Jak to vidí…

Aktuální názory a komentáře nezávislých osobností na dění kolem nás.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Jak to vidí…: Proč chybí léky? Výrobci nejsou altruisti, prodávají tam, kde dostanou víc, říká biochemik Zima

Česko se stále potýká s nedostatkem některých léků. Co tuto situaci způsobilo a jak se toho můžeme do budoucna vyvarovat? Je řešením vrátit farmaceutickou výrobu zpět do Evropy? Na otázky Zity Senkové reaguje přednosta Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a emeritní rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. V pořadu komentuje také problém nedostatku dětských praktických lékařů a postavení lékařek v českém zdravotním systému.

Jak to vidí…: prof

Dušan Drbohlav, sociální geograf. Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková.

Jak to vidí…: David Svoboda

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková.

Jak to vidí…: Jan Kubáček: Atentát na japonského expremiéra byl akt šílence se smutnou duší. Japonsko to změní

Japonskem otřásl atentát na bývalého premiéra Šinzó Abeho. Útočník ho střelil z podomácku vyrobené brokovnice. Akt šokoval i zkušené japanology. V Japonsku totiž platí jedny z nejpřísnějších zákonů na držení zbraní na světě a v zemi je takřka nulová kriminalita. Jak událost Japonsko změní? A co bývá motivem politických atentátů? Politolog Jan Kubáček v audiozáznamu ještě vysvětlí, co zlomilo vaz Borisi Johnsonovi i proč čelí vláda na Slovensku opět krizi.

Jak to vidí…: Jan Eliáš Svatoš: Film Až zařve lev není Hra o trůny. Ale atraktivní formou se vrací k našim kořenům

Nový dokumentární film Jana Eliáše Svatoše Až zařve lev přináší netradiční pohled na dvě velké postavy našich středověkých dějin – Přemysla Otakara II. a františkánského mnicha Odorika. Jaké byly ambice a vize našich předků? Najdeme paralely s dneškem? Na jakých hodnotách staví náš stát a společnost? V audiozáznamu také zazní, jaké povědomí má naše společnost o dění před 700 lety nebo jak vypadala tehdejší vladařská propaganda.

Jak to vidí…: Kateřina Šafaříková: K odstřižení ruské ropy a plynu dojde v řádu týdnů. Jaké má Evropa scénáře?

Liší se jednotlivé členské země EU v tom, jak chtějí Rusko sankcionovat za invazi na Ukrajinu? „O jednotě se mluvit nedá. Odhaduju ale, že k odříznutí od ruských surovin dojde ještě letos,“ předvídá zpravodajka z Bruselu. Co bude pak? „Určité scénáře existují. Ale jsou tajné,“ přibližuje. V audiozáznamu se zamýšlí i nad tématem kvót na uprchlíky, jak v Bruselu rezonovala cesta Petra Fialy na Ukrajinu a proč s ním jel Jaroslaw Kaczynski anebo jak EU vidí Viktora Orbána.

Jak to vidí…: Dirigent Václav Luks: Dnešní doba ukazuje, kdo je kdo. Angela Merkelová je velké zklamání

Co dobrého přináší současná obtížná doba, spojená s pandemií nemoci covid-19 a s ruskou invazí na Ukrajinu? Nad tím se v pořadu Jak to vidí… zamýšlí zakladatel a dirigent barokního orchestru Collegium 1704. V audiozáznamu jeho rozhovoru s moderátorkou Zitou Senkovou zazní, v čem mu počínání Rusů připomíná nacistické Německo, proč je opět hrdý na to, že je Čech, jak probíhá rozvolňování protiepidemických opatření v Německu a jaké podpory se umělcům během pandemie dostalo.

