Hobby magazín speciál

Rady, tipy a nápady z různých oblastí hobby.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Hobby magazín speciál: Je nejvyšší čas sklidit kotvičník zemní, aby nechytil plísně

Jak upozorňuje bylinkářka a farmářka Štěpánka Janoutová, chladné noci a ranní rosa kotvičníku neprospívají. Přispívají k napadení rostliny plísněmi.

Hobby magazín speciál: Slunečnicová poupata chutnají podobně jako artyčoky

V kuchyni můžeme se slunečnicovými poupaty zacházet buď jako s artyčoky, nebo jako se zelenými fazolkami. Což si mnohokrát ověřila autorka květinových kuchařek Jana Vlková.

Hobby magazín speciál: Nejlepší období pro střih živého plotu je léto

Kdy a jak řezat živé ploty? Kdy je vysazovat? Na jaře, v létě nebo na podzim? Radí plzeňský zahradník Přemysl Písař.

Hobby magazín speciál: Pod vodu si s sebou neberte starosti, říká potápěčka ze Stříbra

Eva Kaurová ze Stříbra už před pár lety překročila padesátku a teď si začíná plnit sny. Kamarád ji vyhecoval, ať zkusí potápění. Tak se stalo před pěti lety a od té doby je z Evy zkušená potápěčka.

Hobby magazín speciál: Vlastnoručně vyrobené zdobené scrapbookové album jako milá vzpomínka na prázdniny

Krátké zápisky, fotografie, vstupenky, ale třeba i kamínek nebo mušličku od moře můžete mít pohromadě ve scrapbookovém albu. Jeho výroba bude bavit vás i děti.

Hobby magazín speciál: Za spoustu problémů se zahradní technikou si můžeme sami

Máte problémy se zahradní technikou? Za spoustu z nich si ale můžeme sami. Například benzín do sekaček, pil a křovinořezů by neměl být starší než 1 měsíc od tankování.

Hobby magazín speciál: Jana Vlková: Připravte si tarator se šruchou a brutnákovými květy

Bulharskému taratoru se česky říkává studená polévka. Podle autorky květinových kuchařek Jany Vlkové je kulinárně příbuzný s řeckým jídlem tzaziki.

Hobby magazín speciál: Čaj z afrikánů vám pomůže zklidnit rozbouřený žaludek po bujarých oslavách

Obecně afrikán neboli aksamitník platí za bylinku proti nevolnosti od žaludku. Jak vyzdvihuje bylinkářka a farmářka Štěpánka Janoutová, odvar z kořene této rostliny má silný projímavý účinek.

Hobby magazín speciál: V Přešticích vystavují panenky a medvídky

Dům historie Přešticka v Přešticích zve na výstavu Správná dvojka – medvídek a panenka. Výstava zaplnila hračkami ze soukromé sbírky Boženy Rambalové polovinu přízemí.

Hobby magazín speciál: Kyselé svatojánské ořechy využijete všude tam, co černé olivy

Anglické svatojánské pickles. To je další název neobvyklé pochoutky s lahodně kořeněnou kyselou chutí, která nepřestane překvapovat vaše hosty a podle autorky květinových kuchařek Jany Vlkové ani vás samotné.

Hobby magazín speciál: Sběratelka má kočárek i z roku 1860

Karla Kadečková z Břetislavi na Tachovsku se může pochlubit velkou sbírkou klasických kočárků. Nejstarší je dokonce až z roku 1860.

Hobby magazín speciál: Vrbina penízková pomáhá proti kašli, prospívá i astmatikům

Když se potřebujete zbavit hlenů hluboko v dýchacích cestách, je vrbina penízková ideální bylinkou. Bylinkářka a farmářka Štěpánka Janoutová ji doporučuje také na problémy s pokožkou.

Hobby magazín speciál: Připravujeme bazény na sezónu

Zaměříme se na správné Ph vody, bazénovou chemii, ale i na možné úspory při ohřevu vody. Radí bazénový technik Martin Zikula.

