Host Radiožurnálu

Pravidelné dopolední a večerní rozhovory s hosty, které nikde jinde neuslyšíte. Každý všední a sobotní večer přivítají moderátoři zajímavé hosty napříč profesemi i obory. Své dotazy pokládejte přes formulář.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Host Radiožurnálu: Tři jídla denně a dostatek bílkovin, doporučuje odborník na výživu. Jak překonat vlčí hlad?

Takzvaný intermitentní fasting, neboli přerušované hladovění, je dnes sice velmi populární, ale z dlouhodobého hlediska vede spíše k obezitě. Alespoň to tvrdí odborník na výživu Pavel Suchánek, podle kterého stačí, když budeme jíst třikrát denně, dodržovat pohybovou aktivitu a pravidelný přísun bílkovin. Jaké jsou nejnovější trendy v oblasti stravování? A proč je pro organismus přínosný suchý únor?

Host Radiožurnálu: Probírali jsme kosti Otce vlasti. Karel IV. byl ortopedické muzeum, přibližuje profesor Bartoníček

Co vše se dá vyčíst z kostí panovníků? „Mnozí historikové se domnívali, že Jiří z Poděbrad otrávil Ladislava Pohrobka a Vlčkovy nálezy ukázaly, že Ladislav Pohrobek zemřel na akutní leukémii,“ připomíná výzkum proslulého antropologa ortoped Jan Bartoníček. Ceněný odborník na lopateční kost na jeho práci navázal ve zkoumání ostatků Karla IV. Kterému českému králi se zranění lopatky stalo osudným?

Host Radiožurnálu: Z byznysmenů dělali malé kluky. Toulali jsme se jako kočovní komedianti, vzpomíná Kraus s Munzarovou

„Když dva a půl tisíce Francouzů vstane, to si pak musíte v šatně otřít oči,“ vybavuje si novinář a scénárista Ivan Kraus na nejsilnější zážitek z tisíců představení, která se svojí manželkou, loutkoherečkou Naďou Munzarovou, odehráli v exilu po vypuzení z Československa. Jak odchod a návrat po letech prožívali? Co dělá domov domovem a jak zůstat spolu i po více než padesáti letech?

Host Radiožurnálu: Zemřel bývalý šéf české sekce rádia Svobodná Evropa Pavel Pecháček. Poslechněte si archivní rozhovor

Ve věku 82 let zemřel ve Spojených státech novinář a manažer Pavel Pecháček, který byl řadu let ředitelem a později prezidentem československého a českého oddělení rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL). O jeho úmrtí informoval jeho přítel a novinář Přemysl Hrubý s odvoláním na žurnalistovu rodinu. Poslechněte si archivní rozhovor s Pavlem Pecháčkem z roku 2010 k výročí vysílání Rádia Svobodná Evropa.

Host Radiožurnálu: V Libyjské poušti jsem si sáhl na dno, říká cestovatel. Objevuje svět ve stopách Hanzelky a Zikmunda

Expedice Z101. Tak se jmenuje projekt dobrodruha Tomáše Vaňourka, který se opět vydal na cestu po stopách Hanzelky a Zikmunda. V Asii už byl, nyní má za sebou také africkou etapu z Tuniska do ostrovních rájů. „Asijská cesta byla vlastně přípravou na africkou cestu, chtěli jsme si vyzkoušet, zda to vůbec bude možné. Sám pan Zikmund říkal, že tak, jak procestovali Afriku tehdy oni, už dneska možné není,“ říká cestovatel, který své zážitky popisuje v knize Expedice Z101.

Host Radiožurnálu: Převychovat se dá každý baskervil. Nutná je k tomu ale komunikace a škola hrou, radí cvičitelka psů

Demolují nábytek, štěkají do roztrhání těla, nebo dokonce koušou. Proč se někteří psi chovají nevhodně? „Většinou jde o špatně nastavená pravidla chování hned na začátku vztahu mezi majitelem a psem,“ říká instruktorka psů, k níž chodí psi na převýchovu. Co je ve výchově psa nejdůležitější? Jak se dá zvíře vychovat hrou a proč je důležitý i trest?

Host Radiožurnálu: Divadlo je krásné, ale obraz je napořád, říká malující herec Filip Čapka k výstavě Face to Face

Herec Filip Čapka se pro herectví narodil. Zajímat ho ale začaly i štětce. Původně maloval do šuplíku, autentičnost jeho děl ale přesvědčila fotografa Jiřího Machta, aby jej oslovil a přizval ke spolupráci na výstavě Už je nejhůř II. Společný pohled na svět nyní ukazují na výstavě portrétů Face to Face v pražském Rock Café.

Host Radiožurnálu: Tělocvik z roku 1932 a přednáška Karla Čapka. Nahlížíme pod pokličku rozhlasového archivu

Naučit se být archivářem a rozhlasovým zvukařem nelze, to je diagnóza, tvrdí Miloslav Turek, který ví hodně o tom, jak se kdysi natáčelo a co se dá najít za zvukové poklady. Jaké to například je, když týdny posloucháte politické procesy z 50. let? A co zajímavého v nedávné době nalezl v rozhlasovém archivu? Poslechněte si rozhovor moderátora Jana Pokorného s rozhlasovým archivářem Miloslavem Turkem.

Host Radiožurnálu: Každé hokejové utkání bylo příběhem, který jsem se snažil barvitě vylíčit, říká reportér Procházka

Rozhlasem prošla řada opravdových osobností, které se vyznačovaly tím, že dokázaly svůj obor posunout o kus dál. K nim patří sportovní reportér Aleš Procházka, kterého konec roku zastihl v Síni slávy českého hokeje vedle brankáře Petra Břízy, útočníků Patrika Eliáše a Davida Moravce. „Hlásili se ke mně hrdě jako já k nim. Tak to byl pro mě velmi milý dáreček,“ přiznává legendární reportér v rozhovoru s moderátorem Janem Pokorným.

Host Radiožurnálu: Na komunikaci s pacientem se trochu zapomíná, přitom jde o princip medicíny, říká kardiolog Neužil

Primář kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce Petr Neužil jako první na světě zavedl v roce 2012 bezdrátový kardiostimulátor do pravé komory srdeční, deset let na to zavedl první dvoudutinový bezdrátový kardiostimulátor. Rád ale také píše povídky s autobiografickými prvky, letos vyšla v pořadí jeho druhá kniha V hlavní roli srdce. „Když jsem si to přečítal zpátky, tak mě překvapilo, jak jsme období covidu pokořili a snažili se vývoj a výzkum táhnout dopředu,“ říká.

Host Radiožurnálu: „Chtěl jsem přiložit ruku k dílu.“ Muž opravil Tatru a věnoval ji ukrajinské nemocnici

V listopadu 2022 přivezl profesionální řidič autobusu Lukáš „Šakal“ Janata na Ukrajinu Tatru 815. Pořídil ji na bazaru a půl roku opravoval, aby mohla pomáhat Ukrajincům zasaženým válkou. „Tatrovky jsou úžasná auta. Co projede tank, to projede tatrovka. Uvezou neuvěřitelně moc. Zatím se s nimi dělaly projekty, které slouží k zábavě. Ale dnešní doba na zábavu není moc udělaná. Teď to bude chtít spíš řešit krize a pomáhat,“ říká Lukáš Janata.

Host Radiožurnálu: Váňová: Lidé se začali chovat nepochopitelně, národ se rozdělil, ale Čapek se snažil dávat naději

Učím se od něj neztrácet viru v lidi, slušnost a být zodpovědná za to, co dělám. To řekla bývalá a dlouholetá ředitelka památníku Karla Čapka Kristýna Váňová o slavném spisovateli. „Dá se říci, že Karel Čapek byl jednou z prvních obětí té hrozné doby v prosinci 1938, rozhodně by jakékoliv věznění nepřežil,“ říká.

