Hudba

Hvězdy, hudebníci, osobnosti všech žánrů, alba a koncerty.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Hudba: Host Lucie Výborné: Punk nestárne, je to revoluční gesto, které láká dvacátníky i sedmdesátníky, říká publicista Kopáč

Všechno je špatně, zpátky na stromy! To je název nové knihy o historii československého punku, která se věnuje především textům punkových a hardcorových písní. „V textech jsou zaryta kanonická jména jako Karel Jaromír Erben, Vítězslav Nezval a další, ohlasy jsou ale spíše bezděčné,“ říká publicista a autor knihy Radim Kopáč. Nosil by Karel Hynek Mácha číro, kdyby žil později? Byli punkoví textaři novodobými dadaisty? Poslechněte si celý rozhovor.

Hudba: Rozhovory Radiožurnálu: George Ezra: Na cestách pořád přespávám u cizích lidí na gauči. Hudba už můj život neovládá

Po celém světě má desítky milionů fanoušků, během svých zahraničních cest ale pořád přespává u cizích lidí na gauči. Řeč je o zpěvákovi Georgi Ezrovi, který 21. února přijede do Prahy se svou nejnovější deskou Gold Rush Kid. V rozhovoru pro Radiožurnál mluvil ale i o spolupráci se staronovým producentem nebo řešení nezdravé závislosti na hudbě.

Hudba: Velký čísla: Tančíme rukama a zrychlujeme. Měníme se pod vlivem současných trendů v chipmunky?

Hitparády se konečně očistily od vánočního juchání a na žebříčkového koně opět nasedla Taylor Swift se svým singlem Anti-Hero! Podobně nepřekvapivá je aktuální podoba tuzemských hitparád – v Top 5 se potkávají „staří známí“ Stein27, Viktor Sheen a Calin. Nevídaná věc se ale podařilo zpěvačce Raye ve Velké Británii, ta vyskočila z třináctého místa na samý vrchol UK Singles Chartu a Annabelle s Filipem probírali například to, zda je okej plakat při přebírání hudebních ocenění.

Hudba: Špína: S migrénou nepouštět! Máváme zlatou korouhví zahraničních nezávislých novinek

Konec starého roku a čerstvý začátek toho nového je již tradičně spojen s bohatým přívalem novinek. Takže jsme se ve Špíně rozhodli odjistit rok 2023 dávkou rozmanitých nových tracků. Na jaké ohlášené desky se těšíme a co nám teď z přehrávačů jen tak nezmizí?

Hudba: Velký čísla: Do začátku roku 2023 se zrychlenými songy a recyklací hitů pod vlivem retrománie

Na vrcholu amerického albového žebříčku si už po třetí týden v řadě užívá R&B zpěvačka SZA, ten singlový je stále ještě plný vánočních písní. Co se týká Velké Británie, tam by v prvních týdnech nového roku mohla s žebříčky silně zamíchat pětadvacetiletá zpěvačka Raye, která má za sebou velmi nemilou zkušenost s major labelem. Latinskoamerické hitparády patří (jako už tradičně) Bad Bunnymu, tentokrát ale (již podruhé) spojil síly s portorickým kolegou Ñengo Flowem.

Hudba: Seriál Radiožurnálu: Měli jsme víc drzosti než umění, vzpomíná na své začátky skupina O5 a Radeček

Kapela Topol vám asi moc neřekne, ale co takhle O5 a Radeček? Tak se to uskupení jmenuje teď. Stojí za ním mimo jiné bratři Tomáš a Ondřej Polákovi, kteří do studia Radiožurnálu přinesli i kroniku své kapely, aby zavzpomínali na své hudební kořeny. „Jezdili jsme po čundrech a tam jsme získali lásku k muzice,“ vzpomínají na vznik prvních textů: „Měli jsme víc ambicí a drzosti než umění.“ Od trampských melodií se později odklonili k mainstreamovému popu. A vznikl hit Praha.

Hudba: Host Lucie Výborné: „Běž spát, mami, tohle bude megahit.“ Píseň Ty a tvoja sestra vznikla ve tři ráno, usmívá se Timko

Kapelu No Name založili před víc než čtvrt stoletím Viliam Gutray a trojice bratrů Timkových – Roman, Ivan a Igor. Jejich hity Nie alebo áno nebo Na na na s kapelou Chinaski znají Slováci i Češi. Proč kapelu pojmenovali No Name, tedy Bez jména? „Radši mít muziku a jméno nechat ,No Name‘ než mít nejkrásnější název na světě a muzika nebude stát za nic,“ směje se Igor Timko. Jak funguje rodinná kapela? Poslechněte si rozhovor Jana Pokorného.

Hudba: Momenty: Vždycky mě ze všeho nejvíc bavil jazz, říká zpěvačka Jana Koubková

Jazzová zpěvačka mluví o samotě až opuštěnosti, kterou prožívá a o tom, že se snaží být neustále aktivní a ‚neohroženou seniorkou‘.

Hudba: Velký čísla: Latinskoamerické vlivy hrají prim. Žebříčkový rok 2022 si podmanil Bad Bunny, v tuzemsku Calin

Annabelle s Filipem bilancují! No. 1 umělcem letoška se (minimálně podle hitparád magazínu Billboard) stal portorický zpěvák Bad Bunny, jeho květnové album Un Verano Sin Ti je totiž masivním úspěchem. Není tak divu, že se objevuje ve všemožných výročních žebříčcích, jak u fanoušků, tak i na hudebně publicistických webech (včetně žebříčku nejlepších alb podle Radia Wave). Dokazuje to, že latinskoamerické vlivy hrají v aktuální populární hudbě prim.

Hudba: Velký čísla: Vánoční písničky jsem se bála, vyhnout se klišé je těžký, říká Ewa Farna ke svému No. 1 hitu

Velký čísla v obležení vánočních fláků! Annabelle a Filipa svou návštěvou poctila (i přes svůj nabitý rozvrh) polsko-česká zpěvačka, songwriterka, producentka a spoluautorka jednoho z největších vánočních hitů u nás Ewa Farna. „Poslední týdny je teď moje písnička Vánoce na míru nejhranější song v českých rádiích a to se mi stalo fakt po letech,“ říká nadšeně o pět let staré písni, která ve vánoční selekci Velkých čísel samozřejmě nesměla chybět.

Hudba: Host Lucie Výborné: Malásek: Vánoční písně mám rád, ale trošku nám degradují. Jako všechno komerční zboží

Prazáklad vánoční koledy bývá v jednoduchosti, objasňuje klavírista a skladatel Petr Malásek, který během rozhovoru s Lucií Výbornou zahrál na klavír úryvky některých vánočních melodií. „Mollové tóniny bych na Vánoce zrušil, počkají si na Nový rok, když se člověk líhne ze silvestrovských oslav,“ říká s úsměvem. Jaká vánoční hudba ho ale spíše obtěžuje? Poslechněte si celý rozhovor.

