Glosa Plus

Známé osobnosti glosují současné dění.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Glosa Plus: Iva Pekárková: Nespěchejte na ně, aby rozkvetly

Každý rok, tak jako většina lidí v našich zeměpisných šířkách, netrpělivě čekám na první známky jara. A pak se raduju, když v zahradě uvidím první talovíny, ještě napůl přikryté sněhem, anebo přistihnu úplně první včelu toho roku, jak hoduje na trsu sněženek.

Glosa Plus: Eva Turnová: Svět podle Bíny

Během úklidu po vodovodní havárii na chalupě jsem narazila na první CD své kapely nazvané „Happiness is a learned condition“ neboli „Štěstí je naučený stav“. Je to citát mého oblíbeného spisovatele Toma Robbinse, který dál říká, že štěstí nezávisí na vnějších okolnostech a může být i trvalé, stačí se rozhodnout.

Glosa Plus: Iva Špačková: Neumíme diskutovat. Výměnu názorů bereme jako hádku. Je to cesta do pekel

Volba nového prezidenta nyní ještě více odhalila to, co nám vůbec nejde – diskutovat. Akademický slovník současné češtiny stručně definuje, že diskuze znamená rozhovor, při němž si dva nebo více lidí vyměňují názory na určité téma. Wikipedie heslo rozvádí a říká, že cílem diskuze není rozhodovat, nýbrž věc rozebrat z různých stránek, shromáždit argumenty a připravit půdu pro racionální rozhodnutí.

Glosa Plus: Ivan Hoffman: Cizí příběhy

Při dlouhých jízdách autem jsme toho kdysi hodně namluvili. Jednou to nekonečné vzpomínání a vyprávění příběhů už naše mladší dcera nevydržela a rezolutně prohlásila: „Mne ty vaše příběhy nezajímají. Chci mít vlastní!“ Tato její dětská rebelie se stala jedním z oblíbených příběhů, které si vyprávíme.

Glosa Plus: Iva Pekárková: Kam s ní(m)?

Británií otřásla zpráva o vězenkyni jménem Isla Bryson. Byla shledána vinnou z trestného činu znásilnění, kterého se dopustila nejméně dvakrát, když ještě byla muž jménem Adam Graham. Jako žena byla umístěna do jediné ženské věznice ve Skotsku.

Glosa Plus: Eva Turnová: Umění odpouštět

Narazila jsem na zajímavý rozhovor s MUDr. Šulou o tom, že schopnost odpouštět má blahodárný vliv na náš imunitní systém. Tvrdí, že pociťovaná křivda je zbytečná, protože už se stala a nic na tom nezměníte, jen ji prožíváte znovu a znovu.

Glosa Plus: Ivan Binar: Odkaz Pavla Pecháčka

V 70. letech jsem vězel v montérkách a pracoval jako strojník na chemické úpravně vody v elektrárně Vítězný únor v Ostravě. Naše směna mezi sebou posbírala hrst peněz na sovětské rádio, které dokázalo polapit i krátké vlny.

Glosa Plus: Ivan Hoffman: Rebel Crosby

Před týdnem zemřel David Crosby. Jak to už bývá, smrt oživuje vzpomínky a než legenda zamíří do zaprášených memoárů, její hvězda ještě naposledy jako blesk obletí svět ve zprávě, o koho jsme přišli. Mimochodem, informace, o koho jsme přišli, jsou dnes ve zprávách pomalu posledními zprávami, které se nevysílají pro zábavu, kterými se nesleduje něčí byznysový či politický zájem a kterým se tudíž dá věřit.

Glosa Plus: Iva Pekárková: Kdo si na tom nahrabe?

Mám kamaráda Dalibora. Je matematik a nahlíží na svět a dění ve světě ryze logicky. Podle zákonů fyziky každá akce vyvolává reakci, to jsme se učili už na základní škole. Tím pádem, vysvětluje Dalibor, pokud v nás něco vyvolá reakci, třeba hlad, žízeň nebo chuť nakupovat, dá se počítat s tím, že s vysokou pravděpodobností nejdříve došlo k nějaké akci.

Glosa Plus: Ondřej Neff: Moji prezidenti

S ohledem na datum mého narození je velká pravděpodobnost, že se v sobotu dozvím jméno posledního prezidenta mého života. Jestli se v roce 28 zvolí jiný, tak možná, jakž takž, ale jestli se potvrdí ten samý, tak to mám skoro tutové. A že jich bylo, těch prezidentů!

Glosa Plus: Eva Turnová: Chyba lávky

Vždycky, když někdo řekl „chyba lávky“, představila jsem si indiána v Kordillerách, který minul týkovou šprušli a visí zaháknutý za liánu nad 200 metrovou propastí. Každé vlastní škobrtnutí jsem docela dlouho prožívala fatálně, v hlavě jsem si promítala, co jsem měla udělat jinak a jak to mělo být správně, což mělo za následek další přešlap.

Glosa Plus: Ivan Hoffman: Smlouvy s čerty

Smlouvání s čertem má předlouhou tradici, takže je s ním obecná zkušenost, předávaná z generace na generaci v lidových příslovích. To zcela zásadní zní: „Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění.“ Čert již v průběhu dějin nabízel pestré portfolio nadstandardních benefitů, aby se nakonec za projevenou důvěru vždy odvděčil člověku stejně, totiž peklem.

