Host Radiožurnálu

Pravidelné dopolední a večerní rozhovory s hosty, které nikde jinde neuslyšíte. Každý všední a sobotní večer přivítají moderátoři zajímavé hosty napříč profesemi i obory. Své dotazy pokládejte přes formulář.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Host Radiožurnálu: Máme víc sluníčka, kvalita červených vín se lepší. Blížíme se Francii a Itálii, tvrdí moravský vinař

Klimatická změna má zásadní vliv na moravské vinařství, zdůrazňuje moravský vinař řeckého původu Georgios Ilias. Na Pálavě začal vinařit před dvaceti lety a od začátku chtěl jít bio cestou. „Od roku 2011 mám certifikované bio a v tom pokračujeme,“ popisuje. V čem je jeho víno specifické? A jaká je budoucnost tuzemských vín?

Host Radiožurnálu: Šárka Šáfrová: Žena mezi rybáři byla dříve rarita. Dnes ode mě chtějí poradit, jak chytit kapra

Češi jsou národem rybářů. Málokdo ale tuší, že Česká republika má i svoji úspěšnou a uznávanou rybářku. Posledním úspěchem rybářky Šárky Šáfrové je třetí místo z ženských závodů ve východních Čechách. Jak se přihodí, že pro sportovní rybolov zahoří žena? A proč svoji vášeň cílí na kapry?

Host Radiožurnálu: Ondřej Sedláček: Nosorožík kapucínek nebo tvor žijící v hlubinách studní. I Praha je pestrá džungle

Dobrodružná výprava do městské džungle. Tak zní podtitul nového dokumentárního filmu tvůrců kolem režiséra Jana Hoška nazvaného Planeta Praha. Stejně se jmenuje i knižní průvodce nečekaně pestrou přírodou města. Na obou se podílel zoolog a ochránce přírody Ondřej Sedláček. Jak těžký byl pro vědce žánr filmu? A jaké nejpodivnější zvíře žije v Praze? A co znamená pražský bizár?

Host Radiožurnálu: Kladruby jsou chrám pro koně, usmívá se šéf hřebčína. Tamní plemeno si objednává i dánská královna

Hřebčín v Kladerubech nad Labem pečuje o starokladrubské koně, tedy plemeno, které je na světě přes 400 let. „Je to v současné době už jediné zachované plemeno na světě, které bylo speciálně vyšlechtěno jako ceremoniální kočárový kůň,“ přibližuje ředitel Národního hřebčína Kladruby Jiří Machek, kterému dánská královna udělila rytířský řád.

Host Radiožurnálu: Za odsun sovětských vojsk by měl být Kocáb skoro svatořečen, říká Sommerová. Natočila o něm film

Šla jsem tím životem a najednou témata ke mně přilétávala, musí tam být nadšení, vysvětluje dokumentaristka a spisovatelka Olga Sommerová. Její nový film Michael Kocáb – rocker verus politik má premiéru na Letní filmové škole v Uherském Hradišti. „Bylo pro mě podstatné, že jsem se rozhodla film natočit, protože Michala celý život obdivuju. A také protože miluji rockovou i vážnou hudbu.“

Host Radiožurnálu: Risk se mi líbí, když je relativně pod kontrolou, říká kanoista Chaloupka

Slalomový kanoista na divoké vodě Václav Chaloupka má už ve svých 24 letech titul mistra světa. A teď v německém Augsburgu bude chtít titul obhájit. „Forma je dobrá, poslední měsíc přípravy se podařil a na mistrovství se velmi těším,“ pochvaluje si v rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou. Proč se rozhodl pořádat workshopy pro vodáky? A jak se dají zvládnout kameny a peřeje?

Host Radiožurnálu: Iveta Svobodová: Kromě vražd mě láká i dění ve společnosti. Třeba to, proč lidi za covidu kradli psy

Je autorkou úspěšných detektivních románů postavených na událostech, které se skutečně staly. Kromě toho píše i divadelní hry, věnuje se úpravě dialogů, režii dabingu a v neposlední řadě i malování akvarelů. Jaký je život spisovatele v dnešní době? Jak obtížné je napsat detektivní příběh? A co čtenáře na detektivkách vlastně tolik láká?

Host Radiožurnálu: „Začala válka. A tím se to všechno smazalo.“ Spisovatelka Boučková představuje knihu fejetonů

Když člověk emoci neprožívá, tak ji do psaní nevloží, říká spisovatelka Tereza Boučková, autorka knih Rok kohouta, Indiánský běh nebo Život je nádherný. A nyní vydává další knihu Hodiny tikají, soubor fejetonů za posledních pět let. „Fejetony se mi podařilo napsat nadčasově, je to záznam doby,“ říká v rozhovoru s moderátorem Vladimírem Kroce.

Host Radiožurnálu: Miso pasta je skvělá do bramboračky. Je nositelem chuti, radí Smolík. Vyrábí miso z českých surovin

Václav Smolík je chovatelem včel, opylařem, vyrábí miso pastu tradičním způsobem, ale z českých surovin. A také se věnuje výrobě balsamica. „Fermentuji potraviny někde doma v malém, tím se také částečně živím. Máme maličkou octárnu, miso výrobničku, jsme takový pilotní projekt,“ objasňuje v rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou. Jak se liší japonský ocet od evropského?

Host Radiožurnálu: Martin Úbl: Duševní lázně, absolutní svoboda a nadhled. Stezku Českem může jít každý

Dálková cesta Stezka Českem je projekt nadšeného hikera Martina Úbla. Ke stovkám cestovatelů se nyní přidává i Radiožurnál. Reportéři si na vlastní kůži vyzkoušejí jižní i severní trasu a své zážitky budou pravidelně reportovat na vlnách Českého rozhlasu. Jak Stezka Českem vznikla? Kdo se na ni může vydat? A jakých chyb je dobré se vyvarovat? „Nejdůležitější je přežít a pak získat zážitky,“ směje se dobrodruh Martin Úbl.

Host Radiožurnálu: Jsem trošku dinosaurus mezi influencery, usmívá se Kovy

Posledním hostem speciálního vysílání Radiožurnálu z MFF Karlovy Vary byl youtuber Karel „Kovy“ Kovář. A přestože na Sadové kolonádě, kam si v sobotu odpoledne přišel popovídat s moderátorem Vladimírem Krocem, pršelo, neměli ani nouzi o diváky všech generací. Mezi fanoušky nejznámějšího českého youtubera totiž už dávno nepatří jen ti nejmladší. Pro koho vlastně Kovy točí svá videa?

Host Radiožurnálu: Jiří Bartoška: Tigrida jsem měl rád. Netušil ale, co pro nás záchrana festivalu ve Varech znamená

56. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech se chýlí ke konci. Kromě filmů mohli návštěvníci vidět i výstavu věnovanou dlouholeté umělecké ředitelce festivalu Evě Zaoralové. “Měli jsme krásný vztah. Pracovní i lidský, protože Eva byla voda a já jsem byl oheň. A pro festival to bylo dobře,” vzpomíná Jiří Bartoška. Jak obtížné bylo v roce 1993 zrušený festival obnovit? A čeho pokaždé lituje, když daný ročník skončí?

Host Radiožurnálu: Vladimír Polívka: Divadlo je pro mě upřímnější, netočí se v něm miliony. S tátou nás spojilo

Ve snímcích Slovo i Srdce na dlani, uváděných na karlovarském filmovém festivalu, hraje vedle Vladimíra Polívky i jeho otec Bolek, na plátně se ale míjí. Na větší spolupráci ve filmu ještě čekají, zato spolupráce v brněnském divadle byla pro jejich vztah zásadní. „Tam se to u nás začalo lámat, začali jsme se vnímat jako kolegové, což hodně pomohlo i jiným věcem. Naučili jsme se dělat srandu i z jiných věcí, než jsme my sami,“ popisuje herec.

