Hudba

Hvězdy, hudebníci, osobnosti všech žánrů, alba a koncerty.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Hudba: Czeching: Méta Monde v Czechingu 2022: Kytaru už asi neuvidíte. Snažíme se víc dostat do virtuality

Jakub Baierl a Roman Gordienko ze synthpopového dua Méta Monde byli dříve kolegové v IT firmě – až potom kapelní spoluhráči. Letos patří mezi nominované Czechingu 2022, v rozhovoru s nimi se ale dozvíte, že chybělo málo a společně by se místo konceptuálně laděného hudebního projektu Méta Monde realizovali třeba v rámci provozování vlastního baru.

Hudba: Velký čísla: Beyoncé bezpečně usazena v žebříčkovém sedle. Na nové desce se ale nevyhnula problematickým textům

Moderátoři Velkých čísel zase pro jednou zaujali pozice číselných věštců, a to z důvodu, že aktuální díl předtáčeli den předtím, než se světové žebříčky aktualizují. Vrchol toho amerického albového si podmanil portorický zpěvák Bad Bunny s albem Un Verano Sin Ti, Annabelle s Filipem ale tušili, že to nebude mít dlouhého trvání. Důvodem je královna popu Beyoncé s čerstvou deskou Renaissance.

Hudba: Pochlap se: Byl jsem nechtěné dítě, neměl jsem se ani narodit, vypráví rapper Refew

Hostem Pochlap se byl tentokrát rapper Refew z Palmovky, bojovník nejen v ringu, ale i v životě. V rozhovoru s Václavem Roučkem řeší komplikovanou životní cestu, své zdravotní a osobní problémy i to, jak stíhal dvě práce najednou a jestli byl schopný do obou dávat 100 %.

Hudba: Host Lucie Výborné: Markéta Irglová: Ke Glenu Hansardovi jsem vzhlížela. Bez něj bych se možná do psaní nepustila

Markéta Irglová je hudební skladatelka, zpěvačka, klavíristka a herečka. V roce 2004 se seznámila s irským hudebníkem Glenem Hansardem, se kterým začala koncertovat. Společně se objevili také v hlavních rolích ve filmu Once, z něhož pochází slavná píseň Falling slowly, za kterou dostala Oscara. Nyní vydává nové sólové album Lila. „Texty jsou pro mě velice důležité. Když mě chytne nápad, nepustí mě to, než to dokončím. Zpívám celým srdcem.“

Hudba: Na pohovce Jožky Kubáníka: Čím hůře, tím lépe. Roztomilý bonmot, ale v životě to neplatí, říká herečka Regina Rázlová

Regina Rázlová patří k našim nejvýraznějším hereckým osobnostem. Zaujala už v prvním celovečerním snímku, kterým byla slavná komedie režiséra Františka Filipa Utrpení mladého Boháčka. „Všechno, co jsem se naučila dobrého, jsem se naučila od něj a vždycky jsem byla velmi ráda, když jsem s ním mohla pracovat,” přiznává obdivovaná herečka.

Hudba: Na pohovce Jožky Kubáníka: Nemám absolutní sluch a dokonce neumím ani noty, překvapuje zpěvák Richard Krajčo

Zpívám rád. To bylo téma, o kterém si Jožka Kubáník povídal na rozhlasové Pohovce s mnohonásobným držitelem hudebních cen Anděl, aktuálním bronzovým slavíkem, frontmanem kapely Kryštof, zpěvákem, ale také oceňovaným hercem Richardem Krajčem.

Hudba: Host Lucie Výborné: Inspiruje mě Joni Mitchell i táta. Nejhorší je pro mě nebýt naivní, usmívá se Aneta Langerová

Krédo zpěvačky Anety Langerové je „Co tě nezabije, to tě nezabije“. Právě vyráží na další část turné ke své poslední desce Dvě slunce. Limitovaná edice jeho vinylů se prodala během několika hodin. Co pro ni symbol dvou sluncí znamená? A nakolik je její album intimní zpovědí? „Joni Mitchell mě naučila, že fantazii se nemají klást hranice,“ vypráví Langerová. Poslechněte si celý rozhovor Vladimíra Kroce.

Hudba: Host Radiožurnálu: Všestrannost inspiruje, jedno žánrové údolí se může omrzet. Vivaldiho polidšťujeme, říká houslista

Po covidové pauze musejí hudebníci jít publiku naproti ještě více než dřív. „Dneska musím spoustu času věnovat také mladé generaci, protože chceme, aby na nás chodily všechny generace, nejenom ti, kteří mají stejnou barvu vlasů jako já,“ říká houslový virtuos Jaroslav Svěcený organizující Festival hudby na Zámku Dobříš. V jakém světle chce představit Antonia Vivaldiho? A co mu míšení hudebních žánrů dává vzhledem ke klasice?

Hudba: Velký čísla: Stranger Things jsou pro oldies tracky novým TikTokem. Kate Bush a Metallica nadšeně přikyvují

Ve Velkých číslech je v souvislosti s trendujícími tracky často řeč o TikToku jako platformě, která dokáže roztočit spirálu virality. Co se ale stane, když se váš song objeví v populárním netflixovském seriálu Stranger Things? To už ví zpěvačka Kate Bush a nově také kapela Metallica. Osmiminutový thrashmetalový opus Master Of Puppets z roku 1986 se díky scéně z finále čtvrté sezóny seriálu poprvé podíval do Top 40 amerického singlového žebříčku.

Hudba: Na pohovce Jožky Kubáníka: V každé pohádce musí být babička, písnička a kytička, říká režisér Zdeněk Zelenka

V kinech zářila například jeho pohádka Nesmrtelná teta, v televizi třeba detektivní seriál Ach ty vraždy a z divadelních inscenací patří k nejpopulárnějším muzikál Láska nebeská. Pod všemi jmenovanými tituly a desítkami dalšími je podepsaný režisér Zdeněk Zelenka.

Hudba: Velký čísla: Naše vystoupení na Eurovizi jsem viděla snad jen jednou a byla jsem opilá, říká Dominika Hašková

Ve Velkých číslech se řeč přirozeně stáčí k Eurovizi, a tak bylo na čase, aby do hitové pitevny Radia Wave zavítala osoba, která má s touto hudební soutěží přímou zkušenost. Zpěvačka a songwriterka Dominika Hašková aka Domi se s česko-norským kapelním triem We Are Domi před dvěma měsíci vrátila z Turína, kde reprezentovali Česko svým hit singlem Lights Off. Probojovali se až do Velkého finále, vysloužili si 22. místo a Annabelle s Filipem zajímaly nasbírané zážitky.

Hudba: Jazz do kapsy: Jazz do kapsy, díl 10: Jazzová policie

Jazzová policie je pojem, který je obestřen stále mnoha tajemstvími a nejasnostmi. Abychom to napravili, vydali jsme se v závěrečném dílu našeho podcastu za generálporučíkem Tomášem Dorfenthálem. A došlo i na jeden bluesový lick.

