Host Radiožurnálu

Pravidelné dopolední a večerní rozhovory s hosty, které nikde jinde neuslyšíte. Každý všední a sobotní večer přivítají moderátoři zajímavé hosty napříč profesemi i obory. Své dotazy pokládejte přes formulář.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Host Radiožurnálu: Návrat do normálu bude těžší pro introverty. Na terapii se stále koukáme skrz prsty, míní terapeutka

„Bude to těžké obzvlášť pro ty, kteří si na home office ověřili, že se jim pracuje mnohem lépe, že se dokážou lépe soustředit. Návrat mezi kolegy jim ne vždy může dávat smysl. Doporučila bych, aby na to firmy hleděly,“ poznamenává terapeutka Jana Neuwerthová Šmýdová. Proč podle ní přináší „brainstorming“ méně, než si myslíme? Proměnily se problémy probírané na terapii? „Pořád je zakořeněné, že kdo chodí k odborníkovi, je za blázna. S tím se setkávám dnes a denně,“ popisuje.

Host Radiožurnálu: Když se nedostanete do průšvihu, nejste správný jazzman, soudí Rudy Linka. Teď mu vychází kniha

Přes Skandinávii se dostal až do USA, kde si vyzkoušel vedle muzikantské kariéry také rozhovory se slavnými jazzmany pro rádio. O své „cestě domů“ jazzman Rudy Linka píše ve své nové knize s názvem Na cestě domů… vždycky, která vychází také jako audiokniha „Když jsem ji namluvil, cítil jsem, jak moc osobní ta kniha je. Vytištěná má fotky, v audioknize je hudba – nejlepší by tak bylo, kdyby si každý koupil obojí,“ směje se muzikant.

Host Radiožurnálu: Žene mě možnost vypěstovat cokoli. V dospělé zelenině se nutrienty ztrácí, říká pěstitel microgreens

Rostlinky „minizeleniny“ se konzumují se stonkem a obsahují násobně více vitamínů. „Myslím, že nejlíp ze všech těch microgreens, které pěstujeme, vychází brokolice. Ta má úplně závratná čísla,“ popisuje vášnivý zahradník Ondřej Vlk z měchenického skleníku. Po jaké době se dají výhonky sklízet a s jakými semínky je nejlepší začít? Kde leží kořeny pěstitelského trendu a jak se k němu dostal on sám? „Do zahrádky mě nikdo nenutil, dětství jsem tím poznamenané neměl,“ zamýšlí se.

Host Radiožurnálu: Jachtařina je dřina a nákladný byznys. Miluji ale ten adrenalin a cestování, popisuje Jachtařka roku

„Sezóna je hodně finančně nákladná. Nás v posledních letech podporoval Český svaz jachtingu, ale bez rodičů by to úplně nešlo,“ říká Sára Tkadlecová oceněná titulem Jachtařky roku. V kterých vodách se dá v Česku trénovat? Jak se dá vrcholový sport kombinovat se studiem matfyzu? „Je pravda, že fyzika se dost hodí. Plachty jsou jako křídla a na naší lodi se dá nastavit úplně všechno. Máme tři sady vantů, takže se dá stěžeň ohybat a dosahovat různých tvarů plachet,“ popisuje.

Host Radiožurnálu: Kniha Laskavci vypráví o lidech, kteří nezahořkli, pomáhají a nevidí v ničem problém, říká autorka

Lektorka jógy, která staví školy v Kambodži, kněz, co pomáhá bezdomovcům nebo zakladatelka charitativního běhu. Tyto i další příběhy neobyčejných lidí, kteří mění svět, sebrala do knihy Laskavci autorka Dominika Trčková. „Přes problémy, které mají, nezahořkly, ale pomáhají,“ říká programová manažerka nadace Karla Janečka v oblasti laskavosti. „Výtěžek z každé knížky půjde na laskavé projekty,“ dodává. Jak začít být laskavý sám k sobě, abychom mohli být nápomocní ostatním?

Host Radiožurnálu: M.A.S.H. je naše sázka na jistotu, říká farář a principál divadla Mana Frýdl

Jsme divadlem místní a neopakovatelné atmosféry, jediným divadlem v Praze, které je pod střechou chrámu, jediným divadlem s puncem první republiky, říká farář Církve československé husitské David Frýdl, který je zároveň principálem Divadla Mana. Poukazuje rovněž na originalitu produkce ̶ divadlo v červnu uvede českou premiéru komedie M.A.S.H. „Je to vybočení z naší dramaturgie, která se spíše zabývá tématy vážnějšími a existencionálními,“ říká.

Host Radiožurnálu: Potulovat se s knihou a číst. S větším cestováním počkám, až nebudou pandemie, říká Anna Polívková

„Zastavit se a počíst si mi připadá jako největší dárek, co se dá někomu věnovat,“ myslí si herečka Anna Polívková jako ambasadorka projektu Knižní lázně podporujícího malé nakladatele. Co ji láká na nonstop tančírně, kterou hodlá ke stáří založit? Jak se jí hraje pod režijním vedením jejího otce Bolka a v čem spočívá talent herce? „Existuje um, který se asi jen tak nevytratí, ale pak jsou jiskry, které jsou hrozně křehké. Nevím, jestli úplně věřím na nadání,“ zamýšlí se.