Glosa Plus: Ondřej Neff: Den, na který se nezapomíná

Mnoho z nás chová v paměti den, na který se nezapomíná. Tak například já si přesně pamatuju, kde jsem byl a kdo mi sdělil, že zastřelili Kennedyho. Přesně si vybavuju první hodiny okupace 21. srpna 1968 a naprosto přesně vím, jak jsem se dozvěděl o teroristickém útoku na newyorská Dvojčata.

Glosa Plus: Eva Turnová: Noční návštěva

Dny se sice prodlužují, ale zimní večery jsou pořád ještě dlouhé, venku je nevlídno. Já naštěstí pracuju hlavně doma, takže nikam nemusím. Dům, ve kterém bydlím, ale není zrovna nejtišší. Ráno dělníci dovrtávají různé nedodělky od podzimu a soused cvičí na bicí. Jede hlavně dvojkopák, takže se člověk do práce jen tak nezabere.

Glosa Plus: Ivan Hoffman: Odpočítávání

Do voleb zbývají hodiny a odpočítávání už probíhá v atmosféře moratoria na informace, koho zvolíme. Zavládla tíživá nejistota, kdy zmlkly agentury, které nás sice ujistili, že už je rozhodnuto a žádné překvapení nehrozí, jenomže jak známo čert nikdy nespí a naděje umírá poslední.

Glosa Plus: Iva Pekárková: O nepraktičnosti penisů

Už je to pěkných pár měsíců, co jsme pro pana Dana nejdřív vybírali a pak instalovali zbrusu nový penis. Provázela jsem svého klienta až na práh operačního sálu a pak na něj čekala, až se probere z narkózy. Byla jsem z jeho nového penisu stejně nadšená jako on sám.

Glosa Plus: Ondřej Neff: Svátek demokracie

Volbám se říká svátek demokracie. Je to slogan hodně omšelý. Glosa v rádiu sice nemá titulek, ale text je zveřejněn na internetu a tam titulek je. Dost možná, že jeho banalita leckterého čtenáře odradí, ale nemohu jinak. Pro mě jsou něčím, dá se říct, posvátné i po třiceti letech. Pořád mám zažitou tu frašku, která tu byla za minulého režimu, ty jakoby volby.

Glosa Plus: Eva Turnová: Dovoroční basáž

S partou přátel jsme letos trávili Silvestra v příjemném hotýlku, abychom byli pohromadě a zároveň se mohli kdykoli uchýlit do ústraní svého singlu. Měli jsme slevu do hotelového wellnessu, a tak jsem se rozhodla zpestřit si začátek nového roku aromatickou masáží.

Glosa Plus: Ivan Binar: Toníkovi Bajajovi na cestu

Joseph Roth má v románu Zipper a jeho otec vídeňskou kavárnu a v ní nad pokladnou hodiny; tikají hlasitě a spolehlivě, vrchní Franz je každý večer natáhne, aby tikat nepřestaly. Ty hodiny nemají rafije a my nevíme… Nevíme, kolik by ukazovaly, kdyby ukazovaly.

Glosa Plus: Ivan Hoffman: Místo stromů panely

Tento příběh je pravdivý. Předposlední den roku se nám ohlásil zahradník, se kterým jsme byli domluveni, že odstraní obrovitou nebezpečnou jabloň napadenou jmelím natolik, že schnoucí větve hrozily při nárazovém větru poničit ploty a střechu hospodářského stavení.

Glosa Plus: Iva Pekárková: Psi, kočky, váleční uprchlíci a mrož jménem Thor

Na Silvestra v časných ranních hodinách se mrož jménem Thor s námahou vynořil z vln Severního moře v přístavu města Scarborough, vlnivým pohybem mrožům vlastním se dopinožil na dláždění, svalil se a usnul. Okamžitě se kolem seběhli dobrodějci toužící Thora zachraňovat, a zatímco prý se čtyři organizace přely, jak nejlépe ho zachránit, spinkal Thor, obklopený kordónem policajtů, jako nadrozměrné miminko.

Glosa Plus: Ondřej Neff: Kde hledat úsměv

Je druhého ledna a snad tedy nepřicházím moc pozdě s přáním nám všem, aby se rok 2023 vydařil líp než ten právě minulý. Laťka je posazená nízko, mohlo by se to povést, tak tomu zkusme pomoct. Za první úspěch bychom mohli brát s trochou dobré vůle průběh Silvestra.

Glosa Plus: Kristina Žantovská: Na chvíli zažít jinak

Staroměstské náměstí a mnohá další už se zase nedají přejít suchou nohou. Suchou nohou myslím to, že nešlápnu na turistu nebo nevrazím do stánku. Prokličkuju městem a pustím si večerní zprávy: lidi v Chersonu nemají vodu, vaří na ohni na ulici, elektřina nefunguje, záplatují rozmlácená okna v domech, které čeká jedině demolice. A hlavní starostí všech je, čím budou topit, aby přežili zimu.

Glosa Plus: Iva Pekárková: Dnes tolik nechlastejte, prosím. Saniťáci stávkují

V poslední době je v Londýně každý druhý den nějaká stávka. Stávkují řidiči vlaků. Autobusáci. A teď se k nim přidali i paramedici, takže v některých dnech nejezdí ani sanitky. Naštěstí je každou stávku potřeba oznámit předem, a tak se na to my prostí občané můžeme připravit.

Glosa Plus: Ondřej Neff: Zlepšení mimo debatu

O letošních Vánocích jsme si mohli vybrat. Kdo chtěl, mohl se radovat ze slunečného počasí. Ano, slunce ozlatilo Štědrý den, neděle byla dokonce jarní. Předpověď hlásí déšť na dnešek, tedy pondělek, ale už v následujících dnech má zase slunce svítit. Kdo má opačnou letoru a rád nadává, může si užít nad slejvákem, ten se strhl přímo na Štědrý den.