Host Radiožurnálu: Jiří Havelka: Snažím se nežít v bublině, nahlížím i do jiných oborů

Režisér, dramatik, moderátor a autor filmů Vlastníci a Mimořádná událost Jiří Havelka je tak spojen s divadlem Vosto5. A na karlovarském festivalu přijel jako divák. Na jaké filmy má doporučení? Líbil se mu například snímek Banger. „Je to natočený naprosto vtahujícím způsobem,“ říká herec, který pracuje na svém novém, v pořadí třetím filmu s pracovním názvem Zahradníkův rok. „Bude se točit celý rok, potřebujeme, aby každý rok pokročila příroda.“

Host Radiožurnálu: Žádná depka na placu nebyla, usmívá se herečka Žilková. Ve filmu hraje matku autistického dítěte

Herečka Veronika Žilková na karlovarské festivalu představuje v nesoutěžní sekci film Spolu. V poetickém filmu o životě rodiny s autistickým dítětem hraje maminku. „Žádná depka na placu nebyla,“ usmívá se herečka. „Je to o tom, jak matka obětuje svůj život synovi, který není úplně zdravý, ač jeho svět je roztomilý, krásný. Obětování matky může odsunout někdy zdravé dítě, dcera je jakoby odsunutá, protože matka se rozhodla, že synovi dá ve svém životě větší prostor.“

Host Radiožurnálu: Natočit film na smartphone je velká svoboda, říká režisér Sedlák o snímku Banger

Je to film o klukovi, co prodává drogy a snaží se za každou cenu se z toho vymanit, chce se dostat do vyšší společnosti, popisuje režisér Adam Sedlák snímek Banger, který byl natočený na smartphone. „Člověk nemusí najednou na place řešit tolik světla, nepotřebujete velikánský štáb, je to všechno minimalistický. Zároveň mi to umožňovalo dát kameru herci před obličej pár centimetrů. Cítil jsem, že vzniká něco jiného, než na co jsme normálně zvyklí,“ přibližuje vznik filmu.

Host Radiožurnálu: Covid s kiny zamával, ohlíží se režisér Hřebejk. Ve Varech představuje seriál Pozadí událostí

Vyloženě špatný film jsme letos ve Varech neviděli, hodnotí programovou nabídku karlovarského festivalu režisér Jan Hřebejk. Do Varů přijel představit minisérii Pozadí událostí, kterou režíroval a kterou mohou diváci od září vidět v České televizi. „Je to věc, která mi je osobně blízká, doufám, že se to bude líbit,“ říká. Na Sadové kolonádě se ale s moderátorem Janem Pokorným rozpovídal i filmově tvorbě 90. let a také o tom, proč je zajímavý Noir Film Festival.

Host Radiožurnálu: Nejde o dějepis, říká režisérka, která natočila film o proměně vztahu dvou lidí po srpnu 68

V hlavní soutěži karlovarského festivalu reprezentuje Českou republiku film Slovo režisérky Beaty Parkanové. Ve snímku, který je inspirován osudy jejích prarodičů, hrají Martin Finger a Gabriela Mikulková. „Film popisuje vztah Václava a Věry, jak se jim život promění, když se Václav po srpnu 68 nervově zhroutí a upadne do depresí, jak se promění rozložení energií v rodině, kdy žena přijde o hlavní oporu,“ přibližuje režisérka.

Host Radiožurnálu: „Celý film natočený na mobil.“ Adam Mišík hraje ve snímku o pražském nočním životě

Když se udělá hit, tak se mezi mládeží říká, že to je Banger. A tak se také jmenuje nový film, ve kterém hraje hlavní roli zpěvák a herec Adam Mišík. „Jsou tam i explicitnější části nočního pražského života, ale je to dost pravdivě vystihnutý,“ říká o filmu Banger, ke kterému složil i finální písničku. Hraje se jinak pro objektiv mobilu než pro kameru?

Host Radiožurnálu: Jdu doslova s kůží na trh, říká herečka Vagnerová o filmu Hranice lásky

Hranice lásky. Tak se jmenuje film, který má premiéru na karlovarském festivalu v hotelu Thermal. Hlavní roli v něm hraje herečka Hana Vagnerová. „Nejen tím tématem, že to je o polyamorii, otevřeným vztahu, že to je intimní a na Čechy dost radikální, ale i v momentě, kdy jsem tam jako spoluautor scénáře, tak mám pocit, že jdu doslova s kůží na trh,“ vysvětluje. Proč ve filmu příběh „bublá“ pod povrchem? A na čem herečka pracuje nyní?

Host Radiožurnálu: Takhle dobrý kritiky jsem ještě neměl, říká ke své knize herec Mádl. Chystá se točit nový film

Herec, režisér a scenárista Jiří Mádl si před 14 lety odvezl z filmového festivalu v Karlových Varech Křišťálový glóbus za herecký výkon ve filmu Děti noci. Před třemi lety na festivalu uvedl autorský film Na střeše, a nyní mu vyšla kniha Přitažlivost planety Krypton. „Takhle dobrý kritiky jsem ještě na nic neměl,“ říká v rozhovoru s Vladimírem Krocem na Sadové kolonádě v Karlových Varech. Jaké filmy na festivalu doporučuje? A co chystá do budoucna?

Host Radiožurnálu: Hrál jsem často sígry. Tak když přijde klaďas, neodmítnu, říká herec Finger. Hraje ve filmu Slovo

Na festivalu v Karlových Varech měl premiéru snímek Slovo scenáristky a režisérky Beaty Parkanové. Film se odehrává v okupovaném Československu a hlavní roli v něm hraje Martin Finger. „Mám strašnou spoustu děkovných reakcí,“ pochvaluje si filmový a divadelní herec, která je také uměleckým šéfem pražského Činoherního klubu. Nejen o filmu Slovo mluvil na Sadové kolonádě v Karlových Varech s moderátorem Janem Pokorným.

Host Radiožurnálu: „Dialogy vznikaly na place.“ Režisér Holý představuje film A pak přišla láska…

Režisér, scenárista a hudební skladatel Šimon Holý natočil film A pak přišla láska… Jde o jeho druhý dlouhometrážní film, který se uvádí na karlovarském filmovém festivalu. Do kin ale půjde až v listopadu. „Film je hodně zimní, sněží se tam,“ vysvětluje v rozhovoru s moderátorem Vladimírem Krocem na Sadové kolonádě v Karlových Varech. Jak vypadá improvizace ve filmu?

Host Radiožurnálu: Není to pojmuté jako klišé, říká Křenková o filmu Hranice lásky. Hraje milovnici swingers života

Do mobilního studia na Sadové kolonádě v Karlových Varech zavítala herečka Eliška Křenková. Je nominovaná na tři České lvy, hraje hlavní roli ve vztahovém dramatu Úsvit a na filmovém festivalu má premiéru snímek Hranice lásky. Tam hraje vedlejší roli. O čem film vypráví?

Host Radiožurnálu: Cimrman zanechal stopy všude. A vynalezl kompost, připomínají Čepelka s Bruknerem

Herci Miloň Čepelka a Petr Brukner mají divadelní prázdniny, už se ale chystají na natáčení projektu Stopy Járy Cimrmana. Začne příští týden v Havlíčkově Brodě, pak na Vysočině, Moravě, Pardubickém kraji a v Jižních Čechách . „Pokusíme se zmapovat většinu míst, které jsou spojené s životem a dílem Járy Cimrmana,“ přibližuje režisér projektu Patrik Ulrich, který je společně s herci Divadla Járy Cimrmana hostem Vladimíra Kroce na Sadové kolonádě v Karlových Varech.

