnoty. Na otázku kdo je, odpovídá, že Kuba, samotářský kluk ze Sušice.

Jediný Čech, který dokázal ohromit svou tvorbou i samotného Huberta de Givenchyho, si přeje tvořit módu klidně, bez křiklavého marketingu na sociálních sítích.

Poslechněte si podcast Forbes Life, abyste zjistili, jak očima Jakuba Polanky vypadá zákulisí fashion průmyslu.

Forbes Česko: Forbes Život je bohatý #013 – Byznysová a hudební inspirace na příští rok

V posledním díle tohoto roku vám přinášíme inspirativní rozhovor s podnikatelem a byznysovým spiritualistou Martinem Rozhoňem. Ten se dívá na svět a hlavně na byznys úplně jinýma očima než většina podnikatelů, zároveň vlastní Boží a nedávno vyšel ze tmy. Co to všechno znamená? To se dozvíte v podcastu!

A na závěr tohoto roku jedna pozvánka na ten příští. S Davidem Gayedečkou z pražského hudebního festivalu Metronom vás navnadíme na jeho příští ročník. Pustíme si ty největší pecky, které budete moct už za půl roku slyšet naživo, ale zároveň probereme, jak vůbec funguje byznysový model takhle velkého festivalu.

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #047 – Vladimíra Michnová (Linet Group) a Hana Součková (SAP Česká republika)

Achillovou patou českých podniků je podle Vladimíry Michnové, viceprezidentky Linet Group pro lidské zdroje, konzervatismus v přístupu ke změně a nízká ochota investovat do inovací v procesech. Mnohdy je těžké prosadit něco nového. 

Potvrzují to i data. Společnost SAP se v rámci průzkumu dotazovala, jak české společnosti přistupují k digitalizaci. Z výsledků vyplynulo, že z 200 dotazovaných podniků pouze šest procent systematicky investovalo do digitalizace oblasti HR. Investice do personalistiky tak je stále v českých byznysových vodách velmi podceňovaná, což vytváří značný prostor k možnému zlepšení a posunu. 

Vladimíra Michnová v podcastu popisuje, jak digitalizace pomohla v Linetu. Skýtá dle ní hned několik benefitů, například lidem umožní zabývat se aktivitami s vyšší přidanou hodnotou. Důkazem, že se investice do digitalizace vyplácí, byl pak Covid. „Když se do toho nebojíte jít, tak se vám to vrátí. V Linetu se nám to vrátilo už za dva a půl roku,“ uvedla příklad situace za pandemie, kdy měly digitalizované podniky konkurenční výhodu a byly lépe připraveny na neočekávané události.

Jak udělat z HR strategického partnera byznysu? Jaké jsou nejnovější technologie v HR? Jak zvládnout digitalizaci a s čím je nejlepší začít?

Forbes Česko: Forbes Life #009 – Jan Černý

Mladý a neklidný, stejně jako jeho zákazníci. Třicetiletý rodák z Hodonína, který se pro kariéru módního návrháře rozhodl poté, co uviděl v Praze přehlídku Jakuba Polanky, působil jako kreativní ředitel značky Kara a pobýval na stáži u Louis Vuitton.

Předčasně zesnulému kreativnímu řediteli Virgilu Ablohovi zde dokonce věnoval pár tenisek, které vytvořil ve spolupráci se značkou Prestige. Černý také často spolupracuje se svým kamarádem a další člověkem ze seznamu 30pod30 NobodyListenem.

Černému se povedlo zachytit komunitu mladých lidí na sociálních sítích a vytvořit okolo sebe fanouškovskou základnu, která jeho oblečení nakupuje jako merchandise oblíbených hudebních interpretů. Zároveň ale šije pánské obleky na zakázku, s jejichž konstrukcí střihů mu pomáhá designér Boris Král.

Co ale bude Jan Černý dělat, až jeho cílová skupina klientů zestárne a přestane chodit na večírky? A jak se mu spolupracuje s velkými značkami jako je Lexus nebo Jägermeister?