Hobby magazín speciál: Pečujeme o zahradní nábytek a pergoly

Jak prodloužit životnost zahradního nábytku a pergol? Zkuste ho napustit lazurou. Radí Josef Béhm, malíř a lakýrník z Domažlic.

Hobby magazín speciál: Pokud při májovém houbaření najdete hodně smržů, uvařte si z nich puding

Smrže sice na pohled nepůsobí vábně, ale o to lépe chutnají. Podle mykologa Zdeňka Hájka můžete tyto houby sušit, nakládat i si z nich připravit různá jídla.

Hobby magazín speciál: Kapradina je rostlina, která se hodí i do koupelny

Vlhko a stín, takové podmínky vyhovují kapradinám, včetně těch pokojových. Proto se jim bude dařit např. ve vaší koupelně, pokud tam ovšem máte aspoň malé okno. Úplně bez světla se totiž ani kapradiny neobejdou.

Hobby magazín speciál: Nabídku zahradních pomocníků rozšiřují novinky s pohonem na akumulátor

Nahradí třeba akumulátorová sekačka tu benzinovou? Bude dost silná? Vyplatí se počáteční větší investice? Odpovídá prodejce zahradní techniky a servisní technik Michal Zbráš.

Hobby magazín speciál: Listy rozkvetlých pampelišek je lepší před konzumací spařit

Když pampelišky rozkvetou, jejich listy hořknou. Aby vám i nadále chutnaly, zkuste je spařit. Podle autorky květinových kuchařek Jany Vlkové by to mělo hořkost pampeliškových listů zmírnit.

Hobby magazín speciál: Vybíráme novou kuchyňkou linku

Víte, že když si necháte namontovat kuchyňkou linku od prodejce, zaplatíte v celkové ceně nižší DPH? Nejen to uslyšíte od Tomáše Sysla z Institutu zdravého bydlení.

Hobby magazín speciál: Vaječná skořápka je opravdu dokonalé místo pro malbu

Bärbel Jílková z Tachova ráda maluje, ale jenom plátno a papír jí nestačí. A tak si zkusila netradičně pomalovat vajíčka.

Hobby magazín speciál: Z kelímku vyrobené hopsající Vtipné kuře vás bude bavit

Plzeňská lektorka výtvarných technik Blanka Piškulová hračku vyrobenou z papírového kelímku pojmenovala Vtipné kuře. Jako první ji otestoval její pětiletý syn a z hopsajícího kuřátka byl nadšený.

Hobby magazín speciál: Drobnou velikonoční drátovanou dekorací uděláte radost i koledníkům

Drátovanou hlavičku zajíčka můžete použít jako přízdobu na pytlík s velikonoční nadílkou nebo s vajíčky pro koledníky. Bude se dobře vyjímat na velikonočním stole, může posloužit i jako závěsná dekorace.

Hobby magazín speciál: V Přešticích hledejte inspiraci na zdobení kraslic a vajíček

Velkou velikonoční inspiraci najdete v podkroví Domu historie Přešticka v Přešticích. Na výstavě Paličkovaná a malovaná krása svou tvorbu představuje devět známých výtvarnic.

Hobby magazín speciál: Konvalinka vonná dokáže otrávit i květiny, se kterými je ve váze

Na jaře buďte opatrní, abyste listy jedovaté konvalinky nezaměnili s jedlým česnekem medvědím. Pokud ji dáváte do vázy s jinými květinami, předejděte tomu, aby je zlikvidovala.

Hobby magazín speciál: Šéfkuchař radí jak na pučálku i velikonoční nádivku

S Martinem Havlíkem, učitelem odborných předmětů Hotelové školy v Plzni na Borech a šéfkuchařem Gourmet clubu Bezejmenná se začneme připravovat na Velikonoce.

