Glosa Plus

Známé osobnosti glosují současné dění.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Glosa Plus: Ondřej Neff: Runa Rider 2

Prožívám dilema známé jako problém polovypité nebo napůl plné sklenice. Na Marsu obrazně řečeno poskakuje netrpělivostí mrňavá helikoptéra jménem Ingenuity. Svoji garáž má v marsovském džípu Perseverance.

Glosa Plus: Ivan Hoffman: Ztracen v čase

Když si v noci ze soboty na neděli, přesněji v neděli ve dvě v noci Evropané všech národností, vyznání, politických orientací či barev pleti jednotně posunovali ručičky hodinek o hodinu vpřed, klidně jsem spal. Když si totiž všichni měnili čas v říjnu, nechal jsem hodinky, jak byly.
Ivan Hoffman

Glosa Plus: Radovan Holub: Pohled z okna

Když se podívám přes deset jehličnanů na zahradě, vidím na cestu od nádraží k lyžařskému a bikerskému areálu Špičák. Tahle cesta se letos stala svědectvím boje proti viru. Během zimy vyjíždělo každý víkend půl republiky na hory, aby unikli z města, od roušek a virů.
Radovan Holub

Glosa Plus: Ondřej Neff: Vítání jara

Sluníčko se podívalo na rovník pěkně kolmo dolů a odpískalo tím začátek jara. U nás se jaro projevilo hustým sněžením. Nebylo to nic zas tak moc překvapivého. Zima se táhne se všemi průvodními jevy, jako je sníh a led. Tím se dostávám k jádru věci, jak já vítám jaro.
Ondřej Neff

Glosa Plus: Eva Turnová: Žába na pětce

Když jsem si šla v respirátoru za zbytek kompenzačního bonusu číslo pět koupit do Datartu náplň do tiskárny, abych si mohla vytisknout žádost o kompenzační bonus číslo šest, a u pokladny po mně požadovali jméno, telefon, mailovou a poštovní adresu, vzpomněla jsem si na podobenství o žábě v hrnci.
Eva Turnová

Glosa Plus: Ivan Fíla: Pan S.

„Našli jsme vám dva nádory na plicích a metastázy v játrech,“ řekl před dvěma roky doktor v nemocnici panu S., novináři a spisovateli, který za komunistů nesměl publikovat.„A co s tím budeme dělat?“ zeptal se pan S.„Nic,“ odvětil doktor. „Za pár dní umřete.“
Ivan Fíla

Glosa Plus: Ivan Hoffman: Opravený stroj času

„Do Vánoc to určitě nebude,“ řekla mi loni v polovině listopadu slečna v servisu elektroniky na dotaz, zda mi svedou opravit audiověž z roku 1995. „Jsme zavaleni záručními opravami, které mají přednost.“ I takto vypadá dobrá zpráva, neboť jsem čekal odpověď typu: „Vraťte se do hrobu, vykopávkami se nezabýváme.“ Po Vánocích jsem byl vyzván, ať se obrním trpělivostí.
Ivan Hoffman

Glosa Plus: Iva Pekárková: Běloši, černoši a vlastnost zvaná empatie

Marieke Lucas Rijneveld, mladá bílá osoba z Nizozemí, nebude překládat báseň mladé americké černošky Amandy Gorman. Je to událost tak významná, že se seismické vlny jí vyvolané donesly i do české kotlinky a způsobily… no, vesměs mnohé chytání se za hlavu a výkřiky na téma, že ti černoši fakt už nevědí, co roupama dělat.
Iva Pekárková

Glosa Plus: Ondřej Neff: Zákrok

Minulý týden se hodně mluvilo a psalo o tom, jak strážníci v Uherském Hradišti přemohli muže kráčejícího po chodníku bez roušky na tváři se svým tříletým chlapečkem. O týden dříve se stalo něco podobného v Ostravě. Tam se na ženu bez roušky vrhli policisté i strážníci. Také se to stalo za přítomnosti jejího malého dítěte.
Ondřej Neff