Hudba: Velký čísla: To nejlepší teprve přijde! Noví BTS budou znít při sňatcích a Drake jako background music

Když tracku trvá celých 37 let dostat se na vrchol britského singlového žebříčku, není divu, že se tam potom drží zuby nehty. Kate Bush se skladbou Running Up That Hill, jejíž virální renesanci dopomohla nová řada kultovního seriálu Stranger Things, si první příčku evidentně jen tak vzít nenechá. Ve Spojených státech (a nejen tam) na všechny opět shora shlíží Drake. Jeden z každých šedesáti streamů v Americe patřil minulý týden právě jemu.

Hudba: Na pohovce Jožky Kubáníka: Mám s kamarády pražírnu kávy, překvapuje zpěvák a kytarista Mirai Navrátil

Zpěvák a kytarista Mirai Navrátil se narodil v Japonsku českému tatínkovi a japonské mamince. Rodiče mu dali jméno Mirai, které znamená budoucnost. A právě o ní si úspěšný zpěvák povídal s Jožkou Kubáníkem na jeho rozhlasové Pohovce.

Hudba: Jazz do kapsy: Jazz do kapsy, díl 9: Jazzman na cestách

Protože prodejem desek se dnes lze jen stěží uživit, musí si muzikant občas sbalit fidlátka a vyrazit na cesty. Co obnáší život jazzového muzikanta na turné, jsme se ptali kapelního řidiče Standy i hvězdného hosta, varhaníka Ondřeje Pivce.

Hudba: Velký čísla: Další, prosím! Drakeův nekonečný zástup novomanželek a Jojiho zatím nejprocítěnější balada

Drake bez upozornění vydal novou, tanečními beaty protkanou desku Honestly, Nevermind. Raným kritikům novinky, které se přezdívá jako „Passionfruit, The Album“ (podle hit singlu z roku 2017), a na níž se po delší době Drake nesnaží vyhovět úplně všem, vzkazuje, ať si dají načas, že ji zatím jen nepochopili. Co se týká moderátorů Velkých čísel, Filip je naštvaný z dalšího nelíbivého album coveru, Annabelle ale plážově uvolněná kolekce celkem najela.

Hudba: Jazz do kapsy: Jazz do kapsy, díl 8: Tradiční jazz

V další epizodě Jazzu do kapsy nahlédneme do sféry tradičního jazzu. Svůj recept na úspěch v této oblasti nám prozradí kapelník Harry Hradecký a v rubrice Lick týdne uvítáme virtuózního hráče na theremin, maestra Luďka Škrhu.

Hudba: Klub Rádia Junior: Cítím se jako Češka, říká Tonya Graves. Je tu podle ní větší svoboda než v Americe

Podle oblíbené zpěvačky je Česko jedním z nejlepších míst pro život. Říká si Tonička, zamilovala si českou přírodu a její děti se jí občas smějí, když dělá při mluvení chyby. Jak se sem vůbec dostala? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.

Hudba: Jazz do kapsy: Jazz do kapsy, díl 7: Scatujeme

V této epizodě se zaměříme na zásadní formotvorný prvek jazzového zpěvu, totiž tzv. scat. Naše pozvání přijali vzácní hosté, textař Honza Vrubný a zpěvačka Markéta Foukalová.

Hudba: Host Radiožurnálu: Každý rok chci uvést alespoň jednu premiéru, slibuje nový šéfdirigent SOČRu Popelka

Petr Popelka získával v Symfonickém orchestru ČRo poprvé zkušenosti jako kontrabasista v osmnácti letech, teď se stal jeho uměleckým šéfem a šéfdirigentem. „Myslím si, že naše programy pro příští sezonu jsou tak pestré, že si tam každý najde něco, co se mu líbí,“ říká v rozhovoru s moderátorkou Zuzanou Burešovou. Kolik má vlastně rozhlasový orchestr hudebníků? A kdy orchestr pozná, že dirigent není dobrý?

Hudba: Jazz do kapsy: Jazz do kapsy, díl 6: Improvizace

V dílu věnovaném improvizaci jsme vyslechli dva respektované jazzmany, saxofonistu Karla a rumunského basistu Cornelia Ovidiu.

Hudba: Host Lucie Výborné: Hudbu jsem psal tanečníkům pod nohy, říká o adaptaci Knihy džunglí skladatel Ivanovič

Dirigent Marko Ivanovič nejenom diriguje, ale také složil Knihu Džunglí. Hudebně-taneční adaptaci Kiplingovy knihy režíroval Matěj Forman a diváci ji mohou vidět na pražském Výstavišti až do 30. června. „Uvědomil jsem si, že strašně málo víme, jak bohatý je slovník tanečníků. Co všechno jsou schopní tanečně udělat. Třeba stylizovaně, ale úplně jinak, než si dokážeme představit,“ přibližuje skladatel.

Hudba: Velký čísla: Mám fotku z VIP na Glastonbury, kterou fotil Richard Ashcroft. Jsem na ní já, říká Tomáš Konůpka

Bubeníka a producenta Tomáše Konůpku můžete pamatovat z kapel Android Asteroid, MYDY, live bandu 7krát3 nebo kultovních Navigators. Aktuálně se věnuje svému sólovému projektu a také uskupení Gruppo Salsiccia, kde je možné slyšet zpívat rappera Oriona. „Nauč vorla zpívat bylo moje motto,“ říká Tomáš, který také tvoří hudbu do gigantických reklamních spotů – např. amerických automobilek. Ve Velkých číslech pomohl sestavit playlist a vykládal o svých rockstar momentech.

Hudba: Vizitka: Varhan Orchestrovič Bauer: Hudba je svědomím filmu. Hlavní jsou emoce, proto k nim jdu na dřeň

Když píšu hudbu k filmu, nejdřív poslouchám obraz – vysvětluje muž, který emotivní hudbou podpořil atmosféru řady českých i zahraničních filmů. Asi nejznámějším z nich jsou Goyovy přízraky, které v roce 2005 natočil Miloš Forman. Popularitu si ale za hranicemi Česka získal i dalšími počiny, které mu teď vynesly cenu OSA pro nejúspěšnějšího autora vážné hudby v zahraničí. O emocích, inspiraci Hollywoodem i o vznikající opeře Máj mluvil ve Vizitce s Markétou Kaňkovou.

Hudba: Jazz do kapsy: Jazz do kapsy, díl 5: Bigband

Bigbandy zažívaly svou zlatou éru ve 30. a 40. letech minulého století, ale dodnes jsou nedílnou součástí scény. Vždyť málokterý jazzman si někdy nezahrál v bigbandu. Naše pozvání tentokrát přijali pozounista Jarda Vávra a saxofonista Marcel Bárta.

