Hovory

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Hovory: Host: Peta Pávková, zakladatelka spolku Sefam

Do Hovorů přišla žena, která zprostředkovává kontakt dětem, v náhradních rodinách, s jejich biologickými rodiči nebo příbuznými. Jako první kontakt s biologickou rodinou zprostředkovala své vlastní, adoptované dceři. Moderuje Petr Vizina.

Hovory: Host: Ivan Benda, trenér asistenčních psů

Vystudoval elektroakustiku na ČVUT, přesto dnes cvičí asistenční psy. Jak se psi naučí detekovat z moči pacienta vznikající nádor? A proč pes rozumí spíš gestům než slovům?

Hovory: Host: Jan Beránek, ekolog, publicista i politik

Nová kniha Jana Beránka Pátrání po Silvestrovi není o ochraně přírody nebo energetice. Mapuje válečné osudy československé kolonie v Singapuru. Moderuje Jana Klusáková.

Hovory: Host: Andrej Barla, filmový kameraman a uznávaný fotograf

Původně se chtěl stát malířem, ale řízením osudu se prosadil jako filmový kameraman a uznávaný fotograf. Začínal s režisérem Jurajem Jakubiskem. Moderuje Vladimír Kroc.

Hovory: Host: Roman Vaněk, odborník na gastronomii

Původně byl fotografem, léta se živil zahraničním obchodem. V roce 2007 založil Pražský kulinářský institut a změnil se mu život. Moderuje Vlastimil Ježek.

Hovory: Host: Martin Čudka, prezident Asociace českých nábytkářů

Jak si tuzemští výrobci nábytku stojí jako konkurenti zahraničních výrobcům? Připravil a moderuje David Šťáhlavský.

Hovory: Host: Marek František Drábek, člen řádu premonstrátů

Působí jako nemocniční kaplan, je ale také hlasitým obhájcem obětí zneužívání v církvi. Moderuje Petr Vizina

Hovory: Host: Kamil Činátl, historik a didaktik dějin

„Jsem optimista, myslím, že kondice českého školního dějepisu se zlepšuje,“ říká Činátl. Podle něj biflování z dějepisu nezmizí, ale je nutné naučit žáky historicky myslet.

Hovory: Host: David Peter, vrchní pražský rabín

Nikdy rozhodnutí dát se na rabínskou cestu nezalitoval. Říká, že když člověk něco miluje, tak nezalituje. Jak vnímá dobu plnou úzkosti a strachu? Moderuje Eva Hůlková

Hovory: Host: Vladimír Komárek, předseda České otužilecké unie

Už osmačtyřicet let se věnuje otužování a zimnímu plavání. Jak se mu hodí otužilecká zkušenost v dnešní době? Mívá někdy rýmu nebo chřipku? Moderuje Andrea Skalická

Hovory: Host: Jaroslav Someš, herec a divadelní teoretik

Herectví vystudoval na Janáčkově akademii v Brně. Je považován za jednoho z největších teoretiků divadla. Spoluzakládal divadelní Ceny Thálie. Moderuje Ondřej Kepka

Hovory: Host: Vladimír Suchý, šéfkuchař

Kuchařem se v 70. letech vyučil v Obecním domě, kterému  tehdy málokdo říkal jinak, než Repre. Později patřil k pilířům vyhlášené čínské restaurace v pražské Vodičkově ulici, kam chodili slavní herci, zpěváci, vědci i sportovci. Moderuje Vlastimil Ježek.

Hovory: Host: Jaromír Marek, londýnský zpravodaj Českého rozhlasu

Londýnský zpravodaj má i nebritská témata. Tím zásadním je osud Čechoslováků, kteří odjeli v programu “Interhelpo”. Jak se jim dařilo a jak je semlela sovětská diktatura? 

Hovory: Host: Petr Vacík, jezuitský kněz

K čemu je dobré ticho? A je ticho jen absence zvuku? Otázky pro jezuitského kněze Petra Vacíka, vedoucího meditačního centra v Kolíně. Moderuje Petr Vizina.

