Jak to vidí…

Aktuální názory a komentáře nezávislých osobností na dění kolem nás.

UvádíČeský rozhlas

Všechny epizody

Jak to vidí…: Prvního nájemníka jsem našel přes Člověka v tísni, říká Jan Beneš z Fondu dostupného bydlení

Co přivedlo specialistu z prestižního zdravotnického zařízení k provozování sociálního bydlení? Drží se i zde své zásady, že člověk nesmí očekávat vděk, pak není zklamaný?

Jak to vidí…: Jsou místa, kde je včel mnoho, a z toho plynou jejich nemoci, připomíná včelař Milan Šimonovský

Jak se Pražák dostane ke včelaření? Přežily by dnes včely bez člověka? Co se děje na trubčím shromaždišti? Jak je možné, že úly neplesniví, i když je v nich vlhko?

Jak to vidí…: politolog Petr Just

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková.

Jak to vidí…: Josef Baxa: Události posledního desetiletí ukazují, jak moc jsme zranitelní a na krize nepřipravení

Pandemie koronaviru odhalila mnohé. Mimo jiné i to, jak moc jsme jako jednotlivci i jako společnost zranitelní a na nenadálé situace nepřipravení. Stane se, že vyjdeme z krize silnější a odolnější?
Zita Senková

Jak to vidí…: Richard Hindls: Je tu sčítání lidu. Letos bude probíhat on-line. Co a proč bude statistiky zajímat?

Kolik má váš byt nebo dům místností? Jaké používáte vytápění? I to jsou otázky, které se objeví v letošním sčítání lidu. Kdy a jak bude probíhat?
Richard Hindls, Zita Senková

Jak to vidí…: Pavel Kosatík: Dobrý voják Švejk slaví 100 let. Humoristický román napsal Hašek v hluboké depresi

Před sto lety, 1. března 1921, vyšel v Praze první díl humoristického románu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Dosud nejpřekládanější česká kniha vůbec.
Pavel Kosatík, Zita Senková

Jak to vidí…: Josef Šlerka: Chce Miloš Zeman natvrdo protlačit Sputnik? Může to zkusit. Bude mít proti sobě instituce celého státu

Udělit ruské vakcíně výjimku? Takové diskuze jsou podle mediálního teoretika výrazem čiré bezradnosti. Anebo mají odvést pozornost od problému distribuce vakcín, které už máme.
Josef Šlerka, Vladimír Kroc

Jak to vidí…: Paulína Tabery: Opatření dodržujeme v různých kontextech různě. S přáteli si roušku klidně sundáme

Od šití roušek až po jejich odmítání – tak by se dala popsat cesta, kterou Česko prošlo za rok života s pandemií. Jaké jsou nálady ve společnosti nyní? A komu lidé nejvíce důvěřují?

Jak to vidí…: Denisa Hejlová: Jakmile se vláda chová jako rodič k malému dítěti, lidé zákonitě odmítají poslouchat

Každá krize probíhá podle podobných opakujících se vzorců. Semknutí zpravidla brzy vystřídá deziluze a neochota participovat. Proto je velmi důležité umět strategicky komunikovat.

Jak to vidí…: Václav Malý: Není mi jasné, jaký má Navalnyj další politický program. Protest nestačí

„Také jsem podepsal petici za Navalného propuštění. Teď je to už evidentně politický protest,“ je přesvědčený světící biskup pražský. Proč ale ruského opozičního lídra nechce předčasně adorovat?

Jak to vidí…: Roman Šantora: První „foglarovka“ mě uhranula

Čím knihy Jaroslava Foglara okouzlují i dnešní děti? Co je posláním Skautské nadace Jaroslava Foglara? Proč měl Foglar na hraně svého psacího stolu nálepku s apelem “Vzchop se”?

Jak to vidí…: Ilona Švihlíková: Návrat zpět je nereálný. Pandemie nám otevřela dveře do nového světa

V loňském roce jsme se nejvíce báli změny klimatu a nedostatku vody. Z letošních průzkumů agentury Median vyplývá, že největší obavou je další vlna koronaviru. Návrat zpět ale již možný není. Klíčovým tématem bude odolnost.

Jak to vidí…: Jiří Hlaváč: Zpěvák si sám mši nezazpívá, hudebník nezahraje

Pospolitost je jedním ze základních rysů celého období Vánoc. A tato situace se už v budoucnu nedá nahradit, už se to stalo. Profesor, hudebník a pedagog Jiří Hlaváč reaguje na letošní restrikce kvůli omezení šíření koronaviru.