Host Radiožurnálu: „Odpočinek je nejlepší trénink.“ 55letý ironman přivezl medaili z Ladackého maratonu

Pětinásobný železný muž Jan Mikuláš Řepa nerezaví ani po pětapadesátce, kterou nedávno oslavil. Letos absolvoval Ladacký maraton, což je nejvýše položený závod svého druhu na světě. Jak se dá natrénovat dálkový běh ve výšce tři a půl tisíce metrů? „Vysoká nadmořská výška se natrénovat nedá, buď k tomu člověk má dispozice, nebo nemá,“ vysvětluje s tím, že důležité je především se na výšku klimatizovat. Jaké to je běžet maraton krajinou Malého Tibetu?

Host Radiožurnálu: „Ozdoby z březové kůry.“ V Betlémské kapli se otevírá tradiční vánoční výstava

Vánoce z papíru vystřižené. To je letošní podtitul výstavy betlémů v Betlémské kapli v Praze. Více než 40 let ji organizuje Blahoslav Lukavec, který za tu dobu mohl vidět, jak lidé nosili betlémy z různých materiálů – papírové, dřevěné. „Letos se nám také podařilo sehnat betlém vyrobený z kopřiv,“ pochvaluje si organizátor výstavy v rozhovoru s moderátorem Vladimírem Krocem. Proč by si měli návštěvníci na letošní výstavu nosit vlastní ořechy?

Host Radiožurnálu: I kouzla se posouvají dopředu. Baví mě staré triky v novém kabátě, vypráví iluzionista Hadaš

Kouzlí od pěti let, přes dvacet let profesionálně, přesto ho vše záhadné a tajemné nejenom fascinuje, ale také rozčiluje. „Staré principy kouzel známe dlouho, ale v současné době moderních technologií i kouzla se posouvají dopředu. A některá kouzla ani nevím, jak se dělají,“ přiznává iluzionista a kouzelník Jiří Hadaš, který často žasne, co mladí kouzelníci dokážou vymyslet.

Host Radiožurnálu: Dříve se mu říkalo Rýbrcoul. Krakonošův původ se rozklíčovat nepodaří, říká scenáristka nové pohádky

Na Boží hod vánoční uvádí Česká televize pohádku Krakonošovo tajemství režiséra Petra Bebjaka, autorkou scénáře je televizní dramaturgyně a producentka Barbara Johnsonová. Podle ní je Krakonoš bytost nesmírně tajemná. „Je tam obrovský prostor pro autora pohádky, kterému se otevírá desítky různých dveří. A které dveře jsou mu blízké, tak těmi se vydat a vytvořit pohádku,“ vysvětluje. Co to byly Vlašské knihy?

Host Radiožurnálu: „Visel jsem na trámu a koukal, jak se houpe zvon.“ Při natáčení hlasu zvonu může jít i o život

Rozhlasový redaktor Radek Rejšek, zvonař Petr Rudolf Manoušek a zvukař Libor Ščerba už mnoho let pro Český rozhlas nahrávají hlasy českých a moravských zvonů. Tisíce a tisíce nahrávek už jsou v rozhlasovém archivu. A další přibývají. A to i díky listopadové cestě do Bakova nad Jizerou a do Harrachova. Právě tu pro sváteční vysílání Radiožurnálu mapoval dramaturg Českého rozhlasu Tomáš Černý.

Host Radiožurnálu: „Toužím po smíchu z hlediště,“ přiznává herečka Janžurová. Jak se hraje v komedii Jezinky a Bezinky?

„První reprízy nás ubezpečily, že se tomu lidé bezstarostně smějí, i když jde o lidské životy,“ říká o slavné crazy komedii Jezinky a Bezinky herečka Iva Janžurová. Ve hře Josepha Kesselringa, kterou českému publiku poprvé představil Jan Werich, vystupuje ve Studiu DVA po boku Evy Holubové. Co ji na slavné komedii tolik zaujalo? A jak se jí spolupracovala se svou dcerou, která hru režírovala? Poslechněte si rozhovor.

Host Radiožurnálu: K Vánocům patří vůně cukroví. A když se nepeče, tak mám dobrou fintu, radí autorka kuchařek

U Jany Florentýny Zatloukalové nesmí na Vánoce chybět stromeček, vánočka, bramborový salát, vinná klobása a vánoční filmy. A advent? „To je pro mě doba sladkých chutí, vůní, tajemných příslibů,“ říká autorka kuchařek v rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou. Jak na kakaové rohlíčky? Jak vylepšit česnekovou pomazánku? A co všechno se smí dát do bramborového salátu?

Host Radiožurnálu: Lidé znají Radegasta kvůli pivu. O slovanských bozích vědí pramálo, říká režisérka nové pohádky

Platí za uznávanou zpěvačku lidových písní za doprovodu cimbálových muzik. Spolek pro zachování valašských tradic jí udělil titul valašská dcerka za propagaci Valašska v kultuře a umění. Daří se jí ale i na režisérském poli. Její pohádka Největší dar je právě k vidění v českých kinech. Co pro Martu Gerlíkovou znamenají tradice? A proč se rozhodla pro žánr pohádky?

Host Radiožurnálu: Veronika Opatřilová: Nejsem jenom queer autorka. LGBT tematika je mi ale blízká

Původně studovala španělštinu. Návštěva drsného severu a krása švédského jazyka ale zapříčinily, že začala překládat švédské autory. Ve Švédsku se částečně odehrává i děj jejího posledního románu Počkej na moře, věnovaný tématu homosexuální lásky. Čím si Veronika Opatřilová vysvětluje oblíbenost severských detektivek? Proč ji tolik fascinují odlehlé ostrovy? A jak se podle ní změnilo postavení LGBT komunity ve společnosti?

Host Radiožurnálu: Některé děti se chtějí za klaunem do nemocnice vrátit, vypráví šéfka zdravotního klauna

Pro mnohé jsou Vánoce čas volna, to ale neplatí pro zdravotní klauny. Budou chodit do nemocnic, nově i do ambulancí a do léčeben dlouhodobě nemocných. A přibyl projekt Přezuvky máme!, kdy chodí klauni za nemocnými dětmi domů. „Cílem je, aby někdy i poslední fáze života dítěte nebyla smutkem a čekáním na konec, ale aby tam byla hezká vzpomínka,“ přibližuje ředitelka organizace Zdravotní klaun Kateřina Slámová Kubešová.

Host Radiožurnálu: Stovky hasičů končí. „Hlavním důvodem je nedůvěra,“ objasňuje šéf hasičského sboru

Sedm stovek profesionálních hasičů odejde letos od Hasičského záchranného sboru. Vyplývá to z informací generálního ředitelství. Scházet budou hlavně členové výjezdových jednotek, operátoři v call centrech a lidé se zdravotnickým vzděláním. „Sedmdesát procent z nich jsou hasiči, kteří jsou u sboru dvacet a více let,“ objasňuje generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček, podle kterého hlavním důvodem odchodu je nedůvěra a obava hasičů.

Host Radiožurnálu: Emoce jsou tady pro to, aby nám dávaly energii, říká kouč. Co je to Brain-Based Coaching?

Potřebujeme se naučit zvládat emoce, pojmenovat je, přehodnotit si situaci. Pak je pozornost zaměřená nikoliv na to, co mě ohrožuje, ale co mi může přispět, vysvětluje kouč a odborník na fungování mozku v sociálním prostředí Vladimír Tuka. Právě emoce jsou podle něj určitým barometrem. Ale se je naučit regulovat?