Hovory: Host: Jiří Mráz, klarinetista

Celý život žil v blízkosti železnice. Nejen o kolejích, ale i o koncertech v naprosté tmě a nahrávkách na hranici slyšitelnosti hovoří Jiří Mráz. Moderuje Naděžda Hávová.

Hovory: Architektura je buď dobrá, nebo špatná. Neumíme ocenit reálnou hodnotu staveb kolem nás, myslí si architekt Vorlík

Opravdu u nás v posledních 60 letech nevzniká světová architektura? Nebo jen neumíme docenit kvalitu staveb, které stále ještě slouží svému účelu a jsou součástí našeho každodenního života?

Hovory: Host: Gabriela Minaříková, plavkyně

Léta závodně plavala, ale tréninky jedenáctkrát týdně začala po čase nesnášet. Gabriela Minaříková říká: „Závodníkům, které trénuji, jsem zakázala používat slovo porazit.“

Hovory: Host: Iva Procházková, spisovatelka

Z komunistického Československa emigrovala, protože byla dcerou zakázaného spisovatele. V Německu se prosadila jako úspěšná spisovatelka. Je autorkou knížek pro děti i detektivních scénářů a držitelkou řady ocenění. Publikuje česky a německy. Připravila Jana Klusáková.

Hovory: Host: Jiří Klenka, zvukový mistr

Je dvojnásobným držitelem prestižního Českého lva a několikrát byl na tuto cenu ještě nominován. Co přesně dělá filmový zvukař a je to vůbec umění? Moderuje Ondřej Kepka.

Hovory: Host: Marek Hovorka, ředitel Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava

Jakou podobu bude mít 24. ročník festivalu? Proč organizátoři mluví o digitálním azylu? Jaká je jejich představa o hybridním festivalu budoucnosti? Moderuje Vladimír Kroc.

Hovory: Ivan Douda, spoluzakladatel Střediska prevence a léčby drogových závislostí Drop In

Vystudoval průmyslovku. Pracoval jako instalatér, při zaměstnání vystudoval psychologii. Je členem správní rady Nadace dobré vůle Olgy Havlové. Moderuje Vlastimil Ježek

Hovory: Host: Hugo Vítámvás, fotograf

Jeho kariéru naplno odstartovala fotografie klokana, který leží, tak jako člověk – na boku. Snímek obletěl celý svět. Jak musí vypadat komerční fotografie dnes? 

Hovory: Host: Veronika Bendová, spisovatelka

Stala se spisovatelkou díky SMS z neznámého čísla. Finalistka prestižní odborné ankety Magnesia Litera bude v Hovorech mluvit o víře, zklamání a chuti zastavit se v nonstopu. Moderuje Petr Vizina.

Hovory: Host: Helena Kazárová, historička tance

Tanec je pamětí lidstva. A celé lidské tělo podléhá srdečnímu rytmu. Alespoň podle historičky tance a profesorky Heleny Kazárové. Hovoří s ní Naděžda Hávová.

Hovory: Host: Ondřej Kamenický, ředitel festivalu Jeden svět

Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět patří mezi největší festivaly svého druhu. Jak se dá ještě více přiblížit širšímu spektru diváků?

Hovory: Host: Mikoláš Tuček, novinář a odborník na svět her a počítačových aplikací

Moderoval hráčskou komunitou respektované pořady Game Page, poté Re-Play nebo New Game plus. Herní časopis Score jako šéfredaktor řídil. Moderuje Vlastimil Ježek

Hovory: Host: Lukáš Princ, právník, podnikatel a zachránce unikátní továrny

Půjčovna lyží je mu blíž než talár. Rozvíjí odkaz svého otce a se svou rodinou zachránil unikátní Vindyšovu továrnu z roku 1910. Moderuje David Šťáhlavský,

Hovory: Host: Josef Špaček, houslista

Nejmladší koncertní mistr v dějinách České filharmonie vyráží na sólovou dráhu. Co je třeba k úspěchu? Moderuje Petr Vizina.

Hovory: Host: Jakub Dvorský, vývojář

Kolik milionů spolkne hra, kterou vyvíjí osm let? A proč by studio nikdy neprodal? Hovoříme se šéfem studia Amanita Design. Moderuje Naděžda Hávová.

