Forbes Česko

Nejlepší byznysový magazín v Česku přináší sérii podcastů (dříve pod názvem Forbes Radio). Pravidelná inspirace, příběhy úspěšných, technologie, budoucnost, startupy, fuckupy...

UvádíForbes Česko

Všechny epizody

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #050 – Jakub Hollmann (CCS Premium Trust) a Michal Pomahač (CAG)

Předávání rodinné firmy je v Česku stále častějším tématem s tím, jak stárne skupina podnikatelů, která začínala v devadesátých letech. O různých metodách, jak řešit podnikové nástupnictví, debatovali ve Forbes BrandVoice podcastu Jakub Hollmann a Michal Pomahač.

Jakub Hollmann je předsedou správní rady CCS Premium Trust a nedávno napsal knihu o svěřenských fondech, které představují stále populárnější formu, jak naložit s nástupnictvím. Michal Pomahač je zase zástupcem druhé generace v rodinné firmě, která provozuje výrobce dveří CAG a Pivovar Kytín.

Oba se shodli na tom, že při převodu firmy je klíčové zachovat její filozofii. „Když se předává firma, tak většinou její zakladatelé chtějí, aby byla následována jejich myšlenka. Aby to, proč tu firmu založili, a filozofie, kterou do ní vložili, byly předány na další generaci,“ prohlásil Hollmann.

Pomahač s tím souhlasil: „I po letech vidím, že zachování filozofie je věc, která mého tátu ve firmě stále drží. Když žijete s firmou tak dlouho, není jednoduché se od toho odpoutat a všechno předat.“

Jak správně předat rodinnou firmu další generaci? Hodí se na to svěřenské fondy? Jak přesně fungují a jak je nastavit?

Forbes Česko: Forbes Byznys #156 – Věra Komárová (Dermacol)

Věra Komárová oslavila dvacet let ve firmě Dermacol a značce se zároveň rekordně dařilo. Dermacol v roce 2022 totiž zaznamenal své historicky nejvyšší prodeje na českém a slovenském trhu: obrat značky tu činil téměř 500 milionů korun.

„Je to částečně dané i současnou ekonomickou krizí, kdy k nám přechází mnoho klientek od dražších značek kosmetiky,“ tvrdí Věra Komárová a dodává, že prodeje byly dokonce o 20 % vyšší než před pandemií. 

Během pandemie se Komárová také vrhla do dalšího projektu: založila si vlastní základní školu a gymnázium. „Bylo to zoufalství,“ popisuje jedna z nejvlivnějších Češek, jak prožívala školní docházku svých dětí během pandemických lockdownů. Matka tří dcer se tehdy stala hlasitou podporovatelkou otevření škol a právě v tomto období ji napadlo, že si založí školu vlastní, kterou už koronavirus podle jejích slov nezavře.

Jak to zvládá sladit dohromady? Jak hodnotí dvacet let v Dermacolu? Jak firmu ovlivnil nárůst cen energií? Jak se daří značce na zahraničních trzích a jaké to bylo například vyjednávat spolupráci se Saudskou Arábií, která je důležitým obchodním partnerem? A jak firma bojuje proti padělkům, které se rozmohly v zahraničí?

Forbes Česko: Forbes Life #013 – Alžběta Minaříková

Místo večerníčku sledovala Jamieho Olivera. Pochází z podnikatelského prostředí, ale v tradici rodinné firmy nepokračovala, raději šla na kurz vaření do Londýna. Kariéra Alžběty Minaříkové, alias Betty, pak nabrala směr korporátu, kde působila jako marketingová manažerka. Zlom přišel, když se přihlásila do soutěže Masterchef, kde získala zlatou kartu od michelinskou hvězdou oceněného šéfkuchaře Radka Kašpárka.

V soutěži zůstala až do finále, kde se umístila na druhém místě společně s další finalistkou, Terezou Hybšovou. Minaříková už během soutěže budila největší pozornost u médií a na sociálních sítích. Jak rostl počet jejích sledujících, tak se také násobily negativní reakce. Podle sledujících byla Minaříková příliš „emocionální a chtěla vyhrát“.

Jak vytěžit svou reality show jako příležitost pro smysluplné podnikání a mají to ženy v kuchyni i u diváků automaticky těžší? A proč Betty nechce jít vařit do michelinské restaurace?

Forbes Česko: Forbes Život je bohatý #014 – Nejlepší vína Česka pro nejlepší duševní pohodu

V dnešním díle bude život bohatý vínem a taky psychickým zdravím, tak se na to připravte.

Nevíme, jestli držíte suchý leden, suchý únor, nebo suchý život, teď vám ho v každém případě malinko ovíníme. Budeme se totiž bavit o nejlepších vínech naší země, o nejlepších vínech Česka a to se sommeliérem a autorem stejnojmenné knížky Michalem Šetkou.

Možná, že jste si s novým rokem dali nějaká předsevzetí. Možná, že se týkala lepší rovnováhy v životě. A možná, že byste chtěli žít zdravější život ve větší psychické pohodě, možná vám ta psychická a mentální pohoda chybí a možná, že byste s tím chtěli něco dělat. Tak teď dobře poslouchejte, protože do studia jsme si pozvali Lukáše Krčila, zakladatele a CEO platformy Hedepy, která se právě psychickému zdraví věnuje.

Forbes Česko: Forbes Life #012 – Klára Vlasáková

Patří k nejzajímavějším objevům lokální spisovatelské scény. Klára Vlasáková je ve svých textech chirurgicky přesná, zápletky svých děl staví s precizností architekta. Miluje scifi, ale její tvorba se do této škatulky napasovat nedá.

Napsala scénář k filmu Běžná selhání, který natočila Cristina Groșan. Filmové drama s dystopickými prvky sleduje jeden den v životě tří žen. Hlavní hrdinky se neznají, ale jejich cesty se v kritických momentech setkají, aby si nezištně pomohly ve chvíli, kdy jejich město postihne tajemná katastrofická událost a výbuchy. Snímek se uvedl nejen na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách, ale také si odnesl cenu za režii.

Proč nemůže mít scénárista velké ego a jak proč to podle Kláry Vlasákové v české společnosti nebude fungovat bez kvót?

Forbes Česko: Forbes Funny Money #079 – Stíhali El Chapa, bránili Ghislaine Maxwell. Teď kopou za kryptovykuka Bankmana-Frieda

Sága SBF pokračuje, tentokrát se do hry zapojili ostřílení borci z advokátní kanceláře, která má zkušenosti s drogovým baronem i parťačkou Jeffrey Epsteina. A čeká je veselo!

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #049 – Petr Michálek (Skanska Residential) a Jakub Cigler (Jakub Cigler Architekti)

Zatímco v zahraničí zažívají dřevostavby velký boom, v České republice jejich rozkvět tlumí zejména přísné požární limity. I přesto se společnost Skanska Residential rozhodla, že na nevyužívaném pozemku na Praze 5 postaví dřevěný bytový dům.

Podle jejího generálního ředitele Petra Michálka půjde o unikátní projekt a jeho cílem je vyzdvihnout dřevo jako stavební materiál, který je šetrnější k životnímu prostředí.

Skanska se proto spojila s Jakubem Ciglerem, zakladatelem architektonického studia Jakub Cigler Architekti, a společně vymysleli podobu čtyřpatrového, dvanáct metrů vysokého domu, kterému dali jméno Radlický Dřevák.

„Co se týče dřevostaveb, tak jsme trochu zelenáči, nicméně jsem velmi rád, že jsme se s developerem potkali, protože celý ten projekt považuji, s ohledem na udržitelnost, za výjimečný. Ve srovnání s okolními zeměmi, třeba Rakouskem nebo Švýcarskem, jsme pozadu desítky let,“ upozorňuje.

Kdy výstavba prvního dřevěného bytového domu začne a kolik bude celý projekt stát? Jak bude dům uvnitř vypadat? A mají o něj zákazníci už teď zájem?

Forbes Česko: Forbes Life #011 – Michal Miovský

„Závislost na nikotinu je úporná, je to podceňovaná látka,“ tvrdí lékař Michal Miovský, který je přednostou Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Většina kuřáků to prý bez odborné pomoci nezvládne, což dokládají i průzkumy.

Kromě nikotinu mají Češi tradičně největší problém s alkoholem. K rovoji alkoholismu v Česku napomáhá podle Miovského i současná ekonomická krize, válka na Ukrajině a další nejistoty, kterým lidé nyní čelí. Problém se zvýšenou konzumací alkoholu u Čechů narostl podle adiktologa výrazně během koronavirové pandemie.

Jak podle něj poznat, že máme problém s nějakou závislostí? Co je už je nadměrná konzumace alkoholu? A v jakém případě bychom měli vyhledat odbornou pomoc? Fungují podle něj předsevzetí skoncovat se závislostmi s nástupem nového roku? A proč jednu závislost často střídá jiná?

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #048 – Vítězslav Lukáš (ABB) a Lukáš Formánek (DZ Dražice)

Pro někoho jsou roboti ve výrobě zajímavá cesta k pokroku. Pro jiného prostě nutnost. „Sídlíme na Mladoboleslavsku, tedy v regionu, kde je posledních dvacet let prakticky nulová nezaměstnanost, takže jinou možnost, jak vyrábět, ani nemáme. Tedy pokud nechceme mít obrovské množství nájemních zaměstnanců ze zahraničí,“ říká Lukáš Formánek.

Technický ředitel společnosti DZ Dražice, předního českého výrobce ohřívačů vody, náleží mezi zástupce firem, které už si bez robotů svoje fungování téměř neumějí představit. I proto, že akutní nedostatek lidí není jedinou potíží.

„V průmyslovém rybníce v Čechách uteklo hodně vody, kritérií je dnes mnohem víc. Jde i o zlepšení podmínek, zejména v těžkých provozech,“ zmiňuje Formánek jejich svařovny a lisovny. „V nich panuje obrovský hluk, s ním spojený stres, výpary poškozující zdraví – lepšíme tak podmínky k práci. S tím jde ruku v ruce produktivita a kvalita výrobků.“

V Dražicích používají roboty od firmy ABB a její šéf pro Česko Vítězslav Lukáš je stále vidí jako příklad toho, kudy vede cesta k chytřejšímu, efektivnějšímu a tím pádem i lépe vydělávajícímu průmyslu v zemi.

„Jejich první pracoviště byl futuristický, až revoluční počin. Firma tehdy nebyla až pod takovým tlakem kvůli zaměstnancům, spíš viděla jiné benefity, hlavně zvýšení kvality,“ oceňuje Lukáš.

Proč v některých profesích už dnes roboti předčí člověka na celé čáře? Kolik lidí dokážou nahradit ve směnném provozu? A jaké mentální bariéry ještě český průmysl potřebuje odbourat, aby na automatizaci vsadil opravdu naplno?

Forbes Česko: Forbes Life #010 – Jakub Polanka

Dokázal ohromit mezinárodní módní svět. Status ho ale nechává chladným, nejdůležitější je pro něj naslouchat hodnoty. Na otázku kdo je, odpovídá, že Kuba, samotářský kluk ze Sušice.

Jediný Čech, který dokázal ohromit svou tvorbou i samotného Huberta de Givenchyho, si přeje tvořit módu klidně, bez křiklavého marketingu na sociálních sítích.

Poslechněte si podcast Forbes Life, abyste zjistili, jak očima Jakuba Polanky vypadá zákulisí fashion průmyslu.