Host Radiožurnálu: Dobrovolníci se na Sumatře učí být součástí teritoria, jemuž vládne tygr, popisuje ochránce přírody

Spolek Prales dětem po světě vykupuje pralesy a vytváří rezervace. „Původní vize nebyla až tak úplně ochranářská. Já jsem se živil potápěním, měli jsme potápěčské centrum a já jsem chtěl uzavřít takový zlatý trojúhelník, že lidem ukážu i prales,“ vzpomíná předseda spolku Milan Jeglík. Jak se liší systémy ochrany na Sumatře a v Kostarice? Jak vypadá, když orangutanka žádá o pomoc a kdo ji potřebuje v české přírodě? „Trávení zvířat je takové veřejné tajemství obcí,“ domnívá se.

Host Radiožurnálu: Magdalena Kožená: ZUŠ vychovávají profesionální umělce, ale také publikum a kulturnost národa

Mezzosopranistka Magdalena Kožená přijela na Pražské jaro kvůli koncertu Salon ZUŠ. Před sedmi lety založila nadaci, která činnost ZUŠ popularizuje. Lidé si neuvědomují, jak úžasný systém uměleckých škol u nás máme. Přemýšlela jsem, že bych měla začít učit, ale se třemi dětmi je to složité a dobrý učitel není jen tak, přemýšlí nad svou rolí. Myslím, že náš národ je muzikální, čemuž napomáhají také „zušky“, zdůrazňuje. Daří se i jí vést vlastní děti k hudbě?

Host Radiožurnálu: Cestování je duševní potrava, když to člověk nemá, tak hladoví, vypráví cestovatel Synek

Cestovatel a účastník expedic Tatra kolem světa Stanislav Synek má na kontě 166 zemí. Jak ale říká, něco jiného je navštívit malou zemičku, a pak obrovskou zemi. „Největší svou mezeru vidím, že jsem ještě nebyl na Sibiři. Tam jsem se chtěl dostat s Tatrou kolem světa,“ říká cestovatel, který se nedávno připojil k Tatře kolem světa 2 a ve svých 84 letech si zajel do Afriky. „Problém nebyl covid, ale vedra. Nyní je otázka, jak výprava bude pokračovat dál,“ popisuje.

Host Radiožurnálu: „Klasický motocykl a společenský oděv“. Jízdu distingovaných gentlemanů si dobře užívají i dámy

V neděli se takřka na celém světě pojede už 10. ročník Distinguished Gentleman’s Ride. Motocyklová akce má za úkol vybrat co nejvíce peněz, které poputují na boj proti rakovině prostaty. „Zúčastnit se může kdokoliv, kdo má klasický motocykl. Moderní motorky jsou z toho vyřazeny, ale umím přimhouřit oko,“ popisuje Petr Brázdil, organizátor Jízdy distingovaných gentlemanů v Česku. Pochvaluje si, že akce, na které je nutný společenský oděv, si užívají i „vystajlované“ dámy.

Host Radiožurnálu: Jak trénuji? Mačkám spoušť, co můžu, usmívá se fotografka Českého olympijského týmu Reichová

„Nejvíce se naběhám na biatlonu, to je pro mě největší fuška. Člověk musí rychle doběhnout do cíle na závěrečný finiš,“ vypráví Barbora Reichová, která 15 let fotí sport a je fotografkou Českého olympijského týmu. Byla také oceněná za sérii Nezlomní olympionici, zabodovala na Czech Press Photo a dalších prestižních světových soutěžích. „Možná, že fotím více ženskost, ladnost, spojení linií a světla. To tam chlapy možná tolik nevidí,“ říká. Proč nás fotografie tolik přitahuje?

Host Radiožurnálu: Osobní výpověď, klipy i přátelé muzikanti. Písničkář Tomáš Suchý vypráví o novém albu Záchytný bod

Co nového v kapele Ponožky pana Semtamťuka? „Nacházíme se spíše v nucené hibernaci, nevydali jsme se cestou streamů, tak odpočíváme a každý z nás dělá vedlejší projekty,“ přibližuje kapelník a písničkář Tomáš Suchý, který vydává své první sólové album Záchytný bod. „V určitém věku člověk začíná zhodnocovat zkušenosti,“ vysvětluje důvody, proč v albu nechybí osobní výpověď. Jací další muzikanti se na albu podíleli? A co chystá Tomáš Suchý do budoucna?

Host Radiožurnálu: V oboru laserů jsme na světové špičce. Objednávají si je u nás i Američané, říká expert Bedřich Rus

Fyzikální princip laseru popsal už v roce 1917 Albert Einstein. „Je to mechanismus působení světla s látkou. Je to pozoruhodně jednoduché a není na to potřeba ani vysoká matematika,“ popisuje vedoucí vývoje laserových systémů centra ELI Beamlines Bedřich Rus. „Centrum ELI Beamlines je unikátní tím, že má laserové systémy, které jsou na hranici momentálních možností a realizovatelnosti,“ tvrdí Bedřich Rus. Co je to laserový běh? A proč si připomínáme Mezinárodní den světla?

