Host Radiožurnálu

Pravidelné dopolední a večerní rozhovory s hosty, které nikde jinde neuslyšíte. Každý všední a sobotní večer přivítají moderátoři zajímavé hosty napříč profesemi i obory. Své dotazy pokládejte přes formulář.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Host Radiožurnálu: I nemocné děti si chtějí hrát. Po návštěvě klauna viditelně ožijí, pochvalují si v Hořovicích

Premiérový film Mocný zvuk, který se natáčel v hořovické nemocnici, dokumentuje práci zdravotních klaunů. Jak účinná je jejich přítomnost u nemocných dětí? Proč z jejich práce benefitují i lékaři a sestřičky? A co všechno muzikoterapie v léčbě dokáže? „Hudba zlepšuje nejenom psychiku malých pacientů, ale má vliv i na jejich vegetativní systém. Oblíbený je třeba šamanský buben,“ popisují klaunka Martina Rosová a primář oddělení následné intenzivní péče pro děti Daniel Blažek.

Host Radiožurnálu: Jiří Peňás: Knihu rozhovorů s Karlem Schwarzenbergem jsem dělat nechtěl. Raději jsme cestovali

Jiří Peňás je redaktorem týdeníku Echo. Aktuálně mu vychází pátá z jeho knižních výprav, věnovaná Karlu Schwarzenbergovi. Jak nápad na literární výpravy vznikl? Kolik míst společně stihli navštívit? Čím byl kníže i celý jeho rod jedinečný? A proč výpravy nepíše jenom pro čtenáře, ale i sám pro sebe?

Host Radiožurnálu: Otužilecké plavání je hezká droga, říká plavkyně Kopecká

Dokáže vyhrát mistrovství světa, i když na hladině je ledová krusta. Nikola Kopecká je mistryní světa v zimním a dálkovém plavání. Jak začít využívat léčivé síly ledové vody? A jak přepnout svoji hlavu, aby takovou představu nechtěla vytěsnit a zahnat? Nikola Kopecká je hostem víkendového Radiožurnálu.

Host Radiožurnálu: Tanec je náš jazyk, musí vyjadřovat děj, říká choreograf Bubeníček

Pro Pražský komorní balet nastudoval celovečerní příběh La Strada. Tanečník Jiří Bubeníček je také choreograf a pustil se do zpracování strhujícího příběhu o lásce a krutosti z cirkusového prostředí na motivy stejnojmenného filmu Federica Felliniho. Kde všude vlastně Jiří Bubeníček získával zkušenosti? A liší se nějak atmosféra v baletu velkého italského nebo velkého německého divadla? Odpovídá ve víkendovém Radiožurnálu.

Host Radiožurnálu: Dvorní fotograf Cimrmanů Hecht vydává další knihu: Za sochami do Valče jezdím jako za příbuznými

Na jednu stranu jsou sochy stabilní a neměnné, na druhou střídají tváře podle osvětlení v různých obdobích roku. Nejen je zachycuje fotograf Petr Hecht ve své nové knize, archivu vzpomínek na 50 let tvorby. „Na výstavu člověk zapomene. Sice udělá radost na nějakou dobu, ale pak se na to zapomene. Knížka je trvalejší hodnoty,“ vysvětluje dvorní fotograf Divadla Járy Cimrmana pohnutky za jejím vydáním. Co do ní vepsal Miloň Čepelka? Jaký typ fotografie probouzí jeho fantazii?

Host Radiožurnálu: Mystery shopping má zlepšovat služby, nikoliv být důvodem k propouštění, říká zástupce jeho asociace

Ve vztahu k zákazníkům patří Česko mezi germánské kultury, kde pragmatický přístup převažuje nad vítáním a úsměvy. Také vstřícnost obsluhy sledují a hodnotí tzv. mystery shoppeři. „Řekněme po takových třech, pěti minutách by měla toho zákazníka aktivně oslovit s nabídkou pomoci,“ doporučuje Václav Šojdel, viceprezident obchodní organizace MSPA. Kde se mystery shopping uplatňuje a proč by jeho výstupy neměly sloužit jako důvod k propouštění?

Host Radiožurnálu: I bůček je zdravá potravina, když nebude denně, vysvětluje ředitelka spolku FÉR potravina

Máte jasno v tom, co jsou to éčka nebo betaglukany? Hana Střítecká je ředitelkou spolku FÉR potravina a zná naše jídlo z pohledu chemie. Abychom ale jedli zdravě, tak hned nemusíme být odborníci. „Člověk nemusí být chemik na to, aby pochopil, že potřebuju-li růst svaly, tak potřebuju bílkovinu,“ vysvětluje. Neměli bychom se na talíř dívat také z pohledu chemické továrny, kterou je naše tělo? Jak může pomoci znalost chemie ve zdravé výživě?

Host Radiožurnálu: V době umělé inteligence reportážní fotografii svítá naděje, říká vítěz soutěže Czech Press Photo

Krédo reportážní fotografie je maximální autentičnost, nemanipulovat a neinscenovat scény. Říká to fotoreportér ČTK a vítěz soutěže Czech Press Photo Roman Vondrouš. Ten zachytil desítky lidí, kteří přišli 26. července 2023 k Obvodnímu soudu pro Prahu 8 podpořit obviněné. „Měl jsem sekvenci 10 obrázků za vteřinu, což bylo zrovna pro tuto situaci strašně důležité, odehrálo během jedené a půl vteřiny,“ popisuje.

Host Radiožurnálu: Interiér má obrovský vliv na to, jak se cítíme, jak žijeme a jak jsme odvážní, říká desigerka

Iva Šmídová je interiérová designerka a autorka knihy Útulný domov. Proč by si lidé měli dát záležet na tom, jak vypadá jejich domov? Jaký typ podlahy bychom měli zvolit, pokud chceme doma chodit bosi? A je její byt bezchybný? „Nejde o to vytvořit dokonalý interiér. To je mýtus – dokonalost neexistuje a zabíjí kreativitu,“ popisuje Šmídová ve víkendovém Radiožurnálu.

Host Radiožurnálu: Ukazuji pokusy zejména lidem, kteří doteď netušili, že nějakou fyziku chtějí vidět, říká performer

Scenárista a performer Vojtěch Hanák popularizuje vědu v Úžasném divadle fyziky – ÚDiF. Jak experimenty vymýšlí? A jak s kolegy sestavuje představení? „Když nás někdo osloví, že by potřeboval udělat představení, které bude ukazovat proces vaření piva. Tak si sedneme a snažíme se vymyslet, které pokusy se toho týkají,“ popisuje Hanák.

Host Radiožurnálu: Rakovina děložního čípku by nemusela existovat. Část žen ale podceňuje prevenci, varuje gynekolog

Leden je měsíc povědomí o rakovině děložního čípku. Z gynekologických nádorů jde o onemocnění, kterému se dá nejlépe předejít. „Vůbec by nemuselo existovat. Máme očkování, dokážeme odhalit předrakovinová stadia. Po padesátce ale významně ubývá žen, které chodí na prevenci,“ říká vedoucí onkogynekologického oddělení 1. LF UK a VFN v Praze. Proč ženy prevenci zanedbávají? Jaké výhody přináší sebetestování na rakovinu děložního čípku? A proč má smysl očkovat i chlapce?

Host Radiožurnálu: Vody na planetě neubývá, prší ale jinak, upozorňují vodohospodáři. Jak si zajistit vodní blahobyt?

Jaká je budoucnost vody? Právě tímto tématem se bude zabývat odborné sympozium ve věžovém vodojemu Future Tower v Kladně, kde budou přítomni i vodohospodáři Vilém Žák, ředitel asociace Sovak sdružující provozovatele vodovodů a kanalizací, a Ondřej Beneš, technický a obchodní ředitel společnosti Veolia. Proč se voda ve světě stává ohroženým zdrojem? A jak zajistit České republice i nadále vodní blahobyt?