Host Radiožurnálu: Smích je znakem člověka, říká herečka Tomicová. Ve filmu hraje ženu s celoživotním deficitem lásky

A pak přišla láska…. To je název filmu, který bude mít premiéru na filmovém festivalu v Karlových Varech. Natočil ho Šimon Holý a v hlavní roli se představila herečka Pavla Tomicová. „Kromě toho, že paní hledá pomoc u kartářky, tak je film i o rodovém léčení – aby se vyčistil rod od špatné energie a nastartoval novou dráhu,“ přibližuje. Kde se film natáčel? A co Pavlu Tomicovou tak dlouho drželo v Klicperově divadle v Hradci Králové?

Host Radiožurnálu: Jed ryby fugu je jako droga. Delfíni si je nasazují na nos, aby zažili euforii, popisuje akvaris

Čtyři druhy čtverzubců, piraně, ropušnice a desítky dalších druhů ryb obývají akvária botanické zahrady v pražské Troji. Které z nich dokážou opustit potok či nádrž, ve které žijí, a putovat kilometry po souši? A pokud si chceme založit zahradní jezírko, které druhy ryb se do něj v tuzemských podmínkách hodí? Poslechněte si rozhovor s kurátorem tropických rostlin botanické zahrady a nadšeným akvaristou Martinem Dvořákem.

Host Radiožurnálu: Do role přestárlého Prince Mamánka obsadil sám sebe. Charles je ještě o něco starší, směje se Budař

Ve středověké krčmě chtěl natočit krvák, ale skončil s pohádkou. Při svém celovečerním režijním debutu Princ Mamánek si Jan Budař střihl hlavní roli, ilustroval knížku i vytvořil zvukovou kulisu. „Bylo to hodně práce. Ale nakonec jsem si říkal, že zkusím po 15 letech zase složit filmovou muziku. Nesmírně mě to chytlo a bavilo,“ popisuje. Jak silnou sebedůvěru musí člověk mít, aby sám sobě hlavní roli svěřil? A jak pevnou rukou Jan Budař jako režisér nad herci vládne?

Host Radiožurnálu: Prasečí srdce v člověku? Může to být nová kapitola v kardiochirurgii, věří Netuka z IKEMu

V pražském IKEMu dělají ročně 40 až 50 transplantací srdce za rok, program navíc lékaři obohatili díky metodě převozu bijícího srdce u pěti pacientů. „To jsou další potenciální možnosti k růstu,“ říká přednosta Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM Ivan Netuka. Kam se bude kardiochirurgie dál ubírat? A jaké jsou nové možnosti operací srdce?

Host Radiožurnálu: Jiří Prskavec: Kanoe je moje nová radost. Vydržím v ní ale jenom dvacet minut. Bolí z ní nohy

Pražská Troja hostí Světový pohár ve vodním slalomu a Radiožurnál je u toho. Do R-streamu usedl nejúspěšnější český kajakář a olympijský vítěz z Tokia Jiří Prskavec, který včera dojel jako čtvrtý. „Mrzí mne to hlavně kvůli divákům a kvůli tomu, že Troja je moje domácí trať. Takový je ale sport,“ usmívá se. V čem je kanál v pražské Troji specifický? A v čem se liší trénink na kajaku od tréninku na kanoi?

Host Radiožurnálu: Když je v lodi dobrá atmosféra, dobře to dopadne, říkají veslařky. V čem je veslování specifické?

Legendární pražské Primátorky se vrátily do tradičního jarního termínu. A Radiožurnál je u toho. Do R-streamu na pražské Náplavce usedla trenérka mužů SK Slavia Martina Součková, která jako kormidelnice bude obhajovat loňské vítězství. „Jsem jediná ženská kormidelnice, která zatím tento závod vyhrála,“ usmívá se. A podobně jako celá posádka si oblékne dres, který navrhla bývalá veslařka a designérka Zuzana Oharek Bahulová: „Těší mě, když lidé nosí moje oblečení a vyhrávají.“

Host Radiožurnálu: Pasz: I Asii čeká obrozenecké hnutí, že není potřeba vycpaný zadek, aby člověk měl nějakou hodnotu

Novinář, fotograf a humanitární pracovník Jiří Pasz se zabývá destigmatizací duševních nemocí a zvyšováním podvědomí o rozvojových problémech. Teď se vrátil z Vietnamu a Kambodže. „Snažím se propojovat Česko se světem, prolamovat bariéry a mluvit o tom, že když budeme investovat do rozvojové a humanitární pomoci ve světě, tak se nám to vyplatí,“ říká. Co v obou zemích dělal pro různé neziskovky? Jak se tam daří prevenci domácího násilí?

Host Radiožurnálu: Únava? Neznám!“ Paměť už ale přeskakuje, občas něco na jevišti zapomenu, přiznává Pavel Zedníček

Spoléhá na improvizaci, trému má ale na jevišti pořád. „Není to jako že už je to hotový, jak už jsem starej, tak je to pohodě,“ říká herec Pavel Zedníček, nově oceněný mimořádný přínos kinematografii pro děti. Jakým vtipným momentům dala jeho počínající zapomnětlivost v divadle vzniknout? Proměňuje se u něj s věkem přístup k herectví?

Host Radiožurnálu: „Teď mě pobav, máš na to tři minuty.“ Televizní skeče jsou nevděčný žánr, míní autor První dobré

Ač si uvědomuje typického unaveného diváka, který chce u televize vypnout, nevzdává se Vincent Navrátil snahy měnit jeho vnímání. „Náš skečový pořad je takový absurdnější, že na něj člověk musí koukat odvážněji, uvolněněji a otevřeněji,“ popisuje herec, scénárista, režisér a autor pořadu První dobrá. Co ho inspiruje? A proč se s kolegy pustil hned ze začátku kariéry do nejtěžšího žánru?

Host Radiožurnálu: Rakovina je šok, lidem pomáháme zbavit se strachu, říká garantka kampaně Fuck Cancer

Spousta nemocných mi říká, že přišli o přátele během své nemoci, protože se jim přestali ozývat, říká Pavla Doláková, psychoterapeutka a garantka české osvětové kampaně Fuck Cancer, tedy osvěty problematiky rakoviny mladých lidí. Co dokáže udělat onemocnění s partnerskými vztahy. A jak přemýšlet o životě, který s sebou nese nemoc?

Host Radiožurnálu: Tady se nikdy žádní psi nepoprali, zvou pořadatelé na akci Monínec patří psům

Sobotní Monínec bude ve znamení čtyřnohých miláčků. Návštěvníci osmého ročníku akce Monínec patří psům se mohou těšit na disciplíny jako aport rohlíků nebo číšník se psem. „Je tady vždycky úžasná atmosféra, jezdí sem rodiny se psy, kteří jsou zvyklí být mezi svými kamarády. Jsme nadšení z toho, že se tady nikdy žádní psi nepoprali.“ říká Veronika Souralová, která na akci společně s fotografem Danem Maternou pokřtí knihu Když jsem byla štěně.

Host Radiožurnálu: Pierce Brosnan dabuje Jirku Dvořáka, raduje se producent. Jak vznikla multimediální show iMucha?

Má jít o příběh souboje tvořivosti a destrukce. Tým kolem muzikanta Michala Dvořáka finišuje přípravy na několikrát odloženou premiéru velké multimediální iMucha show. Diváci v O2 Universum v Praze uslyší jak anglickou, tak českou verzi. A také hlas herce Pierce Brosnana. „Pro kredibilitu a prestiž projektu je to celkem zásadní jméno,“ pochvaluje si Michal Dvořák. Jak dlouho procoval na multimediálním projektu? A proč myšlenka vznikla v Soulu?