Hudba: Host Lucie Výborné: Flašinet stál stejně jako kráva. Flašinetáři byli chudí, určitě neměli ještě opici, tvrdí Jan Bondra

Flašinetář a prezident Spolku mechanické hudby Jan Bondra hraje na flašinet celý rok, pořádá festivaly a rád by flašinet dostal zpátky do společnosti, do ulic. Je těžší zahrát Tichou noc na varhany, nebo na flašinet? Jaký je rozdíl mezi dřevěným válcem a papírovým pásem? „Většinou si flašinetáři nemohli flašinet pořídit sami, brali si na to dlouhodobé půjčky. Válečným invalidům je stát věnoval nebo zapůjčil‚“ popisuje Jan Bondra. Poslechněte si celý rozhovor.

Hudba: Host Radiožurnálu: Vystupuji především s harmonikou, nic po vás nechce, říká zpěvačka Havelková. Vydává album Korzetiér

Furt někdo na mě tlačil s nějakou definicí, co to vlastně je. Tak jsem to popsala jako morbidní šanson – volbou slov a tématem je to někdy dost morbidní, říká o své tvorbě zpěvačka, akordeonistka, herečka a tanečnice Rozálie Havelková, která vydává debutové album Korzetiér. Co ji naučilo cirkusáctví? A o čem je její hra Rozladěné držky?

Hudba: Velký čísla: S fiedlerskim jsme měli za cíl dosáhnout anglického zvuku, říká o svém debutu zpěvák Marcell

Do Velkých čísel, ještě před speciálním vánočním a následným silvestrovským dílem, za Annabelle a Filipem zavítal zpěvák, songwriter, producent a vystudovaný lékař Marcell. Společně s jedním z nejvyhledávanějších tuzemských producentů – Ondřejem Fiedlerem aka fiedlerskim (aka Annabelliným příťou) – má od 28. listopadu venku svůj sólový debut Hovory Domů. Oba se o něm v hitové pitevně Radia Wave rozpovídali.

Hudba: Host Lucie Výborné: Horník začal vyrábět cimbály, syn do firmy přešel z IT. Cimbály z Moravy putují do světa už 30 let

Cimbály vyrábí v rodinné dílně v Palkovicích na Moravě, firmu zdědil po svém otci. „Táta první cimbál vyrobil doma ve sklepě, na koleně. Jeho první dláto bylo prý ze šroubováku, který našel v okapu, když ho čistil od listí,“ vypráví Miroslav Holiš, který si vyzkoušel práci v IT i kastelána na hradě. Čím ho výroba cimbálů nadchla? Jak se cimbál vyrábí? A musí výrobce na nástroj umět hrát? Poslechněte si celý rozhovor.

Hudba: Velký čísla: Nikdy není pozdě! Jak se dostala cena Latin Grammy do rukou pětadevadesátileté babičky?

To, že na většině světových žebříčcích stále vede Taylor Swift s deskou Midnights, není moc překvapivé. To, že se do Top 50 teď ke konci listopadu derou i vánoční písně, už vůbec ne. „Já tomu určitě pomáhám, protože vánoční koledy poslouchám už od začátku listopadu,“ přiznává Annabelle. Filip je ohledně vánočních nálad zatím vlažnější, na výroční speciály Velkých čísel je ale ještě čas. Moderátoři se zatím zaměřili třeba na výrazná rapová dua á la Batman a Robin.

Hudba: Na pohovce Jožky Kubáníka: Zpěvačka Yvetta Simonová říká: Nebydlím ve vile, takže cvičím hlas, když jsou děti sousedů ve škole

Yvetta Simonová patří i ve čtyřiadevadesáti letech k osobnostem, které diváky přitahují noblesním vystupováním, věčně dobrou náladou a chutí pořád zpívat. Co zatím tajemstvím úspěchů vězí? I o tom si legendární zpěvačka povídala na rozhlasové pohovce s Jožkou Kubáníkem.

Hudba: Velký čísla: Naše diskografie je nesourodé dobrodružství, říkají MYDY. Nové desce “V” dominují živé nástroje

Od vzniku pražské kapely MYDY uplynulo deset let (tehdy si ještě říkali Mydy Rabycad) a k výročí si teď, po nedávných personálních změnách, nadělili svou v pořadí pátou studiovou desku logicky nazvanou V. Do Velkých čísel za Annabelle a Filipem zavítali Žofie Dařbujánová a Nèro Scartch z MYDY, aby prozradili, proč mají za sebou zatím nejtěžší období kariéry nebo co jim pomohlo při hledání nového směřování.

Hudba: Host Lucie Výborné: Vladimír Javorský: Nové písně vymýšlím, než dojdu z metra domů. Muziku si užívám

Herec Vladimír Javorský je známý tím, že neplýtvá slovy a nechá za sebe mluvit svou práci. A v současné době i své písně. Vydal totiž debutové album nazvané Ještě je s vlastními, šansonově laděnými skladbami. Kromě zpívání v něm také hraje na kytaru. „Písničky většinou vznikají po cestě z metra. Mám sedm minut na to, než dojdu domů, a hlava se mi vždy nějak odpoutá a napadají mě všelijaká slovíčka,“ usmívá se hudebník. Poslechněte si celý rozhovor.

Hudba: Špína: Mastné háro na Oscarech a neutuchající deprese. Either/or Elliotta Smithe slaví 25 let

Kytarista a zpěvák Elliott Smith se zapsal do povědomí širokého publika jako melancholický, temný písničkář, který otevřeně zpíval o drogách, depresích i těžkém dětství. Hudebník připodobňovaný k Nicku Drakeovi, Kurtu Cobainovi a Lou Barlowovi letos oslavil hned dvě výročí. 25 let od vydání jeho nejzásadnější desky Either/or doplnilo ještě jedno smutnější výročí, které se týká se jeho dobrovolného odchodu ze světa.

Hudba: Pochlap se: Neřešil jsem, jestli to album bude moc otevřené, říká o své nové desce rapper Paulie Garand

Hostem nového dílu Pochlap se byl tentokrát rapper a umělec z Liberce Paulie Garand. Paulie, který pravidelně vydává novou tvorbu, se v rozhovoru rozpovídal o své nejnovější desce Amonit a o hlubokém vztahu, který měl se svým dědou.

Hudba: Velký čísla: Umělá inteligence v hudebních žebříčcích? Pomohla Drakeovi a 21 Savage i The Beatles

Minulý díl Velkých čísel byl věnován Taylor Swift, která si se singlem Anti-Hero stále drží první místo jak v amerických, tak i v globálních hitparádách Billboard. Jak s žebříčkovými kartami zamíchá nová společná deska Drakea a 21 Savage, se teprve dozvíme, oba rappeři se každopádně rozhodli vydání alba Her Loss doprovodit kreativními deep fejky, za které si ovšem vysloužili i soudní žalobu.

