Hergot!

Neortodoxní pohled na duchovní záležitosti.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Hergot!: Bludnými balvany nechceme do lidí rýpat, říká Claire Kroulík Klingenberg ze spolku Sisyfos

Prezidentka Evropské rady skeptických organizací Claire Kroulík Klingenberg z Českého klubu skeptiků Sisyfos byla v pořadu Hergot! naposledy před pár lety. Přišel čas to napravit. Nyní přijala pozvání, aby pohovořila o Bludných balvanech, anticenách, které zdejší skeptici udělovali na konci května potenciálně nebezpečným jednotlivcům a skupinám lidí zastávajícím pseudovědecké myšlenky.

Hergot!: Nebýt nacistické okupace, Orten by zapomněl na to, že je Žid, myslí si Martin C. Putna

Kniha Modlitby českožidovské uzavírá „modlitební trilogii“ připravenou literárním kritikem Martinem C. Putnou. V jejím rámci dříve vyšly Skoro modlitby Karla Čapka a Magorské modlitby Ivana Martina Jirouse.

Hergot!: Guru Jára, Mooji a Bivolaru. Kontroverzní osobnosti očima religionistky Jitky Schlichtsové

Pořad Hergot! se kromě vznešených spirituálních témat věnuje i záležitostem temně přízemním. Aktuální díl se zaměřuje na problematiku sexuálního zneužívání, případně nařčení ze sexuálního zneužívání, v souvislosti s působením duchovních učitelů inspirovaných indickými tradicemi. Do studia přišla osvětlit toto téma religionistka Jitka Schlichtsová.

Hergot!: Luke Skywalker jako Mojžíš a neposkvrněné početí Dartha Vadera. Jaká je spiritualita Star Wars?

Tento týden, přesněji ve středu 25. května, uplynulo 45 let od americké premiéry epizody IV legendárních Hvězdných válek, ságy, která ovlivnila už dvě generace fanoušků sci-fi a neustále získává další. Je všeobecně známo, že univerzum Star Wars je podřízeno specifickým duchovním principům a zákonitostem. Výročí je tedy ideálním časem k tomu, podívat se jim na zoubek. Hergot! si k tomu přizval filmového kritika a hvězdného nerda Dana Řeháka.

Hergot!: Bohyně, ezokoučky, profimamky a silný blonďák, spolek Lovci klamu odhaluje šarlatány

Na internetu působí energie různé povahy. Aktuální díl pořadu Hergot! se zaměřuje na ty ezoterické, jejichž působení může mít potenciálně negativní důsledky. Ivana, mluvčí skupiny Lovci klamu, přišla do studia přiblížit šíři ezoterických služeb, které mohou mít neblahý dopad nejen na vaši peněženku, ale i na zdraví. Nebojte se ale! Při poslechu rozhovoru se vám dostane spousta zasvěcených informací, aby se tak nestalo.

Hergot!: Peklo se stává místem luxusu. Děláme si ho sami, říká autorka knihy o zásvětí

V nakladatelství Malvern nedávno vyšla kniha Zásvětí na cestě k proměně: Od mýtu až po soudobý román. Její autorkou je vedoucí katedry germanistiky na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy Eva Markvartová. Publikace se zaměřuje především na vývoj, vnímání a popis zásvětí ve vybraných literárních dílech.

Hergot!: Ježíš – laskavá mánička, nebo náboženský nerudný přísňák? Teolog Tomáš Sixta hledá odpověď

Když teolog Tomáš Sixta napsal do posledního čísla revue Salve článek o (ne)hněvajícím se Ježíši u vybraných autorů současné americké teologie, nevědomky se tím pozval do pořadu Hergot!. Redaktoři Petr Wagner a Dominik Čejka jej ihned formálně oslovili s prosbou, aby jim pomohl rozhodnout jedno dilema. Byl Ježíš spíše laskavá protohippie mánička, nebo náboženský přísňák, kterému občas ujely nervy? Jak se v průběhu rozhovoru ukázalo, vše je složitější…

Hergot!: Od buddhistických důrazů po démonické plyšáky. Duchovní motivy v manze a anime

Japonská manga a anime na první pohled působí jako vrcholně exotický vesmír. Antonín Tesař, jeden z moderátorů pořadu Čelisti a také spoluautor knihy Planeta Nippon, ale vysvětluje, že skutečnou podstatou těchto žánrů je spojení tradiční japonské kultury s výraznými západními vlivy.

Hergot!: Věříme v reinkarnaci, zmiňuje specifikum Křesťanské církve esejské její kardinál Rudolf Autner

V letošním roce zaregistrovalo Ministerstvo kultury ČR dvě nová náboženská uskupení – Náboženskou společnost Slovanů a Křesťanskou církev esejskou. Zakladatele prvního jmenovaného společenství Zdeňka Ordelta vyzpovídali moderátoři pořadu Hergot! v září minulého roku. Tentokrát do studia dorazil kardinál Rudolf Autner, aby pohovořil o své církvi, která se inspiruje antickým judaistickým hnutím esejců.

Hergot!: To to letí, Hergot! Slavíme Velikonoce i deset let vysílání pořadu

V mnoha duchovních a náboženských tradicích dává smysl neměřit čas vždycky podle konkrétních a přesných dat, ale podle významných dní a svátků. Velikonoce tak pro pořad Hergot! byly a jsou důležité kromě vyvrcholení velkého Kristova příběhu i tím, že právě na Velikonoční neděli v roce 2012 Jan Škrob, Jakub Ort a Petr Wagner odvysílali vůbec první díl tohoto pořadu, v jehož základu byla otázka, jestli tedy Ježíš vstal, nebo nevstal.

Hergot!: Vrátit se jako nový člověk. Monomýtus aneb cesta tam a zase zpátky

V Hergot!u se tentokrát zabýváme mytologií, významem mýtu v současném světě a hrdinskými cestami do neznámých světů. Přivedla nás k tomu nová kniha religionisty Jana Kozáka z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze s názvem Monomýtus.

Hergot!: Salafisté po 11. září nemají výrazný vliv na dění v Bosně, říká zahraniční redaktorka Fajtová

V převážně muslimské Bosně a Hercegovině žijí vedle sebe také katolíci a pravoslavní křesťané. O svém pobytu v multináboženském Sarajevu a především o vlivu Saúdské Arábie a rozšiřování salafismu mluvila v Hergot!u redaktorka Českého rozhlasu Plus Magdalena Fajtová.

