Hlavní zprávy – rozhovory a komentáře

Komentáře, analýzy, rozhovory. Publicistický souhrn nejdůležitějších kauz dne.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Hlavní zprávy – rozhovory a komentáře: Výměna šéfa české diplomacie: Už nemáme vládu Andreje Babiše, ale Miloše Zemana, myslí si poslankyně

Kandidát sociální demokracie na křeslo ministra zahraničních věcí Jakub Kulhánek ve čtvrtek představí svoje priority v resortu předsedovi vlády a prezidentovi. S Andrejem Babišem se sešel ráno, schůzka s Milošem Zemanem se má odehrát ve čtvrtek odpoledne. Teprve poté chce s názory, které by jako ministr zahraničních věcí prosazoval, seznámit veřejnost.

Hlavní zprávy – rozhovory a komentáře: Prezidentovi jsem byl trnem v oku. Rozhodnutí nového vedení ČSSD respektuji, říká Tomáš Petříček

Tomáš Petříček v pondělí dopoledne potvrdil, že ve vládě končí. Dozvěděl se to na schůzce se staronovým předsedou ČSSD a vicepremiérem Janem Hamáčkem. Kdo Petříčka nahradí zatím není jasné. Podle neoficiálních informací by to měl být ministr kultury Lubomír Zaorálek. Ten ale serveru Novinky sdělil, že se necítí připraven opustit svůj resort. Nabídku dělat ministra kultury už přitom dostal poslanec ČSSD a starosta Náchoda Jan Birke. Situace je tedy zatím poněkud nepřehledná.

Hlavní zprávy – rozhovory a komentáře: Sputnik V by Češi mohli dostat v dobrovolném režimu, připustil nový ministr zdravotnictví Arenberger

Ministra zdravotnictví Jana Blatného ve středu vystřídal ve vedení resortu dosavadní ředitel pražské vinohradské nemocnice Petr Arenberger. Jaké změny od něj premiér Andrej Babiš (ANO) na ministerstvu očekává?

Hlavní zprávy – rozhovory a komentáře: V sobotu zemřel nejbohatší Čech Petr Kellner. Jak velké impérium po sobě zanechal?

V sobotu při nehodě vrtulníku v aljašských horách zemřel jeden z nejvýznamnějších českých podnikatelů Petr Kellner. Majiteli skupiny PPF Group bylo 56 let a patřil mezi nejbohatší lidi na světě. Jeho majetek odhaduje časopis Forbes na 373 miliard korun. Skupina PPF investuje do řady odvětví – od finančních služeb přes telekomunikace, biotechnologie, nemovitosti až po strojírenství a působí v Evropě, Asii a Severní Americe.
Věra Štechrová

Hlavní zprávy – rozhovory a komentáře: Stoprocentní nemocenská bude demotivovat zdravé k chození do práce, shodují se poslanci ANO a ODS

Lidé v izolaci nebo karanténě by měli podle vládního návrhu nově dostávat sto procent redukovaného výdělku, ne jen šedesát jako dosud. Opatření má bránit propadu příjmů a motivovat lidi, aby po setkání s nakaženými covidem-19 nastoupili do karantény a hlásili své kontakty. K návrhu se vyjádřil poslanec ANO a majitel firmy Brano Group Pavel Juříček a místopředseda rozpočtového výboru za ODS Jan Skopeček. „Je to nepřímá cesta, jak uzavřít průmysl i zdravotnictví,“ shodují se.
Věra Štechrová

Hlavní zprávy – rozhovory a komentáře: Odpolední publicistka s Vladimírem Krocem

Kdy vláda vyhlásí nouzový stav? Na jakých protiepidemických opatřeních se shodnou politici napříč stranickou příslušností? A co se dozvíme z knihy rozhovorů s Arnoštem Lustigem?
Vladimír Kroc

Hlavní zprávy – rozhovory a komentáře: Rezignovali lidé, nebo vláda? „Zabraňme obrovským a zbytečným ztrátám,“ vyzývají tři členové NERV

Z tuzemských nemocnic přicházejí zprávy, že zařízení jsou prakticky plná a není možné pacienty s covidem převážet jinam. Za této situace tři členové Národní ekonomické rady vlády (NERV) v dopise vyzvali kabinet, aby se pokusil „udělat maximum pro zamezení obrovských ztrát na životech, dlouhodobých ekonomických dopadů a rozpadu důvěry ve veřejné instituce“. Tvrdit, že opatření nefungují, je kontraproduktivní, kritizuje postoj vlády jeden z autorů výzvy, sociolog Daniel Prokop.

Hlavní zprávy – rozhovory a komentáře: Polední publicistka s Tomášem Pavlíčkem

Chystá se vláda víc podpořit přesun lidí ve firmách na home office? Jsou vládní opatření proti koronaviru dostatečná? Může si rodina pronajmout na jarní prázdniny byt nebo chatu na horách?

Hlavní zprávy – rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika s Tomášem Pancířem

Znamená dnešní schválení vakcíny rozhodující zlom v boji s covidem-19? Bude vakcína fungovat i na mutaci genu, která se šíří na jihu Anglie? Jak dopadá omezení dopravy mezi Británií a evropským kontinentem na české kamiony? A část hřebu, který našli archeologové v Milevsku, pochází z kříže, na kterém zemřel Ježíš Kristus?

Hlavní zprávy – rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika s Věrou Štechrovu

Blíží se návrat do čtvrtého stupně PES? Kolik lidí přijede ke konci roku na hory, když se nebudou moci ubytovat? Vstup společnosti Airbnb na burzu.

Hlavní zprávy – rozhovory a komentáře: Polední publicistika s Karolínou Koubovou

Informace od tajných služeb a prezident republiky. Učitelé a testování na covid-19. Sexuální skandál člena maďarské strany Fidesz.

Hlavní zprávy – rozhovory a komentáře: Premiér Babiš: Zrušením superhrubé mzdy si polepší všichni

Sněmovna podpořila zrušení takzvané superhrubé mzdy. „V téhle bezprecedentní krizi jsme přesvědčeni, že musíme dát lidem jistotu, podpořit je a garantovat jim příjmy,“ obhajuje rozhodnutí poslanců premiér Andrej Babiš (ANO) ve vysílání Plusu. 

Hlavní zprávy – rozhovory a komentáře: Polední publicistika s Tomášem Pavlíčkem

Co si slibují voliči Joea Bidena od jeho očekávaného nástupu do Bílého domu? Může proces  předání moci ještě výrazněji zkomplikovat Trumpova snaha zpochybnit ohlášené výsledky voleb? Co by jeho odchod mohl znamenat pro zahraniční politiku USA?

Hlavní zprávy – rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika s Věrou Štechrovou

Dokáže nový stavební zákon, který teď projednávají poslanci, opravdu zjednodušit a zkrátit stavební řízení? Z čeho na Slovensku viní bývalé elitní policisty? A proč se kosovský prezident rozhodl rezignovat? 

Hlavní zprávy – rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika s Tomášem Pavlíčkem

Jsou letošní americké prezidentské volby významné i z hlediska Evropy? Testování na koronavirus v domovech pro seniory. Zvýšená rizika teroristických akcí. 

Hlavní zprávy – rozhovory a komentáře: Odpolední publicistka s Věrou Štechrovou

Kolik lidí v Česku by mohlo uprostřed pandemie pracovat z domova? Rozhodne covid-19 prezidentské volby v USA? Mají lidé bez domova kde strávit karanténu?

Hlavní zprávy – rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika s Vladimírem Krocem

Deficit státního rozpočtu na rok 2021. Korupční aféra 2. a 3. fotbalové ligy. Demonstrace na Staroměstském náměstí. Plošné testování na Slovensku.

Hlavní zprávy – rozhovory a komentáře: Hlavní zprávy s Věrou Štechrovou

Jak skončila demonstrace fotbalových chuligánů v Bratislavě? Kdy se podaří odstranit potíže v aplikaci eRouška? Co obsahují nově objevené texty Václava Havla?

Hlavní zprávy – rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika s Karolínou Koubovou

O čem jednal pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za hnutí ANO)? Jak jsou na tom pražské nemocnice z hlediska kapacit lůžek pro nemocné covidem-19? A jak dopadly politické subjekty v rámci monitoringu organizace Transparency International ohledně průhlednosti jejich předvolebních kampaní? 

Hlavní zprávy – rozhovory a komentáře: Polední publicistika s Vladimírem Krocem

Jsou školy připraveny na možnost, že budou znovu učit na dálku? Proč se Donald Trump zdráhá říct, jestli v případě svého neúspěchu předá funkci pokojným způsobem? A jak dlouho se bude řeka Bečva zotavovat z havárie kterou způsobily jedovaté kyanidy?