Hudba

Hvězdy, hudebníci, osobnosti všech žánrů, alba a koncerty.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Hudba: Vlna: Nečekal jsem, že rap bude nejposlouchanější žánr v Česku, říká autor účtu Out Of Context Czech Rap

Milan Bartoušek je zakladatelem twitterového účtu Out Of Context Czech Rap. Kromě toho zveřejňuje podcastové rozhovory s vybranými hosty z tuzemské rapové scény. Jak se od anonymního admina dostal k vlastnímu podcastu? Jakým směrem se podle něj český rap vyvíjí? A je česká rapová scéna připravená na vyšší zastoupení žen?

Hudba: Brrrap: TK27: Nervozitu v rapu jsem odboural rychle. Ve fotbale už taky, můžu s ním kdykoliv skončit

TK27 je jedním z těch, u kterých máte pocit, že mimo talent a píli mají k dispozici také 30ti hodinové dny. Krom toho, že už víc než dekádu běhá po českých prvoligových trávnících, se – jakožto velký fanoušek hudby – rozhodl založit ještě rapovou kapelu. Jak jim to v 58G s rapperem Doktorem a producentem Humlou šlape, muselo překvapit i je samotné. Během méně než tříleté existence totiž stačili odjet tour po Česku a posbírat hudební ceny.

Hudba: Host Lucie Výborné: Vážná muzika vůbec není o depce, usmívá se kytarový virtuos Brabec. V 70 vyráží na 70 koncertů

Kytarový virtuos Lubomír Brabec nedávno oslavil 70. narozeniny. Při té příležitosti od února do prosince vyrazil na koncertní turné, které obsahuje 70 koncertů. „Myslím si, že to můžu uhrát, mám významné hosty a moc se na to těším. Je hezké, když člověk může lidem hrát,“ vypráví. Co všechno je zajímavého na Vivaldiho koncertu D dur? Poslechněte si rozhovor.

Hudba: Pochlap se: Žiju v uzavřené bublině, poznávat nové lidi mi dělá problém, přiznává NobodyListen

Devětadvacetiletý producent, skladatel a DJ, člen VR/NOBODY, zakladatel Addict, nepravidelné série hudebních parties, coby model fotí pro prestižní značky. Do Pochlap se zavítal Vaškův dlouholetý parťák Jakub NobodyListen Strach. Spolu se bavili o těžkém období během rozchodu, terapii, životě v bublině, ale také o tom, jak s odstupem vnímá kauzu okolo polibku s Jordanem Hajem.

Hudba: Vlna: „Laskavě přestaňte kojit a jděte hrát.“ Jak jde v Česku dohromady mateřství a hudba?

Kloubení rodičovství a práce je velkým společenským tématem. Debata o zkrácených úvazcích a firemních školkách se ale na některá zaměstnání dá aplikovat jen těžko a pro hudbu to platí obzvlášť. Jak se muzikantky popasovávají s překážkami, které jim do mateřské cesty klade jejich povolání? Unikátní vhled přináší kniha rozhovorů Je všechno dobrý? od písničkářky Marie Kieslowski.

Hudba: Blízká setkání: Zpěvák Michal Malátný: Nedovedu psát písničky z vody. Za všemi mými texty jsou konkrétní zážitky

Kapela Chinaski je jedním z hlavních aktérů koncertu ke stoletému výročí Českého rozhlasu. „Slovo frontman se mi nelíbí. Stojím vepředu a jsem tváří kapely, takže používám slovo předák,“ vysvětluje muzikant. Jak vypadá příprava kapely na velký koncert? Kam by se vrátil v čase? Proč má pocit, že je kapela na začátku? Čím se baví členové Chinaski, když spolu jedou v autě?

Hudba: Host Lucie Výborné: Stáří je pro muzikanta nepříjemný zádrhel, plešatění pracovní nekázeň, směje se Michael Kocáb

Jméno Michaela Kocába si spojujeme s melodiemi i politikou. Hudebník, občanský aktivista i politik promluví o aktuální práci na opeře, ale také o tom, jaký vztah má k Českému rozhlasu. „Obrovskou výhodou je – i když dnes už to stoprocentně neplatí, že tu nejsou kamery, takže se člověk může soustředit jen na tu podstatu a moderátora,“ říká muzikant. Jak je pro něj rozhlas důležitý z historického hlediska? A v čem mu pomáhá poslech vážné hudby?

Hudba: Host Lucie Výborné: Nechci být šokující za každou cenu. K písním přistupuji perfekcionisticky, přiznává zpěvačka Lenny

První písničku složila, když ji bylo jedenáct, první Cenu Anděl dostala v roce 2016, do studia Radiožurnálu přinesla sošku sedmou. Zpěvačce Lenny teď končí turné, na jednom z koncertů se dokonce vznášela s klavírem nad pódiem. „Tyto typy koncertů, kde se dějí takové psí kusy, jsou ojedinělé, jde do nich spousta peněz, energie a technologie, takže je to nákladná záležitost. Ale efekt to udělalo,“ popisuje s úsměvem zpěvačka Lenny v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou.

Hudba: Host Radiožurnálu: Někdo z nás má hendikep, všichni jsme ale postiženi muzikou. Kapela the Tap Tap slaví 25 let

Orchestr The Tap Tap letos oslaví čtvrtstoletí své existence. Kolik muzikantů se v kapele za tu dobu vystřídalo? Jsou všichni hendikepovaní? Jaký je příběh nejslavnější písně Řiditel autobusu? A jak se změnil přístup české společnosti k lidem s postižením? Vladimír Kroc si povídal s bubeníkem, moderátorem a mluvčím skupiny Ladislavem Angelovičem a manažerem a kapelníkem Šimonem Ornestem.

Hudba: Host Lucie Výborné: Bláznivý nápad, pak nominace na Grammy. Lawsona jsme k CD přemluvili během letu, říká producent

Pochází z hudební rodiny, ale rozhodl se vydat v hudebním světě jinou cestou. Rostislav Čapek pódium vyměnil za dílnu a stal se úspěšným výrobcem hudebních nástrojů. „Je pro mě vždycky překvapení a zázrak, že na moje nástroje hrají lidé úplně po celém světě. Je fantastické, že i lidé v Japonsku na ně hrají v rádiu, v televizi nebo v hospodě. Stejně tak v Americe, v České republice, v Norsku… To je úžasné,“ říká s úsměvem výrobce nástrojů. Jaký unikátní koncert chystá?

Hudba: Akcent: Love song jako blázen, nebo infantilní, legrační počin? Singl 7teen od Mat213 rozděluje

Saša Michailidis se ptá programového ředitele Rádia 1 Zdeňka Lichnovského a publicisty Antonína Kocábka, oba jsou členové porot hudebních cen Vinyla a Apollo. Singl roku na cenách Apollo vyvolal rozporuplnou odezvu. Proč píseň 7teen od hudebníka, který si říká Mat213, rozděluje společnost? Kam spěje hudební produkce pro mladou a o mladé generaci?