Host Radiožurnálu: Talent je v lehkosti. Herec by měl před kamerou rozkvést, plout a užívat si to, popisuje koučka

Před kamerou může mluvit česky, anglicky nebo francouzsky. Lenka Olšanová je herečka a herecká koučka, takže vás naučí, jak se správně tvářit a co nikdy nedělat. Co dělá herecký kouč v týmu celovečerního filmu? Neměli by už všichni na place mít průpravu dávno za sebou? A co tedy nikdy nedělat? Lenka Ošanová byla hostem víkendového Radiožurnálu.

Host Radiožurnálu: Auto je pro mě vášeň, je to umělecké dílo, říká moderátorka a módní návrhářka Marie Stará

Nejprve se vyučila módní návrhářství, poté několik let opravovala automobily, pak se ale k módě vrátila společně se soutěžemi Miss. Marie Stará vrací do českého oblékání folklór a tradice. Proč je zajímavý? Co pro ni znamenaly soutěže Miss? A čím je pro ni auto? Módní návrhářka Marie Stará byla Hostem víkendového Radiožurnálu.

Host Radiožurnálu: Každý den 10 minut pohybu navíc, pak odměna, radí sportovní lékařka. Jak si udržet váhu po zhubnutí?

Každá změna začíná v hlavě. To je oblíbená věta sportovní lékařky Marie Skalské, která přednáší na odborných fórech doma i v cizině, publikuje na téma pohybová aktivita, výživa, redukce hmotnosti a také prevence civilizačních onemocnění. „Důležité je dát si reálně dosažitelný malý cíl, i deset minut pohybové aktivity už ovlivní krevní tlak, tři minuty ovlivní rozhodovací schopnosti. I málo stačí,“ vysvětluje.

Host Radiožurnálu: Děti můžeme posílit v jejich sebehodnotě, budoucnost bude náročná, doporučuje psycholožka

Nejtěžší fáze ve výchově dětí je fáze batolecí a puberta. Alespoň to říká psycholožka a autorka knihy Milovat nestačí Šárka Miková. Jak rodiče mohou svým dětem v období puberty pomoci? „Především tím, že se budeme snažit zůstat klidní, když na nás začne puberťák chrlit emoce. I když to tak nevypadá, tak nás pořád potřebuje. Potřebuje se od nás oddělit, přitom potřebuje hledat své místo v budoucím světě. A my bychom měli být přístavem, kotvou,“ vysvětluje psycholožka.

Host Radiožurnálu: To nejlepší z Hosta Lucie Výborné: Anglista Hilský, herec Preiss, vědkyně Paldus i lékařka Rusinová

K letopočtu 2024 bude patřit přibližně 365 dopoledních hostů Radiožurnálu, mezi kterými určitě najdete známé osobnosti, pozoruhodné vědce, zajímavé literáty, umělce či muzikanty, ale taky docela obyčejné lidi, kteří prostě jen hoří pro svoji věc, pro svoje poslání, profesi nebo zálibu. Ve výběru hostů z uplynulého roku můžete slyšet překladatele a anglistu Martina Hilského, herce Viktora Preisse, vědkyni a podnikatelku Barbaru Paldus a lékařku Kateřinu Rusinovou.

Host Radiožurnálu: Cesta mrazivou Antarktidou? Rozhodnout se jít zpět bylo těžké, popisuje moderátorka Výborná

Pěší expedice na jižní pól takzvanou Messnerovou cestou; 1000 kilometrů mrazivou Antarktidou a zhruba v polovině prosince překvapivé, ale duchapřítomné a odvážné rozhodnutí to takříkajíc otočit. „Před rozhodnutím jsem asi osm hodin brečela,“ vzpomíná moderátorka Lucie Výborná. Posluchači jí na zmíněnou výpravu ptali a jejich otázky vybral a položil dramaturg Tomáš Černý.

Host Radiožurnálu: Zapomeňte na česnekové jednohubky. Someliér radí, které potraviny není dobré kombinovat s vínem

V Česku teď vyšla kniha Bible vína, na které se podílel i someliér Ivo Dvořák, prezident Asociace someliérů České republiky. Proč v knize původně nebyla kapitola o Česku ani o Slovensku? A které potraviny se k vínu hodí, a které bychom raději s vínem konzumovat neměli? Poslechněte si rozhovor!

Host Radiožurnálu: Holubová: Vždyť je jedno, co si o nás kdo pomyslí. Lidi neblbnou, dění ve světě by se měli smát

Tváří v tvář špatným zprávám se Eva Holubová upíná k šibeničnímu humoru. Mimo jiné u čelních představitelů státu postrádá schopnost se uvolnit. „Lidi se snaží napodobovat a už prostě neblbnou. A my jsme přece měli strašný smysl pro humor,“ mrzí herečku, která „blbne“ s projektem Psychohrátky. Jak překonat ostych? A jak se režíruje neřízená střela typu Petr Čtvrtníček, kterého obsadila do své komedie Mě nezadusíš?

Host Radiožurnálu: Září v upoutávce na novinku Netflixu. Sci-fi není můj oblíbený žánr, tvrdí přesto Petr Nárožný

Herec Petr Nárožný je osobností, která nemá zapotřebí dávat rozhovory, nemá ráda odpovídání na již zodpovězené dotazy, ani Vánoce. V rozhovoru vypráví o roli v upoutávce na nový film z dílny Netflixu Rebel Moon. „Když jsem byl osloven, myslel jsem si, že se jedná o rebelující měsíc,“ vtipkuje Nárožný. V rozhovoru vzpomíná na své herecké začátky nebo vystupování se skupinou Rangers. Kdo je hercův oblíbený zpěvák ? A co pro něj znamená slovo moderátor?

Host Radiožurnálu: Pomazánka marmite vypadá jako něco, co patří do garáže. Pro Brity je ale ikonická, říká foodblogerka

Hostem vánočního vysílání je i autorka gastroglos pro web Radiožurnálu Dagmar Heřtová. Žena, která střídavě žije v Praze a v Anglii, kde také hledá staré zapomenuté recepty. Jak vypadají svátky ve Velké Británii? Kterých českých tradic se nikdy nevzdala? A jaký vztah má ona osobně k černé britské pomazánce, kterou jedni milují, a druzí nenávidí?

Host Radiožurnálu: Jak s vámi kamion na Dakaru mydlí, střevní potíže mají všichni. Ale nezastavuje se, říká pilot Macík

Na tři tisíce kafí a antibiotik pro malou vesnici spotřebuje za dvoutýdenní Rallye Dakar tým pilota Martina Macíka. Ten nejčastěji dostává otázku, jak to závodníci mají s toaletou. „Po 50. kilometru čekáme, kdo z nás první pronese tu větu: hoši, mně se chce na záchod. Potom na navigátora, jak daleko ještě? Jenom 350 kilometrů, to je v pohodě,“ přibližuje druhý muž posledního ročníku slavné rallye. Jakou zátěž pro tělo závod představuje a jak se na něj Martin Macík připravuje?

Host Radiožurnálu: Vítěz MasterChefa: Vařil jsem vědomě. K vítězství mi dopomohly babiččiny kedlubny a dědův králík

Jan Albrecht vyhrál v roce 2023 televizní kulinářskou soutěž MasterChef. Vyučený kuchař ale není. Jak se dostal k vaření? Ve vánočním vysílání si s moderátorem Janem Pokorným povídal o zákulisí soutěže i o tom, proč se rozhodl vařit podle vzpomínek ze svého dětství. Co pro něj znamená vědomé vaření?

