Hergot!

Neortodoxní pohled na duchovní záležitosti.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Hergot!: Ráno jsem věřící, v poledne ne a večer už zase ano, říká o své víře spisovatel Leoš Kyša

Leoš Kyša alias František Kotleta je úspěšný spisovatel fantasy knih. Kromě psaní se věnuje také projektu Paranormální výzva. Ta nabízí třímilionovou odměnu té osobě, která v rámci vědeckého experimentu prokáže existenci paranormálních schopností. Vzhledem k zastávané skeptické pozici možná někoho překvapí, že Leoš Kyša je také pravoslavný křesťan. O knihách, „věcech mezi nebem a zemí“ a třecích plochách mezi vírou a skepticismem se rozhovořil pro pořad Hergot!

Hergot!: Ráno jsem věřící, v poledne ne a večer už zase ano, říká o své víře spisovatel Leoš Kyša

Leoš Kyša alias František Kotleta je úspěšný spisovatel fantasy knih. Kromě psaní se věnuje také projektu Paranormální výzva. Ta nabízí třímilionovou odměnu té osobě, která v rámci vědeckého experimentu prokáže existenci paranormálních schopností. Vzhledem k zastávané skeptické pozici možná někoho překvapí, že Leoš Kyša je také pravoslavný křesťan. O knihách, „věcech mezi nebem a zemí“ a třecích plochách mezi vírou a skepticismem se rozhovořil pro pořad Hergot!

Hergot!: Nový synodní senior Českobratrské církve evangelické: O strachu a křesťanských hodnotách

Pavel Pokorný, který byl zvolen novým synodním seniorem Českobratrské církve evangelické, v minulosti působil jako farář v Trutnově a Praze-Střešovicích, mezitím ale krátce také jako nemocniční kaplan v americkém Texasu. Jak se rozhodl stát farářem? Co mu přinesla zkušenost s farářskou prací v době normalizace? V čem vidí svůj největší úkol coby nejvýše postavený farář v církvi? A co jsou podle něj ty nejdůležitější křesťanské hodnoty?

Hergot!: Básnířka Iljašenko o dospívání ve fundamentalistické církvi: Musela jsem se vzdát vzpomínek a tužeb

Básnířka Marie Iljašenko se rozhodla promluvit o svém dětství a dospívání ve společenství Modrý kříž, které charakterizují fundamentalistické důrazy, charismatická forma evangelikálního křesťanství a představa neustálého duchovního boje. Marie Iljašenko se do tohoto společenství dostala jako dítě a strávila v něm přes deset let.

Hergot!: Aktivní naděje a naplňující spiritualita tváří v tvář krizím současného světa

S překladatelkou a tlumočnicí Hanou Bernardovou jsme se v Hergot!u sešli především kvůli knize Aktivní naděje buddhistické ekofilosofky Joanny Macy a lékaře Chrise Johnstonea, kterou v jejím překladu vydalo nakladatelství Alferia.

Hergot!: Čert nikdy nespí. S výtvarníkem Janem Matýskem o čertech, krampusech a divých mužích

Mladý výtvarník a scénograf Jan Matýsek vytváří videoinstalace, které mají i rituální charakter. Postava čerta je pro něj důležitá jako stín člověka, ztělesnění našich potlačovaných vlastností, divokosti, nespoutanosti, ale taky vztahu k přírodě – čert pak splývá i s obrazem divého muže.

Hergot!: Bůh svět nedokončil. O novodobé spiritualitě (nejen) v Izraeli

Kulturoložka, hebraistka a astroterapeutka Terezie Dubinová je autorkou knihy Jak napravovat svět: Rozhovory s inspirativními Izraelci. Zajímají ji průsečíky spirituality, umění, občanského aktivismu a terapie. Název knihy pak vychází ze židovského pojmu tikkun olam, který v překladu znamená napravování světa a v současných interpretacích směřuje k myšlence, že součástí náboženské zodpovědnosti věřících židů jsou i otázky sociální spravedlnosti nebo péče o životní prostředí.

Hergot!: Hranice mezi vědou a spiritualitou je umělá, říká fyzik z CERNu

Jan Rak, který působí jako fyzik v CERNu, si od Spolku skeptiků Sisyfos vysloužil anticenu Bludný balvan za rok 2019. Příčinou je jeho svérázný přístup ke světu založený na neortodoxním pojetí kvantové fyziky a aplikaci jejích poznatků v běžném životě.

Hergot!: Bollywood myslí na mladé – postavy mají otevřenější vztah k sexu i alkoholu

Indický filmový průmysl je největší na světě, ročně vyprodukuje kolem dvou tisíc snímků. Hlavním centrem je Bollywood, který sídlí v Bombají a kde se natáčející filmy v hindštině. O Bollywoodu, jeho vývoji a vztahu k náboženství mluvil Miroslav Libicher z Univerzity Palackého.

Hergot!: Mnozí mladí židé považují synagogu za odstrašující, říká český rabín

Rabín David Maxa je spoluzakladatelem a rabínem progresivní židovské komunity Ec chajim, jako progresivní rabín zároveň působí i při české Federaci židovských obcí, zastřešující organizaci pro židovský náboženský život v České republice.