Hudba: Host Radiožurnálu: S Kocábem si už 25 let dlužíme, že napíšeme operu, přibližuje nový projekt textař Horáček

Vyhnání ďáblů z Arezza. Tak se bude jmenovat opera, na kterém pracuje textař a libretista Michal Horáček a hudební skladatel Michael Kocáb. Na co se diváci mohou těšit? „Bude to mít duchovní základ, ale také, řekl bych, dokumentární. Jsme svědky toho, že je potřeba vyhnat ďábly z Ukrajiny. To je naprosto nezbytné,“ nastiňuje textař. Na jakých dalších projektech pracuje? A o čem bude pořad Hudební svět Michala Horáčka v Českém rozhlase?

Hudba: Vlakem Libereckým krajem: Vlaky a hudba? Vášně klavírního virtuosa Matyáše Nováka

V pořadu Vlakem Libereckým krajem tentokrát propojíme železnici a hudbu. Že to nejde dohromady? Host Pavla Petra klavírní virtuos Matyáš Novák vás přesvědčí o opaku.

Hudba: Klub Rádia Junior: Postupem času se ti zalíbí i to, co nechceš, soudí o hudbě výherce SuperStar Vlasta Horvát

Jak jeho tvorbu ovlivnila výhra v soutěži a vede ke zpěvu i dceru Lindu? VLasta Horvát je na scéně už 18 let a chystá to oslavit velkým koncertem. Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.

Hudba: Velký čísla: Není party jako S Club 7 party! Mezi novinkami hitparád se ale žádný zázrak nekoná

Americká zpěvačka SZA přepisuje historii díky novému rekordu, který ukradla původní držitelce Mary J. Blige. Se singlem Kill Bill se totiž drží na vrcholu hitparády Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs celých 16 týdnů. Zmíněný hit si ale Annabelle s Filipem pouštěli už dávno, takže prostor dostali například Calvin Harris s Ellie Goulding, překvapivě sentimentální 6ix9ine nebo legendární S Club 7!

Hudba: Host Lucie Výborné: Podle vůně jsem poznal, že je moje žena těhotná, popisuje písničkář a parfumér. Jak míchá vůně?

Voxel, vlastním jménem Václav Lebeda, je český folk-popový zpěvák, písničkář a také parfumér. Co ho dovedlo k této profesi a jak dlouho se jí věnuje? Kolik vůní rozpozná a jak se vyrábí parfém na míru? „Je velmi náročné poznat vůni bez vizuálu, mnohdy nepoznáte ani růži,“ říká Václav Lebeda. Poslechněte si celý rozhovor.

Hudba: Osudy: Jiří Černý #5

Jiří Černý vzpomíná na své začátky v redakci Mladého světa, moderování první české rozhlasové hitparády, poslechové pořady a rozsáhlou publikační činnost.

Hudba: Osudy: Jiří Černý #4

Jiří Černý vzpomíná na své začátky v redakci Mladého světa, moderování první české rozhlasové hitparády, poslechové pořady a rozsáhlou publikační činnost.

Hudba: Osudy: Jiří Černý #3

Jiří Černý vzpomíná na své začátky v redakci Mladého světa, moderování první české rozhlasové hitparády, poslechové pořady a rozsáhlou publikační činnost.

Hudba: Osudy: Jiří Černý #2

Jiří Černý vzpomíná na své začátky v redakci Mladého světa, moderování první české rozhlasové hitparády, poslechové pořady a rozsáhlou publikační činnost.

Hudba: Osudy: Jiří Černý #1

Jiří Černý vzpomíná na své začátky v redakci Mladého světa, moderování první české rozhlasové hitparády, poslechové pořady a rozsáhlou publikační činnost.

Hudba: Pochlap se: Poloha komika mě štvala. Na nové desce řeším témata z pohledu otce, říká MC Gey

Hostem nového dílu podcastu Pochlap se je grafik, rodák z Pardubic a rapper Jakub Rafael, který vystupuje pod pseudonymem MC Gey. Rapující otec čtyř dětí v rozhovoru otevřeně mluví nejen o své nové desce O tatínkovi, který usnul, ale také o rodičovství, humoru a úzkostech, se kterými se v životě potýká.

Hudba: Host Lucie Výborné: Rozhlas nás zviditelnil. V televizi si mysleli, že si z nich dělám srandu, směje se Ivan Mládek

V ateliéru Ivana Mládka se sešla celá kapela Banjo Band i s Lucií Výbornou, aby společně pokřtili novou desku Poslední Křeč. Co odpovídá Ivan Mládek na otázku, zda kapela stojí hodně při sobě? „V žádném případě. My se nekamarádíme. Základ je, že na sebe neděláme podrazy. Nikdy jsme neudělali. Až na výjimky, že jo,“ směje se. „Lidi jsem vybíral podle toho, jak jsou snesitelní,“ dodává s úsměvem. Proč desku nazvali Poslední křeč? A proč se rozhodl utéct z Československa?

Hudba: Host Lucie Výborné: Dobrou hudbou špatný film nezachráníte. Někdy hraje ticho mnohem víc než hudba, říká Muchow

O hudbu k dění na pódiu během vyhlašování Českých lvů se postará Jan P. Muchow se svou kapelou The Antagonists. „Připravili jsme si na každou kategorii filmovou hudbu, kterou jsem dělal já nebo Marek Doubrava. Třeba když zvítězí nominant, který už několik lvů má, zahrajeme skladbu It’s always you. Je to spíš takový interní humor,“ vypráví Muchow. A co se stane, když si pro sošku půjde on sám? A jak se dá hudbou vyjádřit trapno? Poslechněte si celý rozhovor.

Hudba: Host Lucie Výborné: Jiří Dědeček: Rýmovat ve spaní je jednoduché. První mi v hlavě běží slova, pak až obrazy

Jiří Dědeček je umělcem mnoha tváří – písničkář, textař, prozaik i překladatel. V minulosti několik let vystupoval s Janem Burianem. Vydal několik alb, mimo jiné Prší nám do Campari nebo Žalozpěv pro lehký holky. 13. února letos slaví 70. narozeniny. Vytvořil k nim novou píseň? „Když mi bylo asi 25 let, napsal jsem: Miláčku, až budem starý, na žlučník budeme mít Karlovy Vary a na srdce Poděbrady,“ směje se. Poslechněte si celý rozhovor.