Host Radiožurnálu: Jsem takový fotograf uličník, usmívá se herec Brukner. Vyjde mu kniha fotografií

Herce divadla Járy Cimrmana Petra Bruknera určitě znáte, letos oslavil osmdesátku. A protože je také fotograf a výtvarník, tak se můžeme těšit na jeho knihu. Jmenuje se Petr Brukner a uvidíme v ní jeho fotografie ulice. „Jsem takový uliční fotograf – uličník. A guru toho je Cartier-Bressnon,“ usmívá se.

Host Radiožurnálu: Karlův most je jako jediný na světě osvětlen plynovými lampami, světlo je přívětivější, říká novinář

Tajemství Karlova mostu. Tak se jmenuje poslední kniha novináře a autora několika knížek o historii Prahy Davida Černého. „Pokud jste chtěli přejít řeku suchou nohou, tak se všichni sešli na Karlově mostě. V Praze byl jediný až do roku 1841,“ vysvětluje publicista, který si na sváteční rozhovor s moderátorkou Patricií Strouhalovou vyprávěl nejenom o zajímavostech Karlova mostu.

Host Radiožurnálu: Myšlenky na olympiádu dávají sportovci větší drive, vypráví vodní slalomář Prskavec

Na sváteční rozhovor se Radiožurnál nechal pozvat do Brandýsa nad Labem k Jiřím a Tereze Prskavcovým. Shodou šťastných náhod se jim tam podařilo koupit dům, v lokalitě je navíc první umělá slalomová dráha v Česku. „I to město je částečně vodácké, jsem hodně spokojený, lesy kolem, prostředí je příjemné pro děti,“ pochvaluje si Jiří Prskavec. A jeho žena Tereza potvrzuje: „Jsme hodně na cestách, ale také jsme hodně rádi doma.“

Host Radiožurnálu: Exploze emocí. Studená řeka dokáže proměnit náladu, vypráví autor knihy Mrzneme napříč Vltavou

Voda jen pár stupňů, plavání jen pár minut. Jan David je otužilec a autor knihy Mrzneme napříč Vltavou, která vypráví o cestě k otužileckému plavání průkopníka Alfréda Nikodéma. „Když chodím pravidelně a dějí se takové vnitřní výbuchy, exploze emocí, tak určitě a jednoznačně to má pozitivní vliv na moje rozpoložení, a to mě hodně baví,“ popisuje Jan David.

Host Radiožurnálu: S pokorou se vracíme k našim předkům. Levanduli tu pěstovali už Keltové, říká s hrdostí naturopatka

Modrofialové trsy levandule jsou symbolem léta. Projít se po levandulovém poli a načerpat klid a sílu lze ale i v zimě. Kde? V Levandulovém údolí nedaleko Berouna v samém srdci Geoparku Barrandien, které založila znalkyně bylin a naturopatka Helena Neumannová. Jak se původně pediatrická sestra dostala k levanduli? Jakým způsobem se snaží navrátit věhlas českého bylinného znalectví ve světě zpět do Česka? A jaké léčivé účinky levandule pěstovaná na našem území má?

Host Radiožurnálu: Irák je můj druhý domov. Fotit je tam ale obtížné. Ženám musí focení dovolit otec, líčí fotografka

Fotografka a dokumentaristka Jarmila Štuková se opakovaně vrací do míst, která postihla válka nebo jiné neštěstí. V Iráku ale naposledy dokumentovala, jaké naděje v sobě pěstuje mladá irácká generace. „Překvapilo mě, jaký vztah třeba mají ke korejské pop kultuře nebo kolik influencerek Irák má,“ říká. Jak obtížné je fotit lidi, které zasáhlo neštěstí? Jak se fotí hluboká mozková stimulace? A co jí dalo setkání se ženami popálenými kyselinou?

Host Radiožurnálu: Když k nám běží agresivní pes, měli bychom se otočit zády a roztáhnout na něj prsty, radí cvičitelka

Pes vždy není na první pohled nejlepší přítel člověka. I když je ale agresivní, tak pokud se mu ukáže respekt a úcta, může se jeho chování změnit. „Byl na dně a já jsem se k němu musela přiblížit, abych ho mohla z něj zvednout,“ popisuje cvičitelka Emílie Baco zkušenost se svým psem. Nyní společně pomáhají ostatním.

Host Radiožurnálu: Karel Schwarzenberg byl neuvěřitelně fotogenický, popisuje kurátor pietní výstavy a fotograf Materna

Dvacet dva předních českých fotografů a fotografek vyjadřuje svými snímky hold šlechtici a politické ikoně Karlu Schwarzenbergovi. Od soboty je k vidění v nové galerii Fragment výstava fotografií, která je pojmenována Pocta Karlu Schwarzenbergovi. „Jsou tady fotografie z doby jeho kandidatury na prezidenta, z doby, kdy byl ministr zahraničních věcí, fotky z jeho volnočasových aktivit. Prostě všehochuť,“ podotýká fotograf Dan Materna, kurátor výstavy.

Host Radiožurnálu: Psychická bolest je někdy horší než fyzická. Je těžké přijmout špatnou zprávu, vypráví Sestra roku

Říká se o ní, že její profese ji zcela pohltila a vykonává ji tělem i duší. Karolína Vaicová se stala vítězkou soutěže Sestra roku pro rok 2023 v kategorii sestra v přímé ošetřovatelské péči. Podle ní dát svého blízkého do péče někomu jinému není žádné selhání. „Nemoc v rodině mění i roli, z manželek, manželů nebo dětí se stávají pečovatelé, a služby mobilních nebo lůžkových zařízení pomohou k tomu, aby o člověka bylo dobře postaráno, a role byly zachovány,“ vysvětluje.

Host Radiožurnálu: Rostlinka, která nezvadne. Výtvarník Nosek přibližuje výstavu Květy 2018 – Stoletý příběh

V galerii Topičův salon na Národní třídě v Praze probíhá výstava Květy 2018 – Stoletý příběh, unikátní výstava porcelánu významných českých umělců. „Pro nás, a myslím i pro diváky, je nejzajímavější vidět třeba Borise Jirků jako figuralistu a Richarda Kočího jako sochaře,“ zve na výstavu výtvarník a grafik Boris Nosek.

Host Radiožurnálu: Lidé nakažení virem HIV mohou dnes žít normální život, říká ředitel České společnosti AIDS pomoc

Den boje proti AIDS připadá na pátek 1. prosince, ale už ve středu 29. listopadu budou v Praze, Ostravě, Plzni, Brně jezdit preventivní tramvaje, kde budou dobrovolníci a preventisté poskytovat informace o tom, kde a jak se testovat. „V Liberci s místním dopravním podnikem realizujeme testování, takže zvu na poslední terénní testování v letošním roce,“ říká ředitel České společnosti AIDS pomoc.

Host Radiožurnálu: Lékařka: Neplodnost je častější u mužů. Měli by chodit na vyšetření spermií stejně jako k zubaři

Neplodných párů v Česku přibývá. Aktuálně má každý pátý pár problém s početím. „Civilizační možnosti si vyžadují jiný pohled na život, na svět, takže lidé odsouvají svůj reprodukční potenciál do pozdějšího věku. Ne vlastní vinou, ale doba si to žádá,“ uvádí příčiny Milada Brandejská, lékařka oboru porodnictví a gynekologie.

Host Radiožurnálu: Hvězdy tančí pro Paraple. „Jen s podporou státu kvalitní péči nezvládneme,“ říká šéf organizace

Česká televize vysílá dvanáctou řadu taneční soutěže StarDance. Už pošesté dá této show i charitativní rozměr, a to podporou Centra Paraple. „Vozíčkáři zatančí, ale podobně jako v posledním ročníku, který byl před dvěma lety, nebudou tančit s páry, ale budou mít svoje číslo,“ říká ředitel organizace David Lukeš.

Host Radiožurnálu: Pes běhá, protože ho to baví. Canicross jde dělat i s jezevčíkem, usmívá se propagátor běhání se psy

Původně chtěl být lékařem a pracovat v laboratoři. Když si ale s manželkou pořídil náhodou tahacího psa, otevřel se mu zcela jiný svět. Co Šimona Cipra baví na běhání se psy? V čem je canicross specifický? S jakým psem se dá běhat? A co je nejtěžší ho naučit?