Host Radiožurnálu: Poškození míchy je obrovský zásah do života. Změní vám ho ze dne na den, říká ředitel Centra Paraple

Centrum Paraple pomáhá již téměř třicet let lidem, kteří utrpěli poškození míchy a pohybují se tak na vozíku. Jeho zakladatelem je Zdeněk Svěrák. Letos se ale také potýká se zdražováním energií a inflací. „Musíme zajistit provoz, aby lidé měli kde být. Nemůžeme snižovat teplotu, jak se doporučuje, protože lidé s poškozením míchy často mývají problémy s termoregulací,“ upozorňuje ředitel centra David Lukeš.

Host Radiožurnálu: Chronická migréna působí i 15 záchvatů měsíčně. Lidé ji neléčí správně, říká zakladatelka organizace

V Česku záchvaty migrény postihují několikrát ročně zhruba 1,5 milionu lidí. Ti s chronickou formou se s nimi mohou setkat až patnáctkrát do měsíce. Pacienti jsou často vystaveni bagatelizování nemoci, ačkoli do 19. století byla brána jako běžné onemocnění. „Kolem migrény se točí neuvěřitelné množství mýtů, například, že se máte napít nebo jít na procházku a ono to přejde,“ popisuje zakladatelka organizace Migréna-help Rýza Blažejovská.

Host Radiožurnálu: Boty oklepejte, mokré bundy do kufru, doporučuje dopravní expert. Jak zabráníme vlhkosti v autě?

Delší cesty v nevlídném počasí mohou způsobit podrážděnost řidiče za volantem, zdůrazňuje dopravní expert Roman Budský z Platformy Vize 0. Podle něj špatná nálada, ale například i bunda nebo těžké boty nejsou to pravé ořechové při řízení motorových vozidel. Jak poznáme smutného řidiče za volantem? A kdy je nebezpečná pomalá jízda na silnici?

Host Radiožurnálu: Curling vozíčkářů je především dobrá parta lidí, pochvaluje si curler Musílek

Radek Musílek viděl poprvé curling v televizi v roce 1998, kdy se tento sport objevil v Naganu. To ještě netušil, že se dá hrát i na vozítku, dokonce i v Česku. A když nastoupil jako učitel v Jedličkově ústavu v roce 2003, tak ho sportovní klub oslovil, zda by takový sport nechtěl zkusit. „Byl jsem nadšený, byla to láska na první pohled,“ popisuje reprezentant v curlingu vozíčkářů. S celým týmem se raduje z vítězství na MS B a postupem do elitní dvanáctičlenné skupiny.

Host Radiožurnálu: Změnit životní styl je obtížné. Hlavní motivací by mělo být naše zdraví, věří diabetolog

Dlouhé roky léčí pacienty s diabetem, obezitou a cévními komplikacemi. A těžce nese, že pacientů s cukrovkou přibývá. „Obecně máme tendenci obviňovat pacienty, že se málo snaží. Nebál bych se ale obvinit i stát. Chybí totiž jakákoli prevence,“ vysvětluje vedoucí Diabetologického centra VFN a předseda České diabetologické společnosti Martin Prázdný. Co ho na diabetologii pořád ještě baví? A kolik kroků denně ujde?

Host Radiožurnálu: Janek Ledecký: Sypat holubům se ještě nechystám. I když mám teď zablokovaná záda

Advent se blíží a s ním i doba vánočních koncertů. Na 25. vánoční turné se chystá i zpěvák, skladatel, producent a textař Janek Ledecký. Proč se mu vánoční turné ani po čtvrt století ještě neomrzela? „Vánoční koncerty jsou skvělé. Normálně totiž v obleku nehraju,“ směje se. „Žádný další vánoční song už ale nenapíšu!“ V čem bude jiný nový muzikál? A proč začal psát bajky?

Host Radiožurnálu: V Praze objevuji stále něco nového, říká publicista Černý. Proč má kůň sv. Václava zapletený ocas?

V podzimním počasí vycházíme často rádi na procházku nebo na výlet. Jak si ale užít Prahu na nedělní den, kdy ráno je často zima a mlha? Podle publicisty Davida Černého je Praha v podzimním čase nejbarevnějším městem na světě. „Když vidíte, jak se petřínský kopec promění v podzimní barvy, tak to je pastva pro fotografy,“ říká autor projektu Miluhu Prahu, který vydal už čvrtou knihu Zapomenutá tajemství Prahy. Jaké je nejzajímavější tajemství, které se mu podařilo odhalit?

Host Radiožurnálu: Homofobie je strach z neznámého, pomáhají lidské příběhy, říká patronka Sbarvouven.cz Janečková

Rodiče proti nenávisti, tak se jmenuje pietní setkání, které sezval projekt Sbarvouven.cz a které se koná před slovenskou ambasádou na Praze 6. „Chceme vyjádřit, že jednak stále vzpomínáme na Juraje a Matouše, protože to budou čtyři týdny po jejich smrti. A zároveň mluvit o tom, že jako rodiče chceme mít bezpečný a otevřený svět pro naše děti bez ohledu na to, jaké ty děti jsou, jaké city prožívají,“ zve na akci moderátorka a patronka projektu Sbarvouven.cz Ester Janečková.

Host Radiožurnálu: Falconyterapie pomáhá handicapovaným lidem. ‚Je na nich vidět, že úplně ožijí,‘ říká chovatel dravců

Na své farmě v České Metuji mají snad všechna možná zvířata. Ivana a Miroslav Jirsovi mezi nimi chovají také dravce. Založili neziskovou organizaci Dotkni se křídel a díky tzv. falconyterapii pomáhají například nevidomým nebo jinak handicapovaným dětem i dospělým. „Na nevidomých lidech je vidět, jak po kontaktu se zvířaty ožijí a většinou nás ani nechtějí nechat odjet,“ říká Miroslav Jirsa.

Host Radiožurnálu: Puntíky připomínají Světový den lupénky. „Nemoc není infekční,“ zdůrazňuje zdravotní sestra

Na 29. října připadá Světový den lupénky. Vyjádřit podporu lidem trpícím touto nemocí mohou lidé v Česku tím, že si vezmou oblečení s puntíky. „Cílem je ukázat veřejnosti, že pacienti s lupénkou jsou lidé jako všichni ostatní a že je potřeba si je hýčkat a podpořit, protože už jen žít s lupénkou není mnohdy jednoduché,“ vysvětluje „sestra v akci“ Gabriela Doleželová, která lidem s tímto onemocněním v rámci spolku Revenium pomáhá.

Host Radiožurnálu: Snažíme se šířit odkaz Karla Zemana, říká producent. Restaurovaná Ukradená vzducholoď míří do kin

Je to takový Petřín, který tady může zůstat a bavit lidi dál, říká o Muzeu Karla Zemana jeho spoluzakladatel, filmový producent Ondřej Beránek. Muzeum, které slaví desáté narozeniny, se snaží Zemanův odkaz uchovat a šířit dál. Výsledkem je například restaurovaná verze filmu Ukradená vzducholoď, která míří do kin. Co dalšího je v plánu? „Chtěli bychom udělat Čarodějova učně, krásný romantický příběh, který funguje dodnes,“ říká Beránek.

Host Radiožurnálu: S koktavostí si dokázala poradit i Merylin Monroe, říká logopedka. Komplexní léčba přináší výsledky

Koktavost se úplně vyléčit nedá, ale dá se zmírnit, říká zakladatelka logopedické kliniky Logo Ilona Kejlkíčková. Koktajícího pacienta dokážou zklidnit natolik, že koktání není poznat. „Na klinice jsme zastánci komplexního přístupu, kdy na jedince působí odborně nejen logoped, ale i psycholog, neurolog a fyzioterapeut a komplexně s ním cvičíme a zjišťujeme příčiny,“ vysvětluje autorka knih Logopedie v ošetřovatelské praxi a Vady řečí u dětí.

