Hobby magazín speciál

Rady, tipy a nápady z různých oblastí hobby.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Hobby magazín speciál: Leden není vhodný na řez ovocných stromů

Plzeňský zahradník Přemysl Písař radí, proč se nevyplatí prořezávat ovocné stromky v lednu, i když právě teď na to máme čas. Naučíme se i základní řezy, které by měly stromek posílit a zvýšit úrodu.

Hobby magazín speciál: Ladislav Lamanai Sedlák: Obraz, který vypadá stejně jako fotografie, pro mě postrádá smysl

Malovat začal před necelými 4 roky, nejvíc ho oslovil akvarel. Své obrazy už vystavuje. Jedno z jeho děl je na přebalu knihy poezie anglického autora, další zdobí originální plesové šaty. Seznamte se s Ladislavem Lamanaiem Sedlákem.

Hobby magazín speciál: Darujte na Nový rok svým blízkým čtyřlístek nebo domácí štěstí

Údajně už staří Keltové si vzájemně dávali živé rostliny, když jim začínal nový rok. Datem se s nimi neshodneme, ale zvyk darování rostlinky pro štěstí přetrval dodnes.

Hobby magazín speciál: Ševcovinu pro panenky ji na dálku naučila obdivovatelka z Nového Zélandu

Některé panenky Blanky Křížové z Plzně připomínají slavné prvorepublikové herečky, Anny Ondrákovou, Věru Ferbasovou a další, záměr to prý ale není. Dílem paní Blanky jsou od hlavy k patě.

Hobby magazín speciál: Dům historie Přešticka ukazuje vánoce v období 1900 až 1980

Výstava s názvem Když k nám přišel Ježíšek je koncipována jako procházka vánočními místnostmi a dárky pro děti od počátku 20. století.

Hobby magazín speciál: Perníčky skladujte ve vlhčím prostředí, perníkovou chaloupku v celofánu

Balkón nebo chladná místnost v domě, to jsou podle perníkářky Ludmily Fliegelové z Domažlic správná místa pro skladování perníčků. Vhodnými obaly jsou plastové nádoby, plechové dózy i potravinová fólie.

Hobby magazín speciál: Vánoční menu v časopisech z roku 1906 a 1926, podívejte se

Jak se na Štědrý den a Boží hod vánoční stravovali naše prababičky a pradědečkové? Porovnejte svůj jídelníček s jejich. Prolistovali jsme staré tiskoviny.

Hobby magazín speciál: Keramický betlém. To je perla ve sbírce Jarmily Strakové

Jarmila Straková z Andělic má Vánoce opravdu ráda, a tak si každoročně svou domácnost zdobí spoustou dekorací vlastní výroby. Ve stříbrském muzeu teď vystavuje svůj keramický betlém. Je keramický, tónovaný do přírodních barev a je perlou její velké sbírky betlémů.

Hobby magazín speciál: Svícen z choroše pověšený na zdi je nezvyklou dekorací poutající pozornost

Na zhotovení svícnu se dobře hodí troudnatec pásovaný, jeden z nejbarevnějších víceletých chorošů. Do lesa si pro něj můžete zajít kdykoli, je ovšem třeba ho před použitím řádně vysušit.

Hobby magazín speciál: Výrobek koupený přes internet můžete do 14 dní bez udání důvodu vrátit

Kde nakupovat vánoční dárky? V kamenném obchodě nebo v internetových eshopech? Obojí má svá pro i proti. Srovnává JUDr. Václav Havlík ze Sdružení ochrany spotřebitelů v Plzni.

Hobby magazín speciál: Frčí adventní věnce ze dřeva

Žaneta Rudolfová z Kostelce nedaleko Stříbra má domeček a v půdním prostoru si udělala malý ateliér. Pořád totiž něco vyrábí a zkouší. Umí si udělat mýdélka, ušít různé věci, vyrobit si dekorace do bytu. A také adventní věnce. Letos se rozhodla, že zkusí trochu jiné adventní věnce, s minimem chvojí, nebo úplně bez. S návrhy jí pomáhá devítiletá dcerka Anabel.