Host Radiožurnálu: Vrcholový sport jako Olymp a porno jako morální dno? Je to pokrytecké, říká tvůrkyně filmu Její tělo

Uprostřed týdne měl premiéru životopisný snímek Její tělo, který se volně inspiruje osudem Andrey Absolonové – nadějné skokanky do vody, která se po zranění páteře vzdala přípravy na olympiádu a po čase se začala živit jako pornoherečka. Čím její příběh fascinuje? A co mají společného svět vrcholového sportu a pornoprůmyslu? „Chtěli jsme vyprovokovat debatu. Opravdu je vrcholový sport tak čistý svět, jak se často prezentuje?“ ptá se režisérka snímku Natálie Císařovská.

Host Radiožurnálu: Kde je pravda? Utváříme si ji vlastním obrazem, mluvme s lidmi, koukejme kolem sebe, nabádá Šabatová

Poslední dvojicí svátečního speciálu je celoživotní ochránkyně lidských práv Anna Šabatová a herečka a zpěvačka Hana Holišová. Spolu si povídaly třeba o tom, proč by se nemělo heslo Pravda a láska tolik vyslovovat, ale více žít, a jaká důležitá témata přináší generace nezatížená minulým režimem. „Největší hodnotu v polistopadovém vývoji vidím ve společenské aktivitě – jedni pomáhají seniorům, další uprchlíkům… to mi dělá radost,“ říká Šabatová. Jak se dívají na dezinformace?

Host Radiožurnálu: Úkol pro nás? Hledat společnou řeč a připomínat si, že spolu musíme fungovat, říká Kovy

Karel Kovy Kovář je youtuber a moderátor. Svými edukačními videi zprostředkovává nejen mladým lidem třeba téma mediální gramotnosti. Jak podle něj právě mladá generace vnímá 17. listopad? „Současná doba je složitá, je důležité vzpomínat, ale také rýsovat podobnosti s dneškem – myslím si, že je důležité odnést si z polistopadového vývoje nějakou lekci, kriticky jej nahlížet, bavit se s těmi, kteří měli jiná očekávání,“ říká youtuber. A co si myslí o zlobě a závisti?

Host Radiožurnálu: Mysleli jsme, že současnost bude jiná. Demokracie nestojí na materiálních hodnotách, říká Mejstřík

Martin Mejstřík, někdejší studentský vůdce a pozdější senátor, a Nikola Hořejš z výzkumného ústavu STEM, který se zabývá dlouhodobou analýzou vývoje společnosti, se zamýšleli nad pojmem demokracie. „Demokracii nelze stavět na písku, musíme pojmenovat to zlo a komunismus zlo byl,“ říká Mejstřík. „Nespokojenost s demokracií je evropský fenomén, vidíme to v nástupu radikálních stran, ty hledají rychlá řešení pro lidí, kteří se nemají ekonomicky dobře,“ doplňuje Hořejš.

Host Radiožurnálu: Když jsem přijela do Česka, cítila jsem naději, že můžu žít v bezpečí, říká studentka z Krymu

Herec divadla Járy Cimrmana Petr Brukner si povídal se studentkou pracující pro spolek Díky, že můžem Adile Abljalimovou. Původně krymská Tatarka přijela s rodiči do Česka po okupaci Krymu v roce 2014. Hlavním tématem tedy byla emigrace a také různá národní historie. „Na Krymu zůstal dědeček, snažím se mu dodávat kontext, aby věděl, co v Díky, že můžem dělám – je na mě pyšný,“ říká Adile. Jak Petr Brukner vzpomíná na listopad 89? Co se pak dělo v divadle?

Host Radiožurnálu: Na ideál rovnosti mužů a žen ještě dnes trochu zapomínáme, myslí si Silvie Lauder

Další dvojicí byl spisovatel a novinář Ondřej Neff a spisovatelka a novinářka Silvie Lauder. Společně se zamýšleli nad tím, jak si vedeme v otázce svobody a také rovnoprávnosti. „Může mě vzít čert, když odněkud slyším, že je nová totalita. Přál bych si, abychom měli stroj času a dokázali jsme autory těchto výroků přenést třeba do pětasedmdesátého roku – stačilo by vystrčit nos z baráku a chtěli by zpátky,“ říká Ondřej Neff. Jak daleko se posunula debata o rovnoprávnosti?

Host Radiožurnálu: Duka: Jsou tu prvky, které naši společnost deptají mnohem víc než inflace. Chybí nám pravda a láska

U příležistosti výročí 17. listopadu se u jednoho stolu sešli kardinál Dominik Duka a filosofka Tereza Matějčková. „Líbí se mi pojem pravdy, který je spjatý s tradicí, křesťanstvím, filosofií – pravda jako svědectví. Pro mě je důležitá pravda, která je krytá zkušeností, kdy člověk může dosvědčit ‚tohle jsem zažil‘,“ zamýšlí se Tereza Matějčková. Dodává, že lidé dnes postrádají naději. Čím se podle hostů vyznačuje pojem svoboda?

Host Radiožurnálu: Paliativní péče? Snažíme se o systémovou změnu, zdůrazňují manželé Vlčkovi. Budují dětský hospic

Manželé Katarina a Ondřej Vlčkovi se v rámci své Nadace rodiny Vlčkových dlouhodobě věnují podpoře vážně nemocných dětí. V rámci své činnosti zahájili práce na výstavbě dětského lůžkového hospicu Cibulka v Praze. „Není to zařízení, kde by primárně měly děti dožít, ale je to zařízení, které má pomoct péči,“ přibližuje Katarina Vlčková. „Snažíme se, aby stát na rodiny myslel. Pracujeme na tom, aby si politici uvědomili, že tohle by mělo být prioritou,“ dodává Ondřej Vlček.

Host Radiožurnálu: Děti už nevědí, co byl kádrový posudek. Je dobře si to občas připomenout, zdůrazňuje bývalý disident

Hosty Jana Pokorného byli Jan Litomiský, bývalý disident, mluvčí Charty 77, který večer převezme v Národním divadle Cenu Paměti národa, a historička Pavla Plachá z ÚSTR, která se specializuje na roky 1939–1945 a na roli žen. „Role žen je atraktivní téma, na které se lidé rádi ptají. Píše se o výrazných osobnostech nebo působení žen v rámci organizací, ale přehled chybí,“ vysvětluje. Na co bychom při zkoumání dějin neměli zapomínat?

Host Radiožurnálu: Stehlík: Naše děti čekají těžké časy. Jsme nepoučitelní, to je vlastnost, která v dějinách funguje

Prvními hosty Jana Pokorného ve speciálu Radiožurnálu k výročí 17. listopadu jsou Ester Valtrová, programová ředitelka Korza Národní, a historik Michal Stehlík. „Pro mě je důležité vidět, že se mladí zajímají o to, co se kolem nich děje, že jim to není jedno. To, že je to vůbec možné, že je to vyjádření názoru s respektem, toho si nesmírně vážím,“ říká Ester Valtrová. Jaké výzvy čekají společnost? A proč jsou k pochopení dějin důležité emoce?

Host Radiožurnálu: Pokračování filmu o psu Gumpovi je veselejší. Hraje v něm i Štěpán Kozub, přibližuje autor příběhu

Spisovatele a ochránce zvířat Filipa Rožka možná znáte jako autora knihy Gump, pes, který naučil lidi žít. Podle knihy vznikl i film v režii F. A. Brabce. A 13. 11. spatřuje oficiálně světlo světa pokračování knihy s názvem Gump: Jsme dvojka. Vychází i jako audiokniha s Ivanem Trojanem. A můžete se těšit i na film. „Nejdřív jsem nechtěl, aby to pokračovalo, pak se ve mně najednou otevřel další příběh,“ vypráví Filip Rožek. Na co se můžeme těšit?