Hudba: Velký čísla: Jde mi o zvuky, miluju vytvářet atmosféru, říká Maella, která se chystá dobýt Londýn

Velkými čísly otřásly Grammy. A taky Eurovize. Do studia za Annabelle a Filipem zavítala zpěvačka a songwriterka pendlující mezi Londýnem a Prahou Michaela Charvátová alias Maella, která byla také uchazečkou o reprezentaci Česka na letošní Eurovizi. Se soutěžním singlem Flood to v národním finále nakonec nedopadlo, ale Maella má plány jasné – dobýt Londýn. Vidět a slyšet hrát i zpívat ji tam můžete například v klubu Troubadour.

Hudba: Velký čísla: Abrazivní kopance Ice Spice, Slowthaie nebo Trippie Redda jako soundtrack k aprílovému počasí

Miley Cyrus trhá rekordy. Jak vzrušující! Od dob virálního singlu Wrecking Ball se třicetiletá popstar na první příčku amerického singlového žebříčku nepodívala. To se teď mění s novinkou Flowers. Rozchodový hit, který přináší pocit hrdosti i lidem v perfektně harmonických vztazích, si zažil natolik akcelerační vstup na streamovací platformy, že měl historicky největší vstupní týden ze všech singlů na Spotify. Filip říká „meh“, Annabelle novinku statečně hájí.

Hudba: Host Lucie Výborné: Mirai Navrátil: Čím víc člověk tlačí, aby složil hit, tím míň se to daří

Miraovi Navrátilovi se za poměrně krátkou dobu povedlo něco, co se některým muzikantům nepovede třeba nikdy. Za pět let od vydání debutového alba se svou kapelou dvakrát vyprodal O2 arenu. „Vyletět jednorázově, to se daří spoustě lidem. Úspěch je spíše dlouhodobější věc, zásadnější bude, když napíšeme 15 dobrých hitů, pět dobrých desek. Aby si děti našich dětí tu kapelu pamavotaly,“ konstatuje Mirai Navrátil.

Hudba: Host Lucie Výborné: Punk nestárne, je to revoluční gesto, které láká dvacátníky i sedmdesátníky, říká publicista Kopáč

Všechno je špatně, zpátky na stromy! To je název nové knihy o historii československého punku, která se věnuje především textům punkových a hardcorových písní. „V textech jsou zaryta kanonická jména jako Karel Jaromír Erben, Vítězslav Nezval a další, ohlasy jsou ale spíše bezděčné,“ říká publicista a autor knihy Radim Kopáč. Nosil by Karel Hynek Mácha číro, kdyby žil později? Byli punkoví textaři novodobými dadaisty? Poslechněte si celý rozhovor.

Hudba: Rozhovory Radiožurnálu: George Ezra: Na cestách pořád přespávám u cizích lidí na gauči. Hudba už můj život neovládá

Po celém světě má desítky milionů fanoušků, během svých zahraničních cest ale pořád přespává u cizích lidí na gauči. Řeč je o zpěvákovi Georgi Ezrovi, který 21. února přijede do Prahy se svou nejnovější deskou Gold Rush Kid. V rozhovoru pro Radiožurnál mluvil ale i o spolupráci se staronovým producentem nebo řešení nezdravé závislosti na hudbě.

Hudba: Velký čísla: Tančíme rukama a zrychlujeme. Měníme se pod vlivem současných trendů v chipmunky?

Hitparády se konečně očistily od vánočního juchání a na žebříčkového koně opět nasedla Taylor Swift se svým singlem Anti-Hero! Podobně nepřekvapivá je aktuální podoba tuzemských hitparád – v Top 5 se potkávají „staří známí“ Stein27, Viktor Sheen a Calin. Nevídaná věc se ale podařilo zpěvačce Raye ve Velké Británii, ta vyskočila z třináctého místa na samý vrchol UK Singles Chartu a Annabelle s Filipem probírali například to, zda je okej plakat při přebírání hudebních ocenění.

Hudba: Špína: S migrénou nepouštět! Máváme zlatou korouhví zahraničních nezávislých novinek

Konec starého roku a čerstvý začátek toho nového je již tradičně spojen s bohatým přívalem novinek. Takže jsme se ve Špíně rozhodli odjistit rok 2023 dávkou rozmanitých nových tracků. Na jaké ohlášené desky se těšíme a co nám teď z přehrávačů jen tak nezmizí?

Hudba: Velký čísla: Do začátku roku 2023 se zrychlenými songy a recyklací hitů pod vlivem retrománie

Na vrcholu amerického albového žebříčku si už po třetí týden v řadě užívá R&B zpěvačka SZA, ten singlový je stále ještě plný vánočních písní. Co se týká Velké Británie, tam by v prvních týdnech nového roku mohla s žebříčky silně zamíchat pětadvacetiletá zpěvačka Raye, která má za sebou velmi nemilou zkušenost s major labelem. Latinskoamerické hitparády patří (jako už tradičně) Bad Bunnymu, tentokrát ale (již podruhé) spojil síly s portorickým kolegou Ñengo Flowem.

Hudba: Seriál Radiožurnálu: Měli jsme víc drzosti než umění, vzpomíná na své začátky skupina O5 a Radeček

Kapela Topol vám asi moc neřekne, ale co takhle O5 a Radeček? Tak se to uskupení jmenuje teď. Stojí za ním mimo jiné bratři Tomáš a Ondřej Polákovi, kteří do studia Radiožurnálu přinesli i kroniku své kapely, aby zavzpomínali na své hudební kořeny. „Jezdili jsme po čundrech a tam jsme získali lásku k muzice,“ vzpomínají na vznik prvních textů: „Měli jsme víc ambicí a drzosti než umění.“ Od trampských melodií se později odklonili k mainstreamovému popu. A vznikl hit Praha.

Hudba: Host Lucie Výborné: „Běž spát, mami, tohle bude megahit.“ Píseň Ty a tvoja sestra vznikla ve tři ráno, usmívá se Timko

Kapelu No Name založili před víc než čtvrt stoletím Viliam Gutray a trojice bratrů Timkových – Roman, Ivan a Igor. Jejich hity Nie alebo áno nebo Na na na s kapelou Chinaski znají Slováci i Češi. Proč kapelu pojmenovali No Name, tedy Bez jména? „Radši mít muziku a jméno nechat ,No Name‘ než mít nejkrásnější název na světě a muzika nebude stát za nic,“ směje se Igor Timko. Jak funguje rodinná kapela? Poslechněte si rozhovor Jana Pokorného.

Hudba: Momenty: Vždycky mě ze všeho nejvíc bavil jazz, říká zpěvačka Jana Koubková

Jazzová zpěvačka mluví o samotě až opuštěnosti, kterou prožívá a o tom, že se snaží být neustále aktivní a ‚neohroženou seniorkou‘.