Host Radiožurnálu: Při lukostřelbě se dá relaxovat, důležitá je pokora a trpělivost, vypráví lukostřelec Hanuš

Na lukách nemáme mířidla ani pomůcky, je to v podstatě tak, jako před několika tisíci lety, tedy ohnutý kus klacku, přibližuje Tomáš Hanuš, šestinásobný mistr Evropy a vicemistr světa v lukostřelbě. Důležitá je podle něj především forma lukostřelce a ochota na sobě pracovat. „Sílu výstřelu určuje člověk tím, jak luk natáhne. Vrchol výstřelu je to, že šíp skončí tam, kde jsem si přál,“ říká. Jak probíhají závody v lukostřelbě?

Host Radiožurnálu: Hájit demokracii chápal Čapek jako občanskou povinnost, říká ředitel památníku. Co nabízí expozice?

Poslední roky svého života trávil Karel Čapek především ve Strži u Dobříše. Vznikla tu díla jako Válka s mloky, Cesta na sever, Bílá nemoc. Jedna z místností připomíná spisovatele jako divadelního dramaturga, další – takzvaná Peroutkovna – poukazuje na častého hosta Ferdinanda Peroutku. „Karel Čapek se novinařině věnoval do posledních dnů svého života, chápal to jako občanskou povinnost,“ říká ředitel Památníku Karla Čapka ve Strži Zdeněk Vacek. Co nabízí stálá expozice?

Host Radiožurnálu: Vždy jsme byli na konci světa, tak se u nás modernizace neudála, říká provozovatel muzejního nádraží

„Dát té památce duši, tak aby sloužila pro vzdělávání a ukázala, že naši předkové něco dokázali,“ přibližuje Petr Pěnička záměry spolku, který pečuje o dosud funkční nádraží a muzeum Martinice v Krkonoších. Jak funguje systém nádraží, které se pyšní unikátními starými návěstidly? „My jsme tady na hranici krajů. Pro České státní dráhy jsme tu byli vždy hrozně na konci světa a nikdy se tu neudála modernizace, která by vyměnila tento zajetý zabezpečovací systém,“ popisuje.

Host Radiožurnálu: Sládci jsou vysazení na hořkost. Ráda mluvím s kuchařkami, které hledají karamel, říká sládková

„Jestli chci jantarové pivo s lehkým zabarvením do červena, tak zvolím nějaké karamelové slady, kombinaci karamelových sladů,“ popisuje část trojčlenky vymýšlení receptur Alexandra Michalová, která v kašperských horách založila minipivovar. Jak se v historii pivo na Šumavě vařilo? „Voda má na pivo významný vliv. Zdejší kašperskohorská je měkká, má ideální pH a nemusíme ji vůbec nijak upravovat. Ideální surovina,“ chválí si. Jaké se rozvíjejí mezi pivaři módní trendy?

Host Radiožurnálu: Rozdíl mezi jedovatou a léčivou rostlinou je někdy velmi úzký, říkají kurátoři botanické zahrady

Rulík, blín, pablen… To jsou příklady rostlin, které obsahují tropanové alkaloidy, mají široké spektrum účinků a údajně se přidávaly i do čarodějných mastí. „Jedná se o psychotropní rostliny, ale provází to nepříjemné příznaky nevolnosti a závratě,“ upozorňují Klára Lorencová a Martin Dvořák, kurátoři Botanické zahrady v Praze-Tróji, která zahájila sezónu ve znamení jedovatých rostlin. Kde roste Mandragora? A může šípový jed curare bíjet i po sto letech?

Host Radiožurnálu: Postavila jsem se tomu čelem, popisuje autorka cestopisu roku. Putovala Thajskem s autistickým synem

„Prožívali jsme situace, které jsme hlavně na veřejnosti nedokázali zvládnout. Utíkala jsem před tím, popisuje designérka Lenka Linhartová potíže spojené s Aspergerovým syndromem jejího tříletého syna. A tak s ním sama odcestovala na měsíc do Thajska. „Chtěla jsem se tomu postavit čelem,“ říká designérka. Své zkušenosti popsala v knize Císař ve světě a stala se držitelkou Ceny Hanzelky a Zikmunda cestopis roku. Jak se změnil po vydání příběhu pohled lidí na jejího syna?

Host Radiožurnálu: Bez pohybu hrozí apnoe, starostmi zase nespavost. Dnešní doba je velký stres, říká spánkový lékař

„Nespavost souvisí nejčastěji s nějakým stresem, v osobním životě nebo pracovním. No a dnešní doba, to je jeden velký stres,“ říká Martin Pretl, vedoucí Spánkové poradny. Jaké faktory mohou kvalitu spánku ovlivňovat a při jaké teplotě v ložnici sám spí? „Kolik mi manželka dovolí. Má ráda chladněji, já tak těch jednadvacet, správné doporučení je 18-20 stupňů,“ směje se. Proč doporučuje při neschopnosti usnout vrhnout se například na žehlení? Kolik hodin před spaním se unavit?