Host Radiožurnálu: Donosit na hrudi potřebují předčasně narozené děti, matkám pomáhá sdílení, říká ředitelka Nedoklubka

Každou hodinu se u nás narodí miminko předčasně. Namísto umístění do inkubátoru potřebují podle současného doporučení Světové zdravotnické organizace co nejvíce kontaktu s kůží rodiče. „Máme to štěstí, že v Česku jsme hodně vepředu, že na jednotlivých perinatologických centrech se snaží o to zapojovat rodiče do péče a právě maminkám, ale i tatínkům dávat miminko ke klokánkování,“ říká Lucie Žáčková, ředitelka neziskové organizace Nedoklubko založené pro jejich podporu.

Host Radiožurnálu: Šumava litera cení přeshraniční vztahy. Místní knižní tradici přiškrtil Hitler, říká spisovatel

Na sto knižních titulů uplynulého roku pojednávajících o Šumavě a česko-německých vztazích se příští týden shromáždí ve Vimperku při festivalu Šumava litera. Nejedná se ovšem o klasický knižní festival, například na autorská čtení nedojde. „Snažíme se to spíš udělat jako takovou platformu pro setkávání lidí, které opravdu zajímá Šumava,“ vysvětluje jeho organizátor a spisovatel Martin Sichinger. Co hosty ve Vimperku čeká a kam až sahá místní knižní historie?

Host Radiožurnálu: S redukční dietou nezačínejte, když jste nemocní, radí expert na podvýživu. Jaká dieta funguje?

V pondělí začíná týden rizik malnutrice. To není jenom podvýživa, ale špatný stav výživy, který může být důsledkem nemoci, nebo nevhodné stravy. V Hostu Radiožurnálu to vysvětluje lékař Pavel Těšínský, vedoucí lékař jednotky intenzivní metabolické péče FN Královské Vinohrady. „Malnutrice je skrytý zabiják, vede ke ztrátě soběstačnosti a postihuje především starší věkové skupiny,“ vysvětluje. Jaké diety jsou škodlivé?

Host Radiožurnálu: „V létě tři tisíce zásahů.“ Jak se horská služba připravuje na zimu?

Zimní sezóna na horách se pomalu blíží. A s ní nečekané změny počasí, sněhové laviny nebo třeba mrazy. Takové podmínky je jednoduché během lyžování nebo běžkování podcenit. I kvůli tomu se v horách každoročně stanou tisíce úrazů, ke kterým musí Horská služba vyjíždět. Stovky záchranářů a dobrovolníků se právě proto v tomto období školí, jak lidem co nejrychleji pomoci. Jak takové školení vypadá a jak úrazům předejít? To probíráme s náčelníkem Horské služby Reném Mašínem.

Host Radiožurnálu: Jsem sběratel příběhů, to mě na psaní nejvíc zajímá, vypráví spisovatel Kraus

Sebrané veteše. Tak se jmenuje nová kniha spisovatele Ivana Krause, kterou začal psát už před 50 lety. „Má choť mi knihu jednou za čas nenápadně podstrčila na stůl, podíval jsem se do ní, udělal pár škrtů, a pak jsem řekl – to nemůžu, je to blbé, nejde to. Až jsem jedno podlehl a začal se tím zabývat,“ vypráví o knize Ivan Kraus. Co plánuje se svým bratrem ve Viole?

Host Radiožurnálu: Mimo práci se zvukům vyhýbám. Nejlepší hudbou je pro mě zvuk lesa, směje se dabérka Miriam Chytilová

Herečka, dabérka a dabingová režisérka vstoupila do povědomí diváků zejména jako hlas Rachel Greenové z legendárního seriálu Přátelé. Co má na Rachel a její představitelce Jennifer Anistonové ráda? Proč bylo těžké ji nadabovat? A proč svým dcerám hereckou profesi rozmluvila?

Host Radiožurnálu: Odvykli jsme stolovat. Polévka z pěkné misky zahřeje i potěší, shodují se autorky unikátní kuchařky

Milují polévky a milují design. A proto se rozhodly oslovit přední české a slovenské designéry a spolu s nimi vytvořit knihu s polévkovými recepty z celého světa. „Polévky jsou světový hit. Konzumují se všude na světě. Česká společnost k nim má ale trochu ambivalentní vztah, a to jsme se chtěly trochu změnit,“ popisují autorky. Podle čeho volily design misek pro tu kterou polévku? Jaké předsudky o polévkách panují? A jak povýšit polévku na hlavní chod?

Host Radiožurnálu: Ledvina od živého dárce je daleko kvalitnější. Musíme si být ale jistí, že ho neohrozí, říká lékař

Nefrologie je obor, který studenty medicíny příliš neláká. Přitom se za poslední desetiletí o mnoho posunul. Při selhání ledvin tak lékaři už zdaleka nejsou bezmocní. Daleko častěji upřednostňují transplantaci orgánu od živých dárců. „Pacient na dialýze zažívá předčasné stárnutí – jeho orgány stárnou rychleji než u jiných pacientů a dožití je v porovnání s transplantací téměř poloviční,“ popisuje Ondřej Viklický, přednosta Transplantcentra a přednosta kliniky v IKEM.

Host Radiožurnálu: Brazilci si myslí, že jiné jazyky neznají stesk. Není tam jen festival a strach, říká spisovatelka

Zachytit vjem místa se Lucie Brejšová na cestách snaží všemi smysly. „Neposlouchám svojí hudbu, ráda poslouchám hudbu toho místa, ať už jsou to zvuky, hlasy, jazyk nebo právě hudba – byť se mi třeba ani nelíbí, jsem ráda, že je součástí mé cesty,“ říká spisovatelka, která se sedm let zkušeností s Brazílií v dobrých i stinných stránkách pokusila propsat do románu Město nad městem. Proč je to kniha o stesku?

Host Radiožurnálu: Jak si pamatovat? Vytvořit si asociaci a opakovat. Paměť omezuje stres, říká autor Dokonalé paměti

Probudit v lidech fantazii se na kurzech paměťových technik snaží Jakub Pok. „Když si pod jménem něco představím, co mi připomíná, udělám z toho nějaký symbol, nějaký obraz k něčemu si to připodobním, tak ta asociace mi zvedne pravděpodobnost uložení do paměti,“ vykládá autor knihy Dokonalá paměť. Proč zejména jména a čísla člověku v paměti zapadnou? A jak o paměťové struktury pečovat?

Host Radiožurnálu: Za svou kariéru jsem neměl oblíbeného koně, na všechny jsem stejně tvrdý, ohlíží se trenér Váňa

Jako žokej získal osm trumfů na Velké Pardubické, nyní je Josef Váňa starší na dostizích jako trenér s desetiletým ryzákem Lodgian Whistle. „Je to tempový kůň a určitě půjde vpředu dostihu, má rád, když na skoky vidí. Ale v dostihu jsou super koncoví koně. Sám jsem na to zvědavý,“ říká trenér Váňa, který si zároveň přeje, aby všichni koně i jezdci zůstali zdraví.

Host Radiožurnálu: Pro zrakově postižené svět není jen ohrožující místo. Důležitý je spontánní pohyb, vypráví lektorka

Dříve sbírala medaile z paralympiád, teď ilustruje knížky nebo se věnuje pohybové gramotnosti nevidomých. „Důležité je, aby zrakově postižené dítě zažívalo odmalička spontánní pohyb,“ říká zakladatelka neziskové organizace Rozhledna a lektorka zrakově postižených Pavla Kovaříková, která je od 15 let nevidomá. Proč je pro zrakově postižené důležitý pohyb?