Host Radiožurnálu: Rudolf Desenský: Čím zlobivější pes, tím dřív mě zajímá

Odborník na problémové psy Rudolf Desenský vítá moderátorku Patricii Strouhalovou se smečkou psů. V obci Drhovle na Písecku se stará celkem o 27 psů – jednak o své vlastní, a pak o azylanty. Ti nejvíce problematičtí zůstávají na doživotí, ostatní jsou v inzerci. „Na těch se pracuje nejvíce, aby se naučili nějaká pravidla, například mít rád lidi,“ popisuje.

Host Radiožurnálu: Srdce nemá vrásky. Setkávání dětí a seniorů je vzájemně prospěšné, říká zakladatelka nadačního fondu

Stáří obecně vytěsňujeme a máme ho zahalené mlhou. Mezigenerační setkání ale přináší konkrétní vztahy mezi jednotlivými dětmi a seniory, které jsou prospěšné oběma stranám, shodují se místopředsedkyně správní rady nadačního fondu Senior Inn a jeho spoluzakladatelka Jolana Jakoubková a předseda správní rady Martin Navrátil. “Nejdůležitější v životě jsou emoce, které jsou mnohdy utlačovány rozumem.”

Host Radiožurnálu: Tomáš Maleček: Cimrman baví i generaci pravnuků. Je totiž nadčasový. Jakkoli to zní jako klišé

Také letos je tomu 100 let, co se Jára Cimrman narodil. Nejistotu, kterého roku to přesně bylo, vyvažuje fakt, že divadlo po něm pojmenované letos zahájilo už 56. sezonu. Jak vypadá současné Divadlo Járy Cimrmana? Poslechněte si speciál o českém divadelním fenoménu, který spolu s Radiožurnálem připravil historik a cimrmanolog Tomáš Maleček.

Host Radiožurnálu: Klára Vlasáková: Rozhlasová tvorba je skvělá věc. Hlavně při vaření nebo uklízení

Nový hraný podcastový thriller Rituál, premiéra filmu Běžná selhání nebo nominace seriálu Neklid na prestižním rozhlasovém festivalu. Co cítí spisovatelka a scenáristka Klára Vlasáková při vypouštění svých děl do světa? Jak se jí píše pro rozhlasové posluchače? „Jsem moc ráda, že se toho teď tolik sešlo. Jsem zvědavá, jaké styčné body diváci a posluchači objeví,“ těší se dramaturgyně.

Host Radiožurnálu: „Na půlnoc se otočí o 180°,“ popisuje výtvarník Černý sochu, která podpírá budovu v Karlíně

Váží 35 tun, je vysoká 24 metrů, má pohyblivou hlavu a jmenuje se Lilith. Obrovská socha výtvarníka a sochaře Davida Černého se právě instaluje na budovu Fragment v Karlíně. „Celý koncept domu jako ležící postavy je spojený s Invalidovnou. Vevnitř jsou fragmenty barokních soch, který jsou usekaný. Tak jsem si to spojil, že to je ležící postava, kterou podpírají nějaký jiný větší nebo menší postavy. Takhle funguje společnost,“ říká David Černý.

Host Radiožurnálu: Chtěli jsme jít proti srsti, říká šéf Čapkova památníku. Zve na výstavu o nepřátelích spisovatele

Úspěch se neodpouští. Tak se jmenuje nová výstava v Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše s podtitulem Nepřátelé Karla Čapka, která má mimo jiné poukázat na to, že lidé slavného spisovatele nepřijímali pouze kladně. „Měli jsem pocit, že je užitečné přiblížit, čím procházel Karel Čapek a jak jako jeden z opravdu mála intelektuálů se nesklonil a neponížil,“ přibližuje výstavu ředitel památníku Zdeněk Vacek.

Host Radiožurnálu: Novodobý kutil má chuť vystavit nápad. Potřebujeme sdílené prostory pro vytváření, myslí si Kašpárek

Nadchnout více lidí pro tvorbu a společně dotáhnout technická řešení problémů si klade za cíl festival novodobých kutilů Maker Faire Prague. „Dochází k pozitivní nákaze, kdy někdo vidí, že něco jde udělat, že to není tak složité a že to zkusí,“ věří jeho ředitel Ondřej Kašpárek při pátém ročníku festivalu. Jakým způsobem na něm uchopují kutilové téma recyklace, co se dá z plastů dále vytvořit a co si představit pod demokratizací technologií? Poslechněte si celý rozhovor.

Host Radiožurnálu: Fitness bojuje se stereotypy, že je jen pro mladé vysportované lidi, říká jeho propagátorka Havrdová

Až čtvrtina sportovišť po Česku se příští týden zdarma otevře veřejnosti v rámci akce Be Active – Dny Fitness. „Je určena všem, kteří by se chtěli začít hýbat, tedy všem, kteří vnímají, že pravidelný pohyb by měl být součástí každodenního života a že to je nedílná součást péče o vlastní zdraví,“ říká její propagátorka, moderátorka pořadu Sama Doma Jana Havrdová. Jak veřejnost ponouká k rozšíření pohybových aktivit?

Host Radiožurnálu: Po Ironmenu možná přijde Ultramen. Postupně posouvám laťku, říká parasportovec Tománek

Pro triatlonistu a specialistu na dálkové běhy jak na vozíku, tak na lyžích, vrcholového sportovce a dvojnásobného mistra světa v 70.3 Ironmanu Honzu Tománka je definice vítězství nevzdávat se. A kdy to člověk v sobě objeví? „Pro mě je to plynulé navázání na můj život, vždy se snažím řešit věci aktivně,“ vysvětluje sportovec, který chce získat na MS v polovičním Ironmenu v americkém Utahu třetí titul.

Host Radiožurnálu: Vražda je jen záminka, snažíme se zachytit dobu, říká Hřebejk o minisérii Pozadí událostí

Pozadí událostí. To je nová televizní minisérie o partnerských vztazích, skandálním románu a vraždě na univerzitě, jejíž první díl bude mít premiéru v neděli večer na prvním programu České televize. „Šlo nám o to udělat čtyřdílnou minisérii, jejíž téma je o předsudcích. Je to i dost komediální,“ přibližuje režisér Jan Hřebejk.

Host Radiožurnálu: Člověk se nesmí bát. Musí věřit, že osloví spřízněné duše, říká o práci v rádiu šéfredaktorka Vltavy

Kulturní rozhlasová stanice Vltava slaví 50 let své existence. Jakou cestu za tu dobu ušla? Jakým způsobem oslovuje nové posluchače? A jak se vyrovnává s tím, že ne vždy se dá zavděčit všem? Patricie Strouhalová si povídala se šéfredaktorkou Vltavy Jaroslavou Haladovou a moderátorem hudebního pořadu Sedmé nebe Milanem Caisem.

Host Radiožurnálu: Zaměstnávat hendikepované není zvláštní. Každého překvapí, jak jsou šikovní, chválí Jakub Knězů

Skupina sociálních podniků Etincelle zaměstnává lidi s hendikepem už 15 let. Kromě sítě bister Mezi řádky má i vlastní řemeslnou pekárnu, pražírnu kávy nebo farmu. Změnil se pohled společnosti na zaměstnávání lidí s postižením? V čem je taková spolupráce zvláštní? A kde vznikl nápad péct kromě vlastních cukrovinek i sušenky pro psy? Vladimír Kroc si povídal s ředitelem společnosti Jakubem Knězů.

Host Radiožurnálu: Šlechtit zvířata tak, aby se líbila nám, je zvrhlé, říká veterinářka. Co trápí krátkolebá plemena?

Krátkolebá plemena mají krátký čumák a nemohou pořádně dýchat, upozorňuje veterinářka Martina Načeradská. Mnozí chovatelé ji ale neposlouchají a jak sama říká, jdou ji často po krku. „Někteří se naopak snaží šlechtit zvířata s dlouhým nosem, takže není to úplně beznadějná situace,“ říká. Měli by lidé přestat chovat francouzské buldočky a příbuzné rasy, protože je to týrání?