Glosa Plus: Iva Pekárková: Pokoj lidem dobré vůle (i jiným)

Povolání k tlumočení přišlo nečekaně a bylo urgentní. Mohla bych se co nejdřív dostavit do centra pomoci lidem bez domova? Kdy tam budu? Za půldruhé hodiny? Dobře, počkají na mě. „Tohle je on,“ řekl mi Jon téměř omluvně a ukázal na mého klienta.

Glosa Plus: Eva Turnová: Píšu papír

Jeli jsme hrát o Vánocích s kapelou do Maďarska. Na slovensko-maďarské hranici začal celník zdlouhavě srovnávat naše zvalchované obličeje s fotkami v pasech, nechal nás vytahat všechny nástroje z futrálů a do toho říkal s vážnou tváří: „Das ist nich gut car.“

Glosa Plus: Kristina Žantovská: Kdopak by se vlkodava bál

Vstoupila jsem do vagonu metra a proti mně stál vlkodav – Canis lupus familiaris. Je to opravdu on? Zaváhala jsem. Google jako vždy rychle všechno vyjasnil. Nebyl to vlkodav, ale deerhound, skotský jelení pes, který ve středověku sloužil přesně k tomu, co má v názvu.

Glosa Plus: Ivan Hoffman: Ohrnování nosu

Stalo se tradicí ohrnovat nos nad pořadateli nejsledovanějších sportovních událostí, jako jsou olympijské hry či fotbalová mistrovství světa. Před Katarem byli na pranýři Číňané a Rusové. Vesměs se zeširoka rozebírají důvody, proč by se v té které zemi akce neměla konat kvůli riziku, že pořadatelská země sportovní akci vzorně zorganizuje a předvede se světu v dobrém světle.

Glosa Plus: Iva Pekárková: Sněhuláci a národní hrdost

Petra znám od vidění. Občas chodí vypomáhat do potravinové banky v kostele vedle našeho baráku, a to pak pokaždé zajde s plnými taškami jídla za naším sousedem Dariuszem. Popíjejí pivo, pokuřují a česko-polsky nadávají na tu příšernou Anglii. To je běžná kratochvíle některých imigrantů a vůbec to neznamená, že se jim tu nelíbí.

Glosa Plus: Ondřej Neff: Moderovat, nebo nemoderovat

Posloucháte glosu, to je útvar, který redakce zařazuje vždycky na konec pořadu Názory a argumenty. Teď si představte, že bych najednou zčista jasna začal bohapustě nadávat autorovi předcházejícího příspěvku, nazval ho idiotem a obsah bych zhodnotil jako pitomost. Asi by vás to zaskočilo.

Glosa Plus: Eva Turnová: Nanao Sakaki

Přesně před čtrnácti lety zemřel japonský undergroundový básník a souputník amerických beatniků Nanao Sakaki, který žil poslední roky svého života v horách okolo Nagana. Právě v tomto období přijel na návštěvu do Čech a měl vystoupit před naším koncertem v obci Študlov se svými krátkými básněmi haiku.

Glosa Plus: Ivan Hoffman: Deset životů

Vzpomněl jsem si nedávno na vtip z minulého režimu, anebo spíše na takový povzdech z kategorie humoru černého, že „kdybych měl deset životů, jeden z nich bych ze zvědavosti chtěl prožít v socialismu“. Pointa byla v tom, že život jsem měl jeden a bylo nepředstavitelné, že by se mohl změnit systém.

Glosa Plus: Ondřej Neff: Úplně jiný Honza

Je to jako z české pohádky o tom, jak šel Honza světem a najednou ho potkalo štěstí, protože pomohl dědečkovi zavázat tkaničky a on z něho udělal následníka trůnu monarchie střední pohádkové velikosti. Nebo ho posadil do rakety a vyslal na cestu kolem Měsíce, rozumíte dobře, kolem kosmického tělesa zvaného Měsíc.

Glosa Plus: Eva Turnová: Vánoční robohon

Když jsem byla malá, Vánoce se skládaly z nekonečného množství strašně dlouhých epizod. Epizoda psaní dopisu Ježíškovi, epizoda boj o stromek, epizoda „kapr zabral vanu“, rozmisťování vánočních atributů po bytě, úmorné krájení ingrediencí do salátu, sledování Mrazíka, prostírání, stolování, preparování kapřích kostí a konečně epizoda nadšení nebo frustrace z obdržených dárků.

Glosa Plus: Klára Notaro: Čtyři lety za život

Ke hvězdám mediálního světa ve Francii patří inženýr Jean-Marc Jancovici. Tento vědec razí teorii, že se lidstvo musí uskromnit, chce-li si nadále užívat naší Země ve snesitelných klimatických podmínkách. Lidstvem, které se má uskromnit, míní vyspělou západní společnost, jejíž průmysl už téměř 200 let ovlivňuje klima.

Glosa Plus: Ivan Hoffman: Kniha Jób

Před pěti lety vznikla pozoruhodná nahrávka knihy Jób, přebásněné Danielem Rausem, s Ivanem Trojanem, jehož hlasem promlouvá Jób s Bohem, který si propůjčil hlas Viktora Preisse.