Hobby magazín speciál: Hrát si s těstem a něco upéct je pro děti důležitý zážitek

„Nechávám děti těsto zadělávat a modelovat, prostě se s ním mazlit, těsto je krásná hmota,“ říká autorka květinových kuchařek Jana Vlková. Podle ní nejde jen o zábavu, ale o přípravu na život, investici do budoucna.

Hobby magazín speciál: Když venku bouchají petardy, zavřete bojácného psa na bezpečném místě

Pokud se pes bojí hlučných zvuků, měl by být o čertovském řádění a o silvestrovských a novoročních oslavách zavřený v místnosti, kde si nemůže ublížit a odkud nemůže utéct. V ideálním případě mu tam dělejte společnost.

Hobby magazín speciál: Pozor, některé stromy nemůžete pokácet bez oznámení

Víte jaké stromy můžete porazit bez povolení a kdy k tomu musíte mít vydaný souhlas? Vysvětluje Jiří Vlček z odboru životního prostředí Krajského úřadu Plzeňského kraje.

Hobby magazín speciál: „Co dům dal“ pečené na plechu můžete v různých variacích jíst celou zimu

Listopad je měsíc kořenových zelenin. A také už jsme rádi, když jsou jídla teplá. Oboje zohlednila autorka květinových kuchařek Jana Vlková při výběru receptu pro nadcházející chladné dny.

Hobby magazín speciál: Problém, kam s želvou na zimu, vyřešen: do ledničky

Zimování suchozemské želvy v ledničce je možnost pro chovatele bez zahrady a studeného sklepa. Pokud chováte želvu v bytě a chcete ji zimovat, bude lednice tím správným místem.

Hobby magazín speciál: Listí, které napadalo od souseda k vám na zahradu, by měl uklidit soused

Zavál vítr spadané listí ze sousedovy zahrady na váš pozemek? Rozrostly se jeho stromy tak, že jsou jejich větve na vaší zahradě? Máte problém s prorostlým živým plotem souseda do vašeho plotu? Nejenom na tyto otázky odpovídá Václav Havlík z plzeňského Sdružení obrany spotřebitelů.

Hobby magazín speciál: Jedlá čirůvka fialová za syrova obsahuje látku rozkládající červené krvinky

Při vaření se toxin zničí už při 40 °C a konzumace čirůvky fialové se pak nemusíte obávat. Předseda Mykologického klubu Plzeň Zdeněk Hájek doporučuje houbu pro jistotu tepelně zpracovávat několik minut.

Hobby magazín speciál: Podzim je nejlepší dobou pro omlazení zahrad, například ovocnými stromky

Představujeme tzv. prostokořené stromky. Jak je vybírat vybírat, jaké jsou jejich výhody na rozdíl od stromků v balu nebo kontejneru a jak je vysazovat radí plzeňský zahradník Přemysl Písař.

Hobby magazín speciál: Jednou nebo celoročně plodící jahody? Poradíme, co se vyplatí pěstovat

Jsou celoročně plodící jahody opravdu tak špatné? Vše vysvětluje plzeňský zahradník Přemysl Písař a zaměří se i na bezúdržbové záhony s netkanou textilií, které někteří odborníci nedoporučují.

Hobby magazín speciál: Cibulák – to je modrobílá láska na celý život

Paní Iva na lásce nešetří. Když něco miluje, tak toho musí mít co nejvíce! A protože ráda servíruje na cibulákový servis, musela k němu přidat i mnoho dalších kousků. Tak se postupně do její kuchyně a jídelny stěhovaly další a další modrobílé věcičky.

Hobby magazín speciál: Pokojovka a léčivka zároveň. Nejspíš ani nevíte, kolik takových rostlin doma máte

Štěpánka Janoutová ze Sedlecka na Rokycansku zná desítky pokojových rostlin s léčivými účinky. Osmdesát z nich zahrnuje kniha Pokojovky pro zdraví a na talíři, kterou bylinkářka sepsala se svojí kamarádkou Jolanou Šopovovou.

Hobby magazín speciál: Jedlý hřib příživný parazituje na plodnicích jedovatého pestřce obecného

Od srpna do listopadu můžete s trochou štěstí najít jedlou, ale poměrně vzácnou houbu hřib příživný. Patří mezi nepravé hřiby a už podle názvu jde o parazitickou houbu.