Host Radiožurnálu: Historie zapsaná do vily Miroslava Zikmunda. Dům odráží jeho široký záběr i úspornost, říká Vančura

O sbírky Miroslava Zikmunda bude v jeho zlínském sídle pečovat nadační fond Zikmundova vila. „Především si nepřál přerekonstruované muzeum,“ říká předseda nadace Čestmír Vančura. Jaký je v jeho očích slavný cestovatel, který nedávno oslavil 102 let? A co z něj odráží jeho dům? „Jeho široký záběr, přístup k práci. Ve všem je systém, velká úspornost i schopnost pořád udržovat stav, aby věděl, kde najde knížku,“ vyjmenovává. Kdo z disidentů si ve vile zapálil první cigaretu?

Host Radiožurnálu: Vzácná onemocnění má 500 tisíc Čechů. Nám se vyplatilo dceři o fibróze nelhat, popisuje Arellanesová

„Hlavním cílem našeho snažení je, aby žádný člověk s vzácnou diagnózou nezůstal stranou. Ti lidé velmi často chodí pod jinou diagnózou,“ vysvětluje Anna Arellanesová z Asociace pro vzácná onemocnění. Jak organizace vychovává novou generaci mediků? Jak v rodině tyto převážně genetické poruchy zvládat? „Dali jsme si s manželem předsevzetí, že svému dítěti nebudeme lhát a řekneme mu vždycky pravdu. A myslíme si, že se nám to vyplatilo,“ říká ze zkušenosti s cystickou fibrózou.

Host Radiožurnálu: Středověké způsoby, které v jiné slévárně nenajdete. Svým způsobem je to výhoda, míní kovolitec

Stará Huť u Dobříše skrývá dílnu, kde se pro zakázky umělců a památkářů udržují staré techniky lití kovu. „Roční produkce je 10-15 tun, což je denní produkce normální slévárny,“ popisuje Aleš Svojitka. Jak těžké bylo udržet rodinnou tradici v době, kdy se průmysl stěhoval do zahraničí? Jaké cennosti schraňuje? „Je tu třeba soška pana Janečka, kterému se nelíbila patina. Když jsem mu vysvětlil, že zrovna tahle je velmi povedená, tak říkal ‚tak si ji nechte,‘“ vybavuje si.

Host Radiožurnálu: Létání na Aljašce? Počasí se mění, musíte se orientovat v prostoru, i když nic nevidíte, říká pilot

Přistál celkem na 850 letištích, přeletěl pouště Kalahari, Namib, Saharu, ale také města jako Sydney, Vancouver nebo New York. Pilot Jiří Průša zná i létání na Aljašce, kde je podle statistik počet leteckých nehod dvakrát větší než ve zbytku Spojených států. „Na Aljašce je divočejší létání, nejste pod dohledem jako v Evropě a můžete letět, jak chcete. Hlavní problém je nestálé počasí a viditelnost,“ popisuje. Jak vypadá předstartovní příprava letadla? A kdy obletí zeměkouli?
Vladimír Kroc

Host Radiožurnálu: Život s Indiány mi přinesl klid a pokoru, vypráví antropoložka Valterová

Sociální antropoložka Veronika Valterová jezdí 15 let za Indiány. V jižní Americe provádí turisty v Ekvádoru, Peru, Bolívii a Argentině. A právě v argentinské Patagonii ji zastihla pandemie. „Trávila jsem čas v horách s gaučos, míšenci a posledními kovboji. Účastnila jsem se jejich každodenního života, jezdila jsem na lov do hor, hledala ztracené býky,“ vypráví. Jak dnes žijí Šuárové? A proč člověk po kousnutí jistým hmyzem prostě musí vyhledat sex, aby se zachránil?
Zuzana Burešová

Host Radiožurnálu: TGM nebrojil proti pivu, ale proti pálenkám, které otupují mysl, upřesňují autoři knihy Praha ožralá

Petr Stančík a Radim Kopáč zmapovali osmdesát pražských hospod, v nichž se psaly kulturní dějiny. Alkohol hrál v českých dějinách od doby národního obrození naprosto zásadní roli, říkají autoři. Když lidé nemohou do hospody, dostanou se tam skrze čtení knihy – a to i do náleven, které dávno zanikly. Alkohol je velmi důležitá podmínka tvorby samotné, pro Nerudu, Haška, Hrabala a další. Jaké zaniklé hodpody by rádi navštívili? A k jakým objevům na svých průzkumech došli?
Jan Pokorný

Host Radiožurnálu: Jaroslav Plesl: Roztomilé postavičky? Skuteční kriminalisté bývali spíš přísní