Glosa Plus: Ondřej Neff: Zapomenuté výročí

V pátek uplynulo 80 let od okamžiku, kdy v takzvaném milíři na pozemku fotbalového stadionu Stagg Field Chicagské univerzity nastala první štěpná řetězová reakce. Nastal atomový věk. Pokus se odehrál samozřejmě za války, v naprostém utajení. Řídil ho italský fyzik Enrico Fermi, který odešel do Ameriky z fašistické vlasti.

Glosa Plus: Ondřej Vaculík: Od lídra ke státníkovi

Martin Zvěřina, komentátor Lidových novin, v jednom ze svých úvodních sloupků vyčítá premiérovi Petru Fialovi, že ekonomické názory mění tak často, takže ho nemusíme brát vážně. Dodejme, že pod Fialovým vedením Občanská demokratická strana mění názory nejen ekonomické, ale také politické.

Glosa Plus: Iva Pekárková: Kudy vede cesta

Ještě za totáče, tak kolem roku 1980, mi světaznalejší kamarád povídal, že prý ve Švédsku mají zvelebovatelé měst zajímavý zvyk. Dejme tomu, že chtějí v nějakém parku zbudovat cesty pro pěší. Počkají prý, až nasněží, a zaznamenají si, kde je sníh nejvíc ušlapaný. Na jaře potom podle tohohle plánku vystavějí chodníčky. Jejich pozice je ideální: jsou tam, kudy lidé nejvíc chodí.

Glosa Plus: Ondřej Neff: Já jsem český kosmonaut

Velkou radost mi udělala zpráva, že český vojenský pilot Aleš Svoboda je mezi sedmnácti lidmi vybranými Evropskou vesmírnou agenturou jako tým možných astronautů pro evropský pilotovaný kosmický let. Být mezi sedmnácti z 22 tisíc uchazečů, to už je – klobouk hluboko dolů.

Glosa Plus: Eva Turnová: Dřezman

Myslet si, že člověk něco dostane zadarmo, je naivní. Skoro vždycky jde o výměnu. Ta nemusí proběhnout na hmotné úrovni, ale třeba na energetické nebo emocionální. Už týden bydlím v novém bytě, který jsem si pěkně vycídila.

Glosa Plus: Ivan Binar: Bílá kačena

Bílá kačena v zahradě není žádný div, pokud ji tam ubytují chovatelé, majitelé zahrady; většinou jako malé káčátko, z nějž pak očekávají zisk. A my dobře víme, jaký zisk máme z kačeny pěkně vykrmené…

Glosa Plus: Ivan Hoffman: Zimu nejlépe mírnou

Když kontrolujeme zásobu sena, domníváme se, že by do jara mohlo našim kozám stačit. Důležité ale bude, aby jim louku nadlouho nepokryl sníh. Stále si tam najdou něco k snědku. Po suchém létě, kdy nebylo moc, co kosit, a pak ani nenarostly otavy, jsme rádi, že vedle nového sena zbylo i něco z loňska.

Glosa Plus: Iva Pekárková: Případ ukradené vlajky

Máme moc pěknou státní vlajku, jasně barevnou, jednoduchou, takovou „základní“. Máme ji už dlouho, takže se nemusíme uchylovat ke všemožným malůvkám, abychom ji odlišili od vlajek ostatních zemí. Vezměte si třeba chudáka Mosambik – ten má na vlajce kalašnikov s bajonetem, rýč a knihu, zkrátka symbolický zmatek nad zmatek.

Glosa Plus: Eva Turnová: Domluvte se, prosím

Zúčastnila jsem se mezinárodní soutěže v bytové próze neboli flat prose nazvané „Domluvte se, prosím“. Šlo o literární disciplínu založenou na podobném principu, jako je třeba pouliční poezie neboli street poetry. Dostavili jsme se do bytu na uvedenou adresu a každý ze zúčastněných si vylosoval partnera, který mluví jazykem, jenž dotyčný protějšek ovládá jen heslovitě.

Glosa Plus: Ondřej Vaculík: Těšíme se na důchod

Už dvacet let nedočkavě vyhlížíme důchodovou reformu, nebo nás naopak dvacet let straší. Dvacet let lidé středního věku vždy tvrdí, že na jejich důchod už nebude. Jsou to zbytečné obavy, lidé pak nevěří v sociální zabezpečení státu, nemají chuť pracovat pro společnost, snaží se zabezpečit hlavně sami sebe.

Glosa Plus: Ivan Hoffman: Studenti – budoucnost místo minulosti

Studenti stávkující za klima se nechali slyšet, že vzdávat 17. listopadu hold minulosti nestačí, je třeba se věnovat problémům současným. V tom samozřejmě mají pravdu, jejich volání po spravedlivé transformaci státu a společnosti je případné a aktuální.

Glosa Plus: Iva Pekárková: Kristovy roky sametové revoluce

Pamatuju se na to, jako by to bylo včera. Tak to asi bývá u obzvlášť významných událostí. Byl listopad 1989 a já jsem se zrovna v malé vesničce v jižním Ontariu, v pohodlné chatě, kterou mi laskavě zapůjčili kamarádi na dva nebo tři měsíce, pokoušela psát knížku o Československu za totáče.

Glosa Plus: Ondřej Neff: Přetahovaná

Ke kuriozitám těchto dnů jistě patří otevřený dopis prezidenta Miloše Zemana adresovaný ministru vnitra Vítu Rakušanovi. Prezident v něm ministra žádná, aby zmírnil, lépe pak zrušil opatření, která znesnadňují přístup do Pražského hradu.