Forbes Česko: Forbes Život je bohatý #012 – Vesmírný Yemi

Tenhle díl bude vesmírně kosmický a k tomu samozřejmě hudebně zábavný. Poletíme na Měsíc a ke hvězdám. V Liberci se nigerijskému otci a české mamince narodí kluk, vyrůstá na sídlišti, naučí se perfektně tancovat, zvládne to, že je v poněkud bezbarvém českém prostředí hodně barevný, zavolá mu Madonna, pracuje s Kanye Westem, vystřelí do New Yorku a pak mu Yusaku Maezawa vzkáže, že ho vybrali z jednoho milionů lidí a poletí na Měsíce. Už příští rok. Zapíše se do historie lidstva. A teď přijal pozvání do našeho studia. Jeho jméno je Yemi Akinyemi Dele, prostě Yemi, kluk z Liberce, co letí na měsíc…

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #046 – Traian Urban (EIT Urban Mobility) a Michal Kadera (Škoda Auto)

Jak zvládnou česká města nástup elektromobility? Poslechněte si názor expertů ze Škoda Auto a EIT.

„Bydlím v centru Prahy a po petrolejařích také nečekám, že mi přivedou hadici s benzínem až před dům,” říká ředitel pro vnější vztahy Škoda Auto, Michal Kadera.

Dobíjení elektromobilů bude podle něj fungovat spíše tak, že řidiči budou vědět, kolik mají týdenní či denní nájezdovou vzdálenost, a budou kombinovat dobíjení na firemním parkovišti a třeba při nakupování. Pro centra měst budou účelnější dobíjecí huby, které už po Praze začínají vznikat.

Trendem v městské mobilitě bude kombinace různých typů přepravy. Typicky by to stále více mohlo fungovat tak, že se člověk autem dopraví na vlakové nádraží, odtud přijede do většího města a tam si například na elektrické koloběžce dojede do práce. Inspirací v tom mohou dle ředitele Innovation Hub East, EIT Urban Mobility, Traiana Urbana, být města jako Kodaň či Amsterdam.

Jak se aktuálně mění mobilita a logistika ve městech Česka i zahraničí? Kde si občané měst budou nabíjet elektromobily? A jakou roli v tom sehrají drony?

Forbes Česko: Forbes Life #008 – Štěpán Hebík

Budí pozornost nejen svými texty, ale také excentrickým zjevem. Před rokem porazil Dana Bártu a Jaromíra Nohavicu, když v hudební anketě Anděl vyhrál kategorii sólo interpret za rok 2020. Právě vydal svou druhou desku pod příznačným názvem II.

Dokáže zpívat o globálním oteplování, své lásce k penězům v hotovosti i předčasné mužské ejakulaci. Na problémy s ní (a nejen ty, třeba také na neplodnost) se zaměřuje coby fyzioterapeut. Součástí image Štěpána Hebíka, který si říká 7krát3, je velký důraz na extravaganci a osobitost. „V Českých Budějovicích se už za mnou moc hlav neotočí, jsou na mě zvyklí,“ směje se. V jižních Čechách je populární také otec Štěpána Hebíka Jiří, který je frontmanem kapely HE band.

Co na explicitní sexuální texty i úspěch interpreta 7krát3 říká manželka, která je učitelka na základní škole? Nechal by se najmout na firemní večírek a je perspektivnější být v Česku zpěvákem, nebo fyzioterapeutem?

Forbes Česko: Forbes Byznys #155 – Petr Mára

Rok 2022 byl z pohledu technologií v mnoha směrech přelomový. A to i pro tech-evangelistu Petra Máru. Ten letos například ukázal velkou dávku prozíravosti, když se už na jaře zbavil bitcoinu.

“Když je nějaká technologie na vrcholu, vždy si pokládám otázku, jak dlouho na něm bude a kdy spadne,” vysvětluje Petr Mára v dalším Forbes byznys podcastu, který jsme tentokráte nemohli zasvětit ničemu jinému než technologiím.

Petr Mára se zbavil nejen bitcoinu, ale také Tesly, které byl v minulosti také velkým propagátorem. Nyní už si ale užívá jiný elektrický sporťák, když tedy zrovna nenatáčí videa na Youtube. Tuto platformu má proti Instagramu a TikToku stále nejraději.

Jakou Petr Mára vidí další budoucnost bitcoinu? Jaký elektrický sporťák si nyní užívá? A proč kvůli službě Open AI budeme muset změnit přístup k nově vyrůstající generaci?

Forbes Česko: Forbes Life #007 – Šimon Holý

Je mu osmadvacet a před pár dny měl v kinech premiéru jeho druhý celovečerní film A pak přišla láska. Ačkoliv Šimon Holý pracuje s tématy jako průměrnost a odpor k tlaku, který vás nutí uspět, sám rozhodně vyčnívá z řady. Od osmnácti let působil jako moderátor Českého rozhlasu, napoprvé byl přijat k přijímačkám na FAMU a získal dvojnásobnou nominaci na Českého lva v kategorii hudba k filmu.