Hudba: Jazz do kapsy: Jazz do kapsy, díl 4: Gastro jazz

Leckterý jazzový směr má své hrdé vlajkonoše a zásadní alba. K tzv. gastro jazzu se toho ale mnoho nedočteme, ačkoli se na něj hodně jazzmanů specializuje. Napravujeme to v dalším díle Jazzu do kapsy!

Hudba: Host Lucie Výborné: V Americe mi lidé nevěřili, že jsem ten „gypsy“ z pohádek, usmívá se klavírista Tomáš Kačo

Vyrůstal v rodině s dvanácti dětmi. Vystudoval prestižní americkou školu Berklee. „Poprvé jsem slyšel vážnou hudbu na konzervatoři. Když mi pan profesor zahrál Chopina, byla to láska na první poslech. Změnilo mi to život,“ říká klavírista a skladatel Tomáš Kačo. V jakém stavu je, když improvizuje? A odráží se romský původ v jeho hudbě?

Hudba: Velký čísla: Dřív jsem si myslel, že to přijde samo. Musím makat, aby to mělo grády, říká zpěvák Sofian Medjmedj

Do Velkých čísel – hitové pitevny Radia Wave – zavítal nadějný zpěvák, bývalý parkourista, víc houslista než kytarista a český Justin Bieber s alžírskými kořeny Sofian Medjmedj. Nebyli by to Annabelle s Filipem, kdyby svého hosta nezahrnuli domácími úkoly – Sofian měl vybrat track, který ho formoval v dětství, svou aktuálně největší inspiraci a také nejoblíbenější CZ/SK hiťák.

Hudba: Host Lucie Výborné: Našli jsme lístek „David album všetko“, popisují Kateřina a David Žbirkovi. Vydali Mekyho album

Nové album Miro Žbirky Posledné veci zprodukoval jeho syn David. „Nebylo mezi námi žádné generační nedorozumění, táta pořád poslouchal nové věci,“ vypráví. Zpěvákova žena Kateřina teď organizuje turné k Mekyho nedožitým sedmdesátinám. „Bojím se otevřít jeho tablet, co mě tam ještě čeká za úkoly,“ směje se.

Hudba: Jazz do kapsy: Jazz do kapsy, díl 3: Moderní jazz

O tom, co je to moderní jazz, si budeme povídat s naším hostem, kterým je Matt Zvonař, pianista, skladatel, pedagog a popularizátor moderního jazzu. V rubrice Lick týdne jsme nahlédli do „kuchyně“ bubeníka Dano Šoltise.

Hudba: Velký čísla: Deepfake i rapové proroctví. Kendrick Lamar střídá obličeje Willa Smithe, OJ Simpsona i Kanyeho

Král toxického rapu Future už nemá kam stoupat, s materiálem z čerstvě vydané (a nezdvořile nazvané) desky I Never Liked You totiž obsadil první příčku jak amerického singlového, tak i albového žebříčku. Velký čísla – hudební pořad i tracková pitevna Radia Wave – tentokrát nastaví zrcadlo nedynamickým a neodvážným trackům či povedeným i nepovedeným singlům náležícím velkým plátnům kinosálů.

Hudba: Jazz do kapsy: Jazz do kapsy, díl 2: Jam session

V dalším díle Jazzu do kapsy jsme si povídali s vynálezcem jam session, panem Jaromírem Malým. Zjistili jsme, že za vznikem jam session stojí vcelku logická úvaha: u baru nejvíce utrácejí sami muzikanti. V rubrice Lick týdne jsme vyzpovídali altsaxofonisu Kevina G. Navrátila.

Hudba: Host Lucie Výborné: David Stypka mi hodně změnil život, říká zpěvačka Kateřina Marie Tichá. Rozjíždí sólovou dráhu

Kateřina Marie Tichá zpívala s Davidem Stypkou, vyšla ji básnická sbírka, vystupovala s kapelou Jelen. Teď rozjíždí sólovou dráhu. „Na začátku to bylo hodně těžké, jsem povahou spíš introvertní, ale stydlivost zmizela se zkušeností, zvykem a sebevědomím,“ přiznává zpěvačka v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou. Co poznala na cestách? A komu všemu hrála na ukulele?

Hudba: Velký čísla: Umrtvenost v hudbě největších hvězd překvapuje, ale nudí. Svěžím vánkem je třeba Lolo Zouaï

Harry Styles si takzvané odtrůnování od Jacka Harlowa na americkém singlovém žebříčku nenechal dlouho líbit a rapperův singl First Class poslal zpátky tam, kam podle něj patří. Annabelle s Filipem souhlasí, v čerstvých Velkých číslech od nich ale zaznělo i několik nepopulárních názorů – od umrtvenosti plochého singlu zpěváka Kida LAROIe po nestravitelnou toxicitu nové desky rappera jménem Future.

Hudba: Host Lucie Výborné: Květnový koncert Tata Bojs bude výjimečný, ozvučení bude takové malé kouzlo, slibuje Milan Cais

Milan Cais, frontman kapely Tata Bojs, mluvil s Lucií Výbornou o tvorbě textů pomocí skic nebo procesu vzniku obalu nového alba. „Pro jakéhokoli tvůrce je důležité neustále přijímat inspirační zdroje,“ tvrdí. Co v poslední době ovlivnilo jeho? V čem bude koncert v O2 universum speciální? A jak vede děti ve výtvarné výchově? Poslechněte si celý rozhovor.

Hudba: Jazz do kapsy: Jazz do kapsy, díl 1: Najazzlost

V prvním díle podcastu Jazz do kapsy jsme se podívali na zoubek pojmu „najazzlá hudba“. V rubrice Rozhovor u klavíru nám o tématu pověděl své kytarista Karel a po stopách najazzlosti jsme se vydali do Černošic, za skladatelkou Beatou Hlavenkovou.

Hudba: Host Radiožurnálu: Současná pop music mi logicky leze na nervy, přiznává Janda z Olympiku. Vydává nové album

Asi se mi nebude chtít. Tak se jmenuje nové sólové album muzikanta Petra Jandy, který slaví osmdesáté narozeniny. A v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou přiznává, že skládání je čím dál těžší a texty vrstevníků nemůže ani cítit. „Když jsem psal desku, tak jsem měl zadání, že použiju styly hudby, se kterýma jsem se nějakým způsobem skamarádil, dotknul,“ popisuje přípravu nového alba. Co plánuje do budoucna? A jak budou vypadat oslavy šedesátin Olympiku?

Hudba: Klub Rádia Junior: SuperStar byla mlýnek na maso, vzpomíná finalista prvního ročníku Záhorovský

Julián Záhorovský, finalista SuperStar z roku 2004, se hudby nevzdal. Vydává alba a skládá vlastní muziku. Šel by do podobné soutěže znovu? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.