Hudba: Velký čísla: Latinskoamerické vlivy hrají prim. Žebříčkový rok 2022 si podmanil Bad Bunny, v tuzemsku Calin

Annabelle s Filipem bilancují! No. 1 umělcem letoška se (minimálně podle hitparád magazínu Billboard) stal portorický zpěvák Bad Bunny, jeho květnové album Un Verano Sin Ti je totiž masivním úspěchem. Není tak divu, že se objevuje ve všemožných výročních žebříčcích, jak u fanoušků, tak i na hudebně publicistických webech (včetně žebříčku nejlepších alb podle Radia Wave). Dokazuje to, že latinskoamerické vlivy hrají v aktuální populární hudbě prim.

Hudba: Velký čísla: Vánoční písničky jsem se bála, vyhnout se klišé je těžký, říká Ewa Farna ke svému No. 1 hitu

Velký čísla v obležení vánočních fláků! Annabelle a Filipa svou návštěvou poctila (i přes svůj nabitý rozvrh) polsko-česká zpěvačka, songwriterka, producentka a spoluautorka jednoho z největších vánočních hitů u nás Ewa Farna. „Poslední týdny je teď moje písnička Vánoce na míru nejhranější song v českých rádiích a to se mi stalo fakt po letech,“ říká nadšeně o pět let staré písni, která ve vánoční selekci Velkých čísel samozřejmě nesměla chybět.

Hudba: Host Lucie Výborné: Malásek: Vánoční písně mám rád, ale trošku nám degradují. Jako všechno komerční zboží

Prazáklad vánoční koledy bývá v jednoduchosti, objasňuje klavírista a skladatel Petr Malásek, který během rozhovoru s Lucií Výbornou zahrál na klavír úryvky některých vánočních melodií. „Mollové tóniny bych na Vánoce zrušil, počkají si na Nový rok, když se člověk líhne ze silvestrovských oslav,“ říká s úsměvem. Jaká vánoční hudba ho ale spíše obtěžuje? Poslechněte si celý rozhovor.

Hudba: Host Lucie Výborné: Flašinet stál stejně jako kráva. Flašinetáři byli chudí, určitě neměli ještě opici, tvrdí Jan Bondra

Flašinetář a prezident Spolku mechanické hudby Jan Bondra hraje na flašinet celý rok, pořádá festivaly a rád by flašinet dostal zpátky do společnosti, do ulic. Je těžší zahrát Tichou noc na varhany, nebo na flašinet? Jaký je rozdíl mezi dřevěným válcem a papírovým pásem? „Většinou si flašinetáři nemohli flašinet pořídit sami, brali si na to dlouhodobé půjčky. Válečným invalidům je stát věnoval nebo zapůjčil‚“ popisuje Jan Bondra. Poslechněte si celý rozhovor.

Hudba: Host Radiožurnálu: Vystupuji především s harmonikou, nic po vás nechce, říká zpěvačka Havelková. Vydává album Korzetiér

Furt někdo na mě tlačil s nějakou definicí, co to vlastně je. Tak jsem to popsala jako morbidní šanson – volbou slov a tématem je to někdy dost morbidní, říká o své tvorbě zpěvačka, akordeonistka, herečka a tanečnice Rozálie Havelková, která vydává debutové album Korzetiér. Co ji naučilo cirkusáctví? A o čem je její hra Rozladěné držky?

Hudba: Velký čísla: S fiedlerskim jsme měli za cíl dosáhnout anglického zvuku, říká o svém debutu zpěvák Marcell

Do Velkých čísel, ještě před speciálním vánočním a následným silvestrovským dílem, za Annabelle a Filipem zavítal zpěvák, songwriter, producent a vystudovaný lékař Marcell. Společně s jedním z nejvyhledávanějších tuzemských producentů – Ondřejem Fiedlerem aka fiedlerskim (aka Annabelliným příťou) – má od 28. listopadu venku svůj sólový debut Hovory Domů. Oba se o něm v hitové pitevně Radia Wave rozpovídali.

Hudba: Host Lucie Výborné: Horník začal vyrábět cimbály, syn do firmy přešel z IT. Cimbály z Moravy putují do světa už 30 let

Cimbály vyrábí v rodinné dílně v Palkovicích na Moravě, firmu zdědil po svém otci. „Táta první cimbál vyrobil doma ve sklepě, na koleně. Jeho první dláto bylo prý ze šroubováku, který našel v okapu, když ho čistil od listí,“ vypráví Miroslav Holiš, který si vyzkoušel práci v IT i kastelána na hradě. Čím ho výroba cimbálů nadchla? Jak se cimbál vyrábí? A musí výrobce na nástroj umět hrát? Poslechněte si celý rozhovor.

Hudba: Velký čísla: Nikdy není pozdě! Jak se dostala cena Latin Grammy do rukou pětadevadesátileté babičky?

To, že na většině světových žebříčcích stále vede Taylor Swift s deskou Midnights, není moc překvapivé. To, že se do Top 50 teď ke konci listopadu derou i vánoční písně, už vůbec ne. „Já tomu určitě pomáhám, protože vánoční koledy poslouchám už od začátku listopadu,“ přiznává Annabelle. Filip je ohledně vánočních nálad zatím vlažnější, na výroční speciály Velkých čísel je ale ještě čas. Moderátoři se zatím zaměřili třeba na výrazná rapová dua á la Batman a Robin.

Hudba: Na pohovce Jožky Kubáníka: Zpěvačka Yvetta Simonová říká: Nebydlím ve vile, takže cvičím hlas, když jsou děti sousedů ve škole

Yvetta Simonová patří i ve čtyřiadevadesáti letech k osobnostem, které diváky přitahují noblesním vystupováním, věčně dobrou náladou a chutí pořád zpívat. Co zatím tajemstvím úspěchů vězí? I o tom si legendární zpěvačka povídala na rozhlasové pohovce s Jožkou Kubáníkem.

Hudba: Velký čísla: Naše diskografie je nesourodé dobrodružství, říkají MYDY. Nové desce “V” dominují živé nástroje

Od vzniku pražské kapely MYDY uplynulo deset let (tehdy si ještě říkali Mydy Rabycad) a k výročí si teď, po nedávných personálních změnách, nadělili svou v pořadí pátou studiovou desku logicky nazvanou V. Do Velkých čísel za Annabelle a Filipem zavítali Žofie Dařbujánová a Nèro Scartch z MYDY, aby prozradili, proč mají za sebou zatím nejtěžší období kariéry nebo co jim pomohlo při hledání nového směřování.

