Interview Plus

Rozhovor s významnou osobností o tématech, která rezonují doma i ve světě.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Interview Plus: Musíme hledat talenty z celého světa. V internacionalizaci nesmíme selhat, načrtává rektor Miller

Mezi pětistovkou nejlepších univerzit světa v žebříčku QS World University Rankings jsou také tři české vysoké školy – Univerzita Karlova, VŠCHT a ČVUT. Nový rektor Anglo-American University v Praze Jaroslav Miller ale upozorňuje, že české vysoké školy v žebříčcích v lepším případě stagnují: „Jsem přesvědčen, že Česko má potenciál na to, aby mělo čtyři, možná pět univerzit v první pětistovce. A nejméně jednu v první stovce.“

Interview Plus: Orbán skutečně vede zemi jako firmu. Bez opozice, diskuzí. To Babiš obdivuje, soudí spisovatel Varga

Před pádem železné opony platilo Maďarsko za asi nejliberálnější komunistický režim. Dnes je v Evropské unii symbolem odklonu od liberální demokracie a návratu k autoritářské politice. „Je to skupinová autokracie s dominantní rolí jednoho člověka – autokrata,“ říká maďarský bohemista György Varga, který tak označuje maďarského premiéra Viktora Orbána.

Interview Plus: Lucas: Musíme vyčistit dům. Česko nemůže být v soupeření s ruskými tajnými operacemi černou dírou

Česko i další evropské země v následujících týdnech čekají důležité volby. Za ty vůbec nejdůležitější označuje britský novinář Edward Lucas volby v Německu, nepůjde v nich ale jen o samotný výsledek: „Obávám, že novou německou vládu nebudeme mít před koncem roku. Což je nežádoucí moment nejistoty v situaci, která je i tak velmi obtížná. Ale to je daň za demokracii.“

Interview Plus: Elektřina může zdražit až o pětinu. Drahé jsou emisní povolenky, uhlí i plyn, popisuje expert Gavor

Poprvé v historii velkoobchodní cena elektřiny na pražské burze překonala hranici 100 eur za MWh a podle odborníků může pro domácnosti zdražit až o pětinu, tedy o stovky až tisíce korun. Podle ředitele Asociace nezávislých dodavatelů energie Jiřího Gavora nastává obecně nepříznivé období i pro dodavatele, záležet bude na tom, v jakém předstihu si dokázali nakoupit elektřinu pro koncové spotřebitele.

Interview Plus: Pravidelné měření protilátek teď nikam nevede. Jistotou je očkování, zdůrazňuje epidemiolog Smejkal

Nově potvrzené případy covidy dál rostou, za čtvrtek jich bylo 421, tedy o sto více než před týdnem. A přibývá i lidí, kteří potřebují nemocniční péči, aktuálně jich je 109, naopak klesá zájem o očkování. Podle epidemiologa Petra Smejkala platí, že virus šíří hlavně neočkovaní, k nimž patří i mladší věkové skupiny. „Doufejme, že světové organizace schválí očkování u mladších 12 let,“ uvádí.

Interview Plus: Varšava proti Bruselu. Ve sporu o polské soudnictví dojde na podzim ke konfrontaci, tvrdí analytik

Dlouhodobý spor mezi Evropskou unií a Polskem se opět vyhrotil. Evropská komise žádá Soudní dvůr EU, aby vyměřil pokutu za to, že Polsko dosud nezastavilo činnost orgánu trestajícího polské soudce. „Polská vláda vnímá význam konfliktu s evropskými institucemi a snaží se různě na oko ustupovat, aby to bylo vnímané jako něco běžného. Ale ty problémy se prohlubují a zdá se, že na podzim dojde k ostřejší konfrontaci,“ míní analytik Vít Dostál z Asociace pro mezinárodní otázky.

Interview Plus: Volby vyhraje ANO, ledy může prolomit až prezidentská volba, předpovídá politolog Jiří Pehe

S blížícími se volbami se zdá, že vítězství obhájí hnutí ANO v čele se stávajícím premiérem Andrejem Babišem, myslí si politolog a ředitel New York University in Prague Jiří Pehe. „Dlouhodobé trendy ukazují, že vede o několik procent nad kteroukoliv z dvou koalic,“ říká s odkazem na uskupení Spolu a Piráti a Starostové. Připomíná ovšem, že vítězný subjekt také musí dát dohromady koalici: „I když ANO vyhraje, bude muset najít koaliční partnery, aby mohlo vládnout většinově.“

Interview Plus: Snadněji se krade, když omezíte soudy a nezávislá média, říká Anne Applebaumová o střední Evropě

Omezování nezávislosti justice, svobody médií i obecně demokracie a právního státu ve střední Evropě popisuje ve své knize Soumrak demokracie. Svůdná přitažlivost autoritářství americká novinářka a spisovatelka Anne Applebaumová. Političtí lídři zemí, které se v roce 1989 zbavily komunistické diktatury a později vstoupily do EU a NATO, navíc opět tíhnou k nedemokratickým velmocem, jako je Rusko a Čína, upozorňuje v exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Interview Plus: Potřebujeme zahraniční pracovníky, ti ale odejdou za lepším do Německa, varuje Špicar

Na trhu práce chybí přes 350 tisíc lidí, což podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara brání rychlejšímu obnovení ekonomiky po koronavirové krizi. A chybět zejména budou statisíce pracovníků z východní Evropy. „Nabídka volné pracovní síly neodpovídá poptávce, určité profese na trhu práce zcela chybí, třeba nástrojáři,“ upozorňuje.

Interview Plus: Nepopíráme klimatickou změnu, ale jako ANO jsme proti ekologickému běsnění, tvrdí ministr Brabec

Premiér Andrej Babiš (ANO) slibuje, že bude bojovat proti požadavku Evropské komise, aby v roce 2035 skončila výroba aut se spalovacími motory. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) by zákaz vedl k tomu, že by lidé odložili nákup dražšího elektromobilu a déle by jezdili se svým starším vozem. „V hnutí ANO jsme proti tomu, aby byl dán konkrétní termín, kdy bude absolutní zákaz. Měla by být zachována technologická neutralita,“ tvrdí ministr.

Interview Plus: Žákům chybějí znalosti, ty ale nejsou to hlavní. Školy musí učit přemýšlet, říká odborník Hausenblas

Začal nový školní rok a je možné, že bude stejně jako dva předchozí poznamenaný epidemií covidu-19. Ta odstartovala debaty o tom, jak by se mělo české školství změnit. Podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) se ukázalo, že se žáci ve školách učí věci, které by se učit nemusely. „Učitelé říkají, že děti zanedbaly hodně látky. Já bych souhlasil, že nemáme tlačit na to, aby to dohnaly,“ míní Ondřej Hausenblas z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.

Interview Plus: Žákům chybějí znalosti, ty ale nejsou to hlavní. Školy musí učit přemýšlet, říká odborník Hausenblas

Začal nový školní rok a je možné, že bude stejně jako dva předchozí poznamenaný epidemií covidu-19. Ta odstartovala debaty o tom, jak by se mělo české školství změnit. Podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) se ukázalo, že se žáci ve školách učí věci, které by se učit nemusely. „Učitelé říkají, že děti zanedbaly hodně látky. Já bych souhlasil, že nemáme tlačit na to, aby to dohnaly,“ míní Ondřej Hausenblas z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.