Hudba: Velký čísla: Billie Eilish má problém se čtverci a Mick Jagger se klaní mladým hitmakerům

Na americkém singlovém žebříčku se událo rotóčo, zpěváka Harryho Stylese a jeho čerstvý track As It Was totiž z prvního místa téměř okamžitě sesadil rapper Jack Harlow se singlem First Class. Moderátoři Velkých čísel řešili, jak moc draze zní, a podělili se také o své zkušenosti s leteckou první třídou. Čerstvý díl hudebního pořadu, který bedlivě sleduje hity, reflektoval mimo jiné nedávnou Coachellu nebo infiltraci BMTH do vrchních pater žebříčkového popu skrze hostovačky.

Hudba: Jazz do kapsy: Zaručené jazzové rady Matěje Belka. Startuje podcast Jazz do kapsy

Matěj Belko přináší porci zaručených jazzových rad pro vaše ucho. Desetidílný satirický podcast Jazz do kapsy slibuje setkání s hosty, na které se v jazzových časopisech zapomnělo. Podíváme se na zoubek pojmu „najazzlost“, zjistíme, proč se z gastrojazzu stal nový underground, nebo zda lze tradiční jazz uchránit před moderními trendy. Nebudou chybět ani historky kapelního řidiče.

Hudba: Klub Rádia Junior: Sem tam jsem vyfasoval dvojku z chování za blbý poznámky, vzpomíná Dan Bárta

Kam si postavil jedenáct Andělů za kategorii Zpěvák roku a Zpěvák čtvrtstoletí? Čím ho tak moc uchvátily vážky, že je začal fotit? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.

Hudba: Host ve studiu: Když mě Lucka Bílá oslovila, tak jsem zkameněl. Duet se moc povedl, poznáte, když vás má někdo rád

Zpěvák Jan Bendig se narodil v Hradci Králové v roce 1994 a do povědomí nás všech se zapsal před lety jako benjamínek televizní pěvecké soutěže Česko Slovenská SuperStar. To bylo v roce 2009 a dnes má tento talentovaný mladý muž a skvělý muzikant dokonce natočený i duet se zlatou slavicí Lucií Bílou.

Hudba: Velký čísla: Horké tracky pro horké hlavy. Stingův vokálový sample a hity pro psychické vlny veder

Odliv jména Adele z prvních příček světových žebříčků je Filipovým splněným přáním, moc se toho však nemění. První místa teď plní soundtrack disneyovského animáku Encanto. Annabelle aka Jolanda tím pádem pro intro rubriku No. 1 pomocí podezřelého sčítání a odčítání, které Filipovi připomnělo způsob vyvolávání k tabuli při hodinách chemie, nakonec vybrala rok 2006, ve kterém americké singlové hitparádě dominoval Daniel Powter s hitem Bad Day.

Hudba: Velký čísla: Magické dvojkové datum připomíná nenáviděné Nickelback. Top formu ohlašují Jack Harlow i Winona Oak

Magické datum plné dvojek je za námi. Ve Velkých číslech to v rámci intro rubriky No. 1 znamenalo návrat do minulosti za druhým ‘nejdvojkovitějším’ rokem 2002. Právě v něm vykazovala žebříčkovou dominanci často nenáviděná kanadská kapela Nickelback. Pro Annabelle byla zvukovým podkresem při náctiletém tanci, pro Filipa znamenala mimo jiné vstupní bránu k tvrdším žánrům rockové hudby. Jaké důvody stojí za nenávistí, kterou k Nickelback mnoho lidí chová?

Hudba: Velký čísla: Žebříčkové ždímání umožňuje prestižní Super Bowl Halftime Show i svátek zamilovaných

Letošní Valentýn je za námi a hvězdy hudebního světa demonstrují, jak na něm trhnout pěkných pár čísel. Atlantský rapper Future zvolil strategii překřtít „svátek zamilovaných“na ten „nejhorší den v roce“, a to z důvodu, že má zkrátka příliš mnoho žen, které musí opečovávat. Tuzemská kapela Mirai je na tom podobně – má příliš mnoho slavných lidí, vedle kterých lze usínat (a kteří dokáží nahnat čísla novému videoklipu).

Hudba: Velký čísla: Rapper $NOT se přiživuje na jméně Doja Cat a Rosalía nekompromisně zbrojí na další skvělou desku

První z berlínsko-pražských dílů Velkých čísel byl ve znamení chystané smršti hudebních cen a také dvou úspěšných tuzemských jmen. Nedávné BRIT Awards, které byly poprvé v historii bezpohlavní, zcela ovládla Adele a své číselně úspěšné videosingly si užívají Ewa Farna a Ektor (ten dokonce dvojsingl). Zatímco je Annabelle v Berlíně, kde následuje svůj plán stát se českým ekvivalentem hudebně zajímavější Adele, Filip se připravuje na festivalovou sezónu s tanečními bangery.

Hudba: Velký čísla: Rapper $NOT se přiživuje na jméně Doja Cat a Rosalía nekompromisně zbrojí na další skvělou desku

První z berlínsko-pražských dílů Velkých čísel byl ve znamení chystané smršti hudebních cen a také dvou úspěšných tuzemských jmen. Nedávné BRIT Awards, které byly poprvé v historii bezpohlavní, zcela ovládla Adele a své číselně úspěšné videosingly si užívají Ewa Farna a Ektor (ten dokonce dvojsingl). Zatímco je Annabelle v Berlíně, kde následuje svůj plán stát se českým ekvivalentem hudebně zajímavější Adele, Filip se připravuje na festivalovou sezónu s tanečními bangery.

Hudba: Brrrap: Arleta: V rapu je hodně maskulinity. Nechtěla bych chodit s klukem, co celý život poslouchá Milion+

Arleta patří mezi naděje ženské rapové scény, která u nás přitom dlouho fakticky neexistovala. Ale to rozhodně není hlavní důvod, proč si její hudbu poslechnout. O popularitu nikdy nestála a jak sama říká, své tracky nahrávala na SoundCloud a byla spokojená s tím, že je nejspíš nikdo nikdy neuslyší. Stal se ovšem přesný opak.

Hudba: Velký čísla: Animák hýbe žebříčkovým světem, Ye má nové děvče a Gayle se tváří jako nová Olivia Rodrigo

To, že je Adele s Easy On Me na vrcholu amerického singlového žebříčku, slyšíte ve Velkých číslech naposledy, odpřisáhli Annabelle s Filipem. Patnáctitýdenní pobyt na Billboard Hot 100 (z toho deset týdnů na první příčce) je podle nich ideální stopkou. O skutečné hot news se zasloužil disneyovský animák Encanto, který úspěchem svého soundtracku překonal i adorovanou pohádku Frozen (Ledové království), a také teprve sedmnáctiletá zpěvačka Gayle.

Hudba: Host Lucie Výborné: Kamil Střihavka o moderování: Tak moc se soustředím, že si druhý den nic nepamatuju

Hudebník Kamil Střihavka se nově položil do role moderátora. V pořadu České televize Ikony Kamila Střihavky divákům přibližuje duši českých muzikantů. „Vnímám to jako úžasné dobrodružství. Většina hostů mě svou upřímností překvapila,“ usmívá se muzikant.