Jak to vidí…: Ivan Hoffman: Covid-19 zatím nikam nezmizel, proto neustále přibývají nová opatření

Ministr zdravotnictví by měl oznámit další opatření proti šíření koronaviru. Proč neustále přibývají? Problém je, že přibývají mrtví, vysvětluje komentátor Ivan Hoffman.

Jak to vidí…: Jan Pačes: Drobné příznaky po očkování jsou žádoucí. Je to známka toho, že vakcína funguje

Vynález vakcíny je bezpochyby největším objevem medicíny. Díky vakcinaci je možné imunitní aparát člověka připravit na dobu, kdy se objeví nemoc. A přežít ji. Iluzorní není ani to, že vakcína dokáže napomoci k úplnému vymýcení viru.

Jak to vidí…: David Mareček: Německý kancléř padl před Polskem na kolena. Jeho symbolická prosba za odpuštění změnila dějiny

Velkých gest, která by dokázala ovlivnit dějiny, moc není. Od pokleknutí německého kancléře Willyho Brandta ve Varšavě, kterým se Polsku omluvil za válečné zločiny své země, uplynulo už 50 let.

Jak to vidí…: Ivan Hoffman: Systém PES ukazuje, jak s nákazou žít. Ale není to návod, jak se jí zbavit

Po uvolnění opatření proti šíření koronaviru se opět zvedá rizikové skóre. „Předpokládám, že než by politici připravili lidi o vánoční nákupy, tak raději změní tabulku,“ říká komentátor Ivan Hoffman.  

Jak to vidí…: Lukáš Kovanda: Snížení daní je rozumné, vláda ale nepřišla s plánem úspor

Zrušení superhrubé mzdy a nové sazby daně s příjmu rozdělují Českou republiku na dva podobně velké názorové tábory. Podle ekonoma Lukáše Kovandy je snížení daní potřeba, aby se lidem lépe dýchalo.

Jak to vidí…: Tomáš Kraus: Z Kohlova děvčete nejmocnější ženou světa. Angela Merkelová vládne Německu už 15 let

Ve funkci kancléřky Spolkové republiky Německo stanula Angela Merkelová v roce 2005 jako vůbec první žena v tomto úřadu v německé historii. Politický mandát by jí měl skončit příští rok na podzim. Jak bude svět na nejmocnější ženu planety vzpomínat?

Jak to vidí…: Josef Šlerka: Koronavirus zpřetrhal sociální vazby. Vlastní identitu si teď budujeme na sociálních sítích

Pandemie koronaviru znemožnila osobní kontakt, a tak se mnozí přesunuli na internet a na sociální sítě. Covid-19 tak sledují takřka v přímém přenosu. Prošel mediální obraz koronaviru nějakou proměnou? A změnila pandemie naše chování na sociálních sítích?

Jak to vidí…: Josef Baxa: Norimberský proces vyslal světu zprávu, že na pozemskou spravedlnost není nikdy pozdě

Před 75 lety začal soud s vrcholnými nacistickými představiteli. Zodpovídali se z toho nejhoršího – z válečných zločinů a ze zločinů proti lidskosti. Stal se norimberský proces mementem?

Jak to vidí…: Bohumil Pečinka: Je správné, že se po dlouhých 15 letech opět mluví o daních. Teď se ukáže taktika

Reakce na změny daňového systému jsou bouřlivé. „Příběh ale ještě nemá pointu. Teď je důležité, jak dopadne definitivní znění zákona,“ říká Bohumil Pečinka.  

Jak to vidí…: Lidé se nesemkli, společnost je rozdělená, míní sociální psycholog Jan Krajzhanzl

Jak ve skutečnosti lidé vnímají heslo Spolu to zvládneme? V 21. století vládne individualismus, vysvětluje na Dvojce sociální psycholog Jan Krajhanzl.

Jak to vidí…: Skladba pro nás musí být hratelná, říká k výběru hudby svatebčanů varhaník Petr Čech

Jak oslaví dnešní svátek svaté Cecilie, patronky hudby? Patří ke svatbě nebo poslednímu rozloučení v kostele i taková hudba, jako je třeba Cohenovo Hallelujah nebo Imagine Johna Lennona?

Jak to vidí…: Host: Jan Hábl, odborný garant projektu Komenský 2020

Co je základní myšlenou projektu Komenský 2020 a komu je určen? Jak přiblížit Komenského mladým lidem? Nad kterými jeho myšlenkami se dne již spíš jen pousmějeme?