Hergot!: Je pro mě privilegium doprovázet nemocné v jejich křehké situaci, říká paliatr Ondřej Kopecký

Když v září roku 2021 udělali moderátoři Petr Wagner a Dominik Čejka rozhovor s režisérkou Adélou Komrzý a producentkou Pavlou Janouškovou Kubečkovou o dokumentárním filmu Jednotka intenzivního života, bylo jim hned jasné, že by v pořadu Hergot! rádi uvítali také některého z hlavních protagonistů snímku. Krátce poté, co byl nedávno dokument oceněn Českým lvem, přivítali ve studiu paliatra Ondřeje Kopeckého.

Hergot!: Pomáhat a zároveň pečovat o svoje nitro. S farářem Matějem Opočenským o válce i zvládání úzkosti

Farář Českobratrské církve evangelické Matěj Opočenský je jednou z osobností v čele iniciativy Modlitba za Ukrajinu, v rámci církevních struktur se angažuje v pomoci lidem na útěku a zároveň je potomkem Volyňských Čechů – na Ukrajině má tedy část svých kořenů. Invaze pro něj znamenala šok a zároveň i z duchovního hlediska velkou výzvu: co dělat, aby nás konfrontace s takto jednoznačným zlem nesemlela – ať už propadnutím zoufalství nebo nenávisti?

Hergot!: „Přikláním se k tomu, že Bůh, svobodná vůle a já neexistují,“ říká filozof Antonín Dolák

Kdo se pohybuje v online prostředí i mimo vyšlapané cestičky, dříve nebo později narazí na filozofa a youtubera Antonína Doláka. Svérázný akademik, některými lidmi nazývaný enfant terrible české filozofie, se ve svých videích věnuje široké škále témat. Při jejich zpracování volí ale netradiční formu a jazyk, kterému nejsou cizí vulgarismy. Možná někoho překvapí, že se ve svých audiovizuálních příspěvcích věnuje i spiritualitě. A právě na ni se zaměřil rozhovor pořadu Hergot!.

Hergot!: Superman židovského původu? „Komiksolog“ Eliáš Gaydečka odkrývá kořeny amerického komiksu

Do pořadu Hergot! tentokrát zavítal „komiksolog“ Eliáš Gaydečka, aby moderátorovi Petru Wagnerovi přiblížil vznik amerického komiksového průmyslu, za kterým stojí parta newyorských Židů. Do jaké míry tito tvůrci do příběhů o superhrdinech promítli něco ze své židovské náboženské a společenské identity? Je toho mnohem více, než by se na první pohled mohlo zdát. Po poslechu pořadu už nebudete číst příběhy svých oblíbených hrdinů stejnýma očima!

Hergot!: Satan, boží stvoření: Obraz padlého anděla v abrahámovských náboženstvích

Satan jako padlý anděl, který se odmítl klanět člověku. Tento obraz Satana je v Česku dobře známý. Zdaleka se jím však nevyčerpává. V Hergot!u jsme se na líčení Satana v judaismu, křesťanství a islámu ptali religionisty a teologa Ondřeje Havelky.

Hergot!: Satan, boží stvoření: Obraz padlého anděla v abrahámovských náboženstvích

Satan jako padlý anděl, který se odmítl klanět člověku. Tento obraz Satana je v Česku dobře známý. Zdaleka se jím však nevyčerpává. V Hergot!u jsme se na líčení Satana v judaismu, křesťanství a islámu ptali religionisty a teologa Ondřeje Havelky.

Hergot!: Založením spolku Ateisté ČR jsme se emancipovali, říká jeho členka Jelena Lenka Příplatová

Jelena Lenka Příplatová je evoluční bioložka, která se o vědu zajímá již od dětství. Sama sebe také definuje jako sekulární humanistku. Skeptický způsob uvažování a sekulárně orientovaná angažovanost se u Příplatové protínají v členství v Českém klubu skeptiků Sisyfos a v občanském sdružení Ateisté ČR. O tom, čemu se tyto organizace věnují, přišla pohovořit do pořadu Hergot!.

Hergot!: Zemřel Thich Nhat Hanh, zenový mistr, blízký přítel Martina Luthera Kinga a otec mindfulness

V sobotu 22. ledna zemřel v úctyhodném věku 95 let zenový mistr Thich Nhat Hanh, podle mnohých vůbec nejvýznamnější osobnost současného buddhismu, hned po čtrnáctém dalajlámovi. Narodil se ve Vietnamu, během života ale působil především v Severní Americe a Evropě. Za svou popularitu na Západě buddhismus do značné míry vděčí právě jemu – nakonec vytvořil i populární meditační metodu mindfulness, která vychází ze zenové meditace všímavosti.

Hergot!: Pojídač hříchů, lovec kněží a ti druzí. Etnolog Jan Pohunek o bizarních povoláních

Nová kniha etnologa Jana Pohunka Bizarní a zaniklá povolání se zabývá podivnými profesemi napříč historií. Najdeme v ní povolání zcela světská, ale i taková, která souvisejí s náboženstvím. Právě na výdělečné činnosti „s přesahem“ se zaměřil aktuální díl pořadu Hergot! Během rozhovoru moderátoři Petr Wagner a Dominik Čejka zjistili, že tato z dnešního pohledu často úsměvná povolání měla i svůj temný rozměr.

Hergot!: Druhý dech Islámského státu? Silný je převážně tam, kde selhává stát, říká analytik

Takzvaný Islámský stát zánikem chalífátu v Sýrii a v Iráku nezmizel. Některé odnože této mezinárodní džihádistické skupiny mají velmi aktivní členy a v některých oblastech nezpochybnitelný politický a společenský vliv. O nedávných aktivitách Islámského státu, a to nejenom v Africe, se v Hergot!u pobavíme s analytikem Jakubem Ježkem.

Hergot!: Předvařená bible? Podcast, který nabízí čtení posvátných příběhů nenáboženským způsobem

Kulturně komunitní židovské centrum JCC Prague chce být otevřeným a inspirativním místem pro učení, kreativitu a inovativní myšlení. Z důvodů současných protiepidemických opatření se snaží tento cíl naplňovat převážně v online prostoru. Do pořadu Hergot! přišla přiblížit tyto aktivity zakladatelka centra Pavlína Šulcová. Druhý host, Jan Fingerland, dorazil, aby povyprávěl o svém podcastu Předvařená bible, který točí právě pod hlavičkou JCC Prague.

Hergot!: Papež František, americké volby, pandemie. Religionistická bilance roku 2021 se Zdeňkem Vojtíškem

Jaký byl loňský rok pro věřící, hledající, nevěřící i nehledající? Jak se náboženství odráželo ve společnosti a jakým způsobem se společenské změny promítly do prožívání víry? Stala se nějaká nepravost? A byl nějaký důvod k nadšení? Rok 2021 jsme v Hergot! rekapitulovali s religionistou Zdeňkem Vojtíškem.