Host Radiožurnálu: „S maratonem můžeme začít i v padesáti.“ Jaké novinky přináší letošní Pražský mezinárodní maraton?

Pražský mezinárodní maraton se koná po třech letech, na start se postavilo osm tisíc běžců a běžkyň. „Věříme, že co největší počet si doběhne pro cílovou medaili a bude mít zážitek perfektní,“ věří manažer běžeckého centra Running Mall Lukáš Vevera a kondiční trenér Martin Levý. Ti ale upozorňují, že po 15. hodině bude velké horko a počasí tak pro běžce není úplně ideální. Zato pro diváky ano – sešlo se jich letos na pražském Staroměstském náměstí opravdu hodně.

Host Radiožurnálu: „Chceme ukázat to nejlepší z průmyslového designu u nás,“ přibližuje podnikatel projekt ve Zlíně

Vzdělanost, otevřenost, průkopnictví, pracovitost, podnikavost, vytrvalost a kreativitě. Těchto sedm vlastností prý charakterizují obyvatele Zlína, města, které si letos připomíná 700 let od první zmínky. S prezidentem Zlínského kreativního klastru a podnikatelem Čestmírem Vančurou jsme se zaměřili na tu posledně jmenovanou, tedy tvořivost. „O kreativních průmyslech se hodně mluví, ale málokdo si pod tím umí něco představit,“ přibližuje Vančura akci Sto let zlínského designu.

Host Radiožurnálu: Novgorod ve světle invaze. Bojovat chci tam, kam se sám pošlu, vysvětluje Jiří Suchý úpravu hry

Svými slovy má k armádě kladný vztah, tvůrčí okénko za komunismu ale Jiřímu Suchému otevřel mír. „Tenkrát bylo heslo boj za mír. Bojovalo se za mír pořád, takové zvláštní heslo. Tak jsem si říkal: mír, to je místo, kde můžu říkat něco, co chtějí slyšet,“ popisuje ředitel divadla Semafor nápad za hrou Kdyby tisíc klarinetů, jejíž název propůjčil dobročinné sbírce pro Ukrajinu. Jak ve světle ruské invaze upravil znovuuvedený kus Nižnij Novgorod z prostředí první světové války?

Host Radiožurnálu: Dělat dobro pro ekvádorské komunity znamená ptát se, co by samy chtěly zlepšit, říká dobrovolnice

Něco se musí změnit, uvědomila si Eliška Ochoa na cestě do Santiaga de Compostela, než se rozhodla pro dobrovolnickou práci v Ekvádoru. Jak vypadá život v jeho vysokých horách? O co se snaží charitativní projekt Adopce nablízko a co znamená slovo „minga“, jímž oceněná dobrovolnice označuje vznikající nadační fond na podporu tamních komunit?

Host Radiožurnálu: Nevyžádaná pomoc bývá tragédií, říká ředitelka Světlušky

Pro nevidomé získaly Noční běhy pro Světlušku za svou historii už přes 20 milionů korun. Které další projekty Nadační fond Českého rozhlasu rozvíjí? A jak se v očích jeho ředitelky Gabriely Drastichové proměňoval pohled na to, jak pomáhat? Při jedenáctém ročníku akce se jí ptali Jan Pokorný s Lucií Výbornou.

Host Radiožurnálu: Lékárník bez hranic: Dnešní zprávy jsem zažil v předstihu

Na základě mise Lékařů bez hranic v Bangladéši vznikl cestopis roku Hlas větru, druhá kniha lékárníka Stanislava Havlíčka. „Situace uprchlíků v uprchlickém táboře v Bangladéši anebo později probíhající válka v Jemenu, to je přímý odraz toho, co dneska vidíme ve zpravodajství,“ ohlíží se. Jak své zkušenosti zpracoval?

Host Radiožurnálu: Nejvíc škody napáchají moli, vypráví tkadlec Orsák. Zhotovil repliku Turínského plátna

Cestou do tkalcovské dílny Matyáše Orsáka narazíte na králíkárnu, ve které pobíhají obrovští angorští králíci. Tkadlec totiž chová zvířectvo i kvůli srsti, která se dá spřádat. „Například ponožky přímo vybízejí, úžasně hřejí, ale musíte je opatrně prát. Angorská srst plstnatí,“ vysvětluje Orsák, který pracoval na umělecké replice Turínského plátna nebo kopii středověké Pamětní knihy Starého Města pražského.

Host Radiožurnálu: Jasná páka, tam každej krásně kráká, smějí se Ambrož s Kollerem. Kapela vydává novou desku

Kapela Jasná páky vydává nové nahrávky a bilancuje 40 let od založení. Jsou to písničky o superstáří, srdečné nelásce, brutálním tlacháním a dramatických ránech. Budou tomu rozumět mladí lidé? „Třeba se k tomu časem dostanou,“ říká David Koller a Michal Ambrož dodává: „Já bych je nepodceňoval.“ Oba muzikanti byli hosty moderátora Vladimíra Kroce.

Host Radiožurnálu: To, co tělo vyloučilo, mu musíme dodat, připomíná odborník. Jak se projevuje dehydratace?

Někteří lidé rádi chodí do sauny nebo cvičí ve 42 stupních, aby se vypotili a dostali z těla škodlivé látky. To je podle předsedy Společnosti klinické výživy a intenzivní metabolické péče Pavla Těšínského dobře. „Je to součást otužování, ale pozor, jakýkoliv pobyt v horkém prostředí vede ke zvýšeným ztrátám vody a elektrolytů,“ zdůrazňuje Těšínský. Proč tělo volá po vodě, když nás něco bolí?

Host Radiožurnálu: Tiny house je energeticky nenáročný. Žít se v něm dá i s dětmi, tvrdí odborník na mobilní bydlení

„Z pohledu stavebního zákona není možné postavit někde trvale věc jako je tiny house, více jak polovina projektů v Evropě je spíše pro rekreační bydlení,“ vysvětluje Marek Polan, šéf evropské asociace mobilního bydlení. Podle něj je ale celá řada pozemků, které by parametry splňovaly – některé projekty nepotřebují připojení na sítě a energie. „Legislativa by měla brát v úvahu, že tito provozovatelé neznečisťují životní prostřední, jsou k němu často energeticky šetrnější.“

Host Radiožurnálu: Hrozně mě baví obyčejní lidé a jejich příběhy, vypráví herečka Dancingerová. Napsala knihu Nesmělí

Herečku Martu Dancingerovou můžete znát z divadla, různých seriálů, filmů, z pohádky, ale také napsala knížku povídek. „Celá knížka je o lidech, o kterých si myslím, že to jsou velcí hrdinové, jsou to lidi, na které nejde vidět, kterých si nevšímáme v každodenním životě,“ popisuje herečka svůj literární debut. O čem bude její nová knížka pro děti? A co je jejím snem?

Host Radiožurnálu: Názory na arabský svět jsou zkreslené, tvrdí návrhář porcelánu. Vystavuje Egyptské reminiscence

Velbloudí závody, arabská modlitba nebo tác s Tutanchamonem ve zlatě a platině. Takové věci ukazuje malíř, grafik a návrhář porcelánu Boris Nosek ve své galerii v pražské Vodičkově ulici. Umělec, který experimentuje s prořezávaným materiálem, vymyslel také vlastní metodu zpracování porcelánu. „Pevnou linii střídám s měkkou barvou, v této kombinaci je to novum,“ vysvětluje Boris Nosek, jehož aktuální výstava se jmenuje Egyptské reminiscence.