Hobby magazín speciál: Počet zadržených rybářských povolenek roste

Počet zadržených povolenek k rybolovu roste, a to nejenom u českých rybářů, ale i u cizinců, potvrdil v našem vysílání Hynek Dort, technik Územního svazu Českého rybářského svazu v Plzni.

Hobby magazín speciál: Po kardamomem ochucených skořicových šnecích se jen zapráší

Kardamom je po šafránu a vanilce 3. nejdražším kořením světa. Setkat se můžete se zeleným a pak s vzácnějším černým kardamomem. Slouží nejen jako koření, přes 3000 let jeho léčivých účinků využívá ajurvédská medicína.

Hobby magazín speciál: Horka dávají zabrat také zahradním bazénům

Letošní vedra dávají zabrat nejen lidem, ale i zahradním bazénům. Jak je udržovat, aby v nich byla čistá, nezapáchající voda?

Hobby magazín speciál: Upečte si francouzské profiterolky vylepšené o fenyklový květ

Profiterolky jsou populární ve Francii, jedná se o klasický francouzský cukrářský výrobek. Autorka květinových kuchařek Jana Vlková je ozvláštňuje fenyklovým květem.

Hobby magazín speciál: Třezalka má své kontraindikace, opatrně i s následným pobytem na slunci

Třezalka tečkovaná je známá a oblíbená léčivka především v případě psychických a ženských hormonálních potíží. Pozor ale na interakce s léky.

Hobby magazín speciál: PET lahev naplněná pivem. To je jedna z možností, jak zabojovat se slimáky

Jak bojovat proti plísním, houbám, plžům, mlžům, sviluškám a spoustě dalších škůdců na našich zahradách radí plzeňský zahradník Přemysl Písař.

Hobby magazín speciál: V kuchyni, obýváku i ložnici. Panenky jsou všude

Paní Iva žije v Hradci Králové v domečku, který si vysnila a vyzdobila podle svého. Ona i její manžel jsou vášnivými sběrateli všeho možného, od biblí, obrázků, přes nádobí a sklo, až po panenky či další hračky. Dům je krásně uklizen, převládá starší renovovaný nábytek, který je doplněn originálními dekoracemi a hlavně panenkami.

Hobby magazín speciál: Vyberte si ten správný gril

Jaký gril je pro grilování masa, ryb, uzenin a zeleniny nejlepší? Radí a porovnává šéfkuchař Gourmet clubu Bezejmenná a učitel odborných předmětů na Hotelové škole v Plzni u Borského parku Martin Havlík.

Hobby magazín speciál: Focaccia s rozmarýnem se vám může hodit i při grilování

Rozmarýn je podle kořenáře Jaroslava Dobiáše nepostradatelný u většiny italských receptů. Také je součástí francouzské provensálské směsi.

Hobby magazín speciál: Rozmarýnu se někdy říká Mariina růže, poslouží jako koření i lék

Pověst o rozmarýnu vypráví, že přes něj Panna Marie přehodila svůj plášť, když s Josefem a malým Ježíškem odpočívali na útěku do Egypta. Původně bílé kvítky rostliny se v tu chvíli změnily na modré.

Hobby magazín speciál: Nebojte se grilovat i brambory, zeleninu a houby

Při grilování zkuste i brambory, houby, ovoce a zeleninu. Brambor může chutnat bramborověji a zelenina, ovoce nebo houby dostanou jinou dimenzi, tvrdí kuchař Martin Havlík.

Hobby magazín speciál: Který nátěr vydrží víc? Syntetický nebo vodou ředitelný?

Teplé a slunné počasí přímo vyzívá k nejrůznějším opravám. Třeba k nejrůznějším opravám a nátěrům dřevěných plotů u chat a chalup.

Hobby magazín speciál: Salát, tlačenka nebo krokety. Vykoledovaná vajíčka se dají zpracovat mnoha způsoby

Martin Havlík, učitel v Hotelové škole v Plzni na Borech a také šéfkuchař Gourmet klubu Bezejmenná poradí, jak vybírat kvalitní uzené maso a poradí i s nádivkou.

Hobby magazín speciál: Vesnovka obecná nahradí brokolici, chutná stejně

Sezóna vesnovky obecné z hlediska kulinárního netrvá příliš dlouho. Podobně jako u brokolice se v kuchyni využívají ještě nerozvitá květenství.