Forbes Česko: Forbes Život je bohatý #011 – Výhled na rok 2023 a výhled z vrcholu K2

Ve světě byznysu nevládne zrovna sváteční nálada. Pomalu končí bláznivý rok vysoké inflace, rostoucích úrokových sazeb a válečné nejistoty. Český, evropský i světový byznys hledí s mrazením zádech do roku nového.

Přijde další velká recese? Jaké jsou prognózy, očekávání a tužby byznysu, ale i spotřebitelů? Na to se zeptáme hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila.

„Nahoře fouká a dole je nuda.“ Tahle citace patří nejúspěšnější české horolezkyni Kláře Kolouchové. V podcastu nám přiblíží, jaké to je, když se z mateřské dovolené utíká rovnou na výstup na K2, ale i prodělaném vysokohorském covidu a její nové knize.

A nakonec, láska vás zachrání! Alespoň to tvrdí zpěvák a skladatel Michael Gira, zakladatel a frontman kultovní kapely Swans, který nedávno sólově vystoupil v Praze. Ale nebyl by to on, kdyby nakonec nebylo vše trochu jinak…

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #045 – Martin Machoň (APS) a Tomáš Kálal (Conseq Investment Management)

Vysoká inflace i pád tradičních investičních artiklů nahrávají alternativním investicím. Portfolia složená podle pouček v poměru z 60 % akcií a 40 % dluhopisů mají totiž za sebou jeden z nejhorších roků od začátku 90. let. 

Dobře vybrané alternativní fondy dokážou zajistit přístup k atraktivním artiklům, umožňují poměrně bezpečně zaparkovat kapitál, rozložit kreditní riziko a zajistit dopředu dobře predikovatelný výnos. A proto o takové depozitní fondy v posledních měsících výrazně roste zájem retailových i kvalifikovaných investorů.

„Alternativní aktivum je něco, co nekoreluje s vývojem tradičních, burzovně obchodovaných nástrojů,“ podotýká ředitel Investičního bankovnictví Conseq Investment Management Tomáš Kálal. „Takže je schopné růst nebo držet hodnotu i v době, kdy akcie a dluhopisy klesají,“ dodává.

„Dříve byly alternativní fondy čistě exotická investice, teď už to začíná být velmi zajímavé,“ upozorňuje šéf a majitel finanční skupiny APS, Martin Machoň, který se s Tomášem Kálalem sešel ve studiu Forbesu při rozhovoru o méně tradičních způsobech investování. 

Jaké jsou v době vysoké inflace alternativy k investování volných peněz? Jaká by měla být role alternativních investičních fondů v portfoliu investora? Kdy je nejlepší doba pro takovou investici a v jakých sektorech jsou největší příležitosti v souvislosti s ekonomickým a geopolitickým vývojem?

Forbes Česko: Forbes Byznys #154 – Martin Cígler (Seyfor)

Miliardový brněnský holding Solitea završil důležitou marketingovou změnu. Nově jej budou definovat zelené a fialové barvy a hlavně zbrusu nový název Seyfor, který už je zapsaný v obchodním rejstříku.

„Hledali jsme brand, který vyjadřuje skutečně to, co děláme. Pokud chcete být úspěšná firma, to hlavní, co musíte dělat, je naslouchat svým zákazníkům. A od toho vznikl Seyfor, “ říká k tomu v dalším Forbes Byznys podcastu spoluzakladatel a spolumajitel holdingu Martin Cígler. Brněnský podnikatel, který svůj byznys postavil na vlastnoručně napsaném účetním programu Money se před necelou dekádou spojil s Martinem Fedorem a s jeho fondem Sandberg Capital. Od té doby Seyfor roste, letos dokonce dle Cíglera firma na tržbách nebude růst meziročně o třetinu, ale rovnou o dvě třetiny.

Jak Martin Cígler zvládá řídít firmu a do toho v rychlém sledu realizovat akvizice? Jak u nich ve firmě funguje neomezená dovolená, kterou pro zaměstnance letos zavedli? A jak vidí šance Čechů na rallye Dakar, které se už pošesté zúčastní jako doprovod kamionu pilota Martina Macíka?

Forbes Česko: Forbes Life #006 – Zuzana Kubíčková

Velkolepá přehlídka na pražském Výstavišti, technicky vytříbené modely z ručně zpracovaných látek a záplava krajek i štrasu. Pokud by prvorepublikové salony Hany Podolské nebo Elišky Rosenbaumové svou následovnici v našich časech, byla by to bezpochyby právě Zuzana Kubíčková.