Hudba: Host Lucie Výborné: Vladimír Javorský: Nové písně vymýšlím, než dojdu z metra domů. Muziku si užívám

Herec Vladimír Javorský je známý tím, že neplýtvá slovy a nechá za sebe mluvit svou práci. A v současné době i své písně. Vydal totiž debutové album nazvané Ještě je s vlastními, šansonově laděnými skladbami. Kromě zpívání v něm také hraje na kytaru. „Písničky většinou vznikají po cestě z metra. Mám sedm minut na to, než dojdu domů, a hlava se mi vždy nějak odpoutá a napadají mě všelijaká slovíčka,“ usmívá se hudebník. Poslechněte si celý rozhovor.

Hudba: Špína: Mastné háro na Oscarech a neutuchající deprese. Either/or Elliotta Smithe slaví 25 let

Kytarista a zpěvák Elliott Smith se zapsal do povědomí širokého publika jako melancholický, temný písničkář, který otevřeně zpíval o drogách, depresích i těžkém dětství. Hudebník připodobňovaný k Nicku Drakeovi, Kurtu Cobainovi a Lou Barlowovi letos oslavil hned dvě výročí. 25 let od vydání jeho nejzásadnější desky Either/or doplnilo ještě jedno smutnější výročí, které se týká se jeho dobrovolného odchodu ze světa.

Hudba: Pochlap se: Neřešil jsem, jestli to album bude moc otevřené, říká o své nové desce rapper Paulie Garand

Hostem nového dílu Pochlap se byl tentokrát rapper a umělec z Liberce Paulie Garand. Paulie, který pravidelně vydává novou tvorbu, se v rozhovoru rozpovídal o své nejnovější desce Amonit a o hlubokém vztahu, který měl se svým dědou.

Hudba: Velký čísla: Umělá inteligence v hudebních žebříčcích? Pomohla Drakeovi a 21 Savage i The Beatles

Minulý díl Velkých čísel byl věnován Taylor Swift, která si se singlem Anti-Hero stále drží první místo jak v amerických, tak i v globálních hitparádách Billboard. Jak s žebříčkovými kartami zamíchá nová společná deska Drakea a 21 Savage, se teprve dozvíme, oba rappeři se každopádně rozhodli vydání alba Her Loss doprovodit kreativními deep fejky, za které si ovšem vysloužili i soudní žalobu.

Hudba: Tip: Hudební tip: fyield si k tání ledovců pouští experimentální hip hop i hardcore punk

Před pár dny proběhlo v našem proskleném studiu živé zhudebnění klimatické krize. Česko-islandská kapela fyield během Radio Wave Studio Session reprodukovala zvuky elektráren i tajících ledovců. Při nahrávání desky Future Landscapes se členové kapely učili naslouchat v místech, kde se jinak spoléháme na zrak. Co doporučují dvě třetiny projektu Václav Havelka a Kryštof Kříček k poslechu?

Hudba: Velký čísla: Když vás dělí od první příčky hitparády jen Taylor Swift, jste aktuálně jedenáctí

Proces přenahrávání všech starých alb musí být pro Taylor Swift náročný, aktuálně má ale venku novou desku Midnights a úspěchy spojené s jejím vydáním pravděpodobně přehluší úplně všechno. Už se tak stalo – jak v rámci objemu prodejů, tak i amerického singlového žebříčku, kde trhla úctyhodný rekord – jako první v historii svými songy zaplnila všech deset prvních pozic hitparády Billboard Hot 100.

Hudba: Seriál Radiožurnálu: Marta Kubišová slaví 80. narozeniny. „Má tu výhodu, že se nebere moc vážně,“ říká Petr Malásek

Od Českého rozhlasu dostane Marta Kubišová dárek v podobě Koncertu pro Martu, který se bude konat 3. 11. v pražské Lucerně a v přímém přenosu ho odvysílá Dvojka. Oslavenkyni zazpívá řada interpretů, mezi nimi Aneta Langerová. Zpěváky doprovodí Petr Malásek se svou skupinou. Jak se oba s Martou Kubišovou poznali? A co jí přejí k narozeninám? Poslechněte si rozhovor.

Hudba: Seriál Radiožurnálu: Z Rokoka k filmu a Golden kids. Závratná kariéra Kubišové trvala 5 let, než ji zakázali

Kariéra Marty Kubišové začala v roce 1964, kdy jako dvaadvacetiletá nastoupila do divadla Rokoko. Tam vznikl duet s Helenou Vondráčkovou „Oh, baby baby“, za který získaly stříbrnou Bratislavskou lyru. Poprsak na hudební scéně způsobilo trio Golden kids. S Václavem Neckářem a Helenou Vondráčkovou zpívala Marta Kubišová do roku 1969, kdy se stala zakázanou zpěvačkou.

Hudba: Host Radiožurnálu: Odešla dirigentská legenda Libor Pešek. Připomeňte si ho v posledním rozhovoru na Radiožurnálu

V roce 1996 získal Řád britského impéria a v minulosti stanul v čele Královského filharmonického orchestru v Liverpoolu, ale rád se vracíval do pražských Dejvic. Libor Pešek byl legendou mezi českými dirigenty, přestože původně začínal s jazzem. Milovník aut, jazzový fanoušek a také náruživý pozorovatel hvězd Pešek vystupoval už jako gymnazista s vlastním jazzovým bigbandem. Později absolvoval obor dirigování na pražské Akademii múzických umění.

Hudba: Velký čísla: K-pop opět na vrcholu, verbálně pošlapané Grammy a Praha v klipu Imagine Dragons

Lo-fi hit Steva Lacyho nazvaný Bad Habit slaví neuvěřitelné úspěchy. Na první příčce amerického singlového žebříčku se drží již tři po sobě jdoucí týdny. Lacyho se navíc může týkat i další předávání cen Grammy – podobně jako Nicki Minaj nebo Latto. Nejen o těchto jménech si Annabelle s Filipem povídali v aktuálním dílu Velkých čísel, ve kterém řešili i neobjednaný comeback Blink-182, Prahou inspirované Imagine Dragons nebo nejdivnější track Lil Yachtyho.

Hudba: Tip: Hudební tip Estase Tonneho: Mou nejoblíbenější kapelou je sám velký oceán

Charismatický hudebník, výjimečný kytarista a novodobý trubadúr z Ukrajiny Estas Tonne nedávno vystoupil v našem proskleném studiu v rámci další Radio Wave Studio Session. Při té příležitosti se s námi podělil o svůj niterný hudební tip, k našemu velkému překvapení od něj ale žádné umělecké jméno nezaznělo. Namísto toho mluvil o největším hudebním tělese všehomíra.

Hudba: Rozhovory Radiožurnálu: Dirigent Jakub Hrůša povede Královskou operu v Londýně. „Hrát českou hudbu je samozřejmost,“ těší se

Novým ředitelem Královské opery v londýnské Covent Garden bude od roku 2025 světově uznávaný český dirigent Jakub Hrůša. Před ním tuto proslulou instituci jako jediný Čech řídil krátce Rafael Kubelík, a to v 50. letech 20. století. Na postu Hruša vystřídá odcházejícího Antonia Pappana a měl by na něm setrvat 22 let. „Je to velká výzva toho nejsprávnějšího typu. Královská opera má absolutní top kvalitu, vyzařuje velkou prestiž a způsobuje velký respekt,“ říká 41letý Hrůša.