Jak to vidí…: Jan Jirák: Není doba na vytváření atraktivních příběhů za každou cenu

Hoaxy a falešné zprávy nejsou to největší nebezpečí. To číhá o úroveň výš. Jde o manipulativní zprávy. Manipulovat se dá i vhodně příležitostně vypuštěným zcela pravdivým, ale účelově použitým údajem. Upozorňuje na to mediální analytik Jan Jirák.

Jak to vidí…: Daniel Münich: Kdo přijde o práci, z očí nevyčteme. Nutné je připravit rekvalifikační programy

Již měsíce se hovoří o tom, že důsledkem koronavirové krize bude i velká vlna nezaměstnanosti. Pomoci by mohla aktivní politika zaměstnanosti. Chybí ale kvalitní socioekonomický výzkum.

Jak to vidí…: Host: Petr Daniš, ředitel vzdělávacího centra Tereza

K čemu ho ráno inspirují jeho čtyři děti? Jak dětem ukazovat krásy přírody? Kam až mohou sahat důsledky toho, že děti nechodí tolik ven?

Jak to vidí…: Jan Pačes: Promoření koronavirem by znamenalo, že mnoho lidí zemře zbytečně

Koronavirus nezeslábl ani nezmizel. Pro vědce je to výzva a spoléhají na vakcínu. Co se dá udělat hned? Čím méně kontaktů budete mít, tím lépe, říká molekulární genetik.  

Jak to vidí…: Andor Šándor: Vláda dělá salámová opatření. Postupným krájením svobod ztrácíme drahocenný čas

Do práce, na nejnutnější nákup nebo do přírody. Od čtvrtka jsou v platnosti nová vládní opatření mající zabránit šíření koronaviru. Nečekala však vláda s podobným krokem příliš dlouho? Proč zavádí restrikce postupně?

Jak to vidí…: Jiří Pondělíček: Koronakrize pro znovuzvolení Donalda Trumpa znamená velkou ránu

Za dva týdny se rozhodne o novém americkém prezidentovi. O korespondenční hlasování je už teď enormní zájem. Vysoká čísla se dala čekat podle amerikanisty z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jiřího Pondělíčka.

Jak to vidí…: Bohumil Pečinka: Důvěra veřejnosti je otřesena. Ocitli jsme se v bludném kruhu švejkování a represí

V úterý večer pronesl k občanům dlouho očekávaný projev ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podařilo se mu přesvědčit veřejnost, aby vládě v době krize více důvěřovala?

Jak to vidí…: Lukáš Kovanda: Podniky krvácejí. Mnoho z nich bude muset přejít na jiný model

Mezinárodní měnový fond výrazně zhoršil výhled české ekonomiky na příští rok. Zotavení bude trvat dlouho. Co našemu hospodářství přinese další přiškrcení? Přežijí zranitelná odvětví další vlnu?

Jak to vidí…: Václav Cílek: Měl jsem pocit, že národ ještě něco čeká, protože se chová bez respektu

Vláda v pondělí pozdě večer oznámila další zpřísnění opatření proti koronaviru. Současná situace něco vypovídá o národní povaze. Selhali politici, ale selhali jsme i my, jako lidi, říká geolog Václav Cílek.

Jak to vidí…: Host: Jan Hanuš, ředitel Charity Opava

Co věděl o životě lidí se zrakovým postižením, ještě než s nimi začal pracovat? Mohou si i lidé se zrakovým handicapem přečíst knížku nebo sledovat v televizi film?

Jak to vidí…: Tomáš Kraus: Projekt na záchranu nádraží Bubny je stále u ledu. Zájem lidí je ale obrovský

K rekonstrukci místa s pohnutou historií zatím bohužel nedošlo. Svědectví o dění v pražských Holešovicích v době nacistické okupace přináší alespoň nová výstava Památníku ticha. A zájem je obrovský.

Jak to vidí…: Břetislav Tureček: Role vnějších hráčů je v konfliktu o Náhorní Karabach nejdůležitější

Konflikt mezi Ázerbájdžánem a Arménií o Náhorní Krabach může mít větší geopolitické dopady, než se zdá, upozorňuje na to expert na Blízký východ Břetislav Tureček.

Jak to vidí…: Host: fotograf Jindřich Štreit

Čím mu učarovala severní Morava a lidé, kteří zde žijí? O čem vypovídá dokumentární fotografie a proč by měl být fotograf pokorný?