Interview Plus: Díky promořenosti a očkování se vyhneme nastupující vlně, za rok to může být jinak, varuje Prymula

Začíná nový školní rok a sním i trojí testování žáků na koronavirus. „Je to kompromis mezi netestováním a pravidelným testováním každý týden. Tři vlny by měly stačit na to, abychom zachytili pozitivní případy, protože delta mutace se šíří poměrně rychle. Určitě by nestačila jedna vlna. Notabene když se bude testovat antigenními testy, tam je opakování nutné,“ míní epidemiolog Roman Prymula a ředitel Nemocnice Agel Říčany.

Interview Plus: Biden mohl z Afghánistánu odejít lépe, většina Američanů ale chce úplně zapomenout, říká Lukeš

Afghánistán se po vítězství Tálibánu propadá do chaosu, násilí a náboženské bigotnosti. Situace stále vážněji dopadá také na amerického prezidenta Joea Bidena, jehož popularita klesla o sedm procent, a méně než polovina Američanů míní, že svůj úřad vykonává dobře. „V průzkumech jsou ale i protiklady. Třeba 57 procent lidí říká, že odchod z Kábulu byl prezidentem špatně organizován. Ale zároveň 68 procent tvrdí, že to, co se stalo, bylo nevyhnutelné,“ podotýká Igor Lukeš.

Interview Plus: Německý nacismus není jen rituální historické téma. I nová generace si uvědomuje svou zodpovědnost

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier vůbec poprvé od konce války uctil památku československých parašutistů – atentátníků na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Někteří z nich byli dopadeni a zavražděni v chrámu sv. Cyrila a Metoděje na pražském Novém Městě. Při své třídenní návštěvě Prahy se zastavil také u sochy Nicholase Wintona.

Interview Plus: Fanfarónským prohlášením, že to pořídíme za pár drobných, jsme si předsednictví v EU zkomplikovali

Přestože vláda dodatečně schválila navýšení rozpočtu na předsednictví Evropské komise o celých 200 milionů, přichází se změnou financování příliš pozdě, tvrdí předseda senátního Výboru pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (nestraník v klubu STAN) a bývalý rektor Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Je totiž přesvědčen, že příležitost zapojit dostatečné množství těch nejlepších diplomatů, už byla promeškána.

Interview Plus: S novým Afghánistánem bude muset spolupracovat hlavně Pákistán a přiživí se na tom Indie

S ustupujícími vojsky NATO vzniká v Afghánistánu nový prostor pro posilování a uplatňování vlivu. Hlavními hráči jsou tak teď Rusko a Čína, tvrdí politický geograf z Ostravské univerzity Vladimír Baar. Zatímco kulturně zanechal někdejší Sovětský svaz na Středním východě výraznější stopu, z ekonomického hlediska tahá za delší konec provazu Čínská lidová republika, shrnuje.

Interview Plus: Počet covid+ na podzim zas poroste, ale máme v ruce klíč k bráně šíření viru, míní statistik Dušek

Počet nově nakažených koronavirem SARS-CoV-2 v Česku v tuto chvíli stagnuje. I na základě tuzemských dat lze potvrdit, že očkování ve většině případů úspěšně odráží také vysoce nakažlivou mutaci delta, říká šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Právě díky očkování se podle analytika do nemocnic dostávají pouhé jednotky pacientů s těžším průběhem onemocnění.

Interview Plus: U nás se elektromobil emisně vyplatí až po najetí 130 tisíc kilometrů, uvažuje expert z ČVUT

Evropská unie směřuje k uhlíkové neutralitě. Jedna z cest, jak toho dosáhnout, je přesednout z aut se spalovacími motory do elektromobilů. Část odborné veřejnosti ale varuje před zkreslením, protože výroba elektroauta je emisně náročnější než je aut na benzín nebo naftu. „Je žádoucí snižovat emise, ale musí se to dít proporcionálně ve všech oblastech. Nelze se soustředit jen na jedinou oblast,“ upozorňuje expert Josef Morkus z Fakulty strojní při ČVUT v Praze.

Interview Plus: Daniel Münich: Je záhodno udělat si uzel na kapesníku, aby politici na učitele zase nezapomněli

Platy učitelů narostly od roku 2018 o 40 procent. „Vláda své programové prohlášení plní. Je to historicky nevídaný úprk nahoru během několika let,“ chválí ekonom a specialista na analýzy vzdělávání Daniel Münich z výzkumného centra IDEA. „Je ale potřeba na té úrovni vydržet dlouhodobě,“ upozorňuje s tím, že lepší platové podmínky se v zájmu o profesi pedagogů projeví až s odstupem.

Interview Plus: Lidé v bytové nouzi se buď o příspěvek požádat stydí, nebo o něm vůbec nevědí, upozorňuje analytik

Nová studie Bydlení jako problém poprvé odhaluje život až milionu českých domácností. 62 tisíc rodin se totiž dostalo do bytové nouze. „Za bytovou nouzi jsme považovali situaci, kdy člověk nebydlí ve standardním bydlení. Patří sem lidé na ulici, ale také na ubytovnách, kde často nemají ani vlastní koupelnu nebo kuchyň. Také ti, co bydlí v nevyhovujících bytech,“ popisuje spoluautor studie a hlavní analytik iniciativy Za bydlení Jan Klusáček.

Interview Plus: Dvacet let od 11. září? Sledujeme špatnou předehru, jako kdyby se vrátil čas, uvažuje novinář Anýž

„Pro Joea Bidena je Afghánistán velký politický debakl hned na několika úrovních,“ hodnotí v Interview Plus převzetí země radikálním hnutím Tálibán odborník na Spojené státy a publicista Hospodářských novin Daniel Anýž. Americký prezident by potřeboval řešit úplně jinou a hlavně domácí agendu. Teď totiž Kongresem prochází jeho infrastrukturní zákon, který musí schválit i sněmovna.

Interview Plus: Afghánistán je ještě předmoderní společnost, místním jde hlavně o rodinu, etnikum, míní novinář Zrno

Ještě na konci července se editor stanice CNN Prima News Matyáš Zrno domníval, že Kábul je pevně v rukou afghánské vlády. Přibližně po dvou týdnech je ale situace diametrálně odlišná a prakticky celou zemi ovládá islamistické hnutí Tálibán. „Spletl jsem se. Rychlost pádu byla dechberoucí,“ uznává bývalý šéf Provinčního rekonstrukčního týmu v afghánském Lógaru, který po odchodu americké armády ze země očekával jakousi formu symbiózy mezi tamní vládou a Tálibánem.

Interview Plus: S hypotékou už rodina nepomůže, přemýšlejte o alternativách vlastnického bydlení, vyzývá sociolog

Ceny bytů v Česku za poslední rok vzrostly o 15 procent a podle poradenské společnosti Deloitte je dostupnost bydlení v Česku hned po Srbsku nejhorší v Evropě. Průměrný byt vyjde na 12,2 průměrného hrubého ročního platu. „Lidé mají pocit, že by se v tom měly angažovat veřejné instituce. Ale stále existuje představa, že bydlení by si člověk měl zasloužit,“ popisuje sociolog Tomáš Hoření Samec.