Host Radiožurnálu: Zemřela Hana Zagorová. Připomeňte si ji v posledním rozhovoru na Radiožurnálu

V lednu 2017 odvysílala Česká televize novou řadu dokumentárního cyklu GEN Fera Feniče. První díl natočil sám autor projektu se zpěvačkou Hanou Zagorovou. „Hrozně mě potěšilo, že se mě vybral. Jeho pohled je velmi lidský a v některých okamžicích jsem byla sama dojatá,“ svěřila v den premiéry na Radiožurnálu Patricii Strouhalové. A prozradila na sebe například to, že 40 let nejela tramvají. Poslechněte si rozhovor a zavzpomínejte na oblíbenou zpěvačku spolu s Radiožurnálem.

Host Radiožurnálu: Reportéři Stezky Českem: Spali jsme v lese nadivoko. Bez penzionů jsme mohli jít, dokud síly stačily

Přes léto provázeli Tomáš Kremr a Josef Ženatý svými reportážními příspěvky posluchače Radiožurnálu jižní, respektive severní částí stezky okolo Česka, aby dokázali, že putovat může i člověk, který není zrovna v mistrné fyzické kondici. Jak se na cestu připravovali a co si z ní odnášejí sami pro sebe? Jaké bylo nevázat se telefonní signál ani na žádné místo, kde by museli v pravý čas být?

Host Radiožurnálu: Nejdřív začínám duší, pak oblékám tělo, říká módní návrhářka. Co znamená slow fashion terapeut?

Hromadění materiálu v šatníku lidem nepomáhá. Snažím se navést mysl klientů a široké veřejnosti k tomu, aby zauvažovali, kolik za rok do oblečení neinvestují, říká módní návrhářka a koučka Kamila Vodochodská, které vzdělává v souvislosti s módou i ve finanční gramotnosti. „V menších skříních mají lidé nainvestováno stovky tisíc korun, a pak často říkají, že musí šetřit.“ Jak vypadají „smysluplnější“ nákupy? A co to znamená módní deprese?

Host Radiožurnálu: Máme víc sluníčka, kvalita červených vín se lepší. Blížíme se Francii a Itálii, tvrdí moravský vinař

Klimatická změna má zásadní vliv na moravské vinařství, zdůrazňuje moravský vinař řeckého původu Georgios Ilias. Na Pálavě začal vinařit před dvaceti lety a od začátku chtěl jít bio cestou. „Od roku 2011 mám certifikované bio a v tom pokračujeme,“ popisuje. V čem je jeho víno specifické? A jaká je budoucnost tuzemských vín?

Host Radiožurnálu: Šárka Šáfrová: Žena mezi rybáři byla dříve rarita. Dnes ode mě chtějí poradit, jak chytit kapra

Češi jsou národem rybářů. Málokdo ale tuší, že Česká republika má i svoji úspěšnou a uznávanou rybářku. Posledním úspěchem rybářky Šárky Šáfrové je třetí místo z ženských závodů ve východních Čechách. Jak se přihodí, že pro sportovní rybolov zahoří žena? A proč svoji vášeň cílí na kapry?

Host Radiožurnálu: Ondřej Sedláček: Nosorožík kapucínek nebo tvor žijící v hlubinách studní. I Praha je pestrá džungle

Dobrodružná výprava do městské džungle. Tak zní podtitul nového dokumentárního filmu tvůrců kolem režiséra Jana Hoška nazvaného Planeta Praha. Stejně se jmenuje i knižní průvodce nečekaně pestrou přírodou města. Na obou se podílel zoolog a ochránce přírody Ondřej Sedláček. Jak těžký byl pro vědce žánr filmu? A jaké nejpodivnější zvíře žije v Praze? A co znamená pražský bizár?

Host Radiožurnálu: Kladruby jsou chrám pro koně, usmívá se šéf hřebčína. Tamní plemeno si objednává i dánská královna

Hřebčín v Kladerubech nad Labem pečuje o starokladrubské koně, tedy plemeno, které je na světě přes 400 let. „Je to v současné době už jediné zachované plemeno na světě, které bylo speciálně vyšlechtěno jako ceremoniální kočárový kůň,“ přibližuje ředitel Národního hřebčína Kladruby Jiří Machek, kterému dánská královna udělila rytířský řád.

Host Radiožurnálu: Za odsun sovětských vojsk by měl být Kocáb skoro svatořečen, říká Sommerová. Natočila o něm film

Šla jsem tím životem a najednou témata ke mně přilétávala, musí tam být nadšení, vysvětluje dokumentaristka a spisovatelka Olga Sommerová. Její nový film Michael Kocáb – rocker verus politik má premiéru na Letní filmové škole v Uherském Hradišti. „Bylo pro mě podstatné, že jsem se rozhodla film natočit, protože Michala celý život obdivuju. A také protože miluji rockovou i vážnou hudbu.“

Host Radiožurnálu: Risk se mi líbí, když je relativně pod kontrolou, říká kanoista Chaloupka

Slalomový kanoista na divoké vodě Václav Chaloupka má už ve svých 24 letech titul mistra světa. A teď v německém Augsburgu bude chtít titul obhájit. „Forma je dobrá, poslední měsíc přípravy se podařil a na mistrovství se velmi těším,“ pochvaluje si v rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou. Proč se rozhodl pořádat workshopy pro vodáky? A jak se dají zvládnout kameny a peřeje?

Host Radiožurnálu: Iveta Svobodová: Kromě vražd mě láká i dění ve společnosti. Třeba to, proč lidi za covidu kradli psy

Je autorkou úspěšných detektivních románů postavených na událostech, které se skutečně staly. Kromě toho píše i divadelní hry, věnuje se úpravě dialogů, režii dabingu a v neposlední řadě i malování akvarelů. Jaký je život spisovatele v dnešní době? Jak obtížné je napsat detektivní příběh? A co čtenáře na detektivkách vlastně tolik láká?

Host Radiožurnálu: „Začala válka. A tím se to všechno smazalo.“ Spisovatelka Boučková představuje knihu fejetonů

Když člověk emoci neprožívá, tak ji do psaní nevloží, říká spisovatelka Tereza Boučková, autorka knih Rok kohouta, Indiánský běh nebo Život je nádherný. A nyní vydává další knihu Hodiny tikají, soubor fejetonů za posledních pět let. „Fejetony se mi podařilo napsat nadčasově, je to záznam doby,“ říká v rozhovoru s moderátorem Vladimírem Kroce.

Host Radiožurnálu: Miso pasta je skvělá do bramboračky. Je nositelem chuti, radí Smolík. Vyrábí miso z českých surovin

Václav Smolík je chovatelem včel, opylařem, vyrábí miso pastu tradičním způsobem, ale z českých surovin. A také se věnuje výrobě balsamica. „Fermentuji potraviny někde doma v malém, tím se také částečně živím. Máme maličkou octárnu, miso výrobničku, jsme takový pilotní projekt,“ objasňuje v rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou. Jak se liší japonský ocet od evropského?

Host Radiožurnálu: Martin Úbl: Duševní lázně, absolutní svoboda a nadhled. Stezku Českem může jít každý

Dálková cesta Stezka Českem je projekt nadšeného hikera Martina Úbla. Ke stovkám cestovatelů se nyní přidává i Radiožurnál. Reportéři si na vlastní kůži vyzkoušejí jižní i severní trasu a své zážitky budou pravidelně reportovat na vlnách Českého rozhlasu. Jak Stezka Českem vznikla? Kdo se na ni může vydat? A jakých chyb je dobré se vyvarovat? „Nejdůležitější je přežít a pak získat zážitky,“ směje se dobrodruh Martin Úbl.