Hergot!: „I duchovní člověk může vstávat s erekcí.“ Velikonoční setkání s Igorem Chaunem

Igor Chaun, filmový a televizní režisér a zakladatel hnutí Goscha, je patrně jednou z nejvýraznějších tváří české alternativní spirituality a ezoteriky. O své duchovní cestě, pro kterou byly největším zlomem rituály v amazonském pralese spojující křesťanství a tradice původních obyvatel, v Hergot!u mluvil téměř přesně před osmi lety. Co se za tu dobu změnilo?
Dominik Čejka, Jan Škrob, Petr Wagner

Hergot!: Taoismus je pro mě závanem čerstvého vzduchu, říká překladatelka Kateřina Gajdošová

Co se stane, když je mladý člověk konfrontován s něčím, co zpochybní jeho důvěru v – do té doby – zastávaný obraz světa? Reakce mohou být různé. Překladatelku Kateřinu Gajdošovou z FF UK kdysi dovedla takováto zkušenost k setkání se starou čínskou taoistickou myšlenkovou tradicí. Ta jí poskytla smysl, který nenacházela ve zjednodušeném vědeckém vědění ani ve vyhaslé západní spiritualitě, jak tento přínos sama popisuje. O inspiraci taoismem pohovořila pro pořad Hergot!.
Dominik Čejka, Fatima Rahimi, Jan Škrob, Petr Wagner

Hergot!: „V Brazílii se toleruje vše a vše se tam míchá.“ O židech, kteří vedou i školy samby

Brazilská společnost je velmi pestrá a nábožensky poměrně otevřená. Tamní židovská komunita je druhou největší na kontinentě. O současné i historické přítomnosti a kulturních specifikách brazilských židů mluvil v Hergot!u odborník na Latinskou Ameriku František Kalenda.
Fatima Rahimi, Petr Wagner

Hergot!: „Pořád miluju Ježíše Krista.“ O strhující cestě od křesťanství k buddhismu

Nikolaj Ivaskiv je básník, hudebník a zkušený zvukař. Kromě toho má za sebou nedokončené studium evangelické teologie, během kterého si uvědomil, že se s křesťanstvím, a už vůbec ne s konkrétní tradicí v rámci křesťanství nedokáže a nechce zcela identifikovat. V další části volného seriálu Renegades, ve kterém si povídáme s lidmi, kteří opustili nebo změnili svoji víru, popisuje, jak místo toho objevil buddhismus.
Dominik Čejka, Fatima Rahimi, Jan Škrob, Petr Wagner

Hergot!: Basilejská kompaktáta – kompromis, který přijal husity zpět do luna církve

S historikem Adamem Pálkou z Akademie věd České republiky se podíváme do 15. století. Je to doba bohatá na náboženské změny a úkony. Konají se koncily v Kostnici nebo v Basileji. Výsledkem basilejského koncilu jsou basilejská kompaktáta, která nemají v tehdejší křesťanské Evropě obdobu.

Hergot!: Tantra osvobozuje od strachu ze smrti, říká dokumentarista Viliam Poltikovič

Dokumentarista a spisovatel Viliam Poltikovič vydal v loňském roce knihu nazvanou Příběh tantry. Kromě toho měl premiéru i jeho stejnojmenný dokumentární film, na kterém pracoval řadu let. Na tantře je pro něj inspirativní překračování hranic a tabu i překonávání protikladů.

Hergot!: Teroristé, andělé, čarodějky a portály mezi světy. Spiritualita a náboženství v seriálové tvorbě

Pro velkou část z nás zvlášť v době koronavirové pandemie tvoří televizní seriály důležitý způsob trávení volného času. S publicistkou, kritičkou a také dramaturgyní festivalu Serial Killer Táňou Zabloudilovou jsme se rozhodli promluvit si jednak obecněji o tom, v čem je seriálová tvorba posledních let zajímavá, ale především z nepřeberného množství děl různorodého charakteru i kvality vybrat aspoň několik reprezentativních i z hlediska spirituality a náboženství.

Hergot!: Dělal Jan Hus džihád? Co džihád znamená pro muslimy a muslimky v České republice?

Sociolog Karel Černý z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy se věnuje ošemetnému tématu džihádu. Je ale vůbec doopravdy tak ošemetné? Podle Karla Černého česká – a vůbec západní – média džihád zkreslují a vytváří o něm falešnou představu. O džihádu a „džihádistech“ se totiž píše především v souvislosti s teroristickými útoky a organizacemi, což je velmi nepřesné.

Hergot!: Malí mesiáši ve školních lavicích. O alternativní pedagogice s religionistkou Jitkou Schlichtsovou

Hergot! se opět zaměřuje na společenský rozměr spirituality. Tentokráte se předmětem zájmu pořadu staly alternativní školy, jejichž pedagogické postupy mají základ v netradičních náboženských představách. Přitom tato souvislost nemusí být na první pohled zřejmá. O myšlenkách, které daly vzniknout waldorfským, Montessori a Basic školám, zasvěceně pohovořila religionistka a pedagožka Jitka Schlichtsová.

Hergot!: QAnon, konspirační teorie o pedofilních satanistech jako náboženský fenomén?

Bizarních konspiračních teorií je plný internet. Jednou z nich je i „teorie“ QAnon o mocných pedofilních satanistech, kteří se neštítí ani kanibalismu. V řadách těchto zvrhlíků mají být špičky americké demokratické strany, hollywoodské celebrity a další známé osobnosti. Ačkoli QAnon vznikl v říjnu 2017, některé motivy, které v sobě spojuje, sahají až do starověku. QAnon v souvislostech přišel do pořadu Hergot! objasnit religionista František Novotný.

Hergot!: Víra versus koronavirus. Jak se římskokatolická církev postavila k pandemii?

Student religionistiky na Husitské teologické fakultě Uiverzity Karlovy Matěj Senft se zapojil do výzkumu zaměřeného na římskokatolickou církev především v první vlně pandemie nového koronaviru. Čemu konkrétně musela čelit a jak se k tomu postavila?