Hergot!: Jak (ne)slaví Vánoce věřící bahá’í? Důležité jsou vztahy s blízkými

Náboženství bahá’í vzniklo v 19. století na území dnešního Íránu, odkud se rozšířilo do celého světa, byť jeho věřící prakticky všude tvoří jen malou menšinu. Pro bahá’í je charakteristická otevřenost a důraz na jednotu všech lidí. Příznačné je ale pro tuto víru i vnímání různých náboženských proudů jako plnohodnotných Božích projevů.

Hergot!: Jak (ne)slaví Vánoce věřící bahá’í? Důležité jsou vztahy s blízkými

Náboženství bahá’í vzniklo v 19. století na území dnešního Íránu, odkud se rozšířilo do celého světa, byť jeho věřící prakticky všude tvoří jen malou menšinu. Pro bahá’í je charakteristická otevřenost a důraz na jednotu všech lidí. Příznačné je ale pro tuto víru i vnímání různých náboženských proudů jako plnohodnotných Božích projevů.

Hergot!: Jak (ne)slaví Vánoce věřící bahá’í? Důležité jsou vztahy s blízkými

Náboženství bahá’í vzniklo v 19. století na území dnešního Íránu, odkud se rozšířilo do celého světa, byť jeho věřící prakticky všude tvoří jen malou menšinu. Pro bahá’í je charakteristická otevřenost a důraz na jednotu všech lidí. Příznačné je ale pro tuto víru i vnímání různých náboženských proudů jako plnohodnotných Božích projevů.

Hergot!: Jak (ne)slaví Vánoce věřící bahá’í? Důležité jsou vztahy s blízkými

Náboženství bahá’í vzniklo v 19. století na území dnešního Íránu, odkud se rozšířilo do celého světa, byť jeho věřící prakticky všude tvoří jen malou menšinu. Pro bahá’í je charakteristická otevřenost a důraz na jednotu všech lidí. Příznačné je ale pro tuto víru i vnímání různých náboženských proudů jako plnohodnotných Božích projevů.

Hergot!: „Konvertuj ke křesťanství a osvoboď se!“ S amerikanistou o roli náboženství v časech otrokářství

O roli náboženství v boji za občanská práva a rovnoprávnost Afroameričanů jsme v Hergot!u už několikrát mluvili. Tentokrát jsme se v historii podívali ještě o něco dál. S amerikanistou Janem Benešem z Ostravské univerzity jsme probírali roli náboženství v časech otrokářství.

Hergot!: Otázka, zda víra prospívá zdraví, je špatně položená, říká filozof Robin Kopecký

Filozof a biolog Robin Kopecký má mnoho odborných zájmů. Mezi nimi najdeme i zkoumání religiozity v různých zajímavých souvislostech. V rámci jednoho z těchto bádání se zaměřoval na zjišťování souvislostí víry se zdravím a pocitem pohody. Jiný výzkum, kterého se účastnil, se zabýval mírou zastávání konspiračních teorií u katolicky věřících, věřících bez vyznání a ateistů.

Hergot!: Označit muslima za nemuslima je dodnes těžký kalibr, říká arabista Bronislav Ostřanský

Islamolog a arabista Bronislav Ostřanský v Hergot!u rozhodně není poprvé. Tentokrát představil Knihu náboženských a filosofických sekt a škol, kterou nedávno přeložil z arabštiny. Jde o významné dílo perského středověkého myslitele Aš Šahrastáního. Popisuje v něm náboženské proudy a směry, které na Blízkém východě existovaly v 11. a 12. století a některé existují dodnes. V Hergot!u jsme se zaměřili na debaty, které vedli zástupci islámských směrů, a na jejich aktuální význam.

Hergot!: Nacismus versus okultismus. Jak se čeští mágové snažili zničit Hitlera

K duchovnímu prostředí první republiky patřily i okultní a hermetické spolky, které měly také svoje výrazné osobnosti. Jednou z nich byl i intelektuál a mág Jan Kefer, umučený v roce 1941 v koncentračním táboře Flossenbürg.

Hergot!: Nechci svoji víru žít v uzavřeném klubíku, říká Alexandra Jacobea z projektu Nekostel

Alexandra Jacobea působí jako evangelická farářka v pražských Dejvicích. Kromě toho se ale stala jednou z tváří projektu Nekostel, který právě pod patronací Českobratrské církve evangelické vznikl. U jeho zrodu stáli mimo jiné faráři Karel Müller a Jakub Malý známí také jako Pastoral Brothers, literární historik (a kazatel) Martin C. Putna nebo teolog Saša Flek, který s Alexandrou tvoří kazatelskou dvojici jménem Sousaší.

Hergot!: Spiritualita zvířat. Opravdu mají duchovní zážitky?

Biolog Roman Figura z Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity říká, že některé chování se tomu přinejmenším značně podobá. V pořadu Hergot! mluvil o možné spiritualitě zvířat, jejich rituálech a souvisejících tématech.

Hergot!: Spiritualita zvířat. Opravdu mají duchovní zážitky?

Biolog Roman Figura z Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity říká, že některé chování se tomu přinejmenším značně podobá. V pořadu Hergot! mluvil o možné spiritualitě zvířat, jejich rituálech a souvisejících tématech.

Hergot!: Krvelační démoni, sebevražedné kulty i krize víry. Spiritualita a náboženství ve filmových hororech

Je zjevné, že bez nadpřirozena, mytologie, ale i vyloženě náboženských motivů by hororový žánr nebyl tím, čím je. V legendárních filmech, jako je například Exorcista (neboli Vymítač ďábla), se nesetkáváme jen s ďábly, démony a zlými duchy –⁠ důležitou roli zde hrají i duchovní, kteří (snad) vědí, jak na ně. A to samozřejmě není všechno.

Hergot!: Nezajímali nás egomaniaci, říkají autoři knihy rozhovorů o spiritualitě Znamení neznámého

Do pořadu Hergot! tentokrát zavítali novinář Petr Vizina a spisovatel Jan Němec, kterým nedávno vyšla kniha Znamení neznámého. Obsahuje devět rozhovorů, které rozplétají „příběhy vnitřní proměny“, a překvapuje pestrostí zpovídaných osobností. Vedle opata zenového kláštera je v knize například katolická řádová sestra nebo umělec s psychedelickou zkušeností.

Hergot!: Nebojím se smrti, je o nás postaráno, říká umělkyně Markéta Garai

Duchovní cesta (nejen) výtvarné umělkyně Markéty Garai začíná traumatickou zkušeností, kterou popisuje jako setkání se smrtí. Zážitek opuštění vlastního těla a paradoxní pocit klidu ji postupně přivedly k přesvědčení, že – jak říká – „je o nás postaráno“. Tento prožitek víry ve vyšší sílu, které podle Markéty můžeme říkat Bůh, ale i jakkoli jinak (nebo vůbec nijak), ji nakonec dovedl k zájmu o různé duchovní tradice, od astrologie po spisy antroposofa Rudolfa Steinera.