Hobby magazín speciál: Inspirace na Velikonoce od Jany Vlkové: Jehněčí na česneku viničném

V řadě evropských zemí jehněčí maso nesmí chybět na tradiční velikonoční tabuli, vnímáme je jako symbol jara a nového života. Ve svých jarních receptech toto maso neopomíjí ani autorka květinových kuchařek Jana Vlková.

Hobby magazín speciál: Mushing je zábava, starost i finančně náročný koníček

Nevšedního koníčka má Rostislav Job ze Stříbra. Chová osm alaskanů husky. Tito psi nejsou jen na procházky a mazlení, jak by se mohlo zdát, jde totiž o velmi živé plemeno, které stále potřebuje pohyb. Rostislav se s nimi věnuje mushingovému sportu.

Hobby magazín speciál: Houby jako výrobní materiál pro boty a šaty aneb móda budoucnosti

Obuv a oblečení z materiálů na bázi hub si můžete koupit už teď. Vzhledem k narůstajícím nárokům na udržitelnost a ochranu životního prostředí je pravděpodobné, že jejich výroba se postupně rozšíří.

Hobby magazín speciál: Rybaření bylo zdraženo, ale rybářů neubylo

I přes zdražení poplatků v letošním roce svého koníčka sportovní rybáři nezavrhli. Podle technika Hynka Dorta našly zájem v rybaření i děti.

Hobby magazín speciál: Blížící se jaro podle Jany Vlkové: Čekání na divoký chřest. A šťovíkový salát

Botanický název divokého chřestu je chmel otáčivý. Brzy budeme moci sbírat jeho výhonky. Těšte se na něj a na první jarní lupení spolu s autorkou květinových kuchařek Janou Vlkovou.

Hobby magazín speciál: Popínavá pokojovka svícník je srdcovkou mnoha pěstitelů

Svícník je velmi dekorativní pokojovka. Při dodržování rad designérky pokojových rostlin Simony Bratršovské ho dokáže pěstovat i začátečník.

Hobby magazín speciál: Vydry v plzeňské zoo si dovedou užívat zimu

Součástí statku Lüftnerka v plzeňské zoologické zahradě je expozice Česká řeka. Vidět tam můžete vydry říční a sladkovodní ryby, které se vyskytují v České republice.

Hobby magazín speciál: Pro milovníky vláčků je postavena krásná modelová železnice v Přešticích

Zveme do Domu historie Přešticka v Přešticích. Josef Němeček s přáteli zde v podkroví nainstaloval obří kolejiště s desítkami lokomotiv a vlakových souprav.

Hobby magazín speciál: Nekupujte drahou paštiku, udělejte si sami domácí foie gras

Autorka květinových kuchařek Jana Vlková říká domácí foie gras jemné paštice z husích jater. V zimě ji zdobí sušenými květy česneku, měsíčku nebo chrpy.

Hobby magazín speciál: Minimalismus je nejen o odpoutání se od nadbytečných věcí

Marcela Janská z Plzně se označuje za průvodkyni laskavým minimalismem. Jak říká, téměř 10 let minimalistické praxe ji naučilo být tolerantní a nevyžadovat od sebe ani ostatních život jen s minimem věcí.

Hobby magazín speciál: Leden není vhodný na řez ovocných stromů

Plzeňský zahradník Přemysl Písař radí, proč se nevyplatí prořezávat ovocné stromky v lednu, i když právě teď na to máme čas. Naučíme se i základní řezy, které by měly stromek posílit a zvýšit úrodu.

Hobby magazín speciál: Ladislav Lamanai Sedlák: Obraz, který vypadá stejně jako fotografie, pro mě postrádá smysl

Malovat začal před necelými 4 roky, nejvíc ho oslovil akvarel. Své obrazy už vystavuje. Jedno z jeho děl je na přebalu knihy poezie anglického autora, další zdobí originální plesové šaty. Seznamte se s Ladislavem Lamanaiem Sedlákem.