Hudba: Tip: Hudební tip: fyield si k tání ledovců pouští experimentální hip hop i hardcore punk

Před pár dny proběhlo v našem proskleném studiu živé zhudebnění klimatické krize. Česko-islandská kapela fyield během Radio Wave Studio Session reprodukovala zvuky elektráren i tajících ledovců. Při nahrávání desky Future Landscapes se členové kapely učili naslouchat v místech, kde se jinak spoléháme na zrak. Co doporučují dvě třetiny projektu Václav Havelka a Kryštof Kříček k poslechu?

Hudba: Velký čísla: Když vás dělí od první příčky hitparády jen Taylor Swift, jste aktuálně jedenáctí

Proces přenahrávání všech starých alb musí být pro Taylor Swift náročný, aktuálně má ale venku novou desku Midnights a úspěchy spojené s jejím vydáním pravděpodobně přehluší úplně všechno. Už se tak stalo – jak v rámci objemu prodejů, tak i amerického singlového žebříčku, kde trhla úctyhodný rekord – jako první v historii svými songy zaplnila všech deset prvních pozic hitparády Billboard Hot 100.

Hudba: Seriál Radiožurnálu: Marta Kubišová slaví 80. narozeniny. „Má tu výhodu, že se nebere moc vážně,“ říká Petr Malásek

Od Českého rozhlasu dostane Marta Kubišová dárek v podobě Koncertu pro Martu, který se bude konat 3. 11. v pražské Lucerně a v přímém přenosu ho odvysílá Dvojka. Oslavenkyni zazpívá řada interpretů, mezi nimi Aneta Langerová. Zpěváky doprovodí Petr Malásek se svou skupinou. Jak se oba s Martou Kubišovou poznali? A co jí přejí k narozeninám? Poslechněte si rozhovor.

Hudba: Seriál Radiožurnálu: Z Rokoka k filmu a Golden kids. Závratná kariéra Kubišové trvala 5 let, než ji zakázali

Kariéra Marty Kubišové začala v roce 1964, kdy jako dvaadvacetiletá nastoupila do divadla Rokoko. Tam vznikl duet s Helenou Vondráčkovou „Oh, baby baby“, za který získaly stříbrnou Bratislavskou lyru. Poprsak na hudební scéně způsobilo trio Golden kids. S Václavem Neckářem a Helenou Vondráčkovou zpívala Marta Kubišová do roku 1969, kdy se stala zakázanou zpěvačkou.

Hudba: Host Radiožurnálu: Odešla dirigentská legenda Libor Pešek. Připomeňte si ho v posledním rozhovoru na Radiožurnálu

V roce 1996 získal Řád britského impéria a v minulosti stanul v čele Královského filharmonického orchestru v Liverpoolu, ale rád se vracíval do pražských Dejvic. Libor Pešek byl legendou mezi českými dirigenty, přestože původně začínal s jazzem. Milovník aut, jazzový fanoušek a také náruživý pozorovatel hvězd Pešek vystupoval už jako gymnazista s vlastním jazzovým bigbandem. Později absolvoval obor dirigování na pražské Akademii múzických umění.

Hudba: Velký čísla: K-pop opět na vrcholu, verbálně pošlapané Grammy a Praha v klipu Imagine Dragons

Lo-fi hit Steva Lacyho nazvaný Bad Habit slaví neuvěřitelné úspěchy. Na první příčce amerického singlového žebříčku se drží již tři po sobě jdoucí týdny. Lacyho se navíc může týkat i další předávání cen Grammy – podobně jako Nicki Minaj nebo Latto. Nejen o těchto jménech si Annabelle s Filipem povídali v aktuálním dílu Velkých čísel, ve kterém řešili i neobjednaný comeback Blink-182, Prahou inspirované Imagine Dragons nebo nejdivnější track Lil Yachtyho.

Hudba: Tip: Hudební tip Estase Tonneho: Mou nejoblíbenější kapelou je sám velký oceán

Charismatický hudebník, výjimečný kytarista a novodobý trubadúr z Ukrajiny Estas Tonne nedávno vystoupil v našem proskleném studiu v rámci další Radio Wave Studio Session. Při té příležitosti se s námi podělil o svůj niterný hudební tip, k našemu velkému překvapení od něj ale žádné umělecké jméno nezaznělo. Namísto toho mluvil o největším hudebním tělese všehomíra.

Hudba: Rozhovory Radiožurnálu: Dirigent Jakub Hrůša povede Královskou operu v Londýně. „Hrát českou hudbu je samozřejmost,“ těší se

Novým ředitelem Královské opery v londýnské Covent Garden bude od roku 2025 světově uznávaný český dirigent Jakub Hrůša. Před ním tuto proslulou instituci jako jediný Čech řídil krátce Rafael Kubelík, a to v 50. letech 20. století. Na postu Hruša vystřídá odcházejícího Antonia Pappana a měl by na něm setrvat 22 let. „Je to velká výzva toho nejsprávnějšího typu. Královská opera má absolutní top kvalitu, vyzařuje velkou prestiž a způsobuje velký respekt,“ říká 41letý Hrůša.

Hudba: Host Lucie Výborné: Marta Kubišová slaví 80. narozeniny. „Vždycky jsem byla kaskadér, do všeho se vrhám bez odmlouvání“

Legenda české populární hudby oslaví zanedlouho kulaté jubileum. Na koncertě v Lucerně bude sedět v první řadě a spolu s diváky poslouchat například Anetu Langerovou, Vojtu Dyka, Janu Kirschner, Václava Neckáře. „Budu se kochat tím, že se dře někdo jiný, a porovnávat, jak to pojali,“ usmívá se Marta Kubišová v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou. Proč už ji zpívání nechybí? A jak je to s její knížkou?

Hudba: Klub Rádia Junior: Rap je psaní básniček do hudby a snaha to udýchat, směje se bývalý člen Poetiky Rovenský

Rapper Eda Rovenský se rozcvičoval v callcentru. Proč se jeho nová kapela jmenuje Highland a kdo je jejich hlavní svačinář? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.

Hudba: Host Lucie Výborné: Štefan Margita: Práce mi pomáhá, ale Amerika bez Hanky bude těžká. 30 let jsme se smáli

Operní pěvec Štefan Margita zpíval v prestižních světových operních domech – V Metropolitní opeře v New Yorku, londýnské Covent Garden nebo milánské La Scala. Teď se chystá do Washingtonu, kde ho čeká nová produkce opery Richarda Strausse Elektra. Jaké jsou pro něj první koncerty bez manželky Hany Zagorové? A kdo ji na pódiu nahradí na jeho koncertě v O2 aréně v lednu 2023? Poslechněte si rozhovor.