Jak to vidí…: Adam Černý: Jestli Le Penová bude prezidentkou Francie, nastane zásadní zvrat v evropské politice

Francie volí prezidenta. Jak předvolební kampaň ovlivnila ruská agrese na Ukrajině? A jak se po francouzských volbách může Evropa změnit? Čeká nás odchod Francie z Evropské unie a větší příklon země k Rusku? V audiozáznamu rozhovoru Zity Senkové se zahraničně politickým komentátorem dojde i na nárůst německých výdajů na obranu a na přístup Berlínu k Moskvě.

Jak to vidí…: Dagmar Martinková, místopředsedkyně Sdružení Čechů z Volyně: Jak se jí 24. února proměnil život?

Co přivedlo Čechy v 2. polovině 19. století na Volyni, na území dnešní Ukrajiny? Jaké byly jejich další osudy? Co pro ni znamená, že je sama potomkem volyňských Čechů? Proč její babička nikdy nechtěla mluvit o životě na Volyni? Co Dagmar Martinkovou přimělo před dvěma lety sestavit česko ukrajinskou čítanku? Jak se jí 24. února proměnil život?

Jak to vidí…: Denisa Hejlová: Že zvěrstvům nevěříme, je přirozené. A Rusové? Propaganda jim jde až do morku kostí

Před pár dny obletěly svět drastické záběry z masakru obyvatel ukrajinské Buče. „Je to velmi nepříjemné téma. Ale zveřejňování tzv. zvěrstev je tradiční součástí propagandy i válečné komunikace,“ říká expertka na politický marketing. V audiozáznamu pořadu Jak to vidí… mluví o dějinách válečné propagandy, zamýšlí se, jak by po válce mohla fungovat komunikace mezi Rusy a Ukrajinci, zda v ČR umíme poznat ruskou propagandu anebo jak odlišit propagandu od strategické komunikace.

Jak to vidí…: Michal Smetana: Rusko aktivovalo plán B a táhne na Donbas. I jeho dobytí ale bude pro Rusy problém

Původní plán Vladimira Putina na rychlou a efektivní invazi nevyšel. Ruská armáda přecenila své schopnosti, Ukrajina se houževnatě brání. Jaké možné scénáře se nyní nabízejí? Lze vyloučit dlouhodobý konflikt? Co víme o ruských ozbrojených silách? Proč nebyl dobyt Kyjev? V audiozáznamu ještě zazní téma, jak hodnotit postup Evropy nebo jaká forma dohody by přicházela v úvahu.

Jak to vidí…: Richard Hindls: Pod tlakem sankcí nebude trpět jen obyčejný Rus. Citelný zásah dostane i Evropa

Evropská unie dnes bude v reakci na ruské válečné zločiny projednávat další návrh sankcí. K dosavadním čtyřem balíkům s cílem omezit zdroje Putinova režimu má přibýt další. Nakolik dosavadní protiruské sankce fungují? A jak moc ovlivní Evropu? V audiozáznamu ještě zazní téma, jak ruská agrese změnila ukrajinskou ekonomiku, jak zajistit export potravin z východu, nebo to, jak si ekonomicky vede Maďarsko.

Jak to vidí…: David Storch: Potravin bude kvůli výpadku ukrajinského obilí méně. Green Deal ale válku přežije

Evropská unie je kvůli válce na Ukrajině nucena přehodnotit svoji energetickou závislost na ruských surovinách. Co by následovalo po odstřižení ruského plynu? Urychlí ruská agrese evropský Green Deal, nebo ho kvůli nucenému návratu k uhlí pohřbí? V audiozáznamu ještě zazní úvahy nad možnými scénáři, jak z energetické pasti ven, i to, jak pandemie koronaviru zasáhla do některých afrických národních parků.

Jak to vidí…: Jan Kubáček: Je to šílené! Amnestie Miloše Zemana je facka nám všem. Navíc ještě špinavýma rukama

Milost prezidenta Miloše Zemana pro odsouzeného šéfa lánské obory vzbudila obrovskou nevoli napříč politickým spektrem. Mimo jiné ale také rozproudila debatu o tom, zda amnestie zásadně neomezit, třeba podpisem premiéra. V audiozáznamu ještě zazní hodnocení prvních 100 dní vlády nového kabinetu, potíže hnutí STAN i to, jak vůbec rozumět politice Hradu.