Rodačka z Otrokovic, jejíž dědeček byl dámský krejčí, absolvovala pražskou UMPRUM a pobývala na stážích v Miláně, Paříži i Rejkjavíku. Získala ocenění (a několik nominací) na Czech Grand Design a klientelu Zuzany Kubíčkové tvoří zákaznice, které dokáží ocenit nejen prvotřídní materiály, ale především porozumění vůči ženské siluetě.

Jde se v Česku módou dobře uživit? Proč už se neúčastní přehlídek v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku? A z jakého důvodu byste měli do svatebních šatů investovat i osmdesát tisíc korun?

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #044 – Miroslav Singer (Generali CEE) a Lenka Kejíková (Generali penzijní společnost)

Češi jsou národ spořivý, ale neukládají svoje peníze v takových instrumentech, které mohou v dlouhodobém horizontu obstát a generovat výnosy. „V takovém případě vyhazují peníze tak trošku z okna,“ říká generální ředitelka a předsedkyně představenstva Generali penzijní společnosti Lenka Kejíková.

Kvůli inflaci pak Češi přijdou za rok zhruba o 47 miliard korun. „To je děsivé,“ podotýká bývalý guvernér ČNB a dnes hlavní ekonom společnosti Generali CEE Holding Miroslav Singer. „Přitom teď je velmi dobrý čas investovat. Trhy propadly, sice ne na dno, ale propadly. A čas pro investování je výrazně lepší než před půl rokem,“ dodává.

Kdy a jak začít správně spořit na důchod? V jakých instrumentech držet peníze, aby je nepožírala inflace? Do čeho investovat a na co si naopak dávat pozor? Jaké jsou reálné výnosy a kdy skonči dvouciferná inflace?

Forbes Česko: Forbes Život je bohatý #010 – Listopadový speciál

Dnešní díl bude speciál vydaný k výročí 17. listopadu. Pozvání na rozhovor přijal bývalý studentský aktivista a dnešní kapitalista Jan Bubeník. Zeptáme se ho, jak vzpomíná na události 17. listopadu, jak se mu daří ve svobodném světě, ale i jak se dívá na současné občanské neposlušnosti a co si o nich myslí.

Poté se s Irenou Cápovou podíváme do světa žen! Právě vychází nové číslo speciálu Forbes Woman a Irena nám prozradí, co všechno v novém čísle najdeme.

Listopadový speciál poté uzavřeme tou nejpříhodnější možnou hudbou. Dvě písničky a dvě různé polohy Marty Kubišové ve výběru Petra Šimůnka a Lukáše Grygara.

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #043 – Vítězslav Lukáš (ABB) a David Marek (Deloitte)

Globální ekonomiku si lze představit i ve formě cyklistického pelotonu. Nejlepší udávají tempo, ti nejhorší už z dálky na záda šampionů ani nevidí. Kde se ale v pelotonu nachází Česko? „Spíš uprostřed. A i tam už se začínáme propadat. Je potřeba šlápnout do pedálů,“ burcuje Vítězslav Lukáš, šéf společnosti ABB v ČR.

Lukáš, podle Forbesu jeden ze 22 nejinspirativnějších CEO Česka, byl hostem dalšího Forbes BrandVoice podcastu a transformaci tuzemského byznysu směrem k vyšší automatizaci a robotizaci probíral s Davidem Markem, hlavním ekonomem společnosti Deloitte. Ze zřejmých důvodů: ABB se jako přední dodavatel digitálních technologií pro průmysl věnuje robotizaci v praxi, Marek je zase spoluautorem studie nazvané Automatizace práce v ČR: Proč se nebát robotů.

Oba ve studiu o automatizaci a robotizaci důrazně prohlásili: „Už to není volba, nýbrž nutnost.“

Proč je ještě důležitější reforma školství a podpora vědy a výzkumu? Do kterých oblastí roboty nevpustíme, i kdybychom mohli? A proč už se ekonomický koncept 90. let definitivně vyčerpal?

Forbes Česko: Forbes Byznys #153 – Ondřej Vlček (Gen)

„Když občas zaslechnu, jestli není pro Česko škoda, že nás koupili Američani, říkám si, co vlastně dělá firmu českou. Jednak nešlo o akvizici, ale o fúzi, a hlavně Gen je dost možná víc česká firma, než byl Avast třeba před pěti šesti lety, kdy jsem byl v celém výkonném týmu jediný Čech,“ přemítá Ondřej Vlček, donedávna CEO Avastu a od září prezident ve společnosti Gen, která vznikla fúzí původem českého technologického obra s dalším americkým obrem NortonLifeLock v jednom z největších obchodů v české historii v hodnotě 8,6 miliardy dolarů.