Glosa Plus: Eva Turnová: Jen tak

Mému kamarádovi, spisovateli Igoru Malijevskému, se před lety zdál sen, jak se prochází po nějakém úřadu, ze kterého dýchá kafkovská atmosféra. Bloudí budovou a když má pocit, že už se nikdy nedostane ven, dojde na místo, kde jezdí páternoster. Řekne si: ten by mě měl dovézt k vrátnici, jenomže všechny kabinky jsou nějak divně obsazené… koukne se zblízka a vidí, že v páternosteru jezdí nahoru a dolů svatí apoštolové.

Glosa Plus: Ivan Hoffman: Vanilkové rohlíčky

Podle jedné kalkulace, která se objevila v tisku, by napečení padesáti vanilkových rohlíčků mělo aktuálně stát šílených 150 korun. Podrobný výčet jednotlivých položek chyběl, ale šlo o cenu bez započtení energií a nebyla zmíněna cena práce.

Glosa Plus: Iva Pekárková: Chtějí dobrodružný život – ale kde ho vzít?

Jedna z dopravních tepen nedaleko od nás byla v pátek už zase uzavřená. Policejní zátarasy, blikající modrá světla, saniťáci v oranžových vestách s odrazovými pruhy, ruch a shon a spousta hluku a zároveň takové to zaražené ticho, tak jako pokaždé, když se stane něco špatného.

Glosa Plus: Eva Turnová: Regiotrip

Letošní podzim jsem trávila v horách a znovu si potvrdila, že dlouhá chůze dokáže člověku rozšířit vědomí, kdy nemyslíte na nic a máte pocit, že jste součástí všeho. Do Prahy se mi vracet nechtělo, přeplněným vlakem už vůbec ne, tak jsem si alespoň koupila samostatnou místenku.

Glosa Plus: Ivan Binar: Chrousti a vrabčáci

Když se za mého dětství slavily slavné májové dny, bývávalo všude plno chroustů. Po čtyřech letech strávených v podzemí, kdy jako ponravy užírali pšenici kořínky, proměnili se v úctyhodné brouky s vějířky na tykadlech, vzlétli na stromy a pustili se do listí.

Glosa Plus: Ivan Hoffman: Magnetický Babiš

Andrej Babiš oznámil, že bude kandidátem svého hnutí ANO na prezidenta. Zda má šanci uspět, respektive jak ho porazit, bude nyní tématem nespočtu článků, analýz, průzkumů, rozhovorů, kavárenských a hospodských diskusí. Samostatnou diskusi by si ale zasloužila otázka, jak to Andrej Babiš dělá, že se stále drží v centru zájmu, jaké povahy je magnetizmus, kterým přitahuje početné tábory těch, co ho respektují či obdivují, a těch, co ho vášnivě nenávidí.

Glosa Plus: Iva Pekárková: Prosím, vraťte Janě ušetřený čas

Když jsme vyrůstaly – má kamarádka Jana a já – čas se neměnil. Tím teď nechci říct, že v sedmdesátých letech v Československu nebyl čas jediná přilnavá, protivná šeď a že se po celé desetiletí jeden rok od druhého ničím nelišil, snad jen pozvolným houstnutím té šedi. Tak to bezesporu bylo.

Glosa Plus: Ondřej Neff: Ptáček je volný

Tohle aspoň tvrdil Elon Musk hned poté, kdy za svých 44 miliard dolarů koupil sociální síť Twitter. Twitter, tento štěbetálek, má ptáčka ve svém logu, ptáčka v rozletu s otevřeným zobáčkem. Síť s globálním dosahem koupil muž, který až legračně připomíná postavy z filmů o tajném agentu 007 Jamesi Bondovi.

Glosa Plus: Eva Turnová: Dále, od Hradu dále

Na den 28. října 2001 jsme v kapele Plastic people všichni obdrželi pozvánku na Pražský Hrad v souvislosti s oslavou výročí vzniku Československé republiky. Mohli jsme si každý s sebou vzít jednoho libovolného hosta; moje plus one byla kamarádka, malířka, pověstná svou spontánní povahou.

Glosa Plus: Ivan Hoffman: Kdo to zavinil

„Tak už to spusťte, na co ještě čekáte“ – to jsem poprvé slyšel od Slávka Janouška v šatně, v zákulisí jednoho folkového koncertu někdy před pětatřiceti lety. Ve vzpomínce, která v čase mohla doznat proměny, zvažoval Slávek, zda novu píseň zahrát, když není na schváleném seznamu, a myslím, že jsem ho k tomu tenkrát povzbuzoval slovy, že to je to nejlepší, co jsem od něj slyšel.

Glosa Plus: Iva Pekárková: Bojovat za svá práva

Byla temná bezměsíčná noc a nebylo nijak zvlášť pozdě, možná devět nebo půl desáté. Trmácela jsem se dobrých osm kilometrů po silnici domů, do domku na samotě, který mi půjčili kamarádi. V širokém okolí nebyla jediná hospoda, a tak jsem se čas od času chodila osvěžovat do vzdálené vísky. Byla to příjemná procházka přes les. Zpátky jsem jezdila autobusem.

Glosa Plus: Ondřej Neff: Kdy zvítězí revoluce

V Paříži skončil autosalon. Událost má každoročně svůj slogan, letos zněl JE TO REVOLUCE. Nebyl jsem tam, jenom jsem četl reportáže a komentáře. O revoluci v nich nepsal nikdo, úsudek jsem si musel udělat sám. Na autosalonu žádné pořádné automobily nevystavovali a skoro to vypadá, jako by se automobilismus odpískal. Je to dobře, nebo špatně?