Hudba: Pochlap se: Bylo období, kdy jsem slunce viděl jenom na cestě z mejdanu, říká DJ Poeta

Ladislav Zeman, známý hlavně pod pseudonymem DJ Poeta, byl dalším hostem podcastu Pochlap se. Během necelé hodiny se rozpovídal o svých emocích, o českém rapu, kterým se v posledních letech intenzivně zabýval, ale také o svém nezvyklém denním režimu.

Hudba: Velký čísla: Vědomí, že by si někdo poslechl mojí hudbu přišlo po SuperStar. Hodně mi pomohlo, říká Elizabeth

Tyká si s Jardou Jágrem a je majitelkou stříbra z poslední řady Česko Slovenské SuperStar. Do hitové pitevny Radia Wave zavítala vycházející zpěvačka Elizabeth Kopecká, která má teď po čerstvém podpisu u major labelu venku debutový singl Summer Boyfriend. Jak poznat, kudy by se měl ubírat váš debutový singl? A jak těžké je najít vlastní songwriterský rukopis? Naučný speciál Velkých čísel pro start vaší sólové hudební kariéry odmoderovali Annabelle s Filipem!

Hudba: Velký čísla: Tohle není hra! Ještě teplé, z hitové trouby vytažené tracky od Easy Life nebo Willow

Ať už mají Velký čísla svůj 80. nebo 100. díl, Annabelle s Filipem rozhodli, že mají důvod k oslavám. Od toho prvního totiž uběhly dva roky. Při této příležitosti se moderátoři Velkých čísel rozhodli ztrapnit se, posvítit si na číslo 100 amerického singlového žebříčku a vytáhnout pár ještě teplých tracků z hitové trouby. Ztrapnění proběhlo v podobě Kola štěstí, které je podle Filipa spíš Kolem smrti – oba museli zpívat acapella, tedy bez hudebního doprovodu.

Hudba: Host Lucie Výborné: Michal Prokop: Když jsem začínal, byl jsem arogantní a namyšlený vyznavač R’n’B. Pop jsem neuznával

V hudební skupině Framus five, tehdy však ještě pod jiným názvem, hrál Michal Prokop nejdříve na kytaru, až roku 1967 se postavil za mikrofon. Je tomu již 55 let. „Na jevišti jsem šťastný. Myslím si, že to je moje role v životě,“ říká zpěvák a hudebník Michal Prokop. Jak vzpomíná na své začátky? Čeho se bál při comebacku? A proměnil se jeho pohled na pop?

Hudba: Zprávy pro Liberecký kraj: Výtvarnice a učitelka hudby z Liberce vydala s Českým rozhlasem klavírní školu pro nejmenší

Český rozhlas vydal v pedagogické edici svého nakladatelství novou klavírní školu s názvem Moje úplně první písničky. Autorkou je liberecká výtvarnice, ale také hudební pedagožka Stanislava Matulová, která ji pokřtila v rámci své výstavy ve vestibulu libereckého krajského úřadu.

Hudba: Velký čísla: DJ Khaled opět vykřikuje z vrcholu hitparád. Naději přináší talenti Steve Lacy a JID

To, že korunovaným králem letošního žebříčku letních hitů je Harry Styles, není překvapením. To, že si post vysloužil díky skladbě As It Was, už vůbec ne. Těmi, kdo naopak překvapili, jsou žebříčkoví nováčci Nicky Youre a Dazy. První zmíněný druhému ve slabé chvíli zaslal nekvalitní hlasovou nahrávku, následovala zručná produkce, trocha štěstí s tiktokovými algoritmy a hit singl Sunroof byl na světě. Ten frčí hlavně v Kanadě, ale u Annabelle a Filipa celkem taky.

Hudba: Tip: Tip Terezie Kovalové: Britský hudebník Sohn představí v pražské MeetFactory novou desku Trust

Violoncellistka Terezie Kovalová si pro vás tento týden připravila celou řadu koncertních doporučení. Už v pondělí 12. září se můžete vypravit do pražské MeetFactory na vystoupení Christophera Michaela Taylora, který posledních deset let vystupuje pod pseudonymem Sohn. Britský rodák zabodoval u posluchačů i kritiky hned s debutem Tremors. A jen před pár dny vydal očekávanou čtvrtou dlouhohrající desku Trust.

Hudba: Czeching: Ventolin v Czechingu 2022: Je potřeba strhnout lidi. Na koncertě se máme potkat a něco si zažít

Ventolin si svůj DJský pseudonym vypůjčil od inhalátoru tlumícího potíže s dýcháním. Ten pravděpodobně budete potřebovat, pokud se dostavíte na jeden z jeho legendárních koncertů. Kromě klubů a festivalových kotlů ale David Doubek alias Ventolin plní pravidelně i vysokoškolské učebny – v civilním životě je totiž univerzitním profesorem. Hudebník a kulturní antropolog, který loni vydal své třetí řadové album Dneska se vyčasilo, letos patří mezi nominované Czechingu 2022.

Hudba: Zvídavec Evy Sinkovičové: Co se skrývá uvnitř indiánské dešťové hole a k čemu slouží?

Dešťovou hůl poprvé vyrobily indiánské kmeny z jihoamerického Chile. Používala se při rituálech, které měly přivolat déšť. I dnes má ale své využití. Nastražte uši.

Hudba: Host Radiožurnálu: Šporclovi jsem slíbil, že modré housle už nikomu neudělám. Tak jsem vyrobil zelené, vypráví houslař

„Rodiče se snažili, abych u řemesla zůstal,“ vypráví mistr houslař Jan Špidlen, který je pokračovatelem světoznámého houslařského rodu s mnohaletou tradicí. Před dvěma lety uspořádal ke 100 letům od narození jeho otce Přemysla Otakara Špidlena koncert, na který letos chce navázat. „Inovace houslí je pro mě určitou výzvou,“ přiznává houslař, který vyrobil další barevné housle, tentokrát v zeleném provedení.

Hudba: Velký čísla: Mám doma velkou skříň s věcmi na kutění. Nový singl jsem dopsala kvůli TikToku, říká Pam Rabbit

Do Velkých čísel zavítala tuzemská zpěvačka a songwriterka s arménskými kořeny Pam Rabbit, která začala psát songy ve čtrnácti letech. Dnes je popovým hlasem generace Z, obratně mísí češtinu s angličtinou a míří do nejvyšších pater tuzemského moderního popu. Pam Rabbit na sebe během pokecu s Annabelle a Filipem prozradila třeba to, proč si zprotivila skladbu Valerie od Amy Winehouse nebo co jí vadí na hraní na plesech.