Hovory: Ženy za volantem méně riskují a nejdou na hranu. Provoz zjemnily, tvrdí dopravní psycholog Walter

Řízení auta vnímá dopravní psycholog Michal Walter jako pozitivní věc. Ve své praxi pracuje se začínajícími řidiči, ale i se seniory, u kterých schopnost řídit auto klesá.

Hovory: Host: dopravní psycholog Michal Walter

Michal Walter se věnuje mladým začínajícím řidičům, ale má pochopení také pro seniory. Prozradí, jaké prohřešky považuje za obzvláště nebezpečné. Moderuje Eva Hůlková.

Hovory: Alexandr Hemala: Hlasatelé byli pro lidi, kteří byli sami, kamarádi

V roce 1973 ho maminka přihlásila do konkurzu na hlasatele Československé televize. Uspěl a této profesi se věnoval 32 let. „V té době byly tři věci, o které člověk usiloval – nebýt zaměstnaný od do, modrá knížka a svobodné povolání,“ vzpomíná na sedmdesátá léta Alexander Hemala.  

Hovory: Host: zakladatelka Dne Dyslexie Alena Kupčíková

Vytvořila slabikář pro prevenci a odhalení problémů s poruchami učení u dětí. Výtvarnice Alena Kupčíková je sama dyslektičkou. Dnes má i bez maturity dva akademické tituly.

Hovory: Host: Jan Tutoky, letec na vírnících

Vírník je ultralehký letoun, tak trochu helikoptéra a tak trochu letadlo, které může mít homologaci i pro jízdu na silnici. Moderuje Vladimír Kroc. 

Hovory: Hosté: podnikatelé Martin Jahoda a prokurista Ondřej Wachal

Podnikatelé, kteří převzali rodinné firmy od svých otců. Prozradí, jaké je to být následníky a také to, jak se projevuje koronakrize v potravinářství či stavebnictví.

Hovory: Host: Ivan Ostrochovský, slovenský režisér

Natočil černobílý film o temné a dodnes nevyjasněné kapitole československé historie.

Hovory: Hosté: Barbora Jozová a Vladislava Zikešová, architektky

Jedna navrhuje pasivní domy, druhá brutalistní stavby. V Hovorech si povídáme s architektkami Barborou Jozovou a Vladislavou Zikešovou. Ptá se Naděžda Hávová.

Hovory: Václav Havel ženy fascinoval. Vzbuzoval v nich cosi jako mateřskou lásku s kapkou erotiky, přemýšlí psycholog Douda

5. října 1936 se v Praze narodil pozdější první československý a pak i český prezident. Jaký byl? Vzpomíná Ivan Douda, který spolu s Jiřím Preslem zakládal obecně prospěšnou společnost Drop In. Co se neví, je, že Douda byl i u vzniku Výboru dobré vůle − Nadace Olgy Havlové.  

Hovory: Host: Petr Hirsch, IT specialista

Před několika lety radikálně změnil svůj život a stal se poutníkem. Prochodil desítky zemí na planetě, a jeho putování má i silný duchovní rozměr. Moderuje Eva Hůlková

Hovory: Terapeut Vojtko: I heterosexuální bílý muž prožívá emoce

„Náprava vztahu znamená, že musím něco změnit, že si hrábnu do sebe. I heterosexuální bílý muž prožívá nějaké emoce, ale byl nějak naučen, převzal nějaký sociální konstrukt to buď neukazovat, nevnímat to, nebo to nějak popírat,“ vysvětluje v pořadu Hovory na Plusu párový terapeut Honza Vojtko, proč „chlapi nepláčou“.

Hovory: Host: Pavel Batel, spisovatel

Dělá bodyguarda, průvodce Terezínem, bojová umění a píše knihy. Ta nejnovější Yom Kipur popisuje osudy lidí, třeba sportovce Freddy Hirsche. Moderuje Vladimír Kroc

Hovory: Host: Filip Jevič, fyzioterapeut, herec a režisér

Vystudoval herectví, ale zlákala ho režie. Opustil režii, aby mohl vystudovat fyzioterapii. Dnes hraje divadlo, občas režíruje, a na plný úvazek je fyzioterapeutem v pražském Motole. Moderuje Vlastimil Ježek.