Interview Plus: Oficiální pověření pro shánění dokumentů o Koudelkovi jsem neměl, ale samozřejmě bych ho získal

Dočasným šéfem Bezpečnostní informační služby bude i po 15. srpnu stávající ředitel Michal Koudelka, rozhodl premiér Andrej Babiš (ANO). „Myslím si, že to bude fungovat standardním způsobem. Když šéf odjede na čtrnáct dní na dovolenou, tak se instituce taky nezastaví,“ komentuje předseda sněmovního bezpečnostního výboru za SPD Radek Koten.

Interview Plus: Klimatolog Tolasz: Bod zlomu se blíží, my to říkáme zcela jasně. Teď je to jen a jen na politicích

Mezivládní panel pro změnu klimatu při OSN (IPCC) vydal zprávu, podle které je nutné rychle přijmout opatření, která by mohla zvrátit očekávané oteplení planety o 1,5 °C. „Pokud by byla přijata hodně rychle a byla hodně výrazná, tak je teoreticky vypočítáno, že lze globální oteplování antropogenního charakteru udržet. Ale buďme realisté, k tomu nemůže dojít, a to ani kdyby vše bylo nastartováno rychle,“ říká v Interview Plus klimatolog a meteorolog Radim Tolasz.

Interview Plus: Sportovní psycholog: Je dobře, když se respektuje psychika sportovců. Hrdinství bych z toho nedělal

Před pár dny skončila rok odkládaná olympiáda v Tokiu, na které padlo mnoho rekordů. Výkony sportovců jsou ale podle sportovního psychologa Michala Šáfaře už na hony vzdálené těm amatérským. „Elitní vrcholový sport se svými výkony velmi vzdaluje od běžného amatérského sportu, což ještě před třiceti čtyřiceti lety nebylo,“ říká v Interview Plus.

Interview Plus: Lukašenko pašuje migranty do Evropy a pro své lidi zřizuje koncentrační tábory, popisuje analytik

Běloruská běžkyně Kryscina Cimanouská získala azyl v Polsku poté, co se dostala do konfliktu s funkcionáři běloruské reprezentace, kteří ji nutili k návratu do Běloruska. „Vypovídá to o povaze toho režimu, kdy sebemenší náznak protivení se nebo jakékoli kritiky automaticky končí tím, že člověk je degradován, zničen, zlikvidován. To se stalo i Kryscině Cimanouské,“ soudí analytik Asociace pro mezinárodní otázky Pavel Havlíček.

Interview Plus: Premiér se snaží jmenováním šéfa BIS promlčet, není schopen rozhodnout ani diskutovat, říká Bartošek

Schůze sněmovního bezpečnostního výboru k postupu výběru ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) se v pátek s největší pravděpodobností neuskuteční. O svolání výboru požádal premiér Andrej Babiš (ANO), podle předsedy Radka Kotena (SPD) k tomu ale neexistuje zákonný důvod a žádá o doplnění žádosti. „Vyvolává to spoustu spekulací. Jako kdyby to premiér ani projednat nechtěl,“ soudí poslanec Jan Bartošek (KDU-ČSL).

Interview Plus: V předvolebních kampaních nejde o fakta a pravdu, opakovaně to zafungovalo, předestírá komentátor

Volby do Poslanecké sněmovny by v červenci vyhrálo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. Koalice Spolu tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by skončila na druhém místě s 21,5 procenta hlasů a o půl procenta by předstihla koalici Pirátů se STAN. Nejsilnější vládní strana podle komentátora Českého rozhlasu Petra Hartmana vede permanentní předvolební kampaň, přestože premiér Andrej Babiš (ANO) tvrdí, že ani kampaň nedělá a ostatní strany jen politikaří.

Interview Plus: Novinářka: Afghánské ženy dosáhly velkého pokroku, nechtějí se ho vzdát. Vyrostla liberální generace

V Afghánistánu pokračují boje mezi vládními vojáky a Tálibánem, povstalci se chtějí zmocnit provinčních metropolí Kandahár, Herát a Laškargáh. Podle české novinářky afghánského původy Fatimy Rahimi povstalci nyní útočí v místech, kde dříve neměli větší podporu, postupují ale spíše nekoordinovaně tam, kde vidí příležitost. „Když se bavíte s pěšáky, kteří válčí, tak jsou často zmatení. A když čtete rozhovor s mluvčím Tálibánu z jeho katarské kanceláře, tak říká něco jiného.“

Interview Plus: Zvýšit minimální mzdu? Z toho profituje hlavně stát, lidé dostanou přidáno jen málo, vadí Horské

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně stoupla o 7,8 procenta, jak vyplývá z předběžného odhadu Českého statistického úřadu. „Je to slabý výsledek. To číslo sice vypadá bombasticky, ale nezapomeňme, že ve stejném období ekonomika dvouciferným tempem propadala. Oživení ekonomiky je pomalejší, než se očekávalo,“ říká ekonomka Helena Horská.

Interview Plus: Vodík je budoucnost, hlavní ekologický problém jsou třicet let stará auta, říká Peleška z Toyoty

Auta se spalovacími motory by na českých silnicích mohly nahradit nejen elektromobily, ale i vozy na vodíkový pohon. „Technologii palivových článků – použití vodíku pro syntézu s kyslíkem a výrobu elektrické energie, která následně pohání vůz – vidíme jako něco přelomového. Vidíme to jako budoucnost,“ nastiňuje ředitel českého zastoupení firem Toyota a Lexus Martin Peleška.

Interview Plus: Exekuce jsou problém všech. Platíme vyšší sociální náklady na život dlužníků v chudobě, tvrdí expert

Lidé s exekucemi mohou nově žádat banky o založení takzvaného chráněného účtu. Dlužníci o to ale podle Daniela Hůleho z Člověka v tísni mají minimální zájem. „Konstrukce, kterou zvolilo ministerstvo spravedlnosti, je mimořádně nešťastná. Ale ty konkrétní detaily nás dopředu nenapadly,“ přiznává v Interview Plus. „Podmínkou zřízení chráněného účtu je mít zablokovaný účet a přijít do banky s potvrzením od exekutora a plátce příjmu. Teprve potom ho banka může zřídit.“

Interview Plus: Nová klimatická politika EU je strašně ambiciózní, Česku hrozí relativní zchudnutí, varuje Dlouhý

Evropská komise představila klimatický balíček Fit for 55, který zpřísňuje opatření pro boj s klimatickou změnou – do roku 2030 by emise měly klesnout o 55 procent oproti roku 1990. „Tenhle plán je prostě strašně ambiciózní. To neznamená, že bych se obecně stavěl proti politikám, které mají něco dělat s klimatickou změnou,“ deklaruje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Interview Plus: Musíme si říct, co od lesů do budoucna očekáváme. Teď je tu jasný zájem jen podnikatelů, říká expert

Stavební materiály za pár měsíců zdražily o desítky procent, a to včetně dřeva, kterého byl ještě nedávno nadbytek a prodávalo se pod cenou. Podle Roberta Babuky z Mendelovy univerzity to bylo způsobeno zvýšenou těžbou kvůli kůrovcové kalamitě, nyní ale roste poptávka po řezivu na rekonstrukce a nové stavby.