Hudba: Host Radiožurnálu: Homola z Wohnoutu: Bohémství mi předal táta exot. V obrazech ani v muzice nemůžu být praktický

Nenarodil se výlučně pro hudbu ani pro výtvarné umění, svými slovy hledá Honza Homola prostředky k vyjádření v různých oborech. „Nejsem tím, kdo by vyrostl v notách a v melodiích a žil by tím. Mám to fakt jen jako takovou ozdobu svého života,“ popisuje malíř, zpěvák a kytarista kapely Wohnout. Promítají se i do něj démonické obrazy Kláry Sedlo, které se objevují v jeho experimentálním filmu LACHOUT? A co zdědil po svých rodičích?

Hudba: On Air: Před čtyřiceti lety CDčka odstartovala digitální hudební revoluci, mají dnes ještě budoucnost?

17. srpna 1982 vyšlo na CD první hudební album. Šlo o osmou studiovou nahrávku švédské skupiny ABBA nazvanou The Visitors. V průběhu následujících let pak kompaktní disky řádně zamíchaly s kartami v hudebním průmyslu. Co nového stříbrné kotouče přinesly hudebním fanouškům? Jak umetly cestu pirátům? A mají dnes ještě nějaký význam? O tom se bavili redaktoři Filip Černý a Aneta Martínková.

Hudba: Příběhy z Vysočiny: Mladí houslisté jezdí pilovat své umění do zámku ve Žďáru nad Sázavou

Návštěvníky žďárského zámku v těchto dnech možná překvapí náhodné koncerty osamělých houslistů v zahradách či na chodbách v křídle s freskovými sály.

Hudba: Czeching: Méta Monde v Czechingu 2022: Kytaru už asi neuvidíte. Snažíme se víc dostat do virtuality

Jakub Baierl a Roman Gordienko ze synthpopového dua Méta Monde byli dříve kolegové v IT firmě – až potom kapelní spoluhráči. Letos patří mezi nominované Czechingu 2022, v rozhovoru s nimi se ale dozvíte, že chybělo málo a společně by se místo konceptuálně laděného hudebního projektu Méta Monde realizovali třeba v rámci provozování vlastního baru.

Hudba: Velký čísla: Beyoncé bezpečně usazena v žebříčkovém sedle. Na nové desce se ale nevyhnula problematickým textům

Moderátoři Velkých čísel zase pro jednou zaujali pozice číselných věštců, a to z důvodu, že aktuální díl předtáčeli den předtím, než se světové žebříčky aktualizují. Vrchol toho amerického albového si podmanil portorický zpěvák Bad Bunny s albem Un Verano Sin Ti, Annabelle s Filipem ale tušili, že to nebude mít dlouhého trvání. Důvodem je královna popu Beyoncé s čerstvou deskou Renaissance.

Hudba: Pochlap se: Byl jsem nechtěné dítě, neměl jsem se ani narodit, vypráví rapper Refew

Hostem Pochlap se byl tentokrát rapper Refew z Palmovky, bojovník nejen v ringu, ale i v životě. V rozhovoru s Václavem Roučkem řeší komplikovanou životní cestu, své zdravotní a osobní problémy i to, jak stíhal dvě práce najednou a jestli byl schopný do obou dávat 100 %.

Hudba: Host Lucie Výborné: Markéta Irglová: Ke Glenu Hansardovi jsem vzhlížela. Bez něj bych se možná do psaní nepustila

Markéta Irglová je hudební skladatelka, zpěvačka, klavíristka a herečka. V roce 2004 se seznámila s irským hudebníkem Glenem Hansardem, se kterým začala koncertovat. Společně se objevili také v hlavních rolích ve filmu Once, z něhož pochází slavná píseň Falling slowly, za kterou dostala Oscara. Nyní vydává nové sólové album Lila. „Texty jsou pro mě velice důležité. Když mě chytne nápad, nepustí mě to, než to dokončím. Zpívám celým srdcem.“

Hudba: Na pohovce Jožky Kubáníka: Čím hůře, tím lépe. Roztomilý bonmot, ale v životě to neplatí, říká herečka Regina Rázlová

Regina Rázlová patří k našim nejvýraznějším hereckým osobnostem. Zaujala už v prvním celovečerním snímku, kterým byla slavná komedie režiséra Františka Filipa Utrpení mladého Boháčka. „Všechno, co jsem se naučila dobrého, jsem se naučila od něj a vždycky jsem byla velmi ráda, když jsem s ním mohla pracovat,” přiznává obdivovaná herečka.

Hudba: Na pohovce Jožky Kubáníka: Nemám absolutní sluch a dokonce neumím ani noty, překvapuje zpěvák Richard Krajčo

Zpívám rád. To bylo téma, o kterém si Jožka Kubáník povídal na rozhlasové Pohovce s mnohonásobným držitelem hudebních cen Anděl, aktuálním bronzovým slavíkem, frontmanem kapely Kryštof, zpěvákem, ale také oceňovaným hercem Richardem Krajčem.

Hudba: Host Lucie Výborné: Inspiruje mě Joni Mitchell i táta. Nejhorší je pro mě nebýt naivní, usmívá se Aneta Langerová

Krédo zpěvačky Anety Langerové je „Co tě nezabije, to tě nezabije“. Právě vyráží na další část turné ke své poslední desce Dvě slunce. Limitovaná edice jeho vinylů se prodala během několika hodin. Co pro ni symbol dvou sluncí znamená? A nakolik je její album intimní zpovědí? „Joni Mitchell mě naučila, že fantazii se nemají klást hranice,“ vypráví Langerová. Poslechněte si celý rozhovor Vladimíra Kroce.

Hudba: Host Radiožurnálu: Všestrannost inspiruje, jedno žánrové údolí se může omrzet. Vivaldiho polidšťujeme, říká houslista

Po covidové pauze musejí hudebníci jít publiku naproti ještě více než dřív. „Dneska musím spoustu času věnovat také mladé generaci, protože chceme, aby na nás chodily všechny generace, nejenom ti, kteří mají stejnou barvu vlasů jako já,“ říká houslový virtuos Jaroslav Svěcený organizující Festival hudby na Zámku Dobříš. V jakém světle chce představit Antonia Vivaldiho? A co mu míšení hudebních žánrů dává vzhledem ke klasice?

Hudba: Velký čísla: Stranger Things jsou pro oldies tracky novým TikTokem. Kate Bush a Metallica nadšeně přikyvují

Ve Velkých číslech je v souvislosti s trendujícími tracky často řeč o TikToku jako platformě, která dokáže roztočit spirálu virality. Co se ale stane, když se váš song objeví v populárním netflixovském seriálu Stranger Things? To už ví zpěvačka Kate Bush a nově také kapela Metallica. Osmiminutový thrashmetalový opus Master Of Puppets z roku 1986 se díky scéně z finále čtvrté sezóny seriálu poprvé podíval do Top 40 amerického singlového žebříčku.