Host Radiožurnálu: Že Morava neumí červené víno? Musí se redukovat, nevypěstujete ho tu tolik, říká oceňovaný vinař

Josefa Valihracha, trojnásobného vítěze ve vinařské soutěži Chardonnay du monde, mrzí, když se říká, že pro červená vína není Morava vhodná. „Červená máme. Nechci se chlubit, ale když jste jmenoval některé naše úspěchy, tak jsme v podstatě dovezli první zlatou medaili z červené víno,“ popisuje vinař z Krumvíře. Jak své podnikání rozjel a kdy se musel vyrovnávat s neúspěchem?

Host Radiožurnálu: S kvalitními potravinami ušetříte na množství. Tělu jich stačí méně, aby se uživilo, míní biofarmář

Pro uchování hodnoty doporučuje ukládat peníze do zlatých slitků, vedle investic se ovšem Michal Spurný věnuje i produkci potravin. „Dnes už to nejsou jen takové ty kapitalistické pohledy, vytváření nějaké hodnoty a budování, ale hledám i cesty, které mají vyšší filozofický přínos. To jsem třeba objevil v tom zemědělství,“ vysvětluje biofarmář. Jak se dá na kvalitních potravinách ušetřit? A proč se věnuje především kravskému mléku?

Host Radiožurnálu: Pitná voda ubývá, pokud si ji vyplýtváme, tak žádná jiná nepřijde, upozorňuje vodohospodář

22. březen je Světový den vody. V roce 2020 Česko zasáhlo nejhorší sucho za posledních 500 let. A situace se dlouhodobě nezlepšuje. Na vině jsou často diskutované změny klimatu, ale i nešetrný způsob, jakým lidé s vodou v krajině po léta zacházeli. Dříve pršelo hodně dlouho a málo, zatímco dnes jsou srážky lokální a prudké, popisuje v rozhovoru z června 2020 vodohospodář a technický ředitel Středočeských vodáren Bohdan Soukup.

Host Radiožurnálu: Není nutné si čistit zuby 30 minut, vysvětluje stomatoložka Pavlíková. Co znamená ústní zdraví?

„Rodiče jsou velmi zodpovědní a s dětmi se snaží chodit k zubaři. Někdy je ale problém, že nemůžou nalézt to správné zdravotnické zařízení, které děti vezme,“ bilancuje zubní lékařka Gabriela Pavlíková, která na světový den ústního mluví nejenom nejen o čištění zubů, ale třeba i o aftách v dutině ústní. Co o naší kondici vypovídají časté opary?

Host Radiožurnálu: Každý na sociálních sítích má vlastní bulvárek, vysvětluje Peter Nagy. Vydal nové album Petrolej

K mému věku patří smíření se s tím zlým na světě, i když to úplně nejde, zvlášť v této době. Ale člověk si musí osladit život, říká muzikant Peter Nagy, který má rád přírodu, květy, zvířata, zkrátka to, co je na životě pozitivní. Na co spoléhá u svých fanynek? A funguje ještě smysl pro romantiku? A jaké má slovenský muzikant plány pro letošní rok?

Host Radiožurnálu: Kilogram za každý odvezený. Umlčené hlasy chceme připomenout novým zvonem, přibližuje zvoník Boháč

Zvon #9801. Tak se jmenuje iniciativa, která připomíná výročí nacistických rekvizic zvonů za druhé světové války. „Řekli jsme si, že nejlepší varianta je připomenout novým, silným, mohutným hlasem. Zvon pravděpodobně necháme odlít v Rakousku a bude vážit skoro deset tun,“ říká předseda stolice zvoníků Sanctus Castulus Ondřej Boháč. Co se s rekvírovanými zvony za druhé světové války dělo? A jak se odlévají zvony?

Host Radiožurnálu: Čepelka v Aktu nemá k sobě rovného, říká autor fotoknihy Cimrmani. Kdo na každé fotce „spí“?

Fotografická publikace Cimrmani ukazuje obrázky z jeviště i zákulisí Divadla Járy Cimrmana. Jejich autorem je Petr Hecht, bývalý kulisák souboru, který za čtvrt století nashromáždil na pět tisíc snímků. Jejich výběr je k vidění i na stejnojmenné výstavě v Galerii Czech Photo Center v pražských Butovicích. „Mnoho se změnilo, mnohé je historií. Je to takové velké dítě, které se narodilo po 25 letech. Mám z toho obrovskou radost,” říká fotograf.

Host Radiožurnálu: Soukalová: Někdy je to pro biatlonisty psychická nálož

Někdejší hvězda českého biatlonu Gabriela Soukalová se stále vžívá do role svých nástupnic. Zvláště pak Markéty Davidové, od níž publikum čeká medaili nejvíce. „Doufám, že se ten tlak podaří nějakým způsobem překonat. Musí to být pro ni ohromně náročné,“ věří. Proč je pro závodníky důležitý psychický servis a jak zpětně hodnotí své působení na dráze i mimo ni?

Host Radiožurnálu: Horákovi mi zajišťují náctileté fanynky, směje se herec Götz chovající lásku k funerálnímu umění

V novém filmu Jiřího Havelky Mimořádná událost si střihl myslivce, obvyklejší rolí Ctirada Götze ovšem býval hrobník. „S Igorem Barešem, mým úhlavním kamarádem, objíždíme různé hřbitovy tu a tam a fotíme si je. Dokonce když jsem byl ve finanční nouzi, uvažoval jsem, že půjdu do Irska dělat hrobníka,“ vypráví herec. Jaká náhoda jej do role hrobníka přivedla poprvé? A kterou ze svých mnoha seriálových rolí považuje za nejvýznamnější?

Host Radiožurnálu: Převoz bijícího srdce trval pět a půl hodiny, říká kardiochirurg. Operace zachránila pětileté dítě

Lékaři z pražského IKEMu poprvé použili metodu takzvaného převozu bijícího srdce k transplantaci mezi dvěma státy, konkrétně mezi Slovenskem a Českem. Nový orgán tak zachránil život malému dítěti. „Malé pacientce se daří velmi dobře, je již v domácí péči, má se čile k světu,“ říká kardiochirurg Miroslav Koňařík, vedoucí programu ex vivo perfuzí srdce.

Host Radiožurnálu: Na začátku je vždy nějaká touha, vypráví polárník Horký. Zdolal nejvyšší horku Antarktidy Mt. Vinson

Navštívil nejchladnější obydlené místo na světě na Sibiři, přešel Grósko a později s polárníkem Vaškem Sůrou i mongolské jezero. A nyní, po dobytí severního pólu, dosáhl i toho jižního. Jaký byl výstup na nejvyšší horu Antarktidy Mt. Vinson? „Nemám odvahu se označovat za horolezce, ale je to nádherný pocit. Je to nejšpičatější dolní špička zeměkoule,“ říká cestovatel, polárník a dokumentarista Petr Horký. Proč si vzal s sebou na Antarktidu ukulele?

Host Radiožurnálu: Zemřela spisovatelka Ludmila Vaňková. Připomeňte si ji v posledním rozhovoru na Radiožurnálu

Autorka oblíbených historických románů se ve své tvorbě věnovala především české středověké historii. Její oblíbenou epochou byly Čechy v době královské – nejznámější jsou její romány o Přemyslovcích a Lucemburcích. S moderátorkou Patricií Strouhalovou si povídala krátce po svých devadesátých narozeninách v červnu 2017. Podle čeho si vybírala témata svých knih? Byl Karel IV. skutečně tak mazaný vyjednavač? A jak v 65 letech zvládla třítýdenní výpravu v Himalájích?