Jaroslav Plesl ztvárnil hlavní roli seriálu Zločiny Velké Prahy. „Inspektor Hynek Budík je přísný a komisní. Jeho povaha odpovídá době: na starých fotografiích se policisté málokdy usmívají,“ říká. Zahrál si také v dramatu Žáby bez jazyka Miry Fornay: „Ten film je náročný a krutý, ale má hodně co do sebe,“ myslí si. Kromě toho natáčí Poslední závod, drama Hanče a Vrbaty. „Má strašně silný scénář. Jejich příběh mě dojímá i po sto letech,“ přiznává. Jak se hraje s neherci?
Jan Pokorný

Host Radiožurnálu: Nejlépe vařím, když jsem naštvaná, usmívá se foodblogerka Dagmar Heřtová

„Anglická snídaně vás nasytí až do večera, je to takové národní jídlo, patří k Británii,“ vypráví foodblogerka a gastronomická žurnalistka Dagmar Heřtová, která žije střídavě v Česku a Anglii. A právě posledně jmenovaná země podle ní udělala v gastronomii obrovský kus práce. „Všichni nejlepší kuchaři chtějí mít restauraci v Londýně nebo na anglickém venkově,“ říká. V čem vidí půvab a kvalitu legendárního pokrmu fish and chips? A v čem ji nejvíce pomohl tatínek cukrář?
Patricie Strouhalová

Host Radiožurnálu: Krokodýli jsou dokonalí, při krmení poznají konkrétního člověka, vypráví zakladatel krokodýlí zoo

Krokodýli jsou podobně inteligentní jako psi, říká zakladatel pražské krokodýlí zoo Libor Kopečný. Jde ale stále o nedomestikovaný tvor a výcvik krokodýla nezle srovnávat s výcvikem psa. A v žádném případě to není mazlík, který by se nechal drbat před televizí. „Krokodýli jsou dokonalá zvířata, jsou to současníci dinosaurů,“ vysvětluje chovatel. Jak se krokodýli dorozumívají? Dokáže je nakrmit i laik? A kdo je největší nepřítel krokodýla?
Vladimír Kroc

Host Radiožurnálu: Dokud postava nemá správné jméno, nedokážu psát. Inspiruji se i na hřbitovech, říká Zdeněk Svěrák

„Moje první texty byly pro dechovku. Jedním z prvních byla píseň Mám ráda hajnýho. K popu jsem se dostal až později,“ vzpomíná na své textařské začátky Zdeněk Svěrák, který v neděli oslaví 85. narozeniny. Do vysílání se proto připojili i někteří jeho přátelé z Divadla Járy Cimrmana. Jak to tam teď v době pandemie vypadá? „Chodím tam, ale je tam pusto. Není to veselá návštěva,“ popisuje herec. Co dnes dělá Kolja? A můžeme se těšit na další spolupráci s jeho synem?
Jan Pokorný

Host Radiožurnálu: Snad zákonodárci pochopili, kde je třeba mít dobře zaplacené lidi, doufá zdravotní sestra

Když je člověk unavený a necítí se dobře, vezme si pár dní volna. To zdravotníci neudělají a já si jich za to moc vážím, vzdává kolegům hold prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová. Lidem, kteří nerespektují nastavená opatření, bych ukázala covidovou jednotku a půjčila jim oblek, aby si v něm vyzkoušeli něco udělat, říká s nadsázkou. Požadavky na profesi jsou stále náročnější, sestry musí být vzdělané. Proč vznikl projekt Pomáháme sestřičkám?
Jan Pokorný

Host Radiožurnálu: Stálé málo podzemních vod. Nestačí víc zadržovat, potřebujeme propojovat soustavy, míní vodohospodář

Zadržování vody v krajině podle Bohdana Soukupa pro řešení budoucích problémů nestačí. „Voda pro lidskou spotřebu se stejně bude muset brát z přehrad nebo z podzemních zásobáren. Tady přistoupí ke slovu technická řešení: stavba nepopulárních nádrží, přehrad a propojování vodárenských soustav,“ tvrdí technický ředitel Středočeských vodáren. Jak provoz zasáhla pandemie a jak se připravuje na katastrofy? „Chceme všechny dispečinky ve skupině Veolia zazálohovat,“ nastiňuje.
Vladimír Kroc

Host Radiožurnálu: Krize módy? Musíte zapnout mozek a přemýšlet, jak to dělat jinak, vede studenty designérka

K deziluzi z rychlé módy přišla u zamořených indických řek, nyní učí studenty designu pražské UMPRUM. „Chci, aby byli poctivé, slušné osobnosti, ale taky skvělí designéři. A jak toho docílit, o tom si povídáme a tak, někteří se usmívají… někomu to dojde za 20 let, někomu za čtyři roky,“ říká profesorka Liběna Rochová. Čeho si všímá u přijímacích zkoušek? „Pochybnosti jsou důležité – má je každý člověk – ale ne si nevěřit,“ míní. Jak podle ní pandemie proměnila svět módy?
Zuzana Burešová

Host Radiožurnálu: Proč Golema nikdo nemůže nalézt? Na svědomí to mají myši, říká autor knihy nejenom pro děti