Hergot!: Hlavním problémem při zpovědi byl můj vztah k ayahuasce, říká grafik a hudebník František Štorm

Grafik a typograf František Štorm je významnou osobností výtvarné scény. V hudebním světě je znám především jako frontman dnes již neexistující blackmetalové skupiny Master´s Hammer. Jeho zájem o divné věci, jak jej sám popisuje, ho přivedl mimo jiné ke spiritismu a okultismu. Má rovněž zkušenost s halucinogenním nápojem ayahuasca. Pro pořad Hergot! se také rozhovořil o křesťanské etapě své duchovní cesty.

Hergot!: Rudolf Steiner odmítal bezcílné tlachání na duchovní témata, říká religionista Jan Sušer

V oblasti spirituality patří Rudolf Steiner bezpochyby k nejvýznamnějším osobnostem 20. století. Vytvořil specifický duchovní směr antroposofie a jeho pojetí člověka a kosmu zasáhlo celou řadu oblastí lidské činnosti – včetně školství, medicíny nebo zemědělství. Například waldorfské školy, které se dnes těší popularitě po celém světě, vychází právě ze Steinerovy duchovní filozofie.

Hergot!: Základní duchovní principy jsou celosvětově univerzální, myslí si zakladatel spolku Slovanský kruh

Novopohanské duchovní směry obecně usilují o oživení předkřesťanských tradic, především evropských. Na území České republiky se tak můžeme setkat se snahami o návrat ke spiritualitě starých Keltů, někdy Germánů a vůbec nejčastěji Slovanů. Protože se vždy jedná o více nebo méně tvořivou rekonstrukci zaniklých duchovních praxí, mohou se přístupy různých nadšenců a spolků i výrazně lišit.

Hergot!: Od čaje k astrologii. Nečekaná duchovní cesta autora podcastu Tekutá krajina

Petr Soukup ml. pracuje v televizním zpravodajství a zároveň je autorem podcastu Tekutá krajina zaměřeného na současnou spiritualitu. Věnuje se oblastem, které se označují někdy jako ezoterika, jindy jako alternativní spiritualita. Zdůrazňuje přitom ale, že je pro něj jak v oblasti osobní spirituality, tak v podcastu, který vytváří, důležité vyvarovat se nešvarům ezoterické scény, jako je nevkus, povrchnost a odtrženost od reality.

Hergot!: Nejsem odborníkem na smrt, říká v dokumentu Jednotka intenzivního života paliatr Ondřej Kopecký

Hergot!, pořad o spiritualitě a společnosti, se v aktuálním díle ze své perspektivy zaměřuje na dokumentární film Jednotka intenzivního života, který byl v tomto týdnu uveden do kin. Do studia přijala pozvání režisérka a scenáristka tohoto snímku Adéla Komrzý společně s producentkou Pavlou Janouškovou Kubečkovou. Otázky se netýkaly pouze dokumentu samotného, ale i reflexe jeho tématu samotnými tvůrkyněmi filmu.

Hergot!: Šest genderů v Talmudu? Je to složitější, říká antropoložka

Timea Crofony je právnička a kulturní antropoložka, která se zabývá mimo jiné tématem genderu a feminismu v židovské náboženské tradici a specificky pak v ortodoxním judaismu. V debatách o genderovém spektru a identitách se v poslední době jako argument proti představě tradičních a jednoznačných dvou genderů příležitostně objevují i zmínky o Talmudu a šesti genderových kategoriích, které popisuje. Odpovídá to realitě?

Hergot!: Jak je to s lidskou přirozeností? Je to morální nárok nebo prostě to, co nás všechny spojuje?

O tématu lidské přirozenosti se vedou filozofické spory už od antiky. Důležité místo tento pojem ale získal také v katolické teologii. V konzervativních katolických kruzích se právě přirozenost používá jako jeden z hlavních argumentů v etických otázkách, ale především v oblasti kulturních válek.

Hergot!: Pročpak mu říkáš vole ontologické pole? O Jirousově spiritualitě s Martinem C. Putnou

Po úspěšné knize Skoromoditby, kde literární historik a pedagog Martin C. Putna zkoumal otisk plaché spirituality Karla Čapka v jeho díle, přichází známý host Hergot!u se silnějším kalibrem – s vlastním komentovaným výborem z díla bouřliváka Ivana Jirouse, v undergroundu známého jako Magor.

Hergot!: Evangelíci Pastoral Brothers: Naše církev je barevná, najdete v ní ledacos

Se dvěma evangelickými faráři Karlem Müllerem a Jakubem Malým, známými především jako Pastoral Brothers, chce poslední dobou mluvit skoro každý. Není divu, jejich YouTube videa, podcast a účty na Facebooku, Twitteru a Instagramu sklízejí úspěchy (i hejty) u nás i za hranicemi. Nebyl by to ale Hergot!, aby se nesnažil vyhnout klišovitým a neustále se opakujícím otázkám.

Hergot!: Rabínka v zácviku. Kamila Kopřivová usiluje o proměnu stereotypních představ o židovství

Na Kamilu Kopřivovou, která se na své budoucí povolání připravuje na rabínském semináři v Berlíně, jste možná narazili na Twitteru, kde vystupuje pod přezdívkou Rabínka v zácviku. Informativní tweety a vlákna o judaismu cílí v první řadě na většinovou společnost, která má podle ní o židovství stále zkreslené a stereotypní představy.

Hergot!: Rabínka v zácviku. Kamila Kopřivová usiluje o proměnu stereotypních představ o židovství

Na Kamilu Kopřivovou, která se na své budoucí povolání připravuje na rabínském semináři v Berlíně, jste možná narazili na Twitteru, kde vystupuje pod přezdívkou Rabínka v zácviku. Informativní tweety a vlákna o judaismu cílí v první řadě na většinovou společnost, která má podle ní o židovství stále zkreslené a stereotypní představy.

Hergot!: Konfucius, Buddha a Ježíš vedou člověka k bdělosti, věří husitský biskup Filip Štojdl

Filip Štojdl je výraznou osobností Církve československé husitské. V církvi vykonává funkci biskupa. Přestože by ho jeho vysoká funkce mohla vést k opatrnosti ve vyjadřování, mluví otevřeně o problémech své vlastní církve i křesťanství obecně. Nevyhýbá se ale i osobním tématům, ke kterým patří i bolestné období pochybností a ztráty smyslu života. Navzdory tomu působí jako člověk plný naděje. O svém životě i otázkách, které ho zajímají, se rozhovořil pro pořad Hergot!.