Hobby magazín speciál: Statek Lüftnerka v plzeňské zoo o Velikonocích ovládnou staré tradice

Už od prosince se na statku Lüftnerka rodí a líhnou mláďata, takže jaro tam začalo opravdu brzy. Aktuálně můžete ve výbězích a kotcích vidět jehňata a malé králíčky.

Hobby magazín speciál: Milimetrová práce, od které není radno vstávat, aby něco neuletělo

Vzpomínáte na staré velikonoční pohlednice, na kterých jste obdivovali krásné kraslice? A také vajíčka oblepená slámovými kousky, tak, jako to dělají na Hané?  Přesně tyto pohlednice byly námětem pro paní Věru ze Stříbra.

Hobby magazín speciál: Jana Vlková: Královnami prvních jarních rostlin jsou kopřiva, bršlice a šťovík

Do čaje, na chleba i do polévek a dalších jídel už je možné přidávat jarní bylinky. Jako první raší trvalky, které můžeme nacházet při svých procházkách v přírodě.

Hobby magazín speciál: Boj s červotočem aneb Když se velkou láskou stane starý nábytek

Na samotě u lesa v domě, kde kdysi byla rasovna u Zichova u Kolovče, bydlí Líba Lásková. Chová domácí zvířata, šije, renovuje a nejraději opravuje starý nábytek.

Hobby magazín speciál: Už je to zase tady. Chystejte si půdu na první sazenice

I když si na jaro ještě počkáme, už teď můžeme začít s přípravou země na pěstování prvních sazenic doma. Tedy těch, kterým trvá vyrůst delší dobu.

Hobby magazín speciál: Už je to zase tady. Chystejte si půdu na první sazenice

I když si na jaro ještě počkáme, už teď můžeme začít s přípravou země na pěstování prvních sazenic doma. Tedy těch, kterým trvá vyrůst delší dobu.

Hobby magazín speciál: Chraňte vodoměry před mrazem. Jejich poškození vás může stát tisíce

Před mrazy by měli své vodoměry chránit zejména obyvatelé chat a chalup ve vyšších oblastech, do kterých nejezdí během zimy pravidelně. A to jak vodoměry ve venkovních šachtách, tak i ty ve sklepích.

Hobby magazín speciál: Kapr na černo se z vánočního jídelníčku vytratil po válce a je to škoda

Měšťanský pivovar v Plzni zřejmě už od svého založení až do roku 1911 ve vánočním čase vystavoval černé pivo, aby hospodyňky mohly připravit kapra na černo.

Hobby magazín speciál: Květy barborek zkrášlí váš vánoční stůl i slavnostní pokrmy

O svátku svaté Barbory natrhané větvičky ovocných stromů a tzv. zlatého deště dřív sloužívaly nejen jako okrasa, ale také jako prostředky k věštění budoucnosti.

Hobby magazín speciál: Řezbář: Nedělám podle předlohy. Prostě to chytnu a socha se začne vytvářet

Martin Rybecký ze Stříbra ve volných chvílích vyrábí dřevěné sochy. Nikdy si nepřipravuje žádný nákres, ani nehledá předlohu v jiných dílech. Prostě vezme do ruky dřevo, přistaví si bedýnku s nářadím a začne sochat.

Hobby magazín speciál: Jezdíte na kole i v zimě? Nabízíme dobré rady, jak ochránit sebe i bicykl

Po skončení cyklistické sezóny byste se měli postarat o pneumatiky, brzdy, brzdovou kapalinu, tlumiče, řetěz a u elektrokol i o akumulátor. A co dělat, když jezdíte celoročně?

Hobby magazín speciál: Je možné do vermikompostéru nasadit žížaly obecné, lidově dešťovky?

Každá domácnost vyprodukuje spoustu bioodpadu a je škoda ho nevyužít. Pokud pěstujete rostliny, máte zahrádku, můžete bioodpad kompostovat. A to i v bytě.

Hobby magazín speciál: Přinášíme návod jak správně zkompostovat listí. Dá to trochu práce, ale funguje to

“Listí nepalte. Vyhnete se pokutě a také se na vás nebudou zlobit sousedi,” říká zahradník Přemysl Písař. Listí ideálně zkompostujte. Poradíme vám, jak na to.