„V českých pověstech je obrovská možnost fantazie. Už svým dětem jsem vyprávěl pohádky, ve kterých se objevila myška, která příběh zamotala,“ popisuje Tomáš Paur, jak vznikla kniha Když myši vylezou ze svých skrýší. V Černém divadle Jiřího Srnce působí i jako manažer, autor a osvětlovač. A právě Jiří Srnec knihu obohatil ilustracemi. „To, co dítě láká na knize, je tajemnost a možnost fantazie. A tohle Jirka bravurně zvládnul,“ pochvaluje si. Jak se tvoří v době covidové?
Zuzana Burešová

Host Radiožurnálu: Každý se může stát promítačem, popisují zakladatelky interaktivního muzea NaFilM

Chcete si promítnout film postaru pomocí kliky přímo z filmového pásu? Národní filmové muzeum nabízí – tedy v době, kdy může mít otevřeno – interaktivní procházku napříč historií filmu. „Funguje mezigenerační dialog, mají zájem jak rodiny s dětmi, tak senioři a školy,“ pochvalují si zakladatelky Terezie Křížkovská a Adéla Mrázová, které spolu s Jakubem Jiřištěm získaly Českého lva za mimořádný počin v oblasti audiovize. Co všechno si můžete v muzeu vyzkoušet?
Vladimír Kroc

Host Radiožurnálu: Zemřel Jan Vodňanský. Připomeňte si ho v posledním rozhovoru na Radiožurnálu

„Můj život je tak nabitý aktivitami, že zdaleka nestíhám,“ smál se Jan Vodňanský před čtyřmi lety v rozhovoru s Patricií Strouhalovou. Známý textař, spisovatel a zpěvák tehdy slavil životní jubileum a při té příležitosti vydal desku nazvanou Tarantule. I přes všechny zákazy a příkoří, které mu způsobil totalitní režim coby signatáři Charty 77, ho nikdy neopouštěl optimismus a dobrá nálada. Zemřel po dvoudenní hospitalizaci s nemocí covid-19 ve věku 79 let.
Patricie Strouhalová

Host Radiožurnálu: Stresové reakce jsou pořád stejné. Oproti dávným hrozbám nyní chybí výdej energie, říká dietoložka

„Jestliže máme stres a psychické újmy, kompenzace sladkým se vyloženě nabízí, protože mozek si žádá pohonnou hmotu, kterou je glukóza,“ vysvětluje dietoložka Tamara Starnovská, proč nás neláká okurka. Co míní o dilematu mezi zdravým životním stylem a radostí z jídla? Jak se „vykopat“ ven? „Představujeme si, že pohyb je chodit do fitcentra a tam se zpotit, zruinovat. Fyziologický pohyb je ale lepší, zdravější,“ doporučuje procházky mezi zeleň. Proč je důležité dostatečně pít?
Patricie Strouhalová

Host Radiožurnálu: Lidé na vozíku žijí lockdown často. Mít blízké na home office jim pomohlo, říká ředitel Paraple

Ač klientům centra Paraple služba chybí, koronavirová situace pro ně přinesla i pozitivní aspekt. „V osobním lockdownu dost lidí na vozíku žije samo, někdy dobrovolném, někdy nedobrovolném. Někdy se jim i situace zlepšila, protože jejich osoby blízké byly doma, na home office,“ říká ředitel centra, ragbista David Lukeš. Jak vypadá „wheelchair rugby“? „Moc nám toho tam nezbylo. Ten název využili spíš marketingově,“ usmívá se. Jaké inspirace si přivezl ze Spojených států?
Vladimír Kroc

Host Radiožurnálu: Jsem vypravěč škrabal, usmívá se Ivan Kraus. Slaví dvaaosmdesáté narozeniny

Spisovatel Ivan Kraus měl mnoho domovů, ale teď je to v Klínci nedaleko Prahy. Právě tam ho navštívil moderátor Vladimír Kroc, který se ho ptal mimo jiné na psaní, na loutky i na to, co se kolem nás děje. „Musíme si udržet humor a nadhled, jestli to neuděláme, tak se nakazíme jiným virem,“ říká Ivan Kraus. Které tlačítko mu na sociálních sítích chybí mezi líbí a nelíbí? Ve které jeho skeči kdysi hrál Anthony Hopkins? A na čem nyní pracuje?
Vladimír Kroc

Host Radiožurnálu: Podle klobouku poznáte sebevědomí, vypráví kostýmní výtvarnice Šlosserová. Oblékala i Angelinu Jolie

„Filmový projekt mě musí bavit, musím vědět, jací lidé ho dělají,“ říká filmová kostýmní výtvarnice Stáňa Šlosserová, která je vyhledávanou osobní kostymérkou hollywoodských hvězd a pracovala například s Angelinou Jolie. „Měla jsem štěstí, že jsme si sedli,“ usmívá se kostymérka, která si pochvaluje i spolupráci třeba s Richardem Gerem, Morganem Freemanem nebo Russellem Crowem. Jak se dostala k práci na hollywoodských filmech? A co je to facebookový projekt Zrcadlo stylu?
Patricie Strouhalová