Interview Plus: Jako kdyby léčili rakovinu jitrocelovým sirupem. Češi se neshodují, jak řešit klima, tvrdí Krajhanzl

Změna klimatu probíhá, je způsobena člověkem a je třeba ji řešit. Podle průzkumu České klima se na tom shoduje většina Čechů – a přináší i další zajímavá zjištění. „Velmi nás zaujalo, že 70 procent české veřejnosti se považuje za ochránce přírody a asi 48 procent za ekology. Přijde mi, že tohle se na české politické scéně úplně neví,“ hodnotí environmentální psycholog Jan Krajhanzl.

Interview Plus: Trumpova vylhaná teorie hluboce zakořenila, republikáni už mění volební zákony, shrnuje zpravodaj

Útok příznivců Donalda Trumpa na sídlo amerického Kongresu na začátku roku sledoval celý svět. Při nepokojích zemřelo pět lidí a FBI stále pátrá po více než 300 podezřelých. „Nezanedbatelná část společnosti ten útok považuje za vyvrcholení křivdy a nespravedlnosti. Příznivci Donalda Trumpa, a není jich málo, jsou přesvědčeni, že volby vyhrál. Což, jak víme, není pravda,“ říká zpravodaj Českého rozhlasu v USA Jan Kaliba.

Interview Plus: Změna klimatu mění pravidla hry. Divné počasí s námi přes veškeré úsilí zůstane, míní klimatolog

Západní Evropa zažívá katastrofální záplavy, Kanada rekordní teploty blížící se 50 stupňům Celsia a extrémní počasí se nevyhýbá ani Česku. „Povodně a podobně horké vlny stále vznikají ze stejného důvodu jako v minulosti. Ovšem změna klimatu mění pravidla hry, za kterých k těm extrémům dochází,“ vysvětluje klimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny.

Interview Plus: Velká Británie ruší opatření. Obyvatelé je chtějí dál dodržovat a nosit roušky, říká sociolog Štětka

Ve Velké Británii denně přibývá 50 tisíc nakažených koronavirem, země ale přesto ruší téměř všechny dosud platné restrikce. „Plán uvolňování byl ohlášen s poměrně velkým předstihem a navzdory zhoršujícím se datům od něj premiér Boris Johnson a jeho vláda neustoupili. Snaží se dokázat, že jsou připraveni nést riziko – počítají s tím, že většina populace je očkovaná,“ uvádí sociolog a mediální analytik Václav Štětka z univerzity v Loughborough.

Interview Plus: Vyrobíme nově využitelnou surovinu z toho, co je na skládkách, popisuje nové centrum rektor VŠCHT

České vysoké školy technického směru zvolna zvyšují svou mezinárodní prestiž. V žebříčku QS World University Rankings se Univerzita Karlova umístila na 266. místě, následovaná pražskou Vysokou školou chemicko-technologickou na 373. místě. „Je to úspěch i ve světovém měřítku. První čtyřstovka znamená příslušnost ke dvěma procentům nejlepších univerzit na světě,“ říká rektor VŠCHT Pavel Matějka.

Interview Plus: Aktivisté už nebudou moci blokovat stavby, chválí nový stavební zákon, komunistický poslanec Luzar

Zejména díky hlasům poslanců hnutí ANO, SPD a KSČM sněmovnou prošel nový stavební zákon, který podle jeho zastánců zrychlí stavební řízení. Komunistům přitom vadil pozměňovací návrh, podle kterého by obytné místnosti nemusely mít přímé osvětlení. „Měli jsme zájem ten zákon prosadit a nechtěli jsme bát ti, kteří budou bazírovat na kdejaké záležitosti, ale tohle byl opravdu podraz,“ říká v Interview Plus poslanec Leo Luzar (KSČM).

Interview Plus: Jonášová z Institutu cirkulární ekonomiky: Brusel nám ekologii nediktuje, to vláda neplní svoje cíle

Evropská komise přichází s novou strategií pro energetiku a boj se změnami klimatu. Pro Česko balíček s názvem Fit for 55 znamená zdvojnásobit podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě. „Je naprosto na místě mluvit o těchto ambicích ve chvíli, kdy v Kanadě jsou ve stejných pásech, jako je Praha, teploty dosahující 50 stupňů a v Česku jsme zažili tornádo,“ říká Soňa Jonášová, ředitelka nevládního Institutu cirkulární ekonomiky.

Interview Plus: Do polské politiky se vrací král Tusk, část opozice už ale chce někoho nového, hodnotí novinář

Bývalý polský premiér Donald Tusk se po šesti letech v čele Evropské rady vrací do polské politiky jako lídr strany Občanská platforma (OP) a hodlá porazit vládnoucí Právo a spravedlnost (PiS). „Je nepsaným králem polské politiky, stejně jako jeho arciprotivník Jarosław Kaczyński. Když počátkem července oznámil, že se vrací, mělo to doslova elektrizující vliv na politickou scénu,“ popisuje novinář Josef Pazderka.

Interview Plus: Krácení sociálních dávek za přestupky? Hlady neumřou, hájí novelu zákona poslanec Hrnčíř (SPD)

Sněmovna schválila novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi, podle níž bude možné sociální dávky formou pokut krátit lidem, kteří opakovaně páchají závažné přestupky nebo třeba neposílají děti do školy. „V tuto chvíli je to tak, že i když neplní pravidla a neplatí, tak se na jejich dávky nesahá. A v reálu jim nehrozí žádná sankce,“ upozorňuje poslanec Jan Hrnčíř (SPD).

Interview Plus: Lidé na jižní Moravě poptávají řemeslníky i trampolíny pro děti, popisuje ředitelka Nadačního fondu

Škody způsobené tornádem na jižní Moravě vzbudily nečekanou vlnu solidarity. Lidé vybrali v různých sbírkách přes miliardu korun, a to i v rámci charitativního projektu Českého rozhlasu s názvem Pomáhejte s námi Moravě. „Dárci mohou přispět na okamžitou finanční pomoc i nabídnout své volné zdroje – materiální i lidskou sílu – obyvatelům zasažených obcí,“ popisuje Gabriela Drastichová, ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu.

Interview Plus: Tálibán uklidňuje, že už nebude v Afghánistánu tak tvrdý, ale zkušenost radí nevěřit, varuje novinář

Bojovníci islamistického hnutí Tálibán rychle postupují a zmocňují se dalších okresů na západě a severu Afghánistánu, zatímco zemi opouštějí poslední západní vojáci. „Je to tušení blížící se katastrofy. Některé části země nebude vláda schopna udržet pod kontrolou,“ říká novinář Martin Novák ze serveru Aktuálně.cz.