Hergot!: Rok 2020 jako rok konspiračních teorií? Religionistická bilance se Zdeňkem Vojtíškem

S religionistou Zdeňkem Vojtíškem, který se věnuje zejména novým náboženským hnutím a celkově trendům na okrajích tradičních náboženství nebo zcela mimo ně, v Hergot!u novoročně bilancujeme už pravidelně a nejinak tomu bude i pro rok 2020. Kromě odborného zhodnocení zásadních jevů se s námi ale Vojtíšek podělil i o své osobní duchovní zážitky během pohnutého roku.

Hergot!: Možná přijde i papež. Náboženské vrcholy a propadáky roku 2020

Rok 2020 byl pro většinu z nás náročnější, než jsme čekali. Z velké části byl také ve znamení pandemie nového koronaviru, která zcela proměnila život na planetě. Má vůbec smysl ohlížet se i za něčím jiným? Co si připomenout? Vybraných šesti hostů a hostek, se kterými jsme během uplynulého roku v Hergot!u mluvili, se ptáme, co považují za nejhorší a nejlepší loňské události související se spiritualitou a náboženstvím a co jim pomáhalo náročným rokem projít.

Hergot!: Jsem na mystické cestě, popisuje svou spiritualitu Daniela Drtinová

Novinářce a moderátorce Daniele Drtinové vyšla letos kniha Jako bych žila dva životy. Kniha pojednává nejen o zákulisí novinářské profese, ale také o osobním životě této známé moderátorky. Životopisná část popisuje i niterný duchovní aspekt, který je s vnějškovým životním příběhem Daniely Drtinové spjat již od dětství. Podivuhodné sny, překvapivé shody okolností, křesťanská mystika a osudová setkání – nejen na tato témata se zaměřuje rozhovor pořadu Hergot!

Hergot!: Víra a nevíra ve stínu továrních komínů. Náboženství hrálo pro dělníky mezi válkami velkou roli, říká historik

Historikové Martin Jemelka a Jakub Štofaník letos vydali knihu nazvanou Víra a nevíra ve stínu továrních komínů: Náboženský život průmyslového dělnictva v českých zemích (1918–1938). Na konkrétní sociální skupině ukazují bouřlivé proměny náboženského života v Československu po první světové válce a během celého období první republiky.

Hergot!: Kdo byl legendární rabbi Löw? Významný myslitel, ale i komplikovaná osobnost

Rabbi Löw alias Maharal je známý především jako protagonista mýtů a legend. Podle nejznámějšího z těchto příběhů byl stvořitelem Golema, člověka z hlíny. Pověst o Golemovi se ale zrodila až v 19. století, dlouho po Maharalově smrti. Skutečný rabbi Löw byl především důležitým židovským myslitelem své doby.

Hergot!: Nástrahy pseudonáboženství. Tomáš Halík o fundamentalismu, fanatismu a farizejství

Známý český kněz, teolog, religionista, sociolog, psycholog a filozof Tomáš Halík se věnuje nebezpečným jevům v současném světě, které souvisí s náboženstvím. Mají podle něj mnoho společného. Nazývá je pseudonáboženskými a charakterizuje je třemi F: fundamentalismem, fanatismem a farizejstvím.

Hergot!: „Perský básník Rúmí je srdcem islámské mystiky,“ říká básník a publicista Adam Borzič

V Hergot!u jsme se s básníkem, překladatelem a publicistou Adamem Borzičem podívali na islámskou mystiku – na súfismus – a konkrétně na jednoho z jejích nejvýznamnějších představitelů Mohammeda Džaláleddína Balchího Rúmího. Svět ho zná pod zkráceným jménem Rúmí či Mawláná. Na základě filozofie tohoto perského súfiji a básníka ze třináctého století vznikl súfijský řád Tančící dervišové.

Hergot!: Papež František vyzývá v nové encyklice Fratelli tutti k snění o novém bratrském světě

Na začátku října vydal papež František novou encykliku Fratelli tutti (doslova „všichni [jsme si] bratry“). Jedná se o ambiciózní dokument, jehož cílem je budování spravedlivějšího světa. Přitom chce oslovit nejen římské katolíky a katoličky. Encykliku přišli do studia pro pořad Hergot! přiblížit redaktor katolické revue Salve Norbert Schmidt a kněz českobudějovické diecéze Josef Prokeš. K zamyšlení nad papežovými slovy přispěl také historik a katolický kněz Tomáš Petráček.

Hergot!: Podpořil, nebo nepodpořil? Co řekl papež František o registrovaném partnerství

Nedávno se po celém světě v hlavních zprávách objevila informace, že papež František podpořil registrovaná partnerství neheterosexuálních párů. V přístupu římskokatolické církve k LGBTQ lidem by to mohlo znamenat přelom. Následovalo ale brzy podezření, že je všechno trochu jinak. 

Hergot!: S arabistkou mezi Kurdy: Liší se jazykově, politicky i nábožensky

Kurdistán je neformální název pro oblast Blízkého východu, kde žijí Kurdové. V Hergot!u jsme si o ní povídali s íránistkou a arabistkou Lenkou Hrabalovou, která nedávno navštívila kurdské oblasti v Iráku, Íránu a Turecku. Zajímalo nás jejich náboženský i nenáboženský život.

Hergot!: Mantry a špinavá kytara. Václav Havelka s Andreou Knotkovou představují hudební projekt Golden Spine

Václav Havelka, známý jako frontman kapely Please The Trees, a Andrea Knotková aka Iamme Candlewick vypustili pod jménem Golden Spine do světa pozoruhodné hudební album Universal Prayer. Starobylé indické mantry se na něm potkávají se zvukem elektrické kytary a kromě ústřední dvojice, která je srdcem projektu, na albu můžeme slyšet takové osobnosti, jako je Lenka Dusilová a ze zahraniční scény třeba Bonnie Prince Billy.