Forbes Česko: Forbes Život je bohatý #013 – Byznysová a hudební inspirace na příští rok

V posledním díle tohoto roku vám přinášíme inspirativní rozhovor s podnikatelem a byznysovým spiritualistou Martinem Rozhoňem. Ten se dívá na svět a hlavně na byznys úplně jinýma očima než většina podnikatelů, zároveň vlastní Boží a nedávno vyšel ze tmy. Co to všechno znamená? To se dozvíte v podcastu!

A na závěr tohoto roku jedna pozvánka na ten příští. S Davidem Gayedečkou z pražského hudebního festivalu Metronom vás navnadíme na jeho příští ročník. Pustíme si ty největší pecky, které budete moct už za půl roku slyšet naživo, ale zároveň probereme, jak vůbec funguje byznysový model takhle velkého festivalu.

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #047 – Vladimíra Michnová (Linet Group) a Hana Součková (SAP Česká republika)

Achillovou patou českých podniků je podle Vladimíry Michnové, viceprezidentky Linet Group pro lidské zdroje, konzervatismus v přístupu ke změně a nízká ochota investovat do inovací v procesech. Mnohdy je těžké prosadit něco nového. 

Potvrzují to i data. Společnost SAP se v rámci průzkumu dotazovala, jak české společnosti přistupují k digitalizaci. Z výsledků vyplynulo, že z 200 dotazovaných podniků pouze šest procent systematicky investovalo do digitalizace oblasti HR. Investice do personalistiky tak je stále v českých byznysových vodách velmi podceňovaná, což vytváří značný prostor k možnému zlepšení a posunu. 

Vladimíra Michnová v podcastu popisuje, jak digitalizace pomohla v Linetu. Skýtá dle ní hned několik benefitů, například lidem umožní zabývat se aktivitami s vyšší přidanou hodnotou. Důkazem, že se investice do digitalizace vyplácí, byl pak Covid. „Když se do toho nebojíte jít, tak se vám to vrátí. V Linetu se nám to vrátilo už za dva a půl roku,“ uvedla příklad situace za pandemie, kdy měly digitalizované podniky konkurenční výhodu a byly lépe připraveny na neočekávané události.

Jak udělat z HR strategického partnera byznysu? Jaké jsou nejnovější technologie v HR? Jak zvládnout digitalizaci a s čím je nejlepší začít?

Forbes Česko: Forbes Life #009 – Jan Černý

Mladý a neklidný, stejně jako jeho zákazníci. Třicetiletý rodák z Hodonína, který se pro kariéru módního návrháře rozhodl poté, co uviděl v Praze přehlídku Jakuba Polanky, působil jako kreativní ředitel značky Kara a pobýval na stáži u Louis Vuitton.

Předčasně zesnulému kreativnímu řediteli Virgilu Ablohovi zde dokonce věnoval pár tenisek, které vytvořil ve spolupráci se značkou Prestige. Černý také často spolupracuje se svým kamarádem a další člověkem ze seznamu 30pod30 NobodyListenem.

Černému se povedlo zachytit komunitu mladých lidí na sociálních sítích a vytvořit okolo sebe fanouškovskou základnu, která jeho oblečení nakupuje jako merchandise oblíbených hudebních interpretů. Zároveň ale šije pánské obleky na zakázku, s jejichž konstrukcí střihů mu pomáhá designér Boris Král.

Co ale bude Jan Černý dělat, až jeho cílová skupina klientů zestárne a přestane chodit na večírky? A jak se mu spolupracuje s velkými značkami jako je Lexus nebo Jägermeister?

Forbes Česko: Forbes Život je bohatý #012 – Vesmírný Yemi

Tenhle díl bude vesmírně kosmický a k tomu samozřejmě hudebně zábavný. Poletíme na Měsíc a ke hvězdám. V Liberci se nigerijskému otci a české mamince narodí kluk, vyrůstá na sídlišti, naučí se perfektně tancovat, zvládne to, že je v poněkud bezbarvém českém prostředí hodně barevný, zavolá mu Madonna, pracuje s Kanye Westem, vystřelí do New Yorku a pak mu Yusaku Maezawa vzkáže, že ho vybrali z jednoho milionů lidí a poletí na Měsíce. Už příští rok. Zapíše se do historie lidstva. A teď přijal pozvání do našeho studia. Jeho jméno je Yemi Akinyemi Dele, prostě Yemi, kluk z Liberce, co letí na měsíc…

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #046 – Traian Urban (EIT Urban Mobility) a Michal Kadera (Škoda Auto)

Jak zvládnou česká města nástup elektromobility? Poslechněte si názor expertů ze Škoda Auto a EIT.

„Bydlím v centru Prahy a po petrolejařích také nečekám, že mi přivedou hadici s benzínem až před dům,” říká ředitel pro vnější vztahy Škoda Auto, Michal Kadera.

Dobíjení elektromobilů bude podle něj fungovat spíše tak, že řidiči budou vědět, kolik mají týdenní či denní nájezdovou vzdálenost, a budou kombinovat dobíjení na firemním parkovišti a třeba při nakupování. Pro centra měst budou účelnější dobíjecí huby, které už po Praze začínají vznikat.

Trendem v městské mobilitě bude kombinace různých typů přepravy. Typicky by to stále více mohlo fungovat tak, že se člověk autem dopraví na vlakové nádraží, odtud přijede do většího města a tam si například na elektrické koloběžce dojede do práce. Inspirací v tom mohou dle ředitele Innovation Hub East, EIT Urban Mobility, Traiana Urbana, být města jako Kodaň či Amsterdam.

Jak se aktuálně mění mobilita a logistika ve městech Česka i zahraničí? Kde si občané měst budou nabíjet elektromobily? A jakou roli v tom sehrají drony?

Forbes Česko: Forbes Life #008 – Štěpán Hebík

Budí pozornost nejen svými texty, ale také excentrickým zjevem. Před rokem porazil Dana Bártu a Jaromíra Nohavicu, když v hudební anketě Anděl vyhrál kategorii sólo interpret za rok 2020. Právě vydal svou druhou desku pod příznačným názvem II.

Dokáže zpívat o globálním oteplování, své lásce k penězům v hotovosti i předčasné mužské ejakulaci. Na problémy s ní (a nejen ty, třeba také na neplodnost) se zaměřuje coby fyzioterapeut. Součástí image Štěpána Hebíka, který si říká 7krát3, je velký důraz na extravaganci a osobitost. „V Českých Budějovicích se už za mnou moc hlav neotočí, jsou na mě zvyklí,“ směje se. V jižních Čechách je populární také otec Štěpána Hebíka Jiří, který je frontmanem kapely HE band.

Co na explicitní sexuální texty i úspěch interpreta 7krát3 říká manželka, která je učitelka na základní škole? Nechal by se najmout na firemní večírek a je perspektivnější být v Česku zpěvákem, nebo fyzioterapeutem?

Forbes Česko: Forbes Byznys #155 – Petr Mára

Rok 2022 byl z pohledu technologií v mnoha směrech přelomový. A to i pro tech-evangelistu Petra Máru. Ten letos například ukázal velkou dávku prozíravosti, když se už na jaře zbavil bitcoinu.

“Když je nějaká technologie na vrcholu, vždy si pokládám otázku, jak dlouho na něm bude a kdy spadne,” vysvětluje Petr Mára v dalším Forbes byznys podcastu, který jsme tentokráte nemohli zasvětit ničemu jinému než technologiím.

Petr Mára se zbavil nejen bitcoinu, ale také Tesly, které byl v minulosti také velkým propagátorem. Nyní už si ale užívá jiný elektrický sporťák, když tedy zrovna nenatáčí videa na Youtube. Tuto platformu má proti Instagramu a TikToku stále nejraději.

Jakou Petr Mára vidí další budoucnost bitcoinu? Jaký elektrický sporťák si nyní užívá? A proč kvůli službě Open AI budeme muset změnit přístup k nově vyrůstající generaci?

Forbes Česko: Forbes Life #007 – Šimon Holý

Je mu osmadvacet a před pár dny měl v kinech premiéru jeho druhý celovečerní film A pak přišla láska. Ačkoliv Šimon Holý pracuje s tématy jako průměrnost a odpor k tlaku, který vás nutí uspět, sám rozhodně vyčnívá z řady. Od osmnácti let působil jako moderátor Českého rozhlasu, napoprvé byl přijat k přijímačkám na FAMU a získal dvojnásobnou nominaci na Českého lva v kategorii hudba k filmu.

Forbes Česko: Forbes Život je bohatý #011 – Výhled na rok 2023 a výhled z vrcholu K2

Ve světě byznysu nevládne zrovna sváteční nálada. Pomalu končí bláznivý rok vysoké inflace, rostoucích úrokových sazeb a válečné nejistoty. Český, evropský i světový byznys hledí s mrazením zádech do roku nového.

Přijde další velká recese? Jaké jsou prognózy, očekávání a tužby byznysu, ale i spotřebitelů? Na to se zeptáme hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila.

„Nahoře fouká a dole je nuda.“ Tahle citace patří nejúspěšnější české horolezkyni Kláře Kolouchové. V podcastu nám přiblíží, jaké to je, když se z mateřské dovolené utíká rovnou na výstup na K2, ale i prodělaném vysokohorském covidu a její nové knize.

A nakonec, láska vás zachrání! Alespoň to tvrdí zpěvák a skladatel Michael Gira, zakladatel a frontman kultovní kapely Swans, který nedávno sólově vystoupil v Praze. Ale nebyl by to on, kdyby nakonec nebylo vše trochu jinak…

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #045 – Martin Machoň (APS) a Tomáš Kálal (Conseq Investment Management)

Vysoká inflace i pád tradičních investičních artiklů nahrávají alternativním investicím. Portfolia složená podle pouček v poměru z 60 % akcií a 40 % dluhopisů mají totiž za sebou jeden z nejhorších roků od začátku 90. let. 

Dobře vybrané alternativní fondy dokážou zajistit přístup k atraktivním artiklům, umožňují poměrně bezpečně zaparkovat kapitál, rozložit kreditní riziko a zajistit dopředu dobře predikovatelný výnos. A proto o takové depozitní fondy v posledních měsících výrazně roste zájem retailových i kvalifikovaných investorů.

„Alternativní aktivum je něco, co nekoreluje s vývojem tradičních, burzovně obchodovaných nástrojů,“ podotýká ředitel Investičního bankovnictví Conseq Investment Management Tomáš Kálal. „Takže je schopné růst nebo držet hodnotu i v době, kdy akcie a dluhopisy klesají,“ dodává.

„Dříve byly alternativní fondy čistě exotická investice, teď už to začíná být velmi zajímavé,“ upozorňuje šéf a majitel finanční skupiny APS, Martin Machoň, který se s Tomášem Kálalem sešel ve studiu Forbesu při rozhovoru o méně tradičních způsobech investování. 

Jaké jsou v době vysoké inflace alternativy k investování volných peněz? Jaká by měla být role alternativních investičních fondů v portfoliu investora? Kdy je nejlepší doba pro takovou investici a v jakých sektorech jsou největší příležitosti v souvislosti s ekonomickým a geopolitickým vývojem?

Forbes Česko: Forbes Byznys #154 – Martin Cígler (Seyfor)

Miliardový brněnský holding Solitea završil důležitou marketingovou změnu. Nově jej budou definovat zelené a fialové barvy a hlavně zbrusu nový název Seyfor, který už je zapsaný v obchodním rejstříku.