Hovory: Host: Vladimír Socha, popularizátor paleontologie, dinosaurolog

Jaké to je, pohlédnout do tlamy ještě nenarozeného dinosauřího embrya? Proč je důležité zkoumat pravěká monstra, která vyhynula před téměř sedmdesáti miliony let.

Hovory: Host: Monika Zgustová, překladatelka a spisovatelka

Zachytila příběhy žen, které přežily gulag. Žije v Barceloně, proto příběhy sovětské krutosti a netečnosti prvně vyšly španělsky a katalánsky. Moderuje Petr Vizina

Hovory: Host: Petr Tylínek, pedagog a teoretik módy

Opravdová kvalita je podle něj nenápadná a oděv je mimořádně náročná disciplína. Petr Tylínek prozradí také to, proč má v ročníku jen pět studentů v oboru pánský krejčí.

Hovory: Kubáník o Květě Fialové: Působila jako víla, ale byla to generálka

„Vzpomínám na ni s vděčností, láskou i lítostí,“ přiznává Josef Kubáník, herec a mluvčí Slováckého divadla, který byl devět let spoluherec i důvěrný kamarád herečky Květy Fialové. Zemřela před třemi lety, v září 2017.  

Hovory: Host: Marie Šabacká, polární ekoložka

Zkoumá ledovce po celém světě. Vyzkoušela si mimo jiné, jaké to je být zavřená několik týdnů na polární stanici. Jaké pocity mají vědci pozorující mizející ledovce?

Hovory: Host: Eliška Křenková, herečka

Jak se bude jmenovat nový film Olma Omerzu, v němž hraje? Jak ji změnila role v originálním divadelním představení Amerikánka? Moderuje Vladimír Kroc.

Hovory: Host: Felix Slováček

Saxofonista a výrazná postava několika československých a českých orchestrů. K mikrofonu ho pozval Vlastimil Ježek.

Hovory: Host: Salvátor Soška, prodejce pestrých ponožek

O ponožkách. Přesněji o pestrých ponožkách, které od patnácti let prodává Salvátor Soška. Kromě svého obchodu prozradí také to, jestli věří na “lichožrouty”. 

Hovory: Host: Viktor Tauš, režisér

Máme rádi hrdiny, kteří se odrazí ode dna? Nebo jim jejich pády připomínáme? Takovými hrdiny jsou hlavní postava hry Amerikánka i režisér hry a host Hovorů Viktor Tauš.

Hovory: Host: Tereza Hronová, dokumentaristka

Pracuje jako mediální koordinátorka ve společnosti Člověk v tísni. Ráda cestuje a natáčí dokumenty. Nedávno ji vyšla kniha Láska za časů krony, ve které mapuje rozmanité podoby lásky a vztahů, jak je v době pandemie prožívalo jedenáct lidí z různých konců světa. Moderuje Naděžda Hávová.

Hovory: Host: Ivan Štampach, religionista a pedagog

Náboženství je jeho celoživotní láska a vášeň. Cesta k němu nebyla jednoduchá, spíše biblicky úzká a trnitá. Za minulého režimu okusil několik let i věznici, na kněze byl tajně vysvěcen v Berlíně. Moderuje Eva Hůlková.

Hovory: Host: Jan Vedral, šéfdramaturg Divadla na Vinohradech

Pracuje 20 let pro Vinohradské divadlo a neskrývá, že je ním fascinován a má k němu silnou osobní vazbu. Vymyslel projekt, ve kterém zkoumá vznik a historii moderní české společnosti prostřednictvím divadelních her, které sám píše. Moderuje Tatiana Čabáková.

Hovory: Host: Pavel Holý, zpěvák, skladatel, zakladatel rockové skupiny Dr. Max

Od dětství se učil hrát na housle. V patnácti letech přišel při nehodě o pravou ruku. Začal zpívat a skládat. Před čtyřiceti lety založil rockovou kapelu Dr.Max. Nyní vydává nové svěží album “Muzika je holka, která není na prodej”.  Moderuje Vladimír Kroc.

