Hobby magazín speciál

Rady, tipy a nápady z různých oblastí hobby.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Hobby magazín speciál: Duben je hlavní dobou růstu smržů, chutí připomínají maso

Všechny smrže jsou jedlé, pozor ale na záměnu s jedovatým ucháčem obecným. Jak smrže poznáme, popisuje v Hobby magazínu speciál mykolog Zdeněk Hájek.

Hobby magazín speciál: Kuchař Martin Havlík nabízí velikonoční menu

Martin Havlík, učitel odborných předmětů Hotelové školy v Plzni u Borského parku poradí, jaké velikonoční menu si můžeme doma z běžných surovin připravit. 

Hobby magazín speciál: Velikonoční dekorace letos v kamenných obchodech nekoupíme. Zkuste to doma sami

Do velikonočního tvoření se může zapojit klidně celá rodina. Třeba na kuřátko líhnoucí se ze skořápky potřebujete pouze akrylovou přízi, vidličku, nůžky, papír na oči a zobáček, lepidlo a skořápku. Návod nabídne lektorka výtvarných technik Lenka Kohoutová.

Hobby magazín speciál: Použitím totálních herbicidů sice zničíte plevel, ale také uškodíte včelám

Citát připisovaný Einsteinovi říká: Pokud vymřou včely, lidstvu zbývají 3 až 4 roky žití. O tom, co včelám způsobují pesticidy, hovoří včelař Michal Černý.

Hobby magazín speciál: Energii nám po zimě doplní smoothie z jarních bylinek a mraženého ovoce

První výhonky bylinek jsou bohaté na vitamíny, minerály a stopové prvky. „Každá jedlá jarní rostlina má svoji výbavu. Čím víc si jich nasbíráme, tím budeme zdravější, je to taková přímá úměra,“ je přesvědčena autorka květinových kuchařek Jana Vlková.

Hobby magazín speciál: Každá činnost na zahradě má svůj vhodný čas. Co se teď určitě dělat nemá?

Teď na podzim nás na zahradách čeká spousta práce. Jak si jí rozvrhnete, je na vás. Co ale nedělat, abychom zahradám neublížili nám řekl plzeňský zahradník Přemysl Písař.

Hobby magazín speciál: Která technika pomůže při podzimních pracích na zahradě?

Příroda se podzimně zbarvuje a zanedlouho už budeme na našich zahradách hrabat spadané listí a třeba prořezávat stromy. Při této práci nám mohou hodně pomoci zahradní pomocníci. Ty, o které je největší zájem představil Jiřímu Šobrovi Gabriel Cucor prodejce zahradní techniky a bazónů v Plzni.

Hobby magazín speciál: Sbírá, aby se vrátil do dětství

Pan Václav Škréta bydlí v Kadani, je mu 39 let a má hodně sběratelských vášní, sbírá eura z různých zemí, kartičky hokejistů, obrázky z banánů a také modely autíček a motorek. Sbíral i další věci, jako například plechovky od nápojů, ale postupně zjistil, že vše schraňovat nemůže. A tak své koníčky trochu omezil.

Hobby magazín speciál: Výstava Alpinum klubu Plzeň je letos jenom jedna

Koronavirus zamíchal i s plány plzeňských skalničkářů. V uplynulých letech pořádali vždy po dvou výstavách, na jaře a na podzim. Letos své pěstitelské úspěchy prezentují pouze na přelomu srpna a září.

Hobby magazín speciál: Za více než 56 let nasbíral skoro 40 tisíc obalů od žvýkaček

Svůj úplně první obal od žvýkačky dostal ve třinácti letech od spolužáka a pak ho dlouho nosil v tramvajence. „Ta žvýkačka provoněla celou třídu,“ vrací se do klukovských let sběratel Daniel Jahn ze Stříbra.

Hobby magazín speciál: Užijte si letošní úrodu planě rostoucích jedlých bobulovin! Vzkazuje autorka květinových kuchařek Jana Vlková

Jedná se o dřínky, hloh, trnky, jeřabiny a další plané ovoce. „Letos bude opravdu dobrá úroda. Hodně pršelo, takže plody se pěkně nalily,“ raduje se Jana Vlková, „zbyde tedy i na nás. Loni všechno ozobali ptáci.“

Hobby magazín speciál: Žádný nátěr na zahradním nábytku nevydrží věčně

Aktuální díl představuje zajímavé živé ploty z bambusu, poradí, jak předejít závadám na zahradních pomocnících se spalovacími motory a také se zaměřuje na pravidelnou údržbu plastových, dřevěných nebo hliníkových oken. 

Hobby magazín speciál: Rady na koupání psů, ošetřování vinné révy a pěstování hrášku

Aktuální vydání Hobby magazínu speciál nabízí rady nejen ohledně koupání psů. Poslechnete si informace také o tzv. burze rostlin v areálu DEPO 2015 a s mykologem probereme i některé holubinky.