Hergot!: Tantra je přístup k životu, mapa i území, říká autorka knihy Polibek kobry Barbora Hu

Barbora Hu vystudovala indologii a kulturologii na FF UK v Praze. Kromě toho je také učitelkou jógy, pro kterou je důležitá tantrická praxe. Nedávno Barboře vyšla kniha Polibek kobry o ženském aspektu v józe a tantře. Na jejích stránkách se zajímavým způsobem doplňují osobní zkušenosti s akademickými znalostmi. O tom, jak Barbora Hu vnímá tantru, co znamenají slova jako kundaliní a čakry, se rozhovořila pro pořad Hergot!.

Hergot!: Psychedelika mohou přinášet hlubší porozumění vlastní duši, říká teolog a religionista

Teolog, religionista a člen České psychedelické společnosti Jan Blahůšek se zabývá mimo jiné světovou mystikou a použitím psychedelických látek v duchovním kontextu. Přestože jsou v České republice tyto látky i z bezpečnostních důvodů zakázány, v některých zemích mohou být používány v duchovním a rituálním kontextu.

Hergot!: Jít s člověkem, ne proti němu. O spiritualitě, umění, lásce, kráse a krajině s básníkem JQr

JQr alias Janek Růžička je všestranný umělec, známý mimo jiné jako autor videoklipů (esazlesa, Vypsaná fixa, Kyklos Galaktikos) a dokumentárních filmů nebo duchovní otec a jeden z hlavních tvůrců magazínu Queer (dříve Q) v České televizi. Sám sebe ale vnímá především jako básníka. Spiritualita je pro něj důležitá, ale zároveň říká, že se nerad definuje a zařazuje. Zásadním zdrojem duchovního poznání jsou pro něj už od dětství pohádky a mýty.

Hergot!: Ráno jsem věřící, v poledne ne a večer už zase ano, říká o své víře spisovatel Leoš Kyša

Leoš Kyša alias František Kotleta je úspěšný spisovatel fantasy knih. Kromě psaní se věnuje také projektu Paranormální výzva. Ta nabízí třímilionovou odměnu té osobě, která v rámci vědeckého experimentu prokáže existenci paranormálních schopností. Vzhledem k zastávané skeptické pozici možná někoho překvapí, že Leoš Kyša je také pravoslavný křesťan. O knihách, „věcech mezi nebem a zemí“ a třecích plochách mezi vírou a skepticismem se rozhovořil pro pořad Hergot!

Hergot!: Ráno jsem věřící, v poledne ne a večer už zase ano, říká o své víře spisovatel Leoš Kyša

Leoš Kyša alias František Kotleta je úspěšný spisovatel fantasy knih. Kromě psaní se věnuje také projektu Paranormální výzva. Ta nabízí třímilionovou odměnu té osobě, která v rámci vědeckého experimentu prokáže existenci paranormálních schopností. Vzhledem k zastávané skeptické pozici možná někoho překvapí, že Leoš Kyša je také pravoslavný křesťan. O knihách, „věcech mezi nebem a zemí“ a třecích plochách mezi vírou a skepticismem se rozhovořil pro pořad Hergot!

Hergot!: Nový synodní senior Českobratrské církve evangelické: O strachu a křesťanských hodnotách

Pavel Pokorný, který byl zvolen novým synodním seniorem Českobratrské církve evangelické, v minulosti působil jako farář v Trutnově a Praze-Střešovicích, mezitím ale krátce také jako nemocniční kaplan v americkém Texasu. Jak se rozhodl stát farářem? Co mu přinesla zkušenost s farářskou prací v době normalizace? V čem vidí svůj největší úkol coby nejvýše postavený farář v církvi? A co jsou podle něj ty nejdůležitější křesťanské hodnoty?

Hergot!: Básnířka Iljašenko o dospívání ve fundamentalistické církvi: Musela jsem se vzdát vzpomínek a tužeb

Básnířka Marie Iljašenko se rozhodla promluvit o svém dětství a dospívání ve společenství Modrý kříž, které charakterizují fundamentalistické důrazy, charismatická forma evangelikálního křesťanství a představa neustálého duchovního boje. Marie Iljašenko se do tohoto společenství dostala jako dítě a strávila v něm přes deset let.

Hergot!: Aktivní naděje a naplňující spiritualita tváří v tvář krizím současného světa

S překladatelkou a tlumočnicí Hanou Bernardovou jsme se v Hergot!u sešli především kvůli knize Aktivní naděje buddhistické ekofilosofky Joanny Macy a lékaře Chrise Johnstonea, kterou v jejím překladu vydalo nakladatelství Alferia.

Hergot!: Čert nikdy nespí. S výtvarníkem Janem Matýskem o čertech, krampusech a divých mužích

Mladý výtvarník a scénograf Jan Matýsek vytváří videoinstalace, které mají i rituální charakter. Postava čerta je pro něj důležitá jako stín člověka, ztělesnění našich potlačovaných vlastností, divokosti, nespoutanosti, ale taky vztahu k přírodě – čert pak splývá i s obrazem divého muže.

Hergot!: Bůh svět nedokončil. O novodobé spiritualitě (nejen) v Izraeli

Kulturoložka, hebraistka a astroterapeutka Terezie Dubinová je autorkou knihy Jak napravovat svět: Rozhovory s inspirativními Izraelci. Zajímají ji průsečíky spirituality, umění, občanského aktivismu a terapie. Název knihy pak vychází ze židovského pojmu tikkun olam, který v překladu znamená napravování světa a v současných interpretacích směřuje k myšlence, že součástí náboženské zodpovědnosti věřících židů jsou i otázky sociální spravedlnosti nebo péče o životní prostředí.

Hergot!: Hranice mezi vědou a spiritualitou je umělá, říká fyzik z CERNu

Jan Rak, který působí jako fyzik v CERNu, si od Spolku skeptiků Sisyfos vysloužil anticenu Bludný balvan za rok 2019. Příčinou je jeho svérázný přístup ke světu založený na neortodoxním pojetí kvantové fyziky a aplikaci jejích poznatků v běžném životě.

Hergot!: Bollywood myslí na mladé – postavy mají otevřenější vztah k sexu i alkoholu

Indický filmový průmysl je největší na světě, ročně vyprodukuje kolem dvou tisíc snímků. Hlavním centrem je Bollywood, který sídlí v Bombají a kde se natáčející filmy v hindštině. O Bollywoodu, jeho vývoji a vztahu k náboženství mluvil Miroslav Libicher z Univerzity Palackého.

Hergot!: Mnozí mladí židé považují synagogu za odstrašující, říká český rabín

Rabín David Maxa je spoluzakladatelem a rabínem progresivní židovské komunity Ec chajim, jako progresivní rabín zároveň působí i při české Federaci židovských obcí, zastřešující organizaci pro židovský náboženský život v České republice.