Hobby magazín speciál: Domácí zavařené maso si podle lektorky vaření z jedlých rostlin zamilujete

Když si maso sami naložíte, má to z pohledu Jany Vlkové dvě nesporné výhody. Je vám kdykoli k dispozici. A zejména přesně znáte složení své masové konzervy.

Hobby magazín speciál: Domácí zavařené maso si podle lektorky vaření z jedlých rostlin zamilujete

Když si maso sami naložíte, má to z pohledu Jany Vlkové dvě nesporné výhody. Je vám kdykoli k dispozici. A zejména přesně znáte složení své masové konzervy.

Hobby magazín speciál: Počasí je už čistě podzimní, nejvyšší čas zazimovat bylinkovou zahrádku

Vytrvalé bylinky přihnojíme podzimním hnojivem s vyšším obsahem draslíku a stopových prvků. Rostlinám to pomůže s vyzráváním pletiv a tím pádem i lépe zvládnou zimní období.

Hobby magazín speciál: Na staré technologie, materiály a ruční práci nedám dopustit, říká čalouník

Dílna černošínského čalouníka Miroslava Hubálka se nachází za domem ve dvoře. Už pár metrů před dveřmi je slyšet cvakání, které značí, že se v dílně pilně pracuje. Čalouník se svými pomocnicemi nastřeluje sponky do více jak sto dvacet let starého křesla.

Hobby magazín speciál: Houbaři v Plzeňském kraji bědují nad suchem, z lesa se vracejí s poloprázdnými košíky

Růst hub se odvíjí od množství srážek, při sběru bychom podle mykologa Zdeňka Hájka mohli být úspěšní na Domažlicku. Oproti tomu na Plzeňsku nebo Šumavě si na houbařské žně musíme počkat.

Hobby magazín speciál: Houbaři v Plzeňském kraji bědují nad suchem, z lesa se vracejí s poloprázdnými košíky

Růst hub se odvíjí od množství srážek, při sběru bychom podle mykologa Zdeňka Hájka mohli být úspěšní na Domažlicku. Oproti tomu na Plzeňsku nebo Šumavě si na houbařské žně musíme počkat.

Hobby magazín speciál: Houbaři v Plzeňském kraji bědují nad suchem, z lesa se vracejí s poloprázdnými košíky

Růst hub se odvíjí od množství srážek, při sběru bychom podle mykologa Zdeňka Hájka mohli být úspěšní na Domažlicku. Oproti tomu na Plzeňsku nebo Šumavě si na houbařské žně musíme počkat.

Hobby magazín speciál: Houbaři v Plzeňském kraji bědují nad suchem, z lesa se vracejí s poloprázdnými košíky

Růst hub se odvíjí od množství srážek, při sběru bychom podle mykologa Zdeňka Hájka mohli být úspěšní na Domažlicku. Oproti tomu na Plzeňsku nebo Šumavě si na houbařské žně musíme počkat.

Hobby magazín speciál: Houbaři v Plzeňském kraji bědují nad suchem, z lesa se vracejí s poloprázdnými košíky

Růst hub se odvíjí od množství srážek, při sběru bychom podle mykologa Zdeňka Hájka mohli být úspěšní na Domažlicku. Oproti tomu na Plzeňsku nebo Šumavě si na houbařské žně musíme počkat.

Hobby magazín speciál: Šikovná maminka i dcera. Šité hračky a dekorace potěší každého

V Karlíně nedaleko Plané u Tachova šijí Karla a Gábina Kratochvílovy hračky. Jde převážně o figurky zvířátek, jako jsou kočky, psi, žirafy či koníci, ale také o dekorační předměty, například srdíčka plněná levandulí nebo panenky. 

Hobby magazín speciál: Šikovná maminka i dcera. Šité hračky a dekorace potěší každého

V Karlíně nedaleko Plané u Tachova šijí Karla a Gábina Kratochvílovy hračky. Jde převážně o figurky zvířátek, jako jsou kočky, psi, žirafy či koníci, ale také o dekorační předměty, například srdíčka plněná levandulí nebo panenky. 