Glosa Plus: Eva Turnová: Záhadný svět kalorií

Chystám se na křest své knihy. Pořídila jsem si proto nové šaty, zbývá jen dokoupit pár drobností a trochu si zacvičit. Dcera mi za tím účelem půjčila své chytré hodinky, které prý dokopou člověka k pohybu hlášením spálených kalorií. Rozhodnu se ale nejdřív zaběhnout do obchodu s kosmetikou a koupit si mejkap.

Glosa Plus: Ivan Hoffman: Zazimování

Příroda se chystá na zimu. Ta astronomicky začne 21. prosince, ale soudě podle početného hejna havranů, které včera zlověstně proletělo nad námi, je už zima za dveřmi. Ty havrany prý z jejich letoviska předčasně vyhnal mráz. Anebo válka.

Glosa Plus: Iva Pekárková: Sním, či bdím?

Nemám ve zvyku vykládat lidem o svých snech, ale o tenhle se podělím. Bylo to ve velkém městě, možná v Praze, a stávkovali řidiči autobusů. Zvolili si docela krutý způsob: jezdili městem po pravidelné lince, na každou zastávku dorazili včas, přesně podle jízdního řádu, a právě tak i odjížděli.

Glosa Plus: Eva Turnová: Smysl pro rytmus

Obdivuju ženy, které v rámci udržení vztahu do ničeho nešťourají a dokážou leccos přejít. V dnešním nejasném rozdělení rolí bývá, bohužel, spíše pravidlem, že partnerská ega se snaží navzájem načapat na švestkách, usvědčit a převálcovat.

Glosa Plus: Alena Scheinostová: Upleteno

Než mi vysvětlili, že ten obrázek předsedkyně sněmovny s pletacími jehlicemi a růžovými klubky je fotomontáž, chvíli to trvalo. Možná je to generační, možná se to týká osobního gusta, ale držet v rukou jehlice nebo háček mi prostě nepřipadá nápadné.

Glosa Plus: Ivan Hoffman: Staré dobré časy

Doputoval ke mně od přítele e-mailem odkaz na esej Václava Bělohradského „Svět včerejška: rekviem.“ Čtu si to už potřetí, protože mám pocit, že mi Bělohradský odpovídá na otázku, kterou si často kladu poslední dobou, totiž co by asi na dnešní svět řekli, kdyby ještě žili, Milan Šimečka, Petr Příhoda, Miro Kusý, Ludvík Vaculík, Petr Uhl či Mirek Zikmund.

Glosa Plus: Iva Pekárková: Vždyť se koneckonců nic nestalo

Když mi bylo sedm, poprvé v životě jsem dostala šanci pomoct úplně cizímu člověku. Od ulice, kde byla škola, vedly k našemu baráku dlouhé schody. U jejich úpatí stál pán s nákupní taškou a volal na mě: „Holčičko, pomoz mi! Nemůžu tuhle tašku unést. Pomoz mi ji vynést nahoru.“

Glosa Plus: Eva Turnová: Tak jo

Neumím říct „ne“. Jen za poslední týden mi díky tomu doma přibyla spousta úlovků: certifikát na akrový pozemek na Marsu od Lunární ambasády, ochrana před početím s příchutí koně a sada miniplyšáků za mé příspěvky na zatoulané psy. Snaha produkt odmítnout je vždycky marná.

Glosa Plus: Martina Vacková: Finále – ven z pocovidových bublin

Sledovala jsem zdálky i zblízka festival českých filmů Finále Plzeň. To podle toho, jestli jsem zrovna byla v Praze, nebo v Plzni. Každopádně mi v Praze připadalo zvláštní, že český divák tak prožívá historická témata, když ke mně dolehlo, že jsou na Finále vyprodané a přidané projekce českých historických filmů Il Boemo a Jan Žižka.

Glosa Plus: Iva Pekárková: Australské silniční vlaky

Neviděla jsem jich tolik, kolik jsem čekala. A nebyly tak obrovské, jak jsem si myslela. Jejich řidiči – potkala jsem jen chlapy – nebyli ani zdrsnělí kovbojové, ani zfetované trosky, tak jak jsem si je představovala z literatury.

Glosa Plus: Ondřej Neff: Kdy bude konec světa

Pro mě to byla nejzajímavější a nejdůležitější událost týdne. Kosmická sonda Dart vesmírné agentury NASA zasáhla měsíček Dimorphos. Má v průměru 160 metrů a obíhá planetku Didymos. Takže znovu, Dimorphos obíhá kolem Didymosu jako Měsíc obíhá kolem Země. Sonda Dart měsíček Dimorphos zasáhla rychlostí 6,6 kilometrů za hodinu. Trefila se do něho na vzdálenost jedenácti milionů kilometrů.

Glosa Plus: Ivan Binar: Čápi, čápi…

Za naším domečkem ve Vlkovicích je mírný svah porostlý trávou; louka až za obzor a za obzorem zase louka až za obzor. Před zavedením dotací tu bylo pole s pohankou, za komunistů zaseli sem jednotní zemědělci kukuřici, chytře, do řádků shora dolů. A když přišla bouře zlá a lijavec, velká voda se valila v brázdách mezi kukuřicí a zanesla bahnem garáž trabantu po kolena. Louka je to nejrozumnější řešení.

Glosa Plus: Iva Pekárková: Jak to zařídit, aby vám neujel vlak

Můj skoromanžel K. po pár letech práce u dráhy nabyl přesvědčení, že někteří pasažéři, než vstoupí na nádraží, vytáhnou z batůžku cestovní průkazku a uloží tam mozek. Svou teorii dokládá různými příhodami.