Hergot!: „I duchovní člověk může vstávat s erekcí.“ Velikonoční setkání s Igorem Chaunem

Igor Chaun, filmový a televizní režisér a zakladatel hnutí Goscha, je patrně jednou z nejvýraznějších tváří české alternativní spirituality a ezoteriky. O své duchovní cestě, pro kterou byly největším zlomem rituály v amazonském pralese spojující křesťanství a tradice původních obyvatel, v Hergot!u mluvil téměř přesně před osmi lety. Co se za tu dobu změnilo?
Dominik Čejka, Jan Škrob, Petr Wagner

Hergot!: Taoismus je pro mě závanem čerstvého vzduchu, říká překladatelka Kateřina Gajdošová

Co se stane, když je mladý člověk konfrontován s něčím, co zpochybní jeho důvěru v – do té doby – zastávaný obraz světa? Reakce mohou být různé. Překladatelku Kateřinu Gajdošovou z FF UK kdysi dovedla takováto zkušenost k setkání se starou čínskou taoistickou myšlenkovou tradicí. Ta jí poskytla smysl, který nenacházela ve zjednodušeném vědeckém vědění ani ve vyhaslé západní spiritualitě, jak tento přínos sama popisuje. O inspiraci taoismem pohovořila pro pořad Hergot!.
Dominik Čejka, Fatima Rahimi, Jan Škrob, Petr Wagner

Hergot!: „V Brazílii se toleruje vše a vše se tam míchá.“ O židech, kteří vedou i školy samby

Brazilská společnost je velmi pestrá a nábožensky poměrně otevřená. Tamní židovská komunita je druhou největší na kontinentě. O současné i historické přítomnosti a kulturních specifikách brazilských židů mluvil v Hergot!u odborník na Latinskou Ameriku František Kalenda.
Fatima Rahimi, Petr Wagner

Hergot!: „Pořád miluju Ježíše Krista.“ O strhující cestě od křesťanství k buddhismu

Nikolaj Ivaskiv je básník, hudebník a zkušený zvukař. Kromě toho má za sebou nedokončené studium evangelické teologie, během kterého si uvědomil, že se s křesťanstvím, a už vůbec ne s konkrétní tradicí v rámci křesťanství nedokáže a nechce zcela identifikovat. V další části volného seriálu Renegades, ve kterém si povídáme s lidmi, kteří opustili nebo změnili svoji víru, popisuje, jak místo toho objevil buddhismus.
Dominik Čejka, Fatima Rahimi, Jan Škrob, Petr Wagner

Hergot!: Basilejská kompaktáta – kompromis, který přijal husity zpět do luna církve

S historikem Adamem Pálkou z Akademie věd České republiky se podíváme do 15. století. Je to doba bohatá na náboženské změny a úkony. Konají se koncily v Kostnici nebo v Basileji. Výsledkem basilejského koncilu jsou basilejská kompaktáta, která nemají v tehdejší křesťanské Evropě obdobu.

Hergot!: Tantra osvobozuje od strachu ze smrti, říká dokumentarista Viliam Poltikovič

Dokumentarista a spisovatel Viliam Poltikovič vydal v loňském roce knihu nazvanou Příběh tantry. Kromě toho měl premiéru i jeho stejnojmenný dokumentární film, na kterém pracoval řadu let. Na tantře je pro něj inspirativní překračování hranic a tabu i překonávání protikladů.

Hergot!: Teroristé, andělé, čarodějky a portály mezi světy. Spiritualita a náboženství v seriálové tvorbě

Pro velkou část z nás zvlášť v době koronavirové pandemie tvoří televizní seriály důležitý způsob trávení volného času. S publicistkou, kritičkou a také dramaturgyní festivalu Serial Killer Táňou Zabloudilovou jsme se rozhodli promluvit si jednak obecněji o tom, v čem je seriálová tvorba posledních let zajímavá, ale především z nepřeberného množství děl různorodého charakteru i kvality vybrat aspoň několik reprezentativních i z hlediska spirituality a náboženství.

Hergot!: Dělal Jan Hus džihád? Co džihád znamená pro muslimy a muslimky v České republice?

Sociolog Karel Černý z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy se věnuje ošemetnému tématu džihádu. Je ale vůbec doopravdy tak ošemetné? Podle Karla Černého česká – a vůbec západní – média džihád zkreslují a vytváří o něm falešnou představu. O džihádu a „džihádistech“ se totiž píše především v souvislosti s teroristickými útoky a organizacemi, což je velmi nepřesné.

Hergot!: Malí mesiáši ve školních lavicích. O alternativní pedagogice s religionistkou Jitkou Schlichtsovou

Hergot! se opět zaměřuje na společenský rozměr spirituality. Tentokráte se předmětem zájmu pořadu staly alternativní školy, jejichž pedagogické postupy mají základ v netradičních náboženských představách. Přitom tato souvislost nemusí být na první pohled zřejmá. O myšlenkách, které daly vzniknout waldorfským, Montessori a Basic školám, zasvěceně pohovořila religionistka a pedagožka Jitka Schlichtsová.

Hergot!: QAnon, konspirační teorie o pedofilních satanistech jako náboženský fenomén?

Bizarních konspiračních teorií je plný internet. Jednou z nich je i „teorie“ QAnon o mocných pedofilních satanistech, kteří se neštítí ani kanibalismu. V řadách těchto zvrhlíků mají být špičky americké demokratické strany, hollywoodské celebrity a další známé osobnosti. Ačkoli QAnon vznikl v říjnu 2017, některé motivy, které v sobě spojuje, sahají až do starověku. QAnon v souvislostech přišel do pořadu Hergot! objasnit religionista František Novotný.

Hergot!: Víra versus koronavirus. Jak se římskokatolická církev postavila k pandemii?

Student religionistiky na Husitské teologické fakultě Uiverzity Karlovy Matěj Senft se zapojil do výzkumu zaměřeného na římskokatolickou církev především v první vlně pandemie nového koronaviru. Čemu konkrétně musela čelit a jak se k tomu postavila?

Hergot!: Rok 2020 jako rok konspiračních teorií? Religionistická bilance se Zdeňkem Vojtíškem

S religionistou Zdeňkem Vojtíškem, který se věnuje zejména novým náboženským hnutím a celkově trendům na okrajích tradičních náboženství nebo zcela mimo ně, v Hergot!u novoročně bilancujeme už pravidelně a nejinak tomu bude i pro rok 2020. Kromě odborného zhodnocení zásadních jevů se s námi ale Vojtíšek podělil i o své osobní duchovní zážitky během pohnutého roku.