Host Radiožurnálu: Jsem trošku dinosaurus mezi influencery, usmívá se Kovy

Posledním hostem speciálního vysílání Radiožurnálu z MFF Karlovy Vary byl youtuber Karel „Kovy“ Kovář. A přestože na Sadové kolonádě, kam si v sobotu odpoledne přišel popovídat s moderátorem Vladimírem Krocem, pršelo, neměli ani nouzi o diváky všech generací. Mezi fanoušky nejznámějšího českého youtubera totiž už dávno nepatří jen ti nejmladší. Pro koho vlastně Kovy točí svá videa?

Host Radiožurnálu: Jiří Bartoška: Tigrida jsem měl rád. Netušil ale, co pro nás záchrana festivalu ve Varech znamená

56. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech se chýlí ke konci. Kromě filmů mohli návštěvníci vidět i výstavu věnovanou dlouholeté umělecké ředitelce festivalu Evě Zaoralové. “Měli jsme krásný vztah. Pracovní i lidský, protože Eva byla voda a já jsem byl oheň. A pro festival to bylo dobře,” vzpomíná Jiří Bartoška. Jak obtížné bylo v roce 1993 zrušený festival obnovit? A čeho pokaždé lituje, když daný ročník skončí?

Host Radiožurnálu: Vladimír Polívka: Divadlo je pro mě upřímnější, netočí se v něm miliony. S tátou nás spojilo

Ve snímcích Slovo i Srdce na dlani, uváděných na karlovarském filmovém festivalu, hraje vedle Vladimíra Polívky i jeho otec Bolek, na plátně se ale míjí. Na větší spolupráci ve filmu ještě čekají, zato spolupráce v brněnském divadle byla pro jejich vztah zásadní. „Tam se to u nás začalo lámat, začali jsme se vnímat jako kolegové, což hodně pomohlo i jiným věcem. Naučili jsme se dělat srandu i z jiných věcí, než jsme my sami,“ popisuje herec.

Host Radiožurnálu: Jiří Havelka: Snažím se nežít v bublině, nahlížím i do jiných oborů

Režisér, dramatik, moderátor a autor filmů Vlastníci a Mimořádná událost Jiří Havelka je tak spojen s divadlem Vosto5. A na karlovarském festivalu přijel jako divák. Na jaké filmy má doporučení? Líbil se mu například snímek Banger. „Je to natočený naprosto vtahujícím způsobem,“ říká herec, který pracuje na svém novém, v pořadí třetím filmu s pracovním názvem Zahradníkův rok. „Bude se točit celý rok, potřebujeme, aby každý rok pokročila příroda.“

Host Radiožurnálu: Žádná depka na placu nebyla, usmívá se herečka Žilková. Ve filmu hraje matku autistického dítěte

Herečka Veronika Žilková na karlovarské festivalu představuje v nesoutěžní sekci film Spolu. V poetickém filmu o životě rodiny s autistickým dítětem hraje maminku. „Žádná depka na placu nebyla,“ usmívá se herečka. „Je to o tom, jak matka obětuje svůj život synovi, který není úplně zdravý, ač jeho svět je roztomilý, krásný. Obětování matky může odsunout někdy zdravé dítě, dcera je jakoby odsunutá, protože matka se rozhodla, že synovi dá ve svém životě větší prostor.“

Host Radiožurnálu: Natočit film na smartphone je velká svoboda, říká režisér Sedlák o snímku Banger

Je to film o klukovi, co prodává drogy a snaží se za každou cenu se z toho vymanit, chce se dostat do vyšší společnosti, popisuje režisér Adam Sedlák snímek Banger, který byl natočený na smartphone. „Člověk nemusí najednou na place řešit tolik světla, nepotřebujete velikánský štáb, je to všechno minimalistický. Zároveň mi to umožňovalo dát kameru herci před obličej pár centimetrů. Cítil jsem, že vzniká něco jiného, než na co jsme normálně zvyklí,“ přibližuje vznik filmu.

Host Radiožurnálu: Covid s kiny zamával, ohlíží se režisér Hřebejk. Ve Varech představuje seriál Pozadí událostí

Vyloženě špatný film jsme letos ve Varech neviděli, hodnotí programovou nabídku karlovarského festivalu režisér Jan Hřebejk. Do Varů přijel představit minisérii Pozadí událostí, kterou režíroval a kterou mohou diváci od září vidět v České televizi. „Je to věc, která mi je osobně blízká, doufám, že se to bude líbit,“ říká. Na Sadové kolonádě se ale s moderátorem Janem Pokorným rozpovídal i filmově tvorbě 90. let a také o tom, proč je zajímavý Noir Film Festival.

Host Radiožurnálu: Nejde o dějepis, říká režisérka, která natočila film o proměně vztahu dvou lidí po srpnu 68

V hlavní soutěži karlovarského festivalu reprezentuje Českou republiku film Slovo režisérky Beaty Parkanové. Ve snímku, který je inspirován osudy jejích prarodičů, hrají Martin Finger a Gabriela Mikulková. „Film popisuje vztah Václava a Věry, jak se jim život promění, když se Václav po srpnu 68 nervově zhroutí a upadne do depresí, jak se promění rozložení energií v rodině, kdy žena přijde o hlavní oporu,“ přibližuje režisérka.

Host Radiožurnálu: „Celý film natočený na mobil.“ Adam Mišík hraje ve snímku o pražském nočním životě

Když se udělá hit, tak se mezi mládeží říká, že to je Banger. A tak se také jmenuje nový film, ve kterém hraje hlavní roli zpěvák a herec Adam Mišík. „Jsou tam i explicitnější části nočního pražského života, ale je to dost pravdivě vystihnutý,“ říká o filmu Banger, ke kterému složil i finální písničku. Hraje se jinak pro objektiv mobilu než pro kameru?

Host Radiožurnálu: Jdu doslova s kůží na trh, říká herečka Vagnerová o filmu Hranice lásky

Hranice lásky. Tak se jmenuje film, který má premiéru na karlovarském festivalu v hotelu Thermal. Hlavní roli v něm hraje herečka Hana Vagnerová. „Nejen tím tématem, že to je o polyamorii, otevřeným vztahu, že to je intimní a na Čechy dost radikální, ale i v momentě, kdy jsem tam jako spoluautor scénáře, tak mám pocit, že jdu doslova s kůží na trh,“ vysvětluje. Proč ve filmu příběh „bublá“ pod povrchem? A na čem herečka pracuje nyní?

Host Radiožurnálu: Takhle dobrý kritiky jsem ještě neměl, říká ke své knize herec Mádl. Chystá se točit nový film

Herec, režisér a scenárista Jiří Mádl si před 14 lety odvezl z filmového festivalu v Karlových Varech Křišťálový glóbus za herecký výkon ve filmu Děti noci. Před třemi lety na festivalu uvedl autorský film Na střeše, a nyní mu vyšla kniha Přitažlivost planety Krypton. „Takhle dobrý kritiky jsem ještě na nic neměl,“ říká v rozhovoru s Vladimírem Krocem na Sadové kolonádě v Karlových Varech. Jaké filmy na festivalu doporučuje? A co chystá do budoucna?

Host Radiožurnálu: Hrál jsem často sígry. Tak když přijde klaďas, neodmítnu, říká herec Finger. Hraje ve filmu Slovo

Na festivalu v Karlových Varech měl premiéru snímek Slovo scenáristky a režisérky Beaty Parkanové. Film se odehrává v okupovaném Československu a hlavní roli v něm hraje Martin Finger. „Mám strašnou spoustu děkovných reakcí,“ pochvaluje si filmový a divadelní herec, která je také uměleckým šéfem pražského Činoherního klubu. Nejen o filmu Slovo mluvil na Sadové kolonádě v Karlových Varech s moderátorem Janem Pokorným.