Hudba: Na pohovce Jožky Kubáníka: V každé pohádce musí být babička, písnička a kytička, říká režisér Zdeněk Zelenka

V kinech zářila například jeho pohádka Nesmrtelná teta, v televizi třeba detektivní seriál Ach ty vraždy a z divadelních inscenací patří k nejpopulárnějším muzikál Láska nebeská. Pod všemi jmenovanými tituly a desítkami dalšími je podepsaný režisér Zdeněk Zelenka.

Hudba: Velký čísla: Naše vystoupení na Eurovizi jsem viděla snad jen jednou a byla jsem opilá, říká Dominika Hašková

Ve Velkých číslech se řeč přirozeně stáčí k Eurovizi, a tak bylo na čase, aby do hitové pitevny Radia Wave zavítala osoba, která má s touto hudební soutěží přímou zkušenost. Zpěvačka a songwriterka Dominika Hašková aka Domi se s česko-norským kapelním triem We Are Domi před dvěma měsíci vrátila z Turína, kde reprezentovali Česko svým hit singlem Lights Off. Probojovali se až do Velkého finále, vysloužili si 22. místo a Annabelle s Filipem zajímaly nasbírané zážitky.

Hudba: Jazz do kapsy: Jazz do kapsy, díl 10: Jazzová policie

Jazzová policie je pojem, který je obestřen stále mnoha tajemstvími a nejasnostmi. Abychom to napravili, vydali jsme se v závěrečném dílu našeho podcastu za generálporučíkem Tomášem Dorfenthálem. A došlo i na jeden bluesový lick.

Hudba: Velký čísla: To nejlepší teprve přijde! Noví BTS budou znít při sňatcích a Drake jako background music

Když tracku trvá celých 37 let dostat se na vrchol britského singlového žebříčku, není divu, že se tam potom drží zuby nehty. Kate Bush se skladbou Running Up That Hill, jejíž virální renesanci dopomohla nová řada kultovního seriálu Stranger Things, si první příčku evidentně jen tak vzít nenechá. Ve Spojených státech (a nejen tam) na všechny opět shora shlíží Drake. Jeden z každých šedesáti streamů v Americe patřil minulý týden právě jemu.

Hudba: Na pohovce Jožky Kubáníka: Mám s kamarády pražírnu kávy, překvapuje zpěvák a kytarista Mirai Navrátil

Zpěvák a kytarista Mirai Navrátil se narodil v Japonsku českému tatínkovi a japonské mamince. Rodiče mu dali jméno Mirai, které znamená budoucnost. A právě o ní si úspěšný zpěvák povídal s Jožkou Kubáníkem na jeho rozhlasové Pohovce.

Hudba: Jazz do kapsy: Jazz do kapsy, díl 9: Jazzman na cestách

Protože prodejem desek se dnes lze jen stěží uživit, musí si muzikant občas sbalit fidlátka a vyrazit na cesty. Co obnáší život jazzového muzikanta na turné, jsme se ptali kapelního řidiče Standy i hvězdného hosta, varhaníka Ondřeje Pivce.

Hudba: Velký čísla: Další, prosím! Drakeův nekonečný zástup novomanželek a Jojiho zatím nejprocítěnější balada

Drake bez upozornění vydal novou, tanečními beaty protkanou desku Honestly, Nevermind. Raným kritikům novinky, které se přezdívá jako „Passionfruit, The Album“ (podle hit singlu z roku 2017), a na níž se po delší době Drake nesnaží vyhovět úplně všem, vzkazuje, ať si dají načas, že ji zatím jen nepochopili. Co se týká moderátorů Velkých čísel, Filip je naštvaný z dalšího nelíbivého album coveru, Annabelle ale plážově uvolněná kolekce celkem najela.

Hudba: Jazz do kapsy: Jazz do kapsy, díl 8: Tradiční jazz

V další epizodě Jazzu do kapsy nahlédneme do sféry tradičního jazzu. Svůj recept na úspěch v této oblasti nám prozradí kapelník Harry Hradecký a v rubrice Lick týdne uvítáme virtuózního hráče na theremin, maestra Luďka Škrhu.

Hudba: Klub Rádia Junior: Cítím se jako Češka, říká Tonya Graves. Je tu podle ní větší svoboda než v Americe

Podle oblíbené zpěvačky je Česko jedním z nejlepších míst pro život. Říká si Tonička, zamilovala si českou přírodu a její děti se jí občas smějí, když dělá při mluvení chyby. Jak se sem vůbec dostala? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.

Hudba: Jazz do kapsy: Jazz do kapsy, díl 7: Scatujeme

V této epizodě se zaměříme na zásadní formotvorný prvek jazzového zpěvu, totiž tzv. scat. Naše pozvání přijali vzácní hosté, textař Honza Vrubný a zpěvačka Markéta Foukalová.

Hudba: Host Radiožurnálu: Každý rok chci uvést alespoň jednu premiéru, slibuje nový šéfdirigent SOČRu Popelka

Petr Popelka získával v Symfonickém orchestru ČRo poprvé zkušenosti jako kontrabasista v osmnácti letech, teď se stal jeho uměleckým šéfem a šéfdirigentem. „Myslím si, že naše programy pro příští sezonu jsou tak pestré, že si tam každý najde něco, co se mu líbí,“ říká v rozhovoru s moderátorkou Zuzanou Burešovou. Kolik má vlastně rozhlasový orchestr hudebníků? A kdy orchestr pozná, že dirigent není dobrý?

Hudba: Jazz do kapsy: Jazz do kapsy, díl 6: Improvizace

V dílu věnovaném improvizaci jsme vyslechli dva respektované jazzmany, saxofonistu Karla a rumunského basistu Cornelia Ovidiu.

Hudba: Host Lucie Výborné: Hudbu jsem psal tanečníkům pod nohy, říká o adaptaci Knihy džunglí skladatel Ivanovič

Dirigent Marko Ivanovič nejenom diriguje, ale také složil Knihu Džunglí. Hudebně-taneční adaptaci Kiplingovy knihy režíroval Matěj Forman a diváci ji mohou vidět na pražském Výstavišti až do 30. června. „Uvědomil jsem si, že strašně málo víme, jak bohatý je slovník tanečníků. Co všechno jsou schopní tanečně udělat. Třeba stylizovaně, ale úplně jinak, než si dokážeme představit,“ přibližuje skladatel.

Hudba: Velký čísla: Mám fotku z VIP na Glastonbury, kterou fotil Richard Ashcroft. Jsem na ní já, říká Tomáš Konůpka

Bubeníka a producenta Tomáše Konůpku můžete pamatovat z kapel Android Asteroid, MYDY, live bandu 7krát3 nebo kultovních Navigators. Aktuálně se věnuje svému sólovému projektu a také uskupení Gruppo Salsiccia, kde je možné slyšet zpívat rappera Oriona. „Nauč vorla zpívat bylo moje motto,“ říká Tomáš, který také tvoří hudbu do gigantických reklamních spotů – např. amerických automobilek. Ve Velkých číslech pomohl sestavit playlist a vykládal o svých rockstar momentech.