Glosa Plus: Ondřej Neff: Volební obavy

V pátek odpoledne jsem se vypravil volit. Bydlím ve vesnici, volební místnost máme na obecním úřadě. Od domu to mám kilometr dvě stě metrů, vím to přesně. Úřad je od letoška na návsi, kousek od naší sámošky a jezdím tam na kole. Na 350. metru jsem si uvědomil, že jedu bez peněženky, tudíž bez občanky. Peněženku si beru, jenom když jedu autem. Tak tedy návrat. Volí se s občanským průkazem, i tady u nás na vesnici, kde skoro každý skoro každého zná.

Glosa Plus: Eva Turnová: Nomen omen

Před pár dny jsem otevřela svůj notebook značky „hp“ a místo Sonorské pouště na mě civěla černá obrazovka. Spodní lišta, za kterou se ukrývají zásadní drátky, praskla. Notebook mi obvykle vydrží tři roky, ale teď jsou to teprve dva, zkusím ho dát opravit. Kamarád mě odkázal na známého Přemka, spolehlivého opraváře. Volám Přemkovi.

Glosa Plus: Iva Špačková: Odpoutat se od Ruska je jako odejít od tyrana, co živil rodinu. Stojí to za to

Češi se obávají zimy. Řeší, jak ji kvůli zastaveným dodávkám plynu z Ruska přežít ve zdraví a pokud možno bez dluhů. V podobné situaci se ocitá žena, která odchází od muže, který ji trápil, ale zároveň i živil. Přemýšlí, zda stačí dětem zaplatit jídlo, oblečení, věci do školy a vše další potřebné tak, aby se jejich život co nejméně změnil. Je jí jasné, že to bude velmi tvrdé a jímá ji z toho úzkost.

Glosa Plus: Ivan Hoffman: Snadná volba

Když se podíváme na spokojenost občanů s vládou a na vývoj volebních preferencí, většina občanů by se zřejmě nezlobila, kdyby je politici zdvořile požádali, aby znovu rozdali karty v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny. To ale zatím na programu dne není, a tak voliči musí vzít zavděk alespoň volbami do obecních zastupitelstev, neboli komunálními, a možností obměnit třetinu Senátu.

Glosa Plus: Ondřej Neff: Zrození snu

Snad mi prominete, že se vracím k tématu nakousnutému před týdnem. Nemohu ale jinak, na rozloučení s Alžbětou II. musím pořád myslet. Slavně slíbím, že příště to opravdu bude o něčem jiném, a omluvou mi budiž, že ani tentokrát to nebude jenom o ní a o poslední slavnosti, ve které má hlavní roli.

Glosa Plus: Eva Turnová: Reversalismus

„Když se Jim jednou ráno probudil, zjistil, že se proměnil v jakousi nestvůrnou dvounohou obludu…“ Odkazem na Kafkovu Proměnu rozehrává anglický prozaik Ian McEwan příběh o tom, jak snadno může svět politiky zbloudit ve snaze vyřešit složitý svět pomocí jednoduchých klišé. Jim Sams, který se ze švába proměnil v britského premiéra, chce sloužit lidu a je přesvědčený o tom, že sám nejlépe ví, co je pro lid dobré.

Glosa Plus: Alena Scheinostová: Přejdu přes most

Po informační smršti posledních dnů už se rozšířilo patrně všeobecně, že měl plán pohřbu zesnulé královny Alžběty označení „Operace London Bridge“ i že kódová zpráva o její smrti, která putovala od tajemníka k předsedkyni vlády a k dalším zodpovědným uším, by zněla v překladu „Londýnský most spadl“.

Glosa Plus: Ivan Hoffman: Snášení zobákem

Je takové chovatelské moudro, že slepice snášejí zobákem. Chcete-li po slepici vajíčka, nelze šetřit pšenicí. Před dvěma lety jsme metrák pšenice, což jsou dva padesátikilové pytle, koupili od místního zemědělce za čtyři stovky.

Glosa Plus: Iva Pekárková: Když jdou zrovna všichni od zubaře

Nasazení korunky na stoličku dopadlo skvěle. Stačilo dvakrát zajít k paní zubařce. Ta polorozpadlý zub s několika plombami pečlivě vyčistila a košatou díru v něm otiskla do rychle tuhnoucí polyethylové hmoty, podle které mi v zubní laborce vyrobili korunku.

Glosa Plus: Eva Turnová: Hovězí porážka

Dáša našla na nočním stolku svého muže zapomenutý papírek:PRO: nepídí se, vydělává, vaří.PROTI: furt nestíhá, je prudivá a povolená (píchlá guma). Neví, co chce, a nedá pokoj, dokud to nedostane.

Glosa Plus: Kristina Žantovská: Krajnice a bílá čára

Někde za Hudčicemi, ale i kdekoli jinde, je silnice klikatá a houpavá a záplatovaná. Každý rok přibývají záplaty nové a kupodivu ji nevyrovnávají, ale rozhoupávají ještě víc. V některých místech se původní vozovka v jejich patchworku zcela ztrácí.

Glosa Plus: Ondřej Neff: Kdo nesouhlasí, ať není

Vy, posluchači rozhlasu, máte veliké štěstí. Prostě a jednoduše zapnete nějaké zařízení, rozhlasový přijímač doma na stole nebo v palubní desce auta, dnes už stále častěji v podobě aplikace na mobilu, a posloucháte, co chcete, třeba zrovna tohle moje povídání.