Hergot!: Možná přijde i papež. Náboženské vrcholy a propadáky roku 2020

Rok 2020 byl pro většinu z nás náročnější, než jsme čekali. Z velké části byl také ve znamení pandemie nového koronaviru, která zcela proměnila život na planetě. Má vůbec smysl ohlížet se i za něčím jiným? Co si připomenout? Vybraných šesti hostů a hostek, se kterými jsme během uplynulého roku v Hergot!u mluvili, se ptáme, co považují za nejhorší a nejlepší loňské události související se spiritualitou a náboženstvím a co jim pomáhalo náročným rokem projít.

Hergot!: Jsem na mystické cestě, popisuje svou spiritualitu Daniela Drtinová

Novinářce a moderátorce Daniele Drtinové vyšla letos kniha Jako bych žila dva životy. Kniha pojednává nejen o zákulisí novinářské profese, ale také o osobním životě této známé moderátorky. Životopisná část popisuje i niterný duchovní aspekt, který je s vnějškovým životním příběhem Daniely Drtinové spjat již od dětství. Podivuhodné sny, překvapivé shody okolností, křesťanská mystika a osudová setkání – nejen na tato témata se zaměřuje rozhovor pořadu Hergot!

Hergot!: Víra a nevíra ve stínu továrních komínů. Náboženství hrálo pro dělníky mezi válkami velkou roli, říká historik

Historikové Martin Jemelka a Jakub Štofaník letos vydali knihu nazvanou Víra a nevíra ve stínu továrních komínů: Náboženský život průmyslového dělnictva v českých zemích (1918–1938). Na konkrétní sociální skupině ukazují bouřlivé proměny náboženského života v Československu po první světové válce a během celého období první republiky.

Hergot!: Kdo byl legendární rabbi Löw? Významný myslitel, ale i komplikovaná osobnost

Rabbi Löw alias Maharal je známý především jako protagonista mýtů a legend. Podle nejznámějšího z těchto příběhů byl stvořitelem Golema, člověka z hlíny. Pověst o Golemovi se ale zrodila až v 19. století, dlouho po Maharalově smrti. Skutečný rabbi Löw byl především důležitým židovským myslitelem své doby.

Hergot!: Nástrahy pseudonáboženství. Tomáš Halík o fundamentalismu, fanatismu a farizejství

Známý český kněz, teolog, religionista, sociolog, psycholog a filozof Tomáš Halík se věnuje nebezpečným jevům v současném světě, které souvisí s náboženstvím. Mají podle něj mnoho společného. Nazývá je pseudonáboženskými a charakterizuje je třemi F: fundamentalismem, fanatismem a farizejstvím.

Hergot!: „Perský básník Rúmí je srdcem islámské mystiky,“ říká básník a publicista Adam Borzič

V Hergot!u jsme se s básníkem, překladatelem a publicistou Adamem Borzičem podívali na islámskou mystiku – na súfismus – a konkrétně na jednoho z jejích nejvýznamnějších představitelů Mohammeda Džaláleddína Balchího Rúmího. Svět ho zná pod zkráceným jménem Rúmí či Mawláná. Na základě filozofie tohoto perského súfiji a básníka ze třináctého století vznikl súfijský řád Tančící dervišové.

Hergot!: Papež František vyzývá v nové encyklice Fratelli tutti k snění o novém bratrském světě

Na začátku října vydal papež František novou encykliku Fratelli tutti (doslova „všichni [jsme si] bratry“). Jedná se o ambiciózní dokument, jehož cílem je budování spravedlivějšího světa. Přitom chce oslovit nejen římské katolíky a katoličky. Encykliku přišli do studia pro pořad Hergot! přiblížit redaktor katolické revue Salve Norbert Schmidt a kněz českobudějovické diecéze Josef Prokeš. K zamyšlení nad papežovými slovy přispěl také historik a katolický kněz Tomáš Petráček.

Hergot!: Podpořil, nebo nepodpořil? Co řekl papež František o registrovaném partnerství

Nedávno se po celém světě v hlavních zprávách objevila informace, že papež František podpořil registrovaná partnerství neheterosexuálních párů. V přístupu římskokatolické církve k LGBTQ lidem by to mohlo znamenat přelom. Následovalo ale brzy podezření, že je všechno trochu jinak. 

Hergot!: S arabistkou mezi Kurdy: Liší se jazykově, politicky i nábožensky

Kurdistán je neformální název pro oblast Blízkého východu, kde žijí Kurdové. V Hergot!u jsme si o ní povídali s íránistkou a arabistkou Lenkou Hrabalovou, která nedávno navštívila kurdské oblasti v Iráku, Íránu a Turecku. Zajímalo nás jejich náboženský i nenáboženský život.

Hergot!: Mantry a špinavá kytara. Václav Havelka s Andreou Knotkovou představují hudební projekt Golden Spine

Václav Havelka, známý jako frontman kapely Please The Trees, a Andrea Knotková aka Iamme Candlewick vypustili pod jménem Golden Spine do světa pozoruhodné hudební album Universal Prayer. Starobylé indické mantry se na něm potkávají se zvukem elektrické kytary a kromě ústřední dvojice, která je srdcem projektu, na albu můžeme slyšet takové osobnosti, jako je Lenka Dusilová a ze zahraniční scény třeba Bonnie Prince Billy.

Hergot!: „Duhová nákaza“ a „levandulová lobby“ jsou podle části polské katolické církve největší nebezpečí, říká kulturolog Wojciech Bełch

Letos v červenci proběhly v Polsku prezidentské volby. Prezidentem se stal opět Andrzej Duda, podporovaný sociálně konzervativní vládní stranou Právo a spravedlnost. Není asi překvapením, že se předvolební diskuze dotkly i náboženských témat. Nahlédnout do polské reality, ve které se setkává politika s náboženstvím, pomohl pořadu Hergot! ekonom a kulturolog Wojciech Bełch.

Hergot!: Pravoslavný kněz Alexandru Ceban: Lidé si na Boha vzpomenou, když je jim špatně

Alexandru Ceban je původem z Moldavska, dnes pracuje v Česku jako pravoslavný kněz, interkulturní pracovník, soudní tlumočník a člen vězeňské duchovní péče. Do Česka se přestěhoval v roce 2011, coby kněz působil v několika moravských městech, včetně Prostějova, Šumperku a Olomouce. V Hergot!u mluvil nejen o pravoslaví v Moldavsku a Česku, ale také popisoval svou praxi interkulturního pracovníka.

Hergot!: „Mariánský sloup je náš,“ říká feministická performerka Darina Alster

Pro známou českou performerku Darinu Alster byly duchovní a náboženské motivy důležité vždycky. Vychází z tradice západního ezoterismu, inspirují ji i některé směry buddhismu, ale důležité je pro ni i křesťanství. Ve všech náboženských směrech ji inspirují prvky směřující k osvobození člověka, důraz na komunitu a vztah – nejen vztah mezi lidmi, ale i vztah člověka ke světu, který ho obklopuje. 