Jak to vidí…: Veronika Žáčková: Jak prožívají rodinnou situaci zdraví sourozenci dětí s autismem?

Co ji přivedlo k zájmu o děti s poruchou autistického spektra? Proč se jim říká “děti úplňku”? V čem jsou potřeby rodin s takovým dítětem specifické? Jak prožívají rodinnou situaci zdraví sourozenci dětí s autismem? Jak funguje sdílená péče o děti s autismem a mentálním postižením? Čím Veroniku Žáčkovou obohatil kontakt s dětmi s handicapem? Co pro ni znamenala léta strávená ve skautu? Dokáže si svůj život představit bez hudby a sborového zpěvu?

Jak to vidí…: Václav Malý: Před 100 lety v exilu zemřel poslední český král Karel I. Usiloval o konec války

Ukončení první světové války pokládal za svůj prvořadý úkol Karel I. Habsburský, když se v roce 1916 po smrti císaře Františka Josefa ujal rakousko-uherské vlády. Právě dnes 1. dubna uplynulo 100 let od jeho smrti. Zemřel v exilu ve věku 34 let. Karel I. uměl výborně česky a zasazoval se například o nebombardování civilních cílů. V audiozáznamu dále uslyšíte biskupovy úvahy nad reformou kurie, přístupu pravoslavné církve k dění na Ukrajině nebo vzpomínku na Erharda Buska.

Jak to vidí…: „Co uděláme pro uprchlíky, prospěje i nám.“ Hodinový speciál Jak to vidí… o integraci Ukrajinců

Jak zvládnout nápor ukrajinských běženců? Jak správně a efektivně nastavit jejich integraci? Jak si s jejich začleněním poradí školství a zdravotnictví? A nakolik jsou stát, instituce i občané připraveni na vzájemné soužití? O integraci běženců diskutují Yana Leontiyeva ze Sociologického ústavu Akademie věd, Štěpán Kment, výzkumný pracovník sociologické výzkumné organizace PAQ Research, a profesor Dušan Drbohlav, sociální geograf z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Jak to vidí…: Dagmar Dzúrová: Analýza covidových statistik mluví jasně. Očkování snižuje riziko úmrtí až osmkrát

Výsledky nové demografické analýzy covidových statistik ministerstva zdravotnictví potvrdily výrazný ochranný faktor očkování před nemocí covid-19. Výzkum si dále všímal i toho, jaký dopad mělo pozdní zavedení opatření i jak výrazně přispělo k potlačení šíření nákazy zavedení práce na homeoffice. V audiozáznamu ještě zazní téma integrace cizinců do české společnosti i to, kam se posunulo povědomí o životě lidí s Downovým syndromem.

Jak to vidí…: Dana Drábová: Při ostřelování jaderné elektrárny se mi zhroutil svět. Putin porušil všechno, co mohl

Cílem Ruska se ve válce na Ukrajině staly i jaderné elektrárny. Okupanti obsadili největší evropskou jadernou elektrárnu v Záporoží i areál Černobylu. Jaký smysl dává útočit na objekty, které mají být podle ženevských konvencí nedotknutelné? Jakým způsobem jsou reaktory chráněny? A co by se dělo, kdyby opravdu k úniku radiace došlo? V audiozáznamu ještě zazní téma surovinové závislosti Evropy na Rusku a potřeby energetické transformace.

Jak to vidí…: Tomáš Zima: Vzdělání člověku nesebere žádná válka. Ukrajinské děti mohou ve výuce pokračovat u nás

Válka na Ukrajině připravila řadu dětí nejenom o domov, ale také o možnost se vzdělávat. Zapojit se znovu do výuky v jejich rodném jazyce jim v České republice pomáhá nově vzniklý nadační fond Děti Ukrajiny. V audiozáznamu ještě zazní vzpomínka na Jana Amose Komenského, i to, jak výuku na českých školách změnila pandemie.