Hudba: Vizitka: Varhan Orchestrovič Bauer: Hudba je svědomím filmu. Hlavní jsou emoce, proto k nim jdu na dřeň

Když píšu hudbu k filmu, nejdřív poslouchám obraz – vysvětluje muž, který emotivní hudbou podpořil atmosféru řady českých i zahraničních filmů. Asi nejznámějším z nich jsou Goyovy přízraky, které v roce 2005 natočil Miloš Forman. Popularitu si ale za hranicemi Česka získal i dalšími počiny, které mu teď vynesly cenu OSA pro nejúspěšnějšího autora vážné hudby v zahraničí. O emocích, inspiraci Hollywoodem i o vznikající opeře Máj mluvil ve Vizitce s Markétou Kaňkovou.

Hudba: Jazz do kapsy: Jazz do kapsy, díl 5: Bigband

Bigbandy zažívaly svou zlatou éru ve 30. a 40. letech minulého století, ale dodnes jsou nedílnou součástí scény. Vždyť málokterý jazzman si někdy nezahrál v bigbandu. Naše pozvání tentokrát přijali pozounista Jarda Vávra a saxofonista Marcel Bárta.

Hudba: Jazz do kapsy: Jazz do kapsy, díl 4: Gastro jazz

Leckterý jazzový směr má své hrdé vlajkonoše a zásadní alba. K tzv. gastro jazzu se toho ale mnoho nedočteme, ačkoli se na něj hodně jazzmanů specializuje. Napravujeme to v dalším díle Jazzu do kapsy!

Hudba: Host Lucie Výborné: V Americe mi lidé nevěřili, že jsem ten „gypsy“ z pohádek, usmívá se klavírista Tomáš Kačo

Vyrůstal v rodině s dvanácti dětmi. Vystudoval prestižní americkou školu Berklee. „Poprvé jsem slyšel vážnou hudbu na konzervatoři. Když mi pan profesor zahrál Chopina, byla to láska na první poslech. Změnilo mi to život,“ říká klavírista a skladatel Tomáš Kačo. V jakém stavu je, když improvizuje? A odráží se romský původ v jeho hudbě?

Hudba: Velký čísla: Dřív jsem si myslel, že to přijde samo. Musím makat, aby to mělo grády, říká zpěvák Sofian Medjmedj

Do Velkých čísel – hitové pitevny Radia Wave – zavítal nadějný zpěvák, bývalý parkourista, víc houslista než kytarista a český Justin Bieber s alžírskými kořeny Sofian Medjmedj. Nebyli by to Annabelle s Filipem, kdyby svého hosta nezahrnuli domácími úkoly – Sofian měl vybrat track, který ho formoval v dětství, svou aktuálně největší inspiraci a také nejoblíbenější CZ/SK hiťák.

Hudba: Host Lucie Výborné: Našli jsme lístek „David album všetko“, popisují Kateřina a David Žbirkovi. Vydali Mekyho album

Nové album Miro Žbirky Posledné veci zprodukoval jeho syn David. „Nebylo mezi námi žádné generační nedorozumění, táta pořád poslouchal nové věci,“ vypráví. Zpěvákova žena Kateřina teď organizuje turné k Mekyho nedožitým sedmdesátinám. „Bojím se otevřít jeho tablet, co mě tam ještě čeká za úkoly,“ směje se.

Hudba: Jazz do kapsy: Jazz do kapsy, díl 3: Moderní jazz

O tom, co je to moderní jazz, si budeme povídat s naším hostem, kterým je Matt Zvonař, pianista, skladatel, pedagog a popularizátor moderního jazzu. V rubrice Lick týdne jsme nahlédli do „kuchyně“ bubeníka Dano Šoltise.

Hudba: Velký čísla: Deepfake i rapové proroctví. Kendrick Lamar střídá obličeje Willa Smithe, OJ Simpsona i Kanyeho

Král toxického rapu Future už nemá kam stoupat, s materiálem z čerstvě vydané (a nezdvořile nazvané) desky I Never Liked You totiž obsadil první příčku jak amerického singlového, tak i albového žebříčku. Velký čísla – hudební pořad i tracková pitevna Radia Wave – tentokrát nastaví zrcadlo nedynamickým a neodvážným trackům či povedeným i nepovedeným singlům náležícím velkým plátnům kinosálů.

Hudba: Jazz do kapsy: Jazz do kapsy, díl 2: Jam session

V dalším díle Jazzu do kapsy jsme si povídali s vynálezcem jam session, panem Jaromírem Malým. Zjistili jsme, že za vznikem jam session stojí vcelku logická úvaha: u baru nejvíce utrácejí sami muzikanti. V rubrice Lick týdne jsme vyzpovídali altsaxofonisu Kevina G. Navrátila.

Hudba: Host Lucie Výborné: David Stypka mi hodně změnil život, říká zpěvačka Kateřina Marie Tichá. Rozjíždí sólovou dráhu

Kateřina Marie Tichá zpívala s Davidem Stypkou, vyšla ji básnická sbírka, vystupovala s kapelou Jelen. Teď rozjíždí sólovou dráhu. „Na začátku to bylo hodně těžké, jsem povahou spíš introvertní, ale stydlivost zmizela se zkušeností, zvykem a sebevědomím,“ přiznává zpěvačka v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou. Co poznala na cestách? A komu všemu hrála na ukulele?

Hudba: Velký čísla: Umrtvenost v hudbě největších hvězd překvapuje, ale nudí. Svěžím vánkem je třeba Lolo Zouaï

Harry Styles si takzvané odtrůnování od Jacka Harlowa na americkém singlovém žebříčku nenechal dlouho líbit a rapperův singl First Class poslal zpátky tam, kam podle něj patří. Annabelle s Filipem souhlasí, v čerstvých Velkých číslech od nich ale zaznělo i několik nepopulárních názorů – od umrtvenosti plochého singlu zpěváka Kida LAROIe po nestravitelnou toxicitu nové desky rappera jménem Future.

Hudba: Host Lucie Výborné: Květnový koncert Tata Bojs bude výjimečný, ozvučení bude takové malé kouzlo, slibuje Milan Cais

Milan Cais, frontman kapely Tata Bojs, mluvil s Lucií Výbornou o tvorbě textů pomocí skic nebo procesu vzniku obalu nového alba. „Pro jakéhokoli tvůrce je důležité neustále přijímat inspirační zdroje,“ tvrdí. Co v poslední době ovlivnilo jeho? V čem bude koncert v O2 universum speciální? A jak vede děti ve výtvarné výchově? Poslechněte si celý rozhovor.