Hudba: Velký čísla: Jízda na drakovi i na vlnách Úsvit FM. Mixtape FKA twigs a Weekndovo album na repeat

Čerstvý žebříčkový start do nového roku se nevyvedl tak, jak si Annabelle s Filipem představovali. Starými známými, kteří si s číselnými úspěchy nedají pokoj, jsou Adele a její Easy On Me, skladba, která už Filipovi pěkně leze krkem, a Gayle s (dokonce srpnovým) trackem ABCDEFU. Záchvěv čerstvosti přinesl alespoň úspěšný soundtrack disneyovského animáku Encanto a taky mixtape DS4EVER, který nečekaně ke startu roku vydal rapper Gunna.

Hudba: Brrrap: Rohony: Nechci být alternativa, chci prodávat hodně desek. Možnost neúspěchu si nepřipouštím

Není snadné potkat někoho tak cílevědomého, jako je Rohony. Přestože se pohybuje v uměleckých kruzích, odmítá přirovnání k alternativě a jeho cílem je být v úspěšný v hlavním proudu. Navzdory tomu odešel ze zázemí labelu Addict, protože mu nevyhovovala vzájemná spolupráce. Nesnaží se ani chytat aktuálních trendů a místo toho prošlapává vlastní cestu k úspěchu. Cestu k trendům, které bude muset nejprve sám vytvořit.

Hudba: Brrrap: Fvck Kvlt: Nic jiného než hudbu bych dělat nemohl, je to terapie, ventil i zdroj obživy

Fvck Kvlt je hudební všeuměl, kterému v rámci tvorby není cizí žádný nástroj ani role. Do povědomí se zapsal jako zpěvák a kytarista punkových Wilderness, ale před dvěma roky se začal aktivně věnovat rapu a okamžitě se zařadil mezi nejpozoruhodnější nová jména na československé scéně. Nutno ovšem podotknout, že náklonnost k rapu v něm klíčila už dávno předtím.

Hudba: Momenty: Ivan Štraus: Každý, kdo má talent, je povinen rozdávat ho darem ostatním

Ivan Štraus se zamýšlí nad tím, co je talent a k čemu člověka zavazuje, mluví o své lásce k přírodě, poesii a výtvarnu i o své „buditelské“ poezii a oblíbených skladatelích. Vzpomíná i na to, co mu svěřila Charlotta Martinů.

Hudba: Velký čísla: Blockbusterové desky roku 2022? Uměle ostařený The Weeknd, trpělivá SZA i comeback Kendricka Lamara

V prvním týdnu roku 22 v žebříčcích dál dominují vánoční písně. V Americe je to Mariah Carey s All I Want For Christmas Is You, v Británii zase Ed Sheeran a Elton John s novinkou Merry Christmas. Z playlistových hitparád na streamovacích službách to vypadá, že zkraje roku 2022 je hlad po tanečních písních, ve Velkých číslech tak zaznělo třeba dívčí duo Let’s Eat Grandma, které zbrojí na novou desku, nebo silně nepovedená spolupráce mezi Katy Perry a DJem a producentem Alesso.

Hudba: Velký čísla: Blockbusterové desky roku 2022? Uměle ostařený The Weeknd, trpělivá SZA i comeback Kendricka Lamara

V prvním týdnu roku 22 v žebříčcích dál dominují vánoční písně. V Americe je to Mariah Carey s All I Want For Christmas Is You, v Británii zase Ed Sheeran a Elton John s novinkou Merry Christmas. Z playlistových hitparád na streamovacích službách to vypadá, že zkraje roku 2022 je hlad po tanečních písních, ve Velkých číslech tak zaznělo třeba dívčí duo Let’s Eat Grandma, které zbrojí na novou desku, nebo silně nepovedená spolupráce mezi Katy Perry a DJem a producentem Alesso.

Hudba: Host Lucie Výborné: Petr Ostrouchov: Kvůli spolupráci s Mišíkem jsem přečetl štos kainarovských básní

Petr Ostrouchov je právník, ale také hudební skladatel a vydavatel. „Chtěl jsem studovat něco užitečného a dělat věci, které mě baví. Vnímám jako hendikep, že jsem hudbu nevystudoval, ale učit se za pochodu je dobrodružnější,“ vypráví. Co se mu daří na poli hudby a čím se zabývá ve své právnické praxi?

Hudba: Host Lucie Výborné: Petr Ostrouchov: Kvůli spolupráci s Mišíkem jsem přečetl štos kainarovských básní

Petr Ostrouchov je právník, ale také hudební skladatel a vydavatel. „Chtěl jsem studovat něco užitečného a dělat věci, které mě baví. Vnímám jako hendikep, že jsem hudbu nevystudoval, ale učit se za pochodu je dobrodružnější,“ vypráví. Co se mu daří na poli hudby a čím se zabývá ve své právnické praxi?

Hudba: Brrrap: Hugo Toxxx: Scéna ti za zásluhy nic nedá, nejradši bych nahrával každej den, proto jsem pořád napřed

Rozhovor s Hugo Toxxxem začal tak, jak se to může stát snad jen s ním. To, že s sebou neměl respirátor v době vrcholící pandemie, by bylo to nejmenší, ale kvůli absenci občanky jsme se neprobojovali ani přes rozhlasovou recepci. Navíc celá situace dostala korunu, když Toxxx zkusil na recepční starý trik „hele, tamhle je ptáček“, a místo studia jsme tak skončili v jeho autě zaparkovaném v ulici vedle Rozhlasu.

Hudba: Brrrap: Startuje čtvrtá sezona podcastu Brrrap, kde najdete recept na rapovou dlouhověkost, úspěch i štrůdl

Ve čtvrtek 6. ledna se rozjíždí nejnovější sezona podcastu Brrrap – rapové série Radia Wave, kterou zajímá, co čeští rappeři dělají a o čem přemýšlí, když je fanoušci nevidí. Brrrap nezajímají jen ostrá slova, která můžete znát z textů, ale snaží se ukázat důležité i bizarní momenty, které život s rapem provází. Otázky, které míří až do střev, pokládá rapový fanoušek Jakub Šíma.

Hudba: Momenty: Jiří Tichota: Všechno, co v životě potřebujeme, je nám dáno

Hudebník, muzikolog a entomolog vypráví o své lásce k motýlům, o tom, co ho ovlivnilo a utvářelo, jak hodnotí působení Spirituál Kvintetu i o tom, s čím se těžko smiřuje.

Hudba: Velký čísla: Číselné úspěchy v hudbě roku 2021 si přivlastnili BTS, Olivia Rodrigo i Drake

V silvestrovském speciálu Velkých čísel nezbyl prostor ani na tradiční newsky. Až tak byl bilanční díl napěchovaný výraznými žebříčkovými tracky letoška. Zaznělo jich hned deset a v selekci Annabelle s Filipem neopomenuli třeba nejstreamovanějšího tuzemského interpreta Viktora Sheena, kajícnosti schopného mulleta Morgana Wallena nebo k-popové rekordmany BTS.