Hobby magazín speciál: Darujte na Nový rok svým blízkým čtyřlístek nebo domácí štěstí

Údajně už staří Keltové si vzájemně dávali živé rostliny, když jim začínal nový rok. Datem se s nimi neshodneme, ale zvyk darování rostlinky pro štěstí přetrval dodnes.

Hobby magazín speciál: Ševcovinu pro panenky ji na dálku naučila obdivovatelka z Nového Zélandu

Některé panenky Blanky Křížové z Plzně připomínají slavné prvorepublikové herečky, Anny Ondrákovou, Věru Ferbasovou a další, záměr to prý ale není. Dílem paní Blanky jsou od hlavy k patě.

Hobby magazín speciál: Dům historie Přešticka ukazuje vánoce v období 1900 až 1980

Výstava s názvem Když k nám přišel Ježíšek je koncipována jako procházka vánočními místnostmi a dárky pro děti od počátku 20. století.

Hobby magazín speciál: Perníčky skladujte ve vlhčím prostředí, perníkovou chaloupku v celofánu

Balkón nebo chladná místnost v domě, to jsou podle perníkářky Ludmily Fliegelové z Domažlic správná místa pro skladování perníčků. Vhodnými obaly jsou plastové nádoby, plechové dózy i potravinová fólie.

Hobby magazín speciál: Vánoční menu v časopisech z roku 1906 a 1926, podívejte se

Jak se na Štědrý den a Boží hod vánoční stravovali naše prababičky a pradědečkové? Porovnejte svůj jídelníček s jejich. Prolistovali jsme staré tiskoviny.

Hobby magazín speciál: Keramický betlém. To je perla ve sbírce Jarmily Strakové

Jarmila Straková z Andělic má Vánoce opravdu ráda, a tak si každoročně svou domácnost zdobí spoustou dekorací vlastní výroby. Ve stříbrském muzeu teď vystavuje svůj keramický betlém. Je keramický, tónovaný do přírodních barev a je perlou její velké sbírky betlémů.

Hobby magazín speciál: Svícen z choroše pověšený na zdi je nezvyklou dekorací poutající pozornost

Na zhotovení svícnu se dobře hodí troudnatec pásovaný, jeden z nejbarevnějších víceletých chorošů. Do lesa si pro něj můžete zajít kdykoli, je ovšem třeba ho před použitím řádně vysušit.

Hobby magazín speciál: Výrobek koupený přes internet můžete do 14 dní bez udání důvodu vrátit

Kde nakupovat vánoční dárky? V kamenném obchodě nebo v internetových eshopech? Obojí má svá pro i proti. Srovnává JUDr. Václav Havlík ze Sdružení ochrany spotřebitelů v Plzni.

Hobby magazín speciál: Frčí adventní věnce ze dřeva

Žaneta Rudolfová z Kostelce nedaleko Stříbra má domeček a v půdním prostoru si udělala malý ateliér. Pořád totiž něco vyrábí a zkouší. Umí si udělat mýdélka, ušít různé věci, vyrobit si dekorace do bytu. A také adventní věnce. Letos se rozhodla, že zkusí trochu jiné adventní věnce, s minimem chvojí, nebo úplně bez. S návrhy jí pomáhá devítiletá dcerka Anabel.

Hobby magazín speciál: Hrát si s těstem a něco upéct je pro děti důležitý zážitek

„Nechávám děti těsto zadělávat a modelovat, prostě se s ním mazlit, těsto je krásná hmota,“ říká autorka květinových kuchařek Jana Vlková. Podle ní nejde jen o zábavu, ale o přípravu na život, investici do budoucna.

Hobby magazín speciál: Když venku bouchají petardy, zavřete bojácného psa na bezpečném místě

Pokud se pes bojí hlučných zvuků, měl by být o čertovském řádění a o silvestrovských a novoročních oslavách zavřený v místnosti, kde si nemůže ublížit a odkud nemůže utéct. V ideálním případě mu tam dělejte společnost.