Hudba: Jazz do kapsy: Jazz do kapsy, díl 1: Najazzlost

V prvním díle podcastu Jazz do kapsy jsme se podívali na zoubek pojmu „najazzlá hudba“. V rubrice Rozhovor u klavíru nám o tématu pověděl své kytarista Karel a po stopách najazzlosti jsme se vydali do Černošic, za skladatelkou Beatou Hlavenkovou.

Hudba: Host Radiožurnálu: Současná pop music mi logicky leze na nervy, přiznává Janda z Olympiku. Vydává nové album

Asi se mi nebude chtít. Tak se jmenuje nové sólové album muzikanta Petra Jandy, který slaví osmdesáté narozeniny. A v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou přiznává, že skládání je čím dál těžší a texty vrstevníků nemůže ani cítit. „Když jsem psal desku, tak jsem měl zadání, že použiju styly hudby, se kterýma jsem se nějakým způsobem skamarádil, dotknul,“ popisuje přípravu nového alba. Co plánuje do budoucna? A jak budou vypadat oslavy šedesátin Olympiku?

Hudba: Klub Rádia Junior: SuperStar byla mlýnek na maso, vzpomíná finalista prvního ročníku Záhorovský

Julián Záhorovský, finalista SuperStar z roku 2004, se hudby nevzdal. Vydává alba a skládá vlastní muziku. Šel by do podobné soutěže znovu? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.

Hudba: Velký čísla: Billie Eilish má problém se čtverci a Mick Jagger se klaní mladým hitmakerům

Na americkém singlovém žebříčku se událo rotóčo, zpěváka Harryho Stylese a jeho čerstvý track As It Was totiž z prvního místa téměř okamžitě sesadil rapper Jack Harlow se singlem First Class. Moderátoři Velkých čísel řešili, jak moc draze zní, a podělili se také o své zkušenosti s leteckou první třídou. Čerstvý díl hudebního pořadu, který bedlivě sleduje hity, reflektoval mimo jiné nedávnou Coachellu nebo infiltraci BMTH do vrchních pater žebříčkového popu skrze hostovačky.

Hudba: Jazz do kapsy: Zaručené jazzové rady Matěje Belka. Startuje podcast Jazz do kapsy

Matěj Belko přináší porci zaručených jazzových rad pro vaše ucho. Desetidílný satirický podcast Jazz do kapsy slibuje setkání s hosty, na které se v jazzových časopisech zapomnělo. Podíváme se na zoubek pojmu „najazzlost“, zjistíme, proč se z gastrojazzu stal nový underground, nebo zda lze tradiční jazz uchránit před moderními trendy. Nebudou chybět ani historky kapelního řidiče.

Hudba: Klub Rádia Junior: Sem tam jsem vyfasoval dvojku z chování za blbý poznámky, vzpomíná Dan Bárta

Kam si postavil jedenáct Andělů za kategorii Zpěvák roku a Zpěvák čtvrtstoletí? Čím ho tak moc uchvátily vážky, že je začal fotit? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.

Hudba: Host ve studiu: Když mě Lucka Bílá oslovila, tak jsem zkameněl. Duet se moc povedl, poznáte, když vás má někdo rád

Zpěvák Jan Bendig se narodil v Hradci Králové v roce 1994 a do povědomí nás všech se zapsal před lety jako benjamínek televizní pěvecké soutěže Česko Slovenská SuperStar. To bylo v roce 2009 a dnes má tento talentovaný mladý muž a skvělý muzikant dokonce natočený i duet se zlatou slavicí Lucií Bílou.

Hudba: Velký čísla: Horké tracky pro horké hlavy. Stingův vokálový sample a hity pro psychické vlny veder

Odliv jména Adele z prvních příček světových žebříčků je Filipovým splněným přáním, moc se toho však nemění. První místa teď plní soundtrack disneyovského animáku Encanto. Annabelle aka Jolanda tím pádem pro intro rubriku No. 1 pomocí podezřelého sčítání a odčítání, které Filipovi připomnělo způsob vyvolávání k tabuli při hodinách chemie, nakonec vybrala rok 2006, ve kterém americké singlové hitparádě dominoval Daniel Powter s hitem Bad Day.

Hudba: Velký čísla: Magické dvojkové datum připomíná nenáviděné Nickelback. Top formu ohlašují Jack Harlow i Winona Oak

Magické datum plné dvojek je za námi. Ve Velkých číslech to v rámci intro rubriky No. 1 znamenalo návrat do minulosti za druhým ‘nejdvojkovitějším’ rokem 2002. Právě v něm vykazovala žebříčkovou dominanci často nenáviděná kanadská kapela Nickelback. Pro Annabelle byla zvukovým podkresem při náctiletém tanci, pro Filipa znamenala mimo jiné vstupní bránu k tvrdším žánrům rockové hudby. Jaké důvody stojí za nenávistí, kterou k Nickelback mnoho lidí chová?

Hudba: Velký čísla: Žebříčkové ždímání umožňuje prestižní Super Bowl Halftime Show i svátek zamilovaných

Letošní Valentýn je za námi a hvězdy hudebního světa demonstrují, jak na něm trhnout pěkných pár čísel. Atlantský rapper Future zvolil strategii překřtít „svátek zamilovaných“na ten „nejhorší den v roce“, a to z důvodu, že má zkrátka příliš mnoho žen, které musí opečovávat. Tuzemská kapela Mirai je na tom podobně – má příliš mnoho slavných lidí, vedle kterých lze usínat (a kteří dokáží nahnat čísla novému videoklipu).

Hudba: Velký čísla: Rapper $NOT se přiživuje na jméně Doja Cat a Rosalía nekompromisně zbrojí na další skvělou desku

První z berlínsko-pražských dílů Velkých čísel byl ve znamení chystané smršti hudebních cen a také dvou úspěšných tuzemských jmen. Nedávné BRIT Awards, které byly poprvé v historii bezpohlavní, zcela ovládla Adele a své číselně úspěšné videosingly si užívají Ewa Farna a Ektor (ten dokonce dvojsingl). Zatímco je Annabelle v Berlíně, kde následuje svůj plán stát se českým ekvivalentem hudebně zajímavější Adele, Filip se připravuje na festivalovou sezónu s tanečními bangery.

Hudba: Velký čísla: Rapper $NOT se přiživuje na jméně Doja Cat a Rosalía nekompromisně zbrojí na další skvělou desku

První z berlínsko-pražských dílů Velkých čísel byl ve znamení chystané smršti hudebních cen a také dvou úspěšných tuzemských jmen. Nedávné BRIT Awards, které byly poprvé v historii bezpohlavní, zcela ovládla Adele a své číselně úspěšné videosingly si užívají Ewa Farna a Ektor (ten dokonce dvojsingl). Zatímco je Annabelle v Berlíně, kde následuje svůj plán stát se českým ekvivalentem hudebně zajímavější Adele, Filip se připravuje na festivalovou sezónu s tanečními bangery.