Host Radiožurnálu: Gondík cestovatelem po americkém Západě: Zažíváte obrovskou pokoru, příroda vytvořila nepochopitelné

Tak jako okouzlil národní park Joshua Tree před více než třiceti lety skupinu U2, která po něm pojmenovala album, zapůsobil i na českého herce Dalibora Gondíka. „Dojde vám, že ta síla je naprosto nezměrná a nepochopitelná pro člověka. Takže vy tam tak stojíte, jste malej a říkáte si: děkuji matičko Přírodo, že tady na tu chviličku můžu být,“ líčí své pocity z výpravy po západě Spojených států amerických. Které přírodní úkazy jej uhranuly? A jaké klima tam v létě panuje?

Host Radiožurnálu: Lidé mokřady vnímali jako líhniště komárů, přitom jde o obrovskou zásobárnu vody, říká ekoložka

„Uvádí se, že ve 20. století zaniklo 1,9 milionů km mokřadů po celém světě, to je 24 rozloh České republiky,“ upozorňuje Kateřina Berchová-Bímová z Katedry aplikované ekologie Fakulty životního prostředí ČZU, která se zabývá vlivem člověka na přírodu a na přírodě blízká společenstva. V rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou mluvila nejenom o významu mokřadů, ale také o invazivních rostlinách nebo zelených střechách.

Host Radiožurnálu: Děti potřebují především informaci, v čem jsou dobré, říká odborník. Jak se dělá dobrá škola?

Jak se dělá dobrá škola? Odpověď na zdánlivě jednoduchou otázku hledá dokumentární seriál České televize. Jeho spoluautorem je dramaturg, scenárista a publicista, spoluzakladatel informačního centra o vzdělávání EDUin Tomáš Feřtek. „V našich podmínkách není jedna správná cesta k dobré škola, to znamená, že cesty jsou různé,“ nastiňuje sdělení dokumentárního cyklu.

Host Radiožurnálu: „Trému mám i před uklízečkou opřenou o smeták.“ Připomeňte si Yvonne Přenosilovou

Boty proti lásce, Roň slzy nebo Mně se líbí Bob. V pondělí 11. září zemřela ve věku 76 let zpěvačka a moderátorka Yvonne Přenosilová. Připomeňte si ji v rozhovoru s Hankou Shánělovou z roku 2010.

Host Radiožurnálu: Kdybych poslouchal lékaře, neběhal, necvičil a nedělal nic, tak už dneska nechodím, tvrdí Arsov

Kadeřník Tomáš Arsov se narodil s vrozenou vývojovou vadou dolních končetin. Dnes pomáhá dětem a rodičům se stejnými potížemi jako patron spolu Achilleus a svůj příběh popsal v knize Když vlasy poslouchají. „Je to ortopedická vada, žádné psychické postižení. Nebylo mi příjemné se limitovat tím, že bych neměl nic dělat. Vždycky když mi v životě někdo řekne, že něco nemůžu, tak je to pro mě kopanec. Vždycky reaguji: ‚Hele, já vám ukážu, že to dokážu‘,“ říká kadeřník Arsov.

Host Radiožurnálu: Dan Materna: Na vysněnou fotku jelena jsem čekal 12 let. Fotit klubko štěňat je oproti tomu hračka

Fotografku Veroniku Souralovou a fotografa Dana Maternu nespojuje pouze jejich povolání a soutěž Czech Press Photo, ale také láska ke psům. O životě zlatých retrívrů právě vydávají v pořadí již čtvrtou knížku. Jak vznikl nápad společně fotit a psát knihy o retrívrech? Kde se u nich vzala náklonnost k tomuto plemeni? A dokážou retrívři léčit?

Host Radiožurnálu: Včela je důležitější než med. I když jí pomáhá čmelák, je nejdůležitějším opylovačem, říkají včelaři

Včelařství Domovina na Vysočině provozují manželé Adéla a Josef Kelblovi. Původně začínali s osmi úly, dnes jich mají na dvě stě. Kudy vedla cesta ke společnému koníčku? Jak jde práce skloubit s péčí o tři děti? Jaké nové metody včelaření používají? A proč úplně chybí lesní med?

Host Radiožurnálu: Chci se vypravit vlakem do Londýna, říká 11letý IT specialista a cestovatel. Rád opravuje počítače

V 11 letech cestuje sám bez rodičů a bez doprovodu, začal ale už v osmi letech. Rád se všude vydává sám a nejlíp se cítí, když se dívá ve vlaku z okna. 11letý IT specialista a cestovatel Domink Petr by se chtěl vypravit do Londýna, ale nejdříve si na cestu musí našetřit. „Většinou mě lidé podpoří, ale rád pomůžu i zdarma,“ vypráví. Chtěl by se živit i cestováním?

Host Radiožurnálu: Expertka: Malé děti by se neměly při koupání dlouze louhovat. Esenciální olej je líheň alergenů

Tělová mléka, denní krémy, opalovací krémy, deodoranty – to všechno bychom měli během léta využívat. Než se ale kosmetika dostane od vývojářů na pulty prodejen, je to dlouhý a složitý proces. Značnou část tvoří expertní toxikologická analýza. „Obavu, že budete dlouhodobě něco používat a ono se to velice negativně podepíše na vašem zdraví, bych vyloučila. Samozřejmě do toho nemůžeme zahrnovat alergie,“ míní Lenka Průšová, formulátorka a hodnotitelka bezpečnosti kosmetiky.

Host Radiožurnálu: Kvalitní pepř má především chutnat, ne jen pálit. Rozpoznat ho může i laik, říkají podnikatelé

Klára Dohnalová a David Pavel jsou fascinováni pepřem. Jejich start-up pomáhá chudým rodinám pěstitelů v rámci fair trade a jejich světově unikátní lyofilizovaný zelený pepř se solným květem získal „gastro Oscara“ – Zlatou vidličku v prestižní mezinárodní gastronomické soutěži. „Fascinovalo nás, že Kambodžané dokážou vzít stonek čerstvého pepře, vložit ho na pánev a usmažit s čerstvými krevetami,“ popisují oba zkušenost, díky které začali podnikat.

Host Radiožurnálu: Dítě má projít průpravou, a podle toho si vybrat sport, radí ortoped

„Dětem nevybírejte sport, který jim nepasuje,“ doporučuje ortoped Vojtěch Havlas, k jehož hlavním odborným zájmům patří sportovní traumatologie dětí a dospělých. Je také lékařem basketbalové reprezentace a s moderátorkou Patricií Strouhalovou si povídal třeba o tom, jak udržet klouby v kondici do vysokého věku, jak správně vybrat pro děti sport a také o tom, která jsou nejčastější letní zranění.

Host Radiožurnálu: Šperky designuji i podle svých snů, o amuletech nepochybuji, vypráví šperkař žijící v Mexiku

Slyší na jméno Diego, narodil se v Karlových Varech, ale už skoro 23 let žije v Mexiku. Vyrábí šperky a věří v sílu amuletu. „Vůbec o tom nepochybuji, je to stará věc, je to můj úhel pohledu na život,“ říká Jakub Diego Lovacký, který vyrábí šperky ze zlata, stříbra, ale také slonoviny z mamuta nebo drahokamů. Jak funguje technika ztraceného vosku?

Host Radiožurnálu: Cestování je radost, která obohacuje. Nejlepší je pojmout cestu jako cíl, radí moderátorka Objektivu

Žurnalistiku vystudovala na Cameron univerzity ve Spojených státech ve státě Oklahoma. Od roku 2006 moderuje a dramaturgicky připravuje cestovatelský pořad ČT Objektiv. Co jí na žurnalistice přitahuje? Čím je pro ni cestování? A kde ve světě by dokázala žít natrvalo?