Jak to vidí…: Julie Růžičková: Jak prožívala dobu, kdy byla obětí bossingu

Co je to mobbing a v čem se liší od bossingu? Mají nadřízení, kteří šikanují své podřízené, něco společného? A proč to vlastně dělají? Za jakých podmínek se šikaně na pracovišti může dařit? Jak prožívala Julie Růžičková dobu, kdy byla sama obětí bossingu? Jaké služby nabízí nadační fond Filantia? Jak funguje svépomocná vztahová skupina?

Jak to vidí…: David Mareček: Rusko ničí ukrajinskou kulturu. Identitu národa tím ale nezničí. Ukazuje to Má vlast

Před agresí ruské armády nejsou ušetřeny ani divadla, kostely… Ukrajinci schovávají památky do bunkrů, chystají koncerty. Generální ředitel České filharmonie v té souvislosti připomíná paradoxně ruskou legendu o Leningradské symfonii z obleženého Leningradu nebo skutečný příběh za protektorátu zakázané, a přesto hrané Mé vlasti v Národním divadle. V rozhovoru se také zamýšlí nad tím, jak zapojit ukrajinské hudebníky nebo jestli dnes hrát ruskou hudbu.

Jak to vidí…: Pavel Kosatík: Odkaz Madeleine Albrightové je hlavně v její kuráži. Nebyla jen uprchlík

Ve středu 23. března 2022 zemřela ve věku 84 let bývalá ministryně zahraničí USA s českými kořeny Madeleine Albrightová. Jaké je poselství ženy, která uprchla před dvěma totalitami? Jaké paralely se současnou ukrajinskou krizí její příběh nabízí? A jaká byla její tajná vášeň? V audiozáznamu ještě zazní téma národní identity v ukrajinské literatuře, i to, jak by měla vypadat jednota zemí EU vůči ruské agresi.

Jak to vidí…: Jan Pačes: Omikron se rozdělil. Ani lidé po jedničce nejsou úplně chráněni před dvojkou

Z globálního hlediska virus SARS-CoV-2 způsobující onemocnění covid-19 slábne. Přesto jsou státy, které jsou na tom nyní hůře než při vypuknutí pandemie před dvěma lety. Bylo plošné rozvolňování opravdu namístě? A co nás čeká na podzim? V audiozáznamu ještě zazní, jak pokročil vývoj nových vakcín nebo jak funguje převod DNA do hudby.

Jak to vidí…: Zpravodaj z Ruska Miroslav Karas: Ve válce je běžné lhát. Propaganda Ruska je ale děsivá masáž

Rusko je země, která novinářům nepřeje. A zvlášť ne těm ze Západu. Ruský mediální prostor ovládá strach a propaganda. Jak svobodu slova ovlivnila válka na Ukrajině? Probudí se někdy ruská společnost? A proč je běžné o válce lhát na obou stranách konfliktu? V pořadu Jak to vidí… exkluzivně odpovídá dlouholetý zahraniční zpravodaj v Rusku a Polsku Miroslav Karas. V audiozáznamu ještě zazní úvahy o proměně politiky Vladimira Putina nebo to, jak šíří lži dezinformační weby.

Jak to vidí…: Politický geograf Jan Kofroň: Obraz války 26. den? Rusům dochází dech, ale esa v rukávu ještě mají

Tempo války na Ukrajině zpomaluje. Ruská i ukrajinská strana jeví známky vyčerpání. Boje o lepší vyjednávací pozici však pokračují. S čím nyní strany kalkulují? Jaká esa mají v rukávu? V audiozáznamu ještě zazní, jaký význam měla mise tří evropských premiérů na Ukrajinu nebo co determinuje postoj USA k válečnému konfliktu na Ukrajině.