Host Radiožurnálu: „Dialogy vznikaly na place.“ Režisér Holý představuje film A pak přišla láska…

Režisér, scenárista a hudební skladatel Šimon Holý natočil film A pak přišla láska… Jde o jeho druhý dlouhometrážní film, který se uvádí na karlovarském filmovém festivalu. Do kin ale půjde až v listopadu. „Film je hodně zimní, sněží se tam,“ vysvětluje v rozhovoru s moderátorem Vladimírem Krocem na Sadové kolonádě v Karlových Varech. Jak vypadá improvizace ve filmu?

Host Radiožurnálu: Není to pojmuté jako klišé, říká Křenková o filmu Hranice lásky. Hraje milovnici swingers života

Do mobilního studia na Sadové kolonádě v Karlových Varech zavítala herečka Eliška Křenková. Je nominovaná na tři České lvy, hraje hlavní roli ve vztahovém dramatu Úsvit a na filmovém festivalu má premiéru snímek Hranice lásky. Tam hraje vedlejší roli. O čem film vypráví?

Host Radiožurnálu: Cimrman zanechal stopy všude. A vynalezl kompost, připomínají Čepelka s Bruknerem

Herci Miloň Čepelka a Petr Brukner mají divadelní prázdniny, už se ale chystají na natáčení projektu Stopy Járy Cimrmana. Začne příští týden v Havlíčkově Brodě, pak na Vysočině, Moravě, Pardubickém kraji a v Jižních Čechách . „Pokusíme se zmapovat většinu míst, které jsou spojené s životem a dílem Járy Cimrmana,“ přibližuje režisér projektu Patrik Ulrich, který je společně s herci Divadla Járy Cimrmana hostem Vladimíra Kroce na Sadové kolonádě v Karlových Varech.

Host Radiožurnálu: Smích je znakem člověka, říká herečka Tomicová. Ve filmu hraje ženu s celoživotním deficitem lásky

A pak přišla láska…. To je název filmu, který bude mít premiéru na filmovém festivalu v Karlových Varech. Natočil ho Šimon Holý a v hlavní roli se představila herečka Pavla Tomicová. „Kromě toho, že paní hledá pomoc u kartářky, tak je film i o rodovém léčení – aby se vyčistil rod od špatné energie a nastartoval novou dráhu,“ přibližuje. Kde se film natáčel? A co Pavlu Tomicovou tak dlouho drželo v Klicperově divadle v Hradci Králové?

Host Radiožurnálu: Jed ryby fugu je jako droga. Delfíni si je nasazují na nos, aby zažili euforii, popisuje akvaris

Čtyři druhy čtverzubců, piraně, ropušnice a desítky dalších druhů ryb obývají akvária botanické zahrady v pražské Troji. Které z nich dokážou opustit potok či nádrž, ve které žijí, a putovat kilometry po souši? A pokud si chceme založit zahradní jezírko, které druhy ryb se do něj v tuzemských podmínkách hodí? Poslechněte si rozhovor s kurátorem tropických rostlin botanické zahrady a nadšeným akvaristou Martinem Dvořákem.

Host Radiožurnálu: Do role přestárlého Prince Mamánka obsadil sám sebe. Charles je ještě o něco starší, směje se Budař

Ve středověké krčmě chtěl natočit krvák, ale skončil s pohádkou. Při svém celovečerním režijním debutu Princ Mamánek si Jan Budař střihl hlavní roli, ilustroval knížku i vytvořil zvukovou kulisu. „Bylo to hodně práce. Ale nakonec jsem si říkal, že zkusím po 15 letech zase složit filmovou muziku. Nesmírně mě to chytlo a bavilo,“ popisuje. Jak silnou sebedůvěru musí člověk mít, aby sám sobě hlavní roli svěřil? A jak pevnou rukou Jan Budař jako režisér nad herci vládne?

Host Radiožurnálu: Prasečí srdce v člověku? Může to být nová kapitola v kardiochirurgii, věří Netuka z IKEMu

V pražském IKEMu dělají ročně 40 až 50 transplantací srdce za rok, program navíc lékaři obohatili díky metodě převozu bijícího srdce u pěti pacientů. „To jsou další potenciální možnosti k růstu,“ říká přednosta Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM Ivan Netuka. Kam se bude kardiochirurgie dál ubírat? A jaké jsou nové možnosti operací srdce?

Host Radiožurnálu: Jiří Prskavec: Kanoe je moje nová radost. Vydržím v ní ale jenom dvacet minut. Bolí z ní nohy

Pražská Troja hostí Světový pohár ve vodním slalomu a Radiožurnál je u toho. Do R-streamu usedl nejúspěšnější český kajakář a olympijský vítěz z Tokia Jiří Prskavec, který včera dojel jako čtvrtý. „Mrzí mne to hlavně kvůli divákům a kvůli tomu, že Troja je moje domácí trať. Takový je ale sport,“ usmívá se. V čem je kanál v pražské Troji specifický? A v čem se liší trénink na kajaku od tréninku na kanoi?

Host Radiožurnálu: Když je v lodi dobrá atmosféra, dobře to dopadne, říkají veslařky. V čem je veslování specifické?

Legendární pražské Primátorky se vrátily do tradičního jarního termínu. A Radiožurnál je u toho. Do R-streamu na pražské Náplavce usedla trenérka mužů SK Slavia Martina Součková, která jako kormidelnice bude obhajovat loňské vítězství. „Jsem jediná ženská kormidelnice, která zatím tento závod vyhrála,“ usmívá se. A podobně jako celá posádka si oblékne dres, který navrhla bývalá veslařka a designérka Zuzana Oharek Bahulová: „Těší mě, když lidé nosí moje oblečení a vyhrávají.“

Host Radiožurnálu: Pasz: I Asii čeká obrozenecké hnutí, že není potřeba vycpaný zadek, aby člověk měl nějakou hodnotu

Novinář, fotograf a humanitární pracovník Jiří Pasz se zabývá destigmatizací duševních nemocí a zvyšováním podvědomí o rozvojových problémech. Teď se vrátil z Vietnamu a Kambodže. „Snažím se propojovat Česko se světem, prolamovat bariéry a mluvit o tom, že když budeme investovat do rozvojové a humanitární pomoci ve světě, tak se nám to vyplatí,“ říká. Co v obou zemích dělal pro různé neziskovky? Jak se tam daří prevenci domácího násilí?

Host Radiožurnálu: Únava? Neznám!“ Paměť už ale přeskakuje, občas něco na jevišti zapomenu, přiznává Pavel Zedníček

Spoléhá na improvizaci, trému má ale na jevišti pořád. „Není to jako že už je to hotový, jak už jsem starej, tak je to pohodě,“ říká herec Pavel Zedníček, nově oceněný mimořádný přínos kinematografii pro děti. Jakým vtipným momentům dala jeho počínající zapomnětlivost v divadle vzniknout? Proměňuje se u něj s věkem přístup k herectví?

Host Radiožurnálu: „Teď mě pobav, máš na to tři minuty.“ Televizní skeče jsou nevděčný žánr, míní autor První dobré

Ač si uvědomuje typického unaveného diváka, který chce u televize vypnout, nevzdává se Vincent Navrátil snahy měnit jeho vnímání. „Náš skečový pořad je takový absurdnější, že na něj člověk musí koukat odvážněji, uvolněněji a otevřeněji,“ popisuje herec, scénárista, režisér a autor pořadu První dobrá. Co ho inspiruje? A proč se s kolegy pustil hned ze začátku kariéry do nejtěžšího žánru?

Host Radiožurnálu: Rakovina je šok, lidem pomáháme zbavit se strachu, říká garantka kampaně Fuck Cancer

Spousta nemocných mi říká, že přišli o přátele během své nemoci, protože se jim přestali ozývat, říká Pavla Doláková, psychoterapeutka a garantka české osvětové kampaně Fuck Cancer, tedy osvěty problematiky rakoviny mladých lidí. Co dokáže udělat onemocnění s partnerskými vztahy. A jak přemýšlet o životě, který s sebou nese nemoc?