Host Radiožurnálu: Lucie Suchá: Toužila jsem po obrazu Srncové. Byl ale tak drahý, že jsem raději začala sama malovat

To jsem celá já. Tak se jmenuje retrospektivní výstava v galerii starého zámku v Hořovicích malířky, grafičky, fotografky a nově také keramičky Lucie Suché. Čím se její tvorba vyznačuje? Proč jsou popisky jejích obrazů delší než A4? A proč maluje hřbitovy vesele?

Host Radiožurnálu: „Ne každý umí žít a milovat jako Don Giovanni.“ Herečka Arzumanová zve na Letní Grébovku Divadla MA

Slavný svůdník Don Giovanni, komediální postavy Harlekýn či Kolombína, jednoaktová hra bratří Čapků, psychologická detektivka z prostředí anglické šlechty nebo reálné postavy z období 2. světové války. Na taková představení se mohou diváci těšit na Letní Grébovce s Divadlem MA. „Do představení se snažím komponovat přírodní kulisy,“ vysvětluje zakladatelka divadla, režisérka, herečka a tanečnice Marianna Arzumanová.

Host Radiožurnálu: Psychiatrička: Děti nás potřebují zažít v extrémních emocích. Všechno si nahrají jako vzorec

Je bláhové si myslet, že náš život řídí rozum, ale jsou to emoce, míní psychiatři. A zvládání emocí je o to těžší, když jste rodič. „Ve velkých emocích nedokážeme vědomě vymýšlet, co je nejlepší řešení, takže se pak chováme automaticky a napácháme si v životě potíže,“ vysvětluje psychiatrička Alena Večeřová Procházková, která je autorkou knihy Pomoc dětské duši.

Host Radiožurnálu: Freisler: Venezuela má největší naleziště ropy. Nemůže ji ale získávat, protože těžaře vyhnala

Venezuela byla v 50. letech čtvrtou největší ekonomikou na světě. Teď je na západní polokouli po Haiti druhou nejchudší zemí. „Působil jsem tam od roku 2015 a zdálo se mi, že toto je opravdu totální pád civilizace, že už se to musí zhroutit, ale nezhroutilo,“ komentuje své zkušenosti zahraniční redaktor Českého rozhlasu Eduard Freisler, který je i autorem knihy Venezuela – rozklad ráje.

Host Radiožurnálu: Trabant mění za „žábu“ Luaz: Nejméně vhodné auto na dálkové expedice, směje se cestovatel Přibáň

Význačnou žlutou barvu, spojenou s výpravami trabantem kolem světa, ponese i nové vozidlo režiséra a náčelníka cestovatelů Dana Přibáně na cestě do Mongolska. „Ona má strašnou výhodu, že neděsí lidi: že když člověk někam přijede, tak je legrační. To je strašně dobrý pocit, si myslím, daleko lepší když se vám smějí, než když se člověka bojí,“ vysvětluje. Proč zvolili zrovna sovětské armádní vozidlo Luaz a proč cestovatelské rockery tentokrát tlačí čas? Co je na cestě čeká?

Host Radiožurnálu: Chůze naboso je skvělá. Nosit žabky je ale šílenství, upozorňuje lékař. Jak pečovat o nohy?

Péči o nohy se věnuje už 25 let. Co všechno řeší obor podologie? Jak se starat o nohy v létě? A v čem lidé nejvíce chybují? „Nejhorší je kůži nohou změkčit v teplé vodě a pak vzít kovovou rašpli. Lepší je o nohy pečovat nasucho a jednou za měsíc navštívit odborníka,“ radí prezident České podologické společnosti Jaroslav Fešar. Jak fungují nehtová rovnátka?

Host Radiožurnálu: Olmo Omerzu: Spiritualita, dokument i inteligentní mainstream. Různorodost filmů mě překvapila

Filmový režisér Olmo Omerzu letos svůj film na karlovarském festivalu neměl, zato se však chopil role porotce hlavní soutěže po boku herečky Patricie Clarksonové. Jaký pro něj byl soutěžní týden v mezinárodní porotě s jedenácti filmy v hlavní soutěži? Co na letošní filmové nabídce nejvíce oceňoval?

Host Radiožurnálu: Nedivím se, že mě diváci někdy neměli rádi. Naivky jsem ale hrát nechtěla, přiznává Daniela Kolářová

Cenu prezidenta karlovarského festivalu dnes převezme za mimořádný přínos české kinematografii herečka Daniela Kolářová. Radost filmovým fanouškům udělala i tím, že s sebou přivezla kultovní snímek Kulový blesk. „Chtěla jsem poděkovat hercům, kteří už nejsou mezi námi,“ říká. Jak Daniela Kolářová vzpomíná na natáčení komedie dua Smoljak–Svěrák? Co jí přinesla spolupráce s Jaromírem Hanzlíkem? A jak se cítila jako politička?

Host Radiožurnálu: Talkshow Jana Pokorného: Manžele Adamczykovy a Miraie Navrátila spojuje víc než StarDance

Do své talkshow na festivalu v Karlových Varech pozval Jan Pokorný snowboardistku Evu Adamczykovou s hercem Markem Adamczykem a hudebníka Miraie Navrátila, který do Karlových Varů přiletěl rovnou z Londýna. Všechny tři hosty spojuje soutěž StarDance, kterou Mirai absolvoval a Adamczykovy letos čeká. „Chodil jsem trénovat čtyřicet hodin denně, dvoufázově,“ popisuje Evě a Markovi Mirai. Chtěli odmalička být těmi, kým jsou dnes? A jaký je snowboardový svět?

Host Radiožurnálu: Vetřelec může být muž v masce, anebo vaše tchyně. Važte si jich, smějí se tvůrci filmu Přišla v noci

Invaze matky do života dospělého syna. Komedie, nebo horor? Svůj nový film Přišla v noci přišli do mobilního studia R-stream na karlovarském filmovém festivalu představit herečka Annette Nesvadbová a režisér a scenárista Jan Vejnar. „Všichni vyvíjíme na realizaci náročné projekty. Tentokrát jsme to ale chtěli udělat jinak. Rychle a zalevno,“ smějí se tvůrci filmu, který vznikl v rekordním čase a s minimálními prostředky. Jaká další specifika snímek má?

Host Radiožurnálu: Jiří Mádl jako režisér? Byla jsem z něj nadšená, hodnotí Marika Šoposká natáčení filmu Vlny

Do Karlových Varů přijela Marika Šoposká představit společně s Miroslavem Krobotem nový seriál OKTOPUS. Objeví se také ve filmu Dvě slova jako klíč. „Je to volné pokračování filmu Úsměvy smutných můžu, kde jsem hrála manželku hlavního hrdiny, Davida Švehlíka. Přidávají se další mužské postavy, pro rodinu tam není prostor, film je o něčem jiném,“ popisuje. Za sebou má také roli ve snímku Jiřího Mádla Vlny o událostech roku 1968 v Československém rozhlase.

Host Radiožurnálu: Bojujeme s předsudky. Filmové fondy by měly mít v ženy větší důvěru, apelují producentky

V Karlových Varech je osm mezinárodních premiér českých snímků. Ani jeden z nich ale není režírovaný ženou, pouze za jedním z nich stojí producentku. Z analýzy datového týmu serveru iROZHLAS.cz vyplývá, že režisérky stojí pouze za desetinou českých filmů a jenom za šesti procent těch hraných. „V dokumentárním filmu jsou režisérky mnohem úspěšnější, ale jen proto, že se pohybujeme v nižších rozpočtech,“ potvrzují data producentky Julie Žáčková a Maja Hamplová.

Host Radiožurnálu: Na začátku mě živilo rádio. K větším rolím jsem se dostal díky alkoholu, směje se Ivan Trojan

Na festival v Karlových Varech přijel Ivan Trojan především proto, aby podpořil Klub nemocných cystickou fibrózou. „Už šestnáct let jsem patronem. Medicína a věda jdou kupředu, a dnes dokonce existuje lék, který pomáhá, nevyléčí, ale léčí. Díky léku se pacientům líp dýchá a mohou se dožít vyššího věku,“ vysvětluje Ivan Trojan. Jaký vztah má k rozhlasu? A jak se liší herectví ve Vinohradském a Dejvickém divadle?