Hobby magazín speciál: Pozor, některé stromy nemůžete pokácet bez oznámení

Víte jaké stromy můžete porazit bez povolení a kdy k tomu musíte mít vydaný souhlas? Vysvětluje Jiří Vlček z odboru životního prostředí Krajského úřadu Plzeňského kraje.

Hobby magazín speciál: „Co dům dal“ pečené na plechu můžete v různých variacích jíst celou zimu

Listopad je měsíc kořenových zelenin. A také už jsme rádi, když jsou jídla teplá. Oboje zohlednila autorka květinových kuchařek Jana Vlková při výběru receptu pro nadcházející chladné dny.

Hobby magazín speciál: Problém, kam s želvou na zimu, vyřešen: do ledničky

Zimování suchozemské želvy v ledničce je možnost pro chovatele bez zahrady a studeného sklepa. Pokud chováte želvu v bytě a chcete ji zimovat, bude lednice tím správným místem.

Hobby magazín speciál: Listí, které napadalo od souseda k vám na zahradu, by měl uklidit soused

Zavál vítr spadané listí ze sousedovy zahrady na váš pozemek? Rozrostly se jeho stromy tak, že jsou jejich větve na vaší zahradě? Máte problém s prorostlým živým plotem souseda do vašeho plotu? Nejenom na tyto otázky odpovídá Václav Havlík z plzeňského Sdružení obrany spotřebitelů.

Hobby magazín speciál: Jedlá čirůvka fialová za syrova obsahuje látku rozkládající červené krvinky

Při vaření se toxin zničí už při 40 °C a konzumace čirůvky fialové se pak nemusíte obávat. Předseda Mykologického klubu Plzeň Zdeněk Hájek doporučuje houbu pro jistotu tepelně zpracovávat několik minut.

Hobby magazín speciál: Podzim je nejlepší dobou pro omlazení zahrad, například ovocnými stromky

Představujeme tzv. prostokořené stromky. Jak je vybírat vybírat, jaké jsou jejich výhody na rozdíl od stromků v balu nebo kontejneru a jak je vysazovat radí plzeňský zahradník Přemysl Písař.

Hobby magazín speciál: Jednou nebo celoročně plodící jahody? Poradíme, co se vyplatí pěstovat

Jsou celoročně plodící jahody opravdu tak špatné? Vše vysvětluje plzeňský zahradník Přemysl Písař a zaměří se i na bezúdržbové záhony s netkanou textilií, které někteří odborníci nedoporučují.

Hobby magazín speciál: Cibulák – to je modrobílá láska na celý život

Paní Iva na lásce nešetří. Když něco miluje, tak toho musí mít co nejvíce! A protože ráda servíruje na cibulákový servis, musela k němu přidat i mnoho dalších kousků. Tak se postupně do její kuchyně a jídelny stěhovaly další a další modrobílé věcičky.

Hobby magazín speciál: Pokojovka a léčivka zároveň. Nejspíš ani nevíte, kolik takových rostlin doma máte

Štěpánka Janoutová ze Sedlecka na Rokycansku zná desítky pokojových rostlin s léčivými účinky. Osmdesát z nich zahrnuje kniha Pokojovky pro zdraví a na talíři, kterou bylinkářka sepsala se svojí kamarádkou Jolanou Šopovovou.

Hobby magazín speciál: Jedlý hřib příživný parazituje na plodnicích jedovatého pestřce obecného

Od srpna do listopadu můžete s trochou štěstí najít jedlou, ale poměrně vzácnou houbu hřib příživný. Patří mezi nepravé hřiby a už podle názvu jde o parazitickou houbu.

Hobby magazín speciál: Počet zadržených rybářských povolenek roste

Počet zadržených povolenek k rybolovu roste, a to nejenom u českých rybářů, ale i u cizinců, potvrdil v našem vysílání Hynek Dort, technik Územního svazu Českého rybářského svazu v Plzni.