Hudba: Host Lucie Výborné: Marta Kubišová slaví 80. narozeniny. „Vždycky jsem byla kaskadér, do všeho se vrhám bez odmlouvání“

Legenda české populární hudby oslaví zanedlouho kulaté jubileum. Na koncertě v Lucerně bude sedět v první řadě a spolu s diváky poslouchat například Anetu Langerovou, Vojtu Dyka, Janu Kirschner, Václava Neckáře. „Budu se kochat tím, že se dře někdo jiný, a porovnávat, jak to pojali,“ usmívá se Marta Kubišová v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou. Proč už ji zpívání nechybí? A jak je to s její knížkou?

Hudba: Klub Rádia Junior: Rap je psaní básniček do hudby a snaha to udýchat, směje se bývalý člen Poetiky Rovenský

Rapper Eda Rovenský se rozcvičoval v callcentru. Proč se jeho nová kapela jmenuje Highland a kdo je jejich hlavní svačinář? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.

Hudba: Host Lucie Výborné: Štefan Margita: Práce mi pomáhá, ale Amerika bez Hanky bude těžká. 30 let jsme se smáli

Operní pěvec Štefan Margita zpíval v prestižních světových operních domech – V Metropolitní opeře v New Yorku, londýnské Covent Garden nebo milánské La Scala. Teď se chystá do Washingtonu, kde ho čeká nová produkce opery Richarda Strausse Elektra. Jaké jsou pro něj první koncerty bez manželky Hany Zagorové? A kdo ji na pódiu nahradí na jeho koncertě v O2 aréně v lednu 2023? Poslechněte si rozhovor.

Hudba: Pochlap se: Bylo období, kdy jsem slunce viděl jenom na cestě z mejdanu, říká DJ Poeta

Ladislav Zeman, známý hlavně pod pseudonymem DJ Poeta, byl dalším hostem podcastu Pochlap se. Během necelé hodiny se rozpovídal o svých emocích, o českém rapu, kterým se v posledních letech intenzivně zabýval, ale také o svém nezvyklém denním režimu.

Hudba: Velký čísla: Vědomí, že by si někdo poslechl mojí hudbu přišlo po SuperStar. Hodně mi pomohlo, říká Elizabeth

Tyká si s Jardou Jágrem a je majitelkou stříbra z poslední řady Česko Slovenské SuperStar. Do hitové pitevny Radia Wave zavítala vycházející zpěvačka Elizabeth Kopecká, která má teď po čerstvém podpisu u major labelu venku debutový singl Summer Boyfriend. Jak poznat, kudy by se měl ubírat váš debutový singl? A jak těžké je najít vlastní songwriterský rukopis? Naučný speciál Velkých čísel pro start vaší sólové hudební kariéry odmoderovali Annabelle s Filipem!

Hudba: Velký čísla: Tohle není hra! Ještě teplé, z hitové trouby vytažené tracky od Easy Life nebo Willow

Ať už mají Velký čísla svůj 80. nebo 100. díl, Annabelle s Filipem rozhodli, že mají důvod k oslavám. Od toho prvního totiž uběhly dva roky. Při této příležitosti se moderátoři Velkých čísel rozhodli ztrapnit se, posvítit si na číslo 100 amerického singlového žebříčku a vytáhnout pár ještě teplých tracků z hitové trouby. Ztrapnění proběhlo v podobě Kola štěstí, které je podle Filipa spíš Kolem smrti – oba museli zpívat acapella, tedy bez hudebního doprovodu.

Hudba: Host Lucie Výborné: Michal Prokop: Když jsem začínal, byl jsem arogantní a namyšlený vyznavač R’n’B. Pop jsem neuznával

V hudební skupině Framus five, tehdy však ještě pod jiným názvem, hrál Michal Prokop nejdříve na kytaru, až roku 1967 se postavil za mikrofon. Je tomu již 55 let. „Na jevišti jsem šťastný. Myslím si, že to je moje role v životě,“ říká zpěvák a hudebník Michal Prokop. Jak vzpomíná na své začátky? Čeho se bál při comebacku? A proměnil se jeho pohled na pop?

Hudba: Zprávy pro Liberecký kraj: Výtvarnice a učitelka hudby z Liberce vydala s Českým rozhlasem klavírní školu pro nejmenší

Český rozhlas vydal v pedagogické edici svého nakladatelství novou klavírní školu s názvem Moje úplně první písničky. Autorkou je liberecká výtvarnice, ale také hudební pedagožka Stanislava Matulová, která ji pokřtila v rámci své výstavy ve vestibulu libereckého krajského úřadu.

Hudba: Velký čísla: DJ Khaled opět vykřikuje z vrcholu hitparád. Naději přináší talenti Steve Lacy a JID

To, že korunovaným králem letošního žebříčku letních hitů je Harry Styles, není překvapením. To, že si post vysloužil díky skladbě As It Was, už vůbec ne. Těmi, kdo naopak překvapili, jsou žebříčkoví nováčci Nicky Youre a Dazy. První zmíněný druhému ve slabé chvíli zaslal nekvalitní hlasovou nahrávku, následovala zručná produkce, trocha štěstí s tiktokovými algoritmy a hit singl Sunroof byl na světě. Ten frčí hlavně v Kanadě, ale u Annabelle a Filipa celkem taky.

Hudba: Tip: Tip Terezie Kovalové: Britský hudebník Sohn představí v pražské MeetFactory novou desku Trust

Violoncellistka Terezie Kovalová si pro vás tento týden připravila celou řadu koncertních doporučení. Už v pondělí 12. září se můžete vypravit do pražské MeetFactory na vystoupení Christophera Michaela Taylora, který posledních deset let vystupuje pod pseudonymem Sohn. Britský rodák zabodoval u posluchačů i kritiky hned s debutem Tremors. A jen před pár dny vydal očekávanou čtvrtou dlouhohrající desku Trust.

Hudba: Czeching: Ventolin v Czechingu 2022: Je potřeba strhnout lidi. Na koncertě se máme potkat a něco si zažít

Ventolin si svůj DJský pseudonym vypůjčil od inhalátoru tlumícího potíže s dýcháním. Ten pravděpodobně budete potřebovat, pokud se dostavíte na jeden z jeho legendárních koncertů. Kromě klubů a festivalových kotlů ale David Doubek alias Ventolin plní pravidelně i vysokoškolské učebny – v civilním životě je totiž univerzitním profesorem. Hudebník a kulturní antropolog, který loni vydal své třetí řadové album Dneska se vyčasilo, letos patří mezi nominované Czechingu 2022.