Host Radiožurnálu: Postavy se mi nikdy nevymkly z rukou, ale objevuji v nich sama sebe, popisuje herečka Barešová

Herecká dráha Denisy Barešové začala Dismanově rozhlasovém dětském sboru. Ačkoliv se nyní naplno věnuje filmovému a televiznímu herectví a brzo nastoupí do angažmá Národního divadla v Praze, rozhlas neopouští. Natočila pro něj například podcastovou sérii Rozchod. „Dali jsme úplně pryč rozhlasový přednes a šli po autenticitě. Byla to krásná a hluboká práce,“ vzpomíná Barešová

Host Radiožurnálu: Mádl: Když děláte mozaiku osmi redaktorů, nesmíte uhnout s chemií tam, kam by to film sráželo

Scenárista a režisér Jiří Mádl je právě uprostřed natáčení celovečerního filmu Vlny. Snímek pokryje příběh vysílání Československého rozhlasu v 60. letech. Ukáže tak i události pražského jara a invazi vojsk Varšavské smlouvy. „Četl jsem knihu Od mikrofonu k posluchačům a měl pocit, že to je polovina synopse k filmu, kterou mi někdo dává,“ popisuje Mádl první impuls k natáčení.

Host Radiožurnálu: Judit Pecháček: Jsem vděčná filmová divačka. I ve špatném filmu dokážu najít něco, co mě inspiruje

Na karlovarském festivalu se herečka Judit Pecháček, známá pod svým dívčím jménem jako Judit Bárdos, objeví ve dvou snímcích – v krátkometrážním filmu Ostrov svobody, kde ztvárňuje jednu z hlavních rolí, a poté ve vedlejší roli ve filmu Přišla v noci, který má na festivalu premiéru. Podle čeho si vybírá role? A proč nechce hrát v divadle?

Host Radiožurnálu: Snímek Brutální vedro je o úzkosti, které čelí mladší generace, říká filmový režisér Hospodářský

Od Slunce se odštěpí žhnoucí kus, který se blíží k planetě Zemi. A ta se začíná výrazně oteplovat. Tak začíná studentský film Brutální vedro, který se v úterý poprvé promítnul na festivalu v Karlových Varech. „Film je platforma, za kterou si je možné dosadit cokoliv, co člověku přijde jako podstatný a všeobjímající problém, který sdílí s ostatními,“ vysvětlují ve dvojrozhovoru svůj záměr režisér filmu Albert Hospodářský s producentem Ondřejem Lukešem.

Host Radiožurnálu: Šaty z piva mě nejdřív vyděsily, přiznává Geislerová. Chystá film o vztahu matky a postiženého syna

„Atmosféra Varů je opravdu specifická a člověk potřebuje být tady, aby to pochopil,“ usmívá se herečka Aňa Geislerová, která byla v neděli odpoledne hostem Hanky Shánělové v mobilním studiu Radiožurnálu na MFF Karlovy Vary. Na zahájení letošního ročníku zazářila na červeném koberci v originálních šatech vyrobených z piva. Jak vznikaly a co s nimi bude dál? A čím ji nadchl scénář filmu Karavan, který právě natáčí, že na něj vydržela čekat pět let?

Host Radiožurnálu: David Prachař o roli ve filmu Citlivý člověk: Na sklonku života se člověk vrací tam, kde nikdy nebyl

Herec David Prachař přijel na karlovarský festival se snímkem Citlivý člověk, který je v hlavní soutěži. A v rozhovoru s moderátorem Janem Pokorný si pochvaluje například to, že byl při natáčení obklopený mladými lidmi. „Nejen že nepochybují, ale nemají zatuhlé názory starců,“ vysvětluje. O čem film Citlivý člověk vypráví?

Host Radiožurnálu: „Je tady skvělá atmosféra a doufám, že jsou na to Češi hrdí,“ říká kritička o karlovarském festivalu

Filmový kritici musejí na karlovarském festivalu shlédnout několik filmů denně. Jejich úkolem je ukázat divákům, co mohou od filmů očekávat a jestli pro ně byl film zajímavý. Jak vypadá zákulisí jejich práce popsal pro Radiožurnál Ondřej Pavlík, filmový publicista z Masarykovy univerzity v Brně. „Nesmíme zapomínat na to, že nezáleží, jestli se nám film líbil nebo ne. Jde především o ty pocity,“ dodává světová a prestižní kritička Jessica Kiang.

Host Radiožurnálu: Eliška Křenková: Dělá nám problém respektovat jinakost druhých lidí

V areálu továrny se najde mrtvé novorozeně, které má mužské i ženské pohlavní orgány. Manželka ředitele továrny Helena pátrá na vlastní pěst. Postavu Heleny ve filmu Úsvit ztvárnila herečka Eliška Křenková. Ta na otázku Jana Pokorného, co si po zhlédnutí máme o filmu myslet, odpovídá: „Nikdy jsme nebyli moderní.“ Co tím má vlastně na mysli?

Host Radiožurnálu: Ženy mají dnes ve filmovém průmyslu větší šanci uspět s krátkometrážními animacemi, soudí výtvarnice

Mezinárodní úspěchy české animace jsou nepřehlédnutelné. Například snímky výtvarnice Diany Cam Van Nguyen byly uváděné na festivalu v Locarnu. Film Electra s herečkou Zuzanou Částkovou byl ve světové premiéře uveden na festivalu v Cannes. Daria Kashcheeva byla se svým předcházejícím filmem Dcera nominovaná na Oscara. „Naše krátké animované filmy jsou úplně srovnatelné s mezinárodními snímky. Nejsme nijak pozadu, a na to můžeme být hrdí,“ myslí si Diana Cam Van Nguyen.

Host Radiožurnálu: Bude to určitě velmi sledované, odhaduje herečka Mauréry. Hraje ve filmu o Andree Absolonové

Slovenská herečka a zpěvačka Zuzana Mauréry je známá i z českých filmů. Hraje například ve filmu Muž, který stál v cestě o politikovi Františku Kreieglovi. Na filmovém festivalu v Karlových Varech ale přijela promovat film Její tělo, který vypráví příběh bývalé skokanky do vody a později pornoherečky Andrey Absolonové. „Bude to určitě velmi zajímavé a velmi sledované,“ říká Zuzana Mauréry.

Host Radiožurnálu: „Umění je práce jako každá jiná.“ V Česku se schyluje k protestům jako v USA, míní filmový tvůrce

Filmařka Sára Zeithammerová napsala pro iVysílání České televize minisérii Pět let v režii. Úspěch jejího scénáře ji samotnou překvapil. „Chtěli jsme natočit příběh, za kterým bychom si mohli stát,“ říká. Že tvorba scénáře není vůbec jednoduchá činnost potvrzuje v dvojrozhovoru režisér Tomáš Klein, který v neděli uvede svůj nejnovější snímek Citlivý člověk na festivalu v Karlových Varech. Nehledě na náročnost tohoto povolání žijí tvůrci často ve finanční nejistotě.

Host Radiožurnálu: Nádherný pás obrazů z celého světa, chválí spisovatel Formánek film Dvě slova jako klíč

Dvě slova jako klíč. Tak se jmenuje známá kniha spisovatele Josefa Formánka. A teď na motivy knihy vznikl i stejnojmenný film, který natočil režisér Dan Svátek a který má premiéru na filmovém festivalu v Karlových Varech. Co všechno je na filmu zajímavého? Například to, že se tvůrcům podařilo přesvědčit francouzského herce Pierra Richarda. „Hraje tam francouzského kněze, který je povolaný sloužit v New Yorku,“ přibližuje spisovatel Josef Formánek.