„Hledali jsme brand, který vyjadřuje skutečně to, co děláme. Pokud chcete být úspěšná firma, to hlavní, co musíte dělat, je naslouchat svým zákazníkům. A od toho vznikl Seyfor, “ říká k tomu v dalším Forbes Byznys podcastu spoluzakladatel a spolumajitel holdingu Martin Cígler. Brněnský podnikatel, který svůj byznys postavil na vlastnoručně napsaném účetním programu Money se před necelou dekádou spojil s Martinem Fedorem a s jeho fondem Sandberg Capital. Od té doby Seyfor roste, letos dokonce dle Cíglera firma na tržbách nebude růst meziročně o třetinu, ale rovnou o dvě třetiny.

Jak Martin Cígler zvládá řídít firmu a do toho v rychlém sledu realizovat akvizice? Jak u nich ve firmě funguje neomezená dovolená, kterou pro zaměstnance letos zavedli? A jak vidí šance Čechů na rallye Dakar, které se už pošesté zúčastní jako doprovod kamionu pilota Martina Macíka?

Forbes Česko: Forbes Life #006 – Zuzana Kubíčková

Velkolepá přehlídka na pražském Výstavišti, technicky vytříbené modely z ručně zpracovaných látek a záplava krajek i štrasu. Pokud by prvorepublikové salony Hany Podolské nebo Elišky Rosenbaumové svou následovnici v našich časech, byla by to bezpochyby právě Zuzana Kubíčková.

Rodačka z Otrokovic, jejíž dědeček byl dámský krejčí, absolvovala pražskou UMPRUM a pobývala na stážích v Miláně, Paříži i Rejkjavíku. Získala ocenění (a několik nominací) na Czech Grand Design a klientelu Zuzany Kubíčkové tvoří zákaznice, které dokáží ocenit nejen prvotřídní materiály, ale především porozumění vůči ženské siluetě.

Jde se v Česku módou dobře uživit? Proč už se neúčastní přehlídek v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku? A z jakého důvodu byste měli do svatebních šatů investovat i osmdesát tisíc korun?

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #044 – Miroslav Singer (Generali CEE) a Lenka Kejíková (Generali penzijní společnost)

Češi jsou národ spořivý, ale neukládají svoje peníze v takových instrumentech, které mohou v dlouhodobém horizontu obstát a generovat výnosy. „V takovém případě vyhazují peníze tak trošku z okna,“ říká generální ředitelka a předsedkyně představenstva Generali penzijní společnosti Lenka Kejíková.

Kvůli inflaci pak Češi přijdou za rok zhruba o 47 miliard korun. „To je děsivé,“ podotýká bývalý guvernér ČNB a dnes hlavní ekonom společnosti Generali CEE Holding Miroslav Singer. „Přitom teď je velmi dobrý čas investovat. Trhy propadly, sice ne na dno, ale propadly. A čas pro investování je výrazně lepší než před půl rokem,“ dodává.

Kdy a jak začít správně spořit na důchod? V jakých instrumentech držet peníze, aby je nepožírala inflace? Do čeho investovat a na co si naopak dávat pozor? Jaké jsou reálné výnosy a kdy skonči dvouciferná inflace?

Forbes Česko: Forbes Život je bohatý #010 – Listopadový speciál

Dnešní díl bude speciál vydaný k výročí 17. listopadu. Pozvání na rozhovor přijal bývalý studentský aktivista a dnešní kapitalista Jan Bubeník. Zeptáme se ho, jak vzpomíná na události 17. listopadu, jak se mu daří ve svobodném světě, ale i jak se dívá na současné občanské neposlušnosti a co si o nich myslí.

Poté se s Irenou Cápovou podíváme do světa žen! Právě vychází nové číslo speciálu Forbes Woman a Irena nám prozradí, co všechno v novém čísle najdeme.

Listopadový speciál poté uzavřeme tou nejpříhodnější možnou hudbou. Dvě písničky a dvě různé polohy Marty Kubišové ve výběru Petra Šimůnka a Lukáše Grygara.

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #043 – Vítězslav Lukáš (ABB) a David Marek (Deloitte)

Globální ekonomiku si lze představit i ve formě cyklistického pelotonu. Nejlepší udávají tempo, ti nejhorší už z dálky na záda šampionů ani nevidí. Kde se ale v pelotonu nachází Česko? „Spíš uprostřed. A i tam už se začínáme propadat. Je potřeba šlápnout do pedálů,“ burcuje Vítězslav Lukáš, šéf společnosti ABB v ČR.

Lukáš, podle Forbesu jeden ze 22 nejinspirativnějších CEO Česka, byl hostem dalšího Forbes BrandVoice podcastu a transformaci tuzemského byznysu směrem k vyšší automatizaci a robotizaci probíral s Davidem Markem, hlavním ekonomem společnosti Deloitte. Ze zřejmých důvodů: ABB se jako přední dodavatel digitálních technologií pro průmysl věnuje robotizaci v praxi, Marek je zase spoluautorem studie nazvané Automatizace práce v ČR: Proč se nebát robotů.

Oba ve studiu o automatizaci a robotizaci důrazně prohlásili: „Už to není volba, nýbrž nutnost.“

Proč je ještě důležitější reforma školství a podpora vědy a výzkumu? Do kterých oblastí roboty nevpustíme, i kdybychom mohli? A proč už se ekonomický koncept 90. let definitivně vyčerpal?

Forbes Česko: Forbes Byznys #153 – Ondřej Vlček (Gen)

„Když občas zaslechnu, jestli není pro Česko škoda, že nás koupili Američani, říkám si, co vlastně dělá firmu českou. Jednak nešlo o akvizici, ale o fúzi, a hlavně Gen je dost možná víc česká firma, než byl Avast třeba před pěti šesti lety, kdy jsem byl v celém výkonném týmu jediný Čech,“ přemítá Ondřej Vlček, donedávna CEO Avastu a od září prezident ve společnosti Gen, která vznikla fúzí původem českého technologického obra s dalším americkým obrem NortonLifeLock v jednom z největších obchodů v české historii v hodnotě 8,6 miliardy dolarů.

Jaké plány má Gen a jeho prezident do budoucna? Které kyberbezpečnostní výzvy musí společnost nejvíc řešit? Co je podle Ondřeje Vlčka next big thing? A proč tráví čas ve firemním call centru?

Forbes Česko: Forbes Život je bohatý #009 – Zprávy ze světa rafinérií a zprávičky ze světa umění

V novém díle podcastu vás čeká rozhovor s generálním ředitelem Orlen Unipetrol Tomaszem Wiatrakem. Zeptám se ho, jak se společnosti daří, proč mají nyní rafinérie tak velké zisky, jestli bude budoucnost vodíková, ale i co si myslí o windfall tax.

A nakonec jedna smutná hudba a smutná zpráva. Tento týden zemřela zpěvačka a bubenice legendární americké kapely Low, proto si tuto kapelu připomeneme v naší pravidelní hudební rubrice

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #042 – Jan Volšík (Preciosa Lighting) a Hana Součková (SAP)

„Data jsou dnes základní esencí každého podnikání – bez dat a bez lidí nemůžete fungovat. A my s daty potřebujeme pracovat moderně a dynamicky,“ říká Jan Volšík obchodní ředitel společnosti Preciosa Lighting, jedné z divizí jablonecké Preciosy.

Firma sídlící v Kamenickém Šenově vyrábí výjimečná designová svítidla a lustry, které po celém světě zdobí interiéry jacht, hotelů, obchodních center, letišť, paláců a dalších nablýskaných budov či rezidencí.

Několik měsíců pracuje na přípravě nového, vylepšeného firemního systému od společnosti SAP. Spustit ho chce příští rok a slibuje si od něj operativní řízení vztahů se zákazníky, zjednodušení práce zaměstnanců a také analýzu dat, která firmě pomůže předvídat situaci na stávajících i nových světových trzích.

S čím konkrétně digitální transformace Preciose pomůže? Jaké jsou její dlouhodobé plány v oblasti IT? Jak na změny reagují zaměstnanci? A v čem umí SAP pomoci i dalším firmám?

Forbes Česko: Forbes Život je bohatý #008 – Kofola, nové číslo Forbesu a zpeněžené kilometry

V tomto díle se hlásíme z karlovarského hotelu Pupp, kde pořádáme akci TOP CEO. Jedním z těch, kteří do našeho výběru patří, je generální ředitel Kofoly Daniel Buryš. Toho se zeptáme, jak velká Kofola momentálně je, jak se daří v současných složitých časech, ale i jak se mu vychází s majitelem Kofoly Jannisem Samarasem.

Tento týden vychází nový Forbes a je opět na co se těšit. Najdete v něm rozhovor s Patrikem Tkáčem, spolumajitetelem a zakladatelem skupiny J&T, který rozhovory normálně nedává a taky žebříček nejlepších a nejinspirativnějších CEO v Česku. O novém čísle nám popovídá kolegyně Zuzana Krajíčková.

Inspiraci na celý zbytek podzimu a zimy vám pak dodá rozhovor s Lenkou Poláčkovou, moderátorkou, herečkou a hlavně ultraběžkyní.

No a nakonec hudba! Tentokrát něco starého, něco nového a něco úplně jiného! Ale jako vždy, bude to hlavně něco velmi kvalitního.

Forbes Česko: Forbes Life #005 – Jolanta Trojak

Svatava je hlavní postava stejnojmenné knihy spisovatelky Jolanty Trojak. Kurátorka a historička umění v sobě nosila téma mnoho let než titul přišel na svět prostřednictvím prestižního nakladatelství Host, který ho označil za románový objev roku.

Vizuální podobu knihy, která se opírá o duchovní hledání, jež si prochází každý člověk, bez ohledu na to, jak moc se to snaží skrýt za bouřlivé večírky a usilovnou práci, stvořila ilustrátorka Yvetta Anna Kroupová a grafická designérka Jana Vahalíková.

Proč coby rentiérka musela Jolanta Trojak pracovat více než řada jejích kolegů a jak její cit pro módu a estetično funguje v intelektuálních kruzích? Splnila přání otce, který byl talentovaným umělcem i úspěšnžm zakladatelem rodinné firmy?

Forbes Česko: Forbes Život je bohatý #007 – Jídlo, pití a muzika

Vítejte ve speciálním podzimním díle! Dnes bude vše o třech tématech, která ultimátně porážejí podzimní mizérii: jídlo, pití a muzika!

Zeptáme se provozovatele pražské luxusní restaurace Grand Cru Libora Pavlíčka, jak to vypadá s gastronomií na podzim roku 2022 a taky co chystají speciálního na letošní sezónu.

A potom už pití, co probublá až do muziky! O tomhle se budeme bavit s Markétou Zázvorkovou z Moët Hennessy. Nedávno totiž v Londýně proběhl exkluzivní koncert skladby Seeing Sound, Hearing Krug od japonského skladatele Ryuichiho Sakamota. Symfonie o třech větách vás provede právě legendárním světem šampaňského Krug, respektive třemi konkrétními ročníky.

Forbes Česko: Forbes Life #004 – Vítězslav Danda (edit! architects)

Vítězslav Danda spoluzaložil architektonické studio Edit! Architects, které dalo Praze takové podniky jako Cobra nebo La Bottega Bistroteka. Zároveň v Londýně se svými kolegy navrhl bar Tayēr + Elementary Alexe Kratěny, který získal ocenění druhý nejlepší bar na světě.