Host Radiožurnálu: Krtek symbolizuje otcovu čistou duši v touze pomáhat a ochraňovat přírodu, myslí si Kateřina Miler

„Vnímám smutek stromů, které odcházejí, zároveň z nich cítím obrovskou něhu a lásku přírody k nám,“ říká ilustrátorka Kateřina Miler, dcera Zdeňka Milera a dědička Krtečka. Jak vzpomíná na jeho inspirace z rodinné chaty u Sázavy? Kterou z jeho postav má nejradši? A co vlastní postavičky? „Malý nežný milý skřítek, kterého velice miluji. Dělám s ním teď knížku: je to příběh o tom, jak žije v prostředí, které mu přestalo dělat radost,“ předestírá nový námět.

Host Radiožurnálu: Proti úzkostem péčí o sebe. Najít věci, které pomáhaly, a dělat jsme je přestali, doporučuje vědec

„Práce, sociální oblast, fyzická oblast, spánek, emoce, komunikace: ve všech najdeme věci, které mohou posilovat naši psychickou odolnost, nebo ji narušovat,“ míní Petr Winkler z Národního ústavu duševního zdraví. Jak se učí o duševním zdraví v zahraničí? Jak zvládat „ponorku“ v uzavřeném prostoru či konflikty obecně? „Označíme si emoce, které vznikají na základě určitých situací, rozfázujeme na naši vnitřní tendenci nějakým způsobem jednat,“ popisuje mechanismus sebeanalýzy.

Host Radiožurnálu: I stavebnice směřují k digitalizaci. Snažím se předvídat budoucnost, říká designer lega Reindl

„Tíhneme čím dál více k tomu, abychom tvořili stavebnice, které jsou dálkově ovladatelné, třeba stroje, které můžete ovládat přes chytrý mobil nebo tablet,“ říká jediný český designer lega Milan Reindl, když přijde v Hostu Radiožurnálu řeč na trendy stavebnic. Kromě velkých strojů ale vyvíjí i malé modely pro ty nejmenší. „Můj designérský sen je vytvořit vozidlo, které by křičelo: Jsem z České republiky.“ Jak dokáže z pouhého nápadu postavit velkou stavebnici?

Host Radiožurnálu: K dobré formě stačí pár dřepů a kliků, radí kondiční trenér Martiny Sáblíkové

Kondiční trenér a fyzioterapeut Vít Živný je součástí týmu Martiny Sáblíkové, která před týdnem získala stříbro na MS. Martina se pořád zlepšuje, je to přírodní úkaz. Kromě vrozeného talentu za to ale může její píle a disciplína, říká. Člověk musí najít motivaci k tréninku sám u sebe. Je potřeba dělit vrcholný cíl na maličké kroky. Z těch pak vychází uspokojení a další motivace. Pozor na stereotyp a stálost prostředí: z lenivého stavu nevzejde nic dobrého. Co dalšího pomáhá?

Host Radiožurnálu: Po mrtvici se vám začnou vybavovat dávné události, říká spisovatel Benjamin Kuras. Vyšly mu memoáry

V den, kdy zemřel Karel Gott, vyrazil Benjamin Kuras na houby. V autě ho pak postihla mozková příhoda. Také to se dočtete v jeho memoárech Malá paměť. Benjamin Kuras v nich vzpomíná na celý svůj život i na to, jak a co během něj napsal. Svou roli hraje v knize i hanáčtina. „Vnucování pražštiny je jazykový terorismus,“ soudí. „V britské filmové i televizní tvorbě se na dialektech hodně bazíruje. A pak se podíváte na Četnické humoresky, kde pražští herci říkají ‚naschledanou‘.“

Host Radiožurnálu: Na Hedvábné stezce nejsou na stopaře zvyklí, popisuje cestující blogger Lost Czech Man

„Cestovatelé jsou legendy, které si něco plánovaly,“ odmítá vznešené označení „tulák“ z Pardubic Martin Půlpán, který sebral batoh a na rok a půl vyrazil kolem světa. Ve které destinaci je nejvýhodnější si nechat spravit boty? A jak se stopuje po Asii? „Jednou mě posadili do autobusu plného důchodců, kteří pět hodin zpívali karaoke. Kdybyste chtěl někoho mučit, tak mu pět hodin pouštějte čínské karaoke,“ směje se. Co bylo na cestě nejnákladnější a bez čeho se nedá obejít?

Host Radiožurnálu: Člověk musí být zdravý a pořád hrát, nemá nikde záruky, vzpomíná na tenisovou dráhu Lucie Šafářová

V dokumentu Víta Olmera Bílý fenomén o českém ženském tenise uvidíte také tenistku Lucii Šafářovou. Film mapuje pozadí tenisových úspěchů. „Tenis je finančně náročný, všechno si platíme sami. Když se zraníme, nikdo nám nic nedá. V tom je tenis krutý,“ přiznává Šafářová. „Svět je orientován na výkon a zapomíná se, že sportujeme pro radost. Často vidím rodiče, jak křičí na svoje děti. Zapomínají, že by je měl tenis hlavně bavit, aby to někam dotáhly,“ myslí si.