Hobby magazín speciál: Po kardamomem ochucených skořicových šnecích se jen zapráší

Kardamom je po šafránu a vanilce 3. nejdražším kořením světa. Setkat se můžete se zeleným a pak s vzácnějším černým kardamomem. Slouží nejen jako koření, přes 3000 let jeho léčivých účinků využívá ajurvédská medicína.

Hobby magazín speciál: Horka dávají zabrat také zahradním bazénům

Letošní vedra dávají zabrat nejen lidem, ale i zahradním bazénům. Jak je udržovat, aby v nich byla čistá, nezapáchající voda?

Hobby magazín speciál: Upečte si francouzské profiterolky vylepšené o fenyklový květ

Profiterolky jsou populární ve Francii, jedná se o klasický francouzský cukrářský výrobek. Autorka květinových kuchařek Jana Vlková je ozvláštňuje fenyklovým květem.

Hobby magazín speciál: Třezalka má své kontraindikace, opatrně i s následným pobytem na slunci

Třezalka tečkovaná je známá a oblíbená léčivka především v případě psychických a ženských hormonálních potíží. Pozor ale na interakce s léky.

Hobby magazín speciál: PET lahev naplněná pivem. To je jedna z možností, jak zabojovat se slimáky

Jak bojovat proti plísním, houbám, plžům, mlžům, sviluškám a spoustě dalších škůdců na našich zahradách radí plzeňský zahradník Přemysl Písař.

Hobby magazín speciál: V kuchyni, obýváku i ložnici. Panenky jsou všude

Paní Iva žije v Hradci Králové v domečku, který si vysnila a vyzdobila podle svého. Ona i její manžel jsou vášnivými sběrateli všeho možného, od biblí, obrázků, přes nádobí a sklo, až po panenky či další hračky. Dům je krásně uklizen, převládá starší renovovaný nábytek, který je doplněn originálními dekoracemi a hlavně panenkami.

Hobby magazín speciál: Vyberte si ten správný gril

Jaký gril je pro grilování masa, ryb, uzenin a zeleniny nejlepší? Radí a porovnává šéfkuchař Gourmet clubu Bezejmenná a učitel odborných předmětů na Hotelové škole v Plzni u Borského parku Martin Havlík.

Hobby magazín speciál: Focaccia s rozmarýnem se vám může hodit i při grilování

Rozmarýn je podle kořenáře Jaroslava Dobiáše nepostradatelný u většiny italských receptů. Také je součástí francouzské provensálské směsi.

Hobby magazín speciál: Rozmarýnu se někdy říká Mariina růže, poslouží jako koření i lék

Pověst o rozmarýnu vypráví, že přes něj Panna Marie přehodila svůj plášť, když s Josefem a malým Ježíškem odpočívali na útěku do Egypta. Původně bílé kvítky rostliny se v tu chvíli změnily na modré.

Hobby magazín speciál: Nebojte se grilovat i brambory, zeleninu a houby

Při grilování zkuste i brambory, houby, ovoce a zeleninu. Brambor může chutnat bramborověji a zelenina, ovoce nebo houby dostanou jinou dimenzi, tvrdí kuchař Martin Havlík.

Hobby magazín speciál: Který nátěr vydrží víc? Syntetický nebo vodou ředitelný?

Teplé a slunné počasí přímo vyzívá k nejrůznějším opravám. Třeba k nejrůznějším opravám a nátěrům dřevěných plotů u chat a chalup.

Hobby magazín speciál: Salát, tlačenka nebo krokety. Vykoledovaná vajíčka se dají zpracovat mnoha způsoby

Martin Havlík, učitel v Hotelové škole v Plzni na Borech a také šéfkuchař Gourmet klubu Bezejmenná poradí, jak vybírat kvalitní uzené maso a poradí i s nádivkou.