Abyste si dovedli představit, jakým stylem Edit! architekti tvoří, vydejte se nejen na jeden povinný drink do dnes už ikonického letenského baru, ale také se podívejte do Kamenice, projděte se po Karlíně, Smíchově či Žižkově.

Jak se mu daří svými návrhy měnit konzervativní vzhled Prahy? A co znamenala soutěž o Vltavskou filharmonii pro domácí architektonickou scénu? Má smysl v Praze dělat bary v berlínském stylu a v Londýně ty v českém?

Forbes Česko: Forbes Byznys #152 – Jan Švejnar

Český průmysl si vzhledem k vývoji cen energií bude muse projít zásadní transformací, která si vyžádá i společenské náklady. Alespoň si to myslí ekonom, profesor na Kolumbijské univerzitě v New Yorku a zakladatel českého institutu CERGE Jan Švejnar.

“Měli jsme dekády, kdy jsme kupovali plyn poměrně levně. Teď si musíme zvyknout na to, že ať už se ta cena ustálí kdekoliv, bude to násobek toho, kde byla před tím,” říká v aktuálním díle Forbes Byznys podcastu.

Podle něj byl český i evropský průmysl dotován a dopován levnými energiemi. Tato doba ale končí a zejména český průmysl, který je energeticky náročnější než v jiných zemích, se musí začít orientovat na moderní technologie.

Jak se Jan Švejnar dívá na víkendové dění v Číně, kde pod sebe všechnu moc získal prezident Si Ťin-pching a hrozí změna ekonomických reforem? A kdo bude ze současných problémů v Evropě nejvíce těžit – Asie nebo USA? A zasáhne Jan Švejnar ještě do bojů o Hrad?

Forbes Česko: Forbes Život je bohatý #006 – Nadace Neuron, umývání nádobí za miliardu a houby na Islandu

Tady je Petr Šimůnek a jeho Život je bohatý!

V novém díle podcastu vás čeká rozhovor s Monikou Vondrákovou, spoluzakladatelkou nadace Neuron, která každoročně odměňuje a vyhlašuje nejúspěšnější a nejzajímavější vědce. Kdo si odnesl ocenění letos a jak na tom vůbec česká věda je? To se dozvíte v podcastu.
Jaromír Opatrný o sobě s oblibou tvrdí, že jako umývač nádobí začal a taky jako umývač pokračuje. Akorát je v tom druhý nejlepší na světě a tohle umývání mu ročně vynáší tržby za 1,4 miliardy korun. Rád chodí v sandálích či bos a někdy zůstane v civilizace úplně nahý. Jak to jde vše dohromady? Poslouchejte a nechte se překvapit!
A nakonec houby! Ted hudba, co zní jako houby, nebo se jimi alespoň inspiruje. Slavná islandská skladatelka a zpěvačka vydala nové album Björk a houbami se to na něm jen hemží. Rychlokurz hub i Björk v podání našeho Lukáše Grygara!

Forbes Česko: Forbes Byznys #151 – Petr Bartoň (Natland)

Tempo růstu spotřebitelských cen se v meziročním porovnání drží pod osmnácti procenty, do konce roku ale může i vlivem efektu zrušení DPH u faktur za energie, která letos opět platí, zase poskočit o něco více.

Pozitivní zprávou je, že inflace v Česku reálně klesá. „Jde o nejaktuálnější měsíční hodnotu. A ta skutečně klesá někdy od letošního června či července a to celkem setrvale,“ vysvětluje v podcastu hlavní ekonom společnosti Natland Petr Bartoň.

Podle něj to nejhorší máme z pohledu inflace za sebou a pro příští rok existuje vysoká pravděpodobnost, že se v některých jednotlivých měsících podíváme do deflace, tedy do prostředí klesajících cen.

Jak vysoká je dnes inflace v Česku dle nejaktuálnějších hodnot? Jak Petr Bartoň hodnotí kroky České národní banky v boji proti inflaci? A máme období prudkého růstu sazeb už za sebou?

Forbes Česko: Forbes Life #003 – Jan Rabell (Janštejn Glass Group) a Leon Jakimič (Lasvit)

Leon Jakimič a Jan Rabell. Hosté nejen dalšího dílu podcastu Forbes Life, ale především muži, kteří reprezentují to nejlepší z českého skla. Jakimiče není třeba představovat, zakladatel společnosti Lasvit, která slaví klíčové mezinárodní úspěchy, je vizionářem a mužem činu.

Jan Rabell přesídlil z Karibiku na Vysočinu, kde zachránil dvěstě let starou sklárnu. Se svou společností Janštejn Glass Group a pod firmou Brokis, kde je kreativní ředitelkou designérka Lucie Koldová, byl součástí expozice Forbesu a Designbloku, Rodinné stříbro.

Jaký je stav českého skla? Máme komu předat své národní řemeslo? Jsme na něj dostatečně hrdí a jak si představují Leon Jakimič a Jan Rabell pomoc od státu v těžkých časech.

Forbes Česko: Forbes Byznys #150 – Jaroslav Baier (Havel & Partners) a Vladimír Janouš (Miton)

Zatímco loni se za druhé čtvrtletí celosvětově nainvestovalo v rizikovém kapitálu na 150 miliard dolarů, letos to za stejné období bylo o třetinu méně. Podle analýzy společnosti CB jde o největší kvartální procentuální pokles za poslední dekádu.

U nás se ponuré vyhlídky venture kapitálu zatím nenaplňují. „Investujeme pořád, jen je proces o něco delší,“ říká Vladimír Janouš, CFO jedné z největších investičních skupin u nás, skupiny Miton. „I dnes jde získat investici, jen musíte vědět jak,“ dodává Jaroslav Baier, právník a specialista na právo startupů z advokátní kanceláře Havel & Partners. Ten ve spolupráci s CzechInvestem připravuje Investiční Akademii, v rámci které bude české startupy učit ve venture kapitálu chodit.

Jak získat investici? Je to v dnešním krizovém klimatu vůbec možné? Jak získat pozornost investorů a čím se odlišují úspěšné startupy od projektů, které finanční partnery nesehnají?

Forbes Česko: Forbes Life #002 – Rodinné stříbro

V druhém díle podcastu Forbes Life se věnujeme opět Designbloku, ale z pohledu rodinných firem. USSPA a Wuders jsou součástí výstavy Rodinné stříbro, které uvádí Forbes a Designblok. A i když mají společné to, že je to byznys řízený rodinnými příslušníky, jejich příběhy by nemohly být odlišnější.
Ad

Ředitelka USSPA Kateřina Kadlecová firmu na luxusní vířivky převzala po svém otci. Jan Herka začal podnikat se svými sourozenci a posléze ve Wuders zaměstnal matku i otce. V čem je úskalí rodinného podnikání si možná dovedeme představit, ale jak zvládnout své osobní role a nepřijít kvůli byznysu o cenné vztahy? A proč Designblok hraje klíčový vztah pro obě firmy?

Forbes Česko: Forbes Život je bohatý #005 – Les na Designbloku a nejbarevnější Forbes všech dob

Tady je Petr Šimůnek a jeho Život je bohatý!

V novém díle podcastu vás čeká rozhovor s matkou představenou českého designu, Janou Zielinski, která nás naláká na právě probíhající Designblok. Co můžeme v Praze letos vidět? Jaké je téma letošního ročníku? A jak jde vůbec dohromady kvalitní a drahý design a současná krize?

Nové vydání našeho časopisu má několik nej: titulní strana je nejbarevnější, obsah je na největším počtu stránek v historii a je nabitý bohatstvím, jak ještě nikdy předtím. Do studia jsme si proto pozvali Zuzana Krajíčkovou, která měla tohle číslo z velké části na starosti, aby nám jej představila.

A nepříjdete samozřejmě ani o hudbu. Tentokrát si cestu do našeho do playlistu našel miláček tuzemského publika, Nick Cave.

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #041 – František Hlaváč (Magniflex)

František Hlaváč si za léta v bankovním sektoru vybudoval prestižní kariéru a na první pohled by se mohlo zdát, že lepší už to být nemůže. Jak se ale říká, v nejlepším se má přestat. Přesně tím se řídil, když ve svých padesáti letech pověsil úspěšnou kariéru na hřebík a rozhodl se pustit do dosud neznámých vod a rozjet vlastní podnikání.

Výběr dvanácti podnikatelských nápadů nakonec zúžil na jednoho vítěze. Poté, co se seznámil s vedením italské firmy Magniflex, jejíž rodinná atmosféra a přístup k práci si získaly jeho srdce, se pustil do prodeje matrací. Za patnáct let vybudoval obchodní a distribuční síť v Česku, na Slovensku a v Polsku a kontinuálně edukuje veřejnost o tom, jaké náležitosti by měla kvalitní matrace splňovat, aby si člověk mohl užívat spánek v každém věku.

Proč se vyplatí investovat do kvalitní matrace? Jak se vám díky ní zlepší spánek? A jak se krizové situace v podnikání liší oproti těm ve velkých korporacích?

Forbes Česko: Forbes Life #001 – Designblok

Vítejte u premiéry podcastu Forbes Life! Sem budeme pravidelně zvát zajímavé hosty, kteří jsou ztělesněním toho, že život je bohatý. V prvním díle nám ředitelka a zakladatelka festivalu designu Designblok Jana Zielinski prozradí nejen to, jaké jsou největší výzvy této přehlídky.

Budou s ní další hosté jako současná designérská superstar Jiří Krejčiřík, marketingová manažerka společnosti TON Lenka Bajgarová a CEO firmy Fleysen Filip Dušek souhlasit?

Jak funguje Designblok pro byznys, ale také coby platforma? Může obstát v mezinárodním srovnání přehlídek v Miláně či Vídni?

Pusťte si podcast zde a zjistíte, zda vaše firma musí příští rok být na Designbloku nutně přítomna, nebo proč první říjnový víkend nemůžete dělat nic jiného, než se procházet prostorami Gabriel Loci (a dalšími místy, kde se akce koná).

Forbes Česko: Forbes Život je bohatý #004 – Budoucnost Accolade, šachový skandál a Rosalía

Tady je Petr Šimůnek a jeho Život je bohatý!

V tomto díle vás čeká rozhovor s Milanem Kratinou, zakladatelem a CEO firmy Accolade, která se specializuje na výstavbu a pronájem infrastruktury pro podnikání v Evropě. Bavit se budeme o dealu v Kojetíně, kde si od Accolade pronajal sklad Amazon, ale i o tom, jak na Accolade dopadá současná situace a co plánuje do budoucnosti.

Tento týden šachovým světem otřásá skandál. Magnus Carlsen, nejlepší současný šachista světa, obvinil svého protivníka Hanse Niemanna z podvádění. Co to pro svět šachu znamená nám řekne náš kolega Miroslav Němý.

No a na konec hudba, tentokrát na vás čeká rychlokurz nejslavnější a nejúspěšnější španělské hudebnice současnosti, Rosalíi.

Forbes Česko: Forbes Byznys #149 – Pavla Marková (Nespresso)

George Clooney s prázdným šálkem na kávu v ruce. To je dost smutný pohled u muže, jenž vedle pověstného sexappealu a filmových rolí proslul hláškou „What else?!“, kterou roky úspěšně opakoval v kampaních společnosti Nespresso.

I ten prázdný skleněný hrnek ovšem patří ke Clooneyho dlouholeté spolupráci s kávovým obrem. Clooney skrze něj v nové kampani Nespressa upozorňuje na fakt, že 60 procent druhů divoké kávy je v současné době ohroženo změnou klimatu a 50 procent půdy, která se dnes k pěstování kávy používá, se může do roku 2050 stát neúrodnou.