Jak to vidí…: Kateřina Šafaříková: Postoj EU k restrikcím je různý. Nejvíce rebelují Francouzi. Italové se naučili pokoře

Opatření proti šíření koronaviru jsou na pořadu dne všude na světě. Restrikce se liší stát od státu. Kde v Evropě jsou lidé k nařízením nejvstřícnější, a kdo se nejvíce staví na zadní?

Jak to vidí…: Josef Šlerka: Média ovládá malá skupina vlastníků. Je to prostor k manipulaci a zatajování informací

V českých médiích se rozmáhají různé metody pomluv. Novináři se také čím dál víc setkávají s obstrukcemi kolem získávání informací, komentuje zprávu o stavu české mediální scény Josef Šlerka.   

Jak to vidí…: Vladimíra Dvořáková: I dnes bouráme pomníky a stavíme nové. Kult svatého Václava není z tohoto hlediska jiný

Den české státnosti připadá na 28. září a je spojen s patronem Čech a Moravy svatým Václavem. Nový státní svátek přibyl do českého kalendáře teprve před 20 lety. Kolik toho o svatém Václavovi vlastně víme? 

Jak to vidí…: Petr Smejkal, hlavní epidemiolog IKEMu: V USA jsou lidé méně vystrašení

Čtvrtinu života prožil hlavní epidemiolog našeho elitního medicínského centra Petr Smejkal ve Spojených státech. Může tak srovnávat zdravotnické systémy v Česku a USA, rozdíly v přístupu lidí k vlastnímu zdraví, ale všímá si i klidu a trpělivosti Američanů v katastrofických situacích.

Jak to vidí…: Paulína Tabery: Vystrašení lidé lépe dodržují pravidla

Když máte strach, jste pozornější a snažíte se chránit, vysvětluje socioložka Paulína Tabery v pořadu Jak to vidí…  

Jak to vidí…: Tomáš Zima: Světlo na konci tunelu je v nedohlednu. Nové testy ale boj proti koronaviru zefektivní

Nové testy na odhalení koronaviru, které vyvinula Univerzita Karlova ve spolupráci se soukromými firmami, jsou již v provozu. Jeden z nich odhalí zároveň i chřipku. V čem jsou ještě unikátní?

Jak to vidí…: Andor Šándor: Jediná stoprocentní ochrana proti kyberútokům je nebýt na síti

Čelit kybernetické špionáži se strategickým institucím příliš nedaří. Počet kybernetických útoků všude ve světě stoupá. Chyba je hlavně v nedostatku odborníků a informovanosti v otázce zabezpečení dat.

Jak to vidí…: Jan Daňhelka: Na předpověď počasí má teď vliv i úbytek letadel

„Naše předpovědní modely to přímo neovliňuje. „Problém je to ale hlavně nad oceánem a Afrikou,“ říká hydrolog. Na jak dlouho dopředu se dá počasí spolehlivě předpovědět?

Jak to vidí…: Ivan Hoffman: Ministr zdravotnictví Vojtěch nevypadal ve své funkci moc věrohodně. Kdo ho vystřídá?

„Neměl silnou pozici ani politicky ani odborně. Ať udělal cokoli, setkal se s kritikou. Své postoje často měnil,“ uvažuje komentátor. „Rezignovat mu zřejmě poradil šéf.“

Jak to vidí…: Václav Hořejší: Opatření se projeví až za tři týdny. V nemocnicích bude desetkrát víc lidí

Proč u nás tak rychle stoupá počet nakažených? Dalo se to čekat, říká molekulární imunolog. Nechali jsme se ukolébat.  A mohou za to i někteří mediálně známí lékaři.  

Jak to vidí…: David Mareček: Agatha Christie slaví. Proč ale vadí jejích Deset malých černoušků?

Před 130 lety se narodila královna detektivek. Její nejznámější dílo teď ve Francii vychází pod titulem Bylo nás deset. Mají se starší díla kvůli korektnosti přemazávat? Anebo je lepší vysvětlovat?

Jak to vidí…: Břetislav Tureček: V Německu žádná katastrofa s migranty nepřišla

Německo před pěti lety přijalo více než milon uprchlíků. Třetina z nich už umí dobře německy, lidi se podařilo dostat na pracovní trh. Žádná katastrofa, před kterou někteří kritici varovali, podle zahraničněpolitického analytika Břetislava Turečka nepřišla.