Jaké plány má Gen a jeho prezident do budoucna? Které kyberbezpečnostní výzvy musí společnost nejvíc řešit? Co je podle Ondřeje Vlčka next big thing? A proč tráví čas ve firemním call centru?

Forbes Česko: Forbes Život je bohatý #009 – Zprávy ze světa rafinérií a zprávičky ze světa umění

V novém díle podcastu vás čeká rozhovor s generálním ředitelem Orlen Unipetrol Tomaszem Wiatrakem. Zeptám se ho, jak se společnosti daří, proč mají nyní rafinérie tak velké zisky, jestli bude budoucnost vodíková, ale i co si myslí o windfall tax.

A nakonec jedna smutná hudba a smutná zpráva. Tento týden zemřela zpěvačka a bubenice legendární americké kapely Low, proto si tuto kapelu připomeneme v naší pravidelní hudební rubrice

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #042 – Jan Volšík (Preciosa Lighting) a Hana Součková (SAP)

„Data jsou dnes základní esencí každého podnikání – bez dat a bez lidí nemůžete fungovat. A my s daty potřebujeme pracovat moderně a dynamicky,“ říká Jan Volšík obchodní ředitel společnosti Preciosa Lighting, jedné z divizí jablonecké Preciosy.

Firma sídlící v Kamenickém Šenově vyrábí výjimečná designová svítidla a lustry, které po celém světě zdobí interiéry jacht, hotelů, obchodních center, letišť, paláců a dalších nablýskaných budov či rezidencí.

Několik měsíců pracuje na přípravě nového, vylepšeného firemního systému od společnosti SAP. Spustit ho chce příští rok a slibuje si od něj operativní řízení vztahů se zákazníky, zjednodušení práce zaměstnanců a také analýzu dat, která firmě pomůže předvídat situaci na stávajících i nových světových trzích.

S čím konkrétně digitální transformace Preciose pomůže? Jaké jsou její dlouhodobé plány v oblasti IT? Jak na změny reagují zaměstnanci? A v čem umí SAP pomoci i dalším firmám?

Forbes Česko: Forbes Život je bohatý #008 – Kofola, nové číslo Forbesu a zpeněžené kilometry

V tomto díle se hlásíme z karlovarského hotelu Pupp, kde pořádáme akci TOP CEO. Jedním z těch, kteří do našeho výběru patří, je generální ředitel Kofoly Daniel Buryš. Toho se zeptáme, jak velká Kofola momentálně je, jak se daří v současných složitých časech, ale i jak se mu vychází s majitelem Kofoly Jannisem Samarasem.

Tento týden vychází nový Forbes a je opět na co se těšit. Najdete v něm rozhovor s Patrikem Tkáčem, spolumajitetelem a zakladatelem skupiny J&T, který rozhovory normálně nedává a taky žebříček nejlepších a nejinspirativnějších CEO v Česku. O novém čísle nám popovídá kolegyně Zuzana Krajíčková.

Inspiraci na celý zbytek podzimu a zimy vám pak dodá rozhovor s Lenkou Poláčkovou, moderátorkou, herečkou a hlavně ultraběžkyní.

No a nakonec hudba! Tentokrát něco starého, něco nového a něco úplně jiného! Ale jako vždy, bude to hlavně něco velmi kvalitního.

Forbes Česko: Forbes Life #005 – Jolanta Trojak

Svatava je hlavní postava stejnojmenné knihy spisovatelky Jolanty Trojak. Kurátorka a historička umění v sobě nosila téma mnoho let než titul přišel na svět prostřednictvím prestižního nakladatelství Host, který ho označil za románový objev roku.

Vizuální podobu knihy, která se opírá o duchovní hledání, jež si prochází každý člověk, bez ohledu na to, jak moc se to snaží skrýt za bouřlivé večírky a usilovnou práci, stvořila ilustrátorka Yvetta Anna Kroupová a grafická designérka Jana Vahalíková.

Proč coby rentiérka musela Jolanta Trojak pracovat více než řada jejích kolegů a jak její cit pro módu a estetično funguje v intelektuálních kruzích? Splnila přání otce, který byl talentovaným umělcem i úspěšnžm zakladatelem rodinné firmy?