Hergot!: „Duhová nákaza“ a „levandulová lobby“ jsou podle části polské katolické církve největší nebezpečí, říká kulturolog Wojciech Bełch

Letos v červenci proběhly v Polsku prezidentské volby. Prezidentem se stal opět Andrzej Duda, podporovaný sociálně konzervativní vládní stranou Právo a spravedlnost. Není asi překvapením, že se předvolební diskuze dotkly i náboženských témat. Nahlédnout do polské reality, ve které se setkává politika s náboženstvím, pomohl pořadu Hergot! ekonom a kulturolog Wojciech Bełch.

Hergot!: Pravoslavný kněz Alexandru Ceban: Lidé si na Boha vzpomenou, když je jim špatně

Alexandru Ceban je původem z Moldavska, dnes pracuje v Česku jako pravoslavný kněz, interkulturní pracovník, soudní tlumočník a člen vězeňské duchovní péče. Do Česka se přestěhoval v roce 2011, coby kněz působil v několika moravských městech, včetně Prostějova, Šumperku a Olomouce. V Hergot!u mluvil nejen o pravoslaví v Moldavsku a Česku, ale také popisoval svou praxi interkulturního pracovníka.

Hergot!: „Mariánský sloup je náš,“ říká feministická performerka Darina Alster

Pro známou českou performerku Darinu Alster byly duchovní a náboženské motivy důležité vždycky. Vychází z tradice západního ezoterismu, inspirují ji i některé směry buddhismu, ale důležité je pro ni i křesťanství. Ve všech náboženských směrech ji inspirují prvky směřující k osvobození člověka, důraz na komunitu a vztah – nejen vztah mezi lidmi, ale i vztah člověka ke světu, který ho obklopuje. 

Hergot!: Duchovno v Simpsonech i South Parku. Náboženství v animovaných seriálech reflektuje každodenní život a stereotypy

V Hergot!u jsme se podívali do světa animovaných seriálů. Tématem byly spirituální animáky, tedy animované seriály s duchovním obsahem. Řeč přišla nejenom na známé a oblíbené seriály jako Simpsonovi, South Park či Rick a Morty, ale také na ne úplně známé křesťanské animáky, jako jsou Veggie Tales. Hostem byl animákový a komiksový odborník, tvůrce pořadu Ektoplasma a častý spolupachatel filmově-kritického magazínu Čelisti na Radiu Wave Antonín Tesař.

Hergot!: Křesťanství mi přestalo dávat smysl, říká Jiří Jirák z Nylon Jail

V dalším díle velmi volného seriálu Renegades, věnovaného lidem, kteří opustili nebo výrazně změnili svoji duchovní orientaci, si v Hergot!u povídáme s Jiřím Jirákem, frontmanem olomoucké kapely Nylon Jail a nově také introvertnějšího a hloubavějšího projektu Indican. Jirák se svěřuje, jak mu v dětství po smrti otce byli oporou rodinní přátelé, kteří byli hluboce zakotveni v tradičním římském katolicismu, ke kterému jako k horizontu naděje přivedli i Jirákovu rodinu. 

Hergot!: „Na obětech sexuálního zneužívání vedení církve nezáleží,“ říká americký kněz

Americký římskokatolický kněz a člen dominikánského řádu Thomas P. Doyle už od 80. let aktivně pomáhá lidem, kteří zažili sexuální zneužívání ze strany duchovních, a snaží se na tento problém upozorňovat. Ve Spojených státech se stal v této oblasti průkopníkem a obětoval tomu i rozjetou kariéru v církevních strukturách. Právě ty dnes kritizuje, a dokonce mluví o toxickém klerikalismu.

Hergot!: Co je tao? Zdroj bezstarostné moudrosti i únik ze zběsilého kolotoče dnešní doby

Velký sborník nazvaný Základní texty východních náboženství 4: Čínský, japonský a korejský taoismus je v českém prostředí přelomový. Jak už napovídá jeho název, představuje širokou a velmi bohatou taoistickou tradici, prastaré náboženství (a/nebo filozofii) původem z Číny, které je ale zároveň velmi aktuální i dnes.

Hergot!: „Ženy mají povinnost rodit pro národ.“ Jak bylo nahlíženo na potraty během slovenských kulturních válek?

Diskuse o interrupcích nikdy nejsou jen etickou otázkou o právech nenarozeného dítěte či ženy, ale vždy souvisí se širším světonázorem. Alespoň to ve své nově vydané popularizačně historické knize tvrdí slovenský historik Miloslav Szabó. Ten svou knihou Potraty: Dejiny slovenských kulturných vojen od Hlinku po Kuffu přispěl do napjatých veřejných diskusí o interrupcích ve slovenském veřejném prostoru.

Hergot!: Jolanda, Vlastík Plamínek a ti další. Nahradí u nás alternativní spiritualita křesťanství?

S religionistkou Zuzanou Kostićovou jsme si v Hergot!u povídali o alternativní spiritualitě v České republice. Termín, který na první pohled možná není úplně srozumitelný, Kostićová prosazuje místo pojmů, jako je ezoterika nebo new age: ty jsou podle ní totiž nepřesné a – hlavně v případě ezoteriky, nebo dokonce zkratky „ezo“ – často fungují spíš jako nadávky.

Hergot!: Opatrná, typicky česká spiritualita. Literární historik Martin C. Putna hledá v dílech Karla Čapka duchovní rozměry

Literární historik Martin C. Putna dal během karantény dohromady sbírku úryvků z díla Karla Čapka, které ukazují jeho duchovní rozměry. Čapkovu spiritualitu Putna charakterizuje jako opatrnou, v mnohém nekonkrétní, a proto také do značné míry typicky českou. Pro Čapka je také typické, že se zaměřuje na člověka, který se modlí, a něco tedy duchovně prožívá, ale neklade si otázku, kdo je „na druhé straně“, tedy jakým způsobem (a jestli vůbec) Bůh člověku odpovídá.