Host Radiožurnálu: Historie zapsaná do názvů pražských ulic. Mnohé z nich nebyly slušné, říká autor Pražského uličníku

Svou práci přirovnává pražský archivář Marek Lašťovka k rutině detektiva. „Když chcete něco opravdu bádat, opravdu se snažit, tak je to dlouhá rutinní práce a musíte na to mít vlastnosti,“ myslí si spoluautor publikace Pražský uličník. Co nejzajímavějšího v překreslovaných mapách hlavního města objevil? Jak se vyvíjelo názvosloví míst, kde Pražané žijí?

Host Radiožurnálu: Požahán medúzou skončil v Malajsii na ulici. Život formující cesta, směje se lékař-cestovatel

Po svém otci je Julius Lukeš mladší lékařem se sklonem k experimentování na vlastním těle. „Pokud to dávalo nějaký smysl, ať už u té tasemnice nebo střevních parazitů s účelem něco zjistit, tak to bylo super. Ale třeba nechat se kousnout mouchou tse-tse, to se mi zdá jako úplná blbost,“ hodnotí extrémní počiny svého otce. Jaké hraniční momenty zakusil on sám? A kudy se ubírá jeho profesní kariéra?

Host Radiožurnálu: Tornádo zachytil fotkou stěny poseté haraburdím. Zkázu zalilo úchvatné světlo, říká oceněný fotograf

Nejen se snímkem Zkáza zachycujícím spoušť po tornádu v Mikulčicích, ale také za sérii z volební kampaně Andreje Babiše získal Petr Topič z vydavatelství Mafry ocenění Czech Press Photo. Jak fotoreportér přemýšlí o dějích, které zachycuje? Co se mu nejsilněji vtisklo do paměti z rána po řádění tornáda?

Host Radiožurnálu: Nemoci nikdy nevznikají z vody a bazénu, říká majitelka Baby Clubu. Kdy začít s otužováním dětí?

Podle bývalé závodní plavkyně a průkopnice dětského plavání Štěpánky Štrougalové je otužování dětí pro dětskou imunitu naprosto základní. „Pokud si rodič uvědomí, že má možnost zapracovat na kvalitě imunitního systému u dítěte, tak je to obrovská výhoda,“ říká majitelka Baby Clubu Juklík, která začala s kojeneckým plaváním už v roce 1988. Jak se od té doby změnila metoda dětského plavání?

Host Radiožurnálu: Vědět vždycky kudy dál může být zrádný, říká Marek Epstain. Napsal divadelní hru Mléčná dráha

Marek Epstein je autorem několika desítek televizních a filmových scénářů, teď má na svém kontě i divadelní hru Mléčné sklo. Premiéru bude mít 4. února v Divadle Mana a v hlavní roli se představí herec Martin Dejdar. „Když chcete vyprávět něco opravdu dramatického a drastického, tak bez humoru se nedostanete dál než s ním,“ přibližuje Marek Epstein. Co ho tak zaujalo na jednom novinovém článku, že z něj zpracoval drama?

Host Radiožurnálu: Infektolog Trojánek: Odolné bakterie, naše smutná budoucnost

S těžkými antibakteriálními vahami doporučuje Milan Trojánek lékařům i samotným nemocným šetřit. „Pokud víme, že nás bolí v krku, že máme bakteriální angínu a ta bakterie je citlivá na pecinilin, tak by bylo velkou chybou podat širokospektrální antibiotikum, protože tím ovlivníme střevní mikroflóru,“ upozorňuje pedagog a infektolog pražské Fakultní nemocnice Bulovka na jeden z jejich problémů. Kde se objevují multirezistentní bakterie a co proti nim může společnost dělat?

Host Radiožurnálu: Pomáhají dospět mladým z dětských domovů. Být Patronem vyžaduje frustrační toleranci, říká Talpa

Dospívajícím předávají patroni své životní zkušenosti, svým svěřencům ale nenahrazují rodiče například co do kupování pozorností. „Protože by se z toho stal vztah založený na materiálnu,“ vysvětluje zásadu odborný garant projektu Patron, Lukáš Talpa z organizace Liga otevřených mužů podporující aktivní otcovství. Kde dobrovolníci chybí a co oni sami mohou staráním se o mladé lidi z dětských domovů získat?

Host Radiožurnálu: Viry přeskakují mezi druhy. Tak vznikl i nový koronavirus, soudí vědec, který se vrátil z Ugandy

Na podzim vedl expedici do africké Ugandy, aby sbíral vzorky hlodavců, netopýrů, kaloňů a hmyzožravců. Nyní popisuje diverzitu a nálož virů, kterou tato zvířata nosí. „Uganda je jedním z míst s nejvyšší biologickou rozmanitostí, chceme tak rozmanitost na zemi chránit,“ upřesňuje v rozhovoru s Janem Pokorným Josef Bryja z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR.

Host Radiožurnálu: Eliška Krausová-Chavez: S bratry se hodně hádáme, ale kritika je zdrojem společného veselí

Profesorka univerzity v Bogotě Eliška Krausová-Chavez žije v Kolumbii od roku 1968. Nedávno získala od ministerstva zahraničí ocenění Gracias Agit za práci své asociace česko-kolumbijského přátelství Asocheca. Do Prahy se vrací každý rok, její návštěva letos vyšla na leden: „Praha vypadá jako za komunistů: šedivá, smutná a plná bláta. Do té jsem se v životě nevrátila, vracím se do krásné slunné zářivé Prahy v létě,“ srovnává. Co dalšího v jejím životě změnila pandemie?

Host Radiožurnálu: Klára Boudalová: Hraju na vše, co se namane. Ozvučit se dá kelímek od jogurtu i zahradní hadice

Popularizátorka klasické hudby Klára Boudalová používá svérázné metody. Na pódiích koncertních síní předvádí chemické pokusy, newyorské profesory učí hrát na nástroje z odpadků nebo umožňuje dětem, aby si osahaly klasické hudební nástroje. „Nejde o vzdělávání, neučíme hudbu, ale radost. Mít něco rád je dovednost, kterou můžeme budovat. Především tím, že se člověk dobře baví. A to chce velkou otevřenost k šílenostem,“ vysvětluje svoje východisko.

Host Radiožurnálu: Jsem zastáncem činoherní pantomimy, říká Martin Sochor. Hraje v divadle francouzské komedie

Herectví a pantomimu studoval Martin Sochor v Paříži v řádném denním studiu v roce 1991 – 1994, nyní hraje ve Strašnickém divadle francouzské komedie Adverte, které přináší jedny z nejúspěšnějších her pařížských scén – Stará láska nerezaví, Prachy jako by z nebe padaly nebo Boeing-Boeing. „Pro mě je plastické mimické herectví základem divadla. Pantomimické vyjádření je prostě neodmyslitelná součást, ontologický základ herectví,“ vysvětluje.

Host Radiožurnálu: Bluegrass se nejvíc poslouchá u nás a v USA, říká výrobce banj. Na jeho nástroje hrají hvězdy

V Česku lidé bluegrassu velmi rozumí, a díky tomu se daří organizovat i koncerty, pochvaluje si světově proslulý výrobce hudebních nástrojů Rostislav Čapek, když moderátorovi Vladimíru Krocovi ukazuje pětistrunné banjo. Nejenom tyto nástroje v osadě Chouzavá vyrábí a prodává doslova do celého světa. Co to je bluegrass? A v čem spočívá výroba banj, mandolín a dalších nástrojů tohoto hudebního stylu?