Hovory: Host: Jaroslav Novák

Vyrůstal na statku nedaleko Kladna v době, která soukromým zemědělcům nepřála. Přesto dokázal jít svou cestou a dnes řídí jednu z největších ryze českých gastronomických firem. Moderuje Vlastimil Ježek.

Hovory: Host: Petr Kroutil, hudebník

Zaujal rolí saxofonity Danyho Smiřeckého v seriálu Prima sezóna. Jazz studoval v USA a v Nepálu se naučil hrát na indickou flétnu. Řídí Original Vintage Orchestra.

Hovory: Host: Magdalena Rochová, architektka

Magdalena Rochová vytvořila nenápadný rodinný dům, který upoutal pozornost světových médií. Právě proto ji k mikrofonu pozval Petr Vizina.

Hovory: Host: Marek Vrabec, ředitel festivalu Dvořákova Praha

Šéf festivalu Struny podzimu prozradí, jak se kvůli koronaviru promění letošní ročník. A zavzpomíná i na své začátky v kanceláři prezidenta Václava Havla.

Hovory: Host: Jan Horníček, matematik a spisovatel

Letošní laureát Literární ceny Knižního klubu vypráví, jak se učitel ze střední školy v Hradci Králové dostal k psaní a jak vznikl úspěšný román Čarostřelec. 

Hovory: Věšení na háky je rituál, tvrdí propagátorka tělesných modifikací. Bolí to?

Máša König Dudziaková je ilustrátorka, spisovatelka a propagátorka tělesných modifikací. Sama jich moc nemá a jak říká, ani je nedělá. „Zkoumám motivace lidí, které je vedou k těmto úpravám,“ vysvětluje.

Hovory: Host: Miloš Škorpil, ultramaratonec

Nás host se chystá na svůj další běžecký projekt. Tentokrát chce oběhnout Karlovarský kraj. Jak se na běžecké maratony chystá a jak řeší na trati krize? 

Hovory: Host: Karel Hvížďala

Jak může mladého člověka ovlivnit život v nesvobodě? A vyrovnali jsme se s vlastní minulostí, nebo si z ní stále něco neseme v sobě?

Hovory: Host: Renata Mužíková, kurátorka umění

Pro výtvarný svět objevila Honzu Homolu z Wohnoutu a spolu vytvořili projekt Art 332. O tom, jak se stát kurátorem umění a kdy sama začala malovat. Moderuje Vladimír Kroc

Hovory: Host: Mikuláš Kroupa, ředitel společnosti Post Bellum

V sobotu startuje v několika městech Běh pro Paměť národa. Poběží ho také náš host. Se svým týmem už dlouhé roky zaznamenává důležitá svědectví o historii 20. století. 

Hovory: Host: Pavel Semela, farář a sportovec

Víme, jaký význam má pevná vůle ve sportu. Jakou roli ale hraje ve víře? Hostem Hovorů je katolický farář a sportovec Pavel Semela, moderuje Petr Vizina.

Hovory: Host: Martina Forejtová, krajinářská architektka

Existují dnes v architektuře nepřekročitelné hranice, nebo se dá stavět úplně všude? A co ruší architektku při procházkách českou krajinou?

Hovory: Host: režisér Slávek Horák

20 let točil reklamní kampaně. První film Domácí péče natočil ve svých 40 letech. Námět na druhý film našel u prezidenta Václava Havla. Moderuje Tatiana Čabáková

Hovory: Loukota z Vědátora: Dřív lidé věřili v Boha, dnes v ilumináty

Vzdělání znamená odbornost v konkrétní oblasti, ale neochrání to člověka před tím, aby uvěřil konspiraci, myslí si popularizátor vědy Ladislav Loukota.

Hovory: Hosté: odborníci ze společnosti FlatZone Michal Netolický a David Ešner

StartUp FlatZone přichází se systémem „Podpultovky“, který upozorní na odlišné ceny bytů ve srovnání s cenou v dané lokalitě obvyklou. Ptá se Vladimír Kroc

Hovory: Host: Jan Hasenöhrl, trumpetista

V roce 1993 založil soukromý Český národní symfonický orchestr, který úspěšně funguje dodnes. K mikrofonu ho pozval Vlastimil Ježek.