Interview Plus: Číňané jsou úplně posedlí bohatstvím. Vydělávání peněz je motor, popisuje sinolog Molčanov

Komunistická strana Číny počátkem července oslavila sté výročí svého vzniku. V uplynulých desetiletích prosadila reformy, které ze země učinily největší ekonomiku světa. Na výlučném mocenském postavení ale strana pod vedením konzervativního maoistického křídla nic měnit nehodlá. Jde o totální kontrolu společnosti, říká sinolog Denis Molčanov: „Aby projevy souhlasu byly absolutní a aby komunisté udávali tón. To je důvod, proč stále silněji odmítají jakoukoli kritiku zvnějšku.“

Interview Plus: Dávky jsou příliš komfortní, nenutí lidi pracovat, říká hejtman Vondrák. Snižovat je chce s pravicí

Pokud by se nyní konaly sněmovní volby, vyhrálo by je hnutí ANO, které se po čtyřech měsících vrátilo do pozice lídra. Ukázal to volební model agentury Median. „Stalo se to, co čeká každého, kdo se dostane na špičku hromosvodu. A to vedlo ke změně orientace lidí, kteří politické dění sledují, jestli je to skutečně to, co chtějí,“ říká o poklesu popularity Pirátů a Starostů v průzkumech hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO).

Interview Plus: Česko se má snažit dohnat Německo. Ne se utěšovat, že je stále lepší než Slovensko, hodnotí sociolog

Loňské parlamentní volby na Slovensku přinesly dlouho očekávanou změnu. Pokud by se ale konaly nyní, dopadly by úplně jinak, protože nová slovenská vláda nesplnila očekávání. „Celý étos změny, že lidé už nechtějí žít v zemi, kterou ovládají oligarchové, vyprchal. Velkou vinu na tom nese expremiér Igor Matovič,“ míní sociolog Michal Vašečka, programový ředitel Bratislava Policy Institute.

Interview Plus: Ani od září nebudou PCR testy ve všech školách, ale jen tam, kde je kapacita, plánuje ministr Plaga

První testy, které po prázdninách čekají žáky základních škol, nebudou ověřovat jejich znalosti, ale to, jestli nemají koronavirus. Nebude to ale přesnějšími PCR testy všude, jak si přál ministr školství Robert Plaga (za ANO): „Odpověď ministerstva zdravotnictví byla stejná jako posledních 15 měsíců: není dostatek kapacit k takto masivnímu protestování celé školské republiky PCR testy.“

Interview Plus: Otrnulo nám, přitom pandemická situace se může velmi snadno zvrtnout, upozorňuje virolog Grubhoffer

Epidemie covidu-19 v Česku podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ještě neskončila. Klesající trend denních přírůstků nově nakažených se zastavil a v Praze roste incidenční číslo. Podle virologa Libora Grubhoffera je to důvod ke znepokojení: „Nikoliv podléhat panice, ale uvědomit si, že situace se může velmi snadno zvrtnout. Je to v samé podstatě pandemií,“ uvádí.

Interview Plus: Tornádo na Moravě je náhoda, nesouvisí to s klimatickou změnou, uklidňuje bioklimatolog Žalud

Tornádo, které minulý týden zasáhlo Břeclavsko a Hodonínsko, dosáhlo pátého ze šesti stupňů Fujitovy stupnice, tedy stupně F4, tvrdí bioklimatolog z Mendelovy univerzity Zdeněk Žalud. „Co se týče intenzity, byla to mimořádná, ale současně musím říci, že nahodilá záležitost,“ míní.

Interview Plus: Timothy Snyder: Evropa i Spojené státy postrádají budoucnost. To je slabina, kterou využívá Rusko

Volby ve Spojených státech i v dalších zemích byly v minulých letech terčem dezinformačních kampaní a dalších snah o ovlivňování z vnějšku. A podle amerického historika Timothyho Snyder není před podzimními parlamentními volbami v bezpečí ani Česká republika. „Rusko obecně experimentuje s menšími zeměmi a pak to zkouší na ty větší,“ říká v Interview Plus.

Interview Plus: Klimatické modely byly podhodnocené, dnešní stav měl u nás nastat až v roce 2040, hodnotí klimatolog

Tropické počasí v Česku vystřídaly bouřky a meteorologové pravidelně varují i před dalšími extrémními jevy, jako je přívalový déšť, krupobití a nárazový vítr. „Je to typický úkaz léta, kdy přijde horká vlna, kterou ukončí silná studená fronta s bouřkami,“ říká klimatolog Pavel Zahradníček ze společnosti CzechGlobe Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd. Pokud jde o klimatické změny, je prý třeba sledovat dlouhodobé trendy.

Interview Plus: Vědec Kulveit: Neočkovat se, protože vakcína je experimentální? Virus taky dělá s tělem experimenty

Výzkumný pracovník Institutu budoucnosti lidstva na Oxfordské univerzitě Jan Kulveit upozorňuje, že v Británii už z 99 procent převládá indická neboli delta varianta koronaviru. Kulveit tvrdí, že se to dalo čekat: „Vždy je to tak, že když má nějaká varianta výhodu, že se umí šířit rychleji, tak v populaci převládne. Stejně jako se to dřív stalo s britskou variantou alfa.“

Interview Plus: My přátelé Ruska na Západě doufáme, že se Rusko otevře a bude se chovat rozumně, věří profesor Lukeš

Americký prezident Joe Biden se v Ženevě poprvé sešel se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. „Schůzka dopadla velice dobře právě proto, že se lišila od všech předchozích. Putin porušil všechny sliby, které dal předchozím americkým prezidentům. A tohle byla první schůzka, při níž nikdo nikomu nic nesliboval,“ hodnotí profesor historie a mezinárodních vztahů Igor Lukeš.

Interview Plus: Populismus rozděluje lid proti elitě, vede k hromadění moci a zvůli, vysvětluje expert Walter Ötsch

Populismus a populisté patří v posledních letech ke stále častějším jevům v politice – a často v ní teď také slaví úspěchy. Přední evropský expert a spoluautor knihy Populismus pro začátečníky Walter Ötsch ho definuje jako ideologii založenou na protikladu. „Ústředním bodem populismu je co nejhlouběji rozdělená společnost. Na jedné straně je lid, k němuž sám sebe řadí populistický politik, a elita. To je termín, který v Česku používá i Andrej Babiš (ANO),“ podotýká.

Interview Plus: Středula kritizuje zmrazení důchodů a platů: Navýšení je investice do lidí, vrátí se to na spotřebě

Rozpočet na příští rok nepočítá se zvyšováním platů státních zaměstnanců. Odbory s tím ale nesouhlasí. „Obrovskou sekeru, kterou vláda zasekla, nezpůsobila kuchařka v zařízení, které se stará o utečence, hasič, jenž každý den nasazuje život, aby ochránil životy naše, nebo policista vykonávající službu. Tito lidé nerozhodli o opatřeních, které připravily veřejné rozpočty o více než 220 miliard korun,“ namítá odborový předák Josef Středula.

Interview Plus: Volby ukáží, zda se přikloníme k autoritářsko-populistickému modelu a nakolik cynický je český volič

Tématem předvolební kampaně bude covid-19 a všechny jeho důsledky, které svět na příští léta zásadně ovlivní, myslí si sociolog a profesor právní filozofie na univerzitě ve velšském Cardiffu Jiří Přibáň. Pokles důvěry Čechů v současnou vládu přitom považuje za logický. Jde o pochopitelnou reakci na to, že země, která první covidovou vlnu zvládla skoro nejlépe v Evropě, napodruhé zcela propadla. „Počet mrtvých je děsivý a tu odpovědnost z vlády nikdo nesundá,“ říká.