Jak to na světovém trhu s kávou aktuálně vypadá? Máme se připravovat na to, že si už za pár desetiletí nedáme své oblíbené espresso? Jaké jsou trendy v pití kávy nejen v Česku?

Forbes Česko: Forbes Život je bohatý #003 – Google a technologie, Creditas a Expobank a hudba od Španělska po Valašsko

Tady je Petr Šimůnek a jeho Život je bohatý!

V tomto díle vás čeká rozhovor s delegací Googlu! Do našeho studia přijala pozvání regionální ředitelka Tania le Moigne a vedoucí obchodu František Štrupl. Povídat si budeme hlavně o tom, jak nám v těchto těžkých časech mohou pomoci technologie.

Tento týden Česko zaznamenalo jednu zajímavou bankovní transakci; Banka Creditas koupila Expo banku. A my si proto do studia pozvali CEO celé Creditas Group Jiřího Hroudu, aby nám nám o tomhle dealu řekl víc.

No a nakonec hudba, tentokrát začneme ve Španělsku a skončíme až ve Valašsku!

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #040 – Michal Čarný (Mastercard) a Martin Vakoč (Raiffeisenbank)

Platební metody míří k jasnému spojovateli: k biometrii. Důležitá zpráva je to nejen pro zákazníky, kteří budou při placení brzy používat sofistikovanější metody. Je to zásadní věc i pro podnikatele, především pro ty malé a střední – technologická evoluce jim může zásadně usnadnit přijímání a zpracování plateb.

„V nejbližších třech letech budeme digitalizovat zejména praktické potřeby podnikatelů, jako jsou bankovní služby spojené s účtem a úvěrem. Digitalizace proběhne také v oblastech, které aktuálně nejsou součástí ekosystému bankovních služeb, zejména účetnictví. Všechno ostatní bude přicházet pozvolněji,“ říká Martin Vakoč, ředitel segmentu malých a středních firem Raiffeisenbank.

Hostem ve studiu Forbesu byl spolu s ním i Michal Čarný, ředitel Mastercard pro Česko a Slovensko. Probírali trendy, které nás čekají a neminou.

Blíží se konec hotovosti? Proč je odklon od fyzických platebních kart výhodnější a bezpečnější? Jak moc dnes musí být banky rychlé, aby podnikatelům pomáhaly?

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #039 – Filip Šimoník (Kiduo) a Milada Janáková (White Circus)

Podle Milady Janákové, spolumajitelky a ředitelky cateringové firmy White Circus je to ale dobře, protože dokonale naplánované akce jsou podle ní nezajímavé. „Takové eventy většinou propadnou v zapomnění. Každý, kdo dělá v cateringu, tak ví, že na improvizaci musí být připraven. Denně stavíme kuchyň někde jinde, je tam jiné technické zázemí a vždycky na vás čeká nějaké překvapení. Prostoru, na to, že se něco pokazí, je opravdu spousta,“ líčí s úsměvem.

Přitakává i Filip Šimoník z Kiduo a dodává, že důležité je mít vždy na paměti hlavní sdělení celé akce a nikdy nezapomenout, za jakým účelem se pořádá. „Když je jediným záměrem eventu to, že chci, aby se hosté potkali, dobře najedli a napili, tak je dopad na značku nulový.“

Proč je improvizace neoddělitelnou součástí cateringu? Na co byste neměli jako hostitel akce rozhodně nikdy zapomenout a jaké body si odškrtnout, aby vás jen tak něco nepřekvapilo? To vše i více se dozvíte v rozhovoru s našimi hosty z White Circus v dnešním podcastu.

Forbes Česko: Forbes Život je bohatý #002 – Víno jako investice, Non-Fungible Castle a Wilco

Tady je Petr Šimůnek a jeho Život je bohatý!

V tomto díle vás čeká rozhovor s generálním ředitel investiční společnosti Raiffeisen Bank Jaromírem Sladkovským a jeho ženou Helenou Sladkovskou. Bavit se budeme o investování ale hlavně o vínu, do kterého oba manželé rádi investují, ale ještě raději ho pijí.

Jak jde dohromady svět NFT a starobylý rod Lobkowiczů? To nám prozradí přímo William Lobkowicz junior!

A nakonec jako vždy hudba. Tentokrát nám kolega Lukáš Grygar představí kapelu Wilco a jejich přelomové a geniální album Yankee Hotel Foxtrot.

Forbes Česko: Forbes Život je bohatý #001 – Tady je Petr Šimůnek a jeho Život je bohatý!

Tady je Petr Šimůnek a jeho Život je bohatý!

A život je bohatý není jen heslo našeho báječného magazínu Forbes, ale prostě holá pravda. A v tomhle podcastu vás o tom budu svým výběrem zpráv, událostí, bizarností, blbostí i světoborných skutečností přesvědčovat. A co víc! Tohle je byznysově hudebně zábavný podcast a tak nakonec vybereme s kolegou Lukášem i muziku, kterou si vaše uši zaslouží.

V prvním díle probereme například odkup společnosti Abra Software a to přímo s jeho zakladatelem Jaroslavem Řasou, patálie Elona Muska s Dogecoinem, smrt královny Alžběty II. s Irenou Cápovou, novou podobu našeho webu Forbes.cz s jeho šéfredaktorem Zdravkem Krstanovem. No a nakonec si pustíme tu slíbenou pořádnou muziku a dáme si k ní pořádný Martini cocktail!

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #038 – Martin Kudrna (Solitea) a Martin Novák (Datasys)

Ekonomické zpomalení, před kterým varuje mnoho ekonomů, kteří navíc hrozí recesí, pomalu začíná nabírat specifické obrysy napříč různými sektory. A jedním z nich je i trh s informačními technologiemi.

„Tento rok je pro nás opravdu zajímavý. Nejdříve začal brutálně a i díky tomu jsme naplněni zakázkami až do konce roku. Nicméně letošní léto je jiné v tom, že všichni kolem nás odjeli zřejmě na dovolenou a vůbec nic se neděje. Takovou okurkovou sezonu už jsem dlouho neviděl,“ říká během nového Forbes BrandVoice podcastu výkonný ředitel brněnské skupiny Solitea pro oblast středně velkých podniků Martin Kudrna.

A druhý host, kterým je obchodní ředitel a zároveň syn zakladatelů rodinné firmy Datasys Martin Novák, přitakává. „Vnímáme velké ochlazení. Obecně ve firmách nastupuje trend velkého tlaku k úsporám, a to i z pohledu IT.“

I přesto by ale firmy měly mít na paměti, že investice do informačních systémů budou čím dál nutnější pro jejich úspěšné fungování. Už jen z toho důvodu, že do digitalizace se postupně tlačí i stát.

Co vše firmám přináší mít opravdu dobře vyladěný podnikový informační systém? Přežila by firma bez něj? A na co se mají připravit a na co si dát pozor firmy, pokud chtějí informační systém implementovat na zelené louce?

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #037 – Tomáš Vondrák (Continental Automotive )

Pro mnohé je značka Continental synonymem pneumatik. Když ale pojedete v Brandýse nad Labem kolem čtyř závodů s logem této skupiny, na rozdíl od otrokovického závodu výrobu pneumatik neukrývají. Brandýský Continental Automotive Czech Republic je silný hlavně v technologiích, konkrétně ve vývoji displejů pro

„V Brandýse se orientujeme na digitální velkoplošné palubní displeje všech možných tvarů a technologických typů. Věříme, že v rámci elektromobility nebude hlavním faktorem počet koní, ale uživatelský zážitek z kokpitu,” říká šéf české Continental Automotive Tomáš Vondrák v dalším Forbes BrandVoice podcastu.chytré osobní vozy.

Závod v Brandýse je přitom sám o sobě naplněn technologiemi z prostředí takzvaného průmyslu 4.0 – byl vybrán jako modelový závod pro digitalizaci. Pracuje v něm na tři tisíce lidí a struktura pracovníků a pracovnic se vzhledem k probíhající prudké digitalizaci čile mění.

Jak to ve výrobním závodě budoucnosti v Brandýse nad Labem vypadá a k čemu chce v budoucnu využívat třeba drony? Blíží se do automotive segmentu recese? A jaké novinky v Brandýse chystají?

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #036 – Hana Součková (SAP) a Erika Vorlová (GasNet)

Písmena ESG jsou pro mnohé společnosti stále strašákem a pro jiné záhadou, Česko se však musí naučit přizpůsobovat co nejrychleji. Změny totiž výrazně ovlivní chod firem napříč obory a kdo reaguje pohotově, ten v dynamicky se měnícím světě uspěje. Proč může ESG znamenat nejen posun vpřed, ale zároveň návrat ke kořenům? A proč musí byznys tlačit na stát ještě víc než dosud?

Forbes Česko: Forbes Funny Money #069 – Martin „zdražím vám léky o tisíce procent“ Shkreli je venku z vězení. A nabízí tokeny

Nechvalně proslulý „pharma bro“ si odseděl pár let ze sedmiletého trestu za defraudaci investorů – a po svém podmíněném propuštění už zase čile roztáčí hvězdná kola. Respektive kola Web3 a samozřejmě i tokenizace…

Forbes Česko: Forbes Funny Money #068 – Když má BlackRock FOMO, Funny Money radí YOLO

Největší správce aktiv na světě si chtěl podchytit tiktokovou generaci. Neuvěříte, co se stalo pak! Podobně jako Kewsong Lee patrně nevěřil, že to bude muset v Carlyle Group zabalit takhle brzo.

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #035 – Hana Součková (SAP) a Petr Konopásek (Budvar)

Budějovický Budvar má za sebou dva náročné covidové roky, ovšem i v těch se mu dařilo. Zatímco trh klesal, Budvar zvýšil výstav piva v roce 2020 a 2021 o tři procenta, resp. 4,5 procenta, a zisk EBITDA se loni zvýšil dokonce o 11 procent.

Budvar se také v posledních letech vrhl na digitální transformaci, která mu má pomoci zefektivnit výrobní i logistické procesy. S tím mu pomáhá česká pobočka společnosti SAP, přičemž zajímavostí je, že už 87 procent piva vyrobeného v Česku pochází od pivovarů, které využívají řešení od SAP.

S čím vším pomáhá digitalizace v Budvaru? Jak složité bylo přesvědčit zaměstnance, aby nové technologie přijali? A jak vůbec na digitální transformaci připravit lidi?

Forbes Česko: Forbes Funny Money #067 – Estée Lauder je brutální úspěch, který trochu připomíná LVMH

Člověk by až řekl, že by jim ten Tom Ford slušel. A že by to dávalo smysl. Ostatně jeho parfémy už tomuto kosmetickému power housu dělají parádní službu…

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #034 – Radim Krejčí (Portu) a Filip Zavřel (Air Bank)

„Zadržená poptávka z období pandemie způsobuje, že lidé i přes krizi na Ukrajině a všeobecné zdražování stále utrácejí a hodně cestují. A na druhé straně roste zájem o spořicí účty, termínované vklady a investiční produkty,” popisuje aktuální chování Čechů vedoucí oddělení Každodenní služby Air Bank Filip Zavřel, který je v bance zodpovědný mimo jiné právě za investice.