Glosa Plus: Eva Turnová: Reflux

Minulý týden mě přepadlo bušení srdce, arytmie, slabost a úzkost. Můj domácí tlakoměr ukazoval 70/50, a tak jsem z posledních sil došla o blok dál do zařízení s nápisem „Kardiomed“.„Za půl hodiny zavíráme,“ řekla sestra.„Mně je ale dost špatně.“„Tak praktický lékař.“„Ten má ale dovolenou.“

Glosa Plus: Iva Špačková: Nosme klobouky, přinesou nám větší klid, vyrovnanost a štěstí

Koupila jsem si klobouk, respektive hned tři. Ve francouzském second handu totiž byly za velmi příznivou cenu, a tak jsem to brala jako vnuknutí. Teď, teď je ta příležitost stát se jednou z těch žen, které vypadají tak elegantně, když je umí s grácií nosit.

Glosa Plus: Iva Pekárková: Paní, nehoří vám kočka?

Ta fotka byla dramatická. Hasič v plné výzbroji a výstroji šplhal po vysouvacím žebříku na střechu čtyř- nebo pětipatrového domu. Na pozadí černé noční oblohy, ozářen blikajícími světly. Svítil si baterkou. Plameny mu na cestu nesvítily, protože tahle budova nehořela. Hasiči hledali ztracenou kočku.

Glosa Plus: Ondřej Neff: Čarovalo kuře

Opakuju si dětskou říkanku: čarovalo kuře, aby bylo dobře. Zároveň si přeju, aby jiným nevyšla říkanka „čarovala ryba, aby byla chyba“. A že jich určitě je naseto, těch co se obracejí k rybě! Ano, jde o pondělní start mise Artemis I, která navazuje na historický program Apollo.

Glosa Plus: Eva Turnová: Brízgalky

Jestli existuje nějaké místo obdařené tím, čemu se říká „genius loci“, jsou to pro mne Brízgalky, osada „drevenic“ v Kysuckých Beskydech. V sedmdesátých letech tato původně pastevecká obydlí koupilo několik umělců a disidentů v hospodě od místních vesničanů. Na Brízgalky pravidelně jezdili například Olga Havlová, Vladimír Merta, Ladislav Snopko, Nikolaj Stankovič a Ján Langoš.

Glosa Plus: Ivan Binar: Racek a západní vítr

Vítr od západu lomcuje vrbovím a olšemi, javory u silnice nesvírají předepsaný pravý úhel, naklánějí se k východu. Varovná dopravní značka „Od 22.00 do 5.00 ráno pozor na vydry“ větrům odolává. Rákosí po obou stranách silničky se vlní jak živý organismus.

Glosa Plus: Ivan Hoffman: Osm miliard

Ze školy vím, že lidí jsou tři miliardy. Když jsem někde zaslechl, že nás je na zemi miliard pět, šest či sedm, vždy jsem měl podezření, že to tvrdí někdo, kdo ve škole nedával pozor. A pokud by nás nemělo být stejně, očekával bych pod dojmem zpráv o válkách, hladomorech či živelních pohromách, že nás musí ubývat. Zdání ale klame a rozhodující je, co se sečte.

Glosa Plus: Iva Pekárková: Takoví krásní ptáčci

Jsou nádherní. Andělsky bílí, ale přitom za letu lehounce zeleně prosvítají, jako by je někdo vypral v pračce s jednou zelenou ponožkou. V Austrálii jich uvidíte spoustu. Zdržují se ve velkých hejnech a dovedou být hluční. Mluvím o papouších jménem kakadu žlutočečelatý.

Glosa Plus: Ondřej Vaculík: Vlakem na Moravu i jinam

Toho dne všechny vlaky v Praze na Hlavním nádraží měly zpoždění. Prý to není nic výjimečného. Konečně jsme vyjeli, ale někde už za Poříčany se vlak začal ploužit kvůli rekonstrukci trati, jezdí se po jedné koleji. Obdobně mezi Chocní a Ústí nad Orlicí, ploužili jsme se čtyřicítkou.

Glosa Plus: Ivan Hoffman: Čí je svět

Stalo se to už někdy před měsícem, ale ještě stále na to myslím. Potkaly se nám pohledy se srnou, co stála za plotem ne dál než nějakých pět metrů. Nikam nespěchala a ani já jsem neměl naspěch. Stáli jsme a nechali kolem nás dlouze plynout čas. Byla to scéna, u které není zřejmé, zda srna vstoupila do mého světa, anebo já do toho jejího. A nebylo to jen plotem, ta jistota, že určitě nesdílíme svět jediný, společný.

Glosa Plus: Ondřej Neff: Mixér na slova

Minulý týden přinesl jednu technickou zajímavost. Americká firma Meta, budete ji znát spíš pod názvem Facebook, nabídla domácímu publiku atrakci. Domácímu, rozumějte americkému. Každý se může pobavit s počítačovou bytostí. Navážete kontakt a můžete si povídat, o čem chcete. Celá ta věc má nálepku „umělá inteligence“, taky se tomu říká „bot“ nebo „chatbot“, v tom rozeznáte slovo robot.

Glosa Plus: Eva Turnová: Koučka Honců

V našich končinách je trendy mít na všechno certifikovaného kouče. Podle témat je to výkonnostní, podnikatelský, kariérový kouč, podle hloubky, do které zasahuje, pak transformační, transakční nebo transpersonální. Podle oblasti života, které se dotýká spirituální, vztahový nebo rodinný. Objevují se dokonce už i wellness a tarot koučové. Nedávno jsem narazila na rozhovor se sexuální koučkou Vlastou Honců.