Hergot!: Palestinští spisovatelé o izraelsko-palestinském konfliktu: Stesk po domově a strasti uprchlíků

Palestinská literatura je součástí arabské literatury. Podobně jako literatura libanonská, irácká či egyptská hledala svou cestu k moderním žánrům. Do života palestinských autorů nicméně více vstupovala arabská i mezinárodní politika, což se odrazilo také v jejich tvorbě. O palestinské literatuře v Hergot!u mluvil arabista František Ondráš z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Vedle náboženství byl ústředním tématem izraelsko-palestinský konflikt. 

Hergot!: Islám a křesťanství jako sourozenci? Přelomová mezináboženská deklarace otvírá nové možnosti i výzvy

Je to rok a půl, co v Abú Dhabí papež František společně s vrchním imámem mešity Al-Azhar Ahmadem Tajíbem podepsal Deklaraci o mezilidském bratrství. Deklarace vyznačuje společné hodnoty křesťanství a islámu tak, jak se k nim hlásí papež i vrchní imám, zdůrazňuje, že křesťané a muslimové věří ve stejného Boha, a jednoznačně odmítá nábožensky motivované násilí.

Hergot!: Mizející menšina Blízkého východu. Kdo jsou jezídové?

Jezídismus představuje jedno z menšinových náboženství Blízkého východu, jehož vyznavači žijí především v severním Iráku. Právě tam se vydal sociolog Karel Černý z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze, aby se o jezídech dozvěděl něco víc. Zajímal se o důvody k odchodu do Evropy, ptal se na život v uprchlických táborech a posléze v Německu. Odpovědi na tyto a další otázky přinesla Černého kniha Jezídové: Komunita na útěku, poprvé vydaná v roce 2017.

Hergot!: Spisovatelé jsou ke své vládě kritičtí, říká o současné izraelské literatuře hebraistka a překladatelka Magdalena Křížová

Izraelsko-palestinský konflikt rozděluje globální veřejné mínění již desítky let. My jsme se tentokrát rozhodli přiblížit se k problému nepřímo, a totiž perspektivou literatury, která vzniká v samotném Izraeli. O tom, jak konflikt a roli náboženství v něm reflektuje současná izraelská literatura dostupná v češtině, jsme mluvili s hebraistkou a překladatelkou Magdalenou Křížovou. 

Hergot!: Z domu otroctví do zaslíbené země. Černé církve, černá teologie osvobození i duchovní inspirace hnutí Black Lives Matter

V celých Spojených státech se odehrávají dramatické protesty proti policejnímu násilí a systémovému rasismu. Je to dobrá příležitost podívat se na spiritualitu afroamerické menšiny ve Spojených státech a duchovní reflexi útlaku, který k její zkušenosti neodmyslitelně patří.

Hergot!: Neustávající tajemný děs. H. P. Lovecraft položil základy i svérázné spiritualitě

Howard Phillips Lovecraft je považován za jednoho ze zakladatelů moderního hororu. I ti, kdo třeba neznají jeho dílo, určitě museli aspoň narazit na jeho jméno. Neoddělitelnou součástí hrůzostrašných Lovecraftových příběhů je propracovaná mytologie. Jejím základem jsou obří monstra, která kdysi obývala náš svět a byla z něj kvůli experimentování s černou magií vyhnána. Zároveň jsou ale připravena se kdykoli vrátit.

Hergot!: Občanství podle náboženského klíče? Indolog Jiří Krejčík hovoří o současných nepokojích v Indii

Světem hýbe nejen pandemie nemoci Covid-19. V miliardové Indii jsou vládní opatření spojená s protesty a pouličním násilím. Ještě před koronavirem se v Indii konaly protesty proti zákonům upravujícím podmínky pro získání indického občanství podle náboženského klíče. V souvislosti s těmito událostmi se často mluvilo o hinduistickém nacionalismu. V Hergot!u nám o tom všem vyprávěl indolog a politolog z Akademie věd ČR Jiří Krejčík.

Hergot!: Pro dnešní Maye není mezi křesťanstvím a tradiční vírou rozpor, říká básnířka a mayoložka

Slovenská básnířka a mayoložka Veronika Dianišková dělala terénní výzkum na guatemalských vysočinách, kde se zabývala spiritualitou mayských žen. K tématu se dostala oklikou: původně studovala divadelní vědu, díky které se začala zajímat o tradiční lidové vypravěčství latinskoamerických národů. A od něj už to k otázce spirituality není tak daleko.

Hergot!: Výzkum psychedelických látek má i duchovní přesah

Psychoterapeut, psychiatr a neurovědec Filip Tylš působí v Národním ústavu duševního zdraví a je jedním ze zakladatelů České psychedelické společnosti. Zabývá se vlivem psychedelických látek, tedy například LSD nebo psilocybinu obsaženého v lysohlávkách, na člověka. Zkoumá jejich léčebný potenciál, ale i nebezpečí, která mohou být s jejich užíváním spojena. Jaký mají ale tyto látky a s nimi spojené zkušenosti duchovní rozměr?

Hergot!: Ohlédnutí za filozofem Ladislavem Hejdánkem. Jeho myšlení směřovalo k budoucnosti a k praxi

Ve věku nedožitých třiadevadesáti let zemřel další výrazný myslitel spojený s českobratrskou evangelickou tradicí. Po Petru Pokorném a Erazimu Kohákovi odešel filozof a klíčová postava Charty 77 Ladislav Hejdánek. Za jeho životem jsme se ohlédli spolu s historikem Peterem Morée a jeho myšlení nám přiblížil filozof a jeho žák Martin Šimsa.