Vysoký zájem o investice potvrzuje také Radim Krejčí, zakladatel online investiční platformy Portu. Zároveň však upozorňuje: zatímco dřív stačilo pro zajímavý výnos investovat skoro kamkoli, nyní je situace o dost složitější. „Lidé začínají být opatrnější a více zkoumají, do čeho investují,“ popisuje Krejčí dopady války na Ukrajině. Určitou rezervovanost začínajících a méně zkušených investorů pozorují také v Air Bank. Právě Air Bank s Portu od loňska úzce spolupracuje – online platformu přidala do své mobilní aplikace i internetového bankovnictví a rozšířila tak klientům možnosti investování.

Jak vypadá v praxi spolupráce tradiční banky a fintechového startupu? Jak platforma Portu funguje a jakou roli v ní hraje pokročilá automatizace? Jaké má další plány? Jací jsou Češi investoři a čeho se obávají? Jak se Portu a Air Bank staví ke kryptoměnám?

Forbes Česko: Forbes Funny Money #065 – Už ani BlackRock není to, co býval. Máme se bát?

Finanční gigant BlackRock zveřejnil čísla a ta jsou poněkud za očekáváními. Než svoje peníze dáte nějakému krypto bláznovi, poslechněte si v podcastu, jak je na tom BlackRock v dlouhodobém horizontu.

Forbes Česko: Forbes ESG Masterclass #006 – Jak ESG dopadá na asijský region?

ESG. Tři písmena, o kterých stále mnoho českých firem ani Čechů samotných netuší, co přesně znamenají, ale která už nyní ovlivňují životy nás všech.

Tato zkratka zastupující anglické slovní spojení environmental, social and corporate governance v sobě totiž zahrnuje velké téma zodpovědného chování firem k životnímu prostředí, společnosti, ale i k řízení rizik. A čím dál více se propisuje do reálného byznysu.

I proto vám nyní ve spolupráci se společnostmi Home Credit, McKinsey & Co a MSCI přinášíme speciální videopořad, který vás do této problematiky zasvětí z co nejvíce možných pohledů. Ne vše, co totiž zeleně a udržitelně vypadá, také zelené a udržitelné je.

V závěrečném šestém díle ESG Masterclass vám trojice Jan Růžička (Home Credit), Viktor Hanzlík (McKinsey) a Jakub Malich (MSCI) vysvětlí, jak přesně ESG dopadá na asijský region a jaké má pro něj důsledky.

Pořad Forbes ESG Masterclass vznikl ve spolupráci se společností Home Credit, poradenskou společností McKinsey & Company a finanční společností MSCI. Je v anglickém znění.

Forbes Česko: Forbes ESG Masterclass #005 – Jak ESG dopadá na region střední a východní Evropy?

ESG. Tři písmena, o kterých stále mnoho českých firem ani Čechů samotných netuší, co přesně znamenají, ale která už nyní ovlivňují životy nás všech.

Tato zkratka zastupující anglické slovní spojení environmental, social and corporate governance v sobě totiž zahrnuje velké téma zodpovědného chování firem k životnímu prostředí, společnosti, ale i k řízení rizik. A čím dál více se propisuje do reálného byznysu.

I proto vám nyní ve spolupráci se společnostmi Home Credit, McKinsey & Co a MSCI přinášíme speciální videopořad, který vás do této problematiky zasvětí z co nejvíce možných pohledů. Ne vše, co totiž zeleně a udržitelně vypadá, také zelené a udržitelné je.

V pátém díle ESG Masterclass vám trojice Jan Růžička (Home Credit), Viktor Hanzlík (McKinsey) a Jakub Malich (MSCI) vysvětlí, jak přesně ESG dopadá na region střední a východní Evropy a jaké má pro něj důsledky.

Pořad Forbes ESG Masterclass vznikl ve spolupráci se společností Home Credit, poradenskou společností McKinsey & Company a finanční společností MSCI. Je v anglickém znění.

Forbes Česko: Forbes Trojka s Petrem Šimůnkem #062 – Ananas za všechny prachy, jistota pojišťovnictví i artový Netflix

Život je bohatý a zrovna teď je nejbohatší v Karlových Varech, kde natáčíme tenhle díl Trojky. Festival je v plném proudu a kromě filmů zde na kolonádě můžete potkat nejvýznamější české byznysmeny a byznysmenky – pochopitelně i v naší Trojce!

Minulý týden měl premiéru jeden luxusní ananas a to přímo na světový den ananasů. Že nevíte o co jde? Vysvětlíme si s Kateřinou Zapletalovou, spolumajitelkou a členkou představenstva sklárny Moser. Právě v jejich sklářství totiž přišla na svět luxusní skleněná váza ve tvaru ananasu, kterou navrhla ikona českého moderního sklářství, Lukáš Jabůrek.

V časech války a nejistot zůstává alespoň jeden byznys, kde se dveře netrhnou. Tím je pojišťovnictví, o jehož záludnostech si popovídáme s Pavlem Nepalou, spolumajitelem firmy Renomia – největší pojišťovací společnosti ve střední Evropě.

No a nakonec se samozřejmě musíme podívat i na karlovarský filmový festival jako takový. Jak přežil svá hubená léta, kdy byl jednou úplně zrušen a podruhé přesunut až na srpen? A jak se daří projektu Kviff.TV, který má ambice být jakýmsi „artovým Netflixem“? To vše nám prozradí výkonný ředitel festivalu Kryštof Mucha.

Forbes Česko: Forbes Trojka s Petrem Šimůnkem #061 – Současnost Accolade, budoucnost Pietro Filipi a Aaron Günsberger

Ahoj, nazdar dobrý den! Automobilový průmysl z nejistotou hledí do budoucnosti, e-commerce prožívá nejtěžší měsíce své historie a inflace nutí lidi šetřit. Peníze jsou rekordně drahé a energie taky tak. Jak se v takovém prostředí podniká firmě, která má desítky miliard korun ve výrobních halách, ve čtyřiačtyřiceti průmyslových parcích, ve skladech pro e-commerce a logistiku a má vlastní nemovitostní fond? Na to se v podcastu zeptáme Milana Kratina, spolumajitele a zakladatele firmy Accolade.

Před jedenácti měsíci začala pravděpodobně poslední kapitola oděvní značky Pietro Filipi. Na konci července loňského roku začala dvojice Lenka O’Neill a Lukáš Uhl z pověření věřitelského výboru, rozprodávat to, co zbylo ve skladech. A nakonec z toho byl nečekaný úspěch se spoustou plánu do budoucna.

Až bude někdo za pár let natáčet film o Praze, ve které žijeme teď, neměl by zapomenout na jednu postavu. Tou postavou je Aaron Günsberger, podnikatel, restauratér, ale taky výrobce roušek či neprůstřelných vest pro Ukrajince. Jak se tohle všechno snoubí v jednom člověku, to se dozvíte v podcastu.

Forbes Česko: Forbes ESG Masterclass #004 – Co se skrývá pod písmenem G?

ESG. Tři písmena, o kterých stále mnoho českých firem ani Čechů samotných netuší, co přesně znamenají, ale která už nyní ovlivňují životy nás všech.

Tato zkratka, zastupující anglické slovní spojení environmental, social and corporate governance, v sobě totiž zahrnuje velké téma zodpovědného chování firem k životnímu prostředí, společnosti, ale i k řízení rizik. A čím dál více se propisuje do reálného byznysu.

I proto vám nyní ve spolupráci se společnostmi Home Credit, McKinsey&Co a MSCI přinášíme speciální videopořad, který vás do této problematiky zasvětí z co nejvíce možných pohledů. Ne vše, co totiž zeleně a udržitelně vypadá, také zelené a udržitelné je.

Ve čtvrtém díle ESG Masterclass vám trojice Jan Růžička (Home Credit), Viktor Hanzlík (McKinsey) a Jakub Malich (MSCI) vysvětlí, co přesně se v rámci zkratky ESG skrývá pod písmenem „G“ a jaké má dopady zejména na firmy.

Pořad Forbes ESG Masterclass vznikl ve spolupráci se společností Home Credit, poradenskou společností McKinsey & Company a finanční společností MSCI. Je v anglickém znění.

Forbes Česko: Forbes Byznys #148 – Lukáš Janoušek (Campiri)

Český startup Campiri často přezdívaný jako Airbnb pro obytňáky vstoupil na trh před jeden a půl rokem a zřejmě v ten nejlepší možný čas. Cestování v obytných vozech a karavanech totiž v Česku v posledních pěti letech výrazně roste a během covidu násobně akceleroval.

Campiri během po první sezóny ostrého provozu vygenerovalo tržby ve výši 20 milionů korun a po právě nastupující druhé sezóně by už měly být trojnásobné.

„Vždy mám velké ambice a navíc loni byla naše první sezóna a neměli jsme data,“ říká host Forbes Byznys podcastu, zakladatel a šéf Campiri Lukáš Janoušek k tomu, zda to s odhady nedopadne jako loni, kdy plánoval tržby ve výši až 50 milionů korun.

Campiri si od samého počátku získalo přízeň investorů. Nejdříve od jabloneckého Mitonu, poté i od Rockaway nebo Purple Ventures, od kterých nedávno získal na rozvoj a expanzi přes 114 milionů korun.

V čem může cestování obytnými vozy připomínat vodáctví na Vltavě? Proč budování infrastruktury pro karavany není pro velké investory tak atraktivní? A kolik v Česku vůbec jezdí obytňáků?

Forbes Česko: Forbes Funny Money #063 – JD.com, čínský zázrak nebo máme být na pozoru?

Čínský e-commerce gigant ukázal čísla ze svého nákupního festivalu a na první dobrou vše vypadá parádně. Ale všechno je nakonec trochu více tricky, než na první pohled vypadá.

Forbes Česko: Forbes Byznys #147 – Jaroslav Krajník (Accom)

Podcast byznys
Byznys
Forbes Podcast
Český byznys
23. června 2022
Ceny zase klesnou, ale letos to nebude, říká v podcastu šéf mlékárenského holdingu ACCOM
29:02

„Potravinářství má tu výhodu, že jíst se bude vždycky, takže práci mít budeme i v budoucnu. Jinak je ale doba nejistá, všechno zpomaluje a nikdo neví, co nás bude čekat od podzimu,“ říká Jaroslav Krajník mladší, spolumajitel a generální ředitel přední české mlékárenské skupiny ACCOM holding, pod kterou patří mimo jiné Choceňská a Bohušovická mlékárna.

Skupina zastřešuje značky jako Choceňské tradiční pomazánkové, Kapucín nebo Bobík a v posledních dvou pandemických letech se jí dařilo. Od konce loňského roku však podle Krajníka musí řešit rostoucí ceny energií, obzvláště plynu, a dalších výrobních nákladů, což se pochopitelně propisuje do zvyšujících se cen výrobků. Na straně spotřebitelů pak pětatřicetiletý generální ředitel naopak vnímá rostoucí zájem o levnější produkty.

Společnost ACCOM, které letos náleží 78. příčka v žebříčku největších českých rodinných firem, začali v devadesátých letech budovat Jaroslav a Bohumila Krajníkovi. Ti se dodnes do rodinného byznysu aktivně zapojují, otěže řízení však od roku 2020 převzal jejich syn Jaroslav mladší a firemní marketing řídí Jaroslavova sestra-dvojče Veronika.

Jak se s aktuální situací na trhu potravin ACCOM vyrovnává? Dá se připravit na těžké časy a jak?

Forbes Česko: Forbes ESG Masterclass #003 – Co se skrývá pod písmenem S?

ESG. Tři písmena, o kterých stále mnoho českých firem ani Čechů samotných netuší, co přesně znamenají, ale která už nyní ovlivňují životy nás všech.