Jak to vidí…: Magda Faltová: Kdy je člověk do naší společnosti integrovaný?

Proč se rozhodla pracovat pro lidi, kteří hledají útočiště v cizí zemi? Co všechno uprchlíky čeká? Kdy můžeme říct, že je člověk do naší společnosti integrovaný? Umíme říct hezky i nepříjemnou věc? Proč není rozumné se vrhnout do pomoci bez rozmyslu? Jak se Magda Faltová brání vyhoření? Čím čelit dezinformacím o uprchlících? Proč je důležité, abychom i v této době žili své spokojené životy?

Jak to vidí…: Paulína Tabery: Češi táhnou za jeden provaz. Ruskou invazi odmítá unisono většina populace

Válečný konflikt na Ukrajině semkl českou veřejnost. Potvrzuje to průzkum společnosti Median pro Český rozhlas, v němž 87 % Čechů vnímá vojenskou invazi Ruska na Ukrajinu za neobhajitelný akt agrese. V audiozáznamu ještě zazní, kterým světovým lídrům Češi nejvíce důvěřují, i to, jak se ve světových průzkumech vidí sama Ukrajina.

Jak to vidí…: Iva Holmerová: Ruská invaze oživila u starších lidí vzpomínky. Na tanky v ulicích i okupaci nacisty

Děti, ženy a staří lidé. Tři skupiny lidí, kteří válečným konfliktem trpí nejvíce. Jak mluvit s pamětníky o válce? V audiozáznamu pořadu ještě zazní osobní vzpomínky gerontoložky Ivy Holmerové na ruskou okupaci Československa v roce 1968.

Jak to vidí…: Jan Ludvík: Kreml svoji „operaci“ na Ukrajině podcenil. Odhodlanému boji se totiž těžko čelí

Boje na Ukrajině pokračují. Stále více je ale zřejmé, že si Rusko vojensky nevede tak, jak si původně představovalo. Co všechno Kreml podcenil a jaké chyby zopakoval? Co by pomohlo Ukrajině? A do jaké míry je reálné vojenské zapojení Běloruska a Číny? V audiozáznamu ještě zazní vysvětlení, za jakých okolností by došlo k aktivaci článku 5 Severoatlantické smlouvy, nebo jak Rusko vnímá západní dodávky zbraní na Ukrajinu.

Jak to vidí…: Petr Just: Téma migrace je opět na stole. Tentokrát ale mnohem více odhaluje limity populismu

Ukrajinská krize se promítá i do tuzemské politiky. Hlavním tématem se opět stává migrace. Tentokrát se však negativním postojům ve veřejném prostoru nedostává tolik pozornosti jako v letech minulých. Rozpačití v soudech jsou i populisté. Proč? Co se změnilo? V audiozáznamu ještě zazní úvahy o tom, zda válka na Ukrajině přenastaví témata prezidentské volební kampaně i to, kam směřuje současné Maďarsko.

Jak to vidí…: Sedlák Radek Cihlář: Kolik hektarů potřebuje, aby uživil rodinu?

Proč má raději označení sedlák než farmář? Kolik hektarů potřebuje sedlák, aby uživil svoji rodinu? Co pro něho znamená půda a rodinná tradice? Váží si pochvaly od spokojených zákazníků? Jak vypadá jeden obyčejný den na farmě rodiny Cihlářových? Přináší vlastnictví půdy svobodu? Co Cihlářovým dalo ocenění v soutěži Farma roku?

Jak to vidí…: Michael Romancov: Jednoznačným vítězem toho, co se teď děje, je Čína

Napadení Ukrajiny Ruskem trvá už 16. den. Diplomatická jednání zatím selhávají. Co znamená každý úspěšný den ukrajinské obrany? Jak bude svět vypadat, až konflikt na Ukrajině skončí? V audiozáznamu ještě zazní úvahy o tom, v čem všem Rusku nerozumíme, i to, jaký je rozdíl mezi současnou Putinovou říší a Sovětským svazem.