Host Radiožurnálu: Roman Holý vydává nové album Strážce klidu: Času bylo hodně a depka veliká

Vůbec první sólová deska muzikanta a producenta Romana Holého se jmenuje Strážce klidu. A v žádném případě nejde o funk. „To by mi připadalo nepodařený, když už mám dvě kapely, udělat si desku v tom samém stylu. Já tomu říkám, že to je teplý elektro folk,“ usmívá se, když během rozhovoru s Vladimírem Krocem označuje žánr nového alba. A proč se deska jmenuje Strážce klidu?

Host Radiožurnálu: Cukr není jed, ale jeho nadměrné množství škodí. Zvykněte si na přírodní sladidla, radí diabetoložka

Diabetes je onemocnění, při němž má pacient stále zvýšenou hladinu glukózy. „Překonali jsme hranici milionu lidí s diabetem, většinou druhého typu. Odhaduje se, že desítky procent lidí diabetes mají a neví o tom,“ upozorňuje internistka a diabetoložka Hana Krejčí. Jak se dá cukrovce předcházet a jak je to s jejím vyléčením?

Host Radiožurnálu: Kůže získává stárnutím na kráse, vypráví brašnář Duben

V Praze je brašnářů řádově několik desítek. A jedním z nich je Petr Duben, kterého Radiožurnál navštívil v jeho brašnářské dílně. Řemeslo podědil po svém otci a s moderátorem Janem Pokorným si povídal nejenom o historii brašnářství. „Máme svá setkání jednou do roka, ještě se ševci. Víme o sobě, jsme kamarádi, především na sociálních sítích,“ přibližuje.

Host Radiožurnálu: Největší překážka studia v zahraničí? Aby to člověka vůbec napadlo, usmívá se student z Dublinu

Devatenáctiletý Jan Hrebík z Valtířova u Ústí nad Labem absolvoval první semestr na University College Dublin. „Na studium v zahraničí jsem se připravoval od začátku střední školy. Na některé obory ani samé jedničky nestačí,“ tvrdí student, který se kromě oboru udržitelnosti v chemii věnuje celé řadě koníčků od sportu po jazyky.

Host Radiožurnálu: Publicista Pavel Klusák: Kontroverzní byl Gott jen soukromě

Jako leitmotiv procházel Karel Gott proměnami času. „Výborně je zmapovaný underground, ale do průzkumu toho, čím žila média – československá televize a rozhlas – jsem se musel ponořit sám,“ popisuje hudební publicista Pavel Klusák motivaci za sepsáním knihy Gott: Československý příběh. Jakým způsobem hvězda ukotvovala veřejné mínění? Kdy obstál a za co je třeba být vůči němu kritický?

Host Radiožurnálu: Lukáš Klimčák: Křišťálové lustry jsou z módy, Britové české sklo milují

Skleničku sice vlastnoručně vyrobit neumí, přesto šíří slávu českého skla, co se dá. „Vždy jsem víc vymýšlel hlavou než rukama,“ usmívá se v rozhovoru s Patricií Strouhalovou Lukáš Klimčák, podnikatel v oblasti designu skla, který do světa vyváží vlastní značku skla.

Host Radiožurnálu: Libor Šteffek: Kamila Lhotáka inspirovaly ženy i Jules Verne

Ke Kamilu Lhotákovi se dostal už v dětství, a to díky ilustracím k oblíbeným dětským knihám: Tomem Sawyerem počínaje a „ransomovkami“ konče. „Kamil Lhoták jich ilustroval více než 400, ten soupis se ale neustále rozšiřuje, dnes už se možná blíží 450,“ upozorňuje Libor Šteffek, kurátor výstavy malíře a grafika Kamila Lhotáka, v rozhovoru se Zuzanou Burešovou.

Host Radiožurnálu: Imran a Filip: Zangiovi: Hudba je sen, nová deska vznikla za týden

Hosty jsou Imran a Filip Zangiovi, otec a syn, lékař a muzikant. Byť jsou Vánoce, ten nejkrásnější dárek získal Imran od svého syna k 60. narozeninám. „Táta se přes 40 let věnuje hudbě, zatím ale nemá vlastní album. Tak jsem se rozhodl mu takové album věnovat – s tím, že vše zařídím, obstarám muzikanty a táta si tam jen zahraje. Je to album postavené na perkusích,“ usmívá se syn Filip.

Host Radiožurnálu: Hubert Hoyer: Jakub Jan Ryba chtěl vánoční příběh přiblížit lidem

Když dnes hraje na varhany, sedí na stejné stoličce jako kdysi Jakub Jan Ryba, autor České mše vánoční. „Je to velký závazek i čest,“ usmívá se učitel, varhaník a předseda Společnosti Jakuba Jana Ryby Hubert Hoyer. „Ryba chtěl vánoční příběh přiblížit lidem, aby mu rozuměli.“

Host Radiožurnálu: Philip Zimbardo: Zlo je všude. Klíčové je myslet na společnost, nejen na sebe

Americký sociální psycholog Philip Zimbardo proslul jako šéf fiktivní věznice ve sklepení Standfordské univerzity. Tvrdí, že každý člověk se rodí dobrý, v konkrétní situaci prý ale můžeme selhat. V posledních letech proto učí lidi se zlu postavit. „Aby se stali hrdiny. Aby byli jako Václav Havel,“ popisuje slavný psycholog.

Host Radiožurnálu: Znalec ostravské dopravy: „Barborku“ darovali tramvajáci dětem

Symbol staré ostravské dopravy, téměř stoletá Barborka, městem obvykle brázdí například při mikulášských jízdách. „Pestře zbarvený interiér, na sloupcích mezi okny jsou výjevy z pohádek. Všechno je přizpůsobeno účelu, pro který tato tramvaj slouží,“ popisuje Jiří Boháček, správce depozitáře vozidel ostravského dopravního podniku. Kde se vzalo její jméno?

Host Radiožurnálu: Postřik ze skořice, zahrádka bez chemie. Objevujeme byliny, co už předkové znali, popisuje botanik

Nakolik můžeme bylinkami předcházet nemocem? „Jestli si lidé myslí, že vás vyléčí z koronaviru, tak ne. Můžete ale svůj imunitní systém vyladit, aby nedocházelo k citokinové bouři, což je ten problém s dýcháním,“ říká botanik Roman Pavela, který patří mezi nejcitovanější vědce světa. Pomocí kterých rostlinných směsí můžeme šetrně pečovat o vlastní zahrádky? Proč se na řadu starých technik zapomnělo?

Host Radiožurnálu: Jsme trénováni na mimořádné události, ale tohle trvá už v řádu let. Pořád držíme, říká šéf záchranky

Jedna z nejstarších záchranných služeb na světě vznikla v Praze v polovině 19. století. Od té doby se stále vyvíjí. Dojezdová doba záchranky je ze zákona do 20 minut, v Praze záchranáři stíhají příjezd v průměru za 8 minut. „Pokud jde o život, musíme jet rychle. Na dispečinku jsme museli udělat spoustu opatření. Nikdy nepřestanu obdivovat svých skoro 40 – hlavně dam, ale už máme i muže – na dispečinku. Všichni fungují velmi dobře,” oceňuje šéf záchranky Petr Kolouch.

Host Radiožurnálu: Lampář Jan Žákovec se těší na obnovené světlonošky Čechova mostu

Na Karlův most se vrátil lampář a znalec plynové historie Jan Žákovec. „Já jsem nejvyšší a kolega nejstarší lampář na světě,“ směje se. V Evropě se plynové lampy rozsvěcí dálkově nebo pomocí časových rozžehovačů. U nás máme lampáře pouze v Praze. Čím je toto povolání specifické a které další mosty se dočkají návratu plynových prvků?