Hudba: Velký čísla: Snaží se současní hitmakeři málo? Vánoci nás každoročně provází hlavně songy dob minulých

Vyhýbání se vánočním songům v globálních žebříčcích je definitivně u konce. Dejte odpočinout svému detektoru kýče, nalaďte si uši na všemožné cinkání a připravte se nasednout na vlak jménem Vánoce (a Prachy). Vánoční speciál Velkých čísel přinesl třeba povídání o ortodoxními jazzmany nenáviděném vánočním skřítkovi jménem Michael Bublé, nesesaditelné královně Vánoc Mariah Carey nebo třináctileté Stařence na vrcholu Brendě Lee.

Hudba: Velký čísla: Miluju úsměvy na tváři. Když mi ho někdo nevrátí, budu se snažit dál, říká zpěvák Jan Bendig

Třetí neděle adventu je prý nejradostnější. Jen pár dní po ní si to potvrdili Annabelle s Filipem při jejich žebříčkové inspekci se speciálním hostem Janem Bendigem – zpěvákem, hercem a také začínajícím producentem a režisérem. Od jeho úspěchu v hudební soutěži SuperStar uplynulo dvanáct let a dnes toho kromě úspěšného vydávání hudby dělá mnohem víc. Se svým partnerem Lukášem a bratrem Marsellem točí široce oblíbené seriály na youtubový kanál Romflix. V těch i sám účinkuje.

Hudba: Velký čísla: Na vlak jménem Prachy lze nastoupit skrze TikTok i trendující seriály. Dokazují to Gayle a Becky G

Ignorovat vánoční písně, které postupně plní hitparády, je stále těžší. O moc déle už to nepůjde, prozatím to ale Annabelle s Filipem nechalo prostor třeba na nečekané zvraty blížících se Grammy, novinky ohledně národního kola Eurovize i čerstvé tracky belgické star Angèle (další jméno, které může Filip komolit s tím Annabelliným), brněnského rappera STEIN27 nebo americké zpěvačky Anabel Englund (tady už je to bez debat). Na konci dílu odhalili i speciálního hosta na příště.

Hudba: Host Lucie Výborné: Chci, aby publikum na opeře šílelo. Jsme na koncertě, ne v kostele, vyzývá dirigent Steven Mercurio

Dirigent a skladatel Steven Mercurio začínal jako samouk. Je žákem Leonarda Bernsteina a stejně jako on se pohybuje napříč hudebními žánry. Diriguje Český národní symfonický orchestr, ale klidně si zahrál na kytaru s kapelou Pražský výběr. Jak vnímá Čechy a co je pro něj v hudbě důležité?

Hudba: Host Lucie Výborné: Michal Hrůza: Svět kolem vnímám jako film, v hlavě mi neustále zní

Zpěvák a skladatel Michal Hrůza rekapituluje svou kariéru. To nejlepší ze své tvorby vydává na trojalbu Hity a příběhy. „Jsem strašně rychlý. Nahlíženo duelem Tolstoj nebo Čechov jsem ještě kratší než Čechov. Chci vyjádřit věci krátkým veršem a baví mě, když nad nimi pak lidi dumají,“ říká ke svým textům. Jak vzniká jeho hudba?

Hudba: Velký čísla: Posílat někomu své zuby je nechutné? Pokročilá potápěčka Ke$ha proslavená hitem TiK ToK nesouhlasí

Speciální přenahranou verzi skladby All Too Well od Taylor Swift s nebojácnou desetiminutovou stopáží na první příčce amerického singlového žebříčku opět nahradil hlavní singl Easy on Me z comebackové desky Adele. Stejně jako minulý rok i letos na streamovacích službách neskutečně zařezává portorický zpěvák, který za sebou v počtu globálně měřených streamů nechává i Drakea a Taylor Swift. Annabelle s Filipem ve Velkých číslech tentokrát vzpomínali i na rok 2009.

Hudba: Host Lucie Výborné: Je pro mě krásné slyšet život žít, tvrdí Dan Bárta. Natočil nové album i podcast o cestování

I Killed This Song At Karaoke Last Night. Hláška, kterou Dan Bárta spatřil pod skladbou oblíbené kapely, dala název novému albu. Nahrál ho s rozhlasovým bigbandem Gustava Broma. „Jsou to písničky, ke kterým mám srdečný vztah. Když se nemohlo nikde hrát, měli jsme možnost nahrát a vydat desku. Karaoke je příšerně osamělá činnost, my jsme také dlouho neměli do čeho píchnout. Přišlo mi to jako případný název bigbandového alba,“ vysvětluje.

Hudba: Velký čísla: S Edem Sheeranem jsme kecali o mém obrazu, přišel mi jako v pohodě týpek, říká hudebník Filip Vlček

V týdnu, ve kterém hlavní singl z čerstvé desky Adele na první příčce amerického singlového žebříčku vystřídala speciální verze skladby All Too Well od Taylor Swift, přivítali Annabelle s Filipem ve studiu speciálního hosta. Hudebník, producent a moderátor Filip Vlček, který stojí třeba za singlem Omaga, s nímž Benny Cristo doputoval až do semifinále Eurovize, moderátorům Velkých čísel pomohl s playlistem a vyznal svou lásku k Blink 182 i obecně dobře napsaným písním.

Hudba: Velký čísla: S Edem Sheeranem jsme kecali o mém obrazu, přišel mi jako v pohodě týpek, říká hudebník Filip Vlček

V týdnu, ve kterém hlavní singl z čerstvé desky Adele na první příčce amerického singlového žebříčku vystřídala speciální verze skladby All Too Well od Taylor Swift, přivítali Annabelle s Filipem ve studiu speciálního hosta. Hudebník, producent a moderátor Filip Vlček, který stojí třeba za singlem Omaga, s nímž Benny Cristo doputoval až do semifinále Eurovize, moderátorům Velkých čísel pomohl s playlistem a vyznal svou lásku k Blink 182 i obecně dobře napsaným písním.

Hudba: Reportáže Radiožurnálu: Freddie Mercury před 30 lety podlehl AIDS. Jak na něj vzpomíná jeho osobní asistent Peter Freestone?

Zpěvák britské hudební skupiny Queen zemřel v pětačtyřiceti letech 24. listopadu 1991 a stal se jednou z nejznámějších obětí nemoci AIDS. Svým fanouškům to dal vědět pouhý den před smrtí a v prohlášení pro tisk také uvedl, že by se lidé měli zapojit do boje s touto zákeřnou chorobou.

Hudba: Reportáže Radiožurnálu: Freddie Mercury před 30 lety podlehl AIDS. Jak na něj vzpomíná jeho osobní asistent Peter Freestone?