Hobby magazín speciál: Šikovná maminka i dcera. Šité hračky a dekorace potěší každého

V Karlíně nedaleko Plané u Tachova šijí Karla a Gábina Kratochvílovy hračky. Jde převážně o figurky zvířátek, jako jsou kočky, psi, žirafy či koníci, ale také o dekorační předměty, například srdíčka plněná levandulí nebo panenky. 

Hobby magazín speciál: Mravenci mají letos ideální podmínky. Jsou všude

Plzeňský zahradník Přemysl Písař radí, jak se zbavit přemnožených mravenců na našich zahradách a také jak ošetřit rajčata proti houbovým chorobám, plísním a škůdcům.

Hobby magazín speciál: Bylinky na čaj můžete nejen klasicky usušit, ale i fermentovat

„Listy bylin se určitě dají fermentovat různě. Já mám svůj recept, listy nejdřív napařuji v hrnci,“ říká autorka květinových kuchařek Jana Vlková.

Hobby magazín speciál: Bylinky na čaj můžete nejen klasicky usušit, ale i fermentovat

„Listy bylin se určitě dají fermentovat různě. Já mám svůj recept, listy nejdřív napařuji v hrnci,“ říká autorka květinových kuchařek Jana Vlková.

Hobby magazín speciál: Milimetrová záležitost. Šití z korálků vyžaduje hodně trpělivosti

Anna Tunderová z Hošťky viděla před čtyřmi léty video, jak se šije z korálků. Od té doby už vytvořila stovky miniaturních broží, náušnic, ozdob, zvířátek a také různých dekorací. Ale vše vyžaduje spousty hodin trpělivosti, protože většina korálků má v průměru asi jeden milimetr.

Hobby magazín speciál: Milimetrová záležitost. Šití z korálků vyžaduje hodně trpělivosti

Anna Tunderová z Hošťky viděla před čtyřmi léty video, jak se šije z korálků. Od té doby už vytvořila stovky miniaturních broží, náušnic, ozdob, zvířátek a také různých dekorací. Ale vše vyžaduje spousty hodin trpělivosti, protože většina korálků má v průměru asi jeden milimetr.

Hobby magazín speciál: V pozdním létě vysetý mangold můžeme sklízet i přes zimu

Pěstujeme listový nebo řapíkatý mangold. Jeho výhodou je, že v létě nevybíhá do květu. Tuto u nás netradiční zeleninu lze vysévat i v srpnu.

Hobby magazín speciál: Steak by měl být na dva palce, říká šéfkuchař

V Hobby magazínu speciál nabízíme spoustu rad a fíglů pro letní grilování. Jak silné plátky masa připravit a jak dlouho ho po upečení nechat tzv. odpočinout? Poslechněte si rady profesionála.

Hobby magazín speciál: Steak by měl být na dva palce, říká šéfkuchař

V Hobby magazínu speciál nabízíme spoustu rad a fíglů pro letní grilování. Jak silné plátky masa připravit a jak dlouho ho po upečení nechat tzv. odpočinout? Poslechněte si rady profesionála.

Hobby magazín speciál: Steak by měl být na dva palce, říká šéfkuchař

V Hobby magazínu speciál nabízíme spoustu rad a fíglů pro letní grilování. Jak silné plátky masa připravit a jak dlouho ho po upečení nechat tzv. odpočinout? Poslechněte si rady profesionála.

Hobby magazín speciál: Steak by měl být na dva palce, říká šéfkuchař

V Hobby magazínu speciál nabízíme spoustu rad a fíglů pro letní grilování. Jak silné plátky masa připravit a jak dlouho ho po upečení nechat tzv. odpočinout? Poslechněte si rady profesionála.

Hobby magazín speciál: Zahrádkářský instruktor: Bez fungicidů se letos neobejdeme, rostliny nám doslova plesniví před očima

Na proměnlivé počasí letošního léta si Josef Vačkář, instruktor ČZS, nestěžuje: „Když dá svatý Petr přírodní zálivku, je to rozhodně lepší varianta než léto bez deště. To raději řeším plísně, choroby a škůdce.“

Hobby magazín speciál: Červenec – čas toulek, ochutnávání přírody a studených polévek

K ochutnávání jedlých rostlin na letních procházkách a výletech láká autorka květinových kuchařek Jana Vlková. Nechte se stejně jako před časem ona překvapit bohatostí toho, co nám příroda nabízí.