Host Radiožurnálu: Tady se nikdy žádní psi nepoprali, zvou pořadatelé na akci Monínec patří psům

Sobotní Monínec bude ve znamení čtyřnohých miláčků. Návštěvníci osmého ročníku akce Monínec patří psům se mohou těšit na disciplíny jako aport rohlíků nebo číšník se psem. „Je tady vždycky úžasná atmosféra, jezdí sem rodiny se psy, kteří jsou zvyklí být mezi svými kamarády. Jsme nadšení z toho, že se tady nikdy žádní psi nepoprali.“ říká Veronika Souralová, která na akci společně s fotografem Danem Maternou pokřtí knihu Když jsem byla štěně.

Host Radiožurnálu: Pierce Brosnan dabuje Jirku Dvořáka, raduje se producent. Jak vznikla multimediální show iMucha?

Má jít o příběh souboje tvořivosti a destrukce. Tým kolem muzikanta Michala Dvořáka finišuje přípravy na několikrát odloženou premiéru velké multimediální iMucha show. Diváci v O2 Universum v Praze uslyší jak anglickou, tak českou verzi. A také hlas herce Pierce Brosnana. „Pro kredibilitu a prestiž projektu je to celkem zásadní jméno,“ pochvaluje si Michal Dvořák. Jak dlouho procoval na multimediálním projektu? A proč myšlenka vznikla v Soulu?

Host Radiožurnálu: „S maratonem můžeme začít i v padesáti.“ Jaké novinky přináší letošní Pražský mezinárodní maraton?

Pražský mezinárodní maraton se koná po třech letech, na start se postavilo osm tisíc běžců a běžkyň. „Věříme, že co největší počet si doběhne pro cílovou medaili a bude mít zážitek perfektní,“ věří manažer běžeckého centra Running Mall Lukáš Vevera a kondiční trenér Martin Levý. Ti ale upozorňují, že po 15. hodině bude velké horko a počasí tak pro běžce není úplně ideální. Zato pro diváky ano – sešlo se jich letos na pražském Staroměstském náměstí opravdu hodně.

Host Radiožurnálu: „Chceme ukázat to nejlepší z průmyslového designu u nás,“ přibližuje podnikatel projekt ve Zlíně

Vzdělanost, otevřenost, průkopnictví, pracovitost, podnikavost, vytrvalost a kreativitě. Těchto sedm vlastností prý charakterizují obyvatele Zlína, města, které si letos připomíná 700 let od první zmínky. S prezidentem Zlínského kreativního klastru a podnikatelem Čestmírem Vančurou jsme se zaměřili na tu posledně jmenovanou, tedy tvořivost. „O kreativních průmyslech se hodně mluví, ale málokdo si pod tím umí něco představit,“ přibližuje Vančura akci Sto let zlínského designu.

Host Radiožurnálu: Novgorod ve světle invaze. Bojovat chci tam, kam se sám pošlu, vysvětluje Jiří Suchý úpravu hry

Svými slovy má k armádě kladný vztah, tvůrčí okénko za komunismu ale Jiřímu Suchému otevřel mír. „Tenkrát bylo heslo boj za mír. Bojovalo se za mír pořád, takové zvláštní heslo. Tak jsem si říkal: mír, to je místo, kde můžu říkat něco, co chtějí slyšet,“ popisuje ředitel divadla Semafor nápad za hrou Kdyby tisíc klarinetů, jejíž název propůjčil dobročinné sbírce pro Ukrajinu. Jak ve světle ruské invaze upravil znovuuvedený kus Nižnij Novgorod z prostředí první světové války?

Host Radiožurnálu: Dělat dobro pro ekvádorské komunity znamená ptát se, co by samy chtěly zlepšit, říká dobrovolnice

Něco se musí změnit, uvědomila si Eliška Ochoa na cestě do Santiaga de Compostela, než se rozhodla pro dobrovolnickou práci v Ekvádoru. Jak vypadá život v jeho vysokých horách? O co se snaží charitativní projekt Adopce nablízko a co znamená slovo „minga“, jímž oceněná dobrovolnice označuje vznikající nadační fond na podporu tamních komunit?

Host Radiožurnálu: Nevyžádaná pomoc bývá tragédií, říká ředitelka Světlušky

Pro nevidomé získaly Noční běhy pro Světlušku za svou historii už přes 20 milionů korun. Které další projekty Nadační fond Českého rozhlasu rozvíjí? A jak se v očích jeho ředitelky Gabriely Drastichové proměňoval pohled na to, jak pomáhat? Při jedenáctém ročníku akce se jí ptali Jan Pokorný s Lucií Výbornou.

Host Radiožurnálu: Lékárník bez hranic: Dnešní zprávy jsem zažil v předstihu

Na základě mise Lékařů bez hranic v Bangladéši vznikl cestopis roku Hlas větru, druhá kniha lékárníka Stanislava Havlíčka. „Situace uprchlíků v uprchlickém táboře v Bangladéši anebo později probíhající válka v Jemenu, to je přímý odraz toho, co dneska vidíme ve zpravodajství,“ ohlíží se. Jak své zkušenosti zpracoval?

Host Radiožurnálu: Nejvíc škody napáchají moli, vypráví tkadlec Orsák. Zhotovil repliku Turínského plátna

Cestou do tkalcovské dílny Matyáše Orsáka narazíte na králíkárnu, ve které pobíhají obrovští angorští králíci. Tkadlec totiž chová zvířectvo i kvůli srsti, která se dá spřádat. „Například ponožky přímo vybízejí, úžasně hřejí, ale musíte je opatrně prát. Angorská srst plstnatí,“ vysvětluje Orsák, který pracoval na umělecké replice Turínského plátna nebo kopii středověké Pamětní knihy Starého Města pražského.

Host Radiožurnálu: Jasná páka, tam každej krásně kráká, smějí se Ambrož s Kollerem. Kapela vydává novou desku

Kapela Jasná páky vydává nové nahrávky a bilancuje 40 let od založení. Jsou to písničky o superstáří, srdečné nelásce, brutálním tlacháním a dramatických ránech. Budou tomu rozumět mladí lidé? „Třeba se k tomu časem dostanou,“ říká David Koller a Michal Ambrož dodává: „Já bych je nepodceňoval.“ Oba muzikanti byli hosty moderátora Vladimíra Kroce.

Host Radiožurnálu: To, co tělo vyloučilo, mu musíme dodat, připomíná odborník. Jak se projevuje dehydratace?

Někteří lidé rádi chodí do sauny nebo cvičí ve 42 stupních, aby se vypotili a dostali z těla škodlivé látky. To je podle předsedy Společnosti klinické výživy a intenzivní metabolické péče Pavla Těšínského dobře. „Je to součást otužování, ale pozor, jakýkoliv pobyt v horkém prostředí vede ke zvýšeným ztrátám vody a elektrolytů,“ zdůrazňuje Těšínský. Proč tělo volá po vodě, když nás něco bolí?

Host Radiožurnálu: Tiny house je energeticky nenáročný. Žít se v něm dá i s dětmi, tvrdí odborník na mobilní bydlení

„Z pohledu stavebního zákona není možné postavit někde trvale věc jako je tiny house, více jak polovina projektů v Evropě je spíše pro rekreační bydlení,“ vysvětluje Marek Polan, šéf evropské asociace mobilního bydlení. Podle něj je ale celá řada pozemků, které by parametry splňovaly – některé projekty nepotřebují připojení na sítě a energie. „Legislativa by měla brát v úvahu, že tito provozovatelé neznečisťují životní prostřední, jsou k němu často energeticky šetrnější.“