Zpěvák britské hudební skupiny Queen zemřel v pětačtyřiceti letech 24. listopadu 1991 a stal se jednou z nejznámějších obětí nemoci AIDS. Svým fanouškům to dal vědět pouhý den před smrtí a v prohlášení pro tisk také uvedl, že by se lidé měli zapojit do boje s touto zákeřnou chorobou.

Hudba: Host Lucie Výborné: Ewa Farna: Po čtyřech letech slavíkovského mlčení jsem změnu čekala. Šlo by to víc refrešnout

Je jí teprve 28, ale na české hudební scéně se pohybuje už 15 let. Zpěvačka Ewa Farna připouští, že dospívání ve světle kamer se na ní muselo nutně podepsat, a proto se rozhodla preventivně navštěvovat psychoterapii. „Přišlo mi nepřirozené vyrůstat na očích lidí od dvanácti a číst o sobě články, že vypadám jak tři polské tiráky. Říkala jsem si, že není možné, že se to nikde neukládá,“ popisuje zpěvačka, která v sobotu dostala svého prvního zlatého Slavíka a čeká druhé dítě.

Hudba: Host Lucie Výborné: Dagmar Pecková při naší Prodané nevěstě kdysi málem smíchy porodila, usmívá se Jan Jiráň z Ypsilonky

Herec a hudebník Jan Jiráň se souborem divadla Ypsilon popularizují operu. V knížce Nebojte se opery! se mu podařilo „demramorizovat“ hudební skladatele. „Příběhy opery jsme převyprávěli pro zvídavé děti, ale nakonec zaujaly i dospělé. Přišlo jim hloupé, že děti vědí o opeře víc než oni,“ usmívá se Jiráň. Proč je opera v činohře legrace? A co mu svou hudbou předal Mozart?

Hudba: Reportáže Radiožurnálu: „Nejosobitější album, jaké jsem kdy vytvořila.“ Adele vydává desku 30

19, 21, 25 – to jsou čísla, která jsou fanouškům zpěvačky Adele moc dobře známá. Adele totiž své desky pojmenovává podle toho kolik jí bylo, když na nových písních začala pracovat. Dnes k nim britská zpěvačka přidává desku s názvem 30.

Hudba: Akcent: Karlovy Vary ovládly pěvecké talenty z celého světa na jubilejním 55. ročníku mezinárodní soutěže

Bezmála stovka pěvců do 35 let z 15 zemí světa. V Karlových Varech proběhl jubilejní 55. ročník Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka. Jak se tato tradiční soutěž v průběhu let proměňovala? Jak probíhal letošní ročník a co vypověděl o úrovni jednotlivých adeptů pěveckého umění? Na otázky Daniela Jägera odpovídají ředitel soutěže Alois Ježek, členka odborné poroty Magdaléna Hajóssyová a hudební publicista Jan Králík.

Hudba: Velký čísla: Pro feat s vokální bohyní Rosalíou se vyplatí učit se španělsky. Ví to The Weeknd i Billie Eilish

Vydání nové desky Adele je na spadnutí (album s názvem 30 vyjde už v pátek 19. listopadu) a ochutnávkový singl Easy on Me se již čtvrtý týden drží na prvním místě amerického žebříčku. Nemalé úspěchy slaví také kultovní švédská skupina ABBA, jejíž comebackové album Voyage je číslem jedna jak v Británii, tak u nás. Ve Spojených státech jim však stojí v cestě čerstvé jméno R&B světa – zpěvačka Summer Walker. I na tu v playlistu Velkých čísel došlo.

Hudba: Host Lucie Výborné: Jiří Dědeček: K protestsongům mě vede rozčilení

Písničkář, básník, spisovatel a překladatel Jiří Dědeček nedávno vydal sbírku Slonbidlo a ti druzí. Spolupracoval na ní s ilustrátorkou Anetou Žabkovou a zamýšleli ji jako knížku pro děti. Smysl a humor v ní ale najdou i dospělí. Z čeho vychází Dědečkova tvorba? A proč je pro něj důležitá svoboda?

Hudba: Akcent: Václav Jindřich Veit: romantik ve stínu Bedřicha Smetany. Dnes jeho hudba znovu ožívá

Nibiru Publishers připravuje CD s hudbou Václava Jindřicha Veita (1806-1864), česko-německého skladatele ovlivněného Beethovenem. Jeho hudební odkaz pro posluchače objevuje dirigent Zdeněk Klauda se svou komorní filharmonií L’Armonia Terrena. Veitovo dílo, stejně jako tvorbu řady skladatelů Veitovy generace, ale zastínil Bedřich Smetana, takže je dnes skoro neznámé. A to chce dirigent Klauda změnit, s filharmonií nahrál CD s podtitulem: Svědectví znovuobjeveného romantika.

Hudba: Reportáže Radiožurnálu: Gentleman s pokorou a černým humorem. Na Žbirku vzpomínají kolegové a fanoušci u nás i v Británii

Ve středu večer zemřel zpěvák Miroslav Žbirka. Bylo mu devětašedesát let. Nestihl tak dokončit práci na nové desce, kterou si chtěl nadělit k sedmdesátinám. Fanoušci na něj a jeho písně vzpomínají nejen u nás a v rodném Slovensku, ale také v Británii, kde nahrával ve slavném londýnském studiu Abbey Road. Připomeňte si hvězdného Mekyho s námi.

Hudba: Host Lucie Výborné: Zemřel Miro Žbirka. Připomeňte si ho v posledním rozhovoru na Radiožurnálu

„Svůj příběh sice znám, ale nenudil jsem se,“ komentoval známý muzikant v rozhovoru s Lucií Výbornou své dojmy z dokumentu Meky, který do kin vstoupil v loni v létě. „Podle svých písní nebo alb se orientuji v čase. Když mi někdo řekne 1983, tak vím, že jsem vydal album Roky a dni,“ smál se. Jedna z jeho nejznámějších písní je 22 dní. „Má mnoho výkladů, ale nikdy nemohla mít jiný text. Přiletělo ke mně 22 dní a nikdy to nemohlo být méně nebo více.“

Hudba: Velký čísla: Číselný souboj Eda Sheerana a Adele je na spadnutí, Mariah Carey mezitím zbrojí na vánoční sezónu

Singlová novinka Easy On Me od Adele i nadále zůstává „největším songem světa“ a moderátoři Velkých čísel netrpělivě očekávají číselný souboj její chystané desky 30 s dlouhohrající novinkou Eda Sheerana. Ten si aktuálně brousí zuby na album Coldplay. Vypadá to, že je brzy předběhne se zatím největším otevíracím týdnem pro kterékoliv britské album letošního roku. Annabelle s Filipem nicméně dobře vědí, že Adele může žebříčkovými kartami ještě výrazně zamíchat.