Hobby magazín speciál: Do sbírek Pivovarského muzea v Plzni přispívají i sběratelé pivních artefaktů

V současné době sbírky plzeňského Pivovarského muzea zahrnují přibližně 90 tisíc předmětů. Návštěvníky oslovuje interaktivními prvky, ukázkou dobové hospody nebo pivními kuriozitami.

Hobby magazín speciál: Věnujte péči zahradní technice. Nebude mít závady

Víte, že starší benzín může napáchat v zahradních pomocnících hodně škody? Benzin do zahradních strojů se spalovacími motory se má skladovat maximálně 1 měsíc. A vyplatí koupit vysokooktanový.

Hobby magazín speciál: Menší skalkové kosatce šlapou vysokým velkokvětým kosatcům na paty

Mezi pěstiteli jsou stále nejoblíbenější kosatce velkokvěté. Skalkové kosatce je ale začínají dohánět, svou velikostí totiž vyhovují menším zahrádkám. Další jejich výhodou je odolnost vůči mrazu.

Hobby magazín speciál: Máte dostatek trpělivosti? Vypěstujte si vlastní chřest

Při pěstování chřestu si trpělivost prověříte, dočkáte se ho po 3 letech od výsevu. Vzhledem k tomu, že jde o zdraví prospěšnou zeleninu a přírodní afrodiziakum k tomu, určitě se vám to vyplatí.

Hobby magazín speciál: Starejte se dobře o zahradní nábytek. Prodloužíte mu život

V Hobby magazínu speciál jsme se mimo jiné postarali o dřevěný zahradní nábytek. Zaslouží si správné ošetření. Odborník vám poradí, jak na to.

Hobby magazín speciál: Šikovné ruce, dobré dřevo a 100 let starý prohnilý vrak zase může jezdit

Každý zná nějakého autoopraváře, ale máte někdo ve svém okolí člověka, který vyrábí ze dřeva karosérie aut? Seznamte se s Jaroslavem Hofmanem z Čečkovic na Tachovsku. Jeho koníčkem je sehnat starý vrak automobilu, kterému už táhne na sto let, na podvozek vyrobit dřevěnou kostru karoserie a auto zprovoznit.

Hobby magazín speciál: Mnohostranné využití, minimální nároky. Vypěstujte si mátu

Máta je podle designérky přírodních zahrad Aleny Lehmannové rostlina nezmar. Ani nezkušenému pěstiteli se prý nepodaří ji zahubit. Vedle tradiční máty peprné existuje spousta dalších druhů, co byste řekli třeba mátě, která voní po kolínské?

Hobby magazín speciál: Beton se hodí nejen na stavbu, ale i na výrobu půvabných soch

Beton je materiálem, který získává na oblibě a v současné době se využívá jak v exteriérech, tak v interiérech. Sochy z betonu vyrábí ve Starém Sedlišti u Tachova Zdeněk Civín.

Hobby magazín speciál: Listy bobkovišně hnědnou, když se sejde mráz a prudké slunce

Bobkovišně mají po zimě spoustu hnědých listů. Zmátoří se anebo je nutná jejich obměna? Na to se ptal jeden z našich posluchačů. Vvysvětlil zahradník Přemysl Písař. 

Hobby magazín speciál: Duben je hlavní dobou růstu smržů, chutí připomínají maso

Všechny smrže jsou jedlé, pozor ale na záměnu s jedovatým ucháčem obecným. Jak smrže poznáme, popisuje v Hobby magazínu speciál mykolog Zdeněk Hájek.

Hobby magazín speciál: Kuchař Martin Havlík nabízí velikonoční menu

Martin Havlík, učitel odborných předmětů Hotelové školy v Plzni u Borského parku poradí, jaké velikonoční menu si můžeme doma z běžných surovin připravit. 

Hobby magazín speciál: Velikonoční dekorace letos v kamenných obchodech nekoupíme. Zkuste to doma sami

Do velikonočního tvoření se může zapojit klidně celá rodina. Třeba na kuřátko líhnoucí se ze skořápky potřebujete pouze akrylovou přízi, vidličku, nůžky, papír na oči a zobáček, lepidlo a skořápku. Návod nabídne lektorka výtvarných technik Lenka Kohoutová.