Host Radiožurnálu: Bohdana Goliášová: Rukodělná zručnost je v české DNA

Vždy věděla, že chce dělat umění. Když pak jednou vzala do ruky drát, zjistila, že z něj dokáže vytvářet unikátní tvary. Právě tak vznikla její unikátní šperkařská metoda – tepaná krajka. „Nevzdala jsem to, i když jsem měla pocit, že na to nejsem dostatečně výtvarně vzdělaná,“ usmívá se v rozhovoru s Vladimírem Krocem Bohdana Goliášová, šperkařka a zakladatelka projektu Tvůrci v praxi. Teď zvítězila v anketě Žena roku 2021 v kategorii Žije svou prací.

Host Radiožurnálu: Měl jsem jen dvě hodiny zpěvu v životě, rád si dělám věci po svém, přiznává Marek Ztracený

Zpěvák Marek Ztracený je na scéně třináct let. Kromě Českého slavíka posbíral řadu dalších cen, vyprodal O2 arénu, kde během koncertu požádal snoubenku o ruku, stal se otcem. Nežije příliš rychle? „Jsem spokojený, je mi dobře. Jsem věčný snílek, ale umím být vděčný a šťastný,“ usmívá se.

Host Radiožurnálu: S nejslabšími žáky pracují české školy hůř než Polsko nebo Estonsko, upozorňuje metodička doučování

Michaela Kučerová se věnuje doučování dětí. Je metodičkou programu Podpora vzdělávání organizace Člověk v tísni, která se zabývá pomocí především v sociálně vyloučených lokalitách. „Všechny děti hledají pomoc a chtějí spolupracovat, ale pro některé je to náročné. Řeší závažné věci v rodině nebo prožívají silnou pubertu. Nejdůležitější je vytvořit si vztah s doučujícím a dítětem,“ všímá si.

Host Radiožurnálu: Na úřadě se nescházíme, zapálíme oheň a promítáme si film, říká herec a předseda zahrádkářů Zadražil

Herci Janu Zadražilovi se daří plnit si své sny – hraje ve Spolku Kašpar a ve Viole, kde se potkává s Taťjanou Medveckou a Davidem Novotným. Načítá audioknihy, stal se předsedou zahrádkářů v Řeži a působí jako moderátor internetového vysílání Rádia Kašpar. „Nejdůležitější je vědět, že jsem odevzdal v danou chvíli všechno, co jsem mohl. A pak jsem spokojený,“ říká herec, který se v Divadle v Celetné připravuje na premiéru hry Pravý západ.

Host Radiožurnálu: „Klidnou vodu kompenzuje večerní táborák.“ Fotograf Slavík vydal knihu o historii vodáctví

Staré říční lázně a plovárny, plavky, módní trendy, ale i osamělí mořeplavci s Richardem Konkolskim či extrém s pádlem v podání Vavřince Hradílka. S knihou Naše léto, voda, lodě fotografa Herberta Slavíka se můžete ponořit do historie našeho vodáctví a trampingu. „Zajímala mě nostalgie našich rodičů, dnešní přeplněné řeky jsem vynechal,“ přibližuje fotograf, který nashromáždil dobové fotografie, texty a rozhovory za desítky let.

Host Radiožurnálu: Jak na agresivního psa? Krátkými rituály a mluvit jeho jazykem. Pomohl mi i levý hák, říká trenérka

Při rehabilitaci agresivních psů pomáhá Emilii Miluši Baco její vlastní převychovaný Conan. „Když jdeme do práce, říkám mu: ‚Pomáhej, jsi trenér‘. Když tu roli přijme, tak ví, že jeho reakce budou jiné než přirozené. Musí reagovat pracovně, tedy že na agresi nebude odpovídat agresí, ale klidem,“ popisuje autorka knížek Bude dobrej a Je dobrej. Jak si nad ním získala autoritu? Jak vést vzájemnou komunikaci se zvířetem ke prospěchu obou?

Host Radiožurnálu: Řízek trochu shazuje patos a serióznost knížky, přibližuje autorka románu Srdce Evropy

Za svou prvotinu Teorie podivnosti získala cenu Magnesia Litera, nyní vydala druhý román Srdce Evropy. Spisovatelka Pavla Horáková při psaní vycházela z autentických pamětí své prababičky. „Od útlého dětství slyšela všechny možné příběhy, drby, klepy z okolí. Taky byla velmi sečtělá, protože od dětství velmi vášnivě četla,“ říká Pavla Horáková.

Host Radiožurnálu: Není dne, kdy bych si na Jirku nevzpomněl, svěřil se Miroslav Zikmund před lety na Radiožurnálu

22. dubna to bylo přesně 74 let od chvíle, kdy legendární dvojice cestovatelů Hanzelka a Zikmund vyrazila na svou první cestu do Afriky a Jižní Ameriky. V roce 2014 95letý Miroslav Zikmund ve studiu Radiožurnálu vzpomínal i na další jejich cesty. „Před 55 lety jsme s Jirkou téhož data vyrazili do Asie a před 22 lety jsem, rovněž 22. dubna, odjel do Austrálie,“ ohlížel se tehdy obdivuhodně svěží cestovatel v rozhovoru s Vladimírem Krocem za svým dobrodružným životem.

Host Radiožurnálu: Můžeme na hazardu zbohatnout? „Hraní musí být především zábava,“ zdůrazňuje odborník

Pokud si někdo vsadí jednou za čas sportku nebo koupí stírací los, stále to z něj nedělá gamblera. Ale ve chvíli, kdy se mu to vymkne z rukou na úrok jiných zájmů, tak může nastat problém. Upozorňuje na to ředitel Institutu pro regulaci hazardních her Jan Řehola, který v rozhovoru s Vladimírem Krocem nastínil význam osvětové akce Týden zodpovědného hraní.

Host Radiožurnálu: Budování klientely v devadesátkách. Po Pařížské jsme běhali s platem koktejlů, vzpomíná barman

Jeho první koktejlové menu čítalo 230 koktejlů. „Bylo svázané do knihy. Jak jsme si mysleli, že nás všichni pochopí a že nás za to budou všichni milovat, tak se půl roku nic nedělo,“ popisuje restauratér Václav Vojíř, autorita českého barmanství. Jak chápat jeho slova, že neprodává kořalku, ale servis? Jak vzpomíná na první porevoluční zkušenosti v Mnichově a jak posléze kultivoval tuzemské alkoholové prostředí?

Host Radiožurnálu: Tlačíme na pilu a dýcháme plytce. Prohlubování dechu nakopává imunitu, říká kouč Wim Hofovy metody

Příliš se v západní společnosti obáváme chladu, myslí si akreditovaný instruktor Wim Hofovy metody otužování Jakub Chomát, který vede k uvědomování si vlastního těla. „Opomíjíme, že mezi chladem a nastydnutím je efektivně nebo neefektivně fungující imunitní systém. A ta otázka nasnadě: jak se o něj na denodenní bázi staráme?“ zamýšlí se osobní kouč, kterého tlak na výkon dovedl na pokraj vyhoření. Jak se pomocí dechu o své tělo lépe starat?

Host Radiožurnálu: Léčba cukrovky? Spíše hasíme požár, než abychom řešili prevenci, popisuje diabetolog

Dobrá životospráva a pohyb jsou základem pro lepší život člověka. V IKEMu proto zahájili studii, která má prokázat, že změna životního stylu má obrovský efekt. „U pacientů, kteří mají srdeční arytmie, intervencí životního stylu snížíme hmotnost, takže bude menší pravděpodobnost, že po účinné léčbě se jim bude onemocnění vracet,“ říká Martin Haluzík, přednosta Centra diabetologie IKEM. Jak je to s cukrovkou? Dá se léčit bez inzulinu? A při jakých příznacích máme zpozornět?