Interview Plus: Těžba v dole Turów ohrožuje české spodní vody významně víc, než se připouštělo, kritizuje právnička

Česká republika dokončuje návrh dohody, která by stanovila podmínky další těžby v polském hnědouhelném dole Turów nedaleko českých hranic. Součástí má být i kompenzace poškozené české straně ve výši asi miliardy korun. „My, veřejnost, a víceméně ani poslanci nemají větší představu o tom, co v té dohodě může být. Je to poměrně netransparentní přístup,“ varuje právnička Petra Urbanová z organizace Frank Bold.

Interview Plus: Těžba v dole Turów ohrožuje české spodní vody významně víc, než se připouštělo, kritizuje právnička

Česká republika dokončuje návrh dohody, která by stanovila podmínky další těžby v polském hnědouhelném dole Turów nedaleko českých hranic. Součástí má být i kompenzace poškozené české straně ve výši asi miliardy korun. „My, veřejnost, a víceméně ani poslanci nemají větší představu o tom, co v té dohodě může být. Je to poměrně netransparentní přístup,“ varuje právnička Petra Urbanová z organizace Frank Bold.

Interview Plus: Biden se s Putinem dobře zná, na summitu si mohou věci vyjasnit, očekává amerikanista Kozák

Americký prezident Joe Biden zahájil svou první cestu do Evropy od nástupu do úřadu. V příštích dnech se zúčastní summitu skupiny G7 a setkal se s britským premiérem Borisem Johnsonem. „Americko-britské vztahy zůstávají důležité. Je zajímavé, že přestože je Biden politicky jiného střihu než Johnson, který dobře spolupracoval s Donaldem Trumpem, tak zvláštní vazba zůstává. Ale Evropská unie je mnohem silnějším hráčem,“ podotýká amerikanista Kryštof Kozák.

Interview Plus: Politolog Ivan Krastev: Rusko nám vzkazuje, že to nejste vy, kdo nás rozdělí, ale my rozdělíme vás

Podzimní volby v Česku se budou konat za dozvuků roztržky s Ruskem kvůli výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. Případ má souvislost také s Bulharskem, kde ve stejné době došlo k podezřelým explozím muničních skladů. „Český přístup nejprve vyvolal překvapení, normálně jsou česká vláda stejně jako bulharská těmi, kdo se snaží spíš o spolupráci s Ruskem než o konfrontaci,“ říká exkluzivně pro Plus jeden z nejznámější evropských politologů současnosti Ivan Krastev.

Interview Plus: Politolog o volbách v Sasku-Anhaltsku: Východní Němci si myslí, že ekologie je pro ně příliš drahá

Nedělní volby v Sasku-Anhaltsku překvapivě se 37 procenty hlasů vyhrála CDU, která s velkým náskokem porazila Alternativu pro Německo (AfD). Dosavadní zemský premiér Reiner Haseloff podle politologa Lukáše Novotného uspěl i díky vymezování se vůči kancléřce Angele Merkelové a zlehčování protipandemických opatření.

Interview Plus: Uhlíkově neutrální ekonomika není šílenství, ale megatrend, který politici nezastaví, tvrdí Špicar

Průmyslová výroba v Česku v dubnu meziročně stoupla o rekordních 55,1 procenta, produkce se ovšem srovnává s obdobím nebývalého propadu způsobeného koronavirovou pandemií. „Předpovídali jsme, že restart bude rychlejší než v letech 2008 až 2009, a čísla to teď potvrzují. Máme z toho velkou radost,“ říká viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Interview Plus: Jurečka: Je na voličích, jestli chtějí premiéra Bartoše, nebo Fialu, který má zkušenosti a rozhled

Vítězem voleb by se v květnu podle průzkumu Kantar CZ stala koalice Pirátů a STAN s 26 procenty hlasů. Druhá je koalice Spolu sdružující ODS, TOP 09 a KDU-ČSL s 21,5 procenty, podle šéfa lidovců Mariana Jurečky ale má ambici volby vyhrát. Je na voličích, zda chtějí za premiéra šéfa Pirátů Ivana Bartoše, anebo předsedu ODS Petra Fialu: „Věřím, že budou chtít mít premiéra, který má manažerskou zkušenost a mezinárodní rozhled. Který o věcech přemýšlí a až potom o nich mluví.“

Interview Plus: Jurečka: Je na voličích, jestli chtějí premiéra Bartoše, nebo Fialu, který má zkušenosti a rozhled

Vítězem voleb by se v květnu podle průzkumu Kantar CZ stala koalice Pirátů a STAN s 26 procenty hlasů. Druhá je koalice Spolu sdružující ODS, TOP 09 a KDU-ČSL s 21,5 procenty, podle šéfa lidovců Mariana Jurečky ale má ambici volby vyhrát. Je na voličích, zda chtějí za premiéra šéfa Pirátů Ivana Bartoše, anebo předsedu ODS Petra Fialu: „Věřím, že budou chtít mít premiéra, který má manažerskou zkušenost a mezinárodní rozhled. Který o věcech přemýšlí a až potom o nich mluví.“

Interview Plus: ANO sází na to, že volby nebudou o pandemii, Čapí hnízdo je neovlivní, soudí politolog Kopeček

Vláda ANO a ČSSD ustála další hlasování poslanců o nedůvěře. I kdyby se ale opozici podařilo vyslovit kabinetu nedůvěru, prezident Miloš Zeman by ji podle svých slov nechal dovládnout v demisi až do voleb. „Opozice dělá jen to, co jí Ústava dovoluje. Je to situace, která se v posledních dvaceti letech opakuje znovu a znovu,“ konstatuje politolog Lubomír Kopeček.

Interview Plus: Pravidla pro vstup si státy nastavují samy, nezmění to ani covid pas, upozorňuje náměstek Smolek

Doba volného cestování, jaké jsme znali před pandemií, je ještě stále v nedohlednu, klesající počty pozitivně testovaných i pokrok v očkování ale přeci jen umožňují svobodnější pohyb. „Naše úloha je včas sdělovat přesné informace, aby každý, kdo někam pojede, se podle toho mohl zařídit,“ deklaruje náměstek ministra zahraničí Martin Smolek.

Interview Plus: Ekonom: Lidé mají na účtech 200 miliard navíc, které nemohli utratit

Česká ekonomika v prvních měsících letošního roku klesla o 2,1 procenta a deficit státního rozpočtu má i letos dosáhnout půl bilionu korun. Podle hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila ale ukazatele nejsou tak negativní, jak se může zdát na první pohled, a ekonomika ožívá rychleji než po finanční krizi před deseti lety.

Interview Plus: Netolický: Rozvolnění kvůli soudu? Kvalita legislativců není valná

Od pondělí se opět otevírají vnitřní prostory restaurací, bary nebo bazény, a to po rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který označil omezení ministerstva zdravotnictví za nezákonná. „Společenská poptávka po rozvolnění je, na druhou stranu byla i u předešlých vln a nedopadlo to úplně dobře,“ podotýká hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD).

Interview Plus: Veřejné finance je třeba konsolidovat, takže se daně zvýší všem, předpovídá guvernér ČNB Rusnok

Ekonomická nálada v Evropské unii se v květnu opět zlepšila, její index je podle oznámení Evropské komise výrazně nad svým dlouhodobým průměrem. Nachází se tak blízko maxima z prosince 2017. V České republice index rovněž vzrostl, je ale výrazně pod hodnotou za celou Unii.