Tato zkratka, zastupující anglické slovní spojení environmental, social and corporate governance, v sobě totiž zahrnuje velké téma zodpovědného chování firem k životnímu prostředí, společnosti, ale i k řízení rizik. A čím dál více se propisuje do reálného byznysu.

I proto vám nyní ve spolupráci se společnostmi Home Credit, McKinsey&Co a MSCI přinášíme speciální videopořad, který vás do této problematiky zasvětí z co nejvíce možných pohledů. Ne vše, co totiž zeleně a udržitelně vypadá, také zelené a udržitelné je.

Ve třetím díle ESG Masterclass vám trojice Jan Růžička (Home Credit), Viktor Hanzlík (McKinsey) a Jakub Malich (MSCI) vysvětlí, co přesně se v rámci zkratky ESG skrývá pod písmenem „S“ a jaké má dopady na firmy i lidi.Pořad Forbes ESG Masterclass vznikl ve spolupráci se společností Home Credit, poradenskou společností McKinsey & Company a finanční společností MSCI. Je v anglickém znění.

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #033 – Martin Košťál (Alemar Food)

Český výrobce masových konzerv bez jakékoli chemie pro psy a kočky Alemar Food má po šesti letech existence velké plány. Firma ročně roste o pětinu a mohla by růst násobně. V tom jí ale zatím brání nedostatečné výrobní kapacity.

„Abych to obrazně přiblížil, potenciál trhu si představte jako pět tatrovek s pískem. Naše kapacity ovšem představují jen jedno kolečko, kterým na trh vše musíme vozit,“ říká v dalším BrandVoice podcastu zakladatel skupiny Martin Košťál.

A k tomu má Alemar Foodu pomoci i zbrusu nová oblast podnikání. „Nedávno jsme oficiálně získali povolení k prodeji konzerv pro lidi. Vzniká tak zcela nová značka Bistro Gusto, která bude nabízet potraviny z kvalitního přírodního masa bez chemických aditiv,“ těší se ¨Košťál.

Jak upravit maso, aby vydrželo dlouho i bez chemických aditiv? Chce Martin Košťál s Alemar Food expandovat do dalších zemí? A věděli jste, že Česko je na evropské špici, pokud jde o počet registrovaných psů na hlavu?

Forbes Česko: Forbes Funny Money #062 – Michael Saylor měl laserové oči, teď jsou spíš pro pláč. Nebo ne?

Červená se, vpravdě, všude, ale vyloženě kubrickovská záplava krve je na kryptu. Brodí se v ní Michael Saylor, který ale tvrdí, že je v pohodě. Trh si to však nemyslí.

Forbes Česko: Forbes Trojka s Petrem Šimůnkem #060 – Život v rytmu Metronomu, Průša v Prčicích a krypto soumrak

Ahoj, nazdar, dobrý den! Život by měl být nejen bohatý, ale i zábavný a přesně takový bude v rytmu Metronomu, tedy exkluzivního hudebního festivalu, který vypukne už příští týden.

Kromě světových hvězd jako Nick Cave, Beck či Underworld na vás čeká i to nejlepší ze současné klubové scény a také speciální program složený z ukrajinských hvězd. O festivalu Metronom jsme si povídali s jeho zakladatelem a promotérem Davidem Gaydečkou.

Co znamená v Prusa Research, největší firmě s 3D tiskárnami na světě, když se řekne „jdi do Prčic“? To nám prozradí zakladatel firmy Josef Průša, který se také rozpovídá o první velké zahraniční akvizici, ale i tom, jak chovat včely či lamy alpaky.

No a nakonec se podíváme na krypto, na jeho současnou neveselou pozici. Má krypto vůbec nějakou budoucnost? A jestli má, tak držet, nebo prodat? To nám poradí redakční expert na kryptosvět Karel Wolf.

Forbes Česko: Forbes ESG Masterclass #002 – Part 2

Pořad Forbes ESG Masterclass vznikl ve spolupráci se společností Home Credit, poradenskou společností McKinsey & Company a finanční společností MSCI. Je v anglickém znění.

ESG. Tři písmena, o kterých stále mnoho českých firem ani Čechů samotných netuší, co přesně znamenají, ale které už nyní ovlivňují životy nás všech.

Tato zkratka, zastupující anglické slovní spojení environmental, social and corporate governance, v sobě totiž zahrnuje velké téma zodpovědného chování firem k životnímu prostředí, společnosti, ale i k řízení rizik. A čím dál více se propisuje do reálného byznysu.

I proto vám nyní ve spolupráci se společnostmi Home Credit, McKinsey&Co a MSCI přinášíme speciální videopořad, který vás do této problematiky zasvětí z co nejvíce možných pohledů. Ne vše, co totiž zeleně a udržitelně vypadá, také zelené a udržitelné je.

V druhém díle ESG Masterclass vám trojice Jan Růžička (Home Credit), Viktor Hanzlík (McKinsey) a Jakub Malich (MSCI) vysvětlí, co přesně se v rámci zkratky ESG skrývá pod písmenem „E“ a jaké má dopady na firmy i lidi.

Forbes Česko: Forbes ESG Masterclass #001 – Part 1

Pořad Forbes ESG Masterclass vznikl ve spolupráci se společností Home Credit, poradenskou společností McKinsey & Company a finanční společností MSCI. Je v anglickém znění.

ESG. Tři písmena, o kterých stále mnoho českých firem ani Čechů samotných netuší, co přesně znamenají, ale které už nyní ovlivňují životy nás všech.

Tato zkratka, zastupující anglické slovní spojení environmental, social and corporate governance, v sobě totiž zahrnuje velké téma zodpovědného chování firem k životnímu prostředí, společnosti, ale i k řízení rizik. A čím dál více se propisuje do reálného byznysu.

I proto vám nyní přinášíme video, které vás do této problematiky zasvětí z co nejvíce možných pohledů. Ne vše, co totiž zeleně a udržitelně vypadá, také zelené a udržitelné je.

Pravidlům ESG škodí subjekty, které využívají situace a ne vždy tak odpovědné aktivity lakují na růžovo, aby se mohly svézt na vlně pozitivního PR. Dokonce se pro to už vžilo označení greenwashing.

Ve spolupráci s Home Creditem, poradenskou společností MckKinsey & Company a finanční společností MSCI jsme se však podívali ESG přímo na dřeň.

V pětidílném videoprojektu se u kulatého stolu sešli Jan Růžička (Home Credit), Viktor Hanzlík (McKinsey) a Jakub Malich (MSCI).

Tito profesionálové mají totiž detailní přehled o tom, co se kolem proklamovaných tří písmen ve světě reálně a bez přikrášlení děje.

V první půlhodinové části videopořadu Forbes ESG Masterclass se dozvíte, co přesně se pod zkratkou ESG skrývá, jak na něj nahlíží firmy, veřejnost, investoři i mladá generace Z a jak moc jsou ESG projekty atraktivní pro investory.

Forbes Česko: Forbes Trojka s Petrem Šimůnkem #059 – Lázeňský business, zdravotní osvěta a luxusní povlečení

Ahoj, nazdar, dobrý den! Život je bohatý, ale s tím, co se děje kolem nás, by člověk nejraději odjel na pár měsíců do lázní odpočívat, koupat se, pít prameny. Ale jak na tom po covidu vlastně lázně a lázeňský byznys obecně jsou? Na to se zeptáme Petry Lelovské, viceprezidentky největší evropské sítě lázeňských hotelů Ensana.

Dalším hostem ve Trojce bude lékařka a zakladatelka společnosti Loono Kateřina Vacková, která učí, jak moc je ve zdraví důležitá prevence – jistě si pamatujete na její kampaň Prsa, koule. Jaké nemoci nás nejvíce ohrožují a jak můžeme sami sobě zachránit život? Dozvíte se v podcastu.

No a nakonec skočíme do peřin. S Terezií Täubelovou si popovídáme o její značce luxusního povlečení Marieli. Jak se stane, že absolventka Columbia University začne najednou vyrábět ložní prádlo? A proč je u nás téměř nemožné koupit kvalitní, ale přitom dostupné povlečení? Jako vždy, Trojka odhalí vše!

Forbes Česko: Forbes Byznys #146 – Libor Sedláček (Gumex)

Rodinné firmě Gumex ze Strážnice na Moravě se v posledním roce nebývale daří. Firma loni zažila historicky nejúspěšnější rok jak v Česku, tak na Slovensku. Tržby se tak zvedly o osmnáct procent na 430 milionů korun. A letošek na rekordní výsledky zatím směle navazuje.

„Letošní leden až duben jsme v meziročním porovnání výše asi o šestnáct procent,“ říká v dalším Forbes Byznys podcastu spolumajitel rodinného podniku Libor Sedláček. Ten firmu spoluvlastní a je v jejím managementu společně se svým bratrem Dušanem a sestrou Janou.

Zakladatel a hlava rodiny Jan Sedláček z operativního vedení odstoupil, ale ve firmě je stále uznávanou autoritou a pracuje v ní v oblasti controllingu.
Rodina Sedláčků úspěšně proplouvá rozbouřenými ekonomickými vodami, kde se vzdouvají vlny v podobě inflace nebo zpožděných dodávek. „Myslím, že recese tu s námi už je. Jen je taková plíživá, zvláštní. Nám se ale daří,“ neskrývá spokojenost Libor Sedláček.

V rodinném Forbes Byznys podcastu se dále doslechnete, jak mají sourozenci z klanu Sedláčků ve firmě rozděleny role, jakých hodnot se od samého počátku podnikání drží a jaké mají nejbližší byznysové plány.

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #032 – Tomáš Kratochvíl (Manufaktura) a Matěj Štochl (Solitea)

Ze dne na den vypadli z rozjetého rychlíku. Místo prodeje v obchodech se začaly hrnout online objednávky a jediným místem pro komunikaci se zákazníkem se stal e-shop. Štěstí ale přeje připraveným. Stačilo však málo a možná by tu firma Manufaktura, tradiční výrobce české kosmetiky, už nebyla.

Mít správné informace ve správný čas. Tak jednatel Manufaktury Tomáš Kratochvíl definuje přínos digitalizace. Firma začala využívat moderní IT nástroje už na konci devadesátých let. „V roce 2000 jsme otevřeli první datový sklad,” vzpomíná Kratochvíl. „Ale nesmíte to přehnat, i digitalizace musí být vyvážená,” varuje na základě dvacetiletých zkušeností šéf českého výrobce kosmetiky.

„Pokud firma postupně digitalizuje a automatizuje procesy, může zvládnout rozšiřování výroby bez toho, aniž by nabírala nové zaměstnance. Při současném nedostatku volných kapacit na trhu práce, to může být zásadní přínos,“ popisuje další výhody digitální transformace Matěj Štochl, obchodní ředitel systému Byznys společnosti Solitea, která vyvíjí a dodává podniková IT řešení. Manufaktura používá její ERP systém už od roku 1996.

„Pomáhá nám řídit firmu. Automatizuje procesy, hlídá legislativu a dává přesná data,“ upřesňuje Tomáš Kratochvíl.

Co je na digitalizaci nejtěžší? Je možné se připravit na krizi ve chvíli, kdy už je za dveřmi? Jaká řešení umožňují zvládat turbulence trhu a kdy je třeba zahodit staré postupy?

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #031 – Michal Čarný (Mastercard) a Tomáš Šebek (uLékaře.cz)

„Přemýšleli jsme, jak pomoci za firmu. A nejlogičtější bylo udělat to, co umíme nejlépe, tedy poskytovat vzdálený přístup k lékařské péči. V ukrajinštině, s ukrajinskými lékaři a sestřičkami. Máme denně stovky dotazů,“ líčí Tomáš Šebek.

Jeden z nejznámějších tuzemských doktorů má za sebou mise ve válečných konfliktech za Lékaře bez hranic, zároveň je průkopníkem digitalizace zdravotnictví u nás a spoluzakladatelem platformy uLékaře.cz, která okamžitě po vypuknutí války rozjela on-line poradnu pro uprchlíky.

Tu pomáhá dostat do povědomí veřejnosti i firem společnost Mastercard, která byla i jedním z prvních partnerů uLékaře.cz. A to je důvod, proč byl druhým hostem podcastu Michal Čarný, generální ředitel Mastercard pro Česko a Slovensko.

Tématem podcastu tak byly dvě zdánlivě nesourodé oblasti: obrovská vlna pomoci napříč všemi sektory v Česku a právě síla, potenciál a budoucnost digitalizovaného zdravotnictví.

Jak Tomáš Šebek vidí válku na Ukrajině a jak pomáhá, když vám na sále při operaci zkušenější kolega radí přes mobil? Co se děje ve velkých firmách typu Mastercardu v momentu, kdy o pár set kilometrů dál vypukne válka? Proč by si proměna českého zdravotnictví zasloužila zkušené manažery a proč je evoluce lepší než revoluce?

Forbes Česko: Forbes Funny Money #061 – Půjčili si na nákup podílu firmy, kde pracovali. Pak je vyhodili

Naraisovat, najmout, pálit, vyhodit, vymluvit se na trh. Vypadá to, že se nám tu zrodil takový startupový nešvar! Chudáci ti, kdož chtěli být součástí rakety…

Forbes Česko: Forbes Trojka s Petrem Šimůnkem #058 – Známka, co pomáhá, hasičák budoucnosti a nejvlivnější ženy Česka

Ahoj, nazdar, dobrý den! Život je bohatý a životu dávájí směr je ženy! Proto bude dnešní Trojka patřit právě jim.

Česko má novou a krásnou známku. Je na ní jedna z nejznámějších českých modelek a známka zaří barvami a dětskými kresbami a dětem bude taky pomáhat. Na známce je totiž vyfocena Tereza Maxová, která před 25 lety založila Nadaci Terezy Maxové pro pomoc dětem. Jak vůbec k výrobě známky došlo? A kolika dětem nadace za své působení pomohla? To se dozvíte v podcastu.

Hasičák. Každý ví jak vypadá, spousta lidí jej má povinně ve firmě či v bytě, ale nikdo nad ním moc nepřemýšlí a nikomu se určitě ani nijak zvlášť nelibí. To se snaží změnit František Kokeš se svým Hussechuckem, niche hasícím přístrojem pro fajnšmekry. Jedním z investorů do tohoto projektu je i podnikatelka a investorka Dana Bérová, které se zeptáme, čím ji netradiční hasící přistroj učaroval.

No a nakonec se podíváme na nás žebříček 150 nejvlivnějších žen Česka. O jeho výsledcích, metodice výběru či o nutnosti diverzity pohlaví si popovídáme se zástupkyní šéfredaktora Irenou Cápovou.

Forbes Česko: Forbes Byznys #145 – Vít Kutnar (DEK)

V Česku se navzdory rostoucím cenám surovin i energií stále staví. Důkazem jsou i rekordní výsledky největšího českého obchodníka se stavebninami DEK, jehož tržby se vloni vyšplhaly ke třiceti miliardám korun. A také v prvním pololetí tohoto roku se drží vysoko. I díky tomu se DEK rodiny Kutnarových dostal do čela letošního žebříčku největších českých rodinných firem, kde vystřídal Czechoslovak Group.

„Samozřejmě my i všichni v oboru vnímáme signály, že to tak nebude napořád. Vysoké ceny pozemků, hypoték, nejistota na trhu… To všechno se do stavebnictví promítá a ještě promítne. Zatím je však poptávka opravdu velká a staví se hodně. Byť jsou lidé často překvapení, že si objednají třeba cihly a ty přijdou i za půl roku,“ glosuje situaci spolumajitel a šéf skupiny DEK Vít Kutnar.

Kdy podle Víta Kutnara dojde na stavebním trhu k útlumu? Jak se DEK na období sucha připravuje? Poslechněte si další díl Forbes byznys podcastu s králem českých stavebnin.

Forbes Česko: Forbes Trojka s Petrem Šimůnkem #057 – Vltavská filharmonie, comfort food a zelené energie

Ahoj, nazdar, dobrý den! Život je bohatý a i v těžkých časech přináší dobré zprávy. Praha, a potažmo celé Česko, bude mít krásnou novou budovu pro hudbu a kulturu vůbec. Po dlouhých letech se tak dočkáme špičkové světové architektury.

Náměstek pražského primátora Petr Hlaváček vyhlásil vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu nové Vltavské filharmonie a my se ho zeptáme, jak těžké rozhodování to bylo, jestli na vítězi panovala okamžitá shoda nebo kdy se vůbec začně stavět – a kdy bude hotovo.

Jak přežil covidovou pandemii jeden z nejznámějších pražských restauratérů Jan Šimice? Přesně před rokem jsme jej v Trojce zpovídali ohledně jeho nového projektu Yalta Craft Bistro na Václavském náměstí. Na Václaváku sice zůstal, Yalta také pořád existuje, ale všechno je nakonec trochu jinak. Jak? Dozvíte se v podcastu.

No a nakonec téma o něco závaznější. Jak se zbavit závislosti nad ruském plynu a na fosilních palivech obecně? S tím nám poradí nový předseda celoevrospké federace obnovitelných zdrojů Martin Bursík.

Forbes Česko: Forbes Trojka s Petrem Šimůnkem #056 – Wellbeing aplikace, pád kryptoměn a rodinné firmy

Ahoj, nazdar, dobrý den! Život je bohatý a to nejen na peníze, či zážitky, ale třeba i na emoce. A těch je někdy příliš a nemusí být zrovna příjemné. Čeští tvůrci aplikace VOS.healt, kteří se dostali i do evropského výběru 30 pod 30, se svou prací snaží zařídit, aby se nám žilo lépe. Jak velké popularitě se takzvané wellbeing aplikace těší? Jaká data potřebují ke svému chodu? A pomohla už někomu zachránit život? Dozvíte se v podcastu.

Život ale momentálně není moc bohatý pro ty, kdo drží nějaký větší obnos kryptomněn. Ty stále padají a padají a nezdá se, že by se v blízké době zastavily. Co se vůbec na trzích s kryptoměnami děje, to nám prozradí nás redakční expert na krytpoměny, Karel Wolf.

No a nakonec se opět podíváme na rodinné firmy! Setkání v Brně již máme za sebou a tak nám naše redaktorka Zuzana Krajíčková může povědět něco více o rodinném byznysu v Česku. Jakou má vůbec rodinná firma definici? V čem jsou specifické? A kdo vydržel v Brně déle na afterparty? Mladý výběr z 30 pod 30, nebo zasloužilí majitelé rodinných firem?

Forbes Česko: Forbes 30 pod 30 #047 – Jan Sláma (NNTB) a David Špunar (NNTB)

Den, kdy budou muset české firmy zavést kanály pro ochranu whistleblowerů, se neúprosně blíží.

Podle nejnovějšího návrhu tuzemského zákona o ochraně oznamovatelů by měly firmy s více než padesáti zaměstnanci zajistit anonymní a bezpečný způsob, prostřednictvím něhož mohou jejich zaměstnanci nahlásit nekalosti na pracovišti. A to už od poloviny příštího roku. Mladí podnikatelé Jan Sláma a David Špunar, kteří se probojovali do letošního výběru Forbes 30 pod 30, podobnou platformu vytvořili už před pěti lety. Projekt NNTB, který měl původně sloužit jako zbraň k prevenci šikany na školách, dnes používá více než dva tisíce organizací na čtyřech kontinentech. Jak se ze školního projektu stala platforma, kterou používají největší firmy i ministerstva? S čím mají zaměstnanci firem nejčastěji problémy? Jak se dělá byznys v Africe?

Forbes Česko: Forbes Funny Money #058 – Robinhoodu mizí uživatelé. Končí jedna éra?

HOOD přestává být cool. Z jedné strany ztrácí uživatele, z druhé nabírá pomalu a do toho do něj tepe Munger. Au au.

Funny Money, to je jedno burzovní téma, pár minut poslechu a můžete se vrátit k Redditu nebo Instagramu. Psával jsem, že se můžete vrátit i ke Clubhousu, ale všechno jednou pomine…

Forbes Česko: Forbes Trojka s Petrem Šimůnkem #055 – Kvalifikované investice, relax ve vířivce a rodinné firmy

Ahoj, nazdar, dobrý den! Život je bohatý a tento víkend je bohatý v Brně, kam jsme se vydali na setkání se zástupci z rodinných firem z našeho žebříčku. Takže dnes to bude o bohatství rodinného a podnikatelského života, ale taky o investitích a umění relaxovat. Našim prvním hostem bude Igor Fait z Jet Investment, který kupuje firmy v nesnázích a pomáhá jim znovu se nadechnout.

S velkým pracovním nasazením by taky měl příjít velký a zasloužený relax. O tom si popovídáme s Kateřinou a Janem Kadlecovými, majiteli největšího českého výrobce vířivek, USSPA. Jakou nejdražší vířivku mají v katalogu a proč musí mít vířívka přístup k internetu? To se dozvíte v podcastu.

No a nakonec ještě jedna rodinná firma: firma Renocar prodává už třicet let v Česku auta značky BMW a MINI. Na radosti ale i současné strasti automobilového byznysu se zeptáme Miloše Vránka, který patří do zakladatelské rodiny.

Forbes Česko: Forbes BrandVoice #030 – Martin Mašát (Rentea) a Josef Uchytil (Partners)

Udržet si ve stáří životní standard, jako když nám bylo čtyřicet nebo padesát? Na důchod si dnes spoří téměř 4,5 milionu Čechů. „Ovšem tři miliony lidí jsou v transformovaných fondech a mají garantováno, že na svém penzijním spoření prodělají,“ varuje Josef Uchytil, finanční poradce a ředitel jedné z nejúspěšnějších poboček Partners Market v Česku.

Podle něj by lidé neměli zůstávat v původních transformovaných fondech, které klientům neumožňují dostatečně zhodnocení investovaných peněz. O tom, v čem dělají Češi při penzijním spoření největší chyby a co všechno je nutné vzít v úvahu při investování na stáří, mluvil v novém díle Forbes BrandVoice podcastu spolu s Martinem Mašátem, hlavním portfolio manažerem penzijní společnosti Rentea. Ta aktuálně spravuje kolem 1,5 miliardy korun.

Jak ovlivňuje penzijní spoření válka na Ukrajině, vysoká míra inflace nebo covid? Kolik korun měsíčně bychom si měli spořit od svých 35 let a jak se částka změní, když přesáhneme padesátku? Kdy mají drobní investoři do akcií nakupovat a kdy prodávat?

Forbes Česko: Forbes Funny Money #057 – Dobře už bylo. S&P 500 zažívá nejhorší rok od druhé světové války

Všimli jste si, že mantra stonks only go up zcela zmizela z kybernetického prostoru? Takhle to chutná, když akcie zažívají nejhorší start nového roku za více než sedmdesát let!