Jak to vidí…: Břetislav Tureček: Nahradí ruskou ropu ropa arabská? Ve hře jsou hlavně politické zájmy zúčastněných

V reakci na ruský útok na Ukrajinu zakázala americká administrativa dovoz ruské ropy. V důsledku toho stoupla její cena až na 130 dolarů za barel. Nahradí ruskou ropu ropa arabská? Proč všechna jednání zatím selhala a limity těžby nebyly navýšeny? V audiozáznamu ještě zazní, jak na situaci na Ukrajině reaguje Blízký východ, jakou roli v mírových jednáních hraje Izrael, i to, jak se státy stavějí k uplatňování mezinárodního práva.

Jak to vidí…: Thomas Kulidakis: Jak na ruskou agresi reaguje Balkán? Roli hraje historie i energetická závislost

Reakce zemí jihovýchodní Evropy na ruskou invazi na Ukrajinu se různí. Jejich postoje ovlivňují historicko-kulturní vazby s Ukrajinou i Ruskem a mnohdy i 100% závislost na ruských dodávkách energie. Jak se liší postoje jednotlivých vlád? Co víme o humanitární situaci v zemích, které přijímají uprchlíky z Ukrajiny? V audiozáznamu zazní i úvahy o komplikované situaci v Podněstří i to, jak se k situaci staví země bývalé Jugoslávie.

Jak to vidí…: Co přivedlo archiváře k zájmu o dobovou politickou satiru? Odpovídá archivář Petr Karlíček

Jak to, že ani pečlivý archivář úplně přesně neví, co v archivu má? Kde se zrodil nápad vytyčit turistickou stezku po zaniklých osadách kolem Bukové hory? Co přinesla generační výměna historiků do poznávání pohnuté historie tohoto regionu? Co Petra Karlíčka přivedlo k zájmu o dobovou politickou satiru a karikaturu?

Jak to vidí…: Co přivedlo archiváře k zájmu o dobovou politickou satiru? Odpovídá archivář Petr Karlíček

Jak to, že ani pečlivý archivář úplně přesně neví, co v archivu má? Kde se zrodil nápad vytyčit turistickou stezku po zaniklých osadách kolem Bukové hory? Co přinesla generační výměna historiků do poznávání pohnuté historie tohoto regionu? Co Petra Karlíčka přivedlo k zájmu o dobovou politickou satiru a karikaturu?

Jak to vidí…: Co přivedlo archiváře k zájmu o dobovou politickou satiru? Odpovídá archivář Petr Karlíček

Jak to, že ani pečlivý archivář úplně přesně neví, co v archivu má? Kde se zrodil nápad vytyčit turistickou stezku po zaniklých osadách kolem Bukové hory? Co přinesla generační výměna historiků do poznávání pohnuté historie tohoto regionu? Co Petra Karlíčka přivedlo k zájmu o dobovou politickou satiru a karikaturu?

Jak to vidí…: Václav Malý: Jak se k ruské invazi na Ukrajinu staví pravoslavná církev v Rusku?

Duchovní vyzívají patriarchu moskevského a veškeré Rusy Kirilla, aby požádal Vladimira Putina zastavit „nesmyslný boj proti ukrajinskému lidu, v němž jsou zabíjeni nevinní lidé“. Jak se patriarcha Kirill k ruské invazi postavil? V audiozáznamu se mluví také o vyšetřování možných válečných zločinů na Ukrajině mezinárodním trestním soudem v Haagu, o debatě kolem sexuálního zneužívání v církvi a prosbě emeritního papeže Benedikta XVI. o odpuštění nebo o poselství období půstu.