Jak to vidí…: Cyril Höschl: My Evropané moc z očí číst neumíme. Roušky jsou v psychiatrické praxi velký problém

Do Česka se vrátila povinnost plošného nošení roušek. Přestože existuje řada výjimek, mít zakrytá ústa i nos je velkou komplikací například v oblasti psychiatrie. Jak moc velkou bariérou mezi lékařem a pacientem roušky jsou?

Jak to vidí…: Ivan Hoffman: Společenská poptávka po restrikcích nenastane. V šoku už nejsme

Počty nakažených prudce stoupají. Znovu se zpřísňují protipandemická opatření. K situaci se vyjadřují nejen odborníci, ale prakticky kdokoli. Jak se v přehršle názorů vyznat?

Jak to vidí…: Host: lingvistka Mirjam Friedová

Byla první ženou ve funkci děkana Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Jakou nemocí z povolání trpí lingvisté? Souvisí jazyk se způsobem myšlení? 

Jak to vidí…: Jiří Hlaváč: Divadla mají z budoucnosti strach. Odhodlání jim ale nechybí

Nová divadelní sezona začala. Jako dřív to ale není. Některá divadla byla nucena upravit program kvůli sboru v karanténě, jiná plánují otevřít svá hlediště až v lednu. Odhodlání jim ale nechybí.

Jak to vidí…: Richard Hindls: Digitální daň v důsledku zaplatí uživatelé

Na digitální dani pro internetové giganty zatím mezi státy nepanuje shoda. Podle ekonoma Richarda Hindlse na ni ale doplatí zejména uživatelé.

Jak to vidí…: Kateřina Šafaříková: Řada zemí stále hledí na Čínu s nadějí, ale vítr se obrací

Cesta českého předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan vzbudila řadu kontroverzí, ale i ohlasů. Tchaj-wancům podle redaktorky časopisu Respekt Kateřiny Šafaříkové vrátila důvěru v Českou republiku.

Jak to vidí…: Václav Malý: Rozsudek v případu vraždy Jána Kuciaka teď podlomí důvěru Slováků

Zklamání, šok, hněv. Slova, která zazněla po vynesení rozsudku soudu kolem vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Jak to ovlivní vztah Slováků k justici?

Jak to vidí…: Václav Malý: Rozsudek v případu vraždy Jána Kuciaka teď podlomí důvěru Slováků – kopie

Zklamání, šok, hněv. Slova, která zazněla po vynesení rozsudku soudu kolem vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Jak to ovlivní vztah Slováků k justici?

Jak to vidí…: Jan Jirák: Je spisovný jazyk rasistický? Boj za afroamerickou angličtinu není problém jazyka

K hnutí Black lives matter se připojili i univerzitní profesoři. Zastali se studentů, kteří se kvůli své afroamerické angličtině stávají terčem rasismu. Bude afroamerická angličtina zařazena do školních osnov? 

Jak to vidí…: Lukáš Kovanda: Finanční kompenzace stresu seniorům od vlády? Stres přece prožívali všichni

Senioři dostanou před Vánoci jednorázové přilepšení ve výši 5000 Kč jako kompenzaci stresu, který zažili během koronavirové krize. Co to říká o rozpočtové politice vlády?

Jak to vidí…: Ivan Hoffman: Návštěva Tchaj-wanu je bouře v diplomatické sklenici vody. Realita může být jiná

Česká delegace zahájila dlouho připravovanou návštěvu Tchaj-wanu. Peking to vnímá jako porušení principu jedné Číny. Bude krok předsedy senátu vzorem pro další demokracie?

Jak to vidí…: Host: dobrovolník Daniel Steindler

Co ho přivedlo ke studiu práv a proč ho zajímá právě zdravotnické právo? Čím ho naplňuje dobrovolnictví?

Jak to vidí…: Václav Luks: Kultura kvůli koronaviru neumře. Ale umělci to odskákali

Kultura patří k oblastem, která koronavirová opatření zasáhla nejvíc. Nezávislí umělci bez státní podpory bojují o existenci. 

Jak to vidí…: Jan Konvalinka: Je to záhada, ale ženy a děti snášejí koronavirus lépe

„Nemůžeme dělat pokusy na lidech,“ vysvětluje stále existující otazníky kolem nového typu koronaviru biochemik. Má semafor smysl? A proč je víc nakažených mezi mladými? 

Jak to vidí…: Andor Šándor: Putin není žádný Lukašenkův kamarád. Jde mu o Bělorusko jako takové

I dva týdny po prezidentských volbách v Bělorusku lidé stále demonstrují. Soudržnosti občanů si všímají i západní média. Kdo déle vydrží? Zastraší lid armáda?