Hudba: Velký čísla: Za co šly hudební celebrity na Halloweena? Co víme o blížících se American

Music Awards krom toho, že country hvězdě Morganu Wallenovi nebude dovoleno
dorazit? A jak se povedl démonický návrat rappera Lil Uzi Verta na střední
školu? Žebříčkově i tematicky rozkročený hudební pořad Velký čísla laďte ve
středu ve 20:00. Moderují Filip Černý a Annabelle.

Hudba: Velký čísla: Za co šly hudební celebrity na Halloweena? Co víme o blížících se American

Music Awards krom toho, že country hvězdě Morganu Wallenovi nebude dovoleno
dorazit? A jak se povedl démonický návrat rappera Lil Uzi Verta na střední
školu? Žebříčkově i tematicky rozkročený hudební pořad Velký čísla laďte ve
středu ve 20:00. Moderují Filip Černý a Annabelle.

Hudba: Velký čísla: Zlehka prosím. Porozvodová fáze Adele a vytříbená klubová hudba Swedish House Mafia

Ještě minulý týden patřilo první místo amerického albového žebříčku Drakeově desce Certified Lover Boy. Teď byla sesazena Young Thugovou dlouhohrající novinkou Punk, na které jsou slyšet inspirace kytarovou hudbou. Ve Velkých číslech tentokrát došlo na masterclass drillu s britským rapperem Digga D, který se opírá o virální úspěch korejského seriálového hitu Hra na oliheň i reggaetonovou hymnu se zpochybnitelnou přítomností vkusu DJe Snakea.

Hudba: Reportáže Radiožurnálu: Metallica slaví dvojité výročí. Jak vznikla jejich nejúspěšnější skladba?

Metallica letos slaví rovnou dvě významná výročí. V září to bylo 30 let od vydání nejúspěšnějšího Černého alba a teď si skupina připomíná 40 let na hudební scéně. Jak vzpomíná na vznik kapely bubeník Lars Ulrich? Čím kapela zvláště potěšila fanoušky v České republice?

Hudba: Velký čísla: Jaké jsou zatím výhledy na Grammy 2022? Jak si poradí s průšvihářskou country

hvězdou a slavným mulletem Morganem Wallenem? A proč zní nová Adele jako píseň
o spícím lvovi Wimoweh? Žebříčkově i tematicky rozkročený hudební pořad Velký
čísla laďte ve středu ve 20:00. Moderují Filip Černý a Annabelle.

Hudba: Host Lucie Výborné: Mirai Navrátil: Skladbu „Když nemůžeš, tak přidej“ jsem po 70 kilometrech pochodu nemohl ani slyšet

Hudebník Mirai Navrátil se nově prezentuje jako tanečník: přijal nabídku účastnit se televizní soutěže StarDance. „Abych dřív mohl tančit, musel jsem se opít. Teď po koncertech na afterparty vkládám do tance prvky jivu,“ směje se. Jaké další výzvy v nedávné minulosti absolvoval a jak se s nimi popral?

Hudba: Akcent: Rozechvění je větší. I hudebníci si musí zvykat na diváky, říká dramaturg FOK

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK je na prahu nové koncertní sezóny. Po pandemii koronaviru se ne náhodou ve své dramaturgii výrazně zaměřuje na domácí hudebníky a ansámbly s cílem podpořit je po více než roční vynucené pauze. Vrátí se ale i zahraniční hosté, jména s FOK nerozlučně spjatá? A jak probíhaly přípravy této víceméně postcovidové sezóny? Daniel Jäger se ptá dramaturga pražských symfoniků Martina Rudovského a šéfdirigenta Tomáše Braunera.

Hudba: Vybrali jsme pro vás: Český Slet bubeníků: Po roce „ticha“ si mistři rytmiky dali sraz ve Smržovce a jedou na mini-turné

Po roční pauze, způsobené koronavirem, se takzvaný Slet bubeníků vrací. Malé turné bubenické show začalo tradičně ve Smržovce, kde muzikanti několik dnů zkouší a pak tam odstartují turné prvním veřejným vystoupením. Podívat se za nimi byl redaktor Tomáš Mařas.

Hudba: Blízká setkání: Zdenka Tichotová: Bude to průřez 60 lety existence

Dá se na poslední koncert těšit? „Asi by se dalo, kromě toho, že je pak člověk smutný a dojatý,“ přiznává Zdenka Tichotová v Blízkých setkáních. Všechny díly Blízkých setkání najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas.

Hudba: Host Lucie Výborné: Natáčení videoklipů během pandemie mělo nádech undergroundu, ohlíží se Jiří Macháček z Mig 21

Herec a zpěvák Jiří Macháček se svou kapelou Mig 21 během pandemie pracoval na nové desce. Dostala název Džus noci a kromě typických hravých textů k ní vyšlo několik ještě hravějších videoklipů. Jak některé z nich vznikaly, prozradil v rozhovoru s Lucií Výbornou.

Hudba: Akcent: Vstup do Vzletu i hudba k novému filmu Il Boemo. Soubor Collegium 1704 zažívá přelomový rok

Rok 2021 už v tuto chvíli představuje milník v existenci souboru Collegium 1704. Jaké výzvy čekají barokní orchestr na prahu třinácté sezóny a jak vnímá jejich dramaturgii hudební kritika? Hosty Daniela Jägera jsou zakladatel a vůdčí osobnost Collegia 1704 Václav Luks, generální manažerka souboru Veronika Hyksová, Petra Johana Poncarová, překladatelka knihy Il Boemo: Průvodce po životě a díle Josefa Myslivečka a hudební publicisté Petr Veber a Helena Havlíková.

Hudba: Velký čísla: Galaktické spolupráce a napěchovaný říjnový kalendář. Coldplay s BTS i po 6 letech vzkříšená Adele

Britský singlový žebříček už čtvrtý týden patří Edu Sheeranovi a jeho tracku Shivers – nejčerstvější ochutnávce z připravované desky „=“ (neboli „Equals“). Zbytek října bude obecně bohatý na nové releasy a moderátoři Velkých čísel zjišťují, že spousta z nich připadá na patnáctého. To platí pro více než šest let očekávanou novinku od Adele, devátou, vesmírně laděnou řadovku Coldplay Music Of The Spheres i dlouhohrající debut, který chystá KOJO z brněnské crew Rychlí kluci.

Hudba: Kompot: Legenda Kylie Minogue. Proč strčí Madonnu do kapsy?

Třiapadesátiletá Kylie Minogue slaví dvacet let od vydání ikonického alba Fever. Co tato australská hudebnice znamená pro svoje fanoušky a v čem strčí Madonnu do kapsy? Pusťte si první speciální díl podcastu Kompot o australské zpěvačce.

Hudba: Kompot: Legenda Kylie Minogue. Proč strčí Madonnu do kapsy?

Třiapadesátiletá Kylie Minogue slaví dvacet let od vydání ikonického alba Fever. Co tato australská hudebnice znamená pro svoje fanoušky a v čem strčí Madonnu do kapsy? Pusťte si první speciální díl podcastu Kompot o australské zpěvačce.