Glosa Plus: Eva Turnová: Vrtěti vrtem

Poslanci takzvaného anticovid týmu před pár dny představili praktický plán návratu k životu, který jsme vedli v době před pandemií. Tenhle návrat rozhodně nebude lehký, uplynulý rok byl pro většinu z nás extrémně náročný.
Eva Turnová

Glosa Plus: Ivan Fíla: Věra Čáslavská a slzy nad temným údolím

Sedím u Vřesové studánky v Jeseníkách, dávném poutním místě spojeném s pověstí o zázračné léčivé vodě, a najednou se mi před očima odvíjí příběh Věry Čáslavské, která se tu po srpnové invazi 1968 dva týdny skrývala. Kdysi zde stála kaple a pak kostelík, který v roce 1946 vyhořel a už nebyl obnoven. Stála tu i horská chata, kam fenomenální gymnastku odvezl potají z Šumperka, kde se Věra připravovala na olympiádu v Mexiku, náčelník horské služby.
Ivan Fíla

Glosa Plus: Ivan Hoffman: Loňská tráva

Před lety jsme se rozhodli poradit přírodě na hranici našeho pozemku remízek. Nechtěli jsme hledět na poplastované pletivo proti nebi na horizontu. Proto teď před plotem vede ohrada, kolem které mlsně hlídkují kozy vždy, když je šance, že k nim vítr nachýlí haluze nějakého stromku či keře.
Ivan Hoffman

Glosa Plus: Iva Pekárková: Okýnko do (skoro) normálního světa

Jednou za čas zazvoní u dveří mé kamarádky Romany sousedka Zuzana a zanotuje do interkomu: „Je otevřený okýnko, nezajdeme na vínko?“ Do vinotéky v paneláku se nesmí, ale přes okénko si zájemci mohou koupit životodárný mok.
Iva Pekárková

Glosa Plus: Ondřej Neff: Setkání s avatarem

V téhle době bychom se neměli setkávat. Zato proti setkání s umělou inteligencí by asi nic neměli pánové Hamáček a Blatný s rozběsněným Prymulou v zádech. V zájmu pravdy ale musím připustit, že jsem nepotkal jenom půvabného avatara na displeji monitoru.
Ondřej Neff

Glosa Plus: Eva Turnová: Macocha

Nedávno jsem v tramvaji zaslechla útržek rozhovoru dvou mladíků:„Jak se jmenuje ten seroš s šachama… s tou bábovkou… Queen’s gambit!“„No ta je sladká! Já teď dávám Black Mirror!“„To je boží! Viděls Breaking Bad?“„No… trochu starý. Ale Cobra Kai!“„Já vím, hustý! Už musím, čau bro, tak zase někdy,“ řekne blonďák, proklouzne dveřmi na opuštěnou zastávku a pak rychle přeběhne na liduprázdný chodník. Typická scénka, která se odehrává po roce celonárodního domácího vězení.
Eva Turnová

Glosa Plus: Ondřej Vaculík: Proč nám ministr Blatný vyhořívá?

Vždycky mně bylo líto trenérů fotbalových a hokejových mužstev, kteří po třech čtyřech prohrách jejich svěřenců byli odvoláni jako neúspěšní. A přitom, jak víme, prohry ve sportu jsou stejně důležité jako výhry, protože bez proher by žádných výher nebylo.
Ondřej Vaculík

Glosa Plus: Ivan Hoffman: Alternativní historie

Když se producentky seriálu Bridgertonovi, což je komerční hit Netlflixu, někdo zeptá, co to má být, zda nějaká historická sci-fi, odpovídá, že se nejedná o dokument, ale o podívanou pro moderního diváka. Na Bridgertonovi se podívalo 82 milionů moderních domácností a ani ta naše nezůstala stranou.
Ivan Hoffman

Glosa Plus: Iva Pekárková: Počkat, až na vás dojde řada

Obyčejně necítím potřebu hlásit ve veřejnoprávních médiích, že jsem třikrát kýchla anebo že mě díky radám šikovného ortopeda přestal tolik bolet zlomený a špatně srostlý kotník. Tentokrát se ale chci svěřit s úžasným zážitkem, který mě potkal minulý týden. Dostala jsem totiž první dávku očkování proti covidu.
Iva Pekárková