Hobby magazín speciál: Vesnovka obecná nahradí brokolici, chutná stejně

Sezóna vesnovky obecné z hlediska kulinárního netrvá příliš dlouho. Podobně jako u brokolice se v kuchyni využívají ještě nerozvitá květenství.

Hobby magazín speciál: Statek Lüftnerka v plzeňské zoo o Velikonocích ovládnou staré tradice

Už od prosince se na statku Lüftnerka rodí a líhnou mláďata, takže jaro tam začalo opravdu brzy. Aktuálně můžete ve výbězích a kotcích vidět jehňata a malé králíčky.

Hobby magazín speciál: Milimetrová práce, od které není radno vstávat, aby něco neuletělo

Vzpomínáte na staré velikonoční pohlednice, na kterých jste obdivovali krásné kraslice? A také vajíčka oblepená slámovými kousky, tak, jako to dělají na Hané?  Přesně tyto pohlednice byly námětem pro paní Věru ze Stříbra.

Hobby magazín speciál: Jana Vlková: Královnami prvních jarních rostlin jsou kopřiva, bršlice a šťovík

Do čaje, na chleba i do polévek a dalších jídel už je možné přidávat jarní bylinky. Jako první raší trvalky, které můžeme nacházet při svých procházkách v přírodě.

Hobby magazín speciál: Boj s červotočem aneb Když se velkou láskou stane starý nábytek

Na samotě u lesa v domě, kde kdysi byla rasovna u Zichova u Kolovče, bydlí Líba Lásková. Chová domácí zvířata, šije, renovuje a nejraději opravuje starý nábytek.

Hobby magazín speciál: Už je to zase tady. Chystejte si půdu na první sazenice

I když si na jaro ještě počkáme, už teď můžeme začít s přípravou země na pěstování prvních sazenic doma. Tedy těch, kterým trvá vyrůst delší dobu.

Hobby magazín speciál: Už je to zase tady. Chystejte si půdu na první sazenice

I když si na jaro ještě počkáme, už teď můžeme začít s přípravou země na pěstování prvních sazenic doma. Tedy těch, kterým trvá vyrůst delší dobu.

Hobby magazín speciál: Chraňte vodoměry před mrazem. Jejich poškození vás může stát tisíce

Před mrazy by měli své vodoměry chránit zejména obyvatelé chat a chalup ve vyšších oblastech, do kterých nejezdí během zimy pravidelně. A to jak vodoměry ve venkovních šachtách, tak i ty ve sklepích.

Hobby magazín speciál: Kapr na černo se z vánočního jídelníčku vytratil po válce a je to škoda

Měšťanský pivovar v Plzni zřejmě už od svého založení až do roku 1911 ve vánočním čase vystavoval černé pivo, aby hospodyňky mohly připravit kapra na černo.

Hobby magazín speciál: Květy barborek zkrášlí váš vánoční stůl i slavnostní pokrmy

O svátku svaté Barbory natrhané větvičky ovocných stromů a tzv. zlatého deště dřív sloužívaly nejen jako okrasa, ale také jako prostředky k věštění budoucnosti.

Hobby magazín speciál: Řezbář: Nedělám podle předlohy. Prostě to chytnu a socha se začne vytvářet

Martin Rybecký ze Stříbra ve volných chvílích vyrábí dřevěné sochy. Nikdy si nepřipravuje žádný nákres, ani nehledá předlohu v jiných dílech. Prostě vezme do ruky dřevo, přistaví si bedýnku s nářadím a začne sochat.

Hobby magazín speciál: Jezdíte na kole i v zimě? Nabízíme dobré rady, jak ochránit sebe i bicykl

Po skončení cyklistické sezóny byste se měli postarat o pneumatiky, brzdy, brzdovou kapalinu, tlumiče, řetěz a u elektrokol i o akumulátor. A co dělat, když jezdíte celoročně?