Interview Plus: Komunikace kolem Vrbětic je bramboračka, takže jsme od spojenců ani nemohli víc čekat, míní Petříček

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář a ruský velvyslanec Alexander Zmejevský se sešli, aby řešili povolení pro pobyt zaměstnanců střední školy při ruském velvyslanectví. Kvůli plánované redukci počtu jeho zaměstnanců jí totiž hrozí uzavření. „Česko by se mělo držet podmínek, které ruské straně předala, a nic na tom neměnit,“ myslí si bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Interview Plus: Návrat Vojtěcha je nejlepší možné řešení, Arenberger je nepraktický člověk, říká Havlíček

Novým ministrem zdravotnictví za ANO je znovu Adam Vojtěch. Do vedení rezortu se vrací po devíti měsících. Poté, co se ve funkci vystřídali tři další ministři. Nesnižují časté personální výměny na klíčovém postu důvěryhodnost celé vlády? „Jsme v pandemické válce a tlak na jednotlivé ministry je obrovský. Premiér udělal tuto změnu, aby dostál svým slovům, že se všem měří stejným metrem,“ odpovídá vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Interview Plus: Běloruský režim chce přežít za každou cenu, cílem je zastrašit opozici, myslí si novinář Soukup

Vynucené přistání letadla společnosti Ryanair v běloruském Minsku označili evropští politici za únos, americké ministerstvo zahraničí mluví o šokujícím činu. Na palubě byl běloruský novinář Raman Protasevič, kterého na letišti ihned zatkli. „Režim to dělá, protože může. Chce přežít za každou cenu,“ komentuje novinář Hospodářských novin Ondřej Soukup.

Interview Plus: Izolace a roušky jsou největší katastrofa, naše imunita potřebuje podněty, tvrdí imunolog Šinkora

Počty nově nakažených nemocí covid-19 klesají a rozvolňují se přijatá opatření. „Jsem přesvědčen, že v zásadě je po všem. Ukazují to všechna čísla. Ukazují to klesající počty nakažených. Ukazují to prudce klesající počty lidí v nemocnicích, počty umírajících, tedy to nejstrašnější,“ konstatuje imunolog Jiří Šinkora.

Interview Plus: Věra Jourová: EU se chce vyhnout konfrontaci s Ruskem, ale to se rozhodlo chovat jako protivník

Začátkem příštího týdne se má uskutečnit summit lídrů Evropské unie. Eurokomisařka Věra Jourová očekává, že by na něm mohla být přijata koordinovaná a rázná reakce vůči Rusku v souvislosti s výbuchem muničního skladu ve Vrběticích. „Já to čekám. Už jsem několikrát řekla, že jsem byla zklamaná dosavadním přístupem zemí Evropské unie, aby ostřeji zareagovaly na vrbětickou kauzu, ale i na celý kontext ruských aktivit na evropském území, které zasluhují reakci,“ zdůrazňuje.

Interview Plus: Věra Jourová: EU se chce vyhnout konfrontaci s Ruskem, ale to se rozhodlo chovat jako protivník

Začátkem příštího týdne se má uskutečnit summit lídrů Evropské unie. Eurokomisařka Věra Jourová očekává, že by na něm mohla být přijata koordinovaná a rázná reakce vůči Rusku v souvislosti s výbuchem muničního skladu ve Vrběticích. „Já to čekám. Už jsem několikrát řekla, že jsem byla zklamaná dosavadním přístupem zemí Evropské unie, aby ostřeji zareagovaly na vrbětickou kauzu, ale i na celý kontext ruských aktivit na evropském území, které zasluhují reakci,“ zdůrazňuje.

Interview Plus: Šlerka: Šiřitelé konspirací mají pocit, že ví víc než ostatní

Lidé, kteří věří konspiračním teoriím, bývají podle Josefa Šlerky na sociálních sítích výrazně aktivnější. Do této skupiny patří asi 15 procent uživatelů, kteří také zpravidla věří více než jednu konspirační teorii. „Souvisí to s jejich psychologií. Mají pocit, že mají přístup k nějakému výjimečnému vědění, že jsou něčím zvláštní a ví víc než ostatní. A mají potřebu jim to sdělovat. Šíří informace kolem sebe mnohem častěji než uživatelé mainstreamových médií,“ shrnuje.

Interview Plus: Vondráček: Opozici jde o to být v médiích, vláda dovládne i v demisi

V posledních měsících před volbami plánuje sněmovna projednávat řadu důležitých zákonům. Počátkem června přitom chtějí opoziční poslanci hlasovat o nedůvěře vládě. „Každé takové hlasování by mělo být promyšlené a mělo by být jasné, co bude potom. To jsem neslyšel,“ uvádí předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) a snahu opozice považuje za gesto.

Interview Plus: Srbský prezident Vučić: Sputnik V je skvělá vakcína, doporučil bych ji

Srbsko patří mezi evropskými zeměmi k těm, které očkují proti nemoci covid-19 nejrychleji. V zemi se používá trojice očkovacích látek registrovaných v Evropské unii, ale také ruská vakcína Sputnik V a čínská Sinopharm. „Sputnik V je skvělá vakcína. Samozřejmě bych ji doporučil. Jediný problém u ní je, že ji nestíhají vyrábět v dostatečném množství,“ říká srbský prezident Aleksandar Vučić v exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Interview Plus: Soused se bál souseda, mezi Araby a Židy vznikla rána, říká Kalhousová

Ozbrojený konflikt mezi Izraelem a Palestinci trvá už celý týden. Podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vojenská operace pokračuje v plné síle a nějaký čas potrvá. Analytička a ředitelka Herzlova centra na Univerzitě Karlově Irena Kalhousová soudí, že si tím Izrael vytváří podmínky pro co nejvýhodnější příměří, k němuž by mohlo dojít ještě tento týden.

Interview Plus: Lidé by měli mít právo vybrat si vakcínu, navrhuje Chlíbek

V Česku už bylo podáno na čtyři miliony očkovacích dávek proti nemoci covid-19 a registrace se otevírá i pro mladší ročníky. Řada seniorů ale na očkování stále čeká, protože se registrovali u praktických lékařů, kteří nemají dostatek vakcín. „Od začátku se vědělo, že rozjezd bude pozvolný a občas se bude zadrhávat kvůli nedostatečným dodávkám,“ říká vakcinolog Roman Chlíbek.

Interview Plus: Biler: Ze změn klimatu se nemůžeme nijak vyvinit

Téměř devadesát procent Čechů podle průzkumu Rozděleni klimatem věří, že změna klimatu ovlivní svět, ale jen asi třetina si myslí, že se dotkne přímo jich. „U klimatu je nepříjemné, že má obrovitánskou brzdnou dráhu. A pokud to necháme zajít tak daleko a budeme to řešit, až když bude z poloviny Česka polopoušť, tak bude pozdě,“ varuje sociolog Stanislav Biler.

Interview Plus: Stojíme před ekologickou katastrofou, varuje filmař Lichtag

Moře a oceány čelí kvůli klimatické změně významné hrozbě. Cestovatel a filmař Steve Lichtag si to poprvé uvědomil už před více než třiceti lety, když v Karibiku natáčel mezi korálovými útesy: „Narazili na takový útvar překrásných, svítivě bílých korálových útesů, korálů. Tenkrát jsem svému kolegovi, mořskému biologovi, říkal, jak jsou úžasné. On se na mě podíval a řekl mi: ‚Jsou tak krásné, protože jsou mrtvé.‘“

Interview Plus: Občan teď tahá za kratší konec provazu, říká Kasl o stavebním zákonu

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová hájí nový stavební zákon s tím, že umožní stavět snadněji a rychleji. „Potřeba změny je neustálá. To, co se s tím zákonem postupně stalo, je komplikované a smutné, ale pořád chci být optimistou, že se podaří přijmout takový zákon, který zrychlí a zlepší proces výstavby,“ věří architekt Jan Kasl.

Interview Plus: Romancov: Při první příležitosti Češi stáhli ocas. Tak si Rusko vysvětlí naši účast na přehlídce

Vojenskou přehlídkou v Moskvě si Rusko připomnělo 76. výročí vítězství nad nacistickým Německem ve druhé světové válce. Prezident Vladimir Putin ji zahájil projevem, v němž zdůraznil, že Rusko bude vždy rozhodně hájit své národní zájmy. „V současném Rusku se vše, co se odehrává ve veřejném prostoru a v politickém životě, nějak vrací k odkazu ‚velikého vítězství‘,“ říká politický geograf Michael Romancov.

Interview Plus: Němečtí Zelení mlží o některých svých cílech a získávají tím nové voliče, říká analytička Lizcová

Parlamentní volby v Neměcku by podle průzkumů vyhráli Zelení se ziskem 28 procent, naopak preference bloku CDU/CSU klesají. Občanům podle odbornice na Německo Zuzany Lizcové vadí především chaos v protipandemických opatřeních, která se liší napříč spolkovými zeměmi. A křesťanští demokraté navíc po odchodu Angely Merkelové působí rozhádaným dojmem.

Interview Plus: Antigenní testování ve školách by vláda měla odpískat a připravit PCR testy, míní hejtman Suchánek

Školám docházejí antigenní testy, které vláda nařídila jako podmínku návratu žáků do lavic. „Nehroťme situaci, pokud nemáme dostatečné množství testů. Férově to odpískejme a připravme se na konec léta a podzim,“ vyzývá hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek z hnutí STAN. Ministerstvo zdravotnictví prý krajům navrhlo, aby si školy testy na trhu nakoupily samy, to ale Suchánek odmítá. „Nebylo by to systémové a nezvládli bychom to,“ zdůrazňuje.

Interview Plus: Sami se ze sféry ruského vlivu nedokážeme vymanit, na to jsme příliš malí, říká expert Stulík

Ruské diplomaty v reakci na výbuch muničního skladu ve Vrběticích zatím vyhostilo jen pět východoevropských zemích, naproti tomu v západní Evropě byla odezva slabá. Bývalý diplomat David Stulík se domnívá, že Česká republika své požadavky nepodala dostatečně jasně a hlasitě.

Interview Plus: Jan Švejnar: Máme prostor se zadlužit a dobře nastartovat ekonomiku

Česká ekonomika v loňském roce rekordně propadla, ovšem méně, než očekávalo ministerstvo financí. Optimistický je i aktuální předběžný odhad Českého statistického úřadu, podle nějž v prvním čtvrtletí hospodářství kleslo jen o 2,1 procenta namísto dříve odhadovaných tří procent. „Ekonomika je životaschopnější, ale mnoho podniků jen tak tak přežívá,“ podotýká ekonom Jan Švejnar.

Interview Plus: Jako hladomor nebo tragédie při dělení státu, taková je dnes humanitární krize v Indii, říká indolog

Indie se potýká s masivní vlnou pandemie koronaviru. Počet nakažených přesáhl 20 milionů, denně přibývá dalších 300 tisíc a pacienti kolabují před zaplněnými nemocnicemi. Podle indologa Zdeňka Štipla navíc nikdo nepochybuje o tom, že situace v zemi je ještě horší, než vyplývá z oficiálních dat.

Interview Plus: Vláda by měla vymáhat 155 milionů za neoprávněné dotace od Agrofertu, ale zdráhá se, říká analytik

Podle auditorů Evropské komise je český premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů, neboť ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Předseda vlády i holding Agrofert závěry auditu odmítají, jak ale vysvětluje analytik Českého rozhlasu Filip Nerad, rozhodnutí je definitivní, a to minimálně na evropské úrovni.

Interview Plus: Nezůstali jsme sami, reakce NATO je rychlá a rázná, pochvaluje si velvyslanec Landovský

Státy Severoatlantické aliance vyjádřily České republice kvůli výbuchu ve Vrběticích plnou podporu a odsoudily aktivity Ruska. Podle českého velvyslance při NATO Jakuba Landovského předložila BIS spojencům nezpochybnitelné důkazy o zapojení ruské tajné služby GRU. „Reakce členských států je rychlá a rázná. Celá věc byla vyjednána během dvou dní, to svědčí o podpoře spojenců,“ vyzdvihuje Landovský.

Interview Plus: Prouza: Vláda hodila podnikatele přes palubu. Kompenzace škrtá těm, kteří se snaží a mají e-shop

Nejpozději 3. května by se podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) měly znovu otevřít obchody. Připravuje se také plán rozvolňování na první polovinu května. „Obchody nejsou ta riziková místa, většina je už stejně otevřená, řešíme zde zbytek. To nijak zásadně mobilitu nezvyšuje,“ podotýká Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu a viceprezident Hospodářské komory ČR.

Interview Plus: Vyhostit všechny kromě velvyslance. S Ruskem musíme začít od čistého stolu, vyzývá senátor Fischer

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nebyl výbuch muničního skladu ve Vrběticích aktem státního terorismu, ruští agenti útočili na zboží bulharského obchodníka. „Změnil rétoriku způsobem, který ukazuje, jako kdyby z toho nechtěl dělat problém. Vypadá to jako mnichovanství, jako ustupování,“ kritizuje nezávislý senátor Pavel Fischer.

Interview Plus: Rosatom přímo řídí ruská vláda, není to vhodný partner pro dostavbu Dukovan, přiznává Drábová

Zjištění bezpečnostních složek, podle kterých stáli za výbuchem muničního areálu ve Vrběticích v roce 2014 příslušníci ruské tajné služby GRU, zřejmě ovlivní i dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) si už nedokáže představit, že by do tendru byl přizvaný ruský Rosatom.

Interview Plus: Ukrajinský velvyslanec: Nevíme, co Putin chce, jestli opravdu zaútočí. Ale musíme se připravovat

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vyzval Rusko, aby přestalo shromažďovat vojáky u hranic s Ukrajinou. Napětí mezi oběma zeměmi roste a hrozí, že by konflikt trvající od roku 2014 mohl znovu eskalovat. „Hromadění ruských vojsk podél našich hranic i na okupovaných územích Donbasu a Krymu nás samozřejmě znepokojuje. Musíme se připravovat na různé scénáře, včetně obrany naší země,“ říká ukrajinský velvyslanec v České republice Jevhen Perebyjnis.