Host Radiožurnálu: Jizerská 50 pokračuje dál. Snad nás sportovní agentura nenechá na holičkách, věří organizátoři

V Bedřichově se jindy tlačí tisíce fanoušků, dnes tam jsou jen organizátoři a závodníci. „Poprvé po 10 letech jsme neměli nervy, že nebude sníh, podmínky jsou ideální,“ říká jeden z organizátorů David Douša. Do dějiště Jizerské 50 se dostal i autor detektivky Čarostřelec z prostředí Jizerských hor Jan Horníček. „Závod jsem si užil i ve zkrácené variantě, viděl jsem průjezdy krásnými místy,“ pochvaluje si s tím, že už má promyšlenou další knihu z prostředí Jizerských hor.

Host Radiožurnálu: Travel punk? To je cestování napříč prostorem i časem, vypráví dokumentarista Náplava

„Cestovali i jiní, ale Kryštof Harant to dokázal díky svému cestopisu povýšit,“ přibližuje dokumentarista Miroslav Náplava, který chystá travel punkový cestopis po stopách renesančního cestovatele. A není náhodou, že Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic zaujal systematickým popisem cest i Miroslava Zikmunda, který oslaví 102. narozeniny. K čemu má sloužit Nadační fond Zikmundovy vily? Co přinese akce Zvon pro Haranta. A co to vlastně znamená travel punk?

Host Radiožurnálu: Jak překonat nechuť k ponoření do ledové vody? Se svojí myslí nevyjednávám, pomáhala si Nela Boudová

Jaký je prožitek otužování? „Když se člověk dobře otužuje, tak za pár minut přijde taková klepotice – to právě odchází chlad s těla a člověk se nemá snažit to zastavit,“ popisuje herečka Nela Boudová od břehu Vltavy za „čučkaření“ Vladimíra Kroce. Jaký měla covidový rok a proč se Češi stále častěji noří do studené vody? „Jsou zavřená fitka, zavřené tělocvičny, je absolutně malé kulturní vyžití. Lidé si hledají něco, co by mohli dělat i v ne úplně ideální době,“ myslí si.

Host Radiožurnálu: Každá kočka potřebuje psychologa. A často i vlastní misku a záchod, všímá si veterinární lékařka

„Lidé dost často neumí číst řeč těla, kočky pak volí tvrdší komunikační metody,“ říká veterinární lékařka Martina Načeradská, která vyučuje etologii koček. Proč si k nám vytvářejí citové vazby a čím se liší současné modely soužití oproti dřívějším myšilovům? „Kočku už máme jako parťáka, dost často ji polidšťujeme, dáváme jí lidské vlastnosti, které nemá. Má ale svoji osobnost a měli bychom to respektovat,“ poukazuje Načeradská. Na co dávat pozor při výběru kočičích škrabadel?

Host Radiožurnálu: Některé scény ze seriálu Sanitka jsou pro mě nepochopitelné, říká legendární záchranář

František Ždichynec na záchrance pracuje od 60. let a letos získal cenu Anděl mezi zdravotníky. Své milované práce se nevzdal ani v důchodovém věku – momentálně pracuje jako koroner. „Doktorů, kteří jsou schopní a ochotní sloužit na záchranné službě nebyl nikdy dostatek a asi není ani teď,“ říká legendární záchranář. „Někdy byl seriál Sanitka zcela pravdivý. Myslím si, že se to do dneška nezměnilo. To papalášství jede dál.“ Jaké je to být záchranář? A jací lidé pracují v RZP?

Host Radiožurnálu: Speciální mikročočkou dokážeme lidem zlepšit vidění do blízka, říká oční chirurg Stodůlka

Ve věku nad 40 let narůstají rizika spojená se zeleným a šedým zákalem, lidé začínají potřebovat brýle na čtení. A podle primáře zlínské oční kliniky Pavla Stodůlky lze všechny tyto vady korigovat brýlemi, kontaktními čočkami nebo operací. „Loni jsme začali implantovat mikročočku, která umožňuje lidem zlepšit vidění do blízka na čtení,“ konstatuje. Jak často by měli řidiči chodit na pravidelné kontroly? A kterou technologií se v Česku můžeme chlubit a drží nás na špici?

Host Radiožurnálu: Pracuji na principu brazilské baterie, říká perkusista Vacík z Tam Tam Batucada

Hrál v kapelách Šum Svistu, Laura a její tygři, Slunečním orchestru, Pražském výběru. A pak přišel nápad na vlastní projekt Tam Tam Batucada. „Rytmus netvoří jeden bubeník. Pracuji na principu brazilské baterie, což je orchestr stovek bubeníků,“ vysvětluje malíř a perkusista Miloš Vacík, který si z cest po celém světě přivezl nespočet artefaktů, které má ve svém domě v Řepči u Kladna. „Etnická muzika není jen o hudbě, je propojená s kostýmy, zpěvem a výtvarným názorem.“