Hergot!: Historik Miloslav Szabó: Čím zlákal (a láká?) fašismus katolické kněží na Slovensku

Za druhé světové války byl nastolen na Slovensku satelitní režim nacistického Německa, v jehož čele usedl prezident-kněz Jozef Tiso. Byl sice nejvýraznějším, ale nikoli jediným katolickým knězem, který se pustil v této temné době do politického angažmá. Kniha historika Miloslava Szabó nazvaná Klérofašisti zkoumá osudy a myšlení slovenských (nejen) katolických kněží, kteří podlehli vábení fašistické ideologie. 

Hergot!: Sen jako základní kámen mytologie?

Terapeut a organizátor festivalu integrální kultury Anima Mundi Lukáš Karas se ve své práci zaměřuje na práci se sny, konkrétně ho pak zajímá vztah snů a mytologie. Vychází přitom z představy, že snový svět máme všichni společný. Vyjevují se nám mytologické, náboženské nebo i pohádkové obrazy. Snaží se nám odhalovat věci, které bychom si jinak třeba nebyli schopni uvědomit nebo se je podvědomě – ale o nic méně usilovně – snažíme ignorovat.

Hergot!: Guru Jára a jeho cesta z Mykerinovy egyptské pyramidy do filipínského detenčního centra

Jádro mediálně vděčné kauzy Jaroslava Dobeše, respektive gurua Járy, asi není třeba připomínat. Tuzemské soudy v minulých letech opakovaně řešily, zda a v jakém rozsahu se tento duchovní vůdce dopustil znásilnění, když na vybraných adeptkách, které navštěvovaly jeho ezoterickou školu Poetrie, praktikoval tzv. odháčkování. Opomíjený náboženský rozměr Dobešových aktivit pořadu Hergot! přiblížila religionistka Jitka Schlichtsová.

Hergot!: Lesní slovo na soukromé Velikonoce? Pusťte si zamyšlení kazatele Petra Wagnera

Za normálních okolností chystají v tuto dobu kněží, faráři, pastoři a kazatelé svoje nejvýznamnější bohoslužby v roce. Očekávají, že se kostely a sborové budovy zaplní posluchači lačnými svátečního kázání na neděli Vzkříšení. Letošní situace přinesla příležitost osvojit si různé méně tradiční formy předávání duchovního poselství – od audio nahrávek a videokonferencí po YouTube záznamy kontemplace ve vylidněných sakrálních prostorách.

Hergot!: Pesach v izolaci: připomínka vysvobození i hostina s notebooky

Velikonoce, tento oblíbený svátek v naší zemi slaví nějakým způsobem asi každý. Pro mnoho lidí představuje především příležitost dopřát si hojnosti jídla. Slavení je v některých rodinách také ozvláštněno prvky starých lidových tradic a nezřetelným odkazem na křesťanství. V Hergot!u jsme se tentokráte rozhodli odkrýt náboženský rozměr Velikonoc v jejich židovské podobě. 

Hergot!: Progresivní katolická komunita Archa truchlí nad svým zakladatelským příběhem

Katolický laik Jean Vanier založil komunitu, kde se mohli lidé s mentálním postižením cítit jako dospělí lidé s přátelskými vztahy. Teď se ale ukázalo, že sám Vanier sexuálně zneužíval minimálně šest žen. O komunitě Archa i současné kauze mluví Jan Bierhanzl.

Hergot!: Víra v době koronaviru. Jak na krizi reagují světová náboženství?

Pandemie nového typu koronaviru řádí světem a mění ho. Jak na nemoc a protiopatření s ní spojená reagují jednotlivá světová náboženství? Hostem Hergot!u z Francie byl publicista a antropolog František Kalenda.

Hergot!: Víra tváří v tvář katastrofě. O „nouzovém náboženství“ za krymské války

Krymská válka probíhala v letech 1853 až 1856 a na svou dobu si vyžádala obrovské množství obětí. Během války zemřelo na obou stranách více než půl milionu mužů. Přitom výsledky války pouze potvrdily status quo. O krymské válce hovořil v pořadu Hergot! historik a antropolog z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze Petr Wohlmuth, který jejímu výzkumu věnoval několik let během svého doktorandského projektu. V rámci toho se zaměřil na takzvané nouzové náboženství.

Hergot!: Čekání na konec světa. O mytologii apokalypsy s historičkou umění Milenou Bartlovou

V oboru náboženství se o konci světa mluví poměrně často. Mnoho náboženských tradic s ním v nějaké podobě počítá. Navzdory spoustám negativních asociací je ale náboženské očekávání spíš nadějné. Dnes se nicméně představa konce světa často spojuje s environmentální krizí, apokalyptickou imaginaci v lidech podněcuje i nový koronavirus. Představa konce – a konečnosti – našeho světa tak pozvolna přesahuje uzavřená náboženská shromáždění.

Hergot!: „Nejde o exotiku karibského ostrova,“ říká spisovatelka zasvěcená do haitského vúdú

Veronice Šulcové právě vychází dlouho připravovaná kniha Zasvěcení do haitského vúdú. Popisuje v ní, jak se stala kněžkou tohoto karibského náboženství opředeného legendami, ale i předsudky. Přestože Veronika Šulcová není akademická religionistka, zabývá se afrokaribskými náboženstvími dlouhodobě – a dosud vydala knihy Vúdú: Magie a náboženství a Santería: Uctívání svatých na Kubě. Ve své nové knize se ale do značné míry soustřeďuje na svoji vlastní cestu a osobní výpověď.

Hergot!: Teolog Tomáš Petráček: Film a seriály o papežích jsou dobrými obrazy církve

Do filmového světa v poslední době vstoupilo několik snímků, které se soustředí na tematiku papežů a Vatikánu. V roce 2016 přišel režisér Paolo Sorrentino s první sérií plánované seriálové trilogie nazvanou Mladý papež a zaujal opulentní vizuální podívanou a příběhem neortodoxního konzervativce na papežském stolci ztvárněného Judem Law. Druhá série seriálu nazvaná Nový papež je z tohoto roku.

Hergot!: Opium lidstva. Co má sport společného s náboženstvím?

V posledních třiceti letech se stále častěji mluví o sportu jako o novém náboženství. Dánský dokument Fotbal je Bůh z roku 2010 popisuje, jak fanoušci argentinského týmu Boca Juniors založili první Maradonův kostel, který je zároveň někdy nazýván kostelem Boží ruky. O vztahu sportu a náboženství a historických proměnách vnímání sportu a sportovních rituálů jsme se v Hergot!u bavili se sociologem sportu Vojtěchem Ondráčkem.

Hergot!: S Tomášem Tožičkou o Jednotě bratrské: Misie proti otroctví a rasismu

Z utlačované skupinky křesťanských radikálů, kteří vzešli z kvasu české reformace, se stala celosvětová církev, která má své věřící od Grónska po jižní Afriku. O historii Jednoty bratrské, ale hlavně o jejím misijním úsilí a způsobu, jakým ovlivnila Nelsona Mandelu a současné strategie rozvojové spolupráce, jsme mluvili s Tomášem Tožičkou. Ten vystudoval evangelickou teologii a rozvojové spolupráci se dlouhodobě prakticky i teoreticky věnuje.

Hergot!: Imaginární zoologie. Průlet představami o zvířatech od starověku po současnost

Název knihy Imaginární zoologie by mohl budit zdání, že jde o encyklopedii bájných zvířat, mezi které patří třeba ohnivý pták Fénix nebo okřídlený kůň Pegasus. Na stránkách této pozoruhodné publikace se však objevují všem známá zvířata jako například vlk, kůň, netopýr nebo prase. Můžeme si být ale jisti, že tato zvířata opravdu známe? Autor knihy Jan Lukavec přišel do Hergot!u pohovořit o proměňujících se obrazech, které si lidé během historie o různých živočiších vytvořili.

Hergot!: Islám ve středověku: Temno, nebo zlatá éra vědy a filozofie?

Islám vznik (podle tradice byl seslán) v sedmém století. Rychle se šířil a podmanil si velkou část Blízkého východu a severní Afriky. Během středověku se „islámský svět“ stává jedním z center vzdělanosti. Klade si filozofické otázky, řeší matematické a astronomické problémy, vede teologické polemiky. O „zlaté éře“ islámu, hlavně v prvních staletích, v Hergot!u mluvil arabista a odborník na islámský středověk Bronislav Ostřanský.

Hergot!: O zelené teologii: Bůh je součástí stvoření

Souvislostí mezi křesťanskou teologií a environmentálními tématy už jsme se v pořadu Hergot! zabývali několikrát. Tentokrát ovšem máme možnost podívat se za hranice České republiky a nabídnout vám exkluzivní rozhovory se dvěma holandskými teoložkami, které se environmentální teologií dlouhodobě zabývají. V rámci svého studijního pobytu v Amsterdamu je natočila doktorandka teologie Magdalena Šipka. 

Hergot!: Církev Šinčchondži. Nové nebe na zemi, nebo sektářské peklo?

Když se koncem minulého roku na serveru Aktuálně.cz objevil článek o „tajemné sektě, která už ulovila desítky českých dívek“, bylo jasné, že toto téma nemůže nechat stranou ani pořad Hergot!. Původem jihokorejské společenství Šinčchondži (Nové nebe na zemi) přišel do studia přiblížit religionista Zdeněk Vojtíšek. Přišla řeč také na psychologické motivy lidí, kteří jsou učením tohoto hnutí přitahováni. 

Hergot!: Kanye West i amazonská synoda. Rok 2019 a nejdůležitější události náboženství a spirituality

Co jste zvládli za rok 2019? Fatima spočítala, že my jsme natočili 45 pořadů. Ty nejzajímavější z nich jsme si připomněli v rámci závěrečného bilancování, nezůstalo ale jen u nich. Ohlédli jsme se za nejdůležitějšími událostmi roku 2019, ve kterých hrála nějakou roli spiritualita či náboženství. Cestovali jsme přitom přes Vatikán do Egypta a Indie, ale taky z katolické církve do nahrávacích studií.

Hergot!: Jak má vypadat boží království na tomto světě? Odpovědi hledala i ruská filozofie

Fjodor Michajlovič Dostojevskij, Lev Nikolajevič Tolstoj, Nikolaj Berďajev, Vladimir Iljič Lenin. Toto je pouze krátký výčet ruských spisovatelů a filozofů, které zná celý svět. V Hergot!u jsme o ruské filozofii a jejím vztahu k náboženství mluvili s Jakubem Múčkou z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Hergot!: Stala se mi vzdálenou představa Boha jako totalitního vesmírného diktátora, říká věřící religionista Ivan Štampach

V tomto díle Hergot!u pokračujeme v prozkoumávání fenoménu nenáboženské spirituality. Do studia přijal pozvání religionista Ivan Štampach. Ten se s námi kromě své erudice podělil i o názory spojené s tématem. Došlo také na osobní postoje související s duchovností. Ivan Štampach byl dlouhá léta členem dominikánského řádu, tedy římskokatolickým řeholníkem. S církví se ale rozešel. Přestože se octl mimo organizované náboženství, je stále věřícím.

Hergot!: „Jsme v posthypnotickém transu výchovy,“ říká k neprobuzené spiritualitě kulturoložka Kamila Němečková

Česká republika bývá tradičně označována za jednu z nejateističtějších zemí na světě. Toto tvrzení částečně vychází z průzkumy zjištěného nízkého množství lidí, kteří se hlásí k nějaké církvi nebo náboženské tradici. Nemusí však reflektovat nemalé množství lidí, kteří jsou sice vůči náboženství rezervovaní, ale vůči duchovním otázkám jsou naopak otevření. Spiritualitu takových lidí charakterizuje především pestrost. 

Hergot!: Duchovnost za dveřmi vězeňských cel. Náboženství přináší do věznic něco úplně jiného

Kdo jsou vězeňští kaplani a co je náplní jejich práce? Jak ovlivňuje podobu náboženství extrémní prostředí věznic a co znamená náboženství pro vězně? Na to jsme se ptali religionistky ze Sociologického ústavu Akademie věd Andrey Beláňové a hlavního kaplana Vězeňské služby Pavla Kočnara.

Hergot!: Proti církvi! Německý svaz proletářských volnomyšlenkářů bojoval za ateistickou společnost

Nacházíme se v roce 1920. Máme novou republiku a prostor k tvoření nových věcí. Svaz proletářských volnomyšlenkářů, který sdružoval německé ateistické sociální demokraty, viděl v novém státě řadu příležitostí, například k omezení role církve ve společnosti. O historii Svazu, jeho cílech a fungování jsme hovořili s historikem Thomase Oellermannem.

Hergot!: Proti prvoplánovým oslavám demokracie. Odkud a kam kráčí satirický karnevalový průvod Sametové posvícení?

Letošní připomínka sametové revoluce přivedla do ulic opět mnoho lidí. Někteří slavili, někteří událost třicetiletého výročí využili k demonstrativní kritice současných poměrů. Jakou pozici k převratu z roku 1989 a dnešku zaujímá satirický karnevalový průvod Sametové posvícení? Nejen o demokracii, ale i o rituálech jsme se v Hergot!u bavili s Martinem Pehalem z Ústavu filosofie a religionistiky FF UK, jedním ze spoluorganizátorů tohoto dnes již tradičního průvodu.

Hergot!: Rasismus zformoval jeho postoje. Jaké jsou Gándhího duchovní kořeny?

V říjnu to bylo sto padesát let od chvíle, kdy se narodil indický myslitel, reformátor a bojovník za nezávislost Mahátma Gándhí. Do studia o něm přišel vyprávět Martin Hříbek z Ústavu asijských studií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Mluvili jsme o jeho životě, o vztahu k hinduismu a také o Gándhího pozici v současném indickém kulturním a politickém kontextu.

Hergot!: Svatby v abrahámovských náboženstvích: Ploďte se a množte se!

Pro všechna abrahámovská náboženství, tedy křesťanství, islám i judaismus, je svatba důležitým životním mezníkem. Předchází jí dlouhá průprava. V některých případech, hlavně v islámu a judaismu, totiž jde o velmi drahou záležitost. O obecném významu svatby, svatebních přípravách a obřadech v abrahámovských náboženstvích jsme se v Hergot!u bavili s právničkou Lenkou Bezouškovou, antropoložkou Zuzanou Scheiberovou a farářkou Církve československé husitské Sandrou Silnou.

Hergot!: Environmentální teolog Zámečník o náboženství & zvířatech: Proč Ježíš nebyl vegetarián?

„Když hospodyně uklízí, zavírá dveře, aby dovnitř nevlezl pes a mokrými tlapkami jí nepošlapal práci. Podobně se chovají i evropští myslitelé: dbají na to, aby se jim v etice nepotloukalo žádné zvíře,“ napsal protestantský teolog a autor etiky úcty k životu Albert Schweitzer. 

Hergot!: Čich, hmat, sluch, chuť, zrak. Jaké jsou dějiny náboženství skrze smysly?

Západní náboženství byla vždy spjatá s předpisy upravujícími vztah jedince a světa prostřednictvím smyslového vnímání. To znamená, že jednotlivá náboženství jsou plná různých příkazů, na co se má člověk dívat, co má poslouchat a co má naopak zůstat jeho smyslům zapovězeno. Religionistka a historička vědy Anna Kvíčalová mluví v Hergot!u o roli smyslů v náboženství. Především se zaměřuje na sluch a zvuk.

Hergot!: „Děs pochází z lidí.“ O folk hororu s Jiřím Špičákem

Pokud chodíte do kina, pravděpodobně jste letos zaznamenali americko-švédský film Slunovrat od režiséra Ari Astera. Snímek odehrávající se ve švédské vesničce nabízí v kontextu současné produkce nevšední zážitek. Hlavní osu příběhu tvoří pohanský rituál, jenž prosluněnou idylu postupně proměňuje v horor. Kvůli náboženskému rozměru filmu jsme si do Hergot!u pozvali milovníka folk hororu Jiřího Špičáka, aby nám přiblížil žánr, na který Asterův Slunovrat zjevně navazuje.

Hergot!: Jak naslouchá Vatikán Amazonii? Chystá se synoda o zachování pralesa

Po dvou synodách, které proběhly za pontifikátu papeže Františka, se chystá třetí. Téma je pro synodu netypické, jedná se totiž o Amazonii a amazonský deštný prales. Synoda ještě nezačala, ale přípravné dokumenty už nyní v jedněch vyvolávají radost a naději a v druhých pobouření.