Jak to vidí…: Vladimíra Dvořáková: Obstrukce v Parlamentu? Problém je, že neumíme zkušenosti s pandemií zohlednit

Novela pandemického zákona, který uzákoní vydávání protikoronavirových opatření, byla schválena. Vládní koalice v pátek přehlasovala po několika dnech opozičních obstrukcí senátní veto. „Problematické ale nejsou ve skutečnosti obstrukce. Největším problémem zůstává, že nedokážeme zkušenosti s pandemií zohlednit,“ poukazuje politoložka.

Jak to vidí…: Vladimíra Dvořáková: Obstrukce v Parlamentu? Problém je, že neumíme zkušenosti s pandemií zohlednit

Novela pandemického zákona, který uzákoní vydávání protikoronavirových opatření, byla schválena. Vládní koalice v pátek přehlasovala po několika dnech opozičních obstrukcí senátní veto. „Problematické ale nejsou ve skutečnosti obstrukce. Největším problémem zůstává, že nedokážeme zkušenosti s pandemií zohlednit,“ poukazuje politoložka.

Jak to vidí…: Pavel Kosatík: 90. léta se stávají historickým tématem. Uceleného náhledu ale ještě nejsme schopni

Šestidílná série České televize Devadesátky o největších kriminálních kauzách 90. let lámala rekordy. Každý díl sledovalo v průměru přes dva miliony diváků. Proč v nás divoká 90. léta tolik rezonují? A proč až teď?

Jak to vidí…: Pavel Kosatík: 90. léta se stávají historickým tématem. Uceleného náhledu ale ještě nejsme schopni

Šestidílná série České televize Devadesátky o největších kriminálních kauzách 90. let lámala rekordy. Každý díl sledovalo v průměru přes dva miliony diváků. Proč v nás divoká 90. léta tolik rezonují? A proč až teď?

Jak to vidí…: Petr Just: Emoce kolem novely pandemického zákona jsou jen odrazem toho, jak stát řešil krizi

Návrh novely pandemického zákona neprošel Senátem o jeden hlas. Senátorům vadila možná protiústavnost některých ustanovení. Kritizovali také zrychlené schvalování normy ve stavu legislativní nouze. Proč vláda nepřesvědčila své vlastní senátory? A proč pandemický zákon budí tolik emocí?

Jak to vidí…: Ilona Švihlíková: Přepracovaný státní rozpočet připomíná škatulata, hejbejte se. Chybí systém

Nový rozpočet vlády pro letošní rok je hotový. Kabinet Petra Fialy počítá se schodkem 280 miliard korun. Úspory oproti návrhu předchozí vlády by tak měly činit téměř 77 miliard. Vláda zdůrazňuje, že jde o rozpočet protiinflační. Jak mu ale rozumět?

Jak to vidí…: Ilona Švihlíková: Přepracovaný státní rozpočet připomíná škatulata, hejbejte se. Chybí systém

Nový rozpočet vlády pro letošní rok je hotový. Kabinet Petra Fialy počítá se schodkem 280 miliard korun. Úspory oproti návrhu předchozí vlády by tak měly činit téměř 77 miliard. Vláda zdůrazňuje, že jde o rozpočet protiinflační. Jak mu ale rozumět?

Jak to vidí…: Tomáš Zima: Rektor je jako dirigent. Také řídí velký orchestr

Funkční období dosavadního rektora UK se chýlí ke konci. Od února jej nahradí dosavadní prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková. S jakými pocity Tomáš Zima po osmi letech odchází a které z jeho vizí se naplnily?

Jak to vidí…: Adam Černý: Co se vlastně odehrálo v Kazachstánu?