Hergot!: Duchovno v Simpsonech i South Parku. Náboženství v animovaných seriálech reflektuje každodenní život a stereotypy

V Hergot!u jsme se podívali do světa animovaných seriálů. Tématem byly spirituální animáky, tedy animované seriály s duchovním obsahem. Řeč přišla nejenom na známé a oblíbené seriály jako Simpsonovi, South Park či Rick a Morty, ale také na ne úplně známé křesťanské animáky, jako jsou Veggie Tales. Hostem byl animákový a komiksový odborník, tvůrce pořadu Ektoplasma a častý spolupachatel filmově-kritického magazínu Čelisti na Radiu Wave Antonín Tesař.

Hergot!: Křesťanství mi přestalo dávat smysl, říká Jiří Jirák z Nylon Jail

V dalším díle velmi volného seriálu Renegades, věnovaného lidem, kteří opustili nebo výrazně změnili svoji duchovní orientaci, si v Hergot!u povídáme s Jiřím Jirákem, frontmanem olomoucké kapely Nylon Jail a nově také introvertnějšího a hloubavějšího projektu Indican. Jirák se svěřuje, jak mu v dětství po smrti otce byli oporou rodinní přátelé, kteří byli hluboce zakotveni v tradičním římském katolicismu, ke kterému jako k horizontu naděje přivedli i Jirákovu rodinu. 

Hergot!: „Na obětech sexuálního zneužívání vedení církve nezáleží,“ říká americký kněz

Americký římskokatolický kněz a člen dominikánského řádu Thomas P. Doyle už od 80. let aktivně pomáhá lidem, kteří zažili sexuální zneužívání ze strany duchovních, a snaží se na tento problém upozorňovat. Ve Spojených státech se stal v této oblasti průkopníkem a obětoval tomu i rozjetou kariéru v církevních strukturách. Právě ty dnes kritizuje, a dokonce mluví o toxickém klerikalismu.

Hergot!: Co je tao? Zdroj bezstarostné moudrosti i únik ze zběsilého kolotoče dnešní doby

Velký sborník nazvaný Základní texty východních náboženství 4: Čínský, japonský a korejský taoismus je v českém prostředí přelomový. Jak už napovídá jeho název, představuje širokou a velmi bohatou taoistickou tradici, prastaré náboženství (a/nebo filozofii) původem z Číny, které je ale zároveň velmi aktuální i dnes.

Hergot!: „Ženy mají povinnost rodit pro národ.“ Jak bylo nahlíženo na potraty během slovenských kulturních válek?

Diskuse o interrupcích nikdy nejsou jen etickou otázkou o právech nenarozeného dítěte či ženy, ale vždy souvisí se širším světonázorem. Alespoň to ve své nově vydané popularizačně historické knize tvrdí slovenský historik Miloslav Szabó. Ten svou knihou Potraty: Dejiny slovenských kulturných vojen od Hlinku po Kuffu přispěl do napjatých veřejných diskusí o interrupcích ve slovenském veřejném prostoru.

Hergot!: Jolanda, Vlastík Plamínek a ti další. Nahradí u nás alternativní spiritualita křesťanství?

S religionistkou Zuzanou Kostićovou jsme si v Hergot!u povídali o alternativní spiritualitě v České republice. Termín, který na první pohled možná není úplně srozumitelný, Kostićová prosazuje místo pojmů, jako je ezoterika nebo new age: ty jsou podle ní totiž nepřesné a – hlavně v případě ezoteriky, nebo dokonce zkratky „ezo“ – často fungují spíš jako nadávky.

Hergot!: Opatrná, typicky česká spiritualita. Literární historik Martin C. Putna hledá v dílech Karla Čapka duchovní rozměry

Literární historik Martin C. Putna dal během karantény dohromady sbírku úryvků z díla Karla Čapka, které ukazují jeho duchovní rozměry. Čapkovu spiritualitu Putna charakterizuje jako opatrnou, v mnohém nekonkrétní, a proto také do značné míry typicky českou. Pro Čapka je také typické, že se zaměřuje na člověka, který se modlí, a něco tedy duchovně prožívá, ale neklade si otázku, kdo je „na druhé straně“, tedy jakým způsobem (a jestli vůbec) Bůh člověku odpovídá.

Hergot!: Palestinští spisovatelé o izraelsko-palestinském konfliktu: Stesk po domově a strasti uprchlíků

Palestinská literatura je součástí arabské literatury. Podobně jako literatura libanonská, irácká či egyptská hledala svou cestu k moderním žánrům. Do života palestinských autorů nicméně více vstupovala arabská i mezinárodní politika, což se odrazilo také v jejich tvorbě. O palestinské literatuře v Hergot!u mluvil arabista František Ondráš z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Vedle náboženství byl ústředním tématem izraelsko-palestinský konflikt. 

Hergot!: Islám a křesťanství jako sourozenci? Přelomová mezináboženská deklarace otvírá nové možnosti i výzvy

Je to rok a půl, co v Abú Dhabí papež František společně s vrchním imámem mešity Al-Azhar Ahmadem Tajíbem podepsal Deklaraci o mezilidském bratrství. Deklarace vyznačuje společné hodnoty křesťanství a islámu tak, jak se k nim hlásí papež i vrchní imám, zdůrazňuje, že křesťané a muslimové věří ve stejného Boha, a jednoznačně odmítá nábožensky motivované násilí.

Hergot!: Mizející menšina Blízkého východu. Kdo jsou jezídové?

Jezídismus představuje jedno z menšinových náboženství Blízkého východu, jehož vyznavači žijí především v severním Iráku. Právě tam se vydal sociolog Karel Černý z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze, aby se o jezídech dozvěděl něco víc. Zajímal se o důvody k odchodu do Evropy, ptal se na život v uprchlických táborech a posléze v Německu. Odpovědi na tyto a další otázky přinesla Černého kniha Jezídové: Komunita na útěku, poprvé vydaná v roce 2017.

Hergot!: Spisovatelé jsou ke své vládě kritičtí, říká o současné izraelské literatuře hebraistka a překladatelka Magdalena Křížová

Izraelsko-palestinský konflikt rozděluje globální veřejné mínění již desítky let. My jsme se tentokrát rozhodli přiblížit se k problému nepřímo, a totiž perspektivou literatury, která vzniká v samotném Izraeli. O tom, jak konflikt a roli náboženství v něm reflektuje současná izraelská literatura dostupná v češtině, jsme mluvili s hebraistkou a překladatelkou Magdalenou Křížovou.