Hudba: Zvídavec Evy Sinkovičové: Co se skrývá uvnitř indiánské dešťové hole a k čemu slouží?

Dešťovou hůl poprvé vyrobily indiánské kmeny z jihoamerického Chile. Používala se při rituálech, které měly přivolat déšť. I dnes má ale své využití. Nastražte uši.

Hudba: Host Radiožurnálu: Šporclovi jsem slíbil, že modré housle už nikomu neudělám. Tak jsem vyrobil zelené, vypráví houslař

„Rodiče se snažili, abych u řemesla zůstal,“ vypráví mistr houslař Jan Špidlen, který je pokračovatelem světoznámého houslařského rodu s mnohaletou tradicí. Před dvěma lety uspořádal ke 100 letům od narození jeho otce Přemysla Otakara Špidlena koncert, na který letos chce navázat. „Inovace houslí je pro mě určitou výzvou,“ přiznává houslař, který vyrobil další barevné housle, tentokrát v zeleném provedení.

Hudba: Velký čísla: Mám doma velkou skříň s věcmi na kutění. Nový singl jsem dopsala kvůli TikToku, říká Pam Rabbit

Do Velkých čísel zavítala tuzemská zpěvačka a songwriterka s arménskými kořeny Pam Rabbit, která začala psát songy ve čtrnácti letech. Dnes je popovým hlasem generace Z, obratně mísí češtinu s angličtinou a míří do nejvyšších pater tuzemského moderního popu. Pam Rabbit na sebe během pokecu s Annabelle a Filipem prozradila třeba to, proč si zprotivila skladbu Valerie od Amy Winehouse nebo co jí vadí na hraní na plesech.

Hudba: Host Radiožurnálu: Homola z Wohnoutu: Bohémství mi předal táta exot. V obrazech ani v muzice nemůžu být praktický

Nenarodil se výlučně pro hudbu ani pro výtvarné umění, svými slovy hledá Honza Homola prostředky k vyjádření v různých oborech. „Nejsem tím, kdo by vyrostl v notách a v melodiích a žil by tím. Mám to fakt jen jako takovou ozdobu svého života,“ popisuje malíř, zpěvák a kytarista kapely Wohnout. Promítají se i do něj démonické obrazy Kláry Sedlo, které se objevují v jeho experimentálním filmu LACHOUT? A co zdědil po svých rodičích?

Hudba: On Air: Před čtyřiceti lety CDčka odstartovala digitální hudební revoluci, mají dnes ještě budoucnost?

17. srpna 1982 vyšlo na CD první hudební album. Šlo o osmou studiovou nahrávku švédské skupiny ABBA nazvanou The Visitors. V průběhu následujících let pak kompaktní disky řádně zamíchaly s kartami v hudebním průmyslu. Co nového stříbrné kotouče přinesly hudebním fanouškům? Jak umetly cestu pirátům? A mají dnes ještě nějaký význam? O tom se bavili redaktoři Filip Černý a Aneta Martínková.

Hudba: Příběhy z Vysočiny: Mladí houslisté jezdí pilovat své umění do zámku ve Žďáru nad Sázavou

Návštěvníky žďárského zámku v těchto dnech možná překvapí náhodné koncerty osamělých houslistů v zahradách či na chodbách v křídle s freskovými sály.

Hudba: Czeching: Méta Monde v Czechingu 2022: Kytaru už asi neuvidíte. Snažíme se víc dostat do virtuality

Jakub Baierl a Roman Gordienko ze synthpopového dua Méta Monde byli dříve kolegové v IT firmě – až potom kapelní spoluhráči. Letos patří mezi nominované Czechingu 2022, v rozhovoru s nimi se ale dozvíte, že chybělo málo a společně by se místo konceptuálně laděného hudebního projektu Méta Monde realizovali třeba v rámci provozování vlastního baru.

Hudba: Velký čísla: Beyoncé bezpečně usazena v žebříčkovém sedle. Na nové desce se ale nevyhnula problematickým textům

Moderátoři Velkých čísel zase pro jednou zaujali pozice číselných věštců, a to z důvodu, že aktuální díl předtáčeli den předtím, než se světové žebříčky aktualizují. Vrchol toho amerického albového si podmanil portorický zpěvák Bad Bunny s albem Un Verano Sin Ti, Annabelle s Filipem ale tušili, že to nebude mít dlouhého trvání. Důvodem je královna popu Beyoncé s čerstvou deskou Renaissance.

Hudba: Pochlap se: Byl jsem nechtěné dítě, neměl jsem se ani narodit, vypráví rapper Refew

Hostem Pochlap se byl tentokrát rapper Refew z Palmovky, bojovník nejen v ringu, ale i v životě. V rozhovoru s Václavem Roučkem řeší komplikovanou životní cestu, své zdravotní a osobní problémy i to, jak stíhal dvě práce najednou a jestli byl schopný do obou dávat 100 %.

Hudba: Host Lucie Výborné: Markéta Irglová: Ke Glenu Hansardovi jsem vzhlížela. Bez něj bych se možná do psaní nepustila

Markéta Irglová je hudební skladatelka, zpěvačka, klavíristka a herečka. V roce 2004 se seznámila s irským hudebníkem Glenem Hansardem, se kterým začala koncertovat. Společně se objevili také v hlavních rolích ve filmu Once, z něhož pochází slavná píseň Falling slowly, za kterou dostala Oscara. Nyní vydává nové sólové album Lila. „Texty jsou pro mě velice důležité. Když mě chytne nápad, nepustí mě to, než to dokončím. Zpívám celým srdcem.“

Hudba: Na pohovce Jožky Kubáníka: Čím hůře, tím lépe. Roztomilý bonmot, ale v životě to neplatí, říká herečka Regina Rázlová

Regina Rázlová patří k našim nejvýraznějším hereckým osobnostem. Zaujala už v prvním celovečerním snímku, kterým byla slavná komedie režiséra Františka Filipa Utrpení mladého Boháčka. „Všechno, co jsem se naučila dobrého, jsem se naučila od něj a vždycky jsem byla velmi ráda, když jsem s ním mohla pracovat,” přiznává obdivovaná herečka.

Hudba: Na pohovce Jožky Kubáníka: Nemám absolutní sluch a dokonce neumím ani noty, překvapuje zpěvák Richard Krajčo

Zpívám rád. To bylo téma, o kterém si Jožka Kubáník povídal na rozhlasové Pohovce s mnohonásobným držitelem hudebních cen Anděl, aktuálním bronzovým slavíkem, frontmanem kapely Kryštof, zpěvákem, ale také oceňovaným hercem Richardem Krajčem.

Hudba: Host Lucie Výborné: Inspiruje mě Joni Mitchell i táta. Nejhorší je pro mě nebýt naivní, usmívá se Aneta Langerová

Krédo zpěvačky Anety Langerové je „Co tě nezabije, to tě nezabije“. Právě vyráží na další část turné ke své poslední desce Dvě slunce. Limitovaná edice jeho vinylů se prodala během několika hodin. Co pro ni symbol dvou sluncí znamená? A nakolik je její album intimní zpovědí? „Joni Mitchell mě naučila, že fantazii se nemají klást hranice,“ vypráví Langerová. Poslechněte si celý rozhovor Vladimíra Kroce.

Hudba: Host Radiožurnálu: Všestrannost inspiruje, jedno žánrové údolí se může omrzet. Vivaldiho polidšťujeme, říká houslista

Po covidové pauze musejí hudebníci jít publiku naproti ještě více než dřív. „Dneska musím spoustu času věnovat také mladé generaci, protože chceme, aby na nás chodily všechny generace, nejenom ti, kteří mají stejnou barvu vlasů jako já,“ říká houslový virtuos Jaroslav Svěcený organizující Festival hudby na Zámku Dobříš. V jakém světle chce představit Antonia Vivaldiho? A co mu míšení hudebních žánrů dává vzhledem ke klasice?

Hudba: Velký čísla: Stranger Things jsou pro oldies tracky novým TikTokem. Kate Bush a Metallica nadšeně přikyvují

Ve Velkých číslech je v souvislosti s trendujícími tracky často řeč o TikToku jako platformě, která dokáže roztočit spirálu virality. Co se ale stane, když se váš song objeví v populárním netflixovském seriálu Stranger Things? To už ví zpěvačka Kate Bush a nově také kapela Metallica. Osmiminutový thrashmetalový opus Master Of Puppets z roku 1986 se díky scéně z finále čtvrté sezóny seriálu poprvé podíval do Top 40 amerického singlového žebříčku.

Hudba: Na pohovce Jožky Kubáníka: V každé pohádce musí být babička, písnička a kytička, říká režisér Zdeněk Zelenka

V kinech zářila například jeho pohádka Nesmrtelná teta, v televizi třeba detektivní seriál Ach ty vraždy a z divadelních inscenací patří k nejpopulárnějším muzikál Láska nebeská. Pod všemi jmenovanými tituly a desítkami dalšími je podepsaný režisér Zdeněk Zelenka.

Hudba: Velký čísla: Naše vystoupení na Eurovizi jsem viděla snad jen jednou a byla jsem opilá, říká Dominika Hašková

Ve Velkých číslech se řeč přirozeně stáčí k Eurovizi, a tak bylo na čase, aby do hitové pitevny Radia Wave zavítala osoba, která má s touto hudební soutěží přímou zkušenost. Zpěvačka a songwriterka Dominika Hašková aka Domi se s česko-norským kapelním triem We Are Domi před dvěma měsíci vrátila z Turína, kde reprezentovali Česko svým hit singlem Lights Off. Probojovali se až do Velkého finále, vysloužili si 22. místo a Annabelle s Filipem zajímaly nasbírané zážitky.

Hudba: Jazz do kapsy: Jazz do kapsy, díl 10: Jazzová policie

Jazzová policie je pojem, který je obestřen stále mnoha tajemstvími a nejasnostmi. Abychom to napravili, vydali jsme se v závěrečném dílu našeho podcastu za generálporučíkem Tomášem Dorfenthálem. A došlo i na jeden bluesový lick.

Hudba: Velký čísla: To nejlepší teprve přijde! Noví BTS budou znít při sňatcích a Drake jako background music

Když tracku trvá celých 37 let dostat se na vrchol britského singlového žebříčku, není divu, že se tam potom drží zuby nehty. Kate Bush se skladbou Running Up That Hill, jejíž virální renesanci dopomohla nová řada kultovního seriálu Stranger Things, si první příčku evidentně jen tak vzít nenechá. Ve Spojených státech (a nejen tam) na všechny opět shora shlíží Drake. Jeden z každých šedesáti streamů v Americe patřil minulý týden právě jemu.

Hudba: Na pohovce Jožky Kubáníka: Mám s kamarády pražírnu kávy, překvapuje zpěvák a kytarista Mirai Navrátil

Zpěvák a kytarista Mirai Navrátil se narodil v Japonsku českému tatínkovi a japonské mamince. Rodiče mu dali jméno Mirai, které znamená budoucnost. A právě o ní si úspěšný zpěvák povídal s Jožkou Kubáníkem na jeho rozhlasové Pohovce.

Hudba: Jazz do kapsy: Jazz do kapsy, díl 9: Jazzman na cestách

Protože prodejem desek se dnes lze jen stěží uživit, musí si muzikant občas sbalit fidlátka a vyrazit na cesty. Co obnáší život jazzového muzikanta na turné, jsme se ptali kapelního řidiče Standy i hvězdného hosta, varhaníka Ondřeje Pivce.

Hudba: Velký čísla: Další, prosím! Drakeův nekonečný zástup novomanželek a Jojiho zatím nejprocítěnější balada

Drake bez upozornění vydal novou, tanečními beaty protkanou desku Honestly, Nevermind. Raným kritikům novinky, které se přezdívá jako „Passionfruit, The Album“ (podle hit singlu z roku 2017), a na níž se po delší době Drake nesnaží vyhovět úplně všem, vzkazuje, ať si dají načas, že ji zatím jen nepochopili. Co se týká moderátorů Velkých čísel, Filip je naštvaný z dalšího nelíbivého album coveru, Annabelle ale plážově uvolněná kolekce celkem najela.

Hudba: Jazz do kapsy: Jazz do kapsy, díl 8: Tradiční jazz

V další epizodě Jazzu do kapsy nahlédneme do sféry tradičního jazzu. Svůj recept na úspěch v této oblasti nám prozradí kapelník Harry Hradecký a v rubrice Lick týdne uvítáme virtuózního hráče na theremin, maestra Luďka Škrhu.

Hudba: Klub Rádia Junior: Cítím se jako Češka, říká Tonya Graves. Je tu podle ní větší svoboda než v Americe

Podle oblíbené zpěvačky je Česko jedním z nejlepších míst pro život. Říká si Tonička, zamilovala si českou přírodu a její děti se jí občas smějí, když dělá při mluvení chyby. Jak se sem vůbec dostala? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.

Hudba: Jazz do kapsy: Jazz do kapsy, díl 7: Scatujeme

V této epizodě se zaměříme na zásadní formotvorný prvek jazzového zpěvu, totiž tzv. scat. Naše pozvání přijali vzácní hosté, textař Honza Vrubný a zpěvačka Markéta Foukalová.