Situace v Kazachstánu se zdánlivě uklidnila. „Možná se to teď zvrhne v klanový souboj,“ uvažuje komentátor. „Kazašská společnost byla vždy kastovní a tohle je věc vládnoucí kasty. Dovršení palácového převratu.“

Jak to vidí…: Ivan Hoffman: Vánoční projev prezidenta? Být to jiný politik, navrhl bych vyměnit textaře

„Nebyl to dobrý rok,“ začal své deváté vánoční poselství Miloš Zeman. Kritizoval stažení spojeneckých vojáků z Afghánistánu, Zelenou dohodu pro Evropu a mluvil také o pandemii koronaviru a povinném očkování.

Jak to vidí…: Vladimíra Dvořáková: Prezident Miloš Zeman rád hraje šachy. Odrazilo se to i na jmenování vlády

Česká republika má od pátku novou vládu. Prezident Miloš Zeman jmenoval i přes neshody ve sporných otázkách kabinet premiéra Petra Fialy (ODS). Proč byla cesta ke jmenování tak složitá, když tomu po volbách po dlouhé době v historii zdánlivě nic nebránilo?

Jak to vidí…: Politolog Petr Just: Buďme realisti. Ministr má být primárně dobrým politikem, ne super odborníkem

Miloš Zeman nehodlá jmenovat pirátského kandidáta Jana Lipavského ministrem zahraničí. Vadí mu nejen jeho postoje k Visegrádu a Izraeli, ale také to, že Jan Lipavský dosáhl „pouze“ bakalářského stupně vzdělání. Jaká je tedy vůbec role ministra? Měl by to být v první řadě odborník, nebo spíše schopný politik?

Jak to vidí…: Důležitá je i zdravá míra nicnedělání, zdůraznil konzultant a bloger Tomáš Hajzler

Tomáš Hajzler je spoluzakladatel nakladatelství Peoplecomm. Co je dobrý život? Je radost totéž co radovánka? Může nás bavit i práce, která není smysluplná?

Jak to vidí…: Důležitá je i zdravá míra nicnedělání, zdůraznil konzultant a bloger Tomáš Hajzler

Tomáš Hajzler je spoluzakladatel nakladatelství Peoplecomm. Co je dobrý život? Je radost totéž co radovánka? Může nás bavit i práce, která není smysluplná?

Jak to vidí…: biskup Václav Malý

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková.

Jak to vidí…: genetik Jan Pačes

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková.

Jak to vidí…: Jiří Pondělíček

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková.

Jak to vidí…: Komentátor Adam Černý: Piráti utrpěli velký hák na pravé oko. Přesto by měli jít do vlády

Nelehký úkol sestavit novou vládu řeší politici na obou stranách česko-německé hranice. Zatímco v Německu poprvé od 50. let vznikne široká a nesourodá koalice tří stran, v Česku proces komplikuje zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana i volební fiasko Pirátů. Jak pokračují povolební vyjednávání v Německu? Jak moc reálný je odchod Pirátů do opozice? A co mají společného s německými Zelenými?

Jak to vidí…: Václav Malý: Chybí zde veřejné osobnosti, které spojují společnost. Myslete na to u voleb

Nacházíme se v období těsně před volbami. Václav Malý, římskokatolický duchovní a pomocný biskup pražský, sleduje společenské dění nejen u nás, ale také za hranicemi. Jaká ponaučení plynou ze sledování autokratických nebo polovojenských režimů? A co dělá z politika státníka?

Jak to vidí…: Prvního nájemníka jsem našel přes Člověka v tísni, říká Jan Beneš z Fondu dostupného bydlení

Co přivedlo specialistu z prestižního zdravotnického zařízení k provozování sociálního bydlení? Drží se i zde své zásady, že člověk nesmí očekávat vděk, pak není zklamaný?

Jak to vidí…: Jsou místa, kde je včel mnoho, a z toho plynou jejich nemoci, připomíná včelař Milan Šimonovský

Jak se Pražák dostane ke včelaření? Přežily by dnes včely bez člověka? Co se děje na trubčím shromaždišti? Jak je možné, že úly neplesniví, i když je v nich vlhko?

Jak to vidí…: politolog Petr Just

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková.